VERGUNNING gevraagd Reeds 2100 iaar geleden woonden hier menschen IJmuiden Kort en Bondig Een levend cadeau GEBR. VEENINGA een leerling verkoopster PTT- Ontvangen Railgarnituren Rubbermatten Luidsprekers St. Nicolaas kwam reeds in IJmuiden Banketbakkerij De Groot Velsens bewoners in oer-oude tijden Geschiedenisdie in scherven staat geschreven t~\ AT onze gemeente zeer oud is, is alge- j De geschiedenis gaat voort en de eeuwen meen bekend. Vermoedelijk echter weet, volgen elkander op. Het is bekend, hoe de men niet dat reeds tweehonderd jaar vóór i heilige Engelinundus van Engeland uit, in de geboorte van Christus hier menschen het gezelschap van Willebrord, hier het woonden, die hun sporen in den bodem Christendom kwam prediken. En zoo moet achterlieten. Deze vinden wij niet ver van den Driehuizeikerkweg, ongeveer ter hoog te van „Waterloo", waar zich op sommige plaatsen op een diepte van nog geen meter in den grond een zwart gekleurde laag af- teekenl In deze oude woonlaag liggen naast houtskool en resten van verbrande beenderen, de scherven van een vrij dun- wandig aardewerk. Het is overwegend grijs-bruin van kleur, met dubbeltegel- vormig profiel en versierd met vinger- en nagelïndrukken. Deskundigen verklaren, dat dit aardewerk dateert van 200 jaar voor Chr. en misschien deels nog ouder is. Het vertoont namelijk invloed van Latène- vormen, uit den lateren ijzertijd. Hier ont dekte brandplekken van vuren en paalga ten wijzen mogelijk op primitieve woning- gen. Het volk dat hier woonde en waar wij overigens weinig van weten, gebruikte nog vuursteenen werktuigjes, waarvan er ook eenige uit de donkere laag te voor schijn kwamen. Dergelijk aardewerk komt ook voor in de onderste lagen van Frie- de oudste kerk van Velsen, één der vijf moederkerken van Holland, in het begin der achtste eeuw gesticht zijn. Maar van dit kerkje uit den Merovingisch-Karolin- gischen tijd, dat waarschijnlijk van hout was op een fundament van steen, weten wij niets meer af. Ook niet van de tweede kerk van Velsen, die iets grooter zal zijn geweest. Maar wel van de derde, opge trokken van grijze tufsteen in 1150, op dezelfde plaats van de twee vorige. Een uitnemend gekozen plaats, op een wat 'hooger gelegen terrein, waar de beek die er langs liep zich verbreedde, vóór zij uitkwam in het Wijkermeer. Vrij zeker zijn de meeste bouwstoffen voor deze kerk over het water aangevoerd. Als men voor het gemeentehuis staat en naar de kerk van tegenwoordig kijkt, ziet men nog duidelijk een groot deel van den Noord-muur uit 1150, met zijn dichtgemet selde, kleine Romaansche rondboogven sters. Dat zich hier reeds in de 9e eeuw een begraafplaats bij de kerk bevond, be- Zooals wij onlangs reeds hebben gemeld, werden in onze gemeente tal van scher ven gevonden van Romeinsch aarde werk, wat voor oudheidkundigen een groote verrassing was, aangezien alge meen verondersteld wordt dat in deze streek geen Romeinen hebben gewoond. Naar aanleiding van deze vondst ont vingen wij van den heer H. J. Cal- koen Jr., die zich veel met de oudheid kundige vondsten in onze gemeente heeft beziggehouden, dit artikel over Velsens oude bewoners. sche terpen en wordt daarom wel kortweg wijst het versierde, rood-zandsteenen dek- terp-aardewerk genoemd. sel van een laat-Karolingische sarcophaag, Deze oude woonplaats is later, toen de i dat in de 12e eeuw werd gebruikt om den duinen zich binnenwaarts verplaatsten, I rondboog boven een ouden kerkingang af ondergestoven en op deze wijze voor ons bewaard gebleven. Merkwaardig is nog, dat deze menschen de klei voor hun aar dewerk mengden met graniet-gruis, ter versteviging van hun baksel. Dit graniet, waarvan ook stukken gevonden zijn, moet van onze heidevelden zijn aangevoerd. Mo gelijk kwamen deze stammen dus uit het Oosten, om zich hier op hooggelegen zand gronden te vestigen. Romeinsehe scherven. Eenige eeuwen gaan voorbij en weer geeft onze bodem iets van zijn geheimen prijs. Onlangs zijn in onze gemeente een groote massa Romeinsehe scherven ge vonden ongeveer uit het jaar 45 na Chr., den tijd van Keizer Claudius. Hoe die daar, zóó noordelijk van den Rijn, komen, is nog een raadsel. Maar het moet haast wel, dat