IJmuider Courant Natuurreservaat Lord Beveridge promoveert tot eeredoctor der Economische Hoogeschool De Koningin ontvangt de commissie-generaal De Portugeesche oppositie roert zich Discussies over veto en ontwapening Ernstige botsingen onvermijdelijk? Dr. Schumacher spreekt in Cambridge 61e Jaargang No. 18498 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel.. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 2 üeceniEer 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal ƒ4,- Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem He jET is goed nieuws, dat wij vandaag kunnen geven over het lang verwachte natuur-reservaat in de duinen. Plet schijnt heusch werkelijkheid te zullen worden, zij het dan niet in den grootschen vorm, die in vooroorlogsche jaren beraamd werd. Toen- behoorde het geheele duingebied tusschen de Waterleiding-duinen bij Vogelenzang en IJmuiden tot het plan, met inbegrip van Elswout en andere buitenplaatsen. Nu geldt - het alleen nog het duingebied tusschen den Bloemendaalschen Zeeweg en IJmuiden. Het is groot, heeft weinig in den oorlog ge leden en is rijk aan natuurschoon. Volgens het departement van Onderwijs staan de kansen gunstig: er zijn voldoende geldmid delen voor uitgetrokken, onderhandelingen met de Erven van der Vliet zijn aange knoopt en men verwacht een goed resul taat. Het ziet er dus veelbelovend uit. Dit dichtbevolkte district mag ook waarlijk wel aanspraken doen gelden op een uit breiding van zijn toegankelijk natuur schoon. Veel kan men slechts op een af stand bewonderen, nog meer alleen ver moeden. Palen en draden hebben sinds lange tijden het grootste deel der schoon heid van Kennemerland aan zijn bevolking en zijn bezoekers onttrokken. Nergens in den lande kan art. 461 W.v.S., dat Verbo den Toegang legaliseert, zoo berucht zijn als in dit deel van Nederland. Eenige maan den geleden was ik in Arnhem en genoot van zijn schoone omstreken. Zij bieden schier eindelooze mogelijkheden. Men krijgt den mdruk dat alles mag.-En in '45 had ik een brief van een Arnhemmer ont vangen, die naar Haarlem was verhuisd. Hij schreef zoo ongeveer: „Het is misschien vreemd, maar ik ben dol op wandelen. De omgeving lijkt mij hier heel mooi. Maar hoe kom ik erin? Waarom mogen de Haar lemmers zooveel minder dan de Arnhem mers?" Men geneert zich een beetje tegen over den nieuwen stadgenoot, als men zoo'n brief krijgt. Er schijnt iets te ontbreken aan het Welkom, Vreemdeling! Welke an dere troost kon de aanbieden, dan dat er nog zooveel Duitsche landmijnen achter die afzettingen lagen, zoodat onze bezorgde overheid onze levens wilde beveiligen en dat een openstelling van meer duinge bieden op komst was? Nu daghet het zoowaar. Het daghet, al klinkt dat raar, in het Westen. Den Haag verklaart, dat bij dezen aan koop het natuurreservaat in de eerste plaats komt en de opening van een ontspannings oord voor de bewoners van Midden-Ken- nemerland in de tweede. Dit neemt niet weg, dht ik op het groote belang van dat tweede in de eerste plaats wil aandringen. Volgens de ons verstrekte inlichtingen zal een klein gedeelte van het betrokken duin gebied als zuiver natuurreservaat afgeslo ten worden, o.a. voor zeldzame vogels en planten. Een. veel grooter deel zal „be perkt" toegankelijk gesteld worden en het overblijvende, vermoedelijk niet het groot ste, door ieder betreden kunnen worden. „Gepoogd zal worden, aan de ontspannings behoefte zooveel mogelijk tegemoet te ko men, maar daarbij moet rekening gehou den worden met de kwetsbaarheid van duinterreinen". Dit stemt mij niet geheel gerust. Hoe groot zal dat „overblijvende deel, vermoe delijk niet het grootste", zijn? Het wil mij voorkomen dat het zeer zeker het grootste zal moeten wezen. Het is nuttig zooiets meteen naar voren te brengen, want nu is nog niets beslist. Laat ons tijdig stemming