Uit de kinderjaren van de voetbalsport De rust op de Willem Barendsz is thans volkomen verdwenen Nacht-Express De gezondheid der Haarlemmers is goed Bestrijding van de baldadigheid en verwildering der jeugd IJmuiden Jiex JAeatec Place de la Concorde De buitenspel-val was toen ook al bekend Van bevriende zijde kregen we dezer dagen den jaargang 18891890 van een sportblad „Het Sportblad" geheeten ter inzage. Daarin lazen we zooveel inte ressants, dat ons een kijkje geeft op de voetbalsport, toen deze nog in de kinder schoenen stond, dat we dit onzen lezers niet willen onthouden. Allereerst zij vermeld, dat „Het Sport blad" van vóór ruim 50 jaar reeds flinke verslagen gaf. Hoe deze waren sa mengesteld, willen we met een stukje aan- toonen. Het betreft hier een deel van het verslag van „de match tusschen de „Rot- terd Voetbalclub Olympia" en de „Haag- sche Voetbal Vereeniging" gespeeld op Zon dag 17 November 1889 op 't Malieveld te Den Haag. De forwards van Rotterdam speel den goed samen hetgeen niet van de Haag- sche forwards kon gezegd worden. De Heer Noorddijk werkte wel flink, doch miste een paar maal een kans voor een goal; de heer L. Weinthal deed lang niet, wat we van hem gewoon zijn te zien, tot zijn verontschuldiging dient echter gezegd te worden, dat zijn linkerbeen niet geheel in orde was. Ook de heer Gisolf, anders zoo vol vuur, speelde dikwijls veel beter. Het backspel was bij de heeren Jay en v. d. Bosch in goede handen; ook de heer Piepers, als goal-keeper, kweet zich goed van zijn taak". Dit klinkt ons, lezers van sportverslagen, uit dezen tijd, nog niet zoo gek in de ooren, alleen dat „de heer" voor de namen dei- spelers zijn we niet gewoon. De meeste ver slagen uit dien tijd waren echter goeddeels een droge opsomming van alle belangrijke en minder belangrijke wapenfeiten. Men oordeele: Rust trapte uit naar den linker vleugel, die den bal vrij spoedig bij het Rotterdamsche doel bracht, Weinthal heeft den bal, doch van der Kolk is op zijn post, hij duwt den Amsterdamschen voorhoede speler van den bal, zendt den bal tot bij Lissone, waar Meijer hem overneemt en tot dicht bij het doel brengt; hij centert naar Braus, die hem er achter trapt. Na den uittrap van Beekman neemt Beltman den bal op, passeert naar Spillen, die daar op door Valcken aangevallen wordt en den bal naar Schuld Jr- trapt. Deze begint een fraaien dribbel mét Meijer, die hem naar van der Ende passeert. Doch J. Jurgens zendt met een harden schuiver den bal naar G. Rust, die met Rohling opwerkt en naar Spillen trapt. Droogleever Fortuyn schiet op hem toe en maakt zich er meester van, docht Jibben passeert langs Henri Rust naar Spiller en Weinthal". Zoo gaat dit verslag over den wedstrijd V.V. „Amsterdam" versus Rott. C. en F. C. „êoncordia" iwg geruimen tijd voort. Erg interessant kunnen we het niet vinden. In een verslag over den wedstrijd tus- echen de Amsterdamsche C. V. C. „Excel sior" en C. V. C. „Sparta" lazen we het volgende „critische verslag". „De aanvoex-der W. Schadd van Sparta mag ten eerste wel eens flink bij een- be kwaam voetbalspeler in de leer gaan om te-leeren bevelen, en om zijn spelers meer op één lijn en meer samen te laten spelen; !bij Sparta was hoegenaamd geen samen spel op te merken; de Spartanen, hadden voor hun aanvoerder geen ontzag. Aan voerder. Schadd was soms zeer vlug;_ maai bij moet zijn spèlers inprenten meer naar Ihem te luisteren; kalm, bedaard en nauw keurig spelen, meer den bal overgeven, wat meer drijven. (Hoe Schadd dit moet klaar spelen, overgeven en drijven, is ons een raadsel. Red.) Sparta heeft leden, die be paald goed kunnen worden, als zij de^re- gels van het voetbalspel maar in practiik brengen. De speler Groenewegen heeft de gewoonte om. midden in het spel en veld den bal op te nemen. Hoe lang zal het nog duren, voordat Groenewegen deze gewoon te heeft afgeleerd?" En de slotraad aan „Sparta" is: „De le den van „Sparta" moeten meer samenspe len, meer drijven -en den bal elkaar meer overgeven. Iets hebben wij reeds aan Spar- Oproep aan alle mijnwerkers De beheerder van de Staatsmijnen, dr. Sr. Ch. Tb ./Groothof];, heeft den volgenden oproep tot de mijnwerkers gericht; „Ons land en onze medeburgers hebben meèr kolen en meer gas noódig, nu de winter zoo streng inzet. Gij kent allen mijn garantie voor de accoorden. Zet dus alle wantrou wen opzij en slaat er uit wat gij kunt. Gij helpt ons land en onze medeburgers. Gij doet hiermede een goede daad." twee weken voor „weggesuften" chauffeur. G. R., de chauffeur, die op den Rijksweg AmsterdamDen Haag in October van dit jaar, een motorrijder had doodgereden, toen hij even was „weggesuft", is veroordeeld tot twee v/eken hechtenis en één jaar ontzetting uit de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen. De eisch luidde zes weken hechte nis. ta gewonnen: Zij heeft goede spelers, zij kunnen goed worden, wanneer zij zich wat kalmer houden en meer op één lijn spelen". Als dit geen stukje „duidelijke" critiek is, weten wij het niet. We willen dit eerste artikeltje besluiten met het citeeren van een stukje, waaruit blijkt, dat enkele spe lers toen reeds de buitenspélval probeer den te gebruiken, zij 't dan ook met nega tief succes. Vooral de backs waren, wat men noemt, slecht. Zij volgden een geheel nieuw systeem, nl. dit: de beide backs stonden pl.m- een vijftiental meters voor den goal, om te trachten de Haarlemsche spelers bui tenspel te zetten; wanneer de spelers zich ach tor den bal bevinden, kan er echter van buitenspel geen sprake meer wezen, de achterspelers worden bijna altijd gepas seerd en de keeper bevond zich plotseling tegenover minstens 3 a 4 voorhoedespelers van Haarlem. Hieraan is het te wijten waarschijnlijk, dat er door Haarlem zoo veel doelpunten behaald werden en voeg hierbij het aanhoudend mistrappen van de midden- en achterspelers. En inplaats van dit zooveel mogelijk te herstellen, bleven zij volharden om op die plaats te blijven staan.- Later gaf de heer Lissone, één der backs, mij als reden' op, dat hij zulks in Engelsche boekjes over voetbal gelezen had en dit nu trachtte in praktijk te brengen; m.i. zijn de achterspelers van V.V.A. niet geoefend genoeg om dit naar behooren ten uitvoer te brengen, hoewel het idee zeker lang niet kwaad is". m ëiÊmÊm Op het Kampereiland is thans de rietoogst in vollen gang. Veel riet wordt op het oogenblik bij den wederopbouio gebruikt. Het ijs vergemakkelijkt het werk van de Tietsnijders ten zeerste. British Born Club Te Haarlem is opgericht de British Born Club (B.B.C.), waarvan lid kunnen worden zij, die in Engeland geboren zijn. Op de oprich tingsbijeenkomst waren 43 dames en heeren aanwezig. Thans is het aantal leden reeds tot 100 gestegen. Het secretariaat is gevestigd Duinoordstraat 43. De B.B.C. organiseert op 28 December in restaurant Brinkmaan een Kerstfeest. Verder is er Tweeden Kerstdag in de Oud-Katholieke kerk aan den Kinder- hfuissmgel een speciale kerkdienst. Een dameskoor zal kerstliederen zingen. De speciale verslaggever aan boord van de Willem Barendsz" seint: Er wordt thans dag en nacht gewerkt; de rust aan boord is verdwenen, het is een gèhaast en gejacht, waarvan een gewoon mensch, die zoo'n bedrijf nog nooit van dichtbij heeft meegemaakt, versteld staat. Iedere ploeg werkt 12 uur achtereen met slechts korte onderbrekingen voor de schaft. Het is nu uit met de „ontspanning", zooals we die in de afgeloopen weken heb ben beoefend. Men gunt zich geen tijd meer om ochtendgymnastiek té doen. Dat komt later wel weer. De spieren worden nu los genoeg gehouden door den ingespannen, den geheelen mensch eischenden arbeid. Practisch wordt het nu geen nacht in deze streken, hetgeen er toe bijdraagt, dat alle zeilen worden bijgezet om in de uren die de bemanning in ploegen ter beschik king staan, zooveel mogelijk werk te ver betten. Het is een machtig gezicht als één der vangschepen zijn buit aan het moederschip overgeeft. De walvisch is langszij gebon den, het móederschip néémt hern" over en daar gaat de jager weer heen naar de vangstgrónden voor nieuwen buit. De ge vangen walvisch drijft nu achter het moe derschip aan, mét zijn staart wordt hij in de „slipway" (die we de Walvischstraat