Begrooting van Marine goedgekeurd Nederlandsche Middenstandsbank N.V. StichtingwederopbouwVelsen-IJmuiden Woensdag inzameling voor de g'aslooze gezinnen Visscherij Snufjes Noodlanding in de woestijn TWEEDE KAMER Marine-miliciens die van 1940 af in dienst zijn, worden 1 Januari gedemobiliseerd (Van onzen parlementairen redacteur) Nadat de heer Schoonenberg (Comm.) had uitgelegd, dat er niets vreemds in zit, dat zijn fractiegenooten hier tegen en in Frankrijk, waar zij immers in de regeering zitten en aldus meewerken aan den opbouw van een werkelijk volksleger en dito vloot, vóór de militaire begrootingen stemmen kwam mi nister Schagen van Leeuwen aan het woord. Hij begon met woorden van hulde voor het geen ons marinepersoneel en de mannen van de koopvaardij onder groote offervaardigheid jn de moeilijke oorlogsjaren hadden gepres teerd. De bewindsman verdiepte zich vervol gens eenigermate in historisch-strategische bespiegelingen om verder kenbaar te maken, dat hij vóór een staatsmarine, tegen fusie van Oorlog en Marine is, dat het schema voor een ondeelbaar vlootplan nog slechts een voor- loopig karakter heeft, dat hij tot zijn leed wezen, alweer tengevolge der benarde geld middelen, geen toezegging kon doen inzake inhalen van den achterstand in den aanbouw van allerlei materieel. In tegenstelling tot hetgeen geldt voor de rest, was het in acht nemen van eenige reserve ten opzichte van den aanmaak van onderzeeërs wegens even- tueele nieuwe vindingen. Op de vraag van den heer Vorrink betref fende het gebeurde met luitenant-admiraal Helfrich, kreeg d«e ten antwoord, dat de minister het ten zeerste had betreurd, dat genoemde vlagofficier, nadat hij in verband met de overeenkomst van Cheribon een be zoek aan de Koningin had gebracht, zich tegenover het A N.P. had uitgelaten. De mi nister had hem dit ook doen blijken. Ten ein de in deze zeer bewogen tijden het veroor zaken van politieke onrust te voorkomen, is er thans voor alle officieren een verbod uit gevaardigd om buiten 's ministers voorkennis mededeelingen aan de pers te verstrekken. De dienstplichtigen der marine, die sinds Mei 1940 onafgebroken onder de wapenen zijn geweest, zullen uiterlijk 1 Januari gedemobi liseerd zijn, tenzij zij in dienst willen blijven. Vermeld zij nog, dat de bewindsman geen cijfers -ter beschikking had, waaruit op te maken ware, welke resultaten het patrouil- leeren tér bestrijding van den smokkelhandel tusschen Sumatra en Malakka oplevert en voorts, dat hij het vraagstuk der op het mo ment slecht misbare Marva's nog eens zal best'udeeren. De Kamer nam zonder hoofdelijke stem ming deze begrooting aan, onder aanteekening van het „tegen" der communisten. In de avondvergadering kwam minister Lieftinck aan het woord om de begrooting van Financiën te verdedigen. Van het vele, dat hij besprak, moge hier vermeld worden, dat er van dezen bewinds man noch opheffing van het bankgeheim, noch een wet op de nationalisatie van parti culiere banken te verwachten is. Nieuwe wijziging in de deblolckeeringsregelen komt er niet, want dat zou maar weer nieuwe moeilijkheden veroorzaken en de grootste be zwaren op dit gebied zijn nu wel verdwenen, ook bij de banken. In totaal is er op het oogenblik 5.4 milliard gulden geblokkeerd, te weten 3 milliard bij de banken, 1.8 op het Grootboek 1946 en 0.6 aan papier bij anderen Naar mate de geldzuivering vordert, waar van de afwikkeling sterk afhankelijk is van het tempo waarin de bijzondere heffingen tot stand komen, zal de minister komen tot een verdere bevrijding van den beurshandel, voor al wat betreft de binnenlandsche effecten. Amsterdam weer volkomen open stellen voor den vrijen handel in Amerikaansche effecten achtte hij met het oog op het deviezenpro- hleem te bezwaarlijk. Aangestipt zij nog, dat herziening van de Grondbelasting in over- Is Uw costuum of mantel verregend? WIJ PERSEN VOOR V OP Old Clothes New Koningsplein 10 - Telefoon 4886 Depot: Trompstraat 149 Nieuwe Commissaris der Koningin in de provincie Limburg Aan mr. dr. W G. A. van Sonsbeeck is op zijn verzoek met ingang van 1 Januari op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Commissaris der Koningin in Limburg, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den landfe bewezen. Met