Twee ex-rechercheurs staan terecht wegens afp ersmg Piet Kraak over Engeiand-Nederland Visscherij Snufjes Noodlanding in de woestijn een omstandigheid aan het licht: tijdens het verfiöpr bij den Bloemendaalschen P. O. D. zou K. gezegd hebben, dat hij (D.) twee kanten uit kon: óf transport naar het Ontslagen gedetineerde uit voortvloeiende besprekingen gezegd hebben, dat hij de som van f 40.000 niet eerder kon betalen dan na zijn „volledige rehabilitatie" en de deblokkeering van zijn kapitaal. Over het Utrechtsche bedrijf van dit drama vertelde de getuige nog," dat S. tij dens zijn bezoek sterk naar drank rook en dat hij zich liet ontglippen, dat „een schot uit zijn revolver heusch niet veel lawaai maakte". De echtgenoote van D. bevestigde deze verklaringen in hoofdzaak. Verdachte K. zou zich volgens haar veel „beschaafder" gedragen hebben. In zijn requisitoir noemde de Officier van Justitie mr. B. v. d. Burg het een ge lukkige omstandigheid, dal deze affaire eindelijk in een openbare terechtzitting behandeld werd .Hoewel de jurisprudentie niet in een geval als het onderhavige voor ziet, achtte mr. v. d. Burg het ten laste gelegde, namelijk afpersing, tweemaal ge pleegd, bewezen, en hij eischte tegen ver dachte K. V/> jaar gevangenisstraf. Mr. J. H. v. Wijk wees in zijn verdedi- het slachtoffer Donderdagmiddag behandelde de Arron- dissements rechtbank te Haarlem een on gewone strafzaak, die het college onder presidium van mr. E. J. W. Top den ge- heelen Sinterklaasmiddag bezighield. De verdachten waren twee ex-rechercheurs van het „Bureau Nationale Veiligheid" in Den Haag, beiden in of bij Haarlem woon achtig. die zich volgens de aanklacht aan afpersing hadden schuldig gemaakt. De oudste der verdachten, de* 34-jarige H. C. K. stond eerst terecht, verdacht van zich meermalen schuldig te hebben ge maakt aan chantage tegenover een ont slagen politiek-gedetineerdc. Samen met den tweeden verdachte P. S. verhoorde hij op het hoofdbureau van de Bloemendaalsche P.O.D. in 1945 den gedetineerden NSB-er C. D. uit Heemstede. Tijdens het verhoor kwam naar voren, dat deze gevangene er wel iets, voor over zou hebben, wanneer hij en zijn vrouw in vrijheid kwamen; een bedrag van f 50.000 werd zelfs genoemd. Verdachte K. be weerde ter zitting, dat de NSB-er met het aanbod kwam, volgens den, thans oud- gedetineerde, die als getuige-.optrad, ging het initiatief van den ex-rechercheur uit. In ieder geval werd een bedrag van f 40.000 als belooning voor K.'s „actie'-' ter vrijlating aangehouden. D. kwam vrij; een maand later, in Janu ari van dit jaar, toen verdachte K. reeds ontslagen was uit den dienst van „Natio nale Veiligheid", belde hij D. op met het verzoek, even bij hem te komen. De beide verdachten hebben tijdens het daarop vol gende onderhoud op het foumeeren van Het geld aangedrongen en er werd een no taris opgezocht, voor het opmaken van een schuldbekentenis. De notaris rook echter onraad, zoodat dit papier cmderhandsch tot stand moest komen. D. zegde toe, zoo spoedig mogelijk f 2000 te zullen aflossen. Meer dan eens kwam het drietal bij- elkaar, tijdens welke bijeenkomsten vol gens de verklaringen van verdachte K. en ging op het schuldbesef van zijn cliënt. De dagvaarding zou volgens den pleiter niet tot een veroordeeling aanleiding kun nen geven, wat hij zeide te betreuren, daar K. zeer goed voelt, dat hij een zware straf verdient. Hij zou echter onder „hypnose" van S. gehandeld hebben. Mr. v. Wijk noemde verdachte S. den „motor" van het heele zaakje; een reclasseeringsrapport of een voorwaardelijke, althans een gecombi neerde straf zouden volgens den verdedi ger beter zijn dan de geëischte 1V2 jaar. Verdachte S. ontkent De 32-jarige P. S. ontkende het ten laste gelegde. Hij zou nimmer geld ontvangen hebben, wist niets van het mislukte bezoek bij den notaris en zei, naar Utrecht gegaan te zijn, om betaling van D. te krijgen voor een onderzoek, dat hij voor deze had ge leid inzake een actie in Heemstede. Hoe wel getuige D. de verklaringen van S. be streed, bleef de laatste bij"zijn ontkentenis. De Officier achtte ook hier het wettig en overtuigend bewijs geleverd en vroeg zich af, wat verdachte S. bezielde met zijn halstarrigheid. De'zeer ernstige feiten mo tiveerden volgens Mr. v. d. Burg een zwa re straf, die volgens spreker in 2y2 jaar gevangenisstraf moest bestaan. Mr. B. W. Stomps, de raadsman van S., betwijfelde de schuld van zijn cliënt en vroeg om vrijspraak. De rechtbank zal in deze zaak op 19 December uitspraak doen. „Zulk voetbal zag ik nog nimmer" „Wie