IJmuider Courant Overheid en Pers Geen Joodsche deelneming aan Palestina-conferentie Soekawati tot staatshoofd gekozen voor Oost-lndonesiè Nog geen Indië-debat in de Eerste Kamer „Het nieuws is n et geruststellend" Gaslooze,uren Elfmerentocht met zesduizend rijders 61e Jaargang No. 18517 Bureaux Kennemerlaan 154, Tel Redactie en Administratie 5437 - Haarlem Gr Houtsti 93, TeJefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B Spaarne 12. Tel 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDI I IE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 24 December 1946 Verschijnt dagelijks, oehaive op Zon- en Feest dagen Abonnementsprijs pei week 31 cent; pei kwartaal 14,— - "Advertentie tarieven op aanvraag by de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem NA den oorlog is met de herleving van de vrije dagbladpers in Nederland op zonderlinge, vaak onberekenbare wijze om gesprongen. Eerst, moest het Militair Gezag pogen, aan de hand van het Persbesluit 19*4, zuivering en zekere ordening tot stand te brengen. Dit besluit van 1944, dat als K. B. te Londen gesciiapen was en weuiig begrip omtrent de toestanden in het vader land toonde, bleek in menig opzicht onuit voerbaar. Het werd spoedig vervangen door het Persbesluit van 1945, dat overnaast en zonder voldoende deskundige voorlichting in elkaar was gezet en ook nog groote te kortkomingen toonde. Zoo kwam het o.a., da#de Commissie voor de Perszuivering aan het zuiveren toog, zonder dat een beroeps instantie was ingesteld en zonder dat nor men werden toegepast, die voor ieder Ne derlander bij de zuivering konden gelden. Zulk halfslachtig gedoe moest zich onver mijdelijk wreken. Er ontstond dan ook een verwarde toestand waarin nevens de ern stige gevallen velen, aan wier goed Neder landerschap niemand twijfelen kon door korter of langer ontzetting uit hun beroep zwaarder getroffen werden dan menige N-S.B.'er, d«n geheele bedrijfsgroepen, die men ongemoeid liet en dan vele menschen, die voor de Duitschers gewerkt hadden. Dat geen hooger beroep voor de gevonnis- ten openstond was en is nog steeds in strijd met iedere behoorlijke rechts-opvat- ting. Hetzelfde deed zich voor bij de zuive ring der kunstenaars, maar voor hen stelde men in den loop van dit jaar hooger beroep in, met toepassing van de normen die voor een „centrale bedrijfszuivering" gelden. Het gevolg was, dat ettelijke ontzettingen werden opgeheven. In Mei deed minister Beel, toen nog geen minister-president maar lid van het kabi net-Scherm erhorn, een nieuwe en geenszins bevredigende poging tot wijziging van den •toestand. Hij diende een wetsontwerp bij de Tweede Kamer in, dat geen goede ont vangst genoot en vernietigende critiek on derging in het Voorloopig Verslag der af- deelingen. Een Memorie van Antwoord bleef uit. Het kabinet-Beel volgde het ka- binet-Schermerhorn op en de perszuivering zette zich op onveranderde wijze voort. Minister Beel achtte het raadzaam, haar over te hevelen naar het departement van zijn ambtgenoot Gielen, dat evenmin als Binnenlandsche Zaken over deskundige ambtenaren op het gebied van de Pers be schikt. (Men had na de bevrijding zulke deskundige ambtenaren, namelijk den chef en adjunct-chef van den voor oor lógschén Begeerings Pers-Dienst: twee onaangevoch ten figuren, wel ter beschikking gehad, maar niet ingeschakeld). Inmiddels ont stonden in dit najaar moeilijkheden bij een andere instelling ingevolge het Persbesluit, namelijk den Persraad. Dit instituut heeft groote bevoegdheden inzake de dagblad pers, maar bestaat niettemin in meerder heid uit ondeskundigen