IJmuider Courant Zwedens Tarzan Byrnes treedt af als minister van Buitenlandsche Zaken der V.S. Elfstedentocht is uitgesteld De Bilt verwacht nog geen dooi Marshall hekelt het „Chineesche extremisme van beide partijen" De „bezettingslichtingen" komen waarschijnlijk grootendeels met onder de wapenen Langendijk won reeds op twee afstanden 61e Jaargang No'. 18527 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 8 januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4.—. Franco per post 4.50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem T N het plaatsje Lekeby in Zweden woon- de in den jare 1928 een twintigjarige jonge man, die genoeg kreeg van de be schaving en de menschelijke samenleving en dit alles verliet. Zulke gevallen waren meer voorgekomen. Maar als regel hadden de vertrekkenden, in hun ijver om alles achter zich te laten en wellicht ook in hun twijfel, of zij wel tegen de verleiding van terugkeer bestand zouden zijn, er een verre reis voor over. Zij begaven zich naar een of ander Afrikaansch of Zuid-Ameri- kaansch oerwoud, of nog liever naar een eiland, in de Stille Zuidzee bijvoorbeeld. Gewoonlijk voorzagen zij in hun gebrek aan reisgeld door als verstekeling te rei zen. En in vroeger eeuwen kwamen zooveel schipbreuken voor, dat die hun soms van zelf een kluizenaai-s-oord, zij het dan een onvoorzien, verschaften. Nadat Daniel Defoe in de achttiende eeuw zijn Robinson Crusoe het eerste krantenfeuilleton ter wereld geschreven had, verwierf het be oefenen der volstrekte eenzaamheid, of schoon het in strijd met de menschelijke natuur is, een zekere romantische bekoring en ongetwijfeld namen sindsdien alle ver- laters der samenleving Defoe's boek als handleiding mee. Want er staan veel bruik bare wenken in, zoowel wat huisvesting betreft als aangaande de huishouding. De twintigste eeuw bracht de wereldver- maardheid van Alain Gerbault, een Fran- sche tennisspeler van zekere faam, die deze en andere ij delheden des levens prijsgaf en in zijn kleine open boot „Firecrest" over de wereldzeeën ging kruisen. Op den een zamen eilander volgde dus de eenzame zeeman- Die hield het evenwel niet heele- maal vol: hij ging boeken over zijn een zame kruistochten „a la poursuite du soleil" op jacht naar de zon schrijven en het eenigszins teleurstellende resultaat van zijn omzwervingen was, dat hij een lintje kreeg omdat hij zooveel goeds had gedaan voor den naam van Frankrijk in het buitenland. Het zonderlinge en para doxale gevolg van een vlucht uit de be schaving schijnt altijd te moeten zijn, dat de heele wereld den vluchteling leert ken nen en zich met hem gaat bezig houden. Zoo zal het met dien jongen Zweed, die in 1928 verdween, ook wel gaan. Nu hij is opgedoken is het al begonnen. Alleen heeft hij zijn naam nog geheim weten te hou den. Maar dat zal hem niet blijven geluk ken, sinds niet alleen een Zweedsch dag blad maar ook de Times hem in een hoofd artikel heeft besproken. Misschien wil hij niet eens anoniem blijven en poogt hij slechts, door tijdelijke geheimzinnigheid over zijn identiteit, de nieuwsgierigheid des publieks te prikkelen, opdat zijn boek „De Echte Tarzan" of Moderne Robinson" een nog grooter verkoop zal bereiken dan het nu al belooft Want hij heeft besloten, •tot de beschaving (of wat daarvan nog over is sinds 1928) terug te keer en. Allicht zal hij beproeven, haar te helpen opbou wen door mede te deelen, hoeveel beter het buiten haar gesteld is. De anonieme Zweed heeft volstrekt niet gereisd. Zweden is groot, boschrijk en schaars bevolkt. Hij woonde in Smaaland, dat zeer boschrijk is. Dus ondernam hij slechts een wandeling, vestigde zich in het woud en verbleef daar achttien jaar, le vend in de meest primitieve eenzaamheid. Alleen in den winter kwam hij wel eens even naar Lekeby, nabij