Tante Z.R.D.-boot ging buiten haar boekje Visscherij Snufjes Spannende geschiedenis uit den oorlogstijd Verleende hulp bij de berging van een Duitsche voorpostenboot Dat het met de Z.R.D.-booten, de hulp- schepen van den door de Duitschers op gerichte Nederlandsche Zeereddingsdienst niet heelemaal in orde was en het goed gezien was van de Britsche admiraliteit, deze schepen niet als Roode-Kruisvaartui- gen te erkennen, ondanks het feit, dat zij de vlag van het Roode Kruis in top had den, blijkt wel uit het volgende verhaal, dat wö aantroffen in het Kerstnummer 1946 van „De Reddingboot", het Mede delingenblad van de Noord- en Zuid-Hol- landsche Redding Mij. In den nacht van 10 op IX September 1942 werd een Duitsch convooi, dat om de Noord koerste, aangevallen tusschen Texel en Terschelling. Felle flitsen van mondingsvuur, pijlsnelle bundels licht spoormunitie, het blaffen van Oerlikons en zwaarder geschut: De Terschellings wisten wel wat dit be- teekende! In den vroegen ochtend van 11 September werden de motorreddingbooten „Brandaris" en „Jhr. H. J. Ortt", liggende in de haven van West Terschelling, ge alarmeerd. Eenige uren later kwam de „Ortt" binnen met 13 zwaar gewonde Duitschers en één lijk; alles wat er over was van de bemanning van een Duitsche voorpostenboot. waarvan het voorschip door een torpedo was weggeblazen. Dien zelfden dag werd te Den Helder een be schadigde Britsche motor-kanonneerboot binnengebracht. Schipper C. Bot van de .JDorus Rijkers" rapporteerde ons, dat de ZRD 5, een onder Roode Kruisvlag varend schip van den door de door de Duitschers opgerichten „Nederlandsche Zeereddings dienst", samen met een Duitsche voor postenboot de berging had verricht. Deze overtreding van de Geneefsche Conventie in zake het gebruik van Hospitaal schepen werd direct aan het Nederlandsche Roode Kruis gerapporteerd, dat het. toezicht uit oefende op den Zeereddingsdienst. De door het Roode Kruis ingediende klacht had succes. De ..marinebefelshaber in den Nie- deiianden" betuigde in een brief van 3 October 1942 aan het Roode Kruis zijn leedwezen over het onjuiste gebruik van de ZRD 5 en trok dit schip uit den dienst der hospitaalschepen terug om herhaling te voorkomen. Laten wij nu zien wat Peter Scott (Luit. ter zee Peter Scott, zoon van den Zuid- poolvorscher Sir Robert Scott) te vertellen heeft over de actie in den nacht van 10 op 11 September 1942. Twee M.T.B.'s en drie M.G.B.'s (motorgunboats) onder Commando van Luitenant ter Zee P. G. C. Dickdns verlieten in den avond van 10 September hun 'basis te Lowestoft ten einde een Duitsch convooi aan te vallen, dat voor Texel was gesignaleerd. De tac tische samenwerking van de M.T.B.'s, wier höofdwapen de torpedo was en de met een groot aantal automatische kanons uit geruste mo'tor-kanonneerbooten, had suc ces. Een koopvaarder en vermoedelijk een der escorteurs (de bemanning van de „Jhr. H. J. Ortt'' ervoei dat dit geen „vermoe den", doch zekerheid was) werden rustig sabon naar Tunchaf. Aruba, 24 Dec. vaii Curasao getorpedeerd, terwij] de motorkanonneer- booten onder Luitenant ter Zee E. D. W. Leaf de noodige verwarring stichtten. Intusschen waren verscheidene E-booten (Duitsche motortorpedobooten) in actie voor de Britsche kust; een groep was, toen zij terugtrok, opgevangen door een drie tal M.GJB.'s onder commando van Luite nant t. z. J. B. R. Horne. Negen tegen vier. De M.G.B.'s joegen de Duitschers in Oostelijke koers achterna; onophoudelijk blaften de Oerlikons. Luitenant t. z. E. M. Thorpse lag met vier M.GJ3.'s voor de Nederlandsche kust te wachten en volgde in spanning de seinen waarmede de Horne d<? positie van don vijand bekend maakte. Vermoedelijk zouden de E-booten hem enkele mijlen om de Noord passeeren. Als een, ver in het cricketveld staande fielder verbeterde hij zijn positie en wachtte tot dat de „bal" hem zou bereiken. Intusschen begon het te dagen; Home's motorkanon- neerbooten hadden tengevolge van ge- vechtsschade vaart moeten verminderen, zoodat zij hun buit uit het oog verloren. De plaats waar Thorpe lag te wachten was blijkbaar het afgesproken rendez-vous voor de E-booten. Twee groepen waren reeds gearriveerd en toen Thorpe in vol daglicht den vijand verkende, bleken er negen E-booten te zijn. Negen tegen vierHet artillerieduel