IJmuider Courant Voiksmeening Amerikaansche kolenstaking voorloopig geëindigd Sjahrir's partij accoord met overeenkomst /DuitschlancT-conferentie in Moskou? Zwaar gewonde sergeant op autoweg Amsterdam-Den Haag aangetroffen De KW 28 aan een groot gevaar ontsnapt 61e Jaargang No. 18504 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maantlag 9 December 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal ƒ4,- Advertentie-tarieven cp aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem yi 7 IJ hebben in een vorig nummer het '"resultaat van een onderzoek der open bare meening inzake het accoord van Linggadjati, ingesteld door het Neder- landsch Instituut voor de Publieke Opinie, opgenomen. Blijkens de mededeeling van dit instituut hebben honderden enquêteurs en enquêtrices dezelfde vragen in alle dee- len des lands gesteld, dus zoowel aan de bevolking van groote en kleine steden als aan die van het platteland. Het is een ver wonderlijk feit dat daarbij elf procent, dus een negende van de vele duizenden onder vraagden, verklaard heeft, nog niets over het accoord te hebben gehoord of gelezen. Dat deze menschen in de steden zouden wonen is niet denkbaar, aangezien men er daar er over moest hooren en lezen, of men wilde of niet. De elf procent moeten dus wel ten piattelande vertoeven. Ook daar blijft het evenwel onbegrijpelijk. 95% dei- bevolking leest dagbladen. Er zijn tallooze periodieken. De radio bedient weer meer dan een millioen gezinnen. Bovendien is er zooiets als de spraakmakende gemeente, die zich op geduchte wijze met het onder werp heeft bezig gehouden. Openbare ver voermiddelen hebben geschald van het ge- praal over Indië- Het is moeilijk een andere conclusie te trekken, dan dat velen hoórende doof en ziende blind zijn. Som migen hebben misschien maar gedaan alsof ze er niets van wisten. Van meer belang is het feit, dat de open bare meening over het accoord van Ling gadjati zoo verdeeld blijkt te zijn. Bij deze enquête sprak 38% zich voor het accoord en 36% er tegen uit; 26% verklaarde, het niet te weten. Bovendien bleek, dat de meeningen over hetgeen het accoord eigen lijk beteekent zeer verdeeld zijn en dat dit het vóór en tegen sterk beïnvloedt. Dat verwondert mij niet. Evenmin verwon dert het mij, dat een zoo groote groep heeft verklaard, het niet te weten. Tot die groep moeten de menschen behooren, die geen oordeel over een zaak wenschen uit te spreken alvorens zij volledig zijn inge licht. Wij zijn niet volledig omtrent deze zaak ingelicht. Opheldering omtrent zeer belangrijlte punten, met name omtrent taaie en beslissende bevoegdheid der organen van de voorgestelde Unie tussehen het. Ko ninkrijk der Nederlanden en de Vereenigde Staten van Indonesië, ontbreekt. Men heeft ons medegedeeld dat dit slechts een basis- accoord was, bevattende algemeene richt snoeren; een grondslag voor een verzoe ning. Maar het. is gebleken dat notulen van de te Linggadjati gehouden besprekingen zijn, gemaakt, welker inhoud wel degelijk van beteekenis is voor de verdere ontwik keling van zaken. De regeering is daarvan op de hoogte gesteld; de Kamer zal daar van op de hoogte zijn als zij haar beslissing rnoet nemen. Maar het volk kent die no tulen niet. De dagbladen kennen ze even min. De regeering heeft zich dagenlang door de Commissie-Generaal laten voor lichten en zal pas Dinsdag a s. met een regeeringsverklaring voor den dag komen. Zij weet meer dan wij; daarbij heeft zij nog heel wat tijd noodig om tot een bepa ling van haar houding te komen. In deze omstandigheden, gezien de groote vaagheid van het