Blum motiveert zijn minderheidskabinet IJmuiden Damclub „IJmuiden" won van Zaandam Velsen Santpoort Nacht-Express Het zal slechts enkele weken aanblijven Tegenover journalisten verklaarde Léon Blurn, de Fransche premier, over zijn ka binetsformatie, dat hij getracht heeft zoo- we] het land als zijn republikeinsche in stellingen voor een ernstige bedreiging te redden. „Nadat ik tot de conclusie was gekomen, dat een coalitiekabinet onmoge lijk was, stond ik voor deze keuze: het te ruggeven van mijn mandaat of het ver schijnen voor de Kamer met een zuiver socialistisch kabinet, het eenige dat ik zon der hindernis of uitstel bereiken kon. Ik hoop, dat onze beslissing de goedkeuring zal krijgen zoowel van de Kamer als van het land", aldus Blum. De totstandkoming van het kabinet-Blom beteekent het einde van een politieke cri sis, die op 28 November uitbrak met het aftreden van de coalitie-regecring van Georges Bidault. liet was pas Donderdag jl„ nadat men vruchteloos naar een com- proniis-candidaat gezocht had, dat Léon Blum als een van de meest geachte oudere staatslieden van Frankrijk zeer tegen zijn eigen wenschen, er in toestemde de taak op zich te nemen. Het nieuwe kabinet beval een betrekke lijk klein aantal ministers. Er zijn elf on der-staatssecretarissen aangewezen om de dagelijksche departementale zaken af te zoo kort en haar taak zoo urgent zal zijn, dat geen der partijen den euvelen moed zal hebben haar „weg te stemmen". Léon Blum heeft duidelijk gemaakt, dat hij slechts een paar weken aan het bewind wil blijven en in deze periode zal trachten de middelen te vinden om een volledige economische ineenstorting te voorkomen en een oplossing te vinden voor de ge spannen verhouding in Indo-Chma tus- schen de nationalisten en de Fransche auto riteiten. Amsterdamsch kantoorgebouw in vlammen Door onbesende oorzaak brak Dinsdag brand uit in perceel Keizersgracht 756 vlak bij de Utrechtsche straat in Amster dam, waarin acht kantoren zijn gevestigd. De brand ontstond op de eerste étage, waar een kamer van de Bijbelkiosk is gevestigd, waarin zich blijkbaar niemand bevond. Het personeel van „Vrij Nederland", dat haar kantoor heeft op de tweede étage, werd althans niet gewaarschuwd en bemerkte den brand toen de rook .daar doordrong. De brandweer had het vuur vrij spoedig, nadat de eerste straal water het vuur werd Uoen^Omzu-h vm veeljirabidijken Jirbeid ingespoten, onder bedwang. Toen" was eeh ter gerst^ étage, waarop zich aan de achterzijde het kantoor van een advocaat bevindt, reeds geheel uitgebrand, terwijl de tweede étage aan de achterzijde flinke en de derde geringere schade opliepen. Op de tweede verdieping waren vele admi- nitratieve bescheiden van het weekblad verloren gegaan. te ontheffen heeft Blum voor het bureau van den eersten minister twee onder-staats Secretarissen aangesteld en bovendien een •voor het ministerie van Buitenlandsche Kaken. Er is geen minister voor de voorlichting foenoemd- Felix Gouin is belast met de lei ding van een geheel nieuw ministerie, dat (het onlangs aangekondigde plan van Jean ÏVIonnet ten uitvoer zal leggen. Dit plan (Voorziet in de Fransche nationale recon structie en de moderniseering van de in dustrie in een periode van vijf jaar. In plaats van drie minister's zonder por tefeuille zooals in Bidault's kabinet, zijn er thans twee benoemd. Verscheidene leden van de' regeering- Blum hebben reeds eerder in een kabinet zitting gehad. Ramadier was minister voor de Voedselvoorziening onder Charles de Gaulle. Le Troquer was minister van Bin- ïienlandsche Zaken in het kabinet van Felix Gouin. André Philip en Tan- guy Prigent hebben dezelfde posten in vroegere kabinetten bezet. Lacoste heeft dezelfde portefeuille als die hij in het eer ste kabinet van de Gaulle bezat. Moch, Moutet en Thomas hebben eveneens hun ihuidige functies reeds eerder bekleed. Een regeering, die op een minderheids- partij berust, is een unicum in de jongste Fransche geschiedenis. Blum kon zich dit veroorloven met de zwijgende medewer king van de andere partijen en wel uitslui tend, omdat het bestaan van deze regeering De moord in de Warmoesstraat Arrestanten ontkennen elke schuld De Amsterdamsche recherche heeft de gebroeders H., die wegens illegaal over schrijden der Duitsche grens in Frankfurt werden gearresteerd en onder