J C D Schaatsvreugde is weer ten einde Een Amerikaansche heilwensch aan het Duitsche volk Urk is practisch weer een eiland Panda en de Meesterdief Wereldnieuws Voorloopig is de schaatsvreugde weer achter den rug. Dinsdag kon er nog naar hartelust worden gereden en vele Haarlemmers trokken In zuidelijke richting, om zich wat te oefenen voor de tochten, welke voor Tweeden Kerstdag op het programma stonden. Woensdag was ech ter de dool ingetreden. Liefhebbers reden nog een baantje, doch in den namiddag moesten zij voor de plassen oppassen. Donderdag was de pret afgeloopen en de dorpentochten konden geen doorgang vinden. Natuurlijk heelt het co mité voor den Elfstedentocht moeten besluiten de nwedstrijd voor Zaterdag af te gelasten. Hier en daar zijn Dinsdag nog wedstrijden ge houden en kampioenschappen stonden op het programma. De schoonrijdsters waren in Hoofddorp bijeen gekomen voor het Nederlandsohe kampioen schap. Mevrouw M. I. Rommelaar—Timmerman uit Enschedé heeft den titel behaald. Tweede werd ntej. L. Schipper uit Zaandam en derde mevrouw De Jager—'Wartenhorst uit Helloo. Een wedstrijd voor juniores had het volgende resul taat: 1. M'e.t. R. Sleutel, ('t Zand); 2. Mej. L. de Hoog (Hoofddorp): 3. Mej. N. Neiis (Helloo). Tevens werden, nationale wedstrijden voor pa ren gehouden, waarvan de uitslagen luiden: Groep A: 1. C. Meeuw! g- (Hoofddorp)—mevr. j. de Jong—Fijnheer (Niéuwe Niedorp): 2. A. H. Wessels (Bussum)—mevr. L. Molenaar (Nietfw- Vennep); 3. A. P. Timmerman (Schagen)—mevr. E. C. Schoorl—Keetman (Kolhom). Groeg E: l. Stam (Zaandijk)—mej. J. van Woerkom (Hoofddorp); 2. G. Oskam (Hoofddorp) De Wolves nog aan den kop Op de Kerstdagen zijn de Engelsche voet ballers in actie geweest. Den tweeden dag werden de returnwedstrijden gespeeld. Wol verhampton Wanderers kwam tegen Sunder land uit en door twee overwinningen behieÖd de club den voorsprong van vier punten. De lersehe international Doherty, die naar Huddersfield Town overgegaan zou zijn, heeft beide dagen nog voor Derby County gespeeld. Huddersfield Town is echter ook zonder Do herty van de laatste plaats afgekomen, die het aan Portsmouth heeft afgestaan, dat twee maal van de Arsenal verloor.- beide koeren met 20. Huddersfield is zelfs boven Leeds United gekomeu en staat in punten gelijk met Brentford (15). In de tweede divisie verloor Newcastle op nieuw van West Bromwich Albion, maar ook Birmingham verloor,'terwijl Manchester City zich met eenzelfde puntenaantal als Birming ham (30) aan hot hoofd plaatste. Manchester City heeft, bovendien twee wedstrijden 'minder gespeeld dan Birmingham. De resultaten van de op den Eersten Kerstdag gespeelde leaguewedstrijden Sn de eex-ste divisie luiden: Arsenal—Portsmouth 2—1; Aston Villa— Huddersfield 2—2; Blackburn—Blackpool T'I Bolton Wanderers—Manchester United 2—2; Chelsea—Preston North End 1—2; Everton— Derby County 4—1; Grimsby Town—Charlton Athletic 3—1; Leeds—Middlesborough 3—3; Shef field United—Brentford 6—1; Stoke City—Liver pool 2l; Sunderland—Wolverhampton 0—1. Donderdag werden de re turn wed strij den ge speeld met het volgend resultaat: Portsmouth— Arsenal 0—2; Huddersfield Town —Aston Villa 1—0; Blackpool—Blackburn Rovers 1—0; Manchester United—Bolton Wanderers 1—0; Preston North End—Chelsea 1—1; Derby Counly —Everton 5—1; Charlton Athletic—Grimsby Towr) 0-0; Middlesbrough—Leeds United 3—0; Brentford—Sheffield United 2—1; Liverpool- Stoke City 2—0; Wolverhampton Wanderers Sunderland 2—1. Haarlem—Neptunns wordt op 5 Januari gespeeld Tn districten 1 en 2 van den Kon. Ned. Voet. halbond zullen volgens de Sportkroniek op 5 Januari de wedstrijden gespeeld worden, welke op 15 December zijn uitgesteld. Haar lem speelt dan tegen Neptunus- en Storm vogels tegen Xerxes. Voetbalprogramnia voor Zondag bondag a.s. zal er vermoedelijk weer gevoet bald worden De K.N.V.B. heef', een inhaalpro gramma vastgesteld, dat als volgt luidt: District I, eerste klas: AJax—VSV. District n, eerste klas: Haarlem—DOS; Xerxes i—Stormvogels. District X, tweede Idas A: ZFC—RCTI; Alton. BoysWest Frlsla. Tweede klas B: Volendam ZVV; OSV—SDW. Derde klas: Halfweg—KW; DEM—QSC; IVV—Zandvoorlmeeuwen; scholen Ripperda. Vierde klas: DCOAB1M; CNEVlie gende Vogels; WE—EHS. Schoten—Ripperda op het E.D.O.