m HET WONDER w D1R1R Mil Koelkasten ontdooien deviezen Haarlem wordt steeds dichter bevolkt Hoe sparen we gas? Nacht-Express HET klinkt mij als muziek in de ooren", wordt er vaak gezegd. En welke tijd is er meer voor geschikt om over muziek te spreken en te schrijven dan Kerstmis? Straks branden en flonkeren de witte kaarsjes tusschen het geurige groen en in het huisgezin worden de aloude liederen, die telken jare weer nieuw zijn, met over gave gezongen. Wat is muziek, zoo vragen we ons af? Velen hebben getracht hierop te antwoor den met een definitie. Wiskundigen heb ben het bestaan te beweren dat muziek was „hoorbare rekenkunde". Moderne cy nici zeggen: „het is een aaneenschakeling van interessante geluiden". Doch wij mee- nen te mogen betwijfelen of elk interessant geluid inderdaad „muziek" is. Want in de vijfde eeuw vóór Christus maakten de Py- thagoreeërs reeds onderscheid tusschen „geluid" en de „muzikale toon". Zij ontwierpen het monochord, een zeer primitief shaarinstrument en bevonden dat metl door halveeren van de snaar een an dere toon kon voortbrengen. Hun onder zoekingen brachten ons de kennis van j,™» toonladder. Later vermengden zij hun m\ani luchtig was duidden noemde^ ziekleer met astronomie, en de dagen -. „amusia", tijzet oor streelde, doch zeer de week. De zeven tonen wijdden "verloocheninggan met,'het woord de vijf planeten, de zon en de ziëk ?*;t anjers beteekende dan regelmatig terugkeerende beweging, en zijn mensch en dier ingeboren. Wat nu de „nieuwe wereld" aangaat, want ook hier woonden sedert eeuwen menschen, het is aardig te weten dat in 1938 Moyne in Honduras ocarina's heeft gevonden, gemaakt van aardewerk, die meer dan duizend jaar oud moeten zijn. Langzamerhand kwam er meer teekening in den bouw en de structuur van muziek instrumenten: in de 16e eeuw had de viool x-eeds een zeldzamen graad van volmaakt heid, de piano werd echter eerst in de 18e eeuw uitgevonden. Toch, hoe interessant dit alles ook moge zijn, muzikaal gevoel kan nooit worden afgeleid uit de hoedanig heid vande onderscheidene instrumenten. ..nd;|,e 00k fc, hoe- oloog ook heeft, zij verklaren. voor een oogenblitëTen mensch het gevoel, ue iioogSTë JverkfVin aanraking te zijn met Z het heeft recht op oefeningen grg~!° de Oudheid doel- zens die men TyW men óver muziek sprak, Tonenspel dsffvijd aan- de goddelijke we- zoo zeiden zij, de wentelende men moeten een wonderbare m brengen, de muziek der sferen, ne tonen konden de menschen omdat zij zich er midden in be/0^ als de menschen die in een groote wonen het lawaai van het Verkeer nféi meer hooren. De noten in het octaaf var de Pythago- reeërs hebben evenwel niet precies dezelf de intervallen als de moderne, hedendaag- sche muziek. Pythagoras deed echter zélf nog een zeer belangrijke ontdekking, ni dat onregelma tige geluiden altijd maar' „geluiden" zijn, daarentegen vormen gelu ten, die volko men regelmatig meer dan twaalf maal per seconde terugkeeren „ton »n". Geluid en geruisch zijn vormen van trillingen, maar trillingen die snel en regf .matig zijn, zijn muzikale tonen. Fluitjes uit het Steentijiperk wijzen er op dat men reeds toen poogde muzikale tonen vooi't te brengen. In het Nieuwe Steentijdperk beschikte men over aarden potten, waarover een huid was gespannen, dus een soort trom. De in den Bijbel genoemde Jabal blies op een ossehoorn, Jubal maakte een lier van de pezen en den schedel van dit dier en Tubal- Kaïn ontdekte de harmonie door te luiste ren naar den klank van een hamer op het aambeeld. Deze geschiedenis is waarschijn lijk van omstreeks 6000 jaar geleden. De Babyloniërs van 3500 v. Chr. hadden elfsnarige lieren, harpen en slaginstrumen ten. De Egyptenaren hadden duizend jaar later, reeds orkesten mét instrumenten van', ihout, Horens en snaren, ImOud-Testamentischen tijd beschikten de Israëlieten over een soort trompet: sjo- far en in'het boek Daniël (hoofdstuk 3) wordt gesproken, van, „het.geluid des ho rens, der pijp, der citer, der vedel, der psal- teren en allerlei soorten der muziek". Grieken, Romeinen, kortom alle volken in alle werelddeelen hebben sedert men- schenheugenis muziek gemaakt. Het gezang en de dans berusten op 's menschen voor liefde voor rhythme, wat niet anders is dan Broze, glinsterende symbdlen van Kerstmis. iuzen". Dit was mu- iuziek" ontbrak. Men mardigen in laboratoria, filmgeluidssti-ook te ^(kunstig, doch het is geen -r:,. eindigen met een uit spraak va; ^.fetuer Shepherd: „Het werke lijke wonder' der muziek is voor den mensch. dat hij drie tonen niet samenvoegt tot een viei-de, maar tot een ster". H. K. De herbouw van Zandvoort Plannen voor 1947 Binnenkort gaat de wederopbouw van Zandvoort een tweede phase in, die van bouw plan 1947. De eerste phase betrof het op het plan 1946 gebaseerde bouwwerk, omvattende een hofje met 27 woningen voor ouden van dagen en 14 arbeiderswoningen, voor rekening van de woningboutvvereeniging „Eendracht maakt Macht". Het is in een vergevorderd stadium van uitvoering. Men is met de kapconstructie begonnen en reeds zijn de mooie lijnon te zien, welke de architect Stevens uit Haarlem in zijn ontwerp heeft neergelegd. In Mei 1947 hoopt men deze woningen gereed te hebben. Dit is de eex-ste vracht van de snelheid waarmede het plan-Friedhof (nog tijdens de bezetting) is. tot stand .gekomen. In menige getroffen gemeente'ls men nog :niet zoo ver ..Aansluitendvheeft dezelfde architect 48 wo- pingen- ontworpen, ,in.1947 te bouwen aan de Burgemeester Eng eiber tst ra at en omgeving, Nü inmiddels omtrent de financiering nadere gegevens bekend zijn geworden, worden deze woningen gebouwd voor rekening van per sonen, die hun eigendom door slooping hebben verloren. Üit de daarvoor volgens de her verkavelingsregeling het meest in aanmerking komenden waarbij aan de gevestigde Zand- voortsche bevolking de voorkeur wordt ge geven heeft men een keuze gedaan en met die personen worden momenteel besprekin gen gevoerd. Een belemmering vormt nog de onzekerheid omtrent de grootte der inschrij vingen-in het Grootboek voor den Weder opbouw in verband met" de aanhangige her- taxatie der gesloopte-gebouwen. Natuur lijk" 'maakt de beperkte bouwcapaciteit 'het' onvermijdelijk, dattientallen apdere .gedu peerden, die in vrijwel dezelfde Omstandig-' heden verlceeren, nog eenigen tijd geduld zul len moeten hebben. Tegelijkertijd wordt in 1947 de bebouwing van de Kerkstraat ter hand genomen Deze zal aan de Noordzijde aansluïten aan die van de Burgemeester Engelbertstraat. Daar zullen een aantal winkels en enkele cafós worden gebouwd. De Zuidzijde zal eveneens döor dèn bouw .van winkels worden voltooid en op-den hoek van'de Kerkstraat en het .Badhuisplein wil men een café laten bouwen. De gebouwen aan de Noordzijde van de Kerkstraat tot aan de woningen aan de Bur gemeester Engelbertstraat. wor'dèn ontwor pen door den architect W A. van Gogh te Zaandam, die aan de Zuidzijde door den ar chitect A. P. Smits te Aerdenhout. Laatstge noemde is ook aangewezen voor het ontwer pen van het complex gebouwen aan de Oost zijde van het Badhuisplein, aansluitende aan de bestaande bebouwing van den Hoogwog. Dit deel van zijn plan zal zoodra mogelijk ter hand worden genomen. De woningbouwvereeniging „Eendracht maakt Macht", zal binnenkort overgaan tot den bouw van 18 woningen aan de Da Costa- straat en de Helmcrstraat (architecten J. C de Vries en H. de Rijk te Amsterdam). In voorbereiding is o.a. nog de bouw van ongeveer 32 woningen aan de Nic. Beetslaan Vondellaan (architect J A. van Asdonk te Bloemenaaal). Al deze plannen overtreffen het voor 1947 toegestane bouwvolume. Het bouwplan van Asdonk voor 32 woningen wordt daarom in reserve gehouden voor het geval nog een grooter bouwvolume "ban Zandvoort