IJmuider Courant Commissie-Generaal licht ontwerp- accoord van Linggadjati toe Na de staking Haar memorie door de Regeering aan de Kamer aangeboden Drie militairen pleegden den bomaanslag op de familie Boer te 's-Cravenhage Kwestie Duitschland op 10 Maart in Moskou aan de orde De „Willem Barendsz" is thans op weg - naar de Zuidelijke IJszee '61e Jaargang No. 18505 - Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsflag 10 DecemEer 194ë Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,- Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem r\E Amerikaansche kolenstaking, die in ^zestien dagen tijds een schade en ont wrichting in vele landen heeft veroorzaakt, die nog geruimen tijd moeten nawerken, heeft de wereld wel het een en ander te denken gegeven. Vooreerst is er opnieuw en wel op zeer drastische wijs uit gebleken hoe in dezen tijd meer dan ooit de internationale economie in elkaar grijpt en hoe direct het zwaar getroffen Europa af hankelijk is van gebeurtenissen in Ame rika. Dat na zulk een Amerikaansch ar beidsconflict maatregelen, die tot vermin derd brandstofgebruik in ons land moesten leiden, voorlQopig gehandhaafd worden dat dus de toewijzingen voor*de industrie met voorloopig een vijfde verminderd zul len worden en dat ook de toewijzingen van kolen voor gas- en electriciteitsbedrij- ven met 20% verlaagd zullen blijven, met evenredig gevolg voor ons magere gebruik van gas en electriciteit, is in het kader van de wereld-beteekenis der zaak slechts een symptoom. Wij zijn een klein volk en mis schien valt het den machtigen leider van den Amerikaanschen Mijnwerkersbond, John L. Lewis, niet eens op dat wij tot de getroffenen behooren. Ik weet ook niet of het de Amerikaansche regeering en het Hooggerechtshof bijster interesseeren zal. In de Vereenigde Staten zelf heeft men narigheid van de staking beleefd. De voor raden van de openbare bedrijven en de industrie zijn zwaar aangesproken- Daarom is nu de export van vetkolen beperkt; eerst moeten die voorraden worden aan gevuld. Een verduistering in éen-en-twintig staten wel een krasse ervaring voor Amerika is nu opgeheven. Het. spoor wegverkeer was ingekrompen: dat zal zich nu wel herstellen. Dit heeft alles nadeel en verlies voor de Amerikanen opgeleverd en dat treft hen natuurlijk veel meer dan de terugslag, dien zoo'n ver klein land ergens in Europa ondervindt. Sommigen zullen verwachten, dat de Ne derlandsche voorlichtingsdienst in New- York er de aandacht op zal vestigen, dat wij jarenlang zonder voorraden zijn ge weest en geducht kou hebben geleden, dat onze kolen-, gas- en licht-rant'soenen nog steeds heel schraal zijn, zoodat wij moeilijk vermindering kunnen dragen, dat wij zelf een buitengewone ervaring in verduiste ring hebben en dat het nu toch wel aardig zou zijn ons de kans te geven, ons moei zame herstel zonder dergelijke tegenslagen voort te zetten. De voorlichtingsdienst zou er eenige reclame voor ons sympathieke pogen, om er bovenop te komen, aan kun nen verbinden. Nu, misschien gebeurt zooiets wel. Maar ik weet niet of het helpen zou. Wel hebben de Amerikaansche autoriteiten besloten, den graan export, zoo snel mogelijk te her stellen, den achterstand in te halen en dat graan te laten voorgaan bij het spoorweg- transport. Dit. vestigt er intusschen de aan dacht op, dat de achterstand in de kolen- voorziening, die bij ons ontstaan is en zich vrijwel in iedere woning zal doen gevoelen, in andere landen begeleid moet worden door een achterstand in de broodvoorzie ning. Men huivert wel even als men daar bij denkt aan den voedselnood, die in zoo veel gebieden