Litteraire kantteekeningen Noorsche vrouwen in 't geding Militaire pensioenwetten worden herzien Het wonderlijk avontuur van Thomas Toverbal Critiek op conversieplannen der regeering houdt aan Er worden geen eenheden van vijandelijke vloten overgenomen f Wereldnieuws IN DE WERELDPOLITIEK: Het is eigenlijk niet voornamelijk een i'het geslaagde experiment in dezen vredes politieke kwestie, die ontstaat wanneer de tijd, waarbij zij vooral den nadruk leggen vrouwelijke bevolking van een bepaald land zich in twee tegen elkaar protestee- rende groepen splitst want wanneer vrouwen zich massaal voor of tegen iets verklaren, is dat iets meestal een gevqels- aangelegenheid. Niet voor niets zegt een wijs aphorisme: „De man heeft slechts ge voel voor de wereld; de vrouw heeft slechts één wereld: het gevoel". Maar toch steektr er achter de verdeeldheid, die op het oogenblik in Noorwegen twee partijen van tegenstandsters heeft doen ontstaan, behalve een gevoelskwestie een zekere po litieke tendenz, die tot uiting komt in het beginsel waarom het heele geval begonnen is. Het Noorsche departement van Verdedi ging heeft plannen opgesteld om den mili tairen dienstplicht voor vrouwen in te voeren en heeft het voornemen kenbaar gemaakt, een contingent vrouwelijke dienstplichtigen tegelijk met de bezet tingstroepen naar Duitschland te sturen. De bekendmaking hiervan heeft een storm .van verontwaardiging gewekt onder een deel der Noorsche vrouwelijke bevolking en verschillende "vrouwenorganisaties heb ben zich gehaast, scherp-geformuleerde protest-resoluties aan de regeering te zen den, terwijl de pers volledig in den strijd betrokken is. De Noorsche kranten ver schijnen dagelijks met pleidooien ten gunste van de regeeringsvoörstellen of pro testartikelen tegen deze plannen al naar gelang de partij, welke de redacties in deze zaak gekozen hebben. Intusschen is het conflict al in een interessant stadium ge komen: Een zekex'e mevrouw Birgit Sehiotz heeft zich in haar ijver om de regeeringsplannen aan den kaak te stellen, wat al te kras geuit, waardoor het depar tement voor de' Verdediging op straffe van een gerechtelijke vervolging herroe ping van haar uitlatingen eischte. Deze mevrouw verklaarde ronduit, dat het de partement de bedoeling had, „gecamou fleerde bordeelen" in Duitschland op te richten en zij zeide deze conclusie te heb ben moeten trekken nadat zij gesproken had met meisjes die voor uitzending naar Duitschland in aanmerking kwamen. Het spreekt vanzelf dat dergelijke bewering niet alleen beleedigend klinkt voor den be trokken minister, maar ook voor de meis jes die reeds als vrijwilligsters een semi- militaire taak in het Noorsche leger ver vullen. Leden van het Noorsche vrouwe lijke vrij willigerscorps, dat momenteel zijn ,,man"schappen traint voor de speciale op drachten die dergelijke corpsen in het leger zullen moeten vervullen, hebben zich reeds tot advocaten gewend met het doel, mevrouw Sehiotz tot de orde te roepen. Deze heele geschiedenis is dus eigenlijk de min of meer fraaie franje van den be wogen gemoedstoestand, waarin zich de Noorsche^vrouwen bevinden en het valt te voorzien dat de regeeringsvoörstellen, waarom het gaat, in het parlement heel wat wrijving zullen veroorzaken niet in de eerste plaats omdat dè meeste parle mentsleden getrouwd zijn en dus „onder directen invloed" van de eene of de andere partij staan, maar vooral omdat de poli tieke partijen niet onverschillig kunnen staan tegenover deze zaak, waarvoor hun aanhangers zich zoo heftig interesseeren. Allerlei problemen spelen in deze kwestie een rol en allerlei facetten van het open bare leven komen, of direct, of zijdelings, in het licht van deze aangelegenheid. Het is een groote stap, die de Noorsche regeering van plan is te zetten. De laatste oorlog heeft op het thema van vrouwelijke activiteit in het leger een groote revolutie veroorzaakt, doch alleen in uitersten nood is de vrouw ertoe gekomen, de uniform aan te trekken en in de frontlinie het werk te doen dat van oudsher aan, mannen moest worden toevertrouwd. Het element der vrijwilligheid speelde daarbij echter ook nog een overheerschende rol en al heeft de praktijk bewezen dat de vrouwe lijke prestaties op het mannelijke terrein der oorlogvoering verrassend en belangrijk zijn, toch lijkt de algemeene opinie in de meeste landen over te hellen naar de over tuiging, dat een gebruik van vrouwelijke krachten op militair gebied in den om vang, zooals de laatste oorlog dien te zien gaf, tot uiterste noodzaak moet worden beperkt. Het zijn uiteraard vooral de gods dienstige kringen en organisaties die zich