gepubliceerde accoord, moet dit blad zich zijn meening over de uitvoerbaar heid van de overeenkomst van Linggadjati, die strekken moet tot blijvende, vereenigde samenwerking van Nederland en Indië, thans voorbehouden. Hopelijk zal de Re geeringsverklaring tot duidelijker conclu sies leiden, dan men uit de publicatie van het accoord kon trekken. De vaagheden en hiaten in die publicatie konden zoowel tot pessimistische als tot optimistische gevolg trekkingen leiden. Bij degenen, dié een de finitief oordeel uitspraken, hing dat ken nelijk in hooge mate af van de meeningen, die zij al over de zaak hadden voor er een basïs-accoord was. Want wie in staatkun digen zin een meening uit over dit stuk moet zich op het terrein der veronderstel lingen begeven. In algemeenen zin staat dit blad, zooals uit vroegere artikelen gebleken- is, sym pathiek en begrijpend tegenover den drang naar zelfbestuur bij de Indische bevolking. Wie zelf vrijheidlievend is moet dat ook in anderen .erkennen en waardeeren. Dat de geweldige schokken, die ook het Verre Oosten dooi- den oorlog ondergaan heeft, een ontwaken teweeggebracht hebben zoo wel in onze, Oost als in de Britsche en Fransche koloniën: een Aziatisch ontwa ken, is menschelijk volkomen verklaar baar. Groot mogen de karakterverschillen tussehen Oosterling en Westerling zijn, maar er bestaan eigenschappen, die alle menschen gemeen hebben. Er is door me nigeen gezegd, <£^t dit volk van Neder- landsch-Indië de bekwaamheden voor zelfbestuur mist en dat zal ongetwijfeld altijd gezegd zijn van ieder volk, dat zoo ver kwam dat het zulke vrijheid voor zich opeischte. Natuurlijk was er altijd tekort aan ervaring, aan voldoende bekwame menschen om verantwoordelijke posten te bezetten en ontbrak immer de traditie, die van zoo groot belang is. Des te meer zullen de Indonesiërs de nauwe samenwerking Qp 31 Maart hervatting wanneer geen bevredigende regeling wordt bereikt De president van den mijnwerkersbond der Veréenigde Staten, John L. Lewis heeft Zaterdag onmiddellijke hervatting van het werk gelast. Hiermede is voorloo pig een einde gekomen aan de staking in de vetkoolindustrie. Lewis heeft het voor behoud gemaakt dat de staking op 31 Maart 1947 zal worden lieiwat, wanneer geen be vredigende regeling wordt bereikt. Dit is de tweede maal, dat Lewis het veld heeft geruimd na in conflict geweest te zijn met den president. Tijdens de sta king in 1943 wilde hij evenmin toegeven tot president Rooseveit besloot, de mijn werkers rechtstreeks te verzoeken hun leider in den steek te laten en het werk te hervatten. Enkele minuten voordat Roosevelt zijn radiorede zou beginnen hief Lewis de staking op. Nadat de Amerikaansche openbare aan klager, Clark en de verdediger van de mijnwerkersvakvereeniging met den chief- justice hadden geconfereerd over het ver zoek van de regeering om een onmiddel lijke herziening van het vonnis, dat over Lewis is uitgesproken, heeft Lewis thans in een brief aan de leden van zijn vakver- eeniging het bevel gegeven aan het werk te gaan, voorloopig tot 31 Maart a-s. Als verklaring van dit bevel, werd er aan toe gevoegd, dat het gegeven was om het hooge Amerikaansche gerechtshof in staat te stel len de mijnwerkei'sstaking en alles wat hiermee samenhangt vrij van „den druk der publieke meenlng. die door de hysterie en de razernij van de economische crisis is veroorzaakt", te beóotdeelen Deze brief werd door Lewis zelf aan een aantal verslaggevers voorgelezen en Lewis verklaarde, dat de. daarin vervatte beslissing, geheel van hem afkomstig is en volkomen in goed vertrouwen is