noemen) getrokken, de groote schaar wórdt er boven gebracht; de geweldige grijpers klemmen zich in het vleesch van den dik huid. dé groote stoomlieren, die zich mid scheeps hoqg boven het dek bevinden, be ginnen te draaien: de stalen kabels spannen zich en bijna statig komt nu de kolos van gemiddeld 70.00080.000 kg binnen. De visscherij-inspecteurs, die tot nog toe een gemakkelijk leven hébbén geleid, komen nu in actie, zij meten er mocht soms een ondermaatsche bij zijn! en verzamelen gegevens, indachtig aan de be palingen van de Internationale Walvisch- conferentie. Ondertusschen heb ik ge legenheid enkele details op te nemen. De harpoenen, die in het lichaam geschotèn zijn, staan soms krom, als teeken van den verwoeden strijd,"die zich tusschen vang- schip en slachtoffer heLft afgespeeld. De j,blauwe" zal meermalen hard, doch ver geefs, hebben gevochten om zich van zijn belager los te maken. De harpoenen zijn soms bijna geheel in het lichaam ge drongen. Nu is hét slachtoffer aan boord gezeuld en beginnen de flensers hun werk. Zij klauteren langszij en bovenop het gedoode dier, als dwergen op Gulliver. Zij hebben spijkerlaarzen' aan óm zich op de gladde huid van het monster gemakkelijk te kun nen bewegen. Het is alsof zij ruiken waar zich de afscheiding van spek en vleesch bevindt; want handig en ervaren steken zij-de messen er diep in om op even ver bazingwekkend snelle wijze de visch te „pellen". Bij den kop maken zij een gat in het spek en bevestigen daar een knevel, die met een tros verbonden wordt aan de stoomlieren. Opnieuw beginnen deze hun werk. Groote lappen spek van 15 meter en nog grootere lengte worden opgetrok- FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson 10) Weest u toch een beetje stil, ver maande ze mij. En, voegde ik er aan toe, ik heb de twee laatste jaren in Engeland doorge bracht en ben pas kort geleden hier uit Engeland gekomen voor een geheim zaak je, waar iedereen van op de hoogte is. Wij waren nu voor mijn hotel genaderd. U gedraagt zich als een kind, zei ze boos. Ik wist, dat het de waarheid was. Waar woont u?, vroeg ik, in deze buurt? Aan het Canal Grande. Bij mijn stief vader. Ik kan hier van de kade af een va- porette nemen. Dan breng ik u nog zoo ver weg. Misschien, dacht ik, en ik was het nog altijd, niet met mijzelf eens, misschien werkt zij ook wel zelfstandig voor de En gelsche regeering. Als zij eën jaar geleden hierheen gekomen is, dan was dat Onge veer bij het eigenlijke begin van den oorlog. Misschien is haar verhouding met Andreivs door haar werk voor den Secret Service ontstaan, en niet omgekeerd. Zij woonde dus aan het Canal Grande bij - haar stiefvader. Ik had Jane Howard met alle geweld bij een bepaald soort willen indeelen. Maar menschelijke typen, zijn. niet zoq gemak ken om door de mangaten op het dek in de ketels te zakken en daar verdere bewer king te ondergaan. De reusachtige kop van den visch wordt gefileerd. Niets wordt on gebruikt gelaten, want vrijwel alles kan ergens toe dienen. Het lichaam zelf wordt naar het andere gedeelte van het schip, het slachtdek, vóór de brug, gesleept en ontvleescht. De been deren worden onder dé stoomzaagmachine bewerkt. De ingewanden gaan overboord, de rest gaat de kookketels in Zóó weijkt de „Willem Barendsz". Voor 1946 lager cijfers voor sterfte, ook aan tuberculose De directeur van den Gemeentelijken] het aantal ziektegevallen is helaas nog niet Geneeskundigen Dienst te Haarlem, Dr. W. verminderd, Er zal een langdurige inten- Mr. P. van Driel burgemeester van Huizen Mr. P. van Driel te Haarlem is, met in gang van 16 Januari benoemd tot burge meester van Huizen (Het Gooi). De heer van Driel is een zoon van den heer A. van Driel, directeur van de Gem. Reiniging te Haarlem en eenige andere diensten, en ook van het Distributie kantoor. Mr. van Driel werd 23 November 1906 geboren. Hij studeerde aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Na eerst eenigen tijd de practijk als advocaat te hebben uit geoefend kwam hij in gemeentedienst te Haarlem als referendaris. Hij werkte aan, Sociale Zaken. Hij werd gedetacheerd