J Oranjeploeg machteloos tegen meesterlijk spel Kraak stopte een strafschop van Hardwick r Het1 avontuur van Thomas Toverbal Hoe de doelpunten ontstonden Textielproductie is sterk gestegen Nieuwe bonnen In Decembernog tweemaal een zeep-bon Wereldnieuws Engeland-Nederland 8-2 Het resultaat van den voetbalwedstrijd Engeland-Nederland is 8-2 geworden voor de uitstekend spelende profs, die onze landgenooten een lesje hebben gegeven. Vooral de voorhoede was in uitstekenden vorm en aangenomen wordt, dat Engeland tot nu toe nooit zoo'n sterke linie heeft gehad. Vooral het binnentrio Carter-Lawton-Mannion speelde een sublieme partij. Zij legden in een kwartier tiid den grondslag voor een overwinning door een voorsprong van 5-0 te behalen. Bergman en Kick Smit maakten de Nederlandsche doelpunten. Velen hadden gehoopt, dat het enthousiasme der Nederlanders een voldoende aanvulling zou geweest zijn om het tekort aan technische kwaliteiten te dekken, maar dit enthousiasme, dat onze spelers voortdurend als hoofdwapen van hun speelwijze trachtten te hanteeren, bleek een slagzwaard in handen, te zwak om de houwen toe te brengen, die noodig waren om een veel beter, veel doeltreffender bewa pend tegenstander met succes te kunnen be strijden. Het was een strijd tusschen onevenwaar dige grootheden, tusschen een ploeg, die 6lechts over primitieve hulpmiddelen beschik te en een elftal, waarvoor geen voetbalgehei men meer bestonden. Een strijd vooral, waar uit ten overvloede bleek, dat de Nederland sche voetbalamateurs van deze na-oorlogsche periode nog bij lange na niet opgewassen zijn tegen de Engelsche grootmeesters van 1946. De Engelsohe voetballers hebben, zonder zich bijzonder in te spannen, op regelmatige wijze het vonnis voltrokken, dat reeds in den aanvang van dezen strijd door technische superioriteit over den veel zwakkeren tegen stander was uitgesproken. Lawton, dc En gelsche middenvoor, scoorde vier fraaie doel punten. rechtsbinnen Carter twee en Finney en Mannion ieder één. Modern Engelsch voetbal In het spel der Engelschen zat systeem, het systeem, dat modern Engelsch voetbal op het tegenwoordige peil heeft gebracht. Deze regel matig loopende voetbalmachine liep de wei nig eenheid toonende Nederlandsche ploeg telkenmale onder den voet als een tank. die, onvervaard en vrijwel onkwetsbaar, te vluch tig aangelegde versterkingen doorbrak. In den aanvang bleek doelman Kraak nog een allerlaatste hindernis, die de Engelsche aanvalsmachine zou kunnen weerstaan, maar deze IJmuidenaar alleen kon den Engelschen stormloop niet bedwingen. Dat hij achtmaal den bal uit het net moest halen, kan hem zeer zeker niet als een falen worden aange rekend. Het zwakkere spel van heel de Neder landsche ploeg was oorzaak, dat Nederland verliezen moest. Feitelijk is weinig meer van het Nederland sche elftal te zeggen, dat zich onafgebroken weerde, maar machteloos bleef tegen het meesterlijke spel der Engelsche profs, wier voorhoede de sterkste linie vormde, maar waarvan de achterhoede meer fouten maakte dan een ploeg, die nu al vier wedstrijden lang heeft samengespeeld, zich veroorloven mag. Vooral Hardwick, de Engelsche aanvoerder en linksachter beging fouten, die hem in een leaguewedstrijd zwaar aangerekend zouden zijn. De wedstrijd in een notedop 2,10 De ploegen komen op het veld. 2.14 Paauwe wint de toss. 2.15 Lawton trapt af. 2,24 Kraak redt op prachtige wijze. 2.37 Lawton geeft Engeland de leiding. 2,40 Lawton doelpunt opnieuw. 2.47 Carter scoort. 2.48 Mannion brengt den stand op 40. 2,50 Lawton komt alleen voor doel schiet in (50). 2,53 Bergman kopt den bal in doel en de stand is 51. 2.55 Kraak stopt een strafschop van Hard wick na hands van Potharst. 2,59 Finney doelpunt van de zijlijn af. 3.00 Rust breekt aan met 61. 3,13 Roozen trapt af. 3.38 Kraak stopt een hard schot van Car ter, vermoedelijk achter de doellijn. 3,40 Carter kopt na een aanval in (71). 3.47 Lawton maakte zijn vierde doelpunt uit een vrijen trap. 3.48 De duisternis valt in. 3.56 Uit een door Wilkes aangegeven bal brengt Smit den eindstand op 82. 