rs Bloemendaal IJM 71 kreeg lekkage op zee |]<orj. en Bondig Plan voor internationaal handelscentrum in Rotterdam Rookworst ZWANENBERG Herring Trade Luidsprekers Moeilijke thuisreis over 290 mijl De stoomtrawler Bloemendaal IJM 71 kwam Zaterdag- op Zondagnacht half één met ernstige lekkage in IJmui- den binnen Gedurende meer dan 1'/2 etmaal heeft de bemanning van den trawler onder leiding van schipper A. van Pel een voortdurenden zwaren strijd gevoerd tegen het binnendrin gende water, dat steeds hooger en hoo- ger kwam en slechts met inspanning van alle krachten slaagde men er in, den trawler drijvende te houden. Donderdag 14 November was de Bloe mendaal van IJmuiden vertrokken. Men had voortdurend met stormweer te kam pen, maar bijzonderheden deden zich niet voor. J.l. Vrijdag half twaalf v.m. voelde de machinist dat het schip ergens op stief. Hij waarschuwde den schipper en bij een in gesteld onderzoèk bleek, dat er zich een gat in de kielplaat bevond, waardoor het water snel naar binnen stroomde. Direct deed men. al het mogelijke om het lek te stoppen, maar dit gelukte slechts ten deele; het water bleef snel in het schip stijgen. De bemanning heeft daarop het gat met kussens gestempeld, waardoor de situatie wel gunstiger werd, maar ook daarna kreeg men water binnen. Schipper van Pel heeft toen, omdat de situatie aan boord steeds hachelijker werd, radio-telefonisch den motortrawler Antje, die zich het dichtstbij bevond, om bijstand gevraagd. De Antje voldeed onmiddellijk aan dit verzoek en Vrijdagmiddag 3 uur stoomden beide schepen langzaam naar IJmuiden, met een zware reis van onge veer 290 mijl voor den boeg. Het spreekt vanzelf, dat er hard ge pompt werd om het water meester te blij ven. De lenspompen deden het goed, maar men vreesde dat de stempels los zouden gaan. Er werd voortdurend wacht bij het gat gehouden, opdat men op alles voorbe reid zou zijn. Alles lag klaar opdat, wan neer er iets met de stempels gebeurde, men ander materiaal bjj de hand had. Zaterdagavond 7 uur bevonden de traw lers de Antje bleef steeds in de buurt IJmuider kastelein krijgt 5 jaar Handlanger van de beruchte Drentsche „bloedploeg" De thuisvarende logger KW 107 dreef Het Bijzonder Gerechtshof m Assen Zondag dwars van Egmond met een ge- heeft uitspraak gedaan tegen de leden van broken krukas. Het sohip seinde om hulp, *31 o Flwifitp ÏTT j_ ei j. zich op 70 mijl van het lichtschip de Pit. Het weer. was zeer slecht en er liep een hoog? zee. Ofschoon de pompen gestadig doorwerkten, kwam het water toch' hooger, doordat de kussens doorlekten. De strijd werd zwaar, maar de bemanning gaf geen kamp en tenslotte behaalde zij de over winning. De Bloemendaal kwam behouden binnen, tegelijk met haar trouwen wachter den motortrawler Antje, die gedurende de geheele reis in de nabijheid van de Bloe mendaal was gebleven. Strawberries-Nieuws Ondanks een klein «overwicht van Straw- berrieszijde, is het de club niet mogen geluk ken het tot een overwinning te brengen, Am sterdam II verdedigde op uitstekende wijze haar domein, waarbij de doelverdediger uit blonk. In de achterhoede was Ferment weer prach tig in vorm. De voorhoeden wisten het daar door niet tot doelpunten te brengen. Beter brachten de dames het eraf. Met 30 werd HBS verslagen. Mevr. Van den Hof Van Malsen doelpuntte twee maal uit een korte hoekslag, het 3e doelpunt werd door mej H. Graper gescoord. Het spel van de Bloemendaalsehe dames viel in dezen wed strijd niet mee. Het reserve-dameselftal won op regelmatige wijze van Eechtrop. De Strawberries-dames waren den geheelen wedstrijd in de meerder heid ep doelpuntten vijf maal. Het vierde elftal der heeren zette de over- wihningenreeks voort, door een 5^0-zege op Alliance. Belgiscli-Nederlandsche haven-besprekingen Het Belgische blad lrDe Nieuwe Stan daard" geeft een overzicht over de be sprekingen van de gemengde Belgisch- Nederlandsche commissie, welke Vrijdag in Den Haag plaats gevonden hebben en concludeert hieruit dat men van Neder- landsche zijde er de voorkeur aan geeft den concurrentiestrijd, die voor den oorlog tus- sehen de. Nederlandsche en Belgische ha vens woedde, voort te zetten. Het blad betreurt deze houding, zoowel uit Nederlandsch als uit Belgisch stand punt bezien, doch voegt er aan toe dat men de hoop