in den Haag, waar hij werkte als waarnemend-secretaris- generaal van Ned. Volksherstel in den Haag, waar hij aan het hoofd stond van de afdeeling Sociale Zaken. De heer van Driel is Anti-Revolutionair. Hij bekleedt eenige functies in de A. R. Kiesvereeniging en in de Gereformeerde Kerk. MET DE FEESTDAGEN THUIS. Alhier is aarjgekomen de door Neder landers bemande stoomtrawler Polesië, om de opvarenden in de gelegenheid te stellen, de feestdagen in huiselijken kring door te brengen. Met den stoomtrawler Ita kwamen de opvarenden van een anderen Poolschen trawler. B. Smits, deelde ons mede, dat de gezond heidstoestand der Haarlemmers in het nu bijna verstreken jaar, weer goed is te noe men. In het algemeen is men de ongunstige gevolgen van de oorlogsjaren weer te boven gekomen. Dit blijkt ook wel uit het sterfte cijfer. Op het oogenblik zijn nog slechts de cijfers tot 15 December van dit jaar be kend. Dit aantal is 1123. In de laatste weken is het aantal overledenen omstreeks 20, zoodat het eindcijfer ongeveer 1165 zal worden. Daarbij komen dan nog de Haar lemmers die elders overleden zijn, maar dat is niet hoog. Aangenomen kan worden dat het sterftecijfer per 10.000 ingezetenen niet veel boven de 8 zal komen., In fJe vorige jaren was het sterftecijfer: 1&40: 9.8; 1941: 9.5; 1942: 10.4; 1943: 11.2; 1944: 12.4; 1945: 17.2. Gelukkig is ook het sterftecijfer aan tuberculose weer belangrijk gedaald. Tot 15 December was het 53. Daarbij komen nog de twee laatste weken van dit jaar, alsook de Haarlemmers die elders over leden. De stétftecijfers aan tuberculose waren in vorige jaren; 1939: 3.97; 1940: 3.47: 1941: 5.24; 1942: 4.56; 1943: 4.37; 1944: 539 en 1945: 11.75. Het cijfer voor 1946 zal vermoedelijk on geveer hetzelfde zijn als in de jaren 1942 en 1943. Daaruit kan evenwel geenszins de con clusie getrokken worden, dat er een einde gekomen is aan de groote stijging wat de tuberculose betreft, die in de laatste jaren van den oorlog werd waargenomen, want De Commissie voor de Geestelijke Volks gezondheid te Haarlem heeft al meer malen aandacht gewijd aan de bestrijding van de verwildering der jeugd. In den afge loopen zomer werden (via Volksherstel") maatregelen génomen dat meer speelgoed beschikbaar kwam, in de overtuiging, dat ook daarin een. krachtig wapen gelegen is om de kinderen op góede wijze bezig te hóuden, omdat de ervaring leert, dat zij als ze niets te doen hebben, licht tot ver keerde dingen komen. Helaas kon nog slechts op beperkte schaal in de behoefte aan speelgoed, dat.tegen redelijke prijzen te koop is, voorzien worden. Op den in geslagen weg zal worden voortgegaan. Er kwamen o.a. stelten en autopeds beschik baar. Thans zal nog worden onderzocht welke artikelen de jeugd het meest be geert. Breedvoerig werd nog gesproken over de vraag wat meer gedaan kan worden om baldadigheid en verwildering tegen te gaan. De overtuiging kwam naar voren, dat men moet trachten de belangstelling kelijk te verdeelen als bacillen en hun soorten. Men kan ze nu, eenmaal niet in het laboratorium onderwerpen aan een on derzoek en hun dan een etiketje met een beschrijving om den hals hangen. Maar door lnm schaduwzijden worden de menschen niet minder intéressant. En zoo bekeek ik Jane Howard, terwijl zij op de boot stapte. Ik keek haar na met wer kelijk gevoelde spijt, dat ik geen gelegen heid zou krijgen ooit de waarheid over haar te vernemen. Terwijl ik den korten weg naar huis wandelde, had ik waarschijnlijk wat min der wetenschappelijk getinte belangstel ling voor de heele zaak dan tevoren.'