J Schumacher's trip naar Londen Met de „U-brigade" naar Padang Er zijn vele beschuldigingen tegen den oorlogsmisdadiger A. Flesche Het wonderlijk avontuur van Thomas Toverbal „Slavische volken nimmer meer verdeeld" Vurig verzoek Wereldnieuws IN DE WERELDPOLITIEK: Men kan ei- over redetwisten of Ihet nuttig en wensohelijk was, dat een Duitsch politiek -.leider met veel égards naar Londen genoodigd werd nog vóór Tiet tijdstip waarop de over winnaars tot accoord zij>n gekomen over de mogelijkheden en kansen, die aan het nieuwe Duitschland van 1946 zullen worden geboden bij zijn her-intrede.in de Europeesclie samen leving. Eenerzijds ismen geneigd goede resul taten te verwachten van de uitlatingen, die een door-en-door democratisch georiënteerd man ais dr. Schumacher temidden van de En gelsche labour-gastheeren zou kunnen doen ten aanzien van Duifcsche aspiraties, omstan digheden, verlangens en voornemens an derzijds vraagt men zich af of de Duitscher in het algemeen deze belangstelling niet zal aanvoelen als een bewijs voor zijn overtui ging, dat in het kamp der geallieerden ge wacht wordt op Duilschland's partijkeuze in de splitsing tusschen Oost en West, en dat Duitschland'is rol in de internationale politiek dus toch niet zoo onbelangrijk is als na een eoo flagrante militaire nederlaag kon worden Verwaoht. Het is een typisch verschijnsel, dat bij deze strijdvraag over het nut en de tactische waar de van Schumacher's visite het juist de aan Duitschland grenzende landen zijn, die on omwonden van hun ergernis over de Londen- Eche geste blijk geven. Frankrijk's pers heeft krachtig geprotesteerd en Schumacher's be zoek een beleediging voor Frankrijk genoemd; Poolsche stemmen spreken over een schan daal; de Oostenrijksche vïce-kanselier dr," Scharf heeft tegenover een Amerlkaansch cor respondent lucht gegeven aan zijn veront waardiging, speciaal wat betreft de vrijmoe dige. en veelbeteekenende opmerkingen van Schumacher ten aanzien van Oostenrijk. Ook Belgische bladen heb'ben Schumacher's op treden „onsympathiek" gevonden en het tijd stip van de Labour-uitnoodiging „ontactisch gekozen" genoemd. Dit alles duidt erop, dat men kwesties die met Duitschland en Duitschers samenhangen, steeds ook in hun psychologische beteekenis moet bezien. Wanneer Schumacher een Fin was, zou zich waarschijnlijk niemand aan zijn bezoek geërgerd hebben. Men zou het mis schien zelfs hebben gewaardeerd, dat de En- gelsche regeeringspartij persoonlijk contact met een leider der democraten uit het over wonnen land wilde hebben alvorens bepaalde beslissingen ten aanzien van de toekomst dezer natie' te nemen. Daarbij moet dan meteen worden opgerc^prkt, dat Schumacher, als hij geen Duitscher was geweest, wellicht veel dingen die hij nu in Londen heeft ge debiteerd, niet zou hebben gezegd. De Engelsche Labour-partij heeft dat mogen we aannemen niemand willen er geren en ook het eerlijke verlangen gehad, door Schumacher's bezoek iets wijzer te wor den ten opzichte van de vele problemen, die straks in den Raad van Vier zullen moeten worden opgelost, als Duitschland ter tafel komt. Maar zij hééft blijkbaar hét psycholo gisch effect van haar geste niet voorzien, doordat zij het niet heeft aangevoeld. Zij maakt geen onderscheid tusschen Duitschland en andere overwonnen landen en evenmin ten aanzien van de democratische leideré, die uit Duitschland en andere landen voort komen. Dat doen de nabuurlanden, die de Duitsche psychologie beter begrijpen wel zij hebben ook het recht daartoe, omdat zij het straks zullen zijn, die moeten trachten met het Duitschland, zooals het weer zal opstaan en groeien, in eendracht te leven. Ongetwijfeld heeft Schumacher, naar Duit- sehen aard, meer gezegd en beweerd dan voor het doel van zijn komst naar Londen strikt noodig was. Hij heeft de gelegenheid aange grepen om zijn ideaal van 'n „één, groot Duitschland" te dienen, en dat (voorloopig nog economisch) ideaal te dienen door te zin spelen op verrassingen, die van Duitschen kant wel eens als gevolg van een miskenning dezer verlangens zoüden kunnen komen. Hij heeft bovendien gezinspeeld op „nationalis me" in Duitschland, als gevolg van het in willigen der eischen van de grenslanden. Hij heeft gezinspeeld op het feit, dat de Duitsch- Oostenrijksche grens nog lang niet definitief is. Hij heeft gezinspeeld op de mogelijkheid, dat