niet moet laten varen bij latere besprekingen een basis van ver standhouding te vinden. KATWIJKER LOGGER DOOR DE „STENTOR" BINNENGESLEEPT. de beruchte „bloedploeg', die Drente, in het bijzonder Norg en omgeving terrori seerde. Tot de handlangers van deze ploeg behoorde een oud-inwoner van IJmuiden, de kastelein J. B., die indertijd naar Assen evacueerde. Hij kocht gestolen goederen van de landwachters en had deelgenomen aan i^n roofoverval in het Drentsche va- cantiedorp Zeegsohe. Het Gerechtshof veroordeelde B. tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis en ontzetting van het kiesrecht voor 10 jaar. Hem -werd het recht van cassatie verleend. Kranige visschers gehuldigd Voeren 200 mijl met een roerloos schip. We lezen in „De Transportarbeider", het orgaan van den Cehtralen Bond van Trans portarbeiders: Eenige weken geleden is de bemanning van de SCH 78, van de reederij P. den Duik, uitgenoodigd voor het bijwonen van een intieme fuif, bij welke gelegenheid zij werd onthaald op allerlei lekkernijen. En er was voor velen aanleiding om uiting te geven aan hun bewondering en waardee ring. Toen het schip n.L op de thuisreis was, raakte het roer onklaar, terwijl men nog een afstand van circa 200 mijl van de Scheveningscbe haven was. Herstellen op zee was niet mogelijk en bovendien had het schip meer dan 30 last haring aan boord. De toestand was dus zeer precair en de schipper met zijn bemanning stonden voor de moeilijke opgave, het zwaai- ge laden schip zonder roer binnen te brengen. Maar deze stoere visschers zouden be wijzen, dat zij durf en bekwaamheid van hun voorvaderen hadden overgenomen en dat er ook nu nog helden voorkomen onder de Scheveningsohe visschers. Men ging den invallenden nacht in zonder roer en tracht te koers te houden op het achterzeil. Na tuurlijk baarde dit veel zorg en eischte heel wat zeemanskunst, maar tenslotte is men er in geslaagd om het schip veilig en ongeschonden voor de Scheveningsche haven te brengen. Met sleepboothulp is - toen het schip binnen gebracht en er was vreugde en trots in vele harten over deze behouden thuisvaart. Op de intieme bijeenkomst was ook een vertegenwoordiger van de verzekerings maatschappij, die uiting gaf aan zijn be wondering en de woorden gepaard deed gaan van een geldbedrag voor de beman ning. De verzekeringsmaatschappij was hiertoe niet verplioht, maar zij wenschte op deze wijze uitdrukking te geven aan haar waardeering voor deze prestatie. Afhalen nieuwe bonkaarten Voor het afhalen van nieuwe bonkaar ten in het Patronaatsgebouw aan den Zee weg zijn aan de beurt: Dinsdag 26 No vember de letters Bm tot en met C en Woensdag 27 November de letters D tot en met F. De Beatrice in Engeland Met een vangst van 300 kisten visch, hoofdzakelijk platvisch, is verleden week de Beatrice in Grimsby binnen geloopen. De besomming bedroeg ruim f 12000. De Beatrice kreeg slechts 20 ton kolen en stoomde naar Rotterdam voor demag netiseering. Partij van den Arbeid De afdeeling IJmuiden van de Partij van den Arbeid houdt hedenavond een ledenvergadering in De Griffioen, waarin afgevaardigden voor de gewestelijke jaar vergadering zullen worden gekozen en verslag zal worden uitgebracht van het Cultureel Congres. OOK DE HOOGOVENHAVEN WEER OP DIEPTE. Het Noorsche stoomschip „Alaska" (5681 bruto ton) kwam Zondag met erts uit Zweden voor de Hoogovens alhier binnen. Dit is het eerste schip van deze grootte dat na de bevrijding de havens der Hoog ovens binnen kwam, hetgeen mogelijk is doordat de haven werd uitgebaggerd. waarop de sleepboot „Stentor" van bureau Wijsmuller uitvoer. Hedenmorgen half negen werd bericht ontvangen dat de sleepboot den logger op sleeptouw had en in den loop van den dag wordt hij hier verwacht. VANGSTBERICHT SCHEVENINGEN. Van de haringvisscherij kwamen te Scheve- ningen binnen de SCH 5 met 30 last en 250 kisten versche haring, SCH 70 met 150 kisten versche haring, SCH 125 met 400 kisten versche haring, SCH 250 met 500 kisten versche haring, SCH 50 met BINNENLAND Op het Zaterdag te Utrecht gehouden congres van het Nederlandsch Verbond van directeuren en leerkrachten bij het nijverheids onderwijs. heeft de voorzitter verklaard, dat de voortdurende achterstelling van het nijverheids onderwijs geleid heeft tot onhoudbare toestan den. Een