3,58 Scheidsrechter Martin kondigt het einde aan. Wilkes de beste Neder landsche speler Hier zijn we dan gekomen aan het licht punt in de Nederlandsche ploeg: onze rechts- binnen Wilkes, die getoond heeft over kwa liteiten te beschikken, die hem evenwaardig deden zijn aan zijn tegenstanders. Wilkes was niet bang voor de Engelsche backs. Het was, alsof hij nu eens duidelijk wilde toonen, dat zelfs een Engelsche prof. hem geen ontzag in boezemde. Aanvoerder Hardwick werd twee maal de dupe van het moedig en doortastend spel van den Xerxes-speler, die eenmaal voor de rust toen de Engelsche verdediging meende, dat hij buitenspel stond en besluite loos staan bleef, een voorzet gaf, die de naar binnen geloopen Drager slechts voor het inschuiven had, maar dien de Ajaxied van nog geen drie meter afstand naast schoot, waardoor de „kans van den dag" verloren ging. Dat de Nederlanders geen bepaald systeem bezigden, kan hun nooit kwalijk genomen worden, maar de speelwijze, die zij dezen middag toepasten, was niet. alleen ondoel treffend. doch ook fataal tegenover dit Engel sche elftal, Steeds toch zag men den spil Vermeer van Lawton wegloopen, om aan het spel in het veld deel te nemen. Daar tevens de Engelsche vleugelspelers vrijwel steeds vrij spel werd gelaten, kon Engeland volstaan met zijn systeem van een aanval van drie spelers, waarbij zich meer dan onze landge- nooten lief was, ook telkens de binnenspeler? Mannion en Carter voegden. Een aanval, waartegen, onder deze omstandigheden, zelfs de sterkste Nederlandsche achterhoede mach teloos zou hebben gestaan De achterspelers van Ajax. Potharst en Van der Linden, hebben geen slechten wed strijd gespeeld, maar tegen deze numerieke overmacht waren zij niet bestand. Alleen zou men het Potharst kwaliik kunnen nemen, dat hij een paar maal opzettelijk den bal met de Tekst van Bep Smits, met tekeningen van 1 Giesberts 12. Hóóg uit de lucht kwam een suizend geluid snel naderbij; een plotselinge ruk wind scheen het inktzwarte duister met boze geluiden te vervullen. Het zuchtte, kraakte en steunde zó angstaanjagend, dat Thomas er kippevel van kreeg! Angstig staarde hij naar de verblindende bliksem stralen, die als vlammende speren door het luchtruim schoten. De éne dreunende don derslag volgde op de andere, totdat ook de grond onder hem eensklaps begon te gol ven en te deinen. Een oorverdovend ge kraak volgde. Thomas kreeg het gevoel, dat hij op vreemde wijze het evenwicht ver loor en viel, héél diep naar beneden... hand bewerkte. Eenmaal sloeg hij, toen Kraak het leer niet bereiken kon, den bal uit het doel, maar aanvoerder Hardwick beging toen een nieuwe fout door den toegestanen straf schop in Kraak's handen te trappen. De Engelsche doelman Swift heeft ook de zen middag zijn grooten naam gehandhaafd. Hij maakte enkele kleine fouten en beging slechts een blunder door een schot van Berg man het eerste Nederlandsche doelpunt door zijn handen in het doel te laten glippen. Het tweede Nederlandsche doelpunt was van veel beter formaat. Ook hierin had Wil kes een leeuwenaandeel. Want hij was het, die opnieuw eenige tegenstanders wist te ontwijken, om daarna den bal naar Smit te spelen, die twee minuten voor het eindsignaal met een prachtig schot blijk gaf van zijn voetbalkwaliteiten. Een schot, zooals er meer afgevuurd hadden dienen te worden in dezen voor Nederland te zwaren strijd, waarin ruim 32.000 toeschouwers een Engelsche zege toe juichten, die, zooale gezegd, vergemakkelijkt werd door het tegenspel der Nederlanders. Maar zoolang er spelers van het formaat van Wilkes in Nederland te vinden zijn, die onder leiding tot verdere ontwikkeling ge bracht kunnen worden, behoeft Nederland zich geen zorgen voor de toekomst te maken, waarbij de les van Huddersfield vruchten kan afwerpen. Sport in het kort OVERWINNING VOOR HDC. Voor de hoofd klasse-competitie van den Nederl. Dambond won de Haarlemsche Damclub te Wonmerveer mei 119 van „Wormerveer-Wormer" I. HRKD—HAARLEM 19—10. De damclub „Haarlem" speelde voor de competitie tegen HRKD. Het resultaat was 10—10. De uitslag is: P. Mul—F. Mollema 1—1; A. GamelaC. F. Visse 20; C. Heesakkers— G. P. Roet 2—0; M. HenbenG. v. d. Werff 0—2; J. LucasH, J. Rozijn 11; A. MastelingG, P. Heck 