//Een blijvende samenwerking" te Den Pasar bepleit Na twee weigeringen aanvaardt Bloemendaal de voorwaarden inzake noodlijdendheid Prestaties van visschers op sleepvaartgebied Het tijdelijk persbesluit 1945 moet verlengd worden Onderzoek der Crieksche situatie Nacht-Express Hulde aan Van Mook en Sjahrir De officieele opening- van de conferentie Van Den Pasar door dr. Van Mqpk heeft een wending gebracht in de stemming, welke, naar Nederlandsche en Indonesi sche kringen verklaren, reeds twee crises doorstaan had: Ten eerste door de splitsing van de conferentie, welke oorspronkelijk beraamd was voor Borneo en de Groote Oost en ten tweede door de afwezigheid van dr. Van Mook met als gevolg onzekerheid en twijfel of de gedelegeerden tenslotte wellicht toch zonder concrete resultaten naar huls zouden terugkeeren. De heer Soekawati (Bali) prees het ac eoord van Linggadjati als „een staaltje van reëele staatsmanschap" en verklaarde de overeenstemming gegrond op de be ginselen, welke te Malino werden aan vaard, Thans rest slechts de staatkun dige opbouw van Indonesië zelf als fede ratieven staat. De federale structuur van het Indonesische staatsbestel is van pri mair belang o.a. voor het inhalen van de achterstanden in bepaalde gebieden. De centralisatie-politiek van de Nederland sche overheid is oorzaak geweest van dezen achterstand. Dit dient in de toe komst vermeden te worden. „Wat wij wil len", aldus spreker, „is een blijvende sa menwerking tusschen Nederland en Indo nesië op basis van vrijwilligheid, gelijk heid en wederzijdsche zelfstandigheid in eigen zaken". Spreker prefereert-- den naam „Oost-Indonesië" („Negara Indone sia Timoer") welke de verbondenheid met de rest van Indonesië beter uitdrukt. Spreker besloot met uitdrukking te geven aan zijn diepe waardeering voor allen, die medegewerkt hadden aan de overeenkomst tusschen Nederland en In donesië, vooral voor „die twee groote mannen, wier namen met gulden letters in de historie zullen geschreven staan: dr. Van Mook en Soetan Sjahrir". De volgende spreker, Kaloppo (Mina- hassa) verklaarde zich accoord met de stichting van een sterken staat „de Groote Oost" op gelijk niveau met de republiek, doch zeide daarom nog niet accoord te gaan met de ontwerpregeling. Tevens ver klaarde hij zich tegen de mogelijkheid van afsplitsing van het gebied Nieuw- Guinea, aangezien dit tot de Groote Oost behoort.. Wenas (Minahassa) verklaarde, dat de vorming van den staat „de Groote Oost" geen afscheiding beteekent van de rest van Indonesië, maar eerder een stap tot de eenheid. Iskandur Moehammed Djabir Sjah Buiten vervolging gestelde politieke delinquenten Opneming in Rijksdienst op arbeidsovereenkomst Naar wij vernemen heeft de ministerraad ln beginsel aanvaard, dat de mogelijkheid be staat om voorlqopig zoowel de definitief als voorwaardelijk buiten vervolging gestelde politieke delinquenten, die niet ontzet zijn uit het recht om ambten te bekleeden, op arbeids overeenkomst weer in rijksdienst te nemen. Het ligt uiteraard niet in de bedoeling, om Indien na de in de toekomst te verwachten inkrimping van het rijkspersoneel weer va catures mochten ontstaan, de politieke delin quenten bij de vervulling daarvan voorrang te geven boven de thans in dienst zijnde amb tenaren. Na deze ambtenaren zullen eerst in aanmerking komen diegenen, die zich voor de bevrijding van ons land verdienstelijk hebben gemaakt, alsmede zij, die vrijwillig in mili tairen dienst zijn of hun dienstplicht vervul len. De ministerraad heeft met dit besluit de wederopneming in het arbeidsproces van politieke delinquenten waartoe in ruimeren zin ook de op grond van het Zuiveringsbe sluit ontslagen personen kunnen worden ge rekend willen bevorderen. Amsterdamsch saneeringsplan in zijn eerste stadium De Amsterdamsche gemeenteraad heeft een voorstel aangenomen om aan de amb tenaren en werklieden der gemeente een voorschot op de komende salarisverhoo- ging te verstrekken over de laatste drie maanden van het loopende jaar. Aangenomen werd ook een basisplan voor de vernieuwing van de