Nieuwe rechtsorde binnen het staatsverband IJmuiden Uitgaven voor het leger in Indië voor 1946 geraamd op 243 millioen Santpoort Noodlanding in de woestijn Prof, mr. C. W. de Vries „Slo ter dijk" brengt Duitschers naar huis ;,De leer der Staatssouvereiniteit bestaat niet meer In een radiorede heeft prof. mr. C. W. Öe Vries, hoogleeraar aan de Economische Hoogeschool te Rotterdam gesproken over de nieuwe rechtsorde binnen het staats verband. Hij vestigde er de aandacht op, dat de ontwerp-overeenkomst van LLnggadjati in de Tweede Kamer niet in stemming komt. De Kamer kan de stukken, wélke hierop betrekking hebben, in behandeling nemen of een Commissie van onderzoek benoe men, welke een conclusie aan de Kamer voorlegt. Na dc regeeringsverklaring over de In dische kwestie volgt in de Kamer de be handeling der begrooting van Overzeesche Gebiedsdeelen. Eerst bij de eindstemming over deze begrooting kan de Kamer be slissen, o£ aan minister Jonkman het be heer over die begrooting kan worden ge laten. Deze zaak is niet zonder parlementair precedent, aldus prof. De Vries. De wijze van behandeling zou zich kunnen aanslui ten bij wat gebeurd is in November 1867. Toen ging het om het verdrag van Londen van Mei 1867, waarover niet een goed keuringswet werd geëischt. De Kamer stelde de stukken in handen van een com missie van onderzoek, wier conclusie op 23 November 1867 na lange debatten werd goedgekeurd. Maar op 26 November 1867 ■werd de begrooting voor buitenlandsche zaken afgestemd. Na verklaard te hebben, dat de Kamer niet moet trachten, door vage en onzuivere moties te regeeren, zeide spreker: ..Ik hoop, dat de regeering in haar toe lichting. de gedachte zal verwerpen dat Nederland medewerkt aan het scheppen van een nieuwen souvereinen staat binnen het staatsverband. De ontwikkeling van het volkenrecht heeft aan de leer der staatssouvereiniteit een einde gemaakt. Nederland en het geheele staatsverband van de toekomst is gebonden aan hooger staatsrecht en volkenrecht. In Nederland kan de regeering alleen verklaren, dat de staatssouvereiniteit hier niet is gehuldigd. Nederland kan niet een souvereiniteit overdragen, welke het £elf niet heeft. Mo hammed Hatta, vice president van de zoo- Opoe Herfst 105 jaar Zij leest nog zonder bril De oudste inwoonster van Nederland, de Weduwe E. P. Herfst—Braams te Rotterdam, meer bekend „als ..Opoe Herfst", is Zondag 105 jaar geworden. De burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, kwam haar 's morgens gelukwenschen. Opoe toonde zich daarmee zoo ingenomen dat zij zonder bril voor den magistraat een gedicht voorlas „De slag bij Waterloo" Opoe Herfst kreeg van het Amerikaansche Koode Kruis een groot pakket. Ook Sint Nicolaas bracht pakjes. Er kwam zooveel, dat 'de familieleden Zondagavond nog niet alles Uitgepakt hadden! Opoe Herfst is een Amsterdamsche van geboorte. Op 18-jarigen leeftijd kwam zij te Rotterdam wonen. Zij heeft 16 kinderen ge had. Daarvan zijn eT nog drie dochters en twee zoons in leven. De „Friesland" heeft vertraging De P.H.F.C.F., de „Friesland", die de tweede bijzondere vlucht naar Zuid-Afrika ïnaakt kreeg kort na het vertrek uit Tunis motorstoring. Gezagvoerder A. Viruly oor deelde het beter naar Tunis terug te kee- ren. Inmiddels is van Schiphol een Dakota met gezagvoerder Moll vertrokken om nieuwe onderdeelen naar Tunis te bren gen. Voorts is ook de „Rotterdam" naar Tunis vertrokken, om de vracht en de pas sagiers van de „Friesland" verder naar Jo hannesburg te vervoeren. De „Friesland" was op 7 December van Amsterdam vertrokken. KERSTPAKKETTEN VOOR GEÏNTERNEERDEN Als resultaat van de besprekingen met ifle Popda (de Indonesische instelling be last met de verzorging van de geallieerde krijgsgevangenen en geïnterneerden) kun nen thans Kerstpakketten worden verzon den aan de geïnterneerden, die zich nog in het binnenland bevinden. Van Nederlandsche zijde zullen de pak- kelten worden verzorgd door het _Neder- •landsche Roode Kruis afd. Indonesië, ter wijl de „Burger Welfare Indië" speelgoed voor de kinderen in d'e kampen heeft toe gezegd. De