Litteraire kantteekeningen Algemeene teleurstelling bij de Nederlanders Scherp verzet tegen de vermogensheffing De radio geeft? Wereldnieuws j De reactie in Indië op het ontwerp-verdrag (Van onzen specialen verslaggever) npWEE dagen zijn verstreken sinds de publicatie van het ontwerp-accoord en we staan er nog vreemd tegen aan te kij ken. Voor de meeste Nederlanders hier was het een heele schok, of zooals Van Mook het noemde „een verre sprong en misschien wel een sprong in het duister". En hoewel wü heel wat aanpassings vermogen hebben opgedaan in den oor logstijd en de 15 maanden daarna toen we als 't ware van den eenen schrik in den andere vielen, zal het in Linggadjati uitgebroede ei moei lijk te verwerken zijn. In het bijzonder geldt dit voor die Ne- derlanders, die hier lange jaren ge leefd en gewerkt hebben. Zij kunnen zich eenvoudig geen voorstelling vor men van een toestand, gebaseerd op de 17 punten van het ontwerp-accoord. Bovendien laat deze voorloopige over eenkomst nog zooveel vragen open en moeilijkheden onopgelost, dat zij bij voorbaat voorspellen „dat het toch niks wordt" Dit neemt intusschen niet weg, dat over eenstemming is bereikt tusschen de twee partijen juist op die punten, welke tot dusver een schijnbaar onoverbrugbare kloof vormden. Te weten: de positie van de Kroon en de erkenning van de Repu bliek. Om de beide standpunten met elkaar te verzoenen, kwam men in Linggadjati tot een totaal nieuwe structuur, die ner gens ter wereld haar weerga vindt, doch daarom alléén nog niet als practisdh on mogelijk kan worden gekwalificeerd. De ontwerp-overeenkomst is een com promis, dat in de eerste plaats mogelijk is geworden door de groote mate van vertrouwen der onderhandelaars in elkan ders goeden wil. Schermerhom heeft ge zegd, dat het hem niet te doen was om overwinning of nederlaag, maar om „de oplossing". Hetzelfde gold ongetwijfeld voor Sjahrir en Van Mook. Het publiek moeilijk te overtuigen. Het zal echter niet gemakkelijk zijn het publiek er van te overtuigen, dat dit in derdaad ..de" oplossing is, althans zoo als de „Nieuwsgier" meent „de beste, die in de gegeven omstandigheden kon worden bereikt". Het gevoel van teleurstelling onder de Nederlanders is algemeen, hoewel wei nigen in de gegeven omstandigheden een andere mogelijkheid voor overeen stemming zien. Men is teleurgesteld, dat het zoover heeft moeten komen. Maar zelfs de mooiste argumenten, dat het niet zoover had behoeven te komen, kunnen er niets aan veranderen, dat het nu eenmaal zoover gekomen is. Kon de reactie in Nederlandschen kring wel bij voorbaat voorspeld worden, voor de wederpartij gold dit geenszins. Met spanning werd de ontvangst van de 17 punten in het Tèpublikeinsche kamp tege- moet gezien. Soekarno en Hatta zijn van Linggadjati naar resp. West- en Oost-Java gegaan om hun volgelingen vertrouwd te maken met het compromis en voor het eerst te pleiten voor samenwerking met de Hollanders, waar zij tot nog toe steeds „100% merdeka" hadden geëischt. Soe- karno sprak in Garoet een massameeting toe, waarbij hij het ontwerp-accoord punt. voor punt verdedigde. Interessant is, wat het betreffende Antara-telegram van deze bijéénkomst zegt. „Toen de president art. 8 van de overeenkomst (dat betreffende de Kroon) bekend maakte, werd het volle onrustig. Derhalve heeft hij verscheidene heerdn moeten uitleggen, dat de positie van den Nederlandschen koning in het geheel niets tekort doet aan de souvereini- teit der Indonesische republiek". Het is duidelijk, dat de Indonesische leiders niet minder moeite zullen hebben om de „kroon" aanvaardbaar te maken, dan de Nederlandsche de „republiek". Overigens zijn de eerste reacties uit het binnenland meegevallen. Dr. Soekiman, een der voormannen van den orthodoxen vleugel der Mohammedaansche partij („Masjoemi"), die zich steeds op het stand punt heeft gesteld van den zuiver Mo- hammedaanschen staat, hield zich op de vlakte, toen men hem zijn meening vroeg. Hetzelfde deed de communistische leider Alimin. En dit is het beste wat men hopen kon Voorloopig blijft alles hier verder in af wachting van de resultaten der reis van de Commissarissen-Generaal. Het woord is aan Den Haag. Het „Komité Nasional In donesia" (tijdelijk parlement der repu bliek) zal ongetwijfeld zijn fiat geven; sinds de voornaamste partijen vertegen woordigd zijn in Sjahrir's kabinet. In het