Duitschers verbazen zich Terugvoering van geroofde goederen kost zeer veel moeite Het tekort aan hout in Nederland baart vele zorgen Rusland verwerpt Baruch's atoom-plan niet Wereldnieuws IN DE WERELDPOLITIEK: 4 De praktijk- van de Engelsche democrati sche opvattingen heeft door de tijden heen Vriend en vijand beide categorieën zijn de Britsehe historie rijk vertegenwoordigd! verbaasd en verrast. Het „oude Engeland", 'dat alle nieuwe ontwikkelingen der moderne tijden op het gebied van techniek, politiek, Wetenschap en cultuur kan ondergaan zonder p-ijn eerbiedwaardig praedicaat „oud" te ver liezen of te verloochenen, heeft meermalen 'de bewondering der volken weggedragen on danks alle tegenstellingen, die de geschiede nis van „Engeland en de wereld" kenmerkten en.nog kenmerken- Het is steeds weer de onwrikbaar veranker de traditie der Engelsche democratische vrij heden, die alle stormen in en om Engeland overleeft en na alle rampen en evoluties on geschonden naar boven komt, even hardnek kig en onaantastbaar als het Britsehe eilan denrijk zich handhaaft in de golven van de Jtee. Er zijn en er waren vele grieven tegen de Engelsche opvattingen op allerlei gebieden. De Duitschers hebben monden vol gif ge spuwd op de Britten, geslachten lang. De Franschen, de Nederlanders, de Noren, de 'Amerikanen zij allen hebben in de geschie denis minstens éénmaal geoorlogd tegen de Engelschen en hun woede was dikwijls ge grond. Maar diezelfde volken hebben in den loop der historie eveneens minstens éénmaal tegen wil en dank met bewondering gestaard naar de krijtrotsen in de Noordzee, waar achter een traditie-sterk volk met vele on deugden en vele deugden steeds en te allen j tijde daden steide, die de ware beteekenis van een practische democratie verrieden en vaak in hun verband met de omstandigheden on logisch, fout of ondoelmatig leken. Zoo is het ook heden ten dage nog. De Engelsche geste tegenover den Duitschen po- litieken leider Schumacher, die met veel égards en welwillendheid door Britsehe La- bour-polïtici en regeeringspersonen werd ont vangen. duldt in Engelsche oogen eenvoudig geen critiek, omdat dit alles de logische con sequentie van practische democratie wordt genoemd. En hoe pijnlijk de indruk voor an deren ook is, zij zullen toch onwillekeurig dit Standpunt in begrip aanvaarden. Zoo zijn er andere zaken, die den wrevel In Frankrijk en andere eertijds bezette landen opwekken tengevolge van onverwachte En gelsche gebaren tegenover Duitschland onder andere de waarlijk zuinige wijze waar op de Britten omspringen met Duitsche kolen én Duitsdh voedsel, terwijl in geallieerde lan- den en zelfs in Engeland gebrek aan veel van die Duitsche producten heerscht en daarbij de pijnlijk-nauwkeurige wtjzQ waarop iedere Duitscher getoetst wordt op zijn schuld aan de nazi-misdaden, alvorens hij wordt gestraft ,of uit zijn functie verwijderd. Dat alles schept, toestanden, die vele Duit schers een ongewénschte kans geven om den dans te ontspringen of hun boete te ontgaan. Maar het is, volgens Engelsche democra tische prjncipes, de eenige weg, en die op vatting is het eerbiedigen waard als een symptoom van rotsvaste humaniteit in een wereld, die steeds meer gebrek aan essentieel- mensehelijk waardebesef toont. Duitsche krijgsgevangenen, terugkeerend uit Engeland, kunnen veel dingen die zij in Engeland zagen, niet begrijpen. Hel feit dat 2ij jarenlang in een democratisch land ver bleven, heeft hen blijkhaar alleen maar meer doen kennen, doch niet méér doen weten en begrijpen Volgens een U. P. verslag gaven 2ij bij hun repatriecring naar de Britsehe zóne in Duitschland unaniem uiting aan hun verbazing, dat een land als Engeland den oorlog had kunnen winnen, terwijl volks redenaars op zeepkisten in Hvdepark dage lijks het beleid der regeering critiseerden Zij begrepen ook niet, dat de oorlogsóver- winning Engeland veeleer armoede dan Rijk dom heeft gebracht. Dat was na Duitsche zegevierende veldtochten dan ook altijd an ders! Zij begrijpen