IJmuider Courant De Croote Reis „Duitschers en Japanners moeten weten waar zij aan toe zijn" Begunstiging van de activiteit varr zakenlieden in Duitschland Het vriest, dat het kraakt, in Europa De Londensche chauffeurs in staking 61e Jaargang^No. 18526 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054, Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 7 Januari 1947 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt, dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4.Franco per post 4.50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ry ONDAGMORGEN is de Commissie- AGeneraal weer in het vliegtuig gestapt en vertrokken van het ijzige Schiphol naar het warme Insulinde: warmer, in deze tij den, dan ooit. Daarmee ving een nieuwe étappe aan van de groote reis, die naar een nieuwe verhouding in vruchtbare sa menwerking tusschen Indonesië en Neder land moet voeren. Het zal een lange en een gevaarvolle reis zijn, met avontuur en tegenslag. Daar behoeven wij niet aan te twijfelen. Het begin van dezen vliegtocht duidde er al even op: "na een kwartier moest het toestel naar Schiphol terugkee- ren wegens een defect aan de automatische stuurinrichting, dat hersteld werd, waarna het spoedig weer vertrok. Het blijft moei lijk zelfbestuur te regelen, ook voor een vliegtuig, en er veilig mee verder te reizen. De Commissie-Generaal heeft het basis- accoord van Linggadjati, waarop door ver dere onderhandelingen voortgebouwd zal moeten worden, nog niet onderteekend. De Regeering heeft haar daartoe gemachtigd en de Tweede Kamer heeft dit beleid, door een motie-Romme met 65 tegen 30 stem men aan te nemen, bekrachtigd. De Eerste Kamer zal zich ook nog uitspreken. Wat van meer belang is: de Indonesische dele gatie heeft het accoord nog evenmin onder teekend. Of dat gebeuren zal is zelfs nog onzeker en hangt af van de komende uit spraak van het pas aanzienlijk uitge breide Indonesische parlement. Intus- schên is duidelijk, dat de groote mogend heden volkomen instemmen met den weg, die door het parafeeren van dit stuk betre den is. Zij zijn er uitgesproken voorstan ders van, dat het oude koloniale beleid in Azië vervangen wordt door een samenwer king, die zich grondt op overeenstemming en verzoening met hen, die de inlandsche aspiraties naar voren brengen. Dat betreft niet alleen Indonesië, maar een veel groo- ter deel der wereld. Over dit onderwerp is al veel eerder op deze plaats geschreven. Er zal meermalen reden zijn om erop terug te komen omdat al zien nog maar weini gen in ons land dat in, en al kijken velen niet verder dan direct eigenbelang een wereldpolitiek zich ontwikkelt, waaraan wij ons niet zullen kunnen onttrekken. Ons lidmaatschap van de UJtf.O. heeft ons trouwens officiëel ingeschakeld in de we reldorganisatie, die door middel van ver dere ontwikkeling er hopelijk op den duur in zal kunnen slagen, oorlog te voorkomen. Opnieuw moet ik hier zeggen hoezeer het te betreuren valt, dat zelfs bij de be handeling van de begrooting van Buiten landsche Zaken de gfoote lijn der wereld politiek niet in het parlement naar voren is gekomen en dat Nederland op dit gebied van overheerschende be teekenis nog steeds geen eigen geluid doet hooren en geen initiatief toont. Wij zouden ons, door onze geestelijke capaciteiten en door ons natio naal verleden en onze reputatie in de wereld daartoe voorbestemd, in de groote controversen moeten doen hooren. Het - zou onze positie ook in de Aziatische crisis versterken. Want wat wij bereiken willen zullen wij alleen kunnen verwezenlijken binnen het kader van de wereldpolitiek en niet alleen naar eigen inzicht, dus: zonder ons aan het oordeel van anderen gelegen te laten liggen. Door de stemming in de Tweede Kamer is de beslissing in ons land over het basis- accoord van