IJmuider Courant Vijf Verdragen Geen parlementaire stemming over de basis-overeenkomst? Geheimzinnige ontploffing beschadigt het hoofdpostkantoor te Utrecht De algemeene gezondheidstoestand van ons volk is belangrijk verbeterd Industrie krijgt minder kolen Baruch eischt onmiddellijke atoom-controle 61e Jaargang No. 18503 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 7 December 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,— - Advertentie-tarieven cp aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem T~\E GROOTE VIER hebben overeenstem- ming bereikt over vijf vredesverdra gen, namelijk die met de ex-vijandelijke staten Hongarije, Bulgarije, Roemenië, Finland en Italië. Daarmee zijn ook de vragen opgelost omtrent het. statuut voor Triëst, de Donau, de herstelbetalingen en de schadeloosstelling. In de Balkan-ver dragen zal worden omschreven, dat de internationale scheepvaart op de Donau vrij zal zijn. In het vredesverdrag met Ita lië zullen de aanbevelingen voor het per manente statuut van Triest worden opge nomen. Binnen zes maanden na het van kracht worden der verdragen zal een con ferentie worden gehouden, waaraan de Donaustaten en leden van den Raad van Ministers van Buitenlandsche Zaken zul len deelnemen. Want het is deze Raad, die tenslotte over eenstemming heeft bereikt, waarbij de door Bulgarije en Italië te betalen schade loosstellingen werden vastgesteld volgens het Fransche voorstel. Zoo ijverig bemid delend is tegenwoordig de Fransche rol bij conferenties, dat de gedelegeerde van dit land, Couve de Murville, op eigen verant woording van zijn instructies afweek om overeenstemming mogelijk te maken. Dat hij dit aandurfde bewijst, hoezeer men in Parijs naai' oplossingen verlangt. Overeenstemming der Groote Vier in zake deze vijf vredesverdragen brengt de ontwikkeling der internationale situatie natuurlijk een stap verder. Op 11 SeptemT ber 1945 begonnen de onderhandelingen'te Londen. Later werden zij te Parijs voort gezet. Zij hortten telkens en gaven her haaldelijk den indruk van volkomen mis lukking. Maar men moest er tenslotte uit komen. Dat is nu, na een jaar en drie maanden, bereikt. Als het binnen de helft van dien tijd was geschied, zou het een krachtig opwekkenden invloed op het menschdom hebben gehad. Nu kan men zulks moeilijk verwachten. Het verloop is al te traag en moeizaam geweest. Niemand kan berekenen, hoeveel schade al dit uit stel aan het Europêesche herstel heeft toe gebracht. Gelukkig niet. Laat ons hopen dat de formuleering en definitieve onder- teekening der verdragen vlot zullen ver- loopen en geen nieuwe „doodê punten" zullen worden bereikt. Voor den Ameri kaan Byrnes, die binnen enkele maanden zijn ministerschap wegens geschokte ge zondheid zal neerleggen, is het ongetwij feld een voldoening, dat dit althans be reikt is. Dit althans. Want met de vredesverdra gen is men nog lang niet gereed. Nu ko men de groote klanten pas. Maandag zul len de ministers trachten, plaats en datum der besprekingen over het vredesverdrag met Duitschland vast te stellen. De loop van zaken wekt merkwaardige herinneringen op aan de vredesconferentie na den eersten wereldoorlog. Toen was een wapenstilstand gesloten op 11 Novem ber 1918.'Binnen twee maanden kwam de vredesconferentie bijeen. Het verdrag met Duitschland werd op 29 Juni 1919, dus bin nen zes maanden, onderteekend. Ook de overige verdragen kwamen in dien zomer tot stand. Nu heeft men een anderen weg gekozen. Na een jaar en acht maanden is men het pas eens geworden over de vre desverdragen met de minder belangrijke ex-tegenstanders en moeten de onderhan delingen ten aanzien van Duitschland en Japan nog beginnen. Het is waar, dat de resultaten van de vredesconferentie van Versailles niet gelukkig wayen. Groote ge breken kleefden de verdragen aan en leid den tot funeste