der wereld heerscht. Als mr, Lewis aan al deze dingen denkt, zal hij extra beseffen welk een machtig man hij is, al heeft hij dan opnieuw het hoofd moeten buigen voor regeering en Hooggerechtshof. Bij zijn bevel, dat de 4.00.000 stakende mijnwerkers den arbeid moesten hervatten op de oude voorwaar den, heeft hij "dan ook medegedeeld, dat dit slechts een voorjoopige hervatting is. De staking zal in Maart worden hervat, als tegen dien tijd geen. bevredigende re geling mocht zijn bereikt. In Mei van dit jaar was er ook kolenstaking, hetgeen be wijst dat Lewis tegen snelle herhalingen niet opziet en de wereld nog meer te den ken moet geven, nu hij slechts wapenstil stand heeft aangekondigd. Begint de misère over drie maanden opnieuw? In vele zwaar getroffen landen zal men zich dat afvragen. Geen wonder dat het onder schrift van dfe foto van J. L. Lewis, staan de voor zijn auto tegenover een rij foto toestellen, die wij in ons^ vorige nummer opnamen, kon vermelden:'„De persfotogra fen liggen en staan overal in stelling, waar hij verschijnt". Afgezien van de vraag van gelijk en on gelijk bij de Amerikaansche arbeidscon flicten, die elkaar met verwonderlijke snelheid opvolgen, moet de rest van de wereld door een stakings-episode als de jongste wel versterkt worden in haar mee ning, dat het met de kracht van de Ver eenigde Staten niet meevalt. In tegenstel ling niet andere actieve deelnemers aan den oorlog hebben zij den strijd niet in hun land gehad, dat er dus volkomen on gedeerd en in het bezit van een enorm productie-apparaat is uitgekomen. De we reld. had gehoopt dat Amerika haar nieuwe internationale politieke leiding in grooten democratischen stijl en bovendien de volle steun van zijn reusachtige productieve bronnen zou verschaffen. De nieuwe heil zame internationale leiding is evenwel uit gebleven. Met verbazing en schrik heeft men de zwakte van het bewind-Truman geconstateerd. En de productie is jam merlijk tegengevallen, doordat Amerika buiten staat is gebleken, den bedrijfsvrede te handhaven. Het is de gewoonte van sommigen, om zuil? falen eenigszins sma lend te lachen, als het een ander land be treft. Dat is een zwakke genoegdoening. Wij hebben geen reden om er om te lachen: de gevolgen treffen ons in den meest di- recten zin en het is de vraag, of het hierbij blij ven zal. Tenslotte kan men opnieuw de vraag overpeinzen hoe het toch wel komen mag, dat volle samenwerking niet alleen tus- schen landen, maar ook binnen de grenzen van ieder land zelf, slechts in oorlogstijd mogelijk blijkt te zijn. Zoodra er vrede is en opgebouwd moet worden, hetgeen toch een veel schooner en veredelender taak is dan oorlogvoeren, barsten de eindelooze interne conflicten weer los. Engeland al leen geeft een gunstig beeld van binnen- landsche samenwerking, al is ook daar de arbeidsproductiviteit, die tijdens den oor log geweldig was, thans laag. De Amerikanen zijn zeer trotsch op hun land, dat zij gaarne „Gods own country" (Gods eigen land) noemen. Zijn zij te vreden met den huidigen gang van zaken en beseffen zij, hoe bitter die een wereld teleurstelt, die ontzaggelijk veel van hen verwacht had en zich afvraagt: Is dit nu het jonge, sterke Amerika? R. P. Turkije heeft zes passagiersschepen, welke «lianen zullen voor het vervoer over den Bos porus en over de Zee van Marmora in Nederland besteld. De schepen zullen 120 ton meten. De regeering heeft vandaag aan de Tweede Kamer overgelegd de ontwerp-overeen- komst van Linggadjati benevens de door de Commissie-Generaal daarop .gegeven toe lichting. Enkele punten, die zich voor vastlegging in de