ervoor maken. Een traditie van afzettingen en artikel 461 W.v.S. wijkt, naar de erva ring leert, niet gemakkelijk. Met allen eer bied voor het behoud van zeldzame vogels en planten, alsmede voor de kwetsbaar heid van het duinterrein, pleit ik toch nog liever voor het behoud van dat eveneens kwetsbare, zij het geenszins zeldzame twee- beenige wezen: den mensch. Hij reeft erge behoefte aan vrije natuur in deze streek, die op enkele tientallen vierkante kilome ters een kwart millioen exemplaren van zijn soort herbergt. Dat beseft hij zelf niet aïtijd. Hij heeft moeten leeren, zich aan te passen. De meeste menschen in deze streek zijn, evenals grootstedelingen, het contact met de vrije natuur volkomen kwijt. Zij weten er niets meer van. Zij verdringen zich in queues voor bioscopen, om een beetje verbeeldingswereld deelachtig te worden dat bekoorlijker is dan hun dage lij ksche zorgen en eentonigheid en weten niet dat er nog een andere tooverwereld bestaat, schooner én zuiverder dan die dei- films: de vrije, wijde natuur, waarin men niet op elke vijftig meter (minstens) andere menschen ontmoet en waarin men stilte en schoonheid, maar toch ook leven kan vin den: leven zonder lawaai. Het departement van Onderwijs heeft gezegd, dat aan de ontspanningsbehoeften zooveel mogelijk tegemoet gekomen zal worden. Dat is, naar mijn meening, een verkeerde voorstelling van zaken. Ik denk aan den man die mij zei: de meeste men schen toonen niet veel neiging tot de vrije natuur. Neen, dat is waar. Wij moeten zoo veel begrip toonen en zooveel verbeeldings kracht, dat wij erkennen dat wij hen zul len moeten aansporen om naar die duinen te.gaan, als zij opengesteld zullen zijn. Zij zijn dat afgeleerd in den tijd der techniek en der afzettingen. Zooals de negentiende eeuw den mensch duidelijk moest maken, dat naleving der hygiëne tot zijn lichame lijk heil zou strekken en dat heeft heel wat inspanning gekost zoo zal de twin tigste hem, na haar verkeerd inzicht dat techniek en vooruitgang hetzelfde waren, moeten gaan beduiden, dat hij blijder, ge zonder en gelukkiger leven kan door de Natuur terug te vinden. Ook in Kenne merland, ontdaan van een aantal van zijn palen, draden en bordjes. Daarom ben ik geschrokken van het Haagsche denkbeeld, de duinterreinen al leen toegankelijk te stellen tegen betaling van een kleine bijdrage,, zooals ook toege past wordt bij de duinen van de Amster- damsche waterleiding. Die „zal zoo gering zijn, dat zij voor niemand een beletsel kan zijn om van de natuur te genieten". Dat zal zij juist wel zijn. Geen controles, geen "voorschriften, geen entrées! Anders krijgt men de menschen niet! Men moet minder afwachten wat zij willen, het tenslotte morrend doen en dan zien wat er nog uit te halen is. Men moet. hen tegemoetkomen en helpen en hun iets moois in volle vrij heid aanbieden .Als zij het niet dadelijk begrijpen, moet men het hun duidelijk ma ken en er bij hen op aandringen: evenals de negentiende eeuw deed met de hygiëne. Want van de menschen moeten wij het tenslotte hebben, nietwaar, om weer een krachtig volk te worden, dat met plezier werkt en leeft. Dat een oud plan verwezenlijkt belooft te worden verheugt mij. En ik heb het maar weer aangeduid als „Natuurreser- „Het kwade is onze vijand en niet een bepaald volk" Voor de eerste maal heeft de Eco nomische Hoogeschool te Rotterdam een eerc-doctoraat verleend aan een buitenlander en wel aan den bekenden Engelschen econoom Lord Beveridge. Deze is reeds vele malen eeredoctor in de rechten en in de letterkunde. Het was de eerste keer dat Lord Beveridge een ceredoctoraat in de economie ont ving. De eerepromotie geschiedde Zaterdagmid dag in de aula van de Rotterdamsche hoo geschool in tegenwoordigheid van minister Lieftinck, den Britschen ambassadeur en de gezanten van Canada en Australië, als mede