Kosthuis gevr. Speciale mooie Kerstboomen Politiesportvereeniging „Velsen" een bloeiende organisatie Schumacher achtNederlandsche schadeen bondig herstelbaar Provinciale Staten behandelen begrooting voor 1947 Woning B0UCKAERT Luidsprekers Eerste Winterlezing DE WEDERKOMST VAN CHRISTUS Geschikte Mannelijke en Vrouwelijke Werkkrachten „HET ONBEWOONDE EILAND" Vele takken van sport worden met succes beoefend Dat de politiemenschen te Velsen him I aan de politie-schietkampioenschappen te Vrijen tijd goed gebruiken blijkt uit de Wassenaar. verschillende takken- van sport die er be- j Dat er ook voor' de echtgenooten der oefend worden. Allereerst is er de afdee- ling voetbal. Met twee elftallen neemt de P.S.V. de§l aan de competitie van den Ned. Politie Sportbond, district West. In 1946 behaalde het eerste elftal het lands kampioenschap van den N.P.S.B. Dit jaar komt het elftal uit in afdeeling A van district West, tezamen met de politie- elftallen Alkmaar, Apiersfoort, Bussum, Haarlem, Hilversum, Leiden en Den Haag. Op het oogenblik bezet het elftal qnge- slagen de eerste plaats. Er werden zes wedstrijden gespeeld, waarvan er vijf wer den gewonnen en één gelijkgespeeld met een totaal doelgemiddelde van 39 vóór en 3 tegen. De middenvoor Van Onselen, be zet deze plaats eveneens in het Ned. Poli- tie-elftal dat onlangs te Utrecht een 54 overwinning behaalde op het Ned. militair elftal. Het tweede elftal komt uit in afd. B van district West, samen met de elftal len Haarlem II, Hilversum II, Dordrecht, Katwijk, Wassenaar en Zaandam. In deze afdeeling bezet Zaandam de eerste plaats, terwijl de Velsenaren met twee punten uit zes gespeelde wedstrijden geen waardige volgelingen van hun clubgenooten in afd. A zijn. Wat 4e wandelafdeeling betreft, deze bestaat uit twintig man en heeft aan di verse wandeltochten in de omgeving deel genomen. De Vierdaagsche te Nijmegen werd zonder uitvallers met 14 tippelaars, onder leiding van Inspecteur Van Buuren geëindigd. Tezamen met de trainings- tochten werd dit jaar een afstand van ruim< 1000 K.M. afgelegd. Veel interesse bestaat er ook voor bridgen. Met drie ploegen wordt deelge nomen aan de competitie van den Ned. Bridgebond. Dit zijn de eerste politieteams die aan deze competitie deelnemen. Wat het zwemmen betreft, iederen Vrij dag wordt van 1718 uur geoefend in het Velserbad, onder de bekwame leiding van inspecteur Timmermans. Het voornemen bestaat binnenkort onderlinge wedstrij den te organiseeren. De schermsport wordt eveneens be oefend. Gebrek aan materiaal is echter oorzaak, dat de beoefening practisch stil staat. Een zevental leden oefent zich regel matig in het boksen in de gymnastiekzaal van het hoofdbureau. Athletiek wordt niet vergetpn. Bij de landskampioenschappen te Arnhem en den Brouwerskolk-loop te Overveen werden successen geboekt. Een achttiental leden behaalde het diploma van de Nationale Vereeniging tot bevordering der Harmoni sche Lichaamsontwikkeling. Het schieten vindt plaats op een schiet baan in het duinterrein. Men doet mee Aan halte Hoogovens stoppen meer treinen In verband met een verzoek van de ge zamenlijke buurtvereenigingen van Vel- sen-Noord aén de Ned. Spoorwegen heeft de Dienst van de Exploitatie medegedeeld, dat onderstaande treinen alsnog aan de halte Hoogovens in de tweede helft van December zullen stoppen: Dagelijks: de treinen 2220 (van Bever wijk) v.m. 8,54 u.; 2224 (idem) v.m. 9,54 u.; 2244 (idem) n.m. 14,54 u.;. 2268 (idem), n.m. 20,54 u.; 2223 (van Velsen-IJm. O.), n.m. 12,17 u.; 2231 (idem); n.m. 14,17 u.; alléén Zatex-dags: trein 2232 (van Bever wijk) v.m. 11,54 u.; alléén op Zon- en Feestdagen: trein 2211 (van Velsen-IJm.