Het Regeerin ;sbeleid goedgekeurd De ophaal- en storingsdienst heeft thans 2000 aangeslotenen Kerstdiensten in de Goede Herderkerk Velsen Visscherij Snufjes Santpoort „IJselijk" interview Een gemakkelijke regeling \r ELEN ondervinden tegenwoordig moei- lijkheden bij het verrichten van de periodieke betalingen. Deze moeilijkheden worden niet alleen veroorzaakt door de stijging van de periodiek terugkomerfde lasten zelf, doch ook en misschien nog meer door het van de dagelijksche kos ten van het levensonderhoud, waartegen over niet altijd een evenredige toeneming van de inkomsten staat. Het reserveeren voor toekomstige betalingen wordt daar door nog bezwaarlijker. De practijk leert, dat van een goed voor nemen om wekelijks iets van het loon ter zijde te leggen voor toekomstige betalingen wegens belastingen, electriciteitsgelden, waterleidinggelden en dergelijke, in den regel niets terecht komt. Wanneer een enkele maal toch een zeker bedrag voor een bepaald doel wordt bijeengespaard, dan blijkt, wanneer dat bedrag in huis be waard wordt, de verleiding dikwijls te sterk wordt om het voor andere dan de beoogde doeleinden te gebruiken. Het ge volg is, dat op de vervaldagen het benoo- digde toch weer niet aanwezig is. Aanma ningen, dwangbevelen, loonvorderingen, beslagleggingen, afsnijding van toevoer leidingen kunnen dan worden verwacht. Afgezien van de overige onaangenaam heden brengen deze maatregelen ook kos ten teweeg, die op hun beurt de moeilijk heden doen toencmen.- De ophaal- en stortingsdienst van Velsen stelt zich ten doel aan de inwoners van die gemeente het voldoen aan hun verplich tingen gemakkelijker te maken en hen be hulpzaam te zijn bij het stellen van orde op hun zaken. Hoe werkt de dienst? De dienst werkt aldus, dat bij de aange slotenen wekelijks een desgewenscht in overleg met den dienst te bepalen be drag aan huis wordt opgehaald. Daarnaast is storting op het kantoor van den dienst mogelijk. Het bezoek van een incasseerder van den dienst is een stimulans om het wekelijlc- sche vaste bedrag gereed te leggen en de hand te houden aan het wekelijks reser veeren voor de toekomstige, dikwijls aan zienlijke betalingen. De bewaring van de gelden door den dienst in plaats van door de aangeslotenen zelf is een rem tegen de verleiding om het geld voor andere doel einden te gebruiken dan waarvoor het be stemd is. De wekelijks opgehaalde bedragen vor men een saldo, waaruit op de vervaldata de termijnen van belastingen en dergelijke door den dienst worden voldaan. De thuis ontvangen aanslagbiljetten kunnen bij het bezoek van den incasseerder worden mede gegeven, ten einde door den dienst te wor den afgedaan. De bij den dienst aangeslo tenen behoeven zich niet zelf naar de kan toren der belastingen te. begeven en kun nen derhalve het dikwijls lange wachten ©p die kantoren vermijden. Wat betaald kan worden. De betalingen, die via den ophaal- en stortingsdienst kunnen worden verricht zijn de volgende: alle rijksbelastingen (in komstenbelasting, personeele belasting, grondbelasting, omzetbelasting, onderne mingsbelasting, rijksschoolgelden), ge meentelijke belastingen (schoolgelden, straatbelasting, hondenbelasting), water schapslasten, waterleidinggelden, electri citeitsgelden, schoolgelden voor particuliere onderwijsinrichtingen, b.v. voor de nijver heidsschool, bondscontributiën, abonne mentsgelden voor la-anten, tijdschriften, assurautie-premiën voor' brand-, storm-, inbraak-, ziekte-, levens- en andere ver zekeringen, alimentatie-gelden, per maand of kwartaal verschuldigde huishuren en landpachten, renten en aflossingen van hy potheken, en verder alle betalingen, welke in het algemeen naar haar aard uit ge spaarde gelden plaats vinden. Voor de bewezen diensten wordt slechts het geringe bedrag van 1,50 of 2,=>— per jaar, naar gelang de jaarlijksche storting minder of meer dah 250,bedraagt, in