huiverig toonen voor een voortzetting van op de uitzonderlijke taak, die de vrouw in de maatschappij te vervullen heeft en waarop zij zich op waardige wijze moet kunnen voorbereiden. Doch pok de zuiver- maatschappèl ijke organisaties zien het be lang van deze argumenten en het is daar om te begrijpen dat vooral een zoo deli caat onderwerp als het zenden van meisjes naar Duitsohland beroering veroorzaakt In Noorwegen. In de meeste andere lan den zou een dergelijke maatregel eveneens storm hebben verwekt, speciaal om de kwestie van. den dienstplicht, die er aan verbonden is. Via het godsdienstige en het sociale ter- rem zal ook in Noorwegen deze zaak ten slotte in het politieke strijdperk beslecht worden. Het parlement zal in een of an dere richting een besluit moeten nemen, wanneer ten minste de minister tevoren al niet zwicht voor de protesten, die blijk baar niet zuinig en niet zachtzinnig zijn. Intusschen is het te hopen dat de voor beeldige Noorsche activiteit der meisjes en vrouwen in functies van het Roode Kruis, Vrouwenhulpcorps en andere charitatieve organisaties door deze kwestie niet ook maar voor een deel beroofd wordt van de waardeering, die zij verdient. Tenslotte is de taak, die gedurende den oorlog op de vrouwen en meisjes van practisch alle geallieerde landen kwam te rusten, zwaar der geweest dan ooit een opdracht voor vrouwen was de wijze waarop de En- gelsohe, Deensche, Noorsche, Amerikaan- sche, Fransche, Belgischeen zeker niet ook de Nederiandsche vrouw haar werk dn allerlei humane en menscli- lievende vormen heeft verricht, verdient de bewondering en den dank van de ge- heele geallieerde wereld en het zou jam mer zijn wanneer een onnadenkende me vrouw Sehiotz de herinnering daaraan zou vertroebelen. J. L. AAN DE TOEKOMST DENKEN •was steeds de plicht der ouders. Dubbeltje voor dubbeltje, gulden voor gulden werd hiertoe opzij gelegd en op vaste -tijden naar de spaarbank gebracht - hetzij voor de kinderen, hetzij voor extra uitgaven, voor moeilijke tijden of voor den ouden dag. Het viel niet altijd mee en toch moest het er vanaf. Ook-thans rust op elkeen de plicht van sparen - vooral voor dé tijden, dat er het noodige moet worden aangeschaft. Het is nu ook weer mogelijk om te sparen zonder op de kwaliteit of op den prijs van de voeding te bezuinigen, want één firma wijst U den weg:-En betere waar - En 10 procent. Dusvoor f 10.- cassabons een gulden gespaard. (Adv.) Tweeledig doel van de Nederiandsche zeemacht De minister van Marine deelt in de Memo rie van Antwoord op het voorloopig verslag over de rijksbegrootingen 1946 en 1947 van het departement van Marine mede dat door het toetreden van Nederland tot de Vereenig- de Volken onze operatieve zeemacht bestemd en geschikt zal moeten zijn, om, in samen werking met bondgenooten, de internationale rechtsorde te handhaven. Het geheele kabinet gaat met deze nieuwe doelstelling accoord. De tweede doelstelling is: onmiddellijke verdediging bij een onverhoedschen aanval. Hierbij wordt niet aan een bijzonder geval gedacht. Dat voor het oogenblik de toestand in Nederlandsch-Indië vooral behoefte aan klein materieel doet gevoelen, mag geen aanlei ding zijn om voorloopig van den bouw van kruisers af te zien. Deelneming aan de bezetting van Duitschland De minister van Oorlog heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het aantal officieren onderofficieren en manschappen der zich in Nederland, Engeland, Duitschland, Neder landsch-Indië, Suriname en Curasao bevin dende onderdeelen op 1 October 1946 bedroeg: 6617 officieren, 19.438 onderofficieren en 91.333 minderen. Ook al komt er een volledige samenwer king tot stand tusschen de Nederiandsche 'en Nederlandsch-Indisehe strijdkrachten en de geregelde troepen aan Indonesische zijde, dan zal het machtsapparaat in Nederlanasch- Indië, na het vertrek van de Britsche en Britsch-Indische troepen, zonder aanvulling met Nederlandsohe troepen nog onvoldoende zijn om veiligheid en recht te waarborgen. Het aantal troepen der Koninklijke Land macht, dat zich op 1 Januari 1947 in Neder landsch-Indië za! bevinden, bedraagt ongeveer 2100 officieren, 3900 onderofficieren cn 41.000 minderen, totaal derhalve 47000 man. De regecring is van meening, dat ons land in internationaal verband actief deel moet nemen aan de bezetting van Duitschland. Zoo spoedig: als daartoe voldoende troepen be schikbaar zullen zjjn, stelt de regecring zich voor, aan de bezetting van een bepaalde zóne in Duitschland mede te werken. Het is mo gelijk in de tweede helft van 1947 een contin gent dienstplichtigen voor dit doel te be stemmen. De minister