Linggadjati gevallen. Het be helst, zooals nu vermoedelijk iedereen wel begrijpt, geen volledige regeling van de toekomstige verhouding tusschen Indonesië en Nederland, die vereenigd zullen zijn in een Unie, waarvan de Koningin het staats hoofd zal zijn, maar welker organen nog door onderhandeling moeten worden gere geld Er is veel meer dat nog geregeld moet worden. Alleen grondslagen zijn door de Regeering, met bekrachtiging door het Ka mervotum, aanvaard. Als het accoord, dat nu nog alleen de parafen der twee delega ties draagt, straks door beide onderteekend zal worden, zullen op die grondslagen dus de verdere onderhandelingen gevoerd worden. De heerschende toestand in Indonesië zal ze niet vergemakkelijken. Het kan niet ontkend worden, dat daarin gevaren voor ernstig gewapend conflict schuilen. Het zal nu noodzakelijk zijn dat de wapenstilstand een volledig feit wordt. Schepping van rust en een gunstige sfeer moet verder bevor derd worden door opheffing van het wan trouwen, dat zich in Indonesië kennelijk niet minder dan in dit land doét gelden. De uitbreiding van de Commissie-Generaal met twee leden, waarvoor een wetsont werp zal worden ingediend, kan gelukkige gevolgen hebben en het vertrouwen zoowel hier als in Indonesië vergrooten, als men een gelukkige keuze van personen doet. Het optreden van meer erkende deskundi gen als raadgevers de eene afreis na de andere wordt nu aangekondigd zal op de stemming in Nederland ook goeden in vloed hebben. Er zou evenwel meer ge daan moeten worden om een snelle en vol ledige berichtgeving uit Indonesië te ver zekeren. Nog altijd schiet die jammerlijk tekort en dat in hoofdzaak, omdat de be staande sein-tarieven veel te kostbaar zijn. Goede voorlichting is meer dan ooit brood- noodig en misverstanden, ontstaan 'door bekorting dienen verhoed te worden in een sfeer, waarin het wantrouwen een der ge vaarlijkste factoren is. De afgereisde Commissie-Generaal, die nu wel spoedig tot vijf leden uitgebreid zal worden, wacht een zware en verantwoorde lijke taak. Ook als zij daarin slaagt, als op vredige wijze het statuut der nieuwe sa menwerking in een Unie voltrokken wordt, zal men niet moeten verwachten dat op korten termijn alles in Indonesië vlot mar- -cheeren zal, of dezelfde technische regel maat bereiken als in de dagen van het ko loniale bestel. Het is duidelijk dat een jong Indonesisch zelfbestuur gebrek aan erva ring en aan voldoende eigen krachten zal hebben, zelfs in geval van Nederlandsche hulp en steun. Zijn toekomstige leiders moeten nu reeds beseffen, hoe onontbeer lijk die steun voor hen zijn zal. De moei lijkheden en tegenslagen, die zij ook door hun onderlinge tegenstellingen ervaren zullen, hebben zij kennelijk voor hun vrij heid over. Het is een opvatting, waarin zij zich niét onderscheiden van andere volken, die vroeger naar vrijheid en zelfbestuur hebben gestreefd. B- P- FRANSCHMAN LEIDT U.N.O -COMMISSIE. De Fransche regeering deelt mede. dat Georges Daux. hoogleeraar in de geschiedenis aan de universiteit van Parijs, aan het hoofd za! staan van de commissie der UNO.. die op verzoek van de Grieksche regeering naar Griekenland zal worden gezonden. Daux zal worden bijgestaan door functionarissen van het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken. Truman tot het congres: President Truman heeft gisteren het 80ste Amerikaansche Congres, dat thans be- heerscht wordt door de Republikeinen, zijn program ontvouwd, dat hij inleidde met een beroep op beide groote partijen tot samenwerking, ondanks de waarschijnlijke «meningsverschillen tusschen president en Congres. „De macht der toekomst van dit land te vormen ligt in onze handen de uwe en de mijne gezamenlijk. Als wij erin kunnen slagen in dit jaar en het volgende bij ieder onderwerp de juiste