Perzische troepen deden een jaar over Teheran -Tebris Betere vooruitzichten stimuleeren de beurs Alle haring naar het buitenland Witgloeiend metaal vloeit tot buizen Meer dan de helft der Nederlanders woont in de steden Voor Hier is Panda Mam met das Volgt er nog een epiloog? Het is wel een merkwaardige omweg, dien de troepen der centrale Perzische regeéring hebben moeten maken om van Teheran te komen in de hoofdstad van het opstandige Azerbeidsjan, Tebris. Ongeveer een jaar ge leden begonnen zij op bevel van Ghavam es Sultaneh, den Perzisehen premier, hun op- marsch in de richting van de Noordelijke provincie om een opstandige beweging, die de afscheiding van de Azerbeidsjaansche pro vincie trachtte te bewerkstelligen, den kop in te drukken en een paar dagen geleden zijn ze er gearriveerd. Dat is een ruim tijdsbestek voor een zoo spoedeischende en delicate aan gelegenheid! Intusschen is het doel van Gha vam, de volledige liquidatie van de revolu- tionnaire beweging, blijkens de laatste berich ten schitterend geslaagd: De leiders van de Azerbeidsjaansche autonomen zijn gevlucht of gearresteerd, de bevolking der „bevrijde" provincie is op de hand van Teheran en de centrale troepen beheerschen de voornaamste centra, zoodat de algemeene verkiezingen on der hun contróle kunnen plaats hebben. Wat zich tusschen het tijdstip, waarop deze Perzische kwestie voor het internationale voetlicht kwam, en heden is gebeurd, is een gecompliceerd en weinig-verkwikkelijk dra ma van strijd tusschen de belangen der groo- ten op den rug van een klein land. dat het ongeluk heeft begeerenswaardige objecten voor die grooten te bezitten. Het is de Perzische olie, die de machine der internationale bemoeiingen met de Perzische aangelegenheid op volle toeren heeft doen loopen en door die ongewenschte belangstel ling heeft het een jaar moeten duren voordat de regeering van het kleine land op eigen .bodem een actie ten uitvoer kon leggen, welke zoo geheel en al een Perzische privé-aange- legenheid was, dat de Veiligheidsraad, die het geval te behandelen kreeg, een paleisrevolutie riskeerde en moedig doorstond tengevolge van zijn pertinente uitspraak: „Niet- inmen ging". Die paleisrevolutie werd veroorzaakt door het wegloopen der Russsische delegatie, die deze uitspraak als een tik op de vingers van haar regeering beschouwde wat zij dan ook in feite was. „Niet-inmenging", dat beteekende voor de Russen de Verplichting tot terugtrekking van hun troepen uit Azerbeidsjan en het aldus vrijgeven van den weg voor de troepen uit Teheran, die de communistisch-gezinde op standelingenleiders wilden arresteeren iets, wat de Russen tot dan toe ondubbelzinnig hadden belet. De Sovjets redden hun prestige door Azerbeidsjan te ontruimen, doch zij „vroegen" voordien de Perzische regeering een voor de Russen voordeelige olie-overeen komst te sluiten en tegelijk het autonome re giem van Pisjevan te erkennen. De Perzen stemden blijkens de feiten, toe in deze voorwaarden en openden onderhan delingen met Pisjevari, die op niets uitliepen. De laatste acte van het' drama is thans kort geleden geëindigd met de bezetting van Tebris door de regeeringstroepen. Of er nog een epiloog zal komen? Die Vrees is niet onge grond, wanneer men nagaat' dat thans een toestand is ontstaan, waartegen de Russen zich een jaar geleden met hand en tand heb ben verzet en voor het voorkomen waarvan zij zelfs hun prestige ln den Veiligheidsraad op het spel zetten. Het zou een wonderlijke gewaarwording zijn, wanneer de Sovjets thans zouden berusten in de .eliminatie van hun greep op Azerbeidsjan. dat zij door bemidde ling van Pisjevari en de zijnen vast in hun belangensfeer hadden geklonken. De' olie zit in het omstreden gebied de olieovereen komst, die Teheran met Moskou onder hache lijke omstandigheden sloot, is thans de eenige garantie der Russen dat hun belangen in Per- zië niet in het gedrang komen. Die garantie heeft echter geen „stok achter de deur" meer en is in Russische oogen daardoor nauwelijks een garantie meer te noemen. Tot nu toe is de eenige stap der Sovjets ge weest. dat zij hun ambassadeur in Teheran lieten protesteeren tegen „ongeregeldheden in Azerbeidsjan, die gevaar opleverden voor de Russische grens". Door het eindigen der „on. geregeldheden" in een