IJmuider Courant Ontwapening Groote vijf zijn uitgepraat over de veto-aangelegenheid Perzische regeeringstroepen trekken Azerbeidsjan binnen Belgische gemeenteraadsverkiezingen leveren geen verrassingen op „Ik voel niet veel voor deze overeenkomst" Schoenenbon op nummer 2 IJmuider stoomtrawlers nemen verlaten dok op sleeptouw 61e Jaargang No. 18492 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Tele'foon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 25 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; pei kwartaal f 4,— - Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem V\7 IJ zijn weer zoover. Internationale ont- wapening Is opnieuw aan de orde ge steld. In den kring van de U.N.O. wordt er zelfs over betoogd met een animo, alsof men een gansch nieuwe oplossing ontdekt heeft. AI de oude denkbeelden passeeren weer de revue. Zullen er straks commissies benoemd worden om de hoedanigheid van den aanvaller vast te stellen en om uit te maken, wat het verschil tusschen aanvals wapens en verdedigingswapens is? Gaat men rapporten uitbrengen over de parti culiere wapenindustrie? In de dossiers van wijlen den Volkenbond is daar al alles over te vinden. Die zijn natuurlijk door de U.N.O. overgenomen. Ook moet een aan merkelijk deel van de bibliotheek en het 'knipselarchief van den Volkenbond deze zaken belichamen. En dat alles kan zelfs nog niet eens vergeeld zijn. Het is immers pas vijftien jaar geleden, dat de Internatio nale Ontwapeningsconferentie onder groote belangstelling der volken werd voorbereid. Dat was dus in 1931. Onze gezant in Parijs, jhr. dr. J. Loudon, presideerde de voorbe reidende commissie. In ons land was de be langstelling bijzonder groot. Nederland, het land van Hugo de Groot en van de vredes conferenties, het land van het Hof van In ternationale Justitie en het Vredespaleis waarin het zetelde, voelde zijn oude roe ping: den vrede te dienen. Dit blad poogde zijn steentje bij te dragen, want dezerziids werd het initiatief genomen tot een lande lijk petitionnement voor internatir/^ie ontwapening, uit te voeren door de Neder- landsche dagbladpers. Mijn voorstel werd aangènomen en vier weken lang voerde de dagbladpers actie voor dat petitionnement, waarbij zij een formulier afdrukte waarop de lezers hun instemming konden betuigen. Het resultaat was, dat ongeveer tweeënhalf millioen onderteekende formulieren werden ingeleverd, vertegenwoordigend dus de uitgesproken meening van de meerderheid der volwassenen in den lande. Gedrieën trokken wij namens de Neder- landsche Dagbladpers naar Genève en bo den ons resultaat, vervat in een oorkonde, aan den president der Assemblée van den Volkenbond aan. De president antwoordde in een rede, waarin hij de Nederlandsche traditie prees en zei: „Gij hebt ons werk bij voorbaat in volksstemming gebracht". Dat was zoo. Maar het werk beantwoordde helaas niet aan de uitkomst van de volks stemming; 19'32 bracht de mislukking van de Ontwapeningsconferentie, die zich in het volgende jaar, dat begon met Hitiers aan aarding van de macht in DuKschland, nog vruchteloos voortsleepte. Vruchteloos, on danks de moedige en onuitputtelijke energie van haar president, den Engelschman Arthur Henderson, aan wien ik met eerbied berijmer. Wel stimuleerde ons Hollandsche petitionnement nog tot een overeenkom stige beweging in Engeland, ondernomen door de League of Nations' Union, die tien i millioen handteekeningen verwierf en grooten indruk in dat land maakte. Maar het kon niet