De Bilt verandert met de tijden Het De „hel" van Groesbeek Dertien minuten Nederland voetbalt in Huddersfield Wereldnieuws J lederen dag een zender de lucht in DE moderne meteorologen moeten vooral voor c de luchtvaart beschikken over een behoorlijke kennis van wat er gebeurt tot op een hoogte van 10 a 20 km. Zooveel mogelijk stations dienen daarvoor gegevens te verzamelen omtrent temperatuur en vochtigheid bij een bepaalden luchtdruk (d.w.z. op een te berekenen hoogte). Nagenoeg iedereen weet wel iets van den ontwik kelingsgang van die waarnemingen, 't Begon met ballonnetjes, die een meteorograaf meenamen aan een parachute. Was de ballon gesprongen, dan kwam het meetinstrument wel ergens neer en meestal werd het dan ook gevonden. Een briefje verzocht den eerlijken vinder 't geval op te sturen, maar soms duurde het maanden voor het K.N.M.I. wist hoe koud 't op dien en dien dag op zus en zooveel meter geweest was. Heel leerzaam, maar ietwat te laat voor weersverwachtingen. De volgende stap waren vliegers en kabelballons. Vliegers werden in den vorigen oorlog opgelaten op Soesterberg en kabelballons op de Leusderhei. De gegevens waren dan wel direct ter beschikking, maar ideaal was de methode nog lang niet. Een groote vooruitgang was 't meegeven van meteorologische instrumenten met vliegtuigen. Een vrij dicht net van waarnemingsposten ontstond over Europa, bijv. 8 in Duitschland, 2 in Frankrijk, 2 in Engeland en 11/2 in Nederland. Jarenlang was het dagelijksche weer- jagertje op Soesterberg een bekende verschijning en twee keer per week startte er een toestel van De Kooy. 't Bezwaar van deze methode was de beperkte hoogte (wij pl.m. 5000 m., Duitschland 6000, Enge land 7-8000 m. en Frankrijk met een speciaal toe stel 9000 m.) en verder de duurte en het risico. De radiosonde de ballon met zender bracht de oplossing. De eerste bruikbare sonde was een Russische, omstreeks 1927 ontwikkeld door Molt- chanof. Sinds 1938 heeft de ontwikkeling overal een groote vlucht genomen en vooral in de oorlogsjaren zijn er in vele landen sondes ontwikkeld, die op verschillende principes berusten en die uitstekende resultaten De sonde bestaat uit een dub belen zender. De eene geeft met een hooge zoemtoom den barometerstand, de andere geeft, temperatuur en vochtig heid. Naarmate die gegevens veranderen, wijzigen zich de golflengte waarop de zenders werken, zoodat de ontvangers steeds bijgesteld moeten wor den. Door een hoogen zoem toom in de koptelefoons is de sonde te volgen. geven. In Nederland is tusschen 1930 en '40 een twintigtal sondes opgelaten (systeem Molt- chanof). In den oorlog heeft Nederland natuurlijk niet meegespeeld, maar zoo dra na de bevrijding bleek wat een ont dekkingen op dit gebied waren gedaan, besloot het K.N.M.I.: wij doen mee. Er be stonden veel systemen, zooals gezegd, ei er zou eigenlijk op korten termijn een be slissing genomen moeten worden. Maar toen hadden Drs. A. Hauer, wetenschap pelijk medewerker, en zijn helpers geluk, want op een goeden dag brachten een paar Canadeesche trucks den volledigen inven taris van een Duitsch sondestation uit de omgeving van Beverwijk, compleet met ongeveer 150 sondes. Een paar keer kon de voorraad nog aangevuld worden uit dumps in Duitschland, maar over een paar maanden is die koek op. Er zal dan verder gewerkt worden met Engelsche sondes. Uitvoerige besprekingen worden gevoerd met Philips en de NSF om te komen tot een Nederlandsche sonde, maar vóór die in de praktijk bruikbaar is, zijn een paar jaar verloopen. Volgend jaar worden Engelsche sondes niet alleen opgelaten van De Bilt, maar ook van het weerschip dat Nederland, in overeenstemming met de internationale afspraak, zal stationneeren op den Atlan- tischen Oceaan. De installatie daan-oor staat op het oogenblik aan boord van de Willem Barendsz, die ook een meteoroloog aan boord heeft en waar tijdens de 100 a 120 dagen van de vangst dagelijks een son de zal worden opgelaten. Radar Behalve vochtigheid en temperatuur zijn de windrichting en de -snelheid