gevolgen. Men is zé later aan overhaasting gaan toeschrijven, of schoon de wereld in. dat eerste half jaar van 1919 volstrekt geen indruk van haast kreeg en zich, integendeel, voortdurend beklaagde over de vertraging te Parijs. Maar er werd ongetwijfeld in menig op zicht broddelwerk verricht. Zullen de uit komsten nu veel beter zijn, nadat men zich ruimschoots den tijd heeft gegund? Wie aan het statuut van Triëst, aan de door een uitgeput land als Italië te betalen schade loosstellingen, aan de grenswijzigingen en vooral aan den slechten staat van zaken in Duitschland denkt, is geneigd deze vraag met een zucht te beantwoorden. De metho de van 1919 bracht geen succes. De metho de van 1945, 1946 en hopelijk niet meer dan 1947, die trouwens een weinig metho- dischen indruk maakt, ziet er evenmin veelbelovend uit en heeft zich evenmin onthouden van de toepassing van midde len, die vanouds ondeugdelijk zijn ge bleken. Indien de onderhandelingen over Duitsch land een jaar geleden, begonnen waren, zoudéh zij veel zwaarder geladen zijn ge weest met ressentimenten, met haat- en wraakgevoelens, dan nu het geval zal zijn. Dat moet erkend worden en daarin zit dus een belangrijk voordeel, want men moet zulke beslissingen nemen in rustig overleg, met weloverwogen psychologisch inzicht en met overweging van de werkelijke be langen der toekómst,die op het spel staan. Men moet ze dus vooral ook nemen in een géést van ware menschelijkheid en in den geest der democratie, die het Westen in haar vaan voert. Het is een voordeel, dat op overweging in dezen geest nu meer kans bestaat. Het is anderzijds een nadeel dat de tijdelijke maatregelen, inmiddels op Duitschland toegepast, tot zulk falen hebben geleid, groote schade hebben veroorzaakt en on danks de vele waarschuwingen niet zijn hei'zien. Men kan slechts de hoop uitspre ken dat het mogelijk zal blijken, de kwade gevolgen met het oog op de toekomst als nog teniet te doen. Dit is zeker: het zóu volstrekt onverantwoordelijk zijn als de behandeling van de Duitsche zaak tot der gelijke „deadlocks" en dientengevolge ver tragingen zou leiden, als zich hebben voor gedaan bij de besprekingen over de vijf vredesverdragen, waarover nu eindelijk overeenstemming is bereikt. Of binnens kamers, om tot deze overeenstemming te komen, wellicht al dezer- of generzijds toezeggingen inzake de Duitsche kwestie zijn gedaan, weet de buitenwereld natuur lijk niet. Wie denkt aan de historie der diplomatie zou het niet verwonderen. De kleine mogendheden, die aan Duitschland grenzen of andere plaatsen in versplinterd Europa innemen, zijn er niet bij geweest. Straks zullen zij komen. Als zij niet om „grenscorrecties" vroegen, zouden zij meer heilzamen invloed kunnen doen gelden. R. P. PROCURATIEHOUDERS BIJ DE N.V. HOOGOVENS De directie der Koninklijke Nederland sche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. heeft tot algemeen procuratiehouder be noemd dis. P. L. Justman Jacob en ir, C. Ür alterbeek. De instructies der Commissie-Generaal gepubliceerd Jn parlementaire kringen wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de ontwerp-overeenkomst in de Kamer weliswaar i- discussie doch niet in" stemming zal worden gebracht. De aangelegenheid kan constitutioneel zoodanig worden beschouwd, dat slechts over een overeenkomst stemming mogelijk Ls, doch niet over een algemeen accoord, dat nog tot een overeenkomst moet uitgroeien. Men'wijst er op, dat het voorleggen van' een dergelijk algemeen accoord aan de Staten-Generaal in onze parlementaire ge schiedenis geen praecedent kent. Indien dus de zienswijze, dat over de basis-over eenkomst niet kan Worden gestemd, dooi de regeering zou worden gedeeld, dan zou daarmede het initiatief op de oppositie overgaan, welke dan eventueel door een motie de Kamer tot een uitspraak omtrent het accoord van Linggadjati zou