John Lewis en zijn mandaat Overijlde nationalisatie in Tsjecho-Slowakije Het avontuur van Thomas Toverbal ifU^r Grauw, troosteloos en ontevreden is de Betuwe thans „Hier was Ochten Wereldnieuws IN DE WERELDPOLITIEK: De aandacht van Amerika en een groot deel der wereld concentreert zich mo menteel op één man, John Lewis waar mede de belangrijkheid van dezen man wel in eenigszïns geflatteerde vormen aan het daglicht komt. In een democratisch land als de Vereenigde Staten kan immer: .een figuur als Lewis, hoe groot hij in zijn functie en gaven ook moge zijn, niet de algemeene aandacht opeischen zonder dat met de democratische structuur van de aangelegenheid die hem omringt, iets niet in den haak is. Het is nu eenmaal in een democratischen staat niet mogelijk dat een man het lot en het gedrag van vele dui zenden bepaalt, zonder dat hij de grenzen van de democratische welvoegelijkheid overschrijdt. John Lewis, de leider «van de „Union" van Amerikaansche mijnwerkers .heeft in zijn praktijk van arbeidersleider een veel bewogen loopbaan, die gekenmerkt werd door periodieke botsingen met de regee ring der Vei-eenigde Staten. Het valt niet te ontkennen dat de populariteit van deze figuur door de vele materieele successen welke hij de arbeiders bezorgde, logisch en begrijpelijk is. Het is alleen de vraag of deze populariteit langzamerhand niet is ontaard in een blind en onoverleg'd man daat, waarvan hij naar goeddunken en volkomen op eigen gezag bij tijd en wijle gebruik maakt, om bepaalde concessies af te dwingen die eigenlijk niet geheel in de omstandigheden en het tijdsbestek passen. John Lewis is blijkbaar een man, die er geen bezwaar in ziet, bepaalde dwingende omstandigheden in te schakelen bij zijn streven naar materieele winsten voor de groep, wier leider hij is. Dat is gebleken toen de mijnwerkersstaking welke aan de thans aan den gang zijnde vooraf ging, door hem werd uitgeroepen op een tijdstip dat de wereld ^;oor een groot deel bij gra tie van Amerika bewaard bleef van den hongerdood. Lewis bekommerde zich toen niet om den nood, waarinvele eertijds bezette landen verkeerden en hij zette zijn wil door, totdat de regeering zwichtte voor de onvermijdelijke gevolgen, die een voort gezette staking met zich dreigde te bren- gen. Ook thans is Lewis onverbiddelijk en de regeering, die haar prestige tegenover dezen man moet bewaren, heeft zich voor genomen, het eveneens te zijn. De strijd zal moeten worden uitgevochten, indien niet een van de twee partijen te elfder ure haar houding wijzigt en het zijn niet alleen de ruggen dep Amerikanen, waar op dit tweegevecht piaats heeft. Natuurlijk zal de economie van de Vereenigde Staten door een langdurige staking een gevoelige klap krijgen, maar in Europa zullen de ge volgen heel wat ernstiger zijn. Er zijn op dit moment* namelijk nog landen, die met voortdurenden aanvoer van Amerikaansch voedsel op de been worden gehouden en waarvóór een stopzetting van die leveran ties direct voedselgebrek beteekent. In Europa is dat niet alleen een deel van Duitschland, maar ook en vooral Oosten rijk, Griekenland en Italië leven van de hand in den tand. Honger, relletjes en ru moer in Europa zijn dus de wapenen waar mede Lewis met goedvinden van 40.000 mijnwerkers gebruik maakt om een,' dit maal uitsluitend strategisch succes, £e be halen in den voortdurenden strijd der te genstellingen, die de Amerikaansche ge meenschap kenmerkt. De nood en en behoeften van andere volleen uit te buiten en als stok achter de deur gebruiken, kan onmogelijk de juiste manier zijn om bepaalde, hoe gerechtvaar digde sociale winsten te bewerkstelligen. De onbaatzuchtigheid van Lewis veron derstellende, is het niettemin ondenkbaar in een goed-geordende maatschappij, dat een bepaalde groep, die in omstandigheden verkeert welke het haar mogelijk maken dwang uit te oefenen, van die mogelijkheid misbruik maakt. En dat het misbruik is, behoeft toch waarlijk niet onderstreept te worden: Dat erkent de regeering der Ver