éclatante overwinning der centrale Perzische regeering is dit protest ongegrond en waardeloos geworden. Nog maals, het zou een wonderlijke gewaarwor ding zijn als de Russen thans zouden berusten ln den toestand maar aan den anderen kant zijn ook op het tooneel der internationale politiek de wonderen niet de wereld uit. Intusschen beginnen teekenen van Rus sische reactie zich in nog zeer beperkten mate te demonstreeren. Volgens den cor respondent van Tass. het Sovjet-Russisch nieuwsbureau, zouden te Tebris Sovjet- Russische burgers zijn lastig gevallen en Sovjet-Russische gebouwen zijn bescha digd door „misdadige elementen". „Sedert het binnentrekken van de regeeringstroe pen", aldus de Tass-correspondent, „zijn honderden menschen gearresteerd en de lijken van neergeschoten personen liggen er nog steeds in de straten". Dit bericht teekent wellicht een begin van een Russische reactie-campagne, waar bij de beleediging der directe Russische i belangen in Azerbeidsjan als motief zou gelden. Generaal Milch staat terecht ais oorlogsmisdadiger De voormalige generaal-veldmaarschalk Erhard Milch, eens stafchef van Goering': „Luftwaffe", verscheen Vrijdag voor een Amerikaanse!) tribunaal en verklaarde zich onschuldig aan misdaden tegen de mensch- heid en de mishandeling van slaven-arbeiderj en krijgsgevangenen, waarvan hij beschuldigd werd. Het proces zal op 2 Januari beginnen. De aanklacht legde Milch ten laste: depor tatie, uitbuiting en mishandeling van mi!- lioenen menschen, deelneming in misdadige medische experimenten op menschelijke we zens, moorden, wreedheden martelingen en andere onmenschelijke daden. De behandeling van de slavenarbeiders en de krijgsgevangenen, zoo stelt de aanklacht vast. was gebaseerd op het principe, dat zij op dusdanige wijze gevoed, gehuisvest en behandeld moesten worden, dat zij zoo inten sief mogeiijk geëxploiteerd konden worden tegen zoo gering mogelijke kosten. Generaal Milch was in het bezit van den gouden partijring, fungeerde als inspecteur- generaal van de Duitsche Luchtmacht en was 'net hoofd van de Duitsche vliegtuigproductie. Hij werd op 4 Mei 1945 door de Britten in Holstein gevangen genomen. Het lijdt geen twijfel of de betere stemming groot de kapitaalsbehoeften onzer bedrijven welke ook deze week op de Amsteradamsche j zijn en hoe moeilijk het nu reeds is de noo- Voor het binnenland blijft niets over Onder ds haringexpoi+eurs als ook on der haringhandelaren, rookerijen, haring- Inleggers en den kleinhandel heerscht op het oogenblik een groote verslagenheid. Na telling van den voorraad gezouten haring, zoo deelt men aan het A.N.P. uit deze krin gen mede, blijkt alle voorradige haring noodig te zijn voor levering aan Rusland (100.000 vaten) en naar de Russische zóne in Duitschland (60.000 vaten). Er blijft dus niets meer over voor binnenlandsch ge bruik en ook niets meer voor levering op loopende contracten naar het buitenland over de geheele wereld. Vele orders zijn afgesloten met afnemers ln het buitenland, waarvan reeds de gelden vooruit gestort zijn. Wanneer deze con tracten niet nagekomen worden is zulks niet bevorderlijk voor een goeden gang van zaken in de toekomst. Straks zal men deze afnemers weer dringend noodig heb ben, vooral onze Zuiderburen, die altijd zeer belangrijke afnemers waren. Door deze maatregelen komen bovendien alle bol-dcingrookerijen voor buiten- en binnenland stil te liggen benevens de ha- ring-inleggei'ijen, welke voor binnenlandsch gebruik leveren, met het gevolg dat perso neel moet worden ontslagen. Men verklaart verder, dat indien er on verhoopt geen Hollandsche haring voor binnenlandsch gebruik overblijft, wij ge noodzaakt zullen zijn haring in te voeren van slechte kwaliteiten. In de kringen der betrokkenen acht men het zeer wensche- lijk. dat de regeering van het genomen be sluit terug komt en een behoorlijk percen tage alsnog voor het binnenland in reserve houdt. Agenda voor Haarlem Kennemer Lyceum (O verveen): 15.30 Thé dansant en 19.00 uur Kerstdiner voor oud-leer- Hngen. Concertgebouw: Feestavond door Haar lems Postaal mannenkoor. 20 uur Stadsschouw burg: „Comedia": „De hemel komt later wel". 20 uur. Spaarne Theater: De witte gorilla '14 1.) 14.30, 19.00, 21.15 uur. City: Verboden lie'de (18 j.) 