baten bij de Ontwapenings conferentie, die door strijd over nationale eigenbelangen en angst voor eigen veilig heid inplaats van door streven naar ontwa pening bezield werd. Geen dergenen, die zich in dien tijd voor ontwapening warm maakten, had later re den om zijn werk als vruchteloos te be schouwen. Want dat was het niet, al werd het doel niet bereikt en al bleek Hitiers machtsaanvaarding de voorbode van den tweeden wereldoorlog, dien wij voelden na deren. Wie zich voor dergelijk streven in teresseert moet er op rekenen, dat hij de verwezenlijking van zijn ideaal een in ternationale rechtsorde, die den vrede waarborgt zelf niet zal beleven. Zijn vol doening moet hij zoeken in de zekerheid, dat hij door zijn streven bijdraagt aan het veld-winnen der overtuiging, dat alle men- schelijk falen op den duur door mensche- lijke energie overwonnen kan worden. De oorlog, door menschen veroorzaakt, kan ook door menschen worden belet. Ten deze kan het woord „onmogelijk" nooit gelden. Het mag niet gelden. Moedeloosheid, die dat woord uit miskent de mogelijkheden, door Hooger Macht aan den mensch gegeven. Dat Ontwapening opnieuw op den voor grond treedt mag ons evenwel niet ver blinden voor de aanwezigheid der oude, machtige tegenkantingen. Zij zijn er weer, evenals in 1931. Toen waren het vooral de Franschen, destijds de machtigsten op het vasteland, die bezwaren opwierpen op grond van hun veiligheid. Het woord „sé- curité" beheerschte alle conferenties. Ja, altijd zijn het de machtigsten, die hun vei ligheid het meest bedreigd achten. Nu is het Rusland dat deze taal voert en dat zich door een steeds breeder gordel van „in vloedssferen" wil omringen. En het mach tige Amerika voelt wel voor ontwapening der legers, maar niet voor die van zijn ge weldige vloot, de grootste die de wereld ooit gekend heeft. Het zijn bekende klan ken. In een beschouwing onder de titels: „In de Wereldpolitiek Een korte defini tie" heeft onze redacteur J. L. in ons num mer van - een beschouwing der hui dige posities gegeven, die geen nadere toe lichting behoeft. In dat zelfde nummer werd medegedeeld dat de Franschen, de machtigen niet meer die zij in 1931 waren, als bemiddelaars pogen op te treden en de delegaties van de Groote Vijf bijeen willen roepen om hun een compromis inzake ont wapening en de opgaven der troepen-sterk ten in de verschillende landen voor te leggen. Het is gemakkelijk, over dit alles met ironie en scepticisme te schrijven en te spreken. Maar wat baat dat? Wie of wat is ooit gediend met die goedkoope moedeloos heid? Men doet beter met de lichtzijde te zien. De lichtzijde is, dat de strijd voor vrede door internationale rechtsorde wordt voortgezet en ondanks alle tegenslagen en mislukkingen, zelfs ondanks alle oorlogen, terrein en aanhang zal blijven winnen. Al valt het vaak moeilijk, al kan men zich bij een doel als Ontwapening gemakkelijk uit het veld laten slaan door de gedachte, dat alles tenslotte afhangt van de controle op de bewapeningen, die schier onuitvoerbaar schijnt, toch blijft het feit van dien telkens hervatten, steeds machtiger wordenden drang naar heilzame oplossing. Het groeien de legioen der strijders voor dit doel zal den kamp nooit opgeven. Als het dezen weg niet lukt zijn er andere wegen. Dat is al gebleken. En is het niet in strijd met alle gezond verstand, dat een half- verwoeste wereld, strevend naar opbouw, een groot deel van haar arbeidskrachten 'en haar productie ziet verspillen aan bewape ning en