mocht worden toegewezen '£>f, indien de herbouw door particulieren 'onverhoopt stagnatie mocht ondervinden. Het zal echter, naar ver wacht wordt, zeker in 1948 ter hand worden genomen. Nietige silhouetten, meer zijn de menschen niet temidden van de grootschheid van den winter Een hoog geboortecijfertalrijke vestigingen, veel huwelijken en geen nieuwe huizen Wc staan voor een blinkend wit instrument dat iedere hulsvrouw «raag het hare zou wil len noemen Maar gelijk het een Neder'and- sche en vooral na-oorlogsehc vrouw betaamt, zou zij vooraf vragen wat het verleidelijke geval moet kosten. „Op het oogenblik komt deze ijskast nog op zoo'r. achthonderd gulden" luidi het antwoord, maar ais balsem op deze wonde in het budget van Holland's ijskast- looze keukenheerscheressen la»', onze zegs man zich ontglippen dat er een kleiner model op het programma staat, welks prijs beneden de honderd gulden zal blijven. In een ruime hal van de Haarlemsche scheepswerf ..Holland-Nautic" wordt op het oogenblik hard gewerkt nan een IJskastcn- fabricase. die niet alleen Nederlanders maar ook afnemers in het buitenland aan conser- veerende koude voor spijzen cn dranken zal kunnen helpen Hoewel deze nieuwe afdee- ling van de werf noe lang niet op volle toe ren draait, glijden wekelijks reeds tientallen glanzende ijskasten ..van stapel", die hun weg vinden naar België, Frankrijk, Zuld-Amerika en Zuld-Afrika. Wat natuurlijk do noodige deviezen oplevert. Bovendien heeft men de fabricage van con servators ter hand genomen, die bedoeld zijn als kleine koelhuizen voor de winkels, wan neer plannen voor distributie van „diep ge vroren" fruit en groente volgens een regee- rings-schema tcnuitvoer gelegd kunnen wor den. De twee factoren, die de fabricage van deze beide artikelen bijna ongewoon vlot doen ver- loopen. zijn: de gerationaliseerde werkmetho. des en het prnedicaat ..Geheel Nederlandsch" De machines waarop de onderdeelen voor de ijskasten en de conservatoren vervaardigd worden, zijn dermate eenvoudig gehouden dat een kind zoo'n kastgeval zou kunnen bouwen. De fantasie van één der werkbazen hielp de directie aan een apparaat, dat met het grootste gemak en zonder verhitting een lange Het inwoner-aantal van Haarlem groeit snel. Op 1 Januari van dit jaar hadden wij 150.464 inwoners, op 1 Augustus reeds 153.400. Dat wil dus zeggen: in tijd van 7 maanden een vermeerdering van niet min der dan 2936! Voor den oorlóg was de toe neming nooit meer dan 2000 in het jaar, soms zelfs veel minder- Voor een groot deel ligt de verklaring van dezen snellen groei in het zeer hooge geboortecijfer. Wij gaven eenigen tijd ge leden al cijfers over de eerste maanden van dit jaar. Nog steeds houdt dit na-oorlog- sche verschijnsel aan. De geboortecijfers (berekend over 1000 inwoners over een vol jaar) waren over Juni en Augustus 31.9 en 31.1, tegen slechts 19.71 en 19.31 over dezelfde maanden van 1938'. Van 1 Januari tot en met 31 Juli 1946 zijn in Haarlem 2823 kinderen geboren (1432 jongens en 1391 meisjes). Het sterftecijfer is (nadat het in de laatste oorlogsjaren en de eerste maanden .daarop aansluitend zeer hoog geweest is) 'weer normaal, zelfs .wat aan den lagen kant. Er overleden in dien tijd 498 mannen en 453 vrouwen. Totaal dus 951. Het verschil tusschen geboorte en sterfte was. dus 1872. Het bevolkingscijfer steeg In de eer ste 7 maanden van dit jaar met 2936. Het verschil tusschen geboorte en ster ven is 1872. Daaruit blijkt dus, dat zich in dien t«d te Haarlem 1064 personen meer gevestigd hebben dan er vertrok ken zijn. En dat niettegenstaande liet moeilijk is om een vestigingsvergunning te krijgen- Er worden als regel alleen zulke vergunningen gegeven als personen opgenomen zijn in het arbeidsproces in onze gemeente, Daar naast hébben zich evenwel veel Indische gerepatrieerden hier gevestigd, waarvoor die eisch niet