Oud-leeraar van Lyceum voor het Tribunaal Begrootingen der Provinciale Ziekenhuizen Velsen Slapen ho-maar - Pijn des temeer! Noodlanding in de woestijn Voor de achtste kamer van het Haar lemsche Tribunaal onder presidium van mr. Erades, stond G. E. W., oud- leeraar van het Katholiek Lyceum in Haai-- lem terecht. Hij werd er onder meer van beschuldigd, sympathiseerend lid geweest te zijn van de N.S.B., van het letterengilde van de Kultuurkamer, van het opvoeders- gilde en van de Duïtsch-Nederlandsche Cultuurgemeenschap. Tevens werd hem ten laste gelegd, dat hij als poëzie-criticus van een dagblad een gedicht had gewijd aan Hitier ter gelegenheid van diens ver jaardag en voorts dat hij een gedicht had geschreven over het Oostfront. In den tijd dat hij rector van het Stedelijk Gymna sium in Utrecht was, had hij gefungeerd als verbindingsman tusschen de Land wacht en de Duitsche politie. Verdachte gaf het ten laste gelegde in groote lijnen toe. De toenmalige burgemeester van Utrecht, van Ravenswaay, als wiens adviseur hij optrad, had hem een wethoudérsplaa'cs aangeboden en hij had zich in principe be reid verklaard deze aan te nemen, doch hij vond het gewenscht, zooals hjj ter zitting verklaarde, nog niet meteen in functie te treden, daar hij het waarschijnlijker acht te, dat hij bij een eventueel wegtrekken der Duitschers niet zoo gauw ontslagen zou worden als rector van het gymnasium dan als wethouder. De president sprak zijn verwondering uit over het feit, dat verdachte als classicus, als iemand dus, die de werken van Plato, Seneca en Aristoteles had bestudeerd, on der den invloed kon komen van de natio- naal-socialistische wereldbeschouwing. Uit verschillende getuigenverklaringen bleek, dat verdachte niet slecht bekend stond en dat hij nog nimmer iemand had verraden. Volgens een van deze verkla ringen was W. een idealist, die zeker niet uit winstbejag, maar mogelijk wel terwille van een hoogere functie lid van de N.S.B. was geworden. Mr. Hellema, verdachtes verdediger, be gon met het voorlezen van een schrifte lijke uiteenzetting van verdachte aan gaande de motieven, die hem geleid had den bij het bepalen van zijn houding. Uit deze uiteenzetting sprak verdachtes angst voor het bolsjewisme en zijn wantrouwen tegen Engeland en Amerika. Toen het aan vankelijke optreden van de Duitschers en de eerste redevoeringen van Seyss-Inquart hem nog niet zoo slecht leken, trad hij toe tot Nationaal Front. In 1941 bedankte hij voor deze beweging, omdat hij er „een ge brek aan beginselvastheid en offervaar digheid in bespeurde". Eere-docforaat voor E. H. Krelage E. H. Krelage. De senaat der Landbouwhoogeschool te Wageningen heeft het doctoraat in de Landbouwkunde honoris causa verleend aan den heer E. H. Krelage te Haarlem. Dit is een verdiende onderscheiding voor onzen stadgenoot, die, zooals algemeen er kend wordt, zeer groote verdiensten heeft gehad voor de Bloembollencultuur. De heer Krelage was vele jaren voorzitter van het hoofdbestuur van de AJgemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur, voor zitter van den Nederlandschen Tuinbouw- raad, voorzitter van de" Nederlandsche Tuinbouwvereeniging, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Haarlem en lid van den Haarlemschen gemeenteraad. Op congressen en tentoonstellingen op het gebied van bloembollen en tuinbouw in het algemeen nam hij een zeer voor aanstaande positie in. De heer Krelage is thans 77 jaar. Toen hij in 1935 aftrad als voorzitter van Bloembollencultuur, omdat hij meende zijn functie aan jongere krachten te moe ten overgeven, beteekende dit niet, dat zijn belangstelling voor de bloembollen cultuur verminderd was, evenmin, dat hij aan het einde van zijn werkkracht geko men was. Dit is trouwens wel gebleken toen eenige maanden geleden zijn groot standaardwerk verscheen over de Bloem bollen en alles wat met teelt, handel en uitvoer verband houdt. Toen eind 1942 Mussert van zijn gesprek met Hitier terugkwam met garanties voor- Nederlands onafhankelijkheid stapte W. over zijn bezwaren heen en