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Rembrandt: Eerste Liefde (a. 1. .onder geleide) 14.00. 16,15, 19.00 en 21.15 uur. Palace: Meet the Navy (a. 1. onder geleide) 14.00, 16.15, 19.00. 21.15 uur. Luxor: Liever iui dan moe (a. 1.) 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Hoe langer hoe gekker (a. 1.) 14.00, 16.30. 19 00 en 21.15 uur. ZONDAG 22 DECEMBER Stadsschouwburg: Iphigeneia in Taurus (Co- media) 20 uur. Concertgebouw: Ramblers. 20 uur. Concertgebouw: Roodkapje, 14.30 uur. Geb. Cul- tura: Neo. Vereen van Spiritisten Harmonia, 10.30 uur. Broederkerk, Parklaan: Kerstfeest in een wereld vol nood. 19.30 uur. Frans Hals: Ge heimen van het Waterland, 10.30 uur. Bioscopen als Zaterdag. Spaarne: Matinée 14.00 en 16.15 uur. MAANDAG 23 DECEMBER Wükgebouw: Kerstfeest voor Chineezen, 19 uur. Concertzaal: Kefstprogramma MinneStreelen, 20 uur. Bioscopen: als Zaterdag. beurs met name voor industrieele aandeelen bestond, mag in verband worden gebracht met de lichte opklaring der vooruitzichten van den Nederlandschen internationalen han del. Wij hebben hier het oog op de onderhan. delingen, welke er thans worden gevoerd over een handelsverdrag tusschen ons land en de Britsch-Amerikaansche zóne van Duilsch' land, nadat eenigen tijd geleden een dergelijke overeenkomst tot stand kwam met Oostenrijk en de Fransche zóne. Gedurende geruimen tijd na den vrede is aan de herleving van den vroeger zoo belangrijken handel tusschen Nederland en Duitschland door de vertegen woordigers der geallieerde landen weinig of geen aandacht geschonken, hetgeen minister Van Kleffens aanleiding gegeven heeft daar over in een redevoering voor de Neder- landsch-Amerikaansche Kamer van Koop handel een hartig woordje te zeggen. Dit heeft weliswaar in de betrokken kringen cri- tiek uitgelokt, maar, gelijk doorgaans het ge val is, men heeft de geuite grieven toch niet zonder meer naast zich neergelegd en het gaat er waarlijk op lijken dat men bij de maat regelen om Duitschland economisch weer op de been te helpen, nu eindelijk ook eens met de belangen van Nederland zal gaan rekenen Teneinde het economisch verkeer tusschen Nederland en Duitschland te leiden en te be vorderen, is in October j.l. de Nederlandsche Trust Mij. voor den handel met het buiten land in het leven geroepen, waarbij de daar toe bevoegde regeeringsinstanties uiteraard voorloopig een groote rol zullen spelen, doch bij de oprichting waarvan nadrukkelijk ver klaard is dat de ontwikkeling van het ruil verkeer met Duitschland zoo spoedig mogelijk aan den particulieren handel zal worden overgelaten. Minister Huysmans is, blijkens recente uitlatingen, geen bewonderaar van overheidsbemoeiing, wanneer die door de buitengewone omstandigheden niet geboden Is. Van hem ls ook de voor het particuliere bedrijfsleven bemoedigende uitspraak, dat de beste prijsbeheersching bestaat in een con structieve concurrentie. Er zullen ongetwij feld nog tal van moeilijkheden moeten wor den overwonnen, alvorens van een noemens waard i gen handel tusschen Nederland en Duitschland sprake zal zijn, maar dat daartoe thans de initiatieven worden genomen en men van geallieerde zijde de Nederlandsche aan spraken erkent, ls al veel gewonnen. Nu een maal de mogelijkheden tot hervatting van den handel met, Duitschland zijn geopend, be hoeft er niet aan te worden getwijfeld of de samenwerking tusschen de regeering en de leiders onzer industrieele- en handelsonder nemingen zal tot een voor ons land verblij dend resultaat kunnen leiden. Het kan daarom niet verwonderen, dat de Amsterdamsche beurs, na een periode van groote lusteloosheid, allengs van een wat grooter vertrouwen in de economische toe komst van ons land blijk geeft, ook al zal men zich voor een. oppervlakkig en ongemoti veerd optimisme moeten "Trceden. Vooral de financiering van den buitenlandschen handel zal nog op groote moeilijkheden stuiten en het is ook met het oog daarop, dat men naar voren bi*engt, dat de regeeriug zich nog wel eens ernstig mag beraden, alvorens tot een vermogensheffing over te gaan. Wij wezen er vroeger al eens op dat de financieele voor- deelen, welke men daarmede voor den Staat wenscht te behalen, door de schade aan het bedrijfsleven grootelijks worden overscha^ duwd. Onlangs heeft mr A. A van Sandick', directeur