moeten brengen. Het algemeen oordeel in deze kringen is voorts, dat de R.K. Kamerfractie, bij welke door de huidige parlementaire verhou dingen de beslissing berust, alles zal doen om een kabinetscrisis te vermijden. In gezaghebbende kringen te 's-Graven- hage wordt de veronderstelling van den Haagschen correspondent van de New-York Times, als zou de Nederlandsche regeering de gedachte van de instelling van een Rijks' kabinet voorstaan, „volkomen uit de lucht gegrepen" genoemd. Men wijst er in deze kringen op, dat de ontwerp-overeenkomst niet meer is dan een basis-accoord en dat dit accoord als zoodanig uitsluitend is be doeld als grondslag voor verdere bespre kingen, welke tot een constructie van de geprojecteerde Unie moeten leiden. Om trent den naderen vorm dezer constructie heeft het kabinet voorshands zijn definitief standpunt nog niet bepaald. Dinsdag Regeeringsverklaring Van bevoegde zijde deelt men het ANP het volgende mede: De stand van de be sprekingen tusschen den Ministerraad en de Commissie-Generaal en die in den Mi nisterraad wettigt de verwachting, dat het kabinet Zondag de laatste hand zal kunnen leggen aan de officieele verklaring, welke de regeering in de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal afleggen en waarin zij zich - zijn wij wel geïnformeerd - in groote lijnen achter het basis-accoord van Linggadjati zal stellen. Na-dat Maandag 9 December de Minis terraad in gebruikelijke wekelijksche ver gadering bijeen zal zijn geweest, zal - aldus verwacht men - de officieele regeerings verklaring op Dinsdag 10 December door minister Jonkman in de Tweede Kamer worden afgelegd. Tevens zal een memorie van toelichting van de hand der Commis sie-Generaal, ongeveer 40 bladzijden tel lende, aan de Kamer worden aangeboden. De bedoeling is, dat Woensdag een begi» zal worden gemaakt met de debatten. De taak van het Driemanschap Als bijlage van de "Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer met be trekking tot de begrooting van Over- zeesche Gebiedsdeelen hééft de regee ring de instructie, die aan de Commis sie-Generaal is medegegeven naar In die, ter kennis van de Tweede. Kamer gebracht,, alsmede de „aide-memoire", waarin op 6 Augustus ƒ.1. de stand van zaken in Indonesië aan de Engelsche regeering werd uiteengezet. Wij geven hieronder enkele der belangwekkend ste artikelen der instructie en een uit treksel van de nota aan de Engelsche regeering. De instructie begint met de omschrijving van „den stijl der Commissie-Generaal", waarin de autoriteit, de onderlinge ver houdingen, de standplaats, de bevoegdheid, wijze van vergaderen en andere formeele vaststellihgen worden weegegeven. Daarna wordt in een aantal artikelen gesproken over de „taak der commissig- generaal". Deze omschrijving opent met: „Ter bevordering van de voorbereiding van een nieuwe rechtsorde voor Neder- landsch-Indlë dragen wij de commissie- generaal op" waarna gesproken wordt over «het afwikkelen van aanrakingen met vertegenwoordigers onzer bondgenooten en het opnemen van aanrakingen met vol kenrechtelijke organisaties en bevriende mogendheden. Een volgend artikel draagt de C.-G. op „mede te werken aan de voorbereiding van een nieuwe staatkundige ordening voor Nederlandsch-Indië, voor te bereiden de Rijksconferentie, waarop in onderling overleg tusschen vertegenwoordigers uit alle rijksdeelen de hervorming van het staatsbestel van het geheele Koninkrijk-zal worden overwogen". Artikel vijf spreekt van de opdracht, „ervoor^te waken, dat de grondrechten van de verschillende volken en bevolkingsgroepen van Ned.