is overtuigd van de noodzake lijkheid eener herziening van de militaire pensioenwetten, meer in het bijzonder met betrekking tot de verzorging van de militaire oorlogsslachtoffers. Er komt een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der van kracht zijnde militaire pensioenwetten, waardoor de slachtoffers uit 1940 zich niet behoeven aohter gesteld te voelen ten opzichte van hen, die later werden getroffen. De aangelegenheid der mobilisatie-slacht offers 19141918 heeft evenzeer de aandacht der regeering als die der gepensionneerden in het algemeen en de oorlogsslachtoffers in het bijzonder. Een voorstel om tot een verbete ring van de financieele positie der eerstbe doelde categorie te komen is in bewerking. Wat de aan de militairen te verstrekken lectuur betreft., stelt de minister zich op het standpunt, dat het weren uit de kazernes van dagbladen en andere geschriften in het alge meen niet juist is. Het is evenwel dé plicht van de commandanten uit de militaire gebou wen te weren alle lectuur, die ondermijnend is voor de tucht, het gezag of de moraliteit, alsmede van die, welke een beleedigenden of opruienden inhoud heeft. Serviesgoed voor gehuwden Thans kunnen ook zij, die tusschen 1 Sep tember 1944 en 18 Februari 1946 zijn gehuwd en zich sindsdien zelfstandig hebben geves tigd, bij den distributiedienst een aanvrage om serviesgoed indienen, voorzoover zij dit nog niet hebben ontvangen. Generaal Kruis rijdt in de militaire prestatierïf De samenstelling van de margarine Het percentage vloeibare olie, dat als grondstof bij de margarinefabricage wordt gebruikt is thans lager dan gebruikelijk. De margarine is diéntengevolge minder zacht, hetgeen evenwel den smaak niet be ïnvloedt, maar waardoor de margarine bij gebruik in onverwarmde ruimten minder smeerbaar is. Tot voor kort moest in de margarine oen naar verhouding hoog per centage reuzel worden verwerkt, hetgeen tot smaakverandering aanleiding heeft ge- I geven. „Ik heb tot nu toe twee strafpunten" ver telde lt.-generaal mr. H. J. Kruis, toen hij Vrijdagavond omstreeks half zes aan het eer ste rustpunt in de njilitaire prestatierit van 24 uur in de Lage Vuursche als derde arri veerde. De generaal verklaarde, dat de rit voor personenauto's zeer zwaar geacht kan worden. De twee strafpunten had hij volgens zijn zeggen gekregen voor het te laat ver schijnen aan een van de controleposten. De deelnemers rolden met regelmatige tus- schenpoozen" over de zwaar bemodderde we gen het dorpje de Lage Vuursche binnen. Er was 226 km. afgelegd. Van de Lage Vuursche ging de tocht naar Breda, via vele omwegen een traject van 247 km. lengte. Van Breda gaat de route over 225 km. naar Valkenburg, vanwaar het laatste stuk, 209 Ion., met Tilburg als finish moet worden afgelegd. Behalve generaal Kruis, die met zijn echtgenoote meerijdt, vermeldt de deelnemerslijst ook nog gen.maj. Zwart en maj. Mutsaerts, bekend uit de rally-wedstrij den. Voorts neemt een viertal auto's, bestuurd door leden van het vrouwelijk vrijwilligers corps aan de rit deel. Al het rijdend materiaal van het leger is in deze prestatierit vertegen woordigd. Handbalcompetitie In de competitie van de afdeelt mg Noordhol land begint teekendng te komen. Bij de dames van de 2e klasse gaat OSS 1 nog ongeslagen aan den kop. Ook de gepromoveerde Gita 1-dames doen het uitstekend. In de 3e klasse is Bever wijk nog omgeslagen. Dit team heeft de beste kampioenskansen. Bij de heeren wordt een felle strijd gestreden tusschen de reserves van Con cordia en Tonegido, die elftaar tweemaal hebben ontmoet en de punten hebben gedeeld. Programma voor Zondag luidt: Tweede klasse A. Dames: 10.45 uur HOC I Ymomd I; 15.30 uur: Rap. II—Gita I; 11.30 uur: Unicum IBa to I; 2 uur: OOS IConcordia II. Derde klasse A. Dames: 9.15 uur: HOC II BGV I; 10 uur: Bato n—Beverwijk I; 12.30 uur: Unicu II—Blauw Wit; 12.15 uur: Blauw Wit II —Gita II. Derde klasse A. Heeren: 3.15 uur: BGV I Rapid! tas n. Koning George heeft in Buckingham Palace het „Koning George-lcruis" uitgereikt aan de 34-jarige Frangaise, Odette Sansom. Dit is de eerste maaldat deze onderscheiding aan een vrouw is toegekend. Mej. Sansom heeft in Frankrijk achter de Duitsche linies gewerkt, totdat zij in April 1943 door de Gestapo werd gevangen genomen. Ondanks de hevigste martelingen weigerde zij den Engelschen kapitein Peter Churchill, die zich als haar echtgenoot uitgaf om de Duitschers om den tuin te leiden, te verraden. Beiden werden bij de capitulatie bevrijd. Peter Churchill, die binnenkort met Mej. Sansom in het huwelijk zal treden, ontving tut de handen des Konings de „service