IJmuider Courant Salarisverhooging en een Voorschot voor de onderwijzers Geen extra vleeschrantsoenen meer na 1 Januari 1947 Den Haag weerlegt de Amerikaansche verklaring De lichting 1945 kan eind 1948 worden gedemobiliseerd De grondslag gelegd voor Oost-Indonesië De vorst is nog niet geheel ten einde 61e Jaargang No. 18513 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD t)on3ërdag 19 December 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest» dagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,- Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TWEEDE KAMER Studenten-teekenaars mogen op 1 Januari weer aan het werk (Van onzen parlementairen redacteur). Bij het algemeen debat over de begrooting van minister Gielen deelde deze mede, dat het tot een aanmerkelijke verhooging der on derwijzerssalarissen komt en voorts dat alle leerkrachten die sinds 1 Juli 1916 in dienst zijn, nog vóór Oudejaar het netto-bedrag van een maand salaris als voorschot krjjgen. Op onderwijsgebied zal de bewindsman in hoofdzaak de plannen-Bolkenstein volgen en zich niet laten meesleepen door ijver om het •buitenland te imiteeren; hij zal zich hoeden tegen Engelsche (Amerikaansche, Fransche) na-aperij. Uit een voorbeeld, dat hij gaf, bleek dat vakken als teekenen, muziek, lichamelijke oefeningen een ruimere plaats op het rooster zullen krijgen, dat met geschiedenis de kunst geschiedenis gepaard zal gaan, omdat het on derwijs in het algemeen meer de cultureele en aesthetische richting uit jnoet. Aan de omschrijvingen onvoldoende, voldoende, goed en zeer goed zal men een goede paedagogi- sche duimstok hebben ter vervanging van de cijfers 110. Een mooi plan is om de stemmen van groote dichters en voordrachtkunstenaars op gra- mofoonplaten vast te leggen. Excellentie Gielen, welke nog het zijne uit eenzette over persoonlijkheidsvorming, wil het Nederlandsche kind op alle soorten van scholen nationaal opgevoed zien. Van den minister vernam men o.m. dat het 8ste leer jaar in beginsel gehandhaafd blijft, thans echter niet wordt doorgevoerd, aangezien daarmee eenige millïoenen gemoeid zouden1 zijn voor iets wat practisch op dit oogenblik grootendeels een fictie ware, gezien het ge ring aantal gegadigden voor een 8ste leer jaar. Heel veel onderwerpen kwamen er in de avondvergadering nog ter tafel. De minister zocht vooral weer zijn kracht in het ontwij ken van antwoorden met werk el ijken inhoud en in waarheden als koeien. Zoo bijv. dat het niet mogelijk is onderwijs te geven zonder leerkrachten. De heeren Deering (P.v.d.A.) en Hoogcarspel, maakten juiste opmerkingen over de leemten, die er zijn t.o.v. de staats burgerlijke vorming bij voorbereidend, hooger en middelbaar onderwijs. De bèta's van de zesde klas Gymnasium krijgen heelemaal geen geschiedenis-uur, waarin anders tenmin ste ook nog iets van staatsinrichting gegeven kon worden. Minister Gielen stond ook in dit opzicht met zijn mond vol tanden, al trachtte hij dit zooveel doenlijk te camoufleeren. Bij de afdeeling „hooger onderwijs en we tenschap" gaf de heer Roosjen (A.R.), de fcwéstie der studentenzuivering besprekend, als zijn oordeel te kennen, dat onder deze zaak radicaal een streep dient te worden gezet. Spreker vroeg of het waar .is dat in een •vergadering van rectores der' universiteiten of door hen afzonderlijk is besloten van de bevoegdheid om een verklaring van geen be zwaar uit te reiken, geen gebruik te maken, maar alle studenten teekenaars voor de zui vering te laten komen. Volgens spreker is het nu genoeg. De zaak moet beëindigd worden. De gelegenheid moet geopend worden, dat de nog uitgeslotenen 1 Januari 1947 hun studie kunnen hervatten. Nadat van verschillende zijden eenzelfde meening was gegeven, antwoordde minister Gielen. dat hij bereid is de zaak der studen ten-teekenaars zeer ernstig te overwegen in den zin als door de Kamer naar voren ge bracht. De heer