IJmuider Courant Het Oude Europa Soedirman zou voortzetting van den strijd hebben bevolen Onthullingen uit teruggevonden archieven der Duitschers Toestand in Indonesië wordt ongunstiger y -ï Radiorede van de Koningin 61c Jaargang No. 18320 Bureaux: Kennemerlaan 154, TeL Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12. TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 30 DccemEcr 1946 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,— - Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem WIJ moeten ons vertrouwen in het oude Europa en onze hoop op zijn toekomst niet gaan verliezen. Wij moeten niet gaan twijfelen aan de toekomst van dit kleine land. Hier denkt men aan, als men de jongste mededeelingen leest van den direc teur van de Nederlandsche Stichting voor Landverhuizing, den heer J. A. A. Hart- land. Hij zegt dat 22 van het Nederland sche volk wenscht te emigreeren: dus bijna een kwart, aanmerkelijk meer dan twee ïnillioen menschen, een geducht aantal. De directeur schrijft de massale neiging tot landverhuizing in hoofdzaak toe aan een angstpsychose als gevolg van den oorlog. Hij zegt verder: „De menschen zijn bang ■voor nieuwe rampen in Europa en erg sceptisch over Nederlands vooruitzichten. Ook hebben de verhalen van geallieerde soldaten bij velen den lust tot reizen en trekken doen ontwaken. De meerderheid van de reislustigen zijn tusschen de 25 en e0 jaar oud en vrouwen zijn niet veel min der geestdriftig dan mannen. Nu is emi gratie onvermijdelijk uit een land als het onze, met een jaarlijksche toeneming der bevolking met 150.000 zielen. Maar de hui dige kansen zijn klein, omdat zoo weinig landen bereid zijn, landverhuizers te ont vangen. En die weinige hebben er nog niet de noodzakelijke regelingen voor getrof fen. Bovendien bestaan de moeilijkheden met de deviezen. Die bezwaren zullen evenwel in een nabije toekomst afnemen. Dan zal er dus iets kunnen gebeuren. In het buitenland bestaat vooral vraag naar geschoolde werklieden en boerenarbeiders. Menschen met een academische opleiding jnaken niet veel kans". Onlangs heb ik al geschreven over de bestaande sterke neiging tot landverhui zing. De verklaringen van dezen deskun dige geven aanleiding om erop terug te komen. Hij lijkt mij te zwartgallig als hij een „angstpsychose" als voornaamste oorzaak opgeeft, vooral nu de meerderheid uit jonge menschen bestaat. Ik geloof niet zoo gauw, dat jongelui van 25-30 jaar in jnassa aan angst-psychosen zouden lijden. Vaktermen uit de psychologie worden in idezen tijd wel eens wat te vlot gebezigd. •Dat velen zwartgallig gestemd zijn over de (toekomst van Europa en Nederland kan Snen overal waarnemen en is minder elarmeerend en gemakkelijk verklaarbaar. •Overigens zijn er ongetwijfeld heel wat fciij, die zich in sterker bewoordingen uit drukken, dan zij eigenlijk bedoelen. Ook riient gezegd te worden, dat de meesten miet zoo bijster tot oordeelen bevoegd zijn. IMen is teleurgesteld, omdat men zich in oorlogstijd teveel van de bevrijding en den Ivrede had voorgesteld en niet begreep, dat «er een enorme oorlogsschade zou zijn, die (tot harden arbeid zou dwingen om er weer jbovenop te komen. Eigenlijk beseffen zeer fvelen dat nog niet en daarom is de ar beidsproductiviteit, ondanks bevredigende statistieken omtrent de openbare gezond heid, nog steeds zoo laag .Er wordt veel geklaagd en degenen, die met plezier hard ^verken, vormen een minderheid. Daarbij fis een extra teleurstelling, dat wij onze loorlogsschade niet op Duitsehland verhalen kunnen en eigenlijk al blij mogen zijn, dat (tenminste een flink