IJmuider Courant Sleep bij Marken in het ijs Entente Permanente bezetting van het Rijnland door Westelijke naties Twee eieren! Omvang der bankbiljettencirculatie niet verontrustend ëïe Jaargang Ï8539 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 22 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs pei\ week 31 cent; per kwartaal 4,Franco per post 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ENIGEEN zal het bericht van een ]VL nieuw bondgenootschap tusschen Frankrijk en Engeland met scepticisme ge lezen hebben en hebben gedacht: het oude lied. Maar in de huidige omstandig heden is het een van de beste dingen die gebeuren konden. Wel moet men cr de hoop bij koesteren, dat het tot verdere eenheid in Europa zal leiden. Als de ontwikkeling van zaken na twee wereldoorlogen niet verder kwam dan het herstel van de Fransch-Britsche Entente, welker schep ping indertijd Koning Edward VII (1901 1910) zoozeer Vervulde zou men slechts aan den terugkeer van de oude evenwichts- politiek behoeven te denken. Maar de kaar ten zijn nu anders verdeeld dan vroeger en de nooden grooter. Laat ons dus opti mistisch zijn. Het verdrag zelf moet nog tot stand gebracht worden. Er zullen breedvoerige onderhandelingen komen. Tot dusver is het alleen in principe aanvaard. Maar dat feit heelt al veel politieke beteekenis, want het verbetert de kansen op overeen stemming tusschen de Groote Vier over het vredesverdrag met Duitschland. De Fran- schen zijn beducht voor nieuwe Duitsche aanvallen in de toekomst. Zij willen daar tegen gewaarborgd zijn. Zij wenschen eco nomische samenwerking met Engeland en de zekerheid, dat de Duitsche kracht die niet zal kunnen overvleugelen. Dat wordt hun beloofd met dit verdrag en daarom zijn zij er zoozeer mee ingenomen. De En- gelsche minister van Buitenlandsche Za ken is dat trouwens ook. Bevin heeft voortdurend in deze richting gestreefd. En de Engelsche pers is hem bijgevallen. The Spectator merkt erbij op, „dat deze zet op het politieke schaakbord eerder had kunnen worden gedaan. Daar Engeland en Frankrijk beide een verdrag met Rusland konden sluiten is het onlogisch dat zij niet, lang voordien, hetzelfde met elkaar hadden bereikt. Maar de vertraging kan voordee- len opleveren. De huidige loop van zaken sluit uit, dat Rusland achterdocht kan koesteren ten aanzien van de schepping van"een Westelijk blok. Intusschen zal het verbond zelf het gansche Europeesche sa menstel versterken. Het sluit zich volko men aan bij de bepalingen en bedoelingen van het Handvest der Vereenigde Naties en die organisatie, in het bijzonder de Veiligheidsraad, zal er alleen maar wel bij varen. In Frankrijk zal het aanmoedi ging en vertrouwen wekken, juist nu de Franschen een nieuw hoofdstuk in hun geschiedenis hebben geopend onder de nieuwe grondwet van de Vierde Repu- bliek". Dat alles klinkt zeer schoon. Ervaring eert, dat wij ons niet met de klank moeten tevreden stellen. Het zou verkeerd zijn uit de herleefde Entente tusschen Frankrijk en Engeland af te leiden, dat de Groote Vier het nu wel vlot eens zullen worden over het Duitsche vredesverdrag. Zoover is het nog lang niet en een ander Engelsch blad, The Economist, duidt daar scherp op als het blad verklaart dat de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië in de eerste plaats het herstel van eenheid in Duitsch land en in de tweede plaats het herstel wenschen van een Duitschland, dat zichzelf voorzien kan. Anderzijds is Rusland's eerste oogmerk, de Duitsche welvaarts bronnen ten bate te nemen om een deel van de oorlogsschade te vergoeden, met andere woorden: herstelbetalingen. Deze tegenstelling beschouwt The Econo mist als de kern van het geheele vraagstuk. Het blad acht de Amerikaansche en Brit- sche instinctieve afkeer van herstelbeta lingen een gezond verschijnsel. „Als zij eenmaal erkend werden, zouden zij de Europeesche diplomatie gedurende genera ties in een noodlottigen