op dit gebied. Van de deskundige minderheid traden de drie voornaamste leden af, één omdat men hem, die nota bene door den minister van Bin nenlandsche Zaken benoemd was, voor de Oommissie voor de Perszuivering daagde «1 een jaar ontzetting tegen hem eischte fhij werd tenslotte nog vrijgesproken) en de beide anderen, voorzitter en secretaris van de Vereeniging De Nederlandsche Dag bladpers, omdat zij het beleid van den Persraad inzake de pariiervoorziening niet .langer voor hun verantwoording wensch- ten te nemen. Tevoren waren uit de Com missie voor de Perszuivering ook al eenige ervaren vakmenschen vertrokken. Het befaamde Persbesluit 1945 was even wel aan een termijn gebonden: het kon niet langer vigeeren dan tot 1 Januari 1947. Dan zouden dus, tenzij er iets nieuws kwam, Persraad en Commissie voor de Perszuive ring verdwijnen. De minister van Onder wijs wachtte tot de tweede helft van De cember en diende toen een wetsontwerp tot verlenging van het Tijdelijk Persbesluit 1945 met een termijn van zes maanden in, want de zuivering is nog niet voltooid en er is trouwens nog steeds geen hooger be roep. De minister deelde daarbij aan de Kamer mede. dat hij binnen die zes maan den met een Noodperswet voor den dag zou komep, waarin o.a. de zuivering van de persbureaux en de foto-persbureaux (die men bij het Persbesluit 1945 vergeten had) zou worden opgenomen. En op dit „wets ontwerp Noodvoorziening Perswezen" zou dan wel weer eens een definitieve Perswet volgen. Geen wonder, dat het Voorloopig Verslag van de Kamer over dit verlengings wetje ook weer allesbehalve gunstig uit viel. Ditmaal kwam er wel een Nota van Antwoord, zooals wij vermeld hebben, waarin de minister er evenwel niet in slaagde, ondanks zijn vele excuses te®°n- over de Kamer, het voortduren van een wantoestand en de opeenvolging van tij delijkheden en noodvoorzieningen te recht vaardigen. Hoe is het met de persvrijheid in Neder land gesteld? Wij hebben inderdaad de vrijhei... onze meening in druk te uiten, maar de gelegenheid daartoe is beperkt. En dit is in strijd mpt letter en geest van art 7 der Grondwet, dat bepaalt, dat niemand voorafgaand verlof noodig heeft om zijn ge voelens en gedachten door middel van de drukpers te uiten behoudens 'eders verant woordelijkheid voor de wet. Het Persbesluit zegt daarentegen, dat men alleen een krant mag uitgeven als m'en daartoe vergunning heeft gekregen Dat klopt dus niet. Om te beantwoorden aan geest en strekking van de Grondwet had bovendien voor voldoen de papiervcorziening gezorgd moeten wor den. "Er was na de bevrijding alle gelegen heid voor. Maar ondanks ettelijke waar schuwingen en vertoogen uit vakkringen liet men die voorbijgaan en kreeg pas be rouw, toén het te laat was. Met kunst- en vliegwerk werd tenslotte bereikt, dat de kleinste krantjes in Europa een beetje ver groot konden worden, maar die vergroo ting en ook de boekenproductie verkeeren nu alweer in dreigend gevaar. Het persbeleid van twee regeeringen sinds de bevrijding vormt een reeks mis-f lukkingen. 'Wat heeft men bereikt? Dat een van de kostbaarste waarden van de democratie verwaarloosd is. Nu kondigt men Perswetten aan. Ik vrees er het ergste van. Nederland heeft behoefte aan een vrije pers. die zich niet alleen in vrijheid ui'en maar ook organiseeren kan en over voldoende grondstoffen moet beschikken Dat is geen werk voor de overheid, maar voor de vakmenschen. die er verstand van hebben. Het is tevens een eisch van goede democratie. Evenzeer als het eisch is, dat wij in een rechtsstaat leven en dat niet. als men de Pers vergelijkt