deel van den Duitschen roof naar ons land terugkeert. Duitsehland kan ons de geleden schade niet vergoeden, omdat het zelf totaal uitgeput is. Een oor log sleept een ontzaglijke vernietiging niet alleen van menschenlevens, maar ook van bezit en van arbeid mee. Men kan dit groo te verlies niet terugkrijgen door een reke ning in te dienen. Want de schuldenaar is failliet. Dus moet men het verlorene op nieuw gaan maken en dat lukt alleen door hard werken en samenwerken. Dit samen werken zal vooral in Europa noodig zijn. Het is minder gemakkelijk dan ruziemaken en dan elk voor zich koppig op eigen standpunt te blijven staan. Het is zelfs veel moeilijker. Maar het levert dan ook meer op. De menschen, die daar geen vertrouwen in hebben, willen weg. Als er bij zijn, die inderdaad uit angst weg willen, geef ik dien lieden geen kans. Dat angst een slech te raadgever is moge afgezaagd zijn, maar is nog altijd waar. En om als landverhuizer te slagen, moet men niet door angst be- heerscht worden. Want het is, zooals de historie van emigranten ten allen tijde be wezen heeft, een zware onderneming, waarin alleen de menschen van sterken wil en ijzeren volharding slagen. Blijkbaar richten de meeste candidaat- landverhuizers hun wenschen op landen, waarin geen oorlog gevoerd is. Die zien er het gemakkelijkst en meest welvarend uit. Ook beloven zij het meeste en lekkerste eten. Vandaar de voorkeur voor Amerika en Zuid-Afrika. Maar gemakkelijk heeft men het er niet en er zal als een paard ge werkt moeten worden, om iets te bereiken. Net als in Europa. Dezer dagen is bericht, dat in de Vereenigde Staten sinds het einde van den oorlog het prijspeil nog eens met 44 gestegen is. Luilekkerland? Neen. Terecht heeft de directeur van de Stich ting Landverhuizing opgemerkt, dat een zoo overbevolkt land als het onze niet bui ten emigratie kan blijven. Neen, maar op den duur zullen de logische mogelijkheden in Europa blijken te liggen, dat als geheel een vervaarlijk tekort aan arbeidskrachten heeft. Ik heb onlangs geschreven over het groote onderbevolkte FraTikrijk, dat zijn rijken bodem lang niet bewerken kan, ne vens de kleine, overbevolkte Lage Landen, Maar bij die eene tegenstelling zal het heusch niet blijven. Intusschen moet men het oude Europa niet zoo licht afschrijven. De wereldsche macht schijnt nu geheel te berusten bij die jonge, sterke naties: de Vereenigde Staten en Sovjet-Rusland. Maar hoe lang zal dat zoo zijn? Twintig jaar geleden was Frank rijk machtig. Zes jaar geleden waren Duitsehland en Japan het. En er is niet steeds een oorlog noodig, om het te doen verkeeren. Europa is oud en moet zijn staatkundig beleid herzien. Maar het herbergt ook de meeste wijsheid en ervaring. En het ziet in dezen tijd Amerikanen en Russen wor stelen met zoo menig vraagstuk, dat het allang achter zich heeft. Er zijn nog groote mogelijkheden in Europa en ook in Neder land. De sterke volken sterven niet. Zij doen zich steeds weer gelden. R- P- Prof. Gerbrandy spreekt over de Indische kwestie Donderdag 2 Januari des avonds te 8.08 uur zal de oud-minister-president prof. mr. P. S. Gerbrandy, voorz. van het Nationaal Comité „Handhaving Rijkseenheid", over de zenders Hilversum I en II een toespraak houden over de Indische kwestie. Een A.F.P.