genomen. Lewis zeide, dat de vakvereeniging bereid is over een arbeidsovereenkomst te onder handelen met de -regeering, die sinds de staking in de afgeloopen lente de mijnen exploiteert, of met de mijneigenaren vol gens elke richtlijn, die door het Hooge Gerechtshof zal worden vastgesteld. De staking heeft 16 dagen geduurd. President Truman zou Zondagnacht een rede gehoudep hebben, waarin hij een be roep zou doen op het publiek 'om steun tegen Lewis en zijn mijn werkers-vakvter- eeniging, die verantwoordelijk is voor de staking van 400.000 mijnwerkers. De rede is niet doorgegaan. Weer sleepbootenstaking" dreigende. De vakvereeniging van sleepbootman schappen van de American Federation of Labour, welke reeds eerder dit jaar ge durende dertien dagen door een staking het verkeer in de New Yorksche haven heeft stilgelegd, heeft haar functionaris sen machtiging verleend om een oproep te doen voor een stemming over staking. De vereeniging is op het oogenbiik met de reeders in onderhandeling over een nieuw contract. De Fransclie Senaat gekozen De kiesmannen, die de Fransche Se naatszetels hadden te verdeelen, hebben Zondag van de 200 zetels er 62 toegewezen aan de MRP. 59 aan de Communisten, 36 aan de Socialisten, 23 aan de Radicalen, 10 aan de Onafhankelijke Republikeinen, 8 aan de Republikeinsche Vrijheidspartij en 2 aan de andere formaties. De MRP kreeg.27280 stemmen, de Com munisten vergaarden er 25.780 en de Socia listen 15.719. Deze uitslag beteekent een overwinning der MRP, waarvan de pi-actische resulta ten niet erg groot zijn, daar de Senaat in de nieuwe grondwet slechts zeer geringe bevoegdheden kreeg toegewezen. GEEN ATOOMBOMMEN IN ENGELAND Robert Patterson, de Amerikaansche mi nister van Oorlog, verklaarde gisteren, dat er geen atoombommen of grondstoffen daarvoor naar Engeland of welk ander land ook zijn gezonden, en dat iedere an dere verklaring ten aanzien van dit on derwerp onjuist is. Gebruik van gas en stroom moet beperkt blijven Van zeer bevoegde zijde wordt medege deeld dat, hoewel de mijnwerkers in Ame rika weer aan het werk zullen gaan, de aanvoer van Amerikaansche kolen in ons land nog wel eenige weken op zich zal la ten wachten. De maatregelen, die tot een beperking van het brandstofgebruik moeten leiden, blijven daarom ongewijzigd van kracht. De toewijzingen voor de industrie zullen dus verminderd worden met voorloopig 20 procent. Ook de kolentoewijzingen voor de g en electriciteitsbedrijven zullen met 20 pCt. verlaagd blijven. De besparing op het ver bruik van gas en electriciteit van eveneens 20 procent blijft gehandhaafd. Ondanks het opheffen van de staking geeft men van bevoegde zijde iederen ver bruiker den raad zoo zuinig mogelijk met brandstoffen om te gaan. Minimum-broodprijs één cent hooger Van ol'ficieele zijde in Den Haag wordt medegedeeld: Voor brood bestaat tot nu toe een vaste prijs, waarvan noch naar beneden noch naar boven mag worden afgeweken. Aangezien de werkelijke kosiende prijs van brood tezamen met een redelijke winst voor den bakker een prijs noodzakelijk maken, die ver boven den vastgestelden prijs ligt, geeft de regoering een subsidie aan de verbruikers van 6 cent per brood van 800 gram. Deze subsidie, welke uit het Landbouw crisisfonds wordt betaald, zal met ingang van heden met 1 cent worden verminderd. Hierdoor wordt per 23 December de prijs voor brood met 1 cent per 800 gram vei"- Het woord is aan. Comtesse Diane: Wat is sympathieHetgeen maakt, dat men elkander be grijpt voordat men preekt. Dertigduizend Belgische soldaten in Duitschland Naar de correspondent van het