leerares aan een huishoudschool ver dient minder dan een dienstbode en een leeraar aan een ambachtsschool minder dan een monteur. De regeering is voornemens te hepalen, dat in de bioscopen per dertien speelweken maxi maal zeven weken Amerikaansche films ver- toond mogen worden. De overige weken moeten beschikbaar blijven voor Europeesclie films. Voorts wil de regeering het boeken voor meer dan één hoofdfilm tegelijk verbieden. Een metaalhandel te Amsterdam is er in geslaagd niet onbelangrijke partijen van ver schillende staalsoorten in Amerika aan te koo- pen. Ter besparing van deviezen zal liet'vervoer geschieden met Nederlandsche schepen. Op 22 November 1944 deden de Dudtscbers een inval in het gebouw der Kamer van Koop handel te Utrecht, waar juist een bijeenkomst van de leiders een er verzetsorganisatie werd gehouden, Van de gearresteerden werden er zeven gefusilleerd. In het gebouw is thans een gedenkplaat met hun namen aangebracht. Iedere Nederlandsche onderdaan, die in de jaren 19401945 in Engeland in de legers der Vei- eenigde Volken heeft gediend, kan eerelid wor den van „The Travel Association of Great Bri tain and Northern Ireland", een organisatie als de Algemeen? Vereenigimg voorVreemideiingen- vereker in ons land. Aanvraagformulieren voor dit eerelidmaatschap zijn op alle V.V.V.-kan toren in Nederland verkrijgbaar. De oud-minister van Defensie, dr. J. J. C. van Dijk wordt Zaterdag 75 jaar. Des middags is er een receptie in Hotel des Indies te Den Haag. Voor den eersten keer in de geschiedenis der ziekenverpleging waren Zaterdag te Amster dam verplegenden van alle richtingen en uit alle takken van dienst bijeengekomen ter be spreking van voor hén belangrijke onderwerpen. De vergadering werd bijgewoond door den wnd. directeur-generaal der Volksgezondheid, dr. L. Leydesdorf en dr. A. P. N. de Groot, inspec teur der Volksgezondheid in Noordholland. De Rijksverzekeringsbank te Amsteradm heeft het comité „Ruiten Troef" 293 dubbele ramen van haar gebouw ter beschikking gesteld ten behoeve van de geteisterde gebieden, Zondagmorgen is de fabriek voor houtbe werking van de fa. Ter Wiel aan den Laarderweg te Eemnes totaal uitgebrand. Twee inwoners van Den Bosch gingen de herstelwerkzaamheden aan de spoorbrug over de Dleze in oogenschouw nemen. Terwijl zij op de brug stonden "naderde een trein uit Nijmegen. Een der mannen kon zich nog in veiligheid stel len. Van den tweeden is echter geen spoor meer gevonden. Waarschijnlijk is hij te water ge raakt en verdronken. Werkgevers mogen de op het jaar 1947 be trekking hebbende verzamelloonstaten en. voor zoover het losse arbeiders betreft, de collectieve loonstaten per kwartaal bijhouden en totali- seeren. Gistermiddag om vijf uur is Prins Bernlxard, na zijn officieel bezoek aan de internationale luchtvaarttentoonstelling te Parijs, te Soestdijk teruggekeerd. Ook belangstelling van Amerikanen Er zijn plannen in voorbereiding voor de stichting van een groot internationaal handels centrum te Rotterdam, dat den handel van overzee op Rotterdam wil samentrekken en de Maasstad wil maken tot een knooppunt voor den handel op Europa. Reeds een tiental jaren geleden rees het denkbeeld om een wolkenkrabber te plaatsen, midden in een groot centrum, waarbij toen in de eerste plaats aan Amsterdam gedacht was Omdat voor het project echter bedragen noo- dig waren, die in de tiefitallen millioenen liepen, kon er van uitvoering niets komen. In de bezettingsjaren liep men opnieuw met dergelijke plannen rond. Toen echter was het niet Amsterdam, maar Rotterdam, waaraan men de voorkeur gaf, vooral omdat in Rotter dam door de verwoesting van Mei 1940 grond in de binnenstad gemakkelijk beschikbaar was, terwijl in de hoofdstad daarvoor een of meer blokken zouden moeten afgebroken. In de na-oorlogsehe dagen is men zich op reëeler basis gaan plaatsen. Toch zou men tot het oorspronkelijk idee willen terugkeeren, indien daarvoor in de Vereenigde Staten vol doende belangstelling bestond, omdat men voornamelijk dacht aan de mogelijkheid, dat Amerika een toekomstige overproductie van zijn industrie naar het vasteland van Europa zou willen exporteeren en men daarvoor een bepaald centrum noodig had, van waaruit op de meest doeltreffende wijze de verzending zou kunnen geschieden. Teneinde