voormalige Jodenbuurt begrensd door den Amstel, (den Zwanenburgwal, den Houtkoopers- burgwal, de Markengracht en de Nieuwe Heerengracht. Het plan moet eerst ter goedkeuring aan den minister worden voorgelegd en de noodige onteigenings procedures, welke aan de uitvoering moe ten voorafgaan zullen met zich brengen, dat nog heel wat water door den Amstel langs deze stadswijk zal vloeien voor dit plan is gerealiseerd. (Sultan van Ternate) bepleitte de instel ling van een twee-kamer-stelsel op de wijze van Engeland en Frankrijk. Dit systeem is speciaal geschikt voor de Groote Oost met zijn uiteenloopende po litieke en godsdienstige stroomingen. De laatste spreker Claproth (Z. Celebes) verklaarde namens zijn groep, dat de Indo- Europeanen zich thans bij de Indonesiërs voegen en hiermee „afscheid nemen van het Nederlandsche volk". Spreker aan vaardde de overeenkomst van Linggadjati: „Een andere overeenkomst ware onder de gegeven omstandigheden niet mogelijk". Wesfindische commissie vertrekt in Januari De commissie uit de beide Kamers der Staten-Generaal, welke een bezoek zal brengen aan Suriname en de Nederlandsche Antillen, heeft tot haar voorzitter benoemd mr. Kropman, en tot haar secretaris mr. M. F. F. A. de Neree tot Babberich, com mies-griffier van de Tweede Kamer. De commissie heeft het plan in de tweede week van Januari te vertrekken. CHURCHILL ZAL MOTIE VAN WANTROUWEN INDIENEN. Churchill heeft ln het Lagerhuis mede gedeeld, dat hij, als het parlement weer bijeenkomt, een motie van wantrouwen in de regeering zal indienen. Desgevraagd zei Churchill, dat hij de regeering o.m. van tyrannie, willekeur en onbekwaamheid zal beschuldigen. Dezer dagen kwam met het Amerikaansche oorlogsschip Adrian een zestal beroemde Nederlandsche schilderijenfoebehoorende aan het Rijksmuseum te Amsterdam, in ons land terug. Tijdens een receptie overhandigde de gezagvoerder van het schip Lieutenant Commander Karl E. Johansson U. S. Navy, de kunstschatten officieel aan Jhr. D. C. Roëll, hoofd-directeur van het RijksmuseumLieutenant Commander Johansson en Jhr. D. C. Roëll bij Het Melkmeisje" van Vermeer. De Tonijn, I. S. Croen, Helga en Ingrid, haalden onze visschersvloot uit Duitschland terug Vacantie gemeentepersoneel wordt nader bezien Met tien tegen zeven stemmen heeft de gemeenteraad van Bloemendaal Donder dagmiddag besloten alsnog de algemeene voorwaarden voor noodlijdende gemeen ten te, aanvaarden, nadat de vergadering vroeger reeds twee maal van meening was geweest geen medewerking te moeten verleenen. In de vorige maand besloot de raad met 16 tegen vier stemmen de voorwaarden niet te aanvaarden. Thans stemde de katholieke raadsfractie vóór. evenals de leden van de Partij van den Arbeid en mevrouw Fahren- fort, (Partij van de Vrijheid). Tegen stemden vier van de vijf vertegenwoordigers van de v. d. V. en de leden der C. H. Unie en A. R. Partij. Bij de gedachtenwisseling merkte de heer i n x t e r (K.V.P.) op, dat de inzichten sedert de vorige vergadering niet gewijzigd zijn, want wat Ged. Staten schrijven was al bekend. Het is hem nog niet duidelijk, wat er zal gebeuren, als de voorwaarden niet aan vaard worden. Wanneer de begrooting 1946 niet goedgekeurd zou worden, is beroep bij de Kroon nog -mogelijk Spr. en zijn fractie zullen toch vóór stemmen en wel naar aan leiding van den aandrang van B. en W. Mr. Vliegen (P.v.d.A.), die de vorige bijeenkomst niet heeft bijgewoond, zei, dat uit den toon van den brief van Ged. Staten blijkt, dat zij de moeilijkheden voor Bloemen daal Inzien. De raad moet i'ertrouwen stellen ln de gezindheid van dat college. Indien de raad weigert, kan hij en mogelijk het college van B. en W. worden uitgeschakeld. Met een dergelijken gang van zaken kan spr. zich niet vereeaigen. De heer Hempenius (P.v.d.V.) heeft in tegenstelling met den heer Vliegen geen ver trouwen in Ged. Staten. Dat is bijv. uit de nota van wijzigingen op de begrooting 1946 gebleken. De heer Vliegen wil de pil, welke geslikt moet worden, vergulden Spr. meende, dat de beloften van Ged. Staten te vaag