geldt. Uit deze cijfers blijkt, dat Haarlem steeds dichter bevolkt wordt. Een feit, dat zich steeds sterker doet gevoelen nu de woning bouw vrijwel stilstaat. Het aantal woningen te Haarlem is thans nog iets kleiner dan in het begin van den oorlog, toen Haarlem inplaats van 153400 nog geen 140.000 Inwoners telde. Er is im mers niets gebouwd, terwijl er nog een 100 huizen zijn vernietigd door oorlogsgeweld, of bp last der Duitschers zijn afgebroken. Trouwlustigen. De woningvoorziening wordt ook steeds moeilijker door het gi-oote aantal huwe lijken dat gesloten wordt, want al nemen de meeste jong-gehuwden (door den nood gedwongen) met enkele kamers genoegen, doch is het gevolg van een en ander, dat de reserve aan .woonruimte (als die hielen daar nog is) steeds kleiner wordt. Tot op heden zijn er in 1946 in Haarlem reeds ruim 1700 huwelijken gesloten. In 1945 waren het er 1085, in 1944: 791 en in 1943: 1152. Veel onwettige geboorten. Zeer hoog is het aantal onwettig geboren kinderen te Haarlem. In de eerste 7 maan den van 1946 was het cijfer al gestegen tot 88 (56 jongens en 32 meisjes). Over de zelfde maanden van 1945 was dit aantal 45. Dit verschijnsel doet zich evenwel in heel ons land voor. In Nederland wex'den in dien tijd 5191 onwettige kinderen geboren, wat neerkomt op 0-55 per 1000 inwoners. Voor Haarlem komt het cijfer op 0.58, dus slechts heel weinig hooger., Talrijke echtscheidingen. Ook het hooge aantal echtscheidingen, dat thans wordt geconstateerd, ziet men algemeen 'als een na-oorlogsch verschijn sel. Te Haarlem zijn tot heden in 1946 niet minder dan 263 echtscheidingen ingeschre ven. In 1945 was het aantal 144 én in 1944 151. In de jaren voor den oorlog bleef het cijfer steeds onder de 100. Tegenover zéven huwelijken die in 1946 te Haarlem gesloten wei-den, staat een echts cheiding. Dc naheffing op het tulpenareaal Een Egyptische „van Meegeren" De Parijsche politie heeft op Montpax- nasse in hechtenis genomen den EgyptU schen schilder Georges Khoury Coum< Na een nauwgezet onderzoek was gebl< dat Coumene de vervaardiger is vaiV' vier valsche schilderijen van Matisse,/zeven van Picasso, drie van Renouard. tyfree van Marie Laurencin, drie van Duchvr een van Bonnard en 'vier van Boldini. Coumene gaf als verklaring/dat hij van meening is dat de moderne .Schilderkunst in verval is geraakt en dat/hij had willen aantoonen dat het talend van moderne schilders kan wedijver^ met dat der groote meesters. Old Clothes New Koningsplein 10 - Telefoon 4880 Reinigt Uw kleeding Depöt: Trompstraat 149 ,f.Adv.) De Commissie Bloembollen van de Stichting voor den Landbouw heeft naar aanleiding van de areaalheffing voor tulpen, welke noodlg is voor de financiering van den opkoop van de marktoverschotten. er bil den minister van Landbouw. Visscherij en Voedselvoorziening op aangedrongen, dat het blocmbollenvak cloor een leening in staat wordt gesteld, de naheffing welke noodlg zal zijn op deze areaalheffing, uil te stellen. Indien de minister er in zou toestem men om uit het Landbouwfonds datgene, dat nog boven de beffing van f31 per are gelieven m'oet worden, aan het Bloembollensurplusfond* te betalen, zou het surplusfonds verplicht kun nen worden dit bedrag ln drie Jaar terug te be talen uit de gelden, die het fonds krijgt door de heffingen van 1 xt Bedrijfschap voor Sierteelt producten. Het groote sui-plus aan tulpen, naar schatting ter waarde van f 15.000.000,— op basis van de bin- nenlandsohe minimumprijzen, dat dit jaar is ontstaan, is voor ongeveer 05 veroorzaakt door het groote gewas, terwijl verder de opbrengst van de teelt zonder teeltvergunning en de Inle vering van bollen geteeld op "bloemisterijvergun- nlng A dit surpluB nog aanzienlijk hebben vergroot. De commissie is van oordeel, dat de naheffing van haar schatting f 21,50 per are voor tulpen nog dit jaar door de bloembollenkweekera be hoort te worden voldaan, Deze naheffing. die het totaaal der heffingen zou brengen op ongeveer f 55.