de Romeinen hier een tijd heb ben gewoond, al weten wij niet waarom. Misschien zullen opgravingen hier eenig licht op kunnen werpen. Keizer Claudius liet de forten aan zijn Rijn-linie verster ken en zijn veldheeren traden nu en dan op tegen de Friezen 'en de Germaansche stammen die het hem lastig maakten. Toch kan men hier moeilijk zich een Romein sehe voorpost voorstellen, temidden van het vijandelijke gebied. Nog vreemder is het feit, dat de vindplaats vrij laag ge legen was, in een tamelijk drassig terrein. Dit Romeinsehe aardewerk is goed bekend en al het gevondene is import uit Italië en Zuid-Frankrijk. Er bevindt zich een bo- demscherf onder van het beroemde terra sigilata, een prachtig steenrood geglazuurd soort aardewerk, met den naam van den pottebakker er in gestempeld: Ingenuis. Wij weten, dat deze potteb akker werkte in een plaats in Zuid-Gallië (Frankrijk) in de eerste halve eeuw na Chr. Al dit aardewerk staat technisch en aesthetisch op een hoog peil. Het werd zeer zorgvuldig op draaischijven gemaakt, soms overdekt met een fijnere klei soort en klinkend hard gebakken. De kleuren varieeren van dof wit en fijn-grijs tot zacht-rose en dof zwart. Het zijn fragmenten van kommen, wijnkruiken, wrijfschalen (om het graan in tot meel te wrijven), lampjes en kook potten. De Germaansche tijd. Weer gaan wij eenige eeuwen verder en Uit den tijd tusschen 200 en 300 na Chr. zijn de vondsten in Velsen zeer tak ijk. Maar nu zijn het vooral Germaansch- Cauéhische scherven. Gezien de vele vind plaatsen, waarvan die in „Velserbeek", die aan den rand van „Schoonenberg" en die in het voormalige „Heiletje" genoemd mogen worden, moet hier in dien tijd een dichte bevolking geweest zijn. Deze stam men bewoonden ook weer de hoogere zandgronden achter de duinen, liefst in de nabijheid van een beek. Vermoedelijk zijn wij er niet ver naast, als wij een oer-ouden Germaanschen weg meen en te herkennen in het Wijk-aan-Zeeër voetpad, vervol gens de Doodweg (langs „Beeckestein"), vlak langs het huis „Schoonenberg" zich voortzettend in den weg achter school K langs, en verder vandaar via het tegen woordige Noordzeekanaal en Hoogoven terrein naai- Wijk aan Zee. Het aardewerk van deze Germanen verschilde hemels breed van het Romeinsehe. Zij kenden nog geen draaischijf en kneedden hun klei uit de hand tot potten, voorraadsvaten en urnen. De klei werd gemengd met zemelen (waarvan de afdrukken in het aardewerk achter bleven), een enkele maal ook met schelpgruis. De potten werden in open vu ren gebakken en wij staan versteld van de handigheid van die primitieve potte- bakkers, die gaaf aardewerk van groote afmeting wisten te maken. Potten van 40 50 c.M. hoog zijn geen uitzondering. Op allerlei wijzen werd dit aardewerk ver sierd: door vingerafdrukken, door kartel randen en met een houten kam inge kraste motieven. Glazuur kenden zij na tuurlijk nog niet en de kleur van dit po reuze, zacht gebakken aardewerk varieert van steenrood tot dof-bruin en grijs. De kern van den aarden wand bleef onveran derlijk donkergrijze, ongebakken klei. De te sluiten. Hierop werd toen een troonen- de Christusfiguur uitgebeiteld. Dicht bewoond. Maar ook zonder dit, zouden wij weten, dat Velsen in den tijd van Karei de Groote en de eeuwen daarna, dicht be woond moet zijn geweest. Immers, op ver scheidene plaatsen in onze gemeente, on der andere bij den Zeeweg, bij den Duin en Kruidbergerweg en niet ver van school K, zijn talrijke scherven gevonden van aar de vondsten, die bij Velsen zijn gedaan. dewerk uit dien tijd, vaak zoo maar aan de oppervlakte liggend. Zij zijn afkomstig van een gi'ijze, dunwandige en meest zeer hard gebakken ceramiek, op de draaischijf vervaardigd en veelal versierd met kom- ma-achtige figuren in paarse en bruin- roode beschildering. Het is beter van kwa liteit dan het Germaansche en, ofschoon karakteristiek, minder fraai en veelzijdig dan het Romeinsehe. Wij weten dat het in de Rijnstreek werd vervaardigd en voor namelijk per schip hier werd geïmpor teerd. Behalve dit z.g.n. Pingstörf-aardewerk (naar de plaats van herkomst genoemd) leveren dezelfde terreinen allerlei frag menten op van potten en kannen uit de 9e en 10e