1—CL; C. StijnmanP. Molleman l—1; W. v. WortJ. Holm 02; G. Kraak—J. van Beiikum 0—2; Th. v. Wort—Ph. F. Amelung Sr. 2—0. Merkwaardig voorval in Enkhuizen Op een repetitie van de Koninklijke Stedelijke Muziekvereeraging in de Doeienzaal te Enkhui zen op Vrijdag 15 November heeft zloh een merkwaardige gebeurtenis afgespeeld. De diri gent, de heer Gerard H. Boedijn leidde een uit voering van Beethoven's „Die Ehre Gottes aus der Natur", toen hij plotseling op een pagina van het door hem zelf voor het orkest uitge schreven werk een vlek ontdekte, die zich in een tijdsverloop van ongeveer twee minuten ont wikkelde tot een vaag mannen-portret, dat eenige gelijkenis vertoonde met dat van Beet hoven,. Het „Parool" meldt verder, dat de heer Boe dijn het dlrigeeren staakte en een pijnlijk gevoel in vingers en schouders waarnam. Wij hebben over deze gebeurtenis, die in Enkhuizen nog al wat beroering schijnt te heb ben gewekt, de meening gevraagd van dr. W. Tenhaeff, privaat-docent aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, die als para-psycholoog van deze verschijnselen op de hoogte is gebracht. Hij zeide aanvankelijk den indruk te hebben gekregen dat het voorval niets te beteekenen had. Maar na een voorloopig onderzoek was hij tot de conclusie gekomen, dat geen van de be trokkenen in staat geacht moet worden om een grap uit te halen. De dirigent heeft nooit aan „spiritisterij" gedaan en staat beleend als een serieus man. Hoewel er nog niets onomstootelijk vast staat, is dr. Tenhaeff, zooals hij ons verklaarde, naar mate hij het voorval verder onderzoekt, geneigd er beteekenls aan te hechten en er een verkla ring voor te zoeken op para-psychologisch ter rein. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 28 NOVEMBER Concertzaal: Calvet-kwartet, 20 uur. Zuider kapel: J, Sevensma, 20 uur. Bovenzaal Brinkman, Plein: „De degel ij ksche omgang met rashonden" (Lezing Kynologemolub Kennemerland), 20 uur. Hotel De Leeuwerik: Ledenvergadering v. d. Ver. tegen het mishandelen van dieren, 20 uur. Rem brandt: Het Meisje en het monster (14 j). Palace: Onstuimig bloed (18 j.). Luxor: Follies Girl (14 j.). Alle drie om 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: De dansende piraat (a. 1.) 14.00, 16.30, 19.00 21.15 uur. City: De geheim agent (18 j.) 14.15, 16.30, 19.00 en 21,15 uur. Spaarne: Verloren in de Wildernis (14 j.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Woensdagmiddag luisterden duizenden Nederlanders naar het radioverslag van den voetbalwedstrijd Engeland-Nederland in Huddersfield. Ook de echtgenoote van Kick Smit en de kinderen hadden zich om het radiotoestel geschaard. Aangezien er geen wijzigingen in de ploe gen waren aangebracht stelden de volgende elftallen zich op: Engeland: Doel: Swift (Manchester City); achter: Scott (Arsenal), Hardwick (Middles- borough); midden: Wright (Wolves), Franklin (Stoke City), Johnston (Blackpool); voor: Finney (Preston North End), Carter (Derby County), Lawton (Chelsea), Mannion (Middlesborough) en Langton (Blackburn Rovers). Nederland: Doel. Kraak (Stormvogels); achter: Potharst (Ajax), v. d. Linden (Ajax); midden: Paauwe (Feyenoord), Vermeer (Excelsior), De Vroet (Feyenoord); voor: Drager (Ajax), Wilkes (Xerxes), Roo zen (Haarlem), Smit (Haarlem), Bergman (Blauw Wit). Het had den geheelen nacht en den morgen geregend, zoodat het terrein er des morgens zeer slecht uitzag. Vooral voor de doelen stond veel water. De regen hield gelukkig tegen den middag op, doch de grijze wolken voorspelden weinig goeds. Nederlandsche militairen vormden het meerendeel der Ne derlandsche supporters. Toen de Nederlandsche ploeg het veld be trad, kwamen de Nederlandsche supporters met recht los. Nederlandsche vlaggen, die voordien verborgen waren gebleven, werden boog boven de menigte gezwaaid. Nadat de ploegen zich hadden opgesteld, klonken de volksliederen. Het publiek toonde zich verheugd over het feit, dat ook de Ne derlanders in genummerde shirts speelden. Aanvoerder Paauwe won den toss en om precies 2.15 uur (Engelsche tijd) werd afge trapt. Nederland werd dadelijk op eigen helft te ruggedrongen en de Engelsche aanvallen