IJmuider Courant Uitkeering aan ouden van dagen Minister Fiévez betreurt de uitlating van generaal Kruis Oproep tot verwerping der overeenkomst van Cheribon Azerbeidsjan in staat van verdediging 61e Jaargang No. 18495 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z.B.»Spaarne 12. Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 28 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalvé op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal ƒ4,- Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Wetsontwerp noodregeling ouderdomsvoorziening ingediend De regpering heeft, vooruitloopend op de definitieve herziening der sociale verzekering en de daarbij te treffen overgangsregeling voor personen boven een bepaalden leeftijd, een noodvoorziening ontworpen ten behoeve van de ouden van dagen. Als maximum-inkomen, waarboven men niet meer voor een uit»-, erring in aanmer king komt, is voor gehuwde mannen in groote gemeenten gesteld een jaarinkomen van f 1375, in de middelgemcenten een jaarinkomen van f 1225 en in kleine gemeenten een jaarinkomen van f 1075. Voor ongehuwden bedragen deze maxima respectievelijk f 875, f 775 en f 675. De maximum-uitkeering voor gehuwde mannen bedraagt per maand in groote ge meenten f 78, in middelgemeenten f 70 en in kleine gemeenten f 61. Voor ongehuwden zijn die maxima gesteld respectievelijk op f 44, f 39 en f 35. De kosten worden geschat op 150 a 200 millioen gulden per jaar. De maximum-uitkeeringen worden al leen verstrekt aan hen, die geen hooger eigen inkomen hebben dan 50 gulden per jaar. Wordt een hooger eigen inkomen ge noten, dan wordt dat voor ongeveer de helft op de maximum-uitkeering in minde ring gebracht. Doordat bij de voorgestelde noodvoorziening de helft van het eigen in komen geheel wordt vrijgelaten, blijft men belang houden bij een eigen inkomen. Uitgangspunt bij de ontworpen regeling is geweest de gedachte, dat de voorziening niet beperkt dient te blijven tot de ouden van dagen die in loondienst zijn geweest, doch dat allen, ongeacht de plaats welke zij in het maatschappelijk leven hebben in genomen, daarvoor in aanmerking moeten kunnen komen, als hun financieele om standigheden het noodig maken. De thans ontworpen regeling loopt voor uit op de toekomstige overgangsregeling voor een ouderdomsverzekering. Dan zal behalve het verzekeringselement ook het verzorgingselement een rol moeten spelen. De financieele last van een ook maar eenigermate voldoende regeling zal zeer zwaar wegen. Daarom komt het de regee ring voor, dat een stelsel van uniforme uit keeringen aan allen die den 65-jarigen leef tijd bereikt hebben, in het kader dezer noodregeling niet gewenscht is, op welk peil de uitkeeringen ook worden gebracht. Het igt overigens voor de hand, dat geen ouderdomsuitkeering, waarvoor niet is bij gedragen, wordt gegeven aan wie reeds een voldoende pensioen genieten. Uiteraard dient dan echter ook rekening te worden gehouden met lijfrenten, rente uit kapitaal en dergelijke. Ook deze over weging leidt tot het leggen van verband tusschen de uitkeering en bestaande in komsten. Ongetwijfeld zal de ontworpen regeling ln de toepassing meer moeilijkheden met zich brengen dan een regeling van unifor me uitkeeringen zou doen. De bedoeling van het wetsontwerp is de hulp der orga nen van openbare armenzorg in den regel overbodig te maken en den ouden van da gen in zekeren zin een aanspraak op een uitkeering te geven. Het ligt niet in de bedoeling, dat met in komsten van inwonende gezinsleden be halve met die van de echtgenoote en alimentatie-bijdragen van kinderen reke ning wordt gehouden. Uit de uitkeeringsschalen blijkt, dat bij de hoogere inkomens de uitkeering met grootere sprongen afneemt. Hieraan ligt de gedachte ten grondslag, dat het eigen in komen en de ouderdomsuitkeering tezamen niet mogen uitkomen boven de inkomen- grenzen, waarboven men niet meer voor uitkeering in aanmerking komt. De regeering heeft gemeend bij de uit voering der regeling