begon. De M.G.B. 335 werd spoedig getroffen in de motorkamer en raakte in brand. Nog twee M.G.B.'s kregen treffers, doch ook de vijand kreeg klappen te incasseeren. Doodsstrijd van de M.G.B. 335 De E-booten ontvingen intusschen ver sterking van een derde groep; als jacht honden lagen niet minder dan twaalf E- booten in een halven cirkel op ongeveer 500 M. afstand rond de wrak geschoten M.G.B. 335. die echter heftig bleef door varen. Het aantal gewonden aan boord steeg; de boot raakte in brand en do situ atie leek hopeloos. Op dit moment besloot Luitenant t. z. Thorpe een stoutmoedige reddingspoging te ondernemen. Terwijl twaalf E-booten hem bij vol daglicht op korten afstand met razend vuur bestook ten. bracht hij zijn boot langszij van de M.G.B. 335, nam het meerendeel der over levenden over en trachtte bij het wegva ren de hulpelooze M.G.B. met granaat- schoten op de waterlijn gericht tot zinken te brengen. Dit mislukte. Thorpe bleef gedurende zeven minuten langszij, doch twee der seiners in de D.T. hut zagen geen kans aan dek te komen omdat er brand woedde in de kaartenkamer. Zij vielen, evenals de zwaar beschadigde M.G.B. 335 in Duitsche handen. Het is deze boot, die door de ZRD 5 en een Duitsche voorpostenboot werd geborgen. Luitenant t. Zee Thorpê ontving, on danks den ongelukkigen afloop van dit gevecht, voor zijn prachtig staaltje van heldenmoed de Distinguished Service Or der (D.S.O.). Kolendampvergiftiging op de Bruinvisch Sedert het voorjaar ligt na haar stran ding de Bruinvisch een stoomtrawler van „De Marezaten", eenzaam op het Texelsche strand. Eenzaam, maar toch met geheel ver laten, want er is steeds een wachtsman aan boord, om „een oog in bet zeil te hou den. Men is onlangs begonnen met ber gingspogingen en dus is er bergingsmate riaal aan boord, waarop gepast moet wor den en van den trawler zelf zou wellicht ook nog wel wat te halen zijn De stranding geschiedde zonder ongeval len, daar de geheele bemanning gered kon worden. Maar toch had deze scheepsramp, al was het dan ook indirect, bijna een slachtoffer geëlscht. Toen namelijk een dezer dagen de schipper aan boord van zijn gestrand schip kwam vond hij den wachtsman, den machi nist S., wonende alhier, in het achterlogies bewusteloos bij de kachel liggen. Nadat de schipper den bewustelooze, die klaarblij kelijk door kolendamp vergiftigd was, naar buiten had gedragen, haalde hij hulp, waar na het slachtoffer naar een ziekenhuis werd overgebracht. De toestand leek eerst ernstig, maar later is eenige verbetering ingetreden. SCHEEPVAART K. N. S. M. Aardenburg, 23 Dec. van Algiers naar Gibraltar. Kemphaan. 23 Dec. te Oporto. Tjïpandok, 24 Dec. te Amsterdam. Roelf. 25 Dec. te Amsterdam. Oksywie, 25 Dec. te Amsterdam. Carmelfjell. 26 Dec. te Amsterdam. Uno, 25 Dec. van Rotterdam naar Gibraltar. Stureborg, 26 Dec. te Rotterdam. Euterpe, 26 Dec. te Rotterdam. Jupiter, 25 Dec. te Paramaribo. Van Oslade, 26 Dec. te Paramaribo. Stuyvesant, 24 Dec. van Lis- THALIA brengt deze week de beroemde Zwilsersehe film ..Marie-Louise", een ge schiedenis uit den tijd, toen de Duitsche legers de Marne naderden. Bij de bevolking van Rouaan, die overhaast de vlucht moest ne men, was ook Madame Fleury met haar twee kindertjes. Marie-Louise en Pierre. Op een klein station in Zwitserland staan een jong meisje en een onderwijzer om de kinderen te ontvangen, die in bet land, waar vrede heerscht, eenige maanden zullen door brengen. In het gezin van de pleegouders van de kleine Marie-Louise zijn echter mazelen uitgebroken, zoodat niemand voor haar aan wezig is. Getroffen door het zielige gezichtje vart de kleine, besluit de leidster, Hedi Rüegg, haar zelf mee te nemen, hoewel dit vele be zwaren met zich brengt. Hoe men op den duur deze bezwaren overwint en hoeveel Marie- Louise op het spel zet om, als zij terug moet naar Frankrijk, toch weer bij haar vrienden te komen, wordt op aangrijpende wijze uit gebeeld in deze rolprent De dialogen zijn af wisselend In het Zwitsersch en in "t Fransch Agenda voor Velsen ZATERDAG 28 DECEMBER. Thalia: 7 en 9.15 uur: „Marie-Louise". Rex: 7 en 9 uur: „Place de la Concorde". De Pont: 3 uur- „Land zonder Wet". ZONDAG 29 DECEMBER. Bioscopen: zelfde programma. Voorstellingen: Thalia 2.30, 4.30, 7 en 9.15 wur. Rex: 3, 7 en, 9 uur; De Pont: 2-30 en 3 u. naar Cristobal. Bessa. 