IJmuider Courant Fransche Episode Kapitein Van H. legt een bekentenis af Prof. Romme licht zijn motie toe Indo-China weer oorlogstooneel Ontwerpregeling voor Oost-lndonesiè te Den Pasar vastgesteld 61e Jaargang No. 1851S Bureaux Kennemerlaan 154, Tel Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr Houtstr 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAAKEEMS DAGBLAD Zaterdag 21 December 1946 Verschijnt dagelijks, oehalve op Zon- en Feest dagen - Abonnementsprijs pet week 31 cent; pei kwartaal 14,— - Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem T N de Fransche politiek is met het optre- - den van het eerste kabinet der Vierde Republiek, het kabinet-Léon Blum, een merkwaardige politieke episode ingezet. Na de verkiezingen voor de nieuwe Kamer van Afgevaardigden, die geen der groote partijen ook maar in de' buurt van een Ka mer-meerderheid brachten, al hadden de communisten wat meer zetels veroverd dan de M.R.P., kon men het niet eens worden oven de keuze, van een leider der regeering. Vroeger placht een formateur door den president der Republiek te worden aange wezen. De eerste poging van de Kamer, om het zelf te doen. is niet bepaald een succes geworden. Er zijn zaken in het staatsbestel, die men niet bij' voorkeur aan een veel hoofdig lichaam moet toevertrouwen. Ten slotte, na vergeefsche pogingen van ver schillende zijden om hun uitverkorene op het ongemakkelijke eeregestoelte des pre miers te plaatsen, moest men zijn toevlucht nemen tot den ouden socialist Léon Blum: 72 jaar oud, eigenlijk al in retraite, niet zoo gezond meer, maar helder van geest, algemeen gerespecteerd en onbaatzuchtig Hij aanvaardde de opdracht. Aangezien geen kans bestond om een nationale regee ring samen te stellen, schiep hij eenvoudig een socialistische. Mét bijna algemeene stemmen had men hem zelf gekozen, met een schier even groote meerderheid aan vaardde de Chambre des Députés het op treden van een regeering, die slechts éen zesde van de Kamer achter zich heeft en bovendien een partij, vertegenwoordigt, die bij de jongste verkiezingen in toenemend en mate aan de verliezende hand bleek te zijn. Dit is wel ,/een vreemde figuur", die zelfs in de levendige hislorie-vol-afwisse- ïing der Fransche' republikeinsche parle menten' haar evenknie nief vindt. Stel u voor dat een Nederlandsche regeering zou optreden, die slechts op een minderheid van zeventien zetels in onze Kamer-van- honderd-leden kon rekenen! Léon Blum maakt zich niet de geringste Illusies over den levensduur van zijn be wind. Hij heeft zelf verklaard, dat hij zich voorstelt dat het maar eenige weken zal duren. In die korte spanne tijds hoopt hij de maatregelen te nemen, noodig om den critieken economischen toestand des lands te herstellen en een ren naar den afgrond der inflatie te voorkomen. Natuurlijk zul len dat drastische en impopulaire maatre gelen moeten zijn. Het is niet zoo merk waardig dat een man als Léon Blum zich hiervoor beschikbaar stelt.. Het lijkt merk waardiger dat een politieke partij, welke dan ook, er zich toe leent, om deze onple zierige taak in haar eentje op zich te ne men. Maar de partij verwacht ongetwijfeld, dat Léon Blum slagen zal, hetgeen achter af tot zeker herstel van haar geschokt cre- diet bij de kiezers zou kunnen leiden. Voor de andere partijen lijkt het geen roemvolle loop van zaken., Het komt er tenslotte op neer, dat men in critieke om standigheden de verantwoordelij kheid op een andèr afschuift en blijkbaar den moéd mist om de volksgunst te trotseerén. Het zijn geen sterke politici, die zich slechts tan doel stellen achter kiezersgunst aan te draven en te wedijveren in het scoren van goedé beurten. De heele vertooning is, he laas, een uiting van zwak democratisch be leid: een raar soort compromis, dat den indruk wekt dat generaal Charles de Gaulle goed gezien heeft toen hij de op gelapte Grondwet, die er tenslotte