trad toe tot de N.S.B. Hij zeide nooit blind geweest te zijn voor Duitschlands fouten, maar koos van twee kwaden het, volgens hem, minste. De anti- Duitsche verhalen vond hij „niet erg be trouwbaar" en omdat hij geboycot werd hoorde hij weinig uit het andere kamp. Deze uiteenzetting eindigde met de woor den die hij tijdens den oorlog eens had uitgesproken: „Als Duitschland den oorlog heeft gewonnen zal ik anti-Duitsch wor den. Nu kan ik me die luxe niet permit- teeren". Mr. Hellema voegde hier nog aan toe, dat W. geen politicus is, maar dichter en geleerde. Hij drong op clementie aan, om dat W. reeds gestraft is met ontslag uit zijn leeraarsfunctie. Hij is broodeloos ge worden. De uitspraak werd bepaald op 24 De cember. Maandag Kamerdebat over Indische kwestie In de Woensdag gehouden verga dering der Tweede Kamer stelde de voor zitter voor Maandagmiddag één uur met de discussie te beginnen over de regeerings- verklaring betreffende de overeenkomst van Lïnggadjati en die behandeling voort te zetten des avonds en zoo noodig Dins dag. De heer Schouten (A.R.) was het hier mede niet eens en wenschte schriftelijke voorbereiding met het oog op de vele vragen, welke rijzen van staatsrechte lij ken, politieken en financicel-economischcn aard. Nadat de voorzitter had opgemerkt, dat schriftelijke behandeling te lang uit stel zou vergen, maakte de heer Schouten van zijn denkbeeld een voorstel. Het voor stel van den voorzitter werd gesteund door de heeren Ronime (KVP) en Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) en bestreden door de heeren Tilanus (C.H.), Vonk (P. v. d. V.) en Wagenaar (Comm.). Het voorstel-Schouten werd verworpen met 47 tegen 25 stemmen, waarna liet voorstel van den voorzitter zonder stem ming werd aangenomen. Dienstbode stal meer dan 2000 gulden Bij de Haarlemsche politie werd aangifte gedaan door G. de J. van een vermissing van honderdvijf gulden, In verband hiermee werd de dienstbode M W. van R. aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van eenige zilveren munten. Tijdens de ondervraging bekende zij, niet alleen dezen diefstal gepleegd te hebben, maar tevens dat ze bij den schoonvader van G. de J. een bedrag van tweeduizend gulden had ontvreemd. Dit geld was echter niet meer te achterhalen, aangezien de gedienstige het in drie weken had opgesoupeerd. Onze aardappelpositie is niet rooskleurig In een vergadering te Utrecht heeft minister Mansholt de jongste maatregelen, inzake de aard appelvoorziening gemotiveerd. Hij. verklaarde dat de aardappelen dezen zomer op verzoek van de Stichting van den Landbouw vrij van distri butie w'aren gekomen, omdat men gunstige ver wachtingen had van den oogst. De situatie heeft zich- echter geheel andei-s omwikkeld. In tegenstelling tot de verwachting oefenden de zandaardappelen geen prijsverlagende werking uit ten opzichte van de kleiaardappelen. Hoewel de zandaardappelen 3 cent per kilo goed'kooper waren, wil'de het publiek deze met afnemen. Het was niet voldoende een maximumprijs voor de stad en een telersprijs voor de boeren vast te stellen, het bleek eveneens noodig voor den handel een terugloopenden toeslag te bepalen, al bracht dit onbillijkheden met zich mede. De prijsstijging van de kleiaardappelen in de stad liep parallel met de opgeloopen prijzen bij de boeren. De oorzaak moet worden gezocht in het feit, dat de vraag naar kleiaardappelen oneven redig groot was. De aanwezige voorraden bleken aanzienlijk kleiner te zijn dan de schatting en om geen risico te nemen, werden de maatrege len getroffen en o.a. ook het verbod uitgevaar digd om consumptieaardappelen voor veevoeder te gebruiken. De minister deelde nog mede. niet voornemens te zijn om aardappelen bij de boeren te vorde ren. Wel moeten deze de voorraden beschikbaar houden voor de consumptie door het afsluiten van contracten. Verwacht mag worden, dat de voorraad tot 400.000 ton zal stijgen. Amerikaansch oorlogsschip brengt schilderijen terug Op 18 December wordt het Amerikaan- sche oorlogsschip „Adria" te Amsterdam verwacht met de zes