in de eerste plaats de Raden van Arbeid te moeten betrekken. Bij dezen berust in eerste instantie de beslis sing over de vraag, of iemand voor een uit keering in aanmerking komt. Bij het nemen van hun beslissingen wor den de Raden van Arbeid voorgelicht door plaatselijke commissies van onderzoek. Het ligt in de bedoeling, dat in de plaatselijke commissies van onderzoek bij voorkeur worden benoemd personen, die reeds zit ting hebben in de districtsraden voor het consumentencrediet. Voor de betaalbaarstelling der uitkee ringen kan gebruik worden gemaakt van het aanwezige technische apparaat der Rijksverzekeringsbank. Een nauwkeurige raming der kosten is thans nog" niet mogelijk. Naar ruwe schat ting zal het aantal ouden van dagen, dat voor een uitkeering in aanmerking komt, maximaal 500.000 bedragen. De kosten der regeling, afgezien van de kosten van ad ministratie, zullen vermoedelijk niet min der dan 150 millioen gulden per jaar be dragen en een bedrag van 200 millioen gul den per jaar niet te boven gaan. Tegenover dezen last staat een vermindering van de uitkeeringen aan ouden van dagen door de organen van openbare armenzorg, welke vermindering, naar een summier onder zoek uitwees, rond 20 millioen per jaar zal bedragen. Voorts komt hierbij nog het weg vallen van de tijdelijke toeslagen op ren ten krachtens de Invaliditeitswet en de Oudersdomswet 1919, voor zoover deze Prinses Irene's paard sloeg op hol Op den rijksweg bij paleis Soestdijk werden eenige wandelaars opgeschrikt door een op hol geslagen paard, dat met een klein meisje op den rug, den paleistuin uitrende. Men wist het dier tot staan te brengen en ontdekte dat de jeugdige paardrijdster Prinses Irene was. De drie personen, die het Prinsesje voor een ongeluk hebben behoed, hebben, naar Trouw" meldt, van Prinses Juliana een brief ontvangen, waarin zij voor hun daad worden bedankt. De brief ging vergezeld van een geschenk. Fransche communisten roeren de groote trom Het centrale comité van de Fransche com munistische partij heeft het premierschap voor zijn leider, Maurice Thorez. onmiddellijk opgeëischt en een plan, dat door andere par tijen wordt aangehangen en waarbij het hui dige kabinet onder Georges Bidault tot Januari zal mogen fungeeren, verworpen. Het centrale comité der communistische partij heeft tevens alle actieve leden der so cialistische partij aangeboden om zich bij de communistische partij aan te sluiten met be houd van dezelfde rechten en positie, die zij in de socialistische partij genoten Deze socia listen zullen leidende functies in de commu nistische partij kunnen opeischen. alsof zij leden zijn geweest gerekend van den tijd af. dat zij tot 'de socialistische partij toetraden. Ook zouden deze socialisten hun zetels in het parlement mogen behouden. worden genoten door 65-jarige en oudere personen, die voor de onderhavige nood voorziening in aanmerking komen. Het be drag van laatstbedoelde toeslagen kan op rond 10 millioen gulden per jaar woi-den gesteld. Dekking der kosten Het gunstige verloop van de opbrengst der Vereveningsheffing staat toe, het be drag van 40 millioen, waarmede de raming voor 1947 die voor 1946 (710 millioen) te boven gaat, te beschouwen als bestemd te zijn voor het dekken van de kosten der onderhavige voorziening, die overigens nog niet over het geheele jaar 1947 zal kun nen werken. Het nieuw uit te geven bedrag zal voorts, grootendeels langs velerlei omwegen, aan de opbrengst van allerlei belastingen ten goede komen. Een totale bate van 9 mil lioen kan hieruit worden geraamd. Voorzoover de kosten van de voorgestel de voorziening 49 millioen te boven gaan, kan de voorgestelde wijziging van de Om zetbelasting grootendeels worden be schouwd als dekking van dit restant ad 101 millioen. De wijziging van omzetbelasting zal immers opbrengen 122 millioen. De regeering is overigens overtuigd, dat ons volk bereid zal zijn de voor het met dit ontwerp beoogde doel onvermijdelijke offers te brengen. Aan de gehuwde