zijn en verklaarde tegen te zullen stemmen. De heer De Jong S c-h ouwenburg (C. H.) merkte op, dat een ernstige inbreuk op de autonomie gemaakt wordt, hoewel het niet noodig is. Er is volgens spr. geen reden voor.' de gemeente zich onder curateele te laten stellen, omdat zij niet noodlijdend ge noemd kan worden. De heer C a s s e e (P.v.d.Ameende, dat als de raad weigerachtig blijft, B. en W 'geen mandaten zullen kunnen teekenen. Spr. is niet enthousiast over het voorstel, maar ter wille van B. en W. zal hij zich er niet tegen verzetten. Nadat de Voorzitter, jhr mr. C. J. A. den Tex, medegedeeld had niet te weten, welke situatie zal ontstaan, als de voorwaar den niet aanvaard worden, zeide mr. H ij s- z e 1 e r (A.R.), dat hij wilde afwachten tot 1947. Hij stelde voor de voorwaarden niet voor 1946 te aanvaarden, omdat Bloemendaal niet noodlijdend Is, Dit voorstel werd verwor pen met 13 tegen 4 stemmen (de heer Pinxter, mr. Hijszelaar, De Jong Schouwenburg en Schooneveld stemden voor). Daarna werd met 10 tegen 7 stemmen besloten de voorwaarden te aanvaarden. Credieten beschikbaar gesteld De raad verleende de volgende credieten: 45.003 voor uitbreiding algemeene begraaf plaats; 31.500 voor doortrekking van de Dompvlcedslaan tot de Willem de Zwijger laan; 6000 voor verlichting van de Harten- lustsehool; 2500 voor verwarming van de Vondelschool; verhoogde vergoeding tot 3000 voor het maken van een dissertatie over de geschiedenis van Bloemendaal door den heer Hoekstra; 6000 voor verbouwing van het Raadhuis; 479 voor verbreeding van den Zandvoorterweg en 165 voor aanschaf fing van een „tapley" deeelerometer ten be hoeve der politie (voor controle deugdelijkheid van remmen) Goedgekeurd werden de voorstellen van B en W. over de verordening op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik der algemeene begraafplaats, over de verordening op de heffing en invordering van een straat belasting. over verhooging van het subsidie van 30 tot f 60 per leerling van de bijzon der voorbereidende scholen en over de in standhouding van de Graaf Florisschool. Het voorstel van B. en W om het aantal vacantiedagen voor leden van het gemeente- personeel, dat ln 1942 door den N.SH.-burge- meester verhoogd Is, weer op het vroegere getal terug te brengen, werd teruggenomen; het college zal een nieuw advies inwinnen bij de commissie van overleg. Bij de rondvraag deelde de burgemeester mee naar aanleiding van een opmerking in de vorige vergadering, dat een politie-agent wel in actie komt, ook al is hij alleen op een post aanwezig en dat vermoedelijk niet de Haarlemsche jeugd baldadig is opgetreden. De volgende vergadering wordt op Donder dagmiddag 16 Januari 1947 gehouden en de begrootingszitting op Donderdagmorgen 23 Januari om negen uur BYRD ONTDEKT BERGRUG. De Zuidpool-expeditie van Byrd heeft op haar tocht naar het Zuidpoolgebied een nog niet in kaart gebrachten bergrug on der den zeespiegel ontdekt, op 26 gr. Zui derbreedte en 101 gr. Westerlengte. De bergrug is 2 mijl hoog, 30 mijl lang en 5 mijl breed. Het hoogste punt ligt en kele honderden meters onder den zeespie gel. „Het aantal schepen, dat aan de vis scherij deelneemt, breidt zich voortdu rend uit", aldus schrijft de heer Arie van der Veer, chef van het Bureau Te ruggave Visschersvaartuigen, over de prestaties van visschers op sleepvaart gebied in „Onze Marine". Ruim een jaar geleden waren er slechts 70 voor de zeevisscherij beschikbaar. Thans be draagt dit aantal ongeveer 270, waar van nog een deel in reparatie is. Schepen, die het vorig jaar als voorpos tenboot of als mijnenveger totaal „uitge woond", uit Duitschland terug kwamen, varen nu weer ter visscherij of liggen nog bij een werf om binnenkort eveneens voor dit doel zee te kiezen. De grijze oorlogs kleur is vervangen door de bekende kleu ren van de reederij. Ruim een jaar geleden stonden we aan het begin van de repatrieering. Een twin tigtal trawlers en loggers, die in enkele Nederlandsche havens door de Duitschers waren achtergelaten, konden meteen naar een werf worden