met kunst- en vliegwerk en een kleine meer derheid doorkwam, afwees. Men begint al met haar naar den geest verkeerd toe te passen, na meteen te zijn vastgeloopen. Re- geefen, ook democratisch regeeren, bèteé- kent tenslotte dat men géfcag moet Kunnen en durven uitoefenen. Gezag uitoefenen wil zeggen, dat men het landsbelang vooi het' partijbelang laat gaan en den moed heeft, als het eerste dat vereischt, impopu laire maatregelen door te zetten. Een goe de democratische gezagsverhouding houdt tevens in, dat politieke tegenstanders, zelfs bij het meest uitgesproken /erschil van in zicht, eikaars zuivere bedoelingen ten aan zien van het landsbelang blijven erkennen. Daar hapert het'in Frankrijk aan, zooals uit den toon van verscheidene verkiezings campagnes is gebleken. Maar laat ons er niet minachtend tegenover staan, want in ons land heeft zich hetzelfde in de Indische crisis doen gelden. Scheldpartijen, waarin zelfs een woord als „landverrader" maar losweg gebezigd wordt aan het adres van menschen m de hoogste vertrouwensposi ties, schaden het staatsgezag in het alge meen. Waardigheid en dus zekere stijl en beschaving zijn essentiëele voorwaarden voor een gerespecteerd gezag. Gelukkig heeft ons pas gèhouden Kamerdebat die getoond en zich daarmee op hooger plan geplaatst dan verscheidene ex-overheids dienaren en eenige bladen. In Frankrijk moet Léon Blum, zij het m een veel zonderlinger politieke situatie en on korten termijn, nu de rol van vader- des-vaderlands en redder van den franc vervullen, die na den eersten wereldoorlog eerst aan den ouden Raymond Poincaré en later nog eens. met minder succes, aan den ouden Gaston Doumergue ten deel viel Zal hij slagen? Een krachtige doorzetter als Poincaré is hij niet, een man vambij- zondere gaven en bekwaamheid wel. Geer demagoog, geen bezielend redenaar zelfs, maar een kenner van theorie en practijk van boeken en' van menschen. Niet. zooals bij ons soms het geval is, alleen van theorie en van' boëken. Dat is eenzijdig en daarmee slaagt een minister niet. Maar als Blum slaagt en met zijn regee ring afmarcheert, bij gebreke aan een meerderheid om mee voort te werken. wat dan? Het vervolg is niet duidelijk. <Jp den achtergrond wacht de Gaulle^nog De bomaanslagen in Den Haag Haagsche recherche heeft thans de zaak tot klaarheid gebracht Vijftien dagen nadat een bomaanslag werd gepleegd op de familie Boer aan dc Prinsegracht in Den Haag heeft de Haagsche recherche deze geruchtmakende zaak tot klaarheid gebracht. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de bomaanslag en dc voorgenomen aanslagen niet het werk zijn geweest van pen organisatie. Met de tol dusverre .gearresteerde pejsonen heeft men de voornaamste schuldigen in handen. Kapitein F. J. J. baron Van H., die steeds ontkend had, iets met deze zaak te maken te hebben, heeft gisteren een bekentenis afgelegd. Het is gebleken, dat kapitein Van H. moeilijkheden over den dienst had met twee meerderen een koloonel en een luite nant-kolonel. De namen van deze hoofd officieren zullen niet bekend gemaakt wor den. Zij grepen in den dienst van kapitein Van H. in, omdat het daar een beetje wild toeging. Van H. was namelijk commandant van het motortransport in de Nieuwe Fre- derikskazerne en compagniescommandant. Indertijd zijn maatregelen -genomen om aan het wilde „gelift" waarbij militaire chauffeurs een aardig duitje verdienden, een einde te maken. Voor alle legeronder- deelen werden strenge maatregelen inge voerd; heigeen den militairen chauffeurs niet beviel. Bovendien schijnt kapitein van H. nog andere interne dienstmoeilijkheden met de betrokken hoofdofficieren te heb ben gehad. Gisteren heeft hij tegenover de politie een volledige bekentenis afgelegd. Hij zegt. slechts op het laatste oogenblik van de bomaanslagen geweten te hebben. Kapitein var. H. hield dé moeilijkheden met zijn superieuren niet onder