Lastige uitwedstrijd voor Stormvogels Noodlanding in de woestijn Voetbaloverzicht Reeds 80 millioen kg liariug V.S. V. krijgt bezoek van 't Gooi de week van 11 tot en met 16 November bedroeg de aanvoer van haring in Sche eningen 15G37 kantjes pekel- en steurharing en 641110 kg versche; in Katwijk 5603 kantjes: VSV II ontvangt Hilversum II, dat vooral in Vlaardingen 8927 kantjes en 46550 kg, ver- op eigen terrein een lastige tegenpartij is. sche; in IJmuiden 1295 kantjes en 1.065.463 kg. Een gelijk spel zit er o.i. voor de roodwitten versche. VSV speelt Zondag al weer thuis en wel tegen 't Gooi. De Hilversummers staan er op het oogenblik met hun 10 punten uit 9 wed strijden heel wat beter voor dan het vorige seizoen, toen de laatste plaats hun deel werd. 2e hebben dit seizoen zelfs nog een oogen blik ..den kop" gehad, doch staan thans op tfe vierde plaats, hoewel VSV. dat de vijfde olaats inneemt en HDVS minder verliespun- ten hebben. Onlangs verloor 't Gooi met 5—0 van Ajax, doch Zondag j.l. werd tegen Feyen- oord weer een alleszins gunstig resultaat be haald (2—2). Het vorige jaar liepen de resul taten, welke VSV tegen de Hilversummers behaalde, wel zeer uiteen. Thuis wonnen de IJmuiden aren met 6—2, doch uit verloren ze jflgf. 3i we verwachten thans een kleine zege voor VSV. Stormvogels verloor zijn zesden wedstrijd, merkwaardig genoeg thans door het feit, dat de achterhoede Kraak incluis volkomen faalde. Tot overmaat van ramp won HBS nog, hoewel het feit, dat het hier een zege op een andere zwakke zuster gold, nog een pleister op de wonde mocht heeten. _En nu gaan de Vogels morgen weer bij één der leidende clubs op bezoek, n.l. bij Blauw Wit. De Am- eterdammers zijn thans goed op dreef, zoodat het voor de hand ligt, dat zij zich door Storm vogels niet van de wijs zullen laten brengen. Wij rekenen dan ook op een Stormvogels- nederlaag. De Kennemers gaat bij B.CH op bezoek. Deze ploeg kan thans na de overwinning op de Spartaan even rustiger ademhalen, maar dit beteekent zeker niet, dat zij tegen RCH op verkregen lauweren kunnen rusten, want de Racing is den laatsten tijd goed op dreef. Een gelijk spel zou o.i. voor de Wijkers een zeer eervol resultaat zijn. Aan de Kweekerslaan zal het tusschen Vel gen en Vriendenschaar zeker spannen. De clubs behooren wel niet direct tot de kam pioensgegadigden, doch hebben toch een aan tal zeer goede resultaten behaald. We ver wachten een verdeeling der punten. Terrasvogels staat de zware uitwedstrijd tegen QSC te wachten. Op eigen terrein ver loren de Santpoorters destijds met 7—0. Den laatsten tijd zijn ze wel wat beter op dreef, maar we vermoeden toch niet, dat ze het teeen de Wormerveerders redden. Ook voor de andere kampioensgegadigde, Kinheim, verwachten we een overwinning, want Always Forward is niet direct een 6terke tegenpartij enKinheim heeft den laatsten tijd den smaak weer aardig te pakken DEM trekt naar Weesp en zal het daar tegen Rapiditas niet gemakkelijk hebben. Als de Wijkers met één puntje thuis komen, zijn we tevreden. Op eigen terrein won Beverwijk destijds met 4—1 van Aalsmeer. De bloemenmenschen zijn op eigen terrein echter wat meer mans, wat o.a. Meteoor aan den lijve ondervond. We verwachten dan ook hoogstens voor de Beverwijkers een gelijk spel. VVE, dat Zondag j.l. zoo kranig van Vlie gende Vogels won. zal Zondag a,s. ook wel van IEV winnen. En VVB achten we best in staat Fokke er onder te houden. wel in. Velsen II. dat weer kampioensplannen heeft zal er tegen ADW II wel lustig op los scoren. En van VSV III verwachten we op SNA II eveneens een stevige overwinning Kennemers III moet in staat zijn Zandvoor.meeuwen III er onder te houden. Vergadering Chr. Besturenbond Geen principieele samen werking met andere bonden De Christelijke Besturenbond IJmuiden" hield gisteravond in de bovenzaal van het Rex-theater een pvopaganda-vergadering. Spreker van den avond was de heer C. van Baren Jr., hoofdbestuurder van de afdeeling Fabrieks- en Transportarbeiders. De bijeenkomst werd geopend met het zin gen van een Psalm, gebed en schriftlezing. De voorzitter van den Besturenbond heette alle aanwezigen hartelijk welkom, waarna de heer Van Baren het woord kreeg. Spreker wees er allereerst op. dat in de achter ons liggende bezettingsjaren geen sprake kon zijn van een actie door de Christelijke vakbeweging. Voor het eerst weer sinds dien tijd is de Christe lijke vakbeweging in November haar propa- ganda-actie begonnen. ,,De ontkerstening in ons volk heeft zeer ernstige vormen aange nomen; vele Christenen staan hier