-bericht, dat intusschen ook door Aneta is doorgegeven onder bronver melding van het republikeinschc blad „Ra'jat", «egt het volgende: „Vrijdag heeft generaal Soedirman, opperbevelhebber der Indonesische republikeinsche strijdkrach ten, in een radiorede den strijd tot het uiterste geproclameerd. Als resultaat van de op 23 December te Djokjakarta gehouden conferentie tusschen president Soekarno, den minister van defensie en bevelhebbers van het republikeinsche leger kondigde Soedir man aan, dat de strijd zou worden voortgezet. Verhoogde republikeinsche activiteit tijdens Kerstfeest Zich richtend tot militaire leiders en vertegenwoordigers van verschillende par tijen en strijdorganisaties gaf de generaal de volgende instructies: „De strijd moet worden voortgezet. Men moet zich niet laten intimideeren door het Nederlandsche leger; de eenheid van het Indonesische volk moet worden geconsoli deerd, zooveel mogelijk wapens en levens middelen moeten naar de fronten gezonden worden; de operaties dienen georganiseerd en niet individueel te geschieden". De generaal verklaarde verder: „De acti viteit van het Nederlandsche leger brengt de souvereiniteit van de Indonesische natie in gevaar Hierop moeten wij niet alleen met conferenties antwoorden. De republi keinsche regeering heeft voldoende geduld getoond ondanks het willekeurige optreden van het Nederlandsche leger ongeacht de bestaande verdragen." Tot zoover het Fransche persbureau A.F.P. Nader wordt, over deze kwestie door Aneta het volgende gemeld: Volgens het republikeinsche blad „Ra'jat" heeft generaal Soedirman voor radio- Djolcja de Indonesische troepen aange spoord den strijd voort te zetten en stand te houden. Hij verklaarde, aldus het blad, dat het optreden der Nederlandsche troe pen de onafhankelijkheid der republiek in gevaar brengt, hetgeen niet kan geduld worden. Soedirman meende, dat de repu blikeinsche regeering de uiterste verdraag zaamheid heeft betoond en steeds gestreefd heeft de incidenten langs vreedzamen weg op te lossen, in welk verband hij het ge beurde te Buitenzorg memoreerde. Er is echter een grens aan ons geduld, aldus Soedirman. Aneta verneemt verder, dat men in of- ficieele Nederlandsche kringen de offi- cieele weergave van Soedirmans rede af wacht, alvorens hiertegenover van een op vatting blijk te geven. Naar het Fransche persbureau A.F.P. uit Batavia bericht, heeft het K.N.I.P. (het voorloopige republikeinsche parlement) na twee dagen van heftige debatten het ont- werp-accoord van Linggadjati met groote meerderheid verworpen. Verstoord Kerstfeest. Een -Nederlandsche- militaire- woordvoer der op Java heeft in een radiorede, die Za- dag'middag door radio Hilversum gere- layeerd is in het programma voor de Ne derlandsche strijdkrachten, den luisteraars een beeld gegeven van de Kerstdagen, zoo als die op Java voor de Nederlandsche mi litairen zijn verloopen. Hij vertelde daar in: ,.dat de verhoogde activiteit van repu blikeinsche zijde een teleurstelling vormde voor de Nederlandsche militairen, die zich hadden verheugd op een gepaste Kerstvie ring. Men gelooft, dat er ditmaal geen sprake is geweest, van ongedisciplineerde benden- Volgens den woordvoerder werden de aanvallen en infiltraties in alle sectoren gelijktijdig ingezet, wellicht volgens een van te voren beraamd plan van de repu blikeinsche legerleiding om het Kerstfeest van de „Blanda's" onmogelijk te maken. „Is dit de dankbaarheid van het Indische volk voor de zelfoverwinning, die het ac cepteeren van de ontwerp-overeenkomst ons volk heeft gekost?" vroeg spreker. De Kerstboodschap van H.M. de Koningin aan de troepen in Indonesië: „Ik reken er op dat gij de moeilijke en mooie taak: het brengen van recht en vrijheid aan de vol keren van Indië, met zelt'beheersching en bekwaamheid zult volbrengen", heeft de troepen niet bereikt. Deze woorden zouden worden voorgelezen op het middag-appèl, dat echter door