schilderijen aan boord, welke door het Rijksmuseum in 1939 zijn uitgeleend voor de „World Fair" in New York. Deze schilderijen zijn „De melkmeid" van Vermeer, „Binnenkamer" van Pieter de Hooch, „Gezicht op Haar lem" van Ruysdael, „De vischmarkt", van Van Ostade, „De spinster" van Nïcolaas Maes en „Musiceerend gezelschap" van Willem Buitenwegh. Dinsdagmiddag had in het trappenhuis van het Haarlemsche Stadhuis een korte plech tigheid plaats, tijdens welke het gedenkraam, dat de inwoners van Venray bij- monde van hun burgemeester, den heer A. Jansen aan het gemeentebestuur van Haarlem overdroegen, door burgemeester M. A. Reinaida werd aanvaard. - Op de foto bedankt de heer Reinalda zijn ambtgenoot uit het getroffen Limburgsche plaatsje voor het zoojuist onthulde raam. Provinciale Staten Het Sanatorium bij Santpoort wordt op 1 Juni opgeheven Woensdag hebben Provinciale Staten de behandeling van de provinciale begrooting voor 1947 voortgezet. Allereerst waren de leden van Ge deputeerde Staten aan het woord. Mr. dr. Witteman (K.V.P.) zeide verheugd te zijn, dat nu weer de taak in samenwerking met de Provinciale Staten vervuld wordt. Er is ge sproken over vernieuwing, maar het college heeft nog te weinig tijd gehad daaraan aan dacht te besteden. Ook ontbreekt er geld. Thans wordt alleen gedacht aan herstel van gemeenten als Den Helder en IJmuiden. Met subsidies moet niet te ruim worden omge sprongen: naar behoefte behoort te worden uitgegeven. Tegen een algemeene verhooging van 10 bestaan bezwaren Spr. betoogde, dat de gedachten minder af te lossen, het reservefonds in tien jaar op te maken en het aantal opcenten te verhoogen, niet overgeno men kunnen worden. Beter is te wachten op de plannen Inzake de financieele verhouding tusschen rijk en provinciën, hoewel het rap port der commissie-Oud in 1947 nog niet ge reed zal zijn. Spr. zegde toe te overwegen het volgend jaar financieele overzichten van eenige afdeelingen te zullen geven. De heer Bouwman (K.V.P.) merkte op, dat de zuivering van personeel behoort tot de competentie van den minister van Binnen- landsche Zaken en den Commissaris der Koningin. Als zuivering heeft plaats gehad, moet het uit zijn. Over de nieuwe salarieering van het provinciaal personeel zijn nog geen nadere gegevens bekend. Op het oogenblik zijn 2326 ambtenaren werkzaam (1596 in vas ten dienst, 273 in tijdelijken dienst en 484 op arbeidsovereenkomst). Sprekende over indee ling in klassen zeide de heer Bouwman, dat Ged. Staten diligent zijn. Enkele maanden geleden is b.v meegewerkt Bloemendaa] in de eerste klas te plaatsen, echter zonder succes. De heer H a r m s e n (Comm.) behandelde eenige agrarische punten. Hij zegde toe, dat Ged Staten niet ongenegen zijn steun te ver- leenen aan hen, die een klein bedrijf hebben, Mej. Ribbius Pelletier (P.v.d A.) deel de mee, dat Ged Staten bereid zijn mee te werken, een commissie van deskundigen sa men te stellen, die de onderwerpen, betrek king hebbende op de organisatie van de gezondheidszorg, zal behandelen De heer Prakken (P.v.d.A.) beantwoord, de opmerkingen over den economisch-techno- logischen dienst Op bescheiden wijze is deze dienst na de bevrijding weer begonnen. Er is nog een behoorlijk bedrag in kas, om aan in dustrieën in de naaste toekomst medewerking te verleenen. De heer De Vries (P.v.d.A.) merkte op, dat Ged. Staten gaarne bereid zijn overleg te plegen met een commissie van waterstaats zaken. Daarom zal aan de samenstelling wor den gewerkt; het overgroot deel zal bestaan uit leden der Provinciale Staten. Ten aanzien van werkverruiming zeide spr., dat normaal werk tegen normale loonen uitgevoerd moet worden. Er liggen verscheidene plannen ge reed. Hierna begonnen de replieken. In de middagzitting van Woensdag der Pro vinciale Staten van Noordholland zijn de replieken gehouden, welke tot halfvijf duur den. Daarna kwamen aan de orde de begroo tingen der Provinciale Ziekenhuizen. Mevrouw Kor fZ ernike (P. v. d. A.) hoopte, dat het gebrek aan ruimte en de ach terstand in, de arbeidstherapie, speciaal