zich. Hij sprak hierover met zijn ondergeschikten Onder hen was sergeant A. T. de B.. een man met een schitterenden sta»f "•>*- in de illegaliteit, die voor zijn kapitein door het vuur ging. Het beviel hem nie. dat kapitein Van H. moeilijkheden had Vaak schijnen opmerkingen gemaakt te zijn als: „die kerels moesten verdwijnen" en dergelijke. Het staat vast dat De B. zijn kapitein heeft voorgesteld de'beide hoofdofficieren te ontvoeren. Dit plan bleek echter prac- tisch onuitvoerbaar. Intusschen bestond ook ontevredenheid tusschen de betrokkenen over de berech ting van apolitieke misdadigers.De heer Boer van de Prinsegracht werd reeds lang verdacht 'van verraad door opzet, onvoor zichtigheid of onachtzaamheid van twaalf Engelandvaarders. Reeds eerder werd ge meld, dat hieromtrent niets vast staat, om dat deze kwestie niet. te onderzoeken is. Dit was voor kapitein Van H. en zijn vriend, den heer B. en de andere betrokkenen re den "tot groote ontevredenheid- In het voorjaar of het begin van den zomer zijn eenige militairen onder aanvoering" van korporaal P. er op uit geweest om den heer Boer neer te schieten bij zijn vogelhaan op Loosduinen of op den Monsterschenweg. De heer B. verscheen echter n;et door deze „executie" niet door ging. 'F. is zelfs bij Boer geweest om de mogelïjkhe:d van een andere wijze van liquidatie te on derzoeken, „Molotofcocktail". Begin November toonde sergeant De B aan kanitein Van H. een teekenins van een z.g. „Molotofcocktail". Dit is een kistje met een eironde handgranaat en een fleseh ben zine. Opent men het deksel van het kistje, dan wordt door een veer de ontsteking van de handgranaat ingedrukt. Na vier. secon den ontploft de granaat en. slaat-de flesch uit elkaaiv waardoor bovendien-brand ont staat. Kapitein Van H. en ook zijn vriend B keurden dit ontwerp goed. B. jëverde. zelfs wijnflesschen om „cocktails" te maken. Op 3 December was de eerste bom klaar. Ka pitein Van H. „vond het wel iets". Hij wist echter pas op 5 December, wat De B. van plan was. De B. is dien dag driemaal bij hem geweest. De adressen werden uitge zocht. De vier bommen zouden bestemd zijn voor de twee hoofdofficieren, voor den heer Boer en voor een andei-en Hagenaar. Nadat de pakjes klaar waren is kanitein Van H. voor een dienstreis naar Brussel vertrokken. Hij wist, dat dien dag de vier bommen naar hun bestemming gingen. Hoe de zaak verder is geloopen werd reeds volledig gepubliceerd- Alleen de bom bij de familie Boer sprong. Een tweede ex plodeerde tijdens het vervoer naar Amster dam in de motortasch van den soldaat Van H. De korporaal P. reed wel langs de adres- sen van de beide andere uitgekozen slacht offers, doch gaf de pakketten niet af. Hij wierp ze den volgenden dag in Delft in het water. Een der beide paketten is terugge vonden. Van en B. kwamen na de arrestatie van De B., P. en Van H. danig in het nauw te zitten. Zij belegden een conferentie bij 'en wederzijdschen vriend en besloten tot het laatste toe te ontkennen, indien zij door de recherche aangehouden zouden worden. Tot gisteren heeft Van H. dit volgehouden. Commissaris N. D. Pool van.de Haagsche politie heeft verklaard dat sergeant De B. thans zeer veel spijt heeft van het ge beurde. H beschuldigt zichzelf, de moor denaar van drie menschen te zijn. Kapitein Van H. was een slappe en weifelende fi guur. Hij heeft niets gedaan, om De B. te weerhouden van de uitvoering van zijn plannen. Men staat volgens commissaris Pool in vele opzichten voor een psychologisch raadsel. Het is dan ook niet onmogelijk, dat hangende het onderzoek reeds een psy chiatrisch onderzoek zal worden ingesteld. De berechting voor den krijgsraad zal nog wel eenige kaanden op zich laten'wachten. De verdachte B. kómt*- voor een gewone rechtbank, diens" houding is ook een raad sel. De vele vragen die nog openstaan, kun nen wellicht worden opgelost, indien een psychiatrisch onderzoek