order". De foto toont Mej. Sansom en haar aanstaanden echtgenoot, terwijl zij haar onderscheidingsteeken door een kennis laat bewonderen Effecten- en Geldmarkt Tekst van Bep Smits, met tekeningen van 3. Giesberts Wanneer en hoe 't precies ontstaan was, zou Thomas niet hebben kunnen zeggen, maar langzaam aan groeide er een plan in Zijn brein, dat hein niet meer losliet. Hij had niet genoeg meer aan fantasieën over bergen beklimmen, hij wilde het in werke lijkheid doen! Dat was héél andere, koek. Tot doel had hij zich de Krententop geko zen, die hoog boven het Gruttengebergte uitstak. Het avontuur lokte hem onweer staanbaar, maar natuurlijk mocht niemand er iets van weten. Hij kon nauwelijks zijn ongeduld bedwingen en de eerstvolgende Zaterdagmiddag afwachten. Iedere avond, voor hij in bed stapte, stond hij een tijd lang voor het raam van zijn' slaapkamertje en keek vol verlangen naar die indrukwek kende bergtopO, hij wilde er 's nachts on der de blote hemel slapen, dicht bij die duizenden fonkelende sterren. Wie weet, welke vreemde dingen hij op zijn tocht zou beleven, wat voor ontdekkingen hij zou doen, wie weet hoe.... wat..... en zo sliep Thomas in, om de volgende dag het ant woord op al die vragen te vinden in het wonderlijkste avontuur, dat óóit iemand heeft beleefd. Hoewel de Staatsfondsenmarkt zich eerfiger- mate hersteld heeft van den scholckenden invloed der conversieplannen, Ls men op de beurs en in de financieele pers daarover nog niet tot zwijgen gekomen. Het bestuur én de Vereeniging voor den Effectenhandel, teza men met dat der Handelsbanken, heeft na een bewogen vergadering, een adres aan den minister gezonden, dat op de door hem voor gestelde conversieprocedure scherpe critiek oefent. Het doet een heel wat eenvoudiger en billijker methode aan de hand, n.l. aflossing der bestaande 4 leeningen door ze tegen een iets boven pari liggenden koers voor de voldoening van verschuldigde belas tingen te doen aannemen. Dit zou sympa thieker zijn dan een gedwongen conversie in 3 langloopende obligaties, welke niet door aflossing a pari, maar door inkoop worden gedelgd. Van meer dan één zijde is er op gewezen, dat de ongetwijfeld ook den minister zwaar wegende belangen van het Nederiandsche staatscrediet hier op het spel staan en dat ook de zoo zeer gewenschte spaarzaamheid der bevolking door dergelijke operaties niet wordt bevorderd. Zelfs een gestaffelde lee ning, waarbij de rente gedurende de eerste tien jaar 3 en vervolgens 3Vs bedraagt, tot de uitgifte waarvan de minister schijnt te willen overgaan en waartoe hij bij circulaire ook de gemeenten en provincies heeft ge machtigd mits de leeningen een looptijd hebben van minstens 40 jaar en tussc'hentijds door de geldneemster kunnen worden afge lost kan onder de huidige omstandigheden niet bevredigen, omdat het er naar uitziet, dat binnen korten tijd reeds de rentestand zal stijgen, wat dan wil zeggen dat ook der gelijke obligaties in koers zullen dalen. Het is wel zeker, dat aankoop van staats obligaties gedurende de laatste weken alleen is geschied door hen, die ze straks voor be lastingdoeleinden kunnen gebruiken. De meeste belastingplichtigen hebben op de een of andere wijze zich reeds op de betaling dier belastingen voorbereid, ook al zijn op dit punt nog onaangename verrassingen te wach ten. Dezer dagen is medegedeeld, dat b,egin 1947 met het uitreiken der aanslagen voor de Ver- mogensaanwasbelasting zal worden bëgonnen, terwijl het in de bedoeling ligt dat ook de Vermogensheffing in den loop van dat jaar zal moeten worden betaald. Ongeacht de ze kerheidsstellingen, waarvan thans reeds c.a. U/s milliard betaald is, worden de geblok keerde gelden op 2 milliard geschat, terwijl er 5 milliard aan Grootboekinschrijvingen uitstaat, welke, zooals bekend, voor belasting doeleinden mogen worden gebruikt. Wanneer men deze bedragen optelt, komt men tot 8Va milliard, terwijl de opbrengst van de Vermogensaanwasbelasting op c.a. 3l/a mil liard en van de Vermogensheffing op 2 mil liard wordt geraamd. Op grond van deze cijfers schijnt de conclusie gewettigd, dat groote liquidaties in verband met de betaling der belastingen niet meer behoeven te wor den gevreesd, hetgeen ei vermoedelijk toe geleid heeft, dat er deze week voor de aan- deelenmarkt een bescheiden vraag bestond, die de koersen iets heeft doen stijgen Mogelijk dat daartoe ook heeft bijgedragen het gunstige cijfer van den Nederlandsohen export over October, dat 110 millioen be droeg tegen 92 millioen in September en 60 millioen in Augustus, De totale export voor dit jaar kan derhalve op c.a. 75 mil lioen worden geschat, een cijfer dat de, recente ramipgen overtreft, al blijft het be neden de aanvankelijke raming van 1 mil liard. Dit ramingscijfer van 1 milliard voor den export is thans voor 1947 aangehoüden en zal op grond van het cijfer over October gemakkelijk kunnen worden gehaald. Men bedenke hierbij echter, dat het tot dusver nog voornamelijk bloembollen en radio-artikelen zijn, welke onzen export uitmaken en dat de uitvoer van industrieele producten nog steeds belemmerd wordt door gebrek aan grond stoffen en een te geringe arbeidsproductivi teit. Agenda voor Haarlem ZATERDAG 23 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Iphigeneia in Tauris" (Co- media). 