ont wikkelden zich voornamelijk van den rechter vleugel uit, waar Finney goed werk deed door twee fraaie voorzetten te geven. De eer ste werd door Johnston overgeschoten. Uit de tweede kopte Lawton den bal op het doel, doch Kraak redde op het laatste ©ogenblik. Het spel bleef vrijwel voortdurend op de Nederlandsche helft. Bij een der sporadische Nederlandsche aanvallen kreeg Wilkes den bal toegespeeld Hij dribbelde naar rechts, speelde zelfs Hardwick voorbij, doch zijn schot op doel was te zacht om Swift in moei lijkheden te brengen. De Engelschen bleven rustig aanvallen en Langton kopte uit een voorzet van rechts den bal laag in, waarbij Kraak redde door het leer weg te trappen. Weer was het Wilkes, die bij een Nederlandschen aanval van een fout van Hardwick gebruik maakte om een schot te kunnen lossen, maar tot schieten kwam hij ditmaal niet, doordat de Engelsche verdediging zich intusschen had hersteld. Nadat een goede voorzet van Wilkes door Swift was opgevangen en weggewerkt, nam Engeland opnieuw het initiatief, maar een van te grooten afstand gelost schot van Car ter bood Kraak geen moeilijkheden. Een vol gend schot van Carter werd door een been van een onzer verdedigers van richting ver anderd. Na 22 minuten kreeg Lawton den bal van links toegespeeld. De Nederlandsche ver dediging bleef te lang toekijken en met een hard schot werd Kraak gepasseerd (1—0). Uit een volgenden Engelschen aanval schoot Finne'y den bal tegen de lat, De superioriteit van het Engelsche voetbal verleidde den En gelschen dikwijls tot een te ver doorgevoerd kort spel. Het tweede Engelsche doelpunt ont stond, nadat Finney had voorgezet en Lawton den bal langs Kraak had gekopt (2—0). Dat waren twee doelpunten van Lawton in acht minuten. Dröger miste de kans van den dag toen de Engelsche achterhoede bleef staan bij een vermeend buitenspelgeval van Wilkes, die fraai voorzette, waarna Drager glijdend van nog geen 3 meter afstand naast schoot. Na een half uur spelen waren het achtereenvol gens Carter en Mannion die met rustig ge richte schoten scoorden, waarna Lawton alle Nederlanders, Kraak incluis, achter zich liet, om den bal in het leege doel te plaatsen (5—0) Op dit oogenblik de 35e minuut leek het of de strijd in een débacle voor Neder land zou eindigen Gelukkig bleef Nederland doorzetten en het gelukte Bergman met een rustigen kopbal Swift te verschalken. Deze maakte de fout den bal door zijn handen te laten giippep (a—1). Engeland werd kort daarop een strafschop toegewezen, toen Pot harst uit wanhoop den bal uit het doel gesla gen had, maar Hardwick schoot recht in de handen van Kraak. Even voor de rust doel puntte Finney met een schitterend schot van de zijlijn af, een schot dat Kraak verkeerd beoordeelde. Rust kwam met 61. Tweede helft. Om elf minuten over drieën trapte Roozen voor de tweede helft af. Een ver hoog schot van Wilkes plukte Swift gemakkelijk uit de lucht. De Engelschen deden het nu rustig aan. Het tempo was aanzienlijk minder snel dan vóór de rust. Aan beide zijden strandden de meeste aan vallen op buitenspel. Éénmaal was Drager er doorheen, maar Scott belette hem op het laat ste oogenblik te doelpunten Hij zelf raakte geblesseerd. Het werd een eentonige tweede helft, waar in de Engelschen niet meer moeite deden dan zij noodig vonden. Na 25 minuten spelen schoot Carter keihard in, welk schot Kraak vermoedelijk achter de doellijn stopte, maar scheidsrechter Martin liet doorspelen. Twee minuten later kopte Carter na een algemee- nen aanval het zevende doelpunt langs Kraak (7—1). Lawton scoorde hierna het achtste doelpunt. Na 34 minuten werd Carter door De Vroet foutief aangevallen. Lawton nam den vrijen schop en via Kraak belandde de bal achter de doellijn (81). In de invallende duisternis van de laatste tien minuten trachtten de oranjehemden nog een tegenpunt te maken. In de voorlaatste minuut doelpuntte Smit, na prachtig doorzetten van Wilkes, met een hoog schot in den hoek (8—2). Zoo kwam het einde met een zeer groote zege van het En gelsche elftal. Moord uit minnenijd In de Mesdagstraat in Amsterdam-Zuid heeft een 35-jarige Poolsche soldaat een der tigjarige vrouw en