eeuw, de Ottonische periode. Dan begint zich ook al het grjjsgrauwe, vrij dikke kogelpotten-aardewerk te ver- toonen, dat in allerlei varianten ons tot diep in de middeleeuwen voert. Moge dit korte overzicht een indruk ge ven, van wat de vondsten uit eigen bo dem ons te vertellen hebben. Ongetwijfeld kan het bovenstaande nog met velerlei worden aangevuld ep uitgebreid. Het zaak, dat belangstellenden terdege oplet ten, b.v. bij den aanleg der sportvelden en bij de afgravingen in „Rooswijk" en de Hoogovens. Plet zou te beteuren zijn, als hier, door achteloosheid, waardevolle ge gevens over onze oudste geschiedenis ver loren zouden gaan. Voor inlichtingen om trent eventueele vondsten, stelt onderge- teekende zich naar zijn vermogen gaarne beschikbaar. H. J. CALKOEN Jr. In scherven ligt de Jiistorie: een deel van Dubbele-bonnenverleiding Vijf en dertig waren zijn jaren in getal en twee zijn zonden. In het begin van dit jaar was de stamkaart, die zijn toen nog vlekkeloozen naam droeg, spoorloos ge worden, waarop hij de vermissing aangaf bij de politie. Naspeuringen hadden geen succes en de distributiedienst van Velsen verschafte een nieuwe. Toen overbodig ge worden paperassen werden opgeruimd, kwam het verloren document te voorschijn en op dit moment bezweek de eerlijkheid van den man, die Maandag voor het hekje van den Haarlemschen politierechter moest komen, omdat hij er twee stam kaarten op na blééf houden. De edelacht bare .heeren wilden niet aannemen, dat het in „de sleur" was gebleven, zooals de verdachte aanvoerde en zij berispten hem, zeggende: „Dan zijn de dubbele bonkaarten zeker ook „in de sleur" gehaald De eerste keer verkreeg de IJmuidenaar zonder ongelukken zijn. dubbele papieren, dank zij het handigheidje, om op de te ruggevonden stamkaart de ontbrekende kruisjes van den distributiedienst zelf aan te brengen. Roekeloos geworden haalde hij ook in de daaropvolgende maand Mei een duplicaat stel levensmiddelen bonnen, maar toen in Juni ten derden male zijn euvele schreden Distributiewaarts werden gericht, werd den klant te verstaan ge geven, dat de oude, maai- onrechtmatige stamkaart geblokkeerd was. Een officier, die twee weken onvoor waardelijk eischte, een verdachte, die door deze straf zijn bedrijfje in den grond ge boord zag en een politierechter met een open oog voor de huiselijke omstandig heden, die dezen verdachte zouden hebben doen bezwijken voor de verleidelijke dub bele bonnen, waardoor de onvoorwaarde lijke straf in een gelijkluidende voorwaar delijke veranderde, maar met f 50 boete of twaalf dagen brommen verhoogd werd, besloten het korte drama. Oprichting plakbandfabriek Bij besluit van B. en W. der gemeente vormen zijn over 't algemeen ronder en Velsen is. ingevolge de Hinderwet, ver- t "gunning verleend aan de N.V. Hollandsehe Plakbandfabriek, Industrie'straat 26 te IJmuiden tot het oprichten van eèn plak bandfabriek in het perceel Industriestraat 26 te IJmuiden, en is voorwaardelijk ver gunning verleend aan D. Plug, Huygens- straat 30 te IJmuiden tot het oprichten van een kolen- en olie-opslagplaats in het perceel Strandweg no. 17 te IJmuiden. buikiger dan het vroegere Latène-aarde- werk. Toch komt deze ceramiek ook veel vuldig voor in bepaalde lagen van de Friesche terpen. Dat deze mensehen hier werkelijk gewoond hebben, bewijzen de haard-plekken in den bodem, bovendien een stïik leemen vloerbedekking waarin xiog een verkoolde tarwekorrel, maar vooral de stukken hut-leem. d.i. de klei waarmee zij de takken die de wanden van hun pri mitieve huizen vormden dicht smeerden. Deze klei vertoont de afdrukken van die takken. Aardig is ook de vondst van eenige. speelschijfjes, gesneden uit den wand van het zachte aardewerk. Zij zijn cirkelrond en ongeveer 3 a 4 c.M. in doorsnede. Zou den zij hiermee hun vrouwen verdobbeld hebben? Dat zij het Romeinsehe aardewerk ken den blijkt hieruit, dat op ongeveer hon derd Germaansche scherven er twee of drie Romeinsehe voor komen. Dit veel hoo ger staande aardewerk moet voor hen een kostbaar bezit zijn geweest; ongetwijfeld was net hun beste servies! Ook deze Ger maansche woonsteden zijn later door het duinzand overdekt. Toch moeten