Roosjen (A.R.) diende daarop een motie m, Raarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat het gewenscht is de uitsluiitng van de studenten-teckenaars te beëindigen en waarin de minister wordt uitgenoodigd maat regelen te treffen opdat zij met ingang van 1 Januari 1947 hun studies kunnen hervatten. De motie werd z. li. st. aangenomen. De afdeeling „Hooger Onderwijs" werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Tien minuten na middernacht verdaagde de voorzitter de vergadering tot hedenmorgen elf uur. Schokkende getuigenissen over Auschwitz Het Amerikaansche Hooggerechtshof heeft een getuigenis van dr. Robert Levy, hoogleeraar aan de medische faculteit te Straatsburg, aangehoord. Dr. Levy werd naar Auschwitz en Birkenau gedeporteerd, wfaar hij tot chef-medicus van een bloc werd gepromoveerd. Door „selecties" werd hij van tijd tot tijd van 80 a 90% van zijn patiënten, die hij nooit meer terugzag", beroofd. Eind 1943 brachten de Duitschers een honderdtal jongelieden bijna allen Polen, van 20 tot 24 jaar binnen. Zij waren toen gezond en krachtig. Enkele dagen latei- trof hij ze m zijn kliniek aan met ver brande onderlijven en dijen, als gevolg van behandeling met „x-stralen" voor sterilisatie. Dr. Levy zeide, dat 41? milli- oen menschelijke wezens op deze wijze te Aüschwitz alleen al vermoord werden. In Juli 1944 werden 22.000 menschen per dag vernietigd. Nadat dr. Levy zijn verklaring afgelegd had, durfde geen der Duitsche advocaten een woord te zeggen. Geen voetbalwedstrijden Alle door den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond voor Zaterdag en Zondag a.s. vastgestelde wedstrijden zijn afgelast. De invoer blijft onzeker De Willem Barendsz ook in de kou Alles is voorbereid op de walvischjacht De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz" seint: Nu wij Kaapstad hebben verlaten, is onze eigenlijke walvischvaart-expeditie pas begon nen. We hebben de „roaring forty" (40 graden Z.B.) bereikt. We begrijpen nu wat dat be- teekent. We passeerden den eersten ijsberg op onzen tocht. Gisteravond viel er sneeuw, vandaag was het één grauwe lucht en er woei een ijswind. Daarna kwam er een dikke mist opzetten. Met den dag is het kouder geworden. Elk •uur komt er om zoo te zeggen een borstrok bij, en de truien die in den winkel aan boord te koop zijn vinden grage koopers. Op het schip is alles in de weer om zich voor te bereiden op de eerste ontmoeting met ide walvisschen. Het dek wordt geheel ont ruimd. Allé matten worden opgeborgen. De traptreden zijn met touw omwoeld tegen de gladheid. De tanks, voorzoover de stookolie verbruikt is, worden gereinigd om als berg ruimte voor traan te kunnen dienen. De wachten zijn ingedeeld. We moeten nu waak zaam zijn. Het vangschip AM5 blijft voortdurend in onze nabijheid: de AM3 en 4 bevinden zich reeds in het ijsgebied. Iedereen verbeidt het oogenblik, waarop de eerste walvisch zal ver schijnen om een prooi te worden van de ja gers. De radar-installatie is ingeschakeld. Het „alziend" oog speurt de omgeving af. Britsch broodrantsoen in gevaar Britsche voedsel-autoriteiten hebben met ontsteltenis het nieuws ontvangen dat Enge land in Januari slechts 84.000 ton broodgraan uit de Ver. Staten zal krijgen, deelt Un. Press mede. Zij meenen dat dit cijfer aanzienlijk onder de gevaarsstreep ligt en dat elk cijfer onder de 100.000 ton graan en bloem een ern stige bedreiging van het huidige Britsche broodrantsoen beteekent. Fransche en Belgische officieele persoon lijkheden maakten zich eveneens ongerust over de verlaagde toewijzingen van hun land. Een Belgische zegsman zeide dat zijn land misschien zonder brood komt te zitten, indien de toewijzing van 17.000 ton voor Januari in dé daarop volgende maand niet verdubbeld wordt. Amerikaansche autoriteiten spraken de hoop uit dat de overzeesche toewijzingen in Februari aanzienlijk verhoogd kunnen wor den, omdat