IJmuider Courant „De UNO-vergadering was een parlement" Kerstboodschappen Leening van 500 millioen dollar aan Nederland? Dankbetuiging voor het inlossen der Koninklijke belofte Japanners sneuvelen in Indo-China 61e Jaargaug No. 18518 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 27 DcceiiiEer 1946 Verschijnt dagelijks, Dehalve op Zon- en feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,— - Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Paul Spaak wijst op verschil tusschen Volkenbond en UNO Paul Henri Spaak, de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken en voorzitter van de Algemeene Vergadering der UNO, heeft in een persconferentie to Brussel een critïsch overzicht over de werkzaamheden der organisatie van de UNO gegeven. Hij gaf een opsomming van de punten die geregeld zijn. Hoewel de ontwapening niet op de agenda stond, werd deze toch behandeld. Het voorstel-Molotof mocht als sensatio neel beschouwd worden, doch het slaagde boven alle verwachtingen. In het kort kan men zeggen, dat alle overeenkomsten in beginsel bereikt zijn. Men is het er in het algemeen over eens, dat men op weg is naar een progressieve en gecontroleerde ont wapening. De vraagstukken zijn nu naar den Veiligheidsraad gezonden. In den Veilig heidsraad blijven de oude maatregelen van kracht, docli als tie voorstellen eenmaal aangenomen zijn. kunnen de leden hun veto niet meer doen gelden. Minister Spaak releveerde vervolgens J het verschil tusschen den Volkenbond en de UNO en zeide, dat dit verschil op de vergadering sterk tot uiting kwam. De laat ste is meer een parlement met al zijn voor- deelén en gebreken. De tijd van voorbè- reide redevoeringen is voorbij. De ge delegeerden spreken voor de vuist weg en dienen onmiddellijk van repliek. Een ander novum is,"dat de vrouwen meer op den voorgrond treden. Niet alleen mevr. Roose velt liet zich veel hooren, doch ook mevr. Pandit, de zuster van Pandit Nehroe, mevr. Douglas en mevr. Lefaucheux, van de Fransche delegatie. Ook was het niet meer uitsluitend het blanke ras, dat den boventoon voerde: Voor-Indië, China, de Phi lippijnen, Haïti en tal van andere lan den hadden belangrijke delegaties gezon den, die de koloniseerende staten soms sterk critiseerden. Vooral in Azië is een sterk dynamische beweging merkbaar. De Belgische minister van Buitenland sche Zaken wees er op, dat België min of meer geprivilegieerd was door het groote aantal zetels, dat het in de verschillende commissies van de UNO bezette, en daar om ten gunste van Nederland zijn plaats in de sociaal-economische commissie afge staan had. De heer Spaak deed uitkomen, dat deze geste het gevolg was van de zeer vriendschappelijke verhouding, die er tus schen sbeide landen bestaat. De besprekingen verliepen in een zeer gunstige atmosfeer, vooral gedurende de laatste zes weken. Hij trok hierbij een pa rallel tusschen New York en Parijs, en liet uitkomen, dat in de Fransche hoofdstad zich tal van moeilijkheden voorgedaan had den. In New-York heerschte een geest van vertrouwen en volkomen medewerking en er was geen sprake van blokvorming. Zoo was het bijvoorbeeld onmogelijk geweest te voorspellen hoe de verschillende landen op voorstellen, afkomstig van Sovjet-Rusland of van de Anglo-Sakslsche landen, zouden stemmen. Op de vraag van een journalist verklaar de de heer Spaak, dat hij zich in het parle- Paus Pius XII: Paus Pius de twaalfde heeft in een Kerstuitzending tot „de mensehen in de geheéle wereld" via radio Vaticana ge zegd. dat „de vruchten der overwinning tot nog toe bitter zijn geweest: de moei lijkheden van den vrede zijn nog niet overwonnen". De Paus erkende de inspanning van vele staatslieden, maar de oplossingel» zijn van broos karakter en in vele harten is er een gevoel van ontevredenheid en angst, dat er een nieuw conflict zal uitbreken. ,.De kérk is niet van plan in