greep houden." In ons land zijn de verwachtingen om trekt snelle verwezenlijking van het Duit sche vredesverdrag zeker niet hoog ge spannen. Maar men moet aannemen dat inderdaad het Fransch-Britsche bond genootschap de ontwikkeling van zaken zal bevorderen, met name de economische ontwikkeling in Duitschland zelf. Op dit gebied is een Nederlandsch initiatief ge nomen, doordat ons jonge Instituut voor Internationale Zaken erin geslaagd is de zuster-instituten van negen andere landen te bewegen tot het houden van een inter nationale conferentie over het Duitsche economische vraagstuk, die voor het einde van dit jaar in Nederland zal bijeen komen en ingeleid worden door studie in de betrokken landen. Engeland en Frank rijk behooren tot de deelnemers; hun toenadering door middel van het nieuwe bondgenootschap zal dus ook op het resul taat dezer conferentie heilzamen invloed doen gelden. En men kan zonder twijfel op economisch gebied vrij wat bereiken, ook al is het vredesverdrag nog niet tot stand gekomen. Met dat al geeft ook de Fransch-Britsche entente nog geenszins het nieuwe beleid aan, dat in Europa gevolgd zal moeten worden om het tot waarlij ke herleving, tot veiligheid en tot bestaanszekerheid te brengen. Dat nieuwe beleid ligt het is hier al meermalen betoogd in de richting van federale unie, al zijn de Russen nog zoozeer gekant tegen al wat aan een „Westelijk blok" doet denken en al meent The Spectator, dat zij uit de Fransch- Britsche Entente geen wantrouwen op dat chapiter kunnen halen. Dat is allemaal heel slim gedacht, maar intusschen wordt de weg door de Fransch-Britsche Entente gelukkig wel degelijk beter geplaveid. En wij leven snel. En de nooden zullen steeds sterker gaan dringen. R. P. Motie van vertrouwen voor Ramadier Eduard Herriot is als opvolger van Vin cent Auriol, die president van Frankrijk is geworden, tot voorzitter der Nationale Vergadering gekozen met 429 tegen 155 stemmen. De Fransche Nationale Vergadering heeft gisteravond haar vertrouwen in Ra madier uitgesproken. Volgens officieele cijfers verkreeg hij 549 stemmen. 63 afge vaardigden onthielden zich van stemming. Ramadier haalde 239 stemmen meer dan de vereischte constitutioneele meerderheid van 310. Ramadier heeft in de Nationale Ver gadering verklaard, dat van 1 Maart a.s. af de volledige persvrijheid in Frankrijk zal worden hersteld. Tegen het einde van Februari zal de regeering n.l. het decreet intrekken, waarbij is bepaald, dat geen nieuwe kranten mogen worden uitgegeven zonder toestemming van de regeering. De Belgische eischen Federaal Duitschland, economische eenheid, strenge controle De Belgische eischen tot schadevergoeding aan Duitschland en zijn beschouwingen over de politiek der geallieerden ten opzichte van dat land zijn thans in den vorm van twee nota's overhandigd aan de plaatsvervangers der vier ministers van Buiten landsche Zaken te Londen. De Belgische eischen tot herziening van zijn grenzen met Duitschland waren reeds in een vroeger memorandum op 14 November van het vorige jaar in New-York aan den raad der ministers overhandigd. In de thans aangeboden nota's wordt naast de opsomming der economische eischen geprotesteerd tegen het feit, dat België niet is toegestaan, aan de besprekingen deel te nemen. In het kader der eischen terzake levering van grondstoffen en electrische drijfkracht vraagt België 6.6 millioen ton steenkool per jaar, electrische centrales met een ver mogen van 150.000 kw., overeenkomend met een stroomlevering van 750 millioen kwu per jaar, ongeveer 1 millioen bruin koolbriketten per jaar, 300.000 ton in dustrieel zout per jaar, 80.000 ton keuken zout per jaar, 100.000 ton kalizouten per jaar, 27.000 ton bariumsulfaat per jaar en 500.000 kub. m. hout per jaar, Wat de houtlevering betreft deelde Spaak mede, hierbij vooral het oog te hebben op de bos- schcn, welke gelegen zijn in de onmiddel lijke nabijheid van de Belgische grens. Over