onver schillig tegenover. Er moet echter gevochten worden voor ons protestantsch volkskarakter." „Hebben wij in onze vakbeweging wel be grip voor de worsteling van dezen tijd?" zoo vroeg spreker. „Er is een sterke hang naar eenheid waar te nemen. Er kan echter geen sprake zijn van een samenvoeging van N.V.V., Katholieke vakbeweging en onze bond. ge zien het verschil in de principieele standpun ten. Wel kunnen wij samenwerken; ieder houdt dan evenwel eigen verantwoordelijk heid. Wij worden geroepen tot herstel en wederopbouw in een ontredderd land. Alleen de arbeid kan hierin uitkomst brengen. On danks alle te overwinnen moeilijkheden gaan toch voorwaarts met onze Christelijke vakbeweging ,Wij moeten echter niet rusten," besloot spreker zijn rede, „voor de laatste Christe lijke arbeider in ons Vakverbond is onder gebracht." Ds. J. v. d. Wiel sprak het slotwoord. Door onvoorziene omstandigheden ging de aangekondigde zang door het mannenkwartet van het Goede Herder Kerkkoor niet door. Onderlinge competitie D.C.IJ Suijk in goeden vorm In de hoofdklasse van D.C.IJ. spelen itwaalf spelers, die elkaar fel bekampen om den clubtitel. Degene, wien deze titel te beurt valt, komt bij competitiewedstrijden in aanmerking voor het „eerebord". Van de thans acht gespeelde wedstrijden lukte het Suyk slechts één verliespunt te boeken. Dukel komt met drie verliespun- ten op de tweede plaats. Laros kreeg het zelfde aantal verliespunten, doch speelde niet meer dan driemaal, hierop volgt Ligt- hart met 4 pnt. De uitslagen van Dinsdag waren in de hoofdklasse: T. PostmaJ. v. Straten2- B. Dukel—H. Buys2—0 A. Ligthart—T. Dukel1—1 C. SuykSchol 20 Eerste klasse: P. v. d. VeldeLKoetsier20 L. HaverJ. Nanne 20 J. Waal-Vooys 0- J. KramerNieuwenhuizen. 20 Tweede klasse: LichtendahlJ. Broek02 v. BeelenC. Kaan 02 J. BroekRademakers. 2—0 In de eerste klasse is het J. Kramer, die nog niet één verliespunt boekte en de lei ding heeft, op den voet gevolgd door J. Smit, In de tweede klasse toont J. Broek zich de sterkste. De competitie wordt Dinsdag voortgezet. Velser agenten weerden zich Twee voetbalelftallen van de P.S.V. te Vel sen trokken Dinsdagmiddag de kicks aan en trapten er op los. Het eerste speelde tegen Bussum I en zette zijn glorietocht voort door te winnen met 6—1. Het tweede was minder fortuinlijk en verloor van Haarlem II met 1-4. n Schoon Avontuur'' De tooneelvereeniging „Varia" heeft ir Thalia het Fransche romantische blijspel „T Schoon Avontuur" op een bijzonder verdien stelijke wijze uitgevoerd. Het is een afgezaagd gezegde, maar het was in één woord: „af". De bezoekers waren verrast door de fraaie aankleeding van het tooneel, de in rococostijl uitgevoei'de kamer yan graaf d'Eguzon in Louveciennes. In het tweede en derde bedrijf was er een groote kamer op het landhuis van de oude mevrouw de Trévillac, waar de sfeer van een deftige buitenwoning („mansion" zou het in Engeland heeten) voor het grijpen lag. .,'n Schoon Avontuur" is een aardig Fransch blijspel, waarin we wel gaarne wat meer vaart hadden gezien. De scènes zijn wat lang gerekt en het vlotte spel der Varianen kon niet verhinderen, dat het af en toe wat te lang van draad was. Het eerste bedrijf levert de kennismaking met de familie d'Eguzon, met Hélène de Tré villac en haar bruidegom Valentin de Bar- royer. Hélène is niet bepaald verliefd op haar bruigom en dat is de schuld van Jan Hagen, die van Valentin een figuur maakte „om op te schieten". Als we complimentjes zouden gaan uitdeelen, zouden we bij hem moeten beginnen, want hij was het, die het blijspel karakter gaf. Hélène geeft de voorkeur aan haar ouden „vlam" André d'Eguzon en in plaats van een trouwpartij wordt het een schaking. Het ongehuwde paar maakt de hu welijksreis, die voorbestefd was voor de jong gehuwden. Oma de Trévillac weet niet beter De totale aanvoer in dit seizoen in boven genoemde aanvoerhavens bedraagt 107698 kg. tjes maatjesharing, 103961 kantjes volle ha ring. 438537 kantjes steurharing, 7284 kanties ijle haring, totaal 657480 kantjes en 20.256.583 kg. versche haring. SCHEEPVAART Kon. Holt. Lloyd. Westland. thuisreis. 26 Nov. van Rio de Janeiro. V. d. Velde, uitreis, 29 Nov. van Port Said. Waterland, uitreis. 26 Nov. van Las Palmas. Java-China-JapanUin. M.s. Tjitjalengka. 26 Nov. uit Tarakan, 28 Nov. in Makassar, via.Soe- ra-baja en Semarang naar Batavia (4 Dec.) 10 Dec. uit Batavia, Semarang, Hongkong en Amoy naar Sjanghai, M.s. Tjisadane, 29 Nov. in Hong kong, 1 Dec. in Amoy, verder over Hongkong, Sjanghai, Amoy, Hongkong, Manilla. Tarakan (bunkeren) en Makassar naar Javaansche ha vens. S.s. Tjibadak. 