rekening gebracht. Bij den dienst zijn thans reeds ongeveer 2000 gezinshoofden in de gemeente Velsen aangesloten. De dienst is gevestigd in het kantoor van den Gemeente-ontvanger van Velsen, tevens Hoofd van den dienst, Heidestraat no. 42, te IJmuiden-Oost. Logger met versche haring naar Amsterdam De stoomlogger Robert William KW 123 kwam Donderdagnacht met een flinke vangst ijle haring van de Kanaalvisscherij de haven van IJmuiden binnen. De logger voer echter niet naar de Visschershaven, maar naar de sluis om naar Amsterdam door te varen en aldaar de vangst te ver- koopen. De vangst werd door de beman ning zeLf gelost. Het is wel een groote bijzonderheid, dat een schip met versche haring zijn vangst in Amsterdam lost, te meer omdat dat deel van de vangst, dat voor de export bestemd is, via IJmuiden verzonden moet worden. AANVOER VAN DRIJFNETHARING Van de drljfnetliarlngvissehery kwamen alhier binnen de KW 38 met 390 kantjes en 400 kisten versche, KW 33 met 250 kantjes, KW 50 met 500 kantjes, KW 42 met 476 kantjes, KW 43 :net»ü70 kantjes, KW 45 met 246 kantjes. KW 168 met 374 kantjes] KW 97 met 85 kantjes. KW 3 met 379 kantjes, KW 49 met 218 kantjes, KW 175 niet 119 akntjes, KW 2 met 295 kantjes, K W54 met 403 kantjes. Hel reisplan van <le Oranje Naar ons wordt medegedeeld zal het m.s. „Oranje"' onder commando van kapitein I. Bakker, d.d. 28 December a.s. met een groot aantal passagiers aan boord, van Amsterdam, via Southampton, naar Bata via vertrekken. Het reisplan van het schip is als volgt: van Amsterdam 28 Dec. 1946; van South ampton 30 Dec. 1946; van Port Said 5 Jan. 1947; van Suez 6 Jan. 1947; van Singapore 16 Jan. 1947; aankomst te Batavia om streeks 18 Januari 1947. Wat dc a.s. thuisreis betreft, zal de „Oranje" vermoedelijk op 28 Januari a.s. van Batavia naar Amsterdam vertrekken, waar het schip omstreeks 15 Februari a.s. kan worden verwacht- Zondagsdienst Artsen De dienst wordt Zondag waargenomen door de artsen P. Brouwer %en A. J. van Leusen. Apotheken De dienst op a.s. Zondag en de nacht dienst in de volgende week wordt waar genomen door de IJmuider Apotheek, Kennemerlaan. Verloskundigen Van Zaterdagavond 6 uur tot Zondag avond 11 uur heeft dienst mej. Zwart. Meeuwenlaan 63, IJmuiden-Oost. Agenda voor Velsen ën IJmuiden ZATERDAG 21 DECEMBER. Thalia. 7 en 9,15 u.: De Vrijbuitster. Rex. 7 en 9 u.: Pechvogels. De Pont. 8 u.: De laatste der Mohikanen. Concordia. 8 uur: Mannenkoor „De Eendracht". ZONDAG 22 DECEMBER. Thalia. 2,30 u.: Jeugdmatinee; 4,30, 7 en 9,15 u. De Vrijbuitster. Rex. 3, 7 en 9 u.: Pechvogels. De Pont. 2,30, 5 en 8 u.: De laatste der Mohikanen. Slot der debatten over Linggadjati Kamer-meerderheid voor motie der K.V.P. De Tweede Kamer heeft mei 65 tegen 30 stemmen de motie-Romnie-Van der Goes van Naters vóór Linggadjati aangenomen; ook de Communisten stemden vóór, na een verklaring van den heer de Groot, dat zij zulks deden los van zekere ..reserves", ten aanzien van hét accoord van Linggadjati die zij in de motie bespeurden. Van de K.V.I*. stemde alleen jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck tegen en onthield zich de heer Maanen. Een viertal leden van die fractielontbraken tengevolge van ernstige ongesteldheid of ernstige familie-omstandigheden. En voorts is er een vacature. Voor dien had de Kamer met 83 tegen 10 stemmen de motie inzake de geïnterneerden aangenomen met alleen de Communisten tegen, en de motie-Schouten, die ten spoe digste biieenroeping der Rijksconferentie beoogde, verworpen met 29-65 stemmen. Uier waren de Anti-Revolutionnairen, Christelijk-Historischen, Partij van de Vrijheid en Staatkundig Gereformeerden vóór, terwijl jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck eh de heer Maanen zich van stemming onthielden. Na afloop van de stemming over de motie-Romme-Van der Goes van Naters werd minister Jonkman van vele zijden