gebracht. Maar er wer den nog meer schepen vermist. Met inbe grip van de 9 schepen, welke In het begin van den oorlog op stapel waren gezet, werden 314 trawlers, loggers en kotters ge vorderd voor de Duitsche oorlogsvoering, verdeeld over de volgende havenplaatsen: Rotterdam 5, Vlaardingen 49, Maassluis 2, Scheveningen 110, Katwijk 85, IJmuiden 43. den Helder 3, Texel 13 en Urk 4. Boven dien werden nog honderden kustvisschers- vaartuigen weggesleept. De heer Van der Veer beschrijft dan het ontstaan van dezen specialen sleepdienst. Op 10 September 1945 werden in IJmuiden de eerste schepen, die pas uit Duitschland terug waren gekomen, aangewezen voor sleepwerk. Het waren de stoomtrawlers I. S. Groen, Shamrock, een trawler die latei- den naam Helga kreeg en een motorlogger. welke Irene werd gedoopt. Later is de Shamrock vervangen door de Tonijn, die beter voor sleepwerk geschikt was. Men kon evenwel niet direct van wal steken, want ieder schip verkeerde in een staat van verval. Met bewonderenswaar dige werklust hebben de bemanningen, die inmiddels waren aangenomen, de logiezen weer eenigszins bewoonbaar gemaakt en de machines op gang gebracht. Toen kwam de uitrusting. In IJmuiden was vrijwel niets te krijgen, geen vlag, geen kompas, geen log, geen klok, geen barometer, geen kaarten en brandstof in beperkte mate. Ook de voeding leverde moeilijkheden op. Met behulp van de Koninklijke Marine te IJmuiden zijn de hoogst noodzakelijke ar tikelen aan boord gekomen. Eindelijk wa ren de schepen zoover, gereed, dat zij kon den vertrekken en in den vroegen morgen van den 18en September verlieten de vier sleeptrawlers de haven van IJmuiden. De „I. S. Groen" werd gevoerd door schipper N. Korbee, de „Shamrock" door W. van dei- Niet, de „Helga" door J. Prins en de „Irene" door A. van Duijvenbode. Op 23 September waren er drie in IJmuiden terug. De „Hel ga" met den stoomlogger VL 190. de „Shamrock" met den stoomlogger VL 86 en de „Irene" met den motorkotter TX 32. De „I. S. Groen" was van Delfzijl met run ners aan boord doorgezonden naar Weser- münde en kwam eerst op 13 October in IJmuiden aan met twee loggers op sleep touw: de SCH 159 en SCH 210. Later kwam er nog een sleeper bij en wel het motorschip Ingrid, een moderne motorlogger, welke in aanbouw door de Duitschers was gevorderd en op 24 Sep tember uit Noorwegen via Duitschland in IJmuiden aankwam. Onder commando van kapitein J. Hensema kwam dit schip even eens in den sleepdienst. Tenslotte vernemen we het resultaat van het Bureau: 206 trawlers, loggers .en kot ters, die onder Duitsche vlag gevaren heb ben teruggehaald, of 65 procent. Per havenplaats afzonderlijk worden de cijfers als volgt: van Rotterdam zijn er 3 teruggekomen, Vlaardingen 32, Maassluis geen enkele, Scheveningen 79, Katwijk 53, IJmuiden 23, Den Helder 3, Texel 10 en van Urk 3. Wat de soorten der vaartuigen betreft luiden de cijfers als volgt: stoom trawlers terug 17 van de 34, die werden weggevoerd, motortrawlers 4 van de 7, stoomloggers 27 van de 42. motorloggers 130 van de 198 en motorkotters 28 van de 33. Voor het meerendeel is dit het werk ge weest van bovengenoemden sleepdienst, een bijzondere reedery, die 8 schepen in de vaart heeft gehad en er nu nog twee over heeft. Wanneer straks alle opgespoor de schepen binnen zijn, zullen ook de slee pers weer voor de visscherij verbouwd kunnen worden. De opvarenden vinden dan wellicht weer een plaats op den een of anderen trawler of logger. Zij hebben bijzonder werk gedaan met materiaal, dat op geen stukken na te ver gelijken is met hetgeen, waarmede de mannen van Jan de Hartog's Hollands Glorie zijn uitgerust. Dit neemt niet weg, dat zij een belangrijk aandeel hebben ge had in den opbouw van de Nederlandsche visscherij. Gebeurtenissen te Buitenzorg voor gemengde commissie Het Fransche persbureau AFP meldt uit Batavia, dat de gemengde Neder- landsch-Indonesische commissie voor on derzoek van de jongste incidenten te Bui tenzorg in Batavia is teruggekeerd. Zij heeft besloten, om de kwestie aan de ge mengde commissie voor toepassing