20 uur. Begijnhof kapel: Liederenavond, Herman Schey, 20 uur. Concertgebouw: Gala avond (Haarlemsch Kunstcentrum), 20 uur Luxor: Follies Girl (14 j.). Rembrandt: Het Meis je en het monster (14 j.). Palace: Onstuimig bloed (18 j.) Alle drie om 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: De dansende piraat (a. 1.) 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City: De geheim agent (18 j.) 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 u Spaarne: Verloren in de Wildernis (14 j.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur. ZONDAG 24 NOVEMBER Stadsschouwburg: Jongenslyceum (Comedia), 20 uur. Concertgebouw: Roodkapje en de wolf (14.30 uur). Geb. Cultura: Wijdingsmorgen (Spirit Ver. Harmonie) 10,30 uur. Rest. Brinkmann: Autoriteit en zelfbedrog (B, v. d. Meer) 10.30 u Bioscopen: als Zaterdag. Spaarnetheater tevens matinee om 14.00 en 16.15 uur. MAANDAG 25 NOVEMBER Stadsschouwburg: Het onbewoonde eiland (Amst. Rott. Toon eel) 20 uur. Geb. Vrijz Herv.: „Z. Afrika" (Lezing Dr. v. d. Sleen) 20 uur. Hötel De Leeuwerik: Dansavond Corry de Mon, 20 uur. Bioscopen: als Zaterdag. Dr. J. HULSICER: Aart van der Leeuw, Leven en Werk. Uitgave Contact, Amsterdam. AREN na zijn dood heeft men eerst goed den toon en de taal van Aart van der Leeuw lecren verstaan. Was bij zijn leven het oor der velen meer gekeerd naar grovere geluiden? Mopst cr eerst een zuiverder, hefti ger verlangen ontwaken naar dat „woud der wonderen", waarin Van der Leeuw, een leven lang wel, dwaalde? En is het nu werkelijk zoo dat de troebelheid van deze tijden zoo groot is, dat mén met hem wil verkeeren een verlossend oogenblik in „dien lusthof boven de wereld, die naar het plan van zijn ziel was opgebouwd?" Wie dat gelooft, hoeft aan onze generatie niet te twijfelen. Want daar was de vrede, de goedheid, de mildheid, de warme, ernstige levensvreugde, waarin elk ding nog een wonder kon zijn en de wijding kon dragen van het zoojuist geschapene, voor het eerst aanschouwd door een menschenoog, v. d. Leeuw's oog, dat bovenal de liefde her kende: een liefde in een zoo zeldzame teeder- heid, als het misschien alleen gegeven is in een Aardsch. Paradijs, waartoe hij verkoren was. Meer dan eens heeft een ziel schooner bloesems gedragen in een broos lichaam, dan in een robuust gestel. Van der Leeuw behoor de niet tot de sterken: hij was nu eenmaal toegerust met de zenuwen, die zooveel kwets baarder zijn dan die van de lichamelijk- forschen, maar had daaraan dan ook die kos telijke en kostbare ontvankelijkheid te dan ken voor wat er aan schoons en lieflijks aan dit aardsche leven geschonken is. Vandaar zijn tergend lijden onder de kantoorbezig heden. Vandaar ook zijn bevrijding daarna en de rijke en volle ontbloeiing van zijn werk, zoodra hij eindelijk zichzelf kon zijn: een droom er eigenlijk, een „gezegende" met een onvervulbare liefde voor al wat leeft en is, verinnigd door dien stillen, vromen weemoed om de vergankelijkheid der dingen, die hij tóch wist om te tooveren tot een wereld vol van blijden eeuwigheidsglans. Ook hij, als Van Schend el, kreeg een stukje van den hemel mee, onschendbaar zij, die daarmee begiftigd zijn! van den hemel, als een onuitputtelijke troost in zjjn rijke een zaamheid, ondanks zijn leed, ondanks den strijd, die zeker zijn deql was. Van der Leeuw werd op lateren leeftijd doof: een beproeving misschien, maar een zegen meteen: zijn oor was voor goed gesloten voor de storende ijdelheden des levens en enkel nog toege keerd naar dat edel geluid daar van binnen, dat voor wie aandachtig toehoort steeds aan het rijp volbrachtzijn van den herfst zijn diepste en innigste tonen ontleende. In zijn verborgenste stiltë waar wel nauwelijks iemand anders toegang had dan hijzelf heeft hij gestreden om dien blijmoedigen vrede des gemoeds, oré dat hoog en klaar verheven zijn boven de laagheden des levens, die besmeuren al wat zij aanraken. Waar is In het voorloopig verslag