28 Nov. uit Batavia naar Semarang (29 Nov.) Soerabaja (30 Nov.—3 Dec.). Makassar (53 Deg.), Tarakan bunkeren 1011 Dec.) Manilla (1415 Dec.) en Hongkong (17 Dec.) S.s. Tjimanoek, Hollandia (28 Nov—12 Dec,) Mios Woendi (14—20 Dec.), Biak (21 Dec.), Menado (2527 Dec.), Makassar (bunkeren), Soerabaja. Batavia. M.s. Van der Helst momenteel Tabaco. ia Legaspi. Cebu, .Singapore, Aden (bunkeren) en Sueze naar Rotterdam. S.s. Tjjpondok uit San Francisco naar Cristobal, Barranauilla (29 Nov.), Port au Prince (2 Dec.). Port Plata (4—7 Dec.) en Amsterdam (22 Dec.). K. N. S. M. Oksywie, 25 Nov. van Greymouth naar Harlingen. Cottica, 25 Nov. te Trinidad; Boskoop, 26 Nov, van Cristobal naar Buenaven tura. Hercules. 25 Nov. le Bourgas. Caribia, 20 Nov. te Aarhus. Venlo. 26 Nov. te Odense. Roelf, Nov. te Halmstad. Dundee. 26 Nov. te Valen- i. Juno, 26 Nov. van Catania naar Messina. Iris, 26 Nov. van Casablanca naar Tanger. Vul- canus, 26 Nov. Catharinepunt gepasseerd. Castor. 26 Nov. te La Guaira. Aruba, 26 Nov. van Recife naar Trinidad. Tjipandok, 26 Nov. van Cristobal naar Bammquilla. Titus, 24 Nov. van New York naar West Indië. MU. Nederland. Rondo, 24 Nov. te Halifax. Stngkep. 21 Nov. van Aden naar de Perzische Golf. Tarakan, 20 Nov. te Hampton Roads. Wou- 23 Nov. van Batavia naar Vancouver. Oranje, 26 Nov. te Suez. Talisse, 26 Nov. te Sue/.. Berugkalis, 23 Nov. van Penang naar Ned. Indlë. IVIÜ Oceaan N.V. Phrontis, 21 Nov. van. Suez naar Ned. Indië. Laomedon, 22 Nov. te Aden. MARKTBERICHT VAN WOENSDAG De aanvoer bedroeg 175 kisten versche visch. Besommingen: Versche visch VL 60 f2920. Kustvisschers: IJM 224 f1109, IJM 325 f12, UK 144 f5. DE TRAWLERS VAN „DE HOOP". Nederlandsche zeelieden zijn naar Ame rika vertrokken om de in Boston liggende twee trawlers, die door de Reederij „De Hoop" gekocht werden, naar IJmuiden over te brengen. De schepen krijgen de namen Medan en Batavia. EEN OUDE BEKENDE WEER IN HET LAND. Van Cherbourg is in Rotterdam aange komen de groote motortrawler Tarana om te repareeren bij de scheepswerf P. Smit Jzn,, waar de trawler in 1932 voor reke ning van de Ned. Zeevisscherij Mij., direc tie Yff. werd gebouwd. De trawler heeft met schipper J. Koeman, onder het merk RO 22, eenige reizen gemaakt, doch werd reeds in 1933 aan een Fransche reederij verkocht. GEMEENTE-AVOND DER GOEDE HERDERKERK. Vrijdag 29 Nov. heeft een gemeente avond plaats in de Ned. Herv. Kerk (Goe de Herderkerk) aan den Velserduinweg. Bij de gemeentebelangen die daar zullen worden besproken, is ook de verkiezing van leden van het kiescollege, terwijl aan gaande de financiën eveneens het een en Bewaringskamp wordt ontruimd Bewoners gaan naar het fort Veldhuis Naar wij vernemen zal het bewarings kamp voor politieke delinquenten dat on dergebracht is in het voormalige Gebouw voor Christelijke Belangen en de daaraan grenzende Comitéschool a.s. Vrijdag wor den ontruimd. De politieke delinquenten zullen worden overgebracht naar het fort Veldhuis bij Assumburg. Op onze vraag of de Comitéschool spoe dig voor het onderwijs beschikbaar komt, kon men ons nog geen bevestigend ant woord geven. TOONEELUITV OERING BUURTVEREENIGING VARIA. De Tooneelvereeniging „Kunst en Vriendschap", onderafdeeling van de Buurtvereenlging „Varia", geeft a.s. Za terdagavond een tooneeluitvoering in het Patronaatsgebouw. Opgevoerd zal worden de klucht in 3 bedrijven „In het Gouden Haantje". Velsen DE DISTRIBUTIE De inwoners van IJmuiden, Velsen (dorp) en Driehuis moeten hun bonkaarten halen op Vrij dag 29 November in het Patronaatsgebouw, en wel de letters HJ t.m. Ke. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: A. Lieftinig—Jongkind, z., Voor plaats 8a, Santpoort; H. Bakker—Samsuijzen, 7.., Trompstraat 221, IJmuiden-O,; W. van Schade wijkvan Deijck, d., Elzenstraat 20, IJmuiden- Oost; N. BornDekker, d., Fazantenlaan IJmuiden-O.; H. Miljavec—van Beek, z„ van Galenstraat 8, IJmuSden-O.; A. M. Martens—van Schinkel, z.. v. d. Vondellaan 33, Driehuis: F. S. Bijl—Gall, d., Kerkweg 144, Santpoort; J. C. A. van de Pieterman—Dexel, d., v. Wassenaarstraat 15, IJmuiden-O.; S. E. van AckerMartineau, d Zeeweg 253, IJmulden-O. OVERLEDEN: N. L. van Vliet, 2 mnd., z. van H. van Vliet, D. Hartoghdwarsstraat 15. IJmui den; A. H. Korf, 5 w„ z. van T. J. Korf, Ceder straat 36, IJmuiden-O. Agenda voor Velsen en IJmuiden DONDERDAG 28 NOVEMBER Thalia-theater: 7.30 uur, Buurtver. D. S. S.: Revue „De vliegende Hollander.". SBM* and geeft natuurlijk aanleiding tot verwikkelin