IJmuider Courant ES Volbrachte Taak Verbod op Duitsche herbewapening in geallieerde wet vastgelegd Amsterdam verwelkomde de Koningin Atoomcommissie aanvaardt het Amerikaansche controleplan De grootste republikeinsche partij verwerpt basis-accoord 61e Jaargang No. 18521 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12. Tel 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooni KEINNEMER EDITIE VAN HAARLEiMS DAGBLAD Dinsdag 31 December 1946 Verschijnt dagelijks, oehalve op Zon- en Feest- dagea - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,— - Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem VOLKSHERSTEL HAARLEM „zwaait af". Het heeft, volgens zijn-px-ogram- jna, zijn taak verricht en eindigt zijn be staan gelijktijdig met het jaar 1946. Hei heeft goed werk gedaan. Zijn leiders heb ben het i'echt, daarover voldaan te wezen. Daarbij zijn zij zelf van meening, dat het besluit, om Volksherstel nu op te heffen, juist is. Dat.woi'dt ronduit verklaard in het uitvoerige verslag van den directeur, den heer W. van Liemt Jr., dat in druk ver schenen is en welks rijkelijk becijferde inhoud met vele foto's en (door Hex-man Moerkerk) met pittige teekeningen ver levendigd is. Een goed idée. Het ken- teekent Volksherstel ook bij zijn afscheid als de bijzondere instelling die het geweest is: een samenwerking tusschen overheid en particuliere lichamen, die niet „officiéél deed" en voortdurend bedacht was op snel handelen. Zij kwam uit den oorlog voort met het plan, den nood te lenigen en het herstel van het normale leven te bevor deren. Zij had zich een tijdelijke taak ge steld en moet dus ook tijdig weten te liquideeren, zooals de directeur in zijn stevig, zakelijk rapport zegt. Het is meer dan twee jaar geleden, dat de voorbereiding begon. Op 21 October 1944, dus kort na Dollen Dinsdag en nog voor den hongerwinter, die Holland teis- tei-en zou, kwamen achttien Haarlemmers bijeen, die het oprichtten. Zij vertegen woordigden zoowel de verschillende ge zindten in de bevolking als de verzets groepen. Zij vormden een bonte staal kaart en dat is Volksherstel Haarlem tot zijn einde toe gebleven. Toch heeft het voortdurend in eendracht gewerkt. Het verslag vermeldt dat met trots.-In de ver gaderingen van het algemeen bestuur is nooit gestemd; men heeft alle beslissingen in onderlinge overeenstemming kunnen nemen. Dat is een voorbeeld, waarmee heel wat colleges en commissies in ons land hun voordeel zouden kunnen doen, niet het minst in dezen tijd. Het bewijst boven dien opnieuw, dat men ondanks verschil len in geestelijke overtuiging zeer wel kan samenwerken in zaken van materieel en maatschappelijk belang. Het is trouwens de eenige manier om tot snel handelen te komen. Volksherstel Haarlem heeft de ver klaring, afgelegd in de proclamatie die het bij de bevrijding uitvaardigde, gestand ge daan: „Dit is een zware en omvangrijke taak. Maar Volksherstel voelt er zich tegen opgewassen en vangt met energie en opti misme zijn arbeid aan, omdat het zijn eigen kracht kent". Als Haarlemsche afdeeling was het, in bezettingstijd, zijn voorbereidend werk op eigen houtje begonnen. Dat moest wel. Aan denkbeelden en aan medewerking, ook van vrouwelijk? zijde, haperde het daarbij niet. En de bevrijding was nog geen voldongen feit, de Duitschers reden nog door de stad en schoten nog op geallieerde vlaggen, toen Volksherstel Haarlem al in volle actie was, oranje V-speldjes in. massa vei-kocht, proclamaties ophing en den kunsthandel Leffelaar tot een bijenkorf van maatschap pelijke activiteit had gemaakt, waarin plot seling iemand de verwonderde vraag stelde: „Zijn wij eigenlijk ei'g vroeg begonnen?" Dat bleek inderdaad zoo te zijn: Haarlem had met zijn voorbereidingen en snellen start, tot zijn latere verbazing, een