ontwerp-overeenkomst bezwaarlijk leenden, zijn in deze toelichting verwerkt. Karakter van de ontwerp overeenkomst. De Commissie-Generaal gaat eerst in op de beteekenis van de tusschen beide dele gaties bereikte basis voor overeenstem ming. Hiermede wordt, naar het oordeel van de Commissie-Generaal, een uiterst belangrijke stap gedaan in de richting, die de regeering, in het voetspoor van de ko ninklijke rede van 7 December 1942 en de regeeringsverklaring van 10 Februari 1946, zich heeft voorgenomen in te slaan: de ves tiging langs vreedzamen weg van een nieu we rechtsorde voor Nederlandsch-Indië en de hervorming van het staatsbestel van het koninkrijk in zijn geheel. Het stond reeds bij het begin der bespre kingen vast, dat gezocht moest worden naar een politieke basis, welke het mogelijk zou maken om de noodzakelijke, langs wette- lijken weg tot stand te brengen hervor mingen in het staatsbestel van Nederlandsch Indië en van het koninkrijk in zijn geheel ter hand te nemen iri onderlinge overeen stemming over het claarmede te verwezen lijken doel en onder erkenning van de po litieke realiteiten, in het afgeloopen jaar in Nederlandsch-Indië gegroeid. Een eerste bijdrage tot het verbeteren van de politieke atmosfeer was aanvanke lijk verkregen door het op 14 October te Batavia genomen besluit tot staking dei- vijandelijkheden. Zulk een staking dei- vijandelijkheden zou echter slechts het volle effect verkrijgen wanneer zij binnen niet te langen tijd door een politiek ac- coord zou worden gevolgd. Van bijzondere beteekenis is ook de da tum 30 November 1946, de dag waarop de gezagsoverdracht van de geallieerde aan Nederlandsche autoriteiten moest zijn vol tooid. De vóór 30 November bereikte basis voor overeenstemming bracht een zekere ont spanning te weeg', daar zij het vertrouwen op een uiteindelijk politiek accoord op ste viger grondslag plaatste. Intusschen brengt de aard van het be handelde onderwerp mede, dat in het ont werp voortdurend wordt gezinspeeld op een toekomstige rechtsorde, welke ver dient te worden verwezenlijkt. Daardoor zou licht het misverstand kunnen ont staan als ware enkel door aanvaarding van deze gemeenschappelijke basis langs niet- grondwettigen weg een nieuwe rechtsorde gescha.pen, wanneer over de beteekenis van het stuk niet reeds te voren volstrek te duidelijkheid bestond. Dit is geen constitutie, veeleer een be ginselprogram. Het is geen juridisch, maar een politiek document. Uit zijn karakter volgt zijn onvolledigheid en zelfs zijn vaagheid niet als vermijdbaar gebrek maar als noodzakelijke beperking. De ont werp-overeenkomst bepaalt zich tot het aangeven van het doel waarheen gestuurd moet worden. Doch in politieken zin gaat zij verder. De Commissie-Generaal had, uitgaande van de aanvaarding door de re geering van de politieke realiteit in Neder landsch-Indië, zicli bezig te houden met een situatie en met organisaties, die buiten de constitutioneele verhoudingen waren ontstaan en gegroeid. Zal de in dit ontwerp beoogde samen werking worden volvoerd langs de wette lijk voorgeschreven wegen en iets anders achtte de Commissie-Generaal on denkbaar dan zullen twee dingen on- ömstootelijk vast moeten staan: Vooreerst, dat de juridische structuur van het koninkrijk niet verandert, zoolang zij niet langs wettelijken weg gewijzigd is. Het is op zichzelf teekenend voor de niet steeds redelijke bewogenheid en de heftige emoties, in openbare reacties op de ontwerp-overeenkomst van Linggad jati tot uiting gebracht, dat deze vanzelf sprekend nader moet worden toegelicht: zij blijkt uit het onderscheid, dat het ont werp