verzending zal' worden gere geld door het „kantoor displaced persons" in samenwerking met de Popda. Toen het Nederlandsche motorschip I „Slotefdijk" dezer dagen de haven van genaamde republiek weet het heel best. Hamburg binnenkwam, oordeelden de 1320 want hij heeft het van mij aan de hooge school te Rotterdam goed geleerd. Maar hij heeft gedacht deze leer der staatssouve reiniteit wel te kunnen spelden op den mouw van de niet-staatsrechtelijk ge schoolde commissie-generaal en de jonge lui van het secretariaat hebben het ook hiet gemerkt. Zoo kwam een volkomen on-Nederlandsche en on-Engelsche souve- reiniteitsleer in de ontwerp-ovèréenkomst. Maar ook lord Killearn zeide niets. Enge land heeft ons in den oorlog prachtig ge holpen maar na den vrede zijn wij weer de oude concurrenten van 1652". Joodsch emigranten-schip vergaan Een woordvoerder van net Jewish Agency heeft medegedeeld, dat 3 personen van een schip met Joodsche refugiés dat Zon dagochtend in een storm vergaan is, ver mist worden. Het schip had 800 personen aan boord en is nabij het eiland Rhodes gezonken. Behalve de 8 vermisten zijn al len veilig op het eiland Cyrene aangeko men, aldus de woordvoerder. Naar verluidt zullen in Palestina gesta- tionneerde vliegtuigen van de R.A.F. voed sel en medicamenten voor de Joodsche schipbreukelingen uitwerpen. Het schip is ongeveer 90 K.M. ten Noord-Westen van het eiland Rhodes gezonken. De Palestijnsche regeering heeft de Britsche ambassade te Athene per radio verzocht, zoo snel mogelijk hulp te ver- leenen aan de overlevenden van het Jood sche emigrantenschip. Tegen Linggadjati Zes prominente figuren uit de voormalige Binnenlandsche Strijdkrachten van de provincie Groningen hebben een telegram van den volgenden inhoud verzonden aan de leden van de Staten-Generaal: „Leden van de voormalige Binnenland sche Strijdkrachten in de provincie Gro ningen, wetende dat zij de meening van het overgroote deel van. de voormalige B.S. vertoiken, wijzen u erop dat, indien de overeenkomst van Cheribon wordt aan vaard, dit aanleiding zal geven tot zeer ernstige binnenlandsche moeilijkheden en dringen er daarom bij u met de meeste klem op aan al het mogelijke te doen om het heillooze accoord niet te doen aan vaarden. Zij verzekeren u, dat zij bereid zijn zich opnieuw aaneen te sluiten voor de eenheid van het rijk". Dit telegram was geteekend door de heeren W. A. Schrijvershof, M. J. van Til, dr.-G. D. Jonker, dr. J. C. 's Jacob, H. Hou wen en A. Eilander. Rotterdammers protesteeren „Duizenden burgers van Rotterdam en om geving, vergaderd in de Rivièrahal om uiting te geven aan hun diepe bezorgdheid over de dreigende verbreking van het Koninkrijk, dringen er bij u met den meesten ernst op aan de overeenkomst van Cheribon niet te aan vaarden en een Oplossing van de ernstige moeilijkheden te zoeken op den grondslag der regeeringsverklaring, afgelegd bij'*monde van H. M. de Koningin op 7 December 1942". Al dus de tekst van het telegram,-dat tijdens een druk bezochte protestmeeting? te Rotterdam aan de regeering gezonden werd. Op deze vergadering voerden mr. J. G. J. C. Nieuwenhuis en de heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer voor de A. R., het woord, dié opwekten tot verwerping van 't ontwerp- accoord. Duitsche ex-geïnterneerden, die zich aan boord bevonden, het noodzakelijk om het Duitsche volkslied aan te heffen, meldt Un. Press. De Britsche militaire autoritei ten kenden deze demonstratie niet appre- cieeren en arresteerden" alle geïnterneer den om hen aan een ondervraging te on derwerpen. Dc Duitschers waren afkom stig uit Britsch-Indlë, waar zij gedurende den oorlog geïnterneerd waren geweest. Met de „Sloterdijk" werden zij naar hun vaderland teruggebracht. BRAND MET EEN LUCHTJE? De recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van een brandje in de Dr. Kuyperschool te Haarlem. Het vuur is ontstaan in een kast^ met leermiddelen, die gedeeltelijk uitbrandde. Kwaadaardige honden Een schaap, loopende op een weiland nabij den Rijksweg, werd zoodanig door een tweetal honden gebeten, dat het moest worden afgemaakt. St. Nicolaas feest op de scholen De scholen 2 en 4 vierden het St. Nïco- laasfeest gezamenlijk in het gymnastiek lokaal van School 4. Voor de kleintjes kwam des morgens de Sint met Piet op bezoek. Hij werd ontvangen door den heer K. Faber. De kinderen van de middel- en hoogste klassen hadden 's middags hun feest. Voor hen werden een aantal mooie geluidsfilms gedraaid. Hinderwetvergunningen Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen hebben de beslissing op de verzoeken van: W. Kromhout van der Meer, Bloemstr. 