van groot belang. Zijn er geen wolken, dan kan een ballon met een theodoliet gevolgd wor den, in gunstige omstandigheden zooals verleden week zelfs tot 18000 meter. Meest al is dat natuurlijk onmogelijk en moet het anders. De oude methode bestond uit het doen van peilingen door drie stations, die op 20 a 40 km afstand liggen en die elkaar telefonisch de hoeken doorgeven waaronder ze de ballon peilden. Tegenwoordig gaat het veel eenvoudiger door middel van Radar. Aan de ballon komt een stuk me taal en één station is voldoende. Voor gebruik op 't land krijgt het K. N. M. I. de beschikking over een complete Engelsche radarinstallatie, zooals die in den oorlog bij honderden gebruikt werden tegen Duitsche vliegtuigen. Voor gebruik op zee is die niet geschikt, omdat er cor recties noodig zijn in verband met koers en plaatsverandering van het schip. Het veerschip krijgt daarom waarschijnlijk een installatie, die overgenomen wordt van de Amerikaansche marine. Twee meteorolo gen van het K.N.M.I. vertrekken 23 No vember om aan boord van een Ameri- kaansch weerschip een maand ervaring te gaan opdoen. De tijden veranderen en De Bilt veran dert mee. Van ballonnetje via vlieger en vliegtuig tot ballonnetje, maar dan met ra dio en radar; de meteorologen doen wat ze kunnen. Dat is niet eenvoudig, maar het moet, want er zijn groote economische be langen mee gemoeid. Een enkel voorbeeld! Sommige winkeliers wensehen meer „zwarte sigaretten van Thomas Toverbal Tekst van Bep Smits, met tekeningen van 3. Giesberts 10. Een zachte avondwind streek door zijn haren en koelde zijn slapen, toen Thomas zich langzaam, als was hij bevreesd om de betovering te verbreken, op de grond liet neerglijden. Daar, in de wijde stilte zat hij, de armen om de opgetrokken knieën gesla gen. Zijn dromen toverden hem het kristal len paleis. Als hij door de hoge ramen keek, zag hij Roomhoorn als een kruimelig Roomhoorntje; de hoge bergen met hun grillige toppen leken op spookachtige ge daanten met gebochelde lijven en mis vormde hoofden. O zie! Daar kwamen reeds de eerste schuchtere sterren aan de hemel. Thomas begon ze nauwkeurig te tel len, maar zijn hoofd werd er moe van, en er kwamen steeds meer lichtjes te voor schijn.... Vóór Thomas het wist, viel hij in slaap, tot het gouden zonnetje hem de an dere dag al héél vroeg wekte. Met één sprong was hij op de been, rekte zich eens uit, ademde een paar maal diep de frisse morgenlucht in en begaf zich op weg voor xjjn verdere zwerftocht. De sonde is los en stijgt met een snelheid van pl.m. 5 meter per seconde omhoog. Onder de bal lon de parachute, dan een lange antenne, die langzaam uitrolt en onderaan bengelt de zender. Het KLM-vliegtuig van de lijn New York- Amsterdam legde kort geleden het traject Ghandar-Amsterdam af in 9% uur. Dat kon alleen, doordat de gezagvoerder wist dat hij, als hij op 7000 m. een bepaalde zig zag koers vloog, steeds een stormwind achter -had. Als de meteorologie'de zeker heid kan geven: binnen zooveel uur is het toestel over, dan kan er met benzine en la ding op worden gerekend. Die besparing rechtvaardigt de millioenen die de landen ten koste leggen aan de 13 weerschepen op den oceaan. Onderzoek naar de vliegramp op Schiphol Het deskundigen-onderzoek, dat wordt ingesteld naar de oorzaak van- de vlieg ramp op Schiphol is nog niet geëindigd, doch nadert zijn voltooiing. De resultaten van dit onderzoek worden voorloopig niet openbaar gemaakt, maar zullen te zijner tijd blijken, wanneer deze zaak in het openbaar zal worden behandeld door den Raad voor de Luchtvaart. Intusschen heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, mr. dr. J. A. van Thiel, een gerechtelijk onderzoek gelast. Dit is opgedragen aan mr. J. P. Petersen, reehter-commissaris te Haarlem. Een onderzoek als dit wordt ingesteld bij ieder ongeluk van eenig belang. In een rechtsstaat moet nu eenmaal bij dergelijke rampen de mogelij kheid van moedwil, misdaad of opzet onderzocht worden. Uit het instellen van een dergelijk onderzoek concludeere