meent", zoo vertelde Piet Kraak Vrijdagavond aan zijn mede-Stormvogels leden, „dal het voetbalspel veel van zijn aantrekkelijkheid verliest, wanneer het stopperspil-systeem gespeeld wordt, vergist zich wel „even", en hij zou zijn vergissing zeker aanstonds bespeurd hebben, als hij den wedstrijd EngelandHolland had bij gewoond. Ik geef toe, dat je bij dit systeem o.m. over een stel prima binnenspelers moet beschikken, maar als je die hebt van het genre Mannion en Carter, welnu ga dan met een gerust hart het stopperspil- systeem spelen en het publiek zal zich geen oogenblik zijn gang naar het voetbal veld beklagen. Zooals Lawton c.s. het den getuige D. steeds u-eer de „schuld" ter speelden, was het een lust om te 2ien. En sprake kwam. Het bleef niet bij aanspo ringen; verdachte S. zou zelfs eenige ma len met krachtdadiger optreden gedreigd hebben. Geleidelijk betaalde D. in totaal f 10.000, welke gelden de twee verdachten verdeelden. Toen het vermogen van D. dezen zomer werd vrijgegeven, zou verdachte S. hebben voorgesteld, dat D. nog eens 1' 10.000 bij droeg in een op te richten firma. Het voortdurende aandringen van K. en S. ging den ontslagen gedetineerde ver velen, maar zij bedachten een ander mid del: Een compromitteerende foto Van D., waarop hij met een Duitsohen militair was afgebeeld en bezwarende schrif telijke uitlatingen van een vroegere dienstbode kwamen ter tafel. Daarop betaalde D. f 5000 uit angst voor een herhaling van zijn gevangenschap. D. kreeg de belastende stukken in han den en vernietigde ze. Tijdens een volgende samenkomst zou S. een Rus sische handgranaat te voorschijn heb ben gehaald met de bedreiging, deze helsche machine „ter gelegener tijd in D.'s huis te zullen mikken". De Heemsteedsche ex-gevangene werd het denk nu niet, dat de Engelschen met drie man in de voorhoede op ons doel afkwa men, geen sprake van! Zoowel Mannion als Carter waren bij vrijwel alle aanval len op ons doel van de partij. Dat was voetbal, zooals ik het nog nimmer zag en waartegen wij het is onzin, om het te ontkennen niet waren opgewassen, uit gezonderd mogelijk de eerste 20 minuten, toen de Engelschen de zaak aan het ver kennen waren, om daarna met hun ware strategie voor den dag te komen. „Piet, het duizelt me", zei Van der Linden tegen me en ik 'geloof, dat dit bij ons allemaal het geval was. Je kon nooit van te voren dat den meesten onzer te machtig was. Na de rust deden de Engelschen het wat kal mer aan, doch ook toen demonstreerden zij nog knappe staaltjes voetbal, zooals men die bii ons niet ziet. Wat Kraak ook frappeerde was dat de Engelschen zoo weinig risico nemen. „Lie ver uitbal trappen of een hoekschop weg geven, dan een gevaarlijke spelsituatie veroorzaken", is hun leus. Daardoor heb ben wij nog heel wat hoekschoppen te ne men gekregen. Ook mijn collega-doelman Swift nam geen risico. Hij stompte vaak den bal en ook ik greep ïn dezen wedstrijd den bal veel minder uit de lucht, dan ik zulks gewoonlijk in Holland doe, omdat ze je in Engeland radicaal met. bal- en al in het net wei-ken, wat de Nederlandsohe scheidsrechters lang zoo niet toelaten als in Engeland het geval schijnt te zijn. Aan de Engelsche techniek, zoowel bal als lichaamstechniek, kunnen we bij lange na niet tippen, wat geen schande, maar wel een feit is. Het zuivere plaatsen, het ineens in hun macht hebben van den bal, het koppen, hun geraffineerde schijnbe wegingen, het is allemaal even bewonde renswaardig. In dat opzicht stak alleen Wilkes niet teveel bij hen af en het zegt boekdeelen over de capaciteiten van onzen rechtsbinnen dat hij meer dan eens kans zag op dezelfde geraffineerde wijze Engelsche bal zoü doen, altijd zat. er een verrassend element in zijn spel. En dit werd „den man-met-den-bal" mogelijk gemaakt door zijn medespelers, die altijd in beweging waren, zich steeds vrij liepen en niet aar zelden. om hun eigen plaats tijdelijk te ver laten, teneinde in vrije positie te komen. Zoo heb ik midvoor Lawton op den vleu gel zien opereeren, linksbinnen Mannion op de rechtbinnen- en linksbuitenplaats enz. En „strijk en zet" werd de bal ge plaatst meestal langs den grond vóór de speler, die er het gunstigst voor stond. Dat positie-spel en dat zuivere, geraffi- speiletje moe, maar S. typte een circulaire neerde „plaatsen" van den bal was oor- vermoeden, wat een Engelschman met den I verdedigers te passeeren, -als Lawton c.s. vol onvriendelijke uitlatingen aan het adres van zijn slachtoffer, „en vol taalfou- *ten" zooals de president opmerkte. Dit rondschrijven werd