Nassjö, om er wat eten te halen, maar verdween dan onmid dellijk weer. Dicht bij huis hield hij. acht tien jaren lang, dit leven vol en ge kunt zeggen dat het verdienstelijker is dan de prestatie van Robinson Crusoe, die immers wel op zijn eiland moest blijven, omdat hij er niet af kon. Maar ik geloof dat het mak kelijker vol te houden is als men weet, dat men iederen dag, ieder uur als men wil, naar de samenleving terug kan keeren. Dokters hebben hem onderzochten zeg gen dat hij volstrekt niet gek is: een nega tieve aanbeveling, maar in dit geval toch wel een belangrijk attest. Want maar heel weinig menschen kunnen zooiets verwer ken. Zijn lichamelijke gezondheid laat ook niets te wenschen over en men vraagt zich af waarom deze boschmensch, die de sa menleving vaarwel zei toen zij overvloed van huisvesting bood, tot haar terugkeert nu zij overal met woningnood kampt. Is hij haar nog steeds niet vriendelijk gezind? Er is evenwel meer bizonders in zijn geval. Toen deze man verdween, verkeerde de beschaafde wereld in economische hoog conjunctuur. Herinner u 1928. De mensch- heid baadde in welvaart. Het was het laat ste gloriejaar voor de economische wereld crisis, die in October 1929 begon met „Zwarte Donderdag" op de New Yorksche Beurs. Duitschland was nog republiek van Weimar en Hitiers schrille aanvangskreten trokken nauwelijks aandacht buiten den beperkten kring van zijn aanhangers. Ons ging het zoo goed, dat Midden-Europa ons „die steinreichen Hollander" noemde. De Olympische Spelen werden in Nederland gehouden en wij oogstten roem als gast- heeren. Amerika was bezig, de gansche wereld van fraaie auto's te voorzien- De Volkenbond leek een redelijke kans te ma ken en niemand dacht aan een tweeden Wereldoorlog. Temidden van zulk een weelde kreeg die jonge Noorderling, in het uiterst welvarende Zweden «enoeg van de menschenmaatschappij. Nu keert hij er in terug. Nu! Is het noo dig, het Heden te vergelijken met een hoog conjunctuur? Neen. Welnu dan: de vraag rijst, ol bezien uit het oogpunt van dezen zondertingen, primitieven maar overigen^ kerngezonden Zweed wij, eertijds versmade menschheid, wellicht beter, belangwekken der, ja misschien zelfs gezonder zijn dan in 1928, als de verwende producten van opgeschroefde, welvaart die wij toenmaals waren. Zijn terugkeer schijnt te bewijzen, dat hij er zoo over denkt. En misschien heeft hij wel gelijk. Wij zitten in de put. Wij moeten ons naar boven vechten. Wij zijn weer de moeite waard. Zoo beschouwd geeft hij ons allen als 't ware een lintje, hetgeen veel belangrijker is dan het lintje dat Gerbault kreeg. En laat hij nu dat boek maar schrijven! Tenslotte moet hij nu weer een bestaan vinden als gewoon mensch en kan niet langer met den levens standaard van een eekhoorn volstaan. Laat hij ons dus alles vertellen over eekhoorns, vossen, marters en elanden. En over de boschuil, die wijs is. Nu heb ik nog niet verteld, wat de Times in zijn hoofdartikel zegt. Dit waardige blad maakt zich met statige ironie bezorgd over het hiaat, dat achttienjarige eenzaam heid in de wetenschappelijke kennis van den Zweed veroorzaakt moet hebben- Hef moet vooral rvaar voor hem zijn, dat hij niets van Moderne Geschiedenis weet. Maar is dat wel zoo naar? Ik ben daar niet zoo zeker van. R. P George Marshall zijn opvolger Ondanks het feit dat het aftreden van den Amcrikaanschen minister van Buitenland sche Zaken, James F. Byrnes, in de toekomst verwacht werd, is het bericht dat hij per 10 Januari a.s. zijn functie zal neerleggen, als een groote verrassing gekomen. Men had .gedacht dat Byrnes de conferentie van Moskou nog zou meemaken. Niet minder groot is de verrassing over het feit dat generaal George Marshall, Truman's vertegen woordiger in China, tot opvolger van Byrnes is benoemd. De correspondentie