den president van den Hoogen Raad, mr. dr. J. Donner. In een uitvoerige rede belichtte de pro motor, prof. J. G. Koopmans, de vele ver diensten van Lord Beveridge als schrijver en philosoof, waarna hij de formule der eerepromotie in het Nederlandsch en in het Engelsch voorlas. Lord Beveridge verklaarde diep getrof fen te zijn door de eer, welke de Rotter damsche Economische Hoogeschool hem bewezen heeft. Hij dankte prof. Koopmans voor het historisch overzicht, dat deze over zijn werk had gegeven en zeide er dank baar voor te zijn, dat er geen critiek op ge leverd is. Hij verzekerde vaak in Rotter dam te zijn geweest. Zijn bezoeken in zijn studententijd dateerden van vijftig jaren terug en nu zeven en twintig jaar geleden, na den eersten wereldoorlog kwam hij er weer. Vervolgens gaf hij te kennen, dat hij tracht te bouwen aan een nieuwe wereld. Na den wereldoorlog kan men niet terug naar den ouden tijd. Dat moet men zich wel realiseeren. Wij moeten voorwadt-ts, naar betere tijden, nationaal zoowel als in ternationaal. De menschen moeten indivi du blijven en geen robots worden. Herinnerend aan het Beveridgeplan, zei- de hij, dat dit in Groot Brittannië aanvaard is en daar wet is geworden. Iedere natie heeft zijn eigen systeem, maar in prihcipe kan iedereen het er mee eens zijn. Hij hoopte, dat iedere natie het zal aanvaarden, opdat men kome tot werk voor iedereen in een vrije samenleving. De gemeenschap dient zoo geordend te worden, dat er ge werkt kan worden aan een wereld, waarin ieder arbeid heeft. Als een volkomen demo cratisch land dient men ook hier te streven naar „full-employment" en sociale verze kering, ^.ls dat niet lukt, gaan we een der den oorlog tegemoet. Dat is de les die hier uit getrokken moet worden. Als men vrede wil, moet ieder land eraan medewerken. De vijanden zijn tenslotte niet de Duit- schers, de Japanneezen of de Italianen, de vijand is de kwade geest. Wij moeten lee ren, dat het kwade onze vijand is en niet een bepaald volk. Men moet leeren de we reld ook met andermans oogen te zien. Lord Beveridge verklaarde aan het slot van zijn rede, zich richtend tot rector- magnificus en senaat: „U hadt mij geen grooter genoegen kunnen doen dan mij te maken tot één der uwen". Verhooging van salarissen van provinciaal personeel Ged. Staten van Noordholland vragen aan de Prov. Staten machtiging, zoodra voor het Rijkspersoneel voorloopige of definitieve maatregelen worden getroffen tot verbetering van de salarispositie, ge lijksoortige maatregelen voor het provin ciaal personeel te nemen, in afwachting van de door de Provinciale Staten nader te nemen beslissing. De minister van Binnonlandsche Zaken heelt ingesteld een commissie van advies inzake de bezoldiging van het gemeentepersoneel. Voor zitter is mr. P. A. G. Ubink raadadviseur aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken, secretaris de heer J. M. P. J. Verstegen, referendaris bij de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. De bekende Engelsche econoom Lord Be veridge promoveerde Zaterdag tot eere doctor in de economie van de Economische Hoogeschool te Rotterdam. - De promotor, prof. J. G. Koopmans overhandigt Lord Beveridge de doctorsbul. inbrekers op het pad In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft ,de politie van IJmuiden een goede vangst gedaan. Toen twee surveilleerende agenten zagen, dat de deur van een pakhuis van scheepsvictualiën gedeeltelijk vernield was, besloten zij polshoogte te nemen. Zij richtten hun zaklantaarn naar binnen en ontdekten in het licht daarvan twee mannen, die zich trachtten te verbergen. Zij werden gegrepen en naar het hoofdbureau van politie overge bracht. De daders waren oude bekenden van de politie. Bij de deur van het pakhuis had den zij reeds twee balen suiker klaar gezet om mee te nemen. Een pakhuis en een fabriek