verder niet, hoe de Duit sche mijnwerker er beter aan toe kan zijn dan zijn Engelsche collega, die wel een hooger loon heeft, maar er minder voor kan koopen. Engeland is voor hen een curiositeit, een ongerijmdheid, iets als een wereldwonder, dat het bekijken waard is. Zij zeggen dan ook: „Wij zouden willen dat onze vrienden en ken nissen naar Engeland konden gaan om dat alles met eigen oogen 'e zien, zij zullen het nauwelijks gelooven." Zoo spreekt men over een fantastische wereldtentoonstelling, over de hangende -tuinen van Babylon, over de New-Yorksche wolkenkrabbers, over de zand- vlakteirder Sahara, over een pasgeboren kalf met acht pootenen over Engeland. Waarmede ten overvloede bewezen is dat onrecht, tirannie, macht van den sterke en terreur in de wereld en sommigen mentali teit zooveel burgerrecht hebben verkregen, dat de tegenhangers daarvan, de goede, op rechte en eerlijke dingen, als verbazingwek kende rariteiten worden bekeken. J. L. Bioscopen vroeg gesloten op Oudejaars-avond 1 Het hoofdbestuur van den Neaerlandschen Bioscoopbond heeft medegedeeld, dat het be reid is op korten termijn medewerking te vcrleenen tot algeheele verbetering der ar beidsvoorwaarden in de bioscoopbedrijven over het geheeie land, ten aanzien van lo<t ncn. vacar.ties. vrije dagen, uitbetaling van overuren, pensioenregeling en vakopleiding voor operateurs. Het hoofdbestuur heeft tegelijk medegedeeld dat het besloten heeft op Oudejaarsavond over het geheeie land de bioscopen vroeg te sluiten. Nederlandscli protest inzake mgr. Stepinac Dé te Utrecht gehouden vergadering van de Nederlandsche Katholieke Arbeidersbewe ging heeft een motie aangenomen, waarin de veroordeeling van mgr. Stepinac, den primaat van Kroatië en aartsbisschop van Zagreb „misdadig" genoemd wordt. Dit protest zal ter kennis worden gebracht van de Nederlandsche regeering, het Vaticaan en de bevoegde autoriteiten te Joego-Slavlë. Onze bevolking boven de 91 millioen Als gevolg van hooge geboortecijfers en lage sterftecijfers stijgt de bevolking van Nederland snel. Op 1 Januari 1940 telde Nederland 8.834.000 inwoners, in 1 Januari 1946 9.295.000 en op 1 October 9.479,000. In den loop van November is het inwonertal boven de 9.500.000 gestegen. Nederland staat hier in groote tegenstel ling met België, welks bevolking op 1 Januari 1940 8.396.000 bedroeg en op 1 Januari 1946 8.345.000. Op 31 December 1930 ter gelegenheid van de laatste volkstelling was de bevolking van België nog 156.000 grooter dan die van Nederland. In Londen wordt momenteel een tentoonstelling gehouden van luchtvaart-modellen waarbij ook de hier-afgeheelde miniatuur motor te bewonderen valt. Het is een wer kend model van een vliegtuigmotor, waarvan de afmetingen kunnen worden afge leid uit het lucifersdoosje dat ter vergelijking mede is afgebeeld. De moeilijkheden van den wederopbouw Mag in de naaste toekomst op verbetering van den aanvoer gerekend worden'? Beslissing in Alkmaarschen couranfensfrijd Verjaagde bladen voorloopig in het gelijk gesteld De arrondissementsrechtbank te Alkmaar, onder presidium van mr. J. Krabbe, heeft uitspraak gedaan in het kort geding tusschen de bladen „De Vrije Alkmaarder", „De Vrije Hoornsche Courant" en de „Kennemér Koe rier". als eïscheressen en de N.V. „Dagblad voor Noordholland" als gedaagde, welke laat ste aan de vrije bladen de drukorder per 10 December j.l. had opgezegd. De rechter „achtte zich bevoegd tot uitspraak len ging uit van de overweging, dat tusschen eischeresèen en gedaagde een overeenkomst bestond (hetgeen door gedaagde was betwist) gezien de facturen inzake huurbetalingen en loondrukorders. De door gedaagde aan eische- ressen opgelegde opzeggingstermijn van drie dagen achtte de rechter in strijd met de con- tractueele verplichtingen. Hel; verzoek van gedaagde om uiterlijk tot 13 Januari eische- ressen tot de drukkerij toe te laten,' wees de rechter af. De beschikking van den minister van O., K. en W., die het Dagblad voor Noordholland de verplichting oplegde