eenigde Staten zelf door een gerechtelijke vervolging 'tegen den stakingsleider in te stellen. Dat de Amerikaansche stakingsstrijd een strijd om het prestige is geworden, waar bij het belang van een man uitgaat boven het aangevoerde motief van herziening der arbeidsvoorwaarden, wordt duidelijk aan getoond door een recente uitlating van Lewis, die zeide te hopen, dat de regeering hem in de gevangenis zou zetten, omdat hij dan zeker alle arbeiders der Vereenig- de Staten achter zich zou krijgenHij kondigde tevens aan dat gevangenneming van zijn persoon tot gevolg zou hebben, dat de staking zelfs tot een maximum van negen maanden zou duren. Men behoeft zich niet af te vragen, wat de gevolgen zouden zijn van een negen maandsche staking der Amerikaansche mijnwerkers. Dat is immers duidelijk wan neer men nagaat, dat meer dan twintig procent van alle Amerikaansche arbeiders werkloos zal worden door gebrek aan grondstoffen en machine-drijfkracht, wan neer de staking langer dan twee weken zou duren. De president der Verêenigde Staten en met hem zijn minister van Buitenlandsche Zaken, Byrnes, hebben herhaaldelijk ver zekerd dat Amerika in het wereldbestel van vandaag zijn verantwoordelijkheid kent en aanvaarden wil dat het zich niet meer in zijn isolationisme zal terug trekken en zijn internationale taak zal weten te voleinden. Die taak is, ook vol- gens Amerikaansche definitie, het bewa ren van den wereldvrede en het bevorde ren van een zoodanige wereldgemeenschap, dat vrees, gebrek en rechteloosheid overal en voor iedereen ter wereld afwezig zul len zijn. Wat Lewis thans doet is niet al leen een nationale aangelegenheid. Het is een methode, die zuiver passen zou in een isolationistisch Amerika, doch die thans ellende en gebrek dreigt te brengen in vele andere landen." Een woordvoerder van de regeering heeft erkend, dat de gevolgen van een langdurige staking scherper zullen worden gevoeld door menschen in het bui tenland dan door de Amerikaansche bevol king zelf. De woorden van Truman, dat het Amerikaansche volk zijn verantwoor delijkheid jegens de wereld erkent, lijken te worden gelogenstraft door de praktijk, die een deel van dat volle er op na houdt, Het is een feit, dat velen in de Vereenigde Staten de dictatuur van Lewis verwerpen en het is zelfs niet aan te nemen, dat alle 40.000 volgelingen van den stakingsleider het eens zijn met zijn methoden,- die neer- komen op een onverantwoord gebruik der democratische vrijhèden. Veelbeteekenend waren de woorden, die rechter Goldsbo- rough van het Federale Hof waarvoor Lewis moest verschijnen hem toevoegde na de behandeling. De rechter zeide: „Het Hof hoopt, dat de v-akvereenigingen geen stappen zullen ondernemen die het Con gres zullen noodzaken, maatregelen te ne men, waardoor de arbeidersbeweging in de Vereenigde Staten jaren achteruit zou wor den gezet". Daarmede is deze aangelegenheid getee- kend engebrandmerkt. Sociale voor uitgang in een democratische maatschap pij moet noodzakelijk gedragen worden Verwikkelingen in Palestina i*RAFA >%BERSEBA De Joodse terroristen org.L Irgoen Zwol Leoernia heeftÊ •do oorlog verklaard aar dei •Haganah,'het geregelde Joodse nnrtprnmndse lener Niet alleen Britsch-Joodsche en Brilsch- Arabische, maar ook interne Joodsche tegenstellingen compliceeren de Palestijn- sche situatieBovenstaand kaartje geeft een overzicht vah het complex der verwik kelingen in het Heilige Land. door1 een vooruitgang van het individueele en massale verantwoordelijkheidsbesef. Het mandaat van Lewis mist deze blijk baar, waardoor een pijnlijke en bescha mende, doch onvermijdelijke correctie der democratische^ vrijheid noodzakelijk lijkt. Er is echter ook een andere oplossing en die is eenvoudiger: De massa der arbei ders kan haar mandaat aan Lewis ontne men die oplossing zou bovendien den afkeer van een vrij volk van alle vormen van dictatuur nog eens duidelijk en over tuigend demonstreeren. J. L. Industrie heeft groote zorgen Tsjecho-Slowakije is als het ware een