werden ih den zelfden nacht en volgenden morgen met een bezoek vereerd. De bezoekers hebben in beide gevallen een hangslot geforceerd. Er wordt niets vermist. In Santpoort. Ook Santpoort werd weer eens het werk terrein van inbrekers. Zaterdag tijdens af wezigheid der bewoners is ingebroken in een woning aan-de Vinkenbaan. Door het inslaan van een keukenruit had de dader zich toe gang verschaft. Uit een dressoir in een der vertrekken is het zilverwerk gestolen. Roemeenschc koning opent parlement De 25-jarige koning Michael van Roeme nië is voor het eerst sinds den oorlog in het openbaar opgetreden, toen hij gisteren de eerste zitting van het nieuw-gekozen Huis van Afgevaardigden opende. Hij werd lui de toegejuicht door afgevaardigden van de regeeringspartijen. De afgevaardigden van de oppositie -nationale boerenpartij en nationaal-liberalen waren niet aanwezig. Volgens welingelichte kringen hebben zij besloten de geheele zitting te boycotten. In zijn rede legde koning Michael den' nadruk op de Roemeensche politiek van vriendschap en nauwe samenwerking met de Sovjet Unie en de Vereenigde Volken. Hij hoopte, dat Roemenië na de ondertee- kening van het vredesverdrag spoedig tot de organisatie der UNO zou worden toege laten. De Koningin heeft hedenmiddag de Com missie-Generaal op het Huis ten Bosch in Den Haag in gehoor ontvangen. De Regeeringsvoorliehtingsdienst deelt mede, dat de Commissie-Generaal in een tweetal vergaderingen van den Raad van Ministers de ontwerp-basisovereenkómst nader heeft toegelicht, mede aan de hand van bindende notulen en van de overigens gehouden besprekingen en de reeds door den landvoogd en het lid van de Cohrmis- sie-Generaal den heer Van Poll gehouden radio-redevoeringen. Hierdoor is het inzicht in de juiste be- teekenis en de draagwijdte van deze ont- werp-basisovereenkomst in belangrijke mate verhelderd. Het kabinet zal thans zoo spoedig mo gelijk, uiteraard in verder overleg met de Commissie-Generaal zijn standpunt be palen, waarna een verklaring in de Sta- ten-Generaal zal worden afgelegd. De ministerraad zal vermoedelijk tot de definitieve bepaling van zijn standpunt ten opzichte van de ontwerp-basisovereen- komst komen in een vergadering, op Woensdag te houden, na een daaraan voor afgaande vergadering met de Commissie- Generaal. De behandeling in de Staten-Generaal kan worden verwacht in de tweede helft van deze week. Naar een linksche coalitie in Frankrijk. De Socialistische Partij in Frankrijk heeft een Donderdag door de. communisten gedaan voorstel tot de gezamenlijke uit voering van een door de communisten op gesteld werkprogramma aanvaard. De socialisten hebben het besluit geno men tijdens een gistermorgen gehouden vergadering onder voorzitterschap van Leon Blum. Zij hebben op hun beurt voorgesteld de eerste gezamenlijke vergadering heden te houden. Duitsche verlangens De zonale adviesraad van de Britsche zóne, de hoogste Duitsche instantie, heeft den Britsehen autoriteiten verzocht, den uitvoer van steenkool drastisch te beper ken, opdat de voornaamste industrieën weer op gang gebracht kunnen worden. Andere verzoeken luiden: staking van ontmantelingswerkzaamheden en het slui ten van fabrieken, verbetering van de voedselpositie door invoer van veten, vrij lating van krijgsgevangenen in het buiten land en levering van huisbrand. Tenslotte wordt nog gemeld, dat de Britsche autoriteiten beloofd hebben, de Duitsche verzoeken „nauwkeurig te bestu- deeren". New-York-Amsterdam in twaalf uur Een K.L.M.