51 te IJmuiden, om vergunning tot het op richten van een bakkerij in het perceel Bloemstraat no. 51 te IJmuiden; de firma De Groot en Ruighaver, Ko ningsplein 10 te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor bet reinigen van kleeding in het perceel Koningsplein no. 10 te IJmuiden; P. Kramer, Industriestraat 10—12 te IJmuiden, om vergunning tot het uitbrei den der visohconservenfabriek in de per- ceelen Industriestraat nos. 10-12 te IJmui den; verdaagd op grond dat het onderzoek nog niet zoover is gevorderd, dat thans reeds een beslissing kan worden genomen. ,ï)e triomph van O.L. Vrouwe van Fatima" Ter gelegenheid van de inwijding der nieuwe Fatimakapel voerde het Amster- damsch tooneelgezelschap „Willen is kun nen" een spel van Herman Divendal op: „De triomph van Onze Lieve Vrouwe van Fatima" Het was een stuk vol wijding en devo tie. Het natuurlijke spel van de kinderen en hun ouders en de twijfel van den grij zen pastoor boeiden doorloopend. Verschillende vondsten, speciaal het te- rugkeeren. van den duivel in elk taf reel, in steeds nieuwe gedaante, geven het werk een climax. Bjj de eerste opvoering sprak de voor zitter van de kapelcommissie woorden van dank tot allen die hadden geholpen tot het bereikte succes te komen. Pater Rector aanvaardde ontroerd het geschenk en ge waagde van „den schoonsten dag dien hij in IJmuiden-Oost beleefd had"- Ook den tweeden avond wees hij hierop. De belangstelling voor dezen tooneelavond was zoo groot, dat men besloot Dinsdag nog een laatste opvoering te geven. Een aanrijding en nog wal Op het Pontplein Z.Z. had een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een personenauto. De wagens stonden in file opgesteld. Zonder voorafgaande waarschu wing reed de vrachtauto achteruit, met het gevolg, dat de er achter opgestelde personenauto werd aangereden. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Op de Hoofdstraat te Santpoort werd een motorrijder gesignaleerd, die in be schonken toestand zijn motorrijwiel be stuurde en zig-zag over den weg reed, De bestuurder voldeed niet aan het stop- teéken van de politie, hij gaf vol gas en reed in de richting IJmuiden. Een onmid dellijk ingestelde achtervolging leverde geen resultaat op. Later werd het motor rijwiel door de politie teruggevonden in een perceel aan de Kerkerinklaau, waar het met een lekke band was neergezet door zekeren V. DE „ZWARTE ZEE" BRACHT SCHEPEN BINNEN. De sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst te Rot terdam heeft Zondag he't Engelsche s.s. „Wandsworth" bij de Falmouthrbaai vlot gesleept en Falmouth binnengebracht. De- Australië cn Zweden gaan ook ter walvischvaart 'De minister-president van Tasmanië, R. Cosgrove heeft in de „Imperial Review" eenige mededeelingen gedaan over de Australische plannen tot deelneming aan de moderne walvischvaart. Na er op gewezen te hebben, dat in het bijzonder Tasmanië in de vorige eeuw de walvischvaart langs de kust uitoefende, deelde Cosgrove mede, dat er thans plan nen in voorbereiding zijn om een nieuwe onderneming op te richten voor de uitoefe ning van de moderne walvischvaart. Het kapitaal zal 3 millioen pond sterling bedragen, -waarbij verondersteld wordt, dat de Australische regeering voor 51 pro cent zal deelnemen. In verband met de internatioale afspra ken ter bescherming van den walvisch- stand ziet men de toekomst van de wal vischvaart optimistisch in- Men hoopt het volgende seizoen te kunnen deelnemen met een fabriekschip van 20.000 ton en 8 of 9 vangschepen. Daarbij zullen