tusschen Byrnes en het Witte Huis, die heden gepubliceerd is, onthulde dat Byrnes reeds in April van het vorige jaar zijn ontslagaanvrage heeft in gediend; zijn gezondheidstoestand liet reeds lang veel te wenschen over. President Tru man heeft thans „met tegenzin en leedwe zen" de ontslagaanvrage ingewilligd. strijdende partijen, en, zooals meermalen door de Kwomintang-regeering is gesug gereerd, niet enkel op de rekening van de communistische groep wordt geschreven. Complimenten van Truman De aankondiging van het ontslag van Byrnes en de aanvaarding daarvan door Truman kwam eenige uren nadat Byrnes een bezoek had gebracht aan Truman. President Truman schreef bij het 'aanvaar den-van het ontslag aan Byrnes: „Ik besef zeer goed hoe zwaar en gecompliceerd de vraagstukken zijn geweest, die u hebt moe ten behandelen sinds ge uw ambt aan vaardde in Juli 1945". Truman complimenteerde Byrnes voor zijn werk, en hij releveerde in het bijzon der zijn „zeldzame tact en oordeel en indien noodzakelijk zijn vastbeslotenheid en vasthoudendheid". „Ge hebt een vaste hand gehad bij de moeilijke problemen die zonder ophouden ontstaan zijn. Voor alles wat ge deed ge* durende den oorlog en bij het tot stand brengen van den vrede hebt ge den dank van het volk verdiend. Ik zeg dus: goed gedaan, in de hoop dat wij ook verder een beroep op u mogen doen voor den raad, dien ge uit een zoo rijke en afwisselende ervaring kunt geven", aldus de president. James Byrnes. De benoemipg van Marshall zal naar men verwacht groote voldoening wekken in de Sovjet-Unie, daar deze veel contact heeft gehad met de Russen gedurende de oor logsjaren en alle belangrijke conferenties met hen heeft bijgewoond.. Het wordt een opmerkelijk feit genoemd dat Marshall juist op denzelfden dag als zijn benoeming bekend werd, door een (elders in dit blad opgenomen) verklaring over den toestand in China blijk heeft gegeven van een zeer objectieve opinie over het Chineesche pro bleem, waarbij het zwaartepunt der ver antwoordelijkheid voor den burgeroorlog gelijkelijk wordt verdeeld over de twee Al vriest het hard. het ijs wordt slechter Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat de Elfstedentocht, die aanvankelijk op Don derdag was bepaald, op dien datum niet doorgaat. Ondanks de strenge vorst in Friesland wordt het lis er, vooral in de omgeving van Leeuwarden, niet beter op. Vermoedelijk is dit1 een gevolg van den zeer harden wind en van de stroomingen onder den ijs vloer. Het aantal wakken langs de Elfste- denroute is voorts toegenomen. Het bestuur van de Friesche Elfstcden- vereeniging kon nog geen naderen datum voor wedstrijd en tocht opgeven. Nederlandsche ambassadeur in Moskou benoemd Bij Koninklijk Besluit is de heer A. H. J. Lovink benoemd tot buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur bij de Unie der Socialistische Sovjet Republieken. De heer Lovink was voorheen in Tsjoenking geaccrediteerd. Morgen een zeepbon Babies krijgen een dubbele hoeveelheid In de aanvullende bonnenlijst, welke morgen wordt gepubliceerd, zal een bon bekend igemaakt worden voor 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep. Voor kinderen beneden 1 jaar (E-groep) wordt de dubbele hoeveelheid beschikbaar gesteld, zoodat men voor deze kinderen 450 gram huishoudzeep of 180 gram toilet zeep ontvangt. Ook een bon voor scheerzeep. Van de textielkaart VA 605 voor mannen is bon „Textiel I" waarop bovendien de aanduiding M voorkomt, aangewezen voor één rantsoen scheerzeep. Men moet dezen bon inleveren bij den winkelier, die later de scheerzeep zal afleveren. Bom in Neurenberg United Press meldt uit Frankfort, dat volgens een autoriteit van het bezettings leger gisteren in het Neurenbergsche de- nazificatiehof een bom ontploft is. Un. Press meldt geen verdere bijzonderheden. Veel