-Indië wor den gewaarborgd". Artikel zes spreekt van de taak, „na te gaan welke belangen bij een. omzetting van de oude rijkseenheid in een op den grondslag van een vrijwillig aanvaard volledig deelgenootschap geves- tigden meer federatieven staatsbouw ge meenschappelijk door middel van rijks organen behartigd zullen moeten worden en de verzorging daarvan' voor te berei den". Artikel vijftien zegt: Bij de vervulling van haar opdracht gaat de Commissie uit: a) Volkenrechtelijk: van het Handvest der Vereenigde Naties en van de met de geallieerden aangegane overeenkomsten; b) Staatsrechtelijk: van de Grondwet voor het Koninkrijk, der Nederlanden en de daarop steunende wetgeving; e) Staatkundig van: 1. De Koninklijke rede van 7 December 1942; t. 2. De regeeringsverklaring van 10 Fe bruari 1946; 3. De Troonrede van 23 Juli 1946; 4. De aide-memoire van 6 Augustus 1946; 5. Het j-egeeringsbeleid, schriftelijk en mondeling "uiteengezet bij de behandeling in de Staten-Generaal van het wetsont werp tot instelling der Commissie-Gene raal. In artikel zestien, wordt gezegd, dat de nieuwe rechtsorde zal moeten aanpassen in de omstandigheden, zooals de oorlog die in het bijzonder elders in Azië heeft ge i schapen en daarnaast Nederlands roe ping overzee zal moeten erkennenDe vast stelling van de afspraken en voorberei dingen zal van de samenwerking van Ne derlandsche regeering en Staten-Generaal afhankelijk zijn. Artikel zeventién schrijft voor dat de C.-G. zich in gevallen van twijfel over beteekenis van uitgangspunt en richtlijnen tot den minister zal wenden voor advies. Vervolgens wordt de C.-G. opgedragen, voort te bouwen op de Malino-conferentie, de besprekingen te hervatten met verte genwoordigers van „de nieuw gevormde staatkundige organisatie welke zich aan dient als republiek Indonesia" en in geval van twijfel over de aanvaardbaarheid van bepaalde vertegenwoordigers den minister te raadplegen. Aide memoire De Nederlandsche vertaling van de mededeelingen, die onze regeering op 16 Augustus aan de Brifcsche regeering deed toekomen in verband met de Indonesische aangelegenheid leert, dat na een alge meen overzicht van de ontwikkeling van den politieken toestand in de vooraf gaande maanden, de Nederlandsche regee ring nogmaals haar bereidheid te kermen gaf tot medewerking aan de oplossing van het conflict, mits de evacuatie der ge- interneerden zou worden hervat. Vervolgens zette de aide-memoire de grondslagen uiteen, waarop de Nederlan ders bij de onderhandelingen zouden moe ten uitgaan. Deze komen op het volgende neer: Ten aanzien van Java verklaarde de Nederlandsche regeering nogmaals bereid te zijn het de facto bestuur van de re publiek hierover met uitzondering van de zich onder geallieerde controle bevin dende gebieden te erkennen, indien deze althans bereid was haar plaats in te nemen in een staatkundige structuur voor Indonesië als een in volledig deelgenoot schap gelijkwaardig lid van een nieuw hervormd Koninkrijk, waarvan alle leden zich verplichten de fundamenteele demo cratische principes te handhaven. Ten aanzien van Sumatra verklaarde dc Nederlandsche regeering zich bereid de op neming van dit eiland in het bestuursge bied van de republiek te erkennen, indien een voorafgaand onderzoek zou uitwijzen, dat de algemeene stemming onder de be volking aldaar aan deze oplossing de voorkeur zou geven boven die van een autonoom lidmaatschap van de Indone sische federatie, zooals in Malino uitge stippeld, onder de voorwaarde dat de be trokken bevolking zoodra de omstandig heden een politiek georganiseerde uit spraak mogelijk zou maken, in staat moest worden gesteld hierover in vrijheid een beslissing te nemen. De Nederlandsche regeering achtte het echter vanzelfsprekend, dat de republiek zekere waarborgen en zekerstellingen zou geven van haar vastbeslotenheid en ver mogen om tot een werkelijke oplossingte •geraken. Deze garanties zijn de in vrij heidsstelling van geïnterneerden, volledi ge vrijheid van alle inwoners van welke nationaliteit, ras of religie ook, staking van propaganda, oprichting van een ge meenschappelijk