land op de grens van twee werelden. De Russische invloed 3s uitermate sterk, maar anderzijds zijn ook de krachten van het Westen nog zeer belangt ijk. De ligging van het land, de taal en de politieke constel latie zijn oorzaak, dat de Tsjechen zich na den oorlog steeds meer tot Rusland hebben gewend. Tekst van Bep Smits, met tekeningen van 3. Giesberts mife- 11. Nergens ivas een pad te bekennen, zo dat Thomas maar op goed geluk zijn neus volgde. In wilde overdaad groeide hier al les door elkaar. Bomen en struiken gingen gebukt onder het gewicht hunner glanzen de vruchten, die niemand vóór hem. ooit had gezien of geproefd. Thomas vulde er zijn hongerige maag mee en ving nu en dan met een handige zwaai een lekker bruin gebraden hoentje. Maar het méést smulde hij van de kleine wilde puddinkjes, die tegen zware chocolade boomstammen groeiden. Hij at ervan, tot zijn buik er bij na pijn van deed! Aan de rand van een vij- genbos besloot hij een poosje uit te rusten. De lucht was droog en heet, waardoorvoor men dit verlies te boven is. Het Is Thomas .een gevoel van loomheid over- echter begrijpelijk, dat de Tsjechen na de Groot is de invloed der Tsjechische communisten, die 44 procent van het stem- menaantal hebben behaald. De absolute meerderheid hebben ze dus niet, zoodat ook de andere partijen een rol kunnen vei*vullen. Het is een bekend feit, dat de politieke Invloed van de sociaal-democra ten ministers zoo groot is als de commu nistische, vooral als' een gevolg van het feit, dat de socialisten over betere en meer geroutineerde politici beschikken. Vooral Flerlinger is een politieke figuur van- groote beteekenis. Velen zijn van oordeel, dat de communistische premier Gottwald, die over zeer weinig politieke scholing be- 5schikt, geheel op het kompas van de „oude rotten" in het kabinet vaart. De nationalisatie van de bedrijven is nog steeds een der belangrijkste onderwer pen van gesprek in Tsjecho-Slowakije. Het is zeer merkwaardig, dat ook bij den ge wonen man het enthousiasme over de ge troffen maatregelen niet erg groot is. De nationalisatie is vrij consequent doorge voerd en vrijwel consequent doorge en meer arbeiders zijn er door getroffen. Inzonderheid in Bohemen en Moravië zijn alle groote fabrieken genationaliseerd. In Slowakije, waai* de conservatieve demo cratische partij in de meerderheid is, heeft men de nationalisatie slechts hier en daar toegepast.- Trouwens: dit in hoofdzaak agrarisch land telt maar weinig belangrijke industrieën. Het is een feit, dat men in vele bedrij ven de fout heeft gemaakt een niet voor de volle 100 procent capabel man aan het hoofd te stellen. Men heeft in sommige ge vallen niet voldoende rekening gehouden met de capaciteiten, maar menheeft te veel gekeken naar politieke opvattingen e.d. Het gevolg is mi, dat in sommige fa brieken de resultaten niet bepaald schitte ren^ zijn, zoodat men hier en daar reeds de hulp van de afgezette bedrijfsleiders en directeuren heeft moeten inroepen. Het is een publiek geheim, dat in menige fabriek de vroegere eigenaar in feite weer de touwtjes in handen heeft. Zelfs voorstanders van nationalisatie moeten toegeven, dat een en ander te over ijld in zijn werk is gegaan. Wij hoofden vele klachten en vooral is het een groote zoig voor de Tsjechische bedrijfsleiders, dat de kostprijs der artikelen zoo hoog is, dat concurrentie op de buitenlandsche markt zeer moeilijk is. Gelukkig is Rusland een goede afnemer; met dit land worden zeer belangrijke zaken gedaan. Een groot deel van de textiel-industrie werkt in hoofd zaak voor Rusland; de Sovjet-Unie zorgt bovendien voor 'de noodige grondstoffen. De zorgen van de Tsjechische industrie zijn desondanks groot. Hoe men de zaak ook beziet, iedereen moet toegeven, dat economisch bezien de verwijdering van de duizenden z.g. Sudeten-Duitschers een groot nadeel is voor het land. Er waren vele bijzondér goede vaklieden onder, die men thans moet missen. Inzonderheid voor de porselein- en de edelsmeed-lndustrie is