maakt tusschen de feitelijke erken ning van de republiek in artikel 1 en de samenwerking tot vorming van den sou- vereinen, democratischenstaat, genaamd de Vereenigde Staten van Indonesië, in artikel 2B lijkt de juridische handhaving van de rechtsorde van het koninkrijk vaste steunpunten te vinden in de ontwerp overeenkomst, niet minder duidelijk is het en dat is het tweede punt, dat behoort vast te staan dat het beoogde staatkun dige doel alleen benaderd zal kunnen wor den, wanneer de Nederlandsche wetgever aan de verwezenlijking zal willen mede werken, zoodra de daartoe vereischte pro jecten tot wijziging van het geldend con stitutioneel stelsel hem zullen worden voorgelegd. Politieke beteekenis. Het accoord laat naar beide zijden ruimte aan de geesteshouding, die moet voeren uit de sfeer van strijd en vijand schap, naar samenwerking en versterking van het wederzijdsch vertrouwen.. Er zijn verscheidene vragen opengelaten, omdat op tal van punten bevredigende regeling eerst mag worden tegemoetgezien, wanneer de eerste concrete vormen van samenwerking de sfeer van onderling vertrouwen hebben versterkt en uitgebreid. In het licht dezer gedachte moet worden gezien hetgeen de basis-overeenkomst be paalt over de organisatie van de Neder landsch-Indonesische Unie. Door de mo gelijkheid open te laten van haar federa- listisehen opbouw waartoe de opdracht van de Commissie-Generaal ruimte liet en niet een unitarischen opzet dwingend voor te schrijven, wordt bevorderd, dat de maximum bereikbare samenwerking door den uit wederzijdsch vertrouwen voortgekomen wensch van partijen tot stand komt. Indien bij aanvaarding van de ontwerp overeenkomst op de geboden basis kan worden voortgewerkt, dient er voor ge waakt te worden, dat de oprechtheid van de bedoelingen der regeeringen niet door het onverantwoordelijk optreden van en kelingen, zoo militairen als burgers in Indonesië en in Nederland in twijfel zou kunnen worden getrokken. Echter moet ook na de aanvaarding van de ontwerp overeenkomst gewaakt worden voor het geestelijk en lichamelijk welzijn van al diegenen die bescherming van hun belan- ■gen van de Nederlandsche regeering ver wachten. Alleen onder de volledige aan vaarding' door ^le republiek van dezen plicht verklaarde de Commissie-Generaal zich bereid tot het parafeeren van den tekst van de ontwerp-overeenkomst. De Vereenigde Staten van Indonesië Krachtens artikel 2 zulleh de Neder landsche regeering en de regeering van de republiek samenwerken tot spoedige vesti ging van een souvereinen, democratischen staat op federatieven grondslag, genaamd de Vereenigde Staten van Indonesië. Deze gedachte, welke is terug te vinden in de regeeringsverklaring van 10 Febru ari 1946, kreeg vorm in de resoluties van de conferentie te Malino. Zij wordt, zoowel van Nederlandsche als Indonesische zijde vrij algemeen aanvaard. De strekking is, te verzekeren dat binnen de staats- en vol kenrechtelijke eenheid van het land vol doende ruimte blijft voor staatkundig eigen meesterschap der naar aard en be hoeften onderscheiden gebiedsdeelen en volksgroepen. De Commissie-Generaal was bij de be sprekingen uitgegaan van de vorming van „een vrijen, democratischen staat op l'ede- ratieven grondslag". Aan Indonesische zijde werd bijzonder waarde gehecht aan de vervanging van „vrij" door „souverein". Hiertegen bestond bij de Commissie-Generaal geen over- Sergeant te Haarlem onder de daders De Haagsche recherche is er in geslaagd de daders te arresteeren van den bom aanslag, welke op St. Nicolaasavond gepleegd is op de familie Boer aan de Prinse gracht in Den Haag. Het