zij, ge zien de dikte van de zwarte (vervuilde) woonlaag, hier vrij lang gewoond hebben. De Bloeuiendaal in het dok De stoomtrawler Bloem endaal IJM 71, die zooals we gisteren meldden met zware lekkage alhier binnenkwam, is, nadat de viséh was gelost, Maandagmiddag in het dok geplaatst om de schade te herstellen. Het pompen werd door een sleepboot over genomen. DIEFSTAL VAN BOTER Een melkslijter uit IJmuidesn-Oost heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een aantal pakjes boter uit de bak van zijn transportrijwiel, dat hij eenigen tijd onbeheerd voor de Melkinrichting „Ge meenschappelijk Belang" aan de Van Lin- sehotenstraat had laten staan. Om het damkampioenschap van Nederland P. Roozenburg alleen aan den kop Met het spelen der 7e en 8e ronde werd het damtournooi om het kampioenschap van Nederland voortgezet te Amsterdam. De uit slagen luiden: 7e ronde: B. Dukel—Beers 0—2, Metz—P Roozenburg 02, VerhoevenW. Roozenburg 11, LigthartHuisman 1—1, Keiler—Staay 1—1, Vos—Van Dijk 1—1. In deze ronde moest Dukel verlies accep teeren. De D.C.IJ.'er is een tournooispeler, die risico neemt en niet bang is om te ver liezen. Daardoor zijn zijn partijen meestal bijzonder interessant. Het was daarom jam mer, dat in een voordeelige positie tegen Beers het spel omsloeg en Dukel eervol sneu velde. Ligthart heeft tegen Huisman geen winst kansen gehad. Door zijn twee remises en doordat zijn concurrenten wonnen, is zijn kans op één der eerste plaatsen aanmerkelijk minder geworden. Daarbij komt nog dat er nu nog slechts drie ronden gespeeld moeten wor den, Het is de jeugdige P. Roozenburg uit Rotterdam die het sterkst speelt en daarom de beste kansen heeft, om het tournooi te winnen De uitslagen der 8e ronde luiden: B, Dukel Huisman 20, P. RoozenburgBeers 11, W. Roozenburg—Ligthart 11, J. MetzVos 11, Van DijkKeiler 02, v. d. StaayVer hoeven 2—0. De stand na de 8e ronde luidt: P Roozen burg 12 p. Keiler 11 p. Ligthart en Van Dijk 10 p. Beers en Huisman 9 p. Dukel 8 p Metz 7 p. Vos 6 p. Staay 6 p. W. Roozenburg 5 p. Verhoeven 4 p, A.s. Zaterdag en Zondag is er rust. Over 14 dagen wordt het tournooi te Dordrecht voortgezet. Postfhiivenlentoonstelling De samenwerkende postduivenhouders-ver- eenigingen de „Reisduif" (Beverwijk), de „Snelvlieger", de „Bonte Duif" en de „Oranje Nassau", alle te IJmuiden, houden op 30 No vember en 1 December een tentoonstelling van postduiven in de bovenzaal van café „Royal", Wijk aan Zeeërweg te IJmuiden-O. Er zullen ongeveer 400 vogels tentoon wor den gesteld, waaronder eenige „onderduikers". Er zijn twee keurmeesters aangesteld, die, gezien het schitterend materiaal, een buiten gewoon zware taak zullen hebben. Na afloop vindt de prijsuitreiking plaats en daarna zal een gezellige bijeenkomst worden gehouden. De tentoonstellingcommissie bestaat uit de heeren: J. H Hoefakker, voorzitter; Mi Struys secretaris-penningmeester; J. Luntz. penning meester; Joh. Broek, G, W. v. Zutphen, J Koorn, B. Visser, Ant. de Weers Sr., com missarissen. CHR. BESTURENBOND „IJMUIDEN" Op Woensdag 27 November houdt de Christelijke Besturenbond „IJmuiden" een propagandavergadering in dé boven zaal van het Rextheater. Spreker is de heer C. van Baren Jr., hoofdbestuurder Fabrieks- en Transportarbeiders. Mede werking verleent het Mannenkwartet van het Goede Herder Kerkkoor; Ds. J. v. d. Wiel zal het slotwoord spreken. Trawlers krijgen geen kolen in Engeland De vorige week zijn niet minder dan vier IJmuider trawlers in Grimsby aan de markt geweest en wel de Zwarte Zee die f 13.000, de Maria die f 12.000, de Knikker die f 10,000 en de Ita die f 12.000 besomde. Kregen de trawlers voorheen nog 20 ton kolen mee voor de thuisreis, ditmaal wer den heelemaal geen kolen verstrekt, waar door de booten met moeite ons land konden bereiken. INBREKERS FORCEERDEN EEN BRANDKAST In den nacht werd ingebroken in het kantoorgebouw van het koelhuis IJsvries aan de Kanaalstraat. Een brandkast werd opengesneden, en een tweede werd ter hoogte van het slot bewerkt, doch niet ge opend. Voorts werden meer kasten en bu reaux overhoop gehaald. De buit van de dieven was evenwel geenszins evenredig met de moeite die zij zioh gegeven