men aanneemt dat dan meer transportmiddelen ter beschikking zullen staan. Nederland krijgt in Januari 25.500 ton graan uit Amerika, bestaande uit 1/3 tarwe, 1/3 mais voor eigen gebruik en 1/3 mais dat in export artikelen naar de V. S. moet worden verwerkt. Byrd vergat ski's. De geweldige, weergalooze uitrusting van de Amerikaansche Zuidpool-expeditie on der leiding van Byrd omvat alle technische hulpmiddelen die een moderne poolvor- scher zich maar denken kan. Eén klein detail is echter vergeten, meldt Un. Press, n.l. deski's. De expeditie leden kwamen op hun vaart naar Klein- Amerika plotseling iot de ontdekking, dat het inladen der ski's was nagelaten en dat de heele expeditie slechts over twee paar van die onmisbare instrumenten beschikte. Duizenden paren ski's zullen nu moeten worden nagezonden, wat aanzienlijke ver traging zal veroorzaken. Het streven der regeering de vleesch- voorziening op net huidige niveau te handhaven, wordt momenteel doorkruist door de onzekerheid omtrent de leverin gen uit het buitenland, waardoor de voor uitzichten voor de eerste maanden van het volgend jaar niet gunstig zijn. Met de gevormde reserve, aangevuld met binnen- landsche leveranties welke gedurende den winter terugloopen en wat even tueel uit import beschikbaar komt, zal de vleeschvoorziening tot Mei 1947 ver zekerd dienen te woi-den. Wat hiervoor noodig is, blijkt uit enkele cijfers. Een verstrekking van 250 gram per per soon per week inclusief toeslagen voor zwaren arbeid, zieken en militairen, eischt per week ongeveer 2750 ton rund-, var kens- en paardevleesch (vleesch met been). Het gemiddeld geslacht gewicht van een koe op 250 kg gesteld, vraagt het huidige rantsoen ruim 10.000 dieren per week. De capaciteit van onzen eigen rund en veestapel is hiervoor niet toereikend, tervCdjl bovendien het clandestien slach ten en de smokkelhandel in vee een na- deeligen invloed uitoefenen. Als middel om de binnenlandsche leveranties van slachtvee zoo regelmatig mogelijk te laten verloopen, heeft de minister van Land bouw, Visscherij en Voedselvoorziening de verplichte veelevering gehandhaafd. Tekort aan veevoeder. Het aanbod van varkens neemt den laatsten tijd toe, doch deze toeneming kan- onze vleeschvoorziening nog niet vol doende verbeteren. Het groote tekort aan voeder en de onmogelijkheid om meer veevoeder te importeeren, vormen voor- loopig nog ernstige belemmeringen voor het herstel van onzen varkensstapel, welke voor den oorlog ongeveer 2/3 ge deelte van het vleeschverbruik in Neder land leverde, en ten werden boven dien nog belangrijk hoeveelheden Bacon geëxporteerd. Men weet, dat voor 1940 Nederland zeer groote hoeveelheden voe- dergranen in het buitenland kocht en een groot deel van het daarmee geproduceerde vleesch exporteerde. Al neigt het weer naar verandering, het ijs is daarmee nog niet verdwenen en de Gouw- ziet er alles behalve bevaarbaar uit. De Amerikaansche veestapel is gedu rende de jaren 1940-1945 evenwel aanzien lijk uitgebreid, zoodat men daar liever het verwerkte product (vleesch), dan de grondstoffen (granen) levert. De wereld behoeften aan vleesch zijn echter enorm en Nederland is afhankelijk van de toe wijzingen van den internationalen nood- voedselraad. Ons totaalverbruik, op basis van het huidig rantsoen van 400 gram plus 100 gram. extra per persoon per veer tien dagen, bedraagt ongeveer 140.000 ton (geslacht gewicht) per jaar. De „uit stoot" van onzen rundveestapel levert thans over een geheel jaar genomen 85.000 ton vleesch op. Daarbij komt on geveer 30.000 ton varkensvleesch en een paai- duizend ton paarde- en schapen- vleesch. Er is dus een tekort van ongeveer 25.000 ton, dat uit import gedekt moet worden. De leveringen uit Argentinië en de Vereenigde Staten blijven achter bij de op verkregen toewijzingen gebaseerde ver wachtingen en wat ons land ih Ierland en Denemarken heeft kunnen koopen is be