. Nog altijd rook ik een fijnen geur van jasmijn.' HOOFDSTUK VI. Den volgendèn morgen meldde ik mij om 9 uur bij kapitein Bonini. Nu liét hij mij een half uur wachten en toen hij verscheen, was hij in zijn ma rine-uniform. Die stond hem beter en hij maakte zoo méér indruk dan in de bont gebloemde kamerjas. De uitstekende, ele gante snit van de uniform maskeerde ge deeltelijk de slappe vleezigheid van zijn figuur. Ik verdacht er hem sterk van, dat hij een corset droeg. Men had mij met veel complimenten in een klein kamertje gelaten en hij kwam dadelijk op de kwestie, waar het om ging. ïk heb vergunning gekregen u tijde lijk in dienst te nemen, zoo lang tenmin ste als mijn particuliere secretaris nog afwezig is. Natuurlijk moeten uw papieren in orde zijn. Mag ik ze alstublieft even zien? Ik ben u onuitsprekelijk dankbaar, meneer, zei ik, het is werkelijk te goed van u, dat u zich voor mijn zaak hebt in- Uitspraak in drama in Haarlemmermeer Dinsdag wees het, Amsterdamsche Bij zonder Hof vonnis tegen een viertal verdach ten uit de verraad-zaak die. eenigen tijd ge leden voor dit Hof diende. C. N. D. en N. v. 'd. V. uit Nieuw-Vennep tegen wie de- doodstraf geëischt was, werden veroordeeld tot '15 jaar Rijkswerkinrichting met aftrek. Zij werden er beiden van ver dacht als hulpagent van politie te hebben, deelgenomen aan een doorzoeking van het erf van een boer uit de Haarlemmermeer op 8 September 1944, tengevolge waarvan een aan tal onderduikers en' wat vuurwapenen ont dekt werden. Drie der onderduikers moestén deze razzia met den dood bekoopen. D. v. W.. die het groepje menschen voor de executie bewaakt had en tegen wie zes jaar geëischt werd, werd conform veroordeeld. De 30-jarige J. J. V., die eveneens aan de onderzoeking heeft deelgenomen hoorde in dertijd 20 jaar tegen zich eischen en werd nu veroordeeld tot 12 jaar Rijkswerkinrichting met aftrek. der jeugd te winnen voor positieve waar den, waardoor vanzelf de aancjacht afge leid wordt van de negatieve. Er zal een enquête onder de. jeugd ge houden worden om te weten te komen voor welke onderwerpen zij zich in het bijzonder interesseert. Die onderwérpen zullen dan voor de jeugd behandeld worden, om op die manier te bereiken, dat het denken der jeugd in beweging gebracht wordt. De gedachte werd geopperd om die onderwerpen te behandelen vóór kleine groepen, liefst klassikaal. Daarbij werd gewezen op het bestaan van debatingclubs aan verschillende scholen. Het werd even wel betreurd, dat slechts een klein percen tage van de kinderen daarvoor belangstel ling toont. Voor de enquête zal de medewerking van de hoofden der scholen gevraagd worden. Dr. C. G. J. Bos stelde ift het licht, dat men vooral den psychologischen ondergrond van de verwildering der jeugd niet mag onderschatten. Hij ziet alle geestelijke en moreele verwording meer als een gevolg van de angst, die allen, maar niet het minst de jeugd, tijdens den oorlog hebben moe ten doorstaan. Deze - gemoedsuiting, de angst, is nog aanwezig ex. slechts een juis. inzicht in de onderhavige problemen zal de jeugd kunnen helpen. Naar, aanleiding van deze opmerking werd Dr. Bos uitgenoodigd een lezing'over dit onderwerp te houden voor het onder wijzend personeel, liefst schoolsgewijze, met welk voorstel de commissie haar in stemming betuigde. De Batavia cn de Medan gearriveerd In den eersten Kerstnacht zijn alhier uit Boston (V.S.) aangekomen de motortraw lers Batavia en Medan, die in Amerika werden aangekocht door een reederij on der directie van de heeren De Groot en Gouda. De schepen di*oegen reeds de I.Jmuider merken en hun nieuwe namen. Zij werden aan de Trawlerkade gemeerd en zullen voor de visseherij worden klaar gemaakt. sieve (en kostbare) bestrijding noodig zijn om de tuberculose weer terug te dringen tot het vooroorlogsche peil. Bijna alle haringloggcrs binnen De loggers, die van IJmuiden uit de ha ring visseherij uitoefenen, dat zijn die van Katwijk en IJmuiden, zijn op enkele na alle binnen. Een groot deel is naar de Kanaalvisschery geweest, waar de vang sten over het algemeen echter niet mee vielen. De meeste loggers zullen met de haring- visscherij ophouden en na Nieuwjaar weer op de trawlvisscherij gaan. Van Scbeve- ningeii is een aantal loggers op de Kanaai- visscherij gebleven. Ongeval door de gladheid De ruim 70-jarige weduwe S., die Dins dagmiddag voor de gevleugelde vrienden wat broodkruimeltjes in den tuin wilde Werpen en niet wist hoe glad het inmid dels was geworden, maakte een emstigenw val, waardoor zij een been brak. Zij is in het Antonius Ziekenhuis opgenomen. „suomi" naar de zaanstreek. De Hoogoven-Athletiekvereeniging „Suomi" gaat "Woensdag 1 Januari een bezoek brengen aan de Athletiekvereeniging „Zaanland" te Zaandam. Op dezen dag zullen beide vereenigingen voor de dames-leden handbal- en voor de heer en-leden voetbalwedstrijden organiseeren Havenstation weer in gebruik Een der meest geteisterde gebouwen na bij de Visschershaven was wel het Ha- venstatïon, van waar vóór den oorlog bijna alle visch werd verzonden. Bij het bom bardement op 28 Augustus 1944 is het gebouw zwaar beschadigd, zoodat het on bruikbaar werd. Reeds spoedig na de be vrijding werd met den wederopbouw een begin gemaakt. Ruim een jaar is men thans met de restauratie bezig en hoewel de kantoren nog niet geheel hersteld zijn, heeft men den vischhandel in staat ge steld, de visch voor het binnenland weer van het Havenstation te verzenden, waar van natuurlijk een dankbaar gebruik wordt gemaakt; alhoewel er door den. ge- ringen aanvoer nog geen spoor van de oude drukte terug te vinden is. Ierland gaat zijn vischgronden beschermen De regeering van Ierland (Eire) is van plan zich een oorlogsvloot aan te schaffen, waarvan een van de voornaamste taken zal zijn, de Iersche vischgronden te be schermen, die op een brutale wijze door buitenlandsche trawlers (Engelsche, Fran- sche enz.) worden afgestroopt. Drie kor vetten, de Borage, Bellworth en Oxlip, ge kocht van de Engelsche regeering, zijn te Devonport voor hun nieuwe taak ver bouwd, twee andere zijn besteld. Deze vijf schepen kosten 120.000 pond. Zij loopen 16 mijl en zijn uitgerust met twee vijf-ponder snelvuurkanonnen en eenige lichtere en hebben eveneens een in stallatie om mijnen te vegen. Zij zijn sneller dan eenige- trawler of drifter die in verboden wateren vischt en zij kunnen tevens de monden van de zalmrivieren bewaken. Mooie Engelsche reizen van een kotter De kotter IJM 23 was Dinsdag na een reis van vier dagen alhier aan clen afslag, met een vangst van slechts 50 manden visch. Tevoren had de kotter achterelkaar twee reizen op Grimsby gemaakt, met be sommingen van onderscheidenlijk f 6600 en 1' 4200. De alhier geloste, vangst bracht ruim f 1900 op. Vier Katwijker loggers zijn vóór de Kerstdagen met flinke vangsten tong in Grimsby aan de markt geweest. VOOR EEN KORT REISJE UITGEVAREN Een aantal trawlers, als de Oostzee, Rei ger en Condor, is Maandag en Dinsdag gaan varen, om vóór den Oudejaarsdag nog een kort reisje te maken. MARKTBERICHT VAN DINSDAG. Besommingen: Stoomtrawler: Isabel IJM 14 f 7282. Motortrawlers: KW 59 f 1883. KW 70 f 6065, KW 52 f 1211. Kustvisschers: IJM 23 f 1923, IJM 270 f 1341, IJM 343 f 14, KW 53 f 1115, KW 77 f 1414, UK 172 f 43. Vanaf heden t/m Woensdag 1 Jan. "47 de Nederlandsche filmster Dolly Mollinger en Albert Préjean in: Een vlotte muzikale comedio. City film. Toegang 14 jaar. (Adv.) Hij hief afwerend de hand op, een hand, die bij den eersten aanblik merkwaardi gerwijze op die van Andrews leek en toch weer volkomen anders was. Op den rug van de hand ontbraken de fijne, donkere haren. Zij vertoonde ook niet de lichte buiging naar boven van de breede vinger toppen; zij gaf niet dien indruk van ge vaarlijke zachtheid. Mijn familie, zei ik, zal dit Houdt uw mond maar, zei hij grof, en onthoudt u, dat als ik u aanstel, u" er niet bent om te kletsen maar om bevelen uit te voeren. Dus bleef ik op bevel zwijgen, terwijl hij mijn papieren doorkeek. Dat schijnt wel in orde te zijn, zei hij tenslotte onwillig. Ik nam de papieren van de marmeren 'tafel, waar hij ze neergeworpen had en stak ze in mijn zak. U kunt vandaag nog niet beginnen, zei hij, en morgén is het Zondag. Maandag om tien uur komt u hier om instructies te halen. Des middags gaat u naar Milaan en huurt daar in hotel Calleoni op mijn naam twee kamers. Dinsdagmorgen vroeg kom ik ook naar Milaan. De conferentie begint Dinsdagmiddag om twee uur. U moet daar met mij heen. Uitstekend. j Weet u iets af van marine-geschut? Wel iéts. Heel goed. Ik hoop, dat u er nog iets van bijleert. Intusschen laat ik hier een paar teekeningen voor u achter, die u maar eens bestudeeren moet. U kunt vanmorgen wel in deze kamer blijven. Als u klaar