Beperking in de instructie der Commissie-generaal bleek onhoudbaar Levenslang geëischt tegen verdachte van drievoudigen moord Regelmatig moeten de oorlogsbodems uit Indië terug naar ons land voor reparatie B. en W. wenschen een ambtenaar voor cultureel werk Noodlanding in de woestijn cgongeluk dam De regeering heeft gemeend aan de Commissie-Generaal in ruime mate gele genheid te moeten laten om na te gaan, wat van hetgeen gewenscht werd, naar haar bevinding ter plaatse als feitelijk bereik baar en aannemelijk kan worden be schouwd. Zij heeft aanvaard dat de Com missie-Generaal, in overleg met de Indo nesische delegatie en met haar president, vastlegde, welke overeenstemming kon worden bereikt en dat het resultaat dezer overeenstemming werd gepubliceerd. Een katholiek protest tegen Linggadjati Motie der Katholieke Volkspartij in Heemstede De afdeeling Heemstede van de Katho lieke Volkspartij heeft een vergadering gehouden over de ontwerp basisovereen- kost Linggadjati, waar als spreker optrad Mr. A. C. Zandkuyl, oud-lid van den Volks raad in Ned.-Indië. Er was voor deze bij eenkomst zeer veel belangstelling. De spreker ontvouwde bezwaren tegen de -overeenkomst, refereerde zich herhaalde lijk aan de door oud-minister Ch. Weiter uitgesproken radiorede. Hij verklaarde overtuigd te zijn, dat aanvaarding van deze overeenkomst de vernietiging van het Koninkrijk tengevolge zou hebben. Verder betoogde Mr. Zandkuyl, dat In- dië een groote toekomst tegemoet zal gaan, wanneer het verbonden blijft met het ko ninkrijk en dat Nederland en de Neder landers zullen blijven voortgaan, dit groote rijk voort te helpen op den weg die naar de onafhankelijkheid zal voeren. Dit moet echter met overleg gebeuren, een al te snelle ontwikkeling kan fataal zijn voor alle belanghebbenden. Een der aanwezigen stelde een motie voor die ter kennis gebracht zal worden aan de Katholieke Kamerfractie en aan liet bestuur van de Katholieke Volkspartij, luidende: „In dit ernstig uur waarin het Konink rijk opnieuw in gevaar is, verzoekt de af deeling Heemstede van de Katholieke Volkspartij onze vertegenwoordigers in de Staten-Generaal, pal te staan voor het be houd van het Koninklijk. De ontwerp overeenkomst van Linggadjati is in strijd met het gezond verstand, de Rijkseenheid en de eer van het Nederlandsche volk. Aanvaardbaar elke reconstructie van het Koninkrijk, maar slechts op den grond slag van de Koninklijke boodschap van December 1942". Deze motie werd met algemeene stem men aangenomen. Wijziging salarisverordening voor provinciaal personeel De minister van Binnenlandsche Zaken heeft eenige bezwaren gemaakt tegen het besluit der Prov. Staten van Noorholland over de verbetering der salarissen van het Provinciaal personeel.' De bezwaren be treffen de gemaakte bepalingen over het betalen van salarissen aan personeel dat onder de zuivering valt en den kindertoe slag. De minister acht de eerste bepaling overbodig omdat die materie geregeld is in het Zuiveringsbesluit 1945. De maxi mum kinderbijslag moet met f 11 vermin derd worden. Gedeputeerde Staten stellen voor aan de bezwaren van den minister tegemoet te komen door het besluit in dien geest te wijzigen. In tie Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van Over- eeesche Gebiedsdeelen sluit de regecring zich aan bij de hulde, welke verscheidene Kamerleden hebben gebracht aan den luitenant-gouverneur generaal. Dr. Van Mook. Zij deelt tevens mede dat van Dr. Van Mook geen ontslagaanvrage is ontvangen. In een bijlage van de Memorie van Antwoord heeft de regeering tevens de instructie aan de Commissie-Generaal, welke tot dusverre vertrouwelijk was. bekend gemaakt Verklaard wordt, dat in deze instructie in groote lijnen de begrenzing wordt aange geven, waarbinnen naar het inzicht der regeering de nieuwe ordening zich zal hebben te voltrekken. Uit artikel 15 mag worden gelezen, dat de regeering den opzet der federatieve constructie, welke op de Malinoconferentie is aanvaard, voor de structuur van geheel Indonesië aannemelijk acht. Uit de verslaggeving der Commissie- Generaal is al spoedig gebleken, dat