dagelijksch leven te Batavia ho pen wij spoedig tastbare resultaten te zien van de tegelijk met het politieke accoord bereikte monetaire overeenkomst, waarbij de republiek beloofd heeft het bezit van Nederlandsoh-Indisch geld niet meer straf baar te stellen, terwijl beide regeeringen tegen alle vormen van intimidatie zullen waken. De handel in de randgebieden kan nu plaats hebben in beide muntsoorten, hetgeen hopelijk een gunstigen invloed op de prijzen heeft. Bovendien schijnt de aan voer van rijst naar de stad toe te nemen, hetgeen ook wel dringend noodzakelijk is. Tenslotte begint de evacuatie der Euro peanen uit het binnenland ook op gang te komen,. Tot dusver kwamen tien treinen aan met bijna 5.000 evacués. Intusschen zitten er nog steeds een 9.000 Europeanen te wachten, zij het voor de groote meer derheid niet meer in een interneerings- kamp. Batavia, 20 November 1946. Productie der mijnen weer hooger Al werd in de week van 11 tot en met 16 November het dagrecord van 8 Novem ber (34.955 ton) niet verbeterd - de hoog- .ste dagproductie was 34.540 ton - toch was de totale opbrengst in deze week van de gezamenlijke Ngderlandsche steenkolen mijnen hooger dan in eenige voorafgaandt week sedert de bevrijding. Zij bedroeg ir totaal 192.199 ton. Dat beteekende een ge middelde productie per werkdag var 32.033 ton en een gemiddelde productie per acht-uren dag - op Zaterdag wordt zes uur gewerkt - van 33.719 ton. De opbrengst zou nog hooger geweest zijn, wanneer in deze week niet eenige honderden diensten £er dag minder gemaakt waren dan in de voorafgaande week. Het totaal aantal on dergrondse?) e diensten per werkdag was in deze week 19.302 (vorige week 19.671). De hoogere productie werd dus bereikt door een stijging van de prestatie per on- dergrondschen dienst. De hoeveelheid ge- oroduceerde steenkool, gedeeld door het aantal verrichte diensten ondergronds, was in deze week 1660 kg. Ook dit getal was hooger dan in eenige voorafgaande week sinds September 1944. Het totale percentage verzuimen steeg met bijna 2 procent van 13.3 tot 15.1 pCt. Besmettelijke bijenziekten Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend inzake de bestrijding van besmet telijke bijenziekten. In verschillende landen bestaan reeds wettelijke voorschriften tot wering en bestrijding dezer ziekten. In Neder land was dit niet noodig, omdat de besmette lijke bijenziekten hier te lande tot voor kort betrekkelijk weinig voorkwamen. Reeds ge durende eenige jaren heerscht echter .in Zeeuwsch-Vlaanderen de mijtziekte, welke krachtig bestreden dient te worden. In ons land worden ongeveer 170.000 bijen volken gehouden, die een opbrengst kunnen feven van ongeveer 1.500.000 kg. honing. De rootste waarde ontleenen de bijen echter aan haar bestuivingsnut. De opbrengst van fruit en zaden is dan ook zeer veel belang rijker. Voor 'een voldoende bestuiving van de boomgaarden is er nog een tekort van c.a. 100.000 bijenvolken, zoodat men niet het risi co kan nemen, dat de bijenstapel door ziekte zou verminderen. Dit gevaar is aanwezig, als de mijtziekte de kans zou krijgen uit te brei den buiten Zeeuwsch-Vlaanderen, De Deehsche koninklijke familie brengt de herfstmaanden door op het buitengoed Fredensborg in de buurt van Kopenhagen. De foto toont het Deensche koningspaar mei zijn kleinkinderen: Links prins Christiaan, achter de koningin prinses Elizabeth, in het midden op den achtergrond prins Ingolf alle drie kinderen van prins Knud. De kinderen van kroonprinses Ingrid ziet men vooraan in het midden (prinses Be nedictine), achter den koning (prinses Margarethe) en voor de koningin (prinses Ahne-Marie). Het klimaat is voor een normale funptio-1 Het spreekt Wel vanzelf dat de krachtproef neering van de Ameterdamsche effectenbeurs van Lewis in de V. S. ook hier ter beurze nog altijd niet gunstig. We spreken nu niét j reacties heeft gewekt, omdat zij feitelijk een avontpiiir van Thomas Toverbal Tekst van Bep Smits, met tekeningen van 3. Giesberts 14. Hortend en stotend vertelde Thomas aan den hevig verschrikten Jonkheer Amandel pers de reden van zijn onverioachte komst. Deze liet onmiddellijk door den omroeper bekend maken, dat met de vleeste spoed naar de verdwenen Toverbal gezocht moest wordenDegenen, die bereid waren aan dit onderzoek deel te nemen, moesten voor het raadhuis aantreden; hij Zelf zou de leiding op zich nemen. Deze