ten aanzien van het ziekenhuis nabij Santpoort, spoedig tot het verleden zullen behooren. Zij had vernomen dat er kans bestaat, dat de bedragen van 250.000 voor elk der zieken huizen nabij Santpoort en Bakkum, welke wegens oorlogsschade gevraagd zijn, niet uit gekeerd worden. Drukken deze bedragen dan de begrootingen der ziekenhuizen? Wanneer worden de inrichtingen weer geheel gebruikt? Dr. Gribbel ink (K.V.P.) had lof voor de wijze waarop het personeel met groote opoffering tijdens het verblijf van 193 .Jood- sche medeburgers en tijdens de evacuatie der 1340 patiënten gewerkt had. Hij vroeg of het ziekenhuis in Medemblik, waar op het oogen- blik vijftig plaatsen over zijn, doch niet ge bruikt worden, omdat inwoners der provincie de voorkeur geven aan elders gevestigde in richtingen, na 1952 al of niet opgeheven zs) worden, als het contract met het Rijk eindigt. Mej. Ribbius Peletier (P.v.d.A.) ant woordde op de laatste vraag, dat deze zaak de aandacht van het college zal hebben. De inrichting in Santpoort zal na 1 Juni 1947, als het sanatorium van het Roode Kruis opge heven wordt, uitgebreid worden. Over de ont ruiming der interneeringskampen bij Bakkum is nog niets bekend. Indien het waar is, dat er voor de ziekenhuizen geen oorlogsschade uitgekeerd wordt, zal een oplossing gevonden moeten worden voor de begrooting. De be dragen mogen echter niet ten laste der zie kenhuizen komen. Wat het vrouwelijk perso neel betreft, zeide spr., dat er wel een lekort is, echter niet zoo ernstig als elders. Tegen verhooging der salarissen van het laagst be zoldigd personeel had mej. Ribbius PeleMer bezwaren, aangezien de betrokkenen in op leiding zijn. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Donderdagmorgen. Ontwerp voor ontwapening vordert moeizaam Ned. Hervomd Jeugdwerk Naar Reuter meldt heeft de door de su'o- I commissie voor de ontwapening gevormde 0^.^,4- ni«=»M\A/ lo\/ön commissie voor het ontwerp van een be- KOlTlT TOF nlcUW ISVcN Als ge slaapt voelt ge Uw rheumatlsohe pijnen niet, maar juist die pijnen veroor zaken Uw slapeloosheid. En zóó verzwakt Uw gestel en weerstandsvermogen nog méér. Begin daarom zoo gauw mogelijk die wel- dadtgg Kruschen-kuur, Kruschen brengt Uw bloedzuiverende organen tot krachtiger werking. De pdjnverwekkende onzuiver heden verdwijnen, omdat 't bloed krachtiger stroomt. Pijnen vallen van U af, lusteloos heid verdwijnt, kortom ge wordt al gauw weer veerkrachtig en fit. Kruschen Salt is verkrijgt), bij alle Apotli. en Drog. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Enge land) (Adv.) sluit tot uitvoering der algemeene ontwa pening een groote mate van overeenstem ming bereikt wat betreft het combineeren van de verschillende voorstellen met be trekking tot de ontwapening. Afgevaar digden en hun adviseurs hebben gedurende drie uur gewerkt aan een ontwerp-reso- lutie, die nog aan de sub-commissie zou worden voorgelegd. Ofschoon de sub-commissie in besloten vergadering is bijeengekomen, wordt van bevoegde zijde vernomen, dat de Sovjet delegatie een nieuw voorstel heeft inge diend. Naar verluidt zijn de Sovjets be reid hun troepen, die uit het buitenland worden teruggetrokken, te demobilisee- ren, doch zij zouden niet genegen zijn hun troepen in het eigen land te demobilisee- ren. Over deze kwestie werd geen over eenstemming bereikt. De commissie besloot ten slotte de eer ste punten van de ontwerpresolutie aan de Algemeene Vergadering voor te leggen. Deze luiden: 1) De Algemeene Vergadering erkent de noodzakelijkheid van een spoedige ver mindering der bewapening en der strijd krachten; 2) Dienteengevolge beveelt de ALge- imeene Vergadering den Veiligheidsraad aan een program op te stellen en zich er van te verzekeren, dat de ontwapening al gemeen zal worden doorgevoerd. De door den Veiligheidsraad opgestelde plannen zullen ter ratificatie aan alle leden der UNO worden voorgelegd. Ook werd overeenstemming bereikt over drie andere punten van de ontwerpresolu tie, betreffende de spoedige vorming van een internationaal controlesysteem