poolshoogte te nemen, in hoeverre er in Amerikaansche bank- en zakenkringen voldoende belangstelling voor de plannen be stond, zijn eenige vooraanstaande zakenlieden uit Rotterdam na overleg met de autoriteiten en ofxicieele of semi-officieele instellingen, naar de Vereenigde Staten gegaan. Het oor spronkelijke plan, dat tentoonstellingsruimten, een hotel, clubs, drie concertzalen, twee bioscopen, winkels, lunchrooms, een garage en wat dies meer zij bevatte, vond algemeene waardeering, maar men kwam tot de conclu sie, dat een minder geconcentreerde opzet, zooals men zich die in laatstp instantie had HAARLEM EN OMGEVING In hotel Sistermans te Hillegom geeft het Hdllegomsch Dameskoor, onder leiding van Cor Igesz en met begeleiding van Truus Mondriaan, a.s. Donderdag een concert. Medewerking wordt verder verleend door hét trio Renate Zwaarde- makei-, Johan Otten en Kitty Nederkoorn. Aan den raad van Heemstede wordt voor gesteld een geldleening van f 212.000, tegen een rente van 3'4 aan te gaan, ter aflossing van leeningen waarop 414 °/o rente moet worden be taald. B. en W. van Heemstede stellen den raad voor: Een deel van het terrein dier gasfabi-iek met kolenlooas te verhuren aan den kolenhandel kisten versche haring, SCH 120 met 700 i h. Teeuwen voor f3500 per jaar. kisten versche haring, SCH 69 met 300 f 900 te geven aan de Vereeniging voor Schöol- kisten versche haring, SCH 200 met 400 en Werktuinen, om den schooltuin aan dexv Ree- kisten versche haring. SCH 573 met 300 renweg grondig op te knappen, kisten versche haring, SCH 247 met 30 last v«n'e^ehin^hms met Belvedere en haring, SCH 365 mït 400 kisten versche speeltmn m Groenendaal voor 5 jaarte haring, SCH 75 met 25 kantjes (onderbro ken reis, lichtdefeet). De vangstberichten uit zee luiden zeer gering en wijzen op een afnemende visscherij. SCH 225, 10 netten in voor niets; SCH 254, 15 netten in voor 1 mand; SCH 141, 1 mand uit de halve vleet; SCH 20, 2 netten in voor niets; SCH 223, 10 netten in voor 1 mand; SCH 6, 35 netten in voor 2 manden; SCH 333, 4 netten in voor 1 mand; SCH 73, 20 netten in voor 1 mand; SCH 341, 159, 140, 275, 63, 140, 97, 43, 332, 264, 201, 39, 200, 87 en 78 moesten nog halen. De Vlaardingsche haringvisscher Clara ving 50 kantjes in het Kanaal. Filmische herinneringen aan den oorlog Vertooning voor oud- illegale werkers Voor de afdeeling Velsen van de Gemeen schap van oud-illegale werkers (sters) werd dezer dagen in gebouw Concordia een filmavond gegeven, waarvan de baten ten goede kwamen aan de Stichting Herstel lingsoorden voor oud-illegale werkers. Ge zien het mooie doel van deze oorlogsfilm show had de belangstelling wel grooter kunnen zijn.- De afdeelingsvoorzitter, de heer C. Spoor, verwelkomde de bezoekers, waarna de spreker van dezen avond, de heer M. W. Grotenbreg, die in dienst staat van de British Information Service, het uit gebreide filmprogramma, dat zonder en- sceneering en dus zuiver realistisch was op genomen, inleidde. De reeks van oorlogs- informatiefilms werd geopend met impo sante opnamen vanuit Beaufighters, gesta- tionneerd in de Lïbysche wo'estijn, gevolgd door het leven en werken aan boord van een Britsch slagschip van 30.000 ton. De slagen aan het Britsche steunpunt en de sleutelstelling Malta toegebracht, gaven een huiveringwekkend beeld van den oor log, evenals de wonden, welke Londen door het V-wapen werden toegebracht. Een machtig schouwspel vormde de film „Left of the line" (Links van de linie), welke een interessant beeld gaf van de invasie in Normandië tot Brussel. Tenslotte werd nog vertoond de Engelsche speelfilm „Sheep dog" (Schaaphond). In zijn antwoord op de vraag, hoe het Engelsche volk over Nederland denkt, be gon de heer Grotenbreg zijn geschiedenis van-l 940 af te vertellen; de ervaringen, op gedaan in Vught zijn transport naar Sach- senhausen-Oranienburg, de befaamde „doodenmarsch" en tenslotte zijn vrijheid, waarbij hij door toevallige kennismaking met een Britsch officier zijn wederwaardig heden aan hem vertelde. In zijn kwaliteit als Hollandsche getuige van hetgeen Ne derland doormaakte in die vijf jaren, had spreker tot nu toe 170 lezingen in Engeland gehouden, soms zelfs voor zalen met ruim 4000 personen .De sympathie van den Brit, aldus spr., begint voor het