trekkelijk gering. De regeering stelt alles in het werk om een redelijke voorziening te waarborgen,, doch men dient er rekening mede te hon den, dat begin Januari de extra verstrek king van 100 gram boven het rantsoen van 400 gram per persoon per „veertien dagen welke extra verstrekking langen tijd is volgehouden voorloopig geheel of ge deeltelijk zal moeten worden stopgezet. De ruïne van het Oude Sint te Heemstede Reeds lang voor den oorlog werd de mo gelijkheid overwogen om de ruïne van het Oude Slot le Heemstede voor verder verval tfe behoeden. Veel is er zooals uit de be schrijvingen die wij indertijd gaven bleek van het mooie kasteel niet meer over, maar de restanten van de brug zijn restau ratie waard. Een beslissing is evenwel nog steeds niet verkregen. Herhaaldelijk is er tusschen het gemeentebestuur van Heem stede, mevrouw Beels (de eigenaresse van het terrein) en Rijksmonumentenzorg over onderhandeld. Monumentenzorg deelde ons mede, dat thans opnieuw de zaak bekeken zal worden. In de oorlogsjaren is het verval der ruïne voortgegaan. Het gemeentebestuur van Heemstede zal thans aan mevrouw Beels toestemming vragen om de restanten van de ruïne op te mogen bergen om te voor komen dat er nog meer verloren gaat. In de toekomst blijft dan de mogelijkheid van herstel bestaan. Buit van een inbraak stond achter een boom Aan het actief optreden van twee agen ten van politie is het te danken, dat van morgen om halfzeven een Haarlemmer en een Rotterdammer in arrest gesteld kon den worden, die zich aan een inbraak had den schuldig gemaakt De mannen hielden zich op verdachte wijze op de Kampervest op, waarna de politie-agenten een onder zoek instelden. Achter een boom vonden zij een pakje, dat een radio-toestel, gewik keld in een pluchegordijn, bevatte, bene vens een Perzisch tafelkleed. De aange houdenen werden gefouilleerd en het bleek, dat één van hen een schroeven draaier in zijn bezit had en de ander zes tafelmessen. Zij bekenden een inbraak in het zuiden der stad gepleegd te hebben. Het onderzoek duurt voort. De mannen zijn in het bureau van politie opgesloten. Uitspraken van Haarlemsche tribunaal De vijf-de kamer van het Haarlemsche tribu naal heeft den sigarenhandelaar D. uit Overveen veroordeeld tot een interneerinig tot 13 April 1947. Het was o.a. ten laste gelegd, dat hij opgetreden als kringleider van de afdeeling I sigarenhandelaren van het front nering en ambacht, dat hij lid is geweest van de hulp- lan'dwaeht, dat hij gewerkt heeft bij de verdedi gingswerken In Oost Friesland en dat hij heeft deelgenomen aan transporten van vrouwen en kinderen van NSB'ers op dollen Dinsdag. De Bloemendaler J. C. G., die als particulier secre taris was opgetreden van W. K. uit Aerdeinhoul, die verscheidene leidende functies bij de NSB vervulde, werd veroordeeld tot een. interneerlxig, gelijk aan de periode reeds in een kamp door gebracht. Schaatsenrijden Langendijk de snelste in Warmenhuizen De uitslagen van de in Warmenhuizen ver reden hardrijwedstrijden op schaats zijn: 500 meter: 1. Jonker (Warmenhuizen) 51.3 sec.; 2. J. Langendijk (Oudkarspel) 51.9 sec.: 3. J. Breed (Amsterdam) 52.2 sec.; 4. Th. Ekelschot (Amsterdam) 53.7 sec.; 5. Dr. Dijkstra (Amster dam) 53.7 sec. 1500 meter: 1. j. Langendijk 2 min. 49.9 sec.; J. Breed 2 min. 10.6 sec.; 3. Jonker 2 min. 51 ;c.; 4. P. Verbiezen (Eindhoven) 2 min. 54.5 sec.: 5. M. Strïjbis (Harenkarspel) 2 min. 54.9 sec. 3000 meter: l. J. Langendijk 5 min. 50.4 sec.; M. Stiijbis 5 min. 52 sec.; 3. J. Breed 5 min. 52.5 sec. In het eindklassement werd Langendijk eerste. Breed tweede en Jonker derde. Het woord is aan..,.