ingang van 2 Januari 1947 is benoemd tot Commissaris der Koningin in Limburg mr. dr. F. J. M. A. H. Houben te 's-Graven- hage. Mr. Houben is 48 jaar oud. Archief van het voormalig rijkscommissariaat opgespoord Ambtenaren van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie zijn er in geslaagd in West-Duitschland een gedeelte van de ar chieven van het voormalige rijkscommis sariaat op tè sporen. De documenten, welke tezamen anderhalve ton wegen, zijn reeds naar Amsterdam overgebracht. weging is, doch die zal moeten wachten op de beslissing of er een huur- of Waardever meerderingsbelasting komt De bewindsman wenschte niet alle geuite verlangens in te willigen, aangezien hij ons niet op den weg naar inflatie wil brengen Met voldoening verklaarde hij, dat wij, vergeleken bij het buitenland, er aardig in geslaagd waren mo netaire ontwrichting te voorkomen. Mulier-loop uitgesteld In verband met geringe animo, welke op het oogenblik in ons land bestaat om athleten te doen starten bij veld- of andere loopen, heeft de Hoogoven Athletiekvereeniging l.Suo- mi" den oorspronkelijk op 30 November te organiseerer. Mulier-loop in het park Roos- wijk uitgesteld tot het komende voorjaar. Suomi heeft voor het nieuwe seijoen, dat half Februari wordt geopend, groote plannen op ath'letiek-gebied. Zondagmorgen wordt een aanvang gemaakt met de buitentraining op ..Watervliet" en 15 December komt waarschijnlijk de Ilaagsche athletiekvereeniging S.H.O.T. op bezoek om kennis te maken met de Velsensche duinen. Nieuwjaarsdag wordt Suomi de gast van de A. V. Zaanland te Zaandam, waar onder linge voetbal- en handbalwedstrijden worden gespeeld. Ter versteviging van de clubbanden wordt Zondag in het clubgebouw Watervliet een contactavond gehouden. DEVIEZENBANK Opent op 2 December a.s. een agentschap aan den 0osterduinweg27telJmuiden Telefoon 4789 De opbouwplannen van Velsen-Noord Donderdagavond werd met verschillende besturen van buurt-, winkeliers- en sport- vereenigingen, alsmede enkele oorlogsge troffenen, ten Raadhuize een bespreking gehouden over de opbouwplannen van Vel sen-Noord. Hierbij zetten de heeren Schip per en Overschreve, beiden van het Stede- bouwkundig bureau voor Velsen, uitbrei- dings- en herbouwplannen uiteen. Eerst genoemde gaf, na een inleidend woord van ds. Bronsgeest, een kort historisch over zicht van de gemeente Velsen, welker uit breiding gepaard ging met de ontwikkeling van visscherij en, groote industrie, en licht te de uitbreidingsplannen voor de geheele gemeente nader toe. De projectie van sport velden voor „Noord" heeft moeite gekost, doch een oplossing werd gevonden door de Hoogoven-sportterreinen te verplaatsen naar Rooswijk en de R.K. Sportbeoefening en de V.V. „Kinheim" te doen onder brengen op terreinen aan den Nieuwe Weg, achter het station Bevex-wijk, waar behalve vijf noi-male sportvelden nog twee oefen terreinen kunnen worden aangelegd. De heer Overschreve behandelde daarna de détailplannen voor Velsen-Noord, in het bijzonder den winkelbouw. Er is een win-, kelgalerij geprojecteerd aan den Wijker- straatweg, waar tegenover ook nog enkele winkels zullen verrijzen. Vooi'ts worden in verschillende deelen buurtwinkels gecon centreerd. Achter deze winkelgalerij is ruimte voor kleine behoeftebedrijven ge projecteerd. Betreffende de scholen werd opgemerkt, dat met de jaren de gemeente woningen achter de Cox-verslaan gaan ver dwijnen en daarmede ook de Chr. school en de beide R.K. scholen in deze buurt. Aan het tracé Wijkerstraatweg woi-den dan ge bouwd 2 R.K. scholen, een R.K. Vereni gingsgebouw en een openbare school, wel ke eventueel ter tegemoetkoming aan de ontbrekende vex-gaderruimte met een aula kan worden uitgebreid. Een tweede open bare school wordt gedacht in het tweede woondeel aan de Gildelaan, in welke om geving ook een nieuwe Ned. Herv. Kerk is geprojecteex'd en een gebouw voor sociale -doeleinden. Aarx recreatie is groote aandacht besteed. Het park Rooswijk, waarin behalve sport velden ook een zwembad is opgenomen, leent zich prachtig voor een speelweide, en er is zelfs over gedacht óm van de be staande boerderij in dit park in de toe komst een jeugdhuis te maken. Ook het. speetuinvraagstuk zal worden opgelost door het ontwerpen van tuinen Glasactie