continent bij Nederland. Duizend en één vragen werden gesteld, o.a. over Walcheren, de houding der kerk, doch speciaal over Indonesië en Nederland. Nadat spr. de karaktervorming op de Engelsche scholen had geschetst en de goodwill, welke steeds blijkt uit den zin: „Zeg uw volk, dat wij één met hen zijn en met u medeleven", achtte' spreker het geenszins onmogelijk, dat het Nederland sche volk door verkeerde praktijken, voor al in den handel, deze goodwill zou kun nen verliezen. De collecte bracht f 153 op. pachten aan gebroeders J. J. en J. Uitendaal voor f 3500 per jaar. Op 3 December zal de heer W. F. Ewoldt, Sterrébosehstraat 52 te Haarlem, 25 jaar alls koet sier-besteller in -dienst zijn van de N.V. Van Gend en Loos. Suomi-leden in veldloop te Haarlem In den traditioneelen veldloop van de H.A.V. Haarlem „Rond het Brouwerskolkje", welke Zondag werd gehouden en voor welke zware race in het bosch- en heuvellandschap groóte belangstelling was, nam een yiertal leden van Suomi deel, Twee van hen startten bij de groep „Militairen" in den 2Vs km. afstand. Martin Braun, tevens lid van de Politie- Sportvereeniging Velsen werd hierin eerste in 7 min. 54.7 sec., gevolgd door C. Pelle uit Bussum met 7.59.2. Gé Winkel werd met ge ring verschil no. 3 in 7 min. 59.6 sec. In de A-klasse over 8 km. startte Joop Weenink, die met Slegt (PSV) gedurende ongeveer 7 km. gelijk op ging. Slegt schoot daarna Vooruit en Weenink kon hem niet houden, waardoor hij ongeveer 30 m. achter kwam. Slegt no. 1 in 28 min. 14.8 sec.; J. Weenink no. 2 in 28.40.2. S. de Boer kwam uit in de B-klasse (8 km.) waarin J. Overdijk (AAC) met 28.50.8 eerste werd en De Boer de vijfde plaats bezette. ONGEVAL TIJDENS EEN VOETBALWEDSTRIJD. Tijdens een voetbalwedstrijd in Van Gelder's Sportpark, kreeg een kleine jon gen een buis, waarmede hij speelde en welke dienst deed als afsluiting, op het hoofd, waardoor een gapende wonde bo ven het linkeroog ontstond. De hevig bloe dende knaap werd naar het kleedlokaal gebracht om daarna naar een dokter te worden vervoerd, die de wonde hechtte. Volgend jaar meer kunstzijden kleeding? „De positie van kunstzijden kleeding zal eind 1947 gunstiger zijn", heeft de heer P. Fentener van Vlissingen, directeur van. de N.V. van Vlissingens Katoenfabrieken te Helmond medegedeeld. Dit beteekent dat kunstzijden damesstoffen, voering, tricotage en lingerie naar alle waarschijn lijkheid in zoodanige hoeveelheden ver krijgbaar zullen zijn, dat men voor het allergrootste deel in de behoeften op dit gebied zal kunnen voorzien. Helaas be teekent het nog niet, dat het kleedingpro- bleem in het binnenland hiermee zal zijn opgelost. Immers katoenen en wollen stof fen kunnen nog niet in voldoende mate worden afgeleverd. Nederland—Canada In het Kurhaus te Scheveningen is de eerste algemeene vergadering van de ver eeniging „Nederland-Canada" gehóuden. Meer dan 400 leden waren uit alle deelen van Nederland gekomen. De bescherm vrouwe der vereeniging, Prinses Juliana, was door haar particulieren secretaris ba ron mr. J. C. Baud vertegenwoordigd. De voorzitter, mr. E. E. Men ten, deelde mede, dat de vereeniging thans 3000 leden telt. Des middags waren de leden op de buitenplaats „Groot-Haesebroek" te Was senaar de gasten van den eere-voorzitter der vereeniging, de heer P. Dupuy, gezant van Canada. Duitschlands eenheid De meening van Dr. H. Brugmans Aan het begin van een tweedaagsch studiecongres van het genootschap „Lage Landen", deelde de voorzitter, mr. W. Ver kade, mede dat dit genootschap na een fu- s.ie met de „Europeeschë Actie", hiervan een autonome sectie zal vormen, welke zich speciaal bezig zal houden met West- Europeesche kwesties. De „Europeesche Actie" streeft naar federatieve samenwer king van kleinere evenwaardige staten bonden of federaties in Europa, bijvoor beeld Scandinavië, de Balkan, Noord- Duitschland, Zuid-Duitschland en West- Europa. De laatste bond zou moeten be staan uit België, Nederland en het gebied van West-Duitschland, waar Nederduitsch gesproken wordt. Dr. H. Brugmans, voorzitter van de „Europeesche Actie" hield een inleiding over: „Duitschlands toekomst en de mythe van zijn eenheid". Hij herinnerde aan re cente uitlatingen van Stalin en Byrnes over de politieke en economische eenheid van JJuitschland en