van de Nederlandsche Handel Mij., dit nog eens in het licht gesteld: Niet de staatshuishouding, maar de volkshuishouding ls primair. De geldelijke grootte van' onze staatsschuld en de vermindering daarvan maakt ons land niet armer of rijker. Wij wor den in nationaal opzicht 6lechts dan weer rijker, als het bedrijfsleven zich weer nor maal kan ontplooien en een nieuwe vermo gensheffing zal daaraan zeker in den weg staan. Meer en meer wordt het duidelijk hoe Niet schaatsenrijden op Elswout Van militaire zijde verzoekt men ons, er de aandacht op te vestigen, dat het schaat senrijden op de vaarten om en op het land goed Elswout ten strengste- verboden is. Overtreding van dit verbod kan levensge vaarlijk zijn, indien op het terrein door de daar gelegerde militairen oefeningen wor den gehouden. dige kapitalen aan te trekken. De koersen van 3 obligaties dalen; ook de 3'/» stukken hebben daartoe neiging en de emissies van den laatsten tijd zijn geen succes geweest. Vooral nu onze buitenlandsche handel weer op gang komt, moet alles worden nagelaten, wat die natuurlijke ontwikkeling kan rem men. We hesluiten met de vermelding van een nieuwe stijging van den Nederlandschen ex port over November. De hoeveelheid geëxpor teerde goederen is van 314 millioen kg. in September tot 484 millioen kg. in October en tot 617 millioen kg in November toegenomen, de geldswaarde van resp. 92 millioen tot 109 millioen en 125 millioen. Ook al zijn de cijfers van November in verband met den grooten uitvoer van aardappelen voor de komende maanden niet maatgevend, zij be- teekenen niettemin een geleidelijke verbete ring van ae -Nederlandsche handelsbalans, die in de eerste plaats voor een meer even wichtige betalingsbalans moet zorgen. Oog om oog Drie Friesche zakenlieden hadden op Zon dag 15 September in Amsterdam dq^ bloeme tjes eens buiten gezet. Toen tegen het mid dernachtelijk uur de restaurants gesloten werden, liepen zij een hotel aan het Rem- brandtplein binnen, waar zij gehoord hadden dat ook na het sluitingsuur nog sterke drank zij het tegen zwarte prijzen werd ge schonken. Enkele uren later kwam de ont goocheling in den vorm van de rekening ad f 60..die de eigenaar van het hotel, de 36- jarige G. T. T. uit Haarlem, zelf aan de dTie gasten aanbood Een der Friezen, H. van der M., protesteerde tegen dit naar zijn meening te hooge bedrag en zette zijn protest kracht bij door met de vuist op tafel te slaan. De hotelhouder, die eveneens onder den invloed van sterken drank verkeerde, had hem daar op een stomp tegen het hoofd gegeven, waar door Van der M.'s bril brak en een stuk glas in een oog drong. Na een operatie in het Wilhelminagasthuis bleek, dat hij het oog moest missen. De hotelhouder had zich thans voor de Am sterdamsche rechtbank te verantwoorden. Hem was zware mishandeling ten laste ge legd. De Officier van Justitie eischte vijf maanden gevangenisstraf. De verdediger, die opzettelijke mishande ling niet bewezen achtte, verklaarde dal de hotelhouder, die zelf ook slechts één oog heeft, 'het gebeurde ten zeerste betreurde en den Fries zijn verontschuldigingen en ver goeding had aangeboden. Hij verkoopt nu geen zwarte jenever meer. Mede wegens zijn blanco strafregister verzocht pleiter een voor waardelijke straf. De rechtbank zal op 3 Jan. uitspraak doen De Tegelberg met militairen naar Indië Het m.s. „Tegelberg" van de K.P.M. zal vermoedelijk omstreeks 7 Januari a.s. niet ongeveer 200 kajuitspassagiers en een transport bestaande uit ongeveer 800 mi litairen, van Amsterdam naar Batavia ver trekken. ln Heemstede helpt een nieuw gietprocédé onzen uitvoer DE dag waarop de oermensch het metaal in zijn leven zag verschijnen was te gelijk de datum van het ontstaan der gie terij. In een zandkuiltje liet. de baardige bewoner van onze toen nog onherbei-gzame aarde de verhitte brij stróomen. Plet eer ste gegoten werktuig had het levenslicht aanschouwd. Natuurlijk is het niet zoo sim pel geweest, als'we in deze paar woorden uiteenzetten, maar de zandvorm en het gloeiend metaal waren de hoofdbestand- deelen van dc eerste gieterij. Wanneer wij dezen tak van nijverheid door de jaren heen volgen, valt het op, dat de geschiedenis niets aan het systeem heeft weten te veranderen; nog steeds worden klei of zand gebruikt voor het