- Oost) v.m. 9,17 u.; 2219 (idem) v.m. 11,17 u. Herstel van bijzondere lagere scholen Het bestuur van de schoolvereeniging Durban. Kota Inten, RotterdamJava, 7 Dec. „Uw Koninkrijk Kome", het R.K. School- 12 mn\ .pe„rl™ """J"6' "MteMam- 7vr~„v.,j Australië, 7 Dec. te Colombo. Neleus, 4 Dec. van bestuur te Velsen-Noord en het bestuur Uverpool naar BaUk papail pieler' p<, Hooshi mannen wordt gezorgd, blijkt wel uit het volgende: Buiten de verplichte gymnas tiek, verbonden aan de opleiding voor de jongere agenten, bestaat er een clubje voor de dames van de leden, die iederen Maandag van 2021.30 uur turnen in de gymzaal van het hoofdbureau. Behalve deze sport bestaat er nog een tooneelclub. Wat het wel en wee hiervan aangaat, we komen er nog nader op terug. Een eigen clubblad. Sedert Juli j.L is de P.S.V. Velsen in het bezit van een clubblad, dat maandelijks verschijnt en keurig verzorgd is. Wat nu de verdere plannen betreft? Hiervan kunnen we verklappen dat ter gelegenheid van het 2e lustrum, dat in 1947 plaats vindt, diverse wedstrijden worden georganiseerd o.a. een groote wan- delmarsch, een voetbaltoumooi, zwem wedstrijden, terwijl een feestavond op het programma staat. De actieve voorzitter van de vereeniging is inspecteur Lansaat, wien we zeker een woord van waardeering niet mogen ont houden, voor de wijze waarop hij een zoo groote verscheidenheid tot één geheel weet saam te voegen. Siiit bij gerepatrieerde kinderen Dezer dagen had te Wijk aan Zee in Hotel Kennemerduin een Sint Nicolaas- feest plaats voor ongeveer 100 gerepatri eerde kinderen uit Indië. Toen omstreeks drie uur de Sint, vergezeld van zijn twee knechten per auto arriveerde, was het voor de, meeste kinderen een eerste kennisma king met den Bisschop op Nederlandsch grondgebied. Er werd spontaan gezongen en het was op de kindergezichten te lezen, dat, na de doorstane ellende, zij oprecht genoten. Het hoogtepunt van den middag was het moment dat de zwarte knechten zakken vol met cadeaux binnen brachten, die door den Sint persoonlijk aan de kinderen wer den uitgedeeld. Al met al een geslaagd feest, dank zij de- medewerking van het comité Nederland helpt Indië, het oudercomité, den eigenaar van Hotel Kennemerduin en het D.B.V.O. te Haarlem. De directeur van het D.B.V.O., jhx\ Sandberg woonde het feest bij. SCHEEPVAART K. P. M. Tegelberg, 7 Dec. van Napels ver trokken. wordt 13 Dec. in Southampton verw Boissevain, 7 Dec. van Port Said n. Amsterdam. K. N. S. M. Hercules, 6 Dec. van Izmir naar Glbraltar. Adenburg, 6 Dec. van Zighi naar Pan- cras. Oksiwi, G Deo. te Lissabon. Hennes, 6 Dec. van Catagena naar Puerto Plata. Kemphaan, 8 Dec. ie Amsterdam. Carvbia, 7 Dec. van Amster dam naar Aarhus. Omen, 7 Dec. te Bordeaux Juno, 7 Dec. Ouessant gepasseerd. Oceaan. Laomedon, 3 Dec. van Colombo. M(j Nederland. Java. 8 Dec. van IJmulden naar Indië. Noord Brabant, 7 Dec. van Sibu n. Pacilickust Amerika. H. A. L. Kedoe, 7 Dec. te East Londen 8 Dec. naar Port Elisabeth. Randfontein. 7 Dec. van Kaapstad naar Las Palmas. Bur. Wijsmuller. De sleepbooten Soegie, Beatrix en Margriet, slepende het Jullana- droogdok van Curacao naar Soerabaja, bevonden zich 7 Dec. op 11 graden. 10 min. Noorderbreedte en 76 graden 32 min. Westerlijke lengte. Agioi Victores (charter). 7 Dec. Rotterdam— Calcutta,' 7 Dec. te Karachi. Aldabi, BahiaRot terdam, passeerde 8:Dec. Madeira-. Algeni'b, Per il ambuco—Rotterdam, 8 Dec. passeerde Madeira. Alphard, 7 Dec. van Montevideo naar Santos. Amstelstad, Rotterdam—Perzische Golf, 8 Dec. van Antwerpen. Atlantic Wind, 8 Dec. van St. Nazalre te Rotterdam om voor Australië te laden. Gordlas, 5 Dec. van New York te Curacao. Hedel, van Rotterdam en Swansea naar St. John (N.B.), passeerde 6 Dec. Mumbles. Ittersum, RotterdamZuid Amerika, passeerd^ 8 Dec. St. Vincent. Japara, JavaRotterdam, passeerde 7 Dec. om 23 uur Minicoy (ten W. van Ceylon). Johan de Witt, BataviaAmsterdam, 6 Dec. van Bombay. Kedoe, BeiraEast Londen, 6 Dec. van Velsen Een gemeentelijk huisvestingsbureau Adviescommissie uit de burgerij voorgesteld B. en W. schrijven aan den gemeente raad: Tot een der grootste problemen van onze gemeente behoort wel dat der volks huisvesting. Een onderdeel hiervan is de verdeeling van de beschikbare woonruim te.'Zooals u bekend zal zijn, werd deze verdeeling tot dusverre verzorgd door het Provinciaal Bureau Verzorging Oorlogs slachtoffers. Met ingang van 1 Januari 1947 zal dit bureau deze werkzaamheden staken en