gen en tot komische scènes, die hun hoogte- punt bereiken, als oma des nachts te 12 uur met haar potje rozemarijn voor den dag komt, waarvan men haar verteld heeft, dat deze manipulatie haar een kleinzoon kan bezorgen. Mevrouw BoereeKarreman had met haar rol van gravin d'Eguzon er een, die voor haar geknipt was, zooals ook de heer Holtslag met zijn rol als graaf d'Eguzon geen moeite had. Dit tweetal, de heer Boeree en mej. St. Peek vormen nog steeds de kern van de Varia- tro°p, maar daaromheen heeft zich de laatste jaren een groep jongere krachten geschaard, die het beste voor de toekomst dezer 44-jarige vereeniging doen verwachten. Mej. Peek was een waardige 80-jarige matrone. Natuurlijk was de heer L. W. Boeree weer een vlotte jongeman en het zal niemand verwonderen, dat Hélène hem liever had dan haar Valen tin. Mevrouw Blanche BrouwerEbbelïng paste geheel in dit milieu. Ze was een vlotte Frangaise. De avond begon met een wat te lange speech van den voorzitter, den heer K. Faiber en eindigde met een gezellig bal. De politie in Koog aan de Zaan heeft vier arbeiders aangehouden, die kans hebben gezien in één jaar tijds 7000 kg. maïzena en 3500 kg. stroop te stelen. Tevens zijn ettelijke helers ge arresteerd. zing van gemachtigden voor genoemd col lege heeft plaats Maandag 2 December van 1011 uur en van 7.309 uur. Er moet in elf vacatures worden voorzien. AANVRAAG WERKSCHOENEN. Aanvragen voor werkschoenen kunnen weer worden ingediend door hen, die 16 jaar en ouder zijn én die een van de hier onder aangewezen beroepen uitoefenen, en bovendien na 30 November 1945 geen bon voor werkschoenen hebben ont vangen. Aanvraagformulieren kunnen worden afgehaald te IJmuiden Oost, Troelstraweg, op Maandag 2, Woensdag 4, Vrijdag 6 en Zaterdag 7 December. Te Velsen-Noord, Concordia, Dinsdag 3 December, Santpoort, Badhuis, Donderdag 5 December. Ingevulde aanvraagformulieren moeten uiterlijk Woensdag 11 December bij den distributiedienst worden üigeleverd. OFFICIEELE OPENING DER NOODWINKELS. De noodwinkels aan den Oosterduinweg zullen a.s. Vrijdagmiddag 2 uur officieel worden geopend. Santpoort Een natuurreservaat nabij Haarlem? Kans op aankoop van het duincomplex onder Bloe- mendaal en Velsen Iu de memorie van toelichting op de Rijksbegrooting wordt medegedeeld: „Terwijl de politiek van de Overheid ge durende de laatste tientallen jaren erop is gericht geweest, de verschillende duinter reinen in ons land in vaste handen te krij gen, zijn er nog eenige complexen van groo te beteekenis, welke particulier bezit zijn. Onderhandelingen zijn gaande om het be langrijkste daarvan over te nemen, waar toe ook een provincie en eenige gemeenten groote bijdragen hebben toegezegd. Met het oog hierop wordt thans een extra bedra; van f 500.000 aangevraagd." Wij kunnen hieraan toevoegen, dat deze aankoop het duincomplex betreft, dat ge legen is onder Bloemendaal en Velsen. Reeds jaren geleden zijn hierover de be sprekingen begonnen. Wijlen Dr. Jac P. Thijsse heeft zich hiervoor sterk geïnteres seerd. Nog in zijn laatste levensjaren maak te hij voor den Planologischen Dienst van Noordholland een studie hoe dit duinter rein, na eventueelen aankoop, hersteld en beheerd zou moeten worden. Uit het feit, dat er nu f 500.000 op de rijksbegrooting is gebracht voor den aan koop, is af te leiden, dat er kans is, dat er in de naaste toekomst uitzicht is op aan koop van dit complex. Het woord is aan den Tuchtrechter Eerste zaken uit den Haarlem- schen prijzenslag berecht Woensdag heeft de Tuchtrechter voor de prijzen in Haarlem een aanvang ge maakt met dc behandeling der groote hoe veelheid processen-verbaal, die in den loop van de prpzen-actie in onze stad werden opgemaakt. „De eerste slag was f 10.000 waard", want een fotozaak, die lot groote verwonde ring van den eigenaar in één jaar een privé-winst van f 45.000 had gemaakt, werd tot het betalen van een boete van tien mille veroordeeld. OPRICHTINGSVERGADERING. Binnenkort zal een vergadering worden gehouden, waarop getracht zal worden de afdeeling Santpoort-Bloemendaal van de Vara wederom op te richten. FEESTAVOND HARDDRAVERIJ- VEREENIGING. De eerste van de twee feestavonden, welke de harddraverij-vereeniging voor haar leden organiseert, is een groot succes geworden. De zaal van „De Weyman" was nagenoeg geheel bezet, toen de voorzitter der vereeni ging, de heer J. W. A. Westerhoven, zijn openingswoord sprak. Hij herinnerde er aan, hoe de eerste draverij na de bevrijding den afgeloopen zomer gehouden op den Hagelin- gerweg een groot succes was geworden. In