Rusland wel eens het Duitsche nationa lisme (dat snel in militarisme zou kunnen overgaan) zou kunnen uitbuiten tegen het Westen. Kortom, Schumacher heeft zijn kans zeer opportunistisch en zeer „Duitsch", dat wil zeggen „ontactisch" aangegrepen en het is geen wonder, dat er waarschuwende stemmen zijn opgegaan tegen het al te serieus nemen van dezen democraat, die als goede vader lander een Duitsch en geen Europeesch be lang dient. Schumacher hee^ft ten aanzien van de Ne- derlandsche eischen gezegd, dat de dopr Duitschland aan ons land toegebrachte schade herstelbaar is, doch dat permanente annexatie voor Duitschland onherstelbaar zal zijn. Het is mogelijk dat hij gelijk heeft, wanneer hij annexatie afkeurt wij keuren het echter af dat hij de in zich geringe grenswijzigingen vergelijkt met de enorme schade, die de Duitschers ons land toebrachten en waarbij ook veel permanent verloren ging. Hij zou tactischer gesproken hebben, wanneer hij wat duidelijker zijn leedwezen tegenover die schade had te kennen gegeven, inplaats van te beweren dat ze herstelbaar is. Overigens is hij nooit in ons land geweest, zoodat hij daar niet ovér kan oordeelen. Annexatie moge doelloos en uit den booze zijn goed, maar niet omdat Duitschland er schade bij lijdt of omdat Schumacher ze niet verantwoord acht, maar uit overwegingen, die meer met het toekomstige heil van de ge- heele Europeesche gemeenschap te maken hebben- Het is duidelijk dat men Schumacher vooral zijn opmerking ten aanzien van Rusland kwa lijk neemt. Hij is naar Londen geltomen om de Engelschen, die straks tezamen met de Sovjet-Unie, Amerika en Frankrijk moeten overleggen hoe zij het Duitsche probleem gezamenlijk zullen liquideeren, in te lichten over datgene wat de Duitsche democraten bij die liquidatie in aanmerking zouden willen genomen. Hij is niet uitgenoodigd om het smeulend vuur van wantrouwen en weder- zijdsche wanbegrippen aan. te^blazen en zeker niet om een „Duitsch militairisme" als stok achter de deur te gebruiken. Er zijn in het geallieerde kamp menschen te oyer, die daar zeer handig in zijn, zoodat Duitschers voor loopig gemist kunnen worden! Wanneer men het Duitsche vraagstuk aan de psychologische zijde bekijkt, is de komst van Schumacher verkeerd geweest. Waaruit blijkt dat men bij de oplossing van Duitsche problemen niet te werk mag gaan zooals men bij de oplossing van algemeene wereldpro blemen te werk gaat, maar speciaal op Duit- sehe mentaliteit afgestemde methoden moet volgen. De Engelschen zijn met Schumacher, den, naar Duitsche maatstaven gemeten, „vol bloed" democraat, tegen de lamp geloopen. Laten de vier ministers der groote mogend heden straks, wanneer zij vrijelijk kunnen beschikken over de adviezen van Duitsch- land's buren, even belangstellend naar die stemmen luisteren als Labour geluisterd heeft naar Schumacher. J. L. Utrecklsclie R.K. Werklieden- bond bestaat 50 jaar In Utrecht is een congres en een herden kingsbijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van den Utrecht- schen Diocesanen Werklledenbond. De voor zitter, de heer A. C. de Bruyn sprak over het recht van den arbeider op medezeggenschap bij de komende publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Hij noemde het een maatschap pelijk kwaad, dat een groot aantal gehuwde vrouwen in de bedrijven werkzaam is, In, de slotbijeenkomst heeft Kardinaal De Jong een rede gehouden, waarin hij zich keer de tegen het communisme en tegen het na- oorlogsche verschijnsel .van de zucht naar ontspanning en vermaak, welke de aandacht van ernstiger levensvragen dreigt af te leiden. Opbouwmaterialen uit de Fransche zöue? Een Nederlandsche delegatie, onder leiding van mr. H. van Blankenstein van het „Direc toraat-Generaal van de Buitenlandsche Eco nomische Betrekkingen" en een delegatie van het Fransche militaire bestuur in Duitschland hebben te Baden-Baden van 2 tot 4 December besprekingen gevoerd over het handelsver keer tusschen de Fransche bezettingszone in Duitschland en Nederland. Op vele punten bleek een overeenstemming van zienswijze te bestaan, welke vertrouwen geeft voor de toekomst. Onder voorbehoud van goedkeuring door de wederzijdsche re geeringen, is overeenstemming bereikt over den tekst van twee arrangementen, waarvan het eetys het. handelsverkeer betreft en het andere het betalingsverkeer regelt. Zij vormen dc eerste officieele