met andere be drijfsgroepen, met twee maten gemeten wordt. Dat gebeurt nog steeds. pt Britsche politiek veroordeeld Het congres van Zionisten te Bazel heeft met algemeene stemmen een resolu ie aan genomen, waarin het voortzetten door d° Britsche regeering van de politiek van het Witboek van 1939 ten strengste wordt ver oordeeld. De resolutie zegt dat het Wi'boak geen rechtsgeldigheid heeft, daar het is ver oordeeld door de Volkenbondscommissie voor permanente mandaten en door voor aanstaande leden der hnidige Britsche re geering. Als de Britten deze politiek niet hadden voortgezet, aldus de resolutie, zou den vele Joden uit de handen der nazi- moordenaars zyn gebleven. Een tweede door het congres aangeno men resolutie veroordeelt de huidige immi gratiepolitiek als in strijd met de verplich tingen-die voortvloeien uit het mandaat. Het qi utum van 1500 per maand wordt on voldoende gïTöemd. De resolutie zegt ver der, dat de onredelijke vertraging bij de uitvoering van de beslissing der Anglo- Amerikaansche commissie van onderzoek (spoedige toelating van 100.000 Joden in Palestina) het vermoeden bevestigt, dat ook die commissie deel uitmaakte van de poli tiek van uitstellen. Het congres is van meening, dat een Joodsche staat de eenige vorm is, waarin de oorspronkelijke bedoeling van het man daat kan worden vervuld. Men is tegen elke nieuwe beheersregeling voor Palesti na. Een andere resolutie veroordeelt het vergieten van onschuldig bloed als m'ddel tot politieke oorlogvoering en steunt de zionistische beweging in Palestina „bij haar BELGISCHE DOCUMENTEN VERDWENEN IN LONDEN. In Londen is Vrijdag j.l. een auto gestolen, waarin zich o.m. een diplomatiek valies be vond, bevattende documenten van de Belgi sche regeering. De auto werd later terugge vonden, doph de diplomatieke documenten waren er uit verdwenen. Volgens latere mede- deeling van Belgische zijde zouden de docu menten van groot belang zijn geweest. pogingen het terrorisme te onderdrukken", daar dit het ware karakter van de Jood sche gemeenschap in Palestina in een ver keerd licht stelt Na lange besprekingen besloot het con gres tenslotte onder de huidige omstandig heden niet deel te nemen aan de volgende maand te Londen te houden conferentie inzake Palestina. Dardanellen-kwestie weer ter tafel Een woordvoerder van het Britsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de Britsche ambassadeur in Moskou, Sir Maurice Peterson, het Sovjet-Russische ministerie van Buiten landsche Zaken er mondeling van in ken nis heeft gesteld, dat Groot-Brittannië niet accoord kan gaan met de in de jongste Sovjet-Russische nota over de Turksche zeeërigten vervatte voorwaarden. Kerstmis is een internationale gebeurtenis doch de viering van dit hoogtepunt ge schiedt overal op de traditioneele nationale wijs. Wel zeer sober en eenvoudig, doch daardoor niet minder stemmig is dit beeld van kleine Laplanders uit Noord-Zweden, die bij een onversierden Kerstboom hun welluidende Kerstliederen zingen. Dr. vMook over Nederland's verantwoordelijkheid Huurbijslagregeling voor evacués Verscheidene geëvacueerden, wien tenge volge van den heerschenden woningnood een woning werd toegewezen, waarvan de huur uitgaat boven die van de woning, welke door hen voorheen werd bewoond, zijn in finan- cieele moeilijkheden komen te verkeeren. Binnen zekere grenzen zijn de districts- bureaux Verzorging Oorlogsslachtoffers thans gemachtigd deze moeilijkheden uit den weg te ruimen, aldus deelt men ons van bevoegde zijde mede. De evacués die huurschuld heb ben. ook al kwamen zij reeds met den kan