IJmuider Courant Emigratie Toenemende wrijving op den Balkan Indonesisch kabinet gaat accoord met ontwerp-overeenkomst Hard tegen hard in den Amerikaanschen stakingsstrijd Ministerraad een dag uitgesteld 61e Jaargang No. 18493 Bureaux: KennemeriaaD 154, Tel Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132 KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 26 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week SI cent; per kwartaal f 4,- Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem V3RLEDEN week heeft zich in Amsterdam een geval voorgedaan, dat opnieuw de aandacht heeft gevestigd op de sterke nei ging voor landverhuizing, die in Nederland leeft. Een comité onder den naam De Emi grant had een vergadering belegd in het Indische Instituut, waarin over emigratie naar Brazilië gesproken zou worden. Dui zenden kwamen. Toen moest worden me degedeeld, dat op last van het departe ment van Sociale Zaken geen propaganda mocht worden gevoerd voor dit doel. En de teleurgesteld en werden „in groepen van vijfhonderd" toegesproken over landver huizing naar Suriname. Het departement heeft verklaard, dat de vergadering niet toelaatbaar was volgens de wet op de Landverhuizing, die verbrei ding van inlichtingen over emigratie door niet officieel erkende organisaties verbiedt. De regeering is niet in beginsel tegen land verhuizing gekant, maar zij maakt zich be- zorgd over het abnormaal groote aantal] der aspirant-landverhuizers. De aanvragen om vergunning voor emigratie komen bij duizenden binnen. Er is bijvoorbeeld een groote drang naar Zuid-Afrika ontstaan sinds veldmaarschalk Smuts over de mo gelijkheden tot vestiging in dat land heeft gesproken. Maar een procedure voor die emigratie is' nog niet opgesteld. De men- schen moeten dus geduld hebben. Zij too- nen weinig geduld. En de regeering zal binnenkort een verklaring omtrent emigra tie afleggen. Zij zal geen medewerking verleenen voor het vertrek van sommige categorieën van wei-kers, die noodig zijn bij den wederopbouw. Het departement heeft ook nog gezegd dat, ofschoon ver scheidene wettig-erkende oi-gariisaties hulp verleenen bij de landverhuizing, er ook oplichters zijn, die van den bestaanden drang naar emigratie pogen te profiteeren. Dat zal wel zoo zijn, want dat gebeurde veertig jaar geleden ook al en sindsdien is de wereld er geenszins braver op geworden. Sinds de bevrijding hebben zich twee soorten aandrang sterk in ons land doen gelden. De eerste was de merkwaardige neiging bij een groot aantal menschen, om van beroep te veranderen. Dit streven schijnt bij ouderen te zijn geluwd. Jonge ren hebben er nog veel last van; velen van hen veranderen om den haverklap van be trekking, hetgeen niet slim is, want zij leeren op die wijze niet veel, raken ner gens ingewerkt, krijgen geen goede getuig schriften en verminderen geleidelijk hun eigen kansen, want menige firma stelt lie ver geen employé aan, die al een reeks baantjes achter den rug heeft. De tweede aandrang uitte zich in de nei ging om Nederland uit te komen. Na jaren lange opsluiting binnen de grenzen van dit kleine land, onder den dwang van een Duitsche bezetting, was die volkomen be grijpelijk. Een aantal menschen bleek trouwens tevreden met een of twee korte bezoeken aan het buitenland. Die gaven hun een opfrissching. Maar tevens nam het aantal toe van hen, die het vaderland voor goed verlaten wilden. Dat aantal schijnt nog steeds te stijgen en de regeering ziet zich dan ook genoodzaakt, een „emigratie- politiek" te gaan voeren en die met een officiëele verklaring in te leiden. De drang naar landverhuizing is niet moeilijk verklaarbaar. Velen hebben weinig vertrouwen meer in den gang