mededeling wekte eerst recht een algemene beroering in de niet al te voortvarende bewoners van Roomhoorn. Er ontstond een spanning, die met de minuut steeg! De oproep van den burgemeester was echter niet tevergeefs. Toen de kleine suikeren klokjes van het klokkenspel in de kerktoren acht zoete sla gen over het Beschuitplein klepten, ston den twintig dapperen voor het raadhuis aangetreden. Allen werden van een bran dende stroopfakkel voorzien, en toen de burgervader ten aanhore van honderden aanwezigen, die uitgelopen waren om bij dit ongewone schouwspel tegenwoordig te zijn, het sein tot vertrek gaf, voer een korte rilling door de menigte. van de technische bezwaren, welke haar den weg staan en die eerst zullen worden opgeheven als de aanslagen voor de 'beide vermogensheffingen betaald zullen zijn. Van daar dat de beurs blij was met de mededee- ling, dat gepoogd zal worden de aanslagen in het begin van 1947 uit te reiken. Hoe eerder de contribuabelen zekerheid hebben ten aan zien van hun fiscale verplichtingen, hoe snel ler het kapitaalverkeer weer in normale banerikan worden geleid ten behoeve de gewenschte ontplooiing onzer indiistrieele en commercieele bedrijvigheid. Intusschen wordt nog gepoogd minister Lieftinck van zijn conversieplannen en zijn vermogensheffing af-te houden. .Voorloopig is alleen bereikt dat de rente, welke geduren de vijf jaar voor de opbrengst van niet ge converteerde obligaties zal worden betaald, van V* tot 1.2 is verhoogd, een concessie, welke echter slechts ten deele. bevrediging schenkt, omdat zij het onrecht, dat den hou ders van staatsschuld woTdt aangedaan, niet wegneemt. Heel de conversie zal, volgens den minister, slechts een bate van 20 millioen opleveren, welk bedrag echter op een min der elegante manier aan den spaarder wordt onttrokken. Gelet op de onmiskenbare aan wijzingen voor een geleidelijke stijging van den rentestand, zullen 3 langloopende staatsobligaties, welke door inkoop beneden pari worden „afgelost", na verloop van kor ten tijd vermoedelijk belangrijk in koers dalen en den houders dus groote verliezen berokkenen. Vandaar dat velen allicht de voorkeur zullen geven aan een rente van 1.2 voor geblokkeerd geld, dat over vijf jaar naar verwacht mag worden, in elk ge val integraal wordt terugbetaald. Men voelt echter dat met dergelijke dwangmethoden het staatscrediet'en de spaarzin niet worden be vorderd en men mag hopen dat het gelukken zal den minister daarvan te overtuigen. Ook tegen de vermogensheffing worden thans van alle kanten groote bezwaren inge bracht. Het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel heeft zijn stem er tegen ver heven en de Kamerleden er op gewezen, dat deze heffing, welke 2 milliard moet opbren gen, niet alleen de bestaande financieele en economische verhoudingen zal ontwrichten, maar voor den Staat ook een teleurstellend resultaat zal opleveren, om de eenvoudgie reden, dat juist de top der vermogens, waar van immers de zwaarste belastingen worden betaald, wordt „afgeroomd". Theoretisch heeft de minister schoon gelijk. Het particulier geldvermogen is inderdaad te groot in verhouding tot het reëel vermogen, maar nu dit laatste eenmaal door een te groot geldvermogen wordt gerepresenteerd, betee- kent een abrupte correctie een zóó ingrij pende verstoring der financieele verhoudin gen in het bedrijfsleven, dat de daardoor aan gerichte schade de theoretische voordeel en verre zal overtreffen. Gelet op de groote bedragen, welke in aller lei vormen reeds voor de te betalen belas tingen zijn gereserveerd, wordt betwijfeld, of de minister voor deze argumentatie zal wij ken, al is men het er in zooverre mee eens, dat vermindering van de Staatsschuld zeker niet een zoo primair belang is dat ten be hoeve daarvan de dringend gewenschte ont plooiing van het bedrijfsleven in gevaar moet worden gebracht. EDO krijgt bezoek van DWS EDO'heeft opnieuw een thuiswedstrijd met een Amsterdamsche club als tegenstandster. DWS komt op bezoek, de ploeg, welke een goede kans maakt op de bovenste plaats, Aan gezien ADO vorige week twee punten be haald heeft, moeten de Haarlemmers extra oppassen. Indien zij met dezelfde geest drift spelen en meer succes met schieten heb ben, is een overwinning niet uitgesloten. Haarlem brengt een bezoek aan HBS, dat de laatste weken eveneens in vorm is. Een spannende strijd is te verwachten, met