tonrechter in aanraking doen dus goed die moeilijkheden aan het districtsbureau Ver zorging Oorlogsslachtoffers voor te leggen- Er kan slechts een regeling getroffen worden voor thans bestaande schulden. Voor hen. die in de toekomst niet aan hun verplichtingen zullen voldoen, geldt het vorenstaande niet. De regeling is thans zoo. dat een ieder aan zijn verplichtingen kan voldoen Huurbijslag kan immers worden gevraagd, indien de huur boven de oude huur uitgaat en meer bedraagt dan 15 procent (20 procent voor gezinnen met vier of meer kinderen) van het gezinsinko men. na aftrek van hetgeen dit inkomen door algemeene loonsverhooging is gestegen. Hel woord is aan. Etienne Rey Ironie is vaak slechts de schaamte der teederheid. Fransche begrooting aanvaard De Fransche begrooting van inkómsteu voor de eerste drie maanden van het. komend jaar is door de Nationale Verga dering met 530 tegen 60 stemmen aan vaard. De inkomsten worden geraamd op 137 milliard franc. Zaterdag had de Nat o- nale Vergadering de begroot ing van uit gaven ad 135 milliard franc aanvaard. Philip, de minister van financiën, ver klaarde, dat thans, by een in balans ge brachte begrooting, de omstandigheden gunstig waren voor een verlaging van het prijsniveau, doch dat men zich toch geen illusies moest maken. EERSTE KAMER Grondwetswijziging goedgekeurd (Van onzen parlementairen redacteur). In het voorzittersgestoelte zat de oudste der senatoren, prof. mr. Anema (A R Nu prof Kranenburg door een gelukkig niet ernstise ongesteldheid eenigen tijd verhinderd zal zijn den hamer te hanteeren, zal overeenkomstig het Reglement van Orde de over nog jeugdige kracht beschikkende oudste uit onzen senaat als president optreden, hetgeen hem ten volle is toevertrouwd. Overigens had hij het gis teren geenszins moeilijk Prof. mr. Molenaar (P.v.d.V.) was zeer bescheiden geworden, liet zijn aanvankelijk plan varen, om te trachten terstond ook aan deze zijde van het Binnen hof een Linggadjati-debat uit tc lokken Hij bepaalde zich tot het verzoek allereerst de begrooting van Overzeesche Gebiedsdeelen te doen behandelen om dan meteen nog wat over Linggadjati te kunnen nakaarten Hier na kwam de Grondwetsherziening aan de orde, die ten doel had art. 192 zoo te veran deren, dat het verbod om dienstplichtigen van de landmacht naar Indië te zenden, komt te vervallen en dit voortaan Ingevolge een daar voor dan vast te stellen wet wél zal kunnen. De heer Koejemans (Comm.) bleef tégen, vond Op Schiphol zijn twee Dakota's van de K.N.I.L.M. aangekomen met een groote hoeveelheid Kerstpost van de Nederland sche militairen in Indië. Een kijkje in een der vliegtuigen, waar de postzakken in. groote netten zijn opgehangen. Soekawati, afgevaardigde van Bali, is op de conferentie van Dén Pasar heden tot tijdelijk staatshoofd van Oost-Indonesië ge kozen. De rede die dr. van Mook Zondag te Den Pasar heeft gehoud°n als antwoord op d"2 algemeen? beschouwingen der afgevaardig den over de ontwerpregeling voor d- Groote Oost, bevatte elementen, die bov°r ting st-rk het Nederlandsche gezichtspunt weergaven. Dr. van Mook b^gnn m on te wijzen, dat de ontwerpregeling veel meer is een basis voor discussie dan een ontwerp in parlementairen zin. De definitieve sanc tie van den Nederlandschen wetgever zal de noodzakelijke sluitsteen vnnr h°t we gebouw zijn. Het is verheugend thans te kunnen steunen op een positieve uitspraak van de Tweede Kamer, die in meerderheid achter Linggadjati staat, terwijl de tegen stemmers wel het Indonesische nationale streven willen honoreeren, doch op andere wijze. Wanneer ook het