wórdt ingesteld De vraag waarom De B. in den loop van den zomer tot tweemaal toe weigerde zjjn medewerking te verleenen aan andere ge vallen. waartoe hem door ontevredenen het verzoek werd gedaan, kan nog niet beant woord worden. Wellicht heeft hij later meegewerkt, eigenlijk het initiatief geno men. omdat hij blind vertrouwde op zijn kapitein, die te weinig deortas<end was om hem te remmen en die in de oogen van De B bedreigd werd. De samenloop van ontevredenbejd met "de berechting van po litieke delinquenten, dienstmoeilijkheden. vriendschap, blind vertrouwen en over blijfselen van gedachten uit deh bezettings tijd. is wellicht de oorzaak van deze gru welijke gebeurtenis geweest, aldus luidt de voofloooige meening van de gerechtelijke en politie-autorïteiten, die het onderzoek hebben geleid. Sprekende over de arrestanten zeide commissaris Pool: „Juist omdat zoo hard nekkig ontkend werd hebben wij gedacht, dat er meer achter moest zitten". Ook de auditeur-militair mr. Baak erkende zulks. Achteraf is echter gebleken, dat hiervan gëen sprake was. Nederlandsch commando in Engeland verdwijnt Op 1 Januari a.s. zal het commando der Nederlandsche troepen in Engeland ophou den te bestaan. Het personeel der Ko ninklijke Landmacht zal dan, op enkele houderden manschappen na, wier opleiding nog niet is voltooid, Groot-Brittannië heb ben verlaten. De training van een deel der' Luchtstrijdkrachten en van de Marine zal nog eenigen tijd in Engeland worden voort gezet. In het geheel zijn sedert einde 1944 meer dan 13.000 Nederlanders in Engeland mi litair opgeleid Zij vormden het kader en technisch personeel van twee nieuwe divi sies. Een hiervan, de z.g. „Zeven-Decem- ber"-divisie, bevindt zich thans, zooals be kend, in Nederlandsch-Indië. De opleiding en herscholing geschieddt in meer dan 170 militaire kampen, onder Britsche leiding, in Engeland, Wales, Schotland en Noord-Ierland. Koffie- en theehonncn langer geldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat de bonnen 51-8 Algemeen voor 125 gram koffie en 51-9 voor 100 gram thee tot en met 28 December geldig blijven. Ernstige aardschok in Japan Hedenmorgen om vier uur twintig plaat selijken tijd is voc* tamelijk het Zuiden van het Japansche moederland getroffen, namelijk het eiland Sjikokoe, door een aardbeving. In de provincie Kotsji óp dit eiland werden zestig procent van de huizen vernield. In de streek van Tokio werd ge durende twee minuten een aardschok waargenomen; hier werd geen schade aan gericht. De aardschok ging gepaard met een vloedgolf, die vijf steden teisterde. Er zijn tot nu toe 300 dooden, 400 gewonden en 800 vermisten geteld. Dit is de grootste natuurramp, die Japan sinds 1923 heeft getroffen. Iedere overweging moest wijken voor hooger belang Gisteravond heeft prof. mr. C. P. M. Komme, die vandaag zijn 50sten verjaar dag viert, in Bellevue te Amsterdam ge sproken over de K.V.P. en dc ontwerp overeenkomst van Linggadjati. „Dat Liuggadjati een probleem is staat vast", zoo zeide hij. „Ook ik heb er lang mee ge worsteld. Hoe men de beslissing die door de Tweede Kamer is aangenomen ook waardeert, over één ding kan dunkt mij eenstemmigheid bestaan, dat de 20ste December 1946 voor het Koninkrijk der Nederlanden een dag van groote histori sche beteekenis is. De fractie van de K.V.P. heeft daarbij den doorslag gegeven en bovendien heeft zij bevorderd, dat de juiste inhoud en de juiste beteekenis van dit politieke accoord uit de doeken zijn gedaan, zoodat thans vast staat waartoe de beide betrokkenen zich wel en niet verbinden". Prof. Romme was er zich van bewust, dat tal van Ne derlanders en ook tal van Katholieken iets anders van de fractie hadden verwacht of gehoopt. „Wij hebben velen in den lande door onze beslissing een schok gegeven", zoo betoogde spreker, „om wille van een hoo ger belang; dat wij aan geen enkele over weging willen of kunnen