het algemeen zou de levering dezer producten zich moeten uitstrekken over een periode van 40 jaar. Indien het andere landen wordt toegestaan kolenvelden in Duitschland te verkrijgen, vraagt België het eigendom van zekere mijnvergunningen in het Ruhrbekken. De gevraagde electrische centrales be vinden zich nu in het bruinkoolbekken, ten westen van Keulen. Zij zullen niet ont manteld noch naar België vervoerd, doch ter plaatse geëxploiteerd worden. Op het gebied van vervoer en verbin dingen omvat het memorandum eischen, tot herstel van een regiem van vrijheid en gelijkheid op den Rijn, eischen welke er toe strekken aan Duitschland te verbieden, dat het maatregelen neemt, die naar zijn havens het verkeer zouden afleiden dat normaal den weg van den Rijn of het Bel gisch spoorwegnet zou moeten volgen, eischen tot beperking van de Duitsche Rijnvloot tot een tonnenmaat, die beant woordt aan de behoeften van de Duitsche binnenscheepvaart, zonder dat Duitschland Op een modeshow, die speciaal gearran geerd was voor de Engelsche prinsessen in het vooruitzicht van de reis der Britsche koninklijke familie naar Zuid-Afrikawas ook deze uitzonderlijke hoed te bewon deren. „Lady admiral" heette dit ontwerp een naam, waarvan de oorsprong niet ver te zoeken is. Voetgangers bekneld onder kantelende autobus Op den hoek van de Koninginnelaan en den Lammerschansweg te Leiden is een auto bus met 24 passagiers na een botsing met een vrachtauto gekanteld en op het trottoir terechtgekomen. De passagiers, waarvan er vijf gewond waren, konden door het nood- luik in het dak de bus verlaten. Met man en macht heeft men daarna het voertuig opge tild, om twee voetgangers te bevrijden, die onder de bus bekneld Waren geraakt. Zij bleken zwaar gewond te zijn en moesten, evenals vijf passagiers, naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. Havenarbeiders nemen nieuwe loonregeling aan Groep wordt uitgebreid Zooals wij reeds mededeelden, hebben de havenarbeiders, georganiseerd in den Centralen Bond van Transportarbeiders met slaking gedreigd, indien de recdcrs niet vóór 25 Januari hun verlangens in zake een garantieloon hadden ingewil ligd. Na besprekingen, gevoerd tusschen het bestuur der Reedersvereeniging en dat van den Centralen Bond heeft eerstge noemd bestuur een nieuwe loonregeling geformuleerd. In een Dinsdagmiddag in „De Griffioen" gehouden vergadering van de havenarbeiders heeft de voorzitter de heer D. Vèrbaan een uiteenzetting van de nieuwe voorstellen der Reedersvereeniging gegeven. Volgens deze voorstellen zullen de haven arbeiders een minimumloon ontvangen van f 35 per week. Voor elk schip, dat gelost wordt, wordt een premiestelsel ingevoerd Verder ontvangen de havenarbeiders bij elk gelost schip een „zoodje" van 3 K.g. Ook een vacantie-regeling is opgenomen. De stemming over deze voorstellen had tot resultaat, dat zij werden aanvaard met 127 stemmen voor, 35 tegen en 5 onthoudingen De regeling zal 1 Februari a.s. ingaan. De groep havenarbeiders, die thans 170 man omvat, zal tot ongeveer 220 man worden uit gebreid. Met de aanvaarding van deze nieuwe loon regeling is een dreigend conflict voorkomen. op een monopolie van dit verkeer aan spraak zou kunnen maken. Tenslotte behoudt de Belgische, regee ring zich het recht voor op een later tijd stip andere eischen van algemeenen of bij- zonderen aard ten opzichte van Duitsch land in te dienen. Wijziging der procedure In het tweede memorandum herinnert de Belgische regeering er aan, dat zij sedert lang gevraagd heeft vanaf den begimv aan de besprekingen omtrent het Duitsche vraagstuk te kunnen deelnemen; dat de thans gevolgde procedure haar geen vol doening kan schenken en dat zij hoopt, dat deze zal gewijzigd worden voordat de uit eindelijke beslissing valt. De kern van de overwegingen der Bel gische regeering omtrent de politiek van de geallieerden ten opzichte van Duitsch land kan volgens Spaak als volgt worden