dienstplicht, terwijl die wereld schreeuwt om mobilisatie van alle krachten voor den opbouw? B. P. De groote vijf hebben Zaterdag geen overeenstemming kunnen bereiken ten aanzien van de kwestie van het recht van veto der groote mogendheden in den Vei ligheidsraad. Molotof verklaarde, dat hij geen der drie voorstellen, gedaan door Engeland, de V.S. en China, kon aanvaarden. Molotof's voor stel was onaanvaardbaar voor de vertegen woordigers der vier andere landen. Men besloot geen vergaderingen der groote vijf over de kwestie van het veto meer te houden. De kwestie gaat thans, naar men meent te weten, terug naar de politieke commis sie, welke haar besprekingen over dit on derwerp had uitgesteld om de groote vijf de gelegenheid te geven middelen te vin den waardoor het recht van veto in zijn huidigen vorm effectief kan zijn. Molotof stelde voor, dat de groote vijf een resolutie zouden opstellen, waarin de algemeene vergadering wordt verzocht te verklaren, dat zij elke poging om het handvest der UNO te wijzigen ongelegen acht en alle voorstellen, die er op gericht zijn het gebruik van het veto te beperken verwerpt. Hij verklaarde, dat de eenige manier om verbetering te brengen in het gebruik van het veto is, verbetering van den geest, waarin de Veiligheidsraad zijn werk doet, en niet het toevoegen van regle menten. Hij ontkende dat èen der mogend^ heden het veto misbruikt had. Bevin, de Engelsche minister, verklaarde, dat hij enkel een gedragscode wenschte. Byrnes, de Amerikaansche minister, vond, dat het veto alleen moet worden gebruikt in belangrijke aangelegenheden. Molotof crisiseerde tenslotte het werk van den Veiligheidsraad waar, zoo zeide hij, de meerderheid dikwijls had getracht haar wil aan de minderheid op te leggen. Triëst. Molotof heeft zijn collegas der groote vier ervan in kennis gesteld dat hij zal blijven vasthouden aan zijn eisch dat de Amerikaansche en Britsche bezettings troepen uit Triëst worden teruggetrokken op een vastgestelden datum, na de sluiting van het vredesverdrag met Italië. Molotof verwierp de pogingen van Bymes om een compromis te vinden, zoodat de onderhan delingen weer in een impasse zijn geraakt. Het wordt hierdoor waarschijnlijker dat de besprekingen over de vredesverdragen met de as-satellieten tijdelijk zullen wor den onderbroken om de Duitsche kwestie aan te snijden. Portret van de Koningin voor paleis in Batavia Naar de Nieuwe Courant verneemt heeft de kunstschilder Sierk Schroder opdracht ontvangen een groot portret van 2 bij 3 meter te schilderen van de Koningin. Dit portret is bestemd voor het paleis te Bata via ter vervanging van de door de Japan ners uit de lijst gesneden beeltenis van Hare Majesteit. De schilder zal in een ver trek van het paleis op den Dam te Amster dam zijn opdracht uitvoeren. Frankrijk koos opnieuw De Fransche mannen en vrouwen zijn Zon dag voor de zesde maal in dit jaar ter stembus gegaan, ditmaal ter verkiezing van 75.000 kiesmannen, die over twee weken op hun beurt een deel der leden van den nieuwen Franschen Senaat zullen kiezen. Volgens schatting heeft 25 procent van de kiezers zich van stemming onthouden. Wanneer men de eerste uitslagen be kijkt, valt het allereerst op, dat de radica len goed voor den dag komen, terwijl de socialisten naar verhouding weinig stem men krijgen. (De radicale partij is een fusie van de oude radicaal-socialistische partij van Herriot met de Soc.