opofferen. Ling- gadiati is een begin en het hoogere. belang is dat wij Indië willen behouden, niet om het te exploiteeren, maar om het overeen- Het woord is aan. A. Tournier: Men houdt op man van de daad te zijn als men pessimist wordt. Verwoede strijd in Hanoi uitgebroken De gespannen situatie in Indo-China is tot uitbarsting gekomen. Telegrammen, die in Parijs ontvangen werden, meldden dat Vietnam-tro^pen een gxoot*cheep«chen aanval hebben ondernomen op de door de Franschen bezette stad Hanoi. Het Fransche hooge commissariaat voor Indo-China in Saigon verklaart in een communiqué, dat strijd krachten van Vietnam uit loopgraven een offensief op Hanoi hebben geopend met artillerie- en mortiervuur. De aanval, zoo zegt dit communiqué, was niet geprovoceerd en werd zonder eenige verklaring be?opr>en. hoewei gedurende den dag een „hoffelijk contact" had bestaan tusschen de autoriteiten van Frankrijk en Vietnam. In Hanoi is de water- en electricïteits- toevoer afgesneden evenals de telefoon verbindingen. In den Franschen generalen staf te Parijs noemt men den toestand in Indo-China critiek. Op het oogenblik be vinden zich in Indo-China totaal 89.000 manschappen onder Franseh commando. Volgens militaire deskundigen te Parijs zou men 200.000 manschappen meer poo- dig hebben om Indo-China te .heroveren", indien de troebelen militaire operaties op groote schaal noodzakelijk zouden ma ken. Regeering gevluoht. Generaal Molière, waarnemend hooge commissaris voor Frankrijk in. Fransch- Tndochina heeft zich met een proclamatie tot de bevolking van Hanoi gericht.Hij verklaart hierin, dat Vietnam op verrader lijke wijze de vijandelijkheden heeft ge opend met een zelfde tactiek als Japan in Maart 1945. „De regeering van Vietnam is op de vlucht", aldus de proclamatie, „dé Fransche autoriteiten zijn verplicht de orde te herstellen". De hooge commissaris belooftalle noodige veiligheidsmaatrege len te zullen nemen. Niemand mag zonder speciale vergunning wapenen dragen, de avondklok wordt tijdelijk ingesteld. Tot nog toe hebben de Fransche troepen in Indo-China opdracht gekregen uitsluitend defensief -op te treden. Slechts in enkele uiterste gevallen hebben zij gebruik ge maakt van tanks en vliegtuigen. De Vietnameesche troepen hebben vol gens de laatste berichten drie steden aan- steeds af. Zwitsersche Quisling veroordeeld De advocaat Josef Franz Barwirsch die we% 'gens hoogverraad te Zürioh terecht heeft ge staan, is tot twintig jaar gevangenisstraf vei- l oordeeld, de hoogste straf die volgens de Zwitsersche wet in vredestijd opgelegd kan worden Barwirsch was ten laste gelegd uit lokking tot een aanval op Zwitserland, ver raad van militaire geheinjen en politieke en militaire spionnage. Hij verliest alle burger lijke rechten en moet de kosten van het rechts geding betalen, meldt United Press. De Koningin naar Soestdijk De Koningin is naar het Loo vertrokken, teneinde Maandag het kerstfeest mede te vie ren op het herstellingsoord ...Het Loo" van de j£erst,nis Zonder Kerstboom is als een Pasoken zonder ei dus worden de jonge aan stichting 1949—1945. Daarna zal de Koningin piantingen van de eeuwig-groene dennen gedund om allen gezinnen den onmisbaren naar Soestdijk gaan om de ers Kerstboom te'verstrekken. Of straks Paschen ook zulk een overvloed van eieren ~zal gevallen: Bac Minh, ongeveer 65 kilometer ten N.O. van Hanoi, Hauduong en Phulang Huong, ongeveer 65 kilometer ten Noorden van 'Hanoi. De' regeering van Vietnam heei't Hanoi verlaten „wegens de uitbreiding der door -nationalistische extremisten veroorzaakte gevêchtèn". Hanoi zou door-30.000 aanhangers van de autonome regeering van Vietnam om- gevèn zijn. De Fransche minister van Ko loniën, Marius Moutet zal zich per vlieg tuig naar Indo-China begevep. Op verzoek van den premier van Frankrijk, Leon Blum, zullen de discussies over Indo-China veertien dagen, tot Moutets terugkeer, worden