de order tot verhoogde waakzaamheid niet kon worden gehouden. Het voorloopig republikeinsch parle ment telt 205 leden, waarvan 128, die de politieke partijen vertegenwoordigen, en 77 afgevaardigden van verschillende orga nisaties. De rechterzijde, die de oppositie tegen het accoord van Linggadjati leidt, bestaat uit de P. N. I. (Partai National In donesia), die 46 zetels heeft, en de Mas- joemi (Islamietische Partij) met 37 zetels. De linkerzijde omvat de Partai Sosialis van Sjahrir met 34 zetels en eenige kleine par tijen met 41 zetels. Op de vraag „wenscht u, dat generaal de Gaulle weer aan de macht komt?", gesteld door het Fransche instituut voor opinie-onderzoek, heeft 53 der ondervraagden „neen" en 34 i „ja" geantwoord. 13 V« gaf geen meening t€ kennen. Fransch minister uit zich pessimistisch De Fransche minister van Koloniën, Moutet, die thans een onderzoek instelt naar den toestand ïn Indo-Cliina heeft he den ti.idens een diner te Saigon verklaard: „Ik kwam als vredesgezant. om het misver stand op te lossen en een accoord te ver gemakkelijken. Na alle gewelddaden, die zijn bedreven, kan men echter niet langer spreken over het hereiken van een vrij ac coord met de Vietnameezen". I-Iet Fransche passagiersschip lie de France zal binnenkort met 9.000 soldaten Oran in Noord-Afrika verlaten en zich op weg naar Tourane in Indo-China begeven. De berichten, volgens welke de lie de France naar Toulon zou terugkeeren om „belangrijke versterkingen voor het Fran sche leger in Indo-China" aan te voeren, werden door het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken bevestigd. Volgens het Fransche legercommando te Saigon zijn 24 personen gedood en een on bekend aantal gewond bij aanvallen van hinderlagen uit op autobussen, die zich op Kerstdag op wegen in Cochin-China be vonden. Priesters, vrouwen en kinderen behooren tot de gedooden en gewonden. In Fransche militaire kringen te Saigon beschouwt men deze aanvallen als een po ging van Annamietische extremisten om het verkeer op den weg in de randgebie den van Cochin-China tot staan te bren gen. Betalingsverkeer met België hervat Daar het Nederlandsche contingent van Belgische deviezen uitgeput was, werden de betalingen tusschen België en Neder land enkele dagen geleden onderbroken. Deze zijn echter heden weder hei-vat. Van daag en Dinsdag zullen te Brussel verdere besprekingen gevoerd worden met het oog op de toepassing van het Belgisch-Neder- landsch accoord van 24 Mei 1946. Achtjarige jongen vermoord De dader, een 19-jarige mijnwerkergearresteerd Zaterdagmiddag is in het Quintus-bosch te- Glimmen, gemeente Haren (Groningen) de achtjarige Jan H. uit Glimmen door worging om het leven gebracht. Een voor bijganger, die den dader bijna op heeter- daad betrapte, waarschuwde de politie. Deze wist den dader enkele uren later te arresteeren. Het bleek te zijn de 19-jarige J. M., werkzaam in de mijnen te Limburg, die met vacantie te Glimmen verblijf hield. Na aanvankelijk te hebben ontkend, legde hij een volledige bekentenis af. Naar het motief van den moord tast men nog in het duister. Het woord is aan..;;» L a b i c h e: De menschen hechten zich niet aan ons in verhouding tot de diensten, die wij hun bewijzen, maar wel in verhouding tot de diensten, die zij ons bewijzen. Jhr. De Geer's brochure iras goedgekeurd door „Generalkommissar" Schmidt Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie tc Amsterdam speurt voortdurend naar de archieven, waarin de Duitschers tijdens dc bezetting hun omvangrijke correspon dentie hebben ondergebracht. Veel daarvan is na „dollen