A.N-P. Zaterdagmorgen tijdens' een onderhoud met een vertegenwoordiger van het Bel gisch ministerie van Landsverdediging vernam, is de bezetting van de aan België toegewezen zóne in Duitschland dezer da- hoogd, terwijl tevens de vaste prijs wordt igen voltooid. Aan de bezetting neemt thans afgeschaft en vervangen door een maxi- oen geheel legercorps, bestaande uit twee mumprijs. Bovendien is een minimumprijs divisies doel. tezamen 30.000 man tellend, gesteld, die 2 cent per brood beneden den De eerste dezer Belgische divisies maakte maximumprijs ligt. een aanvang met de bezetting in Novem- Zoo zal in die plaatsen, waar tot nu toe ber 1945, de tweede divisie begon haar be de vaste prijs van 20 cent gold voor afge- weging in November'/ van dit jaar om haar haald brood van 800 gram en 21 cent voor enkele dagen geleden te voltooien, Het bezorgd brood, de maximumprijs per 23 hoofdkwartier der Belgische bezetting^- December 21 cent voor afgehaald en 22 troepen bevindt zich te Lüdenscheid. i j i -i j t"4- £)e vavitailleering der twee Belgische cent voor bezorgd brood worden. De mini mumprijzen worden'respectievelijk 19 en 20 cent. Haarlem en omgeving. Het is nog niet te zeggen hoe in de naaste toekomst de broodprijs in Haarlem en omgeving zal zijn, omdat nog onzeker heid bestaat over de ontwikkeling van den concurrentiestrijd die hier in de laatste dagen gevoerd wordt. De minimumprijs die op 23 December voor het brood zal gelden, is één cent hooger dqn thans door de meeste bakkers gevraagd wordt. divisies geschiedt geheel van België uit. Het effectief van het geheele Belgische leger bedraagt op het oogenbiik 40.000 man (voor den oorlog 44.000). De 10.000 man die niet aan de bezetting van Duitsch land deelnemen, bevinden zich voor het grootste gedeelte in de opleidingskampen in België en zijn bestemd om de soldaten, die zich in Duitschland bevinden te zijner tijd af te lossen. In de door België bezette zóne hebben zich nog geen incidenten van beteekenis voorgedaan. De Amerikaansche kolenstaking is geëindigd. Dit bericht werd zoowel in de Ver eenigde Staten als elders in de xoereld met een zucht van verlichting ontvangen. De man, die de staking uitriep en na den druk die door de regeering op hem werd uit geoefend, bevel gaf het werk weer te hervatten, John Lewis, slaat in het middelpunt der belangstelling. De persfotografen liggen en staan in stelling overal waar hij verschijnt. Meer aandacht voor kleine bondgenooten Uit betrouwbare bron verneemt Reuter dat Molotof op een bijeenkomst van mi nisters van Buitenlandsche Zaken zich ac coord heeft verklaard met het plaatsen van het onderwerp „Oostenrijk" op de agenda der besprekingen inzake Duitschland. Hij stelde voor, dat deze besprekingen om streeks Februari gehouden zullen worden. Men veronderstelt, dat Molotof verzocht heeft de beraadslaging over Duitschland in Moskou te doen plaats vinden. De ministers bespraken verder de kwes tie van het hooren van landen, die eischen ten aanzien van Duitschland hebben- Het voornaamste geschilpunt tussehen Molotof en de anderen betrof de vraag, of de lan den in kwestie reeds thans voor een com missie hebben té verschijnen of eerst na de- volgende samenkomst van den Raad van ministers van Buitenlandsche Zaken. Bevin steunde Byrnes, die van oordeel was dat de kleine landen hun bezwaren Zijn kwetsuren bleken door bomscherven veroorzaakt te zijn met en de hulp der Nederlanders behoeven. Aangezien die de eenigen zijn, die hen en hun land kennen en de mogelijkheden overzien, aangezien de vereeniging in staatkundigen zin mei deze kleine