van het bestand voor te leggen. Een Nederlandsche militaire woordvoer der te Batavia heeft verklaard, dat een uitgebreid complot, georganiseerd om de maatregelen van de bestandscommissie krachteloos te maken, is ontdekt. Dit was het resultaat van een onderzoek, ingesteld na de- arrestaties, die verricht zijn onder de republikeinsche politie te Buitenzorg. Hij voegde hieraan toe, dat de Neder landsche commandant van Buitenzorg zich genoodzaakt zag militaire maatregelen te nemen, om de Nederlandsche troepen tegen een onverwachtschen aanval te bescher men en om de rust en orde in de stad en de veiligheid van de burgerbevolking te verzekeren. COMMUNIST IN FRANSCHE PARLEMENTAIRE COMMISSIE. Marcel Cachin, de 77-jarige directeiir van het communistische blad „l'Humanité" en oudste afgevaardigde in het parlèment, is tot voorzitter van de commissie voor Buitenlandsche Zaken gekozen. Het is de eerste maal in de Fransche geschiede- j nis, dat een communist in deze functie is benoemd. Aan het verslag der Tweede Kamer overi het wetsontwerp verlenging van den wer-1 kingsduur van het Tijdelijk Persbesluit 1945 is het volgende ontleend: Vrij algemeen werd teleurstelling uitgesproken over het feit, dat de wettelijke voorziening met betrekking tot de zuivering van het perswezen en de rege ling der bevoegdheden van den Persraad nog steeds op zich laat wachten De Kamer wordt thans in een soort dwangpositie geplaatst, nu zij te elfder ure over de verlenging van het minder gelukkig geformuleerde Tijdelijk Pers besluit 1945 (gedacht wordt aan de onver kwikkelijke situaties, welke bij de Noordhol- landsche bladen bestaan) moet beslissen. Een definitieve regeling behoort volgens zeer vele leden, zoo spoedig mogelijk tot stand te wor den gebracht, daar met de zuivering van de persbureaux en der persfotografen eerst be gonnen kan worden, wanneer de wet er is. Aan een beroepsinstantie is bovendien drin gend behoefte. Vrij algemeen was men van meening, dat een verlenging van h?t onderhavige besluit met drie maanden voldoende geacht moet worden. Men zou gaarne vernemen, of de Moderne reddingsmiddelen gedemonstreerd Waalhaven te "Rotterdam ls getuige geweest van proefnemingen en demonstraties met red dingsmiddelen, die tijdens den Jongsten wereld oorlog hun doeltreffendheid meermalen bewezen hebben. Lijnen werden afgevuurd om verbinding tot stand te brenigen met schepen. ZIJ kunnen van onschatbare waarde zijn. wanneer een schip zich ln nood bevindt. Dergelijke lijnen kunnen ook naar een drenkeling geschóten worden. Zij wor den dan boven water gehouden door een zooge- naamden drijver. Ook de bekende valschermnoodsignalen kreeg men te zien. Zij kunnen door de reddingsbooten, wanneer deze het zinkende schip verlaten heb ben, worden afgeschoten, waarna een lichtkogel in de lucht de aandacht blijft trekken. Een soortgelijke parachute-raket kan in de duister nis dienst doen om het landen van vliegtuigen te vergemakkelijken. De lichtkogel ls dan vol doende sterk om een groot deel van het land schap te verlichten. Voorts zal men patronen afvuren met zeer sterke rookontwikkeling, d'.c voor schepen en vliegtuigen de windrichting af- teekenen en ook nog patronen, die in het water geworpen worden wanneer er in het donker een man over boord valt. Deze patronen drijven dan met de strooming mede en zorgen voor een hel- derschijnend licht, dat de plaats aangeeft, waar de drenkeling zich bevindt. Besluit van den Vei ligheids raad De Veiligheidsraad heeft eenstemmig dc resolutie, waarbij een commissie van on derzoek naar de grens-incidentcn tusschen Griekenland, Albanië, Joegoslavië en Bul garije wordt ingesteld, aangenomen. Old Clothes New Koningsplein 10 - Telefoon 4886 REINIGT UW KLEEDING Depot: Trompstraat 149 (Adv.) De commissie van onderzoek zal na 1 Januari worden samengesteld uit elf ver tegenwoordigers van elf landen in den Vei ligheidsraad. Vertegenwoordigers van Grie kenland, Joego-Slavië, Bulgarije en Alba nië zullen de commissie op haar tocht be geleiden. De raad nam ook een amendement van Cadogan (Eng.) aan, dat