den bezettingstijd was veel materiaal ver dwenen en dit eischte een extra uitgave van ruim 2000. Het aantal leden bedraagt thans ongeveer 400. Hierna was het woord aan het cabaret-ge zelschap van Lou Marti, dat een zeer ge varieerd en aantrekkelijk programma bood, dat bij de aanwezigen dan ook zeer in den smaak viel. Een gezellig ba] besloot den avond, Engelsche demobilisatie vertraagd Premier Attlee heeft het Lagerhuis medegedeeld dat Engeland zijn troepen als gehoopt was, hetgeen te wijten was aan de nog niet geregelde situatie in Euro pa en Palestina. Hoewel de regeering had gehoopt de ge wapende strijdkrachten eind van dit jaar te hebben teruggebracht tot 1.200.000, zal de totale sterkte op 1 Januari waarschijn lijk 1.385.000 bedragen. Eind van het jaar zullen alle mannen onder de dertig jaar zijn opgeroepen of is men daarmee doende. Een uitzondering is gemaakt voor den landbouw, de mijnen en de bouwvakken. Van de 5.100.000 die op V-dag onder dienst waren, zullen eind van het jaar 4.300.000 gedemobiliseérd zijn. Attlee zeide dat men thans in staat is om troepen uit Indonesië terug te trekken, doch dat dit in vele deelen van Europa nog niet mogelijk is. Verder is de stand van zaken in Palestina een voortdurende zware belasting van de strijdkrachten. Attlee zeide dat de regeering voorne mens is om gedurende 1947 alle mannen te demobiliseeren die voor 1 Januari 1944 zijn opgeroepen. Te dure broodzagen kostten een winke lier in huishoudelijke artikelen f 75 boete en zijn opvolger in de verdachtenbank, een Heemsteedsche schoenmaker, wien het aan een specificatie van zijn boekhouding had ontbroken, zoodat de prijzencontroleur niet hadden kunnen vaststellen, of, en zoo ja hoe erg de man in overtreding was, werd tot t 125 veroordeeld. Dezelfde straf gold een boekhandelaar uit Heemstede wegens het berekenen van te hooge prijzen (een pak cyclostyle-papier kostte bij hem f 4.25, de geldende prijs is echter f 1.90). Een caféhoudster en haar buffetbediende namen het niet zoo nauw met de jenever prij zen en zullen deze over treding met f 100 per persoon moeten boe ten. Tenslotte kwam de eigenaar van een zaak in lederwaren voor. Bij hem kostte een damestasch bijvoorbeeld 81.40, welk bedrag bijna f 30 te hoog bleek. De in be slag genomen artikelen werden door den Tuchtrechter verbeurd verklaard, boven dien werd hem een boete van f 700 opge legd. De Tuchtrechter hoopt in totaal in vier dagen de omvangrijke stapel dossiers te behandelen. Fransche Senaatsverkiezingen Volgens vrijwel volledige cijfers van het Fransche Ministerie van Binnenlandsche Zaken, blijken de communisten (24.544 kieszetels) een kleine meerderheid te hebben behaald op de M, R. P. (24.151 kieszetels), bij de laatste verkie zingen. Opvallend is de winst der M. R. P. Bij de nietToo^rie] iTeeft kunnen demobiliseeren vollge verkiezingen op 10 November behaalde met zoo snel heelt kunnen demobiliseeren 2jj ,g procent der 8temmen en de communisten 28 procent, nu zijn zy bijna gelijk. De ruim 84.000 „groote kiezers" zullen op 8 December twee honderd van de driehonderd vijftien leden van den „raad der Republiek" kie zen, die de Nationale vergadering terzijde staat bij de verkiezing van een nieuwen president dei- republiek. Huize „Duinrust" geen Marine-hospitaal Naar de Maasbode verneemt, zal huize Duinrust te Overveen, thans ingericht als Huis .van Bewaring voor politieke delin quenten, niet worden ingericht tot marine- hospitaal doch omstreeks April 1947 en zoo mogelijk eerder, weer door de Sint Lambertus Stichting in exploitatie worden genomen als rusthuis voor bejaarde per sonen uit den beteren stand. Wij vernemen evenwel van den Marine voorlichtingsdienst in Den Haag, dat dit bericht onjuist is. De onderhandelingen duren nog voort. Wel is er kans dat nu spoedig een beslissing zal vallen. Duitschers vragen Nederland vertrouwen Dr. Strieker, minister van verkeer van den Duitschen staat Noord Rijnland Westfalen, heeft een open brief tot den Nederlandschen minister-president gericht, waarin wordt betoogd, dat de Nederland sche aanspraken op Duitsch grondgebied voor Nederland geen voordeel zouden op leveren doch een ernstige belemmering zouden vormen voor de ontwikkeling van betrekkingen van goede nabuurschap tus schen de twee landen, aldus meldt de on der Britsche controle staande Duitsche nieuwsdienst. Dr. Strieker zegt in zijn brief: „Het Duitsche volk weet. dat Duitsohland het Nederlandsche volk compensatie moet aanbieden voor de toegebrachte schade en is bereid de gevolgen te aanvaarden. Een economisch