zuiver aardsche zaken en tegenstellingen tusschen beide te komen. Wij willen niet critisee- ren of beschuldigen, maar wij willen hel pen. Wij-weten echter zeer goed, dat onze woorden voor propaganda-doeleinden kun nen worden gebruikt De menschheid toont groote ontwikkeling op militair gèbied, voor millioenen menschen is de spanning dan. ook te groot. De boodschap van Beth lehem is heden voor de wereld noodzake lijker dan ooit", aldus de ,paus. De paus bracht tenslotte het lot der hongerlijdende volkeren in herinnering en drong op hulp aan. Koning George: Koning George van Engeland heeft in een Kerstboodschap van Sandringham (Norfolk) uit, waar de koninklijke familie haar Kerstvacantie doorbrengt, gezegd, dat het herstel van de wereld door voort durende volharding en goeden wil kan worden bespoedigd. Hij zeide: „Het is onze taak den Kerstgeest te mobiliseeren en diens kracht en genezing in ons heden- daagsche leven te brengen". De koning bracht het nog moeilijke afgeloopen jaar in herinnering en sprak de overtuiging uit, dat betere dagen wachten. President Truman: In een Kerstboodschap voor de Ver eenigde Staten zeide president Truman: „Wij hebben een goed begin gemaakt op weg naar den wereldvrede. Voor ons ligt de groote taak den vrede vèilig te stellen. Wij hebben gezien dat het voor mannen gemakkelijker is zij aan zij te sterven op het slagveld dan thuis in vrede te leven. Maar zij die gestorven zijn, zijn tevergeefs gestorven indien wij in den vrede althans niet iets van de geestelijke eenheid be waren die wij bezaten tijdens den oor log". Vandenberg doet een voorspelling Naar United Press mededeelt, voorspelde de republikeinsche leider in den Amerikaanschen senaat, senator Vandenberg, op Kerstavond, dat de behandeling van het vredesverdrag met Duitschland snel in zijn werk zal gaan. In een interview zeide de senator, dat de be sprekingen inzake het Duitsche verdrag meer voortgang hebben gemaakt, dan-men in het algemeen beseft. „In de afgeloopen maand heeft een min of meer regelmatige uitwisse ling van gezichtspunten zoowel over Duitsch land als over Oostenrijk plaats gehad", aldus senator Vandenberg. Hij weigerde echter ver der op deze uitlating in te gaan Senator Vandenberg zeide voorts, dat de overeenstemming in de U.N.O. over de kwes tie der ontwapening op betere betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Rusland wijzen. Hij noemde in dit verband verder Rusland's toestemming om geen gebruik te maken van het vetorecht met betrekking tot de kwestie der bewapeningsvermindering en de definitieve verbreking van de impasse, die over Triest bestond. ment zou uitspreken over de houding van België tegenover Duitschland. Spaak zeide een voorstander te zijn van openbaarheid in de politiek, doch was van oordeel, dat een minister in ieder geval over een zekere vrijheid moet beschikken. Er zijn nog een massa onbekende elementen, die eerst nog stlïk voor stuk onderzocht dienen te wor den, aldus besloot Spaak. Meer steenkool uit Amerika? Granville Conway, de coördinator van de noodprogramma's voor export heeft medegedeeld, dat de hoeveelheid steen kool, die in Januari zal worden verscheept, grooter zal zijn dan de volgens het export programma vastgestelde 1.800.000 ton per maand. Hij schatte, dat voor einde Janu ari tweehonderd en dertig schepen met steenkool de Amerikaansche havens zul len hebben verlaten. Brand in Zandvoort Toen de bewoners van perceel Gasthuis straat 9 te Zandvoort gisteravond thuis kwa men. wachtte hun een onaangename verras sing. Tijdens hun afwezigheid was namelijk de benedenverdieping van hun huis totaal uitge brand. Omstreeks half negen sloegen de vlammen plotseling naar buiten en hoewel de brand weer na enkele oogenblikken ter plaatse was, kon de benedenverdieping niet meer behou den worden. Na een half uur was het vuur gebluscht. Bij hun thuiskomst