aan- vroegere zaken relaties van D. en aan inwoners van Heem stede verstuurd. Volgens de verklaringen van verdachte K. ging hij al lang niet meer accoord met de methoden van zijn vroegeren collega, die zelfs een revolver wilde koopen, om D. daarmee tot betaling te dwingen. Utrechtsch drama. D. verbleef in September '46 in Utrecht, waar hij een flat van een kennis bewoon de. Daar zochten S., K. en een derde, die zich als „Jan" bekend maakte, hem op. Met de woorden: „Ik kom afrekenen" zou verdachte S. de trap van de Utrechtsche flat zijn opgestormd, waarop binnens kamers een hevige woordenwisseling tus- schen S. en D. volgde. D. beloofde „alles te zullen geven" en S. zou zich uitgeput hebben in bedreigingen, die niet in zeer gekuischte bewoordingen" gesteld waren. Nogmaals teekende D. een schuldbekente nis, die S. aan zijn mede-verdachte K. gal'. Deze overhandigde hem weer aan den derde, die er voor zorgde, dat het docu ment naar het station werd vervoerd en vandaar in veiligheid kwam. Het getuigenverhoor van D. bracht nog zaak, dat er in een tempo gespeeld werd, Ligthart—van Dijk remise Vrijdagavond werd in-hotel Augusta de belangrijke partij Ligthart-v. Dijk van het damtournooi om het kampioenschap van Nederland gespeeld. Na een Hollandsche inleiding week Ligt hart af, om te trachten een beslissing te forceeren. Immers, hij was bij een resul taat van 8 gespeeld, 10 punten alleen ge baat bij een overwinning, evenals trou wens zijn tegenstander, clie eveneens 10 punten had. Inderdaad ontstond kansrijk «pel. Met den 30en zet liet Ligthart een doorbraak naar dam toe, welke den D. C. IJ.'er twee stukken voordeel opleverde en v. Dijk belette dam te maken. Toch werden er nog 22 zetten gedaan, doch winst bleek niet aanwezig. Doordat de partij remise is geworden is Ligthart evenals v. Dijk met 9 gesp. II pnt. met nog 2 partijen te spelen, vrijwel uitgeschakeld. De stand der kopgroep luidt: gesp. gew. rem. verl. pnt. Roozenburg 8* 4 -4 0 12 Keiler 8 3 5 0 11 Ligthart 9 2 7 0 11 v. Dijk 9 3 5 1 11 het de onze deden. Lawton, de schrik sloeg je om 't- hart, als je dit phenomeen op je af zag komen. Kraak is er van overtuigd, dat we van dit Engelsche lesje wel geleerd hebben, maar om den meester in dit opzicht te evenaren, zouden wij. de leerlingen, over veel en veel meer vrijen tijd moeten be schikken om te kunnen oefenen. En dit kan je van amateurs niet verwachten". Aan het. einde van den avond maakte de voorzitter van Stormvogels, de heer G. X. Bremerkamp, zich tot tolk van alle aan wezigen door den nationalen doelman hartelijk dank te zeggen. Old Clothes New Koningsplein 10 - Telefoon 48SG Reinigt Uw kleeding Depöt: Trompstraat 149 St. Nicolaas in de Juliana- en de Emmaschool Donderdagmorgen te 9 uur arriveerde Sint, vergezeld van zijn altijd trouwen Piet por auto aarf de Julianaschool, waar hij begroet werd door het hoofd der school, den heer A. Kool. Hij begaf zich naar de laagste drie leer jaren, sprak elk kind afzonderlijk toe en over handigde hen een „zak lekkers". De hoogere klassen weiden met een kort bezoek vereerd, Des middags begaf hij zich naar de Emma school, waar de heer K. J. Noy hem verwel komde. Ook hier heeft hij zich persoonlijk onderhouden met de kinderen en liet door Piet cadeautjes uitdeelen. In de hoogste klas sen voelde niemand zich „te groot". De oudercommissies op beide scholen heb ben zich ingespannen om dezen dag te doen slagen en hun inspanning is niet tevergeefsch geweest. Zij zijn degenen geweest die vele kinderoogen hebben doen stralen. De heer G. H. Surink ten grave gedragen Groote belangstelling op „Zorgvlied" Onder zeer groote belangstelling, vooral van de zijde der N.V. K011. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken en van de N.V. Mekog. is Vrijdagmorgen te Amsterdam op de be graafplaats „Zovgvlied" het stoffelijk over schot van wijlen den heer G. H. Surink, in leven administrateur en algemeen procu ratiehouder' van genoemde bedrijven, die Maandag j.l. te Zijnen huize is overleden, 'ter aarde besteld. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op de gehcele directiestaf van het Hoogovenbedrijf, bestaande uit de heeren ir. A. H. Ingcn Housz, voorzitter der di rectie. P. R. Bentz v. d. Berg, prof. ten Doeschate, ir. F. W. E. Spies, bedrijfs directeur, ir. P. van Delden, directeur N.V. Mekog, G. S. K. Blaauw, secretaris der di rectie, Dr. O. Wehrheim, oud-bedrijfsdirec teur, de hoofdingenieurs A. Drijver, J. Le- deboer, C. Wolterbeek, drs. A. Demmers, chef sociale zaken, ir. A. J. Allan als ver tegenwoordiger voor de Papierfabrieken Van Gelder Zonen, dr. Van Haeff, genees heer-directeur van „Heliomare" te Wijk aan Zee, vertegenwoordigers van bedrij ven, waarvan de verscheidene commissaris was, van relaties en van de verschillende afdeelingen van het Hoogoven-bedrijf. Nadat de kist met het stoffelijk over schot, gedekt door enkele bloemstukken, was opgebaard in de aula, sprak de heer A. Groen, schoonvader van den "overledene, die dezen schetste als een mensch, die zijn leven in dienst had gesteld van God en daardoor in zijn leven kon geven aan ieder die hiervoor ontvankelijk was. Hij is voor gegaan in het Bijbelwoord: Wat gij den minste mijner broederen gedaan hebt, hebt gij Mij gedaan. Ir. Ingen Housz vertolkte de droefheid bij het verlies van één der voortreffelijkste steunpilaren van het bedrijf. Spr. noemde den overledene een man van bescheiden innerlijk, maar van bijzondere gaven, die met het bedrijf mee opgegroeid was, de kunst verstond boven dit werk te blijven staan; wien in zijn veelzijdigheid niets te veel was en die de jongeren wist op te lei den en te leiden. Er is veel van hem uit gegaan. Hij was een man, die door het ge loof werd geleid, een stuwende werker, een blijmoedig mensch met een milden geest; een helper en leider voor allen. Namens de leden van de directie getuig de ir. Van Delden van het groote verlies dat in den heer Surink is geleden; hij schetste dezen als een wijs mensch, met zin *voor humor, die velen hielp. De evacuatie had de familie Surink in Alkmaar veel vrienden bezorgd. Namens dezen vriendenkring dankte de heer Valk- hoi'f voor den trouw en de vriendschap. De heer R. Martens schetste vervolgens namens het administratief personeel de groote verdiensten van den heer Surink. Naar aanleiding van Psalm 23 en 1 Thes- sal. 4 sprak Ds. Van Peursem, vroeger pre-_ dikant te Uitgeest, woorden van lof en" troost. Onder het spelen van „De Heer is mijn Herder" en „Een vaste burcht" werd het stoffelijk overschot naar het familiegraf overgebracht. Ds. Van Peursem bad het „Onze Vader", waar-na de zoon, Lr. H. Surink, dankte voor de belangstelling. Een groote schat van bloemen dekte de groeve. Kerstfeest Leger des Heils Het Leger des Heils zal ook dit jaar een kerstfeest organiseeren. Het plan is, be hoeftige gezinnen en ouden van dagen, die daarvoor in aanmerking komen, een kerstverrassing te bereiden, terwijl dit iaar bovendien een kerstbijeenkomst wordt gehouden voor de buitenkerkelijke jeugd, dat wil zeggen voor hen, die niet tot een kerkgenootschap beheren. Mej. A. Ree, Rijpstraat 23, IJmuiden, heeft op zich genomen reeds nu schrifte lijke opgaven in ontvangst te nemen, evenals Adjudant Bergsma in het gebouw Edisonstraat 14. Het Leger roept de hulp van alle ingezetenen in de gemeente Vel- sen lm Door middel van lijsten en bus collecten worden van Maandag 8 tot Za terdag 14 December een inzameling ge houden voor dit doel. Doch daarvoor zijn collectanten noodig, die zich kunnen op geven aan het secretariaat Edisonstraat 15. Wie werkt hieraan mee? Agenda voor Velsen en IJmuiden ZATERDAG 7 DECEMBER Thalia Theater: „Mijn hart klopt voor Bellta" 7.00 en 9.155 uur. De Pont: „De Zwarte Spion", 8 uur. Rex-Theater: „Prinses Tarakanova", 8 uur. ZONDAG 8 DECEMBER Zelfde films in al'le bioscopen. VoorstellingenThalia: 2,30, 7.30, 7.00 en 9.15 uur. De Pont: 2.30. 5.00 en 8.00 uur. Rex-Theater: 3.00, 7.00 en 9.00 uur. Aanleg van twee sportvelden Het volgend jaar gereed Burgemeester en Wethouders zijn van plan, over te gaan tot den aanleg van twee sportvelden op een aan de gemeente toe- behoorend terrein nabij de Ahornstraat in IJmuiden-Oost, ten einde ook hiermede te gemoet te komen aan de dringende be hoefte aan sportvelden. De velden zullen worden ingericht als voetbalterrein. Zij zullen verhuurd wor den aan vereenigingen, die geen of een ge deeltelijk gebruik kunnen maken van de sportvelden op Schoonenberg. Deze aanleg schept bovendien een gelegenheid tot sportbeoefening voor de leerlingen van de in de nabijheid gelegen lagere scholen, welke van sportvelden zijn verstoken^ Het terrein kan met betrekkelijk geringe middelen en kosten voor het doel geschikt gemaakt worden. In het voorloopige we deropbouw- en uitbreidingsplan zijn de gronden bestemd als secondair sportcen trum met ruimte voor drie voetbalvelden. De verwachting bestaat, dat indien de weersgesteldheid den aanleg be gunstigt, de velden nog het volgend jaar in gebruik kunnen worden geno men. De kosten van aanleg worden geraamd op f 3350. B. en W. stellen den raad voor, hun een