— per are, zou echter het bloemhollenvak wel zeer zwaar be lasten. De Commissie meent, dat het niet verant woord zou zijn, rleze naheffing op tulpen alleen <jp dit. seizoen te doen drukken. De eerste overweging daartoe ls, dat door de sterk gestegen bedrijfskosten de bloembollen teelt dit jaar niet loonend is geweest. In het bijzonder de kleine kweekersbedrijven zouden daardoor ln een zeer moeilijke positie geraken Het nlet-loonend zijn van de teelt ls voor een belangrijk deel ook daaraan, te wijten, dat:<jQt»r het groote overschot de prijzen in het algemeen niet gestegen zlln boven de gestelde minimum prijzen. Bovendien hébben de verplichte inle veringen ik bedrijven zeer ongunstig beïnvloed werktuig buigt den kop van een stalen koker met een handomdraai naar binnen. Op deze manier is het probleem der ge schoolde arbeidskrachten, dat diverse indu strieën als een nachtmerrie p'.eegt te achter volgen. uit de wereld geholpen Bovendien levert de Nederiandsche industrie zoo goed als alle grondstoffen voor de Ijskastenfabriek. Op dit oogenblik zeven weken na het begin van de nieuwe fabricage staan de machines, die onderdeelen voor de twee soor ten ijskasten produceeren. nog verspreid door het fabriekscomplex, maar ais in Januari de groote. er voor bestemde hal gereed Ls. zal het zonder veel moeite mogelijk zijn honderd cn meer kasten per week af te leveren. De invoer van buitenlandsche Ijskasten is dan ook reeds door de regeering stopgezet, want van de productie komt 2ö ten goede aan de binnenl8ndsche markt. Het buitenland kijkt deels argwanend, deels Instemmend naar dit „ijselijk" gedoe in Haar lem. Argwanend, omdat de koelkasten en de conservatoren rpet de beste Amerikaansche producten kunnen concurreeren: goedkeurend omdat er groote belangstelling bestaat voor deze handige Nederlandsche nieuwigheid. Nieuwigheid? Ja. want de ijskasten en con servatoren uit de Spaarnestad kunnen zoowel met een petroleum- ais een gasvlammetje op koeltemperatuur gehouden worden en bovendien bestaat de mogelijkheid om ze op het lichtnet te laten werken. Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad geeft de volgende wenken om op het gas te bezuinigen. Kook aardappelen en groenten zooveel mogelijk in één pan, naast elkaar of als stoofschotel. Kook aardappelen en groenten met zoo weinig mogelijk watei", u hebt dan ook het minste verlies aan oplosbare voedingsstof fen. Steek het gas pas aan, als de pan geheel gereed op het comfor staat. Breng de spijzen zoo vlug mogelijk aan de kook op de volle gasvlam. Temper het gas, wanneer de inhoud vaa de pan kookt. Houd de pannen tijdens het koken goed gesloten. Zorg er voor, dat de vlam niet om de pan speelt, daar anders warmte onbenut verloren gaat. Kook groenten slechts tot zij gaar zijn. Stoof ze niet na, u spaart dan tevens voe dingsstoffen. Maak geregeld gebruik van stamppot met rauwe groenten, alleen de aardappelen behoeven dan gekookt te worden. Heel goed smaakt bljvooi'beeld stamppot van rauwe andijvie of rauwe zuurkool. Gebruik groenten als sla bij warme aard appelen met een saus? Houd gerechten wai-m door ze boven op één pan te zetten, waarvan de inhoud te koken staat. Dien de maaltijden zoo spoedig mogelijk pa do bereiding, op, zij. gaan dan tevens zoo min mogelijk in voedingswaarde achteruit. Zet gort, gprtgrutten, havermout, gort- mout, boonen en erwten 24 uur voor het koken in water te weeken, zij zijn dan vlugger gaar. U denkt toch wel aan de kachel? Ook daar kan iets op warm gehouden worden of aan de kook gebracht. Wanneer u er ge regeld een ketel water op hebt staan, hebt u ook steeds koffie-, thee-, en afwaschwa- ter bij de hand. In de onmiddellijke nabijheid van het Engelsche vliegveld Northill vloog een Britsche Dakota tegen het dak van