men dan ook niet, dat de K. j L. M. van schuld verdacht wordt. Dit ge rechtelijk onderzoek, een normale proce dure dus, zal nog geruimen tijd vorderen. Een lid van den Raad voor de Luchtvaart, die eveneens een onderzoek instelt, zal het resultaat daarvan onder eede aan genoem den rechter-commissaris meedeelen. Het rapport zal door den procureur-ge neraal aan de regeering worden uitge bracht. Agenda voor Haarlem DINSDAG 26 NOVEMBER Concertzaal: HOV Volksconcert, 20 uur. Geb. Vr(jz. Herv.: „Onze overzeesche gebiedsdeelen" Lezing Dr. W. G. N. v. d. Sleen, 20 uut. Re monstrantenhuls (Wil'helminastraat 22): Lezing „Geboorte en Dood". 20 uur. Parklaan 34: „Het getal eens menschen 666", lezing 20 uur. Rem brandt: Het Meisje en het monster (14 j.). Palace: Onstuimig bloed (1-8 j.). Luxor: Follies Girl (14 j.). Alle drie om 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: De dansende piraat (a. 1.) 14.00, 16.30, 19.00 en 21,15 uur. City: De geheim agent (18 j.) 14.15 16.30. 19.00 en 21.15 uur. Spaarne. Verloren in de Wildernis (14 j.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur, WOENSDAG 27 NOVEMBER Concertzaal: Haarlems Christelijk Mannenkoor, concert met- solisten, 20 uur. Stadsschouwburg: Charlotte Kohier, „Oompjes Droom"", 20 uur, Bioscopen: als Dinsdag. Ged. Oude Gracht 47: Soefi-beweging, Lezing ,.Wie zijn wij?", 20 uur, Namens den minister van Economische Zaken heeft de directeur van de afdeeling Herstel en Voorziening van dit ministerie aan het kringbestuur van de Vakgroep Détailhandel in Tabak en Tabaksfabrika ten Den Haag een brief gezonden, waar in wordt medegedeeld, dat de van Zuid- Amerikaansche tabak vervaardigde siga retten worden geproduceerd boven de maandelijks in omloop gebrachte hoeveel heid sigaretten. Aan de industrie is op dracht gegeven gedurende de maanden October, November en December maande lijks circa 70 millioen van deze sigaretten te produceeren. Volgens door den directeur ontvangen inlichtingen zijn er talrijke winkeliers, die de sigaretten, vervaardigd van Zuid-Ame rikaansche tabak, gaarne in grootere hoe veelheden zouden willen ontvangen, dan thans het geval is. Mochten er derhalve, aldus deelt hij aan de vakgroep mede, win keliers zijn, die deze sigaretten niet kun nen of wensehen te verkoopen, dan kun nen zij zich onder opgave van de in bun bezit zijnde hoeveelheden tot het Rijks bureau voor Tabak en Tabaksproducten, Riouwstraat 182 te Den Haag wenden, dat zorg zal dragen, dat deze hoeveelhe den elders plaatsing vinden. Het is echter niet mogelijk voor de niet gewensehte si garetten van Zuid-Amerikaansche tabak andere sigaretten te verstrekken. Wel ech ter zal voor de afgestane hoeveelheid Zuid- Amerikaansche sigaretten rantsoenverre kening plaats vinden, zoodat deze winke liers er andere tabaksproducten voor in de plaats kunnen koopen. Herplaatste wachtgelders krijgen invasiegeld De minister van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat het geen bezwaar ontmoet om aan herplaatste wachtgelders, die als ambtenaar of arbeiderscontractant van September 1944 tot en met 25 October 1945 zonder onderbreking in overheids dienst werkzaam zijn geweest, aanspraak toe te kennen op het z.g. invasiegeld, in dien zulks geschiedt op basis van de be looning, welke op grond van de in Septem ber 1944 verrichte werkzaamheden is ge noten. De uitkeering dient volledig aan belanghebbenden ten goede te komen en mag niet op grond van de cumulatie-be palingen van het Rijkswachtgeldenbesluit geheel of ten deele in mindering worden gebracht op het toegekende wachtgeld. CONGRES VOOR DE PRODUCTIE. Te Utrecht is onder auspiciën van de Neder landsche Stichting voor Organisatie een pro ductie-congres gehouden. De eerste spreker, de heer G. van het Reve, hield een referaat over productiviteit door vrede en welvaart. Hij ging van de stelling uit dat een derde wereldoorlog hoogst onwaarschijnlijk is, dat de enorme productieve kracht van de mensch- heid tot betrekkelijk snel herstel zou leiden en de toenemende welvaart een spoedige