de verdwijning van de Sudeten-Duitscher» een geweldig nadeel. Het zal jar-en duren kon worden gemist, te werk gesteld. Zoo lang de menschen nog in Tsjecho-Slowa kije vertoefden, werden ze precies zoo be handeld als de niet weggevoerde Joden onder Hitier. Ze droegen een witte band en 's avonds na 8 uur mochten ze zich niet op den openbaren weg vertoonen. De vrou wen dienden 'zich stipt te houden aan eenige uren in den namiddag, waarop ze hun inkoopen mochten doen. Openbare parken e.d. mochten ze niet bezoeken. viel. Er was echter nog iets, waarvan hij zich eerst vaag, doch langzamerhand duide-1 lijk bewust werd, de zon gaf niet langer glans en kleur aan het landschajj. Voor het éérst in al die duize^ld jaren was haar gulle goudglans gedoofd tot een asgrauw licht, dat snel overging in een dreigende duister nis. Thomas vroeg zich ongerust af, wat dit alles kon betekenen..,. droeve ervaringen met deze minderheid, hebben bestoten eens en voor altijd een eind aan dit probleem te maken. De plaatsen in het Sudetengebied zijn als 't ware uitgestorven. Vrijwel alle Duit- schers zijn naar hun „Heimat" gezonden. Slechts hier en daar was tenminste kor ten tijd geleden een Sudeten-Duitscher in de een of andere fabriek, waar hij niet Gottwald, premier van Tsjecho-Slowakije. Nu zijn bijna al deze Sudeten-Duitschers verdwenen. Maar de meeste fabrieken staan stil en tal van bedrijven missen de goede vaklieden, hetgeen uiteraard funest werkt op de productie. Zoo zijn er vele industriëele problemen in Tsjecho-Slowakije. De -nationalisatie en de verdwijning der Duitsohers zijn v-an na- deeligen invloed geweest. Maar men is er vast van overtuigd, dat men de moeilijk heden te boven zal komen. Insiders meer nen echter, dat het nog vel-e jaren zal duren voor deze alle zijn overwonnen. BETALING VOOR LOSSE VARA- MEDEWERKERS GESTAAKT. Met ingang van 25 November heeft het bestuur van de stichting Radio Nederland in Overgangstijd ook de betalingen voor losse medewerkers aan de VARA ge staakt, zooals dat ook reeds eenige weken geleden met de AVRO het geval is. De VARA zal haar uitzendingen normaal vooi'tzctten en eveneens de daarvoor be- noodigde gelden uit eigen fondsen putten, in afwachting van dë op handen zijnde reorganisatie van den radio-omroep. Oorlogsmisdadigers in Duitschland opgespoord In de uniform der Koninklijke Mare chaussee gekleede Duitsche militairen, heb ben op 10 Mei 1940 een overval gedaan op de spoorbrug bij Gennep, waarbij dyna- mietladingen onschadelijk werden gemaakt. Een van deze Duïtschers was de Oberge- freiter Wilhelm Deryck, die goed bekend was in de omgeving van Gennep. Hij is thans opgespoord en naar Nederland over gebracht. Hij. zal wegens schending van het landoorlogsreglement als oorlogsmisda diger terecht staan. Tevens zijn overgebracht de leden van het 62e regiment SS-politietroepen, Eduard Kaminsky en Fritz Pap die in Mei 1943 te Almelo het echtpaar Van der Eist dood schoten als represaille op de toen daar heerschende proteststaking voor het weder in krijgsgevangenschap terugvoeren van Nederlandsche officieren. Als verdacht van medeplichtigheid aan het neerschieten van een aantal Neder landsche burgers en twee Amerikaansche piloten te Apeldoorn op 2 October 1944 is naar Nederland overgebracht, de SS-Un- tersturmführer Rupert Wiggers. Eveneens zijn opgespoord twee leden van den Sicher- heitsdienst te Amsterdam, Rudolf Hassel en Wilhelm Klüting, die mede schuldig zijn aan het als represaille op den aanslag op mr Feitsma doodschieten van mr. W. Dons, vice-president van de rechtbank te Am sterdam, mr. W. Hulsman, raadsheer bij het gerechtshof te Amsterdam, den arts dr. C. W. Ittmann, den expediteur J. Smi ling en J. Bak op 5 Februari 1945. Ook de voormalige Oberassistent, Adolph Golder, leider van-afdeeling V van de Aus- senstelle van den S.D. Amsterdam, die be trokken is geweest bij het doodschieten van de 29 gijzelaars op de Apollolaan te Amsterdam op 23 October 1944, is opge spoord. Eveneens is in Duitschland