een huis en bleef, zonder dat er brand ontstond, op het huis zitten. De uitstroomende benzine had bij ontbranding een ramp kunnen veroorzaken, thans vielen er geen slachtoffers, daar de bemanning en de passagiers zooivel als de bewoners van het huis de ravage ongedeerd konden verlaten. Fransche plannen met de Saar Uit officieele bron te Parijs wordt verno men, dat Frankrijk besloten heeft, aanvullen de voedselvoorraden, waarónder tarwe, naar het Saargebied te zenden om de voedselpositie van Duitsehe mijnwerkers en van de bevol king tn het algemeen tijdens den winter in dit gebied te verbeteren, Men hoopt hierdoor de steenkoolproductie to verhoogen. Boven dien wil Frankrijk een groot aantal douane beambten naar het grensgebied tusschen het Suargebied en de rest van Duitschland zen den om te voorkomen, dat de Fransche voed selvoorraden op onwettige wijze het Saar- gebied weer verlaten en op de zwarte markt terecht komen. Een woordvoerder van het Fransche ministerie "van Buitenlandsche Za ken gaf als toelichting, dat deze maatregelen geenszins vooruit grijpen op een besluit van de vier groote mogendheden over de econo mische vereeniging van het Saargebied met Frankrijk, die, naar men hoopt, in Maart 1947 door de vier ministers van Buitenlandsche Zaken te Moskou besproken zal worden. De woordvoerder sprak de berichten tegen, als zou de economische inschakeling van het Saargebied bij Frankrijk „op handen" zijn of dat Frankrijk op eenïgerlei wijze buiten de viermogendheden-overeenkomsten om zou handelen. De tolgrens tusschen het Saarge bied en Frankrijk blijft volgens dezen woord voerder intact en dc controle (geen tolgrens) tusschen het Saargebied en de rest van Duitschland is een regelmatig onderdeel van het bestuur in de Fransche bezettingszone, zoo voegde hij er aan toe. Daar sommige Fransche deskundigen van meening zijn, dat een economische zonder politieke eenwording niet mogelijk is, heeft een commissie, van des kundigen, onder wie vertegenwoordigers van. de Fransche Bank en van de Fransche her stelbetalingscommissie, op het oogenblik de monetaire, financieele en economische ge volgen van economische eenwording en an nexatie tegelijk in onderzoek. FEULLETON Roman door Winston Grah Vertaald door Alice van KWrson 9) Goeden avond, zei ik en kreeg'het een beetje warm,. Hiermee was de onvrien delijke ontvangst, die Andrews mij had bereid, dus verklaard! Miss Howard was een buitengewoon knap meisje. Ik heb ex-g weinig verstand van vrou wen, behalve in biologisch opzicht, en daar heeft men bij zoo'n enkele vluchtige ont moeting heel weinig aan. Ik herinner mij niet meer heelemaal precies mijn eerste indrukken van Jane Howard en hetgeen er bij onze eerste ontmoeting alzoo voor viel. Zij was van middelmatige lengte, sierlijk gebouwd en had een ovaal gezicht. Dat was alles, wat mij in het eerst aan haar opviel, maar naderhand kwam mij weer haar donker haar voor den geest met de krullige ponnie boven de lange wenk brauwen en de donkere oogen met de bruin stipjes, tusschen de lange, zware wimpers, Al dien tijd had ik noodig' om mij te verontschuldigen voor mijn. onbehoorlijk te vroeg komen, want ik'merkte wel, dat ik hier teveel was. Nu er eenmaal toch niets meer aan te veranderen viel en ik het meisje gezien had, scheen Andrews niet meer zoo'n haast te hebben om mij kwijt te raken. Hij had zijn wijsgeerige kalmte weer teruggekregen, praatte be daard en deelde mij zijn voorschriften mee. Hij deed dit volkomen openhartig voor het meisje, hetgeen mij in de hoogste mate onvoorzichtig leek. Ik had verwacht, dat een geheime agent toch wel wat om zichtiger in zijn optreden zou zijn. Ook in ander opzicht had ik mij de zaken anders gedacht. In mijn voorstelling moest een dergelijke man naast zijn plicht geen tijd hebben er ook nog een particulier leven, op na te houden. Ik had mij de menschen in dienst van den Secret Service wat al te veel naai- een bèpaald model gedacht. Als ik mij echter de situatie van lyfft oogenblik realiseerde, dan moest ik tot/^e conclusie komen, dat Andrews toch eigen lijk had laten doorschemeren, dj^ het meisje ook in onze zaak betrokken was. Wat had hij anders kunnen bedoelen, toen hij zei, dat zij een „Australischs/!met Ame rikaansche relaties" was? Wafcom Had hij mij anders als Mencken ku^nen voorstel len, terwijl jje meest vooiy^e hand liggen- "jgheid hem poch had moeten .