-. Dr. Fritz Künkel: Wie het roer van zijn leven niet zelf in handen durft te nemen, moet er op rekenen, dat de stroom, waarop hij zich laat gaan, hem tegen de rots slaat. STASSEN CANDIDAAT VOOR PRESIDENTSCHAP. De voormalige gouverneur van Minne sota Harold Stassen, de voornaamste ver tegenwoordiger van den progressieven vleugel van de republïkeinsche partij in de Ver. Staten, verklaarde te Washington dat hij zich candidaat stelt voor de presidents verkiezingen, die in 1948 zullen worden gehouden. Dc directeur van de K.LM., de heer Plesman, heeft in het hoofdkantoor dier maat schappij een tentoonstelling geopend van modelvliegtuigen. Er is ook een moquette te zien van de uitbreiding van het hoofdkantoor der K.L.M Weerbericht NOG VORST. Verwachting- geldig toti Vrijdagavond: Zwakke of matige wind, overwegend tus- s<jhen Zuid en Oost. Tijdelijk weer afne mende bewolking. Vrijwel nergens neer slag. Langs de kust temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst, overigens des nachts matige tot strenge vorst, vooral in11 Oostelijk Noord-Brabant en Limburg en overdag matige tot lichte vorst. Naar van officieele zijde wordt mede gedeeld berust de gisteren gepubliceerde mededeeling van het Amerikaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken \waar- schijnlijk op een verkeerde interpretatie van den tekst van de regeeringsverklaring, waarin wordt gezegd, dat het het voor nemen is van de regeerihg de Commissie- Generaal te machtigen de ontwenpbasis- óvereenkomst te teekenen. De Nederlandsche regeering heeft zich verbonden bij de algemeene beraadslagin gen over de rijksbegrootingen voor 1946 en 1947 om, zoodra het haar zou zijn ge bleken, dat een aannemelijke overeen komst met de vertegenwoordigers van de republiek Indonesië bereikbaar was, daar van aan de Staten Generaal mededeeling te doen, voordat zij zich zou verbinden een bepaalde oplossing van het Indonesi sche vraagstuk na te streven. In verband hiermede is het dan ook uitgesloten te achten, dat, vóór de, behandeling in de Staten Generaal geëindigd zal zijn, de regeering de Commissie-Generaal een machtiging als bovenbedoeld zal verlee- nen. In 1947 zullen dienstplichtige officieren en omlerofficieren worden opgeroepen. In het eindverslag der commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het ontw™p van wet tot het treffen van voor zieningen op het gebied van den dienst plicht, welk verslag volstaat met de Ka mer de van de ministers van Oorlog en Ma rine ontvangen memorie van antwoord mede te deelen wordt ten aanzien van het aflossen en oproepen van lichtingen het volgende gezegd: i Thans zijn onder de wapenen de lich tingen 1945 en 1946. Het grootste deel van het personeel der lichting 1945 is naar In- dië vertrokken in het verband der 1ste divisie ..7 December" en der „7 December- bataljons".^ Aangenomen dat de ontwikkeling van den toestand in Indië geen wijzigingen in de bestaande plannen brengt, kan de de mobilisatie van de lichting 1945 tegen bet einde van 1948 worden tegemoet gezien. De demobilisatie van de lichting 1946, hoofdzakelijk ingedeeld bij de 2de divisie, zou in de eerste helft van 1949 kunnen vol gen. Bij de huidige legerorganisatie is van huis uit geen rekening gehouden met deel- •neming aan de bezetting van Duitschland, aangezien de regeering het standpunt in nam, dat voorshands alle' krachten op In dië moesten worden geconcentreerd. Niet temin is thans in overweging, of deelne ming aan de bezetting van Duitschland binnen niet langen tijd en voorshands in Dr. van Mook opent de conferentie te Den Pasar De conferentie voor de Groote Oost die gehouden wordt op Bali, in Den Pasar, is gisteren door Dr. van Mook geopend met een uitvoerige en voortreffelijke rede. waarin hij voorop stelde dat de overeen komst van Linggadjati zoowel als de voor afgaande conferentie te Malino en te Pang- kalpinang noodzakelijk waren om een grondslag te vinden, waarop men ter orga nisatie van Oost-Indonesië een conferentie zou kunnen beleggen. „Het is noodig." aldus dr. van Mook, „dat Oost-Indonesië een persoonlijkheid krijgt en als persoon lijkheid zich zal kunnen voegen bij de an dere deelen van den Archipel, om tezamen