bestuursorgaan voor voedselvoorziening, gezondheid, wederop bouw, handel en monetaire aangelegen heden. Een brand, in de Town-Hall van Stratford- 011-Avon in Engeland vernielde o.a. een schilderij van Gainsborough ter waarde van 40.000 pond sterling. Alles wat men terug vond. was een geblakerd stuk van de Niemand werd gewond Omstreeks kwart over acht Vrijdag avond werden de bewoners van de Utreehtsche binnenstad opgeschrikt door een hevigen knal. In het hoofdpostkantoor op de Neude bleek zich door tot nu toe onbekende oorzaak een hevige ontploffing te hebben voorgedaan. Politie, geassisteerd door passeerende militairen, zette onmid dellijk de omgeving van bet hoofdpost kantoor af. Er zijn geen personen gewond. Wel is een groot aantal ramen aan de voorzijde van het postkantoor door den luchtdruk versplinterd. De ontploffing welke gevolgd werd door een groote steekvlam, heeft zich voorge daan in het sousterrain aan de voorzijde van' het gebouw. Deze ruimte, waarin zich het archief bevond, kreeg groote <schade, welke echter geen stagnatie ih de werk; lijst, waarin het meesterwerk was gevat zaafnheden op het postkantoor tengevolge geweest. TWEEDE KAMER Mr. E. N. van Kleffens blijft minister (Van ónzen parlementairen redacteur Minister Drees begon zijn beantwoording van de over de begrooting van Sociale Zaken gemaakte opmerkingen met uiteen te zetten, waarom uit een zakelijk oogpunt het onder brengen van het Afwikkelingsbureau Con centratiekampen onder het Informatiebureau van het Roode Kruis tenslotte de beste, meest verantwoorde oplossing was. Op die manier kreeg mén de gewenschte coördinatie; Social' Zaken heeft er reeds zorg voor gedragen, dal het bureau van het Roode Kruis door een eenvoudiger organisatie minder kostbaar zal zijn. Vervolgens den algemeenen gezondheids toestand van ons volk besprekende, kwam de minister tot de slotsom, mede op grond van cijfers, dat. vooral sinds het begin van dit jaar de situatie in belangrijke mate aan het verbeteren is. al wilde hij niet ontkennen, dat er met betrekking tot tuberculose, geslachts- Adnvraal Helfrich wenscht het Korps Mariniers geluk Naar aanleiding van de toekenning van de Militaire Willemsorde aan het Korps Mariniers heeft de bevelhebber der zee- strijdkrachten, de luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich -den volgenden gelukwensch aan den commandant van het kofps gezon den: „Het is mij een voorrecht, om u en in u het geheele Korps Mariniers van harte ge luk te wenschen met de buitengewone on derscheiding die het Hare Majesteit de Ko ningin behaagd heeft aan het korps te ver- leenen. Ik spreek namens de geheele Ko ninklijke Marine indien ik u zeg, dat allen zich oprecht zullen verheugen met deze gebeurtenis. Iedereen, van hoog tot laag, is doordrongen van de trotsche historie van- uw korps en van de ^nVvo-iVh«- trouw aan het vaderland gedurende zijn bijkans 281-jarig bestaan. Tenslotte moge ik u allen toewenschen dat uw roemrijke geschiedenis zich tot in lengte van dagen zal voortzetten in dienst van de Koninklijke Marine; van ons Ko ninkrijk en bovenal van het Huis van Oranje". ziekten, schurft, enz. nog geenszins reden tot tevredenheid bestaat. Hier kan niet alleen medische verzorging baat brengen, doch spe len ook andere dingen, als de mogelijkheid van verbetering der huisvesting en de textiel- en zeepvoorzienïng een rol Over die mogelijk heden liet de minister klanken hooren, welke optimistisch waren en die onwillekeurig de vraag deden rijzen, of zulks, gezien de zeep- schaarschte wel heelemaal te rechtvaardigen viel. Nog eenige beschouwingen over de staats taak ten aanzien van de volksgezondheid, over een juiste wijze van subsidieeren van in dat opzicht veel nuttig werk verrichtende parti culiere organisaties en toen kon de begroo ting worden aangenomen, met aanteekening van het „tegen" der