bent, legt u de papieren maar weer in deze lade. Behalve dat heb ik op het oogenblik niet meer voor u te doen tot Maandag tien uur. Begrepen? Zeker, meneer, ik dank u zeer, Hij beende de kamer uit. Blijkbaar had hij besloten, dat wij ieder onze rol tot het einde toe zouden spelen, opdat er geen flater zou worden begaan. Alleen op deze manier scheen hij zijn onrustig geweten te kunnen sussen en zfjn vrees om zich met vuil werk te bemoeien, te kunnen on derdrukken. De papieren, die hij voor mij achter gelaten had, had hij waarschijnlijk uit een of andere stoffige lade te voorschijn ge haald om een geloofwaardig' tintje te geven aan mijn „betrekking". Het we melde van de technische termen en zij handelden hoofdzakelijk óver'de moderne torpedo. Men had een oogenblik op de gedachte kunnen komen, dat zij verband hielden met het onderwerp van de komende conferentie, doch al spoedig zag ik, dat het alles uiterst oppervlakkig was. Kapitein Bonini scheen geen bijzonder verlangen te hebben mij meer dan mini male inlichtingen te verstrekken. Zorgvuldig keek ik den heelen rommel door en ik kon de verleiding niet weer staan op een pagina, waarop de auteur, kennelijk niet deskundig in deze materie, absoluten onzin had uitgekraamd, een noot ter correctie aan te brengen. Daama verliet ik het huis en ging terug naar het hotel om daar weer tijdig te zijn voor het sobere middagmaal Ik wist niet wat ik met den leegen mid dag moest beginnen. De lucht was nog altijd bedekt en de lagunen zagen er lang niet vriendelijk uit. Andrews had er eens op gezinspeeld, dat het beter was mij al leen in de onmiddellijke nabijheid van mijn hotel op te "houden. De conversatie- zalen waren echter wat erg toegankelijk en mijn slaapkamer was mij tc eenzaam en te vervelend. Op dit oogenblik kon ik de eenzaamheid niet verdragen. Ondanks SCHEEPVAART Mij. Nederland. Joh. van Oldenbamevelt, 31 Dec. van Gibraltar naar Amsterdam. Salawati, 10 Dec. te Batavia. Sumatra, 18 Dec. van Boston naar Ned. Indlë. Tabfan, 23 Dec. van Suez naar Ned. In die. K. N. S. M. Rossum, 20 Dec. te St. Thomas. Prins Willem 4, 21 Dec. van'Punta Cardon. Primo 21 Dec. van Paramaribo naar Trinidad. Orestes, 23 Dec. te Amsterdam. Sluyvesant, 23 Dec, te LissabonTjlpondok, 23 Dec, te Vlissingen. Nada, 24 Dec, te .Amsterdam. Ary Scheffer, 23 Dec. te Amsterdam. Velsen, 24 Dcc, te Amsterdam. Deo Duce, 24 Dec. te Amsterdam. Caribia, 23 Dec. varv Amsterdam naar Kopenhagen. Dundee, 23 Dec. van Gibraltar naar Barcelona. Orpheus, 24 Dec. te Rotterdam. Bureau Wijsmuller. De sleepbooten Soeglo, Beatrix en Margriet, slepende liet Juliana droogs dok van Curagao naar Soerabaja, bevonden zich op 23 Dec. op 3 gr. 34 min. Noord en 85 gr. 48 min. West. Groote Vaart. Antonia, 20 Der. van Hong kong naar Singapore. Eemdijk, 21 Dec. van Ba tavia te Penang. Jobshaven, Grand Bassam— Amsterdam, 21 Dec. van Las Palmas. Keilehaven, van Landana naar Amsterdam, passeerde 22 Dec. Dungeness. Larix, 22 Dec. van Luiea te Dakar. ■Lekhaven. 20 Dec. van Antwerpen te Buenos Aires. Limburg, 21 Dec. van Kaapstad te Port Elizabeth. Macoroa, 20 Dec. yan Curagao te Lis sabon. Madoera, 22 Dec. van Amsterdam te Ba tavia. Mapla. San Francisco—Calcutta, 22 Dec. van Victoria (BC). Overijsel, BombayVancou ver, 20 Dec. te Karachi. Rossem, Paramaribo- Amsterdam, 21 Dec. van St. Thomas. Salawti. 19 Dec. van Amsterdam te Batavia. Stad Maassluis, van Antonio—Amsterdam, passeerde 21 Dec. Balboa. Arakan, New York—Java, passeerde 22 Dec. Gibraltar. Tawali, Vancouver—Colombo, 21 Dec. van Basrah. Weltevreden, Rotterdam- Java passeerde 21 Dec. om 9 uur Pertm. Adinda, 15 Dec. van Cebii te Balik Papan. Agatha, 14 Dec. van Balik Papan naar?. Bessa (KNSM), 10 Dec. van St. Michaels naar Plymouth. Kleine Vaart: Aldebaran, 19 Dec. van Midd- lesbro te Kingslynn. Audacia, 23 Dec. van Lissa bon naar Bristol. Beta, 23 Dec. van Faro te Lis sabon. Bprelli, 23 Dec. van Antwerpen naar Oslo. Brihda, 23 Dec. van Grimsby naar Sheer ness. Cascade, 23 Dec. van Rouen naar Lissabon. Duiyeland, 22 Dec. van Rotterdam te Leith. Elisabeth (Vermaas), 24 Dec. van Boston (L) te Goole. Erna, 19 Dec. van Limfjord te Grimsby. Evertsen, 23 Dec. van Emden te Beness, Fidu-. cian, 18 Dec. van Turds naar Catania. Haskcr- iand, 22 Dec. van Rotterdam te Kingslynn. Hat 4, 23 Dec. van Gothenburg naar Boulogne. Helle- voetsliüs, vertrekt 24 Dec. van Rotterdam naar. Londen. Jacoba, 19 Dec. van Grimsby naar Sheerness, Lena. 16 Dec. van Catania te Genua. Oise, 21 Dec. van Parijs naar Rotterdam. Rapid, 22 Dec. van Rouen naar Londen. Rika, 24 Dec. van Goole naar Queensboro. Taurus, 24 Dec. van Goole naar Londen. Virgo, 24 Dec. van Bos ton (L) naar Strood. Westlaan. Blyth—Londen, passeerde. 