uitgesteld. Agence France Presse meldt, dat de Fransche troepen om. het station, de ge vangenis," het koninklijk verblijf en den schouwburg van Hanoi bezet hebben en dat het. aantal dooden aan beide zijden groot is. komstig de beginselen van de Koninklijke rede van 7 December 1942 gelijk gerech tigdheid te schenken. De Nederlandsch- Tndonesisch'e Unie. waarin het Koninkrijk der Nederlanden zal worden getransfor- meerdr beteekent een omzetting die noo dig was om aan de gelijkgerechtigdheids- gedachte der Koninklijke rede te voldoen. Deze Unie zal door de Kroon worden ge regeerd, niet door een soort gekroond ver siersel als ornament, zooals sommige te genstanders thans beweren: Dooi de de batten in de Kamer is vast komen te staan, dat deze Ifoninklijke Unie tevens een sou- vereine Unie zal zijn ter behartiging van de haar toegekende belangen". ,Er is van waarlijk serieuze zijde", ver volgde prof. Romme, „gezegd, dat het aan gaan van deze overeenkomst schending zou beteekenen van onze grondwet: maar de leden van onze regeering zijn geen grondwetsehenders. Deze overeenkomst laat in haar geheel genomen onze geldende grondwet ongerept gehandhaafd, al moeten wij straks, wanneer de Konink lijke rede is ingelost, tot een nieuwa grondwet komen. Om mogelijkheden te voorkomen hebben wij in de motie de woorden geplaatst: dat een wederzijdsche verbintenis alleen kan worden aangegaan met inachtneming der geldende grond wet". „Wij behoeven niet meer van een be paalde directe dwangpositie te spreken. Deze omstandigheid maakt het ons minder moeilijk bij onze pogingen een langdqrigen oorlog te voorkomen. Wij zijn daarbij ver gegaan en hebben zelfs met Soekamo ge sproken. Ook ik wensch een optreden m waardigheid. Maar wij mogen terwille van deze waardigheid de- toekomst van ons Koninkrijk niet in de waagschaal stellen of zelfs ophangen en moeten dus over die gevoeligheden heeh stappen. Ik wil het Koninkrijk nimmer in de positie brengen, dat men internationaal zou kunnen zeg gen: Nederland heeft geweigerd wat een veel machtiger staat in deze wereld zelf wel heeft gedaan. Deze groote bondgenoot heeft het betrachten van die zelfde waar digheid niet noodig geacht en zal het in ons dus ook niet waardeeren". (Op een-vraag die een der aanwezigen aan het einde van de rede stelde, ant woordde prof. Romme, dat hij met dezen, bondgenoot niet Engeland bedoelde.) „Wij hebben thans te maken met.een vertrou wenscrisis", betoogde spreker in het ver volg van zijn rede. „Thans moeten wij pogen aan die crisis een begin van een einde te maken. Bij de aanvaarding van die taak staan wij voor een berg van moei- liikheden en zórgen. Van de maatschappe lijke kracht van het Nederlandsche volk zal het afhangen of het nieuwe gebouw zal kunnen worden opgetrokken. Daartoe is actieve medewerking van tallooze Ne derlanders noodig. die zelf maar naar In dië moeten gaan, juist zooals onze mili taire jeugd, die zich daar thans van. haar allerbeste zijde laat zién". Prof. Romme besloot zijn rede met den wensch tot een duurzame, blijvende sa menwerking tusschen Indonesië en Neder land. hear kinderen door te brengen Op 27 Decem ber keert Zij naar Den Haag terug. opleveren? Nadat 38 sprekers het woord hadden ge voerd, is op de conferentie te Den Pasar de ontwerpregeling voor de vorming van den staat Groote Oost of „Oost-Indonesië" vastgesteld. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Men bedoelt een staat, omvattende het grondgebied van het vroe gere gewest Groote Oost met restrictie voor Nieuw-Guinea te vormen op grond- sag van hetgeen op de conferentie te Ma- ino besproken is. De constructie beoogt een zoodanige regeling van de staatsrech telijke positie van den nieuwen staat, dat deze staat bij de vorming van de Vereenig- de Staten van Indonesië als gelijkwaardi ge van de andere staten, die voor lidmaat schap van de federatie in aanmerking ko men, kan optreden. Bij de totstandkoming van de federatie gaat men voorts uit van het recht van de bevolking der verschil lende gebieden om zich op democratische wijze uit te spreken over haar plaats in het geheel en van het beginsel der vrij willige samenwerking tot het scheppen van een nieuwen vorm voor de staatkun dige ontwikkeling. Bij artikel 1, luidend: Ingesteld wordt een staat De Groote Oost, dient gezegd, dat de naam, slechts voorloopig, Veranderd kan worden b.v. in Indonesia Timoer (Oost- Indonesië). Nieuw-Guinea is niet bij het staatsgebied ingedeeld, omdat de regeling van de staatsrechtelijke positie van dit ge bied een probleem op zichzelf is, dat apart in behandeling is genomen. De in artikel 4 genoemde fundamenteele rechten zijn in de eerste plaats: Gelijke aanspraak van alle inwoners van den staa op bescherming van persoon en goederen en op vrijheid van meeningsuiting, welke weer te onderscheiden zijn in vrjjheid van drukpers, van vereeniging en vergadering, en het recht tot het richten van' verzoek schriften aan de overheid (recht van oe- itie), alsmede godsdienstvrijheid. Hieron der valt ook de gelijkheid van rechten voor staatsburgers van verschillenden, landaard Artikel 5, dat betreft de instelling van een volksvertegenwoordiging, welke de kern vormt van de democratische staatsinrich ting, geeft tevens den voornaamsten waar borg voor de rechten en belangen der min derheden Deze waarborg is plegen in het deelhebben aan de regeering van den staat door middel van de volksvertegenwoordi ging. De slotbepaling artikel 26 luidt: De verordening treedt m werking met'ingang van een door den gouverneur-generaal te bepalen dag. Voortaan negen luiers De huidige productie van luiers maakt het mogelijk het aantal luiers dat aan aanstaan de moeders wordt toegewezen en dat tot nu toe zes bedroeg, te verhoogen tot negen stuks, per bon De distributiediensten zullen met ingang van 23 December in plaats van de tot dus- vere gebruikte luierbonnen „6. luiers", rant soenbonnen .éénartikel J" uitreiken Op deze bonnen zullen negen 'uiers kunnen worden gekocht Deze rantsoenbonnen ..één artikel J" zullen In twee verschillende uitvoeringen in omloop worden gebracht Beide soorten zijn geldig. De eene soort heeft een beige mi* op de linkerhelft, de andere een gele ruit Ook deze rantsoenbonnen zijn evepale de tot dusverre in gebruik zijnde luierbonnen. z.g vóór-inleveringsbonnen Punten van de tex- tielkaarlen behoeven voor de op deze bonc.en te koopen luiers niet worden afgestaan De tot 22 December uitgereikte luierbonnen „zes iuiers" blijven tot nader aankondiging geldig voor het koopen van zes luiers. ,Plan Baruchaangenomen Rusland stemde niet mee De atoom-commissie van de U-N.O- heeft de principes van hot Amerlkaansche plan voor controle op de atoomenergie goedgekeurd. Rusland kwam mei ernstige bezwaren voor den dag cn weigerde Ic stemmen. Even voor de stemming kondigde Gromyko aan. dat zijn regeering op dit oogenblik niet. aan stemming over het Amerikaansche voor stel wenschte deel te nemen Het resultaat der stemming was tien voor. terwijl Polen zich van stemming onthield en voor Rusland geen stem genoteerd werd Het Amerikaan sche plan zal nu in het komende iaar aan den Veiligheidsraad worden vooreelepd De Soviet Unie is echter, zoo zij dit wensent. bij machfe het plan onmogelijk te maken met behulp van het vetorecht.. De „Indrapoera" Maandag in Rotterdam Het m.s. „Indrapoera" komt Maandag in Rotterdam aan. Met de ontscheping der ruim 1100 repatrieerenden uit Indië zal om één uur 's middags worden begonnen. Fa milieleden of kennissen van passagiers en bemanning worden niet op de kade toe gelaten. Minister wil in 1947 de radiobelasting verlagen In de Tweede Kamer heeft de minister van Binnenlandse!