op leving tot gevolg zal hebben, die ten goede zal komen aan alle volkeren van de wereld. Hij meende, dat het tijdperk van revolutie en oorlog nu voorbij is. De wrijvingen van het oogenblik zijn geen voorposten-gevechten, doch wegdrijvend oorlogsgeweld. De tweede spreker, ir. B. D. Swanenburg, sprak over „Bedrijfswetenschappelijk studie centrum Nederland". Hij gaf verscheidene wegen aan om de belangstelling van den ar beider en daarmede de arbeidsvreugde te ver- hoogen. Hij noemde de centralisatie in het bedrijf een gevaar. De leiding moet waar- deering toonen voor den arbeider. Woorden van lof worden nog te weinig gehoord. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20,00 en 23.00 uur Nieuws. 17.30 Zuid Amerika. 17.45 Het rijk ov-er zee. 18.15 Kinder koor. 18,30 Ned. Strijdkrachten. 19.00 Ennu naar bed. 19.0-3 Strijktrio's van Beethoven. 19.40 Hoe staat het met de voorziening van textiel, schoenen, fietsen en andere artikelen. 20.08 Echo van den dag. 20.15 Bonte Dinsdagavond- trein. 21.30 De kleine misdaad. 21.35 „Contact". 22.15 B'u.itenlandsch overzicht. 22.30 The Sky- masters. 23.15 Orkest Eddy Meenk. 23.45 Gram. HILVERUM n, 415.5 M. 19.00, 20.00 en 22.00 uu-r Nieuws, 17.45 Diner- -muzïek, 18.15 Reportage laatste training Ned. elftal. 18.50 Als ik slapen ga. 19.15 Wetenschap pelijke onderzoekers, 19.30 „De brug". 20.15 Radio Philharmonisch orkest. 21.40 Collegium Musicum, 22.35 Avondgebed. 22.50 Gramofoon. 23.00 Klaas van Beeek. 23.30 Gramofoon. Problemen van den wederopbouw Nu een remedie tegen pessimisme Speciale reportage). nnOEN op den dag van de lucht-invasie *- in September '44 de parachutisten bij duizenden omlaag dwarrelden in de stra ten en tuinen, en de Duitschers in toome- looze paniek wegvluchtten naar de „Hei mat", was er 's avonds feest in het welva rende en aan natuurschoon zoo rijke dorp Groesbeek. Met ontroering begroette de enthousiaste bevolking de komst van haar bevrijders, overtuigd dat het ergste leed geleden was. Illusies hebben helaas de slechte eigen schap spoedig te worden verbroken. Zoo ging het ook hier! Want reeds den volgen den (Maandag-)middag was een groot deel van het plaatsje weer in handen van den vijand en dwars door het dorp werd een linie aangelegd. Loopgraven kronkelden, tot een lengte van bijna zes kilometer, met grillige 'slingeringen van Noord naar Zuid, en vele gingen recht onder de huizen door. Vloeren werden weggebroken, deuren en ramen met zandzakken gebarricadeerd en de mitrailleursnesten waren gereed. Langdurig en met groote verbittering is er gevochten in Groesbeek, waar ieder huis, iedere steen, elke boom hardnekkig werd verdedigd. En in het intense granaatvuur, dat door duizenden kanonnen van weers kanten meer dan een maand lang werd onderhouden, lieten vele inwoners het le ven en werden gansche dorpsgedeelten (zooals de buurtschap Breedeweg met z'n 1500 zielen) radicaal van de kaart wegge vaagd. Het was onmogelijk hier te blijven wonen. Het evacuatie-bevel, dat met 1 October van kracht werd, was daarvan de meest logische en onvermijdelijke consequentie. In het holst van den nacht begon de uit tocht met karren en fietsen, met kruiwa gens, waarop de ouden van dagen waren geplaatst. Struikelend en schuifelend gin gen de inwoners van Groesbeek hun zwa ren gang door de donkere bosschen, alles achter latend in de brandende ruïnes, nie mand wetende waarheen. Toen zij na ruim zes maanden terugkeer den voelden zij zich aanvankelijk vreem den in hun eigen, onherkenbaar geworden en verminkte dorp. In Nederland hadden zij rondgezworven, maar ook in Duitsch land, België en zelfs in Frankrijk Binnen veertien dagen waren bijkans alle overle venden terug, ondanks een verklaring van den militairen commandant dat dit gebied - wegens zijn mijnengevaar - de eerste twee jaren onbewoond zou moeten blijven, en ondanks pogingen om hen met geweld tegen te houden. 