-Dem. Verzetsunie, een kleine partij). Volgens de definitieve uitslagen uit 50 van de 90 departementen in Frankrijk (Parijs nog niet meegerekend), hebben de communisten de leiding, die zij na de eer ste uitslagen hadden verkregen, verloren en staat de MRP van Bidault bovenaan. Deze 50 departementen hebben 35.274 kies mannen gekozen, over de verschillende partijen als volgt verdeeld: M. R. P9-788 Communisten 9.410 Socialisten 5.283 Radicalen4.588 Gematigden en Conservatieven 6.205 Het woord is aan. Mahatma Gandhi: De zaak is niet hoeveel rrdl- lionairs er in een land zijn, maar hoe weinig armen. Engeland dringt aan op vrije Poolsche verkiezingen De Britsche gezant te Warschau heeft Vrijdag j.l. aan de Poolsche regeering een nota overhandigd over de aanstaande Pool sche verkiezingen, die op 19 Januari a.s. zullen worden gehouden. In de nota wordt verzocht, dat alle de mocratische partijen gelijke faciliteiten zullen hebben om de verkiezingscampagne vrij en zonder intimidatie te voeren en dat alle partijen in alle commissies, die met de verkiezing belast zijn, vertegenwoordigd zullen zijn. De wijze, waarop deze voorwaarden zul len worden vervuld, zal het standpunt be ïnvloeden dat de Britsche regeering zal innemen ten aanzien van het representa tieve karakter der verkiezingsuitslagen en van een te vormen regeering. Zondagmiddag is de heer Max van Polllid van de Commissie-Generaal per Skymas- ter uit Indië teruggekeerd. Links de heer Van Poll, rechts mr. P. Sanders, secretaris van de corrtmissie-Generaal. Een of twee nieuwe Ministers Problemen na het aftreden van ir. Ringers Als opvolger van Dr. ir. Ringers, den afgetreden minister van Openbare Werken en Wederopbouw wordt genoemd ir. Kraay- vanger te Rotterdam. De heer Kraayvanger is Roomsch-Katholïek, zoodat zijn benoe ming een verstoring van het politiek even wicht in het kabinet zou beteekenen. Een oplossing zou volgens een parlementairen medewerker van het ANP daarin kunnen worden gevonden, dat de Partij van den Arbeid er ook een zetel bij zou krijgen, bij voorbeeld door splitsing van Wederopbouw, dus met een afzonderlijk departement van Waterstaat, doch dan zou het aantal mi nisters uitgebreid moeten worden, hetgeen de minister-president zoo mogelijk wil voorkomen. Het is ook mogelijk, dat mi nister Vos Verkeer met Wederopbouw blijft combineeren, maar deze samenvoe ging zou voor één minister toch wel een uitermate zware taak zijn. Zou Waterstaat terugkomen eri Weder opbouw zijn eigen leiding krijgen, dan zou dit in het Zuiden des lands toegejuicht wor den, omdat men daar van meening is, dat de wederopbouw te zeer onder leiding is komen te staan van waterstaatsingenieurs. De Perzische premier Gliavam es Soel- de regeering veiligheidstroepen door ge- taneh heef Zondag bekend gemaakt dat hü heel Perzië zal zenden, Azerbeidsjan inbe- aan de Perzische troepen opdracht heeft grepen, en dat van 6 December af in Azer- gegeven, Azerbeidsjan binnen te trekken beidsjan verkiezingen zullen worden ge- om toezicht te houden op de verkiezingen die daar den zevenden December zullen plaats vinden. Ghavam zeide dat hij den Azerbeids- jaanschen gouverneur hiervan reeds ver wittigd had en hem daarnevens instructie had gegeven om er bij alle Azerbeidsjanen op aan te dringen dit nieuws rustig op te nemen. De spanning nam in geheel Perzië ten zeerste toe. Onbevestigde berichten bleven binnenloopèn over gevechten tusschen de troepen van de centrale regeering en Azer beidsjanen in de stad Zenjan, waar gisteren door de regeeringstroepen in de geheele provincie de staat van beleg is