zijn drie militairen en wel de 18-jarige soldaat J. J. H. van H., de 28-jarige sergeant A. T. de B. uit Haarlem en de 28-jari.?e korporaal J. IJ. J. P. uit Delft, alle drie gelegerd in de nieuwe Frederikskazerne tc 's-Gravenljage. Zij hebben een be kentenis afgelegd. Nog meer aanslagen voorbereid Voorzoover tot dusverre kon worden vastgesteld is P. degene geweest, die per motor met zijspan een bom naar het per ceel aan de Prinsegracht bracht en deze bom daar aan vooi'b ij gangers heeft afge geven. Zooals wij gisteren mededeelden werd denzelfden avond op ongeveer 25 kilome ter vaf^ Amsterdam langs den autoweg naar Den Haag een gewonde sergeant aan getroffen. Deze sergeant blijkt de duo-pas sagier te zijn geweest van Van H., die zich per motor op weg naar Amsterdam had begeven om ook daar een bom, welke hij van P. had gekregen, op diens verzoek af te geven aan een bepaald adres in de hoofdstad. Deze bom moet onderweg zijn geëxplo deerd, tengevolge waarvan de sergeant ernstig gewond werd. Van H. heeft hem langs den weg laten liggen en is doorge reden. De bommen waren alle vervaardigd door sergeant De B. Deze had er nog twee gemaakt, die P. echter in Delft heeft weg gegooid. Ook deze bommen waren voor be paalde adressen in Den Haag bestemd. De mannen hebben als motief voor hun daad opgegeven, dat zij ontevreden waren over de berechting van een aantal perso nen wier gedragingen gedurende den oor log zij afkeurenswaardig achtten. Volgens de Haagsche Courant is thans ge bleken, dat de heer Boer door velerlei transacties in de achterliggende jaren anti pathie tegen zijn persoon heeft gewekt. Door bepaalde relaties in den bezettings tijd was het hem gelukt over papieren te beschikken, welke hem vrij mandaat ga ven. De zaken, welke hij deed, waren niet alle van „zwarte" smetten vrij te pleiten. In zijn kwaliteit van controleur van het vogelstation op Ockenburg te Loosduinen kwam de heer Boer veel in aanraking met Duitsche militairen. Hoewel bekend was, dat hij allerminst sympathie koesterde voor de.N.S.B., zijn het de relaties gefeest met den bezetter en diens handlangers, die den heer Boer vijanden hebben bezorgd. wegend bezwaar, daar dit eenerzïjds de lo gische consequentie van de gedachte ge lijkwaardigheid vormt en anderzijds het overkoepelend verband in den vorm van de Nederlandsche Un4e, waarin een beper king van de. souvereiniteit der samenstel lende deelen is gelegen, op dat oogenblik door de Indonesische delegatie reeds was aanvaard. In artikel 3, dat bepaalt, dat de Vereenig'- dc Stalen van Indonesië het geheele grond gebied, van Nederlandsch-Indië zullen om vatten. is een uitzondering gemaakt voor het geval de bevolking van eenig gebieds deel den wcnsch uitspreekt niet of nog niet tot de Vereenigde Staten van Indonesië toe te treden. In dat geval kan voor dit ge biedsdeel een bijzondere verhouding tot deze staten en tot het koninkrijk in het leven worden geroepen. Reeds is gebleken, dat de bevolking van bepaalde eilanden de voorkeur geeft aan ecu hechter band met I Nederland. De mogelijkheid is opengelaten om aan Nieuw Guinea een bijzonderen status te verleenen. Bij de vorming der Vereenigde Staten van Indonesië is gedacht aan een consti- tueerende vergadering, waar naast de toe komstige deelstaten ook de minderheids groepen vertegenwoordigd zullen zijn, waarbij de Nederlandsche regeering mede voor dit laatste een speciale verantwoorde lijkheid draagt. Bij deze constitueerende vergadering zal de Nederlandsche regeering niet mee be slissen, maar zij zal zoolang de nieuwe sou- veveine staat nog niet gevormd is, de pro cedure