met Nederland een nieuwen opbouw te overleggen en tot stand te brengen". Amerikaansche commando's gecentraliseerd De door president Truman gecentraliseerde commando's, die een onderdeel vormen van een plan om de verantwoordelijkheid voor de leger-, vloot- en luchtmachtopératies in ver schillende voor de V. S. militair belangrijke gebieden in de hand van één bevelhebber te leggen, luiden als volgt: Verre Oosten, waaronder Japan, Korea en enkele aan Japan ontnomen eilanden onder commando van generaal MacArthur. Stille Oceaan: admiraal .John H. Towers. Alaska: generaal-majoór H. A. Craig. Neac (comman do over het Noord-Oosten), waaronder de ge bieden, die in het Noord-Oosten toegang ge ven tot de V. S.: bevelhebber nog niet ge kozen. Vloot in den Atlantischen Oceaan: Marc A Mitscher, Caraïbisc'n commando; bevelhebber nog niet gekozen. Europa: gene raal Joseph McNarney. Elke bevelhebber zal een gecombineerden staf onder zich hebben, samengesteld uit of ficieren van leger, vloot, en luchtfnacbt. In het Noorden van ons land^heeft de dooi reeds ingezet, en ook in de Westelijke pro vincies is een behoorlijke temperatuurstijging gaande. Volgens het K.N.M.I. in de Bilt kan men nog niet spreken van een „invallende dooi"; hoewel het kwik in de komende dagen overdag vermoedelijk meermalen boven het nulpunt zal rijzen, kunnen de nachten nog lichte vorst brengen, zoodat de schaats- enthousiasten hun hoop nog niet direct „in water zien opgaan." Vooral in scheepvaartkringen zal de ther mometer met een zucht van verlichting be keken zijn: behalve de breede wateren zooals de Zaan en de groote rivieren waar trou wens al eenige ijsgang is zijn zoo goed als alle scheepvaartwegen door de vorst gesloten en waar schipbruggen de oeververbinding vormen, zijn deze voor het grootste gedeelte weggenomen; ook verscheidene veren zijn reeds opgeheven, zooals die bij Wijk bij Duur stede en Opbeusden. De K.N.A.C.,deelt mede: dat het wegver keer, in verband met het uitvallen van de schipbrug tusschen Vianen en Vreeswijk, ge bruik kan maken van de spoorbrug bij Cu- lembörg, voor zoovar de treindienst dit toe laat. De treinen zuilen over enkel spoor worden geleid en het wegverkeer zal van het andere spoor gebruik kunnen maken. Dit is van be lang voor de verbinding Utrecht's-Herto- gen'oosch, aangezien de schipbrug bij Hedel nog normaal in gebruik is. De schipbrug bij Westervoort is hedenmorgen om 11 uur we gens ijsgang weggenomen. Dertienjarige jongen verdronken Het eerste slachtoffer van het ijs werd Woensdag levenloos uit de Delft te Haar lem opgehaald. Het was een dertien jarige knaap, die door het ijs zakte en voor wien geen hulp meer mocht baten, hoe snel deze ook geboden werd. Dr. van Mook besloot zijn re-de aldus: „In dit gebied lijkt het verder mogelijk om oude instellingen van zelfbesturende landen tot moderne ontwikkeling te bren gen. Ook kan te Den Pasar worden begon nen met het overleg nopens de structuur zoowel van de Vereenigde Staten, als van de Unie, naast dat nopens de eigen interne organisatie. Wanneer in een gedeelte van dezen Archipel de politieke vrede geheel kan hersteld worden, het vertrouwen tus schen Indonesiërs, en Nederlanders kan worden gegrondvest en het reconstructie- werk met volle toewijding en inspanning van alle krachten kan worden aangevan gen, dan zal dit zonder twijfel door de kracht van het voorbeeld ook de anderen meesleepen. Ik ben overtuigd, dat' Oost- Indonesië zoodanige mogelijkheden in zich bergt, dat het waard is met vollen inzet van zijn persoonlijkheid er voor te strijden. Moge de Almachtige ons bij de besluiten, waartoe wij geraken en bij de keuze van de personen, aan wie wij de verdere' uit werking van deze taak toevertrouwen, bij staan en ons blijven leiden op den weg, die voor Oost-Indonesië en voor Indonesië als geheel de beste is". UITSPRAAK IN AFPERSINGSZAAK. De twee voormalige rechercheurs van het Bureau