gevonden de voormalige Kriminal-secretar bij den Befehlshaber der Sïcherheitspolizei te Den Haag, Franz Fischer, die verantwoordelijk geacht moet worden voor het deporteeren van zeer veel Nederlandsche Joden en daardoor den naam „Judenfischer" ver wierf. De Vermogensheffing-ineens Bezwaren van de vereeniging voor den Effectenhandel De Vereeniging voor den Effectenhandel (Bedrijfsgroep Effectenhandel) heeft te zamen met de Bedrijfsgroep Handelsban ken een brief tot de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. gericht, waarin zij na bestudeering van het wets- ontwerp vermogensheffinig-ineens, tot de slotsom komt, dat de vermogensheffing- ineens niet alleen geen bijdrage tot herstel van welvaart kan leveren, doch integen deel den terugkeer tot een redelijk peil van welstand zal bemoeilijken en voor gerui- men tijd opschorten. Het voorgesteld tarief van heffing en de termijn van invordering zijn zoo gekozen, dat van deze heffing een zeer diep ingrij pende werking op de geheele samenleving moet uitgaan. De vereeniging is van oordeel, dat het argument van „in het totaal der particu liere vermogens niet of nauwelijks tot uit drukking gekomen verarming", niet in overeenstemming Is met de werkelijkheid en derhalve niet gebruikt mag worden om de heffing te motiveeren. Wat de monetaire saneefing aangaat, komt het de vereeniging voor, dat de ont- worpeif regeling niet in staat is het mone tair geblokkeerde geld in zijn geheel en snel te liquldeeren. Ten aanzien van de.budgetaire saneering. verklaart de vereeniging dat men in het gunstigste geval door de vermogensheffing tot een rentebesparing van ongeveer f 60 millioen bruto en een schuldvermindering van f 2 milliard kan komen. In werkelijk heid zal het resultaat echter aanzienlijk geringer zijn. Derving van toekomstige opbrengsten van belastingen zal de netto rente-besparing op ten hoogste f 30 mil lioen brengen. - Wat de verbetering van de staatsbalans aangaat, is de vereeniging van meening, dat deze doelstelling slechts academische beteekenis heeft. Wanneer alle Nederlandsche vermogens- bezitters gemiddel een vijfde van hun ver mogen aan den staat moeten afdragen, dan blijft er vrijwel geen belegger of ver- mogensbezitter over, die de vrije middelen beschikbaar heeft om in een markt met overweldigend aanbod niet alleen van ef fecten doch van alle mogelijke vermogens- objecten, aankoop en te verrichten. Indien verondersteld wordt, dat ondanks de moeilijkheden de invordering slaagt, dan zijn vrije middelen, noodig voor eco nomisch productieve investeering, voor- loopig niet meer beschikbaar. Gelden, voor betalingen der heffingen opgenomen, moe ten uit toekomstige besparingen worden afgelost. De vraag dringt zich op hoe on der zulke omstandigheden het herstel van het productievermogen en van den handel gefinancierd moet worden. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 118.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 17.35 Metropole orkest. 18.15 Orgelspel Joh. Jong, 18.30 Ned. Strijdkrachten.. 19.00 Orgelspel Joh. Jong. 19.15 Herstel van de Nederlandsche Volkswelvaart. 19.30 VPRO, 20.08 Nabeschouwing voetbalwed strijd Engeland—Nederland. 20.45 The Ramblers. 21.15 Van muizen en menschen (hoorspel). 22.3( De mensch als doel en middel. 23.15 Gramofoon, HILVERSUM II, 415.5 M. 19-00, 20,00 en 22.00 uur Nieuws. 17.30 Mandoline- orkest. 17.45 Het rijk over zee. 18.00 Gramofoon, 18.15 Omroepkoor. 18.45 Orkestwerken. 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 Engelsche les. 20.10 Radio Phiiharmondsch orkest. 21.00 „Uit het leven der Waalsch Hervormde gemeenten". 21,20 Radio Philharmonisch orkest. 22.15 Actueel geluld. 22.30 Gramofoon (piano). 22.45 Avondoverdenking. 