Onzekerheid over den bouw van het nieuwe Zuiderbad in Zandvoort Be VSV was sterker dan DWS, maar kon niet winnen „Geen Amerikaansch economisch imperialisme" Goeienavond, Henk Noodlanding in de woestijn Problemen waarmee de wederopbouw worstelt Reeds eenigen tijd geleden was door den Wederopbouw in Den Haag toestemming gegeven voor het bouwen van. het nieuwe Zuiderbad te Zandvoort, dat in de plaats moet komen van het door de Duitschers vernielde. De hoop werd gekoesterd dat het bij den aanvang van het seizoen 1947 jn gebruik genomen kon worden. Wij vernamen thans uit Zandvoort dat die toestemming voor den bouw zou zijn ingetrokken. Toen wij evenwel op infor matie togen, bleek ons in Den Haag, dat hier misverstand in het spel is. Van in trekken is nog geen sprake. Er is alleen, in verband met de nieuwe bepalingen, dat voor den bouw van iedere inrichting van vermaak, waarvan de kosten de f 5000 te boven gaan, toestemming gegeven moet worden door het ministerie voor den We deropbouw onzekerheid gekomen. Die nieuwe bepaling maakt namelijk, dat de kwestie van den bouw van het Zuiderbad opnieuw bekeken moet worden. Ons werd bij den Wederopbouw ver zekerd, dat de nlaterialenpositie van ons land den laatsten tijd belangrijk verslech terd is. In het bijzonder geldt dit hout. Men is evenwel overtuigd, dat dit een tij delijke verslechtering is, gehoopt wordt, dat er binnenkort weer van een verbete ring gesproken zal kunnen worden, hoewel onze deviezen-positie daarbij een belang rijke rol speelt. Tengevolge van de schaarschte aan ma terialen kunnen verschillende bouwwer ken in de getroffen gebieden op dit oogen- blik geen doorgang vinden. Arbeiders uit Kennemerland, die in de getroffen gebie den te werk gesteld zijn, kwamen dan ook reeds terug. Het gemeentebestuur van Zandvoort staat op het standpunt, dat het Zuiderbad geen inrichting van vermaak is. Het geldt hier immers meer een belang der Volksge zondheid. Te meer, omdat als de materia- len-schaarschte er toe dwingen zou, voor- loopig volstaan zou kunnen worden met den bouw van het onderstuk, de kleed hokjes, enz. Dan. zou men in dat geval later het café met de ten-assen kunnen zetten. Wij kregen evenwel den indruk, dat als nog overwogen wordt of het mogelijk zal zijn het geheele Zuiderbad in eens te bouwen. Een omstandigheid van beteeke- nis is, dat er ook gezorgd moest worden, dat de bouwvakarbeiders in de niet-ge- troffen gebieden aan het werk kunnen blijven. Bovendien is al gebleken, dat de werklieden, die in het bijzonder aan het Zuiderbad zouden moeten werken elders minder noodzakelijk zijn, omdat het hier een speciaal werk betreft. Er is indertijd ook reeds een voorloopige vergunning gegeven voor den bouw van een hotel met concertzaal te Zandvoort. Als een gegadigde gevonden wordt die het 'ent u voorstander van den eenvoudigsten en snelsten weg om iets te bereiken? Natuurlijk. Plaats dan een Luidspreker in de IJmuider Courant als u iets aan te bieden, te vragen, te ruilen hebt. Onderscheiding voor het Roode Kruis In het gebouw van het hoofdbestuur van het Nederlandsohe Roode Kruis te 's-Graven- hage heeft Prinses Juliana de grooten gouden dr. C. B. Tilanus-medallle, de hoogste onder scheiding, welke de Nederlandsche Vereeni- ging Eerste Hulp bij Ongelukken kan toeken nen, in ontvangst genomen. De voorzitter van E.H.B.O., dr. JE. Oterdoom deelde mede, dat door wijlen dr. C. B. Tilanus, den stichter van de vereeniging, de bepaling was gemaakt, dat deze medaille kon worden toegekend aan instellingen, die op bijzondere wijze het doel der vereeniging hebben helpen bevorderen. Deze onderscheiding wil dan ook zijn de uit drukking van de erkentelijkheid van de Nederlandsche vereeniging voor E.H.B.O. voor alles, wat het Nederlandsche Roode Kruis heeft gedaan voor land en volk. Namens het hoofdbestuur dankte Prinses Juliana voor deze onderscheiding. Zij be schouwde deze medaille als een symbool van de vruchtbare samenwerking tusschen beide Instellingen. Het voorzitterschap van „Bloembollencultuur" De voorziening in de vacature van Dr. J. A. Verhage als voorzitter van de Alg. Ver eeniging van Bloembollencultuur is uit gesteld tot de algemeene vergadering van Maart. Dr. Verhage is bereid zijn aftreden nog drie maanden uit te stellen. bouwen wil. zal ook die aangelegenheid nader onder oogen gezien worden. Van de materialen-positie zal het dan afhangen of deze inrichting i.n 1947 of 1948 gebouwd zal kunnen worden. Wat den bouw van het Zuiderbad be treft is er ook nog een financieele moei- lijkheid. De kosten zijn geraamd op onge- Line Noro vervullen de belangrijkste 'rob veer