samengevat: De Belgische regeering stelt aan de groote mogendheden een geordend stel sel voor, waarvan de hoofdpunten de volgende zijn: Instelling in Duitschland van een federaal politiek stelsel, economische eenheid van het land, met algemeene controle op de industrie, algemeene controle der ontwapening, militaire be zetting en een bijzonder internationaal toezicht op het Ruhrbekken. De Belgische regeering stelt voor, dat, bij de opheffing der algemeene mi litaire bezetting van Duitschland, het Rijnland in elk geval voor onbepaal- den tijd daaraan onderworpen blijft; zij acht het wenschelijk dat de vijf staten van West-Europa namelijk België. Frankrijk. Groot-Brittannië, Luxemburg en Nederland in nauwe samenwerking aan deze bezetting deel nemen. Bovendien stelt zij de oprich ting voor van een internationaal con trole-orgaan in het Ruhrbekken, ten einde er een strenger toezicht op de economie uit te oefenen en over een sanctiemiddel te kunnen beschikken. Ten slotte adviseert de Belgische regee ring Duitschland buiten de mogelijkheid te stellen zijn handelspolitiek te gebruiken om het oprichten van een oorlogseconomie te bevorderen ten nadeele niet enkel van de veiligheid, doch ook van de stoffelijke belangen der andere volken. Een zekere graad van welvaart mag aan Duitschland slechts worden teruggegeven, indien het niet langer een gevaar voor de werèld be- teekent. Naar de heer Spaak tenslotte nog mede deelde zal baron R. V. de Gruben, direc teur van de politieke afdeeling van het Belgische Ministerie van Buitenlandsche Zaken, op 31 Januari a.s. te Londen een bespreking hebben met de plaatsvervangers der vier ministers van Buitenlandsche Za ken. waarbij hij een toelichting zal geven op de Belgische eischen. De kippen hebben blijkbaar erg haar best gedaan, want morgen zal voor personen van alle leeftijden een bon voor twee eieren be kend gemaakt worden. Het kan voorkomen, dat sommige winke liers nog niet bevoorraad zijn, zoodat zij nog niet terstond eieren kunnen leveren. In dat geval moeten de bonnen tegen ontvangstbe wijs bij den winkelier worden ingeleverd. Mr. VAN KLEFFENS BLIJFT NEDERLAND VERTEGENWOORDIGEN. In de eerste zitting van den Economischen en Socialen Raad, die op 28 Februari a.s. te New York zal bijeenkomen, zal Nederland vertegenwoordigd worden door mr. E N. van Kleffens, minister zonder portefeuille en oud-minister van Buitenlandsche Zaken, die, in verband met de vertegenwoordiging van Nederland in den Veiligheidsraad tot 1 Januari 1947, thans nog te New York ver blijft. Aan den vertegenwoordiger zullen verschillende deskundigen worden toege voegd. MIJNRAMP IN HONGARIJE. Naar Reuter uit Belgrado meldt, zijn bij een mijnramp te Dorog (op 30 K M. afstand van Boedapest) 36 slachtoffers gevallen. Er heeft zich een ontploffing voorgedaan, die me't vlammen gepaard ging. Mijnstutten ge raakten in brand, hetgeen een gedeelte van de mijn deed ineen storten. Besprekingen in Batavia zouden heden worden hervat De besprekingen tusschen de Nedcrland- sche en de Indonesische delegaties zouden hedenochtend te Batavia worden hervat. Op deze eerste bijeenkomst zou o.m. ge sproken worden over de te volgen proce dure. Naar een Nederlandsche militaire woord voerder heden mededeelde, heeft een vlieg tuig pamfletten uitgeworpen boven twee plaatsen in de omgeving van Makassar, be vattende een ultimatum van 72 uur, omdat onvoldoende gehoor is gegeven aan de waarschuwing geen barricades op te wer pen of bruggen te vernietigen. In den sector Soerabaja heeft een gewa pende bende van 45 man een dorp binnen Nederlandsch gebied aangevallen. Neder landsche troepen wisten de aanvallers uit een te drijven. Te Soerabaja zijn nogmaals honderd vluchtelingen uit Madoera aangekomen. Gisteren heeft de Commissie-Generaal verklaard dat zij een bezoek wil brengen aan Oost-Indonesië en andere deelen van den archipel, en dat zij verder het plan koestert de conferentie te