gieten. De nadeelen van deze me thode zijn aan haar blijven kleven: een grove buitenwand, waar het zand geraakt werd, een poreus pro duct door het volko men spontane van de stolling en vele andere feilen karakteriseeren nog steeds het in zand vorm gegoten metaal. De wetenschap heeft reeds lang gezocht naar een eliminatie van de gietfouten en men meende haar gevonden te hebben in het cen trifugaal gieten, waar bij de gloeiende me taalmassa in den vorm wordt rond geslingerd en dus min of meer samengedrukt. Dit pro cédé is slechts uit te voeren, wanneer het eenmaal gestolde me taal gemakkelijk los laat van den wand, die daarvoor eveneens uit metaal moet be staan. Het „loslaten" vorm de een vraagstuk op zichzelf. Een Heemste den aar, de heer K. Suijk werkte een me thode uit, waarbij de binnenwand van de draaiende, centrifugee- rende vorm, met een pasta bestreken wordt; deze pasta laat even eens toe, dat de kern (bij het gieten van buizen, raderen e.d. moet het gat uitge spaard worden door in de gloeiende een kem van staal te plaatsen) kan blijven stilstaan, waar hij vroeger mee moest draaien. De draaiende beweging, waaron der het gieten plaats heeft perst het nog weeke metaal ineen, zoodat poreusheid vermeden wordt. Bovendien en dit is het voordeel van de met bovenvermelde pasta besmeerde kern zet deze stalen pijp door het warmer worden uit, zoodat de persing van de „centrifuge" nog eens herhaald wordt door de uitzetting van de kern. Industrieel belang. Het gieten, dat vroeger door vakmen- schen gebeuren moest, kan thans door on geschoolde werkkrachten geschieden; het gloeiende metaal hoeft „slechts" in de cen trifuge gegoten te worden; na eenige mi nuten is de massa tot een gladde buis ge stold, die zonder moeite loslaat uit den vorm. Hoe groot het belang van deze me thode voor onze nijverheid is, wordt ver der bewezen door de interesse, die Krupp in den oorlog voor de plannen in Heemste de koesterde, een interesse, die thans door verschillende- Amerikaansche concerns ge ëvenaard wordt. Daar komt bij, dat de nieuwe wex-kwijze voor alle soorten metaal geschikt is; zoowel aluminium als brons kunnen verwerkt worden. De jonge fabriek, die in Heemstede het centrif ugaal-gieten in praktijk brengt, heeft op het oogenblik nog maar twee ma chines van elk tien gietvormen in gebruik. De ruimte waarin zij is ondergebracht laat echter plaats genoeg over voor nog tien dezer machines; alle met de bijbehoorende smeltovens er naast De zware industrie over de geheele we reld vraagt dringend om buizen van alle mogelijke soorten non-ferro metalen; van Heemstede uit kunnen zij geleverd worden, om ginds te veranderen in lagers, tandra deren en andere machine-onderdeelen. De uitvoer van het gegoten product heeft dan ook al heel wat deviezen in het Nederland sche laadje gebracht De Heemsteedsche fabriek is niet veel- eischend wat haar materiaalvoorzieninj betreft; afval van draaibanken, oorlogsbuit en alle mogelijke metaal-afval wordt er in een moment tot buizen voor den export verwerkt. De smeltkroes wordt in den roteerenden vorm gegoten; enkele minuten latei; kan een gladde buis er uit getild worden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft berekend waar de 9.414.977 menschen wonen die Nederland op I Juli telde. In de steden met 100.000 en meer inwoners (Amsterdam. Rotterdam. Den Haag, Utrecht, Haarlem. Groningen, Nijmegen, Eindhoven en Tilburg) woonden er 2.513.706 of meer dan 26 Steden 50.000—100.000: L138.572. Tellen wij die beide groepen tezamen, dan komen wij op een totaal van 3.652.338 of bijna 39 De gemeenten met 20.00—50.000 inwoners tellen tezamen 1.147.298 ingezetenen. Onder deze groep vallen dus gemeenten zooals Heemstede, Velsen en Haarlemmermeer Maar ook stadjes zooals Alkmaar, Almelo, Bergen op Zoom. Deventer. Gouda, Den Helder, Hen gelo, Kerkrade. Venlo en Zaandam. Wij kunnen aannemen, dat van deze groep ruim 54 in steden woont. De held van het nieuwe vervolgverhaal Dit is Panda. Eigenlijk is hy maar een baby - Panda, maar hij zou erg boos worden wanneer iemand dat tegen hem zei. Bovendien is het bij Panda's erg moeilijk om precies te weten wanneer ze nog wèl en wanneer ze géén baby's meer zijn. Dus is dit Panda. Hij komt uit een ver land ergens in het Oosten en daar is hij vandaan ge gaan