„Bottari" jte noemen! is ieman®j hie niet gemak ken wa^f. jvien kwam in de 'eroqfherstellen, dat zijn [gekjrosheid sgmenging met eigenlijk als een soort ,ijn hardere en meer duis- 'igenschappen. Wat zag deze :e jonge vrouw ln hem, dat waarschijnlijk dan toch zijn •ad kunnen worden? Misschien wat verloopen, dandy-achtige van zijn uiterlijk iets geheel de voorzie! dwingen Andrew] kei ijk te verleiding schijnbar; zijn min: dekmantel tere karaf aantrekl zij -- hov vriei vecbo! 'robustheii anders. Hij krabbe aan zijn breede kin en zei: Ik zal pas even halen en verdween in de kamei* waaruit het meisje was ge komen, f ik brak nf y het hoofd, wat ik wel tegen het meisje zou kungjen zeggen. Het moest niet gewild en nij£t te dik-opgelegd klin ken. Ik zocht W/anhopig naar iets, waar over wij samerf konden praten. Heeft xyeen of andere moeilijkheid gehad met kjapitein Bonini?, vroeg zij. Zij was /lus van die geschiedenis op de hoogte! J(5et was duidelijk, dat men op haar stilzwijgen kon rekenen, daar An drews/ hoor zijn openhartigheid mijn vei- l'Shs/id, maar ook de zijne,op het spel itte. Tot dusver niet, antwoordde ik. Kent u hem, miss Howard? Of moet ik u niet miss Howai'd noemen? Ik wilde ook in dit opzicht weten waar ik aan toe was. Zij glimlachte fijntjes. Ik heb geen an deren naam. Dat is een welkome afwisseling, zei ik, mijn geheugen laat me min of meer in den steek met al dat Berczik en Bottari. Men zou er werkelijk mee in de war kunnen komen, gaf zij toe. Maar ik ken ^kapitein Bonini van gezicht, hoewel Ik niets over hem weet. Ik heb hem een- of twee maal ontmoet in gezelschap. Andrews kwam terug. Daar is hij, merkte hij op, nu is alles voorbereid voor het volgende bedrijf. Ik keek naar het boekje. Ik dacht, I dat men alleen maar een visum kreeg, als I men zich persoonlijk tot het consulaat wendde. Hij trok zijn verschoven das recht met zijn korte, plompe vingers Dit is geen officieel visum, Dr. Mencken. Toch is het zoo goed nagemaakt, dat niemand het van een echt visum zal kunnen onderscheiden. Heeft u nu het adres in Milaan en weet u, wat u daar moet zeggen? Ik herhaalde het mij voorgezegde lesje. Intusschen ging miss Howard terug naar de andere kamer. Nou, dat is dan alles, zei Andrews. Wilde u nog iets weten, voordat u weg gaat? lederen keer, dat wij elkaar ontmoe ten, loopen wij een niet te onderschatten risico en het dient nergens toe om ons on- noodige moeilijkheden op den hals te halen. Ik zou alleen graag willen weten, zei ik, hoeveel buitenstaanders er nog meer van ons plan op de hoogte zijn en of zij ook te vertrouwen zijn. Zijn kleine oogen namen mij onderzoe kend op, U behoeft zich over Jane geen zox-g te maken. Die is zoo safe als de bank van Engeland. Bovendien is zij eveneens in deze kwestie betrokken.