verklaarden de bewoners, dat zij een pan met vet op de bran dende kachel hadden laten staan. Vermoede lijk is dit vet in brand geraakt, hetgeen no; nader wordt onderzocht. Zonder hoofdelijke stemming is tijdens de ochtendzitting van 24 December de ontwerp-re&eling voor de Groote Oost door de conferentie van Den Pasar aan vaard. Soekawati, de voorloopige president van Oost-Indonesië, heeft Nadjamoeddin Daeng Malewa, afgevaardigde van Zuid- Celebes. tot kabinetsformateur aangewezen. In de slotzitting stelde dr. van Mook bij ordonnantie de volgende drie punten vast: Oost-Indonesië wordt voorloopig georgani seerd op den voet, zooals is vastgelegd in =de regeling voor de vorming van den staat Oost-Indonesië. Soekawati is door de con ferentie lot staatshoofd gekozen. De namen van de leden der volksvertegenwoordiging worden vastgelegd. Vervolgens legde de voorzitter van het voorloopige parlement Tadjoeding Noor, den eed af in handen van dr. van Mook, werden de leden van het voorloopige par lement door den voorzitter gezamenlijk beëedigd en geschiedde de beëediging van het staatshoofd in handen van den voorzit ter van het voorloopig parlement. Regelmatig komen thans in Soerabaja transporten met evacués uit het binnenland van Java aan. Hun geheele bezit bestaat gewoonlijk uit niet meer dan wat zij mee dragen. Onderhandelingen met de Internationale Bank voor den Wederopbouw Volgens een bericht uit New York heeft de vroegere Nederlandsche minister van Economische Zaken. mr. M. P. L. Steen- berghe medegedeeld, dat op het oogenblik onderhandelingen gaande zijn over een leening van de Internationale Bank voor den Wederopbouw aan Nederland ten be drage van 500 millioen dollar. Wanneer deze leening tot stand komt, aldus mr. Steenberglie, zal zij de eerste zijn, die door de bank wordt verstrekt en derhalve in zekeren zin een experiment vormen. Met betrekking tot het instituut voor Nederlandsch-Amerikaansche samenwer king bracht mr. Steenberghe zijn tevre denheid tot uiting over de besprekingen, die tot dusver met Amerikaansche indus- trieelen en bankiers zijn gevoerd over de industrieele en financieele samenwerking tusschen beide landen. Naar hij zeide, wor den verscheidene projecten voor Ameri kaansche deelneming in N.ederlandsche on dernemingen reeds in overweging geno men. Het is voor het instituut noodzakelijk de uiterste selectie toe te passen ten aan zien van Nederlandsche verzoeken voor contact met Amerikaansche financieele en industrieele kringen. „Wij wenschen, aldus mr. Steenberghe, dat de Amerikanen we- tén, dat wij hen slechts met betrouwbare personen in aanraking brengen". Over de samenwerking tusséhen het in stituut en de American Overseas Corpora tion, waarover besprekingen zijn gevoerd, deelde de heer Steenberghe mede, dat deze niet tot stand is gekomen, aangezien het ondoenlijk bleek te zijn het bijzondere ka rakter van het instituut, dat zich het ma ken van winst niet ten doel stelt, te ver eenigen met dat van de American Overseas Corporation, die wel voor dit doel is op gericht. Het instituut streeft er in het bij zonder naar om, evenals dit voor den oor log met succes geschiedde, den bouw te sti- muleeren van groote fabrieken in Neder land, die bestemd zijn voor het monteeren van in de Vereenigde Staten in massa ge produceerde onderdeelen, doch het be schouwt het niet als een onderdeel van zijn taak om voor bepaalde Nederlandsche ondernemingen of personen het vertegen- woordigingsrecht te verwerven van Ame rikaansche maatschappijen. Nieuwjaarsreceptie Commissaris der Koningin De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland en baronesse De Vos van Steenwijk zullen op Zaterdag 4 Janu ari a.s. om half vier voor autoriteiten en besturen van vereenigingen met him da mes een Nieuwjaarsreceptie houden in het ebouw van het Provinciaal bestuur van Noordholland aan de Dreef. Kerstdrukte