en politiek gezond Duitschland zou in staat zijn Nederland te voorzien van wat het voor den weder opbouw noodig heeft. Laat een einde ko men aan het tijdperk van ellende en bloed en betreedt den weg van het vertrouwen. Eischt alleen schadevergoeding op eco nomisch gebied en helpt ons een durenden vrede tusschen onze volkeren te vesti gen". De Nederlandsche eischen zijn ook ter sprake gekomen op de eerste bijeenkomst van het kabinet van den staat Neder- Saksen te Hannover. Musserts adjudant veroordeeld Het Utrechtsche tribunaal heeft den 57-jarigen H. A. J. Kessler uit Amersfoort, bekend als internationaal voetballer en cricketer, veroordeeld tot 4 jaar internee- ring, eindigende Juni 1949, ontzetting uit alle rechten voor het leven en verbeurd verklaring van zijn vermogen tot een be drag van f 50.000. Kessler die van 1934 af lid van de N.S.B. is geweest, had in de Meidagen van 1940 Mussert aan een schuil plaats geholpen. Van 1940 tot 1943 was hij adjudant van Mussert en organisator van diens lijfwacht. Samen met Mussert, Himmelr en Seyss-Inquart had hij begin 1941 een reis naar München gemaakt en een bezoek aan het kamp Dachau gebracht. Doodstraf voor lef v. d. Wiele De vroegere leider van de „Deutsch Flaemische Arbeitsgemeïnschaft" Jef van de Wiele is Maandag door den Anlwerp- schen krijgsraad ter dood veroordeeld. Dc staat zal als civiele partij 80 millioen francs schadevergoeding ontvangen. BETALING DER VERMOGENSAANWAS- BELASTING. In een Uitvoeringsbeschikking Vermogcnsaan- wasbelasting zal de bepaling worden opgeno men. dat de ontvangers der belastingen ter voldoening van aanslagen in de Vermogens- aanwasbelasting 3 procent en hooger renten de Nederlandsche staatsobligaties en Groot boekschuld in betaling zullen nemen tegen een koers van 100 procent. De 2.5 procent rentende inschrijvingen in het Grootboek der Nationale Werkelijke Schuld zullen desge- wenscht worden aangenomen tegen een koei'3 van 83 procent. Het ligt in de bedoeling een overeenkom- stigen maatregel te nemen inzake de voldoe ning van de aanslagen ln de vermogenshef fing-ineens. indien het desbetreffende wets ontwerp tot wet verheven wordt. De 21/® procent Spaarcertificaten en in schrijvingen in het 3 procent Grootboek 1946 zullen ook kunnen dienen tot betaling van de Vermogensaanwasbelasting en de vermogens heffing fneens en daartoe voor de nominale waarde worden aangenomen, OFFICIEELE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST VELSEN AANVRAAG WERKSCHOENEN. Op onderstaande dagen kunnen weder aanvra gen voor werkschoenen worden Ingediend. In aanmerking komen personen van 16 jaar en ouder, die een van de hiervoor aangewezen be roepen uitoefenen en na 30 November 1945 geen bon voor werkschoenen hebben ontvangen. Arbeiders, werkzaam in bedrijven met tien arbeiders of minder moeten afzonderlijk aan vragen per formulier MD 333-04 in de plaats van inwoning. Zoowel bij het afhalen als bij de In levering van de aanvraagformulieren, behoort de distribuliestamkaart te worden overgelegd. Bedrijven met meer dan tien arbeiders dienen voor hun arbeiders collectief aan te vragen. Volstaan kan worden met één formulier MD 333-04, in te vullen door den bedrijfsleider of een bedrijfschef met een lijst, vermeldende alle namen en adressen, alsmede de TD-nummers en de beroepen, óok van die arbeiders, welke elders woonachtig zijn. Bij het Indienen van de aanvraag moeten de TD's van belanghebbenden worden medegebracht. De aanvraagformulieren kunnen worden of- gehaald: te iJmuiden-Oost (P. J. Troelstraweg) op Maandag 2, Woensdag 4, Vrijdag 6 en Zaterdag 7 December. te Velsen-N'>ord (gebouw „Concordia") op Dinsdag 3 December. te Santpoort (Badhuis) op Donderdag 5 Dec. De Ingevulde aanvraagformulieren behooren uiterlijk Woensdag 11 December bij den Distribu tiedienst te zijn Ingeleverd. De kantoren zijn geopend van 9—12 uur. FEUILLETON door Hans Hirthammer 23) Men bleek zich hier uitstekend ver schanst te hebben en als dit de eenige weg was om de verblijfplaats der opstandelin gen te bereiken, dan behoefde men waar lijk niets te vreezen. Met een paar man zou men zich hier zelfs tegen een veel grootere overmacht kunnen verdedigen. Nu heesch dr. Been zijn lichaam over de laatste hooge rots. Met een zucht van verlichting richtte hij zich op. Onmiddellijk nam Nadija hem weer bij den arm, leidde hem door een zigzag loo- pende dwarsgang en plotseling moest Hans Been schier verblind zijn oogen sluiten. XXIII. Hij bevond zich in een door schel licht overgoten ruimte, welke door een groot aantal Oostersche