crediet tot dit bedrag toe te staan. Voetbalelftallen voor Zondag STORMVOGELS—NEPTUNUS. Stormvogels komt uit met: Kraak; Snoeks, Van Vliet; Hoo- gendljk, Schoorl. Goedhart; Van Opbergen, De Boer Van Dalen, Aland, Meyer, VSVEMMA. VSV verschijnt als volgt: Ak kerman; v. d. Gevel, Voet; Schaper. Dc Vries, Van Eerden; v. d. Lugt. Kunst, Van Onselen, Balvers, Sterk. Postduivensport De vereenigingen: de Snelvliegor. Bonte Duif, Oranje Nassau en de Reisduif organi seerden een gecombineerde tentoonstelling te Beverwijk; 360 duiven waren aanwezig, waar- bi.! de heeren Van Riet en Van der Meide uit Rotterdam als keurmeesters optraden. De mooiste duif was het eigendom van den heer H. Boon, de schoonste doffer bezat de heer H. Broek. Verdere successen werden behaald door de heeren G. van Zutfen, met 12 duiven en 10 prijzen, J. Jung 6 duiven, 6 prijzen, waaronder vijf eerste. Met deze geheele collectie duiven komt IJmuiden volgend jaar in de kopgroep van Groot. Haarlem, Een gezellige avond volgde op deze tentoon stelling. Benoeming Onderwijzend personeel Voor de benoeming van een extra-leer kracht aan de o. I. school no. 5 te Velsen bieden B. en W. de volgende voordracht aan: I. H. Tibben. onderwijzer te Krimpen aan de IJssel. 2. J. W, Biesboer, onderwijzer te Scha- gen. 3. P. Bosua, onderwijzer te Rotterdam. Ter voorziening in de vacature voor onder wijzeres aan de o. 1. school no. 8 te Santpoort, ontstaan wegens het aan mej. J. G. van Goe- verden verleend eervol ontslag, worden voor gedragen: 1, S. M. Waagmeester, tijdelijk onderwijzeres te Santpo'ort; 2. C. H. Klein, tijdelijk onderwijzeres te IJmuiden; 3. E. Ch. Böttger, tijdelijk onderwijzeres te IJmuiden. Tot tijdelijke leeraren aan de Handelsavond school (te rekenen van 15 September 1946 af voor den duur van den cursus 1946-1947) stel len B, en W. voor te benoemen: J. de Geus .voor 8 uur boekhouden en handelsrekenen per week; K. H. Zijlman, 8 uur boekhouden per week, G. van Karsbergen 8 uur boekhou den per week, H. Horbeek 4 uur Engelsch per week, P. D. A. Veen 2 uur Duitsch en 2 uur Nederlandsch per week. Verder stelt het college voor J. W. J. van der Lijn te benoemen tot leeraar in vasten dienst voor onderwijs in stenografie. Tot tijdelijke leeraren aan de Gemeentelijke Visscherijschool stellen B.-en W. voor te be noemen, te rekenen van 1 September 1946 af, voor den duur van den cursus 1946-1947: D J. Boosman voor ten hoogste 2 uur E.H.B.O. per week; J. H. Muller voor ten hoogste 4 uur Nederlandsche taal per week: J. H. Beijer voor ten hoogste 4 uur vakteekenen, 10 uur scheepswerktuigkunde, 5 uur motorenkenms en 2 uur vuurplaat- en bankwerken per week. Arrestantenlokaal in IJmuiden Sedert eenige maanden is een politiepost huis gevestigd aan de Koningin Wilhelmina- kade te IJmuiden. De behoefte aan een ar restantenlokaal in dit voorloopig politiepost huis doet zich dringend gevoelen, aldus schrij ven B. en W. aan den raad. Op eenvoudige wijze lean een oplossing worden verkregen door een gedeelte van de keuken van dit per ceel als arrestanten-vertrek geschikt te ma ken. De kosten hiervoor worden geraamd op 600. B. en W. stellen den raad voor, hun een crediet tot dit bedrag toe te staan. WETHOUDER VAN ONDERWIJS. In de week van 915 December is de wet houder van Onderwijs, de heer A. J. van Leusen. verhinderd zijn spreekuur te houden. AANVOER VAN HOUT. Voor de papierfabriek is opnieuw een lading hout (1138 vadem) aangekomen uit Finland, aangevoerd door het Deensehe stoomschip „Tovelil". DXII. De eene trawler na den andere komt dc Visschers'naven binnen. Net als vroeger. Maar toch niet heelemaal, want toen kwa men ze rijk met visch beladen aan den afslag en nu varen ze ledig naar de Traw lerkade om kolen, ijs en wat dies meer zij te laden voor een nieuwe reis naar En geland. O ja, er komt ook nog wel eens een trawler met visch naar IJmuiden, maar dat begint zoo langzamerhand een zeld zaamheid te worden. En haring komt er heel weinig meer. met de kustvisscherij is het slecht gesteld. Door het een en het ander is het glad mis in IJmuiden. Er is weinig handel, er is weinig werk en dat in een tijd, dat het land met visch over stroomd- diende te worden met nog een overschot voor het buitenland. Het is in de eerste plaats oen strop voor de havenarbeiders, want die verdienen geen cent. En de wachtgeldregeling, waarover reeds druk door de partijen ge confereerd werd, is er nog steeds niet. Was deze er wel geweest, dan zou de si tuatie misschien anders geweest zijn. Het is natuurlijk moeilijk te beoordee- len of