in totaal 500 man werk vinden. Hobart zal de ver moedelijke thuishaven van het Australische fabriekschip worden. Ook Zweden. Reeds tijdens den oorlog zijn in Zweden plannen opgekomen om aan de Antarcti sche walvischvaart te gaan deelnemen. Thans neemt men in overweging, in het seizoen 1948/'49 met een Engelsch- Zweedsch-Noorsche expeditie de walvisch vaart te gaan uitoefenen. Deze expeditie zou dan onder Noorsche -vlag varen. De Noorsche regeering zou van plan zijn, daarvoor het Amerikaansche schip North Star te koopen, welk schip dit jaar reeds in de Zuidpoolzeeis geweest voor een proefreis, die werd gefinancierd door de Norwegian Whalers' Union. Weer een logger terug De sleeper Helga van het Bureau Terug gave Visschersvaartuigen is hier uit Bremers- haven binnengeloopen met op sleeptouw den motorlogger SCH 47. De Helga vertrekt Woensdag weer naar Bremerhaven. PREDIKANT IN INGEZONDEN STUK BESCHULDIGD. Voor het Haarlemsche tribunaal ver scheen gisteren Johanna H.-V., die dés- tijds een ingezonden stuk naar de „Deut sche Zeitung" had gestuurd, waarin zij beweerde, dat de vroegere Velsensche pre dikant ds- Bronsgeest meer wist van den zelfde sleepboot bracht dienzeltden dag ^ood van kolonel Mi,ssevt den broer van hpt Zu/PAHcphp c Trmo" Hof- mnrhirio. den „leidei De Duitsche krant had den het Zweedsche s.s. „Irma", dat machine- schade had opgeloopen bij St. Anthony Point, eveneens te Falmouth binnen. KINDERFILMS IN HET LEGER DES HEILS. A.s Woensdagmiddag zullen in het Leger des Heils twee kinderfilm-voorstellingen wor den gegeven. Vertoond zullen worden „Jes sica's eerste gebed" en een teekenfilm. De regeering heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat een overzicht betreffen de den financieelen toestand van Neder- landsch-Indië thans nog niet kan worden gepubliceerd. Uit een kasbe,grooting voor het tweede halfjaar van 1946 blijkt, dat voor den gewonen dienst een tekort van 175 millioen en voor den buitengewonen dienst een tekort van 33 millioen wordt ge- Nederlandsche mijnenvegers in de haven van IJmuiden. De wintermaanden, waarin moeilijk kan worden geveegd, worden benut om de schepen een opknappertje te geven. raamd. De uitgaven welke verband houden met de bijzondere omstandigheden worden geraamd op 444 millioen. Het totaaltekort bedraagt derhalve 652 millioen. Deze cijfers hebben alleen betrekking op de uitgaven en ontvangsten in de door de Nederlandsch-Indische regeering beheerde gebieden; zij omvatten niet de uitgaven, welke in Nederland ten laste Van den In- dischen dienst worden gedaan uit de daar voor door den minister van Financiën be schikbaar gestelde credieten. Volgens een zeer voorloopige schatting worden deze uitgaven in Nederlai^ voor het geheele jaar 1946 gesteld op 334 millioen, waarin aan' niet weerkeerende uitgaven een be drag van 183 millioen begrepen is. Onder de uitgaven van de laatste groep nemen de legeruitgaven met 243 millioen de belangrijkste plaats in. Een globale becijfering van de schuld positie van Nederlandsch-Indië per ultimo October wijst een eindcijfer aan van rond f 2.900.000.000, zijnde meer dan het dub bele van den stand voor de Duitsche in vasie (pl.m. f 1.333.000.000). Daarbij is nog geen rekening gehouden met de verplich tingen uit hoofde van de oorlogsschade regelingen, waartegenover ook de Indische claim op de oorlogsschade-vergoeding van Japan niet in rekening is gebracht. Uit een overzicht van den huidigen stand der leeningen op langen termijn blijkt, dat de bij het publiek uitstaande geconsolideer de schuld per ultimo van dit- jaar gesteld kan worden op f 983.100.000, welke geheel in Nederland en Nederlandsch-Indië is ge plaatst. Daarboven loopen buitenlandsche credieten ten deele op naam van de Bank voor Indië, doch door het land ge garandeerd tot een bedrag van f 276.130.000.