van zaken. Na twee wereldoorlogen is Europa er slecht aan toe. Het toont tot dusver weinig kracht tot herleving. Het oude lied van dienstplicht en bewapening wordt weer ge zongen en de belastingen, hooger dan ooit, zullen nog hooger worden. Zwarte handel tiert welig, corruptie heeft haar intrede gedaan en in het algemeen zijn de toestan den in dit land aanzienlijk slechter dan voor den oorlog. Dat is allemaal waar. Een vervaarlijk ambtelijk apparaat vertraagt onze bewegingen. Veler werklust is, zacht gezegd, gering. Dus kan men het niet ver wonderlijk achten, dat menigeen ver langend den blik richt naar die verre, uit gestrekte gebieden in Zuid-Amerika en Afrika, waarin geen oorlog gevoerd is, waar welvaart schijnt te heerschen en waar men weer werkelijke vrijheid zal kunnen genieten. Er zijn evenwel ook andere overwe gingen. Men doet verstandig met zulke vooruitzichten niet al te rooskleurig te zien en zich niet te verbeelden dat er een soort Luilekkerland te vinden is. Want dat be staat alleen in sprookjes. Emigreeren be- teekent: een berg van moeilijkheden over winnen. Daartoe behooren: vestiging in een vreemde omgeving, met een andere taal en andere gebruiken en de ervaring dat menschelijke tekortkomingen en egoïsmen overal in de wereld dezelfde zijn, al is het klimaat anders en zien de huizen en hoo rnen er anders uit. Voorts de noodzaak, heelemaal opnieuw te beginnen in een land, dat den emigrant eerder met wan trouwen dan met bijval ziet verschijnen en de noodzaak, te werken als een paard om er te komen. Want overal in de wereld kan men er alleen komen met hard werken. Het moge ouwerwets klinken, maar het is werkelijkheid. Sommige dingen veranderen nooit. Zijn al die duizenden aspirant-land verhuizers tot de groote onderneming in staat? Ik geloof het niet. Men moet veel moed en taaie volharding bezitten. Menig een mist die. Tenslotte nog deze overweging: Hier is werk genoeg voor de toekomst. Er zijn ook risico's, maar die vindt men overal. Die ontvlucht men niet. Is het goed, zijn land in den steek te laten nu het alle krachten behoeft om er bovenop te komen? Laat men dat overdenken. R- p- Doorleliik ongeluk in Heemstede Maandagavond omstreeks 19.45 uur gaf een agent van politie op de Kerklaan te Heemstede een waarschuwing aan twee wielrijders. Terwijl zij aan den kant van den weg stonden bij het trottoir reed plot seling een luxe auto, komende van de richting Raadhuisstraat, op het drietal in, met het gevolg, dat de 57-jarige S., in woner van Heemstede, ernstig aan het hoofd werd gewond en kort daarna over leed, terwijl de agent snijwonden aan het gelaat opliep. De echtgenoote van het slachtoffer, die er bij was, kwam met den schrik vrij. Oorzaak was, dat de autobestuurder even te voren voor een tegenligger (een vrachtauto) zijn lichten had gedimd en door de duisternis en het vochtige zwarte asfalt niets had gezien. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. De subst.- officier van Justitie, mr. B. v. d. Burg, was bij het onderzoek aanwezig. Verbreking der diplomatieke betrekkingen tusschen Joegoslavië en Griekenland verwacht Een vernietigende aanval van het offi- cieele communistische blad „Borba" op de Grieksche regeering heeft diplomatieke waarnemers te Belgrado ertoe gebracht zich af te vragen of dit een breuk in de diplomatieke betrekkingen met Grieken land voorspelt. Het desbetreffend artikel, dat be schouwd wordt als een officieele verkla ring over de huidige crisis zegt o.m. „De Grieksche regeering en haar buitenland- sche adviseurs zijn er verantwoordelijk voor, dat er een toestand is geschapen, waardoor Joego-Slavië maatregelen als een volledige verbreking van diplomatieke betrekkingen