ver moedelijk één overwicht voor de bezoekers. In de tweede klas vraagt RCHDe Kenne- mers de aandacht. Wint de thuisclub opnieuw, dan bezet zij een plaats in het midden der ranglijst en is voorloopig veilig. HBC trekt naar SDW en moet winnen, om nog een kans te maken, de onderste plaats te ontloopen. In Santpoort komen de gelijkwaardige ploe gen van Velsen en Vriendenschaar tegenóver elkaar. Bloemendaal—GVO is de belangrijkste wed strijd uit de derdeklas A. Wint de thuisclub, dan heeft ze nog een kansje. Ripperda kan van WA winnen. Spannender zal het wor den bij De MeteoorSchoten. Den laatsten keer won Schoten met 21. HFC begint de tweede ronde met een wedstrijd op eigen ter rein tegen SJC uit Noord wijk. Als het niet klungelt kan 't winnen. TYBB zal aan den kop blijven, want het krijgt bezoek van Lugdunum* dat -onderaan staat en met belangstelling wachten de spelers dan het resultaat af van V CS—Wassenaar. Cricket AustraliëEngeland Bij het einde van dén eersten dag van den test-wedstrijd tusschen Australië en Enge land, had Australië 292 runs voor het verlies van 2 wickets gescoord. Bradman (Austr.) had 162 not-out en Hassett (Austr.) 81 not-out. Er is een epidemie uitgebrqlcen: de lest- lcoorts, Iedereen in Engeland spreekt over de eerste testmatch die Vrijdag in Brisbane is begonnen en men betreurt, dat Australië de toss won, welk voordeel op een honderd runs geschat wordt. Deze testkoorts is te verklaren, aangezien men in zoovele jaren niet over testmatches heeft kunnen spreken. Arbeiders en zaken- gevestigde bedrijven van dién aard, dat men "£5 u u- i t i-i i ornaat zij tot op het laatste oogenblik „het z.ch h.er er we voor zal wachtendaarin !aatste nieuws uit Australië" wilden bcluis- nieuw geld te steken. Aan onze toch reeds teren of daarover wilden lezen in de bladen, wankele credietwaardigheid zal door het ver- waarop zij langer moesten, wachten dan hun lies van Indië zonder eenigen twijfel de trein toeliet, nekslag worden toegebracht. De Britten waren verheugd, dat reeds twee Reeds de waardevermindering van onze Australische wickets gevallen waren, maar Indische investeeringen loopt thans in de volSen gespannen de verrichtingen van Don honderden millioenèn! Bradman, die blijkbaar nog niets aan zijn kracht en vaardigheid heeft ingeboet. WORSTELKAMPIOENSCHAPPEN VAN NE DERLAND. Zondag worden de kampioen schappen voortgezet in de zaal van Hotel ,,De Leeuwerik" met de afdeelingen lichtmldden, 'midden- en zwaar gewicht. In deze afdeelingen komen, 80 deelnemers uit, zoo dat er ruim hon derd partijen verwferkt moeten worden. COMPETITIES 1946/47 NEDERL. DAMBOND. Het wedstrijdprogramma voor de competities van de Ned. Dambond luidt voor a.s. week als volgt.: Hoofdklasse: 1 Dec. „Oostzaan" I—„IJmui- den" I; 4 Dec. .,St. Bavo" I (Heemstede)—Chr. Damv. „Amsterdam" I; 4 Dec. „Oostérkwartier" I (Haarlem)—„Jozef Blankenaar" I (Amster dam); 3 Dec. „Zaandam" I„Gezellig Samen zijn" I (Amsterdam); 8 Dec. „IJmuiden" I— „Wormervegr" I; 8 Dec. „Oostzaan" I—Haar- lemsche Damclub I; 3 Dec. „DDD" I (Alkmaar)— „Oosterkwartier" I. Eerste klasse: 2 Dec, „TEP" I (Haarlem)— „Stabiel" i (Santpoort); 2 Dec. Haarlemschè Damclub II—„St. Bavo" II (Heemstede); 3 Dec. „IJmuiden" II—Damel. „Haarlem" I. verdere devaluatie van den dollar beteekent, welke ook voor het buitenland zijn repercus sies heeft. Er is groote onzekerheid inzake de Amerikaansc'he conjunctuur, die naar som- miger meening haar hoogtepunt overschre den heeft en ondanks de prijsstijgingen, welke thans optreden, na verloop van eenigen tijd gevoelige prijsdalingen zal doen zien, waarvan hier en daar reeds symptomen aanwezig zijn. Dat tenslotte Indische waarden aan de overeenkomst van de Commissie-generaal hun tol hebben moeten betalen, ligt voor de hand. Afgezien van de staatkundige bezwaren,welke tegen die overeenkomst wórden ingebracht, zijn de daarin vervatte bepalingen ten aan zien van de rechten en activa der in Indië MACKENSEN EN MoLTZER SCHULDIG. In het proces tegen de Duitsche generaals von Macleensen en Maltzer is de procureur- generaal, kol. Halse, in zijn requisitoir tot de conclusie gekomen, dat beiden schuldig zijn aan oorlogsmisdaden. Heden zal rechter Sterling aan het woord zijn. Het vonnis zou in den loop van den dag worden uitgespro ken. ARBEIIXSTIJDEN IN BROODBAKKERIJEN. De minister van Sociale Zaken heeft aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen, waarin tevens' koelt, banket, chocolade of sui kerwerken worden Vervaardigd, in alle ge meenten des rijks vergund, dat in het tijdvak van 28 November tot en met 6 December op werkdagen en bovendien op Maandag 23 De cember en Maandag 30 December de werktijd van de in hun onderneming werkzame bak kersgezellen per dag met ten hoogste 2 uren en per week met ten hoogste 12 uren mag worden verlengd. EEN NIEUW UNIVERSITEITSGEÊOUW TE AMSTERDAM? De volgend afweek zal de gemeenteraad van Amsterdam eén voorstel van B. en W. behan delen om in den vrijgekomen vierhoek op het Waterlooplein een industriegebouw te stieh- De burgemeester voorop, stapten de man- *en- Intusschen bestudeert een commissie. K^rst- en Nieuwjaars- gratificaties Ter vermijding van misverstand deelt het College van Rijksbemiddelaars mede, dat het toekennen van Kerst- en Nieuwjaarsgratifi caties, evenals trouwens de toekenning van andere speciale toeslagen of gratificaties, niet toegestaan is zonder voorafgaande toestem ming van het college. Deze toestemming zal slechts in uitzonderingsgevallen worden ver leend. Geen toestemming behoeft te worden ge vraagd voor die gratificaties, die in de be trokken onderneming reeds van 1939 af of vroeger met Kerstmis of bij gelegenheid van de jaarwisseling plegen te worden uitgekeerd. 9ien bleek, maar vastberaden door de oude. waar|" hoogleeraren, studenten en vertegen- ^.v, woordigers der gemeente zitting hebben, een stadspoort en begonnen hun speurtocht by pIatl om evene€ns op het waterlooplein een het spookachtig schijnsel der walmende 1 modern complex van universiteitsgebouwen toortsen. |te stickten. BERTUS AAFJES: De Zeemeer minnen. J. M. Meulenhoff, A'dam, 1946. tx^IE na het lpzen van dit nieuwe proza van Aafjes nóg beweren wil, dat deze auteur de dichterris der erotiek, mist óf het zintuig voor de meer verborgen kwaliteiten van zijn werk, óf hij kan Aafjes niet verstaan. Men dient zich, voor het ter hand nemen van „De Zeemeerminnen" er terdege rekenschap van te geven, dat Aafjes alleen benaderd kan worden met die behoedzaamheid, waarmee men zeer dierbare en broze dingen tot zich neemt. Zijn „Voetreis naar Rome" (welhaast het grootste „succes" onzer moderne littera tuur) hoe speelsch, gracieus e'n vol van lief lijk zingenot ook, liet daaromtrent al geen twijfel, hoezeer men den dichter misverstaan heeft. Niet dat plompheid aan de zuivere schoonheid van dit in zijn diepsten zin kui- sche boek eenigen afbreuk kan doen gerust kan het bevingerd worden door wie het om andere redenen begeert; het zal blijven wat het is: een onaantastbaar teeken van een in zijn verborgenste innerlijk ongerept mensch. Zeker, de liefde neemt in Aafjes' werk een groote plaats in, zoo goed als het heimwee, de dood, de roes, de vergankelijkheid dei- dingen; want Aafjes is romanticus en wel een van de beste soort. Laten we er dank baar om zijn: alleen als zoodanig heeft hij ons zooveel schoons gegeven. Schat, die liefde in Aafjes' werk niet gering: aLs ooit een kunstenaarswerk bewezen heeft, wat voor edeie vruchten daaruit kunnen groeien, dan is het dit boek der Zeemeerminnen. Er zijn er nu eenmaal, die hem nooit zullen verstaan, omdat zij een andere taal spreken, zelfs al gebruiken zij dezelfde woorden. Ook de woorden hebben helaas hun prijlen glans verloren en weinigen gelooven nolg aan het eerstgeboorterecht van het dichterswoord, dat, hoe dan ook, niet van deze aarde is, als elk scheppingswerk. Waarachtig, Aafjes kent het zingenot, als het menschelijlce onder de men- schen, Maar er blijft een verlossend woord achter in zijn ziel, .dat ge kunt hooren na klinken in zijn werk en nog weet van de paradijselijke ongeschondenheid. Dit „laatste woord" heeft hij nog nooit zoo hoorbaar en zoo gaaf uitgesproken als nu. Klaarte, niet zwoelte, is zijn beste deel, dat maar weinigen wisten te redden' uit het tekort dér mensche- lijke verlangens. Soms herinnert Aafjes vluchtig aan Van der Leeuw over wien ik in mijn vorige kantteekening schreef maar toch: dit boek is meer bevochten, bevrijdender, afgezien van het stijlverschil. Onversehrok- kener heeft Aafjes in den afgrond durven zien der menschelijke troebelheden en hij is niet teruggedeinsd voor de onontkoombaar heid van het harde leven. Integendeel hij heeft de schendende onvolkomenheid daar van uit zijn hart weten te verbannen, hij