de be grenzing der na te streven nieuwe orde ning volgens de instructie indien streng werd vastgehouden aan de in de aide- memoire en de 10 Februari-verklaring ge- dachte uitwerking van de 7 December- rede te eng getrokken was. Vooral bleek hierin een ouhoudbare beperking gelegen dat bij de aangekondigde hervormingen te zeer werd uitgegaan van een nog sterk iinitarisch gemeenschappelijk staatsver band, terwijl de voorgeschreven richtlijnen moesten leiden naar een overwegend fede ratief staatsverband. Agenda voor Velsen en □muiden MAANDAG 9 DECEMBER. Thalia: „Mijn hart klopt voor Belita", 7 en 9.15 uur. De Pont: „De Zwarte Spion", 8 uur. Rex: „Prinses Tarakanova", 8 uur. DINSDAG 10 DECEMBER. Bioscopen: als Maandag. Flora: Tooneelavond Buurtver. „Wille- brord", 8 uur. Waarom reed volgende trein door? - De N.S. stellen een onderzoek in naar de oorzaak van het spoorwegongeluk nabij Schiedam en in het bijzonder naar het doorrijden van den tweeden trein tot vlak nabij den verongelukten trein. Een mede- deeling, dat een militair op den naderen den trein is gesprongen Is onjuist. Dat zou bovendien niet mogelijk zijn in verband met de groote snelheid. Wel is komen vast te staan, dat de militair kordaat is opge treden en in de richting van den nade renden trein is geloopen met een roode vlag. De wagenbestuurder heeft daardoor gemerkt, dat er onheil was, maar boven dien heeft hij de roode lichten, welke aan de achterzijde van den eersten trein waren bevestigd, waargenomen. Daarna stopte hij onmiddellijk. Dat de trein niet in het voorgaande blok heeft gestopt, zooals voorgeschreven is, komt door het feit, dat het sein veilig heeft gestaan. De niets vermoedende trein bestuurder verkeerde dus in de veronder stelling, dat het baanvak van het volgende blok veilig was, en is doorgex-eden. De N.S. zetten het onderzoek voort. De eerste en voornaamste taak van onze marine ligt thans in Nederlandsch-Indië, waar voor patrouMeerings-werkzaamhe- den, politie-diensten en het bestrijden der wapensmokkel elk schip, dat wij bezitten, dringend noodig is. Toch komen er telkens marineschepen naar Nederland. Het laat ste halve jaar zijn Hr. Ms. „Tromp", „Ja cob van Heemskerk" en „Vans Kinsbergen'' in ons land aangekomen. De Marine-voorlichtingsdienst geeft thans een beschouwing, waarin uiteen wordt gezet dat het dringend noodig was om deze schepen naar het moederland terug te laten keeren: In de oorlogsjaren is de Koninklijke Ma rine in staat geweest door te vechten. Onze oorlogsschepen zijn van 1940 tot .1945 op de zeven wereldzeeën in actie ge weest, en hebben prachtige resultaten be reikt, doch helaas ook zware verliezen geleden. Een klein aantal der Nederland sche oorlogsschepen heeft den strijd echter overleefd en is ook thans nog in dienst. Nadat de vrede in Europa in Mei 1945 was geteekend, moest de Koninklijke Ma rine in actie blijven in de - Pacific. De ontwikkeling in den Indisehen archipel heeft er toe geleid, dat ook in de wateren van dien ai-chipel de Koninklijke Marine tot den huidigen dag haar taak moest blij ven verrichten. Door dit alles is veel van de schepen gevergd. Zij werden in dienst gehouden, hoewel ze reeds lairg aan her stel toe waren. Op een gegeven oogenblik is het echter onvermijdelijk, dat deze oor logseenheden voor reparatie werkzaam heden naar de werven in Ned erfland ge zonden worden. Het kan onder geen enkele omstandigheid verantwoord worden, dergelijke schepen langer in dienst te houden. Zoo heeft men sommigé oorlogsschepen in Nederland zién terugkeeren, waar ze nu een groote beurt krijgen. Is dit de eerste en voornaamste reden waarom telkens schepen naar Nederland komen, het is bovendien mogelijk met het terugzenden dezer oorlogsschepen twee vliegen in een klap te slaan. Er bestaat een regelmatige rouleering tusschen het personeel der Koninklijke Marine in Ne derland en dat in Indië. Het Indische personeel dient een zeker aantal jaren tusschen de keerkringen en wordt dan af gelost door marine-personeel uit Neder land. Het verkeer tusschen het moeder land en de overzeesche gebiedsdeelen, het welk op déze