overeen komsten met betrekking tot het herstel van de economische betrekkingen tasschen Nederland en het na-oorlogsche Duitsch land. Op grond van bedoelde overeenkomsten zal de Fransche zóne aan Nederland materialen leveren, welke noodig zijn voor den weder opbouw, in het bijzonder hout op stam. Voorts machines voor den landbouw, producten voor de machine-Industrie, met 'name onderdeelen en bepaalde goederen bestemd voor Indië. Nederland zal. aan de Fransche zóne leveren producten van landbouw en visscherij, Indi sche grondstoffen en zal voorts diensten ver- leenen op het gebied van Rijnvaart- en zee havens. Vier bezettingszones - Geen prettig oord Een hevige sneeuwval kondigde Zaterdag den winter in Engeland aan. In Manchester had de melkboer geen benijdenswaardig baantje. Padang, 26 November 1946. (Van onzen specialen verslaggever) Als men spreekt van Padang, moet daar aan worden toegevoegd over welk Padang men het heeft. Er zijn hl. vier Padang-en. Je hebt het Nederlandsche Padang, het Engelsche Padang, het Chineesche Padang tenslotte ook het republikeinsche Padang. En daar komt nog bij, dat je als nieuweling niet gauw in de gaten hebt, wanneer je van het eene Padang in het andere komt. Hetgeen levensgevaarlijk kan zijn. De vier gebieden vormen gezamenlijk hetgeen men vroeger placht te noemen de stad Padang. Het geheel heet thans het onder geallieerde controle staande gebied, waarbij men echter het woord „controle" niet al te nauw gelieve te nemen. Het wordt begrensd door de zee in het Westen, het Bandjirkanaal in het Noorden, de spoorlijn in het Oosten en de Padang-ri- vier (Batang Harau) in het Zuiden. Langs deze grens ligt een keten van posten in versterkte blokhutten, die thans van Britsche in Nederlandsche handen overgaan. Het Engelsche Padang is een met prikkeldraad omringde wijk, waar de Britten in het afgeloopen jaar hun troepen reserve hebben ondergebracht. In het Ne derlandsche Padang (eveneens door prik keldraad omgeven) wonen vier- a vijf honderd Nederlanders, plus een duizendtal Chineezèn, 500 Britsch-Indiërs en 750 Iftu's, een door de Engelschen uitgevonden benaming voor „Indonesians friendly to us"- Het Chineesche Padang (voor zoover niet begrensd door de rivier: prikkel draad!) is de oude Chineezenwijk met on geveer 11.000 zonen van het Hemelsche Rijk. Tenslotte vindt men kris-kras door het doolhof van prikkeldraad het Indonesi sche oftewel republikeinsche Padang, waar de geallieerde militairen niet ongewapend en de niet-republikeinsche burgers niet zonder gewapend escorte mogen zijn. Padang (het woord zij verder als verza melnaam gebruikt!) is niet bepaald een prettig oord geweest voor den Europeaan sinds de „vrede" uitbrak. Sinds zijn aan komst, in October van verleden jaar, heeft het Britsche garnizoen steeds bloot gestaan aan het gevaar van aanvallen door Indo nesische benden rondom de stad. De Britsche troepen bleven echter en met hen de vier a vijfhonderd nog niet geëva cueerde Nederlanders. Deze Lidische Nederlanders (slechts zeer weinig „totoks" zijn onder hen) willen niet weg, al zou de gelegenheid open staan. Zij willen In Padang blijven, hopen op een be tere toekomst en schikken zich voorloo pig in hun lot. Hetgeen-wil zeggen, dat zij genoegen nemen met een huisvesting en voeding, die bedroevend is en een gebrek aan comfort en ontspanning, dat ontstel lend mag worden genoemd. Het centrum van de Europeesche wijk is het Oranje-hotel, plaats biedende aan een veertigtal gasten, waar de voornaamste autoriteiten van het Civiele bestuur zijn ondergebracht. Daaromheen staan enkele woningen, die elk verscheidene families Tekst van Bep Smits, met tekeningen van 1 Giesberts 22. Zeven dagen lang vierde men vro lijk feest. Tot in de nacht duurde de pret, en de volgende dag begon men weer van voren af aan! Toenmaar dat staat niet in het Ge schiedboek van Luilekkerland opgetekend toen was niemand in staat om nog langer feest te vieren. Met gesloten ogen en bleek gelaat lag Koning Ananas op zijn rustbed. Zijn Hof- secretaris strompelde met een pijnlijk ge zicht door het paleis. De burgemeester had de luiken voor zijn slaapkamer dag en nacht gesloten en voelde zich zo goed als dood. Ja, héél Luilekkerland verkeerde in die vreemde toestand! De oorzaakEen 5bedorven maag, anders niet. Maardat was voor 't éérst en ook 1)ooi'l laatst Een v/eek geleden hebben