-machine heeft een record- non-stopvlucht over den Oceaan, New YorkAmsterdam volbracht. Om 12 minuten over 7 Arhsterdamsche tijd startte Zaterdagavond de Constellation PH-TDA, de „Arnhem" van de New Yorksche luchthaven en precies Zon dagochtend 12 minuten over 7 zette de gezagvoerder Dill de machine met vracht, post en 23 passagiers op Schip hol op Nederlandschen grond. Openlijke veroordeeling van Salazar's bewind Het woord is aan. La Rochefoucauld: Hij die meent, dat hij het zon der de wereld kan doen, be driegt zichzelf; maar hij die denkt, dat de wereld het niet zonder hem kan doen, vergist zich nog veel meer. Een naar schatting bijna 3000-koppige menigte heeft Zaterdagavond te Lissabon een meeting voor vrije verkiezingen bij gewoond, waar de meest onomwonden en directe veroordeeling van de regeering van president Salazar sinds de Portugeesche verkiezingen van verleden jaar, toen het verbod tot het houden van politieke bij eenkomsten tijdelijk werd opgeheven, in het openbaar werd uitgesproken. De bij eenkomst was georganiseerd door de be weging voor democratische eenheid (een illegale oppositie-organisatie) en werd ge presideerd door generaal Norton de Matos, minister van oorlog tijdens den eersten wereldoorlog en ex-ambassadeur van Por tugal te Londen. Professor Carca, onlangs om zijn tegen de regeering gerichte hou ding ontslagen, viel het opvoedkundige programma van de regeering aan en ver klaarde, dat op het oogerublik meer dan 50 pCt. van de Portugeesche bevolking nog analphabeet is, en dat aan de politie meer geld is uitgegeven dan aan opvoeding. An dere sprekers wezen op het hooge percen tage kindersterfte, den eeonomischen chaos in Portugal en de perscensuur, die de dagbladen alleen doet publiceeren, wat de regeering wenscht. De menigte onder brak herhaaldelijk de sprekers door „lang leve de vrijheid", „lang leve de republiek" te roepen en „wij willen vrije verkiezin gen" te zingen. Tenslotte werd bij accla matie een aan den president van de repu bliek te overhandigen motie aangenomen, waarm wordt verzocht om vrije verkiezin gen, hërstel van vrijheden en rechten, in- dividueele amnestie voor politieke gevan genen en het sluiten van het Tarrafal- Nederland wil Russisch voorstel verbreed zien In de politieke commissie van de UNO is het debat over het veto-recht Zaterdag voortgezet. Australië diende een herziene resolutie in, die een aantal aanbevelingen aan de leden^an den Veiligheidsraad be vatte ter beperking van de moeilijkheden bij het gebruik van het veto. Cuba wilde een conferentie ter bespreking van het veto-artikel van het Handvest. Rusland kwam met een resolutie, waarin de UNO haar vertrouwen uitspreekt dat de Veilig- heidsx-aad in de toekomst rekening zal houden met de ondervindingen. Tenslotte werd een Deensch voorstel aangenomen dat voorziet in de instelling van een sub commissie die zal trachten de Australische en Russische voorstellen te combineeren. Gedurende het debat kwam het tot een spontane vredesdemonstratie, toen de Amerikaansche afgevaardigde, senator Co- nally, protesteerende tegen critiek op den Van Mook confereert met Sjahrir Onze speciale verslaggever seint ons heden uit Batavia Zaterdagavond heeft geheel onverwacht een bespreking plaats gehad tusschen dr. van Mook en Sjahrir. Het weekeinde kenmerkte zich verder door toenemende vrees dat ernstige bot singen aan de fronten op Java onvermijde lijk zullen zijn, zulks als gevolg van het feit dat de onderhandelingscommissie, be staande uit de heeren Idenburg, Buurman, Van Vreden, Sjahrifoedin en Oerip zonder eenïg tastbaar resultaat van de te Soera- baja en Semarang gehouden bespreking terugkeerde. De welingelichte „Nieuws gier" constateert dat de positieve feiten be paald worden door de omstandigheid dat de Nederlandsche troepen geen bewegings ruimte hebben en de Indonesische daaren tegen zooveel als zij willen. De Nederland sche militaire autoriteiten zullen moeten vaat", omdat dit nu eenmaal de geijkte be naming is. Maar wat het noodigst blijft is de openstelling van vrije duinen. Die moet komen, zonder beperkingen en miezerige entrées. R. P. vasthouden aan hun eischen na een over maat van goeden wil