zal dus door de gemeente in deze be hoefte moeten worden voorzien. Het is naar onze meening niet wensche- ijk, dat de moeilijkheden, die zich kunnen voordoen ten aanzien van dit onderwerp, steeds worden opgelost door toepassing van het zeer sterk ingrijpende Vorderingsbe- sïuit Woonruimte dat, na het afwegen van belangen van meer dan één gegadigde, vrijwel steeds bij de niet begunstigde ge gadigden een onbevredigd gevoel zal ach ter laten. Veel daarvan zal kunnen worden voor komen, indien het. de bevolking duidelijk is, dat getracht wordt elk element van willekeur te elimineeren. Wij hebben ge meend, dat gepoogd moet worden, dit te bereiken door bij de beoordeeling de in gezetenen in te schakelen, in den vorm van een adviescommissie. Het zal noodig zijn, naast deze adviescommissie uit de burgerij, een bureau in te stellen, dat de dagelijksche werkzaamheden verricht. Wij stellen ons voor aan dit bureau te verbinden een drietal personen op ar beidscontract werkzaam, te weten, 1 ad ministrateur, 1 typiste en 1 controleur. De benoodigde gelden, voorloopig geraamd op" f 8.500.dienen op de begrooting voor het jaar 1947 te worden uitgetrokken. Daar het evenwel noodzakelijk zal zijn reeds met ingang van het nieuwe jaar de be schikking te hebben over bovenvermeld personeel zullen thans reeds voorbereiden de maatregelen getroffen dienen te wor den. DE POLEN ERGEREN ZICH De correspondent van de „Times" te War schau mejdt, dat het bezoek van dr. Schuhmacher, den leider der Duitsche so ciaal-democraten aan Londen, in officieele Poolsche kringen veel bezorgheid wekt. De Poolsche bladen noemen het een schandaal en beschouwen het als een waarschuwing aan Polen ten aanzien van de Britsche houding tegenover Duitschland en onvriendschappelijke gezindheid jegens Polen. MIJNWERKERS OPGESLOTEN. In een kolenmijn nabij Londen heeft zich een ontploffing voorgedaan, tenge volge waarvan 16 arbeiders van de buiten wereld werden afgesloten. Drie hunner zijn ongeveer een uur na de explosie door een reddingsploeg bevrijd. Zij waren ge wond. De dertien overige mijnwerkers be vinden zich nog in de mijn. Alle Duitschers gekant tegen eenigerlei annexatie Dr. Kurt Schumacher, voorzitter van de Duitsche sociaal-democratische partij, thans verblijvend in Londen, heeft op een vraag van een ANP-redacteur verklaard, dat dc Duitschers van uiterst links tot uiterst rechts gekant zijn tegen eenigerlei an nexatie van Duitsch grondgebied door Ne derland. De door Duitschland aan Nederland toe gebrachte schade is herstelbaar, aldus dr. Schumacher, permanente annexatie echter is voor Duitschland iets onherstelbaars. De voorgestelde gebiedsuitbreiding heeft in Duitschland verbittering gewekt. Hij be treurde een dergelijke politiek, die meer behoort bij jonge nationalistische' volken dan hij een volk als het Nederlandsche. Annexatie houdt een nieuw gevaar voor conflicten in. Over het vraagstuk der herstelbetalingen zelf kon dr. Schumacher, weinig zeggen. 1 Duitschland en een groot deel van de wereld zijn verwoest. De in West-Duitsch- land opeengepakte millioenen staan voor de verhongering. De wederopbouw van zoek aan Engeland zeide dr. Schumacher zeer tevreden te zijn. Dr. Schumacher heeft tijdens een onder houd met de Britsche ministers Dalton en Hynd geprotesteerd tegen de Nederland sche en Belgische aanspraken op grens wijziging. Als deze eischen worden inge willigd, aldus Schumacher, en de geallieer den geen economischen steun aan Duitsch land verleenen, zullen zij verantwoordelijk BINNENLAND BH de laatste uiigiffe van tabaks- en ver snaperingen- en gemengde kaarten is wederom een toeneming van de vraag naar de gemengde kaarten geconstateerd. ,Het. tribunaal te Nijmegen heeft W. P. K. ex-w*ethouder voor de sport aldaar veroordeeld tot twee jaar interneering met aftrek zijn voor een groeiend nationalisme, dat arrest, zoodat hij 1 April 1947 in vrijheid gesteld snel in militarisme zou kunnen overgaan. zal worden. Tevens weid hij ontheven uit de snel in militarisme zou kunnen overgaan. I Deze gevolgen, zoo voegde hij hieraan