—. brief gepubliceerd, maar gelukkig had de predikant er geen onaangename gevolgen van ondervonden. Wel was hij opgebeld door Van Genechten, toen procureur-ge neraal bij het „Vredesgerechtshof", die hem verzocht had, de bewering van de vrouw tegen te spreken, hetgeen de pre dikant ook had gedaan. „Ik wist niet, dat ze den brief zouden publiceeren", zei de beschuldigde, die iets had opgevangen van een gesprek over ko lonel Mussert, toen zij in een ziekenhuis lag en ds. Bronsgeest daar eenige patiënten bezocht. Op 23 December zal het tribunaal uitspraak doen. VRIJSTELLING BETALING GEDEELTE PACHTSOM. Aan J. Alders werd voor de jaren 1946 en 1947 verpacht het gedeelte van het zeestrand van het Zuiderhavenhoofd af tot 200 m. Zuid waarts daarvan voor de som van 1000. Aangezien het zeestrand in het zomer seizoen van dit jaar door de militaire autori. teiten niet is ■vrijgegeven en Alders daardoor van zijn rechten geen gebruik heeft kunnen maken, heeft hij verzocht, hem vrijstelling te yerleenen van de verplichting tot betaling van een bedrag van 350, welk bedrag gelijk is aan dat gedeelte van de totale pachtsom, hetwelk berekend was voor het jaar 1946. B. en W. achten dit verzoek billijk en stellen daarom den raad voor, de gevraagde vrij stelling te v.erleenen. „HET ONBEWOONDE EILAND". Vrijdag'13 December zal het Amsterdamsch- Rotterdamsch Tooneel uitsluitend voor de leden van de Cultureele Vereeniging „Velsen" opvoeren het tooneelspel Ln drie bedrijven „Het Onbewoonde Eiland". De opvoering geschiedt in het Patronaats gebouw. WINTERLEZING VOOR DE VRIJZINNIG HERVORMDEN. Hedenavond wordt in de Nijverheidsschool de derde winterlezing gehouden voor de Ver eeniging van Vrijzinnig Hervormden. Spreker is ds A. R. de Jong van Haarlem met het onderwerp: „En nog hebben wij vertrouwen in Christus". Agenda voor Velsen en IJmuiden DINSDAG 10 DECEMBER. Thalia: „Mijn hart klopt voor Belita", 7 en 9.15 uur. De Pont: „De Zwarte Spion", 8 uur. Rex: „Prinses Tarakanova", 8 uur, Gemeèntehuis: Raadsvergadering, 7 uur. Nijverheidsschool: Winterlezing Ver. van Vrijzinnig Hervormden. WOENSDAG 11 DECEMBER. Bioscopen: Als Dinsdag. Op de tafel glanst het vierkante speel bord onder het lamplicht in de Hollandsche huiskamer. Om de tafel zitten moeder, va der, buurman, de dienstmaagd (vanwege de kou in de keuken) Jantje en ik. Wij zullen het spel inwijden, dat Jantje van den goeden, heiligen Sinterklaas heeft ge kregen: het atoombomspel. Het lijkt wel wat op ganzenbord, maar aangezien het zoolang geleden is, dat gan zen een rol in den oorlog speelden, zijn zo vervangen door atoombommen. Het moet echt gaan, vindt Jantje en dies beveelt hij, dat de spelers de nafben zullen aannemen van de echte spelers in het ech te spel. Buurman wordt van Kleffens, Jan tje zelf Bidault, de dienstbode Marie zal het trotsche Albion vertegenwoordigen als Bevin, met wien zij althans den omvang gemeen heeft, moeder wordt Byrnes, met wien zij weinig of niets gemeen heeft, ik word gebombardeerd tot Tsjang-Kai-Sjek, omdat niemand weet hoc of de UNO-ver- tegenwoordiger van China werkelijk heet en vader moet Molotov voorstellen. De zes bereiden zich voor op den slag en moeder ravitailleert de strijders, met de milde en onpartijdige hand die Amerika eigen is, met thee en speculaas. Restjes van Sinterklaas. Dan doet Jantje Bidault den eersten worp en de kletterende dobbelsteenen vormen een dreigende inleiding van zijn oorlogs verklaring, die hij uitspreekt, als hij de Fransche vlag op het daartoe bestemde vakjepoot. Buurman van Kleffens gooit en zijn opdracht blijkt „Sabotage" te zijn, een taak, die hij op een sinistere wijze ver vult, die men van dezen eerbiedwaardigen diplomaat niet zou verwachten. De beurt is dan aan Marie Beviri. Zij rammelt met de steenen en stoot een gillenden lach uit als blijkt dat zij, Maria Bevin, spionnage zal moeten bedrijven. Jantje imiteert het machtige ronken van de B-29's als Moeder Byrnes met één wel- gemikten gooi honderdduizenden burgera van het leven berooft. „Raak" constateert Moeder laconiek en doet de speculaas rondgaan. Ik kom op het vakje van de UNO-conferentie terecht en het blijkt, dat ik mijn ziel in Oostersche lijdzaamheid zal moeten bezitten en een beurt voorbij laten gaan. Nèt echt. Dan werpt de Russische beer, bedacht zaam en rustig, zooals vader altijd is ge weest. „Asjemenou" zegt