de vrije bladen te blij ven drukken, achtte de rechter, gezien de vóór 10 December bestaande overeenkomst, niet van belang. Het Dagblad voor Noordholland blijft tot de gewone rechter over de rechtsgeldigheid van den gedanen oozet bij onherroeoelïik gewijsde zal hebben beslist verplicht de eïscheressen toe te laten in het thans in gebruik zijnde kantoorlokaal en alles na te laten wat haar in het ongestoord gebruik zal kunnen belem meren, de dagbladen der eïscheressen te blij ven drukken op denzelfden voet als tot dus ver. Gedaagde werd veroordeeld tot het betalen van een dwangsom van f 500 voor iederen dag dat gedaagde in gebreke blijft te voldoen aan de voorschriften. De rechtbank bepaalde dat het geding ten principale bij den gewonen rechter moet worden aangebracht uiterlijk Donderdag 2 Januari 1947. Tenslotte werd ge daagde veroordeeld tot het betalen van de kosten van het kort geding. Ainsterdamsche winkeliers vragen étalage-licht Een spontaan uit de kringen der Amster- damsche winkeliers ontstaan comité „Etalage Licht Actie" heeft na besprekingen met den burgemeester, met den directeur van het energiebedrijf, met het rijkskolenbureau en het ministerie van Economische Zaken, de hoop dat op de drukste uren in den namid dag de etalagclichten weer zullen branden De winkeliers hebben de autoriteiten de ga rantie gegeven ondanks de eventueel toege stane étalageverllchting op bepaalde uren. er voor te zorgen hun toegewezen rantsoen niet overschrijden.. In een vorig nummer wezen wij, in het artikel over de moeilijkheden waarvoor de wederopbouw in ons land staat, ®p het groote tekort aan hout. De Wederopbouw kan voor het tijdvak 1 Augustus 1940' 1 Juli 1947 slechts rekenen op 300.000 M3, hoewel zeker het dubbele noodig zou zijn om in het gewenschte tempo te kunnen werken. Wij hebben een onderzoek ingesteld naar den stand van zaken op de hout markt. Minister prof. mr. P. Lief tin ck heeft bij zijn reis naar Canada 250.000 M3. hout ge kocht. Dit hout wordt duur, zeer duur zelfs. Gelukkig komt er ander hout be schikbaar dat veel minder kost". Het dure en goedkoope hout wordt nu een pot I verwerkt, zoodat er een gemiddelde prijs i voor wordt vastgesteld. Maar al is het hout in Canada gekocht', het wil niet zeggen, dat het hier al is. Aanvankelijk was de levering van de eer ste zending al toegezegd, maar door de staking in Amerika is er vertraging ge komen. De schepen die al gecharterd wa ren'om dit hout af te halen, moesten dan ook afgezegd worden. Nu is er evenwei hoop, dat de schepen binnen eenïgen tijd- kunnen uitvaren om de eerste houtzending uit Canada te gaan halen. Uit Suriname. Hoe het met de houtexport uit Suri name staat hebben wij reeds medegedeeld. F.r komt geregeld wat aan. Wil het meer worden en inderdaad van belangrijke be- teekenis worden voor onze houtpositie, dan is het noodig, dat de boschcultuur daar intensiever wordt aangepakt. Boven dien is hét jammer dat onder hetgeen Suriname ons kan sturen'weinig timmer hout is. Uit de Fransche zöne. Onder de 680.000 M3. hout die verwerkt kan worden in het tijdvak van 1 Aug. 1946- 1 Juli 1947 is al begrepen een deel van het hout dat uit de Fransche zöne in Duitsch land komt. Van die overeenkomst verwacht men inderdaad veel. Hier worden Hol- landsche arbeiders te werk gesteld om in het Zwarte Wout te kappen en .het hout te vervoeren naar Nederland. Dit hout is het goedkoopste dat wij uit het buitenland betrekken. In een vorig nummer-.hebben wij reeds gemeld, dat de nu gesloten overeenkomst loopt over een partij van 100.000 M3. Wij schreven dat het werk ter plaatse wordt uitgevoerd door de N.V. Grond Mij.; de juiste naam is evenwel „N.V. Gront Mij."; Gront is een samenvoeging van de begin letters van Grond en 'Ontginning. De Maat schappij heeft haar zetel te Haarlem. Kans op meer hout uit Duitschland? Er is ook getracht uit de andere bezet tingszones van Duitschland hout te krij gen. De Amerikanen hebben levering toe gezegd, maar practisch resultaat heeft het nog niet