met Griekenland moet over wegen". De Joegoslavische militaire bezettings autoriteiten hebben bevel gegeven, dat de stad en vlootbasis Pola, die in de zuidpunt van Istrië door Engelschen en Amerikanen bezet wordt gehouden, van alle bevoorra ding van melk, vleesch, boter en groente uit het omringende, door de Joegoslaven bezette gebied moet worden afgesneden, aldus werd door majoor Copper van de economische divisie van het geallieerde militaire bestuur bekend gemaakt. Desgevraagd werd hiervoor als reden opgegeven, dat de Joegoslavische autoritei ten het onwettige vervoer van Unrra- goederen van de Joegoslavische naar de Engelsch-Amerikaansche zóne wilden be letten. Een tweede reden vermeldde, dat de Joegaslavische zóne voedselgebrek had, maar reeds zijn maatregelen genomen om te trachten de voedselleverantie te her vatten. De regeering Bidaulf moet Donderdag aftreden De drie-partijen-regeering van George Bi- dault, samengesteld uit progressieve katholie ken, socialisten en communisten, zal Donder dag aftreden, nadat de Nationale Vergadering voor de eerste maal bijeen is gekomen. In politieke kringen is men van meening, dat de regeering verzocht zal worden in functie te blijven tot Januari aanstaande, wanneer de presidentsverkiezing zal plaats hebben. Misschien zal Bidault een of twee vertegen woordigers van de radicale en gematigd con servatieve partijen aan zijn kabinet willen toevoegen, teneinde de basis van verantwoor delijkheid voor de dringende en onpopulaire financieele maatregelen breeder te maken. Een Engelsch blad over de Indonesische kwestie De diplomatieke correspondent van het Engelsche blad „Daily Telegraph" schrijft: „Het Nederlandsche parlement zal, naar men verwacht, de Nederlandseh-Indone- sische ontwerp-overeenkomst, welke de vorming van een Nederlandsch-I-ndonesi- sche Unie voorstelt, verwerpen". „Ik verneem",-aldus vervolgt.de corres pondent, „dat het Nederlandsche kabinet het ontwerp Zaterdag j.l. besproken heeft en dit bijna eenstemmig heeft afgekeurd. De ministers, die de grootste partijen in Nederland, de Katholieke Volkspartij en de Partij van den Arbeid, vertegenwoor digen, achtten dé voorstellen onaanvaard baar. Men verwacht, dat het kabinet bin nenkort een verklaring zal afleggen". Ook werd heden bekend gemaakt, dat „volgens officieuze inlichtingen" het Joe goslavische militaire bestuur de leveran ties van kolen uit de Arsa-mijnen in Z.O.- Istrië aan de Engelsch-Amerikaansche zóne en Italië in de vorige maand heeft stopgezet „tot de Italiaansche export den Joegoslavisohen import meer in grootte nabij zou komen". Anglo-Egyptisch ontwerp- accoord verworpen Zeven van de twaalf leden van de Egyp tische delegatie voor de overeenkomst met Engeland hebben een verklaring gepubli ceerd. waarin zij officieel de door Bevin en den Egyptischen premier opgestelde ontwerp-overeenkomst verwerpen. Zij zijn van meening, dat artikel twee van de voorstellen, inhoudende dat de twee partijen in geval van oorlogsdreiging voor een aangrenzend land den toestand zullen bespreken om de noodige maatregelen te nemen, totdat de Veiligheidsraad stappen heeft gedaan om den vrede te herstellen, bewerkstelligt, dat Egypte een militaire basis zou worden, die wederom voor Brit- sche bezetting open staat, en de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Egyp te en de andere landen schade zou doen. Verder wordt in dit manifest verklaard, dat de bewering, dat de Egyptische dele gatie zich met algemeene stemmen eens heeft verklaard met de zienswijze van de Britsche delegatie, dat een periode van drie jaar noodzakelijk is voor de ontrui ming van Egypte, overdreven moet wor den genoemd. Tenslotte verklaren deze