gelukgewenscht. Een oud Kerkgebruik in eere hersteld In de Kerkdiensten op 25 December in krachtiger taal dan de „gewone" vierstem- de Goede Herderkerk zullen zoowel de „cantus-firmus" als de beurtzang in de liturgie worden toegepast. Hiermede wordt een oud-kerkelijk gebruik in eere hersteld. De organist der kerk, de heer Huizinga schrijft hieromtrent het vol gende: Meer en meer wint de gedachte veld, dat het kerkkoor ju den protestantscnen eeredienst, naast het orgel, een belangrijke taak heeft te vervullen. Bestond vroeger het zingen van een kea-kkoor voornamelijk uit het ten gchoore brengen van meer stemmige, pjecst 4-stemmige, psalmen, gezangen en geestelijke liederen, nu een meer liturgisch besef zich baan breekt en men de taak van het kerkkoor duidelijker ziet, begrijpt men dat het in de eerste plaats den gemeentezang moet steunen en sti muieeren. 'Het kerkkoor dient dus niet slechts op hoogtijdagen „ter opluistering" enkele lie dereu te zingen. Het moet een wezenlijk bestanddeel van de liturgie vormen, eiken Rex-Theater. De komieken Stan Lau rel en Oliver Hardy treden deze week in Rex voor 't voetlicht in«tie film „Pechvo gels". Als gedelegeerden van Calii'ornië zijn Laurel en Hardy aanwezig op een reünie van de „Zonen der Woestijn". De vereeniging besïuit spoedig een congres te Chicago te houden; alle leden moeten zwe ren op dat 'congres aanwezig te zijn. Hardy heft zijn hand al op, maar Laurel is er niet zeker van of zijn vrouw hem toestemming zal verleenen. Hij wil zich echter niet be lachelijk maken en Hardy zegt dat zij best die toestemming kunnen missen. Maar thuis gekomen weten zij niet hoe het te vertellen. Hoe de mededeeling tenslotte wordt ontvangen en wat de heeren verzin nen om aan de dames te ontkomen dit alles wordt op vermakelijke wijze vertoond in 9Sons of the Desert". Thalia-Thealer. De eerste dagen, d.w.z. tot en met 24 December een Gainsborough- film: „De Vrijbuitster". Margaret Lock- wood, James Mason, Patricia Roc en tal' van anderen spelen er hun rol in. De film is gemaakt naar het boek van Ma'gdalen King-Hall: „The wicked Lady"- Het is een spel ten tijde van Karei II, dus einde zeventiende eeuw. Op het statige landgoed Maryiot Cells woont Sir Ralph Skelton met drie oude nichten en de lief tallige Caroline, waarvoor Skelton, sinds ze wees werd, heeft gezorgd. Caroline en Sir Ralph houden van elkaar, doch de nicht van Caroline, Barbara, brengt Sir Ralph het hoofd op hol en trouwt hem. Het een tonige leven begint haar echter al gauw te vervelen, zij haakt naar avontuur. Ver momd als man pleegt zij overvallen op postkoetsen. Zij ontmoet hierbij een be- ruchten struikroover, gaat met hem samen werken en komt tenslotte na veel intriges jammerlijk aan haar eind. Het is een film met adembenemende avonturen. Voor de twee Kerstdagen heeft de di rectie van Thalia de hand weten te leggen op een Formby-film. De tegenspeelster van J... tFrtK.tnl, In T '1 ,-1 rTüll 11.-'* ie Pnllv Ztyidag weer. Theologisch is de taak van het koor gemakkelijker te verklaren dan de taak van het orgel én den organist! Het steunen van den gemeentezang kan al geschieden door het één- of meerstem mig meez'ingen van het kooi\ Een betere stimulans kan aan de ge meente gegeven worden door den z.g. can- tus-firmus. Hierbij zingt één partij (b.v. de tenor partij) de melodie "fan het lied, terwijl de andere .partijen een eigen melodie hier tegen laten hooren. De gemeente zingt ge lijktijdig dezelfde melodie: de cantus- firrnus (vaststaande zang) met de tenoren mee. De hoogere koorstemmen zweven daar boven uit. Het zingen wordt hierdoor intensiever, bewuster. Een andere moge lijkheid is het zingen in beurtzang. Door van een lied de eene strophe dooi de gemeente te laten zingen en de andere door het koor, kan men den innoud van het lied des te beter doen uitkomen. Bo vendien kan men dan een lied steeds in z'n