f 350.000. Als de juiste raming be- len in deze geschiedenis van een predi kend is, zal door de afdeeling Publieke kant, die de groote liefde voor een geadop- BIOSCOPEN In Thalia draait de sensationeele detec tive-prent „Mr. Wong", met Boris Karloff. Het is een uitermate boeiende weergave van misdaad en politiewerk, waarin Kar loff de veelzijdigheid van zijn talent toont. Wie van romantiek, sensatie, mysterie en speurwerk houdt, vindt dat in dit werk. Houston Branch is er in geslaagd naar de emotioheele feuilleton „James Lee Wong" een goede film te maken. In Rex wordt vertoond: „Gertrude", „La symphonie pastorale" naar het beroemde werk van André Gide, werd op het Inter nationale Filmfestival te Cannes gewaar deerd als de beste Fransche film. Michèle Morgan, Pierre Blanchar, Jean Desailly en Werken van den Wederopbouw nog onder oogen gezien moeten worden, hoe dit werk gefinancierd moet worden, want Zand voort is een noodlijdende gemeente. De bouwkosten zijn hooger dan het geld dat de gemeente terugkrijgt voor het vernielde Zuiderbad. Bij deze kwestie .zal ook de vraag naar voren komen of de inrichting rendabel zal zijn. In Zandvoort staat men evenwel op het standpunt, dat afgezien van het rendabele, het noodig is, dat de badinrichting er komt omdat daarvan de toekomst van Zandvoort als badplaats af hangt. teerd weeskind moet deelen met zijn zoon Jacques. Line Noro, die de rol van domi neesvrouw vertolkt, speelt subliem. Het is een boeiende, sterke film, die ongetwijfeld een diepen indruk maakt. De oplossing die Gertrude meent te moeten nemen is voor iemand met haar mentaliteit zeker niet de gemakkelijkste, afdoend is ze zeker. In een landbouwschuur te Mlddenmeer, is door het omvallen van een petroleumlamp brand ontstaan. Twee paarden en drie varkens kwa men in de vlammen om. Bovendien ging de Jas van pachter Blok verloren, waarin zich de Juist geïnde opbrengst van. zijn geheele tarwe oogst bevond. Belangwekkende Labour-uitlating: Het Britsche parlementslid Crossman, afgevaardigde voor Oost-Coventry, die de motie der „opstandige" Labour-parle- mentsleden inzake de Britsche buitenland- sehe politiek'in het Lagerhuis indiende, heeft tijdens een bijeenkomst te Londen verklaard, dat de Labour-afgevaardigden, toen zij Maandag j.L zich van stemming onthielden, dit niet uit ontrouw jegens de regeering gedaan hadden. „Iedereen weet", aldus Crossman, „dat de politiek van Bevin te verkiezen is boven alles, wat Churchill gedaan zou hebben. Indien Churchill aan de macht ware gekomen, zouden wij ons vermoedelijk in een toestand van oor log met Voor-Indië en Egypte bevon den hebben en zou een onoverbrug bare kloof tusschen de Oostersche en Westersche mogendheden ontstaan zijn. Indien de voorbereidingen tot unificatie van Britsche en Amerikaan- sche wapenen niet gepaard gaat met desbetreffende onderhandelingen met de Sovjet-Unie, zullen de Britsche eilanden een Amerikaansch vliegtuig moederschip worden. Dr. P. H. Schroder over Onderwijsvernieuwing Voor de onlangs opgerichte vereeniging van ouders en docenten aan de R.H.B.S. te Velsen hield Dr. P. H. Schroder uit Haar lem een lezing over Onderwijsvernieuwing bij het M. O. Na een inleiding van den heer Kleefstra, die zeide zich te verwonderen over de schrale opkomst, zei de heer Schroder al lereerst, dat het onderwerp zoo belangrijk en veelomvattend is, dat hij slechts een klein deel kon behandelen. Wij zullen er toe moeten overgaan, onderwijs en opvoe ding in één geheel samen te vatten. Dit geschiedt nu alleen in de Werkgemeen schap van Kees Boeke, die niet behoeft nagedaan te worden, doch wel als voor beeld mag genomen worden. De overgang van de lagere naar de mid delbare school is in de meeste gevallen te groot. Een kind moet zich bij het middel baar onderwijs elke vijftig minuten op een anderen leeraar instellen. De vraag is nu: kunnen we geen continubedrijf krijgen? Geleidelijk van de kleuterschool naar de lagere, vandaar geleidelijk naar de mid delbare scholen. Bij reorganisatie van de school, zal tevens een reorganisatie van de leerarenopleiding moeten plaats vinden. Wie van de universiteit komt wordt „plotsverloren" voor een klas geplaatst, zonder dat hij eenig idee van het probleem „klas" heeft. Er is noodig een vakoplei ding, didactisch, paedagogisch. Wie contact zoekt met zijn leerlingen, ontdekt vele ca paciteiten, die anders verborgen blijven. Hierop behandelde spreker het „schema Bolkestein", welke methode spreker toe juichte, ondanks dat hieraan bezwaren zijn verbonden. Hij besloot zijn betoog met dé opmerking, dat karaktervorming en oplei ding tot bruikbare