aan de opmerkingen van den Nederlandschen minister "van Bui- tenlandsche Zaken ovèr hetzelfde probleem. Diens uitlating over „Duitsche eenheid" heeft in de kringen der actie eenige ver wondering gewekt. Dr. Brugmans meende op historische gronden te mogen bestrijden, dat Duitsch- land als natie een eenheid zou zijn. Indien gesproken wordt over eenheid, dan zou zulks op economische gronden moeten ge schieden. Dr. Brugmans zeide, dat indien men toegeeft aan het roepen om Duitsche eenheid, men dan zou toegeven aan het op nieuw ontstaan van een imperialistische mystiek en romantiek, die onnatuurlijk is gericht op Berlijn en waarvan het econo misch bestel in het nabije verleden welbe wust is verdongen tot een onnatuurlijk centralisme. Dr. Brugmans gaf als zijn meening te kennen, dat er geen factoren zijn om een nieuwe Duitsche eenheid te stetfnen. Een romp-Duitschland biedt döor de versplin tering van Pruisen geen mogelijkheden meer. Hij zag veeleer in een technisch-eco-- nomische oplossing zooals de „Europeesclie Actie" en „De Lage Landen" deze voor staan, de gezondmaking van Ceiftraal Europa. In een federatief georganiseerd Europa zouden de verschillende Duitsch- sprekende landen hun plaats kunnen vin den, zonder dat het geprikkelde nationa listische sentiment, dat de jongste in elkaar gewrongen Duitsche staat kenmerkte, op nieuw een gevaar voor de Europeesche eenheid zal gaan vormen. Dr. Brugmans was van meening, dat na het opheffen van het zöne-stelsel in Duitschland drie stroo- mingen zullen ontstaan: een streven naar eenheid, gegrondvest op het mythologisch sentiment, dat bron was van het nationaal socialisme; een separatisme, dat algeheele aansluiting met omliggende landen zoekt en een federatief streven, dat in het kader van de „Europeesche Actie" zouden kun nen worden opgevangen Voorts spraken mr. K. Vonk, hoofdamb tenaar van het departement van Verkeer over „Nederland in de Europeesche ver- keersbetrekkingen" en dr. J. Piebenga uit Leeuwarden over de cultureele taak van Nederland ten aanzien van Noord-West- Duitschland, Dr. Th. M. Metz gaf een over zicht van de voor-oorlogsche verhouding tüsschen Nederland en Duitschland op eco nomisch gebied. De heer A. Mozer legde den nadruk op de tweeslachtige politiek, welke momenteel jegens Duitschland ge voerd wordt en tenslotte sprak nog dr. Egon Mertens een Duitsche journalist, die een federalistisch Europa de eenige oplos sing voor Europa en Duitschland vond. Leerstoel in volksvoeding en voedselvoorziening Dr. ir. M. J. L. DoLs, raad-adviseur van het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening, is benoemd tot bijzonder .hoogleeraar aan de gemeentelijke universi teit van Amsterdam voor het geven van on derwijs in volksvoeding en voedselvoorzie ning. De bedoeling van dezen nieuwen leei-stoel in volksvoeding en voedselvoorziening, inge steld door het Nederlandsche Instituut voor Volksvoeding, is het verbreiden van de ken nis omtrent voeding en voedingsgewoonten bij de verschillende volkeren, het nagaan van het verband tusscben voeding, gezondheid, bodemcultuur en bodemproductie, alsmede het bestudeeren van maatregelen ter ver betering van de voeding. Daarnaast behooren problemen omtrent de practische voedsel voorziening en het werk van de internationale voedingsorganisatie tot het wei-kterrein van dezen docent. Bij de behandeling van deze ondei-werpen wordt uiteraard ook aandacht geschonken aan agrarische, economische en sociale factoren. gedacht, beter uitvoerbaar leek en meer kans van slagen had. In ieder geval was men hei er over eens, dat een eventueel te bouwen complex een centrum zou moeten zijn. waar de draden van den internationalen handel van heel de wereld zouden samen komen eensdeels om er goederen te ontvan gen en er transacties af te sluiten, anderdeels om van daar uit de verzending te vergemak kelijken. De missie heeft in Amerika met divei-se zakenmenschen en ook met het bankwezen contact verkregen en is teruggekeerd met de overtuiging, dat men met de plannen terdege rekening wil houden, Zij gelooft, dat zij het idee van een wolkenkrabber definitief moet laten varen en aan den bouw van verschil lende kleinere eenheden de voorkeur moet geven. In de eerste plaats zou een Ameri- kaapsch aandoende wolkenkrabber in het hart van