hadden. TWEE AANRIJDINGEN. O, die klomp Op de Da Costalaan te Driehuis had een aanrijding plaats tusschen een bestel- en een vrachtauto. De vrachtautobestuurder reed van den Driehuïzerkerkweg af ach teruit de Da Costalaan in en kwam daar bij met de achterzijde van zijn wagen in aanraking met de bestelauto, waarmede de bestuurder juist bezig was het trottoir af te rijden met de bedoeling te keeren. Hierna kwam de vrachtauto in aanraking met een boom. De oorzaak van. het ongeval is gelegen in 'het fei,t dat, toen de bestuur der van de vrachtauto de bestelauto zag, hij wilde remmen, waarbij hij de klomp van zijn rechtervoet verloor. Deze raakte j inedes, ValparaisoCurasao, 21 Nov. van Monte- vast tusschen rem-en gaspedaal, waardoor - - -- - - - --- bij het intrappen van het rempedaal auto matisch meer gas werd gegeven. Beide auto's werden beschadigd. Militair en burger De tweede aam-ij ding vond plaats op de Haringkade, waar een militaire vracht auto in aanraking kwam met een parti culiere auto. De militaire auto reed in de richting West-Oost en wilde voor den in gang van den Mijnenveegdienst linies af rijden met de bedoeling aldaar te keeren. Op dat moment wilde de particuliere auto passeeren, met het gevolg dat de militaire auto aangereden werd tegen het linker- voorspatscherm. SCHEEPVAART K. N. S. M.:'Orpheus. 23 Nov van Amsterdam naar Rotterdam, Prins Willem 4, 23 Nov. van Amsterdam naar Paramaribo. Stal, 23 Nov., van Amsterdam naar Hartogen. Helder. 23 Nov. van Rotterdam naar Algiers. Jan, 23 Nov, van Rot terdam naar Lissabon. Vulcanus, 25 Nov. van Amsterdam naar Alexandrië. Caribia, 23 Nov. van Amsterdam naar Aarhus. Ju no, 24 Nov. Malta naar Catania. Deo Duce, 23 Nov. van Ko penhagen naar Amsterdam. Evangelinepark, Nov. van Genua maar Gibraltar. Hercules, Nov. van Istanbul naar Bourgas. Bonaire. 22 Nov. van Perth naar Soerabaya. Federico. 24 Nov. van Alexandrië naar Messina. Venus, 24 Nov. van Alexandrië naar Piraeus. Tyro, 23 Nov. te Oporto. Venlo, 24 Nov. te Ramders. Rita, 23 Nov, van Haifa naar Jaffa. Aardemburg, 23 Nov. van Port Said naar Jaffa. Iris, 23 Nov. van Lis sabon naar Casablanca. Stuyvesant, 24 Nov. van Plymouth naar Amsterdam. Noordwijk, 23 Nov. van St. Thomas naar Horta. Cottica. 23 Nov. Paramaribo na-ar Trinidad. Bessa, 23 Nov. Paramaribo. Luna, 22 Nov. van Paramaribo naar Trinidad. Delft, 24 Nov. van Antwerpen naar Lis sabon. Bacchus, 22 Nov. te New York. Kon. Holl. Lloyd: Oosterbeek, uitreis 23 Nov. van Santos. Westlamd, thuisreis 24 Nov. van Santos.. H. A. L.: Ramdfonitein,, 23 Nov. te Durban, West Afr, LUn: Maaskerk, 24 Nov. van Lagos naar Accra. Congostroom, 25 Nov. van Antwer pen naar Bordeaux. MU. Nederland: Rondo, van New York 22 Nov. naar Halifax; Ma-doera, 24 Nov. Gibraltar ge passeerd. Vinke en Co.: Hilversum, 24 Nov. Kaap Fi- nisterre gepasseerd en op weg naar Amsterdam. Alcor, 23 Nov, van Buenos Aires te Rotterdam. Agio! Victores (charter), RotterdamPerzische Golf, 24 Nov. van Suez. Aldabi, 24 Nov. van Rio de Janeiro maar Bahia. Alge nib, 23 Nov. van Illeos naar Pernambuco. Bara.lt, 19 Nov. van Curasao naar Gonaives, Bonaire, 22 Nov. van Fremantle naar Batavia. Colytto, 23 Nov. van Rotterdam naar New York, D-uivendij'k, Rotter damPacifickust, 23 Nov. van Antwerpen. Gany- DEENSCHE VISCHJAGERS Een scheepswerf in Kalmar heeft van een reeder aldaar opdracht ontvangen voor den bouw van twee vischjagers, die bestemd zijn om de op zee gevangen visch van de vloot over te nemen en naar de DE NOORSCHE WALVISCHVAART Volgens een verslag van de Noorsche Vereeniging voor de Walvischvaart, opge nomen in Norges Handels og Sjöfartsti- dende, was de productie van zes Noorsche walvischvaarders, die met 44 vangschepen het vorig seizoen aan de walvischvaart in de Zuidelijke IJszee hebben deelgenomen, in totaal 502539 vaten of bijna 84 millioen kg. olie. De bruto-opbrengst van de vangst bedroeg 114 millioen kronen en het be- drijfsoverschot 45 millioen kronen. AANVOER VERSCHE VISCH IN OSTENDE. De aanvoer van versche visch in Ostende bedroeg in de week van 15 t.m. 21 November 501.157 kg. De totale opbrengst hiervan was frs. 6.137.970. AANVOER VAN DRIJFNETHARING. Van de drijfnet-haringvisscherij