voor sprong op het geheele land. Het Haarlem sche publiek reageerde daarmee in over eenstemming en volgens zijn vermaarde traditie van hulpvaardigheid. Als ik hier zeg; het Haarlemsche publiek, houdt die aanduiding niet bij de gemeentegrenzen op en geldt het gansche district. Het gaf honderdduizenden guldens. Het stond later, bij vele duizenden tonnen, van zijn in be zettingstijd zoo venriindei-d bezit aan huis raad af voor de zwaar getroffen gemeenten Nijmegen en Venray. Herinner u de groote glas-actie, die nog maas- zoo kort geleden ondernomen werd en ook een volledig suc ces opleverde. Ja, er zijn sinds de bevrij ding heel wat teleurstellingen geweest en wij hebben ze in dit blad niet verzwegen. Maar Volksherstel en de wijze, waarop Zuid Kennemerland aan zijn roepstem ge hoor gaf, hebben daar niet toe behoord. Volksherstel Haai-lem heeft, behalve inet zijn eigen hoofdbestuur en de overheid, naqw samengewerkt met het U.V.V., de Stichting 1940-1945, de Hulp-Actie Roöde Kruis, de Vereeniging van Ex-Politieke Gevangenen, de Stichting Herstellings oorden en het Comité Eereschuld en 'Dank baarheid. Vooral in den eersten tijd na de bevrijding ontstond er nogal wat verwar ring in den laiide door de veelheid der hulp-verleenende ox-ganisaties. Landelijk was de zaak' niet goed voorbereid. Maar het Haarlemsche verslag vermeldt een kist, bevattend instructies uit Londen, die in den bezettingstijd uit een vliegtuig ge worpen moet zijn, maar nooit gevonden is. "Wellicht is die ergens m een rivier gevallen. Nu, daar lag het dan aan. Wellicht liggen nog meer raadgevingen en aanwijzingen uit Londen, die ons nooit bereikt hebben, in rivieren. Ook deze moeilijkheden kwam Volks- hei-stel Haarlem te boven. Het opende dadelijk in samenwerking met de ener gieke Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers een informatiebureau. Het had een medisch bureau, een juridisch consultatie-bureau, alles voor onderduikers (samen met de L. O.), repatrieerenden, ooi'logs-slacht- offers, nagelaten betrekkingen van gevalle nen, évacués, terugkeerende gevangenen uit concentratiekampen. Het verstrekte goederen en financiëele hulp. Het poogde met een commissie voor Huisvesting wonxngprobiemen op te lossen en hielp bij de schade-enquête. Het ontving in de eerste maanden na de bevrijding dertig duizend menscnen, die om hulp en bijstand kwamen vragen. Van November '45,'toen het naar het Kenaupark verhuisde, stond het daar nog negenduizend bezoekers te woord. Zijn adviesbureau was Sociaal Voorlichtingsbureau geworden. In samen werking met de H.A.R.K. werden geweldige hoeveelheden goederen verstrekt. Bij de actie Nijmegen-Venray verleende de ophaaldienst van de Middelbare Scholen krachtigen bijstand. De Sociale Colonnes (van welke et twee zullen voortbestaan, overgenomen door de kerken) traden op. Het Rusthuis Zomerzorg (dat ook een blijver zal zijn) werd een succes. Ik kan uit de veelheid maar enkele punten aan stippen; het verslag is trouwens al in dit blad bespi'oken. Deze samenvatting wil herinneren aan de veelzijdige en enthou siaste activiteit in dat centrum van samenwerking, dat Volksherstel Haarlem was. De leden van het aftredende Dagelxjksch Bestuur, de heeren P. H. Borghouts (voor zitter), Ds. C. H. Brandt (vice-voorzitter). Mr. J. H. Ekering (secretaris), Jhr. J. Th. De vier mogendheden zullen elkaar controleeren De geallieerde Bestuursraad in Duitschland, liet college waarin vertegenwoordigers van alle bezettende mogendheden samenwerken, heeft gisteren een besluit gepubli ceerd, dat een eventueele Duitsche herbewapening moet verhinderen. Het besluit, onderteekend door de vier generaals die het bevel over de verschillende zones voeren, bevat een verbod van alle fabricage, vervoer, opslag en bewaring van in