23.0C Gramofoon (kamermuziekwerken van Mozart). Problemen van den wederopbouw Hoogstens een derde is hersteld Speciale reportage). ("AP den weg van Arnhem naar Tiel, on- geveer tien minuten rijden voorbij Ooodewaard, staat langs den kant een eenvoudig houten bord. „Hier was Och ten", leest men. „Hier was Ochten": een drama in slechts drie woorden, maar van een ontzaggelijke tragiek. Wie vóór den oorlog, op een zonnigen voorjaarsdag door dit land reed, heeft Ochten gezien als een klein, vriendelijk, en welverzorgd dorp, met zijn Toode daken bijna schuil gaande onder den bloesem pracht der gloeiende kersenboomen. Slan ke torenspitsen piekten omhoog in den blauwen hemelkoepel en er was een sfeer van rust, van tevredenheid en van betrelc- kelijken overvloed. Nu is Ochten geen dorp meer, maar nog slechts een geraamte. De helft van al de huizen verdween, als gevolg van het krijgs geweld, 21 pet. werd zwaar, 30 pet. licht beschadigd. Gevochten is er in Ochten alleen in 1940. De bevolking werd toen met kolen- schuiten over de Waal geëvacueerd. Maar dat was nog slechts een voorproefje van wat later 'komen ging. Toen in September '44 de geallieerde le gers naar het Noorden opdrongen, kwamen zij tot de Waal en 7V2 maand achtereen lagen de partijen hier tegenover elkaar Dag en nacht dreunde de artillerie, dag en 'nacht vielen er bommen en granaten en werd het dorpje Ochten verminkt. Door de inundatie werd het drama voltooid. Tot- drie meter hoogte steeg het water en de evacuatie ontaardde in een wilde vlucht, waarin men uitsluitend op lijfsbehoud was bedacht. Bijna niets kon worden meege nomen en wie nog tijdig het een en ander had kunnen verbergen, kwam later tot de ontdekking dat het óf kapot geschoten óf vernield was door het water. Uit het ver dronken dorp aan de rivier kwam niets van waarde meer boven. „Varkenspark". Er is, na de bevrijding, door „Weder opbouw" hard gewerkt in de Betuwe, maar hoogstens éénderde deel is thans weer her steld (afgezien van allen nieuwbouw, die feitelijk nog beginnen moet) en het ar beidsterrein is onbegrensd. Bijna 500Q perceelen werden er totaal verwoest, waar van 3332 in Tiel. Hedel verdween voor 56 pet. Ochten voor de helft en men ziet geen toren meer in het landschap. Grauw en troosteloos is nu de omgeving, welke slechts hier en daar door een witgekalkt nood-boerderijtje wordt opgefleurd. Men vraagt zich af hoe dit alles ooit weer te recht moet komen. In een kamp van 92 noodwoningen, ge bouwd op gemeente-grond, is het grootste deel van de 1800 zielen tellende bevolking van Ochten bijeen gebracht; kleine, niet onvriendelijke huisjes, soms voor vier soms voor zeven personen, met een huiskamer van 3y2 bij 4 M. die tevens als keuken dienst moet doen en twee (of drie) kleine hokjes, die voor slaapkamertje (tevens bergruimte), zijn ingericht. „Zoo'n noodwoning is in Ochten een luxe-behuizing" heeft de burgemeester ons verteld én hij voegde er aan toe dat de eenvoudige bevolking, ondanks alles, nog berust en tevreden is. Maar als wij praten met de bewoners, merken wij dat niet. Zij klagen over de veel te geringe bergruimte, over den steenen vloer, welke aanleiding geeft tot kou en tot rheumatiek, over den stank, welke de aardappels-voor-den-win ter in de lilliput-slaapkamer veroorzaken. Ze weigeren huur te betalen omdat ze nog geen enkele vergoeding ontvingen voor de schade aan huis en boomgaard. Ze vragen zich af waarom deze huizen juist f 2.50 huur moeten opbrengen, terwijl ze bij f 2.40 (dus slechts een dubbeltje minder) vrij zijn van belastingen, en ze hebben cri- tiek op het feit dat het zooveel moeite heeft moeten kosten, voordat ze eenige stalruimte kregen. De - leider van het streekbureau gaat met dit laatste aecoord. „Men dicteert in Holland: zóó bouwen", zegt hij, „maar men houdt geen rekening met wie en wat er in deze noodwoningen komen moet". Pas na eindeloos gedelibereer gaven de autoriteiten toestemming tot 'den bouw van een aantal schuurtjes, dicht bijeen op een afgezonderd terrein, dat met den naam van „varkenspark" wordt aangeduid en dat langdurige oponthoud heeft de stem ming niet verbeterd. Spreekuur met de parapluie. Er is meer, waarop men in Ochten cri- tiek heeft en burgemeester Houtkooper vertelt ons daarvan in een soms fel ge kleurd