handelwijze te vinden, dan zullen wij voor ons volk een ongekende welvaart tot stand kunnen brengen", aldus Truman. Nieuwe sociale maatregelen aangekondigd Met betrekking tot de sociale wetgeving, die dit congres waarschijnlijk zal herzien, drong de president er op aan, geen straf wetten op te nemen in het arbeidsrecht; „Wij moeten niet om een paar arbeiders leiders te straffen, wetten aannemen die de rechten van de arbeidersklasse aantas ten. Wij moeten niet onder den druk der emoties onze Amerikaansche vrijheden in gevaar brengen door slecht-overwogen handelingen, die tot gevolgen leiden die noch voorzien noch gewenscht zijn". Truman maakte een uit vier punten be staand sociaal programma bekend: ten eerste een spoedig tot stand brengen van wetten, die stakingen, waarbij juridische geschillen op deze wijze worden beslist, onwettig verklaren, en waarbij een arbitrage-instantie wordt geschapen die deze geschillen regelt; vervolgens het be vorderen van het sluiten van collectieve arbeidscontracten, het verbreeden der na tionale sociale wetgeving en ten slotte het benoemen van een commissie door het Congres om een onderzoek in te stellen naar de verhouding tusschen werkgevers en werknemers, die niet later dan 15 Maart in werking zou treden. De vredesverdragen „Door het leiderschap der Vereenigde Staten in de wereld", aldus Truman, „ma ken de gevolgen van hetgeen men in de Vereenigde Staten bereikt of niet bereikt' zich voelbaar door de geheele wereld". Ten aanzien van de buitenlandsche politiek zei- de Truman, dat wat ook de gebreken van de vredesverdragen met de voormalige sa tellieten van de as mogen zijn, deze ver dra,g(?n zoo goed zijn als men mag hopen te bereiken. Verdere discussie zou den bin- nenlandschen toestand van de betrokken landen ernstig in gevaar brengen. Gedu rende de debatten over de verdragen heb ben de Vereenigde Staten het duidelijk gemaakt, dat zij zich niet meer in het iso lationisme zullen terugtrekken". Clay volgt Mac Narnev op Luit-generaal Lucius D. Clay, de plaats vervangend militair gouverneur van de Amerikaansche bezéttingszöne van Duitseh- land, zal generaal Joseph P. MacNarney opvolgen als militair gouverneur van de Amerikaansche bezettingszone en comman dant van de Amerikaansche strijdkrachten in Europa, aldus een mededeeling van het Amerikaansche ministerie van Oorlog. De aangekondigde benoeming Is het ge volg van de reorganisatie van het Ameri kaansche leger in -Duitschland en Oosten rijk. Luit.-generaal Geoffrey Keyes, thans commandant van het derde Amerikaansche leger, zal generaal Mark Clark opvolgen als commandant der Amerikaansche strijd krachten in Oostenrijk, doch eerst nadat de besprekingen te Moskou over het vre desverdrag met Oostenrijk zullen zijn vol tooid. Montgomery in Moskou Veldmaarschalk Montgomery is gister middag te Moskou aangekomen, waar hij de gast zal zijn van het Sovjetleger. In een toe spraak die door de radio werd uitgezonden, zeide Montgomery, dat hij als soldaat ge komen is om een bezoek aan het Sovjet- leger te brengen. „Ik wil een vriendschap pelijk contact tusschen onze legers leggen", aldus de veldmaarschalk, „en ik hoop dat daaruit wederzijdsch begrip en vertrouwen moge voortvloeien, dat in ons beider belang zal zijn". Op deze foto ziet men hem op het Lon- densche vliegveld, waar hem uitgeleide werd gedaan door den Russischen militai ren attaché. Professor Harold Laski heeft volgens Un. Press in Brussel op een persconferen tie gezegd dat Montgomery's bezoek aan Moskou de bespreking van militaire kwes ties ten doel had. Laski voegde hier aan toe dat het bezoek in het bijzonder bedoeld was als een beveiliging tegen een derden wereldoorlog. Hij legde uit dat alle gehei men van den Britschen generalen staf voor de Russen toegankelijk zijn en dat