verdenking fpan den moord in de Warmoesstraat te Am- sterdam op de b'l-jarige mej. A. M. Mars man, naar Amsterdam zijn overgebracht eeh grondig verhoor afgenomen. De beide broers ontkennen iedere schuld en beweren, dat zij L. van der H., die het eerst werd gearresteerd en die bij zijn ver boor alle schuld op de broers H- wierp, op Zondag 3 November, dus daags na den moord, in Rotterdam hebben ontmoet. De verklaringen, die zij van hun Rotterdam- sche escapades van dien dag en den daar- t»p volgenden Maandag geven, stemmen vrijwel overeen met hetgeen van der H. daarover reeds heeft verteld en door ge tuigenverklaringen destijds is bevestigd- Voor het feit, dat zij diezelfde week naar Duitschland zijn uitgeweken, hadden zij ook een verklaring. J. H. was namelijk een maand tevoren uit de gevangenis in Sche- iVeningen ontsnapt en zou, als hij opnieuw werd gegrepen, nog anderhalf jaar moeten uitzitten. Zijn broer had er derhalve geen (bezwaar in gezien hem naar Duitschland jte begeleiden. In Frankfurt had J. H. ken- toissen, die hem wel zouden helpen. Eerst in Frankfurt kregen zij het bericht onder oog'en van den moord, waarvan zij tot dien tijd niets afwisten. Daar was het bovendien, dat zij voor de eerste maal hun eigen foto's, met een oproep tot aanhou ding in een Nederlandsch blad zagen. Zij Waren toen reeds gevangen genomen. PROF. VAN LOON KOMT VOOR HET TRIBUNAAL. De oud-president van den Hoogen Raad, Prof. Mr. J. van Loon, zal over eenigen tijd terechtstaan voor het Tribunaal te 's-Gravenhage. De broodprijs te Haarlem Verhooging met1 cent? Zooals wij mededeelden is eenige weken geleden door vrijwel alle bakkers in Haar lem en omstreken de broodprijs met 2 cent verlaagd. Eén bakkerij was er mee begon nen, hetgeen tengevolge had, dat de an dere zaken uit concurrentie-overwegingen volgden. Inmiddels is de mededeeling uit den Haag gekomen, dat de regeering voor het brood minimum- en maximumprijzen heeft vastgesteld. De laagste prijs is één cent hooger dan de prijs die nu algemeen te Kerst- en Nieuwjaarswensclien naar schepen op zee Omtrent het uitzenden van Kerst- en Nieuwjaarswensclien naar schepen op zee vernemen wij nader, dat het in het vorig bericht genoemde extra lage tarief yah 20 woorden slechts geldt voor „radiobrief- telegrammen" welke bestemd zijn. voor schepen op de Noordzee en omgeving die de radiotelefonische uitzendingen van Scheveningen-Radio beluisteren. Dit zijn dus in het algemeen de visschersschepen en de sleepbooten. Voor radiotelegrammen, bestemd voor de gewone passagiers- en vrachtschepen, dus ook voor de troepentransportschepen, gelden de normale tarieven (39 cent per woord voor een gewoon radio-telegram, f 3.15 voor een „radio-brieftelegram" van 20 woorden) enz. Leekenspel „De Poort" In deze adventsdagen gaf de Chr. Jonge mannen vereeniging ,,'t Mosterdzaadje" een uitvoering van het leekenspel „De Poort", merhayen binnengekomen met op sleeptouw levenspad heeft weergegeven. In de eenvoudige vormen van het leeken spel, waarin dc tendenz niet in actie of figu ratie verborgen behoeft te blijven, komt deze strijd ten volle tot zijn recht. Deze mogelijk heid werd door de vereeniging duidelijk naar voren gebracht. De beide op den voorgrond tredende personen bleven sober in beweging en "dictie, spreekkoor en zangkoor, evenals de achter de coulissen opgestelde stemmen, zorg den voor de vex-binding. De muzikale illu stratie van den heer Joop Huizinga, die te vens den koorzang leidde, werkte verder mee om den juisten toon te treffen. Een woord van hulde verdienen ook de l'eden, die de tooneeldecoratie en de verlich ting hadden verzorgd. De avond werd na de openingswoorden van den heer W. Kwak, begonnen met een decla matie Jakob en Ezau", waarna as. J. v. d Berg het spel inleidde en tevens zijn voldoe ning er over uitsprak, dat de jongeren in de gemeente op deze wijze hun roeping bewijzen te verstaan. De zaal van het Leger des Heils was goed bezet en ook voor de tweede opvoering heden avond, zal ongetwijfeld groote belangstelling bestaan. Drie jubilarissen bij Drukkerij Sinjewel In de feestelijk versierde kleine zaal van Thalia waren gistermiddag directie en perso- Voor de hoofdklasse damcompetitie werd Dinsdagavond in café Royal do wedstrijd D.C.IJ. I—Zaandam gespeeld. Beide ploegen telden drie invallers. De uitslag