350.000 mijnen De militaire commandant wist het maar al te goed: Groesbeek sloeg in dit opzicht voor Nederland alle records! Niet minder dan 350.000 mijnen lagen er verborgen in de contreien van het dorp en moorddadige instrumenten waren er overal. Aan leege busjes en fleschjes zaten zij in den tuin, aan de kranen van de waschtafel en aan de schilderijen aan den wand.... Aan niet minder dan 75 menschen kostte dat het leven. Onvervaard en vol energie heeft men in Groesbeek echter de zaken van den eersten dag af aangepakt. Tweederde van alle wo ningen was totaal of zwaar verwoest, even als drie scholen en twee kerken, maar met man en macht ging men aan den slag. Ruïnes werden tijdelijk bewoonbaar ge maakt, primitieve hutjes gebouwd van het materiaal der honderden zweefvliegtuigen, welker wrakken men nu zelfs nog in de boomen en in het prikkeldraad ziet hangen. Thans - in November '46 - klopt in Groesbeek het hart van den Wederopbouw. Met de riek (de hooivork) hebben de boe ren hun landerijen van mijnen gezuiverd: ze groeven ze op, prikten de vork door den ring van de mijn en hingen ze aan de spij kers van de paaltjes, welke het bordje „mijnen" droegenMeer dan honderd duizend van die monsterachtige wapens hebben de boeren met eigen hand verwij derd en ze praatten er niet over. Natuurlijk kostte het slachtoffers en stil en verdrietig gingen dan allen mee naar het kerkhof. Maar enkele uren daarna stonden zij zelf weer in het land en groeven naar mijnen. Werk in hoog tempo. Er is veel critiek op het werk van den wederopbouw, maar Groesbeek is een re medie tegen alle pessimisme! Hier wordt gewerkt en gebouwd aan allen kant, nieu we huizen verrijzen overal. De cijfers eischen nauwelijks eenige toe lichting. Reeds werden 460 noodwoningen geheel voltooid (onder welke 200 nood- boerderijen) en 50 zijn er nog in aanbouw. Er verrezen 215 noodstallen (mét 60 aanbouw), terwijl aan 26 permanente hui zen wordt gewerkt en voor ongeveer 50 an dere (voor de helft boerderijen) de plan nen gereed liggen. Sommige daarvan zijn inmiddels vermoedelijk al aanbesteed, want men werkt in hoog tempo in Groes beek. En het zou nog veel harder gaan als de financieele regeling voor vele menschen niet zoo verontrustend was. De noodwoningen (bijna alle gebouwd op eigen grond) zijn fleuriger en royaler dan op vele plaatsen elders. Zij gaan, vol gens de deskundigen, langer mee en zijn niet duurder, en men vraagt zich af waar om het zóó ook elders niet kon. Uitwisse ling van gedachten en ideeën zou ook bij „Wederopbouw" zijn beteekenis kunnen hebben. Ook in Groesbeek zijn nog „ere- peer-gevallen", leven nog menschen in var kensschuurtjes en. kippenhokken onder de meest erbarmelijke sociale en hygiënische voorwaarden, maar voor 51 van deze 69 ge zinnen zal weldra een noodwoning gereed zijn. Een volledige oplossing van dit vraag stuk is trouwens moeilijk want hier, zoo- Wel als elders, zijn tal van „crepeer- woningen" even snel weer bevolkt als zij worden ontruimd en wel meestal door jonggehuwden of door anderen, die van het samenwonen schoon genoeg hebben ge kregen. Vreemde toestanden Vreemde dingen spelen zich inmiddels af in het naburige „Reichswald" en men is daarover in Groesbeek zeer vertoornd. Vlak bij de grens, op Duitsch gebied, worden enorme hoeveelheden munitie tot ontplof fing gebracht en in grooten getale sneuve len in Groesbeek weer de ruiten, waarvoor men het glas met zooveel moeite bijeen heeft gezameld. Om 3 uur 's middags begint het, bijna eiken dag opnieuw: 10 ton in één keer, met hooge rookwolken, die als torens omhoog stijgen. Er is herhaaldelijk geklaagd bij de geallieerden en er is ook herhaaldelijk verbetering beloofd, maar helaas is het daarbij gebleven!: Dat Reichswald is trouwens ook overi gens het gesprek van den dag, want er is houtgebrek in Nederland en wat een mate riaal zit er in die prachtige beboschte streek, welke zich uitstrekt van de grens tot aan Cleve! Holland komt er echter niet aan te pas. De Duitschers kappen en de Britten kap- pen. Groote transporten gaan naar Enge land, maar wee de Hollander, die op het vervoer van een paar rondhouten (onge zaagd hout) wordt betrapt! Men fluistert