hij en veegt te gelijkertijd de speculaas- uit zijn baard en Azië van den aardbodem. Azië wil dan zeggen: behalve Hirosjima en Nagasaki, want die zijn al van den aardbodem verdwenen. De honderdduizen den, die daar stiervA, deert het niet meer. Maar de menschen, die daar nu rondioopen, met de afgrijselijkste wonden, waarvan hun kindskinderen nog de gevol gen zullen ondervinden, die deert zooiets wel. En deze oorlogsmoede wereld, die zich apathisch afvraagt, hoe het verder moet, die deert het ook. Ik zou den goedkoopen grappenmaker, die dit spel heeft uitgevonden, wel eens willen vertellen, hoe ik over hem en zijn luguberen humor denk. W. L. B. VERZOEK OM SUBSIDIE. De afdeeling Velsen van de Stichting „Ka tholieke Kinderuitzending" heeft het gemeen tebestuur verzocht om toekenning van sub sidie voor 1947. Dit verzoek zal behandeld worden bij do begrooting voor het komende jaar. VOORBEREIDING VOOR DE KERSTDAGEN Als voorbereiding voor het Kerstfeest wor den in Santpoort verschillende bijeenkomsten, gehouden. Dinsdag 17 December is er een Kerstbijeenkomst voor iedereen, waar ds. J. Bronsgeest van Velsen zal spreken. Zaterdag 21 December is er des middags een Kerstwijding voor de jeugd uitgaande van „Vrije Vogels", „Jonge Kracht", „Dor- kasen de Jeugdgemeenschap. Er staat in de week van 2228 December eveneerts een Kerstspel op het programma. AFHALEN VAN BONKAARTEN. Voor het afhalen .van bonkaarten in het Badhuis aan de Wüstelaan zijn aan de beurt: Woensdag 11 December de letters H tot en met L en Donderdag 12 December de letters M tot en met Q. KERKELIJK JEUGDWERK. De Jongerenbond der Ned. Herv. Gemeente heeft het initiatief genomen om de jeugd van 1830 jaar uit Santpoort bij elkaar te roepen op Zaterdag 14 December in het Jeugdhuis. Het zal een ontspanningsavond worden, waar een blijspel wordt opgevoerd. Tevens zal er nog gesproken worden over doel en streven van den J. B en over het opbouwen van het innerlijk. De donateurs van het Kerkelijk Jeugdwerk komen op 16 December bijeen. OPVOERING VAN „POLLY PERKINS". De Jongeren Bond der Ned. Herv. Gemeen te voert op Maandag 16 December a.s. in het Jeugdhuis het blijspel „Polly Perkins" op. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Naar we vernemen is tegen 13 December a.s. de verkiezing uitgeschreven van 14 leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente. FEUILLETON door Hans Hirthammer Een hopelooze geschiedenis, dacht Ha milton bij zichzelf. Vrouwen kunnennu eenmaal nooit haar verstand er bij houden. Nou, hopenlijk. krijgen ze elkaar!" Zoo ging het twee volle dagen achtereen "en daar zij op eigen initiatief niets kon den ondernemen, werd de toestand van wachten en hopen schier ondragelijk. Tegen den middag van den derden dag echter naderde over den bergpas een of ander voorwereldlijk monster, dat dikke rookwolken uitblies en zooveek spektakel maakte, dat het geheele kamp er door .in rep en roer werd gebracht. Edward Hamilton, die uit louter ver veling was voor zich heen zat te soezen sprong verschrikt op. Toen hij, weinig goeds vermoedend, zijn hoofd buiten de tent stak, moest hij tot zijn groote ver- bezing constateeren, dat de geheele be zetting van het kamp onder luid gejoel wilde wegloopen. „Hier blijven!" schreeuwde hij. „Zijn juliie stapelgek geworden?" Maar niemand luisterde naar hem. Toen hij zich omkeerde, stond hij tegenover miss Boyard en waarlijk ook zij stond te zwaaien en te wuiven, alsof het de ko ning in hoogst eigen persoan was, die, daar in dat voorwereldlijke vervoermiddel zijn joyeuze entree maakte. „O. mister Hamilton!" lachte ze. „Dat as een landgenoot van dr. Been. Nu wordt alles goed! Hij za.l ons vast helpen zoeken!" Hamilton was nog niet ten volle over tuigd. „Het lijkt me veeleer een vriend van dat gespuis hier te zijn. Kijk toch eens, hoe hartelijk ze hem verwelkomen!" „Die menschen kennen hem; hij woont immers in Gigasar! Let u maar eens op! Hij zal him stellig flink den mantel uit vegen en hen tot gehoorzaamheid dwin gen". Zoo scheen deze oud-Am sterdammer dus inderdaad door den hemel te zijn ge