^ Zaken verklaard, dat het zijn bedoeling is. de radiobelasting het vo'gend jaar te verlagen Er zijn thans 1 140,000 beta lende radioluisteraars, die aan luisterbijdra gen f 13.680.000 opbrengen. Het Is niet de bedoeling, van deze bijdrage een bate voor de schatkist te maken. Linggadjati nog in de Eerste Kamer? (Van onzen parlementairen redacteur In de vergadering van de Eerste Kamer van Donderdag 12 December heeft prof. Molenaar (P.v.d.V.) aangekondigd, dat hij zich voorbehoudt, om na afloop van de Indische debatten in de Tweede Kamer, een voorstel te doen ten einde te bereiken, dat ook tusschen den senaat en het kabinet over Linggadjati van gedachten gewisseld zal worden. Maandagmiddag komt de Eerste Kamer bijeen. Het is nog niet bekend of prof. Molenaar een motie zal indienen die ten doel heeft alsnog de kwestie aan de orde te stellen. Geschiedt dat wel, dan moet de meerderheid over eventueel debat beslissen. Twee huizen in brand te Bergen Te Bergen (N.-H.) brak. vermoedelijk door dat vonken uit de schoorsteen op het rieten dak terecht kwamen brand uit in de villa van pension Emma beweend door den heer J Winter. De Bersensche brandweer was spoedig ter plaatse, doch daar er gevaar be stond voor de nabijgelegen villa's me: rieten daken, werd de Alkmaarsche brandweer eveneens gealarmeerd, die ook spoedig ter plaatse verscheen, waarna men met negen stralen' het vuur kon bestrijden Buren en belangstellenden hadden inmid dels de inboedel uit hei huis weten te redden De vilja brandde geheel uit Overgeslagen vonken tastten vervolgen* het rieten dak van de villa aan van mevrouw Schuller tot Peursem die niet thuis was On danks het krachtdadige ingrijpen van de brandweer kon niet verhinderd worden, dat het dak met de bovenverdieping afbrandde. Hier was men er eveneens tn geslaagd de in boedel in veiligheid te brengen Na anderhalf uur was men den brand meester. De brandweer uit Alkmaar kon aanvanke lijk seen water geven, doordat er geen brand- kranen in de buurt waren. Vier en tachtig menschen aan dood ontsnapt Bij Aberdeen io- Maryland zijn twee vlieg tuigen In volle vlucht met elkaar in botsing gekomen Zij kwamen weer los en slaagden er in noodlandingen te maken, waarbij slechts één persoon gewond werd Deze verwonderlijk goed afseloopen botsing had de grootste ramp in de geschiedenis der Amerikaansche lucht vaart kunnen worden. Het eene toestel, een groote viermotorige DC-4 van de Eastern Air Lines met zes en vyftie passagiers en een vierkoppige beman ning aan boord, slaagde er in op het National Air vliegveld een noodlanding te maken Het andere vliegtuig, een twee-moforige DC-3, eigendom van de Universal Air Lines, was zwaarder beschadigd en kwam er ook bij de noodlanding bij Aberdeen slechter af Een van d§ een en twintig passagiers van dit vliegtuig een vrouw moest naar het ziekenhuis worden overgebracht Dc bemanning van dit vliegtuig bestond uit drie koppen. Mag een leeraar van het Lyceum raadslid zijn? In den Raad van State is behandeld het beroep van den gemeenteraad van Haar lem tegen het besluit van Ged. Staten van Noordholland, die het raadsbesluit, om ir. P. C."van der Heijden niet toe te laten als lid van den raad, hadden ver nietigd. De raad was destijds van meening, dat de heer Van der Heijden niet kon wor den toegelaten, omdat hij leeraar was aan bet R.K. Lyceum. In de vergadering van den Raad van State kreeg de betrokkene gelegenheid zijn standpunt toe te lichten. De beslissing van de Kroon volgt later. Een dei'geiijk geval doet zich ook in Heemstede voor. waar de heeyen M. J. Weyers (K.V.P.) en mr. O. H. van Wijk (A.R.) niet zijn toegelaten, omdat zij aan een Lyceum verbonden zijn. Het beroep van den gemeenteraad dier gemeente zal de Raad van State waarschijnlijk op 2 Januari behandelen. Kolen worden duurder Met ingang van 1 Januari wordt in Haar- lem en Utrecht de prijs voor steenkolen met 10 cent per eenheid verhoogd Voor gascokee was dit reeds op 1 November geschied.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1