vrouw wordt geen af zonderlijke ouderdomsuitkeering verstrekt. De uitkeering is voorts voorbehouden aan personen van Nederlandsche nationaliteit. De mogelijkheid bestaat de voorziening ook van toepassing te doen zijn op onder danen van een vreemden staat, welke in dien staat woonachtige Nederlanders ten aanzien van uitkeeringen als de onderha vige op gelijke wijze behandelt als zijn eigen onderdanen. Voor een ouderdomsuitkeering komen niet in aanmerking degenen, die niet jaren onafgebroken binnen het rijk, Nederlandsch Indië, Suriname of Curagao hun woonplaats hebben gehad. Degenen, die tengevolge van oorlogsomstandigheden tijdelijk buiten het rijk, Nederlandsch-Indië, Suriname of Cu ragao hebben vertoefd, vallen buiten deze bepaling. Zij, die door het uitoefenen van een bedrijf of beroep in hun levensonder houd voorzien, en zij die, hoewel tot arbeid in staat, hebben nagelaten vóór het be reiken van den 65-jarigen leeftijd regel matig in de behoeften van zich en hun ge zin te voorzien, komen niet voor uitkee ring in aanmerking. Los-arbeiders werden vaste inbrekers IJmuider zaken voor de Haarlemsche rechtbank Twee los-arbeiders uit Velsen kwamen in den nacht van 26 op 27 September van dit jaar op de gedachte, hun geldmiddelen op oneerlijke manier uit te breiden. Het resultaat was, dat de oudste van de twee, de 32-jarige P. v. E. zijn 20-jarigen maat J. W. F. U. in het gebouw van de vissche- rij-maatschappij „Piscator" te IJmuiden liet inbreken en wat gereedschap en een paai- laarzen van hem aanpakte. De buit werd in een bunker verstopt en later' in de hoofdstad van de hand gedaan, waarna het duo voor de opbrengst sigaretten kocht. Op 9 October werd het jachtterrein van de twee Velsenaren naar Santpoort ver legd, waar een huis in de Dr. Schaep- manstraat het ontgelden moest. Weer klom de jongste „firmant" naar binnen en eenige oogenblikken later kwam hij met een stofzuiger, wat textiel en een hoe veelheid sigaretten bfj v. E. terug. Dit maal liepen de inbrekers bij den verkoop van him waai- tegen de lamp. Toen de president van de Haarlemsche arrondisse- ments rechtbank Donderdagochtend het strafblad van de twee klanten naging, bleek, dat v. E. op 5 vonnissen en U. op 2 veroordeelingen kan bogen. „Je bent een gevaarlijk man" voegde de voorzitter van het rechterlijke college den oudsten verdachte toe. In zijn requisitoir hekelde de Officier van Justitie de hou ding van verdachte v. E., die er volgens hem „zijn jongeren vriend voor liet op draaien". Ook het feit, dat de opbrengst van de inbraak aan rookwaar besteed werd, achtte de openbare aanklager een voor beide verdachten bezwarende om standigheid. De eisch tegen v. E. luidde 1 V2 jaar, tegen U. 1 jaar gevangenisstraf beiden met aftrek. De verdedigers vroe gen om een psychiatrisch rapport. Vrijspraak in „Norton" drama geëischt. In de voortgezette behandeling tegen den IJmuider schildersknecht J. E., die er van verdacht werd, een ,,Norton"-motor- rij wiel ontvreemd te hebben, werd door den Officier wegens gebrek aan bewijs vrijspraak gevraagd. Arabische Liga en Indonesië Het Fransche persbureau A.F.P. deelt mede: De raad van de Arabische Liga heeft als eerste punt op de agenda van haar zit ting geplaatst de erkenning van de onaf hankelijkheid van Indonesië. Dit had plaats op denzelfden dag, waarop Batavia het ac- coord gesloten werd. Volgens de secretaris van de Liga, Rah man Azzam Pasja, heeft de Liga op deze wijze uitdrukking willen geven aan haar belangstelling „voor dit eerste Oostersche volk, dat volledig bevrijd is van het juk van vreemd imperialisme door een natio nale revolutie". De Arabische pers ziet in de Indonesi sche natie een macht, die in de toekomst Japan kan vervangen in de algemeene economie van de Pacific. Het woord is aan. Anonymus Opschepperij moge geen ge luk brengen, maar niemand, die een heel groote visch heeft gevangen, gaat naar huis door een achterstraatje Kapitein De Meester van de Nederlandsche ambassade begroet de