luidt: A. LigfhartB. May11 C. SuykH. J. v. d. Holstafgebr. B. Dukel—H. Lemstra afgebr. N. N.P, Beunder 02 H. BuisJ. Bos 20 H. de BoerP. Blees 20 PostmaK. Brasser afgebr. KrikkeH. Veen afgebr. F. DukelJ. Anepool 20 J. van StratenH. L. Rot11 Voorloopige uitslag 84 Vermoedelijke einduitslag 12—8. Door dit resultaat behoudt D.C.IJ. nog steeds een kleine kans op het. afdeelings- kampioenschap. In totaal heeft D.C.IJ. vijf wedstrijden ge speeld, waarvan een verloren en vier gewon nen. De wedstrijd tegen Zaandam In bet eerste speeluur leek het of D.C.IJ. met haar drie invallers voor Mertens. Dix- hoorn en Laros een nederlaag zou Incasseeren Suyk en Dukel raakten in het openingsspel een stuit achter. Buis kon D.C.IJ. na het ne men van een fraaïen damzet de leiding geven May besloot in een vlug gespeelde partij met Ligthart tot remise, waardoor de stand 31 was. Toen was het H. de Boer altijd nog een kracht van.beteekenis die zijn partij besliste met een" brillantp combinatie. F. Du kel, die als resevve nu reeds vier wedstrijden n^eft meegespeeld, is zoowaar topscorer, .door aat hij al zijn partijen won. Ook nu weer be zorgde hij D.C.IJ. twee punten, waardoor de stand 7—1 werd. Beunder verkleinde voor Zaandam den achterstand en met een remise aan bord 10 werd de voorloopige uitslag 8—4 voor D.C.IJ. Suyk en Dukel wonnen later hun stuk-verlies terug en daar ook Krikke en Postma remise behalen, wordt het een 128 overwinning voor IJmuiden. Dc stand. Er begint thans eenige teekening te komen in den stand der hoofdklasse-competitie van den Noordhollandschen Dnmbond. In totaal spelen elf clubs uit Noordholland mee en de helft der competitie, waarin de clubs elkaar een maal ontmoeten, is thans gespeeld. De stand luidt: gesp. gew. gel. verl. pt. Trawlers uit de vaart De Christine is uit de vaart genomen omdat de trawler een belangrijke ketel reparatie moet ondergaan. Ook de Antje is wegens machlneschade voorloopig opgelegd. De Vikingbank heeft het vertrek moeten uitstellen wegens een brandje aan boorcl. Loongesclii) bij Van Gcldcr Kerstgratificaties bij het geheele personeel Onder de arbeiders van de Cellulose- iabrieken Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken bestond den laatsten tijd ontevredenheid ten aanzien van de loo- nen, welke in deze afdeeling gelden, om dat in deze fabriek zware arbeid wordt verricht en de loonen, vergeleken met de andere afdeelingen het laagst zijn. De arbeiders der Cell ulosef abrieken wendden zich daarom tot de plaatselijke bedrijfsunie der samenwerkende organisa ties, die over de wenschen besprekingen voerden met de betreffende hoofdbestu ren, welke daarop in overleg traden met de directie van het bedrijf. Nadat aan- Mfraiwa, vankelijk reeds vorige week de wenschen :r Holland. Roepat, 13 Dec. te Bombay. Noord moesten zijn ingewilligd kwam men over- Brabant, 15 Dec. van Cebu naar Los Angeles, een, dat de resultaten Dinsdagavond be- salawati, li Dec. te Singapore. Jan steen. 13 kend zouden worden gemaakt. Dit is dan Dec. van Port Tampa. Tabian, 16 Dec. van Genua.] 0ok geschied in een vergadering, welke in Oceaan. - Dl"—10 - ----1 SI: Het zijn dus weer de Amsterdamsche clubs Jozef Biankenaar en Gezellig Samenzijn, wel ke zonder verliespunten en met een fraai bordgemiddelde de leiding hebben. Ook de Haarlemsche Damclub beschikt dit seizoen over een sterk tiental. IJmuiden, dat reeds een wedstrijd verloor en wel tegen het sterke Gezellig Samenzijn, is echter nog niet geheel uitgeschakeld, daar ook de ontmoeting Jozef Biankenaar—Gezellig Samenzijn nog moet plaats vinden. IJmuiden moet nu nog spelen: 29 Dec. te IJmuiden: D.C.IJD.D.D. (Alkmaar): 10 Jan. te Amsterdam: C.D.A.—D. C.IJ; 14 Jan. te IJmuiden: D C.IJ.Jozef Blankenaar; 20 Jan. te Haarlem: Haarlemsche Damclub—D.C.IJ. en dan nog den uitgestel- aen wedstrijd D.C.IJ.Wormcrveer. SCHEEPVAART K. N. S. M. Helder. 16 Dec. van Alexandria naar Jaffa. Vulcanus, IC Dec. van Port Said n. Valencia; Vinga. 16 Dec. van Harllngen naar Gi braltar. Gudrun, 16 Dec. van Napels naar Genua. Odysseus. 16 Dec. te Genua. Norse Lady, is Dec. te Rotterdam. Tneseus. 17 Dec. van Rotterdam naar Lissabon. Dundee. 17 Dec. van Amsterdam naar Gibraltar. Iris, 17 Dec. te Amsterdam. Stuy vesant, 17 Dec. van Amsterdam naar West ïndlë. Cotttca, 17 Dec. te Trinidad. Holl. Afr. LUn. Dubrovnlk, 17 Dec. te Last Londen. Nederland. Saparoea. 