bij de Spoorwegea viel mee Naar de directie van de Nederlandsche Spoorwegen mededeelt, is het -met de drukte op de Kerstdagen nogal meegeval len. Dinsdag was het tamelijk druk, maar behalve enkele plaatselijke opstoppingen kon men het vervoer zonder groote moei lijkheden verwerken. Op Eersten Kerstdag was het zooals gebruikelijk stil op de sta tions, doch op Donderdag herhaalde zich de stroom, van Dinsdag, zij het in iets.min dere mate. De spoorwegen zagen nog kans, ondanks de kolenschaarschte. op Dinsdag enkele extra-treinen in te leggen en wel op de lijnen RotterdamDordrecht, Rot terdamDen Haag en AmsterdamZaan dam. Auto slipte en botste tegen een boom Luit.-kol. dr. A. van Anrooy om het leven gekomen Dinsdagmiddag reed luitenant kolonel dr. A. van Anrooy uit Den Haag, hoofd van dèn Identificatie- en Bergingsdienst, met een militaire personenauto, waarin ook mevrouw van Anrooy en een chauf feur gezeten waren, op den i-ijksweg tus schen Ede en Arnhem. Ongeveer ter hoogte van de Langeberg vloog de wagen, die met een snelheid van 85 km per uur reed, door de gladheid van het wegdek uit de bocht, om vervolgens in botsing te komen met den eenigen boom, die daar ter plaatse langs den weg staat. -De wagen werd aan de voor zijde totaal in elkaar gedrukt. Dr. van Anrooy, die zelf aan het stuur zat, werd zeer ernstig aan het hoofd gewond. Hij overleed enkele minuten later. Zijn echt- genoote kreeg zeer ernstig letsel en werd naar het Juliana-ziekenhuis te Ede ver voerd. De chauffeur, die achterin zat, werd slechts licht gewond. Slotzitting der conferentie van Den Pasar Het woord is aan. Jean Jaur ès Moed is: het leven te beminnen. Weerbericht OPVRIEZEND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bil-t. geldig tot Zaterdag avond: Vannacht tijdelijk helder, opvriezend weer. Morgen overdag overdrijvende wol kenvelden. Geen neerslag van beteekenis. temperatuur ont het vriespunt tot lichte dooi. Matige of zwakke meest "Westelijke wind. Verhoogde provinciale subsidie voor de H.O. V. Gcd. Staten van Noordhollaml stel len de Provinciale Stalen voor' het subsidie voor de Haarlemschc Orkest Vereniging te verhoogen van f 5.000 op f 10.000 en dat voor het Concertge bouw-orkest te Amsterdam van f 12.500 tot f 25.000. Irt hun toelichting deelt het college mee, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het principe van het garandeeren der salarissen wenscht te handhaven. Met gemeentebesturen zijn voorloopige besprekingen gevoerd, waarin ae vraag is voorgelegd, of zij in beginsel bereid zijn medewerking te verleenen aan een regeling, waarbij 50% van de voor de garanties benooc&gde gelden voor rekening komen van gemeenten, provincies eventueele particuliere tezamen en de overblijvende 50% ten laste van het Rijk. Die besprekingen zijn nog niet afgeloopen. De garantie voor de HOV zal een som van ongeveer f 155.000 beloopen. De gemeente Haarlem en omliggende gemeenten zouden dus tezamen met de provincie een bedrag van f 77.500 dienen toe te zeggen, waar tegenover het rijk een gelijke bijdrage zou stellen. Ged. Staten zijn van meening dat het uit een oogpunt van financieel be leid niet wenschelijk geacht moet worden een deel van den op het budget van de HOV drukkenden salarispost te garandee ren. Het huidige subsidie is echter te laag en daarom wordt voorgesteld tot verhoo ging over te gaan. Vliegfuigrampen in China Ruim 60 dooden op één dag Drie Chineesche passagiersvliegtuigen, alle vol bezet, zijn Donderdag kort na elkaar, tengevolge van de mist verongelukt bij landingspogingen op mistige vliegvelden. Het eerste vliegtuig, dat verongelukte, was een „Skytrain". Het toestel was Nan king voorbijgevlogen vanwege de slechte weersomstandigheden en poogde te Kiang- wan te landen. Door het totale gebrek aan zicht miste het de landingsbaan en vloog op een boerderij. Een vrouw in de boer derij