afgekon digd. Dit geschiedde op bevel van premier Ghavam en de maatregel wordt hiermede gemotiveerd dat Azerbeidsjaansche solda ten politïe-beambten der regeering zouden hebben aangevallen „en een ware terreur uitoefenen". In Zen jan werden de Perzi sche troepen met groot enthousiasme door de bevolking ontvangen. Intusschen heeft Soeltaneh aan dr. Salamoellah Djavid, gou verneur-generaal van Azerbeidsjan, op houden onder toezicht van speciale inspec teurs en van Teheran uit te zenden regee ringstroepen. MacArthur's hulde aan onze Koningin Luitenant generaal W. Sohilling, hoofd van de Nederlandsche militaire missie te Tokio, is Vrijdag door H.M. de Koningin in audiëntie ontvangen. Bij die gelegenheid heeft generaal Schilling aan H.M. mede- deelinig gedaan van de woorden, welke tij dens de receptie op 31 Augustus 1946 door generaal Douglas MacArthur, thans ge allieerd opperbevelhebber van Japan, wer den gesproken. Deze woorden waren: ,jKet is een groote eer voor mij, tegen over het portret te staan .van H.M. de Koningin der Nederlanden, die ik het meest bewonder van alle vrouwen van dit tijdperk. Gedurende haar regeering heeft zij niet alleen de liefde en bewonde ring van haar eigen volk verworven maar Gisteren hebben in België de eerste ge meenteraadsverkiezingen sinds 1938 plaats gehad. Ofschoon nog niet alle uitslagen be kend zijn, mag worden aangenomen dat er geen massale verschuivingen hebben plaats gehad in vergelijking met de parlementaire verkiezingen die op 27 Februari van dit jaar plaats hadden. Overigens is het moeilijk een vergelij king te treffen daar er thans een grootere verscheidenheid tusschen de kiezers bestaat tengevolge van locale omstandigheden, terwijl nu ook de vrouwen meestemden. In Brussel, waar de C.V.P. vooruitgang heeft geboekt, gingen ook de Liberalen eenigszins vooruit. De positie der Socialis ten wijzigde zich practisch niet. De Com munisten wonnen eveneens eenig terrein. In verschillende plaatsen won de C.V.P. zetels die in 1938 door de Rexisten waren bezet. In Antwerpen kon de Socialistisch- Liberale coalitie zich handhaven. In Luik kregen de katholieken 25 zetels, evenals de Socialisten. De Communisten bezetten er 5 en de Liberalen 4 zetels. In enkele klei ne en middelgroote plaatsen werd de C. V. P. door de Socialistisch-Liberale coali tie voorbijgestreefd. In een aantal andere kleine plaatsen gebeurde het omgekeerde. In Gent en Antwerpen kreeg de C.V.P. de meerderheid. een desbetreffende vraag geantwoord, datvan alle vredelievende volken der wereld Lt.adm. Helfrich en It.gen. Kruis bezorgd over Indische situatie „De commandant van de marine-strijdkrachten, Luit.-Admiraal C. E. L. Helfrich, en de chef van den generalen staf, Luit.-Generaal mr. H. J. Kruis, hebben tijdens een onderhoud met een redacteur van het ANP bevestigd, dat zij den militairen kant van de ontwerp-overeenkomst van Cheribon Woensdag j.l. met H.M. de Koningin hebben besproken. Terwijl hij weigerde de berichten te bevestigen, volgens welke hij en generaal Kruis voornemens waren af te treden, indien de overeenkomst door de regee ring werd goedgekeurd, verklaarde Admiraal Helfrich: „Ik voel niet veel voor deze overeenkomst", er aan toevoegend, dat hij zou afwachten wat de toekomst zou brengen. 