Rotterdam het stadsbeeld dooddrukken, in de tweede plaats beteekent het feit. dat wij in Nederland geen ervaring hebben met com plexen van meer dan 20 verdiepingen, een enorme handicap. De kosten voor materialen zouden onevenredig hoog worden. Een zoo Eereraad voor Letterkunde is afgetreden De Eereraad voor de Letterkunde heeft aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen medegedeeld, dat hij kennis genomen heeft van onderscheidene uitspraken van den Centralen Eereraad dateerend uit den laatsten tijd, waarbij in hooger beroep uitspraken van eereraden zijn vernietigd met het gevolg, dat de be trokken kunstenaar of wel geheel vrij- uitging, of wel werd onderworpen aan een maatregel van voor hem zeer licht karak ter. Den Eereraad is daarbij gebleken, dat de Centrale Eereraad zich stelde op een standpunt, dat onoverbrugbaar afwijkt van datgene, hetwelk de eereraad van het be gin af heeft gemeend als het eenig juiste te moeten innemen. Op dien grond is de Eereraad van oor deel geen vruchtdragend werk meer te kunnen verrichten onder supervisie van den Centralen Eereraad. Daarom heeft hij in zijn geheel zich genoodzaakt gezien zijn ontslag aan te bieden. De afgetreden leden zijn mr. F. Borde- groot gebouw ie ook moeilijker verkoopbaar w«k. df. J. Tietopy Vice, en bezwaarlijker te financieren dan diverse voorzitter, mr. M. NlihPÖ. A. E J. B ter kleinere eenheden Nu kunnen we trouwens Gast, mevrouw A. Romein-Verschoor met één eenheid beginnen en van het behaal de succes de voltooiing van de plannen laten afhangen, waarbij de Nederlandsche zaken wereld trouwens ten zeerste geïnteresseerd is, omdat geheel het streven ten slotte haar belangen in de eerste plaats raakt. Eerst Joden geholpen en ze daarna verraden De advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Ge- rèehtshof te Amsterdam heeft de doodstraf geëischt tegen den 34-jarigen kapper W. N. uit Hilversum, wien ten laste was gelegd, dat hij tientallen Joden aan den S. D had ver raden. Bij de behandeling van de zaak bleek, dat N. de eerste jaren van den oorlog illegaal werk deed, valsche persoonsbewijzen aan Joden verstrekte ep deze ook in zijn huis ver borg. Als gevolg hiervan werd hij door de Duitschers gearresteerd. Bij zijn verhoor bood hij aan, in ruil voor zijn vrijhejd adressen van ondergedoken Joden te verschaffen. De Duit schers gingen hierop in en N. heeft tientallen adressen bekend gemaakt. Voor elke aangifte kreeg hij veertig gulden. Zelfs nadat de S,D. hem medegedeeld had, dat men nu wel quitte stond, is hij met zijn verraad doorgegaan. Hij heeft toen onder andere een Joodséhen han delaar uit Amersfoort, die aanvankelijk bij hem ondergedoken was geweest, aangegeven Tien van zijn slachtoffers zijn rfimmer terug gekeerd. Van een hunner heeft hij bovendien meubelen geroofd en deze ten eigen bate ver kocht. f Het Hof zal op 5 December uitspraak doen. (plaatsvervangend lid), prof. dr. W. Hel- linga en A. Defresne. De Eereraad voor de Architectuur en Toegepaste Kunst stelt zich op hetzelfde standpunt als de Eereraad van de Letter, kunde ten opzichte van ae uitspraken van den Centralen Eereraad. B. Rijnveld overleden Zaterdagmiddag is te Hillegom als ge volg van een hartverlamming op 51-jari- gen leeftijd overleden, de heer B. Rijnveld, directeur van de N.V. F. Rijnveld en Zn. Als één der pioniers voor de vestiging van het beursgebouw van Bloembollencultuur te Hillegom, en als voorzitter van diverse bloemistenorganisaties (o.a. van de Hille- gomsche bloembollenbeurs) mocht hij zich in de algemeene achting zijner vakgenoo- len verheugen. Zijn heengaan is dan ook een gevoelige slag voor onze bollenstreek. Woensdagmid dag om 14 uur geschiedt de begrafenis op de Algemeene Begraafplaats in Hillegom. MAXIMUMPRIJZEN VOOR VRUCHTENSAPPEN Voor vruchtensappen van den oogst 1946 zijn maximumprijzen vastgesteld. De pi'ijzen liggen iets hooger dan die van het vorige jaar, hetgeen zijn oorzaak vindt in de gestegen productie kosten tengevolge van hooge grondstoffenprij. zen en hoogere loonen. Deze prijzen gelden exclusief glas. Voor vruchtensappen in andere verpakking dienen de prijzen in redelijke verhoudingen te staan tot de vastgestelde. Op het etiket van iedere flesch moet de consumen tenprijs vermeld worden,. FEESTAVOND BUURTVERfEiEN. D.S.S. UMTJIDElN o;p Donderdag 28 November In ThaUa KEES MANDERS in de REVUE DE VLIEGENDE HOLLANDER Kaartverkoop bij: J. J. Mosselman, Kanaalstraat 214, A. v. Slooten, de Wetstr. 