Velsen Er is uitzicht voor hen. die al ruim een jaar in een volkomen dichtgespijkei'de woning trachten te leven. „Volgende week beginnen we onmiddellijk in de Bloem- straat", zoo zeide de heer J. Visser van Volksherstel. Allereex'st komt een gezin van negen personen aan de beurt, die een jaar lang in de kou en duisternis hebben geleefd. Dat zal na jax*en van ellende een blij Sint-Nicolaasfeest worden voor deze plaatsgenooten. Want 4 December, Woens dag, is d e groote dag van Velsen's glas actie. De inzameling geschiedt uitsluitend ten Zuiden van het kanaal en wel van de Ju- lianabrug af tot de grens van Bloemendaal. De P.T.T. zal Maandagavond te 6.15 u. nog een woord van aaxxbeveling via de radio-distributie doen hooren. Dinsdag rijdt een geluidswagen de verschillende wijken door. Bij dezen geluidswagen loo pen menschen met een collectebus, want ramen kan men nu eenmaal niet inzetten in beide deelen. Een Chr. school zal ver moedelijk komen bij de halte Hoogovens, waar aan de door te trekken Duinvliet- straat eveneens een bioscoop met, zooals uitdrukkelijk werd gewenscht, een ruime, voor een groot aantal bezoekers geschikte concertzaal. Weliswaar nam het Hoogoven- bedrijf het initiatief om een groot recrea tiegebouw aan de Gildelaan te stichten, doch men was de meening toegedaan dat dit niet de zoozeer gewenschte „openbare" gelegenheid zou worden, waarop speciaal ten behoeve \>an het algemeen belang van toekomstig Velsen-Noord werd aange drongen. Uit de plannen blijkt, dat het wegennet een algeheele wijziging zal ondergaan. Teneinde het voetgangersverkeer tusschen de beide groote woongebieden te verge makkelijken is halverwege de Duinvliet- staat naar den Schulpweg onder de spoor baan een tunnel geprojecteerd. Naar schat- tnig zullen 12.500 inwoners het nieuwe Vel sen-Noord bevolken. Om het damkampioenschap van Nederland Liglhartvan Dijk in ömuiden Er werd deze week in het tournooi om het damkampioenschap van Nederland rust ge houden. Wij hebben dus even gelegenheid, de mogelijke kansen van het tournooi onder ooger, te zien. Vandaag en Zondag worden te Dordrecht de 9e en 10e ronden gespeeld, waarna op 15 De cember de laatste ronde te Amsterdam volgt A.s. Vrijdagavond 6 uur zal In Hotel Augusta de partij worden gespeeld tusschen Ligthart en den jeugdigen Wagenlngschen speler Van Dijk. Het. publiek heeft vrijen toegang Waar. om deze partij zoo belangrijk is? Dit wijst onderstaande stand uit: gesp. gew. gel. verl. pnt. Roozenburg8 4 4 0 12 Keiler8 3 5 0 11 Ligthart 8 2 6 0 10 Van Dijk 8 3 4 1 10 De spelers zullen als laatste kans op den titel een va-banque partij moeten spelen. Met twee ronden daarna nog te spelen en met een eventueelen uitslag van remise zijn beide spelers uitgeschakeld. Er moet dus op winst gespeeld woirden. Het programma voor Zondag luidt: P. Roo zenburgW. Huisman, v. d StaayDukel, Rozenburg—Beers, Van DijkLigthart, Metz —Verhoeven, Vos—Keiler. BIOSCOPEN REX THEATER. „Prisoner of Zenda". De in 1894 verschenen roman van Anthony Hope „De gevangene van Zenda", kreeg gxocte vermaardheid en werd later door Ed ward Rose bewerkt als tooneelstuk. Thans bx*engt Rex deze „Prisoner of Zenda". met in de hoofdrol Ronald Colman. Rudolf Ras- sendyll wordt zich zijn gelijkenis met Koning Rudolf V bewust als hij dezen verren bloed verwant in levenden lijve ontmoet in het land Ruritanïa. De koning is zeer ingenomen met zijn geestigen neef en noodigt hem uit om den laatsten nacht vóór zijn kroning met hem door te brengen onder het genot van geest rijk vocht Het gevolg hiervan is, dat op den belangrijken dag de koning in een diepe be wusteloosheid ligt, want de laatste flesch wijn, die hij nuttigde, was rijkelijk van een slaapmiddel voorzien. Wie hieraan schuld heeft en hoe dit wordt opgelost, vindt in de „Gevangene van Zenda een meesterlijke uit beelding. Het is een boeiende liefdeshistorie, geweven in een film vol spanning en avon tuur, met een groote dosis frissche humor. THALIA brengt deze week: „Song of Freedom" met Paul Robeson, Elisabeth Welch en Esme Percy. De film speelt in den tijd dat Afrika nog één groote slavenkolonie was, De tweede episode laat, jaren later, een Lon- densche haven zien, waar een geweldige neger, Zinga, zijn heimwee uitzingt, droomt en werkt. Hij