binnen het kader van den Veiligheidsraad en een aanbeveling voor beperking van binnen- landsche strijdkrachten. Fransche republikeinsche Unie mislukt Vincent Auriol, de socialistische voor zitter van de Fransche Nationale Verga dering, verklaarde Dinsdag, dat hij den voorzitters der politieke partijen had voor gesteld een „groote republikeinsche Unie" te vormen van de communistische en soci alistische partijen en de republikeinsche volkspartij, „Het doel van het voorstel, aldus Auriol, is het verwijderen van de verschillen tusschen de linksche en recht- sche formaties, die het vormen van een nieuw kabinet tegenhouden en die de toe komst van Frankrijk bedreigen". Later werd echter gemeld dat deze po gingen om een overeenkomst tusschen de drie voornaamste Fransche politieke par tijen te bewerkstelligen na een gedachten- wisseling van drie uur schipbreuk had ge leden, Snijbloemen naar Engeland Voor de periode van 16 December tot en met 31 Maart 1947 heeft de Engelsche regee ring den invoer vatj snijbloemen weer in be perkte mate toegestaan De K L M zal van Maandag af weer ge regeld versche snijbloemen naar Engeland gaan vervoeren, speciaèl seringen, prunis én kersenbloesem. Des namiddags uit Nederland uitgevoerde bloemen zullen den volgenden morgen op de Covent-Gardenmarkt te Londen worden ver kocht; Buitenlandsch boksnieuws Joe Baksi, de voormalige mijn werker uit Pennsylvanië, zal zeer waarschijnlijk worden De bekende musiciCs Fred. J. Roeske vierde Dinsdag zijn gouden jubileum als dirigent van de Amsterdamsche mannenzangver- eeniging „Apollo". Na een door hem geleid gala-concert in het Concertgebouw te Amsterdam viel hem een hartelijke huldi ging ten deel. In een bijeenkomst, welke dezer dageri :n de Christelijke School aan de Van Lan- geveldstraat is gehouden en waarbij uit de Ned. Herv. Gemeente personen tegen woordig waren, welke leiding kunnen geven bij het jeugdwerk, is besloten dit jeugdwerk wederom ter hand te nemen. De leiding der vergadering berustte bij den hulpprediker K. Switser, terwijl voorts de ouderlingen A. Gerlofs en Chr. G. Holling van hun belangstelling blijk gaven. Verscheidene sprekers belichtten de noodzakelijkheid, vooral in dezen tijd, om voor de jeugd een goeden grondslag te leggen voor haar later leven. Besloten werd over te gaan tot oprichting van een meisjes- en een jongensclub voor den leef tijd van 12 tot 16 jaar. Voorts worden plannen beraamd om ook de Chr. Jonge- mannenvereeniging „Philadelphia" nieuw leven in te blazen. De oprichtingsvergade ringen van deze drie vereenigingen wor den respectievelijk 12, 16 en 20 December gehouden. Openbare lagere scholen hebben namen In de raadsvergadering van Dinsdag avond is aangenomen een later aan de agenda toegevoegd voorstel van B. en W. om de openbare lagere scholen in deze ge meente, die tot nu toe waren aangeduid met „nietszeggende nummers", een naam te geven. De namen zijn afkomstig van personeel en oudercommissies der betref fende scholen. De namen zijn als volgt: O.L. school no. 2. vroeger gelegen aan de Hadleydwarsstraat te IJmuiden, thans ondergebracht in de 0.1. school no. 4. aan de Le Mairestraat te IJmuiden, „Moer- bergschool". O.L. school no. 3, gelegen aan de Heide- straat te IJmuiden, „Theo Thijssenschool". O.L. school no. 4, gelegen aan de Le Mairestraat te IJmuiden, „F. L. Ossen- dorpschool". O.L. school no. 5, gelegen aan de van Hogendorplaan te Velsen, „Velserbeek- school". O.L. school no. 6, gelegen aan de Ek sterlaan te IJmuiden, „Jan Llgthart- school". O.L. school no. 7, vroeger gelegen aan den Wij kerstraat weg te Velsen, thans on dergebracht in de bewaarschool aan de Banjaertstraat te Velsen, „Ir. L. P. Krij- gerschool". O.L. school no. 8, gelegen aan de Burg. Enschedélaan te Santpoort, Adolf van Nassauschool". O.L. school no. 9, gelegen aan de Pla- tanenstraat te IJmuiden, Willem de Zwij- gerschool". O.L. school no. 10, gelegen aan de Hout manstraat te IJmuiden, „Wilhelmina- school". Jubileum C. J. van Amersfoort De heer C. J. van Amersfoort herdacht onder groote