te hebben getoond, zegt het blad. Het Indonesische front is den laatsten tijd overal naar voren geschoven en de normale veiligheidseischen laten niet toe dat deze situatie wordt gehandhaafd. De „Nieuwsgier" besluit met de verklaring dat de verantwoordelijkheid voor even- tueele botsingen neerkomt op de Indone sische bevelhebbers, die letter noch geest van de bestandsovereenkomst blijken te verstaan. Conferentie van Denpassar uitgesteld. Officieel wordt medegedeeld, dat de opening van de conferentie van Denpassar is uitgesteld tot eeri nader vast te stellen datum. Een officieel communiqué van den Neder- landsch-Indischen regeeringsvoorliehtings dienst, dat. heden is uitgegeven, deelt o.m. mede, dat de aanwezigheid van den luit.- gouv. gen. te Batavia noodzakelijk is met het oog op de debatten in het Parlement over de ontwerp-overeenkomst. Tengevolge hiervan is dr. van Mook niet in staat op 7 December te Denpassar aanwezig te zijn, om de besprekingen aldaar te openen. Veiligheidsraad, opstoud en de afgevaar digden van Rusland en Engeland de liand reikte, zeggende: „Wij willen vrede met elk land". Een luid applaus begeleidde deze Later werd het debat over de Russische ontwapenings-voorstellen hervat met een oproep van den Franschen gedelegeerde, Parodï, die aanspoorde tot een groote in spanning om zonder verwijl te ontwape nen. „De oorlogsgeest is nog niet verdwe nen en de vredesverdragen zijn nog niet geteekend. Wij werken nog in een ver giftigde atmosfeer", aldus Parodi. Ontwa pening is niet mogelijk zonder internatio nale controle en hij stelde voor dat de Veiligheidsraad onmiddellijk zou beginnen met het bestudeeren van de eerste prak tische stappen naar ontwapening. Hij verzette zich tegen het Russische voorstel dat het vetorecht ook zou heer- schen in de ontwapeningscommissie, en hij stelde voor dat er commissie zou wor den ingesteld om de Russische, Canadec- sche en Australische voorstellen voor ont wapening te coördineeren. Nederlandsche stem. In de politieke commissie heeft de Ne derlandsche afgevaardigde, dr. J. H. van Roijen," het Nederlandsche standpunt ten aanzien van ontwapeningsvoorstellen uit eengezet. De Nederlandsche delegatie, al dus dr. Van Roijen, is ervan overtuigd, dat de behandeling van deze kwestie door de organisatie der UNO een eind zal maken aan den bewapeningswedloop, die begon nen is en niet veel goeds voorspelt. Wij en andere landen hebben evenwel ervaréoft dat ontwapening niet unilateraal kan zijn. Ofschoon wij het in principe met de strek king van de desbetreffende Sovjet-Russi sche resolutie eens zijn, zijn wij van mee ning, dat zij niet ver genoeg gaat. De Ca- nadeesche en Australische amendementen, die de vorming van een permanente con trolecommissie beoogen, onafhankelijk van den Veiligheidsraad en dus niet aan het recht van veto gebonden, maken het Sov jet-Russische voorstel practischer. Wij stellen derhalve de benoeming van een ontwerp-commissie voor, ter opstelling van een ontwerp, dat voor allen aanvaard baar is. Wij voelen niet veel voor het veto stelsel en nog minder, indien het in een dergelijke aangelegenheid wordt toegepast. Tenslotte willen wij ook het werk van de commissie voor atoomenergie niet belem meren, noch onderbreken". concentratiekamp óp de Kaap Verdische eilanden. De Portugeesche autoriteiten hebben de pers verboden, iets over deze meeting te publiceeren. Zij hebben eveneens openbare plechtigheden bij gelegenheid van het jaarfeest van de bevrijding van Portugal van de Spaansche overheersching verbo den. Alle kranten publiceeren een offici- eele mededeeling, dat slechts „gebruike lijke en officieele demonstraties zijn toege staan". Het gedenkteèken van de bevrij ding in Lissabon werd door politie be waakt. Aan het publiek werd niet toege staan te blijven toezien bij een bijeenkomst van de nationale