10 Dec. van Batav Haarlem berekend wordt. De regeling zal neel van de N.V, Drukkerij Sinjewel bijeen 23 December, dus aanstaanden Maandag, ingaan. Er is evenwel nog onzekerheid hoe de broodprijs te Haarlem zal worden. Ons werd medegedeeld, dat de bakkerij, die on langs de prijsverlaging het eerst invoerde, aanvankelijk verklaard heeft, dat zij wel genegen zou zijn den prijs met één cent te verhoogen en zich dus aan den mi nimumprijs te houden, mits de Haarlem sche coöperaties op zich wilden nemen om het komende jaar geen dividend aan hun leden uit te betalen. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat bij de coöperaties even wel bezwaar. Nader vernemen wij, dat deze bakkerij, hoewel zij zelf tegen prijs verhooging is, tot de overtuiging gekomen is, dat zij wel ge dwongen zal zijn zich te houden aan den minimumprijs, omdat anders maatregelen van regeeringswege genomen zouden wor den. Voor a.s. Maandag zullen de andere Haarlemsche bakkers nog een vergadering houden om een beslissing in deze aangele genheid te nemen. om drie jubilarissen te huldigen. Het waren M. H Spanjaard, die zijn 40-jarig, B. Nieuw- kerk en J. Zwart, die hun 25-jarig jubileum vierden. De jubilarissen werden, ieder op zijn beurt, toegesproken door den directeur, den heer A. J. Allan, die de jubilarissen op geestige wijze hulde en dank bracht voor hetgeen zij voor de onderneming hadden gedaan. 4 Hij karakteriseerde Spanjaard als de vitale, Nieuwkerk als de trouwe en Zwart als de rustige en allen als mannen, die in alle op zichten hun beste krachten aan de onderne ming hadden gegeven. De jubilarissen ontvingen een fraai bloem stuk en een geschenk. Het verdere deel van den middag werd ge vuld met een aardig programma, uitgevoerd door leden van het personeel. TERUG UIT DUITSCHLAND. De sleeper Helga van het Bureau Terug gave Vischersvaartuigen is alhier uit Bre- mershaven binnengekomen met op sleeptouw den logger SCH 25. De Hélga zou heden weer naar Bremer haven vertrekken om een anderen logger te rug te brengen. Jozef Blankenaar Gez. Samenzijn D. C. IJ Haarl. Damclub C. D. A D. D. D. (Alkm.) Oosterkwartier St. Bavo Zaandam Wormerveer Oostzaan 64-16 8 56-24 8 55-45 9 63-57 7 57- 3 31-49 2 40-60 2 38-62 2 50-70 1 32-47 0 31-49 Phronüs, 12 Dec. van Penang naar hgjj clubgebouw „Kindervreugd" is gehou- ingapore. Polyaorus, 12 Dec. te Hampton Roads. -ii- WüuralMr. - Sleeptoo.m s™*lo, Beatrix en Het beduur der bedui fsume deelde Evenwichtskunstenaars op de schaats duiken overal opde ijsbanen in onze omge vingdie te klein zijn voor de harde rijders" vormen een waar lustoord voor de lieden, die het kalmer en sierlijker willen probeeren. Damclub „Stabiel" De resultaten der onderlinge wedstrij den van de damclub „Stabiel waren: A. v. SchagenF. Postma 02, HouwelingenJ. Kuiper20 L. v. d. LansH. Nijman 02 J. KuiperA. v. Schagen 02 P. de Kort—J. Oosterling 2—0 A. BuyckM. Zonneveld 20 J. JanssenG. Zuyderduyn 20 Kennemer Pluimvee-vereenlging Op de jubileumtentoonstelling van „Orni- thophilia" in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht behaalden de volgende leden van de Kennemer Pluimvee Vereeniging bekronin gen: H. J. Vessies en H. Groen (IJmuiden); C. A. Holleman en W. van Luttikhuizen (Vel- sen-Noord); H. van Riesen, P.. G. Tiets en F. G. de- Weers (Beverwijk). PARTIJ VAN DEN ARBEID. De afdeeling IJmuiden van de Partij van den Arbeid houdt a.s. Vrijdagavond in het Rex Theater een vergadering. De heer A. Vermeulen bestuurder van het N.V.V., spreken over het onderwerp „Loonen en Prijzen". Op den Tweeden Kerstdag wordt des mor gens een openbare Kerstvergadering in Flora gehouden. Spreker is de heer J. v. d. Kielt, directeur'der Arbeiderspers. Verder wordt op Woensdag 8 Januari 1947 een cursusvergadering gehouden, ook in het Rex-Theater. De heer Jac. de Kadt zal spre ken over Indonesië. POOLSCHE TRAWLER BINNEN. In de Visschershaven is binnengekomen de Poolsc'ne trawler Wega, die met een Necjer- landsche bemanning vaart. Deze is nu in de gelegenheid gesteld de feestdagen in den familiekring door te brengen. NED. CHRISTENVROUWENBOND. Donderdagavond wordt in de Ned. Hexw. Kapel aan den Pastorieweg een „Kerst feest voor iedereen" gehouden. Deze dienst, waarin Ds. H. Maris uit Haarlem een Kerstmeditatie zal houden, is