25 Dec. te Plymouth. Lo tos, 24 Dec. van Paramaribo naar Trinidad. Stad Maassluis, 23 Dec. van Cristobal naar Curasao. Nederland. Joh. van Oldenbamevelt, 24 Dec. van Southampton over Hamburg naar Amster dam. Philips Wouwerman, 24 Dec. van Honolulu naar Vancouver. Joh. de Witt, 24'Dec. te Suez. Roepat. 36 Dec. te Colombo. Manoeran, 24 Dec. te Manilla. Vinke en Co. Hilversum, 23 Dec. St.. Vincent gepasseerd. Loppersum, 24 Dec. te Ouessant. Aalsum, 26 Dec. van Rotterdam. Holl. Afrika H)u. Govert Flinc'k, 24 Dec. te Lorenzo Marques, Dubrovndk, 25 Dec. van Kaap stad naar Antwerpen. Oceaan. Phrontis. 17 Dec. te Singapore. Ma- lampust 17 Dec. te Singapore. Polydorus, 23 Dec. van New York voor Straits en Indonesië. Groote Vaart. Adinda, 17 Dec. van Balik Pa pan naar Singapore. Agatha, 13 Dec. van Balik Papan te Batavia. Agioi Victoi*es (charter). Rot terdam—Br. Indië, 24 Dec. te Colombo. Al da bi, RotterdamZuid Amerika passeerde 26 Dec. Dadeca. Alphard. 24 Dec. van Rlo de Janeiro n. Bahia. Atlantic Sea (charter), 24 Dec. van Mon tevideo te Buenos Aires. Atlanticwlnd (charter). Rotterdam—Oost Azië, 25 Dec. te Marseille. Bons, ventura, (charter) AntwerpenZuid Amerika, passeerde 25 Dec. St. Vincent. Clavella, 21 Dec. van Karachi naar Atoadam. Corilla, 20 Dec. van Bahrein te Suez. Eindhoven (ex „Ginheim"), 24 Dec. om 16 uur van Londen ie Rotterdam. Gaas- terkerk, New York—Antwerpen, passeerde 23 Dec. Vlissingen. Kleine Vaart. Algarve, 26 Dec. van Rotter dam te Rouen. Atmegiena. 24 Dec. van Stettln te Delfzijl. Biervliet, 26 Dec. van Cork te Dublin. Birmingham, 26 Dec. van Harlingen naar Goole. De Ruyter, 25 Dec. van Emden te Grangemouth. Elisabefh, 25 Dec. van Goole naar Queensboro. Everteen, 24 Dec. van Boness te Grangemouth. Gaasterland, 26 Dec. van Blyth te Londen. Glas haven. 2S Dec. van Kopenhagen naar Rotterdam. Keizersgracht. 25 Dec. van Zaandam te Helsinki. Kaap Tal-ga, 24 Dec. van Aarhus te Middelfahrt. Leuvenhaven. 24 Dec. van Rotterdam te Kopen hagen. Mr. Linthorst Homan, 24 Dec. v. Oporto naar Rotterdam. Mul an, 25 Dec. van Goole naar Plymouth. Njord. 23 Dec. van Lissabon naar Rot terdam. Omlandia 1 24 Dec. van Faro naar Viana de Castilo. Rolf, 23 Dec. van Gothenburg te Le Havre. Sambre, 25 Dec. van Parijs naar Rotter dam. Sea-ham, 27 Dec. van Blyth te Londen. Veenenfburgh, 24 Dec. van Rotterdam te Middles- bro. WalenburgJi, 26 Dec. van New Port (Mon) te Stockholm. MARKTBERICHT VAN VRIJDAG. Aangevoerd werden 2000 kisten versche visch De trawlers besomden 34.600 Verdere besommingen: motorloggers: KW227 f3360. KW89 f 1860, KW108 f 1260, KW169 f 3430, KW 173 f 2940: kustvisschers: KW94 f 2934, HD18 f877, IJM221 f 1646. PREDIKBEURTEN IJMUIDEN. Nieuwe Kerk. Ned- Herv. Gemeente. 10.30 u.: Ds. J. v. d. Berg: 7 u.: Dr. H. v. d. Loos. Jeugddienst. Nieuwe Kerk, Ger. Gem. 9 u-r Ds. J. v. Buuren; 3.30 u.: Ds. S. E. Wesbonk. Christ. Ger. Gem. 10 u.: Ds. A. Zwiep; 4 uur: Ds. A. Zwiep- Oud-Katli. Kerk. 10 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils. 10 u.: Heiligingssamen komst; 7.30 u.: Verlossingssamenkomst. Leider: Maj. v. Dalen, van Amsterdam. Geref. Kerk K.O. 31. 10.30 u.: Ds. Zijlstra 5.15 u.: Ds. van Eemdijk. IJMUIDEN-OOST. Goede Herderkerk, Ned. Herv. Gemeente. 10.30 uur: Ds. J. v. d. Wiel- Goede Herderkerk, Ger. Gem. 9 uur: Ds. S. E. Wesbonk: 3 uur: Ds. J. v. Buuren. Vrije Evangelisatie. 3 uur: de heer H. de Wilde uit Bloemendaal. SANTTOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 u.: Ds. Johs. Bronsgeest. Ned. Herv. Kapel. 5 u.: Ds. G. Koch. Ger. Kerk. Enschedélaan. 9-45 uur: Ds. A. Verschoor: 5 u.: Ds. A. Verschoor. VELSEN. Ned. Hem. Kerk. 10 uur: de heer K. Zwitser: 7 uur: School Langeveld- straat, Ds. Joh. Bronsgeest. Ger. Kerk. (Koningsweg). 10 uur: Ds. A, C. v. Nood; 4.30 uur: Ds. A. C. v. Nood. Kerstverrassing voor ouden van dagen Het kerkkoor der Ned. Herv. Gemeente van IJmuiden-Oost heeft zelden aandachtiger ge hoor gehad dan Dinsdag in Wijk aan Zee. Daar leven momenteel vele I.Tmuider oudjes, die tijdens de bezetting moesten evacueeren naar Friesland. Daar de woningnood in onze gemeente niet toelaat, dat zij, die geen werk hebben in Velsen, tcrugkeeren, is het Bad hotel te Wijk aan Zee voor hen ingericht. Deze ouden van 70. 