verschillende categorieën inge'deelde wapens en munitie. Bovendien is bekend gemaakt, dat de vier mogendheden overeen zijn gekomen, inspectiegroepen toe te laten in hun respectie velijke zones met het doel, controle uit te oefenen op eventueele wapenproductie die in strijd is met de overeenkomst van Potsdam. Deze controle zal op 6 Januari begin nen, meldt United Press. Opgave binnen 90 dagen Het vei-bod van wapenproductie ver voer en.opslag voorziet in strenge straf fen tegen de eventueele overtreders. De commandanten der vier zones kun nen toestemming verleenen voor de ver vaardiging van munitie voor vernietigings- doeleinden ten Öehoeve van openbare wer ken, van wapens voor sportieve doelein den en van bepaalde explosieve stoffen, gassoorten en chemische producten, wier productie essentieel is. Voorts zullen de wapen- en munitievoorraden, die bestemd zijn voor de binnenlandsche politiedien sten, niet vernietigd worden. Tegen overtreders van de nieuwe wet kan de doodstraf worden uitgesproken. De vier generaals hebberf een termijn van ne gentig dagen opgesteld, waar binnen aan gifte gedaan kan worden inzake bezit van verboden wapens en stoffen. Daarna zul len overtredèrs door de militaire recht banken vervolgd worden. Wat betreft de inspectie in de verschil lende zones door geallieerde missies, zegt United Press: De groote vier staan op het punt om j elkander voor het eerst achter de „gor- voor Duitschland, luitenant Lucius Clay, heeft het voorstel van Byrnes toen aan de andere geallieerden in Berlijn voorgelegd. De Russen verwierpen het plan met de motiveering dat dc demilitairisatie van Duitschland niet voldoende voor zulk een inspectie gevorderd was. Intusschen heb ben de Russen thans zonder verdere op heldering hun medewerking verleend. Men heeft het plan om aan de inspectie eèn blijvend karakter te geven, teneinde de zekerheid te krijgen dat de Duitsche oorlogsindustrie niet zal Herleven. Bouwrecord in Engeland Het totaal aan nieuwe of in aanbouw zijnde huizen in Engeland heeft over de maand November het aantal van 342.773 bereikt. In November werden er 128.531 gebouwd, dat is 18.093 meer dan in Octo ber. Sinds Maart van dit jaar werd voor 295.798 gezinnen wooni'uimte geschapen. Hoe snel de bouw van huizen in Enge land voortgang heeft, wordt geïllustreerd door een staatje in de Daily Herald, dat vermeldt, hoe in Januari van dit jaar 63.618 nieuwe huizen gebouwd of in aan- boiftv waren, welk cijfer in Maart steeg tot 114.709, in September tot 282.324 en in November tot 342.773. Op het moment zijn 630.800 man werkzaam in de bouwnijver heid, tegen 619.000 in October. Zal Amerika geen grenscorrecties toestaan? Bij de aanstaande onder-handelingen over de kwestie Duitschland zullen de Ver- eenigde Staten zich, volgens de Volkskr. verzetten tegen de gebiedseischen der aan Duitschland grenzende mogendheden. Zij zullen alleen een uitzondering maken voor de Fransche aanspraken op het Saarge- bied. Verwacht wordt dat Amerika niet al leen de grootere eischen zooals de Fran- .sche op het Rijnland van de hand zal wijzen, doch zich eveneens tegen de be scheiden grenscorrecties van België en Ne- iderland zal verzetten. Meubelspuiterij uitgebrand in Haarlem Door het omvallen van een kachel ontstond brand in een meubelspuiterij In de Bat-endse- straat^De zeer ontvlambare lakken stori&en on middellijk In lichterlaaie en binnen enkele minuten schoten te vlammen uit de ramen. De brandweer was snel ter plaatse en trachtte met drie stralen het vuur-te blusschen. Er kon ech ter niet verhinderd worden, dat de loods vol komen uitbrandde. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Hei woord is aan. Goethe Het is niet genoeg, te willen; men moot ook doen, (Uit: Maximen und Reflexionen). Rusland en Polen onthouden zich van stemming Een belangrijke stap op den weg naar de controle van de atoomenergie is op het I scheiden van 1946 gezet door de UNO- dijnen" van hun zones in Duitschland te j atoomcommissie, die Maandag begon met de debatten over het bekende Baruch-plan, laten zien, welk deel van Hitiers eens zoo machtige oorlogsmachine nog altijd een potentieele bedreiging van den wereld vrede is. Amerikaansche militaire autoriteiten hopen van deze inspectie dat zij alle ach terdocht zal wegnemen en de fluisterbe- richten en krantenbeschuldigingen dat sommige geallieerden Duitsche oorlogs- fabrieken voor eigen gebruik in bedrijf hebben, aan de kaak zal stellen. Het Inspectie-program komt ongeveer neer op hetgeen de Amerikaansche minis ter van Buitenlandsche Zaken James F. Byrnes verleden zomer in Parijs aan de ministersconferentie voorstelde. De Ameri kaansche waarnemend militair gouverneur ONS VOLGEND NUMMER Morgen, Nieuwsjaarsdag, zal ons blad niet verschijnen. Het volgende nummer verschijnt dus Donderdag 2 Januari '47. Het spellingsontwerp Minister wint nog eenige adviezen in (Van onzen parlementairen redacteur). Naar wij vernemen heeft het voorloopig rapport, dat door de Eerste Kamer over het spellingsontwerp is uitgebracht, den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen genoodzaakt, wegens eenige daarin aange roerde punten, nog nadere adviezen in te winnen. Zoodra deze ontvangen zijn, zullen zij in de Memorie van Antwoord worden ver werkt, welke daarna naar alle waarschijn lijkheid binnen twee a drie weken tegemoet gezien kan worden. Daarna zal het ontwerp ter openbare behandeling in de Eerste Kamer komen. het Amerikaansche voorstel tot reglemen teering der internationale atoomcontröle en later op den dag het Amerikaansche plan met tien stemmen voor en twee ont houdingen accepteerde. Dit beteekent dat het plan van Baruch naar den Veiligheids raad zal worden doorgezonden ter uitvoe ring. De Veiligheidsraad heeft in deze aan gelegenheid te beslissen zonder dat het recht van Veto kan worden uitgeoefend. De twee onthoudingen waren van Rus- Het recht van Veto xrxag niet van kracht zijn bij het werk van het contrölelichaam. Geen regeering mag het recht hebben door het Veto of anderzins controle of in spectie te belemmeren. In het verdrag moet worden voorzien in de beschikking over bestaande atoom bommen en moeten middelen worden ge noemd ter vaststelling van schendingen van de bepalingen van het verdrag. In het verdrag moeten de straffen voor overtreders worden vastgesteld. Palestijnsche verzetslieden dreigen met „doodstraf" In het Palestijnsche district Lydea zijn Britsche troepen en politie gisteren een land en Polen. Rusland had destijds ook huiszoeking begonnen, waarbij zij een aan een plan voor de controle van de atoom-I tal Joden arresteerden, die ervan verdacht energie ingediend, waarin onder andere de!worden betrokken te zijn geweest bij de bepaling voorkwam, dat alle thans gefa-1 ontvoering en afranseling van Engelsche briceerde atoombommen vernietigd moe- militairen. ten worden, en dat het Vetorecht ook in De Irgun Zwai Leumi heeft in Tel Aviv deze aangelegenheid zou moeten gelden, pamfletten verspreid, waarin zij de ver- In de vergadering van gisteren heeft&ntwoordelijkheid op zich neemt voor de Gromyko opnieuw zijn bezwaren tegen het ontvoering "en de geeseling van een Brit- Amerikaansche plan naar voren gebracht, schen majoor en twee sergeants. In de Hij beschuldigde Bernard Baruch van een pamfletten wordt verder gezegd, dat in de „lichtvaardig spel met woorden", naar toekomst de doodstraf ten uitvoer zal wor- aanleiding van diens uitlating dat alleen den gelegd, als represaille tegen het ranse- landen, die het plan zouden kunnen koes tèren de atoom-overeenkomst te schenden, er belang