menschen in de maat schappij eerste eischen zijn voor de onder wijsvernieuwing. Het was juist om de Sovjet-Russische expansionistische neigingen in Oost- Europa en Perzië te stuiten. Wij moeten ons echt-er ook tegen het Amerikaansche economische imperialisme in het Verre Oosten teweer stellen. Wat is Japan anders dan een Amerikaansche kolonie? Het is de taak van socialistisch Engeland om voor de volkeren der aarde op te komen tegen imperialisme, hetzij rechtsch of uiterst- linksch, hetzij Amerikaansch of Sovjet- Russisch. Wij kunnen ons niet vereenigen met de Amerikaansche interpretatie van „vrijhandel". Wij zullen sterk zijn als wij onafhan kelijk blijven, samenwerken met Amerika en de Sovjet-Unie en het opnemen voor de volkeren der aarde, die noch gediend zijn van de Amerikaansche vrije concurrentie, noch van het Sovjet-Russische communis me". Hinderwetvergunningen voor kleinindustrie Ter gemeente-secretarie (IVe afdeeling) liggen ter inzage, verzoeken met bijlagen van: de N.V. Drukkerij Sin jewel, Willems plein 16-17 te IJmuiden, om vergunning voor het uitbreiden en wijzigen van de drukkerij door het bijplaatsen en verplaat sen van diverse werktuigen en het opstel len van 7 electro-motoren, respectievelijk van 0,6, 0,2, 0,5, D, 1, 0333 en 0.5 P.K.. in de perceelen „Willemsplein 16-17 en Gro gerstraat 43-49 te IJmuiden; M. M. Weimar, Middenhavenstraat 35 te IJmuiden, om vergunning tot het wijzigen en uitbreiden van de scheepsherstel- en reparatie-inrichting door het verplaatsen van een boormachine en het bijplaatsen van zuurstof- en acetyleenflesschen en een electro-motor van 2.3 P.K., in het per ceel Middenhavenstraat 35 te IJmuiden: de Firma J. Luppens, Da Costalaan 45 te Driehuis, om vergunning tot het oprich ten van een steenhouwerij, waarin ge plaatst zullen worden een cirkelzaag, een schuurmachine en een polijstmachine, res pectievelijk aangedreven door een electro motor van 15, 1,5 en 5 P.K., in de percee-; len Driehuizerkerkweg 67 te Driehuis; de Vïschconservenfabriek van Zwieten, Industriestraat 28-30 te IJmuiden, om ver gunning tot het uitbreiden der vïschcon servenfabriek door het bijplaatsen van 7 electro-motoren, respectievelijk van 3, 3, 1, 18, 3, 63 en 2 P.K., in de perceelen In dustriestraat 28-30 te IJmuiden. Op Vrijdag, 6 December 1946 des voor middags te elf uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Marktbericht van Zaterdag De aanvoer bedroeg 425 kisten haring en 275 kisten' andere visch. De trawler be som de f4950; Verdere besommingen. Motorlogger: KW 59 f 4187. Versche haring KW 139 f2718, KW 44 f IJM 268 f 2596. Kustvisscher: TX 29 f 2565. Prijzen: Gr. tong £1,59—f 1,48; Gr.m. tong f 1,80—11,72 per kg. Stormvogels verloor in Amsterdam De wedstrijd VSVDWS is een teleurstel ling geweest, vooral na hetgeen VSV—Sparta den bezoekers heeft geboden. Nooit is de eene wedstrijd een copi.e van de andere, doch men kan toch eenzelfde techniek en tactiek ver wachten. In wedstrijden van elftallen, welke met een stopperspil spelen, hangt veel af van de prestaties .van de halfbacks en de binnen- spelers. In den vorigen wedstrijd domineer den dezen, althans van de zijde van VSV, thans evenwel waren zij minder op dreef. De factor welke den geheelen wedstrijd beheerschte was het doelpunt van den rechts buiten van DWS Ruyneman. In een periode waarin VSV zich oppermachtig toonde en de DWS-verdediglng door veel ijver en met eenig geluk den stand blank kon houden, kreeg Ruyneman, hoewel in buitenspelpositie, opvolgende fouten van De Vries en Voet. een kans. De sterke wind dreef den bal aan de binnenzijde van den paal het doel in. Met dezen stand brak de rust aan. Daarna kregen de Amsterdammers het voordeel van den wind. Dit was direct merkbaar, want voordien zagen wij bij DWS eenige vooraan staande spelers en vooral Wiertz soms hope- looze dingen doen. Vol goeaen moed zette ook VSV deze helft in, doch men kon zuiverheid noch tempo in 3e aanvallen brengen. Het was en bleef een gevecht tegen Van Stokken c.s. Aanvoerder De Vries zag op deze wijze een nederlaag dreigen, vooral toen Balvers zich door De Bruyne moest laten vervangen. Hij ruilde de rechtsbinnenplaats met Kunst, die er als stopperspil meer van teredhtbracht dan in de voorhoede. Aan kwaliteit won de wedstrijd er niet mee. DWS kon niets bijzonders bieden behalve een sterke verdediging. Het was nu voor VSV maar zaak deze te forceeren. Van Onselen deed wat hij kon. Reeds in de eerste helft had hij zich de gevaarlijke man getoond toen hij door drie spelers gehinderd een vliegend schot inzond, dat doelman' Klein juist over de doellat kon