-terrein De voor de bezetting van de bovenste plaats in de derde klas C belangrijke wedstrijd Schoten—Ripperda zal Zondagmiddag op" het terrein van EDO in het Noorder Sportpark worden gespeeld. Het bestuur van EDO heeft hierbij zijn welwillende medewerking ver leend. Sport in het kort VELSEN SPEELT TEGEN EDO. Velsen •peelt Zondga a.s. op eigen terrein aan de Kwee. kerslaan te Santpoort een vriendsohappelijken wedstrijd tegen dén eerste-klasser EDO. NIEUW WERELDRECORD GEWICHTHEFFEN. De wereldkampioen in het half zwaargewicht Grigori Novav vestigde tijdens Russische kam pioenschappen een nieuw wereldrecord voor tweehandig trekken met 137 kg. Zijn vorig re- verlieden maand gemaakt stop op 130 kg. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20.00, 23.00 Nieuws. 19.15 Nederlandsche componisten der lichte muze. 19.30 Ons Vrijzin nig Protestantsch Geloof. 20.05 Weerpraatje. 20.03 Sor.ate voor viool en piano. 20.30 De symboliek van onze Oudejaarsgebruiken. 21.00 Men vraagt, wij draaien. 21.30 Weekoverzicht. 21.50 Omroep orkest. 22.20 Jazz. 22.40 Avondwijding. 23.15 Sym fonisch concert HILVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 10.00, 20.00. 22.00 Nieuws. 19.30 Een wlnter- uitstapje naar de Alpen(gr.pl.) 19.45 Pater Ed. Ixu'feld. 20.05 Dwars dooi Frankrijk. 20.45 Kerst spel. 21.25 Omroeporkest. 22,20 „Wereldregeering, begin van een Gouden Tijdperk". '22.50 Yehudl Menuhln. 23.00 Klaas van Deeck. 23.30 Avond- ïlcniiiuag. Te Hoofddorp is een wedstrijd schoon tijden voor paren gehouden. Van links naar rechts mevrouw Schoorl-Keetvian, Barsingerhom; C. D. Timmerman, Schagen; mevrouw Rommelaar-Timmerman, En schede, die dezen dag het nationale kam pioenschap schoonrijden dames won; J. J. Blauw hoer, Middenmeer; mej. Schippers, Zaandam; G. Blauwboer, Kolhom; mej. Van Arkcl, Hoofddorp; A. Goedhart, Zaan dijk; mevrou w De. Jong-Fijnheer, Broek op Langendijk; C. Meeuwïg, Hoofddorp; mej. Molenaar, Haarlem en H. Wesselo, Bussum. —mej. L. de Hoog (Hoofddorp); 3. G. Blom (Hoofddorp)—mej. R. van der Mey (Hoofddorp). In Nieuwe Niedorp is het kampioenschap van Noordholland hardrijderij gehouden. J. H'ave- kotte, die eerste werd in de 500 meter en tweede in de 1500 en 5000 meter, werd kampioen; 2. M, Strijbls; 3. S. van Hoorn; 4. H. Buyen; 5. C. Scheer; 5. W. F.gas. Amerika wint den Davisbeker Handel met Italië wordt uitgebreid Een dezer dagen tot stand gekomen aan vulling van net handelsverdrag tusschen Nederland en Italië heeft het goederen' en betalingsverkeer tusschen beide landèn uitgebreid tot, de Nederlandsche overzee sche gebiedsdeelen. Tevens is een aantal nieuwe contingenten in het accoord opge nomen. De exportcontingenten voor fok- vee, groentezaden en gezouten haring zijn verhoogd. Voorts ligt een grootere export van aardappelmeel in het voornemen.' In dien mogelijk zullen ook consumptie-aard appelen gelevei'd worden, alsmede spiritus en cacaopoeder. De import uit Italië is hoofdzakelijk van belang voor de industrie. Ook zullen echter uit Italië enkele soorten groentezaden wor den ingevoerd, alsmede landbouwwerk tuigen, welke laatste evenwel uitsluitend bestemd zijn voor de overzeesche gebieds deelen. Voorts komt er citrusfruit, wijn en vermouth. Teneinde een vlot handelsverkeer te be vorderen, is overeengekomen, dat in het vervolg Nederlandsche exporten zullen worden toegestaan, indien daartegenover een gelijkwaardige