zeven leden der Egyptische delegatie, dat de door Sid- ky Pasja in zijn nieuwe voorstellen aan den Soedan gegeven mogelijkheid om zich van Egypte af te scheiden de vernietiging van de eenheid van het Nijldal beteekent. Gisteravond zijn in het centrum van Cairo, juist voor het gebouw van het Egyptisch Persbureau, waar de leider van de Egyptische liberale partij, Hoessein Hei- kal Pasja, een pers-conferentie hield over Egyptes nationale eïschen, onlusten uitge broken, waaraan een honderdtal studenten en arbeiders deelnam. De demonstranten, die de Egyptische vlag droegen en leuzen tegen de regeering riepen (de liberale partij is een regeerings- partij), werden door de politie uiteen ge dreven. De wijk, waarin het regeeringszielcenhuis is gelegen, werd afgezet, nadat berichten ontvangen werden, volgens welke in die buurt explosieve stoffen gevonden waren. Bonaanwijzing voor bloem en rijst binnenkort voor vier weken De bonaanwijzing voor bloem en rijst voor de jongste kindergroep zal vereenvoudigd worden. Thans worden deze bonnen per veertien dagen aangewezen en geven, zooals bekend, recht op een rantsoen van 300 gram bloem en 250 gram rijst per twee weken Te begin nen op 7 December zal voor bloem telkens een bon van 600 gram worden aangewezen voor vier weken. Voor rijst zal met ingang van 21 December hetzelfde geschieden met dien verstande, dat per vier weken 500 gram wordt verstrekt. Er komt dus geen verande ring in de grootte der rantsoenen. Ook Amerika waarschuwt Poolsche regeering De Amerikaansche zaakgelastigde te Warschau heeft namens de regeering der V.S. bij de Poolsche regeering een nota in gediend. waarin de Amerikaansche regee ring wederom haar verwachting uitspreekt, dat de democratische en anti-nazistische partijen in Polen bij de komende verkie zingen (19 Januari 1947) „gelijke rechten en faciliteiten" zullen hebben. Tevens spreekt de Amerikaansche regeering haar verbazing er over uit, dat het houden dei- verkiezingen, die volgens de in April ge geven belofte in 1946 zouden plaats heb ben, zoo vertraagd is. Een Engelsche nota van denzelfden inhoud werd reeds eerder aan de Poolsche regeering overhandigd. De Duitsche generaals von Mackensen en Maltzer in de beklaagdenbank van een mi litair tribunaal te Rome, waar zij terecht staan voor oorlogsmisdaden, gepleegd tijdens de laatste maanden van de Duitsche heerschappij in Italië. Mackensen (links) en Miiltzer (rechts) met hun tolk (midden). Kesselring als getuige in Rome Gisteren heeft de vroegere Duitsche opper bevelhebber in Italië, veldmaarschalk Kessel ring, getuigd ten gunste van zijn voormaligen eersten ondergeschikte, kolonel-generaal Eberhard von Mackensen, die thans te Rome voor het hof voor oorlogsmisdaden terecht staat. Kesselring, die het hof toesprak, alsof het een Duitsche stafconferentie was, verklaarde, dat ontsnapte geallieerde krijgsgevangenen bij de oprichting van verzetsbewegingen in Italië behulpzaam waren geweest. „Partisa- nen waren dan ook vooral daar te vinden, waar ontsnapte geallieerde krijgsgevangenen zich ophielden," zeide Kesselring en hij ver volgde, dat hij eerst had getracht de Italiaan sche ondergrondsche beweging door zachte maatregelen en overreding meester te wor den, maar Hitler en Mussolini zouden deze opvatting niet hebben gedeeld Kesselring hield vol, dat repressailles op menschen in de bezette gebieden als laatste toevlucht onder zekere omstandigheden ge rechtvaardigd zijn en niet door internationale wetten zijn verboden. Toen hij de getuigenbank verliet, werd hij door het Italiaansche publiek op de tribune uitgemaakt voor moordenaar. Britsch-Amerikaanscli plan voor Duitsche zónes Volgens den politieken