wyze voor de marine nood zakelijk is, moet in hoofdzaak verzorgd worden door de schepen die naar Neder land komen om te repareeren. In de juist achter ons liggende periode was er boven dien een bijzondere toevloed van marine personeel uit Indië, omdat zij, die in Ja- pansche gevangenkampen hadden vertoefd zoo spoedig mogelijk moesten repatrieeren. Onze thuisvarende schepen hebben zeer velen van hen in het vaderland terugge bracht. Tenslotte is er nog een derde reden waarom het noodig is enkele oorlogssche pen in Nederland te stationneeren. Het personeel onzer marine kan alleen afdoen de opgeleid en geschoold worden in de practijk aan boord van oorlogsschepen. Voor deze opleiding in Nederland zal het dus altijd noodig zijn enkele schepen on zer Koninklijke Marine hier te lande te houden. De vloot in Indië vraagt voort durend om personeel, teneinde hen die naar Nederland teruggaan, af te lossen en het spreekt vanzelf dat dit personeel ge oefend moet zijn, om bij aankomst in In dië dadelijk te kunnen inspringen. Uit het bovenstaande mag aldus de marine-voorlichtingsdienst evenwel niet de conclusie worden getrokken, dat er thans onvoldoende schepen in Indië zouden verblijven. Vijf van de zes moderne torpedobootjagers, welke Nederland bezit, zijn in de indische wateren gestationneerd, terwijl de zesde op het oogenblik in Ne derland gerepareerd wordt. Hetzelfde is het geval met de acht nieuwe korvetten, welke in den loop van dit jaar onze vloot in Indië kwamen versterken. Een aantal nieuwe mijnenvegers en verscheidene an dere kleinere eenheden doen dienst in den archipel. Buurtvereeniging „Alex. Bell" De buurtvereeniging „Alexander Bell" ver zorgde Zaterdagmiddag een St. Nicolaasfeest voor kindoren en des avonds een feestavönl voor de ouderen. Des middags werden de kinderen van 3 tot 14 jaar prettig bezig gehouden döor „Oome Kees" met poppenkast, buikspreken en goo chelen. Bovendien werden ze onthaald op versnaperingen, waarna St. Nicolaas in eigen persoon de kinderen een cadeau overhandig de, vervaardigd door eenige leden der buurt vereeniging. De feestavond voor dc ouderen Werd door den heer Ingels geopend." Daarna voerde de tooneelvereeniging een aantal schetsen op, waarbij de lach niet van de lucht was. Vooral bij Bobbeltje, de Dove Erftante, de Wonder dokter en Pups daverde de zaal van den ladh. Aan het slot van den avond kregen de leden der tooneelvereeniging en van het werk comité bloemen. De muziek werd verzorgd door de Vibebro- hego's, die ook voör de dansmuziek zorgden. Al met al was het een geslaagde avond. Voor het Arnhemsche Gerechtshof heeft l de 29-jarige A. uit Enschedé in hooger be roep terecht gestaan wegens een drievou digen moord. Verdachte had hooren spreken over de spaarduitjes van de bejaarde zusters en broeder van Beek uit de Zwanensteeg te Enschedé. Langzaam rypte er een plan in hem. Sparen op de gewone wijze zou een huwelijk waarnaar hij verlangde, voorloopig niet mogelijk maken. Het idee zich in het bezit te stellen vén het geld van de be jaarde van Beeks werd een obsessie en op een Maandagmorgen ging hij er op af. Hij richtte een ontzettend bloedbad aan. Eerst sloeg hij met een bijl, welk wapen hij vond in het huis der van fieeks, de oudste der twee vrouwelijke van Beeks de hersenen in. Hij dronk een borrel en rook te een cigaret in afwachting van de jon gere zuster Feikje, die hij eveneens met bijlslagen doodde. Rustig bleef A. hierna wachten tot twaalf uur tot Gerrit van Beek, de kostwinner van het drietal, uit de fabriek zou komen. Toen deze arriveer de overviel de verdachte ook hem en doodde hem met den bijl. Des avonds groef hij een gat in den tuin en legde daarin de lijken. Den volgenden dag bracht hij het tuintje weer heelemaal op orde. Stuurde uit Ossenzijl briefkaar ten, dat de familie van Beek daar was en bracht het meubilair naar een garage. Op zolder vond hij een portefeuille met f 3000 en ook sieraden en horloges, welke hij verkocht. Hij schafte zich een radiotoestel aan en vierde zijn verloving. Maandenlang ging alles goed, tot buren van de van Beeks een afschuwelijke lucht in den