ijs in Noordzeekanaal Er is zeer veel ijs in het Noordzeekanaal Hier en daar zijn open plekken, zooals bij het pontveer dat met eenige moeite wordt onderhouden. IJsbrekers houden het ijs in het kanaal los, opdat de scheepvaart van en naar Am sterdam doorgang kan vinden. In een verklaring uitgegeven door het Amerikaansche ministerie van Buitenland sche Zaken, spreekt generaal Marshall, die Trumans persoonlijke vertegenwoordiger in China was, de beschuldiging uit dat zelfzuchtige belangen in China overeen komsten gesaboteerd hebben die tot vrede dat verdeelde land hadden kunnen leiden. Marshall, is van plan heden uit Nanking te vertrekken. Zijn terugroeping, aldus Un. Press, wijst op een volkomen misluk king van de Amerikaansche politiek in het Verre Oosten en het streven om de com munisten en de nationale regeering van Tsjang Kai Sjek tezamen te brengen. Marshall zegt dat zijn pogingen om Chi na's inwendige twist te regelen „telkens opnieuw gedwarsboomd zijn door extre mistische elementen aan beide zijden". Hij zegt dat China's communisten volkomen marxistisch, anti-democratisch en vastbe sloten zijn om uiteindelijk aan China een communistische regeering op te leggen. Volgens Marshall zijn de liberale groepen die tot dusverre nog ongeorganiseerd zijn, De voorgenomen uitbreiding der Commissie-generaal Prof. S. Posthuma zal een even- tueele benoeming aanvaarden Het ANP verneemt van welingelichte zijde, dat prof. S. Posthuma, directeur van de Nederlandsche Bank, zich bereid heeft verklaard een eventueele benoeming tot lid van de Commissie-Generaal te aan vaarden Uit den aard der zaak zal over deze benoeming eerst beslist kunnen wor den na de totstandkoming van de wetswij ziging, welke noodig is voor de voorgeno men uitbreiding van de CortSmissie-Gene- raal. Republikeinsche leiders aan het woord De Indonesische minister van Defensie, Sjarifoedin, heeft op een massabijeenkomst van republikeinsche strijdorganisaties te Djogjakarta een rede uitgesproken, waarin hij volgens Un. Press de Nederlanders er van beschuldigde, dat zij bij verscheidene gelegenheden de wapenstilstandsovereen komst hebben geschonden en het Indonesi sche leger dagelijks hebben geprovoceerd. Hü drong er bij de Indonesiërs op aan, voor de wereld te demonstreeren dat zij politiek vereend zijn. Tegelijkertijd heeft generaal Soedirman, de commandant van het republikeinsche leger, verklaard dat het Indonesische volk den strijd moet voortzetten en dat de agres sie van het Nederlandsche leger alle Indo nesische pogingen om tot vreedzame oplos sing van hun probleem te komen, verstoord heeft. (A.N.P. heeft een eenigszins uitvoeriger bericht van denzelfden inhoud ontvangen van Aneia. - Red. H.D.) Donderdag weer radiorede van prof. Gerbrandy Prof P. S. Gerbrandy zal Donderdag avond om kwart voor tien over beide zen ders een radiorede houden ter beantwoor ding van de officieele regeeringsverklaring van Vrijdag. Het woord is aan... Thérèse Hoven: Een ontevreden gezicht ver wekt meestal ergernis, zelden medelijden, nooit sympathie. Vooral in het Zuiden des lands sal het minder koud zijn Zijn missie is als mislukt te beschouwen Het weer in Europa wordt nog steeds beheerscht door het uitgebreide gebied van hoogen lucht druk over Noord- Rusland en een die pe depressie op den oceaan. Beide lucht druksystemen na men in de afgeloo- pen 24 uur in betec- kenis toe. In het centrum van de oceaanstoring daal de de luchtdruk be- neden940 millibaren en in Rusland ste gen de barometers weer tot ongeveer 1047 millibaren. Aan gezien ook over Scandinavië de ba rometers zijn geste gen. zal de Ooste lijke wind in onze omgeving weer wat aanwakkeren De grenslijn tusschen de koude continen tale lucht en de warmere oceaan- lucht, die ongeveer van Zwitserland via Noord-Frankrijk naar