toe, zouden ongetwijfeld door de Sovjets wor den uitgebuit ten nadeele van de Wester- sche mogendheden. Merkwaardige uitlatingen. Volgens den Weenschen correspondent van de „Times" heeft de Oostenrijksche vice-kanselier dr. Scharf in een verklaring aan een Amerikaansch correspondent ge protesteerd tegen de door Schumacher, den voorzitter van de sociaal-democratische partij in Duitschland, op een persconferen tie te Londen gemaakte opmerking, dat nie mand kan zeggen, dat de grens tusschen Oostenrijk en Duitschland definitief is. Als voorzitter van de Oostenrijksche socialisti sche partij en als lid van de regeering legt dr. Scharf er den nadruk op, dat zijn partij ondubbelzinnig gekant is tegen „An- Europa is volgens dr. Schumacher alleen scMllsl.. tegen alle grenswijzigingen',' on mogelijk in het kader van een internatio naal socialistisch plan. Naar aanleiding van een eerder door hem geuite afkeuring inzake levering van electrischen stroom aan de Westelijke lan den, zeide dr. Schumacher dat Duitschland zestig'procent van zijn stroom exporteert met het gevolg dat allerlei bedrijven moes ten worden stopgezet. Hij ziet zeer wel in, dat een land als Nederland het kleine percentage stroom dat het van Duitschland betrekt niet kan missen, doch in het groote verband gezien staat hij afwijzend tegenover verhooging van den stroomuitvoer, zooals die heeft plaats gehad nadat de kolenexport was 'ver minderd. Ook naar Nederland? Op de vraag, of hij het nuttig zou achten persoonlijk in Nederland de verwoes tingen in oogenschouw te nemen en zich een indruk te vormen van het in ons land doorstane leed, bevestigde dr. Schumacher zijn uitspraak, dat hij gaarne elk land, dat hem daartoe uitnoodigt, zou bezoeken, om er met de progressieve stroomingen in con tact te komen. Hij is nog nooit in Neder land geweest. Met name acht hij toenade ring tot de Nederlandsche socialisten ge- wenscht. Het Westeuropeesche socialisme heeft geacht of deze gunstig of schadelijk voor Oostenrijk zijn. Oostenrijk wil de grenzen van 1937, aldus dr. Scharf. De andere twee democratische partijen zijn het volgens Scharf hiermee eens. Ook een tolunie acht hij uitgesloten. Wel wil de socialistische partij volgens deze verklaring goede na buurbetrekkingen met Duitschland onder houden, hoewel op (het oogenblik economi sche betrekkingen niet mogelijk zijn. Geen reclameborden meer zonder vergunning Nieuwe ontwerp-verordening tegen ontsierende reclame men in net eereeomi Tot dusver bestaat ten aanzien van de sehe Schouwburg". welk comité zich dezer da- wering van ontsierende reclame binnen de hij i kiesrechten. Verder werd hem de uitoefening van een openbare functie en het dienen by de gewapende macht ontzegd. Zijn radio-toestel en zijn meubelen werden verbeurd verklaard. Bo vendien werd hij beboet met f 4000. De ex-NSB-hurgemeestcr van Maastricht, mr. J. P. is door het Bijzonder Gerechtshof ver oordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. Hij was in 1943 lid van de Waffen-SS geworden en had tot het eind van den oorlog dienst gedaan in de Duitsche leger. Mr. P. was voor den oorlog advocaat in Eindhoven. De eisch was 18 jaar ge weest. Aan de Boorlaan te Den Haag zullen semi- permanente kantoorlokalen worden gebouwd ter oppervlakte van 3600 vlerkante meter, welke be- stemd zijn voor departementale diensten. In de gebouwen zal zoo weinig mogelijk hout verwerkt worden. Het personeel van het Afwikkelingsbureau) Concentratiekampen heeft zijn instemming betuigd met het door de leiding ingenomen standpunt. De hoofden van de afdeelingen secretariaat, inlichtingen en documentatie, als- mede ongeveer 75 procent van het gezamenlijke personeel hebben ontslag genomen. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft uit spraak gedaan in de zéak van een aantal kor- poraals van het korps molordlenst contra den Slaat der Nederlanden. De korporaals waren van meening, onrechtmatig te zijn opgeroepen in werkelijken dienst. Het hof wees den eisch der korporaals af en veroordeelde hen in de kosten van het proces. In een te Amsterdam gehouden vergadering van kamerhuurders is opgericht de bond van kamerhuurders, welke een actie zal voeren tegen misstanden op'het gebied van kamerverhuur. Twee Dakotaloestellen van de K.N.I.L.M., die Woensdag uit Nederlandsch Indië waren ver trokken met post en pakketten aan booi'd, af komstig van de 7-December-dlvisie, zijn op Schiphol aangekomen. Prins Bernhard, dr. J. E. baron dc Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland en mr. A. J. d' Ailly, bur gemeester van Amsteidam, hebben zitting geno men in het eerecomité van het comité „Holland- kom dezer gemeente alleen de vrij sobere bepaling opgenomen in de Algèmeene Po litieverordening, luidende: „Met boete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden of hech tenis van ten hoogste zes dagen wordt ge straft ieder, die op van den weg af zicht bare wijze reclame aanbrengt of heeft, in dien hierdoor naar het oordeel van burge meester en wethouders het stadsschoon wordt geschaad. Deze bepaling is niet van een eigen taak en zal zijn eigen vorm moe- toepassing op reclames in het landelijk ge- ten vinden. Andere volken dan het Duit sche zullen daarbij leiding moeten geven. De Duitsche jeugd staat voor het grootste deel nog afzijdig van de politiek. De SPD, de grootste partij in het Westen, bevat ook het grootste percentage der poiitiek-geor- ganiseerde jongeren. In hoeverre de Duit sche jeugd op het oogenblik voor nieuwe gedachten toegankelijk is, hangt in de eerste plaats af van de oplossing van het nijpende voedselprobleem. Over zijn be- der Da Costaschool hebben het gemeente bestuur verzocht, gelden beschikbaar te willen stellen voor het aanbrengen van herstellingen aan de onder hun bestuur staande scholen. Deze scholen zijn gedu rende de bezetting dusdanig beschadigd, dat het aanbrengen van herstellingen nood zakelijk was om het onderwijs in deze scholen voortgang te kunnen doen vinden. Deze verzoeken moeten behandeld wor den overeenkomstig art. 72 der L.O. wet 1920. De beschikbaar te stellen gelden zul len worden terugontvangen van het mini sterie van Financiën. B. en W. stellen den raad voor, de gevraagde medewerking te verleenen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: A. van Leeuwende Jong, d., Edisonstraat 25, IJmuiden; C. Gerritsvan der Putsen, d., Hagelingerweg 89, Santpoort; A. Prins —de Graaff, z„ Kennemerlaan 120. IJmuiden; A. EI. Fenger—Arisz, d., Hagelingerweg 140, Sant poort; M. C. J. Vrijhoef—Blüm, z„ Platanen- straat 33, IJmuiden-Oost; P. C. Geijteman Thïele, z„ Kompasstraat 35, IJmuiden; P. M. van Kampen—Huijkens, z.. Da Costalaan 3, Driehuis; J. W. van den Boschde Haan, z., IJmuider- etraatweg 176, IJmuiden; C. W. Schoenmaker- Evers, <J„ .Zeeweg 274, IJmuiden. OVERLEDEN: F. Berkhout, 47 j„ echtg. van Z. Muurüing, J. Kostelijklaan 27, Velsen; G. H. Surink, 57 j„ echtg. van J. M. P. Groen, Gr. Hout of Koningsweg 179, Velsen-Noord; F. G. Starreveld 53 j., echtg. van J. II. Bongers, Duin en Kruid'bergerweg 16, Driehuis. ONDERTROUWD: P. van Deenen, Stuijvesaait- ■traat 12, Haarlem en J. van Egmond, Kweekers laan .11, Santpoort, Toek. adres: Stuljvesantstr. 12, Haarlem; W. A. de Bruin, Terburgstraat 27, Santpoort en J. van Es, Torricelllstraat 22, IJmui den. Toek. adres: Torricelllstraat 22, IJmuiden; J. Swlers, Leeuweriklaan 8, IJmuiden-O. en J. G. Starken, Musselkanaal Sluiskade 89, Onstwed- de. Toek. adres: Onstwedde; W. M. Kappert, Casembrootstraat 11, IJmuiden-O. en F. Leut- scher, Casembrootstraat 11, IJmuiden-O. Toek. adres: Casembrootstraat 11, IJmuiden-O.; A. M. Vos, Sumatrastraat 52 III, Amsterdam en W. H. Boekhout, Heidestraat 34, IJmuiden-O. Toek. adres: Sumatrastraat 52III, Amsterdam; Th. Mooij, Spilbergenstraat' 16, IJmuiden-O. en A. van der Linden. Trompstraat 24, IJjnuiden-O Toek. adres: Vleetstraat 12, IJmuiden; R. van den Hul, Esehdoornstraat 28, IJmuïden-O. en A. Spieker, Eschdoornestraat 28, IJmuiden-O. Toek. adres: Esehdoornstraat 28, IJmuiden-O.; W. Gor ter, Meeuwenlaan 49, IJmuiden-O. en T. J. Thiel, Kanaalstraat 256. IJmuiden, Toek, adr.: Trawler kade 14, IJmuiden; E. J. Carels, Heemskerck- laan 22, Naarden en G. Jonker, Hofdijklaan 94, Driehuis. Toek. adres: Hofdijklaan 94. IJmui- den-O.; P. J. Bakker Voorplaats 18, Santpoort en D. Visser, Neptunusstraat 36 rd.t IJmuiden. GEHUWD: J. Fortuin en A. v. Beusekom. Bik en Amoldkade 12, IJmuiden; F. de Haan en T. Sieveknig, Meerstraat 23, Beverwijk; F. Hilter- man en H. L. Bodt, Wulverderlaan 11, Santpoort; Krijger en II. M. Hendrikx. Kanaalstr. 