wij medege deeld, dat de Duitsche oorlogsmisdadiger A. Flesche in Wiesbaden 'gearresteerd is. Hij is inmiddels in Nederland aangekomen, evenals de Nederlandsche missie-luitenant Van der Linden, die verdacht wordt een eigenaardige rol gespeeld te hebben in deze zaak, waardoor het mogelijk was, dat Flesche, die al eerder in arrest gesteld was, weer eenigen tijd van zijn vrijheid kon genieten. Het onderzoek in de zaak Flesche" is op gedragen aan den Dienst tot opsporing van Duitsche oorlogsmisdadigers, die sinds kort' zetelt aan den Stadionweg te Am sterdam en die samenwerkt met de Am- sterdamsche politie. Ons weixj medege deeld, dat over den stand Saaivan nog niet veel te zeggen is, omdat het feitelijk nog moét aanvangen. Er is tegen Flesche een heel dossier- De hoofdbeschuldiging zal, naar het zich laat aanzien, wel be staan in zijn misdragingen in den tijd dat hij aan het hoofd stond van het Duitsche bureau voor de afwikkeling van het Joodsch bezit in Nederland, welk bureau destijds beslag gelegd had op de bezittin gen en naam der firma Llppmann en Ro senthal te Amsterdam. Er bestaat verden king dat Flesche zich bij deze handelin gen ook persoonlijk bevoordeeld heeft. Daarnaast zijn er nog veel andere klachten tegen hem ingebracht, die in verband staan niet zijn financieele manipulaties, die zich over ons geheele land uitstrekken. Aange nomen wordt, dat hij zich op die manier van milliofenen heeft meester weten te maken. Toen hij met den „Dollen Dins dag" naar Duitschland uitweek, was hij in het bezit van een zeer groot bedrag. Bij zijn arrestaties werd op zijn bezit- voor het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam terecht staan. In Amsterdam ver moedde men dat Flesche ook nog vervolgd zal worden voor het geval van spionnage, ten gunste van Duitschland, waarvan hij verdacht werd toen hij in het begin van 1940 door de Haarlemsche politie gearres teerd werd. De moeilijkheid in deze is evenwel, dat de Duitschers toen zij in ons land kwamen niet alleen Flesche in vrij heid gesteld hebben, maar ook de stukken die op dit spionnagegeval betrekking had den, verbrand hebben. Nog geen Volksherstel- sigaretten Van bevoegde zijde verneemt de Haagsche Courant, dat het niet waarschijnlijk is, dat met het verkoopen van de Engelsche en Ame- rikaansche sigaretten, die via Volksherstel zouden worden beschikbaar gesteld, deze maand nog een begin zal worden gemaakt. Schadevergoeding voor vernielde houtopstanden DeRijksdienst voor Landbquwhèrstel en de Commissie van Overleg Landschapsherstel hebben richtlijnen opgesteld met betrekking tot de subsidie-^ en schadevergoedingsregelin gen voor gekapte of vernielde houtopstanden. Hierin is als regel gesteld, dat bij de beoor deeling van een object de inspecteur van Landbouwhex-stel en de houtvester van Staqts- boschbeheer nagaan en vaststellen welk ge deelte beschouwd kan worden als productie beplanting en welk gedeelte als niet-prodtic- tiebeplanting. Dit geldt vooral ten aanzien van landgoederen. De schade-taxatierappor- tén worden opgemaakt door den houtvester van staatsboschbeheer. Vergoeding voor hout- schade wordt gegeven, indien de schade is aangebracht door oorlogsgeweld of inundatie. Ook aan particulieren wordt vergoeding verleend voor door de burgerbevolking ge roofd hout, indien de aanleiding tot de plun dering is gelegen in een oorlogsomstandig heid, bijvoorbeeld brandstoffennood en de ge dupeerde niet in staat was de schade te ver hinderen. Het subsidie voor de bebosscbing wordt door Staatsboschbeheer gegeven voor prodqc- tieve houtopstanden, die tusschen 1 October 1940 en 1 October 1945 geveld of vernield zijn. Het bedraagt in het algemeen 50 van de herbebosschingskosten. Om voor subsidie in aanmerking te komen, moet het herbebos- schingsplan zijn goedgekeurd. Grondschade wordt door den dienst Land- bouwhërstel in natura hèrsteld, echter tot geen hooger bedrag van f 250.per h a. Om voor een bijdrage van de Commissie Overleg Landbouwherstel in aanmerking te komen, moeten de herbeplantingsplannen ter goedkeuring aan deze commissie worden voor gelegd. De kosten voor het opmaken van een plan worden gerekend tot de kosten van uit voering, zoodat in voorkomende gevallen daarmee rekening wordt gehouden bij bet subsidie. Pan-Slavisch congres te Belgrado congres waarop vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie, Polen, Tsjeeho-Slowakije, Bulgarije, Jpego-Slavië en Slavische afge vaardigden uit Amerika tegenwoordig zijn, is te Belgrado geopend. Aanwezig waren o-a. maarschalk Tito van Joego-Slavië en maarschalk Tolboekjin van"de Sovjet-Unie, tmgën in Duitschland beslag gelegd. Daar- 3>f'"ed,e Ivan Rik?r' voorzitter Tan de onder behoort ooi, oer, Mei„ terleel in de Joegoslavische nationale vergadering. Het Het perste na-oorlogschè Pan-Slavische Oostenrijk?che autoriteiten geen toestem ming hebben gekregen om een delegatie te zenden hadden het congres een telegram doen toekomen, waarin o.a. gezegd werd: „Eiken dag lijden wij meer en mëer onder gewelddadigheden van resten van fascisme en reactie, hetgeen ons aanspoort door te vechten tot de uiteindelijke bevrijding". onder behoort ook een klein kasteel in de omgeving van Wiesbaden, dat hij zich tot congres werd geopend door professor Ste- woning had gekozen. Er wordt evénwel ge- J'3" la!iof!iievjc' ,die vreesd, dat van het groote bedrag dat w?0ld nadruk °P Ieüde> dat de Slavi- Ini, „„«i +^,.„„1,+ sche volkeren Flesche zich toeëigende" niet veel terecht ®erfn ™n. bevrijding aan de zal irnmpn Sovjet-Unie te danken hadden en hun on- pqq-j; j afhankelijkheid alleen door samenwerking zal komen, Er moeten in de zaak Flesche een aantal getuigen gehoord worden. Het vermoeden is, dat er wel eenige maanden niet hët zeer uitgebreide onderzoek ge moeid zullen zijn. Eerst daarna k^n hij De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 RI. 18.00, 20.00. 23.00 Nieuws. 19.00 En nu.... naar bed. 19.05 Bach met eigen transcripties. 19.45 L. Neher. 20.05 Weerpraatje. 20.03'' Echo van den dag. 20.15 Dlnsdggavondtrem „Variété", 21.30 Apollo", 22.15 Weekoverzicht, 22.30 „Contact". 23.15 Roemeenschè zigeunermuziek. 23.30 Sky- masters. HILVERSUM II 415.5 M. en 218 M. 19,00, 20.00. 22.00 Nieuws. 19.15 „Paraat, voor wellevendheid op straat". 19.30 „De Brug", 20,05 De gewone man. 20.15 Concert voor de stichting 19401945 met Jo Vincent, 21.00 Operette-concert. 22.15 Katholiek nieuws. 22.50 Gr.pl. 23.00 Klaas van Beeck. 23.30 „Filmselecties",, met de Sovjet-Unie kunnen bewaren, Maarschalk Tito verklaarde in een toe spraak: „wij willen' geen bloc vormen te gen andere landen, doch onze bijdrage le veren aan een rechtvaardigen en altijddu- renden vrede. Dit congres heeft een ge heel ander doel, dan zekere lieden uit niet-Slavisehe landen willen doen voor komen. Voor de Slavische volkeren' heeft het uur geslagen om eens voor altijd te beslissen, dat zij nimmer meer verdeeld zullen zijn, doch vereenigd in hun eigen belang en in het belang van de vooruit strevende menschheid en dat zij een her opvoering van de tragedie van den fascis- tischen aanval zullen verhinderen". Ook door maarschalk Tolboekjin en andere af gevaardigden werd de nadruk gelegd op het verlangen van de Slavische volkeren, mede te werken bij het vestigen van vrede in de wereld. De Slovenan in Karinthië, die van de Geïnterneerden uit Alkmaar naar Beverwijk Het interneeringskamp Rochdale te Alk maar zal deze week ontruimd moeten wor den, daar het bestemd is voor de opleiding van militairen. Van de 500 gedetineerden, die op het oogenblik het kamp bevolken, zullen deze week 250 naar fort Zuidwijker- meer onder Beverwijk worden overge bracht. De overige 250 zullen tezijnertijd in het in de nabijheid daarvan gelegen fort Aagtendijk worden ondergebracht, dat daarvoor nog in gereedheid moet worden gebracht. In afwachting hiervan zullen tij delijk 100 gedetineerden naar fort Veld huis onder Uitgeest en 150 in fort Rhij- nauwen in de Provincie Utrecht overge bracht worden. Eduard van Beinum in Parijs ziek geworden Eduard van Beinum is Maandagavond voor het begin van het Concert, dat hij in Parijs zou dirigeeren ziek geworden. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. Zijn echt- genoote heeft zich gistermiddag per K.L.M. vliegtuig naar Parijs begeven, j herbergen. Het overgroote deel der Ne derlanders vindt zijn onderdak in de scho len,1 de pastorie en dergelijke min of meer groote gebouwen. Over hoe wéinig ruimte men daar beschikt, kunt u zich wel eenigs- zins voorstellen. Te meer indien men weet, dat deze heele wijk niet grooter is dan 600 bij 600 meter. Zoodat men wel hoort spre ken van de „de kooi" De Europeesche groep en dit geldt zoowel voor burgers als militairen heeft hiep in Padang hét nadeel van de gebrekkige verbinding met Batavia. Slechts eens per week komt er een vliegtuig aan, hetgeen beteekent: eens per week post. Wat betreft boeken, pakketten enz. (te duur om door de lucht te zenden), de zee post van Holland naar Padang duurt 2y2 maand Export van land- en tuinbouw- producten naar Zweden De tusschen Nederland en Zweden gesloten handelsovereenkomst voor 1947, regelt niet alleen een belangrijke uitwisseling van indu- strieele producten, waaronder machines en hout uit Zweden, maar is eveneens van be teekenis voor onzen agrarischen export. De landbouwsector bevat een Nederlandschen uitvoer van ongeveer 30 millioen gulden van onzen totalen uitvoer van ruim 130 millioen gulden .Uitgevoerd zullen worden land- en tuinbouwzaden, karwij- en suikerbietettzaad, versche groenten en boomkweekêrijproducten, Tevens zal er een belangrijk kwantum bloembollen naar Zweden worden uitgevoerd. Ook yoor druiven, kaas, cacaoboter en cacao poeder, fokvee en fokpaarden, oesters, kippen- grit en gedistilleerd, hoofdzakelijk jenever, zijn contingenten vastgesteld. Export van appelen en peren ligt eveneens in het voor nemen. Aan dè groote Zweedsclie vraag naar zet- meelproducten en stearine zal zooveel mogé- lijk tegemoet gekomen worden. Van den im port uit Zweden zijn voqr den landbouw van belang diverse zaden en landbouw- en zuivel machines. Nederland exporteerde dit jaar 45 milllioen m. katoen naar Indië De minister van Overzeesche Gebiedsdeelen heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het nog niet mogelijk is, een eenigszins nauwkeurig beeld te geven van den econo- mischen toestand in Nederlandsch-Indië. De gegevens toonen een evenwicht tusschen uit- en invoer aan op het lage niveau van ruim 15 millioen voor één maand De uit voer beweegt zich in sterk stijgende richting. De uitvoer van rubber uit Borneo zal in 1946 een hoeveelheid van ruim 60.000 ton bereiken. De copra-productie, voornamelijk in het Oos telijk deel van den archipel, kan voor 't eerst volgend jaar op 200.000 ton geschat worden. De tin-productie wordt voor 1946 op 7200 ton geraamd eii zal in 1Ö47 belangrijk toe nemen. Een groot gedeelte van de Nederlandsche productie van katoenen weefsels is in 1946 beschikbaar gesteld voor uitvoer naar Indië. In totaal zal dit jaar ongeveer 45 millioen meter van Nederland naar Indië zijn uit gevoerd. De land- en mijnbouwondernemingen heb ben ernstig geleden, zoowel door rooiing en verwaarloozing der aanplantingen als door beschadiging en vernieling der installaties. Voor de meeste cultures zal een aantal jaren verstrijken,, voordat de normale productie bereiltf kan worden. Distributie van turf wordt in April opgeheven De distributie van turf zal met ingang van 1 April 1947 worden opgeheven. Dit houdt in, dat alle subsidies en toeslagen op huïsbrandturf worden afgeschaft en dat deverven ereprijzen met ten hoogste het bedrag der subsidies zullen worden verhoogd. Ook het systeem der vracht verevening wordt verlaten, waardoor de unifofr me frurfprljzen. over het geheele land komen te vervallen. De prijs zal nat mede bepaald worden door de kosten van vervoer, Het ligt in de be doeling de subsidieregeling voor fabrieksturf te handhaven. De „Europa" ondergegaan Zondagavond is de pakketboot „Liberté" (de voormalige Duitsche „Europa") ten gevolge van den storm losgeslagen en op drift geraakt in de haven van le Havre. Het schip botste tegen het wrak van de „Paris" en liep daardoor een lek op. De bemanning werd van het schip wegge haald. Er waren geen vermisten. Gisterr middag maakte het schip slagzij.. Het is later midden in de haven gezonken'. Het vijftigduizend ton metende schip is op 27 Juli j.l. in het kader der schadever goedingen aan de Fransche regeering over gedragen. De autoriteiten droegen het schip op him beurt over aan de Fransche „Compagnie Générale Transatlantique". De „Europa" die eens het blauwe lint van den Atlantischen Oceaan heeft ge voerd, was bestemd om een groote rol te spelen in het Fransche passagiersvervoer over den Atlantischen Oceaan als plaats vervangster van de „Normandie", die in de haven van New York verbrand is. De Fransche minister van openbare wér ken en vervoer, Jules Moch, heeft na een bezoek aan le Havre verklaard, dat het Mei zijn handen meer dóór dan in zijn broekzakken drentelt „het joch" langs de Haarlemsche dreven. Hij