communisten, die de sociale politiek niet constructief genoeg vin den. Daarna verdedigde minnister Van Boetzèlaer zijn begrooting van Buitenlandsche Zaken. I-lij kon de Kamer verzekeren tijdens zijn verblijf te New York alles te hebben gedaan om bij de Groote Vier het noodige begrip te krijgen voor het belang, dat ons land heeft bij het Duitsche probleem en dus voor de wensche- lijkheid, dat wij daarover dan ook een be hoorlijk woordje zullen kunnen meepraten. Dat het met de geestesgesteldheid van het Duitsche volk nog treurig gesteld is. dat de Duitsehers niets van de nederlaag hebben ge leerd, kunnen wij voortdurend merken, ver klaarde de minister, die voorts de wijze waar op men bij onze Oostelijke buren gereageerd heeft op de Nedei'landsche wenschen inzake grenscorrecties „typisch-Duit6ch" noemde. Dit neemt niet weg, dat deze bewindsman er wel voor voelt, dat ook onzerzijds een steen tje zal worden bijgedragen tot de wederop- voeding van het Duitsche volk. Bevordering van vrede en veiligheid langs den weg van de organisatie van de Vereenig de Volken is punt één op het programma van ons buitenlandsch beleid en nummer-twee, dat zulks liefst ^n universeel verband dient te geschieden. Binnenkort komt het met Bel gië en Luxemburg tot een douane-unie, het geen de minister een heugelijk feit noemde, ook voor de internationale ontwikkeling in Europa. Het amendement-Zandt (St. Ger.) tegen ons gezantschap bij den Paus, ondersteund door den heer Schmal (C.H.) en door den heer Scheps (P.v.cLA.), die er om godsdienstige redenen voor was, ontmoette bestrijding bij den heer Serrarens (K.V.P.) en mr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A.). die op het belang van het Vaticaan als internationaal staatkun dig centrum wezen, en bij den bewindsman, die hierbij de kabinetskwestie stelde! Dins dag zal het amendement wel geen meerder heid halen. Of de concurreerende moties van den heer De Groot (Comm.) en mr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A.), beide gericht tegen voortzetting van het regime-Franco, doch elk op eigen wijze, meer succes zullen boeken, staat te bezien. Vermeld zij nog, da* minister Van Boetzelaer een vaag antwoor gaf op de vTaag betreffende de redenen welke geleid hadden tot ontslagverleening aan vice- admiraal Doorman als hoofd onzer militaire missie te Berlijn. Het blijkt de bedoeling te zijn, mr. Van Kleffens als minister te handhaven na 1 Januari, als ons lidmaatschap van den Veilig heidsraad een einde neemt. Prins Bernhard, die beschermheer is van de Leidsche Studentenvereeniging tot Vrij- ivillige Oefening in den Wapenhandel „Pro Patria" heeft gisteren in Leiden de fees telijkheden ter gelegenheid van het 16e lustrum der vereeniging bijgewoond. Gas- en stroomrantsoen worden 20% verlaagd Nu als gevolg van de mijnwerkerssta- ten minste 20 procent zullen worden ver- king in de Vereenigde Staten de aanvoer laagd, zal op het verbruik van gas en clec- van Amerikaansche kolen opnieuw onder- tricileit onmiddellijk een overeenkomstige broken is, ondervindt ook de kolenvóor- besparing moeten worden bereikt, zièning van ons land hiervan nadeeLige ge- j volgen. Daarom kunnen maatregelen, die Met allen aandrang wordt iederen v tot een beperking van het brandstofver- bruiker in overweging gegeven bij bruik moeten leiden, te meer nu ook de brandstoii'enverbruik de grootst mogelijke vooruitzichten voor den kolenimport uit zuinigheid te -betrachten. Iedere verspilling Duitschland voor Januari zeer ongunstig van kolen, gas en electriciteit moet wor- zijn, niet uitblijven. den voorkomen, daar onvoorziene omstan- Hoe'wel getracht zal worden de industrieelc digheden, zooals gesloten water door vorst, bedrijvigheid zoo min mogelijk te beper- het noodzakelijk kunnen maken tot ccn ken, zal het kolentekort het noodzakelijk verdere verbruiksbeperking te