er voor de reeders winst zit in dit varen op Engeland. De trawlers moeten steeds van Grimsby naar IJmuiden om kolen te laden en maken daardoor reizen an 16 18 dagen. Het is, zooals men weet al voorgekomen, dat een trawler niet eens kolen voor de thuisreis kreeg en daardoor de komst van een collega moest afwach ten, voordat men uit Grimsby vertrekken kon. Last met. de opvarenden heeft men in geen geval, want die willen wel naar den overkant. Maar met dat al begint het er voor IJmuiden lcelijk uit te zien. Het omzet cijfer voor de elf maanden" van 1946 is nu wel de 18 millioen gepasseerd. Mijn Schat ting in het begin van het jaar: 20 a 25 millioen voor 1946, was niet heel erg mis, maar December zal wel een zuinig resul taat opleveren en daarom twijfel ik er aan of we de 20 millioen zullen halen. Ze zullen daar in Grimsby wel vaar op zien als ze die Hollandsche trawlers bijrva steeds met groote vangsten zien binnen komen, terwijl, vooral als het wat slecht weer is, de eigen schepen bijna niets van gen. Dat zit hem trouwens grootendeels in de loon- en arbeidsvoorwaarden, Een Engelsche trawlergast betaalt zeil' mee aan de kolenrekening en wanneer het dus slecht weer is en de kans op een behoor lijke vangst geving, vischt hij niet en als hij een dag of tien op zee geweest is, gaat hij naar huis. visch of geen visch. Wat de prijzen die in Engeland gemaakt worden, betreft, deze zijn ongetwijfeld hooger dan hier. Maar hier is de handel ontwricht, hoofdzakelijk door den grooten aanvoer van haring, waardoor deze visch in allerlei bewerkingen^ overal verkrijg baar is zooveel men er maar hebben wil. PIETERMAN. T eraardcbestel li ug F. Berkhout De teraardebestelling van den heer 1*'. Berkhout, in leven adjunct-inspecteur voor de Scheepvaart, Vrijdagmiddag op Westerveld, geschiedde onder zeer. groote belangstelling. Onder de aanwezigen bevonden zich de heeren P. S. van» 't Hooff. inspecteur- generaal voor de Scheepvaart, H. Schurln- ga, hool'd van het 4e district S.I., I.. Kor- stanje en J. II..Th. Eermans, inspecteurs voorheen te IJmuiden, thans respectieve lijk te Groningen en Amsterdam, het per soneel der S,I. te IJmuiden, het bestuur dei' Reedersvereeniging, de heeren J. Seiji'fert, havenmeester, P, Verwayen, di recteur der Gem. Visscherijschool, J. R. v. Eerde, onderdirecteur van het Staatsvis- schershavenbedrijf, vele reeders en andere I uit het visschershavenbedrijf te IJmuiden. De heer Van 't Hooff wees er in zijn afscheidswoord op, dat hij den overledene heeft gekend van het oogenblik af dat deze bij de S.I. in dienst trad. Spreker heeft hem ten zeerste geacht, omdat Berkhout zich geheel gaf aan de werkzaamheden, die hij op zich had genomen. Als hij zich voor iets inspande, deed hij dit met alle gaven, die in hem waren. Ir. F. Thiel sprak als voorzitter der Ree dersvereeniging, die den overledene hulde bracht voor de wijze waarop hij zijn func tie in IJmuiden heeft vervuld. Hij heelt in moeilijke tijden veel voor het vissche- rijbedrijf gedaan, ondanks dat het mate riaal schaarsch was, Zijn opgewektheid maakte het een genoegen, bij de S.I. te komen praten. Wij zullen zijn sympathieke persoonlijkheid nooit vergeten. De heer Korstanje sprak als voorzitter van de vereeniging van Ambtenaren van de S.I., van welker bestuur de overledene deel uitmaakte. Wij zullen hem in het be stuur zeer missen, zeide de heer Korstanje. Nadat een broer en een vriend eenige woorden hadden gesproken dankte de zoon' de aanwezigen voor hun belangstelling. FEUILLETON door Hans Hirthammer 31) Hoe het zij Floyd Vernam in ieder ge val dat op geregelde tijden -groote hoeveel heden levensmiddelen in Siddhab werden ontvangen. „En wie levert dat dan a-llemaal?" De inlandsche keukenprinses dempte haar stem en fluisterde eerbiedig: „De groote heer van Gigaser!" „Wat? De Mahasadja van Jipar?" „Ja, Sahib!" Floyd en Cookerel keken elkaar stom verbaasd aan en het duurde een poosje, vóór de beteekenis van deze mededeelirig In haar vollen omvang tot hen door drong. Coockerel floot zachtjes voor zich heen. „Zóó zit de vork dus aan den steel! Maar wat beoogt hij daarmee? Dat grapje moet hem toch heel wat kosten!" „Vermoedelijk zal bet op de een of an dere manier wel zijn rente afwerpen. Je weet toch, dat ik al hérhaalde malen het, vermoeden heb geuit, dat de geologische gesteldheid van deze grotten de aanwezig heid van waardevolle mineralen zou kun nen rechtvaardigen. Ik geloof, dat wij thans wel met eenige zekerheid mogen aannemen, dat de ingezetenen van Siddhab door de ontginning daarvan in hun