een acht-en-twintigjarigen bloemenventer neergeschoten. De vrouw was op slag dood, de man werd in den linker schouder getroffen. De Poolsche militair, die deel uitmaakt van het Engelsche bezettingsleger in Duitschland, had omgang gehad met de vrouw, wier echt genoot als politiek delinquent in een kamp verblijf houdt. De vrouw had echter de rela ties met den Pool verbroken en een verhou ding aangeknoopt met den bloemenventer. De Pool beeft het tweetal opgewacht en in een opwelling van jaloezie beiden neergeschoten. Zonder zich 'te verzetten heeft hij zich door burgers naar het politiebureau laten brengen. De politie onderzoekt thans, wat er met, den dader moet gebeuren, aangezien hij als bui- tenlandsch militair, die in Nederland een mis drijf heeft gepleegd, niet door een Nederland sche rechtbank kan worden berecht. Leger en vloot en ook de industrie hebben echter veel noodig Over de voorziening van textiel, schoe nen, fietsen en andere artikelen hield dr. E. L. Kramer, directeur voor Herstel en Voorziening van het ministerie van Eco nomische Zaken een radiorede. Hij ver klaarde dat de moeilijkheden met de zeep- voorziening alleen door het gebrek aan grondstoffen veroorzaakt worden, welke practisch geheel uit het buitenland moeten komen en daar niet te krijgen waren, even min als het eindproduct, de zeep zelf dus. Hoe de situatie zich in 1947 zal ontwikke len, is nog moeilijk te zeggen. Tabak. Er is waarschijnlijk geen artikel, waar over in den laatsten tijd zooveel gesproken is als tabak. Bij de huidige distributie kost de tabaksvoorziening reeds eenige tiental len millioenen guldens aan buitenland- sche betalingsmiddelen. Vast staat dat de geruchten, als zou de tabakskaart voor de dames worden ingetrokken, onjuist zijn. Fietsen. Niettegenstaande voor het aankoopen van rijwielonderdeelen groote bedragen ter beschikking zijn gesteld, kwamen in 1946 rond 175.000 rijwielen voor de bevolking beschikbaar, waarvan iets meer dan de helft uit eigen productie en de rest uit import. De behoefte is op tenminste 1 mil- lioen rijwielen te stellen. Verschillende essentieele onderdeelen, zooals kettingen en remnaven moeten uit het buitenland komen, waar deze ook schaarsch zijn. In 1946 zijn geen rijwielen geëxporteerd. Radio. Voor het binnenland zullen dit jaar 90.000 radiotoestellen beschikbaar komen. Ongeveer 170.000 toestellen zullen zijn ge ëxporteerd. De binnenlandsche behoefte ligt in de buurt van 800.000 stuks. Voor 1947 mag een flinke stijging dei- productie worden verwacht. Textiel. De textielindustrie kan in drie groote groepen worden onderverdeeld, den ka- toen-, den kunstzijde en den wol-sector. Over de geheele linie is de productie sterk toegenomen. De kunstzijde-sector staat er in het algemeen het beste voor. Wordt de raming voor het laatste kwartaal 1946 ge haald, dan ligt de productie nog maar 20 pet. onder de vooroorlogsche. Daar in de kunstzijde-industrie de spincapaciteit grooter is dan de weefcapaciteit is er een aanzienlijke export van kunstzijden ga rens. De Binnenlandsche verwerking is echter grooter dan voor den oorlog. Zoowel in den katoen- als in den wol sector is, in tegenstelling met den kunst zijdesector, de weefcapaciteit grooter dan de spincapaciteit. Import van garens is zeer moeilijk, zoodat de omvang van onze katoen- en wollen-weefselproductie in hoofdzaak bepaald wordt door onze eigen spinnerijen. In den katoensector is de voornaamste belemmering voor hoogere productie het gebrek aan arbeidskrachten. De weefcapa citeit wordt voor ruim 50 pet. gebruikt. Zachte zeep en extra snoep De volgende bonnen zijn geldig tot en met 8 December: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 612 (strook 3): 494 Algemeen 100 gram suikerwerk 495 Algemeen 250 gram zachte zeep Bonkaarten Kd, Ke 612 (strook 3): 507 Algemeen 100 gram suikerwerk 503d Reserve 250 gram zachte zeep 503e Reserve 500 gram zachte zeep Tabakskaarten: T 60 2 rantsoenen tabaksartikelen Op de bonnen T 60 Tabak zal bij aankoop van twee rantsoenen sigaretten tenminste één rantsoen sigaretten, vervaardigd uit Zuid- Amerikaansohe tabak, geleverd worden. PETROLEUM VOOR KOKEN EN VERLICHTING. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat zij, die in het bezit zijn van kaarten voor petroleum voor kookdoeleinden of verlichting gedurende December op de bonnen A 05, A 06, A 07 en A 08 van de kaart UA 611 vier liter, op de bonnen B 03 en B 04 van de kaart UB 611 vier liter, op den bon C02 van de kaart UC611 vier litter en op de bonnen D 04 en D 05 van de kaart UD611 vijf liter petroleum kunnen koopen. Motorfiets tusschen militaire auto's bekneld Korporaal en soldaat gedood Op den weg langs het Winschoterdiep te Groningen is een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan twee militairen het leven heeft gekost. Tusschen een colonne militaire vrachtauto's reed een motorordonnans met duopassagier. Achter hem reed een vrachtauto welke in strijd met de orders bestuurd werd door e9n soldaat, die hiertoe niet bevoegd was. Toen de colonne even gestopt had, liet deze soldaat zijn wagen veel te snel optrekken met het noodlottig gevolg dat de motorfiets tusschen twee auto's bekneld raakte De motorrijder, korporaal Tj. Hazenberg, en de duopassagier, soldaat H. van der Meer, werden zoo ernstig gewond, dat zij korten tijd later zijn over deden. HX-AUTONUMMERS IN ZUIDHOLLAND. Binnenkort zal men met de autonummering in Zuidholland toe zijn aan nummer HZ 99999. Men zal dan overgaan on een nummering met de lettercombinatie HX. Daar de nummers 1 tot en met 100 gereserveerd worden voor een aantal autoriteiten, zal de nummering beginnen met HX 101. De voorziening blijft krap Ménige Nederlandsche huisvrouw zal wel een zucht van verlichting hebben geslaakt, toen zij de bonnen- lijst van deze week onder oogen kreeg. Daarna zal ze zich tot manlief gewend hebben met den uitroep „Eindelijk zeepWaarop „hij" vermoede lijk repliceerde; „Geef mij maar een extra rantsoentje tabak!" Inderdaad: eindelijk zeep. Sinds de laat ste bon voor zachte of harde zeep werd aangewezen zullen duizenden wasch-grage handen hoe langer hoe meer den bodem van hun zeeppot hebben zien naderen. Het probleem, dat achter deze zeepschaarschte ligt, is niet specifiek Nederlandsch: de ge heele wasschende wereld, inclusief Ame rika moet zuinig aan doen, om de een voudige reden, dat de vetpositie van alle landen uiterst somber is. „Waarom zijn we dan direct na de bevrijding zoo bedol ven onder de zeep?" zal menigeen zich afvragen. Deze vraag, die wij ook op het ministerie van Economische Zaken stelden, werd in Den Haag beantwoord met een verwijzing naar den toestand na Mei 1945. De Londensche regeering had groote voor raden zeep opgeslagen, wetende dat het gevaar voor epidemieën vlak na de be vrijding in ons landje verre van denk beelden zou zijn en de geallieerden droegen ook het hunne bij, om dit risico door mid del van zeepverschepingen zoo klein mo gelijk te maken. Geen vet, dus geen zeep. Voor de zeepfabricage zijn oliën en vet ten noodig. Voor onze margarineindustrie evenzeer. Hoe précair de wereld-vet-situ atie sinds het einde van den oorlog werd, moge blijken uit het feit, dat de aankoopen van zeepvetten in Amerika in mindering komen op onze toewijzing van consumptie- vetten. Als we nu weten dat vóór den oor log iedere Nederlander gemiddeld 5.4 kilo zeep per jaar gebruikte, en dat het Sep- tember-rantsoen van 1946 neerkwam op 1.7 kilo per hoofd per jaar, dan is het duidelijk, dat er gevaren dreigen voor de volksgezondheid; gevaren, reeds door de medische hoofdinspectie ingezien, vooral voor de noodgebieden. Nog is het sombere verhaal niet compleet: om de bonaanwij zing voor zeep ditmaal mogelijk te maken, zal de verf- en linoleum-industrie in haar toewijzingen van lijnolie moeten worden beknot, en zoowel verf als vloerbedekking rijmen op deviezen en wederopbouw. Maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Medio December komt er weer een bon voor waschpoeder; omstreeks de jaarwisseling hoopt men een bon voor huishoudzeep beschikbaar te stellen. Maar verf en linoleum moeten hiervoor bloeden. De glasactie vraagt om stopverf, voor stop verf is lijnolie noodig, 75 ton lijnolie zal door deze actie worden opgeslokt. Als we weten, dat er maar 500 ton van deze on misbare olie in Nederland aanwezig