in Groesbeek dat er in het Reichswald geen boom meer zal staan tegen den tijd dat de eventueele grenscorrecties zijn aan vaard Drie avonddiensten Amsterdam-Zandvoorf Tot nog toe was er een hiaat in de treinen loop, des avonds tusschen den dienst van 21.43 uit Amsterdam en die van 23.43 uit de hoofd stad naar Zandvoort. Om hierin tegemoet te komen, zullen deze twee „treïnlooze" uren met ingang van 2 December dagelijks worden gevuld met een trein, die om 22.43 uit Amster dam vertrekt, te 23.07 uit Haarlem gaat, vijf minuten later uit Overveen vertrekt en om 23.18 in Zandvoort arriveert. Terug gaat deze „tusschen-dienst" om 23.32 uit Zandvoort, 23.38 van Overveen en hij komt om 23.43 in Haarlem aan, met directe aan sluiting naar Amsterdam. Elk klein verhaal, dat waar en mensehe- lijk is, is waard naverteld te worden. Al thans: wanneer het binnen de perken blijft, die sedert jaar en dag door den maker van het strafrecht voor ware en menschelijke verhalen zijn getrokken. Dit kleine verhaal blijft binnen die perken. Wel, mijne geliefden, gisteren zat ik in den trein. Ik had een actetasch bij mij en zooals ge weet reizen alle heeren met acte- tasschen tweede klasse. Men is heer of men is het niet. En zaagt ge ooit iemand met een actetasch, die geen heer is? Ik zat dus (met mijn actetasch) in een. tweede klas-coupé. Van Haarlem naar Am sterdam. Dat is maar dertien minuten in de eeuwigheid. Maar er zijn kleine ver halen genoeg die in dertien minuten ge schieden. Er zaten nog twee heeren (met nog twee actetasschen) in de coupé. De eene heel blijmoedig, met kalme blauwe oogen en De Lach. De andere een beetje nijdig, met scherpe grijze oogen en De Ochtendpost. En ik met Haarlems Dagblad (en bruine oogen met uw permissie). De nijdige voerde een gesprek tegen den kalme. De nijdige nijdaste. Hij was kwaad op alles. Hij was kwaad op Nederland. Hij was boos op de regeering. Hij was nijdig om Cheribon. Hij vond de Tweede Kamer soep. En de zuivering erwtensoep. En de voedselvoorziening pet. En de Zuid-Amerikaansche ci-garetten vullis. De kranten waren slecht. De films waren rotzooi. En het tooneel niks meer. De kalme zei niets. Goedmoedig blikten zijn blauwe oogen naar zijn overbuurman. Hij peuzelde een broodje leverworst uit zijn acte-tasch en hij glimlachte. Maar de nijdigaard ging voort met nijdassen. Hij werd steeds kwader. Hij wond zich alsmaar meer op. De spoorwegenmeneer lamenïelache. De P.T.Tmeneer hebt u ooit van service gehoord? De letterkundegeevu mijn het Amu- santje maar. En de menschen - alle menschen - en vooral de Hollandsche menschen - meneer, hebt u ooit zoo'n zootje gezien? De man, dien ik geen heer meer kan en wil noemen, al had hij een actetasch, de man was bepaald onverdragelijk. Van de dertien minuten Haarlem-Am sterdam had hij er twaalf volgekankerd. Slechts één minuut scheidde ons van het doel onzer reis. De kalme had nog steeds niets gezegd. Hij haalde een pakje Zuid-Amerikanen uit zijn actetasch en stak er behagelijk (en glimlachend) een op. Toen werd de kwaaie eerst récht kwaad. Zijn oogen schoten vonken. En hij bulder de: Meneer! meneer, weet u niet dat u dat niet mag doen? Ziet u dat bordje niet?! Het is hier verboden te rooken. Toen zei de kalme - en zijn glimlach bleef: „Jawel, meneer, en het is hier helaas ook verboden te spuwen ELIAS Hoewel Frankrijk, België en Zwitserland na den oorlog reeds voetbalwedstrijden tegen Engeland hebben gespeeld, wordt de ontmoe ting van Woensdag in Huddersfield tegen het Nederlandsch elftal als de eerste officieele wedstrijd beschouwd. Daarmee wordt tevens de serie tegen elftallen van het Continent, welke in 1938 onderbroken moest worden, voortgezet. Geen ploeg van het vaste land is er in geslaagd den Engelschen beroepsspelers een nederlaag toe te brengen. Alleen Frank rijk heeft in Mei vorig jaar een gelijk spel (22) behaald, welk resultaat het beste voor bezoekende ploegen is geweest. In Engeland bestaat voor den wedstrijd veel belangstelling en met spanning wordt 'het resultaat afgewacht. Gemakkelijk