25 rd, Britseh IndiëRotterdam, 9 Dec. te Valencia. Prins Willem van Oranje. 8 Dec. van Rotterdam te Alexandrië. Sibajak. RotterdamJava, 8 Dec. 7 uur van Malta. Stad Maassluis, 9 Dec. van Antofagasta te Pisco. Straat Malakka, 7 Dec. van Singapore te Sydney. Tiba, Montevideo—Ant werpen, passeerde 6 Dec. om 17.15 uur St. Vin cent (K.V.). Tonny W. Vinke en Robert W. Vin- ke, 5 Dec. van Tabelbaai. Weltevreden, Rotter dam—Java, passeerde 9 Dec. om 1 uur Ouessant. Westplein, RotterdamPerzische Golf, 6 Dec. van Genua. Noordwijk, 8 Dec. te Ponta Delgada, vertrekt 9 Dec. naar Amsterdam. Andljk, 7 Dec. van New York naar Rotterdam. Barendrecht, 9 Dec. van Rotterdam naar Aruba. Berkel, 6 Dec. van Cardiff te Dakar. Duivendijk, Rotterdam Pacifickust, 7 Dec. te en 8 Dec. v.m. 2 uur van Willemstad (Curasao). Mijdrecht. Rotterdam Buenos Aires, 7 Dec. passeerde Teneriffe. Sta- gas, 4 Dec. van Rangoan naar Singapore. Tjlsa- dane 4 Dec. van Amoy te Hongkong. Zuyder- burgh, 6 Dec. van Huelva naar Rotterdam, 8 Dec. van Gibraltar. Doonpan, 30 Nov. van Oran te Cetto. Öulveland, 8 Dec. van Rotterdam te Leith. Backerland, 8 Dec. van Blyth naar Lon den. June, 8 Dec. van Middlesbro te Kopen-1 hagen. Leuvehaven, 7 Dec. van Kopenhagen te Gothenburg. Nottio, 8 Dec. van Emden naar Leith. Sambre, 8 Dec. van Rouen via Antwerpen naar Rotterdam. Urmajo, 8 Dec. van Middlesbro te Renders. Wim, 7 Dec. van Spesshult naar Delfzijl. Hedel, Rotterdam—St. John (NE.), was 8 Dec. op 160 mijl ten Westen van Land's End. Beta, 8 Dec. van Rotterdam te Leixoes. Hada, 8 Dec. van Le Havre te Antwerpen. Hast 5, 7 Dec. van Rouen naar Kopenhagen. Heeren- gracht 7 Dec. van Lissabon naar Rotterdam. Om- landia, 7 Dec. van Antwerpen te Rouen. Scheldt (charter, Muller), 8 Dec. van Rotterdam te Midd lesbro. Zeehond, 8 Dec. van Oscarshamn te Hamina. Flvel, 5 Dec. van Soqthampton te Midd lesbro. Hasewint, 6 Dec. van Rotterdam te Hull. Lena, 6 Dec. van St. Louis du Rhone te Tunis. Prins Bernhard, 4 Dec. vail Leith naar Wisbech. Sparta, 3 Dec. van Waterford naar Belfast. Union, 5 Dec. van Delfzijl te Londen. Besluiten der politieke commissie De subcommissie van de Politieke en Veiligheidscommissie der UNO heeft met elf tegen vijf stemmen een Latijnsch- Amerikaansche motie goedgekeurd waar in een diplomatieke breuk met Franco wordt aanbevolen. In de politieke commissie van de UNO is de Australische resolutie inzake het ge bruik van het recht van Veto in den Vei ligheidsraad aangenomen. De resolutie verzoekt den permanenten leden van dien raad er voor te zorgen „dat van het Veto recht een zoodanig gebruik wordt gemaakt, dat het nemen v^n spoedige besluiten er niet door in gevaar wordt gebracht"- De resolutie beveelt verder aan een proce dure te volgen, waarbij moeilijkheden ten gevolge van het gebruik van het Veto tot Ter behandeling van de provinciale begroo tingen 1947 kwamen de leden der Provinciale Staten van Noordholland bijeen. De waar nemend fractie-voorzitter'der K.V.P., de heer J. Groen opende de algemeene beschouwin gen en' zeide lof te hebben voor die leden van Ged, Staten, die tot 1 October 1941 hun werk zaamheden hebben vervuld. „Op het juiste oogenblik zijn zij afgetreden." Vervolgens besprak hij de verkiezing der tegenwoordige leden van het college. De K.V.P. had bezwa ren tegen het opnemen van communisten en wilde de Prolestantsch-Ohristelijke groepen vertegenwoordigd zien. Toch zal de R.K. frac tie het college welwillend tegemoet treden. Spr. ondersteunde de belastingpolitiek van Ged. Staten, De grondbelasting drukt echter te veel op de inwoners. Ten aanzien van het voorstel om de salarissen van het provinciaal