opgeleverd. Het bezwaar is bo vendien dat alles in dollars betaald moet worden. Wij verwonderen ons wel over dezen gang van zaken. De Duitschers hebben in den oorlogstijd ons land leeggeroofd. Door hen is ook veel hout' in onze bosschen gekapt. Nu zou men zeggen, dat Nederland als deel dei- oorlogsschuld aanspraak zou kunnen maken op kostelooze levering van hout uit Duitschland. Maar daaraan is op dit moment geen denken. Bij den uitvoer uit Duitschland stellen de bezettings autoriteiten zich in het algemeen op het standpunt, dat alle export naar het bui tenland betaald moet worden in dollars of ponden. Daardoor wordt een bedrag ge steld tegenover de hooge uitgaven, die vooral Engeland heeft om de bevolking in het feezette Duitschland te .voeden. Dit In totaal is voor ruim 100 millioen opgespoord schept intusschen een onbillijkheid tegen over gedupeerde landen, ook tegenover Nederland. Biedt Zweden meer mogelijkheid? In den Haag vernamen wij, dat Zweden bij de handelsbesprekingen verklaard heeft ons wel meer hout te willen leveren, maar dat dit onmogelijk is, omdat men met een tekort aan arbeidskrachten zit. In ver band daarmee is van den kant van den Wederopbouw de mogelijkheid geopperd om een groot aantal Nederlandsche arbei ders naar Zweden te zenden om bij den houtkap te helpen. Wij hoorden getallen van 5000 en 7000 noemen. Er werd veron dersteld, dat voor zoo'n vrijwillige uitzen ding wel voldoende menschen te vinden zullen zijn. Er wordt wel gezegd, dat wij zelf onze arbeiders noodig hebben, maar dit zouden geen vakarbeiders behoeven te zijn omdat zij niet als een afzonderlijke groep zouden gaan werken, maar opgeno men worden- in de Zweedsche ploegen. In Zweden worden hooge arbeidsloo- nen betaald, zoodat de arbeiders voldoende geld voor hun gezinnen zouden kunnen overmaken. In ruil voor deze hulp zou Zweden ons, naar verwacht werd, een flinke hoeveelheid hout kunnen leveren. Van andere zijde moeten evenwel be zwaren tegen dit plan zijn geopperd. Toch zou een nadere bestudeering gewenscht zijn, want bij doorvoering van het plan zouden wij hout krijgen dat weinig devie zen kost. Bovendien zou het dan mogelijk worden meer hout te krijgen voor onze papierfabricage. De verwachtingen van het Rijksbureau voor hout. Op het Rijksboureau voor Hout in Am sterdam vernamen wij, dat men over den aanvoer van het in het buitenland gekoch te hout er komt, behalve uit de boven genoemde gebieden, ook hout uit Zweden, Finland en Tsjecho-Slowakije niet on tevreden is. Het stelt evenwel teleur dat wij niet meer kunnen koopen. Over de verwachtingen voor de toe komst kon men zich niet uitlaten; men hoopte op een toeneming, maar eenige garantie is helaas niet te geven. Van groot belang voor de houtmarkt zou zijn als Rus land zou willen leveren, want dat land heeft groote mogelijkheden op dit gebied. Voorloopig is daar evenwel geen rekening mee te houden. Van de 680.000 M3. hout die voor het tijdvak 1 Augustus 19461 Juli 1947 be schikbaar gesteld kan worden is 80.000 M3. gereserveerd voor defensie-doeleinden in Ned.-Indië. Het laat zich evenwel aan zien dat Indië niet zooveel noodig heeft. In dat geval kunnen andere toewijzingen iets grooter worden. Voor emballage is niet 'minder dan 100.000 M3. hout noodig. Een deel daarvan is bestemd voor de verzending van hier geproduceerde goederen naar het buiten land. In het belang van onzen export (en onze deviezen!) moet .daarmee rekening gehouden worden. Een gunstiger regeling voor gepensionneerden De toepassing van artikel 67 der Pensioen wet 1922 en andere wettelijke bepalingen maakt het aanvaarden van een nieuwen werk kring voor gepensionneerden weinig aantrek kelijk. Het is namelijk zóó, dat, wanneer een gepensionneerde een overheidsfunctie aan vaardt. het bedrag dat hij aan pensioen en salaris samen ontvangt, niet mag stijgen bo ven de inkomsten welke hij ggnoot uit zijn iaatstbekleede functie. Bij het ministerie van Binnenlandsche Zaken is thans een wetsont werp in voorbereiding, dat strekt