bepalen, waarbij zij uiteraard zal samenwerken met de republiek en de overige belanghebbenden. De Nederlandsch-Indonesisch'e Unie. Hervorming van de structuur van het Koninkrijk op zoodanige wijze, dat daarin het volledig deelgenootschap van Neder landsch-Indië op basis van gelijkwaardig heid niet Nederland en van vrijwillige sa menwerking tot uitdrukking wordt ge bracht, sluit onderschikking van Indonesië aan .Nederland uit. In haar consequente toepassing, beteekent deze hervorming, dat de deelgenooten naast elkaar gesteld wor den in een gemeenschappelijk verband en dat de eenheid tusschen de samenwerken de landen allereerst wordt gewaarborgd, omdat het hoogste gemeenschappelijk ge zag in de Kroon ligt verankerd. Hoe dat gemeenschappelijk verband er in feite zal gaan uitzien, kan thans nog slechts in voorloopige lijnen worden ge- teekend. Over de wijze waarop de Nederlandsch- Indonesische Unie gevormd wordt bevat het basis-accoord een belangrijke bepaling in artikel 6. Hierin ligt de erkenning, dat de Nederlandsch-Indonesische Unie door omzetting van het Koninkrijk ontstaat. En al zal het resultaat van deze hervorming neerkomen op de vereeniging in een ver band van twee vrije staten, de wijze waar op dit resultaat verkregen wordt geeft aan hetgeen in het algemeen gedeelte dezer toelichting reeds werd verklaard, nl. dat het proces in tijdsorde niet gesplitst kan worden in twee deelen, waarbij de vor ming van den nieuwen souvereinen staat vooraf gaat aan de intrede van dien staat in de Unie. De Kroon. Aan de bepaling van artikel 3. krachtens welke de Koning der Nederlanden aan het hoofd der Nederlandsch-Indonesische Unie staat, is uiteraard vastgehouden ondanks ernstige bezwaren van Indonesische zijde die hiervan bij hun landgenooten den in druk vreesden, dat in wezen de oude ver houdingen niet zouden veranderen. In de handhaving van het oppergezag des Konings is de mf"- wezenlijke waar borg gelegen voor de 'endigïng van den band tusschen beide voLceren. Opengelaten is de vraag, in hoeverre liet Koninklijk oppergezag zal doorwerken in de hoogste leiding van de Vereenigde Sta ten van Indonesië. Waar het onderscheid tusschen den constitutioneelen Konin; Nederland en den Koning krachtens het statuut van de Nederlandsch-Indonesische Unie gedurende de besprekingen aan de Indonesische zijde nog geen vast omlijnd begrip was. viel hef voor de Indonesiërs moeilijk met de gelijkwaardigheidsgedachte overeen te brengen, op dit punt reeds thans een regeling te aanvaarden. Volledigheidshalve moge er op. worden gewezen, dat de hooge commissarissen, vermeld in artikel 9 van de basisovereen komst, geen Unie-organen zijn, doch repre sentanten van de onderscheiden belang- sferen van Nederland en Indonesië- De overgangsperiode. Tusschen de aanvaarding van deze ba sisovereenkomst en de totstandkoming van de Vereenigde Staten van Indonesië ligt een periode, waarin in Nederland en in In donesië het hervormingswerk moet worden gereed gemaakt. Het is politiek en econo misch noodzakelijk om deze periode, ge durende welke de nieuwe rechtsorde nog slechts in uitzicht is gesteld en zoodoende nog niet kan dienen als vast fundament voor den gemeenschappelijken opbouw, zoo kort mogelijk te doen zijn. Anderzijds zal deze tijd ruim genoeg moeten zijn om de zeer uitgebreide juri dische en administratieve hervormingen te kunnen voorbereiden. Voor deze aldus in tijd begrensde pe riode blijft juridisch de bestaande rechts orde over het gebj^d van Nederlandsch Indië gehandhaafd, ook al zal met het de facto erkende gezag der republiek over Java, Madoera en Sumatra voortdurend