19 Dec. Flamboro Head. Wim, 22 Dec. van Delfzijl te Emden. Sleepbedrijf. De slbt. Wille Zee met rots- breker „Ham 906" van Kaapstad naar Marseille bevond zich 23 Dec. 4' 00" N. en 12' 23" W. het feit, dat nu alle voorbereidingen ge troffen waren en zelfs de kleine kleinig heden zich afwikkelden volgens het vast gestelde plan, voelde ik mij nu het tijdstip van de conferentie naderde, allesbehalve op mijn gemak. Mijn slechts tijdelijk inge slapen verbeelding begon mij allerlei din gen voor te goochelen, die op het laatste oogenblik nog verkeerd konden gaan. Er konden wel voorwaarden aan de deelne ming verbonden zijn, waarvan kapitein Bonini niets afwist. En ik was immers heelemaal geen ervaren spion. Dan was 't opk nog heel goed mogelijk, dat ik als secretaris van minder dingen op de hoogte zou worden gebracht dan de mannen van de wetenschap. Op deze wijze zou het be langrijkste mij misschien ontsnappen. Als ik mijn neus overal in stak, zou ik onge twijfeld de aandacht op mij vestigen en dat was nu juist hetgeen ik moest ver mijden. Met eeriigen galgenhumor herin nerde ik*mij, dat ik op school al altijd be trapt was als ik spiekte. Het leek mij bijna verdacht zoo gemakkelijk als alles in deze afgeloopen dagen was gegaan. Ik besloot een lange wandeling door de stad te maken, desnoods op gevaar af, dat ik mij daarmee Andrews' misnoegen op den hals zou halen. Om ongeveer drie uur verliet ik het hotel, stak in de „traghetto" het Canal Grande over in de buurt van den sierlijken koepel der Santa Maria della Salute en zwierf door de achterbuurten om het ghetto heen, zoodat ik in de buurt tegenover het station verzeilde. Om half zes keerde ik terug en kreeg de boodschap dat er in dien tusschentijd iemand voor mij had getelefoneerd. Toen ik op mijn kamer was, .maakte zich eeti niet te on derdrukken gevoel van spanning van mij meester. Ik ging vroeg naar de eetzaal en hoopte maar, dat alles goed terecht zou komen. Of begonnen nu de moeilijkheden? Ik was juist bezig mijn gruyère te ver orberen, toen de kellner naar mij toe kwam en zei, dat er iemand voor mij aan de telefoon was. Bij den uitgang van het hotel waren drie telefooncellen. Men wees mij er een van. De hoorn was van den haak genomen. Hallo? zei ik. Signor Bottari? Het was een vrou wenstem. Daar spreekt u mee. Na het diner zult u een gondelierc vinden bij den zij-uitgang van het hotel. U kunt hem herkennen aan een witten halsdoek. Als u met hem meegaat, brengt hij u hierheen. Klik Met wie spreek ik?, vroeg ik. Hallo! De verbinding was verbroken. Langzaam ging ik de cabine uit. Het was dwaas om onnoodige vragen te stel len. Het gebroken Italiaansch was ge makkelijk genoeg te herkennen geweest. Er waren, nog wel meer gewichtige vragen geweest, die ik had kunnen stellen. Maar ik zou zonder twijfel hetzelfde antwoord hebben gekregen. Ik ging terug naar de eetzaal. Na het diner, had zij gezegd. Ik was er bijna mee klaar. Maar het was pas even over zevenen. Ik moest dus nog een beetje geduld hebben. Signor Bottari?, vroeg de gondeliere. Het was een groote, jonge kerel met een blonde kuif en van een duidelijk Noord- Italiaansche type, zooals ik ze graag mag. Dat hij er was, stelde mij instinctief ge rust over de mogelijkheid, dat ik in een val zou kunnen loopen. Een zorgvuldig nagebootste stem, een gond.eltocht in het donker, een onverwachte slag óp het hoofd, een plons in hot donkergroene water,..,., JVordfc vervolgd!

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3