mogend- i wilhelntinaeasthuis heid voor hen ook veel meer belooft dan die met een der groote machten, is dit verreweg hun beste kans. Eigenlijk hun eenige kans. Daar zijn zij, met name hun intellectueelen, zich dan ook ongetwijfeld -van bewust. Dit alles stemt hoopvol ten aanzien van de oplossing, die spoedig bereikt zal moe ten worden. Want hoe men het ook beziet: zij zal spoedig gevonden moeten worden. In de practische verdere ontwikkeling van zaken in Indië, waar voor onze menschen een groote taak te vervullen zal blijven, zal veel afhangen van Nederlandsch be leid en tact in nieuwe verhoudingen. Het zal een moeilijke taak zijn. In het stadium waarin de zaak nu ver keert zijn evenwel staatkundige verhou- dingen aan de orde, die onvoldoende zijn opgehelderd en waaromtrent blijkbaar meer op schrift is gesteld, dan is gepubli ceerd. Ten aanzien daarvan moeten wij op dit oogenbiik zeggen, met de 26 wij weten het niet; wij zijn niet volledig inge licht. P- AGRARISCHE HERVORMING IN DUITSCHLAND. In de Amerikaansche en in de Sovjet- zóne van het bezette Duitschland heeft een agrarische hervorming plaats, ten gevolge waarvan de Duitsche adel een groot deel van zijn bezit aan land zal kwijt raken. De adel steunde Iiitler krachtig en deze zag van onteigening der landgoederen af. De voornaamste grootgrondbezitter is ex-keizer Wilhelm met familie geweest. Nauwelijks een uur vóórdat Donderdag een St. Nicolaaspakje met ontplofbare stof door een nog onbekenden militair aan het huis van de familie Boer te Den Haag was bezorgd, trof de bestuurder van een D.K.W. auto op den grootèn verkeersweg Amster dam-Den Haag op een afstand van 24 km. van de hoofdstad een zwaar gewonden 29- jarigen Nederlandschen sergeant aan, die zwakjes met zijn arm zwaaide. De automo bilist bracht zijn wagen tot stilstand, nam den sergeant, die in 's-Gravenhage is I gedetacheerd, op en bracht hem naar het Amsterdam, waar de gewonde ter verpleging werd opgenomen Zijn toestand is nog ernstig, maar niet le vensgevaarlijk. Aanvankelijk meende men met een slachtoffer van een verkeersongeluk te doen te hebben, maar een medisch onder zoek wees" uit, dat het slachtoffer ernstig gewond was door bomscherven. Aan een hoofdinspecteur van de Amsterdamsche recherche, die den sergeant verhoorde, verklaarde de gewonde eerst, dat hij op den weg was aangereden. Toen hem werd voorgehouden, dat hij daardoor bezwaar lijk tallooze scherfwonden had kunnen op- loopen, nam hij deze verklaring terug en antwoordde aarzelend, dat hij zich niet kon herinneren wat er met hem gebeurd was. Zijn uitlatingen werden daarop dermate onsamenhangend, dat de doktoren een langer verhoor niet verantwoord achtten. Het ernstige vermoeden is thans gere zen, dat deze sergeant het slachtoffer van een tweede St. Nicolaas-surprise is gewor den. Daar het een militair is geweest, die een uur later bij de familie Boer het pakje met- den bom heeft bezorgd, acht de recherche het niet uitgesloten, dat ook de langs den weg gevonden sergeant een pakje met een bom bij zich heeft gehad dat, naar men vermoedt, ontijdig is ontploft. De Amsterdamsche recherche verzoekt den tot dusverre onbekend gebleken D. K. W.