correspondent van Reuter zijn door de Britsche regeering plan nen besproken tot reorganisatie van de Brit sche en Amerikaansche zones van Duitsch- land na de samensmelting, welke 250 millioen pond sterling zullen kosten. Ze komen hierop neer, dat Groot-Brittannië en de V S ieder nog een extra bedrag van 125 millioen pond sterling, te verdeelen over drie jaar, zouden moeten betalen. De socialisatie van het Ruhrgebied is ook in de plannen vervat. Volgens het plan zullen Engeland en Ame rika het recht hebben volgens eigen inzicht bij de reorganisatie te werk te gaan. De Ame rikanen zijn op de hoogte gesteld van natio nalisatie-plannen van enkele industrieën in het Ruhrgebied. Deze zullen naar men aan neemt, geen bezwaren opleveren. De voedselplannen, die nu besproken wor den. voor de samengesmolten zones, voorzien in een gezamenlijke Britsch-Amerikaansche aanvrage voor levering van voedsel bij den Internationalen Voedselraad. Het woord is aan. Henry Ford Iets goed te doen is voor an deren een prikkel, het beter te doen. Het rep ublikeinsch-Indonesische pers bureau Antara deelt mede, dat volgens berichten uit Cheribon het Indonesische kabinet accoord gaat met de Nederlandsch- ïndonesische ontwerp-overeenkomst. Antara verneemt verder, dat over de artikelen, die betrekking hebben op de Nederlandsche Kroon en de restitutie van niet-Indonesische bezittingen op JaVa en Sumatra, hevige debatten zijn gevoerd. Minister-president Beel heeft een vol gende telegram ontvangen van de Alge meene Werkers-associatie, vertegenwoor digende 20 ambtelijke en niet-ambteli.jke vakorganisaties, waarin gezegd wordt: „De associatie, omvattende vele duizenden Europeesdie werknemers in Nederlandsch- Indië, met groote bezorgdheid kennis ge nomen hebbende van de ontwerp-overeen komst te Linggadjati bij Cheribon, welke dd. 15 dezer te Batavia is geparafeerd door deNederlandsche en Indische delegaties, overwegende, dat deze tekst op de meeste I punten noodzakelijke ampele toelichting en bespreking behoeft, verzoeken Uwe Ex- cellentie eerbiedig om naast de commissie- 1 generaal bekwame vertegenwoordigers en j vertrouwensmannen uit Ned.-Indië ook uit werknemerskringen te ontbieden, ten Gisteren heeft mr. J. A. Jonkman, minister van Overzeesche Gebiedsdeelen in Den Haag de derde conferentie van de „International Rubber Study Group" geopend. De vergade ringen worden gehouden onder voorzitter schap van dr. ir. P. Honig, hoofd der Neder landsche delegatie. De aan deze conferentie deelnemende lan den, Frankrijk, Nederland, de Vereenigde Staten en Engeland, zullen tot aan het eind van deze week algemeene rubberkwesties bespreken. In zijn openingsrede heeft minister Jonk man onder andere verklaard: „Nederlandsch-Indië, dat in de toekomst wellicht Vereenigde Staten van Indonesië zal heeten, heeft groot belang bij de toekomst van de rubber. Wanneer onze politieke pro blemen zullen zijn opgelost, zal het Indone sische volk, dat zelf eveneens groot belang heeft bij de rubberproductie tezamen met het Nederlandsche en in veel grootere mate dan voorheen bij internationale besprekingen zijn stem doen hooren. Reeds op dit moment einde hun meeningen te doen uiteenzetten j hebben vertegenwoordigers van onze Ooster en te doen hooren in de Staten-Generaal I sche vrienden zitting in de Nederlandsche gewaardeerd bij hun delicate taakvervul ling onder de huidige moeilijke omstan digheden. De voortreffelijke houding en opofferende beheérsching der troepen zullen met Gods hulp ook deze taak tot een goed einde brengen op een wijze onze strijdkrachten waardig". Minister Jonkman opent de Rubberconferentie Kantteekening bij het Cheribonsche accoord Artikel veertien De onlangs