stompen. Melchers en Fanger kenden hem bepaald bij reputatie, want veel kans kreeg hij daarna niet meer. Toch was Van Onselen debet aan het doelpunt dat Sou wens, die in vele opzichten tekort schoot, kort voor het einde werkelijk fraai maakte De rechtsbuiten kreeg de pass van zijn mid denvoor en hij faalde dezen keer niet. Zoo was het 1—1. Uiteindelijk konden de elftallen zich daarmede gelulcwensohen, al is VSV ontegenzeggelijk het meest in den aan val geweest. Het tweede elftal van VSV speelde 22 tegen de Volewijckers II en het derde won met 83 van De Kennemers II. TerrasvogelsPurmersteyn 11 Terrasvogels heeft knap werk geleverd door tegen het sterke Purmersteyn gelijk te spelen. Direct na den aftrap ondernamen de voor hoeden eenige energieke aanvallen, die het beste deden verwachten. Vooral de voorhoede van Terrasvogels, waarin Zaal niet onver dienstelijk als rechtsbuiten debuteerde, was gevaarlijk. Alleen linksbuiten Goedhart kon maar niet op dreef komen. Linksbinnen Röb- ken zorgde er voor door uit moeilijke positie een onhoudbaar schot te lossen, dat de rust met 10 voor Terrasvogels inging. Na de rust bleek spoedig, dat Purmersteyn zich nog niet gewonnen gaf. De Ruyter en Kraak hadden er echter goed het oi in laatste instantie stopte Douma uistekend een paar goed» schoten van linksbuiten Ho- nings. Na ongeveer een half uur spelen plaatste Dortmundt, die overigens een goeden wed strijd had gespeeld, den bal naar den Purme- render Hoek. Deze schoot tegen den paal, waarna Hupkes gemakkelijk kon doelpunten (11). Spil De Jong van Terrasvogels was wel één der beste spelers van het veld W.F.C. IIStormvogels II 40 Stormvogels II leed tegen WFC een zware nederlaag, zonder nu direct in het veld de mindere van de Wormerveerders te zijn ge weest. De voorhoede, Ketting en Snoeks in cluis, was echter schotloos, een verschil met den Wormerveerschen aanval, waarin vooral rechtsbinnen Bleeker opviel. Zwak, althans zonder eenige overtuiging, was ook het spel van den links- en rechtsmidden van de Vo gels, Zwemmer en Aptroot. Met de rust was de stand nog 0O. Had hierin ook de Stormvogels-doelman Rechstei- ner de hand, na de rust was deze lang zoo zeker niet van zijn zaak. De tweede helft was nog niet oud, of de wedstrijd was door een tweetal vlug na elkaar gescoorde doelpunten reeds beslist (20). De Stormvogels-voor- hoede kreeg niet veel schietkansen en tot overmaat van ramp liet Zwemmer zelfs een penalty ongebruikt. WFC scoorde nog 2 doel- punten en won dus met 4—0. S.D.W.—Velsen 0— Velsen zag wel even tegen dezen wedstrijd op, niet zoozeer door het feit, dat SDW zoo'n hooge plaats op de ranglijst innam, maar wel door de wetenschap, dat de Amsterdammers op hun eigen terrein nog niet geklopt waren. Het is echter heel anders geloopen, dan menigeen verwacht had: kansloos werd SDW met 30 geslagen en de Velsensche overwin ning zou nóg grooter geweest zijn, wanneer Bakkum dezen middag wat beter op schot geweest was. Kansen kreeg hij genoeg, doch meerendeels waren de schoten onzuiver ge richt. Velsen probeerde dezen middag Tromp op de rechtsbinnen-plaats en Meyer als links achter. De resultaten van deze proefneming waren van dien aard. dat ze zeker voor een herhaling vatbaar zijn Meyer greep meer malen goed in en Tromp bracht leven in den aanval endoor zijn op den bal zitten de Amsterdamsche defensie in moeilijkheden. Nadat Bakkum voor de rust via den paal voor het eerste doelpunt had gezorgd, nam Tromp het tweede doelpunt voor zijn rekening en we dachten, dat hij, na een groot deel van de SDW-achterhoede in de luren gelegd te heb ben, nóg een doelpunt zou scoren, toen de Amsterdamsche doelman hem bij de beenen greep enTromp een vrije trap tegen zich kreeg'.I Ninaber. die weinig steun van Hirsch genoot de vleugel Tromp—Prinsen voldeed dan ook beter maakte het derde doelpunt. Zij nog vermeld, dat Demmers weer knap werk leverde en o.m. een zeker schijnend doelpunt voorkwam en Nijssen een goede partij stopperspil vertolkte. Ontwaakt—I.E.V. 21 Het bijna onbespeelbare, modderige terrein te Watergraafsméer is den IEV'ers, die met wïndvoordeel in de eerste helft een groot overwicht hadden, noodlottig geworden. De doelmonden waren gelijk aan modderpoelen. IÉV kon zijn spel op dit veld niet ontplooien, terwijl Ontwaakt zich hier beter thuis ge voelde. In de tweede helft werden de rollen omgekeerd en viel IEV in het defensief. Na een kwartier gaf Schavemaker een goeden pass naar G. Nieuwenhuizen, die staande tus schen de verdedigers met een ver schot prach tig doelpuntte (01). Vijf minuten daarna ont snapte het doel van Ontwaakt opnieuw aan