tuin waarnamen; Ze gingen graven en vonden de lijken. Reeds spoedig ver moedde men, wie de dader was. De Almelosche rechtbank heeft A. 20 jaar gevangenisstraf opgelegd nadat le venslang geëischt was. In hooger beroep voor het gerechtshof te Arnhem passeerden de gebeurtenissen nogmaals de revue. De procureur-generaal, mr. Hoekstra, uitte zijn afschuw over deze moordpartij. Hij wees er op, dat het psychiatrisch on derzoek tot de conclusie geleid heeft, dat A. toerekeningsvatbaar is. Alleen kan sprake geweest zijn van eenige vermin derde toerekeningsvatbaarheid door het gebruik van alcohol, maar, aldus de pro cureur-generaal, beklaagde heeft zich op zettelijk in dien toestand gebracht. Wij hebben hier te doen met een vooraf be raamd vreeselijk plan om drie menschen te dooden. Met groote brutaliteit heeft, de moordenaar zijn daad trachten te verdoe zelen, niet alleen door in 'de buurt de ver onderstelling, te doen post vatten, dat de van Beeks verhuisd zouden zijn, maar zelfs gaf hij dit op aan den burgerlijken stand. Ook manipuleerde hij met de schadever goeding van de slachtoffers. Uitsluitend hebzucht was de drijfveer. Aldus de procu reur-generaal. Voor deze misdaad past maar één straf, namelijk levenslang. Mr. Emgelkens uit Nijmegen pleitte cle mentie. Op 19 December zal het Hof ar rest wijzen. Velsen Autobotsing bij de Pont Op het kruispunt RijkswegMeervliet- straat had een botsing plaats tusschen een personenauto en een vrachtauto. Op het kruispunt wilde de vrachtauto de Meer- vlietstraat inrijden, waarbij de personen wagen werd gegrepen, die door dc botsing een halven slag omdraaide. Beide voertui gen waren ernstig beschadigd, maar nie mand werd gewond. Tegen den bestuurder van de vrachtauto werd proces-vex-baal opgemaakt. WAT ER OP DEN WEG LAG. Opgave gevonden voorwerpen van 29 No vember tot 6 December 1946. Inlichtingen hoofdbureau van politie, kamer 4, van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, iederen werkdag met uitzondering van Zaterdagmiddag. Fictstasch, eenige wanten, eenige sjaals, muts, poes, eenige riemen, eenige sleutels, biljet van 2.50, popje, transparant motor rijtuig, portefeuille, polshorloge (dames), hond (fox), paardendek, eenige handschoenen, vul pen (defect), werkjas, ring (zilver), zakdoek, broche (ziekenverpl.), haarstrik. bril, biljet van 10, pak speelgoed, kinderschoentje, sleutel. ONGEVAL BIJ HET SPOOR. Bij het laden van een wissel op het sta tion VelsenIJmuiden-Oost kreeg een 49- jarige ploegbaas der N.S. dezen op het been, waardoor dit brak. Nadat dr. Boos- man geneeskundige hulp had verleend, werd de patiënt naar het Roode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. Om verschillende redenen achten burge meester en wethouders het gewenscht, dat het gemeentebestuur zich meer dan voor heen, gaat bezighouden met cultureel werk, niet echter om dit zelf ter hand te nemen, maar om dit te stimuleeren. Hier voor zal de gemeente zich financiëele of fers moeten getroosten. Voorstellen hier omtrent kunnen later verwacht worden, maar om reeds nu, zij het met bescheiden middelen, den opbouw van het werk ter hand te doen nemen is het noodig, een ambtenaar ter beschikking te hebben, die bezield is met éen groot enthousiasme en door een groote mate van inzicht en er varing op het gebied van cultureel leven en vereenigingswerk, bereid en in staat is, De Empire Test Pilots^ School in Engeland heeft leerlingen uit bijna alle geallieerde landen die op deze school een opleiding in de kunst van vliegen en in de kennis van vliegtuigen krijgenVan links naar rechts: Squadron-Leader K.V. Robertson (Austra lië) - Kapitein G. Sonderman Nederland- Luitenant F. C. Lu (China) en Squadron- Leader Kondolefas (Griekenland) bekijken een propellorloozen motor. mecle te werken aan een ontplooiing van het cultureële leven in onze gemeente. Van dezen man zal veel worden gevergd. Hij zal bereid moeten zijn, de avonduren aan zijn werk te besteden. Hij zal, ambte naar zijnde, in geen geval ambtelijk mogen denken en werken. Een behoorlijke sala- rieering zal dan ook moeten plaats hebben. B. en W. denken