omdat zijn vader vond, dat hij oud genoeg was om een vak te gaan leren en Iemand in de maatschappij te worden. Hij ging dus op zoek naar een leermeester en al zoekende kwam hij in deze streken terecht. Nu, de eerste dag de beste maakte hij hier kennis met een vos, die voorgaf Joris Goed- bloed te heten en die hem een vak wilde leren. Daar kwam heel wat narigheid van.... Maar laat ïk niet te veel vertellen; de avon turen van Panda staan in het vervolg in deze krant. In alle groote ei» kleine steden tezamen wonen dus ongeveer 4.775.000 inwoners, of ruim de helft van alle Nederlanders. En dan zijn er onder de groote groep van gemeenten van 500020.000 inwoners (die te zamen niet minder dan 2.881 063 ingezetenen hebben) ook nog die eigenlijk als kleine stad jes kunnen worden aangemerkt. De gemeenten met minder dan 5000 inwo ners hebben tezamen 1.681.637 ingezetenen 52641 personen waren alleen in het Centraal Bevolkingsregister ingeschreven omdat zij geen vaste woonplaats hebben. 1475 stonden te boek in den Noordoostpolder. De grootste gemeenten. De gemeenten met 100.000 en meer inwoners op 31 Juli van dit jaar: Amsterdam 786.704 629.416 506.826 179.648 153.400 131 730 130.516 112.310 104.887 Enschedé, dat toen op 99.073 stond, heeft enkele dagen geleden de 100.000 bereikt. Fraude bij distributie te Nijmegen Bij den distributiedienst te Nijmegen zijn door de economische recherche te Nijmegen groote fraudes ontdekt, welke al meer dan zeven maanden gepleegd wei-den. Het geval was moeilijk te ontdekken, om dat de fraudes gebeurden in de na-con- tróle-afdeeling, waar de ingediende vellen met bonnen moesten worden nagezien. Meisjes van deze afdeeling zochten de goe de bonnen van de vellen af en plakten daar voor ongeldige bonnen in de plaats. Deze ongeldige bonnen blijken zij door bemid deling van ambtenaren uit de kluis geno men te hebben. De politie kwam achter het geval bij de aanhouding van een zwarten handelaar, die zich er over uitliet, dat hij de bonnen van distributie-ambtenaren had ontvangen. Het onderzoek werd zoo uitgebreid, dat thans vier ambtenaren, 6 meisjes van de distri butie en 6 zwarthandelaren in arrest zijn gesteld. Allen hebben reeds een bekente nis afgelegd. De economische officier van justitie te Arnhem heeft ook deze zaak in handen genomen. Dit is het vierde geval van fraude bij de distributie te Nijmegen. Hoe groot de voorraad aan gestolen en verduisterde bonnen, voornamelijk voor schoenen en kolen, is weet men nog niet. De zaak wordt nog verder uitgezocht. Militair dagrapport uit Indonesië Een Nederlandsche militaire woordvoer der te Batavia heeft het volgende over zicht van den militairen toestand gegeven. Medan: Van Nederlandsche militaire zijde is hulde gebracht aan het optreden van de republikeinsche politie in Medan en omgeving waardoor waarschijnlijk het leven van een Nederlandsch piloot is ge red. Deze piloot moest nl. buiten Medan een noodlanding maken, hij werd door re- putolikëmschèpolitie naar Medan gebracht, maar onderweg door een dreigende bende van het Lasjkar Ra'jat aangehouden. Zij wilden den piloot gevangen nemen en naar het binnenland vervoeren. De politie wei gerde en waarschuwde den Indonesischen burgemeester van Medan. Mr. Joesoef.die zich aanstonds naar de plaats van aanhou ding begaf. Intusschen was de republikein sche politie er echter in geslaagd de ben de te overreden, waarna de vlieger, ser geant van Dalen ongedeerd naar Medan kon gaan. Bandoeng: Hier werd een bende bij pe netratie in het Nederlandsche gebied op de vlucht gedreven. Op andere plaatsen werden versperringen en landmijnen aan getroffen, terwijl Woensdag door een Ne derlandsche patrouille in hinderlaag twee terroristen werden gedood- Aan Neder landsche zijde werden geen verliezen ge leden. Semarang: Te Semarang werd Dinsdag nacht artillerievuur ontvangen van den Z.O. rand der stad. In dezelfde sector werd een kampong gezuiverd, waarbij gebruikt werd gemaakt van vuurwapens. De activi teit van de republikeinsche artillerie is hier weer toegenomen. Celebes: In een kampong ten Oosten van Pampanoea op Z.-Celebes is door onvoor zichtigheid brand ontstaan, waarbij 301 huizen afbrandden en' 3 menschen den dood vonden. Dinsdagavond werd een Neder landsche patrouille door een bende van 500 man, gewapend met slag- en steekwa pens, aangevallen. De aanval is afgeslagen. Aan Nederlandsche zijde waren geen ver liezen. Bij een zuiveringsactie ten Z.