belangstelling zijn zilveren arbeidsjubileum in dienst van de Papier fabrieken Van Gelder Zonen. Zooals ge bruikelijk werd hij door de directie bij monde van den heer ir. A. J. Allan harte lijk toegesproken en werd hem een enve loppe overhandigd. In de timmerwerk plaats was den jubilaris een huldiging be reid door het personeel van de afdeeling Bouwen, waai-toe hij als metselaar be hoort. De chef der afdeeling, de heer P. J. Elmers, schetste hier de promoties van uitverkoren voor den wedstrijd in Juni 1947 ^en jubilaris en zijn verdiensten voor het te New York waarin de wereldkampioen bcdrijt 0ok hler ontbrak een geschenk zwaargewicht Joe Louis zijn titel opnieuw verdedigen zal. verklaarde diens manager, I John Roxborough. Maar, zoo zei Roxborough, Baksi dient eerst zijn gevecht tegen den Brit- schen kampioen Bruce Woodcock in Engeland te winnen. Hij ontkende de allerwege gepu bliceerde berichten, ate zou Louis zijn laat- sten wedstrijd gebokst hebben. „Louis kan nog heel wat geld verdienen in den ring", voegde Roxborough er aan toe. Naar in muziekkringen verklaard wordt, zal Joe Louis een paar maanden op tournee gaan als leider van een swingband. Jonge zwaargewichtboksers strijden om duizend pond. In Jack Solomon's oefenlokaal te Londen zijn wedstrijden gehouden om den zooge- naamden duizend pond prijs voor nieuwelin gen in de zwaargewichtklasse. De pers maakt hierbij uit, wie er in de volgende ronden mogen uitkomen. Acht der nieuwelingen werden uitverkoren om aan de reeks wedstrijden naar de halve eindstrijden deel te nemen. Hun leeftijden variëeren van 18 tot 24 jaar en tot de acht uitverkorenen, die voor het meerendee! Engelschen zijn. be hooren twee soldaten, een buffetknecht, een arbeider uit Wales, een kantoorbediende, een mijnwerker, een stucadoor uit den Ierschen Vrijstaat en een magazijnbediende. Deze acht hebben nu ieder Téeds tien pond verdiend, Rijwiel gestolen Ten nadeele van den heer V. is een nieuw rijwiel gestolen, dat hij bij een be zoek aan een reederijltantoor in de vesti bule had laten staan. CONCERT MANNENKOOR „DE EENDRACHT". Het Mannenkoor „De Eendracht", diri gent de heer Frits Uijtenbogaard te Am sterdam, heeft het voornemen zijn eerste concert na de heroprichting Zaterdag, 21 December a.s. in gebouw Concordia te geven. Behalve dit koor, dat thans weer een behoorlijk aantal leden telt, zullen ook W<Jrmer's Mannenkoor en de Harmo niekapel „De Eendracht" medewerking verleenen. Ër wordt een slotnummer voor bereid, waarin alle drie' vereemgingen zich zullen doen hooren. STICHTING FEDERATIE OORLOGSSLACHTOFFERS. Op de onlangs gehouden vergadering De prijzen worden telkens verhoogd en de van de afdeeling Velsen van de Stichting winnaar van dezen nieuwelingenwedstrijd „Federatie Oorlogsslachtoffers" werd be- ontvangt 500 pond. Het eigenaardige feit heeft s]0teni drie afgevaardigden te zenden naar zich voorgedaan, dat tot de acht ook een sol. de Zaterdag in Nijmegen te houden daat uit Londen behoort, die feitelijk door cfinv,tmrt r,„ den arbeider uit Wales was uitgeslagen, maar algemeene vergadering der Stichting. - die voor zijn moedig vechten bij de acht uit—' noemd werden de heeren Harsveld, voor- verkorenen geplaatst is. zitter, G. Fennell en H. Wichmann. FEUILLETON door Hans Hirthammer 35) Weldra hoorde hij de wilde horde achter zieh daar struikelde hij, kwam ten val, maar onder den regen van vuistslagen, die op hem neerdaalde, waren zijn ge dachten slechts bij het meisje, dat hij be schermen moest tegen de wraak van dit fanatieke gepeupel, bij Mabel, die hij ook thans nog in zijn nabijheid wist Half bewusteloos, berustend in het on vermijdelijke, reeds in het aangezicht van den dood, hoorden zij plotseling een luid geroep dat van boven scheen te komen en dat gevolgd werd door een lawaai, alsof een aantal menschen langs de rotsen om laag stormde. Wat dit nog werkelijkheid of beteekende het slechts een laatste droom, die hun voorspiegelde, dat hun pij- nigers eensklaps van hun aflieten? Floyd sloeg zijn oogen op en zag, dat hij met Mabel alleen