overleg noodig zijn. Dit betreft reeds dade lijk de thans door Nederlandsche troepen bezette gebieden. In deze gebieden zal de regeering niet zonder de meest strikte waai-borgen voor de verzorging van de aan haar toevertrouwde belangen, kunnen overgaan tot eenigen maatregel, die een vermindering zou beteekenen van haar vermogen om deze belangen veilig te stellen. Ten einde nu alles wat in deze over gangsperiode in Indonesië moet worden verricht te leiden en te bewaken, meent de Commissie-Generaal dat het de meest doelmatige weg is het mogelijk te maken om een daartoe aan te wijzen instantie met de noodige bevoegdheden te bekleeden. Geruchten doen de ronde dat de Engelsche kroonprinses Elisabeth zich binnenkort ~al verloven met den Grickschen prins Philip. Hierbij een recente foto van den prins. Het woord is aan. H. W. S h a w Succes bestaat niet hierindat men nooit fouten maakt, maar dat men nooit een tweeden keer dezelfde fout maakt. Aanslag op Duitsche krijgsgevangenen Twee gemaskerde mannen hebben hand granaten geworpen in een kamp voor Duitsche krijgsgevangenen bij Bourg in Frankrijk. Twee Duitschers werden ge dood en twee anderen «gewond. De Duit sche krijgsgevangenen bevonden zich in een barakkenkamp bij een Fransche draad fabriek, waar zij te werk waren gesteld. De mannen hebben de wachten bij het ba rakkenkamp overweldigd en vastgebon den, waarna zij vier handgranaten wier pen in de barakken, waar de Duitschers sliepen. De ministers van Buitcnlandsche Zaken hebben gisteravond besloten, de volgende bijeenkomst van den Raad van Ministers ter bespreking van de kwcstlc-Duitschland op 10 Maart in Moskou te houden. Allen stemden in met het voorstel van Molotof om de volgende bijeenkomst te. Mos kou te houden, daar de Raad van Ministers achtereenvolgens te Londen. Parijs cn New-York bijeengekomen was. Molotof gaf Byrnes de verzekering, dat de Sovjetrussische regeering aan de pers dezelfde faciliteiten zou verstrekken als in de andere steden het geval geweest was. „Ondanks moeilijkheden op huisvestings- gebied", aldus Molotof, „zal te Moskou voor woonruimte voor journalisten ge zorgd worden. Zij zullen tevens uit Mos kou berichten over het vexdoop der confe rentie kunixen verzenden, zooals zij dat in Parijs en New York konden doen." Hïei-na ontspon zich een discussie over de vraag, of speciale plaatsvervangers ter bestudeering van het Duitsche vraagstuk moesten worden benoemd, voordat de vol gende bijeenkomst van den ministerraad zou worden gehouden. Byrnes jjeide, dat de V.S. niet bereid waren een^besluit, b.v. inzake de grenzen van Duitschland, te nemen, alvorens de zienswijzen van de direct belanghebbende landen bekend zouden zijn gemaakt. Tenzij afgevaardigden werden benoemd, die de standpunten van andere landen zouden vernemen, konden deze landen geen eischen indienen, die besproken konden worden. Byrnes was het er niet mede eens, dat de ministers hun plaatsvervangers, alvorens deze met hun taken zouden beginnen, richt lijnen zouden geven. De ministers moesten eerst inlichtingen inwinnen, en alleen dan zouden zij succes hebben, aldus Byi*nes. Molotof gaf te kennen bereid te zijn de kwestie in overweging te nemen. Hij zou binnen enkele dagen hierop antwoorden. Bevin betoogde dat een voorbespreking van de plaatsvervangers noodig was om het vertrouwen te wekken, dat de Raad van Ministers de aangelegenheid grondig en met volledige kennis van de bestaande situatie ter hapd nam. Aangaande de toekomst van Duitsch land zeide Bevin dat Groot-Brittannië een federale regeering %nxet enkele bevoegd heden voor centrale Duitsche instanties