bij hebben dat het Vetorecht in deze kwestie van kracht wordt vei"klaard. Gromyko sprak, tot veler verwondering, in het Engelsch. Het uit vijf punten bestaande Ameri kaansche plan beveelt de instelling van een lichaam aan, dat op grond van een voor alle Ver eenigde Volken bindend ver drag controle zal uitoefenen op de atoom energie. De genoemde punten zijn: Op grond van het verdrag moet een in ternationaal lichaam worden ingesteld, dat er op zal toezien, dat de atoom-energie slechts voor vredesdoeleinden Wordt ge bruikt. De Amerikaansche vrachtboot „North Eastern Victory" raakte op Kerstavond bij- de Engelsche kust op een zandbank en brak in tweeën. De foto toont duidelijk de twee helften van het onfortuinlijke schip. De geheele bemanning kon worden gered. van Spengler (penningmeester), Mr. Th. A. Wesstra (vertegenwoordiger van het ge meentebestuur van Haarlem) en R. G. Mülder en mevrouw M. D. Eichholz-De Wijs, de directeur de heer W. van Liemt Jr. en de adjunct-directeur de heer E. F. Albrecht verdienen den bijzonderen dank van Haarlem en omgeving, dien zij zelf gaarne tot vele medewerkers zullen uit strekken. Men kan niet alle tiamen noe men; de ruimte ontbreekt. Voor het optre den van den heer Van Liemt heeft mr. P van Driel, die daarop naar het Haagsche hoofdkwartier van Volksherstel vertrok en die nu pas tot burgemeester van Huizen benoemd is, met energie de directie ge voerd. Bij het scheiden van Volksherstel Haar lem mogen twee namen, de namen Borg houts en Van Liemt, met bijzondere .erkenning genoemd worden Den voorzitter en den directeur komt dat toe Het is goed en beleidvol werk geweest. K. P. Nieuwjaarsrede van den Minister-President De minister-px-esident dr. L. J. M- Be'el zal op 1 Januari om kwart over een over beide zenders een Nieuwjaarsrede uit spreken. len van Irgun-gevangenen. Men vat dit laatste op als een waar schuwing tegen het feit, dat een jeugdig lid van de Irgun, de zeventienjarige Aaron Cohen veroordeeld werd tot twaalf stok slagen wegens het werpen van bommen, een vonnis dat door den opperbevelhebber in Palestina, sir Evelyn Barker, bekrach tigd werd. United Press meldt verder, dat vier Joden zijn gevangen genomen in een auto waarin zich twee zwepen bevonden. De auto wilde een wegblokkade breken in het Wilhelma gebied bij Lydea. De Engelsche soldaten die bij deze versperring geposteerd ston den, openden het vuur, waardoor een Jood ernstig gewond werd. Vier andere Joden wei-den eveneens gevangen genomen. Een Britsche soldaat werd licht gewond. In de auto bevonden zich twee zwepen, een machinegeweer, twee revolvers, vier hand granaten en een hoeveelheid kogels. Bevroren Nederlandsche groente en fruit naar Engeland Een kleine hoeveelheid sneibevoren groen ten en fruit zal binnenkort uit Nedeidand naar Engeland uitgevoerd worden. Een Engelsche firma heeft een bestelling gedaan voor 300 ton. Tegen eind Januari zul len in Londen besprekingen plaats hebben tusschen een delegatie van den Nederland- schen handel en landbouw en het Engelsche ministerie van voedselvoorziening. Ter eere van het bezoek van H.M, de Koningin aan de hoofdstad betrokken de Amsterdamsche studenten de eerewacht voor 't Paleis op den Dam Bovenste foto). Na Haa% komst in het Paleis nam de Koningin op het balcon £e hulde van de Amsterdammers in ontvangst. Onderste foto). Geruchten over een geheim Britsch.Amerikaansch verdrag Reeds meer dan een maand doen hard nekkige geruchten de ronde over een ge heim verdrag tusschen Engeland en Ame rika. Thans komt het Fransche socialisti sche blad „l'Aurore" weer mét een bericht, dat in Maai"t a.s. een geheim verdrag tus schen Engeland en de V. S. zal worden geteekend. waarbij de belangen op finan cieel-, economisch- en militair gebied .zul len worden gecombineerd. Wat