geor ganiseerd door de afdeeling Santpoort van den Ned. Chr. Vrouwenbond. Het vrou wenkoor van den N.C.V.B. verleent mede werking. MARKTBERICHT VAN WOENSDAG Aangevoerd werden 1100 kisten versche visch. Besommingen: Stoomtrawlers- Prinses Beatrix 19030; Dolfijn f5950; Clasina Luther f9331. Kustvisschers: UK 172 f284, IJM 270 f1138. Prijs sardljn f 56 per 40 kg. Margriet sleepende het droogdok Juliana van Curasao naar Soerabaja veHrokken 16 Dec. van Bilbao. Sleepboot Stentor arriveerde 18 Dec. te Amsterdam met trawler Haarlem. Rod. Hull, Lloyd. Westlaivcl, 18 Dec. te Am sterdam. Groote Vaart. Atlantic Wind (charter), 18 Dee. van Antwerpen naar de Perzische Golf. Baekhuysen, A'badan—Port Soedan, 16 Dee. van Berkel, 15 Dec. van Dakar te Grand Bassam. Dordrecht, 16 Dec. van Bay town naar Antwerpen. Fort Schuyler (Amarlk.), 15 Dec. v. Caripito te Southend. Govert Flinck, Marseille —Durban, 16 Dec. van East Londen. Hugo de Groot, 16 Dec. van New York te New Orleans. Japara, 17 Dec. om 13 uur te Suez, (Java—Rot terdam). Johan de Witt, Batavia—Amsterdam, 16 Dec. van Mombassa. Kcilehaven, Las Palmas— Amsterdam, passeerde 17 Dec. Finisterre. Kerk plein, Basrah—Rotterdam. 17 Dec. van Aden. Leerdam, Rotterdam—Golf van Mexico, 16 Dec. te Vera Ci-uz. Limburg, New Orleans—Batavia, 17 Dec. te Kaapstad. Luna. 16 Dec. van New York te Port au Prince. Nederland (tanker), 16 Dec. var. Rotterdam te New York. Prins Willem van Oranje, 17 Dec. van Jaffa naar Dublin. Stad Haarlem, 17 Dec. van Savona te Bona, om voor IJmuiden te laden. Van der Velde, Amsterdam Batavia, 16 Dec. te Colombo. Weltevreden, Rot- terdamJava, 17 Dec. om 13 uur van Port Said. Arkeldij-k, 16 Dec. van Tacona naar Crsltobal, alwaar 26 Dec. en 28 Dec. te Curasao verwacht. Egmond, 16 Dec. van Port Tampa te Houston. Luckenbaoh (charter), wordt 21 Dec. van New Orleans te Londen Verwacht. Colytto, 16 Dec. van Antwerpen te New York. Fort Oranje. 15 Dec. van Antwerpen naar Zuld-Amerika. Gaas- terkerk, 16 Dec. van New York naar Rotterdam. Modjokerto, 16 Dec. 17 uur van Dundee te Aal- borg, vertrekt 19 Dec. vandaar anar Antwerpen. Kleine vaart. Algarve, 18 Dec. van Grimsby te Hull. Bellatrix, 15 Dec. van Middelharnls te Boston (L). Bemina, 17 Dec. van Haderslevn n. Rotterdam. Hast 5, 17 Dec. van Gothenburg n. Le Havre. Jo, 15 Dee. van Kopenhagen te Fur. Mr. Linthorst Homan, 17 Doc. van Oporto te LJssabon. Nato, 16 Dec. van Oporto te Lissabon. Nezo, 15 Dec. van Norrsbron naar Zaandam. Njord, 17 Dec. van Rotterdam te Oporto. Om- landia, 14 Dec. van Rouen naar Lissabon. Oranje polder, 18 Dec. van Londen naar Rotterdam. Seaham, 17 Dec. van Goole naar Blyth. Tiibo, 15 Dec. van Midid el 'harnis te Boston (L). Tyro, 17 Dec. van Drogheda naar Amsterdam. Vecht, 15 Dec. van Banders naar Hamburg. Democraat 16 Dee. van DelfzijJ te Goole, om voor Londen te laden. Diana V, Exeter— Caen, passeerde 17 Dec. Great Yarmouth. Eben Haezer, 15 Dec. van Londen te Harwich. Ida, 17 Dec.' van Antwerpen te Gothenburg. Nieuwaal, 17 Dec. van. Londen te Le Havre. Oise, 17 Dec. van Rouen te Parijs. Ponza, 16 Dec. van Waterford naar Birkenhead. Prins Bemhard, 15 Dec. van Lelth te Wisbech. Rijnstroom, Londen—Reykjavik, passeerde 17 Dec. Donnet Head. Sambre, 17 Dec. van Rouen naar Parijs. Sandenburgh, 17 Dec. van Ceuta te Casablanca. Vliestroom, 15 Dec. van Antwerpen te Shbreham. Walenburgh, 16 Dec. van Antwer pen te New Port Mon. Westlaan, 16 Dec. van Londen op de Tyne. Zuldland, 17 Dec. van Ant werpen te Lelth. Sleepbedrijf. Sl-bt. Hudson met kraan Le Havre naar Danzig, vertrok 17 Dec. van Holtenau. Slbt Poolzee arriveerde 17 Dec. van Rotterdam te Avonmouth. AANVOER VAN DRIJFNETHARING Van de drijfnetharingvlsscherij kwamen alhier binnen de KW 47 met 663 kantjes, KW 39 met 513 kantjes, KW 10 mej 250 kantjes en 400 kisten versche, KW 56 met 255 kantjes en 270 losten versche, KW 167 met 404 kantjes, KW 83 met 315 kantjes en 140 kisten versche, KW 37 met 57 kantjes, IJM 283 met 238 kantjes en 400 kisten versche, KW 32 met 101 kantjes, KW 22 met 496 kantjes. De KW 47, KW 57, IJM 283 en KW 32 hebben de haringvisscherij beëindigd. Agenda voor Velsen en IJmuiden DONDERDAG 19 DECEMBER. Thalia: 8 uur: E.V.C. Cabaret Variété. Leger des Heils: Leekenspel „De Poort". VRIJDAG 20 DECEMBER. Thalia: 7 en 9.15 uur: ..De Vrijbuiter". Rex: 