de commissie elk voorstel kan doen om een herhaling van grensschendingen en -incidenten in deze gebieden te voorkomen. Het aannemen van deze resolutie betee kent; dat van alle zijden concessies zijn gedaan, geen enkele maal dreigde het Veto^ De Veiligheidsraad zal 31 December zijn volgende vergadering houden. stand der perszuivering zoo ver ls gevorderd, dat liquidatie kan geschieden. Een kortere termijn dan de in het ontwerp voorgestelde zal stimuleerend werken. Waarom, aldus vroegen enkele-leden, oordeelt de regeering nu juist een verlenging van zes maanden noodzakelijk? In een nota van antwoord heeft de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen medegedeeld, dat ook hij teleurgesteld ls. dat het wetsontwerp Noodvoorziening Perswezen nog niet bij de Kamer kon worden Ingediend. De minister is zich bewust van de onvol komenheden van het Tijdelijk Persbesluit, doch verlenging is noodzakelijk, omdat het 1 Januari afloopt en een vacuum tot zeer on- gewenschte situaties aanleiding zou kunnen geven. Hij zal de indiening van het ontwerp Noodvoorziening Perswezen zooveel mogelijk bespoedigen. De minister zou op zeer korten termijn de bevoegdheid willen bezitten om radicaal een einde te maken aan een situatie, als zich de laatste weken in Alkmaar voordeed. De pers bureaux en de persfotografen vallen, behalve voor zoover de laatstgenoemden! een redactio- neele functie bij een dagbladonderneming vervullen, niet onder de bepaling van art. 2 van het Tijdelijk PersbesIuit-1945. Zij kunnt Hl dus niet aan de hand der oude bepalingen/ gezuiverd worden. De verlenging van het Tijdelijk Perebesluit- 1945 mét een termijn van zes maanden beoogt niet, de definitieve wettelijke regeling langer dan strikt noodzakelijk is op te schorten. Den. stimulans, die gelegen kan zijn in een korte- ren termijn, behoeft de minister niet, daar hij zelf niets liever wil dan een zoo spoedig mogelijke afwikkeling der perszuivering. De perszuivering is thans zoover gevorderd, dat per ultimo December 1946 bijkans alle geval len behandeld zijn. voor zoover de betrokke nen een certificaat van geen bezwaar hebben aangevraagd. De Commissie voor de Perszui vering zal nog enkele maanden noodig heb ben voor het afdoen van de' ambtshalve ont zettingen en de zuivering van persbureaux en fotopersbureaux. twee weldoeners: ontmoeten elkaar Onverwachts ontmoetten zij el kaar op dien killen December dag. Met welgevallen keek de grijze bisschop naar den omvang rijken zak, dien de Kerstman mee voerde. „Ja, ik krijg er weer plezier in, Sint", begon de Kerstman, „er is weer heel wat voorhanden in dit goede land". „Inderdaad, vrind", antwoordde Sint en ik zie daar bekende kleuren en strepen in Uw zak. Als ik mij niet vergis, is mijn hofleverancier ook de Uwe!" „Ja Sint, alleen „En betere waar* komt in aanmerking enin dezen tijd is tien procent korting meer dan ooit van belang". „Zeer goed gezien Chris en waf een geluk, dat alle huisvrouwen hiervan kunnen profiteren!" „Ze hebben het verdiend Sint", antwoordde de Kerstman en toen scheidden hun wegen tot het volgend jaar. (Adv.) FEUILLETON Roman 0 door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson 7) Andrews stond met verbazingwekkende snelheid op, als men tenminste zijn zwaar figuur in aanmerking nam. Wat heeft die man nu meer dan veertien dagen in Italië gedaan? Schijnbaar vergezelt hij al leen maar een dame naar Garda, die met vacantie is. Maar hij sluipt om den ande ren dag met zijn diverse secretarissen door het land: in Milaan, in Turijn, in Genua. En die juffrouw laat hij maar zitten. Ik heb overal informaties naar hem inge wonnen. Ik heb vandaag iets ontdekt in deze aangelegenheid. De oudere man zat een paar seconden genoeglijk aan zijn pijp te trekken. Het leek alsof hij een zakelijke kwestie wilde bespreken. Von Riehl onderhandelt met een stuk of wat kop stukken uit de industrie en de economie. De regeering heeft hem hierheengestuurd om de inlichtingen uit Italië te contro leeren en rapport uit te brengen over den toestand van de Italiaansche oorlogspro