^ Wil dat zeggen, informeerde ik, dat zij tot onze organisatie behoort? Het gaat mij eigenlijk heelemaal niet aan, maar Ja, zeker, natuurlijk, zei Andrews, toen het meisje weer binnenkwam. U kunt mij alles vragen. Hij wreef over de kale plek op zijn schedel en streek toen de spaarzame haren, die daarbij in wanorde geraakt waren, weer glad. Wou je al weg, Jane? Laat me eens nadenken: had ik niet een of andere boodschap voor je? In haar jeugdig japonnetje, een keurig, donker jurkje van wol of iets dergelijks, dat haar merkwaardigerwijze nog jonger en ranker deed lijken, leek zij nauwelijks meer dan een kind. Ik bevond mij in een uiterst onverkwikkelijken toestand, daar het duidelijk was, dat zij haar bezoek ter- wille van mij beëindigde. Eerst had ik ge dacht, dat zij bij Andrews in huis woonde, maar het begon er nu, op te lijken, dat zij alleen een geregelde en zeer welkome be zoekster was. Over die radio? vroeg zij. Juist, ja. Ik heb den indruk Het woi'dt tijd, dat ik afscheid neem. viel ik in de rede. Neemt u mij niet kwa lijk, maar het is niet noodig, dat ik nog ergens voor blijf, nietwaar? Andrews blies een rookwolk tusschen zijn getuite lippen uit. Hij zag er uit alsof hij een beetje pruilde. Schi-ijft u in geen geval iets op van hetgeen ik u gezegd heb. Trouwens, u doet beter heelemaal niets op te schrijven, als het niet dringend noodza kelijk is. Het is het beste, dat u steeds maar weer herhaalt, wat u weet, tot u ab soluut zeker bent van uzelf. Nu, veel suc ces dan, signor Bottari! Toen wij elkaar een hand gaven, had ik eigenlijk voor de eerste maal werkelijk contact met Andrews. Zijn dikke, licht be haarde vingers waren ongewoon zacht, zooals van iemand, die nooit handenarbeid doet. Tot ziens, zei ze glimlachend. Toen vex'liet ik het tweetal. Zij moest mij tamelijk kort daarna ge volgd zijn en toevallig dezelfde richting zijn ingeslagen, want zij haalde mij in de Calle San Zaccaria in, toen ik bleef stilstaan om naar een étalage te kijken. Ik zou haar, daar mij dit het beste leek, hebben laten voorbijga'an, maar zij bleef staan en sprak mij aan. Wij wisselden een paar woordenen ik ging, aangemoedigd door haar houding, naast haar loopen. Zoo gingen wij verder, de heele straat door, door de Sottoportico en kwamen uit op de Riva degli Schiavoni, Ik had moeilijk mijn woorden kunnen vinden in gesprekken met vrouwen, maar nu kleefde mijn tong heelemaal aan mijn gehemelte, daar er allerlei bedenkingen en hinderpalen waren, die een onderhoud tusschen ons beiden in den weg stonden. Bovendien wist ik ook niet, wat Andrews hier wel van gezegd zou hebben. Hij en zijn vrienden schenen zich zoo thuis te voelen in haar omgeving, dat zij zonder bedenkingen de grootste risico's althans i zoo leken ze mij! op zich konden nemen. Maar of hij het een niet nóg grooter risico zou vinden, dat ik mij in het publiek ver toonde met zijn vriendin of medewerkster, wist. ik nog zoo juist niet. Zij sprak nu Italiaansch, en de keel- achtige uitspraak van de zachte medeklin kers was een niet te misvatten bewijs van haar Duitsehe of Angelsaksische afkomst. Haar gebabbel had een eigenaardige be koring door de gebrekkige uitspraak. Het werd mij duidelijk, dat deze jonge vrouw, zoowel gebroken Italiaansch sprak, als een Engelsch, dat niet geheel zuiver van stijl was, want uit haar- mond klonk ook dit allerliefst ongearticuleerd. Wij praatten over den prachtigen zomer, de toenemende moeilijkheden wat betreft de levensmid delenvoorziening en over een paar films. Woont u al lang_in Venetië, vroeg ik. Zij gooide haar opgerookte sigaret weg. Ongeveer een jaar, zei ze kort. Het werd mij duidelijk, dat zij hier op straat geen vertrouwelijke mededeelingen wilde doen, in tegenstelling tot hetgeen ik had meegemaakt op de derde verdieping van het huis op den Campiello di Giovanni. Dit is mijn eerste bezoek sinds vijf jaar, begon ik weer. Er is niet veel veranderd in de stad. Eigenaardig, terwijl verder heel Europa een gekkenhuis ge worden is. Ik ben hier vroeger vaak ge weest, omdat wij er onze vacanties plach ten door te brengen. Er is mij verteld, antwoordde zij, dat U in Turijn geboren bent. Deze onuitgesproken terechtwijzing verdiende ik eigenlijk wel. Maar om een of andere reden besloot ik te doen, alsof ik niets gemerkt had. Heelemaal niet, ging ik door, ik in St. Polten in Oostenrijk gebr mijn moeder was een Engelsche (Wordt

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3