jeugdbeweging. Een acht tiental bijeenkomsten ter viering van den jaardag op Zondagavond is verboden. Sociale gerechtigheid Kanselboodschap der Ned. Hervormde Kerken In een kanselboodschap, welke gisteren op den eersten Adventsdag vanwege de Generale Synode in de Nederlandsch Her vormde Kerken is voorgelezen, wordt ver klaard, dat alle maatregelen op maat schappelijk en staatkundig gebied falen, tenzij zij gedragen worden door het besef van saamhoorigheid van het geheele volk. van onderlinge verantwoordelijkheid en van gehoorzaamheid aan Gods wil. „Alle maatregelen moeten leiden tot waarachtige sociale gerechtigheid voor heel het volk. Herstel mag niet betéekenen, dat slechts-betrekkelijk kleine groepen der be volking het voorrecht der welvaart sma ken en zeer velen een onduldbaar karig bestaan leiden. Als een verlaging van het welvaartspeil moet worden gedragen door ons volk. mag zij niet in hoofdzaak druk ken op de zeer velen in alle bevolkings groepen, die niet van bijzondere omstan digheden kunnen profiteeren, terwijl er enkelen zijn, die door de bijzondere plaats, die zij in het stelsel van voortbrenging en verdeeling der goederen innemen, deze ver arming veel minder gevoelen. Het is bijzonder weerzinwekkend, wan neer sommigen zich verrijken door goe deren en gelden aan de normale verdeeling en buitenlandschen handel te onttrekken of langs niet wettelijken weg zich weten te verschaffen. Deze zwarte handel stremt den gang naar herstel van de stoffelijke en geestelijke grondslagen van ons volksleven. Ons volk wordt terecht opgeroepen tot een uiterste krachtsinspanning, opdat het welvaartspeil voor allen stijge. Aan deze zedelijke plicht mag niemand, die werken kan, zich onttrekken". Passagierslijst van de „Oranje" Op onze kantoren in Haarlem en IJmui den ligt de passagierslijst van de „Oranje" ter inzage. Eerder ontvangen berichten meldden, dat het schip op 5 December in ons land verwacht werd, de passagierslijst noemt echter als vermoedelijken datum van aankomst 6 December. Daar de nitkeerlngen aan gemeenten wegens ondernemingsbelastingen geen gelijken tred hou den met de terzake door het rjjk geheven be dragen zal aan de daarvoor in aanmerking ko mende gemeenten een voorschot worden ver leend. ftDuitsche jeugd is vol hoop en vol argwaan Dr. Schuhmaeher. de voorzitter der Duit sche sociaal-democratische partij, die een officieel bezoek aan Londen brengt, op uit- noodiging van de Labour Party, heeft Za terdagavond tijdens een door universiteits- verepnigingen belegde bijeenkomst, te Cambridge gesproken over de toekomst van Duitschland. Hij zeide, dat de komen de winter van beslissende beteekenis zou zijn, daar de politieke houding der Duit sche jeugd naar zijn meening dan zal wor den bepaald. Indien de Wcstersche bezettingsmogend- lieden ergens om te laken waren, was het wel liet feit, dat zij als overwinnaars Duitschland binnenkwamen zonder dat zij er ooit een behoorlijk idee van hadden ge had, hoe zij de Duïtscliers wilden hervor men, aldus Schuhmaeher. Het grootste deel van de Duitsche jeugd is vol hoop en vol argwaan. Zij heeft één groote vrees, om door de democratie te worden bedrogen, zooals zü door Hitier werd bedrogen. Schuhmaeher noemde de Britsche zóne van Duitschland „een zone van goede be doelingen, die niet in werkelijkheid zijn omgezet". Het gevaar voor nationaal-socia- üsme blijft bestaan, zoolang het groot kapitaal in staat is zijn financieele macht ui politieke macht om te zetten. Ten aanzien van de toekomst van het Ruhrgebied en Rijnland zeide Schuhma eher, dat de sociaal-democratische partij strijdt tegen de politieke afscheiding van eenig deel van Duitschland. Zij staat ech ter wel een economische internationale controle van de productiemiddelen van het Ruhrgebied voor, daar dit noodzakelijk is voor den wederopbouw van Europa en van