wordt ontdekt door Donizetti, den grooten impressario, die hem les geeft, waarna Zinga na een mislukt debuut, de wereld gaat bereizen. In Covent Garden geeft hij als toegift op de opera „Emperor Jones" een deel van een vreemd lied, dat blijkt een oud Neger-volksliedje te zijn. Een volken kundige ontdekt om Zinga's hals een talis man. die het symbool Is van het koningschap van een der West-Afrikaansche volkeren. Zinga keert nu terug tot zijn volk. Hoe deze vertrapte zwarten hem ontvangen en op welke wijze hij hen overtuigt van zijn koning schap. wordt op emotionee'e wijze vertolkt in dit spannend lungle-verhaal. ZONDAGSDIENST ARTSEN A.s. Zondag hebben dienst de artsen C II de Jonge en J. MacDaniël. Apotheken. De Zondagsdienst en de nachtdienst in de volgende week worden waargenomen door de Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg. Verloskundigen. Van Zaterdagavond 6 uur tot Zondagavond 11 uur heeft dienst mej. Winter, Evertsen- straat 3. AFHALEN VAN BONKAARTEN. Voor het afhalen van bonkaarten In hef. Patronaatsgebouw aan den Zeeweg zijn aan de beurt: Maandag 2 December de letters L tot en met M en Dinsdag 3 December de lel ters N tot en met O. AHeen voor inwoners van IJmuiden, Vel sen (dorp) en Driehuls. WIE VERLOOR IETS? In de afgeloopen week werden gevonden' 1 autonummerbord, eenige handschoenen en wanten, 1 damesportemonnaie met ritssluiting 1 inlegvel (12966), 1 damesschoenenbon, combinatieiang, 1 strik. 1 passer, 2 horloges, enkele honden. 1 sleutel. 1 kinderschoentje (rood). 1 bril. 1 kater, 2 biljetten van f 2 50 l sjaal. 2 rijwieltasschen. 1 muts 1 voorpand van trui. 1 armbandje, 1 autokoplamp. 1 1on-' eensrijwiel, Inlichtingen omtrent deze voor werpen zijn" te bekomen op het hoofdbureau van politie kamer 4. eiken werkdag van 11 12 en van 16—17 uur, met uitzondering van Zaterdagmiddag. MARKTBERICHT VAN VRIJDAG. Aangevoerd werden 200 kisten verschp vlsch en 415 kisten versche haring Alles werd •erkocht teeen maximumprijzen Resommin- gen: trawlvisschers: KW89 f3151, KW108 f2713 KW52 f2513, KW173 f2461: kustvisscher: IJM 228 f23. versche haring: KW68 f 894, KW167 f3210, KW73 f3080, ST. NICOLAASFEEST VOOR „SCHELPEN" De Buurtvereeniging „Schulpen" organi seert Zaterdagmiddag 7 December voor de kinderen der leden een St.. Nicolaasfeest in het clubgebouw van de Speeltuinvereeniging „Kindervreugd" aan den Doodweg. zonder stopverf. Er zijn onkosten, ook deze moeten worden gedekt. Tenslotte nog dit: diegenen, die graag willen dat het glas, indien dit groot of on gemakkelijk te vervoex-en is, wordt afge haald kunnen zich telefonisch in verbin ding stellen met Volksherstel, nummer 4171, terwijl ons bureau, nummer 5437 zich eveneens belast met het aannemen van deze boodschappen. Betaling in bnitenlandsch geld aan zeevarenden In de Nederlandsche Staatscourant van 15 November is opgenomen een deviezen- bekendmaking, welke de bedoeling heeft de opvarenden ter koopvaardij en ter zee- vïsscherij tegemoet te komen, om vrij te kunnen beschikken over hun voor een der de deel in buitenlandsche geldsoort door Nederlandsche reeders uit te betalen loon, voor zoover de opvarenden dit tijdens rei zen in het buitenland hebben verdiend. De thans geldende' regeling voorziet in een juistei-e afbakening van de perioden, ge- dxirende welke bovenbedoeld derde deel van het loon mag worden berekend, waar bij het verblijf in Nederlandsche havens en de rechtstreeks tusschen Nederlandsche haven afgelegd trajecten buiten beschou wing dienen te blijven. Bovendien behoeven de opvarenden thans niet meer gedurende een jaar bui tenlands te vertoeven, alvorens zij er voor in aanmerking komen, om het loon, ver diend na het verloop van dezen termijn tot het tijdstip van terugkeer in Neder land, ten volle in buitenlandsche geldsoort uitbetaald te krijgen. Deze termijn is nu teruggebracht op zes maanden. Deze regeling geld thans ook voor de buitenlandsche opvarenden van Nederland sche schepen, voor zoover dit beti'eft be taling van hun loon in het buitenland in andere geldsoort dan van het land hun ner inwoning. Uitbetaling van het loon in de geldsoort van het land hunner inwo ning mag aan die buitenlanders tot het volle beding geschieden. Voorts is het aan Nederlandsche reeders geoorloofd om zon der vei-gunning het loon aan de buiten landsche opvarenden uit te betalen in guldens. STAATSVISSCHERSHAVENBEDRIJF. In de gistermiddag gehouden vergade ring heeft de Tweede Kamer zonder be raadslaging of stemming goedgekeurd de begrootingen van het Staatsvissehersha- venbedrijf te IJmuiden voor 1946 en 1947. PREDIKBEURTEN IJMUIDEN. Nieuwe Kerk, Ned. Herv. Gemeente. 