-bestuurder, die den sergeant in zijn wagen heeft opgenomen en naar het zie kenhuis heeft vervoerd, zich met het hoofdbureau van politie te Amsterdam in verbinding te stellen. Het ligt namelijk voor de hand, dat hij den sergeant naar de oorzaak van zijn wond heeft gevraagd. Het antwoord kan van groot belang zijn voor het verder onderzoek. Derde slachtoffer in Den Haag De ontploffing van een St. Nicolaaspakje ten huize van de familie Boer aan de Prin sengracht in Den Haag heeft nog een derde slachtoffer geëischt. Het dienstmeisje van de familie, mej. J. Visser, is Zaterdagavond overleden. Zij was bij de ontploffing ern stig aan het hoofd gewond. De toestand van de 18-jarige dochter en van de schoondochter is redelijk. Niettegenstaande het uitgebreide on derzoek van de politie is er tot nu toe wei nig licht gekomen in deze zaak. Omtrent de motieven varr den dader tast men in het duister. Politieke beweegredenen worden zeer onwaarschijnlijk geacht. Zes werkbazen van fabriek in Nijmegen vergiftigd De politie te Nijmegen heeft sinds 1943 eenige vergiftigingsgevallen in onderzoek. Een zestal werkbazen van de stijfselfabriek Hollandia is in den loop van 1943 en 1944 on der ernstige vergiftigingsverschijnselen ziek geworden. In 1943 zijn er vier van hen be zweken Het vijfde slachtoffer overleed in 1944. Na het onderzoek van den geneesheer is op last van de politie een sectie-onderzoek toegepast. Daarbij is komen vast te staan, dat de man zeer waarschijnlijk door rattenkruid vergiftigd was. Het zesde slachtoffer leeft nog. Alle slachtoffers hadden tevoren dreig brieven ontvangen, doch zich daarvan weinig aangetrokken. Thans heeft een nader onderzoek uilgewe zen. dat de mannen telkens vergiftigd zijn op den dag, dat een bepaalde werkman de can- tine bediende. Deze man is door de politie in verhoor genomen en de deskundige van de politie heeft overeenstemming gevonden tus sehen het. handschrift van dezen verdachte en dat van de dreigbrieven. De man ontkent ech ter hardnekkig. nog niet voldoende hebben - doen hooren. Molotof was van meening, dat de eischers niet gehoord kunnen worden, voordat de plaatsvervangers der ministers richtlijnen van den raad hebben ontvangen. Bevin meende dat de landen, die gevochten heb ben aan de zijde der groote geallieerden, meer aandacht verdienen dan zij hebben genoten bij de onderhandelingen over de vredesverdragen met de satelliet-landen. Byrnes stelde tenslotte voor, dat spe ciale plaatsvervangers der ministers de in zichten. zullen vernemen van België, De nemarken, Joego-Slavië, Luxemburg, Ne- derland, Polen en Tsjeeho-Slowakije. Deze landen moeten worden gehoord, voordat de Raad van ministers beslissingen heeft getroffen. Verder verlangde Byrnes, dat de Geal lieerde Bestuursraad rapport zou uitbren gen over de voorloopige regeering in Duitschland en de instelling van centrale lichamen in verband met de economische en politieke toekomst van Duitschland. Uitgaven voor de Commissie-generaal In een nota van wijziging op de begrooting van Overzeesche Gebiedsdeelen voor^ 1946 zijn gelden aangevraagd ter bekostiging van de commissie-generaal. Ten la6te van de personeelsuitgaven komen van 10 September 1946 af de bezoldigingen van de drie commissarissen-generaal ad 18.000 per jaar; van den secretaris-generaal der commissie en een drietal ter beschikking gestelde Nederlandsche of Nederlandsch-Indi- sche ambtenaren met bezoldigingen, variee- rende van 12.000 tot 6000 per jaar en van eenige secretarissen met salarissen van f 275 tot 175 per maand. De representatiekosten zijn globaal geraamd op 10.000. Overige uitgaven zijn: reiskosten ad 61.300, verblijfsvergoedingen in Indië ad 30.000, uitrustingskosten ad 20.000 overige materieele uitgaven ad 22.000 totaal 133.300. Op de begrooting voor 1947 wordt voor de totale kosten der commissie-generaal uitge trokken 580.735 voor het geheele jaar. Kamerdebat over Indië niet vóór Donderdag Onze parlementaire redacteur seint van morgen: Het ANP heeft bericht, dat