Nederlandsche voetballers. Van rechts naar linksSmit, Roozen, Drager en WilkesAchter den kapitein aanvoerder Bas Paauwe en de heer K. J. Lotsy. TWEEDE KAMER Eei\ deel der onderwijzers wordt vrijgesteld van militairen dienst „Geen wijziging doch ontbindi ng van het Koninkrijk" Een comité, bestaande uit de heeren dr. welke straks slechts tot ernstige meenings- W. K. Feuilleteau de Bruyn, Lt. Admiraal verschillen, teleurstellingen en misgrepen J. Th. Fürstner, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, hoogleeraar te Delft, prof. dr. V. J. Koningsberger, hoogleeraar te Utrecht, mr. W. A. Th. C. Schiebergen, algemeen voor zitter van het N.J.V. en generaal. H. C. Winkelman, oud-opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, heeft een oproep aan het Nederlandsche volk gericht tot „ondub belzinnige afkeuring van het gevoerde be leid der Commissie-Generaal, het zich uit spreken tegen de voorstellen dezer com missie en tot bezinning op de zelfstandig heid der overzeesche rijksdeelen binnen het koninkrijk, zooals aangegeven in de Koninklijke rede van 7 December 1942". Bovengenoemd comité beschuldigt in zijn oproep de Commissie-Generaal ervan niet een wijziging doch de ontbinding van het koninkrijk te willen en noch de belangen van het koninkrijk, noch die van de Indo nesiërs, noch die van de Nederlanders te hebben behartigd, doch hare bevoegdheden te hebben overschreden. Zij heeft de Ne derlandsche en Indonesische bevolking voor een voldongen feit willen stellen en zij heeft getracht daartoe een beslissing op korten termijn af te dwingen. De wet tot instelling van de Commissie- Generaal gaf deze slechts de bevoegdheid tot het voeren van besprekingen ter voor bereiding van nieuwe staatkundige verhou dingen binnen het koninkrijk. Het comité wijst in zijn oproep op het feit, dat de souvereiniteit van de Vereenig- de Staten van Indonesië een werkelijk op pergezag van H.M. de Koningin als staats hoofd van de Nederlandsch-Indonesische Unie uitsluit. Brief van hoogleeraren De hoogleeraren in de rechtsgeleerdheid J. Ph. Suyling, J. A. Eigeman, J. H. W. Verzijl, W. J. A. Kernkamp en E. H. s'Jacob hebben een brief gericht tot den minister raad, waarin op staatsrechtelijke gronden is betoogd, dat goedkeuring van de ont- werp-overeenkomst van Cheribon door de Staten-Generaal op dit oogenblik in rechte ongeoorloofd is De schrijvers achten het ontwerp in strijd met tal van grondwette lijke bepalingen. Het argument van beroep op nood wordt op staatsrechtelijke gron den met klem afgewezen. De onderteeke naars wijzen verder op de alles beheer- schende noodzakelijkheid van een staats rechtelijk zuiver uitgangspunt. In geen ge val mag de regeering in regelingen of op lossingen van onbestemden aard vervallen. Weerbericht MINDER WIND Verwachting: geldig tot Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met wolken velden voornamelijk Ln de hoogere lagen. Plaatselijk eenige lichte regen. Geleide lijk iets afnemende, doch aan de kust tijdelijk nog krachtige Zuidelijke wind. Ietts kouder. aanleiding kunnen zijn. Het schijnbaar voordeel van een zgn. soepele oplossing aldus de onderteekenaren - met de daar aan verbonden noodzaak de hand te lich ten met onze staatsrechtelijke instellingen, mag niet gekozen worden boven een weg, die wellicht langer en moeilijker zal zijn, maar die de beste waarborgen biedt voor een hechten staatsrechtelijken grondslag voor nieuwe staatkundige verhoudingen. Ds. D. Drijver overleden Te Beverwijk is plotseling overleden, ds-. D. Drijver. Gedurende bijna 20 jaren was de overledene predikant bij de Evange lisch Luthersche Gemeente te Haarlem. Gedurende deze periode is hij op velerlei gebied te Haarlem werkzaam geweest. Ds. Drijver was o.a. een bekend figuur in den Ared. Prot. Bond en zal ook daar een leege plaats achterlaten. In 1935 is door ds. Drijver een beroep aangenomen naar de Evangelisch Luther sche Gemeente te 's-Gravenhage, welke gemeente hij in 1944 met emeritaat verliet. Nadien bleef ds. Drijver te Voorburg wo nen. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 29 November des namiddags na aankomst van den trein van 15.11 uur te Westerveld. (Van onzen parlementairen redacteur) Minister Fiévez is een bewindsman, die zijn zaakjes perfect kent, daarvan in zijn goed verzorgde, met zwier voorgedragen redevoeringen blijk pleegt te geven en bovendien er niet voor terugdeinst om, als er fouten begaan zijn, dat ruiterlijk te erkennen. Zoo maakte zijn mededeeling, dat hij luitenant-generaal Kruis kenbaar had gemaakt, diens uitlating aan het A. N. P. na het door hem in verband met de overeenkomst van Cheribon met 's minis ters voorkennis, aan de Koningin gebracht bezoek te betreuren, een goeden indruk. En zulks niet alleen op den heer Vorrink, die overigens te hoeren kreeg, dat zelfs in dien door gewijzigde omstandigheden in Indonesië aanpassing van het schema voor troepenuitzending noodig zal zijn, de tweede divisie er tooh ter aflossing heen moet (en hetzelfde geldt ook voor de derde divisie) indien het dan niet meer ter ver sterking zou gebeuren. Ondanks het mili tair bestand was er in feite helaas vrij weinig veranderd ginds, zoodat de minister vooralsnog natuurlijk moet nader het overleg met de commissie-generaal worden afgewacht niets voelde voor verminde ring van onze troepenmacht. Intusschen zullen wij medio 1947 troe pen genoeg hebben om te gaan deelnemen aan de militaire bezetting van. Duitschland. Over de doelstelling en taak van onze krijgsmacht zeide minister Fiévez, dat handhaving van de zelfstandigheid des rijks tevens vereischt deelneming aan de internationale rechtshandhaving. Behalve ds. Zandt gelooft niemand meer, dat we het op ons eentje af zouden kunnen. Uit die doelstelling volgt meteen de taak voor ons leger. Die vereischt een har monische samenstelling der verschillende wapenen, aanpassend bij de samenstelling van de staten, met wie wij zullen hebben samen te werken. Hoe de inrichting van het leger zal moeten zijn, is, juist doordat men zich ook internationaal daaromtrent nog niet heeft vastgelegd, nog niet met stelligheid te zeggen. De minister scheen dé kans het 'grootst te achten op een tus- schenvorm tusschen een staand en een militieleger. Met betrekking tot legerorganisatie en -leiding had hij het over een spoedig te scheppen gecombineerden staf, als advi- seerend college ten behoeve van den be- staanden Raad voor Militaire aangelegen heden van het Koninkrijk (een der col leges uit den ministerraad), waaruit dan .vervolgens een rijksstaf zou moeten groeien. Onder de regeering heeft een drie manschap de directe, dagelijksche leiding van het leger, te weten de chef van den Genei-alen Staf, de Kwartiermeester- Generaal en de Adjudant-Generaal bij wier onderling contact de eerste als leidende figuur" optreedt. De minister deelde mede, dat voor het onder-wijzend personeel de volgende maat staven worden aangelegd wat betreft het verleenen van vrijstellingen van militairen diénst: van de onderofficieren en minde ren worden de hoofden van scholen vrij gesteld. Van degenen, die officier zijn wordt niemand vrijgesteld. Voorts worden Britten tie „bevrijders van het Duitsche volk" Het Engelsche Labour-parlementslid Richard Stokes, die herhaaldelijk de aan dacht van het Éngelsche parlement op den toestand in Duitschland heeft gevestigd, verklaarde Woensdagavond in het Lager huis, dat hij niet in het minst verrast zou zijn, indien de jonge Duitsche generatie Hitier boven de Engelsche orde stelde, wanneer de behandeling van de laatste 18 maanden geen wijziging ondergaat. De wetten tegen de verbroedering moeten vol gens Stokes worden afgeschaft en de En- gelschen moeten zich bevrijders, niet over winnaars van het Duitsche vplk noemen. Hij stelde voor, in de komende zes maan den den export van steenkolen uit het Ruhrgebied stop te zetten om de Duitsche industrie weer op gang te helpen. John Hynd, die verantwoordelijk is voor het Britsch bestuur van Duitschland, kan