Duitschland. Ontstemming in Frankrijk. De officieele ontvangst van dr. Kurt Schuhmaeher, den leider van de Duitsche sociaal-democratie heeft de Fransche pu blieke opinie verontrust en in officieele kringen wordt openlijk ruchtbaarheid ge geven aan de vrees, dat dit bezoek het ver schil van meening tusschen Frankrijk en de Angelsaksische mogendheden over de behandeling van Duitschland zal vergroo- ten. Een woordvoerder van het Fransche mi- Amerika houdt rekening met alle mogelijkheden Naar heden bekend gemaakt is, heeft de staat New-York plannen opgesteld voor de verdediging tegen „een mogelijk gebruik van atoomwapens". In het kader van deze plannen is een „militair corps voor oor logsrampen" opgericht, dat 4500 man telt. Verder werd bekend gemaakt, dat de Vereenigde Staten, rekening houdende met de mogelijkheid van een aanval met atoom wapens, de volledige controle, het ondèr- zoek en de ontwikkeling van de atoom energie aan een nieuwe civiele commissie voor de atoomenergie in handen hebben gegeven. In de loopende begrooting van het Amerikaansche departement van Oor log is voor den tijd van Juli 1946 tot Juni 1948 een bedrag van 375 millioen dollar uitgetrokken voor de atoomkracht-uitrus ting. nisterie van buitenlandsche zaken heeft heden verklaard, dat het feit, dat een lei denden Duitschen politicus is toegestaan naar Londen te reizen en daar een pleidooi te houden „voor het Duitsche nationalis me" in Frankrijk een zeer pijnlijken indruk heeft gemaakt. f Men is te Parijs van meening, dat de politiek der Britsche Labqurregeering er op gericht is door Schuhmaeher de Duit sche sociaal-democratische partij uit te spelen tegen den Sovjet-invloed. Verantwoordelijke kringen te Parijs keuren deze politiek af omdat zij, volgens hen, moet uitloopen op het kweeken van Duitseh nationalisme en omdat het aanne men van een „Russisch gevaar", waarop deze politiek volgens genoemde Fransche kringen zou zijn gebaseerd, „op zijn minst overdreven is". Weerbericht LOSSE BUIEN Verwachting geldig tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met losse buien. Vrij koude, tijdelijk krachtige, Weste lijke wind. Locomotief gekanteld na een botsing Ongeluk op station te Gouda Zaterdagavond omstreeks kwart over zes is even buiten het station te Gouda een treinongeluk gebeurd, waarbij vrij veel materieele schade is aangericht. In Gouda worden op dat tijdstip de stoomtreinen, die om 17.49 uur uit Rot terdam en om 17.41 uur uit Den Haag naar Utrecht vertrekken, aan elkaar gekoppeld. De Rotterdamsche trein komt 5 minuten eerder binnen en stond op het rechterspoor gereed. De trein uit Den Haag, die op het zelfde spoor binnen komt, behoort achter dezen trein tot stilstand te komen. Ver moedelijk doordat het treinpersoneel in Den Haag de remkraan tusschen de loco motief en den bagagewagen abusievelijk gesloten had gelaten, zag de machinist geen kans tijdig te remmen. Gelukkig be vond zich achter den stilstaanden trein uit Rotterdam een wissel, die op dat moment afgesteld stond op het meer naar links ge legen spoor. De trein uit Den Haag boog daardoor met een vaart van ongeveer 30 km op dit spoor af en reed aanvankelijk naast den stilstaanden Rotterdamschen trein. Een vijftigtal meters verder bevindt zich echter opnieuw een wissel, die de lo comotief weer naar het oude spoor terug geleidde. Juist op hét punt, waarop de wissel met deze rails samenvloeit, stond de locomotief van den Rotterdamschen trein. Deze werd in de flank geramd door de locomotief van den uit Den Haag ko menden trein. Tengevolge van de botsing kantelde de locomotief van den Haagschen trein en verwoeste in den val een der spoorweg boom en van den spoorwegovergang. Ook de andere locomotief werd beschadigd. Geen der leden van het personeel der lo comotieven werd gewond.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1