80. soms 90 jaar, die de gezelligheid van den buiselijken haard moe ten missen, heeft de diaconie van de Ned. Hen'. Gemeente van IJmuiden-Oost een extra feest bereid. Er werd gezongen, de heeren Luyt en Maas vertelden een ver haal, er was declamatie van den heer Van Dongen en zang van het koor. De zaal was feestelijk versierd en er was een schoone kerstboom. Medelevende gemeenteleden had den voor versnaperingen gezorgd. Ds. Van der Wiel sprak troostende en sterkende woorden. Namens de oudjes bracht de directrice dank voor het genotene. Burgerlijke Stand Geboren: H. van der .Veen—Algra. z., Zee weg 17, IJmu.iden-0. P. J. Bonekamp—Döring z., Duinvlietstraat 126, Velsen-N. A. Homburg Junge, z., Kennemerlaan 116, IJmuiden. J. R. VerbaanPronk, z.. Acaciastraat 28, IJmui. den-O. H. VremanElema, z., .Bschdoorn- straat 32, IJmuiden-O. J. VerhoefKramer, d., Brederoodscheweg 82, Santpoort; M. Bek- kerDe Jager, z., Sm. van Gelderstraat lrd. Velsen. G SchachtschabelFalk, z., Juliana- kade 36, IJmuiden. M. J. P. LeijenaarHell- mann. d„ Trompstraat 168. IJmuiden. M. M. van der HeideDe Weijze. z.. Hoofdstraat 52, Santpoort. J. E. BeekVan Zutphen, z., Pla- tanenstraat 38, IJmuiden. W. J. Kok—Durge, z., Hyacinthenstraat 30, Santpoort. M. L. Hee remansArtner, z., Hagelingerweg 81. Sant poort. G. W PrinsenHuiskamp, d„ Rijksweg 340, Santpoort. A. BrondijkDekker, d.. Wij- kerstraatweg 228rd., Velsen-N. A. Baarda— Bosscher, z., Wüstelaan 78. Santpoort. Ch. C. KokManssen. d., Rijksweg 434. Santpoort. C. M. de WeersDuijn, z.. Cederstraat 14, IJmuiden. H. C. Tervoortv. Pel, d„ Tromp straat 6rd., IJmuiden. J. W. de BoerPesch, d., Kortenaerstraat 25. IJmuiden.. J. M. Stap perDenimers, d., Van Dalenlaan 64, Sant poort, G. KatersVan Brummèn, z.. Burg. Rambonnetlaan 42, IJmuiden. C. Nijssen Heuvel, d.. Bloemend-straatweg 67rd„ Sant poort. A. H. de HeerIrik, d., Groeneweg 71, I.Jmuiden-O. A. KlaverWarmenhoven, i d., Lindenstraat J. IJmuiden-O.-K. van Dalsqm Kleijn, z.. Westerwijkstraat 20. Velsen-N. A- HofmanOtter, d.. Dirksstraat 4, IJmuiden- Ch. Dekker—Ten Have. d„ De Ruijterstraat 48, IJmuiden-O. M. H. C. SpanjaartWitte, z. Terrasweg lrd., Santpoort. Overleden: A. A. Schrama, 65 j.. wedn. van E. C Belien. Hagelingerweg 194, Santpoort. E. Loendersloot, 71 j., echtg. van M. G. C. de Kramer. Terrasweg 17. Santpoort. M. Gerrits, 78 j„ wed. van S. van den Boogaard, Terras weg 19. Santpoort. H. Deen, 4 mnd., dochter van L. Deen, Kerkweg 6. Velsen. J. Witte, 63 j. wedn. van C. H. A. Smakman. Terrasweg lrd. Santpoort. J. H. Reijer, 77 j., wed. van J. Duineveld, Fr. Netscherlaan 37, Santpoort. J. Snip. 82 j., echtg'. van E. van der Horst, Schulpweg 127, Velsen-N. Ondertrouwd: J van Vliet, IJmulderstraat- weg 70, IJmuiden-O. en K. Tuïnstra id. Toek. adres: IJmuiderstraatweg 63, IJmuiden-O. J. Broersen, Edisonstraat 30. IJmuiden en M. Faro. Oostorduinweg 18, IJmuiden-O. Gehuwd: W. M. KappertF. Leutscher, Ca- sembrootstraat 11, IJmuiden-O. P. MutsT. Verhagen. Princestraat 9, Velsen-N. H. Harms S. van der Laar, Pres. Steijnstraat 3rd., IJmuiden. J. van der AartA. E. Stratlng, Wijkerstraatweg 207a, Velsen-N. J. M Ver kammenE. van der Steen. Pres. Kruger straat 86, IJmuiden. VISCHAANVOER IN OSTENDE. Gedurende de week van 14 lot en rrtet 19 December bedroeg de aanvoer van versche zeevisek in Ostende 408000 kg. met een op brengst van 4.185.000 fr. In het tijdvak van 7 tot en met 16 Decem ber werd 1.7 millioen kg. ijle haring aange voerd, waarvan, de opbrengst ongeveer 2.7 millioen francs bedroeg. De aanvoer was de volgende dagen veel kleiner, namelijk ge middeld ongeveer 30.000 kg. per dag, waardoor de prijzen stegen tot 5 fr. en meer per kg. Verzoeken om hinderwetvergunningen De beslissing op de verzoeken om een Hin derwetvergunning van de N.V. Vereenigde Petroleum Mijen. Purfina-Sinclair „Sinfina'", Bezuitenhoutscheweg «no. 74 le 's Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van ten ben zinepomp-installatie vóór het. perceel Palmen- straat no. 5 te IJmuiden-Oost: de firma G. van Heyst en Zn.. Wijkerstraat weg no 284 te Velsen-Noord, om vergunning tot het oprichten van een timmermanswerk plaats op het terrein, behoorende bij het per ceel Wijkerstraatweg no. 307 te Velsen-N.: Plug's Olie- en Brandstoffenhandel. Huy- gensstraat no. 30 