betoog. De financieele regeling, die Gezicht op Praag, de hoofdstad van Tsjecho-Slowakije. Minder hout bij woningbouw Een ingrijpende beperking van het hout- verbruik bij nieuw te bouwen woningen en andere panden -is als gevolg van de moeilijke houtpositie noodzakelijk gewor den. Daarom is bepaald,' dat voor alle bouwwerken moet worden overwogen, of voor houtconstructies op redelijke wijze geen ander materiaal kan worden toege past. Een geringer houtgebruik mag echter in geen geval leiden tot ondeugdelijke con structies, Voor woningen zijn maximum hoeveelheden vastgesteld, die niet mogen worden overschreden. In een woning mét een inhoud van 290 kubieke meter (een normale, arbeiderswoning), waarvoor ge woonlijk ongeveer 10 tot 12 kubieke meter hout gebruikt werd,* zal nu niet meer dan zes kubieke meter verwerktmogen wor den, indien het een eengezins-woning be treft. In een étage-woning van dienzelfden omvang mag niet meer dan 5 kubieke me ter hout gebruikt worden. Voor boerderijen is.de maximum hoeveelheid hout voorloo- pig gesteld op 1/7 tot 1/9 pCt. van den to talen inhoud van boerderij en woning te zamen. MAURITS DE VRIES OVERLEDEN. Te Amsterdam is overleden de tooneel- schrijver, tooneelspeler en regisseur Mau- rits de Vries. Hij trad achtereenvolgens bij de gezelschappen van Bronsgeest, Heij- ermans, Royaards en bij „Het Schouwtoo- neel" op. Bij het gezelschap Bouber voerde hij o.a. de regie van „Het land" van Zola. Van zijn hand verschenen o.m. „De Be schadigde",- „Het Web", „Verzengend Vuur", „De man zonder moraal" en „Een Mensch", den herbouw belemmert en het den klei nen zakenman onmogelijk maakt opnieuw te beginnen, is natuurlijk punt één. Het tekort aan medewerking tot opheffing van diverse noodtoestanden punt twee. Bij den dijk, aan het einde van de nu verlaten en nog niet geheel herstelde dorpsstraat, staat een vervallen oude schuur. Aan de voor zijde is het dak met een stevig touw vast gebonden, omdat het anders door den Wes tenwind wordt weggeslagen. „Ziedaar ons dorps-café-restaurant en vergaderlokaal", zegt de burgemeester iro nisch. Voor den bouw van een ander een voudig lokaal, dat voor het cultureele le ven zoo noodig is, is geen materiaal en geen geld". Honderd meter verder naar de vroegere dorpskern woont dr. Van Driel, de eenige arts ter plaatse. Hij heeft gezegd de ge meente te moeten verlaten als er niet spoe dig verbetering komt. Zijn „huis" is een groot, vierkant, maar volkomen bouwval lig pand, dat elk oogenblik in elkaar dreigt te vallen. Er zijn stukken uit de muren, het dak schijnt weggeschoten en als het regent houdt de dokter met de parapluie op zijn spreekuur. Er is een ander gebouw dat na herstel duizend gulden aan onkosten, belastingaen enz. per jaar zal moeten opbrengen om het rendabel te maken. Doch vastgesteld is dat de huur slechts f 650.zal mogen, bedragen. Onbeschermd tegen weer en wind gaat de ruïne nu in den komenden winter haar ondergang tegemoet! Kersenboomgaarden. Zeer ernstige klanken vernemen wij ten slotte over den toestand der kersenboom gaarden. De Betuwe is een land van ge mengde bedrijven: boerderij en tuinderij, waarvan de laatste gewoonlijk domineert. Nu is niet minder dan 35 pet. van de ker senboomen in de ggheele streek vernield, doordat zij niet op tijd zijn bespoten en door kankervorming, als gevolg van gra naatscherven. Een somber aspect voor de boeren en tuinders in de Betuwe: nood- boerderijen, noodstallen (meerendeels van pakken stroo om maar tegen den winter gereed te zijn) en ten deele verwoeste boomgaarden Partij van de Vrijheid contra de Commissie-generaal Op een algemeene vergadering heeft de Partij van de Vrijheid de volgende resolutie aangenomen: „De Partij van de Vrijheid, van oordeel, dat de Commissie-generaal door het sluiten van een voórloopige overeenkomst met de Republiek Indonesia de haar toegekende bevoegdheden heeft overschreden, aange zien haar taak alleen inhoudt besprekingen te voeren die betrekking hebben op de vestiging van de