geheel zingen als er vele strophen zijn. Dit zingen bij beurte, ook wel genoemd alternatim-zang, kan door het koor homo- phoon geschieden, d.w.z. dat de sopranen de- melodie zingen en de andere stem men slechts tot harmonische ondersteu ning dienen. Een grootere spanning en verhevener vertolking krijgt men als dit polyphoon gebeurt. Iedere partij in het koor zingt nu een zelfstandige melodie en door dezen sa menzang komen de harmonieën als van-v zelf te voorschijn. Joh. Seb. Bach is nog steeds in zijn composities het stralende voorbeeld hier van. De muziek en vooral de woorden van een lied spreken door een polypnone be werking meestal een veel duidelijker en krachtiger taal dan de mige zetting. Moge liet gebeuren van den eersten Kerstdag, wat den samenzang betreft, door de gemeenteleden worden verstaan, zoodat hierdoor het zingen in den protes- tantschen eeredienst geschiede: ad majo- rem Dei gloria m! De Johan van Oldenbarnevelt vervoert Duitsche krijgsgevangenen Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" wordt 26 dezer te Hamburg verwacht, waar een transport Duitsche krijgsgevan genen, die van Britsch-Indië -naar Duitsch- land worden vervoerd, zal worden ont scheept. Nadat de krijgevangenen zijn gedebar- keerd zal het schip de reis naar Amster dam vervolgen, waar het op 28 dezer kan arriveer en. De Mary spoedig weer in de vaart Dezen zomer werden twee trawlers van de Vem, de Mary IJM 189 en de Derilca 7 IJM 417 verkocht aan de reederij Booy en Kramer. Van deze twee booten is de Mary in IJmuiden zoover klaar, dat deze trawler in Januari weer in de vaart kan worden gebracht. Op de Derika 7 moet echter nog heel veel gebeuren, voordat deze trawler zee kan kiezen. KERSTGRATIFICATIE BIJ DE PLAAT- WELLERIJ. Wij vernemen, dat aan het personeel der N.V. De Plaatwellerij voor de komende feest dagen een Kerstgratificatie zal worden uit gekeerd. KINDERKOOR IJMUIDEN-OOST. Een onderafdeeling van het Goede Herder kerkkoor is het Kinderkoor, dat eind Septem ber werd opgericht. Momenteel telt het koor ruim 70 jonge leden. Leider is de heer Joop Huizinga, organist der Goede Herderkerk. Maandag zullen deze jonge stemmen voor 't eerst in het openbaar zich laten hooren in de „Kerstwijding voor Iedereen", te houden in de Gcfede Herderkerk, waar zij uitvoeren de cantate: „Naar Bethlehem" van H. Franken. I Het s.s. Rotti aan de Nederland opgeleverd Het voor 'de Stoomvaart Mij. „Neder land" te Chester gebouwde s.s. „Rotti" zou gisteren aan de Nederland worden opgele verd. Direct na oplevering vertrekt de „Rotti' onder commando van kapitein J. Drent, van Chester via het Panamakanaal naar Vancouver, Portland, Los Angeles en San Francisco en van laatstgenoemde naar Ned.-Indië en de Perzische Golf. PRODUCTIE DER PAPIERFABRIEK TIJDELIJK STOPGEZET. In verband met de komende feestdagen zal, naar wij vernemen, de productie van de fabrieken van Van Gelder Zonen N.V. met ingang van Maandag 23 December tot 3 Jan. 1947 worden gestaakt. Deze maatregel geldt voor het gehecle Van Gelder-concern. Het werk z^l echter normaal voortgang vinden, zoo ook de eventueele lossing van zeeschepen en binnenvaartuigen. De cellulosefabrieken te Velsen zullen blijven produceeren. Kerstwijding van de Gereformeerde Kerk Als inleiding van het aanstaande Kerstfeest werd Donderdagavond in de Gereformeerde Kerk aan den Koningsweg een Kerst wijdings avond gehouden, waarvoor groote belangstel ling was. Op dezen lithurgischen avond werkten mede het Gereformeerde Evangelisatie Zangkoor Vélsen-Beverwijk en het Christelijk Kinder koor „De Zangvogels", onder leiding van Huib Slings. De heer A. de Jong uit IJmuiden declameerde en ds. A. C. van.Nood hield een meditatie. Tot slot van deze wijdingsure zong men Gezang 10 6 „Nog éénmaal zal Hij komen". PREDIKBEURTEN IJMUIDEN. Nieuwe Kerk. Ned. Herv. Gemeente. 