10.30 en 5.30 uur: ds. J. v. d. Berg. Nieuwe Kerk. Geref. Gem. 9 uur: ds. J* van Buuren; 3.30 uur: ds. S. E. Wesbonk. Christ. Geref. Gem. 10 en 4 uur: ds. A. Zwiep. Oud-Kath. Kerk. 10 uur: H. Dienst; 5 u.: Vesper. Leger des Heils. 10 uur: Heiligings- dienst; 7.30 uur: Verlossxngssamenkomst, onder leiding van mevr. majoor Hovenier- v. d. Ploeg. IJMUIDEN-OOST, Goede Herderkerk, Ned. Herv. Gem. 10.30 uur: ds. J. v. d. Wiel (H. Doop). Goede Herderkerk, Geref. Gem. 9 uur: ds. S. E. Wesbonk; 3 uur: ds. J. van Buu ren. Ver. van Vrüz. Herv. (Nijverheidsschool) 10.30 uur: ds. A. R. de Jong, van Haarlem. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk, 5 uur: dr. H. v. d. Loos van Haarlem (H. Avond maal). Ned. Herv. Kapel. 10 uur', ds. J. A. Vis ser van Lathem. Geref. Kerk. Enschedelaan. 9.45 en 5 u.: ds. A. Verschoor. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: ds. Joh. Bronsgeest. DRIEHUIS. (Westerveld). Geref. Gem. 3.30 uur: Dienst. BEVERWIJK. Evang. Lutli. Gem. 10 uur: ds. J. Ph. Haumersen. SCHEEPVAART K. N. S. M. Odysseus, 27 Nov. van Rotter dam naar Oporto. Orpheus, 27 Nov. van Rotter dam naar Seville. Ary Scheffer, 28 Nov. te Ant werpen. Iris, 28 Nov. van Tanger naar San Feliu. Juno. 28 Nov. van Palermo naar Gibraltar. Evangelinepark, 27 Nov. van Gibraltar naar Ti'i- nldad. Finga, 27 Nov. van Gibraltar naar Am sterdam; Theseus, 28 Nov. van Livorno naar Amsterdam. MU- Nederland. Madoera, 26 Nov. te Genua. Mapia, 2fi Nov, :e Los Angeles. Joh. van Olden- barnevelt. 28 Nov. van Bombay naar Amster dam. Poelau Laut, 23 Nov. te Manilla. Noord Brabant, 25 Nov. te Colombo. Bengkalis, 24 Nov. te Singapore. Jen Steen, 25 Nov. Balboa gepas- DXI Ex- is rumor in casa, niet zoo heel erg, maar er rommelt toch wat binnen de mu ren. Het gaat over de versche haring. De verschillende bij het Bedxijfschap aange sloten groepen hebben natuurlijk uiteen- ioopende belangen. Dé exporteurs willen exporteeren, de visehconservenfabrieken willen conservceren dus niet exporteeren, tenminste voorloopig niet. Ze willen dit wel als ze eerst de hax-ing in de blikjes hebben zitten. En de winkeliei's en venters willen ook hun deel, %dus niet exporteeren. r/u zijn er contracten afgesloten voor de levering van haring aan België, Tsjecho- Slowakije en de Engelsche zóne van Duitschland, totaal ongeveer 4y2 millioen kg, als ik me ixiet vergis. Leve de deviezen, roepen ze in den Haag, dus de haring moet geleverd worden. Er komt nu bijna geen haring meer, dus wat er komt is noodig voor het buitenland en alzoo blijft er voor het binnenland niets over. Dat is voor de conservenfabrieken, de winkeliers en de venters natuurlijk niet prettig, maar velen hebben aan de haring al een' aardig centje verdiend - ondanks de geringe winstmarge - en daarom moeten ze maar een beetje blijven mopperen. Er is nu al ongeveer 80 millioen kg haring - pekel-, steur- en versche bij elkaar - aangevoei-d en slechts een klein gedeelte daarvan is de grens over gegaan. Er is nog nooit zooveel haring in ons land gegeten als dit jaar. Laat ik ook nog even vertellen, dat de rookeis ook hard aan het rookon zijnvoor export; de Hollandsche bokking reist thans, keurig ge vlijd in kistjes, glanzend in hun goud bruine velletjes, heel West-Europa door als een geurige reclame voor het Hollandsche zeebanket. Maar daarvoor gebruiken ze steui'haring, waarvan er tot dusver in dit seizoen een kleine 450.000 kantjes zijn aangevoerd. Daarvan is nog heel wat over, zoodat er nog veel bokkinkjes gerookt kun nen worden. Het woord is nu aan de Kanaalharing. Er zal dit seizoen vooral door Belgische en Fransche Visschers druk op de winter- haring gevischt worden, zoodat liet de vraag is, of er veel ruimte voor de Hollandsche visschers overblijft. Er schijnen al loggers om de Zuid gegaan te zijn, maar over het resultaat heb ik nog niets gehoord. Er is nog meer rumor in casa. Deze wordt