levens onderhoud voorzien". -Hij wendde zich tot de vrouw. „Waar worden al die voorraden bewaard?" Haar antwoord stelde hem teleur. „Verderop in Het dal, in een rotskamer!" Daar- zij met de mogelijkheid van een eenigszins langdurige belegering rekening moesten houden, was dit niet bepaald ver heugend. Floyd keek zijn metgezel aan. „Die menschen zullen natuurlijk geen middel onbeproefd laten om ons klein te krijgen. Wat is eenvoudiger en meer voor de hand liggend dan ons uit te hongeren, wanneer- een poging om dit hotel te bestormen, mocht mislukken?" „In dit geval zou Hla Ma Chood toch moeten nieevasten!" „Dat zegt bitter weinig! Je weet, hoe fanatiek die lui zijn. Hij zal de eerste zijn om het bevel tot uithongeren te ge ven, ook al moet hij er dan zelf aan ge- looven!" „Nou, we zullen eens zien, wie liet het langst uithoudt! In ieder geval kruinen wij hier- nog een poosje voort, terwijl we voor onzen gevangene den vastentijd on middellijk kunnen laten ingaan. Het is nret bepaald menschlievend, maar ik zie geen ^ndere oplossing". „Zoo denk ik er ook over!" antwoordde Floyd. „En wat dat vrouwvolk hier be treft, misschien kunnen wij -het meeren- deel wel op onze hand krijgen. Dat dunkt, me is een mooi werkje voor onzen jongen vriend, Bhagat". „Dat geloof ik niet. Een somber voorge voel zegt me. dat 'die poging mislukt is!" Zijn stem had plotseling een eigenaardigen klank gekregen. Hij wendde zich af en slenterde langzaam naar den eersten in gang. Cookerel volgde hem langzaam. Alle leden van Hla Ma Chood's lijfwacht schenen zich i-ntusschen buiten verzameld te hebben en zij stelden alle pogingen in het werk om den ingang te forceeren. Bhagat hield een zwaren houten knuppel omvat en hanteerde dien met veel talent. Hij had zich dicht naast het gat verdekt opgesteld en zoodra er slechts een hoofd zichtbaar werd, sloeg hij er op los dat de vonken er af vlogen. „Damned!" vloekte Cookerel. „Dat schijnt hier warmpjes toe te gaan! Waar om heb je ons niet gewaarschuwd?" „Tot nu toe kon ik het nog wel alleen af". Juist stak weer een der trawanten van Hla Ma Chood zijn hoofd om een kier en geen seconde later daalde Bhagat's knuppel met groote kracht op hem neer. De getroffene zakte bewusteloos in een en werd door zijn van woede tierende ka meraden naar buiten getrokken. Hoewel de situatie uiterst precair- was, kon Floyd zijn lachen niet bedwingen. „Het lijkt wel, of je op de vossenjacht bent Bhagat! Hoeveel heb je er zoo al geraakt? En waar heb je in 's hemelsnaam dat moordwerktuig vandaan?" „Een van die heeren heeft het naar binnen geslingerd, zij het dan ook niet met vriendschappelijke bedoelingen. Hij be merkte te laat welk een onschatbaren dienst hij mij daarmee bewees''. Floyd gluurde voorzichtig naar buiten en zag, dat de ruimte voor het hol geheel door inlanders bezet was. En, opgeschrikt door het lawaai, nam hun aantal nog steeds toe.- Overigens schenen de belagers nu toch het nuttelooze van hun pogingen in te zien. Zij trokken zich wat terug en staken de hoofden bijeen. Bhagat kreeg opdracht zich -naar- de vrouwen te begeven, zijn honger te stillen en bij die gelegenheid de stemming te peilen. „Ik ben er van overtuigd, dat wij er ver schillende op onze hand zullen kunnen krijgen". Dat behoefde Bhagat geen tweede maai gezegd te worden. Het vooruitzicht op een behoorlijk maal was voldoende om den jongeman in draf te brengen. „Wanneer zal er- nu eindelijk eens een eind aan komen?" zuchtte James Cookerel, toen hij naast zijn vriend op den grond had plaats genomen. „Om het op een langdurig beleg te laten aankomen, en ons als hongerkunstenaars te bekwamen, daar voel ik. eerlijk gezegd, bitter weinig voor". Hij wierp een grimmigen blik op Hla Ma Chood, die onbeweeglijk, met gesloten oogen in een hoek zat. „Ik kan niet zeggen, dat ik er anders over denk. Enfin, misschien is het geluk, dat ons tot dusver nog niet in den steek •heeft gelaten, ons ook verder gunstig ge zind en doet het ons nog een andere mo gelijkheid aan de hand. In zal den hemel danken, als we hier eindelijk vandaan zijn. Geen mensch kan zóó naar het licht en de zon verlangen als ik. Zouden ze het al hebben opgegeven naar ons te zoeken?" Cookerel haalde zijn schouders op. „Als ze geen sporen hebben gevonden, zullen zij het stellig hebben gestaakt". „Dan zal men het er dus wel op houden, dat we zijn omgekomen. Een eigenaardig idéé!" „Waarschijnlijk heeft on-ze necrologie al in de „Bombay News" gestaan. Twee, voor de wetenschap zeer verdienstelijke man nen spoorloos verdwenen! Op die manier