gepubliceerde ontwerp-over eenkomst van Cheribon die inmiddels is geparafeerd door de Indonesische en Ne derlandsche delegaties, heeft in deze pe riode, verloopende tusschen de opstelling er van en het al of niet aanvaarden door de beide regeeringen, tallooze commenta ren gewekt en vele voor- en tegenstanders aanleiding gegeven hun opinie te doen hooren. Wanneer wij in onderstaande op merkingen een bepaald détail van deze overeenkomst nader beschouwen, dan ge schiedt zulks geheel buiten het kader van de algemeene beteekenis der overeenkomst, doch uitsluitend om uiting te geven aan een der vele vragen, die de artikelen van het ontwerp doen rijzen bij degenen, die een direct belang hebben bij de afwikke ling van het in de overeenkomst vaag-om- schreven procédé tot liquidatie van het Nederlandsch-Indonesisch geschil. Artikel 14 van het ontwerp-accoord zegt; „De regeering van de Republiek er kent de aanspraken van alle niet-Indone- sïërs op herstel van hun rechten en terug gave van hun goederen voor zoover deze worden uitgeoefend of zich bevinden in het gebied, waarover zij de facto gezag uitoefent. Een gemengde commissie zal worden ingesteld om dit herstel of deze teruggave te bewerkstelligen". Het spreekt vanzelf dat de Europeanen die in Japansche en daarna in Indonesische kampen verbleven en practisch hun ge- heele bezit verloren, dit artikel met bij zondere aandacht hebben beschouwd. Het is eveneens begrijpelijk dat zij zich afvra gen hoe de practijk van dit artikel zal zijn en op welke wijze aan de verwachtingen, die het wekt, zal kunnen worden voldaan. Een gerepatrieerde schreef ons de overwe gingen. die hem ten aanzien van deze vra gen vervulden. Hij vertelt, hoe vele Euro peanen na de Japansche capitulatie uit de Japansche kampen naar hun haardsteden terugkeerden en daar vele van hun bezit tingen ongeschonden terug vonden in de veilige handen van Indo-Europeesche vrienden, die alles trouw hadden bewaard. Na korten tijd werden zij en met hen de Indo-Europeanen opgesloten in Indonesi sche kampen, waar de nood zoo hoog steeg dat zij alles, tot hun laatste kledingstuk ken toe, moesten ruilen tegen voedsel, waardoor hunne geredde bezittingen in Indonesische handen belandden, en in het binnenland verdwenen, evenals hetgeen zij in hun woonplaats hadden achtergelaten. Bij hun evacuatie uit het binnenland moch ten zij slechts 15 tot 20 KG. bagage mee nemen. De rest bleef achter en verdween insgelijks. Een luchtfoto van het in de Alpen neergestorte Amerikaansche Dakota-vliegtüig, waarvan alle inzittenden thans in veiligheid zijn gebracht. ten aanzien van deze specifiek Indische aangelegenheden, hetgeen te meer klemt nu de Volksraad ter zake niet kan worden gehoord". In antwoord op het telegram door den secretaris der Katholieke Volkspartij, dr. Albering, uit naam van het vergaderde Katholieke Volkspartij-kader toegezonden aan den legercommandant, luit.-generaal S. II. Spoor, ter gelegenheid van de Indische Studiedagen op 16 en 17 November j.l. te Utrecht gehouden, ontving het secretari aat der Katholieke Volkspartij het vol gende telegram van luit.-generaal Spoor: „Ontvang namens officieren, onderoffi cieren en minderen hartelijksten dank voor uw bemoedigende woorden van uw tele gram d.d. 20 dezer. Dit bewijs van mede leven en steun wordt door allen hoogelijk Opleiding van Nederlandsche soldaten in Engeland Ook na 30 November nog mogelijk De Britsche onder-minister van Buiten- landsche Zaken, Christopher Mayhew, heeft gisteren in het Lagerhuis geweigerd een eisch van Thomas Driberg (Labour), dat na 30 November geen Nederlandsche troe pen in Groot-Brittannië zullen worden op geleid, in te willigen. Driberg wenscht een