werd gedood en haar drie kinderen ;ewond. Twee uur later gebeurde het tweede ongeluk. Thans was het een C. 47 Skytrain, die vergeefs gepoogd had te Kiangwan te landen en daarom bij Loeng- joea te pletter viel. Het derde toestel, ook een C 47 Skytrain, had ongeveer drie en een half uur boven het vliegveld van Kiangwan gecirkeld, pogende met behulp van zijn instrumenten de juiste landingsplaats te vinden. Daarna was het doorgevlogen naar Loengjoea, doch verongelukte daar bij het neerkomen, anderhalve kilometer ten Zuidwesten van het vliegveld. Na de rampen is het vertrek van alle civiele vliegtuigen uit Sjanghai tijdelijk opgeschort. Volgens de laatste berichten zijn min stens 62 passagiers en leden van de beman ning omgekomen. Twee vliegtuigen be hoorden tot de Chineesch-Amerikaansche luchtvaartmaatschappij, het derde tot de door den staat beheerde centrale maat schappij voor het vervoer door de lucht. De drie vliegtuigen kwamen van Tsjoenking en hadden* totaal 68 passagiers en 9 leden bemanning aan boord. Van de gelegenheid tot redevoeringen te houden maakten 23 leden gebruik. De af gevaardigde van Soemba, Toemboe Toeng- goe Billi stelde voor een telegram aan de Koningin te zenden en werd daarbij onder steund door A. Conterius van Flo res. Staande de vergadering werd de tekst op gesteld, welke als volgt luidde: „Het voorloopig vertegenwoordigend lichaam van den staat Oost-Indonesië, den 24sten December te Den Pasar voor de eerste maal bijeen, betuigt Hare Majesteit den dank van het volk van Oost-Indonesië voor de inlossing van de belofte vervat in Haar rede van 7 December 1942 en smeekt den zegen van den Allerhoogsten af voor Hare Majesteit en haar Huis". Onder applaus werd besloten dit telegram aan Hare Majesteit te zenden. Kerstboodschap van generaal Spoor De legercommandant' luitenant-generaal S. II. Spoor heeft in een Kerstboodschap aan de familieleden van Nederlandsche militairen in Indië gezegd: „Uw echtgenoo- ten en zoons zijn niet hierheen geroepen om oorlog te voeren, om te veroveren en te verslaan, om gewin te zoeken door geld. Zij verrichten een werk des vredes. Gij kunt u nauwelijks voorstellen, hoe in dit land millioenen menschen op drift zijn ge raakt, hoezeer in*deze uitgestrekte gebie den armoede en ellende heerschen en vooral ook onveiligheid en gedurige angst om behoud van het veege lijf. Ik spreek niet over dat deel van het Indonesische volk, dat met werkelijke idealen bezield, vrijheden nastreeft, welke wij het niet al leen geenszins misgunnen, maar voor de verwezenlijking waarvan wij een positieve en krachtige bijdrage wenschen te leveren. Maar ik spreek over de velen, die zonder eenig gevoel van verantwoordelijkheid of door oorlog en revolutie geheel uit hun evenwicht geslagen, een voortdurende be dreiging vormen voor het constructieve element in de Indonesische samenleving. Tegen deze ontbindende krachten vormen onze soldaten een bolwerk en het is hun taak, hun hooge plicht er zorg voor te dragen dat dit land en dit volk niet verder afglijden naar een afgrond van de diepste ellende, verkommering en nood. Onze wapenen zijn niet gericht tegen een volk dat om zijn vrijheid en zelfstandigheid worstelt. Maar zij rich^pn zich tegen die genen onder de millioenen, die van deze moeilijke nieuwe geboorte en de verwar ring, welke daardoor natuurlijkerwijs ont staat, misbruik wenschten te maken voor doeleinden, die alleen maar zelfzuchtig en misdadig zijn." Britsch-Russisch handelsverkeer in Duitschland De Britsche autoriteiten maakten Zon dagavond bekend dat voor de eerste drie maanden van 1947 tusschen de Britsche en Russische bezettingszones van Duitsch land een nieuw Britsch-Russisch handels verdrag is gesloten, waaraan door de Ame rikaansche zóne welke thans economisch met de Britsche is samengesmolten auto matisch wordt deelgenomen. Fundamenteel komt het nieuwe verdrag dat Zaterdagavond onderteekend werd neer op dat van de vier afgeloopen maanden. In ronde cijfers zal de Êritsche (thans de gecombineerd Britsch-Ameri- kaansche zöne) aan de Sovjet-zóne leveren: 130.00Ö ton ijzer en staal. 