Dinsdag" verbrand, een gedeelte echter is in dien tijd naar de „Heimat" overgebracht en over verschillende Duitsche steden verspreid. Opnieuw zijn ambtenaren van het rijksinstituut er kort geleden in geslaagd bijna twee ton van deze voor ons land van historische beteekenis zijnde documenten naar Nederland terug te brengen. Zondagmorgen is van Schiphol een twee-motorige KLM-Dakota vertrokken voor een vlucht over den oceaan naar West-lndic, waar het toestel voor karteerings- doeleinden gebruikt zal worden. Voor het vertrek worden de kostbare ingebouwde camera's gecontroleerd. Onze speciale verslaggever uit Batavia meldt: De politieke ontwikkeling van de laatste weken geeft weinig reden tot feestvreugde bij de jaarwisseling. Het aanvankelijk, op timisme over Linggadjati heeft in officieele Nederlandsche en republikeinsche kringen plaats gemaakt voor een katerstemming, zulks ondanks de meerderheid in de Twee de Kamer. Immers het werd steeds duide lijker' dat de interpretaties van het ont- werp-accoord ver uiteen loopen. De Ne derlanders zien Linggadjati als een nieuwe ordening van het Koninkrijk, de Republi keinen daarentegen als een „adempauze". Bovendien zijn de kansen op aanvaarding door het voorloopige republikeinsche par lement sterk verminderd, nu behalve Mas- joemi ook de P.N.I. zich op haar twee- daagsch congres te Malang tegen Lingga djati heeft verklaard. Van de drie groote partijen zijn alleen de socialisten voor pa rafeering. De kern van de moeilijkheden blijft de bestandskwestie. Aan alle fronten heerscht practisch een oorlogstoestand. Er zijn da gelijks incidenten en wederzijdsche be schuldigingen maken den toestand steeds geprikkelder. Voortdurende wrijvingen vonden haar climax te Buitenzorg, waar Nederlandsche troepen de republikeinsche overheid afzetten,wegens een aldaar ontdekt complot. Deze affaire heeft de Indonesi sche hartstochten hoog doen oplaaien. De Weerbericht DICHTE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdag avond: Aanvankelijk eenige lichte regen, latei- tijdelijk Oipklarend met opnieuw mist- vorming. Weinig verandering in tempe ratuur. Zwakke tot matige wind, aanvan. kelijk naar West of Noordwest draaiend, later weer krimpend naar Zuid. v-,r v> bk Nu door den mist de vliegdienst tusschen Ameland en Leeuwarden gestaakt moest worden, heeft men de hulp ingeroepen van de motorreddingboot Abraham Fock" om passagiers naar het geïsoleerde eiland over te brengen. hieruit voortvloeiende protestactie culmi neerde Tweeden Kerstdag in de opzien barende radiorede van Soedirman. Een en ander versterkt den indruk, dat harde klappen met onafzienbare gevolgen niet lang kunnen uitblijven. Het eenige licht punt in deze duisternis is. dat de Neder landsche positie internationaal belangrijk sterker is geworden door de goedkeuring van Linggadjati, zooals duidelijk blijkt uit de Britsche en Amerikaansche reactie. China's derde partij blijft afzijdig Dr. Lo-Loeng-Tsji, woordvoerder van de democratische liga, de derde partij in China, heeft medegedeeld, dat zijn partij besloten heeft, niet deel te nemen aan de re-organisatie van de Chineesche regee ring. Tsjang-Kai-Sjek had beloofd, door toelating van andere partijen dan de Kwomintang, de basis van de huidige Chi neesche regeering te zullen verbreeden. Uit het hoofdkwartier der regeerings- strijdkrachten te Nanking wordt medege deeld, dat de regeeringstroepen Foening, een der laatste communistische steunpun ten in Noord-Kïangsoe, hebben veroverd. De stad wordt de sleutel tot het gebied tusschen het Tatoeng-meer en de Gele Zee genoemd en viel, zonder dat