9 Reddingsploegen en vliegtuigen namen deel aan de pogingen om de twaalf op den Wetterhorn gestrande passagiers van een Amerikaansch Dakota-toestel in veiligheid te brengen. Deze pogingen werden ten slotte met succes bekroond. De foto toont een ploeg Zwitsersche Alpinisten onderweg naar de bijna ontoegankelijke plaats waar de Dakota neerkwam. Spaaiisclie minister in Nederland De heer Rafael Sanchez Guerra, minis ter zonder portefeuille in de republikein- sche Spaansche regeering, brengt op het oogenblik een bezoek aan ons land. Zon dagmorgen heeft hij voor de vereen iging „Vrij Spanje" te Amsterdam een lezing gehouden Hij verklaarde na afloop aan journalisten, dat practisch vaststaat dat binnenkort België, Denemarken, Noorwe gen, Uruguay, Chili en Frankrijk de di plomatieke betrekkingen met Franco zul len verbreken. De heer Guerra was er van overtuigd dat bij een vrije verkiezing in Spanje Franco niet meer dan tien procent van het aantal stemmen zou krijgen. Het aantal communisten in Spanje schatte hij op vijf tien procent. De Admiraal uitte twijfel, of de militaire voorzieningen van de overeenkomst van Cheribon, n.l. tot wederzijdsche vermin dering van de strijdkrachten en Neder- landsch-Indonesische samenwerking, zou den kunnen worden uitgevoerd. „De geheel situatie is zeer onzeker en onduidelijk", aldus verklaarde de Admiraal. „Wij weten, hoe het aan onzen kant staat, maar ik denk niet, dat de Indonesiërs we ten hoe het aan hun zijde staat. Zij kennen niet de sterkte en de ligging van hun le gers, indien men deze als zoodanig beschou wen kan. Het zijn eerder guerrilla-benden en ongeregelde troepen". Ook drukte Admiraal Helfrich twijfel uit, of de republikeinsche autoriteiten de bepalingen van het onlangs gesloten be stand zouden kunnen uitvoeren, „niet om dat zij onwillig hiertoe zijn, maar omdat hun troepen moeilijk zijn te bereiken en de verbindingen slecht zijn". Generaal Krpls verklaarde, dat ook hij op het standpunt stond van wachten op de ontwikkeling van den toestand. Hij voegde hieraan toe, dat Admiraal Helfrich en hij meer bezorgd waren over de algemeene militaire situatie dan over de overeenkomst van Cheribon op zichzelf. Zondagmiddag om ca. 15.15 uur arriveer de de heer Max van Poll, lid van de Com missie-generaal met het Indië-vliegtuig op het vliegveld Schiphol. De andere leden van de commissie zullen eveneens per Skymaster, terugkeeren. De talrijke journalisten, die den commissaris bestorm den, teneinde hem te bewegen iets te zeg gen over zijn missie en over zijn kijk op de John Lewis voor het Hof Heden komt het federale gerechtshof te Washington bijeen om de Amerikaan sche regeering én Lewis, leider van de 400.000 vetkoolmijnwerkers die in staking zijn, de gelegenheid te geven langs rechts kundigen weg eikaars krachten te meten. De 66-jarige leider der mijnwerkers moet zijn stelling verdedigen, dat hij niet gestraft zou hoeven te worden voor het feit, dat hij niet gehoor gegeven heeft aan het bevel van het hof om zijn opdracht, volgens welke het contract van de mijn werkers met de regeering moest worden geannuleerd, in te trekken. Indien Lewis zich niet voldoende weet te verdedigen, zal hij Woensdag „of op een door het hof te bepalen anderen datem" voor een jury rechtbank moeten verschijnen. Volgens de „Washington Post" wil de regeering aan het hof voorstellen, den bond van mijn werkers een boete van 200.000 dollar per dag en Lewis gevangenisstraf op fce leggen. Men verwacht, dat Lewis zijn verdediging zal baseeren op de 20 jaar oude wet, die volgens Lewis regeeringsbevelen inzake het tot staan brengen van stakingen ver biedt. Wanneer van eenige verschuiving der stemmen kan worden gesproken, dan heeft die voornamelijk plaats gehad