personeel te verhoogen in den geest van dea plannen voor het rijkspersoneel, merkte spr. op, dat zijn fractie het zal steunen. Het stem de hem tot voldoening, dat uiterste soberheid' met de financiën betracht zal worden. Geluk kig worden echter de subsidies gehandhaafd. Ook mr. R. C. Bakhuizen van den Brink (P.v.d.Vbesprak de verkiezingen van Ged. Staten en zeide bezwaren te hebben tegen het daarin zitting hebben van commu nisten. De C.P.N. is geen zuivere Nederland sche partij en heeft punten van overeen stemming met de N.S.B. De houding welke de K,V.P. heeft aangenomen, noemde spr. te leurstellend. Mr. A. d e Roos (P.v.d.AO weidde uit over de politieke vernieuwing, om vei-volgens de samenstelling van het college van Ged. Staten te bespreken. Het standpunt van de K.V.P is' nog steeds niet duidelijk en men tast in het duister omtrent haar bedoelingen. De com munisten hebben in Noordholland een groote afvaardiging en daarom mogen zij een ver antwóórdelijkheid opeischen. Laatste kans op vrede in China thans verkeken! De Chineesche communisten hebben een aanbod van generaal Marshall (naar men gelooft het laatste dat hij zal doen) ver worpen. De Amerikaansche generaal tracht reeds geruimen tijd bemiddelend tusschen de nationalisten en communisten in China op te treden. De communistische leider ysjoe-en-Lai heeft medegedeeld dat er geen „basis voor onderhandelingen tus schen de twee partijen bestaat". In goedingelichte kringen te Nanking vreest men thans dat een grootscl^epsche burgeroorlog in China niet meer kan wor den tegengehouden. deelte der gemeente" In een schrijven aan den gemeenteraad zetten B. en W. thans uiteen dat dit voor schrift hetwelk alleen een repressieve be- teekenis heelt, onvoldoende waarborg biedt, om in alle gevallen aan het gevaar van ontsierende reclame te ontkomen. Naar hun meening dient hiervoor een regeling met een preventieve strekking in de plaats te komen in dien zin, dat voor het aanbrengen van reclame steeds vooraf vergunning, van B. en W- noodig is. Dit zal het mogelijk maken van te voren na te gaan of de te brengen reclame al dan I niet ontsierend zal zijn. In verband hiermede stellen zij den-raad I voor over te gaan tot vaststelling van een ontwerpverordening tot wering van ont- I sierende reclame op, of aan onroerende goederen in de beboliwde kom der ge meente Velsen, en tot intrekking van het. bepaalde in artikel 141b der Algemeene Politieverordening. Zij wijzen er voorts nog op, dat op het landelijk gedeelte der gemeente reeds van toepassing is de „Reclameverordening Noordholland". Gepeiisionneerden vragen een toeslag De Algemeene Nederlandsche Bond van Ge- pensionneerden en de Bond van de Gepen- sionneerden bij de Nederlandsche Spoor- en Tramwegen in de provincies Groningen, Friesland en Drente hielden te Groningen een vergadering, waarin het lid der Eerste Kamer de heer R. ZegeringHadders sprak over ,.De nood der gepeiisionneerden" De heer Zegering werd ingeleid door den voor zitter van den Bond van de Gepensionneer- den bij de Nederlandsche Spoor- en Tram wegen, den heer J. P. H, H. Castricum uit Haarlem. De vergadering sprak in een resolutie den wensch uit, dat zeer spoedig een tijdelijke toeslag over het jaar 1946 zal worden ver strekt. ;en tot het Nederlandsche volk zal wenden met een oproep om gelden bijeen te brengen tenein de, na aankoop, aan den Hollandschen Schouw burg te Amsterdam een waardige bestemming te geven. HAARLEM EN OMGEVING De arbeiderstooneelvereeni^ing; „Herman Heyermans" geeft Dinsdag 17 en Donderdag 19 December tooneelavonden in den Stadsschouw burg. Opgevoerd wordt het blijspel „Haar Laat ste Wil" van Henk Bakker. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling te Haarlem organiseert op Zondag 15 Dec. een film voorstelling in het Frans Halstheater. Vertoont wordt. ..Het beloofde land", een prachtige film over Palestipa. een land dat in liet middelpunt van de belangstelling staat. De aangekondigde film „Het lied van de rijst", wordt gedraaid in Februari a.s. In de Nachtegaalstraat ontstond Maandagmid dag een binnenbrandje, doordat een zes-jarig kindje met lucifers gespeeld had. Het vuur werd met eenige emmers water gebluscht. In een huis aan de Amsterdamsche vaart ontstond eveneens brand. De oorzaak was hier een lekke elleboog van de kachelpijp. Ook hier waren de vlammen spoedig bedwongen. De samensteller van het Esperanto, dr. Za- menhof, die 87 jaar geleden geboren werd, zal op Zaterdag 14 December in de zaal Wester- gracht 69 worden herdacht in een samenkomst, georganiseerd dooi- het contact-comité der espe- ranto-vereenigingenNederlandsche Esperanto Vereeniging, „La Estouto Estas Nia" en „Neder- landa Katoliko. Amerika herval export van steenkool Een ambtenaar der Amerikaansche re geering verklaarde gisteren, dat het, nu de Amerikaansche mijnwerkers weer aan het werk zijn gegaan, binnen een week moge lijk zal zijn dat de Vereen igde Staten weer anderhalf millioen ton steenkool per maand naar Europa exporteeren. De in de havens opgeslagen hoeveelheden kolen, waarop ge durende de staking beslag was gelegd, zijn. weer vrijgegeven. Hij achtte het echter niet mogelijk gezien de situatie nu reeds te zeggen of de Vereen igde Staten reeds vo<?r het eind van deze maand kunnen voldoen aan de toewijzingen aan Europa: een hoe veelheid van 1.635.000 ton. Overeenkomstig de order van Lewis om een eind aan de mijnstaking te maken, is gisterochtend op alle mijnvelden het werk hervat. De regeering verwacht dat de vol ledige dagproductie in het midden van deze week bereikt zal worden. De spoorwegen volgen weer de volledige dienstregelingen en de staalfabrieken hebben het op gang brengen van alle hoogovens bevolen Dankbetuiging Mede namens mijn vrouw breng ik ook dank aan mijn zoon en dochter, waar wij bij Inwonen, voor het slagen van ons 50-Jarlg huwelijksfeest. H. VAN EDEN Pres, Steijnstr. 7 rd. IJmuiden. IJmuiden; p. de Leur en A. B. de Beer, Heide-een minimum worden beperkt, straat 45, ij muiden-Oost; j. Tleleman en T. i De resolutie van Australië komt nu in Gravemaker, wiliebrordstraat 26, IJmuiden-Oost. I de plenaire vergadering der UNO. Prijs f 10 a f 15 p. w. Week end afwezig. Br. v. d. Zeë, Brinklaan 219, Apeldoorn of gedeelte van woning gevr. voor klein gezin, 3 pers. Br. v. d. Zee, Brinklaan 219, Apel doorn. ROZENSTRAAT 1 Tel. 2 9 9 9 2 B. z. a. FL. WERKSTER voor Maand., Woensd. en Donderd. Br. L 1023 bur. v. d. blad. Uw oude kinderwagen weer geheel nieuw met prima kap en regen zeiltje, moderne kleuren, vanaf f 35. 114 Echtpaar op leeftijd zoekt on- gemeub. KAMER en SLAAP KAMER en gebruik van keu ken in IJmuiden. Br. L 1034 bur. van dit blad. Spoed! WIE RUILT WONING te IJmuiden (Vleetstraat) v. woning te IJm.-O.. Driehuis of Santp. huur pl.m. f 5 a f 5.50 p. w. Brieven L 1037 bur. van dit blad. Te koop: oude kw. KINDER WAGEN. Te bevr. G Verhoef. De Genestetlaan 8, Driehuis. TE KOOP: stofzuiger compl. goed werkend en fototoestel, klapcamera Agfa met lederen étui. Te bevr Cremerlaan 14. Santpoort. Van 1 tot S meter. Keus uit-4000 stuks. Mooi groen voor versiering. P. MAKKELIE, Burgwal 3é Haarlem, Tel. 12584 Alles franco thuis. in de Ned. Herv. Kerk aan de Kanaalstraat te IJmuiden Prof. Dr. G. C. van Niftrik Hoogleeraar te Utrecht. DONDERDAGAVOND 12 DEC. - AANVANG 7.30 UUlt Gevraagd: FLINKE MEISJES voor diverse afdeelingen. Vergoeding reisgeld Prettige werkkring. Wasscherij en Chemische WasscherU HOEK EN VAART Bloemendaalschestraatweg 17. Santpoort-St. KOUSEN FABRIEKEN HIN N.V., HAARLEM Wij hebben plaats voor (ook leerlingen). AMe gewenschte inlichtingen verstrekt onze Pbrsoneelsafdeeling Zijlweg 136. Haarlem (telef. 11935) van 912 en 1417 uur. Gevraagd een BANKWERKER.LASSCHER en AANKOMEND DRAAIER Aanmelden VEREEN IGDE KOELHUIZEN EN IJS FABRIEKEN N.V., Trawlerkade C 1625, IJmuiden. CULTUREEIE VEREENIGING „VELSEN" Amsterdamsch-Rotterdamsch jrooiieelgezelschao niet van A. Defresne op Vrijdag 13 December a.s.. 's avonds 8 uur in het Patronaatagetouw, Zeeweg, IJmuiden-Oost. Zaal open half acht. Toegang uitsluitend voor leden van de Cultureele Ver-

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4