er tegenstand werd geboden. Duitschers vrij op eerewoord Vroegere leden van den Duitschen gene- ralen staf, het. Duitsche kabinet en de S.A, zullen door de Amerikaansche autoriteiten in Duitsehland op eerewoord vrijgelaten worden, teneinde te voorkomen, dat zij op grond van door de regeeringen der Duit sche staten gemaakte zuiveringswetten worden gearresteerd. De drie genoemde categorieën zijn door het hof voor oorlogsmisdaden te Neuren berg als niet-misdadïg beschouwd. De be trokkenen mogen op enkele uitzonderingen na de interneeringskampen verlaten, ter wijl hun door het Amerikaansche leger een schriftelijke verklaring zal worden uitgereikt. Degenen, die worden beschouwd als mogelijke oorlogsmisdadigers en zij, wier detineering om eenige reden van nut zal kunnen zijn, worden niet vrijgelaten. Men neemt aan, dat de drie staten in de Amerikaansche zóne hun zuiveringswetten in overeenstemming met de uitspraak van Neurenberg zullen brengen. Tweemotorig K.L.M.-vliegtuig over den oceaan. Voor de eerste maal heeft thans de KLM den sprong over den Oceaan met een twee-motorige Dakota gewaagd. Om holf- twaalf is Zondagmorgen van Schiphol het speciaal ingerichte foto-Da kotavliegtuig PJALG naar West-Indie vertrokken voor het verrichten van luchtkarteerings- werk. Een extra tank stelt het toestel in staat 4400 liter benzine mede te nemen. Dit is de eerste opdracht voor luchtkar- teering, welke de KLM na den oorlog gaat uitvoeren. De PJALG vliegt via Lissabon, Villa Cisneros, Robertsfïeld, Ascuncion, Natal, Belem en Paramaribo naar Curacao. Ge zagvoerder is L. A. Rüpplin von Keffikon. De tweede piloot L, A. dc Ruyter van Steveninck zal in Westi-Indië het com mando overnemen» „Waardeloos oud papier" „Het transport der documenten was niet eenvoudig", vertelde drs. L. de Jong, chef van het rijksinstituut, wiens stem velen Nederlanders tijdens de bezetting, toen hij in Londen omroeper was bij Radio Oranje, moed heeft ingesproken. „Wij hadden de papieren op een Engel- sche vrachtauto naar de Nederlandsche grens bij Glanerbrug vervoerd en charter den op Nederlandsch grondgebied een an dere vrachtauto. De Engelsche auto mocht niet op Nederlandsch gebied komen en de Nederlandsche auto niet op Duitsch grond gebied. Zoo stonden de wagens vijf meter van elkaar af, elk aan den anderen kant van den douane-slagboom. Bovendien maakte de douane bezwaar tegen den in voer van goederen, waarvoor het ministe rie van Financiën geen vergunning had verstrekt. Ten slotte werden de moeilijk heden overwonnen: de archieven werden betiteld als „waardeloos oud papier" en mochten als zoodanig worden ingevoerd. Wat de vondst beval. Seyss Inquart stelde kort na de overrom peling van ons land vier groote bureaux in, elk met een commissaris-generaal aan het hoofd. Dit waren dr. H. Fischböck voor financiën en economische zaken, H. Rauter voor openbare veiligheid, F. Schmidt voor bijzondere aangelegenheden en Dr. F "Wim mer voor bestuur en justitie. De documen ten, welke thans in Ibbenbüren in Duitseh land teruggevonden zijn, behooren tot het archief van dezen laatste. Daaronder vindt men tallooze vonnissen, die het Duitsche Landesgericht en Obergericht hier te lan de hebben gewezen, een vrijwel geheel uitgewerkt plan om in Leiden een Duit sche universiteit voor militairen te stich ten (waarvan nimmer iets is gekomen), een origineele telex-melding aan den direc teur-generaal van politie te Hoog Soeren op 23 Maart 1943 over den aanslag op het Amsterdamsche bevolkingsregister, gerang schikt onder het hoofd „Verbrechen politi- scher oder krimineller Art." en vele