na de Re geeringsverklaring omtrent de overeen komst van Linggadjati, die morgen (Dins dag) in de Tweede Kamer afgelegd zal worden, het Kamerdebat Woensdag zou aanvangen. Ik vernam evenwel dat' bij de Kamer de wensch overheerscht, om na de Reegerimgsverklarihg minstens een dag ge legenheid te hebben, om. zich erover te beraden. Dus is het debat niet voor Don derdag te verwachten. Voorts moet nog rekening gehouden worden met de moge lijkheid, dat een voorstel gedaan zal wor den tot het houden van een afdeelings- onderzoek. Ik acht het evenwefniet waar schijnlijk dat dit een meerderheid in de Kamer zal vinden. Hotelbrand eischt 122 dooden Een hotelbrand, die ais „de grootste in de Amerikaansche geschiedenis" wordt beschre ven, heeft gewoed in het Winecoffhotel te Atlanta in den staat Georgia (V.S.). Ongeveer dertig personen moeten gedood zijn. doordat zij van de derde verdieping sprongen. Het drie en dertig jaar oude gebouw bezat geen brand-trappen. maar stond als „brand- proof" geboekt. In totaal hebben 122 personen bij den brand in het Winecoff-hotel den dood gevonden. De Partai Socialis. de partij van Sjahrir I en Sjarifocddin, heeft Zondag op een vol- tallige zitting, van het partijbestuur te Djogja zich achter de ontwerp-overeen- komst van Linggadjati geschaard, aldus meldt het republikeinsche persbureau An- tara. Antara meldt verder dat de hooge ad viesraad der republiek Donderdag en Vrij dag a.s. te Djogja zal bijeenkomen ten einde zijn houding tegenover de ontwerp overeenkomst te bepalen. Aneta verneemt, dat thans de door beide partijen aanvaarde demarcatielijn te Medan vrijwel het geheele bebouwde stads gebied bevat, zoodat ook de gevaarlijke kampongwijken binnen het bezette gebied worden gebracht. Naar aanleiding van het reeds gemelde gebruik van dum-dumkogels door de In donesiërs werden aan Aneta de bewijzen geleverd, dat op 30 November op de lijken van de aanvallers, behoorende tot het Barisan Rakjat en ook in verlaten stellin gen dum-dummunitie gevonden was. De Nederlandsche en Indonesische com missies zijn Vrijdag j.l. ten Zuiden van Semarang bijeen geweest, doch konden niet tot overeenstemming komen, doordat de Indonesische commissie vasthield aan de van Indonesische zijde vastgestelde demarcatielijn. Voor de Nederlanders was deze lijn niet aanvaardbaar, daar zij niet ge baseerd is op den status quo van 14 Octo ber. die door de gezamenlijke bestands commissie als bindend was aangenomen. Daar gebleken is, dat de T.R.I. water van den irrigabiedïenst Modjokerto in strijd met de bepalingen van dc water overeenkomst gebruikte voor militaire inundaties binnen de Ncdel'landsche zóne, zijn de Nederlandsche troepen gedwongen geweest den dam bij Ponokawa op tc bla zen en het Nederlandsche patrouillegebied weer droog te leggen. Vliegtuig van de Willem Barendsz in zee gestori Navigator wordt vermist Een van de vliegtuigen van den Neder landschen walvisclivaarder „Willem Ba- r^idsz" is tijdens het maken van een oefenvlucht boven de Tafelbaai bij Kaap stad in zee gestort. Drie van de vier leden der bemanning zijn gered. De navigator wordt echter vermist. Een van de geredden Is ernstig gewond. Weerbericht EIXKJ5LE BUIEN Verwachting geldig tot Dinsdagavond: Wind geleidelijk weer omfloo-pend en af nemend. Aanvankelijk nog zwaar be wolkt mot enkele regenbuien. Ilicr en daar natte sneeuw. Later opklarend. In het Noorden van het land vannacht tem peraturen om het vriespunt, overigens temperatuur tussehen 3 en 6 ga-aden. Na de ontploffing, die onbekenden Vrijdag avond in het hoofdpostkantoor te Utrecht