ductie. Maar voornamelijk stel ik mij voor over de meest noodzakelijke leve ring van grondstoffen en vervangings middelen. Dat had ik me wel zoo ongeveer ge dacht. Dwïght richtte zijn matten, kleurloozen blik op mij. In het Nabije Oosten gaat de zaak binnenkort aan het rollen, dr. Mencken. Italië moet nu iets flinker aan pakken. Geheel Duitschland verwacht dat. Maar het slfjtage-proces in dezen oorlog is zeer groot en Italië is van zijn vroegere markten afgesneden. Ook hapert er wat in de oorlogsproductie en de aanvulling van menschenmateriaal. Die meneer Von Riehl is naar Italië gestuurd om de huidige productie precies onder de loupe te nemen en te kunnen zeggen wat er werkelijk aan mankeert. Tegen het eind van zijn verblijf, dat is volgenden Dinsdag, zal hij de we tenschappelijke conferentie onder leiding van professor Brayda bijwonen. Dat is fei telijk maar bijzaak voor hem. De nazi's buiten zijn verblijf in Italië waarschijnlijk alleen maar uit, omdat zij zich dan een anderen vertrouwenspersoon kunnen be sparen. Zoo zit de zaak in elkaar, voor zoover het mij bekend is. Dank u, zei ik. Ik voel mij aanmer kelijk verlicht, nu ik weet, wat er van mij wordt verwacht. Weet u, waar de ont moeting zal plaats hebben? In de groote onderzoekingslabora toria, die bij de Faroni-fabrielcen be- hooren. Aha, ik weet waar dat is. Hoe is het met uw geheugen gesteld? vroeg Andrews. Het is niet bijster goed, voor zoover het de meeste belangen aangaat. Maar voor bijzonderheden op uw gebied, vooral wetenschappelijk, bedoel ik? O, wat dat betreft is het niet slecht. Kijk eens, ze zullen u wel toestaan een paar notities te maken. Maar het zal er veel van afhangen, hoe Bonini tegen over u staat. Tenslotte bent u zijn secre taris en kimt dus niet doen, waar u zin in heeft. Hebt u ervaring van fotografee ren? Helaas niet veeL Andrews blies spijtig een rookwolk tus- schen zijn dikke lippen uit. Jammer, we hebben namelijk een paar alleraar digste instrumentjes, die niet te onder scheiden zijn van een gouden horloge. Je trekt even het horloge uit je zak om te kijken hoe laat het is en klik Nee, viel Dwight in, we moeten maar tevreden zijn als we dr. Mencken's mede- deelingen ontvangen. Dat andere zou licht ontdekt kunnen worden, als het door on ervaren handen gebeurde. En daaronder zou niet alleen dr. Mencken te lijden krij gen, maar ook kapitein Bonini zou ons niet meer van nut kunnen zijn. Nee, ouwe jon gen, zoo is het welletjes. Hij begon weer te hoesten en stond op, om een andere houding aan te nemen. Dat had echter geen onmiddellijk resultaat en de aderen op zijn bruin glanzend voor-, hoofd zwollen sterk op. Het was niet zoo heel moeilijk om te begrijpen, dat dit; hoesten veroorzaakt werd door een long aandoening. Vervloekt, zei hij, waar was ik ook weer gebleven? O ja.... Over die came ra Chloor of phosgeengas?, vroeg ik. Hij staarde mij aan, als om zich te ver gewissen, dat hij goed gehoord had. Phosgeen, zei hij toen. Thiepval, negen tienhonderd zestien. Ik had heelemaal ver geten, dat u een heel knap doctor in der scheikunde bent. O, zoo erg knap ben ik niet. Het was niet zoo moeilijk om dat te herkennen. Andrews had geen acht geslagen op de wending in het gesprek. Hij nam er ook ternauwernood aan deel, toen wij verder gingen. Weet u, waar de Fondamenta Vittorio ligt? vroeg hij mij. Niet precies. Ergens hier in de buurt. Hij voegde de sigarenasch weg, die op zijn mouw gevallen was en vervolgde: In de richting van het arsenaal. Kapi tein Bonini woont op nummer 5. Zorgt u, dat u morgen om elf uur bij hem bent. Hij verwacht u. Noemt u uw naam, maar ver zwijg de reden van uw komst, 'tot hij zelf verschijnt. O ja, en het zou wel goed zijn, als u morgenavond nog eens hier kwam, laten we zeggen om ongeveer zes uur. Intusschen laat u uw pas maar hier. U kunt heel goed zonder dat ding, als u de andere papieren maar bij u heeft. Ik zal zorgen, dat u een visum voor Zwitserland krijgt. Ik keek op. Moet ik de terugreis vol gen een andere route maken? Andrews strekte zijn hand uit naar het document en bekeek