-Wes- ten van Limboeng doodden de Nederland sche troepen 42 terroristen, zonder zelf verliezen te Jijden. Lt.-generaal Schilling veroorzaakt verbazing De Fransche radio verneemt van een correspondent uit Tokio, dat lt.-generaal W; Schilling, hoofd van de Nederlandsche militaire missie te Tokio, in een persconfe rentie heeft meegedeeld, dat Nederland, ondanks de oppositie van enkele conserva tieven („old-timers") de plannen betref fende de Nederlandsch-Indonesische Unie goedkeurt. Hij voegde hieraan toe, dat de publieke opinie in de wereld, in het bij zonder de Amerikaansche druk, concessies in de lijn der beginselen van het Atlantisch Handvest noodzakelijk maakten. Nadat de Nederlandsche regeering het ontwerp heeft onderteekend, aldus de heer Schilling, zal in Indonesië een situatie ontstaan, die veel overeenkomst vertoont met de situatie op de Philippijnen. Volgens de Fransche radio verklaarde de heer Schilling verder, dat Soekarno, de voormalige collaborateur met Japan, de eenige leider is, dien wij moeten erkennen,i evenals Roxas op de Philippijnen. Dit laat ste, aldus de Fransche radio, werd met eenige humor geconstateerd, en wekte de verbazing van de Amerikaansche corres pondenten.. De heer Schilling besloot met te verkla ren, dat de tegenwoordige vreedzame poli tiek van Nederland in Indonesië aan de geheele wereld duidelijk bewijst, dat het Nederlandsche imperialisme geëindigd is, maar dat de oplossing van het probleem- bestaat in een tactvolle samenwerking tus schen de Nederlandsche en de plaatselijke autoriteiten". Naar verwacht wordt zal de staking te Ant werpen vandaag eindigen, waarna de regeering met de vakbonden zal overleggen om aan de eisohen der stakers tegemoet te komen. Het is altijd in den trein. Waar zit ge Anders knie aan knie met een vreemdeling? Deze man droeg een breede das; okergeel met bruine paardenhoofden. Over de Ver- eenigde Staten Van Amerika worde geen kwaad woord gezegd. Trumans glimlach en de cigarelten zijn best- Maar zijn dassen zijn onbeschrijfelijk-erg. De man zélf was ook erg. Hij mocht dan al niet okergeel zijn; zijn hoofd leek op dat van een paard. En zijn tanden ook- Hij prikkelde de coupé'tot tegenstand. Hij zei dat Linggadjati hem niet aanging. Het liet hem koud. fn de eeuwigheid betee kende het töch niks. En hij kwam er gerust voor uit, dat zoolang hij zijn natje en zijn droogje had. de aangelegenheden des Rijks hem niet beroerden. Dat het koud was ging de Das ook al niet aan. Schaatsenrijden deed hij niet. En hij woonde in een hotel, waar het altijd lekker warm was. „Ik begrijp", zei hij. „dat deze koude voor vele*menschen akelig is, maar ik persoonlijk heb er geen weet van. Eerlijk gezegd vind ik die kou lekker. Mijn hotel is best verwarmd". En nee, voetballen daar had hij geen be langstelling voor. „Ik ben nog nooit naar een match geweest; ik begrijp niet dat twee-en-twintig volwassen mannen zoo'n drukte kunnen maken om een bal tusschen die latten te wurmen. Vindt u dat eigenlijk niet kinderachtig? En dacht u nu heusch. dat de menschheïd daar iets mee opschiet?" Een dikke heer met een gewone effen das werd daar kwaad om. Maar hij kon het paardenhoofd niet overtuigen van diens ongelijk. „Wat hèp dat voetballen voor nut voor de maatschappij?" Daar moest de dikke het tegen afleggen- Hij kon het nut voor de maatschappij niet aanwijzen. De Das triomfeerde. Het is altijd in den trein. Het is altijd in den trein, dat een juf frouw vertellen gaat van het huwelijksleed van haar zuster. Een oud en grauw ver haal van een man, een vrouw en het leven, van misère, de kinderen en de centen. Gij schouwt in de desolate krochten van het menschelijlc bestaan. Gij zwijgt en 2iet door de raampjes de winterwereld langs u glijden: onbewogen, hard en koud. Zoo schijnt de wereld en zoo is het wintersche lot der menschen. Maar de man-met-das zei: „Kammij nie gebeure; an mijn lijf geen polonaise; on getrouwd en lekker alleen". Niemand antwoordde. En de stemming trilde als een kompasnaald tusschen haat en jaloezie, dus tusschen een liaat en de andere. Want ook jaloezie is haat. Een egoïst, deze man met de okergele das, langs