8 uur: „Pechvogels". Ned. Herv. Kérk Kanaalstraat: 8 uur: Kerst wijding Ger. Jongeren. het resultaat der besprekingen mede, dat in het algemeen neerkomt op een premie- verhooging- voor cellulosewikkelaars en celluloseladers met 50 procent, te rekenen van de loonweek, die 25 November is aan gevangen, af. Voorts kon het bestuur der bedrijfsunie mededeelen, dat de directie het voornemen heeft, aan alle arbeiders van het bedrijf een Kerstgratificatie' te verstrekken van f 40; aan de geponsionneerden arbei ders zal ex uitkeering van f 20 geschie den. Laat Sinterklaasfeest bij (le papierfabriek De directie van Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken heeft Woens dagmiddag, in gebouw Concordia, aan enkele honderden kinderen van het perso neel een laat St. Nicolaasfeest aangeboden, dat zeer goed geslaagd is. Men had zich de medewerking verzekerd van prof. An- tonini, die niet alleen als goochelaar de kinderen op prettige wijze bezighield, maar ook als^.man van de poppenkast" met een bijzonder aardig en vlot ver haal August, de sprekende pop, maakte kostelijke grappen, die de kinderen deden gieren van het lachen. St. Nicolaas, die slechts een kort bezoek kon brengen, werd op geestige wijze verwelkomd door den heer C. Pels, welke dank bracht aan de directie der fabriek, die dit feest had mogelijk gemaakt. Een aantal leden van de Harmoniekapel „De Eendracht" bracht vroolijke muziek ten gehoore. Mej. M. van Smaalen vertrekt Mej. M. van Smaalen, die in November 1945 wijlen mej. A. S. v. d. Meer als hoofd en leidster der Maria Cornelia Fröbel school aan de Eendrachtstraat opvolgde, gaat binnenkort wegens huwelijk en ver trek naar Indonesië de school verlaten. Teneinde hen, die daar prijs op stellen, gelegenheid te geven afscheid van haar te nemen, wordt Vrijdagmiddag a.s. te 3 uur in de Fröbelschool een bijeenkomst gehouden. Van het schoolbestuur vernemen wij, dat reeds weer naar een andere kracht wordt uitgezien, doch dat een eventueele benoeming nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. Polly Perkins Teneinde de nog niet aangesloten jon geren meer vertrouwd £e maken met het doel en streven van het kerkelijk jeugd werk, had de plaatselijke afdeeling van den V.C.J.B. in het jeugdhuis der Ned. Herv. Kerk een gezelligen avond belegd. Na behandeling van het zakelijke gedeelte werd het bekende blijspel „Polly Perkins" opgevoerd. Ook voor de donateurs en andere be langstellenden in het kerkelijk jeugdwerk werd dit blijspel ten.tooneele gebracht. TOONEEL-AVOND. Het alhier bestaande Katholieke Cultu- reele Comité legt een groote activiteit aan den dag. Reeds organiseerde het een aan tal goed geslaagde avonden en nu treden Vrijdag a.s. in „Zomerlust" onder zijn auspiciën „De Ghesellen van de Spelewei" onder leiding van Anton Sweers met „Ker- mistvolk op Kerstmis". We vestigen er de aandacht op, dat de avonden, welke bovengenoemd comité belegt, ook voor niet Katholieken toegankelijk zyn. FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson Wij keken elkander onderzoekend aan. Mussolini's zeemacht was niet jn staat ons een veiligen koers te geven, zei ik, dus moesten wij ons aan de kust houden. Natuurlijk had ik al lang geweten, dat 'de pianist geen langharige jongeling met weeke trekken zou zijn. Maar toch had mijn verbeelding, ofschoon ik wist dat mijn voorstelling misschien heelemaal niet zou kloppen, mij tevoren onbewust een beeld van den man geschapen, dat door de wer kelijkheid nogal hardhandig werd ver stoord. Ik-stond voor èen man van in de veertig, dik en van middelmatige lengte, met open hartige, zwarte'oogen en een bleeke huid kleur, die op de plekken, waar hij zich schoor, naar het zwarte zweemde. Zijn tan den, die tusschen de dikke lippen te zien waren, waren onregelmatig en geel van het rooken en zijn spaarzaam haar was zorgvuldig om een tamelijk kalen schedel gekamd. Hij was gekleed in een elegant, maar afgedragen, gestreept costuiun. Een groote, blauwe das met witte noppen paste bij een eveneens, genopten zakdoek. Een dokter zou zeker van oordeel geweest zijn, dat de man aan een slechte spijsvertering leed, te weinig beweging had en zich waar schijnlijk volstopte met zoetigheid. Van so ciologisch standpunt bekeken zou men hem hebben kunnen houden voor een goed ver dienenden bookmaker, of een