veroorzaakt door de tol, die de vis- schersschepcn in IJmuiden moeten beta len. Ja, de Visschershaven is een vrijhaven, waar geen havengeld betaald behoeft te worden, maar toch wordt er een tol gehe ven, die nogal aardig in de papieren loopt, tot groot misnoegen van degenen, die de tol moeten betalen. Ik heb het hier al eens eerder over gehad, maar wil er toch nog even op terugkomen, omdat hierin een groot gevaar voor onze haven schuilt. Dat in Scheveningen thans zooveel versche ha ring wordt aangevoerd, komt grootendeels door deze tol, want de Scheveningers ko men liever niet meer naar IJmuiden. En aangezien de trawlers met hun visch naar Engeland gaan en de kustvisschers door het slechte weer niet uitvaren, is het thans een dooie boel in de markt. De aan voer blijft herhaaldelijk beneden 1000 kis ten per dag, is soms niet meer dan een paar honderd kisten en we zitten nu uit te kijken naar de Zweden, die een deel van de deviezen, die de trawlers die in. Engeland verkoopen, toevoeren, weer weg halen. En het zou heelemaal niet gek zijn als er eens wat Engelsche drifters naar IJmuiden kwamen om hier wat haring te brengen; die zouden dan meteen de traw ler-deviezen weer naar Engeland mee te rug kunnen nemen. PIETERMAN seerd. Tarakan, 25 Nov. te New Orleans. Java, 28 Nov. van Hamburg naar Amsterdam. Algenib, Pernambuco—Rotterdam, passeerde 28 Nov. Fernando Noronha. Barendrecht, 3 Dec. of 4 Dec. van Curasao te Rotterdam verwacht. Frlsia, 28 Nov. van Antwerpen naar de Fransche kust. Gouwe, 29 Nov. van Ornskjoldvik naar Zaandam. Japara, 27 Nov. te Batavia. Katwijk, RouenLissabon, passeerde 28 Nov. 21 uur Ouessant. Orion (Griek). 28 Nov. van Gibraltar naar Rotterdam. Stad Maastricht, 28 Nov. van Rotterdam te Calcuta. Tiberius, 25 Nov. van Puerto Cabello te La Guaira. Westplein, Rotter dam—Perzische Golf, passeerde 29 Nov. Gibral tar. Noordam van New York naar Rotterdam, Grebbestroom, 27 Nov. van Manchester naar Amsterdam. Ida, 28 tyov. van Aarhus naar Rot terdam. June, 27 Nov. van Esnden te Lelth. Liberty, Vlissingen—Blyth, passeerde 26 Nov. Flamboro Head. Nato, 27 Nov. van Oporto naar Rotterdam. Nieuwaal, 28 Nov. van Wesermunde te Odense. Oise, 28 Nov. van Rouen te Parijs. Piet Hein, 27 Nov. van Oporto te Setubal. Rose Marie, 28 Nov. van Stettin naar Rotterdam. Rijn stroom, Reykjavik—Amsterdam, passeerde 27 Nov. "Dunnet Head. Sambre, 28 Nov. van Le Havre naar Parijs. Sandenburgh, 28 Nov. van Londen naar Rotterdam; Trompemburgh, 28 Nov. van Londen naar Rotterdam. Urmajo, 23 Nov. van Emden te Boness. Vesta, 28 Nov, van Hull te Klngslynn. Zuidland, 26 Nov. van Milford Haven te Swansea. Zuyderburgh, 28 Nov. van Rotter dam te Huelva. Zijpe, 27 Nov. van Blyth bij Cromer voor anker. FEUILLETON door Hans Hirthammer 25) „Daaraan", zoo vervolgde zij, „heb ik het te danken, dat ik nog in leven ben. Zij hebben mij op het laatste oogenblik aan mijn beulen weten te onttrekken en mij tot hun leidster uitgeroepen". „En zoo leeft u nu al twee jaren? Het is haast niet te gelooven!" „Ik zou het zeker niet zoolang hebben uitgehouden, wanneer de liefde en de aan hankelijkheid van deze jonge menschen mij niet telkens weer nieuwe krachten hadden geschonken. Zij gelooven in mij, zij vertrouwen er op, dat ik hun eens naar de zon en de vrijheid zal brengen. En wij maken goede vorderingen. Het aantal onzer aanhangers neemt steeds toe. Weldra zullen wij den ouden Hla Ma Chood onze eischen kunnen voorleggen". Waarschijnlijk zal hij die wel nooit in willigen. Vergeet u vooral den Maharadja niet. Denkt u, dat die ooit zou toestaan, dat zijn zoo zorgvuldig bewaard geheim aan het licht komt? Hij zal er niet voor terug deinzen alles te vernietigen, wat zijn on derneming in gevaar zou kunnen bi-engen". Irene Baidovius glimlachte. „Het spreekt vanzelf, dat wij daarmede rekening zullen houden. Wat denkt u, dat de Maharadja zou doen?" „Hm, vex-moedelijk alle ook maar eenigs- zins verdachten later terechtstellen. Hun schuilplaatsen zouden belegerd cn aange vallen worden. Men zou u en uw getrou wen eenvoudig uithongeren. Plet verwon dert mij trouwens, dat dit al niet veel eer der gebeurd is". „Hla Ma Chood weet nog van niets; wij weten een geheim goed te bewaren. En wat de door u genoemde mogelijkheden be treft, ook