kwamen alhier binnen de loggers IJM 268 met 229 kantjes en 200 kisten versche, KW 37 met 415 kantjes. KW 19 met 400 kantjes, KW 47 met 500 kantjes, KW 45 met 405 kantjes, KW 130 met 339 kantjes en 130 kisten versche, KW 44 met 250 kantjes en 160 kisten versche, KW 67 met 27 kantjes en 380 kisten versche, KW met 75. kantjes en 350 kisten versche, KW.5 met 289 kantjes en 300 kisten versche, KW 3~ met 150 kisten versdhe, KW 144 met 150 kis ten versche. MARKTBERICHT VAN MAANDAG. Aangevoerd werden 1360 kisten versche haring en 600 kisten andere visch. Besom mingen: motorloggers: KW104 f69. KW91 f500; kustvisschers: IJM325 f 13, IJM210 f 1058; versche haring: KW144 f2823, KW67 f5515, KW33 f929, KW32 f4962, KW5 f 4867. VANGSTBERICHT SCHEVENINGEN Van de haringvisscherij kwamen te Scheve- nïngen binnen de motorloggers SCH 4 met 100 kisten versche haring en de SCH 280 met 240 kisten versche haring. Voorts kwamen aan de markt 6 kustvisschers met tezamen 45 kisten versche visüh. De vangstberichten van heden morgen luiden: SCH 443, 30 netten in voor 12 kantjes; SCH 141, 30 netten in voor 10 kantjes; SCH 125, 25 mijlen aan schot gegaan, moet nog. halen; SCH 361, 20 netten in voor 8 kantjes; SCH 333, 20 netten in voor 5 kantjes; SCH 6, nog halen; SCH 118, 20 netten in voor 4 kantjes; SCH 225, 20 netten in voor 4 kantjes; SCH 20. 5 netten in voor 10 kantjes; SCH 223, moet nog halen; SCH 314, 10 kantjes; SCH 23 5 netten in voor geen vangst; SCH 53, 15 netten in voor 8 kantjes; SCH 104 2 kantjes uit de halve vleet; SCH 332, nog halen; SCH 201, 25 netten in voor 1 kantje. „Weduwensteun" en Centraal Sociaal Fonds Vrijdagavond wordt in gebouw „Con cordia" een gecombineerde vergadering gehouden van de beide aan de Papierfa briek Van Gelder Zonen NV. op sociaal ge bied werkzaam zijnde vereenigingen „We duwen steun" en Centraal Sociaal Fonds. De laatste, oorspronkelijk alleen aan het bedrijf te Velsen werkzaam, is later uitge breid tot het geneele Van Gelder concern. „Weduwensteun" echter bepaalde zich van de oprichting af tot de fabriek te Velsen, dus thans ruim 20 jaar. Werd aanvanke lijk gedacht aan fusieplannen, dit wordt tegengesproken door het agendapunt, zoo dat beide vereenigingen eventueel toch naast elkander kunnen blijven .werken. De agenda vermeldt: „Voorstel van het Cen traal Sociaal Fonds aan de Vereeniging Weduwensteun" om te komen tot centrali satie van weduwensteun over alle fabrie ken en magazijnen van Van Gelder Zonen. Indien tot centralisatiewordt besloten dan moet verder worden beslist over de vraag of deze centralisatie moet worden ter hand genomen door de reeds 20 jaar bestaande vereeniging „Weduwensteun" of dat dit dient te geschieden via het „Centraal So- TOONEELVEREENIGING „GROENEWEG". De tooneelclub van de buurtvereeniging „Groeneweg" geeft Donderdag a.s. een op voering van het bekende tooneelwerk „Dé masqué" in het gebouw Flora aan den Zee weg: AFHALEN VAN BONKAARTEN. Voor het afhalen van bonkaarten in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg zijn de beurt: Woensdag 27 November de letters D tot en met F en Donderdag 28 November de letters G tot en met Hi. Alleen voor in woners van IJmuiden, Velsen (dorp) en Drie huis. Agenda voor Velsen en LJmuiden video. Govert Flinck, MarseilleZuid Afrika, passeerde 24 Nov. Kaap Verdd, Helder, 23 Nov. van Rotterdam naar Algiers, In-d-rapoera, 23 Nov. van Batavia naar Rotterdam, alwaar 23 Nov, verw. Ino, 20 Nov. van Curagao naar Aruba. Ittersum, 24 Nov. van Antwerpen te Rotterdam. Katwijk, 24 Nov. van Antwerpen te Rouen, ver moedelijk 25 Nov. naar Lissabon. Kota Agoerag, 23 No v. van Sa bang, 29 Nov. te Bombay ver wacht. Kota In ten, 23 Nov. 15.30 uur van Southampton.. Linge. 