wien het leed van wereld en menschheid afglijdt dacht ik een man zonder na righeid, zonder vreugd en zonder verdriet. De coupé benijdde hem en gunde hem nare dingen. De coupé dacht: eens zal deze akelige kerel ziek worden en eenzaam in een hotelkamer liggen- Niemand heeft hem lief. Niemand zal in zijn eenzaamheid het koortszweet van zijn voorhoofd wisschen, zijn kussen opschudden en zijn hand vast houden. De coupé wilde eigenlijk dezen man niet benijden. Zij wilde hem beklagen. Misschien niet voor vandaag, maar toch wel voor morgen. Ik dacht; wanneer deze man met das zijn spel met de wereld en de menschen wil uitspelen tot een gelukkig slot, moet hij rustig in zijn slaap sterven na een voor tref felijken maaltijd. Wanneer dat hem ge lukt, heeft hij het spel gewonnen. We wereld schoof voorbij de raampjes. De dikke man keek boos. Het paardenhoofd-met-das glimlachte. iEen duivel, dacht ik, een duivel op, aarde. Toen de trein stil stond, steeg de Das uit. „Goeiemorge", zei hij. Niemand ant woordde. Ui had even in een spookachtige wereld getoefd. - Het is altijd in den trein. ELIAS- Nieuwe prijsregeling voor amusemeiitsgelegenlieden Voor de ent.reeon.jzen voor uitvoeringen en amusementsgelegenheden is een nieuwe regeling getroffen, die meer aan de tijds omstandigheden is aangepast en die de be trokken ondernemers de gelegenheid biedt op basis van het prijsvormingsbesluit zelf een maatschappelijk verantwoord tarief vast te stellen. Daartoe is, bij beschikking van den minister van Economische Zeken„ bepaald, dat ten aanzien van de entree prijzen voor tentoonstellingen, muziek- en dansuitvoeringen, tooneel-, variété-, revue- en cabaretvoorstellingen, dansgelegenhe den, sportwedstrijden en sportuitvoeringen, wandelparken en dierentuinen de pr ij zen beschikking 1940 no. 1 en de beschikking prijsstop van 11 Juni 1945 buiten werking worden gesteld. Hetzelfde geldt voor de tarieven van danslessen, de v<yhuur van tennisbanen en de verhuur en stalling van pleziervaartuigen. De controledienst van het directoraat-generaal van de prijzen zal op de naleving van deze beschikking streng blijven toezien, zoodat eveneens in geval van excessen aan de ondernemers een in~ dividueele prijsvaststelling zal kunnen wor den opgelegd. Het weekblad „New Leader" meldt, dat dr. Peter Kapitza. de Russische geleerde, die var» Stalin opdracht had gekregen om de atoombom fe. vervaardigen, gearresteerd is op aanklacht van plichtsverzaking en naar Siberië is verban nen. Het blad zegt dat de zuivering in October piaats vond en dat Kapitza er van beschuldigd wordt de nationale verdediging gesaboteerd te hebben. D;..C- Abbitt. de Canadeesche minister van financiën, heeft bekend gemaakt, dat de notee ring der wisselkoersen een wijziging heeft, on dergaan om bepaalde landen in staat te stéllen Canadeesche credïeten te gebruiken voor de financiering van particulieren en intergouver- nementeelen handel. De nieuwe regeling hèeft betrekking op Frankrijk, België, Nederland, Noorwegen en Tsjecho-Slowaklje. Zes mannen zullen zich op een vlot over het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan laten drijven. Zij zullen vertrekken van de kust van Peru en zij denken na een drijfpartij van vier maanden Polynesië te bereiken. Het doel van de expeditie ls de theorie ta testen, dat Polynesië in lang vervlogen tijden bewoond is door volkeren, die van Zuid Amerika kwamen drijven in plaats van uit Azië. zooals ook verondersteld is. De leider van de expeditie is de Noor Thor Heyerdahl. De correspondent te Kalgan van de „Shun- pao" meldt, dat de helft van de 2800 inwoners van Tsjoengll 35 mijl van Kalgan gelegen vermoord is, toen de Chineesche communisten de stad verleden week korten tijd Ir. handen kregen. Het kleine regeeringsgarnizoen van Tsjoengli was door verscheidene duizenden com munisten overweldigd. De Shunpao meldt, dat men reeds vierhonderd lijken heeft gevonoden. Hel Amerikaansche ministerie van buiten landsche zaken heeft bekend gemaakt, dat Alcide de Gasperi, de Italiaansche eerste minister, in het begin van de vólgende maand een bezoek aan de V. S. zal brengen ter bespreking van d« mogelijkheden tot hervatting van normale delsbetrekkingen tusschen de V. fi. *n Italië j J

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2