was. De volgende seconden snelde iemand op hem toe, een jonge man in Europeesche kleederdracht boog zich over hen heen en drukte hem stevig de hand. „Hallo! Vrienden! Bent u er erg aan toe? Wij zullen u" onmiddellijk in veiligheid brengen! Verduiveld, jongens, ik geloof, dat het hoog tijd was!" „Wie bent u?" stamelde Floyd, die zijn oogen nog steeds niet kon gelooven. „Mijn naam is Been. En ik moet mij al heel sterk vergissen, als ik in u niet een der verdwenen Engelschen mag begroe ten!" „Ja, ik ben Floyd, een der beide passa giers van het verongelukte vliegtuig. Mijn vriend Cookerel is daar voor, in de macht van dat bruine gesuis". „Wij zullen hem direct wel bevrijden. Mijn jongens moeten zoo hier zijn! En hoe staat het met die dame? Dat arme meisje, zij schijnt er leelijk aan toe te zijn! Ik ben medicus. Permitteert u?" Hans Been knielde neer, beurde haar wat op en onderzocht haar pols. Mabel sloeg haar oogen op en keek ver wonderd om zich heen. Toen zij Floyd zag, glimlachte ze. Been knikte den ander bemoedigend toe. „Voor zoover ik kan nagaan, is er geen enkele reden voor ongerustheid!" En na een korte pauze vervolgde hij: „Als mister Hamilton geweten had, dat ik u zou ontmoeten, had hij zeker verzocht u zjjn groeten over te brengen". „Hamilton onze piloot? Wat zegt u? Is hij dan nog in leven?" „Springlevend! Toen wij hem vonden, was hij weliswaar half verhongerd, maar hij had gelukkig geen letsel van beteeke- nis". „Den hemel zij dank, dat ook hij ten minste nog leeft!" Been, die intusschen het tooneel van den strijd niet uit het oog had verloren, bemerkte, dat zijn metgezellen voor de overmacht begonnen te wijken. „Wij kun nen hier niet blijven!" riep hij, „Kom mee, wij moeten ons terugtrekken". Het was hun geluk, dat een groot deel van Hla Ma Chood's aanhangers door het blusschen van den brand in beslag werd genomen, zoodat zij ongehinderd langs de rotsen naar boven konden klimmen. Intusschen waren ook de door Been ge alarmeerde jongeren aangekomen en na dat Mabel door een hunner naar de ver blijfplaats van Irene was gebracht, kon een poging worden ondernomen om James Cookerel en Bhagat te bevrijden. Dat gelukte evenwel niet. Met taaie vasthoudendheid stelde Hla Ma Chood zich met zijn mannen te weer en tenslotte slaagden zij er zelfs in tot den aanval over te gaan. Telkens weer bestormden zij over een breed front de plek, waar de Europeanen zich met hun aanhangers ver schanst hadden en meer en meer begon het er naar uit te zien, dat dezen op den duur niet tegen de overmacht bestand zou den blijken. De nauwe gangen maakten het vrijwel onmogelijk zich naar Irene's domein terug te trekken, zoodat er niets anders over bleef dan zich hier zoo lang mogelijk te verdedigen. Reeds eenige uren had de strijd geduurd, toen Been moedeloos den arm liet zakken. „Zoo houden wij het niet, mister Floyd. Wij moeten trachten achter elkaar door de gangen te komen, want anders Hij zweeg plotseling en staarde met open mond van verbazing naar het einde van de gang. Wat hij daar zag, grensde inder daad ook aan het ongelooflijke. Daar stonden twee vreemde mannen in uniform, die doodkalm een machinegeweer voor zich opstelden. „Good evening, gentlemen!" zeiden ze lachend, terwijl zij Been en prof. Floyd vriendelijk toewuifden. „Het lijkt hier de vroolijke keuken wel! U neemt ons niet kwalijk dat wij meedoen? Die kerels daar beneden zullen zoo'n handig instrumentje nog wel nooit in hun leven hebben gezien! O.K., capt'n". „Ga je gang, Tommy!" knikte de ander. Juist ondernamen de Brahmanen een nieuwe bestorming van den berg, doch op hetzelfde oogenblik klonk het ratelend ge knetter van het machinegeweer. Het resultaat was afgrijselijk. In lange rijen werden de aanvallers weggemaaid en door een panischen schrik bevangen, ren den de overigen den berg af, den uitgang van het hol tegemoet. Kapitein Blackworth zoog nadenkend aan zijn pijp. „Nog een salvo, Tommy, ter waarschuwing en dan er achter aan!" Een kwartier later vielen Floyd en Coo kerel elkaar in de armen, terwijl Bhagat zich