republikeinsche vertegenwoordigende lichaam zijn instem ming heeft betuigd en de overeenkomst zal zün oiderleekend, is de. gronds'ag gevonden voor het samenbrengen der thans nog ge scheiden deelen van Indonesië en het sa menbrengen van Indonesië en Nederland. Dr. van Mook wees vervolgens op de Léon Blum over situatie in Indo-China De Fransche eerste minister, Léon Blum, heeft in de Nationale Vergadering een ver klaring over de situatie in Indo-China ge geven. Hij zeide daarbij dat het nieuws niet geruststellend is. Blum verklaarde voorts, dat generaal Philippe Leclerc, die het bevel voerde over de Fransche divisie, die tijdens den oorlog Parijs bevrijdde, aan het hoofd van een inspectie-missie Woensdag naar Indo-China zal vertrekken. Volgens Blum kan een on middellijke beindiging aan de vijandelijk heden tusschen Frankrijk en Vietnam niet tegemoet gezien worden. Hij voegde er aan toe, dat men veel moeilijkheden tijdens de komende weken kon verwachten. Volgens hét blad „France Soir" worden momenteel versterkingen naar Indo-China gezonden. Eenheden van het vreemdelin gen-legioen zijn verleden week uit Algiers naar Indo-China vertrokken. Ook afdeelin- gen van luchtlandingstroepen uit Bone zijn naar Indo-China gestuurd. Wegens de slechte kolenpositle zal het gasbedrijf te Velsen met ingang van 26 De cember gaslooze uren invoeren De gastoevoer zal worden afgesloten des morgens van 9 tot 11 uur en des avonds van 9 uur tot den volgenden morgen 6 uur. Zoo mogelijk zal gedurende de Kerstdagen nog den geheelen dag gas worden geleverd. Wanneer de genoemde maatregelen niet de gewenschte bezuiniging opleveren, zullen de gaslooze uren worden uitgebreid. Schoenenbon S Zij, wier stamkaartnummer op een 5 ein digt zullen in Januari een bon ontvangen voor ééri paar schoenen. De uitreiking van deze bonnen zal na 20 Januari geschieden Degenen, die nog niet in staat geweest zijn een schoenenbon af to. halen, hoewel zij op grond van hun stale.kaartnummer daai-toe wél in aanmerking kwamen, kun nen nog j "*et 25 Januari eeii schoe- nenboirV^^C w „WH zullen de mogelijkheid, een »ind *e maken aan d° huidige situatie, niet van de hand wijzen. Volgens onze republikeinsch" leerstelling is het oude koloniale stelsel. gebas°erd op bezit door verovering en het handhaven er van door geweld, i°ts ui* het verleden. Als de huidige crisis is overwon nen. zal ons doel steeds hetzelfde zijn de inrichting van een vrije Vietnameesche re publiek". Deze verklaring werd door den linker vleugel toegejuicht, door den rechter- af gekeurd. „Voor alles"* aldus vervolgde Blum, „moet de órde hersteld worden- Dit moet de basis zijn van ieder vergelijk". Treinverkeer zal beperkt worden Spoorwegen moeten kolen besparen Ook de Nederlandsche Spoorwegen moeten kolen besparen. Daarom zullen binnenkort be zuinigingsmaatregelen genomen worden, wel ke bestaan uit verkorting van treinen, ver mindering der verwarming en het laten ver vallen van een aantal electrische treinen. Deze laatste maatregel zal pas ingaan op Maandag 30 December. Indien noodig zullen met Kerstmis nog voor- en volgtreinen wor den ingelegd De beperking van het treinverkeer zal voor loopig nog uitsluitend geschieden op de ge- electrificeerde lijnen, daar door de hooge frequentie op deze baanvakken de moeilijk heden voor het uitvallen van een enke'en trein door de reizigers minder zwaar zullen worden gevoeld Voor dit doe! worden treinen uitgekozen oo de minst drukke uren in een enkel geva! forensentreinen me* geringe be zetting. Men raadplege de aanp'akbilje'ten op de stations, die daar uiterlijk Zaterdag