te dien aanzien hebben wij onze voorzorgsmaatregelen getroffen. Zoo als u bemerkt zult hebben, ligt onze schuilplaats op een der hoogste punten van het hol". „Inderdaad. Het was een geweldige klim partij om hier te komen". „Denkt u ook niet, dat wij ons hier vrij dicht onder de oppervlakte van de aai'de moeten bevinden?" „Ik heb het gesteente onderzocht en daarbij heb ik een smalle spleet gevonden waardoor een zwakke luchtstroom naar binnen dringt. Sinds een jaar ongeveer zijn we bezig deze spleet te verbreeden, waardoor wij een uitgang hebben en wij hebben ons doel bijna bereikt. Sedei^t een naar dagen dringt er al wat licht door heen". Been toonde zich een en al enthousiasme. „Maar waarom zoudt u het dan eex-st nog met Hla Ma Chood probeeren?" „Omdat ik niet wil nalaten allen, die hier leven, een beter bestaan te verzeke ren. Ik zal hem voor de keus stellen met zijn aanhangers naar buiten te trekken, of zich te prepareeren op een straf-expe- ditie van de Bi-itsche troepen. Hij zal wel spoedig inzien, dat zijn weigering ook het lot van den Maharadja zou bezegelen". „En als Hla Ma Chood u nu eens eenvou dig gevangen laat nemen?" „Dan zullen mijn ijlboden zich direct op weg begeven om den bevelhebber van de Britsche militaire post aan het Gainer- meer een schrijven van mij te overhandi gen". „Men zal die boodschappers onmiddellijk inhalen; zij weten waarschijnlijk niet eens den weg". „Maakt u zich daar maar geen zorg over, dr. Been, ik heb menschen, waar ik mij op verlaten kan!" „U speelt hoog spel, juffrouw Barlo- vius!" Zij keek hem onverschrokken aan. „Mo gelijk! Wie twee jaar in deze hel heeft doorgebracht, kent geen gevaar meer. En bovendien acht u het doel dezen inzet niet waard?" „Ik bewonder u!" Irene Barloyius maakte 'n afwijzend ge baar. „Paar is niet de minste reden voor, meneer Been!" Haar zelfbewustheid scheen even snel te zijn verdwenen als zij was opgekomen. „Misschien is het de eenige weg om niet zelf krankzinnig te worden". Nu eerst besefte hij ten volle, wat zij deze twee jaren moest hebben doorge maakt. Was zij niet een jonge vrouw, die was voorbestemd met volle teugen van het leven te genieten, vrij en onafhan kelijk, zooals zoovelen harer sexegenoo- ten? Twee jaren in deze eeuwig duisternis in een gruwelijken kei'ker, waaruit geen te rugkeer tot de wereld, waarin zij thuis hoorde, mogelijk scheen, steeds op den drempel des doods, omgeven door waanzin en vertwijfeling! Dat zij dat alles desondanks had uitge houden Irene Barlovius was opgestaan. „Gaat u mee dokter, dan zal ik u mijn minia tuurrijk eens laten zien". Hij volgde haar. Zijn blik hing bewon derend aan haar slanke, buigzame gestalte. De Leidsche studententijd, waarin zijn hart naar deze jonge vrouw was uitge gaan, keerde in zijn herinnei'ing terug. Zij scheen gevoeliger, vrouwelijker te zijn geworden maar nog steeds omgaf haar die sfeer van ongenaakbaarheid, welke zich ook vroeger reeds tusschen hen had geplaatst. Het was hem zooeven al opgevallen, toen hij een schuchtere poging had gedaan om het verleden tot nieuw leven te wekken. „Bent u daarom misschien naar Siddhab gekomen?" had zij met een spottend lachje op zijn toespelingen gerageerd. „Jammer, dat ik op dat punt zoo weinig begrip toon". Nu volgde Itfj haar met gemengde ge voelens naar de deuropening, waardoor zij voorheen was binnen gekomen. Zichtbaar vei-rast, bleef hij op den drempel staan. Vóór hem lag een vrij groo te, zeer lage hall, waarin een en al be drijvigheid heerschte. Het geheel maakte den indruk van een miime werkplaats. Hier zat een aantal jonge meisjes achter een primitief weef getouw, anderen vlochten touwen en koor den ter-wijl iets verder een aantal jonge mannen uit kleine rotsblokken en kalk een muur metselde. Uit een der hoeken klonk gezang, aan de weefgetouwen werd hax'telijk gelachen, overal heex-schte een genoeglijke stemming, die het werk slechts ten goede scheen te komen. Het verrassende effect 'echter werd ver oorzaakt door een ontelbaar aantal lich- jes welke de ruimte iets warms en intiems gaven. „Kaarsen?" vroeg Been verbaasd. „Waar hebt u die vandaan?" „Wij maken ze zelf uit de brandstof voor de fakkels. Onze eerste pogingen in die x'ichting kwamen uit de harde nood zakelijkheid voort, omdat we gedwongen