15.000 binnen- en buiÜfenbanden en 500 paarden. De Rus sen zullen naar de Westelijke zöne zen den: 42.000 ton aardappelen, 34.000 ton rogge, tarwe en haver en 4.000 ton suiker. De Sovjet-zóne heelt deze maand ook ruim 125.000 ton bruinkool-briketten naar de Britsohe zóne en 50.000 kubieke meter brandhout voor huishoudelijk ge bruik naar de Britsche en Amerikaansche sectoren van Berlijn gezonden. Bloemenweelde op tentoonstelling in Haarlem De Stichting Bloemlust'houdt een groote Kersttentoonstelling in het gebouw van de H.B.G. Vakvertegenwoordigers uit de geheele bollenstreek hebben inzendingen ge leverd; vooral bij de narcissen waren vele nieuwe variëteiten te zien, Moskou-conferentie wordt voorbereid Het militair bestuur in Duitschland der vier bezettende mogendheden houdt zich thans bezig met het verzamelen van mate riaal voor de conferentie van de ministers van Buitenlandsche Zaken, die in Maart zal worden gehouden, aldus generaal Joseph McNarney, de commandant der Amerikaan sche bezettingstroepen in Duitschland. Gedurende een laatst gehouden verga dering van den geallieerden bestuursraad te Berlijn is besloten de respectieve bezet- tingsmogendheden te verzoeken een rap port over het verzamelen van bedoeld materiaal op 10 Januari in te,leveren. McNarney verklaarde voorts dat thans informatieve besprekingen worden gehou den over een hervorming van het Duitsche monetaire stelsel, doch hij was er zeker van dat geen beslissingen zouden worden genomen voor de conferentie van Moskou. Dit is een aangelegenheid die geheel Duitschland betreft en er zouden geen pogingen worden ondernomen dit vraag stuk in de Britsche en Amerikaansche zones op tc lossen met uitsluiting van de andere zones van Duitschland. Ten aanzien van do economische een heid verklaarde McNarney, dat de bi- zönalc bureaux voor de Britsch-Ameri- kaanschc zóne hun werk op 1 Januari zou den beginnen: de economische eenheid der zönes zal dan wel niet zijn voltooid, doch het belangrijkste werk zal dan gedaan zijn. Naar de meening van M»cNavney zal de voedselsituatie in Duitschland verbeteren ondanks verminderden import uit de Ver eenigde Staten. Robert Murphy, de politieke adviseur van de Amerikaansche bezettingsautoriteï- ten in Duitschland, die als afgevaardigde der V. S aan de vworbereidende bespre kingen over het Duitsche vredesverdrag, welke in Januari tc Londen gehouden wor den, zal deelnemen, heeft verklaard, dat tij dens het verriet e verloop der besprekingen wellicht Duitse te adviseurs voor deelne ming aan de besprekingen zouden moeten worden uitgenoodigd. Hij voegde eraan toe, dat de V. S. in het algemeen zich aan de overeenkomst van Potsdam, die de econo mische eenheid van Duitschland beoogti zullen houden, Regeling der leen- en pachtwet President Truman heeft heden ver klaard dat onderhandelingen tot regeling yan de uitstaande rekeningen ingevolge de leen- en pachtovereenkomsten, „actief voortgang vinden" met Noorwegen, Neder land, Griekenland en Zuid-Afrïka. In zijn 22ste rapport aan het congres over de leen- en pachtoperaties verklaarde Tru man, dat ook aan Rusland verzocht is der gelijke onderhandelingen te openen, doch tot dusver zonder resultaat. De president verklaarde voorts: „Ik geloof dat de rege lingen, die uitgewerkt zijn, niet slechts in hooge mate bevredigend zijn voor de Ver eenigde Staten in financieel opzicht ,v>eh dat zij ook op langen termijn de belangen van ons land dienen door het eerschaffen van een basis voor een economische stabi liteit in de na-oorlogsche wereld". GENERAAL DEMPSEY TREEDT AF. Het Engelsche ministerie van oorlog deelt mede, dat generaal sir Miles Demp- sey, opperbevelhebber van het Midden oosten, op zijn verzoek per 1 Juli a.s. den militairen dienst zal verlaten. Hij zal wor den opgevolgd door luit.