over de begroo ting van Marine hebben eenige Kamerleden er hun teleurstelling over uitgesproken, dat van de drie vijandelijke oorlogsvloten, in het bijzonder van de Japansche, geen eenheden aan Nederland zijn toegewezen De minister heeft hierop geantwoord, dat de instandhou ding van dergelijkeeenheden zeer kostbaar geweest zou zijn. Bovendien stelt het gebruik en de behandeling van vreemd materieel aan het personeel bijzondere eischen en ongetwij feld zou speciale opleiding en oefening noo- dig zijn. Dit zou niet alleen tijdroovend, maar ook onevenredig kostbaar zijn. Het eenige drijvend materieel, waarbij deze bezwaren in veel mindere mate gelden en waarvan de in lijving een voordeel zou beteekenen, zijn de veel eenvoudiger geconstrueerde hulpschepen. De regeering heeft dan ook de toewijzing van enkele dezer schepen uit de Italiaansche vloot verzocht. Een beslissing is door de geallieerde instanties nog niet genomen. Hr. Ms. „Karei Doorman" is slechts voor korten tijd van de Koninklijke Britsche ma rine voor oefen-doeleinden in bruikleen ont vangen. Het zal zeker nog twee en een half jaar duren, voordat de „Zeven Provinciën" en de „Eendracht" aan de vloot kunnen wor den toegevoegd. Juist het streven om van deze kruisers moderne schepen te maken, bij wel ker bewapening en uitrusting gebruik wordt gemaakt van de oorlogservaringen, is aan leiding, dat met den bouw zooveel tijd ge moeid is. De algemeene gedragslijn zal zijn, dat de bouw van schepen aan Nederiandsche werven - zal worden opgedragen. Van deze gedragslijn is een derde overwinning, thans tegen Hil- zal slechts noodgedwongen worden afge- versum, niet uitgesloten.t Spannend kan het een taal, zoo direct, zoo eenvoudig en juist daarom zoo onvergetelijk-ontroerend als de zijne? Ik zou Van Schend el kunnen noemen; maar deze had zich allengs zoozeer bedwon gen en verstrakt tot een haast onaandoenlijke soberheid, dat men wel zeer goed moet luis teren om in' eiken zin zijn hart te hooren. Van der Leeuw bleef warmer, bewogener, in stijl misschien onvolmaakter daardoor, maar mensch-nabijer. Bij v. d. Leeuw's werk kan men te biecht gaan, bij dat van Van Schendel eerbiedig en bewonderend te gast zijn. Eenzaamheid in een gewijde stilte was v. d. Leeuw's beste deel. Daar werd zijn hart tot woord. Daar kon hij verkeeren, onbedreigd, veilig voor de aantastingen des levens, die hem zeker vernietigd zouden hebben als fiij dóór niet had kunnen verblijf houden. Is dit geheel en al het beeld dat dr. Hulsker in zijn met toewijding geschreven studie ons van v./d. Leeuw doet herrijzen? Herkent men daarin de gestalte vol wijze edelheid, zooals hij ons in jarenlang verkeer uit zijn verzen en boeken is verschenen? Veel waardeering komt dr. Hulsker toe voor zijn getrouw ver zamelwerk: de vele onbekende brieven, tekst fragmenten en verzen. Bewondering verdient zijn werk in velerlei opzicht om de voortref felijke commentaren, vervuld van eerbied voor dezen meester van óns beminnelijkste proza. Maar er blijft mij, naast Hulsker's portret, een ander voor oogen: dat ik mezelf vormde. Het totaal heeft onder Hulsker's handen niet geheel willen samengroeien tot dat voltooide, bloedwarme beeld mijner herinnering. Er blijft iets schoolsch aan kleven. Als voor beeld noem ik „de Kleine Rudolf": Is dat nu werkelijk die Rudolf dien ik te vriend kreeg en die me zoo na aan het hart is gegroeid? Waarom neemt Hulsker den schrijver hier in bescherming en ontkent hij, dat v. d. Leeuw een minderwaardigheidsgevoel had, ook al deelde hij dat zijn geliefden romanfiguur toe? Rudolf vocht een strijd op leven en dood met zijn zich-klein-en-onoogelijk-gevoelen. Er is voor mij geen twijfel of Aart v. d. Leeuw had dat minderwaardigheidsgevoel ook, maar daar naast een besef van meerderwaardigheid: dat stil bewustzijn uit te rijzen boven een vulgaire wereld, dat veilig weten onkwetsbaar te zijn in zijn Aardsch paradijs, dat uitverkoren zijn, waarin hij ons liet deelen zoo rijkelijk. En zoo is er meer kritiek. Maar toch ge moet dit boek lezen: deze met zooveel liefde en eerbied geschreven studie, die velen v. d. Leeuw eerst zal doen verstaan. Dat hij door Hulsker's studie nader kome tot nog meer deren. C. J. E. DINAUX. Ajax en D.W.S. koinen in Kennemerland De Amsterdamsche eerste klassers Ajax en DWS, die in district I de beste kansen heb ben, komen bij clubs in Kennemerland op be zoek. EDOAjax wordt in het Noordersport park gespeeld. Deze strijd is voor beide clubs, van belang, zoodat er fel gestreden zal wor den. Of dè techniek van Ajax het van de geestdrift van EDO zal winnen, is niet te zeggen. In Beverwijk- zal VSV