10.30 u.: ds. J. v. d. Berg; 5.30 u.: Dr. M. v- d. Voet uit Haarlem. Nieuwe Kerk. Ger. Gem.: Geen opgaaf ontvangen. Christ. Ger. Gem. 10 en 4 u.: ds.'A. Zwiep. Oud-Kath. Kerk. 10 u.: H. Dienst; 8 uur: Wijdingsavond. Leger des Heils. 10 u.: Heiligingssamen komst; 7.30 u.: Verlossingssamenkomst.. IJMUIDEN-OOST. Goede Herderkerk. Ned. Herv. Gem. 10.30 u.: ds. J. v- d. Wiel. I Goede Herderkerk, Ger. Gem.: Geen op- I gaaf on Wangen. Vrije Evangelisatie, Willemsbeekweg. 3 uur: de heer Nlemeyer uit Alphen a. d. Rijn. Ver- van Vrijz. Herv. (Nijvei-heidsschool) 6.30 uur: Kerstviering Zondagsschool. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: ds. H. Kpnnegieter. Ned. Hen'. Kapel. 10 u.: ds. E. Ch. Baart. Ger. Kerk. Enschedélaan. 9.45 en 5 uur: ds. A. Verschoor. VELSEN-N. Gereformeerde Kerk. 10 en 4.30 uur: ds. A. C. van Nood- VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: ds. Joh. Bronsgeest; 7 u.: Dezelfde (Kerstzang- dienst). BEVERWIJK. Evang. Luth. Gem. Geen dienst. Culfureeie Filmavond van de Plaatwellerij De directie der N.V. De Plaatwellerij heeft Donderdagavond in bioscoop „De Pont" haar personeel een cultureelen film avond aangeboden. Vertoond werden de Pluto-film „Job 99" én de .Kleur en glorie onze tropen". De heer J. D. B. Olie, die met zijn mededirecteur der N.V. den heer C. W. André de la Porte tegenwoordig was, verwelkomde het personeel en hun dames, waarna hij een inleiding hield op de eerste film, welke het vervaardigen en leggen tijdens den laatsten wereldoorlog van de benzinepijpleidingen door het Kanaal van Engeland naai- Frankrijk liet zien. Voor de leden van dit bedrijf, dat zich thans bezig houdt niet de gasleidingen, die voor onze provincie geleverd worden, was dit ge geven bijzonder interessant. „Kleuv en glorie onze tropen" deed den filmnaam ,alle eer aan. Vervaardigd door mr. A] Hustinx is dit mooie filmwerk een fraai reisverhaal. Geen wonder ook, dat de aanwezigen genoten van deze kostbare --c,r.film. De heer C. van Voorbergen brak na- den "komïek~in Jan Ongeluk' is" Polly mens de bedrijfskern een lans voor het Ward. Willy (George Formby) is technisch assistent bij een gramophoonplaten-maat schappij. Juist wanneer hij denkt een sa- larisverhooging te krijgen, breekt hij. zui ver door onhandigheid de wasplaat van een meesterlijke prestatie van een beroemden „crooner".Hij wil echter met Mary, de dochter van de eigenares van den herberg trouwen en zonder deze salarisverhooging gaat dat niet. Hoe hij zich uit de perikelen redt en tenslotte toch met Mary in het hu welijksbootje stapt, ziet men met spanning aan in de rolprent van de man van twaalf ambachten en wel duizend ongelukken. stichten van een personeelsvereeniging. Voorloopig zy'n reeds enkele clubjes voor tooneel en muziek gevormd, die eind Fe bruari een bonten avond zullen organisee- ren. Indien voldoende animo zal bestaan mag ook op de volle belangstelling der directie worden gerekend. Voorts zullen ook gezinsleden in de bedoelde vereeniging v/orden opgenomen. De heer Van Voorber gen wekte alle personeelsleden op lid te worden onder het devies: „Door de Plaat wellerij, voor de Plaatwellerij". Reeds gaven velen zich aan het einde van dezen geslaagden filmavond op. De dood en vernieling brengende Duitsche V-wapens hebben thans in de Vereenigde Staten een betere toepassing gevonden. Men gebruikt de V 2 daar voor onderzoek der hichtlagen. Duitsche deskundigen hebben de afschielinstallaties mee helpen opbouwen. De foto toont een lanceer-inrichting der V2 te White Sand in New-Mexico. Jubilarissen bij Van Gelder Donderdag viei-den de heer A. v. d. Wa teren en Vrijdag de heeren W. Boom en J. Ph. Juckers, hun zilveren arbeidsjubi- leum in dienst van Van Gelder Zonen N.V. Papierfabrieken. De eerstgenoemde werd namens de directie gecomplimenteerd door den hoofdingenieur, den heer M. v. d. Lee, de beide anderen, eveneens werkzaam in de afdeeling mechanische Werkplaats