doorboring toen Hamersma naast schoot, Bij een uitval van Ontwaakt gaf de rechtsbuiten een boogbal af. Van Tunen stond in de modder VolewijckersStormvogels 53 Zelden zagen we in de eerste klasse in één wedstrijd twee achterhoedes, welke er zoo hopeloos uit waren, als die van Volewijckers en Stormvogels. Slecht trappen, missen, ge brek aan contact tusschen de linies onder ling waren aan de orde van den dag. Waren de meeste nederlagen, wetyce de Vogels tot dusver leden aan de voorhoede te wijten, deze kan gevoegelijk op rekening van hun achterhoede geschreven worden. Zelfs Kraak deed dezen middag geen opvallende dingen. Het eerste doelpunt leek ons voor een doel man van zijn klasse zeker niet onhoudbaar. Voorts veroorzaakte hijeen straf schop door een aanvaller van Volewijckers te stevig af te houden. Het begin was voor Stormvogels. De nieu we rechtsbinnen Aland bracht leven in den anders vaak zoo futloos spelenden IJmuider aanval, door welk voorbeeld de overigen eveneens geïnspireerd werden tot grooter activiteit. De Amsterdamsche achterhoede stond raar te schutteren, maar voorloopïg 'had dit nog geen nadeelige gevolgen. De eerste aanval van De Volewijckers leverde door het eerste zwakke oogenblik van de IJmuider defensie reeds een doelpunt op door toedoen van De Ruyter (10). Gelukkig ontmoedigde dit doelpunt de IJmuidenaren niet en met een werkelijk prachtig schot van grooten afstand maakte Aland gelijk (11). Deze speler bleef de Am sterdamsche achterhoede geducht op haar huid zitten en deze de doelman incluis maakte dan ook geen al te soliden indruk, wat zij overigens gemeen had met die van Stormvogels. Vooral Schippers en Snoeks. die LT'L'i "-rV-iV* II* herhaaldelijk de» snellen Van der Ru it los I ™Jkon „ie<«^£(1-1 ;,V.j'mmuten voor Nu het cafétje bij ons op den hoek iede- ren dag weer* drie-borrels-de-man schenkt, voor negentig centen de drie, komt de grauwe wijsgeer ook weer op zijn plaats aan de zinken toog. Met drie voor negentig cent en dien kleinen kleurloozen man op zijn plaats kunnen wij ons weer in den goeden, ouden tijd wanen - zoolang wij binnen de beschutting van het cafétje zijn. Dat maakt ons wel een beetje gelukkig. „Dat kèn niet", zei de wijsgeer vanmid dag klokslag vijf, „dat kèn niet, dat je een groot man bent en een beetje gelukkig ook. Want als groot man zijnde, kèjje niet in een klein kroegie komme; kèjje ook niet aan de tapkast staan; stèjjc vóór dat je dat as burgemeester zijnde, of as-generaal zijn de, of as minister zijnde zou doen". Dat zei de wijsgeer. En niemand antwoordde. Ik zoog mijn Vrijdagsche Zuid-Ameri- kaantje. En de anderen staarden over de tapkast heen in een verte, die vervuld moet zijn van zoet geheim. Baas-met-z'n-bloote armen veegde voor de zestigste maal vandaag het nat van het zink. Wijsgeeren verwachten geen antwoorden. „Trouwens, om een groot man te wor den, mot je dat niet 'eens wille'", zei hij. „Wanneer je dee wat je wille' zou, dan wor' je nooit groot, ommers. Wanneer je zin hep in een glaasje en wanneer je lust hep in een kroegje en je gaat dat glaasje in dat kroegie drinke'. dan wör je al nooit een groot man. Dan bè je indirek al geen groot man. Voor de kleinen de vrijheid, zei de grauwe wijsgeer, en voor de groo ten de grootheid. En dat is dat. Willem, gee-me d'r nog ééntje, jonge', maar niet versneje". De oude ronde klok stond op vijf voor zes. Twee mannen speelden zWijgend een partijtje biljart. Wanneer de wijsgeer zweeg hoorde je alleen het klotsen van de ballen en het krijten van de queues. „Daarom zou ik nooit minister wille' weze'. Altijd poespas en nooit eris een rus tig achternamiddaggie bij Willem. Nie- waar, Willem? Zou je mijn as klant motte misse, as minister zijnde. Azzeze mijn naar Nieuw York zoue' sture' om de ka potte wereld een tikkeltje in het lood. te brenge', ging ik met Molotov en Byrnes en Bevin gewoon een glaasje drinke. Bèjje direct veel amicaler. Meer van hart tot hart. Menschelijker, zou ik zeggen, dan om zoo'n ronde groene tafel met alle sjoema- listen van de wereld om je heen. Ik heb al me ruzietjes bij een glaassie bijgelege'. Maar dat doen die heere vanzelfs niet. Om- dadde ze groot zijn, begrijp je. En as je groot ben, dan ben je nóóit eris van hart tot hart. Ken ik er nog eentje krijge', Willem? Maar Willem zei, zoo onder het vegen door en zonder op te kijken naar de blau we oogen van den grauwen wijsgeer, dat vier nou eenmaal niet gong: „bèjje nou nóg niet tevreeje met je drie, Henk?" De klok wees half zeven. De biljartqueues klikten in het rek. En we gingen het cafétje by ons op den hoek uit. Een verzaligde Novemberavond