andere dossiers, waaruit bovenal de Duitsche ver achting voor de N.S.B. en een groote be langstelling voor de illegaliteit blijken. Jhr. de Geer's brochure Uit een vertrouwelijke mededeeling in een brief, die de Duitsche gezant Bene uit Den Haag op 15 April 1942 aan den „Gene ralkommissar für Verwaltung und justiz", Dr. Wimmer, schreef, blijkt, dat de Ne derlandsche oud-premier te Londen, jhr. mr. D. J. de Geer, die in 1941 de gemoede ren van vriend en vijand bezig hield door zijn opzienbarenden terugkeer naar ons land, zijn bekende brochure „De synthese in den oorlog" vóór het ter perse gaan heeft laten goedkeuren door den Duitschen commissaris-generaal voor bijzondere aan gelegenheden, F. Schmidt. („Der Inhalt dieser Brochure wurde vor der Druckle- gung mit dem Auswartigen Amt und dem Generalkommissar Z B V abgestimmt", schrijft Bene.) Prof. mr. P. S. Gerbrandy, die in dien tijd te Londen over jhr. de Geer zeide: „Wat de regeering vreesde, is geschied: de deserteur is werktuig van den vijand ge worden", verklaarde in denzelfden tijd, dat de brochure vooraf naar Londen was ver zonden ter voorlegging aan de Koningin. „Het spreekt vanzelf", aldus prof. Ger brandy, „dat den heer De Geer geen ant woord werd gegeven. Dit ware bovendien niet uitvoerbaar geweest, daar de publi catie van de brochure spoedig na toezen ding van den tekst volgde". „Deze brochure", zoo schreef gezant Bene aan Dr. Wimmer, „is een pleidooi voor de oprichting van groote statencom- plexen na den huidigen oorlog en ken merkt de politieke en economische zelf standigheid van de afzonderlijke staten van Europa in den ouden zin van het woord als overleefd". In Dr. Wimmer's archief is voorts aan getroffen een lijstje met namen van „bij uitstek anti-Duïtsche cn anti-nationaal- socialistische beroepsofficieren", die in Mei 1942 naar Duitsehland in krijgsgevangen schap waren vervoerd. Onder hen moet zich een verrader hebben bevonden, die den Duitschers over de politieke gezind heid van zijn mede-krijgsgevangenen in „Lager 13B in Nürnberg-Langwasser' in lichtte. Op het met de hand geschreven anonieme lijstje van „Block 1", waarop „als besonders anti-Deutsch und anti-na- tional sozialistisch" 14 Nederlandsche offi cieren worden beschreven, staat als eerste ..Hauptmann A. H. J. L. Fievez", onze hui dige minister van Oorlog, daaronder nog 9 kapiteins, t.w. J. H. Couzy, K. Metting en C. W. Ekkurt Meijer, J. D. van der Waall, C. J. A. van de Putte en Dr. C. L. Walther Boer, voorts „Oberst-leutnant" S. Veld- meijer en „Oberst" J. C. Spaich. Ten slotte was bij „Leutnant" P. C. Snorn tusschen haakjes de aanwijzing geplaatst: „wahr- scheinlich Jude". Het studentenverzet Zooals men zich herinnert, voerde de Grüne Polizei van SS Gruppenführer Rau ter op 6 Februari 1943 in collegezalen en universiteiten een drijfjacht uit, waarbij ongeveer 590 studenten gearresteerd en. naar Vught overgebracht werden» Drie da gen later richtte Rauter's chef, Seyss- Inquart, een brief met tamelijk vage richt lijnen aan drie zijner commissarissen-gene raal: Dr. Wimmer, Rauter en Schmidt, waarvan die aan Wimmer thans is terug gevonden De „Reichskommissar" bepaalde daarin: „Indien onder de gearresteerde stu denten er zich bevinden, van wie gegaran deerd kan worden, dat zij aan geenerie: tegen de bezettende macht gerichte actie zullen deelnemen en alle bepalingen, wel ke voor de handhaving van orde en rust op de universiteiten gegeven worden, zul len opvolgen, moeten deze worden vrijge laten. Zij moeten dan een verklaring van deze strekking onderteekenen en terugge voerd worden naar hun