import wordt gesteld. Import uit Italië kan in het algemeen bin nen het kader der contingenten geschie den, indien het prijsniveau der betreffende producten gunstig is. Emigratie naar Canada Er komt een bureau in Den Haag dat vergunningen verleent. Met ingang van 1 Januari zullen volgens een bericht uit Ottawa de bepalingen vóór emigratie naar Canada dezelfde zijn als voor den oorlog. De Canadeesche re geering zal in Den Haag, Parijs en Brussel bureaux openen, welke aan personen, die aan de gestelde voorwaarden voldoen, vergunningen voor emigratie zullen ver strekken. Een groote moeilijkheid voor emigratie is nóg het tekort aan scheepsruimte, maar officieele 'kringen te Ottawa ver klaren dat de situatie op dit punt beter wordt en dat 'een steeds toenemend aan tal plaatsen beschikbaar komt. De Cana deesche regeering neemt tevens maat regelen om den overtocht naar Canada van vluchtelingen en verplaatste perso nen, die nauw verwant zijn aan ingezete nen van Canada, te bespoedigen. Voor Europeesche immigranten zullen de voorwaarden voor vestiging in Canada dezelfde zijn als voor den oorlog. Zij moe- Amnesfie voor jonge nazi's De strijd om den Davisbeker tusschen Ame rika en Australië, welke in Melbourne wordt j- gespeeld, is reeds beslist. De Amerikanen"? "idbouwers Zijn die voornemens zijn hebben reeds een voorsprong van 3-0. welke' "nlr m den longj,™™ te beoefenen niet meer in te halen is. In de enkelspelen wonnen Schroder van Bromwich met 36, 6—1, 6—2, 0—6; 6—3 en Kramer van Pails met 8—fi, 6—2, 9—7. Jack Kramer en Ted Schroder sloegen de Australiërs J. N, Bromwich en Adrian Quïst in het dubbelspel met 62, 7—5, 6—4. De Amerikanen waren superieur door de service en volley, terwijl de Australiërs slechts bij vlagen in hun besten vorm speelden. In de eerste set verloren Kramer en Schroder geen enkele service en het was voornamelijk aan het schitterend volley-spel van laatstgenoem de t eda.nken dat ze in een ommezien met 40 voorstonden. In de tweede set braken de Australiërs door de Amerikaansche service en liepen uit tot 41. Daarna namen de Amerikanen de ser vice van Quist en haalden ze op tot 44. Het werd 55, maar toen braken de Amerikanen opnieuw door de service van Quist en ze liepen uit tot 7—5. In de derde set bereikten de Amerikanen hun besten vorm en wonnen met 64.i Amerika heeft de daviscup dus weer terug nadat het deze in 1939, de laatste maal dat hij vóór den oorlog verspeeld werd, aan Austra lië had moeten afstaan. Dé Australische spe lers Bromwich en Quist waren geen partij voor de geweldig hard slaande Amerikanen, die dan ook gemakkelijk de overwinning in straight sets behaalden. Bijster klopt Plattner De Haarlemmer C. Bijster is dezer dagen in eenige wedstrijden uitgekomen. Woensdag reed hij te Brussel voor den grooten Kerstprijs. een sprintnummcr voor amateurs, dal in zes. ritten trois verreden werd. Bijster won twee maal van den wereldkampioen Plattner in de 2e serie met een*half wiel en in de match trois met twee lengten. Den Franschman Sen sever klopte hij met groot verschil (twee lengsten). In den Belgischen kampioen Pauwels moest hij echter tot twee maal toe zijn meerdere erkennen. Het totaalklassement werd: 1. Pauwels; 2. Bijster; 3. Sensever; 4. Plattner. Kroone staat op winst In de derde partij van de beslissingsmatch óm het persoonlijk kampioenschap schaken van Haarlem, behaalde G. Kroone (H.S.G.) reeds in de opening (Siciliaansch in de voor hand) voordeel, H. Bouwmeester (De Rocha- de) behandelde de partij wat passief, waar door wits voordeel geleidelijk grooter werd en tenslotte tot materieel voordeel letdde: toren etl paard tegen Dame plus pion. In de afgebroken stelling staat Kroone op winst. Vandaag wordt in het clublokaal van De Rochade, Wijkgëbouw Molenaersh-aat, de vierde en laatste partij gespeeld. Bevoegdheid der