is, waarvan de loopende export-contracten voor kunsthars er 35 vragen, terwijl ook de textiel-industrie dringend om lijnolie verlegen zit, is het te begrijpen, dat de zeep-producenten lang niet kunnen krij gen, wat ze noodig hebben. Er is echter een lichtpuntje in deze ontmoedigendehistorie. Tusschen Decem ber en Februari wordt een aanzienlijke partij vetten uit Amerika verwacht (sta kingen voorbehouden Bovendien zal de Willem Barendsz in het komend voorjaar een bijdrage leveren in onze margarine-industrie, zoodat de lijnolie dan geheel beschikbaar komt voor de fabrieken, die er beslist niet buiten kunnen. Caustisohe soda, die ons land ook al niet produceert, is evenals vet onmisbaar bij de zeepziederij. De buitenlandsche leveran ciers, vooral Frankrijk, blijven in gebreke met het aanvoeren van deze grondstof, zoodat ook hier moeilijkheden rijzen. Zuinigheid blijft geboden. De huidige moeilijke situatie in aanmer king genomen zal het ieder duidelijk zijn, dat de zeepvoorziening voorloopig nog aan den krappen kant zal zijn. Hiertegenover staat echter, dat geen vrees behoeft te be staan voor het met-honoreeren van aan gewezen of nog aan te wijzen bonnen, al zal het hier en daar kunnen gebeuren, dat in de eene plaats de detaillisten iets eer der zullen zijn bevoorraad, dan in de andere. In ieder geval zal men de zuinigheid, welke men tot nu toe noodgedwongen bij het gebruik van zeep heeft moeten be trachten ook in de naaste toekomst als on vermijdelijk moeten beschouwen. In den wolsector bedraagt de productie der spinnerijen 125 pet. van die van vóór den oorlog. De capaciteit is sinds 1939 vergroot, terwijl de weefcapaciteit voor 90 pet. wordt gebruikt. Sedert eind 1945 kan de toeneming van de productie op 100 pet. gesteld worden. Zij bedraagt thans 2 millioen vierkante meter wollen stoffen per maand. Export van wollen weefgarens heeft niet plaats gevonden. De export van wollen stoffen is op gemiddeld 5 pet. van. de productie te stellen. Er is ook export van confectie, welke eenige procenten van de weefsel-productie bedraagt. De productie van overalls bedraagt mo menteel circa 40.000 stuks per maand. Voorts is een extra bedrag van eenige millioen guldens beschikbaar gesteld voor den aankoop van werklcleeding in het bui tenland. De huidige productie van kousen be- neerkomt op nog geen twee paar per vrouw draagt 480.000 paar per maand, hetgeen per jaar. Hoewel er voldoende grondstof is, wordt verhooging der productie nog belemmerd door tekort aan machinale ca paciteit en door gebrek aan geschoold per soneel. Tot dusverre kon nauwelijks eenige ver betering worden bereikt op het gebied der wollen onderkleeding. De vereischte ga rens moeten voor het grootste deel uit het buitenland komen. Helaas is hierin op kor ten termijn geen verbetering te verwach ten. Ondanks de sterke stijging in de produc tie onzer textielindustrie is de binnenland sche voorziening nog zeer matig. Relatief groote hoeveelheden moeten worden be stemd voor leger en marine en voor de door de industrie, den landbouw, de vis- scherij en de scheepvaart benoodigde tech nische weefsels. In 1947 zal gestreefd worden naar 80 textielpunten per hoofd als minimum. Schoenen, Eind December 194-5 bedroeg de schoe nen-productie reeds 440,000 paar per maand. De stijging zette ook in 1946 door en gemiddeld heeft de maandproductie in dit jaar 560.000 paar bedragen. Export van schoenen heeft practisch niet plaats gehad, wel import, waaronder 2 millioen paar Amerikaansche schoenen, waarvan ongeveer de helft den consument inmiddels heeft bereikt. De sterk toege nomen productie van onze schoenindustrie en de import van de Amerikaansche schoe nen, welke zonder bon verkocht worden, zijn oorzaak, dat de acute schoenen- nood voor een belangrijk- deel is opgehe ven. Het streven is er op gericht in 1947 voor iedereen een paar schoenen beschik baar te stellen, terwijl ook voor bet helaas nog bestaande probleem van de kinder schoenen een oplossing zal worden ge zocht. Fietsbanden. Sedert Juli 1945 tot en met October 1946 zijn voor de bevolking 2.7 millioen buiten banden en 2.2 millioen binnenbanden be schikbaar gesteld. De productie