Op bijgaande leekening zijn de omstan- midden-Engeland loopt,«is tijdelijk wat dich- digheden, die de koude veroorzaken, in ter bij ons land gekomen. In de Zuidelijke beeld gebracht. Uitgaande van het koude provincies is het daardoör bewolkt weer en centrum bij de Karpathen stroomt een vannacht viel er plaatselijk sneeuw. Ook de hoeveelheid koude lucht over Europa. Deze temperaturen zijn in het Zuiden van het land stroom wordt veroorzaakt door het hooge Jhr. mr. E. J. Strick van Linsehoten op 58-iarigen leeftijd overleden In breeden kring zal met leedwezen worden kennis genomen van het overlijden in den ouderdom van 58 jaar van jhr. mr. E. J. Strick Linsehoten, president van de Haarlemsche rechtbank. Van 1928 is de overledene rechter te Haarlem geweest. In den loop der jaren heeft hij zich de sympathie weten te verwer ven van de rechterlijke macht en de balie, hetgeen hedenmorgen bij de herdenking in een openbare zitting van de Haarlemsche rechtbank tot uiting kwam. Ook van hen, die recht zochten, genoot hij de hoogachting. Jhr. Strick van Linsehoten, die in 1887 ge boren is, heeft aan de Universiteit in Utrecht gestudeerd, waar hij op 24 Juni 1911 promo veerde. Na eenige jaren op het departement van Justitie werkzaam te zijn geweest, deed de overledene in Mei 1914 zijn intrede bij de rechterlijke macht als substituut-griffier bij de rechtbank te Breda Daarna werd hij op 28 December 1923 rechter in Groningen en in 1 te Haarlem. In de zitting van 12 Maart 5 werd de nieuwe rechter geïnstalleerd. Na in 1936 benoemd te zijn tot vice-president, volgde in Augustus 1942 zijn benoeming tot president van de Haarlemsche rechtbank. De ovèrledene was voorzitter van den Raad van toezicht op notarissen en candidaat-nota- rissen en regent van het Noblethofje aan de Nieuwe Gracht. De teraardebestelling is bepaald op Vrijdag middag a.s. te Westerveld, na aankomst van trein 15.11 uur. de eenigen die de situatie zouden kunnen redden. Marshall beweert dat onverzoenlijke groepen in de Kwomintang, geïnteresseerd bij de handhaving van hun feodale macht in China, blijkbaar niet werkelijk liet plan hadden om de overeenkomsten die ver leden jaar door de twee strijdende partijen bereikt zün en die China toen een basis voor vrede en wederopbouw boden, in praktijk te brengen. Marshall zeide dat hij, hoewel hij als soldaat sprak, meende den overheerschenden mili tairen invloed in de Kwomintang te moe- tT: betreuren, een invloed die de zwakte van de burgerlijke regeering in China accentueert. Nieuwe Kamerheer van de Koningin De Koningin heeft tot Kamerheer in buitengewonen dienst benoemd mr- K. P. van der Mandele, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken van Zuidholland te Rotterdam. De Koningin heeft Haar nieuwen Kamerheer verzocht Haar te ver tegenwoordigen bij de opening van den nieuwen schouwburg in Rotterdam op 10 Januari. minder laag dan in het overige gedeelte. Van morgen werden om 9 uur de volgende tem peraturen afgelezen: vliegveld Twente —14 gr.. Den Helder —12 gr., De Bilt —9 gr., Vlis- singen —2 gr., vliegveld Schiphol —11 gr., vliegveld Eindhoven —6 gr., vliegveld Leeuwarden —14 gr., vliegveld Eeldé —14 gr., vliegveld Beek 6 gr., vliegveld Gilze-Rijen —6 gr. In midden-Europa en den Balkan onderging de temperatuur slechts weinig verandering, alleen in Zuid-Duitschland nam de vorst eenigszins af. Zoolang het machtige gebied van hoogen luchtdruk over Rusland stand houdt,, kunnen de oceaan-depressies het con tinent van West-Europa niet binnen trekken. De aanvoer van koude lucht zal dus in onze omgeving voortduren. Wel komt het over gangsgebied dicht bij onze grenzen, ■ftraardoor de kans op neerslag toeneemt en de tempera- Weerbericht J1EER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donder dagavond: Matige, tijdelijk