desbetreffende ver zekering van de Britsche regeering „met het oog op het vooruitzicht van een vreed zame regeling in Indonesië". Mayhew zeide, dat Nederlandsche man schappen in Groot-Britttannië werden op geleid als gevolg van een overeenkomst, dateerend uit den oorlogstijd, die niets uit staande had met de Indonesische kwestie. Het zou mogelijk zijn, dat de Nederland sche regeering voort zou wenschen te gaan met het zenden van manschappen naar heeft het Hof besloten dat Lewis Woens- Groot-Brittannië ter opleiding. Indien dit dag voor een juryrechtbank zal verschij- het geval zou zijn, zou zulks in overwe- nen. Het Hof verwiep een verzoek van den ging genomen worden in het kader van mijnwerkersbond om het proces uit te Engeland's huidige en toekomstige ver- stellen, terwijl de bond op zijn beurt een plichtingen krachtens het Handvest en zijn regeeringsvoorstel heeft verworpen, vol- bestaande opleidingsmogelijkheden. gens hetwelk een uitstel kon worden toe- Mayhew voegde er tenslotte aan toe, dat gestaan, indien de mijnwerkers weer aan de Indonesiërs, die de hoogste waardeering het werk gingen. - hadden voor de Britsche regeering, zich De zitting van het Hof van gistermiddag zeer wel bewust waren van deze overeen- heeft 35 minuten geduurd. De rechter komst met de Nederlandsche regeering en i waarschuwde Lewis door te zeggen dat daaromtrent geen wantrouwen aan den zijn actie „het congres aanleiding zou kun- dag gelegd hadden. 1 nen geven tot maatregelen, die de vakver- delegatie. Op politiek gebied spreken de laatste voor. stelien over een Nederlandsch-Indonesische Unie. Dit legt mijn regeering eveneens de verantwoordelijkheid op de belangen van deze unie voor te staan. Hoe zal de Republiek dit alles kunnen achterhalen of indien dit onmogelijk blijkt, wat zeer waarschijnlijk is kunnen vergoeden? Afgezien van het feit dat vele. persoonlijke bezittingen eenvoudig niet te remplaceeren noch te vergoeden zijn, is het zeer problematisch of een schadever goeding die door de enorme hoeveelheid der verloren bezittingen tot een zeer groot bedrag zal groeien, ooit door de Republiek op volledige waarde zal kunnen worden betaald. De meest-schrijnende gedachte bij dit alles is, dat de grootste schade niet in oor logstijd, doch in vredestijd ontstond. Dit alles in aanmerking nemend, is het te begrijpen dat vele Europeanen die in een berooide positie verkeeren, artikel 14 met groot scepticisme en geringe verwach tingen beschouwen het geeft hun een gewaarwording, alsof dit artikel getuigt van groote naïveteit der opstellers, die de niet- Indonesische belangen behartigden bij de totstandkoming van de Cheribonsche over eenkomst. John L. Lewis, de leider van de 400.000 stakende Amerikaansche mijnwerkers, is gistermiddag voor het federale gerechts hof te Washington verschenen. Men voor ziet, dat dit het begin zal zijn van een langdurige rechtszaak. In leringen dér vakbeweging staat men op het standpunt, dat de regeeringsorder, die Lewis verbood het contract met de regeering te verbreken, in strijd is met de federale wetten. Nader wordt gemeld, dat de raadsman van Lewis den rechter heeft medegedeeld, dat zijn cliënt bereid is Woensdag voor een juryrechtbank te verschijnen. Dit wijst er op, dat Lewis de stelling, dat hij niet vervolgbaar is wegens het opzeggen van het contract met de regeering, niet heeft kunnen handhaven. Na de verklaring van Lewis' advocaat eenigingen jaren achterop zouden kunnen brengen". Men neemt aan, dat de Vereenigde Sta ten een lange, verlammende mijnwerkers staking voor den boeg hebben, terwijl zich tusschen de regeering en den mijnwer kersleider John Lewis een wettelijke pro cedure óp langen termijn