verdienstelijk maakte door de hevig geschrokken vrouwen en meisjes gerust te stellen. XXXV. Het tijdig ingrijpen van Kapitein Black worth en diens metgezel had men aan Irene Barlovius te danken. Toen Hans Been, na de brandlucht te hebben waargenomen, in de zijgang ver dwenen was, had Irene de voor haar krui pende jongemannen teruggeroepen en aan hen Been's opdracht doorgegeven. Daarna had zij de verleiding niet kun nen weerstaan om nog eenmaal het koste lijk daglicht weer te zien. Hoog opgericht stond zij voor den door haar helpers gemaakten uitgang, als een geloovige haar armen opheffend naar den blauwen hemel, naar de zon, welker ver zengende stralen haar slechts vermochten te verkwikken. Daarna boog zij om den hoek van den berg heen en daar breidde het dal zich op korten afstand aan haar voeten uit. Zü ontwaarde het kamp en was getuige van den bloedigen strijd, die zich daar af speelde. De beteekenis daarvan was niet moeilijk te raden. Been had haar reeds van de gevaren, die hen daar omringden, op de hoogte gebracht. Zoo had zij dan in ang stige spanning den loop der gebeurtenis sen gevolgd en de onverwachte tusschen- komst der vliegtuigen had haar in blijde verrassing op haar eenzame post doen meejubelen. En toen de vijand op de vlucht was gedreven en de eerste vreugde over de gelukkige redding voorbij was. had zij door haar sluier als een vlag heen en weer. te zwaaien de aandacht van de kampbewoners weten te trekken, met het gevolg, dat weldra kapitein Blackworth en een der andere piloten haar ter hulp waren gesneld Nu was de uitgang weer zorgvuldig dicht gemaakt en voor den ingang onder aan den berg waakte het machinegeweer dat reeds tot tweemaal toe zulke goede dieh- sten had bewezen. Nauwelijks nadat de duisternis was in getreden, had Hla Ma Chood met de zijnen een uitval gewaagd, maar het machtige wapen, dat onmiddellijk in werking was gesteld, had deze poging tot ontvluchten in de kiem gesmoord. Met de vliegtuigen was een groote hoe veelheid levensmiddelen meegekomen en het sprak dus vanzelf, dat redders en ge redden zich aan een feestelijken maaltijd vereenigden. Been had zioh met Irene Barlovius naar miss Ellen Boyard begeven en haar de ont zettende belevenissen van de reeds lang dood- gewaande Duitsche verteld. „Irene heefbeloofd mijn vrouw te zullen wor den, miss Ellen", zoo besloot hij het relaas. „Wij komen het u als eerste vertellen!" Hamilton, die er bij stond, wierp een snellen blik op de aangesprokene, maar miss Boyard wist zich uitstekend te be- heerschen. Geen spier in haar gelaat ver ried, wat er op dit oogenblik in haar om ging, dat een blijde hoop, een innig ge koesterde wensch met een slag "Werd ver nietigd. „Ik wensch u heel veel geluk!" zei ze met een lachje, waarvan het smar telijke karakter voor allen verborgen bleef. „U zult nog veel van het leven mo gen verwachten. Denkt u in Indië te blijven, mister Been?" „Voorloopig wei ja! Er zal hier nog heel wat te doen zijn. Als het vraagstuk der bevloeiing, waarvan prof. Floyd ge waagde, inderdaad oplosbaar blijkt, zuilen wij trachten hier een nederzetting te ves tigen voor de jongeren van Siddhab, die zich aan Irene's leiding hebben toever trouwd. Ik hoop dienaangaande zoo spoe dig mogelijk met de Britsche autoriteiten in onderhandeling te kunnen treden". „Ik zou u willen adviseeren de zaak eerst eens met kolonel Austen te bespre ken", mengde Hamilton zich nu in het ge sprek. „Hij is de commandant van het re giment aan het Gainer meer. Als hij zich er voor wil spannen, zal men u in Bombay zeker geen moeilijkheden in den weg leg gen. Maar ik zeg u vooruit: het zal niet meevallen om met den kolonel te onder handelen". „Kolonel Austen?" vroeg Blackworth, „Die komt vannacht nog met zijn manne tjes hier aan om dat nest daar binnen eens behoorlijk te zuiveren. Het dunkt mij een uitstekende gelegenheid om hem uw plan nen voor te leggen. Helaas, ken ik hem niet persoonlijk, anders zou ik daarbij graag mijn bemiddeling hebben verleend". (Slot volgt).

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3