Pontianak bij te wonen. (Op deze conferentie zal de toe komstige status van Borneo worden vast gesteld). Volgens officieele woordvoerders is de voornaamste taak van de Commissie-Ge neraal thans de moeilijkheden, die zich tij dens haar afwezigheid hebben opgestapeld, uit den weg te ruimen. Lenin herdacht in Rusland Ter gelegenheid van de 23ste jaarlijk- sche herdenking van Lenin's sterfdag (21 Januari 1924) hebben in de geheele Sovjet Unie massa-bijcenkomsten van arbeiders, boeren en intellectueelen plaats gehad. Wladimir Iljitsj Oeljanof. bekend gewor den als Lenin, is in 1870 te Simbirsk (thans Oeljanofsk) geboren en werd her dacht als „de stichter en het eerste hoofd van den eersten socialistischen staat ter wereld". Het woord is aan. Casimi: Delavigne: Nooit,' dat is lang, mevrouw, en dat woord bedriegt ons even zeer in de politiek als in de liefde. (Uit: La Princesse Aurélie). EERSTE KAMER Mej. mr. A. E. Ribbius Peletier bedankt als lid Van onzen parlementairen redacteur De vergadering van de Eerste Kamer begon met de mededeeling van prof. Anema. die nog steeds het voorzitterschap voor prof- Kranenburg waarneemt, dat mej. mr. A. E. Ribbius-Pelletier (P v.d.A.) voor het lidmaat schap bedankt heeft. Blijkbaar meent zij het Kamerlidmaatschap niet goed genoeg te kun nen waarnemen naast haar functie van Gede- Stapels en stapels ongebruikte bommen zijn in Engeland achtergebleven als materiaal van de Amerikaansche luchtmacht, die tijdens den oorlog voor een goeden voorraad zorgde op haar Britsche bases. Men is thans bezig de z.g. „dumps" te liquideeren. Het IJ seinteer blijft onbevaarbaar Vrachtboolje gezonken Hoewel liet ijs in de binnenwateren grootendeels verdwenen is, blijft het IJscl- meer onbevaarbaar. Er zijn enkele po gingen gedaan om althans een vaargeul te maken, maar alle zijn ze zonder resultaat gebleven. Op de stations hangt nog steeds de aankondiging, dat de veerdienst Enk huizenStavoren gestaakt is en de sche pen moeten in de havens wachten. De „IJselstroom" van de recderij Koppe in Amsterdam heeft Maandag vergeefs ge probeerd den waterweg naar Zwolle open te breken. Vandaag doet ze een tweede poging. De toenemende koude en de Noor denwind, die het ijs naar het Zuiden op stuwt, maken een hervatting van het scheepvaartverkeer, althans op het Zui delijk deel van het IJsclmeer nog zeer moeilijk. Hoe hardnekkig het ijs weerstand biedt aan alle pogingen om er door te breken, ondervonden een sleepboot en vier vracht booten, die getracht hebben van Enkhui zen naar Amsterdam te komen. Niet al leen raakten alle vier de vaartuigen vast, maar één ervan is doordat het ijs op een gegeven oogenblik begon te kruien, in zeer korten tijd gekraakt en gezonken. De sleepboot was de „Zeemeeuw", on der den kapitein-eigenaar Damstra, af komstig uit Hoorn. Ze had vier vrachtboo ten achter zich. De sleep werd gevolgd door het beurtschip „Koopmans Welvaren" van schipper Altena uit Hoorn, die een vrachtdienst onderhoudt tusschen Hoorn en de Zaanstreek. Aanvankelijk verliep de reis vlot, maar tegen half één in den nacht raakten de vaartuigen bij Marken in een ijsveld. Bij Een Tsjechoslowaaksch jeugdkoor dat momenteel in Londen optreedt, komt binnen kort naar Nederland. Een vroolijke groep in nationale kleederdracht in de straten van Londen. haar verwoede pogingen om een vaargeul te banen verloor de sleepboot „Zeemeeuw" juist op het oogenblik, dat zij 200 meter in het ijs was doorgedrongen, haar schroef, zoodat ze volkomen machteloos was. Een der gesleepte booten, de „Neerlandia" van de scheepvaart maatschappij Rotter dam, begon daarop, samen met de achter den sleep varende „Koopmans Welvaren" een geul voor de andere schepen te maken. De motorvrachtboot nam de lamgeslagen sleepboot „Zeemeeuw" en de .beide over gebleven sleepschepen op sleeptouw door het inmiddels gebroken ijs. Weldra echter was het opnieuw onmogelijk om verder te gaan en tegen drie uur zaten alle