de militaire zijde betreft, aldus het blad, zal het ver drag zuiver defensief zijn; de landen zullen elkaar bijstand verleenen, indien zij door een derde zouden worden aangevallen. l'Aurore zegt verder, dat een officieel woordvoerder van radio Moskou onlangs verklaarde, alle reden te hebben om aan te nemen, dat tusschen Engeland en Ame rika een geheim verdrag was geteekend. Reuter voegt hieraan toe, dat het Brit sche ministerie van Oorlog op 2 December heeft verklaard, naar aanlèiding van een bericht in de Britsche pers, dat de geruch ten omtrent een militair vei-drag met Amerika van allen grond' ontbloot wai-en. Weerbericht WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond: Aanvankelijk nog tijdelijk krachtige, later afnemende wind. voor namelijk uit richtingen tusschen Zuid en West. Meest zwaar bewolkt met plaatse lijk eenige regen, hier en daar- tijdelijk vermengd met sneeuw. Weinig verande ring in temperatuur. De Indonesische Partai Nasional Indo nesia (P.N.I.) heeft zich volgens Aneta te gen de basis-overeenkomst uitgesproken. De wijzigingen welke deze partij in het ontwerp wenscht opgenomen te zien, zijn in de volgende amendementen neergelegd: 1. De erkenning de jure en de facto van de republiek over Java, Sumatra en Ma- doera. 2. Een staatkundige structuur van In donesië volgens het unitarische beginsel. 3. Een band met Nederland in den vorm van een bondgenootschap tusschen twee souvereine staten. 4. Afwisselende bekleeding van de func tie van „symbolisch hoofd" dezer Unie. 5- De vestiging van diplomatieke verte genwoordigingen van beide staten bij eikaars regeeringen. 6. De erkenning van de rechten van hén, die niet tot hei Indonesische volk behoo- ren, alsmede eerbiediging van de buiten landsche eigendommen op basis van het politieke manifest van 1 Nov. 1945. 7. Het zoo spoedig mogelijk terugtrek ken van de Nederlandsche strijdkrachten uit republikeinseh gebied. Gas op Oudejaarsavond De directie van het gemeentelijk gas bedrijf deelt ons mede, dat wanneer iedereen de noodige zuinigheid be tracht. op Oudejaarsavond de gaskraan niet des avonds 9 uur, maar des nachts half één gesloten zal worden. De vergadering vex"klaai"de zich tenslotte bereid zich bij de eventueele beslissing van het K.N.I.P. (voorioopig parlement) te zullen neerleggen. Het A.F.P.-bericht van gisteren, als zou het K.N.I P. de overeenkomst hebben ver worpen, blijkt volgens mededeeling van A.N.P. op een seinfout te hebben berust. Bedoeld was, inplaats van het K.N.I.P., de P.N.I. Fransche Saar-actie gaat voort De Fransche autoriteiten hebben nieuwe maatregelen ter isoleering van het Saar- gebied van de rest van Duitschland geno men. Saarlanders zullen het mijn^bied niet mogen verlaten voor periodeW van langer dan 72 uur. Duitschers zullen slechts het Saargebied mogen binnenkomen, wan neer zij er verwanten of vrienden hebben. Bovendien moeten zij aan strenge eischen voldoen. De twaalfhonderd gendarmes en douanen, die toezicht houden op de grens tusschen Saargebied en Duitschland, zou den, naar verluidt, order gekregen hebben om te vuren op personen, die zouden trach ten de grens clandestien te overschrijden. Een reden voor het weren van Duitschers zou zijn te voorkomen, dat men marken zou binnenbrengen met het oog op even tueele voordeelige inwisseling voor francs, wanneer het Saargebied Fransch zou wor den. Het uitvoeren van steenkool, voedsel, kleeding en andere goederen wordt ver boden, doch niet het invoeren uit Duitscb- lancL In een fleurig Amsterdam, dat zich voor het eerst sinds geruimen tijd weer eens tooide met een zee van vroolijk wapperen de vlaggen, hebben de Amsterdainmers de Koningin gistermiddag tijdens haar intocht in de hoofdstad een hartelijk welkom toe geroepen. Het eerste teeken van het