is een van de meest sprekende exponenten van wat „de zelfkant der maatschappij" wordt geheë- ten, maar dat is hij zich niet hewust, want er zijn zaken, die voor hem het moment zijner wandeling belangrijker maken dan alleen maar het feit, dat hij zoo'n fraai voorbeeld is van menschelijk verval. Scheef wijst een safHaantje uit den jon gensmond naar de aarde en zoo nuen dan loert de kleine vent met zijn twaalf jarige rattenoogjes de Haarlemsche wereld in. Zijn gedachten bewegen zich om het enorme vraagstuk der vuurvoorziening, want het dichtgedraaide uiteinde van zijn „sjekkie" produceert nog geeh sliertje rook, „en daar heit-ie-'em niet voor van Toon gejat". Vele mannelijke voorbijgangers lijken het manneke niet bijster geschikt voor een onverhoedschen aanval, zij zijn kennelijk zeer gepresseerd en verdiept in andere dingen dan een gepikte saffiaan. Maar"het daghet in de Groote Houtstraat, want aan den overkant komt een heertje, compleet met stompje'sigaar en zilverbaard, geschui feld, van étalage naar étalage, daarbij ge stut door een tekkerend stokje. De in het wit gehulde draden tabak dansen in een jeugdigen mondhoek vol verwachting op en neer, onder het haastig oversteken en met een breed gebaar wordt de reeds aan één einde wankel geworden sigaret omhoog gehouden naar het slacht offer onder de klassieke straat-étiquetle- volzin: „Mag ik misschien een beetje vuur. Wonderbaarlijk is de uitwerking van dit simpel verzoek. Het witte baardje splijt open en de sigaar komt er uit, verleide lijk rookend. Inplaats van echter plechtig- lijk af te dalen tot de drie turven van het joch, blijft de roodgloeiende aantrekkelijk heid ter hoogte van de bovenste knoop van een oude-heeren-winter jas zweven. De gerafelde petjesgast rekt zich op de teen-en, probeert den afstand tusschen zijn sigaret en de begeerde vuurklomp daar in de lucht, te overbruggen, beide handen ko men uit de zakken, maar het helpt niet: ongenaakbaar blijft het brandende stomp je bij den bovensten jasknoop. Eindelijk wordt het den kleinen vuurvrager te bont en hij zegt, nog op dezelfde vriendelijke manier van zijn eerste kennismaking, maar toch reeds met den onmiskenbaren ondertoon van opkomende jongensdrift: ,,Ik ken d'r nie bij, meester". Vlijmscherp komt het antwoord uit den zilverbaard, zoo snel, dat het joch zijn tramontane een oogenblik ziet zweven en hem eerst terug vindt, als de overjas él- weer een étalage staat te keuren. „Dan zou ik maar wachten tot ik er wel bij kon, jongmensch". Met zijn handen meer dóór dan in zijn broekzakken drentelt het joch verder, zijn hersens pijnigend over een andere oplos sing van het vuurvraagstuk. J. F. „De Tweede Jeugd" twintig jaar Dat een voetbal vereeniging 20 jaar bestaat is tegenwoordig niets bijzonders meer. Wanneer echter een club, zooals de naam reeds poogt uit te drukken 'uitsluitend bestaat uit één elftal veteranen en haar 20-jarlg bestaan viert, dan is 't vermeldenswaard. Gemiddeld worden den le d-en 50 wedstrijd-en per jaar aangeboden. Wordt gedurende li-et seizoen gespeel-d in de ZaterdagcomptUie va® den- H.V.B., de vriend schappelijke wedstrijden voerden de Tweede Jeugd door geheel Noordholland, doch oolc aan Breda, Arnhem en Oosterhout werd een bezoek gebracht. De meest komische wedstrijd werd gespeeld op het eiland Marken. Een hoogtepunt was ongetwijfeld, bij gelegen heid van het 121,6-jarig bestaan, de ontmoeting tegen een elftal Oud internationaals op het Haar lemterrein, Met 7—2 werd verloren, doch het resultaat deed aan het succes niets af. De leden eeren d-e nagedachtenis van den oud voorzitter Wim Sïuizer, die ln een concentratie kamp in Duitschland het le-vén liet. Zaterdag 14 December speelt de jubileerende vereeniging op haar terrein in liet Noorder Sportpark een wedstrijd tegen de veteranen van Bloemendaal. De dag wordt besloten met een diner dansante in Restaurant Royal. Zwitsersclie turners in Nederland De demonstraties van de Zwitsersche 'keur- afdeeling zullen in 9, over geheel Nederland ver deelde, steden worden gehouden. Utrecht heeft de primeur op Zaterdag 14 December, waarna op 15 December Amsterdam volgt. Laatstge noemd optreden vindt jammer genoeg in de Tumhal plaats, die zeker niet meer dan 1/10 van het aantal in de demonstratie belangstellenden kan bevatten. Sinds de Olympische Spelen 1928, toen de Zwitser Georges Miez onze turners