tot het .weg nemen van deze bezwaren, In de vergadering van de Nederland sche Kamers van Koophandel voor Cen- traal-Europeesche landen gaf kolonel Otto van het Commissariaat-Generaal voor de Nederlandsche Economische Belangen Duitschland een overzicht van de taak en van het werk, dat hgt commissariaat in Duitschland verricht. De goederen, die de Duitschers geroofd en naar Duitschland overgebracht hebben, op te sporen is, aldus kolonel Otto, de eer ste taak en een lang niet gemakkelijke. De geallieerden hebben bij dit werk niet de minste .interesse en de Duitschers werken in het geheel niet mee bij de pogingen tot opsporing. In 1945 was het slechts één Neder- landsch officier toegestaan onderzoekingen in de Westelijke zones te verrichten. Lang zamerhand heeft men het. aantal officie ren, dat zich met de opsporing bezig houdt, tot 100 kunnen opvoeren. Zij kunnen geen taken op zich nemen dan in overleg en met goedkeuring van de geallieerde auto riteiten. In de Engelsche bezettingszone is de voor terugvoering van goederen besteinde divisie tot op 42 pCt. der oorspronkelijke sterkte teruggebracht en er zijn te weinig menschen aanwezig om de aanvragen voor de terug te halen goederen na te gaan. Voor een deel is dit werk_ in handen van Duitschers. Daarvoor iseen controle systeem ontworpen. Het oogenschijnlijk waanzinnige in deze werkwijze wordt, volgens kolonel Otto, aanvaardbaar als men haar vergelijkt met die van een jaar geleden, toen het werk voor de Nederlandsche officieren nog een soort avontuur was. Sindsdien is er veel in de organisatie verbeterd. Overal in het Westen hebben wij nu onze vertegenwoor- In 1950 een gunstiger deviezen-situatie Prof. Keesing over onze financieele positie Op initiatief van het Belgisch-Nederlandsch •Luxemburgsche comité voor toenadering, heeft prof. F. A. G. Keesing, raadsadviseur bij het Nederlandsche ministerie van Finan ciën, te Brussel een voordacht gehouden over de finanpieele positie van Nederland sedert de bevrijding. Prof. Keesing stond uitvoerig stil bij onze deviezenpositie en zei: Het Nederlandsche herstel vormt een probleem van vele jaren en gedurende een lange periode zal de devie- zennood voor Nederland groot blijven. Naar het zich laat aanzien zal zich eerst omstreeks 1950 een overschot op de loopende posten van de betalingsbalans voordoen, waaruit de ef fectieve aflossing van de thans opgenomen credieten kan worden begonnen. Van groot belang bij de deviezenpolitiek is dat de reeds verkregen credieten zooveel mo gelijk worden geconsolideerd, omdat de nood zaak tot aflossing volgens de thans bestaande leeningsvoorwaarden de Nederlandsche eco nomie de grootste moeilijkheden zou bereiden. Een zeer strenge deviezencontróle is op het oogenblik noodzakelijk, en het is voorloopig voor Nederland dan ook ondenkbaar valuta beschikbaar te stellen voor buitenlandsch tourisme. Eén verhèugehd feit is evenwel, dat de Ne derlandsche export zich nog steeds uitbreidt. In Januari van dit jaar beliep de uitvoer waarde 18 millioen gulden, in October was zij reeds opgeloopen tot 110 millioen gulden. Als symptoom is deze ontwikkeling belangrijk, doch een gelijkwaardige tegenprestatie voor -den import vormt de export nog geenszins. In totaal heeft Nederland, zoo zeLde de spre ker verder, tot dusverre een bedrag van an derhalf milliard gulden in het buitenland geleend. Dit is een bedrag waarvan de om vangt uitsluitend gerechtvaardigd wordt door het feit dat de tegenwaarde volgens zorgvul dig gekozen normen wordt geïnvesteerd. Brandje in haven van Amsterdam In de Amsterdamsche haven is op het Zweedsche s.s. „Lilly Matthiessen", dat aan de Javakade voor de loods „Holland" ge meerd ligt, brand uitgebroken. Door het spoedig ingrijpen van de brandweer, waarbij ook de „Jasbn" werd gebruikt, bleef de brand tot de voorplecht van het schip beperkt, waar een hoeveelheid papier had vlamgevat. De schade is gering. Wat terug kwam Tot 15 November van dit jaar waren de volgende goederen uit Duitschland teruggehaald: (Taxatie van het rijksbureau voor metalen, op basis van de prijzen 1940). Industrieele goederen f 21.841.000 Haveninrichtingen 650.000 Spoorwegen42.000.000 Schepen28.000-000 Paarden en vee 3.310.000 Automobielen 114.000 Waarde-artikelen 1.265.000 Zeeschepenpro memorie f 97.180.000 22.648.000 Effecten, nomin. waarde Totaalf 119.828.000 Voor den terugvoer dezer goéderen waren noodig ruim 200 scheepsladin gen, bijna 3000 wagonladingen en 350 auto vrachten. Cultureele goederen zijn in dit over zicht niet opgenomen. Voor de zeesche pen is geen cijt'er vermeld, aangezien het Commissariaat-Generaal voor de Nederlandsche Economische belangen in Duitschland bij de terugvoering daar van slechts zijdelings betrokken geweest digers, die van de militaire telefoonverbin dingen gebruik kunnen maken. In de Russische zöne echter hebben de Nederlanders slechts één officier, die zich in Berlijn heeft mogen vestigen. De aan vragen voor het terugvoeren van goederen moeten hier, in het Russisch gesteld, aan de autoriteiten overhandigd worden, doch het heeft tot October j.l. geduurd eer er antwoord kwam dat er eenige goederen gevonden waren. Administratief wordt er door de Russen veel langzamer gewerkt dan in de Westelijke zones. Er is thans voor een totale waarde van ruim 100 millioen gulden naar ons land te ruggebracht, waarvan een zeer belangrijk deel aan de N.S. en aan de scheepvaart toebehoorde. In dit bedrag is voor 23 millioen gulden aan zuiver industrieele goederen begrepen. Procentsgewijs kwamen er aan machines 30 pCt., aan tramwagens 100 pCt. ,aan spoorwagens 50 pCt. en aan locomotieven 87 pCt. terug. Ook de instal latie van de A.K.U. te Arnhem, de walserij van de Hoogovens te Velsen en onderdee- len van de aluminiumfabriek te Utrecht konden aan de eigenaars teruggegeven worden. De Antwerpsche staking duurt voort De staking in de Antwerpsche haven is nog niet geëindigd. De communistische volksver- tegenwoordiger Van den Bergh heeft Woens- cagochtend in het wervingsbureau tevergeefs de onmiddellijke hervatting van het werk be pleit. waarbij hij den nadruk legde óp het voordeel dat de concurreerende havens ten nadeele van de Antwerpsche haven uit deze staking zullen trekken Bovendien stelde hij in zijn toespraak in het licht, dat deze wilde staking het welslagen der prijzen- en loon politiek der regeerihg In het gedrang brengt. Intusschen is een deel der stakers weer aan het werk gegaan. Men verwacht dat de sta king zal verloopen. Volgens „Le Soir" heeft de heer Huysmans, Belgisch eerste minister, volgenji telegram aan de havenarbeiders van Antwerpen gezon den: „Ik doe een dringend beroep op het ge zond- verstand en op het verantwoordelijk heidsbesef van de Antwerpsche havenarbei ders en ik zet hen aan het. werk te-hervatten. Het belang ..van het geheeie land eischt de onmiddellijke hervatting van liet werk. Zoo aan dezen oproep geen gevolg wordt ge geven, zal de regeering zich gedwongen zien drastische maatregelen te treffen." De houding in Rotterdam. Hoewel- de drukte in de Rotterdamsche haven den laatsten tijd toe is genomen, ver klaren de betrokken organisaties, dat dit niet een gevolg is van de Antwerpsche staking. Men is niet van plan in Rotterdam goederen te lossen, die voor Antwerpen bestemd waren. Buitenlandsche deskundigen onderzoeken v. Meegeren's werk Zooals het ANP meldt zullen Britsehe en Bel gische deskundigen in Januari hier te lande een onderzoek instellen naar de schilderijen van Han van Meegeren. Deze deskundigen zijn H. J. Plenderleith, hoogleeraar ln de scheikunde en hoofd van het wetenschappelijk laboratorium van het Britsch museum, F. I. G. Rawlins, we tenschappelijk adviseur van de British National Gallery en dr. Cooremans, directeur van het centraal laboratorium van de Belgische musea te Brussel. De heer Rawlins is bekend om zijn technische studies over moleculaire natuurkun de en de toepassing van natuurkundige stelre gels op schilderijen. Dr. Cooremans ls in het afgeloopen jaar reeds geruimen tijd met