gewetenloo- zen internationalen financier. Maar in geen geval zag hij er uit als het, hoofd van de Secret Service in Noord- Italië. Gaat u zitten, zei hij in het Engelsch, met een accent, dat mij een beetje eigen aardig aandeed. Ik heet Andrews. En u bent dus Mencken. Edmondo Bottari, antwoordde ik. Wilt u mijn pas misschien zien? Dank u, niet noodig. Ik weet meer over u dan uzelf. Wanneer bent u hier aan gekomen? Vanmiddag om twee uur. Moeilijkheden met de havenbeambten gehad? Neen. Ze lieten mij door, toen ik ver telde, dat ik kwam om me te melden voor den dienst. De man, die Andrews heette, grijnsde kalm en liet zijn gele tanden, zien. We maakten ons al bezorgd en vroegen ons af, wat er met u gebeurd kon zijn. We zijn een beetje achter, ziet u. Morgenochtend moet u het allereerst op bezoek bij kapi tein Bonini. Eigenaardig, dat nu, op het moment, dat ik vóór mijn opdracht stond, mijn moed mij opeens begon te begeven! Op de een of andere manier had ik behoefte aan sym pathie en bemoediging; die zouden mij gesterkt hebben. Ik voelde mij teleurge steld en verlaten. En bovendien was ik bang. U zult dadelijk verder hooren over dien meneer. Gaat u zitten en neemt u ook een sigaar. Ik ging zitten in een rieten stoel en ac cepteerde een sigaar. Het bleeke gezicht van den dikken man was vlak bij het- mijne, toen hij de sigaar voor mij aanstak. Hij had een korten, vleezigen neus, die bijna een wipneus was geworden. En hij had een smalle, ronde kin met een kuiltje er in; een tamelijk zwakke kin, dacht ik. Maar de zwarte oogen waren vol kracht en domineerden het gezicht. Nu, zei hij, steekt u maar eens van waL Hoe was de reis? Zoo, dus die-oude kast heeft vier dagen vertraging gehad. Ik was al bang, dat u opgehouden was door een Engelschen torpedojager. Ik vertelde hem een en ander van mijn reis, waarbij mijn gastheer heftig zat te knikken. Op tafel ontdekte ik een mode tijdschrift, en een paar Fransche romans van weinig aristocratisch allooi. Aan de muren bengelden een stelletje kalendex-s, waarop Italiaansche wijnen werden aan geprezen. Zoo zaten we een minuut of wat te praten. Als het u hetzelfde is, zei ik, dan zou ik graag allereerst eens hooren, wat ik hier nu eigenlijk doen moet. Zooals u zegt, hebben wij weinig tijd. Hij blies een rookwolk omhoog. Ik weet het. Een beetje ongeduldig, is het niet? Ik ben om zoo te zeggen geblinddoekt uit Engeland weggegaan, antwoordde ik. De zaak begon langzamerhand op mijn ze nuwen te werken. Nou ja.Ik zal ook geen aanmer kingen maken- Mij ging het precies het zelfde bij mijn eerste opdracht. Je moet eenvoudig aan die dingen wennen. Maar u hebt natuurlijk een speciale opdracht U zult nooit het heele onverkwikkelijke vak behoeven te leeren. Nou zegt u alvast maar, wat u al weet. Dan zie ik wel zoo'n beetje wat er nog ontbreekt. Ik weet eigenlijk heelemaal niets, meneer Andrews. Ik ben geen spion van beroep. Men bad eenvoudig iemand noo dig, die speciaal op de hoogte is van be paalde wetenschappelijke dingen, en die als deskundige een verklaring zou kunnen afleggen over een conferentie van Italiaan sche geleerden. Aan deze verwachtingen schijn ik toevallig beantwoord te hebben. Hij keek mij aan. Een oogenblik. U bent een halve Engelschman, nietwaar? Goed, zei hij. Ja, natuurlijk. Ik wachtte- Het begon er op te lyken, dat ik nu eindelijk volkomen ingelicht zou worden over de situatie. Trouwens, begon de ander weer, u moet mij niet Andrews noemen. Brevio is mijn naam. Michele Brevio. Ik ben wijn handelaar, begrijpt u? Ik knikte, ten teeken, dat ik het begre pen had: Tja, zei hij, terwijl hij in zijn enorme sigaar beet. De volgende week wordt dan die conferentie in Milaan gehouden. Het heeft absoluut niets gemeen met een ge wone politieke conferentie of met de ont moetingen op den Brenner Pas of de be sprekingen tusschen Keitel en Badoglio. De belangrijkste man op de conferentie zal professor Brayda zijn. Al eens van hem gehoord? Neen. Ongeveer zes weken geleden kwamen wij te weten, dat deze meneer een nieuw soort gifgas heeft uitgevonden. Dat gas zal hij nu voor een paar menschen, die daar speciaal voor zijn uitgekozen, demonstree- ren. Dan komt er ook nog een ander op de proppen met een electron! agnetische ver betering van luchttorpedo's. Over dien snuiter hebben we de meeste bijzonder heden al. Er zal