bij de link- sche partijen, daar in sommige plaatsen sociab'stische 'zetels naar de communisten overgingen. Zwitsers redden Dakota-passagiers Alle inzittenden in veiligheid Met acht vluchten vice versa in zes uur zijn de Zwitsersche piloteen ma joor Hitz en kapitein Hug er Zondag middag in geslaagd de twaalf Dakota- passagiers van den Wetterhorn-glet- scher te redden met hun van ski's voorziene Fieseler-Storch vliegtuigen. Ondanks de zware ontberingen, die de luchtschipbreukelingen gedurende vijf dagen en vijf nachten in sneeuwstor men en vries-koude hebben geleden, v/as hun toestand zoodanig, dat slechts twee van hen op draagbaren moesten worden .vervoerd. De Zwitsersche reddingsploeg, die de verongelukten over land trachtte te berei ken, heeft met bijna onoverkomelijke moeilijkheden te kampen gehad. Zij kon het vliegtuig slechts bereiken langs een zeer steile helling met het gevaar een la wine te veroorzaken doch toen geen an dere weg openstond, heeft zij het risico genomen. Het bleek, dat de inzittenden van de Dakota ter nauwernood aan den dood wa ren ontsnapt. Hun vliegtuig had een nood landing moeten maken en was vervolgens over de sneeuw gegleden tot op achttien meter van een ravijn. Bovendien v/erd het vliegtuig, dat onbeschadigd was, op enkele meters na gemist door een geweldige la wine, die het in een afgrond had kunnen vegen. Toen om 11 uur Zondagmorgen de eer ste Fieseler-Storch in zicht kwam, was de reddingsploeg met de geredden reeds on geveer een kilometer den berg afgedaald. Majoor Hitz, die het vliegtuig bestuurde, sloeg een dringende waarschuwing van de reddingsploeg in den wind en landde op een 20 meter lange strook sneeuw. Om kwart voor twaalf (plaatselijke en Neder landsche tijd) landde de Storch veilig met brigade-generaal Hayes, die er het slechtst aan toe was, op het vliegveld Meiringen en om kwart voor vijf werd de piloot van de Dakota kapitein Tate, in de bewoonde wereld teruggebracht. Behalve de passa giers van de Dakota werd nog een der leden van de reddingsploeg, die gewond was geraakt, door de Storchs in veiligheid ge bracht. Zij wier stamkaartnummer op het cijfer 2 eindigt, zullen in den loop van de maand December een schoenenbon ontvangen. situatie,.hadden weinig succes. Op besliste wijze weerde hij hen af en weigerde, hoe dan ook, zich uit te laten over het branden de vraagstuk, dat thans zoozeer de gemoe deren bezig houdt. „Het eenige, dat ik u kan zeggen is, dat er niets te zeggen is", sprak hij lachend, terwijl hij in de gereed staande auto plaats nam. Onder de vrien den en familieleden, die hem op het vlieg veld verwelkomden, bevond zich prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de Kath. Tweede Kamerfractie. Het KLM-toestel, waarmee de leden der Commissie-generaal Schermerhorn en De Boer de reis naar Nederland maken, heeft in Singapore oponthoud gehad, zoodat het een dag later en wel in den loop van Dins dag 26 November zal aankomen. Ministerraad bespreekt de Indische kwestie Woensdag vergadering met de Commissie-generaal De Zaterdag gehouden ministerraad, waarin een voorloopïg standpunt der re geering zou worden bepaald ten aanzien van de door de commissie-generaal geslo ten basisovereenkomst, heeft geduurd van 9 tot 1 uur. -Woensdag zal de ministerraad opnieuw bijéénkomen ter behandeling van het Indi sche vraagstuk. In deze vergadering zullen ook de leden van de commissie-generaal aanwezig zijn. Zeer spoedig daarna zal een afzonderlijke ministerraad worden gehouden ter