zul- 'en hangen ONS VOLGEND NUMMER Het volgende nummer van ons blad verschijnt op Vrijdag 27 December a.s. groote moeilijkheden, die de jonge staat nog zal moeten doormaken. Men moet ver antwoordelijkheid hebben om ervaring te krijgen, doch men moet de moeilijkheden ook werkelijk zien en zich niet schamen hulp te vragen, indien deze onoplosbaar blijken. In een sfeer, waarin het vrijheidsgevoel overheerscht, klinken nuchtere waarschu wingen veelal als opmerkingen van een voogd, die zijn voógdij eigenlijk niet wil opgeven, maar uit de geschiedenis van h°t laatste jaar kan ieder de overtuiging put ten, dat Nederland niet zal rusten voor In donesië in de wereld kan treden in sa menwerking met Nederland in een nieu wen, vrijwillig gekozen vorm. Nederlands verantwoordelijkheid is ge grondvest op het fe't, dat Nederla-d nog de volle souvereinileit draagt tege"?ver de wereld en op het moreelé feit, dat Neder land verantwoordelijk is voor het \velz;:~» der bevolking en in het bijzonder voor d? veiligheid en het recht van bepaalde groe pen. Nog steeds word°n uitingen «"ehoord. dat degenen, die de zijde der r ""ering hebben gekozen, daarvan de gevolgen zul len onder\ri>,d°n, zoodra de Indonesische onafhankelijkheid zal zyn verkregen. De regeering eischt. dat geen wraak wordt ge nomen op hen. die m*t de d°n wettigen weg der evolutie zijn gegaan. Voorts is de regeering veran woordelijk voor de minderheden, die volledige zeker heid op gelijkheid van recht moeten heb ben. Financieel helpt Nederland Indonesië thans reeds in belangrüke mate. maar de vrede tusschen deze volken is noodig voor het verkrijgen van buitenlandsch crediet, aangezien het buitenland de mogelijkheid van deze landen als nroductielanden on derkent, maar anderzijds de financieel- economische ervaring van Nederland daar bij ingeschakeld wenscht. Nederland en Indonesië gescheiden zijn beiden zwak, doch sterk, indien vereenigd. Dr. van Mook maakte tenslotte rijn hoop kenbaar, dat ook de Indonesische volks vertegenwoordiging Linggadjati zeer spoe dig zal aanvaarden, waarna er dan red°n zal zijn om over te gaan tot vrijlating van poli'ieke en militaire gevangenen. Vooral indien van republikeinsche zijde de oro- paganda, welke gebaseerd is op mogelijke voortzetting van het conflict, gestaakt wordt, zal de roodwitte vlag niet langer het symbool van strijd zijn. doch zii zal dan kunnen worden aanvaard als symbool van he' Indonesische nationalistische streven. Een voortiidig genomen besluit zou con flicten kunnen uitlokken, welke uiterst schadelijk zijn. Florimond Grammens krijgt 12 jaar De krijgsraad te Brussel heeft Florimond Grammens, den propagandist voor de Vaam- sche taal. die er van beschuldigd werd met de Duitschers te hebben samengewerkt, ver oordeeld tot 12 iaar buitengewone hechtenis en '2 millioen francs schadevergoeding aan den staat. De eisch luidde 15 jaar hechtenis en betaling van een schadevergoeding van 3 millioen aan den staat, Duitsche „lichte gevallen" krijgen kwijtschelding In een hedenavond te houden radiorede zal. de waarnemend gouverneur der Ame- rikaansche bezettingszone, generaal Mac- Narney. bekend maken dat ongeveer èen millioen „kleine nazis", die onder de Duit sche denazificatiewet vallen en binnenkort zouden worden gedaagd, amnestie zullen krijgen en dus niet zullen worden vervolgd. Onder deze bepaling vallen alle in de vijfde klasse ondergebrachte nazi-delin quenten en een deel der derde en vierde klasse. Het zijn de Duitsche „lichte geval len" die ter gelegenheid van het Kerst- feest aldus vrijgesteld zullen worden van t straf. Deze