wax-en zuinig met het licht om te gaan. Wij voelden ons zeer trotscb, toen het ons gelukt was uit een enkele fakkel een goed dozijn kaai'sen van gelijken brandduur te vervaardigen". „Het ziet er alleraardigst int. Het neigt haast tot het symbolische. Beneden het spookachtige, flakkerende schijnsel van de fakkels en hier dat mooie rustige licht. Het is den jongen menschen aan te zien, dat zij voor een mooier leven zijn voorbe stemd". „Voor alles kwam het er op aan hun werk te geven, een of andere bezigheid, zelfs al di'oegr.dit niet direct een produc tief karakter. Daardoor is het mij gelukt hen voor moedeloosheid te bewaren". „U bent werkelijk bewonderenswaardig, juffrouw Barlovius!" „Dwaasheid!" lachte ze, maar het com pliment animeerde haar toch om hem nog wat meer van haar miniatuur rijk te ver tellen. „Er is bij ons ook plaats voor amu sement, o ja, wij vormen met recht een hechte gemeenschap. Maar, gaat u mee, dan zal ik u eens laten zien welke vor deringen wij al gemaakt hebben met onze uitbraak, als ik het zoo noemen mag". Toen zij door de werkplaats liepen, werd Irene Barlovius van alle kanten met ge juich en vroolijke opmerkingen begroet. Als een jonge koningin liet zij al deze huldebetuigingen van haar geestdriftig vc-lk glimlachend over zich heen gaan. Hun weg leidde via een kunstig opge worpen barricade naar de eigenlijké bouw plaats. Hier werd koortsachtig gewex'kt. „Het wordt alles zoo voorbereid", ver klaarde Irene, „dat wij niet voor verras- ringen van beneden behoeven te vreezen. Zelfs wanneer het onzen tegenstanders mocht gehikken in onze schuilplaatsen door te dringen, blijft ons nog steeds xde mogelijkheid eiken meter grond met kans op succes te verdedigen. Als u zoudt pro beeren zonder mijn leiding uw weg te ver volgen, zoudt u binnen een paar minuten met gebroken ledematen in een ravijn liggen. Weest u voorzichtig! Geef mij uw hand!" Zij trok hem weg van het breede, recht uit loopende pad, dat hij onwillekeurig had wilton volgen en begon, oogenschijnlijk vrij zonderling, een breeden, bijna lood rechten rotswand te beklimmen. Nauwe lijks zichtbax-e, in de rotsen uitgehouwen treden, maakten dit vraagstuk mogelijk. „Voorzichtig, dokter, wat nu komt, is niets voor dikke menschen!" Met veel moeite wrong hij zich door de smalle opening, waar zij hem was voor gegaan. Diepe duisternis omving hem. „Steeds maar achter mij aankruipen!" hoorde hij haar stem. „Houdt u contact met mijn voeten, anders bent u verloren Ik zal onmiddellijk stoppon, als ik uw harw niet meer voel". Hans Been, die zich niet oprichten of omkeeren kon en eenvoudig genoodzaakt was als de eerste de beste wurm over den grond te kruipen, proestte en snoof van inspanning en hengelde wanhopig naar zijn zakdoek om zich het koude zweet van het voorhoofd te wisschen. „Als u mijn voet niet vasthoudt, komt u hier in uw leven niet meer uit". Haar stem klonk hol, alsof zij zich in een grafkelder bevonden. Hij stak zijn hand uit en omklemde haar enkel. „Zoo! En nu kunt u zich een klein half uurtje verbeelden een imps te zijn, die binnen in een mooien, sappigen appel rond kruipt". „U verlangt nogal wat van mijn fanta sie!" moppei'de Been. „Een half uur, zegt u, moet die marteling duren? Hopenlijk leg ik het voor dien tijd niet af!" „Weest u maar niet bang! Als u dit labyrinth eerst .maar eens een paar maal heen en terug dooi'kruist hebt, zult u er wel plezier in krijgen! Opgepast! *Nu maken we een scherpe bocht. Haalt u het vooral niet in uw hoofd rechtdoor te krui pen". Zonder haar waarschuwing zou hij er stellig geen moment aan hebben gedacht van den rechten weg af te wijken en eenige bijzondere aandacht te schenken aan het gat, waarop het pad uitmondde. Eenigen tijd kx-open zij nu zwijgzaam achter elkander voort, waarbij Hans Been er zorgvuldig voor waakte, Irene's voet geen oogenbljk los tc laten. „Nu moet u opstaan!" riep zij plotseling. Hij wilde onmiddellijk aan dit bevel ge volg geven, maar daarbij kwam zijn hoofd in onzachte aanraking met de rotsen. „Dat gaat niet!" bromde hij, haastig een ver- wensching, die hij op de lippen had, in slikkend. „Jawel, probeert u het maar! U was al leen maar een beetje te haastig". (Wordt vervolgd) 0

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3