24 Nov. van Pltea naar Am sterdam. Macuiba, 21 Nov. van Aruba naar Du blin. Mureno, Abadan—Ver. Koninkrijk, 20 Nov. van Port Said. Mijdrecht, wordt 27 Nov. v.m, van Buenos Aires te Rotterdam verw. Noesa- niwi, BataviaRotterdam, 23 Nov. van Port Said. Phrontis, New York—Java, 21 Nov. van Suez. Prins Willem van Oranje. AmsterdamAlexan drië, passeerde 23 Nov. Ouessant. Rembrandt, 22 Nov. van Brisbane naar Rotterdam. Salawati, Amsterdam—Java, 20 Nov. van Suez. Zanden- burgh, 24 Nov. van Casablanca te Londen. Stad Maastricht, 24 Nov. van Madras naar Calcutta. Straat Malakka, SingaporeSydney, 22 Nov. te Adelaide. Streefkerk, Rotterdam—Britsch Indie, 24 Nov. te Antwerpen. Sumatra, Java—New York, passeerde 21 Nov. Gibraltar. Tjisadane, 21 Nov. van Batavia naar Hongkong. Weltevre den, New YorkRotterdam, 23 Nov. 15 uur te Antwerpen/ Zaan 24 Nov. van Stockholm te Hernösand,. Angeja, 20 Nov. van Middlesbro te Ipswich. Att S, vertrekt 26 Nov. van Embden naar Hunvber. Barendsz, 24 Nov. van Helsinki te Doeksta. Borneo, 21 Nov. van Dublin naar Kik- keel. Brinda, 23 Nov. van Goole te Midd-Iesbro. Cascade, 21 Nov. van Blyth naar Cork. Confid, BlythDublin, 21 Nov. van Great Yarmouth. Erna, 21 Nov. van Delfzijl te Londen. Evertsen, BINNENLAND Hedenavond om 19.40 uur zal dr, E. L. Kra mer, directeur voor Herstel en Voorziening van het ministerie van Economische Zaken, voor den zender Hilversum I, de vraag beantwoor- den: „Hoe staat het met de voorziening van textiel, schoenen, fietsen, andere artikelen?" Door onoplettend oversteken zijn in Rotter dam twee bejaarde lieden om het leven gelco. men. De 78-jarige H. P. werd overreden door een militaire auto en de 76-jariige F. B. uit 'sHer- togenbosch raakte onder de tram. Ten gevolge van een auto-ongeluk is te Londen oveleden mr. II, G. Vigeveno, financieel en economisch adviseur van de Shell in Den Haag. In de Staatscourant van 25 Novmber is opgenomen een deviezenbekendmaking. waarin de uitbetaling van loon aan opvarenden ter koop. vaardij en ter zeevisscherij nader wordt ge regeld. Een aantal nieuwe prijzenbeschikkingen zijn in de Staatscourant van 25 November op. genomen, namelijk voor gas, voor verzinkte huishoudelijke artikelen, voor consumptie, aardappelen en voor levertraan. Te Driebergen wordt Donderdag een mo nument onthuld op de graven van J. van Bijnen en S. Esmeyer, in de illegaliteit bekend als „Frank en Paul" die in. November 1944 bij een poging om 21 illegale werkers uit een kamp te Apeldoorn te bevrijden, zijn gedood, HAARLEM EN OMGEVING Ds. A. Zwiep te IJmuiden komt voor op het tweetal voor predikant bij de Chr. Gereformeer de Kerk te Gouda. Voor het Muzen-Forum in Bloemendaal zal a.s. Zaterdagavond Henriëtte Bosman in Domi te Overveen een pianoconcert geven. De Buurtvereeniging „Het Garenkokers- kwartier" organiseert op Zaterdagmiddag 30 No vember in de Cadi-Club des namiddags een Sint Nicolaasfeest. Sint Nicolaas en zijn knecht arrl- veeren om half twee per motorboot via het Spaarne en Nieuwe Gracht aan de Garen-kokers, kade. Een gevarieerd programma zal worden af gewerkt, o.a. een goochelaar, snelteekenaar en buikspreker. 25 Nov. van Esbjeig te S'koghail. Fivel, 20 Nov, van Hayle naar Newlyn. Frederik, 24 Nov. van Rotterdam te Antwerpen. Gaasterland, 23 Nov, van Lelth te Blyth. Glashaven, 24 Nov. van Ant werpen naar Denemarken. Hellevoetsluis, 23 Nov. van Rotterdam naar Antwerpen. Kortenaer, 23 Nov. van S'koghail naar Amsterdam. Lena, 15 Nov. van Carthagena naar Genua. Margeca, 23 Nov. te Falmouth binnengesleept door slbt. „Pool zee". Mies. 23 Nov. van Kopenhagen te Stettin, Noordstad, 21 Nov. van Rotterdam te Huil, Oleum, 21 Nov. van Rotterdam te Londen. Oud Beijerland, van Niel naar White Haven, 22 Nov. geankerd in die Downs. Palma, Worme-rveer— Liverpool, passeerde 23 Nov. Prawle Point. Piet Hein, 23 Nov. van Rotterdam te Oporto, Rose Marie, 23 Nov. van Kopenhagen te Stettin. San Antonio, 23 Nov. van Bastiia naar Amsterdam, Servus, 23 Nov. van Rotterdam te Kingslynn, Urmajo, 23 Nov. van Emden naar Boness. Va derland, 23 Nov. van Antwerpen te New Castle. Van Gelder, 23 Nov. van Gothenburg te Skoig- liaOil. Verba, 23 Nov. van Londen, te Antwerpen. Vesta, 22 Nov. van Kingslynn te Hull. Virgo, 23 Nov. van Lissabon te Setubal. Wea, 21 Nov. van Sheerness te Londen. Sleepbedrijf: Slbt. „Poolzee" met s.s. Margeca op sleeptouw, arriveerde 23 Nov. te Falmouth. De Heer en Mevrouw D. J. Gouda-Moesman geven met blijdschap kennis van de ge boorte van hun Dochter LOUISE IJmuiden, 26 Nov. 1946. Huijgensstraat 6. Tijdelijk: ROode Kruis Zie kenhuis Beverwijk. ALBERT HEIJN vraagt: Compleet opgemaakte Visch- kom vanaf