24, H. v. Eden, Pres. Steymstir. 7. Zaal open 7 uur. BAL NA. Aanvang 7.30 uur. Prijzen der plaatsen 2.50. LEGER DES HEILS EdisonstraatIJmuiiden FILM WILHELM TELL met aardige bijfilm oip WOENSDAG 27 NOV. a.s. 3 uur en 4.30 u. vvoor kinderen: 15 cent toegang. 8 uur voor volwassenen: toegang 30 cent. Kaai-ten vanaf heden verkrijiglbaar E'diso'nstraat 14. Ooh Zu/aiwnbarg's leverpastei <n boterhamworst worden weer beperkt geleverd JS er wel een hartiger echt- Nederlandsche kost denk baar dan stamppot met een welgevulde, sappige Zwanen berg worst? Dit is een tee- ken, dat het Nederland lang zaam maar zeker beter gaat: Zwanenberg's Rookworst is er weer! maakt wat smaakt PSYCHOLOGISCH EN PSYCHOTECHNISCH INSTITUUT Florastraat 13 (bij Florapark) Haarlem-Z. - Tel. 19953 BEROEPSKEUZE PERSONEELSSiELECTIE VOOR BEDRIJVEN Spreekuren 1 y2,3 uur behalve Vischgro o than del in binnenland, zoekt te IJmuiden Vertrouwensman- Handelaa-r- Verfegenwoordiger voor behartiging belangen in den vischafslag. Brieven IJ 270 Bureau van dit blad. Capable cooper, several years an English cast coast, wished good position. Br. onder „HARING-KENNER" aan Bur. van dit blad. Gevraagd: FLINKE MEISJES voor diverse afdeeüngen. Vergoeding reisgeld, Prettige werkkring. Wasscherij en Chemische Wassoherij HOEK EN VAART Bloemèndaalschestraatweg 17. Santpoort-St. RUILEN: prima autoped en beste melsjesfiets o. 1. b, v. 3 b. en 3 b. banden 28 x 11/2 ev. ook te koop. Adres Bloem- straat 104r., IJm. Echtpaar met 1 kind van 6 j.. zoekt in omgeving IJmuiden gem, of ongem. KAMERS of GED. HUIS met gebruik van keuken,. Brieven L 996 VERLOREN, Zondagavond 17 Nov. gouden schakelarmband (gedachtenis) gaande van Fr. Naereboutstr naar de Zeeweg. Tegen bel. ter te bez. Wed! Hartendorp-Blok, Fr. Naei-e- boutstr. 13 rd. Rullen: HAARD voor 2 buiten banden. Snelliusstr. 15, IJm. SINT NICOLAAS en PIET COSTUUMS te huur. Meeu wenlaan 44, IJm,-O. Wil de dame met wie Dinsd. 'n BRUIN HONDJE is meegeloo- pen mi> inlichtingen geven over dien hond? Adres: Pr. Naereboutstr, 5, IJm.-O. Aangeb. NET KAMERTJE met vaste waschtafel m. of z. pen sion, omg, Spt. St. Br. L bur. van dit blad. Aangebodennieuw MERK- HEERENRIJWIEL, geh. compl, in ruil v. prima radio, gr. type ev. m. bijbet. Br. onder no. 63 Boekhandel Erasmus Santp. Te koop agb.: ITAL. ACCOR- DEON, pianoklavier, 120 bass, z. g. a. n. Adres bur. v. d. bl. Te koop: een BAKFIETS met banden. Oudendijk, Fr. Net- scherlaan 9. Te koop: 2 flinke ZINKEN TEILEN. De Weerdstraat IJmuiden-O. Te koop: II. en D. FIETS z. banden in zeer g. st. Esck- doornstraat 19, IJm.-O. Te koop: KINO MET FILMP JES f 35 en lief klein hondje IJmuiderstraatweg 20. TE KOOP: Piano, merg G. A, Wesel, pracht klank en haard kachel. Heemskerkerweg 32, Beverwijk. BOD GEVRAAGD: electr. trein en electr. diesel (Marklin) geh. compléét en Mecano doozen, Kennemerlaan 121 IJm. Goede KINDERWAGEN te koop f 40. Adi-es bur. v. d. bl, Te koop: zeer mooie ZWARTE HERDERSHOND, oud 7 m. Adres bur. van dit blad. TE KOOP: 2 pits gasstel met plaat, j. winterjas, lft. 16 j., d. wintermantel, mantelpakje m. 40 en d. vulpen, mei-k Swan Acaclasti-aat 37, IJm.-O. Te koop: GRAMOFOONMO- TOR met plck-up en 2 luid sprekers. Tollenslaan 7, Drie huis. Fopeieren, Genummerde, Kip penringen, Grit, Krachtkalk, Gebrande Schelpen, Drink- en Voederbakken, Ontsmettings poeder tegen luis. Virusol en superpl tegen snot en diphte- rie. Snavelrlngen, Veerenpik- zalf. Speciaal soort witkalk, dekt in één keer, Exrz. Enz. GEBR. VEENINGA, Jacobijnestraat 10-18. Haai-lem. HET HUWELIJK e" riL.1 uuï*i=i.«ji* Ugtehuisroa. ken Lhv leven rijker en gelukkiger. BUREAU „DISCRETLA" heeft ook voor U beschaafde relaties van Uw eigen geloofsovertuiging. Nic. Wit- senkade 31, A'dam-C. Spreekuur: 9.30-12 u. v.m. en Ma., Wo., Vrjjd. avond 7-9 u. Voornaamste betaling eerst na Uw huwelijk. Vraagt direct blanco enveL krijgt in korten tijd zijn oorspronkelijke kleur terug door 't scheikundig samengestelde preparaal Vraagt gratis toezending brochure aan ilooiddepöi Havenstraat 183. Rotterdam J

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4