schepen muurvast in het opstuwende ijs. Plotseling begon het ijs te kruien en verbrijzelde het een der slee^-schepen, het 100-ton metende scheepje „De Hoop" dat binnen weinig oogenblikken onder het ijs verdween. De opvaren den hadden het ongeluk aan zien komen en zich nog juist over het ijs in veiligheid weten te stellen. Al hun bezittingen ging echter verloren. „De Hoop" was met een lading mest op weg naar de bollenstreek. Schipper Meier kon met vrouw en twee kinderen en met zijn schoonouders de „Onderneming" bereiken. Noodgedwongen hebben de schepen daarop den naoht in het ijsveld doorgebracht. Tegen den ochtend zag „De Onderne ming" kans zich vrij te maken uit het ijs veld wat overigens niet zonder schade verliep en koers te zetten naar Amster dam, waar zij Dinsdagmiddag om één uur binnenliep. Direct daarop is de sleepboot „Inter nos", onder den kapitein-eigenaar Mole naar uitgevaren om te trachten de sche pen bij Marken, die in een zeer benarde positie verkeerden, te bevrijden. Dit is gedeeltelijk gelukt en ze arriveer de Dinsdagavond met de sleepboot „Zee meeuw" op sleep in de Oranjesluizen. Te gelijk met hen werd de sleepboot „Al- cylon", die de vrachtboot „Emanuel" sleepte, gesohut. Alle booten stoomden naar Amsterdam op. De vrachtbooten „Koopmans Welvaren" en de „Neerlandia" zitten nog in het ijs vast. Volgens de bemanning van de bin nengekomen schepen is de toestand van deze twee schepen niet zonder gevaar, daar het kruiende ijs hen dicht onder den wal heeft opgeduwd. Als de ijsmassa weer in beweging zou komen bestaat er groote kans dat de schepen worden opgelicht en door den geweldigen druk totaal versplin terd. De toestand van het ijs is echter zoodanig, dat niet mag worden aangeno men dat heden reeds een ontzettingspo ging kan worden ondernomen. Vandaag zal de passagier-vrachtboot, „Rijnstroom", met de „IJselstroom", van de reederij Koppe te Amsterdam, welke reederij een dienst onderhoudt tusschen Amsterdam en Zwolle een tweede poging ondernemen om een waterweg over het IJselmeer naar Zwolle te breken. puteerde van Noordholland. De Eerste Ka mer zal daardoor een waardevolle' kracht missen. Haar redevoeringen waren welver zorgd, getuigden van knap inzicht en een ter dege beheerschen van de onderwerpen, die Zij behandelde, Het algemeen financieel debat had wel beschouwd niet veel om het lijf en duurde nog korter dan men gedacht had, doordat wegens plotselinge ongesteldheid prof. Van. den Brink (K.V P.) verstek moest laten gaan, hetgeen zijn fractieleider Kerstens aanleiding gaf naar de vroeger al meermalèn door ge noemden senator gehouden beschouwingen te verwijzen. Bepaald oppositioneele geluiden lieten mr. Vixseboxse (C.-H.) en mr. Rip (A.-R.) hooren, van wie eerstgenoemde prin- cipieelen tegenstand van de Christelijk-His- torischen tegen een heffing-in-eens aankon digde, en voorts vrije effecten- en geldhan del bepleitte, terwijl de A.-R. woordvoerder, die beweerde dat minister Lieftinck's beleid met bijgeluiden van P. v. d A.-huize af komstig gepaard gaat, klaagde over te ge ringe spaargelegenheid tengevolge van aller lei regeeringsmaatregelen. Ook prof. Mole naar (P. v. d. V.) was als kampioen voor de spaarders opgetreden, welke zijns inziens slachtoffers van de belasting- en heffing- politiek van dezen minister worden. Voor de arbeidsprestaties van den bewindsman, als ook voor die van zijn ambtenaren had hij groote bewondering, doch deze hulde werd door menige critische opmerking over de lage-rente-politiek en de te groote stijging van de bankbiljettencirculatie gevolgd. Zeer gouvernementeel uitte zich de heer Van de Kieft (P. v. d, A.), van wien wij vernamen, dat hij al jarenlang getrouwd en dus een gedisciplineerd man is! Dit naar aanleiding van zijn terstond gehoor geven aan den wenk van den president om niet te ver van het eigenlijke thema af te dwalen. Daarom keer de hij fluks terug naar een bespreking van den financieelen