voorstond. Groot-Brittannië handelde niet uit ideologische overwegingen. Bevin zag niet in, waarom de plaatsvervangers niet alvast een. ontwerp-verdrag met Oosten rijk konden opstellen, naar het voorbeeld der-vijf voltooide vredes-verdragen. Hij was van meening, dat de Óostenrijksche kwes tie te Moskou spoedig besproken zou moe ten worden. Hierna werd de bijeenkomst verdaagd. KUSTVAARDER OP EEN MIJN GELOOPEN. Het Fransche persbureau Agence Franca Presse meldt, dat het 391 ton metende Nederlandsche schip „Tromp" tusschen de eilanden Laaland en Langesand op een mijn is geloopen. De bemanning is gered en overgebracht naar Korsoer. De „Tromp", een kustvaarder, maakt deel uit van J. Vermaas' scheepvaartbedrijf te Rot terdam. Weerbericht VRIJ KOUD Verwachting geldig tot Woensdagavond: Meest zwaar 'bewolkt mht hier en daar nevel óf mist en plaatselijk eenigen neer slag. Tempora:uur ongeveer tusschen 0 en 4 graden. Later weer Iets toenemende wind uit Oostelijke richtingen. De groot,e vier in permanente overeenstemming. In het beroemde Grévin-museum te Parijs bevinden zich.de vier ministers van Buitenlandsche Zaken Byrnes, BevinBi- dault en Molotof als wassenbeelden. Het museum bevat 'wasfiguren-van alle groote mannen en vrouwen der geschiedenis. De bijeenkomst der vier kenmerkt zich hier door een sfeer van harmonie en rustdie zeldzaam is.... De speciale verslaggever aan boord van de Willem Barendsz" seint d.d. 8 Decerhber Zooals reeds werd gemeld, heeft een be treurenswaardig ongeluk plaats gehad met één der „Walrus"-vliegtuigen. Daarbij is een lid van de bemanning om het leven gekomen. Diep onder den indruk van het tragische ongeval hebben wij Kaapstad in middels moeten verlaten, want het werk roept. Zaterdag om 1 uur in den midda^vex-lie- ten wij onze laatste haven op weg naar de Zuidelijke IJszee, maar we gingen daarna nog even ten anker in de Tafelbaai. Zon dagavond om 20,30 uur vertrokken v.'ij: de groote sprong is nu genomen. De jagers A.M. 3 en 4 zijn reeds op 5 December vertrokken. Wij worden thans vergezeld door A.M. 5. De vangst-schepen 1 en 2 zullen op 9 December vertrekken. Ook van de overige jagers kan ik goed nieuws brengen. De 6, 7 en 8 zijn de Wal- vischbaai binnengeloopen. Wij zullen thans volgen. Het verblijf in Kaapstad is voor de Zuid- afrikaansche bladen aanleiding geweest tot het publiceeren van lange en enthou siaste artikelen waarin de oud-Holland- sche geest doorstraalt. Aan boord van het moederschip wordt hard gewerkt, zoodat het scheepsvolk slechts heel kort in de gelegenheid is ge weest tot passagieren. Het schip moest opnieuw worden gepi'oviandeerd, want straks zullen wij enkele maanden lang geen land meer zien en geen haven meer aandoen. Het behoeft geen betoog, dat wij den tanker „Nacella" met spanning en verlangen tegemoet zien. Kaapstacr gaf velen Nederlanders ge legenheid ons te begroeten. Voor ons was Kaapstad een dorado: volop fruit verkrijg baar en zonder bon, hoewel prijzig. Wij troffen het, want in verband met het voor genomen bezoek van den Engelschen koning aan Zuid-Afiika was de Tafelberg des avonds bij wijze van proef verlicht met vier groote „licht-installaties" van elk twee millioen kaars. Ds. Wristers is ziek geworden, maar nu gelukkig alweer herstellende. Jammer is het dat de dominee bij het vertrek nog niet zoo ver opgeknapt was, dat hij de reis ver der kan meemaken. De dominee zal even wel in de havens veql zegenrijk werk kun nen veiTichten eri met die gedachte moeten ook wij de teleurstelling over zijn afwezig heid aan boord verstouwen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1