is haar te boven gekomen en hij getuigt ervan in een taal, die tot de schoonste behoort die lang tot ons gesproken is. Vrijwel alle „verhalen" van dit boek zijn afgestemd op hetzelfde motief: dat ieder die een smet werpt op de blankste zuiverheid die ons is meegegeven, zijn onherroepelijke schuld draagt, tot over de grens van dit leven. Welke boete kan groot, welk berouw knagend genoeg zijn om zich schoon te wasschen van de ontheiliging, waarmee men het smettelooze besmeurd heeft? Ziet, hoe Maria Grazia kwam en hoe zij ging. Geen boetvaardige zorg, hoe liefdevol, gewijd aan de geschon- denen door gelijke menschenhanden, is toe reikend, om ongedaan te maken dat Maria, de ongerepte, verlaagd werd tot een zeemeermin, die den engel in ons sterven doet en ons voort doet leven als geschonden mensch onder de menschen. Een levenlang kan men verlangen naar Maria's wederkomst ze blijft ver loren: geen vlek is uit te wisschen en geen schuld daaraan te delgen. Het Leven blijft verraden en de Dood aangeroepen. En ver gaat het dién dichter (2de novelle) wel an ders? Hij mag nog zoo gulzig alles wat leeft tot zich nemen, hij blijft een levende onder .de dooden en als de Engel Gods zijn ontrouw aan het smettelooze vergolden heeft met het zwaard, is het pas zijn geloof aan het leven, waardoor God hem de eeuwigheid deelachtig doet worden. En zij dan, Madeleine, die op groeide tusschen de rozen als symbolen van de lieflijkheid en in wier handen de roos knakte omdat ze niet de roos der rozen was, welke haar vader hoopte te kweeken blééf HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws: 17.30 Om en nabij de twintig. 18.15 Concert. 18,30 Ned, Strijd krachten, 19.00 Radio strijktrio. 19.30 Voor de rijpere jeugd. 19.45 Rubriek 'wederopbouw, 20. Dingen van den dag. 20.20 Metropole-orkest. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Tien jaar ABC. 22.30 Jane Eyre. 23.15 Hobbyhoek. 23.30 Nacht voorstelling (filmmuziek). HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 18.00 Vaudeville orkest, 18,50 's Avonds als ik slapen ga. 19.15 Cowboy songs. 19.30 Buffalo-Bill. 20.05 'De ge wone man zegt er 't zijne van. 20.15 Wie weet hoe deze plaat heet. 20.30 Lichtbaken. 21.00 „Uit het land van Noord Sciharwou", 22.00 Muzikale tombola. 22.30 „De vinger van Gods rechterhand' 22.45 Avondgebed. 23.15 Katholiek Nieuws. 23.20 Serenade in D gr. t. van Beethoven, 23.45 Dans muziek (gramofoon). ZONDAG HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. muziek. 8.30 Voor den tuin. 8.45 Orgel. 9.15 Hoe spelen wij klaverjas. 9.30 Men vraagt en wij draaien. 10.00 Rechit en orde. 10.15 Kamermuziek. 19.45 In den tulij der poëzie. 11.00 Triangel. 12.00 Interview met Mevr. Roosevelt. 12.10 20th Century Serenaders. 12.30 Zondagclub. 12.40 Kinderkoorzang. 13.00 Nieuws. 13.15 Les gars de Paris. 13.50 De Spoorwegen spreken. 14.00 Fritz Kreisler. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Radio Philharmondsch orkest. 15.55 Skymas- ters. 16.30 De huisvrouw en haar hulp. 16.40 voet balverslagen. 17.00 G.G.-cabaret. 17.30 Oorne Keesje. 18.00 Nieuws. 18.15 Voeibalbeschouwing. 18.30 Ned. Strijdkrachten. 19.00 Protestantsche studiedienst. "20.00 Nieuws. 20.05 Weeroverzlcht. 20.00 Actualiteiten. 20;15 Waltz time, 20.45 Hersen gymnastiek. 21.15 Hoorspel. „Caruso in de knel", 22.00 Omroeporkest. 22.50 Ver. ex-pol. gevange nen. 23.00 Nieuws. 23.15 Nachtflonkeringen, 23,3524.00 Pauline Alpert, piano, HILVERSUM II, 415.5 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Hoogmis. 9,30 Nieuws. 9.45 Orkestwerken. 10.00 Protestantsche kerkdienst. 11.45 Gewijde muziek, 12.15 In 't boeekhuis. 12.3(1 Kareol Septet. 12,55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.15 Kareol Septet. 13.30 Apologie. 13.50 Omroep- kamerorkest. 14.20 Advent. 14.50 Omroepkamer- orkest. 35.15 De Sint bij het volwassen kind. 16.15 Be Quick—Go Ahead. 16.30 Ziekemlof. 17.00 Geref. kerkdienst. 18.30 Temple Cliuroh koor.. 18.45 Franschè orgelmuziek; 1.9.-15 Kent gij uw Bijbel 19.30 Nieuws. 19.45 Inleiding tot de Opéra-uitvoe ring. 20.00 De ontvoering uit het Serail. 22.00 Nieuws. 22.15 Katholiek nieuws. 22.20 Actualitei ten. 22.35 Avondgebed. 22.50 Louis Kentner, piano. 23,00 Vaudevilleorkest. 