claarom aan eon uitgave voor dit doel van pl, min. f 4300. Op de begrooting voor 1*947 zal dit bedrag moeten worden uitgetrokken. Daar naar de meening van het college met het cultureele werk niet mag worden gewacht tot de begrooting in haar geheel is goedgekeurd, verzoeken B. en W. den raad, hen te machtigen reeds nu de noodige stappen te doen om ten spoedigste te komen tot de aanstelling van een ambtenaar voor cultureel werk. Onteigening voor den Wederopbouw Van heden af liggen gedurende twee weken ter gemeente-secretarie (IVe -af deeling) voor een ieder kosteloos ter in zage de volgende stukken: 1. Een lijst, waarop de te onteigenen pSrceelen en perceelsgedeelten met grond- nummers ten behoeve van den wederop bouw der gemeente Velsen, voor wat be treft een gedeelte van Velsen-Noord, zijn aangegeven:m 2. Een kaart, waarop deze perceelen nader zijn aangeduid. Een dom- het College van Algemeene, Commissarissen voor den Wederopbouw aangestelde commissie zal op Woensdag, 18 December 1946, des voormiddags tien uur ten gemeentehuize zitting houden ten einde eventueele bezwaren tegen deze ont eigening aan te hooren. Alle belangheb benden kunnen tot uiterlijk twee dagen vóór deze zitting ook schriftelijk him be zwaren indienen bij het college van Alge meene Commissarissen, voornoemd, te 's-Gravenhage. Van Alkemadelaan 350. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aan de eigenaren van de perceelen en per ceelsgedeelten welke in dit- onteigenings plan zijn opgenomen een persoonlijke ken nisgeving van de voorgenomen onteige ning zal worden gezonden. Haringaanvoor in Neilerlamlsclie havens In 1946 85 milllioen kg. Gedurende de week van 25 tot en met 30 November jl. bedroeg de aanvoer van pekel- en versche haring in de verschil lende Nederlandsche aanvoerhavens: Sche- veningen 7224 kantjes pekel- en stcurha- ring en 550225 K.G. versche haring, Kat wijk 6000 kantjes pekel- en steurharing, Vlaai-dingen 3577 kantjes pekel- en steur haring en 14050 K.g. versche haring, IJmui- den 887 kantjes pekel- en steurharing en 140425 K.g, versche. De totale aanvoer in het seizoen 1946 bedraagt 107697 kantjes maatjesharing, 105898 kantjes volle haring. 485248 kantjes steurharing, 7562 kantjes ijle haring en 21869507 K.g. versche haring. Deze hoe veelheid vertegenwoordigt een haringge wicht van ongeveer 85 millioen K.g. Opmerkelijk is, dat in de verslagweek de aanvoer van versche haring in Scheve- ningen bijna viermaal zoo groot was als in IJmuiden- Santpoort Intrede ds. P. A. Tichelaar Zondagmorgen is <1q onlangs benoemde hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente, ds. P. A, Tichelaar, tot zijn arbeid ingeleid door dr. M. v. d. Voet. Deze begon een woord van dank en erkentelijkheid te uiten voor de samenwerking, die er bestaat tusschen de Kerk en Evangelisatie. Trots de teleurstel lingen. die zich wel eens voordoen, gaat het toch naar een goede toekomst, wat betreft den gemeente-opbouw. Ds. v. d. Voet sprak zijn blijdschap uit over het feit, dat hij een man met veel ervaring bij de gemeente mocht inleiden, waardoor in een groote behoefte voorzien wordt, Na vervolgens een kort woord te hebben gesproken, naar aanleiding van zijn tekstwoord „Bekeert U", beklom ds. Tiche laar den kansel. Deze begon te zeggen, dat het voor hem een eenigszins vreemde ge waarwording was om na 18 jaar in Indië als predikant-werkzaam te zijn geweest en vier jaar ambteloos in een kamp te hebben door gebracht, nu weer voor een Nederlandsche gemeente op te treden. Hierna bracht spreker het geweldige van de prediking van het Evangelie onder de aandacht. Dit deed hij naar aanleiding van Matth. 