DWS weinig toegeven, omdat de IJmuidenaren een be hoorlijke kans hebben In district II trekt Haarlem naar Dordrecht. Vermoedelijk zul len de roodbroeken niet, zooals vorig jaar, de dubbele cijfers bereiken, maar zij hebben de beste kans de punten te veroveren. Storm vogels staat in Amsterdam-Noord tegen de Volewijckers voor een moeilijke opgave. In dit rayon worden geen thuiswedstrijden der tweede klassers gespeeld. HBC heeft een vrijen Zondag. Na de successen van de Racing Over Muziek De dilettant EEN aangenaam gesprek met den smid, die de haard kwam nakijken en mij daarbij mededeelde dat hij slechts een beetje kan piano-spelen, maar dat hij al tijd behoefte heeft aan klassieke muziek, herinnerde mij aan een praatje met een professor, die mij bekende dat hij niet nauwkeurig kon spelen, maar er dagelijks plezier in heeft zich bezig te houden met de liederen van Schubert. Dit zijn geluk kige menschen, de goede dilettanten. Heeft de radio veel kwaad gedaan aan het musi- ceeren thuis? Ik weet 't niet zeker; ik weet wel dat de goede liefhebberij onuit roeibaar is. In tallooze huizen wordt nog stilletjes gegrasduind in de moeilijke, maar zoo mooie stukken, waarvan men op de eene pagina eenige accoorden, op de an dere een melodie aanblikt en ze tracht te laten klinken. Soms is het een gelukkig oogenblik van eenzaamheid waarin men een geliefkoosde muziek om een gesprek vraagt, soms is het een resultaat van eenige opmerkingen, dat een paar vrien den naar de piano brengt en waarbij men, al spelende, bemerkt dat een goed ver staander niet alle noten noodig heeft. Pr wordt ook steeds in vele families quartet, trio en duo gespeeld en de drijfveer is de liefde voor de muziek en voor het musi- ceeren. Zij die aldus behoefte hebben met mu ziek bezig te zijn, zijn meestal ook de beste luisteraars. Vakmenschen kunnen dikwijls niet onbevangen naar grootere of kleinere collega's luisteren. Afgezien van het feit dat de duivel der jaloezie altijd op de loer ligt, is het waar dat hun geest zich allicht bezig houdt met technische kwes ties: zij zijn vervuld van de interpretatie en nog eens de interpretatie. De dilettant moet dikwijls, zoo niet altijd, als hij zelf speelt, wel onvoldaan zijn; hij behoeft zich geen zorgen voor publiek en critici te maken en kan zich in ernst amuseeren. Wanneer hij luistert wordt hij door de zelfde liefde voor de muziek gedreven en ik kan mij begrijpen dat hij zich na een concert laat ontvallen: ik ben eigenlijk blij dat ik geen vakkennis heb, want nu kan ik het zonder zorgen mooi vinden. Dit kan wel bekrompen lijken, maar het is het niet. Het is voor den vakman van 't groot ste gewicht bij alle studie de vrijheid van geest en hart niet te verliezen; dit is zeer moeilijk en hoewel'alle karakters verschil len, het is een eisch voor iedereen, zoowel voor virtuozen als voor,dilettanten, dat het hart der muziek zal spreken door het hart van den speler. Ik sprak van onvoldaanheid bij den di lettant; het is zeker waar, dat deze onvol daanheid1 zich hinderlijker doet gevoelen, naarmate de techniek geringer en de be hoefte aan zelf musiceeren grooter is. Een serieus musicus, die de levensomstandig heden van den dilettant begrijpt, zal dan goeden raad kunnen kunnen geven. Er zijn liefhebbers die na een concert op merken: „zoo leer ik.'t toch nooit, ik zal er maar mee ophouden". Maar dit is geen liefhebber van de muziek. Wanneer iemand door een concert nog meer be hoefte heeft, zelf met de muziek bezig te zijn, bewijst hij echt muzikaal te zijn. Mis schien zal zijn spelen voor een ander het hart der muziek niet kunnen uiten door het ontoereikende zijner techniek, maar hij speelt immers niet voor een ander, maar voor zichzelf. Er zullen wel eens in huise lijke omgeving gewongen hoorders zijn, maar 't lijkt mij wreed een idylle te verstoren, wanneer 't mét noodzakelijk is. Een zelfgenoegzaam amateur zeide mij eens: de meeste dilettanten wagen zich aan te moeilijke muziek. Dit is misschien wel waar, maar het is de natuurlijke zelf kant van de liefhebberij. Men kan niemand aanraden: speel maar van alles; integen deel, een voorzichtige waarschuwing is redelijker, maar ik begrijp het antwoord van den dilettant als hij zegt: „Ilc weet wel dat het niet in orde is, maar ik houd mij er zoo vreeselijk graag mee bezig. Ga jij in dien tijd maar een straatje omloopen". Iemand die graag verzen leest, wacht de uitlegging van een ingewikkeld gedicht niet af, maar leest omdat de poëziehem aantrekt, hij leest weer en weer, en het is mogelijk dat hij met 't wezen der verzen het ware contact heeft, voordat een vol ledige kennis van het