prijzen- controleurs De directeur-generaal van de Prijzen ves tigt er de aandacht op, dat bewijzen van op sporingsbevoegdheid, afgegeven door den voormaligen „Gemachtigde voor de Prijzen", hun geldigheid hebben verloren. Alle opspo ringsambtenaren der prijscontrole zijn thans voorzien van een bewijs van opsporingsbe voegdheid, afgegeven en geteekend door den directèur-generaal van de prijzen. Indien van een bewijs van den voormaligen „Gemachtig de voor de Prijzen" wordt gebruik gemaakt zal dit waarschijnlijk onbevoegd geschieden. Men wordt verzocht hiervan onmiddellijk aangifte te doen bij den prijscontröledienst of de politie. ook in Canada den landbouw te beoefenen. Zij moeten gezond zijn en te goeder naam bekend staan en voldoende geld bezitten om zichzelf en hun familie te onderhou den tot zij zich hebben gevestigd. Behalve landbouwers en hun gezins leden zullen slechts verloofden van Cana- aeezen worden toegelaten. De schoenendistributie in 1947 Volgorde der nummers dezelfde als dit jaar. Het volgend jaar zal in dezelfde volgorde, waarin dit bij de vorige distributieregeling geschiedde, het eindcijfer van de tweede distributiestamkaart worden aangewezen ter verkrijging van een schoenenbon. Allé per sonen. die op het tijdstip van de cijferaanwij- zing den leeftijd van één jaar of ouder heb ben bereikt én wier stamkaartnummer op het aangewezen cijfer eindigt, ontvangen een schoenenbon. Men zal hierbij wederom vrij zijn in de keuze van een schoenenbon voor dames-, heeren- of kinderschoenen. De cijfer- aanwijzïng zal in de onderstaande volgorde geschieden: 3, 9, 6, 1, 8, 4. 0, 7, 2 en 5. Bovendien zal voor kinderen, die gedurende de periode, waarvoor deze schoenendistribu- tieregeling geldt, een der leeftijden van één tot en met veertien jaar bereiken, in de maand waarin «rij jarig zijn. een schoenenbon worden uitgereikt, welke uitsluitend bestemd is voor den aankoop van schoenen in de maat en de soort, welke voor het desbetreffende kind noodig zijn Ex-directeur van „De Telegraaf" gearresteerd De thans 40-jarige H. H., zoon van (Ien in den oorlog overleden eigenaar van het dagblad „De Telegraaf", die door de Duït- schers tijdens de bezetting als directeur van het blad werd aangesteld, nadat hij als gewonde SS-ër van het Oostfront was teruggekeerd, is door de PRA uit Alkmaar in een zeewaardige tweemaster, die bij Monnikendam gemeerd lag, gearresteerd. Hij was sedert de bevrijding van ons land onvindbaar, nadat hij reeds op. „Dol len Dinsdag" het hazenpad had gekozen. H. is al dien tijd in Nederland ondergedo ken geweest. Enkele rechercheurs stelden een onder zoek op de boot in. nadat de PRA een tip had ontvangen. Zij vroegen H., dien zij slapende in het vaartuig aantroffen, naar zijn papieren. Hij zeide Harrie de Leeuw te heeten en uit Soerabaj'a afkomstig te zijn en tijdens den oorlog in Nederland ondergedoken te zijn geweest. Een per soonsbewijs bezat hij niet. Toen hij met iemand uit de pers wereld werd geconfronteerd, die hem on middellijk herkende, viel hij door de mand. Het bekende bloedgroepteeken, dat iedere SS-er onder den arm is getatoueerd, had H. laten wegsnijden, waardoor op die plaats een duidelijk litteeken zichtbaar is. H. wilde probeeren met het schip naar het buitenland te ontkomen. Hij is overge bracht naar Amsterdam en daar opgeslo ten in het Huis van Bewaring. De opperbevelhebber van de Ameri kaansche bezettingstroepen in Duitsch- land, generaal McNarney, heeft op Kerst dag een boodschap tot de Duitsche bevol king van de Amerikaansche zönê gericht, waarin hij „zijn beste wenschen voor Kerstmis" aanbood. „Uw pad leidt door de sombere nalaten schap van het nazistische regiem en den aanvalsoorlog", zoo zeide MacNarney. .,U moet begrijpen, dat de huidige omstandig heden een direct gevolg zijn van de ver nietiging door den oorlog van