maatregel is genomen op initia- tief.van de militaire autoriteiten. Indisch militair dagrapport Botsingen in verspreide sectoren Het communiqué omtrent de militaire situa tie in Ned. Indië van 23 December luidt als volgt: Sector Mcdan. Nederlandsche patrouilles hebben geïnfiltreerde Indonesische benden verdreven. Eep Indonesiër werd gevangen genomen De plaatselijke Nederlandsche en Indonesische delegaties van de mi'italr-tech- nische subcommissie bereikten Zaterdagm'd- dag een gedeeltelijke overeenstemming ten aanzien van de demarcatielijn. Padang. De bevolking ten Oosten va* ..Aoenberg" heeft een verzoek naar de stad overgebracht in verband met. de door Indo nesiërs uitgeoefende terreur Bedreiging en afpersing van burgers in de omgeving der stad saat voort. Buitenzorg. Bij Bandoeng Is een trein met levenmv.ddelen. vermoedelijk gestolen ui* legervoorraden door Nederlandsche troeoen in beslag genomen In verschi"ende p'aa'sen ten Zuiden en ten Oosten van Bgndoena heb- ben tientallen vluchtelingen zich bij Neder landsche posten gemeld. Zij zochten veiligheid en bescherming in het door de Nederlanders I geconcentreerde gebied, Soerabaja. In den sector van Soerabaja heeft men geconstateerd, dat binnen hei Nederlandsche gebied veldversterkingen zijn aangelegd en dat ondèr toezicht van de T R i werkzaamheden voor aanleg van loopgraven worden verricht Een Indonesische concen'ra tie is met mortieren beschoten. Verliezen zij' niet bekend Vrijdag zijn 240 vluchtelingen uit Madoera aangekomen Sector Bali. Een bendeleider heeft zich bii het militair gezag gemeld. Borneo Zaterdag is een munitiemagazijn te Ba'ikoajban met lichte mitrailleurs en ge weren beschoten. Een extremistenleider is gearresteerd. Sector Celebes. Zaterdag zijn Nederland sche troeoen in samenwerkine met de po'i'ie in het kustgebied van het landschap Bone opgetreden. Een terrorist la gedood, acht ter roristen wercen gevangen genomen. „REGEERINGSCR1SIS" IN BEIEREN Dr Anton Pfeiffer de Beiersche minirier voor de zuivering, heeft volgens den onder Britsch toezicht staanden nieuwsdienst in Duitsch'and afgezien van verdere pogingen tot vorming van een nieuwe Beiersche regee ring. daar de moei':skheden met de partijen onoverwinnelijk" bleken. Pfeiffer's partij, de christen-democratische, verkreeg bij de jongste verkiezingen de mees te stemmen. bovendien dat het voorstel nu door de feiten overbodfg was geworden, een stelling die zoowel prof. Donker (PvdA) als minister Beel bestreden. Vermeld zij alleen nog dat laatstgenoemde verklaarde dat er geen troe penversterking. maar wel aflossing zal ge schieden. Voorts wist hij mee te deelen'dat reeds 30 a 40 pCt. van de ginds aanwezige oorlogsvrijwilligers kenbaar hebben 'gemaakt straks als burgers in Indië te willen blijven werken Met 293 (Communisten waren te gen) ging het ontwerp er door. Heeft de Perzische premier dictatoriale plannen? In breeden kring wordt te Teheran ver wacht, dat dc Perzische minister-president Ghavam es Sultane bij de verkiezingen in de komende week een groot succes zal boeken en dat zijn democratische party een overweldigende zetrimeerderheid in het parlement zal behalen. Nu het Amerilcaansche prestige in Per- rië zeer gestegen is, pogen vele Perzische politici de Amerikaansche ambassade er toe te bewegen haar invloed aan te wen den bij de keuze, die Ghavam zal doen bij het samenstellen van zijn kabinetslijst. De suggesties, die aan den ambassadeur der Vereenigde Staten, Allen, werden gedaan, hadden de bedoeling er bij den minister president op aan te dringen .eenige nict- oartijleden in zijn