verneemt de groote massa tenminste ook eens iets meer van ons werk". „En dan de sensatie, als wij plotseling weer tot het land der levenden terug- keeren!" „Schei uit, alsjeblieft! Het zou me een lief ding waard zijn hallo, wat is dat nu weer?" Van buiten was een laaiende fakkel in het hol geworpen. Zij kwam op een der ta pijten terecht en brandde daar onder een hevige rookontwikkeling verder. Floyd sprong overeind en trok het eerste het beste kleed, dat hem voor de hand kwam, van den muur. „Blijf jij bij den ingang, Cooksy, anders overrompelen ze ons nog vóór we er erg in hebben!" Cookerel knikte en greep den knuppel, terwijl Floyd met het afgerukte tapijt de vlammen trachtte te dooven. Maar reeds werd een tweede fakkel naar binnen geworpen en onmiddellijk daarop een derde en een vierde'. Het werd een waar bombardement van laaiende flambouwen, waardoor op verschillende plaatsen vuurhaarden ontstonden, welke zich, Floyd's ijverige bemoeiingen ten spijt, niet meer lieten blusschen. Hij rende van de eene plaats naar de andere, waarbij de verstikkende ,rook hem de tranen in de oogen deed komen, maar toen het vuur zich ook aan de kostbare tapijten langs de muren begon mee te deelen, moest hij zijn pogingen opgeven. Hij vloog op Hla Ma Chood toe, die met fanatiek glinsterende oogen den loop der gebeurtenissen had gadegeslagen, greep hem onder de oksels en sleepte hem naar den ingang van het, als keuken ingerichte hol. Ook deze laatste poging om het veege lijf te redden, zou echter vrij zeker schip breuk hebben geleden, wanneer niet op dit oogenblik Bhagat te hulp was gesneld. Hij bracht eerst Floyd, die in den rook »lreigde te stikken en daarna den Brah maan in veiligheid om tenslotte den af tocht van James Cookerel te dekken. En nauwelijk waren zij door het gat verdwenen, of onder dierlijk gebrul dron gen de belagers het verlaten hol binnen. XXXII. Irene Barlovius vouwde haar handen, boog zich wat voorover en keek Hans Been droef glimlachend aan. „Je mag al die verschrikkelijke dingen, die ill heb doorgemaakt, niet vergeten. Al die angst, al die emoties ik vrees, dat ik nooit meer in staat., zal zijn mij aan dergelijke, diepere gevoelens over te geven. Misschien, dat ik mij vergis een mensch kan tenslotte altijd meer verdragen dan hij denkt maar dan zal ik toch dit alles voor goed achter mij moeten hebben". „Je zult er overheen komen, Irene", ant woordde Been ernstig, terwijl hij haat- hand in de zijne nam. „Een jonge begaafde vrouw als jij.Wat je gestorven waant, is slechts tijdelijk bedolven onder de vele droeve indrukken, die de tragische ge beurtenissen in deze twee jaren bij je hebben achter gelaten. Wanneer alles maar- eerst eens voorbij is, als je de zon, de bloemen, die heele wondermooie natuur daarbuiten maar eerst weer hebt terug gezien, dan zal alles, waft je kier hebt door gemaakt, nog slechts als eeh booze droom in je herinnering blijven voortleven". „Misschien!" zei ze bijna ongeduldig. „Maar laten wij daar nu niet meer over praten. Er zijn belangrijker dingen, die nu Zij maakte den zin niet af, want op dit oogenblik stormde een jongeman het ver trek binnen, wiens gezieht alle teekenen van groote onwinding verried. „Ah, Gopal, al terug? Wel, wat ben je te weten gekomen?" „Heel wat, meesteres! Maar sta mij toe, dat ik eerst wat uitrust. In het kort slechts dit: Reeds sinds dagen zijn twee vreemdelingen Siddhab binnen gedrongen en Vischwa was hun gids, Nu hebben zij de verblijven van Hla Ma Chood bezet en dezen gevangen genomen. Het geheele dal is in oproer: men wil alles probeeren om de indringers te pakken te krijgen". „Het is goed, Gopal, de rest hoor ik straks wel". Hans Been, op wien de mededeeling oen geweldigen indruk had gemaakt, wilde den man terug houden, maar een wenk van Irene deed hem van dit voorstel af zien. Nauwelijks echter was de bode verdwe nen, of Been sprong op en begon in hevige opwinding het vertrek op en neer te loopen. „Het zijn ongetwijfeld de beide verdwenen Engelschen. Den liemel zij dank, zij leven tenminste nog. Er moet het een of ander tot hun redding onder nomen worden, Irene. Wij moeten onmid dellijk ingrijpen; wij dienen nu alles te wagen!" „Wat bedoel je daarmee? Alles wagen beteekent voor mij: alles in gevaar bren gen!. Tegen een zoo groote meerderheid kunnen wij immers niets uitrichten. Moet ïk het leven van al deze jonge menschen in de waagschaal stellen, nu terwijl wij zoo kort voor de overwinning staan eri onze moeite eindelijk beloond zal wor den?" (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3