rnensche- lijke en materieele hulpbronnen. Ik kan u verzekeren, dat de Amerikaansche troepen in Duitschland niet met wraakgevoelens bezield zijn en niet wenschen, dat uw hui dige moeilijkheden voortduren. Als wij de afgeloopen maanden de re vue lq,ten passeeren, kunnen wij zien, dat er groote vorderingen zün gemaakt op hét gebied van demilitarisatie en denazificatie. Ofschoon de vorderingen van uw eigen zui- veringsgerechtshoven niet geheel bevredi gend zijn, krijgen wU door uw verhoogde inspanningen gedurende de laatste zes we ken langzamerhand het vertrouwen, dat voortgang wordt geboekt bij den opbouw van democratische instellingen. Op economisch, industrieel en financieel terrein zijn de vorderingen niet zoo groot Ei- is nog steeds een tekort aan levensmid delen, steenkolen, transportmiddelen, grondstoffen en allerlei consumptie-goede ren. Ik moet eerlijk bekennen, dat deze uiterst onbevredigende economische-situa- tie in zekere mate verslechterd is, doordat de vier bezettende mogendheden zich niet gemeenschappelijk gehouden hebben aan het besluit van Potsdam, volgens hetwelk Duitschland als een economische eenheid moet worden behandeld. De zönale gren zen dienen alleen voor het aangeven van de bezettingsgebieden en mogen geen be lemmering voor het economische leven van Duitschland vormen. De Britsch-Amerikaansche overeenkomst tot fusie van de Britsche en Amerikaansche zones zal, zooals wij verwachten, de basis vormen voor het herstel van het Duitsche economische leven en tot het economisch evenwicht van Europa bijdragen. Het programma voor de Duitsche jeugd verloopt bevredigend. Er zijn vele aanwij zingen, dat de doelstellingen van het pro gramma verwezenlijkt worden". Tweeden Kerstdag is in de Turnlial te Amsterdam de jaarlijksche Steenwedstrijd gehouden. Mevrouw G. J. Heil-Bonnet (DOC) en M. J. Vos (Simson) wonnen de prijzen en hun namen zullen in de steen worden geplaatst. MacNarney deelde vervolgens mede, dat hij toestemming gegeven had voor een uitbreiding van de amnestie voor jeugdige personen, zoodanig dat nog 800.000 personen niet krachtens het zuiveringsrecht vervolgd kunnen wor den. Deze amnestie geldt ook voor per sonen, die voor meer dan 50% invalide zijn. Tenslotte gaf generaal MacNarney uit drukking aan zijn vertrouwen, dat het mee- tendeel van het Duitsche volk eerlijk streeft naar het tot stand brengen van een vredelievend en economisch onafhankelijk Duitschland. Groote kettinghandel in hout ontdekt Het Directoraat-Generaal voor de Prij zen deelt mede: Nadat bij den in November gehouden „prijzenslag" de Haarlemsche meubel detaillisten aan den tand waren gevoeld, heeft de Prijscontrole in de eerste helft van December een onderzoek ingesteld bij de te Haarlem gevestigde meubelfabrikan ten en houthandelaren. Bij den houthan delaar H. werd een uitgebreiden ketting- handel in hout ontdekt. De houthandelaar B. bleek houtvoorraden van fantastischer omvang te hebben achtergehouden, waar van een gedeelte reeds in den zwarten handel verdwenen was. Het restant, dat naar ruwe schatting nog voldoende is voor de fabricage van ongeveer 2000 huis- of slaapkamers, is in beslag genomen. B. i voorloopig in verzekerde bewaring ge steld. De houthandelaar G. te Amsterdam en zijh collega D. te Haarlem, bleken bij de verdere verhandeling van het reeds in den zwarten handel gebrachte hout ontoelaat bare winsten van ruim 21.000 en ruim 6.300 gulden te hebben gemaakt. Het on derzoek wordt voortgezet. Opheffing van den klecding- dienst voor gcrepatrieerden Er bestond tot dusverre voor gerepatrieer- den gelegenheid via de sociale afdeeling van den Repatrieeringsdienst, Wassenaarscheweg 24, Den Haag, geholpen te worden met klee ding. Daartoe waren er vier kledingmaga zijnen en wel in Amsterdam, Rotterdam, Til- burg en Zwolle, die gerechtigd waren tot kleedinguitgifte