Nationale Veiligheid H. C. K. en P. S. te Haarlem, die 14 dagen geleden terecht stonden wegens afpersing van den voormaligen gedetineerden Heemstede- naar C. D., werden vanochtend veroordeeld tot resp. een jaar en twee jaar gevangenis straf met aftrek plus vernietiging van de schuldbekentenis. De eischen luidden V/t en 2Vz jaar. ïn Augustus 1944 hield de blokbrandweer te Overveen een inzamleing. om gelden bijeen te brengen voor de aanschaffing van nieuw mate riaal. Deze inzameling bracht een bedrag van ruim f 1900 op. bescheiden mate mogelijk is. Daarbij wordt tevens nagegaan op welke wijze de als dan. te nemen maatregelen in het raam van den uiteindelijken opbouw van de Koninklijke Landmacht zullen kunnen worden 'inge past. 0 In 1947 zullen dienstplichtige onderoffi cieren onder de wapenen moeten worden geroepen ter aflossing van oudere onder officieren, die zich thans in de tropen be vinden. en ter voorziening in de kaderbe hoeften der 3e divisie. Dit is mogelijk daar niet onbelangrijke aantallen dienstplichtige onderofficieren van jongeren leeftijd niet aan den aanmel dingsplicht hebben voldaan en na vergelij king van de gegevens uit de verplichte ran- melding met de stamboeken van het mi nisterie te voorschijn zijn gekomen. Eveneens zullen in 1947 nog onder scheidene reserve-officieren in wer kelijken dienst moeten komen ter voor ziening in tal van functies bij de 3e divisie of indien zij niet bij deze di visie kunnen worden ingedeeld, ter vervanging van officieren, die Overge plaatst zullen worden naar deze divi sie uit verschillende onderdeelen, sta ven en bureaux in Nederland. Tenslotte, is het niet uitgesloten, dat nog eenige behoefte aan kader zal bestaan, wan neer onderdeelen aangewezen zouden - worden om deel te nemen aan de be zetting van Duitschland. Hoewel het bezwaren opleverde, is be- sloten aan de leerlingen van de hoogste klassen der verschillende landbouwonder- wijsinrichtingen, behoorende tot de lich tingen 1946 en 1947, uitstel van eerste oefe ning te verleenen tot na afloop van hun examen. Zonder te kunnen toezeggen,." dat de jeugdleiders allen van opkomst in werke lijken dienst zullen worden vrijgesteld, kunnen de ministers wel verzekeren, dat in dringende gevallen zooveel mogelijk een gunstige beslissing wordt genomen. ïn het belang van de groote gezinnen is de minister van Oorlog er toe overgegaan, maatregelen te nemen, opdat reserve-offi cieren, dienstplichtige onderofficieren en ook andere dienstplichtigen, die een gezin hebben met meer dan 5 kinderen, voortaan buiten oproeping zullen blijven. Turksche maatregelen tegen Iinksche partijen Uit betrouwbare bron verluidt, dat Turkije langs de geheele Grieksch-Turksche grens zijn I grensposten beeft versterkt. De Turksche regeering heeft sluiting be-- volen van 45 bureaux van de socialistische partij van arbeiöers en boeren en de Turk sche socialistische partij, die door communis ten in Instamboel en in Turksch Thracië ge sticht waren. Dit laatste gebied grenst aan GrïekscK Thracië. waar onlangs activiteit van commu nistische guerrillatroepen werd gemeld. Het Turksche leger heeft te Instanboel de gebou wen gesloten van acht kranten, die er van beschuldigd worden meeningen te verkondi gen van groepen, die aan twee buiten de wet gestelde politieke partijen verwant zijn. De militairen ontleenen hun bevoegdheid aan den staat van beleg die reeds vier jaar van kracht en welke onlangs nog met zes maanden is verlengd. In Turkije beschrijft men de actie der Te- geering als een „kleine zuivering" en een' „waarschuwing tegen oproerige bewegingen". Men vijst er op, dat de actie samenvalt met de opstand van anti-communistische "krachten in Iran, de Oostelijke nabuur van Turkije, en andere gebeurtenissen, die in Instamboel be schouwd worden als eventueele voorloopera vap een veranderde Russische houding.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1