bepaling van het definitieve standpunt der regee ring. Mr. E. A. J. M. POVEL NEEMT ONTSLAG. Mr. E. A. J. M. Povel, officier-fiscaal te Amsterdam, voormalig gemachtigde voor de vrijlating van politieke delinquenten zal zijn functie op 1 Januari 1947 neerleg gen. Hij zal zich weer aan zijn advocaten praktijk-, gaan wijden. Komt het convooi naar IJmuiden? Een groot droogdok drijft verlaten op de Noordzee. Zware zeeën beuken tegen de hooge wanden van het ge vaarte, dat een speelbal is van wind en stroom. Het is een vreemd ver schijnsel, maar het kan ons toch niet doen denken aan den mysterieuzen vliegenden Hollander, want die joeg met volle zeilen in den stormnacht over de witbeschuimde golven. De Fairplay 4, een sleepboot van de Fairplay Towage and Shipping Co. te Lon den zou een 4000-tons dok van Engeland naar Ksagerö in Noorwegen sleepen. Maar het werk zou te zwaar blijken te zijn voor één sleepboot, hetgeen feitelijk wel te voorzien was en in zeevaartkundige krin gen heeft het groote verwondering ge baard, dat men zulk een zwaar karwei in het ruwe jaargetij door één sleepboot heeft laten uitvoeren. Eenige weken lang moet de sleepboot het dok reeds op sleeptouw hebben gehad, want reeds bijna vier weken geleden heeft wpci. VJC1XIC1U WCIU UaIj UC VCiUniUJIlS vou een IJmuider stoomtrawler het coijyooi b ee„ der trawlers mct het dok verbroken Doggersbank gezien. Men heeft deze. week er een verlaten dok ronddreef en hebben ze daarop de visscherij in den steek gela ten om te trachten, het dok te bergen, in welk geval een prachtig bergloon verwacht kan worden? Wij vernamen, dat Zaterdagmiddag 3 uur reeds sleeptrossen van het dok afhin gen, waaruit kan worden afgeleid, dat er zich op dat tijdstip reeds runners op be vonden. Later werd vernomen, dat drie trawlers vastgemaakt hadden en dat de vierde, de Vikingbank daarmee nog doen de was. Het wordt niet onmogelijk geacht dat ze er mee naar IJmuiden zullen komen, al hoewel ze dan nog een lange reis voor den boeg hebben. In elk geval zal het een moeilijke op gave zijn, daar van de Noordzee voortdu rend slecht weer wordt gemeld en een droogdok nu eenmaal een lastig sleepob- ject is. Volgens berichten van hedenmorgen hebben de vier trawlers, die het dok op de Noordzee oppikten, met veel moeilijkhe den te kampen, tengevolge van het storm weer. Gemeld werd dat de verbinding van kunnen lezen, dat de Fairplay 4 het dok op de Noordzee in den steek heeft moeten laten, omdat de kolen op waren. De sleep boot stoomde naar Kristiansand om te bunkeren en daarna het dok weer op te pikken. Maar door den storm kon de sleep- boot geen zee kiezen en sinds jl MaandagaatiBe"nomën' dreef het dok in z'n eentje op zee rond, vermoedelijk ergens tusschen de Groote Visschersbank en het Skagerrak Totdat de thuisstoomende trawler- Utrecht de verrassende tijding bracht, dat vier IJmuiden trawlers, de Viking- bank, Gloria, Christine en Ewald h*' dok hebben opgepikt. Hebben de trawlers het dok zien drii - en zijn ze er toen op afgegaan? Of h"'-'1 de schippers het bericht opgevangen Aangezien de schepen zich nog op groo ten afstand van een haven bevinden vermoedelijk ongeveer 350 mijl van IJmui den zal het nog wel eenige dagen du ren alvorens een gunstig resultaat van de berging als een vaststaand feit kan wor- Weerbericht EXKEr.E BUTEN Verwiirhling irelUlvr tot Dinsdagavond krar.-.hlÏKi; wind tusscben Zuid west en West. Wisselend bewolkt mot nbute: We vle te

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1