universiteitsstad". Iets verder in den brief staat, dat ook an dere studenten deze schriftelijke loyaliteits verklaring mogen afleggen, waarop dan de vage aanduiding volgt: „Echter mogen slechts diegenen worden toegelaten, van wie niet van huis uit een tegengesteld gedrag moet worden veron dersteld. Aan studenten, die de verklaring hebben geteekend en die bovendien een zekere garantie bieden, dat zij hun belof te zullen houden, kan een verklaring wor den uitgereikt, dat zij aan hun verplich ting hebben voldaan, op vertoon waarvan n het vervolg bij studentenrazzia's zijn uitgezonderd, tenzij zij betrokken zijn bij eenige handeling tegen de bezettende macht." Seyss-Inquart wenschte te laten uitzoeken van wie anti-Duïtsche activiteit zou kunnen uitgaan en voegt daaraan toe: „In déze gevallen is de verdenking alleen voldoende. De aldus aangewezen studenten moeten worden gearresteerd en naar Vught worden overgebracht". Blijkbaar moesten deze nieuwe arrestaties het aantal vrij te laten studenten com penseeren, want de brief eindigt met dc woorden: „In principe moet het aantal aldus te arresteeren stu denten niet beneden de 590 dalen, echter mag deze actie niet slag op slag plaats vin den, slechts voor het geval, dat het aan tal vrij te laten studenten aanmerkelijk hooger wordt dan dat van hen, die ïn aan merking komen om gearresteerd te worden, moet opnieuw om een beslissing worden verzocht". Massa-berechting tlo.or Duitsche tribunalen Eind Januari zal een begin worden ge maakt met de berechting van 27.000 Duit schers, deel uitmakende van door het Neu- renbergsche gerechtshof misdadig ver klaarde organisaties, zooals Gestapo, S.D. en S.S. Deze Duitschers zijn thans civiel geïnterneerd. Het Duitsche centrale rechtskundige bureau is met de afwikke ling der processen belast. Naar schatting zijn 100 a 150 rechtbanken noodig om de processen voor het einde van 1947 af te doen. De berechting zal geheel in Duitsche handen zijn, terwijl de rechtbanken voor het Duitsche publiek toegankelijk zullen zijn. Het genoemde aantal beschuldigden is slechts een vierde deel van al degenen, die wegens hun lidmaatschap van mis dadige organisaties kunnen worden ver volgd. Oog om oog in Palestina Leden van de Joodsche organisatie Ir- goen Zwai Leoemi hebben uit het Metro- pole hotel te Nathanya, halverwege Haifa en Tel-Aviv, een Britsch officier ge kidnapt. Hij keerde een uur later in het hotel terug, nadat hem twintig slagen met een leeren riem waren toegediend. Ook twee Britsche onderofficieren zijn door leden van dezelfde organisatie ont voerd. Nadat zij achttien slagen hadden ontvangen, zijn zij eveneens weer vrijge laten. Deze daden moeten worden beschouwd als een repressaille-maatregel. Onlangs hebben de Britsche autoriteiten een Jood, die schuldig was bevonden aan bankroof, stokslagen doen geven. De Koningin zal op 31 December des avonds om 9 uur een Oudejaars- rede voor de radio uitspreken. 150.000 kalfshuiden het land uit gesmokkeld Dezer dagen heeft de vakgroep „Leder- warenindustrie" een vergadering belegd, waarop de voorzitter, de heer P. L. v. d. Pluym mededeelde, dat in het afgeloopen jaar 150.000 kalfsvellen op clandestiene wijze naar België verdwenen. Van de vele geiten zoo openbaarde hij verder die geslacht worden, komt geen enkele huid op de Nederlandsche markt. Alles gaat naar onze Zuiderburen, waar deze vellen minstens 100% meer opbrengen. Een ruwe schatting leert, dat van die 150.000 kalfshuiden op iedere twintigste inwoner een paar schoenen extra verstrekt zou kunnen worden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1