zullen de Nederlanders het niet hebben. De velden ver- keeren immers in een ongunstigen toestand door de vele regenbuien en ook uit Hudders field kwamen berichten over een zwaar te bespelen terrein. Dat is natuurlijk een han dicap voor onze landgenooten, doch het zal niet een factor behoeven te zijn, om zich min der in te spannen. Op een overwinning kun nen wij alleen hopen, maar als de nederlaag geleden moet worden en zij is eervol, dan zijn wij toch tevreden Over de samenstelling van de vertegen woordigende ploeg is veel geschreven. Eén speler debuteert, n.l. de spil Vermeer van Excelsior, die in de wedstrijden tegen Storm vogels en Haarlem een goede kracht bleek. De anderen hebben internationale routine achter den rug. Kennemerland is vertegen woordigd door drie spelers, n.l. Kraak van Stormvogels. Smit en Roozen van Haarlem. Met vertrouwen wordt hun meespelen tege moet gezien. Vooral Smit zal zich kunnen aanpassen. Vroegere ontmoetingen. De laatste wedstrijd tusschen Nederland en Engeland dateert van 18 Mei 1935. Op dezen regenachtigen Zaterdagavond wonnen de gasten in het Olympisch Stadion met 10. Van de spelers, die ons land in Huddersfield vertegenwoordigen, was toen ook Kick Smit van de partij. Tevoren waren Engelsche amateurs vele malen de tegenstanders van onze voetballers geweest. Slechts eenmaal won Nederland en wel in 1913. Deze ontmoeting, die op Hout- rust gestreden is, werd een historische, Het resultaat was 21 voor de Oranjeploeg. De uitslagen va-n de tot nu gespeelde wed strijden luiden: 1 April 1907 Den Haag 22 December 1907 Darlington 22 October 1908 Londen 12 April 1909 Amsterdam 11 December 1909 Londen 17 April 1911 Amsterdam 16 Maart 1912 Huil 24 Maart 1913 Den Haag 15 November 1913 Huil 18 Mei 1935 Amsterdam Engeland 10 9 0 1 Nederland 10 1 0 9 Ned.—Eng. 1—8 2—12 0—4 0—4 9 0—1 0—4 2—1 1—2 0—1 46—7 7—46 Tusschen 1894 en 1906 speelde het bondself- tal, zooals de vertegenwoordigende ploeg vroeger heette, tallooze malen tegen Engel sche clubs met afwisselend succes. Twee ma len waren Engelschen op het terrein van H.F.C. in Heemstede op bezoek. 31 Maart 1895 won Maidstone F. C. met 2—1 en 28 Maart 1897 werd het bondselftal door de English Wanderers met 6—2 geklopt. De opstellingen. Woensdag treden de volgende ploegen on der leiding van den Schot Martin aan: Nederland: doel: Kraak; achter: Potharst, Van der Linden; midden: Paauwe, Vermeer, De Vroet; voor: Drager, Wilkes, Roozen, Smit, Bergman. Engeland: doel: Swift; achter: Scott, Hard- wick; midden: Wright, Franklin, Johnston; voor: Finney, Carter, Lawton, Mannion, Lang ton. De Vara zal Woensdagmiddag van 3.15 u. af een uitzending verzorgen, waarbij ir. A. Em- menes het verslag geeft. Des avonds na de nieuwsberichten van 8 uur worden eenige gedeelten herhaald. Spelers in Engeland. In het grootste hotel van een zeer bekende badplaats op een afstand van 40 km. van Huddersfield, waarvan de naam geheim moet blijven de K.N.V.B. achtte dit wenschelijk hoewel elk dagbladlezer in Engeland pre cies weet waar de Engelsche en Nederland sche voetballers zich schuil houden, zat Maan dagmiddag een heele stoet Engelsche en Ne derlandsche journalisten te wachten op de komst van het elftal. De voetballers lieten lang op zich wachten. Eindelijk arriveerde het gezelschap en de vertraging werd al dadelijk opgelost door de mededeeling, dat men eerst ververschingen gebruikt had op het landingsterrein, waar het K.L.M,-vliegtuig op tijd was aangekomen. Alle spelers en officials zijn behouden geland. De Nederlandsche voetbalploeg had 23 dozijn eieren en 6 hammen meegebracht, als aan vulling van hun rantsoenen gedurende de dagen, dat zij in Engeland vertoeven. De burgemeester van Huddersfield, de heer T. Smails, zal hedenavond van Leeds uit het Nederlandsche volk over de radio toespreken. Voor het eerst sinds het gebrek aan bier zijn intrede deed, zullen de cafés in Hudders field om halftwaalf geopend worden. Bus chauffeurs en conducteurs hebben zich vrij willig beschikbaar gesteld, om overwerk