te IJmuiden. om vergunning het oprichten van een benzinepomp- installatie op het terrein, behoorende bij het perceel Strandweg no. 17 te IJmuiden: de N.V. Visohconservenfabriek ,.Neco" te IJmuiden. om vergunning tot het uitbreiden en wijzigen van de vischconservenfabriek in de perceelen Middenhavenstraat nos. 3133 en Trawlerkade nos. 27—28 te IJmuiden; de N.V. Centrale Bakkerij „IJmuiden", Vischslraat no. 6 te IJmuiden. om vergunning tot het wijzigen en uitbreiden van de bak kerij in het perceel Vischstraat no. 6 te IJmuiden. is door burgemeester en wethouders ver daagd op grond dat het onderzoek nog niet zoover is gevorderd, dat daaromtrent thans reeds een beslissing ka:i worden genomen, Salarisregeling voor het bankpersoneel Sedert geruimen tijd zijn tusschen werk gevers en werknemers in hel bankbedrijf onderhandelingen gevoerd over een sala risregeling. Als uitvloeisel daarvan werden eind November voorstellen ingediend bij het College van Rijksbemiddelaars. Deze voorstellen hielden slechts schalen in voor minimum-salarissen. Daar het college op het standpunt stond, dat in het kader der huidige loonpolitiek van de regeering in een dergelijke regeling ook de maxima niet mochten ontbreken, bestonden bezwaren tegen goedkeuring. Naar zich liet aanzien zou het opstellen van een volledig' voorstel nog geruimen tijd in beslag nemen. Ten einde nu verder uitstel voor de relatief het laagst bezoldigden te vermijden hebben partijen ^een overgangsregeling voorgesteld, waaraan het College van Rijksbemidde laars zijn- goedkeuring heeft gehecht. Geen tol, geen brug zegt Tholens raad Tijdens de ijsperiode van de laatste da gen is het eiland Tholen voor het verkeer zeer moeilijk te bereiken geweest. De voor naamste oeververbinding welke het eiland Tholen nabij het stadje Tholen met Bra bant. had, de oetonnen brug over de Een dracht, is tijdens den bevrijdingsslag ver nield, zoodat sindsdien éen kleine veer pont de verbinding moet onderhouden. Dit pontje moest --het de laatste dagen echter afleggen tegen het ijs en de verbinding kon daarna slechts zeer gebrekkig worden onderhouden met een motorboot, welke slechts wielrijders en voetgangers kon over zetten. Om gedurende den winter het voet gangers- en wielrijdersverkeer te waarbor gen werd het plan geopperd om over de inmiddels reeds gereed zijnde ijzeren pij lers in de Eendracht, waarover in het voor jaar de definitieve brug zal gelegd wor den, een houten noodbrug te slaan. Rijks waterstaat was wel bereid dit karweitje op zich te nemen, maar toen kwam opnieuw de oude kwestie van het tolrecht ter spra ke. Het stadje Tholen heeft, nog steeds het recht tol te heffen voor het verkeer, dat gebruik maakt van de brug over de Een dracht. Vorig jaar is over deze kwestie veel te doen geweest, maar het slot was toch dat Gedeputeerde Staten Tholen voor 1947 het tolrecht lieten behouden. Nu wil het stadje Tholen ook tol heffen voor het aan te leggen houten noodbruggetje. Het rijk wil hier echter niet van hooren. Het acht het niet redelijk, wanneer de gemeen te Tholen verdient aan op 's rijks kosten uitgevoerde werken. Dezer dagen heeft de gemeenteraad van Tholen zich nu over de kwestie beraden. Met 7 tegen 3 stemmen besloten de raads leden dat, als er geen tol mag geheven wor den, geen goedkeuring zal worden verleend voor het. maken van een noodbrug. DOKTERSDIENSTEN. Van Zaterdag 12 uur tot Maandagmorgen het ochtendspreekuur, zijn voor spoedgeval len te consulteeren dr. A. A Oosterwijk en dr. R. Rutten. APOTHEKEN. De nachtdienst der apotheken wordit, deze week waargenomen door de IJmuider-Apo- theek, Kennemerlaan 102. VERLOSKUNDIGEN. Deze week wordt de dienst waargenomen door mej. De Winter, Evertsenstraat 3. In Manchester treedt: een variété-gezelschap op, waarbij verschillende evene menten op het gebied van acrobatiek en dressuur te bewonderen zijn. Hierboven een van de vrouwelijke artistcn bij dagelijksche repetitie met haar Python. Het hoekje van De klokken van het Oudejaar In een smal achterstraatje was, onder een lantaren, de winkel van Joachim Radera, de bekwaamste klokkenmaker van het stadje. De kinderen gingen graag kijken bij het verlichte raam van Joachim, wanneer hij er achter zat met een vergroot glas voor zijn oogen; turend op de raadjes van een kapot klokje of