door den heer ir. A. J. Allan, die hartelijke woorden van gelukwenschen uitsprak en den jubilarissen de gebruikelijke enve loppe overhandigde. De jubilarissen, die in hun afdeeling een warme huldiging ondergingen, werden na mens de collega's toegesproken door de heeren J. Hommes, W. v. d. Meer en W. F. Laurent, welke alle de goede samenwer king en prettige collegialiteit in het licht stelden. Dit ging vergezeld van de aan bieding van mooie fruitschalen en bloe men. Den heer Juckers was bovendien een speciale huldiging bereid. Namens de bedrijfsunie schetste de heer A. Boon de prachtige verdiensten van en de prettige samenwerking met den heer Juckers, die als blijk van waardeering. vriendschap en erkentelijkheid een fraaie vulpen kreeg aangeboden, terwijl mevr. Juckers bloemen ontving. Namens het Centraal Sociaal Fonds, waarin de jubi laris eveneens een werkzaam aandeel heeft dankte de heer H. Andrea den jubilaris onder aanbieding van een prachtig bloei ende plant. Kerstfeest der Kleuterscholen In het gymnastieklokaal van de Chr. school aan de Langeveldstraat en in de Da Costa- school hebben de kleuters van de Ned. Herv. Gemeente en van de Gereformeerde Kleuter school Kerstfeest gevierd. Mej. J. C. Marke rink had op alleraardigste wijze haar peuters rönd een keurig versierden kerstboom ge schaard. Talrijke ouders waren aanwezig', de heer K. Zwitser, hulpprediker, gaf van zijn belangstelling blijk. Met een klein geschenk, zelf vervaardigd, gingen de kinderen opgeto gen naar huis. In de Da Costasenooi leidde mej. Van Doorn het feest. dat. der traditie getrouw, bestond uit de vertelling van een Kerstverhaal en zang. Traclatie ontbrak ook hier niet. Vele kleuters van Velsen-Noord hadden een mooien feestmiddag. SCHEEPVAART K. N. S. M. .Rita, 18 Dec, passeert Ouessant. Prins Willem 4, 18 Dec. te Curacao. Sluyvesant, ID Dec. van Dover naar Lissabon. Deo Duce, 19 Dec. te Kopenhagen. Holl. Afrika Lijn. Oranjefontein, 20 Dec. te Amsterdam. Nederland. Roepat, 18 Dec. van Bombay n. Colombo. Celebes. 15 Dec. passeert Gibraltar. Tabinta, 16 Dee. vair Brisbane. Java, 19 Dee. te Port Said. Vinke en Co. Ittersum, 18 Dec. te RIo de Janeiro. Oceaan. Laomedon, 15 Dec. van Singapore. K. P. M. vNieuw Holland. 18 Dec. van Ba tavia naar Amsterdam. Groote Vaart. Alcinous, 18 Dec. van Liver pool naar Balik Papan. Amstelkerk, Amsterdam West Afrika, passeerde 18 Dec. Dungeness. Ariadne, Harlingen—Malaga^l9 Dec. van Gibral tar. Backhuysen,, 18 Dec. van Abadan te Port Soedan. Ceronla, 14 Dec. van Singapore te Poe- loe Samboe. Corilla, Bahrein—Suez, 9 Dec. van Ras Tanura. Dido, van. Barranquilla, passeerde 16 Dec. Cristobal. Hurtig (vaartuig met hulpmotor), IJmuiden—Aruba, 18 Dec. vair Las Palmas. Ino, 15 Dec. van La Guaara te Curagao. Katwijk, HuelvaSas van Gent, passeerde 18 Dec, Oues- sant. Kota Agoeng, 19 Dec. van Kilidi'ni vja Suez naar Holland. Modjokerto, 19 Dec. om 7.30 van Aalborg naar Rotterdam (?j. Neleus, (Eng.), Liverpool—Balik Papan, 17 Dec. van Suez. Noord Brabant. 15 Dec. van Cebu naar Los Angeles. Overijssel, 19 Dec. van Bombay via Philippijnen naar Vancouver. Ovula, 15 Dec. van Abadan te Hongkong. Polyphemus, 14 Dec. van Vancouver naar Amsterdam. Pygmalion, 15 Dec. van New York te Curagao. Roepat, 18 Dec. van Bombay naar Fremantle. Stuyvesant, Amsterdam—West India, 19 Dec. bij Dover geankerd, Sumatra, 15 Dec. van New York te Boston. Theseus. Rotter dam—Lissabon. passeerde 18 Dec. Dungeness. Tiberius, 14 Dec. van Paramaribo naar New York. TJisadane, 15 Dee. van Shanghai te Hong kong. Van de Velde, 16 Dec. Van Colombo (Am sterdam—Batavia). Van Heutz, 14 Dec. van Pe- nang naar Singapore. Van der Helst, 14 Dec van Legaspi te Cebu. Gerrit W Vinke, Martha S Vinke, 17 Dec. van Tafelbaai naar Zuidpoolge bied. Volendam, Batavia—Rotterdam, 19 Dec. v. Suez. Walenburgh, Newport (mon)— Helsinki, pas seerde 19 Dec. Lizard. Dordrecht, 19 Dec. van Baytown naar Baton Rouge. Ittersum, Rotter dam—Zuid Amerika, 18 Dec. te Rio de Janeiro. Linge, Rotterdam—Lissabon, passee^e 19 Dec. Ouessant. Stad Maastricht. 