krachtige wind tusschen Oost en Zuid. Hier en daar nevel of mist, overigens vrij veel overdrijvende wolken velden, waaruit hier en daar neerslag (motregen of sneeuw) valt, voornamelijk ift de Zuidelijke provincies. In het Noor den van het land strenge, in het midden matige en in het Zuiden lichte vorst met in Zeeland tijdelijk temperaturen om hei Jfriespunt. (Van onzen parlementairen redacteur). Nu men een begin heeft gemaakt met de keuring van de lichting 1944, hebben wij nog eens nagegaan, welke plannen er bestaan met betrekking tot de z.g. be- zettingslichtii^gen, dat zijn die lichtingen, waarvan de jongelui, doordat zij hadden moeten opkomen in een van de jaren uit den bezettingstijd, niet gediend hebben. Daarvan kon immers hier te lande geen sprake zijn. Uit de Memorie van Antwoord over de wijziging van de Dienstplichtwet blijkt, dat men overweegt, wel alle bezettings- lichtingen te laten registreeren. Maar men schijnt met de keuring niet verder terug te zullen gaan' dan tot de lichting van 1944. Deze was nu eerst aan de beurt voor keuring, waarna in den loop v^n dit jaar ook nog de keuring van de lichting 1948 zal geschieden. Keuren wil echter nog niet zeggen die nen. Wat dit betreft bestaat het plan, de lichting '44 in hoofdzaak te gebruiken ter voorziening in de tekorten, welke onder scheidene groepeg bij de lichtingen 1945, '46 en '47 hebben opgeleverd. Hiervoor zullen uit de lichting 1944 niet meer dan 10.000 man noodig zijn. Met dit laatste is echter geenszins gezegd, dat er nu in derdaad 10.000 jongelui van de lichting 1944 zullen moeten opkomen. Daaromtrent is nog niets beslist en ook niet omtrent de vraag, hoe men eventueel te werk zal gaan bij het doen van een keuze uit de geheele lichting. Een en ander hangt af van de „gaten", die tenslotte opvulling blijken te vereischen. Aan de hand van de gegevens, die de keuringskaarten bevatten men bedenke, dat met de keuring meteen o.m. een test gepaard kan gaan, waarvan het resultaat insgelijks op de keuringskaarten vermeld wordt zal men tenslotte nagaan, wie voor opvulling der „gaten" in aanmerking komen. Aan bovenstaande kon nog worden toe gevoegd, dat, tenminste bij handhaving van de op het oogenblik bestaande voor nemens, van keuring der lichtingen 1942 en 1943 in dit jaar heelemaal geen sprake zal zijn. Wat trouwens het laten opkomen betreft van een aantal goedgekeurden van de lichting 1944 tegelijk met de thans aan de beurt zijnde lichting, moet rnen rekening houden met de moeilijkheid van voldoende plaatsruimte voor legering, van voldoende uniformen alsook van voldoende kader. Dit alles noopt tot beperking van het onder de wapenen roepen van men schen uit de bezettingslichting. drukgebied dat zich thans in Rusland be vindt. Op de kaart is aangegeven hoe de temperatuur over Europa verloopt. De nul lijn geeft de grens van het vorstgebied aan. Voorbij deze nullij-n is de invloed merkbaar van den warmen luchtstroom uit de Oceaan. Vanuit Canada nadert eveneens een stroom koude lucht. tuur in de Zuidelijke provincies, vooral in Zee land, tijdelijk om het vriespunt kan komen. Van een algemeen intreden van de dooi in Europa, zooals dat in berichten, afkomstig uit buitenlandsche bron, wordt gesuggereerd, is dan ook naar de meening van het K.N.M.I. in De Bilt geen sprake, tenzij men het intre den van de dooi in Engeland en Frankrijk heeft bedoeld. Kolen uit huu isolement verlost. Dinsdag meldden wij dat bij Buitenhuizen een kolenschip, beslemd voor Haarlem, in het ys beklemd was geraakt en dat men met sleepboothulp zou probeeren, de kostbare vracht „vrij" te krijgen. In den middag is dat inderdaad gelukt en daar de verbinding tusschen Amsterdam en Haarlem nog steeds wordt opengehouden, kunnen meer kolenlich- ters uit de hoofdstad verwacht worden. De ijsbreker van den