tapijten aan den muur en breede rieten matten op den grond al leszins bewoonbaar was gemaakt. Het licht kwam, tot Been's niet geringe verbazing uit een acetyleenlamp, welke aan een dikken, ijzeren haak was opge hangen. Hij kreeg echter geen gelegenheid er over na te denken, hoe deze lamp, dit stuk van de wereld daarbuiten hier terecht kon zijn gekomen, want zijn aandacht werd nu geheel door Nadija in beslag genomen. Zij was nog zeer jong en van die vol maakte, ietwat melancholieke schoonheid, welke sommige Indische meisjes eigen is. Zijn bewonderende blik scheen haar in verlegenheid te brengen. „Neemt u plaats, Sahib! Wij zullen u zoo wat te eten brengen". Het volgende oogenblik had zij een der wandtapijten ter zijde geschoven en was daarachter verdwenen. Hans Been liet zich op een der zachte kussens vallen, waarmee een hoek van het vertrek was gestoffeerd. Zijn verwonde ring en zijn nieuwsgierigheid naar hetgeen hem nog te wachten stond, bereikten lang zamerhand haar hoogtepunt. Het duurde niet lang, of Nadija keerde terug in gezelschap van een ander jong meisje. Beiden droegen zij vlakke schalen welke met gebak en vruchten waren ge vuld. Ook Nadija's helpster was een alleraar digste verschijning en hij had er dan ook niets op tegen, toen de beide meisjes te genover hem plaats namen en hem met ingetogen, bijna plechtige gebaren be dienden. Hij trachtte een gesprek met haar aan te knoppen, doch dit bleek onoverkomelijke bezwaren te hebben, daar zij een dialect spraken, dat hij maar juist voldoende ver stond om eenige eenvoudige algemeen heden te kunnen begrijpen. Het had hem reeds moeite genoeg gekost om de juiste verklaring te vinden van de enkele woor den, die Nanija. onderweg tot hem had ge richt. Hij. probeerde het met Engelsch, maar daar bleken zij geen syllabe van te ver staan. „Wij niet spreken Engelsch, wij alleen spreken Duitsche taal!" verklaarde Nadija met een allerliefst' lachje. Hij staarde haar ongeloovig aan. „Wat zeg je?" stamelde hij. „Zeg dat nog eens. Kennen jullie Duitsch?" Hij had deze vraag zelf in het Duitsch gesteld en nu was het de beurt van de beide meisjes om zich verbaasd en ver heugd te toonen. „O. de Sahib kent ook Duitsch!" riepen zij beiden, als uit een mond. „Wat zal I Rani Balavi daar blij om zijn!" „Willen jullie daarmee zeggen, dat.V" Hij kon den zin niet afmaken, zoozeer overweldigde hem de erkenning van de waarheid. Balavi Barlovius! Rani Balavi kon niemand anders zijn dan de dochter van professor Barlovius! Langzaam nam Hans Been weer op het kussen plaats, waarvan zijn verrassing hem had doen opspringen. Hij was diep I onder den indruk van het aangrijpende van deze wonderlijke ontmoeting. Irene Barlovius Hij had niet durven hopen, dat hij haar nog in leven zou vinden, nadat alle be richten over dit verschrikkelijk feit had- l den bevestigd, dat zij met de overige leden der expeditie van haar vader was ver dwenen. I Irene Barlovius! Hier zou hij haar dus terug vinden Hij kende haar van ha?r verblijf te Leiden, waar zij een college in Oostersche talen had gevolgd om daarna haar studies in Berlijn voort te zetten. Niet door haar vreemde nationaliteit, maar ook door haar buitengewone charme, had zij onder haar studenten de aandacht getrokken. Ook Been was daar niet onge voelig voor geweest. Eenige malen had hij getracht langs den omweg der wetenschap nader met haar in contact te komen, maar hoewel zij zeer vriendelijk was geweest, had zij den jongen student toch duidelijk te verstaan gegeven, dat zij op zijn avances geen prijs stelde. Na haar vertrek uit Leiden had hij Irene nooit meer gezien, tot de berichten over de verdwijning van de expeditie Bar lovius hem weer aan zijn studententijd hadden herinnerd. Niet, dat hij juist om haar naar Brïtsch- Indië was gekomen. Zijn reis, waartoe hij door een fonds in staat was gesteld, had uitsluitend ten doel een wetenschappe lijk onderzoek in te stellen naar bepaalde, in Britsch-Indië inheemsche ziekten. Maar de herinnering aan Irene Barlovius had jhem toch niet geheel los gelaten en toen hij in Bombay voet aan wal zette, waren merkwaardigerwijze zijn eerste gedachten naar haar uitgegaan. En daarop waren de gebeurtenissen ten huize van zijn collega Hugsley gevolgd. Een vliegtuig vermist? En juist in dezelfde streek waar ook de Barlovius-expeditie haar einde had gevonden? Een wenk van het noodlot had het hem toegeschenen, hoewel hij ook toen nog geen moment de hoop had gekoesterd een der leden van deze expeditie nog in het leven te zullen vinden. Het was een wonderlijke samenloop van