besluiten, maken op de toewijzingen voor de industrie Er zal met alle middelen naar worden een voorloopige korting toe te passen van gestreefd de huisbrand voorziening normaal tenminste 20 procent. I te doen verloopen en de voor Hit stooksei- Aangezien ook de kolen toewijzingen I zoen in uitzicht gestelde 12 eenheden te voor de gas- en elcctriciteitsbcdrüven met waarborgen. heeft. Ook van de in het gebouw aanwezi ge personen werd niemand door de glas- iplinters gewond. Vermoedelijk hebben onbekenden een pakje met explosieve stof over typt anderhalve meter hooge muurtje, dat op het trpttoir voor het sousterrain staat, door een der ramen naar binnen ge worpen. De glasschade is beperkt gebleven tot de ramen aan de voorzijde van het Hoofdpostkantoor. De enorme luchtdruk, welke door de explosie ontstond, is door het muurtje, dat ook beschadigd is, gebro ken, zoodat de huizen aan den overkant geen schade opliepen. De politie veronderstelt dat een flesch of een pakje met zeer explosieven inhoud, naar binnen is geworpen. Ook omtrent de beweegredenen van den persoon of per sonen, die deze zinlooze vernieling op hun geweten hebben, tast de politie volkomen in het duister. 1-Iet is merkwaardig, dat zich eenige maanden geleden in Utrecht op het Koe koeksplein een soortgelijke ontploffing heeft voorgedaan. De schade was hier echter veel geringer dan bij dc ontploffing •van Vrijdagavond. Ook hier vond de po litie geen scherven, welke zouden duiden op een bominslag. Deze ontploffing is nog steeds niet opgehelderd. Voorbijgangers verklaarden aan de poli tie dat zij, even vóór de ontploffing eenige personen hebben zien weghollen. De Utreehtsche recherche heeft een zeer uitgebreid onderzoek ingesteld. Brug bij Lochem hersteld De feestelijke ingebruikneming ging echter niet door Dezer dagen zou de herstelde brug over bet TwenteRijnkanaal bij Lochem in gebruik genomen worden. De landbouwcoöperaties, leden veel ongemak van de pont hebben gehad, de zuivelfabriek die veel melk van dc overzijde van het kanaal ontvangt, de V.V.V. en anderen maakten plannen om de opening op feestelijke wijze tc doen geschieden. Dat is echter niet doorgegaan. De brug ligt namelijk bijna op de grens van de gemeenten Lochem en Laren, De gemeen schappelijke belangen hebben reeds eenige malen aanleiding gegeven tot acties om de belde gemeenten (waarvan Lochem de andere in tweeën verdeelt, zoodat Laren-Noord en Laren-Zuid getn enkele verbinding over eigen grondgebied hebben) te vereenigen. Lochem was daarvan steeds voorstander, doch Laren voelde zich de te annexeeren partij Na de bevrijding zijn door Lochem, Ruurlo en Borculo verzoeken gedaan om Laren-Zuid onder deze gemeenten te verdeelen. Dit ge beurde terwijl de Lochemsche burgemeester waarnemend burgemeester van Laren was De herstelde brug ligt vlak bij Lochem, maar nog net op Larens grondgebied, zoodat de inmiddels weer in functie herstelde bur gemeester van Laren de aangewezen persoon was om het gebruikelijke lint door te knip pen. Toen echter de betrokken ingenieur van den rijkswaterstaat hoorde dat Lochems bur gemeester daarbij niet uitgenoodigd zou wor den. deelde hij mede, ook niet te zullen komen. De officieele plechtigheid ging niet door en de brug is zonder eenige plechtigheid opengesteld. In Lochem is toen aan het personeel dat aan de brug gewerkt heeft, een feest aange boden. Een ingenieur van den rijkswaterstaat bracht den dank van de burgemeesters van Laren en van Lochem. over en de voorzitter van de V.V.V. „Lochem Vooruit" overhan digde aan de arbeiders een geschenk in cou vert. bijeengebracht door de vereenigingen, coöperaties en zakenmenschen. Hij sprak er zijn teleurstelling over uil dat deze onge zochte gelegenheid is verzuimd om de ver standhouding tusschen beide buurgemeenten te verbeteren. GEEN AUDIËNTIE De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland zal op Donderdag 12 December geen. audiëntie verleenen. De Japansclio oorlogsmisdadiger Sonci is hedenmorgen in de gevangenis te Glodok (Java) geëxecuteerd. In den ouderdom van 72 jaar is te Noord- wijk overleden de heer J. B. Samson, oud-direc- teur van de uitgeverij en inrichting voor gemeen teadministratie te Alphen aan den Rijn. Op Zaterdag II December zal de herstelde spoorbrug over de Maas bij Mook m de lijn NijmegenVenlo officieel in gebruik genomen worden. De heer C. B. Th. Enklaar, capdidaat te Haarlem, ls beroepen door de Ned, Herv. Kerk te Blankenham, „Het is thans tijd voor daden" De Amerikaansche gedelegeerde, Ber nard Baruch, in Lake Success heeft een aantal voorstellen ingediend, die zonder uitstel de instelling van een controle systeem op de atoom-energie beoogen. Hij zeide, dat het rapport, dat de Com missie voor een en dertig December bij den Veiligheidsraad moet indienen, de be vestiging dient in te houden van de prac- tische uitvoerbaarheid van wetenschap pelijke controle op de atoom-energie en de noodzakelijkheid van het uitoefenen van inspectie, toezicht, licentieverléening en beheer in alle phasen vanaf de mijnen tot het gebruik van splitsbare materialen. Baruch verzocht, dat in het rapport van de commissie zal worden aangedrongen op een contróle-systeem, dat door middel van een internationaal Vèrdrag moet wor den geschapen. De internationale autoriteit, aldus Ba ruch, moet de volledige rechten hebben welke voor haar inspectiewerk noodig zijn. Zij moet de fabricage, het gebruik en het bezit van atoomwapens voor alle naties verbieden en moet de methoden specif i- ceeren voor het vaststellen van schendin gen en het opleggen van straffen voor der gelijke schendingen. „Wie kan er aan twijfelen", zeide Ba ruch, „indien wij slagen het atoomwapen onder controle te stellen, dat wij ook de andere instrumenten voor massale vernie tiging onder controle kunnen krijgen. De uitbanning van den oorlog zelf ligt binnen de mogelijkheden". Baruch verwelkomde de recente gezag hebbende verklaringen van de Russische vertegenwoordigers bij de UNO, dat Rus land niet langer de oorspronkelijke Ame rikaansche voorstellen als geheel of in onderdéelen als onaanvaardbaar beschouwt, Hij voegde er echter aan toe: „Wij zullen niet tevreden zijn met vrome verzekerin gen, welke bij de volken een valsch ge voel van veiligheid opwekken. Wij heb ben het oog gericht op een effectief plan voor de controle en zullen met niets min der genoegen nemen. Het is thans tijd voor daden". Fransche duikboot vermist Vliegtuigen, torpedojagers, sloepen, cor- vett$n en torpedobooten, waarvan ver schillende zijn uitgerust met anti-duikboot onderwater-detectors. zijn voor de Fran sche Middellandsche Zeekust op zoek naar een Fransche duikboot, de 2.326, die ver mist wordt. De duikboot, die Vroeger tot de Duitsche marine behoorde en tweehonderdvijftig ton meet, is Donderdagochtend met een bemanning van een-en-twintig koppen van Toulon uitgevaren voor het nemen van proeven met duiken tot grootere diepte. Zij zou tot op een tiental mijlen uit de kust varen en Donderdagavond om onge veer vijf uur terugkeeren. Ofschoon Fransche marinedeskundigen de kans gering achten dat de opvarenden van de kleine „duikboot zullen worden ge red, omdat zij niet over communicatie middelen met de oppervlakte beschikken, zal het zoeken worden voortgezet- Volgens een officieele mededeeling van de marine prefectuur te Toulon heeft een mijn-explosie de luiken waarschijnlijk opengerukt, waarna de duikboot onmid dellijk zou zijn gezonken. De hevige storm, die op het oogenblik in dit gebied woedt, heeft reddingspogin gen tot nog toe onmogelijk gemaakt. Ma rine-autoriteiten hebben alle hoop opge geven, de leden van de bemanning te kun nen redden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1