Rijkswaterstaat bewijst hierbij onschatbare diensten. De vrees, dat de sluizen bij Spaamdam door het ijs buiten gebruik zouden moeten worden gesteld, is nog niet tot werkelijkheid gewor den: er wordt nog steeds gespuid en geschut. De Waddenzee één ijsvlakte. De bewoners van Ameland hooren sinds een etmaal niet langer het ruischen van de branding: de Waddenzee is veranderd in een «onafzienbare ijsvlakte, waarboven een ver dwaalde meeuw verbaasd naar zijn verstijfd voedselgebied tuurt. De toestand op Ameland, dat in den winter van 1940'41 eveneens op een dichtgevroren. Waddenzee uitzag, is thans beter, dan toen, daar er nu een geregelde Iuchtverbinding tusschen het eiland en den vasten wal bestaat die een normale post- en levensmiddelenvoor ziening waarborgt. Zoo werden er Maandag en Dinsdag drie vluchten per dag gemaakt, waarbij 60 personen konden worden meege nomen. Fransche parachutisten in liet gevecht Volgens een communiqué van het Fran sche opperbevel te Saigon heeft men Fran sche parachutisten in de vuurlinie van de Indochineesche nationalistische strijd krachten in Vietnam neergelaten om den zwaren druk op het Fransche garnizoen van Nam-Dinh, ten Zuiden van Hanoi, te verlichten. De parachutisten veroverden een brug genhoofd op den Noordelijken oever van het kanaal te Nam-Dinh. Aanvallen van Vietnamsche eenheden werden afgeslagen, terwijl andere Fransche eenheden per boot het kanaal opvoeren en in het brug genhoofd ontscheepten. Daarna slaagde een ontzettingstroep er in zich al vechtende een weg te banen naar de groote katoen- fabriek de belangrijkste textielfabriek van Indo-China waar het grootste deel van het Fransche garnizoen stand hield. Een andere groep ondervond Ipij het zui veren van de stad sterken tegenstand. De straten waren gebarricadeerd. Witgloeiend waren de huidplaten van Engeland's 'na-oorlogsche koopvaarder „Corin- thic", toen Zaterdagmorgen brand ontstond in een der ruimen van dit 15.000 ton metende schip, da- in Maart a.s. zijn „Maiden-trip" zou maken. Enorme hoeveel heden bluschwater werden in het in brand staande ruim gespoten. Tijdens het blusschingswerk*. Bij de Dinsdag: In Kralfngen begonnen kam pioenschappen schaatsenrijden heeft Langen dijk fraaie succcsn geboekt. HR won zoowel op de 500 meter als op de 5000 meter en als hU vandaag de 10.000 meter uitrijdt binnen een niet te langen tijd en eerste wordt bij de 1500 meter dan wordt hU voor de tweede maal kampioen. De belangstelling voor de kampioenschappen was bijzonder groot. Velen hadden ingeschreven, hoewel zij weinig kans hadden. Het aantal deel nemers bedroeg 48. In de morgenuren verschenen de rijders aan de start voor de 500 meter. Langendijk zorgde voor een verrassing in de vijftiende serie. Hij noteerde in den strijd tegen Roos den snelsten tijd, n.l. 48.3 seconde. Tweede was Ejgas In 48.8 sec. 3. Roos 48.9 sec. 4. Jonker 49. 5. Breed 49.1 sec. 6. Havekotte 49.2 sec. 7. Buyeen 49.3 sec. 8. Dijkstra 49.4 sec. 9. en 10. Ver- biesen en Scheer, beiden 50.3 sec. Keizer, de ti telhouder. reed zeer stroef op den korten af stand. Zijn tijd van 51.5 sec. wees op een korte training Hij zal op de 5000 en 10.000 nog veel moeten goed maken, om een redelijke kans op het kampioenschap te behouden. Des middags zijn de wedstrijden over 5000 meter gehouden en opnieuw won Langendijk. hetgeen een verrassing beteekende. Zijn tijd was aanzienlijk beter dan die van andere gerouti neerde cracks als Buyen en Keizer. Langendijk heeft zich echter voor het seizoen voorbereid met de gedachte nog eenmaal kampioen te worden. De uitslag van de 5000 meter was: L Langen dijk 9 min. 18.8 sec.: 2. Buyen 9 min. 22.2 sec.; 3. Verbiesen 9 min. 23.2 sec.; 4. Strijbis fl min. 24.8 sec.; S. C. Broekman 9 min. 34.6 sec.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1