vol gens Stokes onmogelijk Duitschland van Londen uit besturen en moet zich in de Britsche zóne vestigen. De Engelsche zui- veringspolitiek met een lijst van 133 vra gen aan 1.370.000 Duitschers noemde hij „waanzinnig5 Robert Bootiby (Conservatief) en Mi chael Foot (Labour) vielen Stokes bij. John Hynd antwoordde, dat hij deze zeer sombere en tragische beschrijving van den toestand in Duitschland niet wilde corri- geeren. Hij wees er alleen op, dat de voed selpositie een bewijs is van de noodzake lijkheid om ten aanzien van Duitschland in de politiek één lijn te trekken met de ge- llieerden. Nederlander wil den Atlantic per zeilboot oversteken De Nederlandsche zakenman Alfone San- ding arriveerde te La Coruna aan boord van zijn twaalf ton metende jacht „De Vliegende Hollander". Vier maanden ge leden was hij uit Nederland vertrokken. Sanding, die lid is van de Koninklijke Ne derlandsche Jachtclub, vertelde aan een medewerker van United Press, dat hij op weg was naar Curagao. Hij was aanvankelijk voor een plezier reis vertrokken, maar hoopt er thans een zakenreis van te kunnen maken. Zijn eenige metgezel is de Nederlander Gerard Jan Kloppenburg. Drie andere opvarenden waren onderweg van boord gegaan, nadat zij kennis hadden gemaakt met zware zeeën, die bijna den ondergang van het scheepje hadden veroorzaakt. Een ging in. Engeland van boord, dé beide anderen in Ribaden (Spanje). Sanding had het plan gedurende een maand in La Coruna te blijven teneinde den gevaarlijken overtocht over den At- lantischen Oceaan te kunnen volbrengen. Het was zijn bedoeling drie ex-varen zee lieden te monsteren om het experiment met succes te kunnen volbrengen. Opnieuw gerucht over geheim Duitsch leger Radio Moskou heeft een bericht aangehaald uit de „Prawda", waarin wordt beweerd, dat Engeland bezig is een geheim Duitsch leger, genaamd de „Zwarte Reichswehr" op te rich ten. De Berlijnsche correspondent van de Prawda seint, dat de Britten, in tegenstelling met de beloften aan den geallieerden bestuurs ••aad, de Duitsche legergroepen niet ontbon den hebben, maar dat zij zelfs, volgens in lichtingen van bevoegde zijde, zekere speciale militaire afdeelingen aan het inrichten zou den zijn, waaronder de zoogenaamde „Zwarte Reichswehr". Scheepvaart en luchtvaart De minister van Verkeer, ir H. Vos, heeft in een vergadering van de 'navenvereeniging „Rotterdam" een rede gehouden over ver keersproblemen en daarin verklaard, dat het niet juist is, dat aan een scheepvaartmaat- schappij éen concessie geweigerd is voor het Het Joegoslavisch nieuwsbureau meldt, 0penen van een luchtlijn op Néderlandsch- dat maarschalk Tito een nieuwe demobili- indië. Aan de maatschappij is verzocht zich met een andere maatschappij, welke in deze aangelegenheid belanghebbende is. in ver binding te stellen en overleg te plegen. Het Haarlemsche Revue- en Cabaretgezel* schap „De Zoldermuizen" geelt Zaterdagavond 30 November een uitvoering met bal in „De Weyman" te Santpoort. onderwijzei-s vrijgesteld, indien door hun opkomst 'het aantal overblijvende leerkrachten, inclusief het hoofd en even- tueele zieken tot vijftig procent of daar beneden zou dalen, hetgeen dan beteekent vijftig procent der normale bezetting dei- school. Er is een maatregel in voorbe reiding om alle onderwijzers voor zoover zij geen officier zijn en voorzoover zij dertig jaar of ouder zijn, d.w.z. onderoffi cieren van dertig jaar en ouder vrij te stellen, maar een korporaal of soldaat i-eeds indien hij zeven en twintig jaar is. Dit is dus een nieuwe norm, die sedert enkele dagen is aangelegd. De minister liet nagaan, of het mogelijk is dezen norm ook nog toe te passen op diegenen, die reeds onder de wapenen waren. De minister gaf de verzekei-ing, dat hij de belangen van het onderwijs voorrang zal verleenen boven andere, ook wat de aflossing betreft. Na deze concessie van den minister had den alleen nog de communisten behoefte aan de motie-Schoonenberg, welke alle onderwijzers vrijgesteld