de voor naamste taak was om het vertrouwen tus schen de Russen en geallieerden te bevor deren. Laski zeide dat in Rusland niemand, van Stalin tot den kleinsten boer ooi-log wil, daar Ruslands toekomst voornamelijk van vrede afhankelijk is, doch dat de Russen het recht hebben om onze bedoelingen te wantrouwen daar Rusland dertig jaar ge leden door de andere Europeesche landen als een verstooteling behandeld werd. Met betrekking- tot de Sovjet-Unie zeide Trumari, dat de verschillen tusschen beide landen het feit niet mogen verdoezelen, dat beide landen belang hebben bij het spoedig tot stand brengen van de vredes verdragen, waarbij weer normale verhou dingen ontstaan. „Wij moeten ons beiden het meest bezig houden met het bevorde ren van de collectieve veiligheid, en niet met het bevorderen van onze individueele veiligheid". De bezettende mogendheden moeten de onafhankelijkheid van Oostenrijk erken nen en hun troepen terugtrekken, aldus Truman. Duitschers en Japanners moeten weten waar zij aan toe zijn met hun gren zen, him hulpbronnen en welke herstelbe talingen zij moeten betalen. Zonder te po gen hun binncnlandsche zaken te regelen kunnen wij er ons van verzekeren dat zij zich ontwapenen". Truman vervolgde: „De Vereenigde Sta ten wenschen geen monopolie voor zichzelf of voor welke groep van naties óver de atoomenergie: zij willen slechts garanties dat geen land de atoomenergie zal gebrui ken voor militaire doeleinden". Officieren, van het K.N.I.L. oneervol ontslagen Aneta meldt uit Batavia: Wegens on trouw jegens het Koninkrijk zijn de vol gende officieren van het Koninklijk Ne- derlandsch Indisch Leger oneervol uit den militairen dienst ontslagen: de eerste lui tenant der artillierie E. A. Sweep, de eer ste luitenant der cavalerie R. F. Klerk de Reus en de eerste luitenant der infanterie G. van Asperen Vervenne. Ir. G. Lienescli wordt directeur der visscherij Ir. G. Lienesch, rijkslandbouwconsulent en productie-commissaris voor Noordholland, is met ingang van 1 Juni 1947 benoemd tot direc teur der visscherij aan. het departement van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening. In zijn nieuwe functie zal ir. Lienesch tot taak hebben het coördineeren van de organi saties op visscherij gebied. De visscherij zal in de toekomst meer de aandacht van de over heid hebben. Ook met het onderzoek naar de methode van verwerking van het product zal de nieuwe functionaris zich bezig houden. Gewonde militairen uit Indië naar Nederland Op 4 Januari is de „Kota Inten" met 1107 gewonde en zieke militairen en 23 burgers uit Batavia naar Nederland ver trokken. Door vallenden schoorsteen gedood Toen gisteravond te Stompetoren het gezin F. met eenige buurkinderen om de kachel zat, viel de schoorsteen naar beneden. Het vallende puin kwam door het plafond in de hulskamer te- techt, waardoor een 15-jarig buurmeisje werd gedood. Haar zusje brak een been. Ook de hond. die voor de kachel lag, werd gedood. Prof. Romnie gaat morgen naar Batavia Het K.L.M.-toestel, waarmee prof. mr. C. P. M. Romme vandaag naar Batavia zou reizen, zal om technische redenen mor genochtend om zes uur van Schiphol ver trekken. Het woord is aan. M a r t i a 1 i s Wie van zijn herinneringen weet te genieten leeft twee maal. Amerikanen willen „open besprekingen met representatieve Duitschers De elfstedentocht is op Donderdag bepaald Luitenant-generaal Lucius D. Clay, de militaire gouverneur van de Amerikaan sche zóne van Duitschland, verklaarde gis teren tijdens een persconferentie dat de Britsche en Amerikaansche regecringen tli3ns trachten de activiteit van zaken lieden in Duitschland te vergemakkelijken door een verzachting van de wetgeving tegen „handel met den vijand". Op een vraag of men de „haat Duitschland"poli- tiek had laten varen