3 1—3. Na af loop van de prediking zong het kerkkoor Gez. 230, waarna ds» Tichelaar sprak over de goede samenwerking tusschen Kerk en het bestuur der Evangelisatie. Hij wenschte met beide goede vrienden te zijn, opdat de arbeid goeden voortgang zou hebben. Ook aan het jeugdwerk wilde hij zijn tijd en krachten be steden. alsmede aan huis- en ziekenbezoek, hetgeen de gemeente, die al zoo lang zonder herder is, te lang heeft moeten missen. Na afloop van den dienst was er gelegen heid voor de gemeente, om haar opwachting bij ds. Tichelaar te maken, waarvan velen gebruik maakten, Postduivententoonstelling In dc kegelbaan van het Stationskoffiehuis hield de postdulvcnvereeniging „De Lucht post" een tentoonstelling. Op deze tentoon stelling waren 170 duiven ingezonden. Als keurmeester fungeerde de heer J. van Riet uit Amersfoort. Deze was vol 'lof over de prachtige inzending en de conditie, waarin de vogels verkeerden. De tentoonstelling werd geopend door den heer H. Handgraaf, voor zitter van de Haarlemsche tentoonstellings commissie. Deze roemde in„zijn openings woord eveneens de prachtige inzendingen cn sprak den wensch uit, dat ..De Luchtpost", die blijk geeft van een gezond vereeniglngs- leven, op den ingeslagen weg mocht voort gaan. Hierna sprak de voorzitter der vcr- eeniging, de heer G. Bierman, eenige woor den van dank aan allen, die hun medewer king hadden verleend, in het bijzonder ook tot hen, .die voor de tentoonstelling prijzen beschikbaar hadden gesteld. De keuring leverde het volgende resultaat op: Schoonste vogels: le en eereprijs: Joh. Struys, 2e prijs: E. Drijver. 3e prijs: G. Bier man, -4e prijs: <3. J. Bremerkamp. Tweede afdeeling: le prijs: E. M. Gorter; 2e prijs: J, Bierman. Als hokkamploen is uitgekomen E. M. Gor ter met vier vogels. AFHALEN VAN BONKAARTEN. Voor het afhalen van bonkaarten in het Badhuis Wöstelaan zijn aan de beurt: Dins dag 10 December de letters A tot en met G en Woensdag 11 December de letters H tot en met L. FILMAVOND „JONG SANTPOORT". De Speeltuinvcreeniging „Jong Santpoort" gaf een filmavond in Zomerlust, die. zooals de voorzitter, de heer J. H. Godijn in zijn openingswoord mededeelde, tevens was be doeld een ouderavond te zijn. Het gaat goed met den speeltuin, aldus de voorzitter. Het bestuur had ook gaarne een begin willen maken met het winterwerk voor de kinderen, maar dit kon tot nu toe niet geschieden, door dat het toegezegde lokaal van Spaarnberg niet beschikbaar gesteld kon worejen. Het bestuur zal nu trachten hierVoor een school lokaal te krijgen. Er werd daarna een mooi filmprogramma vertoond, waarvan de niet talrijke bezoekers volop genoten hebben. FEUILLETON door Hans Hirthammer 32) ,,Maar die beide menschen wij kun nen hen toch niet eenvoudig in den steek laten! Er moet iets gedaan worden om hen te redden". Zijn stem klonk hard en gedecideerd. „Als jij daar rüet toe kunt be sluiten, dan zal ik zonder jou de noodige maatregelen moeten treffen. Ik zal wel een paar flinke knapen bereid weten te vinden om mij te helpen!" Irene Barlovïus hief verschrikt haar hand op. „Ik kan niet toelaten dat dat je je blindelings In gevaar begeeft.'Je moét mij goed begrijpen, Hans! Ook ik brand van verlangen iets te ondernemen, maar er zijn zooveel factoren, waar mee wij rekening moeten houden en die jij niet kentIk moet eerst precies van Gopal weten, hoe de situatie is". Toen Been bemerkte, dat zij begon te aarzelen, nam hij zich stellig voor niet eerder toe te geven, vóór hij haar geheel vooi- zijn onderneming had gewonnen. Een even onverwachte als verrassende gebeurtenis was evenwel oorzaak, dat al zijn oorspronkelijke plannen omver wer- j den geworpen en zich plotseling geheeL andere reddingsmogelijkheden openbaar-* den. Irene Barlovius. wier zintuigen door haai- langdurig vérblijf in de onderaard-j schc stad waren gescherpt, hoorde het het eerst. Het was een gierende fluittoon, welke van heel ver, waarschijnlijk van de oudere bewoners van Siddhab, scheen, te komen en die steeds meer aanzwol. Het klonk I als het gieren van een storm, die met angstwekkende snelheid naderde en alles wegvaagde wat hem in den weg kwam. Irene greep Been verschrikt bij dén arm. „Luister, wat is dat? Het lijkt wel alsof Verder kwam zij niet, want eensklaps voelden beiden een hevige luchtdruk, de zware tapijten bij den ingang bewogen, alsof zij door een "onzichtbare hand waren aangeraakt, zy werden opgenomen en het volgende oogenblik fladderden zij knallend in den hevig aanzwellenden wind. 