zonden. Met horten en stooten en onder oorver- doovend geknetter rolde de wagen intus- sche naderbij om tenslotte, omringd door een joelende schare inlanders, bij den ingang van het kamp tot stilstand te komen. Het portier werd geopend en de man met het jagershoedje en dé leeren broek klom naar buiten. Slechts zijn vilten pan toffels bleek hij ditmaal thuis te hebben gelaten. In plaats daarvan had hij nu een paar totaal versleten bakkerssloffen aan zijn voeten. Hij keek even knipoogend om zich heen en schreed daarna statig op Ellen Boyard toe. „So, daor waoren we den! Hoe gaot het? Alles kits? En waor hebbe me de rest van het gesdlschap?" Ellen Boyard had weliswaar geen woord van het plat Amsterdamsche dialect ver staan, maar zij schudde hem desondanks met oprechte geestdrift de hand. Daarna vertelde zij haastig, wat er sinds hun eer ste ontmoeting gebeurd was. Eerst aan het eind van haar verhaal herinnerde zij zich de aanwezigheid van Edward Hamil ton, die er al dien tijd met open mond had bijgestaan. Zij stelde hem voor. „Soso, aongenaom! Haover is m'n naom! So staan dus de saoken. Na, det had ik al so gedocht!" a Eerst nu schoot hem blijkbaar te binnen, dat het sappig Amsterdamsch, waarvan hij zich bediende voor de anderen vermoede lijk een onverstaanbaar koeterwaalsch vormde. „Mijn plotseling opduiken zal u wel verwonderd hebben", vervolgde hij in gebroken Engelsch en zijn gezicht werd ernstig. „Maar het dunkt mij beter, dat we het gesprek in de tent voortzetten". „Natuurlijk, komt u binnen, mister Ha ver! Misschien wilt u eerst het een of ander gebruiken? De lange rit...." „Dat kan wel wachten!" Nadat het tentdoek zorgvuldig achter hem was gesloten, liet de Amsterdammer zich op de eerste de beste zitplaats vallen. „Er is geen tijd voor uitvoerige bespre kingen!" begon hij haastig. „Waarschijnlijk vandaag nog, misschien al binnen een paar uur," zal het kamp hier door een of ande ren wilden woestijnstam worden overval len. Wij1 moeten onmiddellijk de noodige voorbereidingen treffan". „Om 's hemels wil!" „Om kort te gaan: de bende handelt in opdracht van den Maharadja, die er wel bijzondere redenen voor zal hebben om uw onderneming te doen mislukken. U persoonlijk, miss Boyard, hebt niets te vreezen. Zij zullen u gevangen nemen, maar te rechter tijd zal er een troep van den Maharadja opduiken, die u zal ver lossen. U ziet, een niet onhandig opgezet plannetje!" Ellen Boyard had hem van schrik aan gehoord. „Mijn hemel.... dat is immers verschrikkelijk.Maar hoe weet u dat alles zoo precies?" „Ik woon niet voor niets bijna tien jaar in Gigasar!" lachte de Amsterdammer. „Ik heb er langzamerhand wel een paar vrien den gekregen!" Daarna vervolgde hij, weer volkomen ernstig: „Ik heb aan wapens en munitie meegebracht, wat ik in de haast bijeen kon brengen zonder al te veel in de gaten te loopen. Wat uw menschen hier betreft, ik hoop hen Ln zooverre te kunnen be- invloeden, dat zij ons van dienst kunnen zijn. Wij zullen in ieder geval maar -geen tijd meer verliezen". De inlanders verdrongen zich om de tent, toen Haver naar buiten trad en bij die gelegenheid bleek tevens zijn buiten gewone populariteit onder het bruipe volle je. Hij begroette hen met een joviaal ge baar, drukte dezen en genen de hand en begon hun daarna in een onverstaanbaar koeterwaalsch toe te spreken. Ja, hij had zijn jongens eens willen opzoeken en kwam hun de groeten brengen van thuis, ach ja, dat was waar ook, de vrouw van Ravendra, de kleine Bilgi, had een zoon gekregen, een f linken boy, precies zijn vader. (Ravendra sprong een gat in de lucht van plezier.) Daarna ver telde Haver hun van den verwachten overval, waaraan hij het vooruitzicht ver bond, dat zij dat gespuis wel eens mores zouden leeren, wat? Die zouden zij eens even laten zien, wat het zeggen wilde den strijd aan te binden met de dappere man nen van Gigasar! Toen hij aan het eind was van zijn lange toespraak, had hij van elk zijner toehoor ders een held in den dop gemaakt, die er naar smachtte de eer van zijn geboorte plaats te mogen verdedigen. Een in het vooruitzicht