geurde in de straat. „Héére'zei Henk. Hij sloeg de kraag van zijn jas omhoog en stak zijn handen diep in de zakken. „Geefu mijn de vrijheid maar. Da's lo gisch. En da's menschelijk. En doet u de groeten van mijn aan Molotov. - Héére.." „Goeienavond", zei ik. Thuis wachtte de krant. Met New York-, Molotov en het hopelooze wantrouwen. Goeienavond, Henk; ik zal je groeten aan Molotov geven. ELIAS liet, brachten er weinig van terecht: Twee doelpunten, door Bakker betrekkelijk kort na elkaar gemaakt, schenen den wedstrijd reeds vóór de rust te zullen beslissen (31), doch knap werk van Van Dalen en een geweldige kogel van Schoorl, gelost uit een vrijen trap van zeker wel 25 meter afstand, brachten de partijen op gelijken voet (33). Vlak vóór de rust beging Kraak de hier boven vermelde overtreding en de Amster damsche rechtsachter doelpuntte uit den toe- gekenden strafschop. Rust 43. Na de hervatting werd er zoo mogelijk nog minder kwaliteits-voetbal geleverd. Over het geheel was De Volewijckers sterker en slechts met kunst- en vliegwerk wisten de Storm vogels-verdedigers geruimen tijd stand te houden Bovendien brachten De Jongh c.s. nog al eens een gemakkelijke kans om zeep. Bij de minder talrijke Stormvogels-aanvallen kreeg Van Dalen via Opbergen „de" kans op den gelijkmaker, doch hij schoot van dichtbij hoog over. Uit een doelworsteling scoorde De Ruyter het punt, dat den wedstrijd definitief besliste (53). het einde gelukte het Ontwaakt uit een doel- worsteling het winnende doelpunt te maken (2-1). KinheimN.E.A. 42 De returnwedstrijd Kinheim en NEA is een onverkwikkelijke geworden, waaraan de slappe leiding van den scheidsrechter zeker niet vreemd was. Dit had tot gevolg, dat na eenigen tijd spel verruwing optrad. De voor hoede van de thuisclub miste Beuk, in jviens plaats A. Prinsen wr-s opgesteld. De voorhoede in de eerste helft tegen den wind spelend, miste elk goed samenspel en verwaarloosde te veel den rechtervleugel om succes, te boe ken, terwijl de uitvallen van NEA geenszins ongevaarlijk waren. Na 7 minuten speelde H. Prinsen mooi vrij, waarna A. Prinsen keurig doelpuntte (l-r-0). Een minuut later maakte de rechtsbinnen van NEA.door een fout der verdediging uit buitenspelpositie gelijk. NEA kreeg nu tijdelijk overwicht en na een half uur kroop Kinheim door het oog van de naald Een hard schot van den linksbuiten der be zoekers was Druyven te machtig (12). Ruw spel der gasten bracht Kinheim een kwartier na de hervatting een strafschop, welken Groe- neveld inschoot (22). De NEA-spil werd weggezonden. Een vrijen trap schoot Groene- veld keurig in (3—2). waarna spil Rem alleen doorbrak en er tot ieders verademing 42 van maakte. V.V.B.T.H.B. 0—0 De ontmoeting tusschen VVB en THB is door schotloosheid van dc voorhoeden in een doelpuntloos spel geëindigd. VVB, dat het initiatief in dezen sportief gespeelden wed strijd nam en dit voor het grootste deel van den tijd behield, zag vele kansen door slecht en slordig afwerken verloren gaan Enkele wel goed gerichte schoten van R. Meyer, die een goeden indruk maakte, werden door den doelman der bezoekers fraai gestopt of door den paal gekeerd. THB ontwikkelde in deze periode eenige vinnige aanvallen, die niet van gevaar ontbloot waren. Ook na de rust was de wedstrijd aantrekkelijk VVB bleef sterk in de meerderheid, maar de voorhoede bracht er weer niets van terecht. De THB-doelman was bovendien buitengewoon op dreef. De spanning steeg met de minuut, doch doelpun ten bleven uit (00). Agenda voor Velsen en Umuiden MAANDAG 25 NOVEMBER. Bioscoop De Pont: 8 uur; De Waarzeg ger. Thalia Theater: 7 en 9.15 uur: Mr. Wong. Rex Theater: 8 uur: Gertrude. DINSDAG 26 NOVEMBER. Zie Maandag. FEUILLETON door Hans Hirthammer 20^ Een oogenblik later sloopen twee duis tere gestalten uit de tent. Zij liepen er om heen en dr. Been had nauwelijks tijd opzij te springen en zich plat op den grond te Werpen. Tp enkele seconden kwam hij tot een besluit. Hij moest het tweetal volgen, ook al was dit niet van gevaar ontbloot. De zinnen, die hij had opgevangen, wettigden het vermoeden, dat hij op het spoor was van het geheim, welks ontknooping hij zich ten doel .had gesteld. Het onaangename van het geval was slechts, dat hem geen tijd overbleef om miss Boyard van zijn voornemen in kennis te stellen. Hopelijk zou zijn lang uitblijven haar niet al te zeer verontrusten, in ieder geval echter mocht dit hem niet van zijn plan afhouden. De beide mannen liepen tamelijk vlug en bij de heerschende duisternis had hij werkelijk moeite hen niet uit het oog te verliezen. Daarbij moest hij nog alle voor zichtigheid