regeering op te nemen. Allen heeft het verzogk echter van de hand gewezen onder het motief, dat het de poli tiek der Vereenigde Staten is zich niet in binnenlandsche aangelegenheden te men gen. In vele Perzische kringen acht men het wenschelijk, dat eenige vooraanstaan de partijloozen deel uitmaken van het landsbestuur omdat de kans and°rs niet deukbeeldig is, dat Ghavam als dictator gaat fungeeren. De Tudehpartij, waarvan kort geleden nog verwacht werd, dat zij een groot aan= fal zetels zou veroveren, zoo niet de meer*' derheid, is thans geheel vanhet tooneel verdwenen. Een aantal Tudehlriders ech- 'er houdt zich schuil en zet het werk on dergronds voort, zegt U. Press- Weerbericht MTRTVKLDEV Verwachting geldig tot Woensdagavond: In den komenden nacht lichte tot matige vorst. In de kuststrook temperatuur ora het vriespunt. Morgen overdag tempera tuur om het vriespunt met plaatselijk lichte dooi. Mlstvelden. Meest zwaar be wolkt. Geen neerslag van beteekenis. T.*ter hier en daar opklarend. Zwakke wind. Waarschuwing voor het verkeer: plaatse lijk gJadde wegen Gezant te Madrid teruggeroepen Officieel word! medegedeeld dat de Neder landsche regecring baar gezant te Madrid heeft teruggeroepen. Dit is een gevolg van een door de algemeene vergadering der Vereenigde Volken aangenomen resolutie, waarin den leden werd geadviseerd ambas sadeurs en gezanten, geaccrediteerd bij de Spaansche regeering, terug te roepen Na het vertrek van den heer Teppema uit Spanje zal mr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst als tijdelijk zaakgelastigde der Nederlanden te Madrid optreden. Te Langweer startten Maandagmorgen om 17 minuten over negenen 122 rijders en rijd sters voor het 100 km lange traject van den elfmeren-wedstrijd. Om 12 uur 46 kwam de eerste wedstrijdrijder te Langweer aan de finish Het was A Verhoeven uit Dussen rNoord-Brabant) in een groep van ach» rijders die elkaar practisch niets toegaven Binnen eenige seconden waren in volgorde geoas- seerd: 2. J. Bosman uit Breukelen. 3 J. Cha- risius uit Lekkum. 4 C Kortenhoef uit SrGraveland. 5. L. Geveke uit Leeuwarden en 6. S. Beetstra uit Ter Kapple Om 1 uur 27 kwam als eerste dame in prachtigen stijl binnen Sjoerdje Faber uit Warrega. direct gevolgd door mej Kortbeek uit Amersfoort Als derde dame volgde op ongeveer vijf minuten mej. Wopje Kooistra uit Warrega die door het breken van haar schaats op een Friesche schaats en een Noor het parcours uitreed Alle rijders en rijdsters waren zeer voldaan over de kwaliteit van het ijs. Voor den toertocht, die te Sneek begon, was het om halftien een drukte van duizen den rijders die op de Nieuwe Veemark» bijeen waren gekomen om te starten Het weer was prach'ig; er stond slechts weinig wind uit Zu d-Ooste'ijke richting De temoera'uur w^s eenige vraden onder het nulDunt en hei ijs va* prima kwaliteit de meest eunstiee voo-- waarden voor een prachUsen tocht Om ha'f vier 's middags was het iuiste aantal dee'- nemers noe niet bekend De 'ocht duurde on dat oogenblik trouwens nog voort maar de Elfmeren-commissie meende dat ongev°er 7000 rijders en rijdsters waren opgekomen De tocht ging over een elftal van de mooiste meren in den Zuid-West-hoek van Friesland en de ideale weersgesteldheid werkte mede om er een geslaagden dag van te maken De deelnemers kwamen uit alle deelen van Ne derland, zelfs Zeeland was vertegenwoordigd. Vf '4 Aan den Elfmerentocht in Friesland namen 120 wedstrijdrijders en 7000 toeristen deel. Bij de Waterpoort in Sneek werd de eerste Qontröle-post gepasseerd.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1