veroorzaakten, lagen de gangen van het gebouw vol glasscherven van de vernielde ruiten. Zal Stalin aftreden? Het Zondagsblad „The People" meldde gisteren dat Stalin volgende maand het oppergezag in Rusland zal neerleggen. Vol gens dit blad zal de officieele aankondi ging op den Russisch en nieuwjaarsdag ge schieden. „The People" schrijft dat als re den van zijn aftreden Stalins gezondheid zal worden genoemd, doch een andere fac tor is de botsing der persoonlijkheden in de Sovjet-Unie. „The People" schrijft: „Sedert' het eind van den oorlog heeft een botsing der per soonlijkheden onder de sterke mannen die hem omringen plaats gevonden. Eenige leden van den oppersten raad der commu nistische partij hebben hun zinnen gezet op een wijziging van de Sovjet-wereld politiek. De groote zeven zijn volgens „The People" in volgorde van hun belangrijk heid de volgende mannen: Minister van Buitenlandsche Zaken Mo lotof, generaal Zhdanov, communistisch partijleider en Molotofs grootste rivaal, Andreyev eveneens partijleider en ver trouweling van Stalin, generaal Bulganin die onder Stalin met de nationale verdedi ging belast is, Kaganovitsj, Stalin's zwa ger en „minister van olie", Mikoyan, mi nister van Handel en Malenkof, vice-pre mier en secretaris-generaal van de com munistische partij. Schumacher speelt troeven uit Dr. Schumacher, de leider der Duitsche socialisten, heeft tijdens een onderhoud met de Britsche ministers Dalton en Hynd geprotesteerd tegen de Nederlandsche en Belgische aanspraken op grenswijziging. Als deze eischen worden ingewilligd, aldus Schumacher, en de. geallieerden geen eco- nomischen steun aan Duitschland verlee- nen, zullen zij verantwoordelijk zijn voor een groeiend nationalisme, dat snel in mi litarisme zou kunnen overgaan. Deze ge volgen, zoo voegde hij hieraan toe, zou den ongetwijfeld door dc Sovjets worden uitgebuit ten nadeele van de Wesfcersche mogendheden. FRANSCHE DUIKBOOT HOOGSTWAARSCHIJNLIJK VERGAAN. Reeds drie dagen zoeken Fransche vliegtui gen en schepen naar een duikboot, die in het zeegebied van Toulon duikproeven nam en. sindsdien vermist wordt. Vliegtuigen hebben ter hoogte van Toulon een olievlek op het water waargenomen, die volgens Fransche marine-autoriteiten zoo goed als zeker van een onderzeeboot afkomstig is. Slecht weer maakt een onmiddellijk onderzoek onmogelijk. Mijn ontplofte in het net Ofschoon het aantal mijnongelukken op zee na dezen oorlog veel geringer is dan na dén vorigen wereldoorlog heeft de rao- tortrawllogger KW 28 ondervonden, dat er nog steeds met de mogelijkheid van een mijnontploffing rekening gehouden moet worden. De logger lag aan den trawl in „de Pit" en terwijl de opvarenden aan dek bezig waren met het strippen van de visch van den vorigen trek werden ze plotseling op geschrikt^ door een zware explosie. De mannen schrokken hevig, omdat zij in de eerste oogenblikken vreesden dat bun schip op een mijn geloopen was. Het bleek spoe dig, dat het zoo erg niet was. Er was, toen het net op een diepte van 27 vadem over den zeebodem werd gesleept, een mijn in het net gekomen, die oogenblikkelijk ont plofte. Gelukkig geschiedde de ontploffing op een flinken afstand van het schip, waar door de gevolgen zich beperkten tot een vernield net en vernielde vischborden. Bevin spreekt met Truman De Britsche minister van Buitenland sche Zaken, Ernest Bevin, heeft Zondag gedurende een uur met president Truman geconfereerd. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat alle belangrijke wereldpro blemen zijn gesproken,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1