in acht nemen om te voorko men, dat zij hem ontijdig zouden ontdek- ken. Plotseling vertraagden de nachtelijke wandelaars hun schreden. Zij hadden nu de vlakte achter zich en waren het gebied der rotsen genaderd, waar Been het wel durfde te rïskeeren den afstand tusschen hen wat te verminderen. Nu boog de weg, eenigszins stijgend, scherp naar het Zuiden af, waai' hij de richting van het randgebergte volgde. Daarna liep hij weer terug naar het Noor den, vervolgens ging het, nog steeds stij gend, door een nauwe kloof en nauwelijks was deze gepasseerd, of het pad liep plot seling met een zoo scherpe bocht steil omlaag, dat Kans Been een oogenblik den indruk kreeg, of de achtervolgden door de aarde waren verzwolgen. Hij zat hen bei den nu dicht op de hielen; af en toe be droeg de afstand tusschen hen slechts eenige passen en dat was zijn geluk, want anders zou het hem zeker zijn ontgaan, dat het tweetal geheel onverwachts in een spleet tusschen de rotsen verdween. Been bleef een oogenblik staan en on willekeurig greep hij zijn revolver. Daar na wrong hij zich tusschen de smalle ope ning door, vastbesloten de achtervolging tot het eind voort te zetten. Het smalle, vrij rechte, maar sterk hel lende pad dwong hem de grootste voor zichtigheid in acht te nemen. Een onbe- heerschte beweging, een misstap, elk ge luid borg gevaar voor ontdekking in zich. Eenmaal bleef Ali Mohammed staan en keek om. Het scheelde eèn haar, of Been die daarop niet verdacht was, had zich verraden. Hij kon zich ternauwernood achter een vooruitspringende rots ver bergen. Duidelijk hoorde hij, hoe Ali zei: „Wat was dat? Klonken daar geen voetstappen achter ons?" Zijn metgezet stelde hem echter spoedig gerust. „Onzin"! Het is de echo van onze eigen voetstappen. Alle geluiden weer kaatsen in dezen nauwen pas zeer sterk". Ali Mohammed liet zich overtuigen. Hij bleef nag even scherp luisteren, maar daama sloot hij zich toch weer bij zijn gids aan. Het pad tusschen de aan weerskanten hoog oprijzende rotsen werd nu zoo nauw, dat het slechts voor een man begaanbaar was. Links en rechts voelde men met de armen het gesteente. Hans Been besefte volkomen den om vang van het gevaar, waarin hij zich ge heel vrijwillig had begeven, maar hij ver trouwde geheel op het geluk, dat hem nog nooit in den steek had gelaten, Er kon ongeveer een uur verioopen zijn sinds zij het kamp verlaten hadden, toen zich wederom een oponthoud voordeed. De maan stond nu hoog aan den hemel en daardoor kon hij zien, hoe de mannen bleven staan voor een geweldige rotswand welke dwars over het pad omhoog rees en dientengevolge het verder gaan scheen te beletten. Nóg hoorde Been, hoe Ali's metgezel I het woord „Brahmachadji" uitsprak. De volgende seconde waren beiden verdwenen. Been bleef staan en overlegde, wat hem i nu te doen stond. Hij was er van overtuigd, dat het woord, dat hij had opgevangen, den sleutel tot het geheimzinnige doel van dezen nachtelijken tocht vormde, een soort „Sesam open u", dat de poort van het onbekende rijk ook voor hem zou ont sluiten. Zou hij het wagen daarvan gebruik te maken? Het gevaar, waarin hij zich be gaf, was tenslotte niet te peilen. Hij wist niet, wat hem daar wachtte. Hij zou in een impasse kuurden geraken, waar hij niet tegen was opgewassen. Aan den anderen kant realiseerde hij zich volkomen, dat hij voor een beslissende ontdekking stond. Misschien vond hij daar de metgezellen van Mr. Hamilton en misschien kon hij hen helpen. Deze laatste veronderstelling gaf ten slotte den doorslag. Hij haalde eens diep adem, kneep zijn revolver nog steviger in. de vuist en daarop stapte hij verder. Plotseling, alsof zij uit de ruimte te voorschijn werd getooverd, dook een ge stalte voor hem op, die hem den weg ver sperde. Been's wijsvinger klemde zich om den haan van de revolver. „Brahmachadji!" De gestalte verdween even geheimzinnig als zij gekomen was. De weg naar het onbekende lag voor hem open. Been versnelde zijn pas om zijn vijanden in te halen. De schildwacht scheen te hebben aan genomen, dat deze derde man bij de twee anderen behoorde. Het was merkwaardig, dat de Europeesche kleeding zijn wantrou wen niet had gewerkt! Been bevond zich thans in een tunnel van ongeveer manshoogte. Verbaasd tastte hij met zijn handen langs de wanden van de nauwe gang. Het was hier zoo donker, dat hij geen hand voor de oogen kon zien en dat maakte hem onzeker. Hij voelde zich volkomen weerloos in deze afschuwe lijke, van een muffe lucht doortrokken schacht, welke steeds verder in den berg doordrong, Weldra hoorde hij weer de beide anderen voor zj^h en nu voelde hij hun