gesteld feestmaal had boven dien in niet geringe mate tot deze strijd lustige stemming bijgedragen. Met koortsachtige haast werd het kamp in staat van verdediging gebracht. Rond om de tenten werden wallen opgeworpen en daarachter loopgraven aangelegd. Ha milton verdeelde de wapens en miss Boyard zorgde er voor, dat elkeen behoor lijk van proviand werd voorzien. En nauwelijks was men hiermee gereed, of men had de poppen aan het dansen. Een geweldige stofwolk, welke boven den pas zichtbaar werd, kondigde de komst van een grooten troep ruitens aan. Dicht bijhet kamp verminderden de roovers hun vaart. Vermoedelijk waren zij eenigszms verbaasd, in plaats van de ver wachte verwarring een schijnbaar uitge storven kamp aan te treffen, waarvan de dreigende wallen echter tot voorzïch- tdgheid maanden. En daarop barstte het eerste salvo los. Een oogenblik ontstond onder de aan valler^ een paniek, maar toen zij van den eersten schrik bekomen waren, begonnen zij. in een wijden boog het kamp te omsin gelen. Blijkbaar was het hun bekend, dat de verdedigers niet groot in aantal kon den zijn. Nu vielen zij van alle kanten tegelijk aan en daarmee werd het bittere ernst. De mannen in het kamp verdedigden zich heldhaftig, maar het zag er al spoe dig naar uit, dat zij tegen de overmacht niet lang stand zouden kunnen houden. Hoewel de roovers van tijd tot tijd gedwon gen werden te retireeren, verzamelden zij zich toch telkens weer opnieuw tot den aanval, De rij mannen achter de wallen begon geleidelijk hiaten te vertoonen. Hamilton was reeds met een schot in den arm naar zijn tent gedragen en Ellen wist bijna niet meer wie van de gewonden zij het eerst moest helpen. Met opgestroopte mouwen stond Haver als een rots in de branding. Hij rende van den een naar den ander, sprak hun moed toe, sleepte de gewonden naar de daar voor aangewezen tent, greep in, waar de toestand gevaarlijk dreigde te worden en elk schot uit zijn revolver was een treffer. „Niet opgeven, jongens, wij redden het wel! Laat je niet klein krijgen!" Intusschen besefte hij zeer wel, dat de volgende stormloop het einde zou betee- kenen en daarmee hun volkomen onder gang. Hij haastte zich naar Ellen in de tent. „Het is uit, miss Boyard! Onze menschen kunnen niet meer en ook de munitie is bijna op. Het dunkt mij het beste Verdraaid, wat is dat. nu weer? Hoort u niets?" Hij rende naar buiten en. keek om zich heen. „Miss Boyard, miss Boyardi" Zij stond reeds naast hem; met beide handen klemde zij zich aan zijn arm vast. Uit het Westen naderden onder zwaar motorgeronk, een, twee, vier, zes vlieg tuigen! Trotsch kwamen zij aanvliegen; in hun gelijkmatige, door niets te weer houden snelheid lag iets van onbedwing bare kracht. „Miss Boyard!" stamelde Haver. „Ik ge loof, dat dat we gered zijn! Vlug, wij moeten de Engelsche vlag hijschen!" Ja, het was inderdaad hun redding en zij kwam, als een wonder, op het laatste oogenblik. De vliegtuigen schenen- eerst zijwaarts te willen afwenken, maar daarop bemerk ten de inzittenden het kamp. In een rech te lijn werd hiernaar koers gezet, terwijl de machines steeds lager daalden. De roovers waagden geen nieuwen aan val. Zij verzamelden zich in alle haast en zochten daarop hun heil in een wilde vlucht. Intusschen waren de vliegtuigen echter reeds boven het kamp aangekomen, zij streken op geringe hoogte over de rij ten ten en plotseling hoorde men het ra telen van een machinegeweer, dat zonder pardon met de vluchtende roovers afre kende. Binnen enkele oogenblikken was het bloedige werk volbracht. De zes machines landden zonder bijzon dere moeilijkheden in de onmiddellijke na bijheid van het kamp. „Hamilton!" riep kapitein Blackworth, toen hij voor het veldbed stond, waarop de gewonde piloot was neergelegd. „Be roerde kerel, wat spook je toch allemaal uit?!" Hij drukte zijn vriend zoo stevig de hand, dat Ellen Boyard zich genoodzaakt zag in te grijpen. „Een van zijn armen is al geblesseerd!'* lache ze. „Ik geloof niet, dat het noodig is om den tweeden nog onbruikbaar te maken!" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3