het nauwkeurig. -Als het mogelijk is om het anders in- te richten, dan niet, zei hij. Maar toch willen wij hiermee geen risico loopen. Als er. iets verkeerd gaat, dan is Zwitserland het dichtstbijzijnde neutrale land. Mis schien hebt u heelemaal geen gelegenheid om aan de Zwitsersche grens te^ komen. Maar als het u toch zou gelukken, dan zou het u toch erg teleurstellen, als men u er niet binnen liet. Ongeveer tien minuten later stond ik weer buiten, in den nacht, in het zachte maanlicht. Langzaam liep ik terug naar 'mijn hotel. Nu wist ik dus, wat ik had willen weten en ik had de twee hoofd agenten leeren kennen, die „alles voor bereid" hadden. Nu moest ik dus alleen nog den ongenietbaren kapitein Bonini ontmoeten. Ik verheugde mij er niet be paald op. Ook tot Andrews en Dwight voelde ik mij niet bijzonder aangetrokken. Oppervlakkig bekeken, beviel de majoor mij het beste; toch was het nog te vroeg om een oordeel te vellen. Misschien kwa men er in de toekomst meer mogelijk heden om mij een juist beeld van deze beide mannen te vormen. Het eerste ge voel van teleurstelling was gebleven. Als er maar één van hen beiden zooals kapi tein Brown was geweest. Ik voelde, dat ik hèm overal gevolgd zou zijn; aan zijn lei ding zou ik mij zonder bedenken hebben overgegeven. Ik had gehoopt, dat zij mijn werk zou den beschouwen als de gevaarlijke op dracht, die het in werkelijkheid was. Had den zij misschien maar een zorgelooze houding aangenomen, alleen om mij niet kopschuw te maken? Hadden zij daarom gedaan, alsof dit werk een soort zaakje was zooals alle andere? Als dat zoo was, dan hadden zij mij niet om den tuin kun nen leiden. Maar na een tijdje begon ik in te zien, dat. mijn oordeel verkeerd moest zijn. Van één ding was ik sinds de ontmoeting met deze beide mannen overtuigd; en deze overtuiging was zeer geruststellend: geen van tweeën waren zij er het typte naar om in geval van nood zich door hun zenuwen de baas te laten worden. Nog minder zou het lukken hen bang te maken en het moest niet bepaald aangenaam zijn, met deze beide heeren in conflict te komen. HOOFDSTUK V. Den volgenden morgen was ik, niet zon der de onaangenaamste voorgevoelens, maar toch prompt om elf uur, in de Fon damenta Vittorio. Zooals de naam al aan duidt, bestond het gebouw uit een enkel blok huizen, dat aan een kanaal gelegen was. Aan dé achterzijde keek het uit op een kleinen tuin, die bij andere huizen behoorde, welke in een vierkant waren gebouwd. Op mooie dagen moest het een buitengewoon fraai uitzicht zijn. Maar op dezen morgen viel de regen bij sferoomen neer. Om niet al te nat te worden, was ik dus met een gondel gekomen, die mij af zette aan een trap, waarop ik direct het cijfer 5 ontdekte. Ik wist, dat het aanstoot zou geven als ik te laat kwam en liep daarom direct naar de deur, terwijl ik het meisje, dat opendeed, vroeg, of ik kapitein Bonini te spreken kon krijgen. Ja, de kapitein was aanwezig. Wien moest zij aandienen? Sig- nor Edmondo Bottari, pas uit Portugal aangekomen. Zij kwam direct terug. Of meneer Bottari zoo joed wilde zijn om te wachten. Zij bracht mij in eën prachti ge vestibule met een marmeren trappen huis in barokstijl. Ik stond een oogenblik de pracht van dit interieur te bekijken. Interesseert u zich voor beeldhouw kunst? Zenuwachtig draaide ik mij om, en stond tegenover een man in een druk ge bloemde, zijden kamerjas. Hij was meer dan middelmatig groot, had donker haar, zwarte oogen en een fijne, bleeke huid. Hij had gemakkelijk voor een Italiaan uit het Zuiden kunnen doorgaan en toonde neiging tot corpulentie. Tusschen twee rijen opvallend witte tanden hield hij een lange sigarettenpijp. Kapitein Bonini? Hebt u naar mij gevraagd? Zijn don kere oogen keken arrogant, laatdunkend en vijandig. Ik bewonderde de versiering van deze balustrade. Het is werkelijk prachtig werk. Vroeg achttiende-eeuwsch. In den stijl van de Trinita dei Monti. Wat ver langt u? Ik dreunde mijn geleerd lesje af, aan gezien hij daar blijkbaar op wachtte. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3