gedicht hem "gegeven is. Natuurlijk is dit een vergelijking met haken en oogen, maar ook nu mag ik spe culeer en op den goeden verstaander. Er zijn ook dilettanten, did niet tevreden zijn over de componisten. Zij klagen: de componisten bekommeren zich niet om de amateurs; zijn schrijven veel te moeilijk. Dit is geen verstandige klacht; de compo nisten houden zich op h u n manier met de muziek bezig; daar is niets.aan te ver anderen. Het is het recht van de natuur en het is hun recht. Overigens zal een componist soms eerder over een virtuoos dan over een dilettant klagen, hoe vreemd dit ook klinken moge. De eigenliefde, of de schijnbare intelligentie van een virtuoos is soms verder van de waarheid dan de beperkte pogingen van den amateur. Wan neer een heuschelijke pianist zegt „hebfc u mijn Beethoven al eens gehoord?", dan heeft deze vakman een geestelijk gebrek jegens de muziek, dat grooter is dan de onwillige vingers van den dilettant. Het „noblesse oblige" geldt in de eerste plaats voor 'de adellijke klaviertijgers, die niet met .verontschuldigingen kunnen aan komen. HENDRIK ANDRIESSEN. weken. Indien de deviezenpositie dit toelaat, zullen nog slechts van de Britsche marine worden overgenomen een „lightfleet-carrier", vier torpedobootjagers en een moederschip. Getracht zal worden die onderdeelen, die thans alleen in het buitenland worden gefa briceerd en daar zijn gepatenteerd, door het verkrijgen van licenties zooveel mogelijk in Nederland te doen vervaardigen. Met den aankoop van een „lightfleet-car rier" in 1948 zal een bedrag van naar raming 3.000.000 Pond Sterling gemoeid zijn. Dat aan het gebruik van Soerabaja als vloot basis bezwaren zijn verbonden, is bekend. Slechts de allernoodzakelijkste voorzieningen worden getroffen. Er wordt zoo weinig mo gelijk geld in onverplaatsbare objecten ge stoken. Eerst nadat de nieuwe sti-uctuur van het koninkrijk zal zijn vastgesteld, kan een beslissing omtrent een basis worden genomen. worden tusschen De Spartaan en De Ken- nemers en een gelijk spel tusschen SDW en Velsen ligt het meest voor de hand. Van groot belang is de wedstrijd TYBB VCS. De bezoekers hebben de leiding en verliezen zij dezen middag, dan stijgen de kansen voor de geel-zwarten aanmerkelijk. Voor de andere derde klassers staan op het programma: Bloemendaal—De Meer; Schoten RKVVA, ZandvoortmeeuwenDe Meteoor, ASVKRipperda, KinheimNEA, Terras vogels— Pu rmersteijn. ROLLAND—KENNEMERLAND. De compe titieschaakwedstrijd Rolland—Kennemerland is geëindigd in een overwinning van 8—2 voor Rolland. HSG 2DE UIL 1. Het tweede tiental van Haarlemsch Schaakgezelschap speelde zijn eersten competitiewedstrijd van dit seizoen te gen de Uil I uit HUlegom. De voorloopige uit slag wend VAlKi; één partij werd afgebroken. SaIWM'tOT°SupS Sire - gekomen met een autobus van twee verdiepingen. Volgens de eerste berichten wer- blvoleen de,RAF' die zich in de bus ^f0000- en twintig a dertig gewond. j.n-zn"wld?n van het vliegtuig liep nie mand eemg letsel op. De bus vervoerde RAF- persimeeh dat met verlof ging. (Un. Presl) officieels zijde wordt gemeld, dat tij- dflefriil ^rgeveeh* met de politie in Madrid «L-ivT d Guadarrama verzetsgroep dood- 'Si, ^1;|n adludant werd gewond riip h efn der Macluis gearresteerd, d"L' "far beweerd wordt, onthulde dat zijn lei- Mniaotraot" ln§ zou het)|ben in de generaal n,aar. minister van binmenland- Perez Gonzalez, zijn residentie Politie begaf zich naar de bewuste d€ Faquisleider en zijn adjudant door de P°lüe beantwoord werd De Maquisleider werd doodelijk getrof- F lieed geen verliezen. (Un. Press). .y," B'l'bao wordt gemeld, dat een staking in de Altos Homos de Vizcaya fabrieken naar alle andere staalfabrieken te Bilbao en de nabij gelegen mijnen is overgeslagen Aldus is de ge heele staalindustrie van Bilbao, welke de be langrijkste van Spanje ls, lamgelegd. De arbeiders willen „voedsel en geen woor den en zeggen., dat de werkgevers overwerk esiohen, terwijl de voeding hiervoor niet vol- doende is. De staking verloopt tot dusverre ordelijk. (Un, Press). De Stockholmsche politie heeft duizenden vrij willige helpers gerecruteerd om heden een dynamiet-maniak, die reeds zeven achtereen volgende Zaterdagavonden gebouwen in het centrum van Stockholm heeft opgeblazen, te grijpen. De politie heeft verklaard, dat zij in staat zal zijn, drie minuten n.a een ontploffing de geheele omgeving af te zetten. Bijzondere maatregelen zijn ob de politiebureaux genomen om al dege nen, die op de plaats van de ontploffing zullea worden aangehouden, qp te kunnen berge».

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2