19 Dec. vtn Calcutta te Colombo. Amsteldijk, Coosbay—Curacao, .13 Dec. van Cristobal. Colytto, 18 Dec. van New York te Philadelphia. Modjokerto, komt vau Aalborg op Rotterdam (niet Antwerpen). Volen dam. Batavia—Rotterdam, 19 Dcc. van Port Said. Kleine Vaart. Algarve, 19 Dec. van Hull n. Amsterdam. Gaasterland, 19 Dec. van Rotter dam te Leith. Kaap Falga, 19 Dec. van Oslo n. Aarhus. Njord, 19 Dec. van Oporlo te Lissabon. Omiandia, 19 Dec van Rotterdam te Lissabon. Seaham, 19 Dec. van Blyth naar Londen. Baltic, 17 Dec. van Rotterdam te Londen. Brem, 18 Dec. van Antwerpen te Shoreham, bestemd voor Teignmouth. Confid, 16 Dec. van Falmouth naar Guernsey. Deni, 14 Dec. van Marseille p. Bastia. Dina, 15 Dec. van Antwerpen te Strood. Evert- sen, 19 Dec. van Einden naar Boness. Express. 19 Dec. van Klngslyrfh te Rotterdam. Fiducian, Dec. van Marseille te Ttinis. Libelle, 18 Dec. van Runcorn te Liverpool. Mizar, 15 Dec. van Boston (L) te Strood. Narwal, 15 Dec. van Kil- keel te Southampton. Nettie. 19 Dec. van Gran gemouth naar Sunderland. Olwe. 16 Dec. van Immingham te Grimsby. Paraat, 16 Dee. van Faerkorvig te Strood. Prima, 13 Dec. van Fol- lonica te Marseille. Rapid, 19 Dec. van Parijs n. Londen. Trompenburgh, 19 Dec. van Londen n. Rotterdam. Virgo, 19 van Klr.gslynn naar Boston (L). West laan. 16 Dec. van Londen op de Tyne. Willa, 15 Dec. van Guernsey te Passage West. Willem Barendsz, 14 Dec. van San Louis du Rhone naar Follonica. Zuidland. 17 Dec. van Antwerpen te Lelth. Zwaluw, 14 Dec, v. Grimsby te Sheemess. Sleepbedrijf. De slbt. Tyne met kraan, van Barry naar Split, bevond zich 19 Dec. 39" 13" N. en 10' 22" W. De slbtn Schelde en Ebro met dok. vertrokken 19 Dec. v. Gravesend n. VJaardingen. dXiv. He£ Is toch maar een vreemde geschie denis met IJmuiden. Zijn we nu heelemaal niet meer in tel? Trawlers zien w.e haast niet meer tegen Oudejaarsdag komen ze natuurlijk allemaal binnen, met of zon der visch voor de kustvisscherij blijft het weer te slecht en nu is er al een Kat- wijker haringlogger met z'n versche haring naar Amsterdam gegaan. Hoe zit dat nu eigenlijk? Ik dacht dat voor den aanvoer van haring alleen onze haringhavens Sche- veningen. Katwijk, Vlaard:ngen en IJmui den aangewezen waren. En wat gebeurt er nu met die haring op de vischmarkt in Amsterdam? Het is een vreemde geschie denis. In België schijnt men een contingen- teering van den invoer van visch voor te bereiden. Och vrienden van over onze Zuidgrens, maakt u zich over de visch, die u uit ons land krijgt maar niet druk meer. Dat is heelemaal niet noodig want we hebbep zelf niets meer. In óns land weten de meeste menschen niet meer, hoe Noord- zeevisch er uit ziet; die verkoopen we nu allemaal in Engeland, waar in de maand October ongeveer 100 millioen kg visch werd aangevoerd, of meer dan tweemaal zooveel als in dezelfde maand van 1945 en al weer bijna evenveel als in October 1938. Zoo wordt de Engelsche markt, die al weer bijna even ruim voorzien is als voor den oorlog, door IJmuider trawlers nog een beetje voller gepompt met visch, waar we in ons land om zitten te sprin gen. Het verhaal begint eentonig te worden, maar de zaak is te belangrijk om er het zwijgen toe te doen. Wat is er meer te vertellen. IJmuidens afslag-accomodatie begint haar oude capa citeiten te herkrijgen, het Staatsvisschers- havenbedrijf heeft bij een jaar-omzet van bijkans 20 millioen gulden, een cijfer uit den goeden ouden tijcl bereikt, zoodat het voor het Staatsbedrijf een gunstig jaar belooft te zullen worden, maar het parti culier bedrijf staat aan den rand van den afgrond. Binnen-- en buitenlandsche afzet gebieden gaan verloren en zullen moeilijk te herwinnen zijn. In