nabijheid schier als een geruststelling. Hans Been was een moedig man, die geen tegenstander vreesde, wanneer hij tegenover hem stond, maar de spookach tige duisternis, die hem omgaf, had iets zeldzaam beklemmends. Nog tweemaal gebeurde het, dat uit het duister een hand naar hem greep, welke eigenaar het woord „Brahmachadji" van hem wenschte te hooren. Gelukkig werd Been beide kèeren door de achtervolgden op dit intermezzo voor bereid. Hij kon daardoor juist op tijd blijven staan en wachten tot het tweetal buiten het bereik van zijn stem was. Op een gegeven oogenblik bemerkte hij aan den veranderden klank van zijn voet stappen en aan zijn onbelemmerde be wegingsvrijheid, dat hij uit een nauwe tunnel in een breede, hooge ruimte moest zijn aangeland. Hij keek naar boven en onderdrukte met moeite een uitroep van verrassing. Hiel en daar glinsterden lichtpunten in de diepe duisternis, deels dichtbij, voor een ander deel op grooten afstand. Hoewel het zwakke schijnsel niet voldoende was, om de ruimte behoorlijk te verlichten, kon Hans Been zich toch ongeveer een denk beeld vormen van haai- omvang. De uitgestrektheid en de hoogte van dit oncjeraardsche gewelf spotten met elk begrip van ruimte en overtroffen alles, wat de mensoHelijke fantasie in dit opzicht zou hebben kunnen uitdenken. Wanneer daar ginds, waar een geheele rij lichtjes als een parelsnoer aaneen scheen te zijn geregen, plotseling een zon was opgegaan, dan zou zij een landschap hebben belicht, dat even infernaal als gigantisch zou zijn geweest. Zij zou dan een uitgestrekt, rots- i achtig dal hebben beschenen, zonder struik of boom, zonder water en zonder hemel, koud en dor als de helsche kraters, welke de verrekijkers ons op de opper vlakte van de maan te aanschouwen geeft. Maar nochtans van een imponeerende verhevenheid. Grillig gespleten gesteente, grotesk op elkander gestapelde rotsblok ken en dat alles overkoepeld door een steenen gewelf, zooals zelfs de stoutmoe digste architect zich dat nooit zou hebben durven droomen. Maar dat kon men slechts vermoeden. Euwlge, ondoordringbare duisternis lag over het dal en misschien was het goed zoo. Dr. Been moest zich met geweld ont trekken aan den machtigen invloed, die er van dit alles uit ging. Hij haastte zich achter den klank der snel verwijderende voetstappen aan. Van een rechten weg was nu geen spra ke meer. Krïs-kras ging het tusschen de rotsgroepen door, nu eens langzaam stij gend, dan weer sterk dalend. Ali Mohammed naderde nu een groep menschen, die om een helder licht ge schaard, op den grond hurkten. Been durfde het niet aan 't tweetal daar te volgen. Aarzelend bleef hij staan. Van een poging het gezelschap te besluipen kon geen sprake zijn. Hij zou onmiddellijk ge zien worden. Terwijl hij nog overlegde, wat hem nu te doen stond, naderde van de andere zijde iemand, die een fakkel in de hand droeg, een lange, gespierde gestalte, slechts ge kleed in een lendedoek. Hans Been week achteruit, maar nu scheen hem het geluk, dat hem tot dusver trouw was gebleven, in den steek te zul len laten. Hij struikelde en door het lawaai werd de ander opmerkzaam. Met een onder drukte kreet hief hij zijn fakkel op en de paar seconden, welke Been noodig had om zich te herstellen, waren voldoende om den ander van de aanwezigheid van den vreemdeling kennis te doen nemen. De Indiër hief een luid gebrul aan en wierp zich op Been. Er ontstond een felle worsteling in een volslagen duisternis, want de fakkel was opzij geslingerd en doofde onmiddellijk uit. Hans Been vocht om zijn leven, maar desondanks wist hij zijn kalmte te bewa ren en van de naaktheid van zijn tegen stander profijt te trekken. Het duurde dan ook niet lang, of de man lag roerloos op den grond. Dr. Been aanvaardde zoo spoedig moge lijk den terugtocht. Weliswaar was hij er nog niet achter gekomen, wat Ali Moham med's tocht te beteekerien had en welk verband er bestond tusschen het leven in deze onderaardsche hel en den Maharadja %'an Japir, maar daartoe bestond op het oogenblik geen gelegeneid meer. Hij moest zich voorloopig tevreden stellen met zijn ontdekking van het bestaan van dit hol en dat was in ieder geval de moeite waard. Het raadsel omtrent het verdwijnen van de Duitsche expeditie, gevolgd door die van de beide Britsche geleerden uit Bom bay. was hiermede grootendeels opgelost. Slechts de vraag of men de vreemde in dringers eenvoudig uit den weg had ge ruimd, dan wel als gevangenen in een of anderen uithoek van deze lugubere ver blijfplaats liet versmachten, bleef voor loopig nog onbeantwoord. Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3