naderende hooge bezoek boden 's morgens reeds de Amsterdamsche tramwagens, die de remi ses uitreden met de bekende rood-wit- blauwe wimpels aan den beugel. In den loop van den morgen nam het aantal uit gestoken vlaggen toe naarmate het uur na derde, waarop Hare Majesteit de hoofdstad zou binnenrijden en reeds des middags om twee uur (anderhalf uur voor de aankomst bij het paleis op den Dam) verzamelde het publiek zich op dit historische middelpunt van ons land- In hun schildex-achtige uni formen met hun witgepluimde mutsen be trekken daar leden van de Koninklijke Studenten Schietvereeniging „de groote wacht" voor het paleis. Tegen drie uur naderde de koninklijke auto uit de richting Den Haag op den Slo- terweg de grens der gemeente eix stopte bij het viaduct, waar de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, als eerste de landsvrouwe begroette. Nadat het dochtertje van den burge meester de Koningin een bouquet bloemen had aangeboden vervolgde Hare Majesteit haar tocht naar het paleis. Op den Dam stond een duizendkoppige menigte, die de Koningin hartelijk toe juichte. Het "Wilhelmus weerklonk, terwijl Hare Majesteit de eerewacht inspecteerde. Daar op betrad zij, vergezeld van den burge meester, het paleis, terwijl de koninklijke standaard op den palqiskoepel in top werd geheschen. Enkele oogenblikken later klonk op den Dam opnieuw het gejuich Van het publiek, toen de Landsvrouwe met den burgemeester op het balcon verscheen. De Koningin zal op 3 Januari, 11 uur, in het Koninklijk Paleis te Amsterdam het corps diplomatique gelegenheid geven Haar rijn gelukwenschen voor het nieuwe jaar aan te bieden. Nieuwe textielpunten aangewezen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 1 Januari 1947 de volgende bonnen en puntén van de tex- tielkaarten VA 605. VB 605, VC 605, VD 605 en VE 605 geldig zijn voor den aan koop van op punten gewaardeerde textiel- goederen. De lettei'bonnen D, E. F, elk ter waarde van 5 punten. De cijferbonnen 131 tot en met 140 (elk ter waarde van één punl)- Er wordt op gewezen, dat van de 25 gel dig verklaarde pünten er 5 als extra be schikbaarstelling zijn te beschouwen. Het ligt in de bedoeling, rndien zich geen on voorziene omstandigheden, zooals langdu rige vorst, stagnatie in de kolen- of grond- sfol'fenvoorziening e.d. vocfrdoen, ieder vol gend kwartaal van 1947 tenminste 20 pun ten geldig te verklaren, zoodat in totaal, zooals reeds is medegedeeld, ten minste circa 80 punten ter beschikking komen. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat de reeds geldig verklaarde bonnen en punten eveneens tot nader order hun gel digheid behouden. Weer een bon inleveren voor 500 gram sinaasappelen Wederom zullen binnenkort voor alle leeftijdsgi-oepen 500 gram sinaasappelen beschikbaar worden gesteld. De aflevering op den nog loopenden bon zal uiteraard eerst geschieden, doch ter voorbereiding van de volgende verdeeling dient men reeds thans een bon bij een détaillist in groente en fruit in te leveren. Het Centraal Distributiekantoor heeft daarvoor aangewezen de bonnen 53-7 en 54-8 Algemeen. De inlevering moet ge schieden vóór 5 Januari. Chaos bij Haagsch winkelbedrijf Bij controle in een coöperatief winkel bedrijf te Den Haag trof de C- C. D. de administratie in een chaotischen toestand aan. Nadat de directie van het bedrijf eerst hierin zoodanig orde had geschapen dat een overzicht verkregen kon worden, ble ken er op de voorraden aanzi'enlijke te korten te zijn, namelijk voor rijst 7700 rantsoenen, suiker 70.00fr rantsoenen, boter 2500 rantsoenen, margarine 6700 rantsoe nen, kaas 15000 rantsoenen. Aan versna peringen was er een negatiev0 werkvoor- raad van 3800 rantsoenen en koffie een van 950 rantsoenen!

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1