onder zoekingen in de affaire Van Meegeren bezig geweest, INLICHTINGEN VERZOCHT OVER S.D.'ERS Het hoofd van de PRA', Lange Voorhout 13 te 's Gravenhage verzoekt inlichtingen betreffende: Johannes Lubertus Savenlje, geboren te Keulen 17 October 1807 en Johannes Hubertus Veefking, geboren 10 September 1918. Beide zijn werkzaam geweest bij den Stcherheitsdienst en hebben door het geheeie land als zoodanig huiszoekin gen en arrestaties verricht. MAANDELIJKSCHE BETALING VAN OUDERDOMSRENTE Ingediend zijn wetsontwerpen tot wijziging van de invaliditeitswet en de ouderdomswet, die ten doel hebben de uitbetalingen van de renten ingevolge deze wetten tegelijk te doen geschie den met de ouderdomsuitkeering ingevolge het ontwerp van wel, houdende noodregeling ouder domsvoorziening. Als de voorgestelde wijzigings-ontwerpen wor» i den aangenomen zal de betaling van alle drie de soorten uitkeeringen dus maandelijks kun nen geschieden. Uitstel voor bestudeering gevraagd De U.N.O.-commissie voor dé atoomenergie is Dinsdag voortgegaan met de bespreking van de Amerikaansche voorstellen, bekend als het „plan Baruch", ter organisatie van de controle op de atoomenergie en het sluiten van een desbetreffend internationaal verdrag, dat immuun zal zijn voor het recht van veto. Volgens het plan van Baruch moet de inter nationale controle-instantie het recht bezitten personen en landen voor inbreuken op het verdrag te bestraffen. In zijn rede zeidc Baruch o.m., dat de V.S niet" prat gaan op hun voorstellen, maar des ondanks niet accoord zullen gaan met het aanbrengen van veranderingen in de strek king ervan. Zoowel sir Alexander Cadogan (Groot- Brittannië) als generaal MacNaughton (Cana da) steunden de voorstellen van Baruch. Paul Hasluck (Australië) verklaarde zich bereid de voorstellen van Baruch te aanvaarden. Het succes van de vergadering van gisteren hing af van de honding van de Sovjet-Rus sische delegatie. André Gromyko (Sovjet- Unie) aanvaardde noch verwierp de voorstel len, die naar hy zeide, meer tyd voor over weging vereischten. Voorts zeide Gromyko John D. Rockefeller Jr. bood de Vereenigde Naties een stuk grond van IS are aan, waarop mettertijd de permanente zetel van de UNO gaat verrijzen. De foto toont het geschenk óp Manhattan, dal thans nog met verschillende fabrleks- en woning complexen be bouwd is. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 19 DECEMBER Concertgebouw: Eduardo del Pueyo (plano), 20 uur. Zuiderkapel: J. Sevensma, 20 uur. Nieu we Kerk: Kerstfeest Kinderkerk, 19 uur. Stads schouwburg: Zwaan kleef aan (Kennemer Ly ceum), 14.30 uur, Geref. Kerk: Ds. Wlerda, Kerst feest Wonderlijke Wonlngrull, 20 uur. Geref. Kerk Heemstede: Weihnachls-oratorium, 20 uur. Rembrandt: Herman Rinket's variété, 14.30 en 20 uur. Palace: Zoolang ik leef (18 j). Luxor: De laatste der Mohikanen (14 j.). Deze twee: 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Het smeu lende vuur (18 j.) 14.00.-16.30, 19.00 en 21.15 uur. City: Koraalrif (14 j.) 14.15; 16.30. 19.00 en 21.15 u. Spaarne: Overvalwagens (14 J.) 14.00, 19.00 en 21.15 uur. VRIJDAG 20 DECEMBER Begijnhofkapel: Ans Bouter, piano, en Jan Hesmeng, viool, 20 uur. Geel. Oude Gracht 47: Lezing Soefibeweging, 20 uur. Geref. Kerk. Koe- diefslaan: Weihnaehts-oratorium. 20 uur. Stads schouwburg: Antigone (Gymn.ver. Amlcitia Junctl), 30 uur. Bioscopen; Nieuw programma. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301,5 M. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 18.15 „Toegif ten mijner keuze". 18.30 Nederlandsche strijd krachten. 19.00 En nu naar bed. 19,05 Sport- praatje Aad van Leeuwen. 19,20 Volksmuziek- scliool. 19.45 Regeeringsvoorlichtingsdlenst. 20.08 Echo van den dag, 20.15. Radio Fhilharmonisch orkest. 21.15 „Jan Starter en zijn wijf". 22.05 „The Romancers". 22,45 „Nederland in de we reld". 23.15 Gramofoon. 23.30 „Hoogste tijd hee- ren". 23.45 Gramofoon (dansmuziek). HILVERSUM n, 4.15 M. en 218 M. 19.00, 20.00 en 22.00 uur Nieuws. 