ontwikkelt. De beslissing van de federale rechtbank, dat Lewis Woensdag zal moeten terecht staan, schijnt in elk geval weinig hoop te geven op een spoedig vonnis voor Lewis, of een eind aan de staking binnen korten tijd. Bij zijn eventueele veroordeeling kan Lewis in beroep gaan bij het Hof van appèl en van daar naar het Hoog Ge rechtshof, welke processen maanden in be slag zullen nemen. Weerbericht WISSELEND BEWOLKT Verwachting geldig tot Woensdagavond: Méést matige wind tusschen West en Zuid. Wisselend bewoliki met hier en daar tijdelijk eenigen regen. Weinig ver andering van temperatuur. Maarschalk Sokolofsky, opperbevelhebber der Sovjet-bezettingsstrijdkrac'nten in Duitsch- larid, heeft de omzetting van het provinciale be stuur van Saksen in een regeering goedgekeurd, aldus meldt radio Leipzig. Generaal Kruis opnieuw bij de Koningin Het vliegtuig, met de heeren Schermer - horn eu De Boer aan boord, heeft vertra ging ondervonden en wordt pas heden in den namiddag op Schiphol verwacht. Om deze reden en tevens omdat de heer Sclier- merliorn zich zeer vermoeid gevoelt, is de bijzondere ministerraad, welke bepaald was op Woensdag en waarin ook de commissie- generaal aanwezig zal zijn, nader vastge steld op Donderdag. De Koningin heeft gistermiddag den chef van den generalen staf, luitenant-ge neraal mr. H. J. Kruis ten tweeden male in gehoor ontvangen. De Belgische regeering treedt niet af Toen den Belgischen minister van bin- nenlandsche zaken gisteren na afloop van den kabinetsraad werd gevraagd of de regeering met betrekking tot de resultaten der verkiezingen een beslissing genomen had en of zij met name er aan dacht af te treden, antwoordde de heer Buisseret: „De uitslag is voor ons zóó bemoedigend, dat de regeering zich sterker voelt dan ooit". Handelsverdrag met Zweden Na besprekingen tusschen Nederland sche en Zweedsche gedelegeerden, welke de laatste twee weken in Den Haag gehouden zijn, is gisteren op het departement van Economische Zaken een handelsverdrag tusschen Nederland en Zweden gepara feerd. Russische concessies inzake Triëst De ministers van buïtenlandsche zaken der vier groote mogendheden hebben gis teren te New York enkele vorderingen ge maakt in hun besprekingen inzake het sta tuut voor Triëst. Tijdens een korte zitting heeft Molotof enkele vroeger gestelde eischen gewijzigd. Allereerst trok Molotof zijn bezwaren in tegen het verleenen van volledige bevoegdheid aan den gouverneur van den vrijstaat Triëst in geval van nood. Hierop werd het desbetreffende artikel 9 door den Raad van Ministers aangenomen, zooals het op de conferentie te Parijs was voorgesteld. Verder trok Molotof een vroeger gestel den eisch in, dat de leden van de voorma- 'ige fascistische partij geen burgerrecht zouden mogen verkrijgen. Alleen leden van de vroegere politie zullen nu van bur gerrecht kunnen worden uitgesloteh, ten zij zij door de bevoegde autoriteiten zijn gerehabiliteerd De plaatsvervangende mi nisters van buitenlandsehe zaken moeten een dienovereenkomstig artikel oostellen. Tenslotte verklaarde Molotof zich in be ginsel eens met vrij gebruik van de haven in den transitohandel tusschen Triëst en andere landen. Het eenige voorbehoud, dat de Sovjet- Unie nog moest maken, betreft overleg met de direct belanghebbende landen Tsjecho- Slowakije, Joegoslavië en Italië, voordat definitieve overeenstemming wordt be reikt. Een gezaghebbende woordvoerder heeft verklaard, dat de besprekingen tusschen Molotof en Byrnes vóór de bijeenkomst van den raad gehouden, uitsluitend het opstellen van het vredesverdrag met Ita lië en andere ex-vijandelijke staten tot on derwerp had.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1