22.30—24.00 Een dansparket van zwarte sollijven. Wat de goede Simj or-ts BRENGT, WIJ HEBBEN HEN BIJ DE SRUyTER GEZIEN, él IJ KOOlT SNOEP EN kOEK Eël ecMje CHOCOLADE Ehl ROODMERK KOFFIE EN OOK jHee. OOK DE cassabons DIE NA>\ hjj MEE. Wij Hebben Het lekker echt GEZIEli van het volmaakte en drukte haar bloem tot een nietig verdrukte, gekneusde roos De onvolmaaktheid door gebrek aan hoog heid der ziel en het onverzoenbaar schuld besef daarna het is ook de diepste zin van de novelle van den bultenaar, dien geschon- dene van lichaam en daardoor van ziel, die eindelijk zijn verlossing hoopte te vinden bij zijn vrouwelijk evenbeeld, dat jarenlang den smaad der onvolkomenheid gedragen had, maar den dood was prijsgegeven zoodra de liefelijkheid van haar misvorming haar het heimwee naar het volmaakte had ingefluis terd, De Drinker der vijfde novelle mag, be néveld, ijiog zoozeer vluchten in de onver dorvenheid van zijn kinderziel en zelfs aan de hand van een nymph het arcadisch dertig- stroomenland voor oogen hebben, zijn leven kan hij er niet meer mee redden. De Philo- soof geeft zich over aan zijn schaduw en gaat ten gronde, de barbier, die terwille van de stof de ziel vergat, kan in den geschoren aap het boosaardige niet dooden. Sprookjes, deze verhalen? Ze zijn meer dan dat. Wel weven ze een droom boven de platte werkelijkheid, hemelhoog, maar ze zijn van dit leven. Luistert men naar een dichter? Kan het een kunstwerk beschoren zijn, het beste, schoonste in den mensch wakker te roepen? Dit boek van Aafjes kón het gegeven Over Muziek Het Orgel zij gespaard? Haar levensongeduld veroorloof- I zijn, voor wie er zich voor open stelt met het de haar niet te wachten tot die opperste roos beste wat in hem is. Maar ook dan alleen, ontbloeid was. Ze danste, danste haar illusie C. J. E. DINAUX. HET orgel is in ons land tegelijkertijd het populairste en het meest miskende instrument. En het zou een beklagenswaar dig instrument zijn als het zich niet boven de misverstanden, vergissingen en aanran dingen kon blijven verheffen door zijn machtig karakter. Populair is het spel ten eèrste door zijn zeer oude plaats in de ker ken, ter inleiding, ondersteuning en opluis tering der diensten, ten tweede als vrije, zelfstandige stem in de concerten; het is in ons land echter miskend in de officieele muziekwereld, waar men er artistiek ge sproken minder in gelooft dan in de piano of in de viool. Tenslotte wordt het dag-in- dag-uit aangerand door de fabrikanten der bioscoop-orgels, die in opdracht van hun principalen, als vertegenwoordigers van het publiek, het prachtige instrument ver knoeien tot het gemeenste klankproduct, dat ooit bestaan heeft. Wanneer ik nu over de populariteit van het orgel spreek, denk ik daarbij aan die liefde en aanhankelijkheid, die zoovele dui zenden jegens het instrument bezielen en die een deel uitmaken van het leven van hen, die het wekelijks hooren in innerlijken samenhang met den dienst der kerk en van hen die bewust of onbewust de rijke ziel van het orgel verstaan en het gaan hooren in een concert. Bij de eerst-genoem- den zullen de aandoeningen, door de taal van het orgel opgewekt, niet altijd van positief-muzikalen aard zijn. De beteeke- nis van den dienst en de religieuze situatie van het oogenblik geven aan den orgel- ldank een bepaalde kleur, die in het gevoel van den hoorder ontstaat en zonder zijn bewustheid wordt gespiegeld. Voor de la ter genoemden is het anders; voor hen is het orgel een rijk-gevarieerd muziek instrument, waaruit stemmen van ouden en nieuwen tijd spreken, waarin niet alleen fantastische klankverbeeldingen, maar ook diepzinnige gedachten en hevige gevoelens van persoonlijkheden tot uiting komen. Wat velen onder hen terecht aantrekt is het feit, dat het instrument, in zijn majesteit den speler in de schaduw stelt en alle persoon lijke kunstvaardigheid in dienstbaarheid opeischt. Zij komen om zich te vermeien in een muzikaal landschap, waarin kleuren van zoo groote verscheidenheid leven in telkens wisselende belichting ep waaruit een gedachtenleven spreekt, "dat men niet in woorden te vangen weet, maar dat noch tans wélsprekend is. Ik zal nooit vergeten dat ik als jongen (u vergeve mij de per soonlijke aangelegenheid) wel eens mijn schoolplicht verzuimde om in de Groote Kerk fuga's van Bach te kunnen hooren. Ik weet nog heel goed hoe het niet alleen vorm en inhoud dezer meesterwerken wa ren, die mij aantrokken, maar ook de muzi kaliteit van het orgel, waarin zoo vele ver scheiden instrumenten