f 2.50. Compleet op gemaakt Aquarium, f 9.25, f 12.50 en hooger. Mannenkanaries op vollen zang,, vanaf f 22.50. Komt zien en hooren. Bestel vroegtijdig, Ruime sorteering LUXE KOOIEN Jacobljnestraat 10—18 Haarlem. Leeftijd ong. IS jaar. Voor een actieve kracht heb» ben wij een prettig.en werkkring en een goedle sala» rieering. Bovendien goede vooruitzichten. Persoonlijk aanmelden in filiaal Driehuizerkerkweg 93, Véüsen. Gevraagd: FLINKE MEISJES voor diverse aifideelingen. Vergoeding reisgeld.. Prettige werkkring. Wasscherij en Chemische Wasscherij HOEK EN VAAR1? BIoemendaalsohestraatweg 17, Santpoort-St. PLAATSELIJKE TELEFOONDIENST AMSTERDAM vraagt mannel. en vrouwe!, administratie! personeel. Sollicitaties aan den Chef van de Afdeeling Personeel, Heerengracht 295 te Amsterdam. Bij indiensttreding worden eventueele reiskosten vergoed. Voor Kinderfeesten, VerjaaiS' partfjen enz. Bioscoop voorst, aan huis Vraagt condities. D. NORDER, P.C. Hooffclaan 3! Driehuis. compleet per meter f 2.45 DINSDAG 26 NOVEMBER. Bioscoop De Pont: „Dé Waarzegger", 8 uur. Thalia Theater: „Mr. Wong", 7 en 9.15 uur. Rex Theater: „Gertrude", 8 uur. WOENSDAG 27 NOVEMBER. Bioscopen: Zie Dinsdag, haven te brengen. Het worden schepen van baT hanst^lf'^B jmr K'ZaS': ■'D<! s,°™- 183 voet lengte met gekoelde vischruimen -Legel. des Hclls. Füm „wiIhelm Te]1„t 3 uur van 25000 kub. voet inihoud. i o viv-o Aiviio. j. mil vv micuii j. en o uui 1 en 4.30 voor kinderen; 8 uur voor volwassenen PRACTISCHE AUTOKENNIS VOOR IEDEREEN U leert hoe de auto en zijn on- derdeelen in elkaar zitten.Geen droge motortheorie, maar een voor ieder begrijpelijke schrif telijke cursus. Verschaft U aan gename winteravonden er geeft U zekerheid in techni sche situaties, Voor landbou wers speciale cursus Land- bouwtractoren. Voor schippers en watersportliefhebbers spe ciale cursus Scheepsmotoren. Lesgeld f 1.25 p. w. Vr. gratis prospectus Bui'. P. A. K. Ja cob Marisstr. 83, A'dam-W. Administratief onderlegd per soon heeft nog enkele avonden vrij voor het BIJHOUDEN VAN ADM. of BOEKH, Driehuïzer kerkweg 25, Driehuis. Dames coupeuses vragen THUISWERK. De Ruyterstr 140, IJm.-O. Bij cle Vereenigde Scheepsageuituren VAN I-IALVERHOUT EN ZWART ZURMiïHLEN kan een BEDIENDE word'en geplaatst. Kennis van Boekhouden, d( moderne talen en typen strekt tot aanbeveling. Volledige of slijtvergunning gevraagd voor nu of begin volgend jaar in Haarlem of één van de ge meenten in Kennemerland of de bollenstreek. Br. met uitvoerige inlichtingen onder no. -6279 Bureau van dit blad. en bracht daar versche kippeneieren bij BANKET BAKKERIJ DE GROOT, voor de bereiding van Harten, Hammen en Zalmstaarten. Vanaf 5 0 gram Boter en 50 gram suiker kunt U reeds zoo'n hart bestellen. Ook maken wij Boter letters, Speculaaspoppen en diverse surprises van Marsepein. Voor Boterletters gelieve men voor 30 Nov. in te leveren, daar wij maar een beperkt aantal letters lounnen maken. BELEEFD AANBEVELEND JAC. v. HEEMSKERKSTRAAT 7. IJMUIDEN, TEL. 4585 Te koop gevr.: THEE-, EET- ONTBIJTSERVIES, 6 dee- llg, ook afzonderlijk. Br, L bur. van dit blad. WONINGRUIL. Van Rijksweg Santpoort naar IJm, O omg, Rembrandtlaan tot HBS Br. L 999 bui', v. d. blad. Te koop aangebodengroote KACHEL, zeer gesch. voor zaal of iets dergelijks. Driehuïzer kerkweg 79, Driehuls. Te koop: PHILIPS RADIO TOESTEL. Na 6 uur. J. P. Coenstraat 99, IJmuiden. koop: pr. pl DIVAN KLEED, een luidspreker en d. schoenen, 38 Ahornstr. 29. Te koop: STALEN WRINGER TE KOOP: 2 poppen met ledi- als nieuw, f 45, Ger. Doustr. 35 kantje, Ged. Doustr 46, IJm.O. TE KOOP: 1 gr, salonspiegel, 1 zw. taontjasje i. pr. st. per- sianer, m. 42-44 1 gr mantel pakje, 1 zw. zomermantel. 1 br wintermantel. Te bez. Don - derdag en Vrijdag v.m. 10-12, n.m. 24. Hoofdstr 25, Sant poort. TE KOOP wegens te klein 3 pr. schoenen, 1 pr laarzen, m. 41. Na 6 uur Elzênstr. 15. LEE SLA MP te koop (nieuw) P. Boeter, Alex Beïlstraat 77, IJmuiden. Te koop: een DAMESMANTEL m. 40-42 f 35. p/a. Zinneveld- laan 35, Santpoort. TE KOOP: 1 pr. lederen D. pantoffels m. 38 en 2 pr. kin» dersch. m. 24 en 25, Kastanje straat 21, IJm.-O,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4