trainde is er gerégeld'con-tact geweest van het K.N.G.V. met den Zwitserschen Turnbond. Dit bleek, behalve uit voortgezette training dioor Melchior Wezel en Walter Bach (de laatste maakt ook noi deel uit •an de ploeg) uit regelmatige tournéeS; begon- len in 1936 en voortgezet in d-e twee daarop vol gende jaren, waarbij ook Haarlem een beurt kreeg. De a.s. tournée is dus de vierde, en zeker niet d-e laatste, want de Zwitsersche turners be- hooren tot de sterkste ter wereld en vermoede lijk zijn zij nu de beste. Niet alleen persoonlijk, waarschijnlijk een jaar en in elk geval maar n,u ook met i? man in klassikaal ver- verscheidene maanden zal vergen om de''""""* J „Europa" weer vlot te krijgen. Sport Haarlemsche Damclub Zaterdagavond j.l. zijn in het clublokaal dér Haarlemsche Damclub gehuldigd de clubkam pioenen 1945/46 dezer vereeniging. Dit keer ge schiedde dit niet door den voorzitter, doch door Sinterklaas, die in gezelschap van zijn zwarten knecht de-huldiging en prijsuitreiking verrichtte. Achtereenvolgens werden de volgende spelers gehuldigd. Hoofdklasse: 1ste prijs en club-kam pioenschap Th. Tolenaars; 2de prijs P. J. van Dartelen; 3de prijs H. van Lunenburg. lste klasse: 1. en clutokampioenschap J. H. Blom; 2. Y. Horjus; 3. H. Silfhout. 2de klasse:' l. en clubkampioënschap N. L. So- mers; 2. en 3. gedeeld door H. G. J. Andriéssen, C. Kerkhof en W. de Goede. Bevrijdingswed&trijdl. (bevrjjdingsbeker) N. L.-So-mere; 2. J. Otter; 3. J. H. Blom; 4. H. G. J. Andri-essen; 5. C. Kerkhof; 6, G. J, Steen- kist; 7. W. Jonkhof; 8. A.;'Slmlt; 9. I. Risseeuw; 10. P. L. Sohrij-nemakers. Damcompetitie Voor de hoofdklasse competitie van den Ne- derl. Dambon-d speelde te Oostzaan de Damclub „Oostzaan" I tegen de Haarlemsche Damclub I. De Haarlemmers bonden met 9 spelers den strijd aan, waaronder 2 invallers. Toch slaagden de Haarlemmers er in de punten te bemachtigen. De uitslag luidt: K. Bruin—n. o. 2—0; W. Ko ning—P. J. van Dartelen 0—2; D. Veen—J. B. Sluiter Jr. 0—2; J. Kuiper—P. H. Meure 2—0; P. Schaft—J. p. van Éijk 1—1; A. Claasen—Chr. Gerritsen 0—2; C. Engel—P. L. Schrijnemaekers 1—1; Jb. -Kooring—H, van Lunenburg 0—2; P. U-do—J. W, van Dartelen 0—2; C. O-derkerk—Joh. Phïlippo 1—1. Totaal 13—7 voor de Haarlemsche Damclub Damclub ..Oosterkwartier" I (Haarlem) ver loor met 16—4 voor deze competitie van de natio nale clubkampioene, de Da m vereeniging „Ge zellig Samenzijn" l .(Amsterdam), band aan brug en paard, zal de afdeeling uitkomen. De voor dezen vorm zoo uitermate vereischte diciplime ligt den Nederlandschen turner (no-g) ndet, zood-a-t voor hem daaruit nog veel te leei-en valt. Maar niet minder za-1 de belangstelling uitgaan naar het persoonlijk werk. De Zwitsersche Turn-bond heeft n.l. toege zegd, zijn beste turners te zenden. De drie sterkste zijn van de partij en de kwaliteit blijkt ten overvloede uit het feit, dat verschillende hunner in den door de Zwitsers gewonnen wed strijd tegen Frankrijk op 23 Juni in Bazel op enkele onderdeelen het maximum aantal punten behaalden. Dat zelfs de zwakste van de afdee ling nog sterker is dan de beste Nederlandsche turner, spreekt ook voor de Zwitsersche kracht. Herbert Morri-son, heeft in het Lagerhuis in antwoord op een vraag van een communistisch lid verklaard dat Engeland en de V. S. geen beslissingen hebben genomen ten aanzien van standaardisatie der wapenen. Hij voegde hier aan toe, dat met het oog op de uitwisseling van wapenen gedurende den oorlog en de huidige samenwerking tusschen de strijdkrachten bij de bezetting van Duitschland er officieuze uitwis seling van gedachten betreffende het voortzetten van een dergelijke standaardisatie had plaats gevonden. Nokrasjy Pasja, de leider der Saad-partij in Egypte, heeft Maandagavond een coalitiekabinet van leden der Saad-partij en Liberalen gevormd. Het kabinet werd door koning Faroek goedge keurd. Dr. Arthur Werner, de vroegere burgemees ter van Berlijn, heeft geweigerd zijn post te ver laten. Hij wil zdlks alleen doen op bevél van den geallieerden bestuursraad. Naar de Britsche nieuwsdienst in Duitschland meldt, is de sociaal democraat Otto- Ostrowski Donderdag j.l. door den Berlijnsche gemeenteraad tot eerste burge meester gekozen. Dr. Werner heeft zich voorge nomen gewoon op de gemeenteraadsvergadering te verschijnen,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2