toekomstige staatkundige verhoudingen binnen het Koninkrijk, spreekt als haar meening uit, dat de Com missie-generaal op grond van deze be- voegdheids-pverschrijding op het vertrou wen van het Nederlandsche volk geen aan spraak meer kan maken en dat de aan de leden der Commissie-generaal verleende volmacht behoort te worden ingetrokken". Telegram van „Indië in nood" De stichting „Indië in nood" heeft het volgende telegram aan den minister-presi dent gezonden: „Ondanks ernstige critiek in Staten-generaal en Pers over onvoldoen de voorlichting door Indische regeering gedurende vele maanden na capitulatie Ja pan gaat luit-generaal Van Mook voort Nederlandsche volk in onwetendheid la ten omtrent werkelijken toestand. Wij dee- len Uwe Excellentie mede dat volgens in ons bezit zijnde rechtstreeksche berichten uit volkomen betrouwbare bronnen het bevel „staakt het vuren" door de Indone sische troepen niet wordt nagekomen en op allerlei plaatsen de aanvallen doorgaan waaraan dagelijks onze sol'daten ten offer vallen. Wij houden de bewijzen te uwer beschikking. Wij dringen er met allergroot sten klem op aan, aan onwaardige en mis dadige toestanden oogenblikkelijk een einde te maken". Agenda voor Haarlem WOENSDAG 27 NOVEMBER Concertzaal: Haarlems Christelijk Mannenkoor, concert met solisten, 20 uur. Stadsschouwburg: Charlotte Kohier, „Oompjes Droom", 20 uur. Heerenweg 141: „De bekeering van Noaeh" (H. L. Heykoop), 20 uur. Geel. Oude Gracht 47: Soefi-beweging, Lezing „Wie zijn wij?", 20 uur. Rembrandt: Het Meisje en het monster (14 j.). Palace: Onstuimig bloed (18 j.) Luxor: Follies Girl (14 j.). Alle drie óm 14.00, 16.1d, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: De dansende piraat (a. 1.) 14.00, 16.30. 19.00 en 21.13 uur. City: De geheim agent (18 j.) 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Verloren in de Wildernis (14 j.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur. DONDERDAG 28 NOVEMBER Concertgebouw: Het Calvetkwartet, 20 uur. Brinkman, Plein: Kynologenclub Kenuemer- land, Lezing, 20 uur. De Leeuwerik: Algem. verg. Vereeniging tegen het mishandelen van dieren, '20 uur. Zuiderkapel: J. Sevensiria, 20 uur. Bioscopen: als Woensdag. Vrijdag en Zaterdag a.s. zal te Brïissel een internationale bijeenkomst worden gehouden door de besturen van de nationale organisaties, d;ie zich bezig houden met de zorg voor degenen, die destijds "naar Duitschland werden getrans porteerd. Op deze bijeenkomst zullen vertegen woordigers aanwezig zijn van de organisaties uit Nederland, België, Frankrijk en Tsjecho-Slowa kije, terwijl de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat Griekenland, dat eenigen tijd geleden con tact heeft gjeocht mét „la confederation inter nationale des déportés du travaille", eveneens ter conferentie vertegenwoordigd zal zijn. In Brussel zullen voorbereidende besprekingen worden gehouden voor de groote conferentie te Parijs, die van 20 tot 23 Januari plaats heeft. Voor diensten bewezen aan de gecombineer de chefs van den staf der gealli eerden van 1941 tot het einde van den ooi-log in 1945 is kapitein Henry de Kuyper, destijds in dienst van het Koninklijke Nederlandsche Leger, door de regee ring der Vereenigde Staten voorgedragen voor de Legion of Merit, met den graad van Legion naire. Voor de kust van Palestina, ter hoogte van Tel-AWv, is onder escorte van twee Brltsche torpedojagers een schip met Jood'sche vluchte lingen aangekomen, namelijk de „Loehitan", herdoopt in „Knesseth Israel". Het schip zou 3370 personen aan boord hebben, dit is duizend meer dan de „Queen Elisabeth" normaal kan herbergen. De Nëw York Herald Tribune meldde uit Parijs, dat generaal-majoor Lewis, bevelhebber van de Amerikaansche strijdkrachten in West- Europa. heeft verklaard, dat alle Amerikaan sche strijdkrachten in West-Europa (Neder land, België, Luxemburg, Frankrijk en Enge land) eind Maart van het volgend jaar zullen worden teruggetrokken.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2