omstandigheden geweest, die tenslotte zijn bekroning had gevonden, toen hij besloot het spoor van Ali Mohammed te volgen. Terwijl deze gedachten hem bliksem snel door het hoofd gingen, had Nadija haastig het vertrek verlaten. En nu, op hetzelfde oogenblik, dat hij zich met een vraag tot het andere meisje wilde wenden, werd het tapijt, dat den ingang van de ontvangruimte afsloot, ter zijde geschoven. Tegenover hem stond Irene Barlovius. Zij was mooier dan ooit. Haar donkerbruine oogen imponeerden nog evenzoo als vroeger. Haar gezicht scheen rijper te zijn geworden en verried de beproeving, die zij had moeten door staan. De Indische kleeding lag in edele plooien om haar slanke gestalte en deed haar j volmaakt figuur nog beter uitkomen. Wel een volle minuut staarden zij elkaar aan, als konden zij niet aan deze zeldzame ont moeting gelooven. Irene Barlovius was de eerste, die zich wist te herstellen. „Meneer Been!" fluisterde zij, terwijl ze aarzelend haar hand naar hem uitstak. „U? Bent u hier? O, zegt u toch wat laat mij tenminste weten, dat het geen droom is". j De beide Indische meisjes hadden zich I onopvallend verwijderd. I Dr. Been trad haar aarzelend een schrede tegemoet. Hij schudde met een verloren lachje zijn hoofd. „Een droom 1 is het niet Irene Barlovius. Het lijkt mij I veeleer een wonder!" „Ja, een wonder „Toen u ons goede Leiden verliet, ging i het mij wel door het hoofd, dat ik u mis- I schien nog eens zou terugzien, maar dat I dit onder zoo wonderlijke omstandigheden zou gebeuren Hij zweeg verschrikt, toen hij zag, hoe I Irene Barlovius plotseling als naar een steunpunt zoekend, haar armen uitstrek te. Snel sprong hij op haar toe en hij kwam nog juist op tijd om haar in zijn armen op te vangen. Haar gezicht was door een een doodelijke bleekheid overtrokken. Voorzichtig liet hij het meisje, dat het bewustzijn verloren had, op een kussen j neerglijden en riep Nadija. Toen de inlandsche kwam, lag hij reeds j naast Irene geknield; met zijn eene hand 1 voelde hij haar pols, terwijl hij met de 1 andere voorzichtig haar klam voorhoofd streelde. Hij keek haar in het gelaat en ontdek te in de ontspanning van de onmacht, waarin zij verkeerde, de sporen van het leed. Wat moest zij gedurende twee jaren van haar gevangenschap hebben geleden. Nadija had zich met een kreet van ont steltenis over haar meesteres gebogen. Hans Been keerde zich naar haar om. „Breng koud water en een doek! Maar haast je!" XXIV. „Ziezoo!" zei Francis Floyd met een zucht van verlichting. „Aan een roemloos einde in dat ellendige hol zijn we ten minste ontkomen. Zie nu maar, dat je je zou gauw mogelijk met je geestverwanten in verbinding stelt!" Hij tastte in het duister naar de hand van het meisje en drukte die stevig. „Veel succes, Vischwa! Doe je best!" Toen het gedempte geluid van haar voetstappen in de schacht van de tunnel was weggestorven, wendde hij zich tot zijn vriend. „Als wij dat kind niet hadden gehad! Jongen, James, ik voel me als uit het graf herrezen. Als we die heele ge schiedenis achter ons hebben, zullen we pas beseffen, hoe mooi de wereld daar buiten Is". „Nog zijn we niet zoo ver! En ik heb het gevoel, dat ons nog heel wat verras singen te wachten staan voor we in Bom bay onze glorieuze entrée zullen maken". Reeds het volgend stadium van hun ontvluchting scheen dit vermoeden te zul len bevestigen, want er was nog geen kwartier verstreken, of van den anderen kant van de tunnel weerklonken schrille kreten, vermengd met scheldende en drei gende mannenstemmen. Steeds heviger werd het lawaai. Het groeide aan tot een onbeschrijflijk tumult en daarop werd een lichtschijnsel zicht baar, dat steeds in omvang toenam. Floyd pakte zijn metgezel bij den arm. „Hallo, Cooks, het komt mij voor, dat Vischwa pech heeft gehad. Dat gekrijsch lijkt me nogal verdacht!" Cookerel was een en al strijdlustigheid. „Wij zullen het den heeren niet gemakke lijk maken!" „Geen dwaasheden, James! Wat wil je tegen zoo'n overmacht beginnen? Eerst eens afwachten, wat zij in hun schild voeren!" Zij trokken zich tot den ingang van de tunnel terug en klommen daar eenige me ters 'omhoog, tot zij een gemakkelijke standplaats hadden gevonden, waar zij zich verdekt opstelden. Beneden hen werd het reeds rumoerig. Aan het eind van de tunnel verschenen vier halfnaakte, uitgemergelde gestalten. Twee van hen droegen walmende fakkels, de beide andere hadden Vischwa tusschen zich in, kennelijk met het doel haar over den rand van de galerij m de diepte te werpen. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3