antwoordde Clay, dat er nooit een dergelijke politiek had be staan en hij voegde er aan toe: „Wii willen een einde maken van een politiek van uiterste ontoeschietelijkheid: wii willen representatieve Duitschers ontmoeten in open besprekingen en toonen dat wij ge- looven in democratie". De politieke adviseur van Clay, Robert Motphy, zeide dat individueele Duitschers informeele stappen hadden gedaan bij de geallieerden, waarbij zij er op wezen, dat het wellicht niet verstandig zou zijn de nieuwe democratische Duitsche regeering bij het teekenen van het vredesverdrag in het zadel te helpen, omdat den Duitschen vertegenwoordigers als gevolg daarvan de rol die zij gespeeld hebben, kwalijk geno men zou kunnen worden, waardoor de vooruitzichten voor een democratische ontwikkeling in gevaar gebracht zouden De vorst, die sinds Zaterdag over bijkans geheel Europa zijn verlammenden invloed doet gelden, is vooral in het Zuid-Oosten van ons werelddeel tot ongekende hevigheid toe genomen: in de bergen van Joego-Slavië wer den tempel aturen van 30 graden onder nul gemeld en ook in Tsjecho-Slowakije en Oos tenrijk is het fel koud. In de Oostenrijksche dalen vroor het b\j windstil weer hier en daar 25 graden: Polen en Duitschland melden rela tief iets hoogere temperaturen, maar ook daar heeft Koning Winter voor de tweede maal een wel zeer y'zigen adem. De koude luchtmassa boven Europa strekt zich thans uit van Schotland langs de Iersche Zee door Centraal Frankrijk naar de Alpen en verderover Griekenland naar Turkije. Storingen aan de randen veroorzaakten op vele plaatsen sneeuwval (in Italië woeden sneeuwstormen); ook In het Zuiden van ons land werd de strenge vorst door een tijdelijk toenemende bewolking iets getemperd; in Maastricht daalde het kwik in het afgeloopen etmaal niet lager dan tot 8 graden onder het vriespunt en in Vlissingen vroor het „maar" vijf graden. In het overige gedeelte van ons land was de lucht minder bewolkt, maar dank zij een tij delijk verminderde depressie-activitfeit werd de wind-geleidelijk minder sterk, toch moest het K.N.M.I. in De Bilt vanmorgen de vol gende, zeer lage temperaturen melden: Gro ningen (vliegveld Eelde) 16 gr.; Den Helder 13 gr.; Leeuwarden 15 gr.; vliegveld Twente —15 gr.; De Bilt —12 gr.; Schiphol 12 gr.; Eindhoven 11 gr. De algemeene luchtdrukverdeeling over Europa wijzigt zich, volgens het K.N.M.I. slechts weinig. Al neemt het Scandinavisch-Russisch hoogedrukgebied iets in beteekenis af, in de contreien van de Middellandsche Zee daalt de luchtdruk eveneens, zoodat de Oostelijke luchttransporten over Europa gestadig aanhouden. De Bilt verwacht voor den komenden nacht, vooral in mid den- en Noord-Nederland zeer lage tem peraturen. Boven den Atlantischen Oceaan ontwikkelt zich een nieuwe depressie, die weer via Ier land in de richting van de Golf van Biscaye trekt. Of de koude in Europa zich iets van dezen aanval aan zal trekken, is nog uiterst dubieus. Het bestuur van de Elfstedenvereeniging heeft besloten op Donderdag 9 Januari een elfstedentocht te houden. De route gaat langs de elf steden van Fries land en is 200 km. lang. Alleen personen van 18 jaar en ouder mogen deelnemen. Er zal in twee afdeelingen gereden worden, n.l. een wedstrijd en een tocht, welke achter eenvolgens om halfzes en van zes uur af starten van Leeuwarden uit. Aan den wed strijd mogen geen dames deelnemen. De eind controle van den wedstrijd wordt gesloten twee uur na aankomst van den winnaar. De prijzen bestaan uitsluitend uit médailles. De eindcontrole tocht wordt gefloten om 24 uur. Ieder die het eindpunt bereikt vóór sluiting van zijn eindcontrole ontvangt het zilveren elfstedenkruisje. Gelegenheid tot inschrijving bestaat den geheelen dag vóór den tocht en den volgen den ochtend vóór de start In het