-generaal sir John Crocker. Generaal Dempsey was in de laatste jaren van den oorlog opperbevelhebber van het Britsche tweede leger. Hij rukte na zegevierende veldslagen in Frankrijk en België, op 18 Sep timber 1944 Nederlan d binnen via de Zuidelijke grens en bevrijdde een groot deel van Brabant. Vietnam vraagt steun aan Voor-Indië De strijd tusschen Fransche troepen en Indo-Chineesche nationalisten is in hevig heid toegenomen na een officieuzen wa penstilstand op Kerstmis. De Vietnameesche radio meldde giste- i*en, dat de regeering van Vietnam, welke uit Hanoi was gevlucht voordat de ern stige vechten met de Fransche troepen vorige week begonnen, zich naar Padong had begeven, dertien kilometer ten Zuid- Westen van Hanoi. Een Fransch leger communiqué meldde bloedige gevechten in en om de stad Nam-Dinh, tachtig kilo meter ten Zuid-Oosten van Hanoi. „De Fransche troepen handhaafden hun posi ties overal en brachten zware verliezen toe aan de Vietnameesche strijdkrachten", zeide het Fransche communiqué. Treinroovers slaan hun slag Vreemd geval in Berlijn Gewapende bandieten hebben in een voorstad van Berlijn een trein, waarin zich Britsche soldaten zouden hebben bevon den, op klaarlichten dag aangehouden en de reizigers beroofd. Op een hooge spoor baan tusschen twee stations in het Westen van Berlijn klommen zij in den trein, gingen alle coupés af en beroofden de rei zigers van hun horloges, ringen, geld en portefeuilles. Vervolgens trokken zij aan de noodrem en verdwenen in de omge ving van de Tiergarten. Volgens het onder Amerikaansche controle staande blad „Abend" spraken de bandieten „een vreemde taal" en droegen zij „vreemde uniformen". Het blad vraagt zich af, waar om de Britsche soldaten in den trein de bandieten niet aanvielen. Klaarblijkelijk heeft geen der reizigers zich tegen de ban dieten verzet, terwijl, aldus het blad, de Britsche soldaten tegen de deuren van hun coupés duwden om de ongenoode gasten het binnenkomen te beletten. „Onze actie iu de Zuidelijke zöne van Hauoi", aldus het Fransche communiqué, „ontmoet zwaren tegenstand. De zuive ringsoperaties in het Vietnameesche ge deelte van de stad zijn begonnen. Vele Japanners waren onder de gedoodc Viet nameesche strijdkrachten. De organisaties, die de Franschen ontmoeten, bewijzen dat dc actie langen tüd is voorbereid en de medewerking van waarschijnlijk Japan- sche technici is duidelijk". Ofschoon van Fransche zijde de toe stand in Indo-China over het algemeen als gunstig werd bestempeld, wordt de doo- denlijst betreffende de burgers met den dag langer. De Fransche minister van ko loniën, Marius Moutet, is Woensdagavond te Saigon aangekomen teneinde voor de Fransche regeering x'apporfc te maken van de situatie. Admiraal Thierry d'Argenlieu, de Fran sche hooge commissaris voor Indo-China, heeft in een speciale Kerstboodschap te Saigon Vietnameesche leiders van ver breking der overeenkomst met Frankrijk beschuldigd en verklaard, dat Frankrijk zulk een „ernstige en flagrante breuk van een vrijelijk aangegaan verdrag" niet zou gedogen. Mai-The-Sjau, vertegenwooi'diger in Voor-Indië van de permanente delegatie van Vietnam heeft een beroep gedaan op den steun van Voor-Indië voof het Vietnameesche volk. „Het voortbestaan van de democratische republiek van Viet nam is thans in gevaar, aldus zeide hij, door de aanvallen op groote schaal van Fransche troepen in het Nooi-den en het Centrum. Nog meer vliegtuigen, tanks, oorlogsschepen, soldaten van het vreem- delingenlegioen en parachutisten worden naar Vietnam gezonden onder commando van Generaal Leclerc, die in 1945 Cochin- China bezatte met de huln van Britsche en Indische troepen",

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1