indien de gerepatrieerde in het bezit was van een machtiging van den Repatrieeringsdienst. Met ingang van 1 Januari zal de kleeding uitgifte aan repatrieerénden in Indië geschie den en de kleedihgdienst in Nederland wor den opgeheven. Tot 15 Februari kunnen ge- repatrieerden zich nog tot den Repatrieerings dienst wenden. Geïsoleerd door het ijs Wie dacht dat Urk, dat na de droogleg ging van den Nooroost-polder immers „vast land" -is geworden, geen eiland meer is, heeft het misschien in theorie aan het rechte eind, maar in de practijk is het Urk van heden nog evenzeer een eiland als vroeger. De strenge vorst heeft de om schrijving ..ivoormalig" van het „eiland" afgevroren en dè 4500 inwoners bevinden zich in het IJselmecr in een even groot isolement als de eilandbewoners van Ame land in de Waddenzee. Toch is Urk niet geheel door water (of zooals thans: door ijs) omgeven. Er zijn twee verbindingen met het vaste land, twee nog in aanleg zijnde dijken van on geveer 25 km lang, waarop echter door het ontbreken van een \yeg ieder vervoer voor alsnog onmogelijk is. Daar een regelmatig vervoer over het nog zeer onbetrouwbare ijs te veel risico's oplevert is Urk bijna volslagen van de buitenwereld afgesneden. Bijna. Want dicht langs den zuidelijken dijk spoedt zich iederen dag via Schokker haven een ambtenaar der P.T.T. over het ijs met een slede achter zich, waarop zich alle post bevindt. Dan zijn er nog de radio- 3. „Hela!" riep Panda. „Dat is mijn melk! Blijf af! Dat is van mij! „Gluk gluk", zei de vreemdeling„Excuseer! KloJcIdoJffcIofc. mmmm!" Een ogenblikje.... Glukgluk- klokldok.Voortreffelijk! Heb dank uoor een dronk, aardig kereltje! Zij maakt mij een ander persoonMmmm! Komaan, nu wij ons dusdanig hebben-verkwikt en nu onze magen zijn gevuld, stel ik u voor om verder te trekken. Gij zult er geen be zwaar tegen hebben, dat ik mij bij u aan sluit vermoed iJc?" „Ik heb helemaal niet gegetenriep Panda kwaad. „En je hebt ook mijn pi elk opgedron ken! .Ie bent een dief! Ik wil niets met. je te maken heb ben!" „Foei! foei!" zei de vreemdeling be droefd. Welk een taal voor zo'n grappig manneke!" Hij drukte peinzend zijn hoed op zijn hoofd en haalde Panda met een paar lange passen in. „Ik neem aan, dat het niet. uw bedoeling was mij te kvjetsen!" sprak hi/. „V/elnu, ik ben niet boos op u. Ik wandel met u op en zal u met enkele kwinkslagen en luchtige kout vermaken!" Maar Panda's humeur was bedorven. Zijn muug jeukte en hij had dorst, en een telefoonlijn die het contact „met het continent" onderhouden. Over deze laatste lijn, verklaarde de Urksehe burgervader, de heer Keyzer: „Wij houden ons voorloopig best". We hebben nog levensmiddelen vóór veertien dagen en gelukkig hadden, we ook al door de weerberichten een voorgevoel van wat ons stond te wachten. Door bemiddeling van het bedrijfsschap voor zuivelproducten hebben we een grootè zending blikjes gecondenseerde melk ont vangen, die reeds over de bevolking wor den gedistribueerd. We bezitten hier na melijk bij lange na niet voldoende koeien". „Hoe staat het met de tabak?" „Daar kan ik U helaas geen antwoord op geven," luidde het antwoord van den bur gemeester. „Ik moet u bekennen, dat ik er nog niet naar heb geïnformeerd. Dat komt omdat ik zelf niet-rooker ben." Sinds Vrij dag j.l. is Urk geïsoleerd. Tot dien dag toe wisten de krachtige motoren van de „Van Geusau", die regelmatig den dienst naar Kampen onderhoudt en van ijsbrekers was voorzien, zich nog een weg te banen door de zich steeds hooger voor den boeg op stapelende ijsschotsen. Maar Vrijdagavond raakte de boot na een moeizamen tocht van zeven uren juist voorbij den Ketelmond bij Kampen vast en zë is er sedertdien niet meer in geslaagd verder te komen. De passagiers konden een dichtbij gelegen stei gertje over het ijs heen bereiken en ook de