Beursge bouw te Leeuwarden. Het inleggeld moet ter plaatse worden .betaald. Indien men niet in staat is, zelf voor logies te zorgen, kan men zich wenden tot de afdeeling huisvesting van de vereeniging. De huisvestingsmogelijkheden te Leeuwar den zijn door het tekort aan woonruimte en de vele evacués overigens zeer gering, zoodat logies niet gegarandeerd kan worden Een ieder dient dus zooveel mogelijk zelf hier voor te zorgen. Tochten in Zuidholland De Zuidhollandsche Ijsbond organiseert voor de komende dagen de volgende tochten: 8 Januari: Molentocht over Kaag-Koppel- Wijde Aa-Brasemermeer-Drechl-Laogeraar- sche plassen. De afspanden zijn: 50 en 75 km. Het ijs op de groote meren is in prachtige conditie. Men wordt echter aangeraden niet te starten vóór Woensdag 8 Januari, omdat eerst dien dag de banen zijn uitgezet. De startplaatsen 2ijn: Leiden (café Zomer- zorg): Oude Wetering (café „De Brasem"). Ter Aar (Aardam). Van 9 Januari af kunnen wederom dagelijks de één. twee. drie en vier meren-tochten over Kaag, Brasemermeer, Langeraar en Nieuw- koopsche plassen gereden worden. De afstan den zijn resp. 20. 40. 50 en 90 km. De start-' olaatsen zijn: Leiden (café Zomerzorg) Oude Wetering (café „De Brasem") Ter Aar (Aar- dam). Noorden (Sluitkade). Nieuwkoon (café Boekestijn). Langeraar (café Hoogendijk). Op 12 Januari zal de vijftiendoroentocht (125 km.) gehouden worden Voor de deel nemers, die den tocht volbrengen, wordt een speciaal insigne beschikbaar gesteld. Vaarwater weer dicht Sinds Zaterdag is de scheepvaart naar het Zuiden, van Haarlem uit, gestremd, de water weg naar Rotterdam kan niet meer worden gebruikt en zoowel het Zuider Buitenspaarne AI is het koud, den schaatsenrijders en ijszeilers is de vorst welkom. als <^e Ringvaart van de Haarlemmermeer hebben voor de tweede maal in dit seizoen een dikken ijsvloer gekregen, hier en daar op de fundamenten door de vorige vorstperiode gelegd. De reederijen, die op Rotterdam varen, hebben vrachtauto's te hu'.n moeten roepen, zoodat het vervoer niet volkomen is lamgelegd. Het Noorder Buitenspaarne wordt nog door de booten van Kaarselade Veer open gehouden, maar ook hier gaat de scheepvaart niet over rozen, maar over schotsen van soms vijftien centimeter dik. Naar wij vernemen, heeft de Rijkswater staat een vaargeul in het Noordzeekanaal ge maakt, waardoor de scheepvaart van Amster dam tot IJmuiden gaande wordt gehouden. De sluizen bij Spaarndam, die voor de ravïtait leering per schip van Haarlem van groote beteekenis zijn, worden nog gebruikt, maar bij aanhoudende vorst is het waarschijnlijk, dat Woensdag deze sluizen niet langer ge bruikt kunnen worden. Bij Buitenhuizen ligt een boot met onge veer 1000 ton steenkool, bestemd voor Haar lem, De sleepboot, die dit schip naar de Spaarnestad moest trekken, is defect geraakt, zoodat men thans probeert het „zwarte goud" op andere wijze naar Haarlem te vervoeren. Zorgen in Duitschland Forrester, hoofd van de afdeeling steen kolen van het Amerikaansche militaire be stuur, heeft medegedeeld, dat het Amerikaan sche bestuur zich gelukkig kan prijzen, indieft gedurende de vorstperiode niet een aanzien lijk aantal Duitschers doodvriest. Hij was van meening, dat de Britsche zóne er nog slechter aan toe is. Met twintig graden Celcius onder nul heeft Bohemen thans het koude-record in Europa. In Januari 1942 stond de thermometer op dertig graden onder nul en in den winter van 1929 op 42 graden onder nul Dertienjarig meisje verdronken in de Ringvaart Maandagmiddag was een tweetal kinderen, uit dfe Haarlemmermeer aan het schaatsen rijden op de Ringvaart. Plotseling zakten zij, ter hoogte van de steenfabriek te Hillegom, door het ijs. Een der kinderen, een jongetje, kon worden gered, maar het dertienjarig meisje Van der B., dat bij hem