zoekend naar een passend veertje in het horloge van de burgemeestersvrouw. Maar nu was het Oudejaarsavond en de kinderen waren weggebleven, want ze moesten gauw thuis komen, had moeder gezegd, er zou anijsmelk geschonken worden zie je! Dus zat Joachim dezen kouden avond gebogen over zijn werktafel, bij het zoevend vlammetje van zijn gas lamp, zonder dat er platgedrukte neusjes aan de andere zijde van het winkelraam te zien waren. - Zoo. Nu nog de wijzertjes er op en de wekker van vrouw Sodeboom zou weer rinkelen dat het een lust was, eiken mor gen van het Nieuwe Jaar. En met een zucht draaide Joachim het gasvlammetje* neer, zoodat de schaduwen in de hoeken van de kleine werkplaats te voorschijn schoten en het geluid van de lange rijen klokken aan den wand ineens veel duidelijker te hooren was. ,De hoeveelste is het vandaag?" fluis terde een koekoeksklok tot haar buur vrouw, de pendule, toen Joachim zijn warme kamertje achter den winkel had opgezocht. De pendule sloeg bijna een tikje over bij het hooren van zoo'fi «domme vraag, maar zij antwoorde toch, een pietsje verwaand: „De 31e December immers!" Je kon van een gewone koekoeksklok toch van alles verwachten Het antwoord van juffrouw Pendule had een kleine stilte onder de klokken veroor zaakt: 31 December, Oud jaar! D"an was er immers een moment, waarop de menschen over de heele wereld naar hun klokken keken, en dan waren er glinsterende tra nen en lachende gezichten. En zij stonden en hingen hier in Joachim Radera's werk plaats, en zouden dezen avond geen tranen zien, en ze zouden in stilte het Nieuwe Jaar moeten laten komen De oude staartklok, die wel voelde, wat er in de klokkenharten omging, kwam met een prachtig plannetje. „Als we nu eens zorgen" begon hij en meteen hielden alle andere klokken hun slinger een beetje in, want de staartklok was iemand, die heel wat wist. „Als we nu eens zorgen, dat we om twaalf uur allemaal precies gelijk loopen, dan maken we er ora mid dernacht een mooi klokkenkoor van en dan hoort de stad onsmisschien wel en wie weet hebben we dan volgend jaar allemaal een thuis." Dat waren verstandige woorden, vonden de andere klokken, maar een eigenwijs nikkelen horloge merkte op, dat hij er dan zeker niet bij hoorde en hoe ze precies aan de weet moesten komen hoe laat het nu was? Maar op dit oogenblik klepperde de wacht voorbij, die met een galmende stem riep: „Tien heit de klok, de klok heit tien" Daar alleen de staande klok precies ge lijk ging, verzetten de andere uurwerken met een rukje hun wijzers; deze twee laat ste uren van het Oude Jaar zouden ze tenminste allemaal precies gelijk loopen! De minuten kropen traag voorbij; de spanning van den laatsten avond van het jaar maakte ook de klokken een beetje be duusd. Maar de pendule, die altijd het hoogste woord voerde, kon het niet langer uithouden en ze zei tegen de koekoeksklok: „Moet je kijken, de bim-bam is ander halve minuut achter!" Dat kon de bim-bam tenslotte óók niet helpen, want hij moest nog gemaakt worden, maar tóch voelde hij zich in een hoekje geduwd en antwoordde boos: „Kijk jij nou maar naai* je kromme wijzers en bemoei je met je eigen zaken", waarop de pendule terugsnauwde: „Beter kromme wijzers dan een achterlijke veer!" Het wekkertje deed een duit in het zakje door, zoo langs z'n bel weg, op te merken: „Ik zou me maar een beetje stiekum hou den juffrouw Pendule, want je gaat zelf een halve minuut vqor". „Ha ha" bromde de bim-bam „waarachtig, dat kleine ding heeft gelijk." En hoe de staande klok ook probeerde de opkomende ruzie onder de anderen te bezweren, er vormden zich twee partijen, die elkaar allerlei leelijks naar de wijzerplaat gooiden. De stoeltjesklok, die aan den kant van meneer Bim-bam stond het was tenslotte nog in de verte familie gooide olie op het vuur, door om half twaalf uit te kraaien: „Hoor die schorre slag van die oude pendule eens, het lijkt wel eeneenverkouden deurbel!" Nu is er niets zoo erg voor een deftige klok, als vergeleken te worden met zoo'n gewoon ding als een deurbel. Juffrouw Pendule werd dan ook gloeiend kwaad en ze sprong haast van de plank, waarop ze stond en ze vergat in haar boosheid heele maal een tijd lang haar wijzers te verzet ten, zoodat het bij haar om kwart voor middernacht nog steeds half twaalf was. Joachim