vracht is van boord gehaald. De drinkwater-voor uitzichten zijn niet gunstig. Urk bezit geen waterleiding en de bewoners behielpen zich daarom met wa terbakken, die in iedere woning aanwezig zijn en waarin het regenwater wordt af gevoerd. Hoewel het water van het IJsel- meer niet zout meer is, blijft het voor consumptie-doeleinden nog volkomen ongeschikt. Moeilijk transport van een zieke. Op Eersten Kerstdag was een 30-jarige op het door de vorst geïsoleerde Urk zoo ernstig ziek geworden, dat haar leven slechts door operatief ingrijpen in een ziekenhuis gered kon worden. Pogingen van den burgemeester, een vliegtuig te charteren, hadden geen succes. Men be sloot daarop de zieke in een vrachtauto over den met ijs bedekten dijk van Urk naar Ramspol te vervoeren. Zeven inwo ners van Urk gingen mee om de auto, welke zeer langzaam over den 25 km langen dijk moest rijden, in liet rechte spoor te houden. De zieke kwam tijdig in het ziekenhuis te Zwolle en een onmid dellijk toegepaste behandeling kon haar het leven redden, Publiek gunt onderwijzers een hooger salaris Velen willen er meer belasting of hooger schoolgeld voor betalen De vraag, die het Nederlandsch Instituut voor de Publieke Opinie begin deze maand aan menschen uit alle deelen van het land en van alle rangen en standen gesteld heeft, luidt: „Wat vindt U: moeten de onderwijzers en onderwijzeressen in ons land een hooger salaris krijgen of niet?" 77 antwoordt: zij moeten een hooger salaris krijgen; 10 meent van niet; 13 weet het niet. Onder mannen en vrouwen, kerkelijke en politieke gezindten en de meeste andere groepeeringen waarnaiar men het publiek kan indeelen bestaat groote eensgezind heid. Steeds treffen de N.LP.O.-enauêteurs een groote meerderheid voor verhooging der onder wij zerssalarissen aan. Velen zijn bereid er meer belasting of hooger schoolgeld voor te betalen. Het Nederlandsch Instituut voor de Pu blieke Opinie vroeg namelijk: „Bent U be reid meer belasting te betalen, wanneer dat noodig is om de onderwijzers en onder wijzeressen behoorlijke salarissen te be talen?" 41 antwoordt: Ja; 39 Neen; 20 heeft er geen oordeel over. Op de vraag: „En meer schoolgeld beta len of niet?", antwoordt: 40 ja; 35 neen; 25 weet het niet. Iemand, die zelf veel verdient kan na tuurlijk het gemakkelijkst met salarisver- hoogingen voor anderen instemmen en eventueele financieele gevolgen ook beter dragen. Dit weerspiegelt zich ook in de antwoorden: Ondervraagden met laagste inkomens. Voor salarisverhooging onderw. 66 be reid meer belasting te betalen 28 bereid meer schoolgeld te betalen 30 Ondervraagden met lage inkomens. Voor salarisverhooging onderw.: 78 bereid meer belasting te betalen: 40 bereid meer schoolgeld te betalen: 41 Ondervraagden middenklasse. Voor salarisverhooging onderw!: 86 bereid meer belasting te betalen: 55 bereid meer schoolgeld te betalen: 51 Ondervraagden welgestelden. Voor. salarisverhooging onderw.: 89 bereid meer belasting te betalen: 57 bereid meer schoolgeld te betalen: 44 Nadruk verboden). Vonnissen Bijzonder Hof Dinsdag j.l. deed het. Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam uitspraak in de zaak tegen den Haarlemmer II. L., die ervan verdacht wordt in 1943 voor de Duitsche Marine geteekend te hebben. De'eisch van vijf jaar werd veran derd in één jaar Rijkswerkinrichting, waar van de helft voorwaardelijk. De vroegere liulplandwachter G. H. G., eveneens uit Haar lem, die volgens de tenlastelegging de spoor lijn Amersfoort—Apeldoorn tegen het einde van den oorlog had helpen bewaken, werd met 2'/» jaar Rijkswerkinrichting bestraft. De eisch was drie jaar. Op een gelijkluidende tenlastelegging veroordeelde het Hof den Haarlemmer H. V., conform den eisch, tot 2'/j jaar Rijkswerkinrichting, hetzelfde von nis werd uitgesproken tegen G. Z. uit Bloe- mendaal, die dienst