was, verdronk. Een dokter trachtte tevergeefs de levensgees ten op te wekken. Het jongetje kon door kunstmatige ademhaling tot bewustzijn wor den gebracht. De „Tegelberg" met militairen naar Indië Vandaag is het motorschip „Tegelberg" van Amsterdam naar Indië vertrokken met aan boord,het eerste verkennings-regiment uit Amersfoort en eenige leden van de militaire administratie. Correspondentie bestemd voor de militairen aan boord, van de „Tegelberg" behoort uiter lijk 13.Januari om 21 uur te Amsterdam C.S. te zijn, teneinde nog gedurende de reis in een aanloophaven te kunnen worden uitgereikt. Op 28 Januari gaat nog een verzending post naar deze militairen Hiervoor moet de cor respondentie uiterlijk 27 Januari om 21 uur te Amsterdam C.S. zijn. In het algemeen be- hooren de stukken dus op 11 en 25 Januari ter post te worden bezorgd. De postkantoren verstrekken alle verdere inlichtingen. De commandant van Dachau staat thans terecht Te Dachau is het proces begonnen tegen den vroegeren commandant van het con centratiekamp Dachau, Alex Piorkowski en zijn adjudant Heinz Detmers. De Amerikaansche aanklagers deelen mede dat uit het getuige-materiaal zal blij ken dat Piorkowski, die majoor der Waffen SS was, verantwoordelijk is voor de exe cutie van bijna duizend Russen en voor ex perimenten met malaria, ijswater, hooge druk en zout water, die hij op de gevange nen gedurende zijn regime uitvoerde. Hij wordt er verder van beschuldigd gevange nen gedwongen te hebben uren achtereen in de koude te staan, hen aan hun polsen te hebben opgehangen, hen te hebben laten werken tot zij volkomen uitgeput waren en de gevangenen die er zoo slecht aan toe waren dat zij niet langer konden werken, ter dood te hebben veroordeeld, meldt Un. Press. kunnen worden. Er zal een vredesverdrag komen, aldus Morphy, en er zullen onder teekenaars zijn, doch de Duitsche auto riteiten daartoe zijn nog niet aangewezen. Ook ten aanzien van het deelnemen aan de besprekingen te Moskou door Duit schers zijn nog geen beslissingen genomen. De situatie met betrekking tot de zui vering is zoozeer verbeterd dat de Ame rikanen nu besloten hebben de zuivering na een proeftijd van zestig dagen in han den der Duitschers te laten, aldus generaal Clay, De fusie der Britsche en Amerikaan sche zones is slecht begonnen, n.l. met een vermindering van 25 pCt. der indus- trieele productie die veroorzaakt wordt door de thans heerschende koude. „Als de koude voortduurt zullen wij niet in staat zijn de binnenscheepvaart gaande te hou den, en de resultaten van de fusie zullen dan nog eenigen tijd vertraagd worden", aldus Clay. Voor de eerste maal sinds de bezetting werd de persconferentie ook door Duitsche journalisten bijgewoond. De commissie-generaal tot teekenen gemachtigd Op de Eerste Kamer behoeft niet gewacht te worden (Van onzen parlementairen redacteur). Naar wij van de meest bevoegde zijde vernemen was de bij het vertrek van de Commissie-Generaal door prof. Sehermer- horn gedane mededeeling omtrent de aan de Commissie meegegeven machtiging tot onderteekening van de ontwerp-overeen- komst van Linggadjati juist en was daar entegen onjuist het daarmee strijdige be richt van een Haagschen berichtgever, op Zaterdag j.L in ons blad geplaatst. Er is geen sprake van, dat de Regeering het standpunt inneemt, dat de onderteeke ning zal moeten wachten tot de Eerste Ka mer zich eventueel over het accoord zou uitspreken. De Commissie-Generaal is ge machtigd, conform hetgeen hieromtrent in het Tweede Kamer-debat is komen vast te staan, te teekenen; met andere w;oorden: aan de onderteekening zal nog een brief wisseling met de Indonesische delegatie vooraf moeten gaan om vast te leggen, dat men over en weer de Regeeringsverklaring van 10 December j.l., alsmede de toelich ting van