18.00 Chr. ge mengd meisjes- en kinderkoor. 18.30 Land en tuinbouw. 18.45 %ramofoon. 19.15 „Taak van den detailhandel". 19.30 Gramofoon. 19.45 „De vaart der volken". 20.05 Adventsdienst te Rotterdam. 21.35 „Utrechi jubilate". 22.15 Actueel geluid. 22.30 Gramcrtoon. 22.45 Avondoverdenklng. 23.00 Avondconcert, gramofoon. o.ro.: „Wy z(jn van mcenlng, dat de voorstel len moeten worden bestudeerd in het kader van de algemcene kwestie van ontwapening." Nederland, Brazilië, Frankrijk, China en Egypte gaven te kennen, dat zij achter heli voorstel van Baruch staan. Lange (Polen) wees' er op, dat cen poging tot het forceeren van een meerderheidsbeslissing in de com missie voor de atoomenergie geen zin heeft, daar het in ieder geval de algemeene instem ming van alle permanente leden van den Veiligheidsraad noodig heeft. Hij stelde voor, dat de groote vijf officieus zouden bijeen komen om te trachten een formule te vinden, die voor alle landen aannemelijk is. Daarop werd de zitting tot Vrijdag verdaagd, hoewel Gromyko een verdaging tot de volgende week trachtte te verkrijgen. Drie arrestaties bij de Basalt Maatschappij Dinsdag zijn drie directeuren van de Neder landsche Basalt Maatschappij te Zaandam ge arresteerd door de P R.A. te Alkmaar. Het zijn de res. lt.-kol. S. P. uit Bloemendaal; L. A. W. van Z. uit Santpoort en H. N. H. uit Harlingen. De maatschappij heeft volgens het accoun tants-onderzoek der P.R.A. voor de Duitsche weermacht werken uitgevoerd voor een be drag van c.a. 26 millioen gulden. De Perzische minister', Gha'vam es Soeltaneh heeft de pers medegedeeld, dat de algemeene verkiezingen aanstaanden Zondag zullen begin nen. Van bevoegde zijde wordt Intusschen twij fel uitgesproken omtrent de mogelijkheid van voldoende voorbereiding der verkiezingen doof de Perzische regeering. Pomerantz, adjunct-proctyeur-generaal te Neurenberg heeft, volgens mededeeling van Amerikaansche zijde, ontslag genomen, Ponïe- rantz had de leiding gekregen -wan de organi satie van alle nog te voeren processen tegen de voormalige leiders van de zware Duitsche in dustrie en van de financieele wereld tijdens het nazi-regiem. Hij zal nu binnenkort naar New York vertrekken, om daar zijn werkzaamheden aan de balie weer op te nemen. Over de redenen van het ontslag zijn geen mededeelingen gedaan. Alle Grieksche politieke partijen, van uiterst rechts tot uiterst links, hebben deelge nomen aan een demonstratie van nationale rouw, welke vier uur duurde, wegens de verwerping van de Grieksche territoriale eischen ten san- zien van Bulgarije. Het begin en het einde van de demonstratie werd aangegeven door sirenes. Het verkeer lag gedurende deze periode stil. De vlaggen woeien halfstok en de meeste menschen bleven binnenshuis. President Truman heeft nogmaals verklaard, dat de regeering der Vereenigde Staten de regee ring van Generalissimus Tsjang-Kaï-Sjek ln China steunt. In een lange verklaring over de Amerikaansche politiek jegens China bracht Truman in herinnering, dat vorig jaar de er kening der Chineesche nationale regeering is herhaald en hij voegde eraan toe: „Het stand punt dat de Amerikaansche regeering toen heeft uiteengezet, blijft ook heden van kracht". De Chief Justice van Palestina, Sir William Fit2gerald, heeft In een rapport, voorgesteld Jeruzalem te verdeelen ln twee. afzonderlijke gemeenten, een Arabische en een Joodsehe. De hooge commissaris zou het recht van veto bezit ten ten aanzien van benoemingen door de bur gemeesters der gemeenten. „Ik voel mij gedwon gen te verklaren, dat er geen mogelijkheid be staat voor een vruchtbare samenwerking in het belang van Jeruzalem door Joden en Arabieren", aldus Fitzgerald. De Nederlandsche militaire autoriteiten hebben te Buitenzorg den republikeinschen burgemeester met twee van zijn assistenten ge arresteerd. Uit republikeinsche bron wordt ver nomen, dat een gemengde Nederlandscli-Indo- neslsehe commissie naar Buitenzorg vertrokken is om het incident te onderzqekea,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2