verhoudt zich tot den import als 3:1. De productie van toerbuitenbanden is in genoemde pe riode van ruim 65.000 stuks per maand meer dan verviervoudigd tot rond 280.000 stuks. De productie van binnenbanden is bijna verzesvoudigd en bedraagt thans 230.000 banden per maand. Momenteel wordt gemiddeld op ruim 60 pet. van de productiecapaciteit gewerkt. Het binnen landsche verbruik in 1939 dus productie plus invoer minus uitvoer- van toerbin- nenbanden bedroeg 3 millioen stuks en van buitenbanden circa 4.7 millioen stuks. Door gebrek aan staaldraad, canvas en chemicaliën kon de productie nog niet ver der worden verhoogd. Mgr. Paolo Giotobe, de apostolische internun tius in Nederland, zal dezer dagen weer uit Rome naar Nederland vertrekken om zijn post weer in te nemen. Hij heeft het plan om met de pel grims te reizen d<ie naar Rome komen voor de plechtigheden der zaligverklaringen. Mgr Giobbe zeide dal het Nationaal herstel in Nederland goede vorderingen maakt en dat het Nederlandsche volk na de vernielingen van den oorlog krachtig aan de wederopstanding van het land heeft gewerkt. Amerikaansche geleerden hebben vastge steld, dat radioactiviteit, welke volgt op de ont ploffing van atoombommen, ziekte veroorzaakt die op twee of meer geslachten blijft doorwer ken. Hun conclusie is gebaseerd op de reacties van insecten, die het voorwerp zijn geweest van radio-actieve proeven. Deze geleerden zijn van oordeel, dat de juiste invloed van radio-activiteit op menschelijke we zens echter pas bepaald kan worden, wanneer een diepgaande studie is gemaakt van den toe stand der Japanners, die de atoombommen van Nagasaki en Hirosjima hebben overleefd. Vijf doctoren hebben zich voor dit doel naar Japan begeven. Julius Krug, de Amerikaansche minister van binnenlandsche zaken, heeft, naar verluidt, ernstig een plan onder studie om door de pijp leidingen, die gedurende den oorlog voor benzine werden gebruikt, gas uit Texas naar de steen- koolverbruikende gebieden te laten komen. In dien een dergelijk plan uitvoerbaar is, zou het een blijvende en gevaarlijke concurrentie betee kenen voor de vetkoolindustrle. Op 3 December zullen 48 Duitsche artsen, verpleegsters en ander ziekenhuispersoneel voor een Duitsch hof terecht staan wegens het ter dood brengen van een groot aantal krankzin nigen. Met een Russisch schip zijn uit Marseille 110 Russische vluchtelingen vertrokken, die na de revolutie van 1917 naar Frankrijk gingen. Zij keeren thans uit vrijen wil naar hun land terug. De Britsche regeering heeft in het Hooger- huis waar de oppositie een groote meerderheid vormt een nederlaag geleden, toen een motie van lord Templewood (Conservatief) voor een onmiddellijke en uitgebreide hervorming van het strafrecht met 45 tegen 13 stemmen werd aangenomen. Lord Templewood verklaarde, dat in het rationeele moderne strafsysteem geen plaats is voor lijfstraffen. „Het straffen van on volwassenen met de roe en het geeselen van volwassenen", aldus lord Templewood, „zijn straffen, die volgens het Engelsch strafrecht nog steeds gelden, ofschoon de laatste straf zeldzaam Is geworden." De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 17.30 The Sky- mastera. 1.8.15 Willem Andrlessen. 18.30 Ned. strijdkrachten, 19.00 En nu naar bed. 19.05 Wat leerde ons Neder! and soh voetbalelftal in Hud dersfield. 19.20 Radio Volkshoogeschool. 19.45 Re- geeringsvoorlichtingsdienst. 20,15 Concertgebouw orkest. 21.15 Uit onze gouden eeuw. 22,15 The romancers. 22.45 Nederland in de wereld. 23.15 Koorzang van Kozakken (gramofoon). 23.30 „Hoogste tijd heeren", 23.45 Gramofoon. HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00, 20.00 en 22.00 uur Nieuws. 17.80 Gramofoon. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Hollandsche liederen! 18.30 Land- en tuinbouw. 18,45 Lily Laskine. 19.15 Stichting Studentenfilm. 19.30 Gramofoon (lie deren van Schumann). 19.40 De vaart der vol ken. 20.05 Studio-si.ert.ocht. 21,45 Gramofoon, 22.15 Actueel geluid. 22.30 Gramofoon (Bach). 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Kwintet op. 16 van Beethoven. 23.25 Gramofoon.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2