wilde zien. Zoo doende werd deze motie verworpen. De begrooting ging er door met alleen de com munisten tegen. Bij Marine gaf Dr. Bruins Slot (A.R.) uiting aan zijn voox-keur voor een sterke vloot van onderzeebooten en een krachtige luchtmacht. Hij wilde verder we ten, of wij over de door onze marine in te nemen plaats in het kader der internatio nale samenwerking eenige afspraak met de Britten hebben gemaakt. D r s. Kort hals (P. v. d. V.) drong aan op spoed bij den aanbouw, waarin wij ver ten achter zijn en op een snelle vaststelling van een mede in intex-nationaal verband passend vlootplan. Hij was voorts verontrust door berichten over smokkelhandel tusschen Sumatra en Malakka. Nadat de heer Vorrink (P.v.d.A.) in een betoog, dat heel wat herhalingen be vatte van hetgeen hij reeds bij Oorlog had aangesneden, ook nog even een artikel van een vlootpredikant geci-itiseerd had, meen den Mr. d e W i 1 d e (A.R.) en de heer T i- lanus (C.H.) het voor de bedoeling van de hun overigens onbekende pennevrucht te moeten opnemen. Het betrof hier critiek op hetgeen in Indië is geschied en dat von den zij volkomen toelaatbaar. Joegoslavië demobiliseert satie-order heeft geteekend. Volgens order worden manschappen en reserve officieren van leger en marine die in 1923 werden geboren en zich in de tweede helft van 1944 bij het bevrijdingsleger en de par- tisanen-groepen voegden, 30 November a.s. gedemobiliseerd. Spoedige aanval der regeeringstroepen verwacht De verwikkelingen in Perzië hebben een groote spanning veroorzaakt in Teheran zoowel als in de Azerbeidsjaansche kringen. Na het binnentrekken der regeeringstroe pen in Zenjan is de opmarsch in Azer beidsjaansche richting voortgezet. Volgens United Press zijn Woensdagmor gen nog meer wagens met regeeringstroe pen in de richting van Azerbeidsjan ver trokken. De strijdkrachten van Azerbeids jan hebben, voordat zij Zenjan verlieten, op strategische punten, zooals spooirbrug- gen en kruispunten van wegen, mijnen neergelegd. De premier van Perzië Gavam es Sul- taneh, heeft gisteren gedurende twee uur geconfei-eerd met den Sjah over „drin gende en urgente staats aangelegenheden". Reizigers, die uit Azerbeidsjan terug- keeren, melden dat er groote spanning in Uit den wedstrijd EngelandNederland: De Vroet in een vliegende tackle met Lawton, den Engelschen middenvoor Concertgebouworkest te Haarlem Concert op Zondag 15 Dec. Het Concertgebouw Orkest zal voor het eerst na de bevrijding wederom te Haar lem optreden en wel op Zondagmiddag 15 December. Eduard van Bein-um zal dirigee- ven. Het programma bevat de volgende wer ken: Diepenbrock, Voorspel en Epiioog uit Electra; Ravel, Rhapsodie Espagnole; Bruckner, 7e Symphonie. deze provincie heerscht en dat voorberei dingen worden getroffen voor verdediging in geval de centrale strijdkrachten zouden aanvallen, hetgeen spoedig venvacht wordt. Een hooge i-egeeringsautoi-iteit ver klaarde tegenover United Px-ess, dat Tehe ran een beroep op de oi-ganisatie der Ver- eenigde Volken zou doen, wanneer de Rus sen Azerbeidsjan opnieuw zouden steunen tegen de centrale regeering. „Onze zaak staat ditmaal sterker, omdat wij verschil lende documenten tot onze beschikking hebben, maar natuurlijk vei-wachten wij, dat Firouz deze kwestie tot een goed einde zal weten te brengen". Prins Firouz is ge zant in Moskou. Britsche vloot verlaat Alexanclrië Een woordvoei'der der Britsche admira liteit heeft volgens U. P. medegedeeld, dat de Royal Navy zich reeds uit Alexandrië heeft teruggetrokken en als basis voor de Middellandsche Zeevloot naar Malta is ge gaan. Slechts drie of vier man marine personeel zijn in Alexandrië achtei'geble- ven om het radio-station der marine te verzorgen. De schepen die hun basis in Alexandrië hadden kregen daarvoor andere havens aangewezen. De ontruiming is een van de laatste phases van de uitvoering der op 7 Mei be kendgemaakte regeling tusschen Egypte en Engeland.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1