Radera had al een paar keer scherp geluisterd naar geluiden uit de werkplaats, maar de deur zat secuur op slot en er waren nog al wat muizen in huis, zoodat hij het niet noodig vond, te gaan kijken. Om tien minuten voor twaalf begon de Zwitsersche klok aan den wand als eerste het oude jaar uit te slaan, maai* toen ze merkte, dat de anderen stomverbaasdmaar haar keken, bleef ze midden in de zevende slag steken en werd heelemaal rood van schaamte. De wekker dacht het beter te kunnen en ratelde zes minuten later een eindeloos liedje, waardoor de weer ruziënde stem men van de rest niet te- hooren waren. En door dat bijna, alle klokken niet op hun wijzers gelet hadden in het vuur van den strijd, werd het een rommelige boel, dien Oudejaarsavond. De koekoeksklok deed het een minuut te vroeg en meneer Bim-bam kwam er dwars door heen gal men, met een deftige Westminster-klok op zijn hielen. De eenige, die het Oude Jaar op precies het goede moment uitzong, was de staande klok, die met twaalf bronzen slagen een nieuw begin aankondigde. Toen ze bijna allemaal zoo om en de bij twaalven aan bod waren geweest, kwam om acht minu ten na middernacht de pedante slag van juffrouw Pendule, waarop de staande klok rustig tot de klokken-vergadering sprak: „Nu hebben jullie eens gezien, wat een bende", nee, een bende, dat zei de staande klok niet, daar was'ie te deftig voor „wat een ongeregelde beweging het wordt, als er geen eensgezindheid is. Foei, dat jullie over een kleinigheid de heele Oude j aars viering in de war kunnen laten loopen." En toen Joachim den volgenden morgen zijn klokken gelijk zette, verbaasd, dat er zooveel verschillen waren, moesten zij be kennen1, dat het waar was, wat de oude staande klok had gezegd, van die eens gezindheid. En de pendule nam zich voor, om in het nieuwe jaar niet zoo gauw meer op te stuiven, wanneer iemand iets over haar zeiOOM HAN. Voor jonge hersens Het raadsel, dat hieronder staat, zou je kunnen noemen: „De boom wordt hoe langer hoe dikkeren daarna weer dunner". Als je aan de eerste letter één toevoegt, krijg je het tweede woord, zoo voeg je telkens één letter bij tot de zesde regel, waarna je er weer één voor één een letter af haalt. Succes! x medeklinker xx vogel xxx - deel van een boom Jules Verne vloog er mee naar de maan ligt op de vloer DXV Zaterdag 28 December 1946. De laatste Zaterdag van het jaar en dus ook het laatste Visscherij-Snufje. Helaas j getoonzet in mineur. Het is een veelbewogen jaar, dat straks ten einde is. Eeu feit is, dat we het hier in IJmuiden niet met hoopvolle verwach tingen zijn begonnen. De teekenen wezen I niet in die richting, want IJmuiden was bijna zijn geheele vloot kwijt; er was slechts een klein aantal trawlers direct voor voor de visscherij beschikbaar en die trawlers, welke successievelijk uit hun oorlogsdienst terugkwamen, moesten dus danige verbouwingen ondergaan, dat er thans nog maar een enkele zijn oud be- j drijf weer kan uitoefenen. Het was een i geluk voor onze vischvoorziening, dat et- zulk een groot aantal loggers en zoo vele j kustvisschers meehielpen om de markt van visch te voorzien. Zeker, er werden, in den beginne ten minste, mooie besommingen gemaakt en 1 ook de groote aanvoer van versche haring bracht veel bedrijvigheid en voor be- I paalde categorieën althans flinke ver diensten. Maar dit alles is feitelijk niet I veel meer dan een schijn-welvaart: de .groote besommingen en de versche harink jes zijn verdwenen en toen in de laatste maanden van het jaar het markten op Grimsby werd uitgevonden en de versche haring die nog uit de Noordzee werd op gehaald en in verschen toestand werd aan- gevoerd, grootendeels in Scheveningen op de markt kwam, was het ineens uit met de drukte in IJmuiden. Onze visschers- I plaats, een de grootste van het Europee- i sche vasteland, een haven met een we- reld-beteekenis, werd een derde-rangs aanvoerhaven. De wekelijksche omzetten daalden van 4 a 5 ton tot niet veel meer I dan één ton. Hierdoor zal de jaar-omzet, die volgens de uitkomsten der eerste maanden 25 millioen had kunnen bedragen, nu waarschijnlijk nauwelijks 19 Vz milli oen halen. De ommekeer is hoofdzakelijk het ge volg van het markten in Engeland; dat be gon met de trawlers, maai- de loggers en de groote kotters volgden. De hooge