te verrichten, teneinde een goede dienstregeling te verzekeren. PROGRAMMA DAMCOMPETITIE. Voor de hoofdklasse-competitie van den Nederl. Dam- bond, district Noordholtand speelden te Amster dam de Da-mvereeniging „Jozef Blankenaar" te gen de Haarlemsche Damclub. De Haarlemmers bonden met drie invallers den strijd aan tegen het volledige „J. BI.". De voorioopige uitslag werd 66 met 4 afgebroken partijen. Het eind resultaat wordt vermoedelijk 128 voor de Am sterdammers. Het vertrek der voetballers op het vlieg veld Schiphol. Links staan Karei Kaufman en Piet Kraak en tweede van rechts Kick Sviit. De heer J. J. Boutellier met pensioen Na een dienstverband van veertig jaar bij de Haarlemsche vereenigin-g tot bestrij ding der tuberculose hoopt de heer J. J. Boutellier Zaterdag a.s. met pensioen te gaan. Steeds is hij werkzaam geweest ,^5 aan de lighallen, welke vroeger ge legen waren aan den Rijksstraat weg in Haarlem- Noord en later op Brederodeduin nabij het Provin ciaal Ziekenhuis. De laatste jaren was de heer Bou tellier lei-der van de afdeeling werk- therapie en op zichter van de terreinen. In den loop der - jaren nam hijeen vooraanstaande plaats in door zijn arbeid ten gunste van de in richting en van patiënten. Hoezeer zijn werk gewaardeerd wordt, zal Zaterdag a.s. blijken, als hij op Brederodeduin van drie tot vier uur een receptie houdt. In het bij zonder worden dan oud-patienten ver wacht. De zoon van den heer Boutellier zal als opvolger optreden. Tegen ex-burgemeester van Maastricht 18 jaar geëisclit De advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof te Maastricht heeft 18 jaar gevan genisstraf gerequireerd tegen mr. L, Ph. J. P., voor den oorlog advocaat te Eindhoven, die tijdens de bezetting burgemeester van Maas tricht is geweest. Hij was lid van de N.S.B. en van vele onder-afdeelingen der beweging, behoorde tot* het sprekerscorps, was vormings leider en maakte deel uit van den grooten di-strietsraad der N.S.B, in Limburg. In No vember 1942 gaf hij zich als lid van de Waffen S.S. op en vertrok naar Duitschland voor een opleiding. In Maart 1943 keerde hij met verlof naar Maastricht terug om daar het burge meesterschap weder op te nemen Eind 1943 keerde hij in Duitschen krijgsdienst terug. Hij bleef er tot. na de bevrijding. Maanden lang heeft hij daarna in verschillende Ameri kaansche kampen in Duitschland vertoefd. In. 1945 werd hij naer Vught overgebracht. Het Hof zal op 9 December uitspraak doen. Engeland wordt reeds twee dagen door re gen en stormwinden geteisterd en vele wegen zijn tengevolge van overstroomi-ngen vandaag onbegaanbaar. De Theems en and-ere rivieren, stijgen nog steeds, in sommige laaggelegen districten heeft de Theems weiden overstroomd, in sommige deelen van het land is aanzienlijke schade toegebracht aan boerenwoningen. Ér wordt nog meer regen verwacht. Dana, het Duitsche nieuwsbureau in de Amerikaansche zóne, meldt., dat dr. Wilhelm Hoegner, premier van Beieren, von Papen heeft verboden, Neurenberg te verlaten. Hij is lot dezen stap overgegaan na een bespre king rnte het hoofd der Neurentoergsehe politie en den voorzitter van het zuiveringsgerecht, waarvoor von Papen en Fritzsche zullen moeten verschijnen. Meer dan 1000 arbeiders werkzaam bij het gas-, water- en electriciteitsbedrijf van Triëst zijn, evenals het trampersoneel, in staking ge gaan om hun eisch tot 20 »/o loonsverhooging kracht bij te zetten. Men verwacht dat nog meer arbeiders hun werk in den steek zullen laten, indien de staking niet wordt bijgelegd. In afwachting van een definitieve benoe ming zal graaf W. F. J. van Bylandt als politiek adviseur van dr. van Mook door dr. H. H. Boon, eersten secretaris van de Nederlandsche ambas sade te Nangking, worden opgevolgd. De gemeenteraad van Ludwigshaven, in de Fransehe zóne van Duitschland, heeft besloten Hitier het eerebur.gersehap van de stad, dat hem indertijd was aangeboden, posthuum te ontne men, aldus het Duitsche nieuwsagentschap Dana.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2