BELOONING Conductrice Het Schoenenpaleis Prima broodbakker nette jongen 2e banketbakkersbediende Ex-politieagent uit Velsen staat terecht wegens brief aan Seyss-lnquart Parkwachter hielp ex-burgemeester van der Weyden bij een arrestatie Santpoort r j^Kort en Bondig J Luidsprekers Chef (mann. of vr.) jongste bedienden heeft het! Woensdag 22 Jai 1947 IJMU1DER COURANT Bijzonder Hof Dinsdag hield het Amsterdamsche Bij zonder Gerechtshof zich bezig met de be handeling van de zaak tegen den vroege- ren Velsensohen NSB-politieman A. v. B. De tenlastelegging vermeldde twee fei ten: ten eerste, dat verdachte in Septem ber 1941 een brief zou hebben geschreven aan Seyss-lnquart, waarin hij zijn briga decommandant Boerema er van betichtte hem bij bevordering voorbij te zien, in welken brief hij tevens mededeeling deed van de anti-Duitsche gezindheid van dien commandant. Het tweede punt van de aanklacht sprak van medeplichtigheid aan een overval te Haarlem in Februari 1945, tijdens welke verdachte uit een perceel in de Besoekistraat aldaar eenige illegale werkers had helpen halen. Tijdens het on- derzoek in deze laatste kwestie zoo deelde de advocaat-fiscaal mr. B. J. Besier Dinsdag mede is zij in een nieuw licht komen te staan, waardoor dit punt van de tenlastelegging voorloopig zal moeten ver vallen. De brief, dien v. B. aan den Rijkscommis saris zou hebben geschreven, was de oor zaak van een langdurige discussie tussohen den president, mr. N. Bolkestein en den beklaagde, die zijn verklaringen bij de P.R-A. herriep en ter zitting meedeelde, dat de gewraakte correspondentie nooit gevoerd was. Toen de president wilde weten, wie den brief, waarvan een copie in het dossier aanwezig was, dan geschreven en in het Duitsch vertaald had, meende verdachte ook hierop het antwoord schuldig te moe ten blijven. Zelfs de overredingskracht van B.'s verdediger, mr. H. J. M. Tonino, veranderde verdachte's houding niet, zoo dat de zitting eenigen tijd geschorst werd, om den PRA-inspecteur, die verdachte in dertijd verhoorde, als getuige er bij te roepen. Deze vertelde, hoe verdachte tij dens de ondervraging zeer positief ver klaarde, dat de bewuste brief verstuurd was, maar de vroegere agent bleef bij zijn ontkenning. In zijn requisitoir achtte de advocaat fiscaal het verzenden van den brief be wezen en hij zei er niet aan te denken, verdachte in vrijheid te stellen, nu blijkt dat er consequent gelogen wordt. De eisch luidde 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Uitspraak over veertien dagen. Geslaagde uitvoering van Tavido De Tooneelclub „Tavido", onder-afdee- ling van de Hoogoven-Ambtenarenvereeni- ging „De Gieteling", heeft Maandag met de uitvoering van de klucht: „Geen dubbel- SCHEEPVAART K. V. S. M. Euterpe, 20 Jan. te Sevilla. Orestes. 20 Jan. te Dublin. Dundee, 20 Jan. van Amsterdam naar Harlingen. Fana, 20 Jan. te Amsterdam. Primo, 20 Jan. te Amsterdam. The seus, 20 Jan. van Palermo naar Antwerpen. Aspen, 20 Jan. te Ceuta. Stureborg, 20 Jan. te Fiume. Vulcanus, 20 Jan. Ouessant gepasseerd. Marlta, i9 Jan. van Curagao naar Paramaribo. Bessa, 20 Jan. van Oporto naar Lissabon. Arn hem. 20 Jan. te Trinidad. Holland Afrika Lfjn. Tricape, 20 Jan» te Durban. Stoomvaart Maatschappü Nederland Oranje, 18 Jan. te Batavia. Rondo, 18 Jan. van Batavia naar Singapore. Taraakn, 17 Jan. te Singapore. Tabinta. 16 Jan. van Batavia naar Amsterdam via Suez. Radja, 15 Jan. van Portland naar Van couver. Poeloe Laut, 19 Jan. te Batavia. Oceaan. Melampus, 15 Jan. Gibraltar ge passeerd naar Liverpool. Alclnous, 18 Jan. Gi braltar gepasseerd naar Batavia. Bureau Wijsmuller. Sleepbooten Soegio, Beatrix en Margriet slepende het Juliana droog dok van Curasao naar Soerabaja. 18 Jan. een graad 42 min. N.B. en 126 graden 46 min. W.L. K. P. M. Boïssevain, 18 Jan. van Amsterdam naar Batavia. K. H. L. v. d. Velde, 20 Jan. uit Makassar naar Manilla, v. d. Capelle, 20 Jan. te. Buenos Aires op uitreis. GROOTE VAART, Agioi Victores, 20 Jan. v. Calcutta naar Rotterdam. Keilehaven, 19 Jan. v. tje in z'n zak" van de auteurs J. W. V. d. 1 Falmouth te Cardiff. Kota Inten, Java—Rotter- Acht maanden geëischt voor het Bijzonder Hof Jubileum aan de Hoogovens De heer J. van den Kommer, die in ver schillende afdeelingen van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken te IJmuiden werkzaam is geweest werd in het schaftlokaal van de bouwaf- deeling ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum gehuldigd. Nadat de voorzitter der directie ir. A. H. Ingen Housz hem onder overhandiging van de gebruikelijke enveloppe had gelukge- wenscht, nam de heer G. S. K. Blaauw, algemeen procuratiehouder en