be sommingen, de fietsbanden, sigaretten en andere dingen, die aan den overkant wel en hier niet of bijna niet te krijgen zijn, waren uiterst verleidelijk, maai* het ge volg er van was, dat IJmuiden bijna zon der visch kwam te zitten, er bij werklust werkloosheid heerschte en het Nederland sche volk, dat door vleeschschaarschte visch had leeren eten vooral haring moet het nu met vischlooze menu's doen. Het zal hu, door de nieuwe regeling voor de trawlers (één reis nam- Engeland, één reis naar IJmuiden) wel wat beter worden, maar* dit beteekent toch altijd nog, dat de aanvoer beperkt blijft. Ik ver neem, da.t deze regeling alleen geldt voor de trawlers, die nu voor elke reis op En geland een licence moeten hebben. De loggers zijn hiervan nog uitgesloten; geen enkele logger heeft een licence gekregen, maar er zijn er wel aangevraagd. Voor deze categorie van schepen is de zaak nog hangende. Overigens mag" de patiënt niet klagen over gebrek aan belangstelling. Dokters genoeg om de diagnose vast te stellen en om de noodige geneesmiddelen voor te schrijven, maar die geneesmiddelen, daar gaat het juist om. Waar halen we die van daan? Zoo las ik een groot artikel in „Com mentaar", het blad van deü Regeeriogs- voor li ch tin gs dienst, getiteld „Problemen der Vischvoorziening'en de schrijver heeft zich laten voorlichten door di*s„ A, G. U. Hildebrandt, chef van de afdeeling Visscherij van het Landbouw-Economisch Instituut. Er wordt in verteld, waarom we in Nederland zoo weinig visdi eten en wat er gedaan moet worden, dat er meer visch gegeten zal worden: meer regelmaat in de prijzen, meer regelmaat in den aanvoer. In Amerika heeft men veel bereikt met „quick freezing", bevriezen bij een tem peratuur van 30 tot 40 gr. C. onder nul en daarna bewaren bij ongeveer 20 gr. onder nul. Dit vereischt een vries-ketting, waar door het product op zijn reis van het vang- appaxaat tot in de keuken zijn lagere tem peratuur kan behouden. Een koude ge schiedenis natuurlijk, maar onmisbaar voor het goede functionneeren van het geheele apparaat. Laat ik ten slotte nog eens de aandacht vestigen op het „No-Bac"-ijs, een Ameri kaan sch procédé. Ik las daarover juist iets in het laatste nummer van The Fishing News. De in Seattle thuis behoorende trawler Guide had een lading visch aan gevoerd, gekoeld met ,hIo-Bac"-ijs en op een diner, dat in Seattle aangeboden was aan vertegenwoordigers van de National Restaurant Association, werd visch van de Guide opgediend. Allen waren enthou siast over de kwaliteit van de visch en Mr. Paul Logan, de scheikundige directeur van genoemde Association zeide: „Dit opent een nieuw tijdperk voor de visscherij in den Pacific, door de duizenden restaurants van de Association in het Midden-Westen. Tot nu toe was het niet mogelijk, visch van een dusdanige kwaliteit te verkrij gen". Zoo ongemerkt ben ik ook aan het dok teren geslagen. Maar wie zorgt er nu voor de geneesmiddelen? Zou het Bedrijfschap voor Visscherijproducten tezamen met onze technici, reeders en andere belang hebbenden de kat de bel niet eens aan kunnen binden. Of heeft men het in Den Haag te druk met de pekel- en steur- haringpuzzle? PIETERMAN. x x huisdier Moeder droogt er de kleeren op daar medeklinker Vijf en twintig jarig jubileum op onze drukkerij Vrijdag was het 25 jaar geleden, dat de heer A. van Haarlem als machinezetter in dienst trad op onze drukkerij. Ter ge legenheid van dit feit was hem vanochtend een huldiging bereid in de cantine van de drukkerij, waar zich het technische perso neel en vertegenwoordigers van andere afdeelingen van het bedrijf hadden verza meld. De directeur stelde in zijn toespraak tot den jubilaris diens bizondere capaciteiten in het licht en sprak den wensch uit, dat het den heer van Haarlem gegeven mag zyn nog vele jaren met dezelfde toewijding' en accuratesse zijn werk in dienst van de onderneming te verrichten. Namens het oersoneel sprak de heer B. Tersmitten, die vooral den nadruk legde op het opgeruimde karakter van den heer van Haarlem, die dqpr zijn collega's ea door allen, die met hem in aanraking ko=* men, wordt gewaardeerd als een goed ka meraad. Van de directie en van het personeel ont ving de jubilaris stoffelijke blijken va» waardeering.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6