de Commissie-Generaal, tezamen met de zeventien artikelen van het ac coord bindend acht. Wat overigens een eventueel debat in de Eerste Kamer betreft kan nog in herinne ring worden gebracht, dat toen op 29 De cember vast stond dat een vroegtijdige be handeling van de begrooting van overzee- sche gebiedsdeelen, als door prof. Mole naar gewenscht. niet mogelijk was, de Eer ste Kamer ten eenenmale heeft nagelaten kenbaar te maken dat haars inziens de be handeling dier begrooting met een moge lijke bespreking van Linggadiati, aan de onderteekening zou dienen vooraf te gaan. Onze senct achtte het kennelijk niet noo dig om zich te dien aanzien eenig recht voor te behouden. Met betrekking tot de behandeling van. de begroeting van overzeesche gebiedsdee len neemt men, naar wij vernemen, thans aan, dat. deze op haar vroegst in de week na 15 Januari zal geschieden - mogelijk echter nog later, zoodat de kans bestaat, dat voordien het „K.N.T.P." zich over Ling gadjati zal hebben uitgesproken. Maandag zijn verscheidene honderden Londensche vrachtauto-bestuurders een wilde staking begonnen voor hoogere loonen, betere arbeidsvoorwaarden en min der werkuren. Door deze staking onder vindt het vervoer van voedsel, kranten papier en grondstoffen die in de Londen sche havens worden uitgeladen moeilijk heden. Men vreest voor een solidariteitsstaking der havenarbeiders. De staking der vrachtauto-bestuurders nam reeds spoedig aanzienlijke afmetin gen aan. Het aantal stakers bedroeg uit eindelijk ongeveer 10.000 man waardoor het vervoer van vleesch, visch en groente naar honderden Londensche winkels werd lamgelegd. s Bestuursleden van de Transport and General Workers Union hebben een spoed vergadering uitgeschreven waarop zij zui len trachten de stakers te bewegen om het voedsel dat zich in de havens en de spoorwegdepöts opstapelt, te vervoeren. De staking begori gisterochtend toen eenige honderden chauffeurs weigerden verscheidene honderden tonnen voedsel, krantenpapier en grondstoffen uit de Lon densche dokken te vervoeren. Binnen een Weerbericht AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdag avond: Aanvankelijk nog tets verder afnemende, doch later weer toenemende wind uit Oostelijke richting. Enkele overdrijvende woll^nvelden. Vrijwel overal droog weer. In den nacht, vooral in het Noordoosten van het land,, strenge vorst. Overdag strenge tot matige vorst. paar uur hadden duizenden andere chauf feurs zich bij de staking aangesloten en de eenige vrachtautos die nog reden be hoorden practisch alle aan de spoorwegen toe. Bij de spoorwegstations bleven 40 ton visch liggen. Voedsel dat Zaterdag in de au tos was geladen voor vervoer naar de winkels van de World Stores ging weer terug naar de pakhuizen van de firma. Prins Bernhard in Zwitserland Prins Bernhard, die herstellende is van een lichte griep, heeft zich gisteren in ge zelschap van rijn broer Aschwin met zijn vliegtuig naar Zwitserland begeven, om in de omgeving van Genève tevens genezing 'e zoeken voor de maagstoornissen, waar aan hij reeds eenigen tijd lijdende is. De Prins zal waarschijnlijk een dag of tien afwezig zijn. Grieken prolesteeren tep;en uitstel van grens-onderzoek Naar Un. Press meldt heeft de Grieksche regeering er bij de UNO tegen geprotes teerd dat het onderzoek dat de speciale commissie naar'de grensincidenten zal in stellen tot eind Januari is uitgesteld. De Grieksche regeering zegt dat dit uitstel het den guerrilla-benden mogelijk zal ma ken de bewijzen dat hulp uit het buiten land wordt ontvangen, te vernietigen. Nog altijd trekken guerrilla strijdkrach ten Zuidwaarts. Een contingent werd op den berg Holomon door gendarmerie ver rast, stelde zich te weer en verloor in dit gevecht elf man.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1