'Op hetzelfde moment werden alle lichten 1 uitgeblazen: de storm groeide tot een or kaan. Huilend en gierend raasde hij door het vertrek, wolken van stof en zand met zich meevoerend. Irene Barlovius was hevig ontsteld in een hoek gevlucht. Zij tastte naar den I man, wiens steun zij op dit oogenblik niet kon missen. „Om !s hemels wil, Hans, be grijp jij dat? Is dat het einde?" Óok Hans Been had de raadselachtige gebeurtenis aanvankelijk danig aangegre pen, maar plotseling drong de ware be- teekenis tot hem door. „Irene! Ik weet het! Er is maar een mogelijkheid! De jongens rfioeten den bo vensten uitgang hebben vrijgemaakt. Dat moet het zijn! Nu zitten we hier als in ge weldige kachel, die plotseling trek heeft gekregen. Kom, dan gaan we ons direct overtuigen!" Hij trok haar met zich mee. „Mijn heinel stel, dat je gelijk hebt! Maar...... zij kunnen nog zoo ver niet zijn!" „Wij zullen zien!" Ook in de groote hal had de stormwind alle lichten gedoofd en onder de daar werkzame jonge menschen een paniek stemming teweeg gebracht. Zij draafden allen door elkaar en uit hun verschrikte kreten bleek duidelijk, dat zij het hoofd volkomen verloren hadden. Been en Irene Barlovius deden al het mogelijke om hun de vermoedelijke oor zaak van het gebeurde duidelijk te maken en weldra ging de verheugende mare dat dit waarschijnlijk het eind van hun ge vangenschap beteekende, van mond tot mond. „Wij moeten ons eerst van een en an der overtuigen!" zeide Irene, die nog eenig voorbehoud meende te moeten maken. Haar woorden gingen echter verloren in de juichkreten, die weldra van alle kanten weerklonken. En terwijl de beide Europeanen zich naar den uitgang van de hal spoedden, werden zij op den voet ge volgd door een jubelende schare, die het wonder eveneens met eigen oogen wilde zien. Nu zouden zij al die, velen hunner onbe kende natuurverschijnselen, waarvan hun blanke meesteres hun zooveel had verteld zelf kunnen aanschouwen: hemel, zon, wol ken en regen, het waren vreemde begrip pen uit een andere wereld die door geluk kiger menschen dan zij werd bewoond! Door de gangen raasde de wind met nog grootere kracht. Hij floot en huilde in alle toonaarden, zoodat men bijna vanzelf voor uit werd gedreven. Wederom zorgde Been er voor Irene dicht op de hielen te blijven. Het ging dit maal heel wat sneller dan de vorige maal tot plotseling een schemerachtig licht, dat eiken meter stérker werd, de duisternis doorboorde. ffu kroop Irene een hoek om en Been zag, hoe haar gestalte door het volle dag licht werd overgoten^ „Pas op!" riep ze, zich half omkeerend „de Zon!" Dat was geen menschelijk roe pen meer; het klonk als een extatisch ge jubel, een juichende, overslaande kreet. De zon! Ja, waarlijk, daar was zij weer, hoog aaai den blauwen hemel. Haar stralen boorden zich door de gesloten oogleden en toover- den een vlammend rossig schijnsel in de beschermde pupillen. Toen de stekende pijn was verminderd, waagde Hans Been het zijn oogen voor zichtig tot een smalle spleet te openen. Hy vond zich buiten voor den berg, on geveer ,.in het midden van een grooten zandkuil. Boven hem hoepelde een blauwe, wolkenlooze hemel. Wankelend van blijdschap deed hij een paar stappen voorwaarts en daarbij stiet hij op Irene Barlovius, die zich met eenige als levenloos in het zand uitgestrekte jonge arbeiders bezig hield. Zij waren verblind door het felle licht en verborgen, kermend van pijn, hetrhoofd in de handen. Langzamerhand echter her stelden zij zich, want zij waren gekozen uit hen, die het zonlicht van vroeger ken den. Zij krabbelden overeind en dansten en sprongen als uitgelaten kinderen, ter wijl zij door schrille kreten aan hun vreug de uiting gaven. Been ontdekte nu ook weldra de oorzaak van hun vroegtijdige bevrijding. Het laat ste gedeelte van den bergwand had slechts uit zand bestaan, dat door den wind was aangewaaid en tot een korst was verhard. Op het oogenblik, waarop men deze laag was genaderd, had de luchtdruk het werk voltooid en de laatste hindernis eenvoudig weggeblazen. Toen hij Irene van zijn ontdekking deel genoot wilde maken, werden zy beiden op geschrikt door gillende kreten welke bij den uitgang van het