toestand, dien hij nog al lerminst rooskleurig kan noemen. Maar juist het feit, dat tal van factoren moeilijkheden van onderscheidenen aard opleveren, noopte zijns inziens tot veel overheidsingrijpen en -controle. Hij bleek meer vertrouwen in s ministers beleid ter keering van het infla tiegevaar te koesteren dan het comité tot daadwerkelijke bestrijding van dat gevaèr, hetwelk volgens hem vooral is voortgekomen uit kringen, waar men zich, gezien allerlei debacles van groote ondernemingen in de periode tusschen de beide wereldoorlogen, wat bescheidener moest gedragen! De heer Van Santen (Comm.) hield zich vooral met een dogmatische uiteenzetting bezig, welke in belangrijke mate diende om den lof van de nationalisatie-gedachte te zingen. Op het late middaguur waarop de minister aan het woord kwam. bepaalde deze zich tot de bespreking van één punt de rest voor den volgenden dag bewarende te weten de door prof. Molenaar gemaakte opmerking^ over den toegenomen omvang van de bank-* biljetten-circulatie Hierin zag minister Lief- tinck een óp zichzelf geenszins verontrustend na-oorlogsch verschijnsel. Hij toonde met cij fers aan, dat die stijging bij ons sinds 1939, vergeleken met het buitenland, den toets der critiek heel goed kon doorstaan. W ccr-bcrioht IETS TOENEMENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donder dagavond: Lichte tot matige vorst. Wisselende be wolking met enkele verspreide sneeuw buien. Matige, langs de Waddeneilanden tijdelijk vrij krachtige, Noordoostelijke wind. De Groot-Moefti over liet Palestijnschc probleem In een exclusief interview met United Press, zeide Haj Am in el Hoesseini, groot moefti van Jeruzalem Maandag, „dat de Palestijnsche Arabieren en alle Arabische volken en regeeringen verdeelfng van Pa lestina. in welken vorm oqk, zullen afwij zen". "De groot-moefti legde zijn verkla ring af aan den vooravond van het vertrek der Arabische gedelegeerden naar Londen, waar de besprekingen over Palestina deze week worden hervat. Hoesse'ni ontving den United-Press- correspondent te Helmieh, dat op ongeveer twintig kilometer van Cairo gelegen is. Zijn huis werd bewaakt .door Egyptische politie-agenten. De religieuze leider der Arabieren ver klaarde verder: „De Arabische regeerin gen zullen de Palestijnsche Arabieren met a! haar kracht ondersteunen in den strijd tegen het verdeelingsplan". Op de vraag of hij het Engelsche be wind in Palestina of de Jewish Agency in staat achtte om een einde te maken aan het terrorisme antwoordde de moefti be vestigend. „Ik geloof dat dit zeer wel mo gelijk is". De groot-moefti confereerde langdurig met de verschillende leden van het Pale- stijnsch Arabische comité, vóórdat de Ara bische delegatie naar Londen vertrok voor de bijeenkomst, die als beslissend voor Palestina besehouwd wordt. GEVAARLIJKE DUITSCHERS NAAR HET BUITENLAND ONTKOMEN. De Ver Staten, Engeland en Frankrijk maken plannen voor een gemeenschappelijke actie ter voorkoming van het ontsnappen van vroegere nazis. spionnen en andere ,.on- gewenschte elementen" uit Duitschland naar Spanje, Portugal en Zuid-Amerika, zoo heeft Un. Press te Parijs vernomen. Een commissie van deskundigen heeft on langs een rapport Opgesteld dat op het oogenblik door de drie regeeringen wordt bestudeerd. Het plan voorziet in een veel strenger on derzoek van alle niet-Amerikanen, niet-En- gelschen en niet-Franschen die Duitschland willen verlaten. Bovendien zou binnen de drie zones in Duitschland een scherper toe zicht op verplaatste personen en andere re fugiés worden gehouden Vooral Amerika heeft zich den laatsten tijd ongerust gemaakt over het voortdurende ontsnappen van voormalige nazi-agenten naar neutraal gebied, waar vandaan zij dadelijk na den oorlog waren gedeporteerd Het juiste aantal is onbekend, doch men schat dat er verscheidene dozijnen gevaarlijke agenten uit Duitschland ontkomen zijn.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1