ook een Duitsche geleerde bij de conferentie zijn die zijn regeering en haar bekende tegen-spionnage verte genwoordigt. En in welke kwaliteit zal ik daar aan wezig zijn? Een oogenblik. Ik weet niet precies, hoeveel menschen er op die conferentie zullen zijn. Maar er worden naast de ge leerden ook nog een. half dozijn ambte naren van het leger toegelaten. De admi raliteit zal een zekeren kapitein Bonini afvaardigen, die behoort tot den marine staf van Venetië. En u gaat mee als zijn secretaris. Nu wist ik het dus. Het had erger kun nen zfjn. In ieder geval leek mij de zaak niet zoo onaangenaam, als ik ze me eerst voorgesteld had. Het was eigenlijk van overste Brown niet aardig geweest, dat hij mij dit niet had verteld. Maar misschien had overste Brown ook wel niet meer ge weten. Dat noem ik geluk, zei ik, dat u op zoo'n hoogen post een verrader hebt ge vonden. Is hij te vertrouwen, die Bonini? Nee, en hij is ook geen verrader, ant woordde Andrews. Hij heeft gelukkig maar één stokpaardje: mooie vrouwen; en ver der is hij voornamelijk met zichzelf inge nomen. Zoo'n combinatie is natuurlijk on weerstaanbaar. Door een bemiddelaar heb ik hem meer dan een jaar in het nauw laten brengen. Het was heel interessant- Misschien stelt het u eenigszins gerust, als ik u eerst die geschiedenis vertel? Daar zou ik zeker veel belang in stellen. Wat was dat toch voor een eigen aardig, onregelmatig accent van Andrews? Het was niet altijd gemakkelijk om de verschillende tongvallen van de Engelsche graafschappen uit elkaar te houden. Nou, hij is dan verliefd op een of andere vrouw, die een erg kostbaren smaak heeft. En di ensmaak moet hij ten slotte zien te bevredigen. Maar niet alleen mooie meisjes kunnen een man veel geld kosten, ook schuldeischcrs kunnen heel on aangenaam worden, terwijl de maatschap pelijke eischerv, die een hooge positie stelt, ook nog al iets kosten. Hij gaat dus naar een credietbank, die hem door een van mijn vrienden is aanbevolen en die ook in handen is van een vriend van mij. Tegen een behoorlijke borgstelling krijgt hij daar een som ter leen. Een deel daarvan kan hij terugbetalen, maar naderhand gaat hij meer leenen en de waarborgen worden minder goed. Ook daarvan betaalt hij een gedeelte terug. Waarom zou hij zich on- dertusschen zorgen maken? Andrews hief. zijn plompe, witte handen omhoog. Waarom, zeg ik? De rentevoet is niet al te hoog. De directeur van de credietbank is zeer tolerant en bovendien een per soonlijke vriend geworden. Er is dus geen 'reden om erg veel haast te maken met de afbetalingen. Zop wordt de geleende som steeds grooter. Op den duur echter, en dat wel zeer plotseling, is de bron van al. die vrijgevigheid opeens opgedroogd. De credietbank zou den kapitein zeer dank baar zijn voor een terugbetaling, waarop zij onmiddellijk aanspraken zou kunnen doen gelden. Maar kapitein Bonini kan aan dat verlangen niet voldoen. Hij zit een beetje in de klem. De credietbank zou nu eindelijk wel willen weten, waar zij aan toe is en wat de vooruitzichten zijn. De bank kan absoluut zeker van het geld zijn, hij krijgt immers altijd zijn salaris! Tenslotte kan hij het geld ook maar niet zoo opeens uit zijn mouw schudden! Af gesproken dus. Men laat de vordering op hem vervallen. Maar veertien dagen later is het weer hetzelfde liedje. De crediet bank zit in zekeren zin zelf in een impasse en moet eenvoudig afbetaling van de som eischen. Hij kan niet. Tjonge, tjonge, wat treft dat slecht! Maar wacht eens: èen schitterend idee! De man van de crediet bank is ook vertegenwoordiger van een buitenlandsch nieuwsagentschap in Vene tië. Dit agentschap heeft hem verzocht om bijzonderheden over een nieuwen Italiaan- schen torpedojager, die juist van stapel geloopen is. Natuurlijk kan hij niets te weien komen. Maar als kapitein Bonini dat zaakje wat duidelijker zou kunnen ma ken, konden ze het in uitzicht gestelde ho norarium samen deelen Kapitein Bonini is niet bepaald enthou siast over het denkbeeld. Het ruikt teveel naar verraad. Toch stemt hij tenslotte toe, nadat de zaak zorgvuldig is overlegd. Als hij de informatie eenmaal in handen heeft, wordt hij aangenaam verrast door den omvang van het hem uitbetaalde bedrag en in het geheim amuseert hij zich enorm, .CWordt vervolgd),

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3