zou hebben genomen bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", even eens conform den eisch. Op al deze straffen wordt de tijd, doorge bracht in preventieve hechtenis, in mindering gebracht. De vroegere H.B.S.'er uit Heemstede, die tijdens de bezetting volgens de tegen hem in gediende aanklacht, dienst nam bij de Waf- fen SS, en tegen wien één jaar voorwaardelijk was geëischt. werd Dinsdag tot zes maanden onvoorwaardelijk, door te brengen in een Rijkswerkinrichting, veroordeeld; bovendien hield ihet vonnis een halfjarige voorwaarde lijke straf in. Klachten uit Groningen De Kamer van Koophandel voor de pro vincie Groningen heeft een commissie voor het verkeer ingesteld, welke er naar zal streven, Se verbindingen met Groningen te verbeteren. Men acht verbetering van den treinen loop dringend gewenscht, vooral nu Gro ningen geen luchtverbinding meer heeft met Schiphol door den slechten toestand van het vliegveld Eelde. Indertijd zijn voor den aanleg van dit vliegveld groote sommen betaald door belanghebbende ge meenten en Kamers van Koophandel. De hoofd verkeersweg van Groningen naar het centrum van het land is de rijksstraatweg Groningen- Assen-Meppel- Zwolle-Amersfoort-Utrecht. Deze weg levert een groot tijdverJies op voor den automobilist, die zonder al te groote risi co's wil rijden. Men acht een specialen autoweg Groningen-Utrecht met vier rij banen noodig. Twintig inzittenden van een toestel dat zich op weg bevond van Londen naar Buenos Aires en bij Rio de Janeiro neerstortte, zijn gedood. De toestand van den eënigen overlevende is uiterst zorgwekkend. Gemeld wordt, dat het vliegtuig tegen de Tit- juca-bergketen, welke zich hoog boven Rio de Janeiro verheft, is gevlogen; twaalf uur na het ongeluk bereikte een reddingsbrigade, die zich in éen stortregen door dichte wouden een weg moest banen, de plaats des onheils. Met ingang van 1 Jan. 1947 zullen visa in het verkeer tusschen Frankrijk en Engeland zijn afgeschaft. De overeenkomst heeft betrekking op Groo t-Bri ttan nië en Noord-Ierland en het Fransche moederland en Algerië, doch niet op de overzeesche gebieden van beide landen. Gandhi zal in het begin van het volgend jaar een „wandeltocht" van dorp tot dorp onder nemen in Noakhali. Een district in Oost-Ben galen, waar in October ernstige ongeregeldheden tusschen Mohammedanen en Hindoes zijn voorge vallen. Het is zijn doei de vriendschap tusschen Hindoes en Mohammedanen te herstellen en de bewoners, die tijdens de ongeregeldheden hun doipen verlaten hebben, te overreden weer naar hun woonplaatsen terug te keeren. Vier personen werden ter dood veroordeeld, twee kregen levenslang, terwijl zeven anderen tot gevangenisstraffen van 3 tot 20 Jaar veroor deeld werden. De slaat ontvangt ongeveer 5 millioen 'francs schadevergoeding. Ter gelegenheid van het; Kerstfeest heeft de Paus den apostolisehen nuntius te Brussel op gedragen, aan het Belgische episcopaat een be drag van 500,000 francs te overhandigen voor de meest beproefde oorlogsgetroffenen, en vooral voor de kinderen. Gezien den grooten nood van de verwoeste gebieden der Ardennen, hebben kardinaal van Roey en zijn collega's gesloten deze gi(t bijna geheel aan de bisdommen Luik en Namen toe 1e wijzen Op 24 December heeft het hoofd van het Britsche departement voor Duitsche en Oosten- rijksche bestuursaangelegenheden, John Hyna, in het Duitsch een radiorede gehouden, welke zoowel door Londen als Hamburg ls uitgezonden. Hij verklaarde, dat de bezetters slechts één doel Duitschland nastreven: „Het scheppen van een nieuwen geesl "van democratie, die er borg voor blijft, dat Duitschland vrijwillig mei andere naties zal samenwerken." Hij ried den Duitscliers moed te houden. Een nieuwe periode van vrede en algemeen vertrou wen zou aanvangen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2