hol weerklonken. De eersten van de jonge menschen, die hen gevolgd waren, verlieten hun duiste ren kerker en tastten hulpeloos met niets ziende oogen de zon tegemoet, die zij nooit tevoren hadden aanschouwd en welker fel le gloed hem nu met blindheid sloeg. In Hans Been ontwaakte de medicus. Hij snelde op de naar buiten dringenden toe. „Terug!" riep hij. „Of willen jullie al len het licht uit je oogen verliezen? Wij moeten wachten tot het donker is om je oogen geleidelijk aan het licht te laten wennen". Door Irene geassisteerd, dreef hij hen allen in het hol terug. Daarna aanvaardde i hy als laatste den terugtocht, naar de ver blijfplaats der jongeren in Siddhab. Nauwelijks echter liad hij eenige tien- j tallen meters afgelegd, of hij meende een vrij scherpe brandlucht te bespeuren. Om 's hemelswil! fluitste het hem door het hoofd. Er was daarbinnen toch geen brand uitgebroken? Ook de anderen bleken het gevaar reeds te hebben bemerkt. Een vluchtig onder zoek bracht aan het licht, dat de brand lucht niet uit de werkhaï maar uit een der zijgangen kwam. Zonder zich een oogenblik te bedenken, begaf Been zich in de richting vanwaar het gevaar dreigde. „Ik moet dat eerst on derzoeken!" riep hij Irene toe. „De vier knapen, die hier het laatste gewerkt heb ben, moeten mij volgen!" Ongeveer een kwartier lang kropen zy door de schuin naar omlaag loopende schacht. De brandlucht werd steeds ster ker en ging tenslotte over in een hinder lijken rook. En daarop zag Hans Been zich plotse ling boven een feilen gloed geplaatst, welke uit een dieper liggend hol oplaaide. Hij keek naar omlaag en wat hij daar zag deed hem een oogenblik van schrik verstijven. Direct daarop echter keerde hij zich met een ruk om. „Wij moeien naar beneden al zou het ons het leven kosten! Een van jullie gaat onmiddellijk terug, zoekt de flinkste mannen uit en brengt ze zoo snel mogelijk ter versterking hier. Vooruit boys, volgt me!" j En met een vermetelheid, die van ware j doodsverachting getuigde, renden zij met: hun vieren de steile helling af. XXXIII. Aanvankelijk ging eigenlyk alles boven' verwachting goed. Men zag natuurlyk hierj cn daar verontwaardigde en verschrikte gezichten, toen Edward Hamilton den man- ncn meedeelde, welk lot Ali Mohammed had getroffen, maar er was niets te be speuren, dat op onrust of verzet zou kun nen duiden. Tenslotte scheen miss Boyard nog meer onder den indruk van het gebeurde dan de inlanders ffn zij toonde dat door een zekere apathie, die haar vroeger volkomen vreemd was geweest. Nu was Edward Hamilton weliswaar een voortreffelijk piloot, maar met vrouwen wist hij niet goed om te gaan. O ja, ook zijn kist kon van tijd tot tijd wel eens nuk ken en grillen hebben, inaar die hadden hem nog nooit in ernstige verlegenheid kunnen brengen. Dit, met Ellen Boyard, was echter een heel ander geval. Wat moest een man in 's hemelsnaam met een vrouw beginnen, die nauwelijks een woord sprak en alg'cen schitp rond de tont sloop? Hij probeerde het door haar vriendelijk toe te spreken. „U moet u dat niet zoo aantrekken, miss Boyard! Wij hadden hier immers met een doodgewonen misdadiger te doen! U hebt het met eigen oogen ge zien. Als hy mij niet had aangevallen, dan „Waarom verdedigt u zich?" vroeg zij ongeduldig. „Ik heb het incident allang vergeten". Hij staarde haar lichtelijk onnoozel aan. „Zoo dan is het zeker om mister Been? Maar mijn beste miss Boyard. ik ben er van overtuigd, dat die behouden terug komt! Maakt u zich werkelijk ongerust, dat hem wat overkomen is? Dat is uit gesloten. ten eencnmale uitgesloten!" „Hij had toch al lang hier kunnen zijn!" „Dat moet u niet zeggen!" protesteerde Hamilton met een gedecideerdheid, die niet bepaald echt was. „Hij heeft natuurlijk een ander spoor gevonden, dat hij nu hard nekkig volgt. U moet bedenken, dat Ali Mohammed van niets wist, neen, te dien aanzien was zijn verbazing oprecht. Het beste bewijs, dat mister Been er in ge slaagd is zich tegen ontdekking te vrij waren!" Zij stak hem haar hand toe. „U meent het goed met me! Ik dank u!" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3