het laatste nummer van The Fishing News las ik het bericht, dat 2 millioen kg versche haring aan de Britsche zone in Düitschland zijn verkocht Voor 11 gulden per 50 kg. Zooals men weet bedroeg de maximumprijs voor het binnenland f 17.50 per 50 kg, welke prijs bijna steeds in I^nuiden voor de versche haring werd, betaald. PIETERMAN. Het brood wordt duurder Met ingang van a.s. Maandag zal de broodprijs7 in deze gemeente met één cent worden verhoogd. Tafeltennis „Hotac" De Hoogoventafeltennlsclub „Hotac" boek* te wederom met beide teams goede resultaten. Het eerste team won met 82 van O.Z. 2 uit Haarlem en staat nu op de tweede plaats. Het tweede team won heel gemakkelijk van Tob Niet I met 100 en staat nu op de bo venste plaats met 5 punten uit 3 wedstrijden en is nog steeds ongeslagen. Voor 20 December was vastgesteld D.T.S. II -Hotac II. Het eerste heeft vrij af tot 1 Jan. Mej. van Smaalen nam afscheid Na slechts ruim een jaar als opvolgster van wijlen mej. A. S. v. d. Meer de Maria Cornelia Fröbelschool aan de Eendracht- slraat te hebben geleid heeft mej. M. van Smaalen wegens-huwelijk en vertrek naar Indonesië Vrijdagmiddag' in één der .loka len der school afscheid genomen. Ir. Allan sprak de scheidende leidster toe. Namens directie en schoolbestuur dankte hij voor de voortreffelijke diensten aan de school en bood vervolgens een fraai wandbord en een prachtige tea-cosy aan. De ouders vonden in mevr. Roschar de tolk die het zeer betreurde, dat dit afscheid reeds zoo spoedig viel. Als blijk van dank baarheid kreeg de scheidende „juffrouw'' een keurig drinkstel met blad. KERSTZANGDIENST NED. HERV. KERK. Zondagmiddag 5 uur wordt in de Ned. Her vormde Kerk, uitgaande van JCerk en Kapel een Kerstzangdienst gehouden.' Het kerkkoor onder leiding van den heer J. Huizinga zal zingen. De Italiaansche ministerraad heeft besloten den Italiaanschen ambassadeur te Madrid terug te roepen. De antichambre van Koning Winter met het vaasje ijsbloemen op tafel liet ons langdurig en hartgrondig huiveren en met één oog op het wak in den hoek en het andere gericht naar de pegelachtigen lichtkroon aan de doorschijnende zolde ring, wachtten wij de naaste toekomst af. Tenslotte zwaaide het ijsblok in den - achterwand weg en met een sneeuwbui kwam Zijne Koninklijke Koudheid binnen, zijn schaatsen op den mg. „Morge meneer" stormde het en toen wij het bewustzijn terug gekregen hadden, had de Vorst zich een stoel gevroren, waarop hij koeltjes was gaan zitten. „Zoo dus u bent van de pers" babbelde de oude vroolijk. „Vroeger ook nog aan schrijverij gedaan, maar sinds mijn winterhanden erger wordenJa, ja, wij begrepen het met een instemmend knikje. „En wat wilde u weten?" vroor de Koning, terwijl wij de bovenste knoop van onze winterjas in het daarvoor be stemde knoopsgat wrongen. „Hoe lang u blijft, Sii-e" dampte het onzerzijds. De grootmachtige heerscher over schaatsvreugde en kolenhokken peu terde uit zijn krakenden sneeuwmantel een opschrijfboekje voor het jaar 1947 te voor schijn, en sloeg voorzichtig de bom-ijs- blaadjes om. Met een gebaar van onstui mige zielegrootheid reikte de hartelijke gastheer ons het koude kleinood over, dat in 'onze onervaren handen direct begon te druppelen, en op elke bladzijde van de maand Mei zagen wij met kunstige sneeuwlettertjes geboetseerd: „Aanvragen in De Bilt: verlenging verblijfsvergun ning". „Krijgt u niet" opperden wij eer biedig en voorzichtig. „Dan ga ik naar Den Haag, meneer" wist de Thermometer- bedwinger te antwoorden, waarna hij de schaatsen onderbond en uit ons gezichts veld verdween. Met een ijsblok op ons hart zijn we teruggekeerd. De eenige hoop op een eenigszins warmen zomer is ge vestigd op Moeder Dooi die misschien -het opschrijfboekje te pakken kan krijgen en dan wordt Koning Winter er zonder meer uitgezet. J. F,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 8