van allerlei aard in een eenheid van karakter gebonden waren. In deze eenheid dé gedachten-ontwikkeling te volgen van den componist was iets heer lijks. Ik verzuimde één school, maar leerde vele scholen kennen. Er zijn nochtans veel muziekliefhebbers, die het orgel niet begrijpen. Het is nog niet lang geleden, dat eenzéér muzikaal dilettant bekende, dat hij het orgel alléén kende uit de bioscoop. Hij kende dus het orgel in 't geheel niet en hij kende nog veel meer in 't geheel niet. Hij stond op 't punt naar Parijs te gaan en ik heb hem aangeraden, naar de Parijsche orgels te gaan luisteren. Het muziekleven in ons land moet van de Fransche muziekwereld in zake het orgel nog alles leeren. Zoo gering als de plaats van dit instrument in ons „offi cieele" concertleven is, zoo groot is de plaats van het orgel in de Fransche kunst. Het is waar dat Frankrijk over veel meer mooie orgels beschikt dan ons land, maar het een komt uit het ander voort. In tusschen is de belangstelling wel groeiende. Mijn misleide bioscoop-bezoeker gaf toe, dat het liederlijke gebibber van het thea terorgel hem afkeer inboezemde en ik weet zeker, dat hij het muzikale hart van het werkelijke orgel zal kunnen verstaan. Het is curieus gesteld met die cinema-orgels; het zijn geen carieaturen, maar hersenlooze bespottingen, vijandigheden. De weeke ge luiden en de eeuwige tremulanten (dit is de nette naam voor bibberen) vertegen woordigen een nare sentimentaliteit. Het is onbegrijpelijk, dat zelfs beschaafde men schen zonder ergernis deze muziek kunnen aanhooren en niet bemerken, hoe zij de béleediging en aanranding van een edel instrument bijwonen. Het is mijn taak niet, een predikatie over levensrust te houden, maar wanneer de beteekenis van een rau- ziek-instrument als het orgel ter sprake komt, zou het op zijn minst onvolledig zijn als ik niet de aandacht vestigde op het verschijnsel, dat men in onzen tijd het or gel in zijn verwording- aanvaardt en het in zijn schoonheid miskent. Met levensrust meen ik niet het afstand doen van vurige sentimenten, maar wel de beheersching dei" aandoeningen. Hij, die in Joh. Seb. Bach iets anders ziet dan een saai geleerde of een zoogenaamd vergeeste lijkt wezen, kan bij het hooren van zijn orgelwerken getuigen, hoe hier een harts tochtelijk gevoelsleven in de vuren en vlammen van den orgelklank tot uiting komt. Ik meen dat hij het orgel koos, om dat het tot vrijheid en beheersching in Staat is. HENDRIK ANDRIESSEN. Een woordvoerder van het Jewish Agency heeft medegedeeld, dat de Joodsche nationale raad bij het Britsche militaire hoofdkwartier in Palestina een eiscih tot schadevergoeding tot een bedrag van 96.000 ponid sterling heeft ingediend vóór schade, die door Britsche troepen zou zijn veroorzaakt tijdens klopjachten op Joodsche verzetslieden en het zoeken naar verborgen wapens. Bij een officieele peiling van de publieke opinie in Frankrijk omtrent den omvang van het gezin heeft 32 procent van de ondervraagden zich uitgesproken Voor een aantal van drie kin deren als het meest gewenschte. Dertig procent gaf de voorkeur aan twee kinderen. Een per centage van vijf wenschte in het geheel geen ge zin.. Een procent der ondervraagden zou meer dan zes kinderen willen hebben. De Joodsche raad in Palestina, het opper rabbinaat en de plaatselijke Joodsche raden hebben op Attlee, dén Engelschen minister-pre sident, en Creech Jones, den minister voor de Dominions, een beroep gedaan om een bevel tot deportatie (naar Cyprus) van 4000 Joden, die zich thans aan boord van drie Engelsche veerbooten bevinden, te voorkomen. Deze schépen kruisen in de Palestijnsche territoriale wateren, totdat het Hooge Gerechtshof te Jeruzalem een beslis sing heeft genomen met betrekking tot den jijri- dischen kant van deze poging tot immigratie. De Nederlandsche mijn werkersdelegatie, die een half millioen bloembollen komt brengen aan de mijnwerkers in Groot-Brittannië, en Vrijdag in Londen is aangekomen, was gistermiddag de gast van de Council of Industrial Design der „Britain can make it" tentoonstelling, waar de Limburgsche mijnwerkers werden rondgeleid en waar zij de thee gebruikten. Zondag vertrekken zij, zooals bekend, naar Schotland om daar in de Conwaymijn bij Perth en In die van Scotts Hill in Lancashire de eerste bloembolgeschenken aan te bieden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2