chef van de Sociale afdeeling, het woord. Hij noemde het een genoegen, dat hij het mocht zijn, die den. jubilaris het Gedenkbord en het Vereerend Getuigschrift der Maatschappij mocht overhandigen. De heer D. Feltrop, chef van den heer Van den Kommer, sprak over de plaats die de jubilaris bij zijn collega's inneemt en het was voor hem dan ook geen ver rassing geweest dat allen spontaan had den bijgedragen aan het geschenk een fraaie salonlamp. Een smeedijzeren gong was het volgende cadeau, door den heer C. van der Waa aan het einde van een geestige speech over handigd. De heer M. Marïus, hoofdopzichter, sprak woorden van kameraadschap en waardeering, waarna tot slot de chef van het Transportwezen, de heer B. C. Wierema het podium betrad en zijn ge- lukwenschen en vriendelijke woorden by die der anderen voegde. Dammen Om het damkampioenschap van Haarlem ea Omstreken Tot 31 Januari is de inschrijving open gesteld voor de hoofdklassespelers tot deel neming aan de wedstrijden om het dam kampioenschap van Haarlem en omstre ken. Behalve tal van bekende Haarlemsche dammers zijn voor IJmuiden uitgenoo- digd C. Suyk, H. Laros, B. Dukel, A. Ligt- hart, J. A. Dixhoorn, H. de Boer, T. Post- ma en J. J. H. Mertens. Indien alle spelers inschrijven zal de hoofdklasse bestaan uit 18 spelers. De eerste, tweede en derde klasse zullen begin Februari aanvangen. D.C.IJ. wint van Haarlemsche Damclub Door de nederlaag van D. C. IJ. tegen Jozef Blankenaar was er niet die spanning, die anders bij de H.D.C.-D.C.IJ.-wedstrij- den kon heerschen. Beide tientallen waren immers uitgeschakeld en het gaat nu al leen om de bezetting der tweede, derde en vierde plaats. Het D.CJJ.-tiental won met 8-12. De Haarlemmers waren volledig en de D.C.IJ.-ers hadden één invaller voor H. Buis. De uitslag luidt: H. D. C. D. C. IJ. 1. ThollenaarsA. Ligthart02 2. P. J. v. DartelenH. Laros 02 3. J. B. Sluiter—C. Suyk 1—1 4. J. H. Meure—B. Dukel1—1 5. J. v. EykJ. Mertens11 6. Chr. GerritsenPostma 02 7. SchrijnemakersDixhoorn 11 8. LuneburgDe Boer1l 9. J. W. v. DartelenG. Postma 11 10. H. Luif—F. Dukel2—0 Totaal ..v.. 8—12 Uitslagen uit Kennemerland De uitslagen van de competitie-wedstrijden, gespeeld in de week van 13—20 Januari, luiden als volgt Hoofdklasse. CDA—DCIJ wegens het groote aantal hangpartljen Is de juiste uitslag moeilijk te zeggen. Vermoedelijk zal DCIJ winnen met 14—6. Oosterkwartier—CDA 6—14; DCIJ— Joz. Blan kenaar 7—13; DDD—St. Bavo 10—10; HDC—DCIJ 8—12. De Amsterdamsche vereenigingen G.S. en Joz. Blankenaar blijven als kamploens-candidaten over. Zij zullen elkaar op Donderdag ontmoeten Eerste klasse. Stabiel—BDC 515: St. Bavo II BDC. voorlooptg 6—10, vermoedelijke eind uitslag 812 Tweede klasse. Het NoordenOosterkwartier II 12—8; BDC II—Del. Haarlem II 11—9; DVS— Del. Halfweg, voorloopig 7—9. vermoedelijke einduitslag 1010; EMSDel. HUlegom 14—6; CruquiusKijk Uit, voorloopig 48, vermoede lijke einduitslag 9—11. Derde klasse. DiagonaalHDC IV, voorloopig 612, vermoedelijke einduitslag 614; DOS II— Kijk Uit II 14—6; Del. Hillegom II—DVS II 18—2; Del. Halfweg II—EMS II, voorloopig 8—10, ver moedelijke einduitslag 10—10; HDC IV—HDC V 12-3. Heyden en Henk Bakker een overvolle zaal van het Kennemer Theater te Bever wijk een prettigen avond bezorgd. Ongetwijfeld was het de groote verdien ste van den heer Roel Velthuys om zon der „dubbeltje op zak" een bijna verloopen zaak op de been te brengen. Er werd zeer geestig gespeeld, waarbij speciaal de oude „gardist" Hagen een fijne rol uitspon en zonder de anderen, de dames R. de Bie, Rie Vogel, W. v. d. Oord, en de heeren G. Weyers, H. Vogel en J. Knape te kort te doen, had boekhouder Sanders (A. W. Ger- rits) een groot aandeel in het succes door zijn prachtige uitbeelding. Mede door de aaijkleeding en het décor heeft de heer Holtslag met zijn nieuwe groep iets goeds weten te bereiken. De heer 'R. J. Vos, voorzitter van „De Gieteling", sprak in zijn openingswoord de voldoening uit over het nieuwe optreden van „Tavido". Aan het slot van de uitvoering, die een •langdurig applaus kreeg, werd de heer Holtslag gehuldigd en ontvingen de dames bloemen. Rest nog te vermelden dat „The Musical Players" de entre-actemuziek verzorgden. Engelschen experimenteeren met visschersvaartuigen Van de werf James Martin and Sons te Granton zal deze week van stapel fcopen een proef-visschersvaartuïg, speciaal ont worpen en gebouwd voor de Britsche Her ring Industry Board. Dit is het eerste van de twee schepen van verschillend type, die voor de Herring Industry Board worden gebouwd. Het doel is het verbeteren van de vaar- en visch- eapaciteit, ten einde de vangsten te ver- grooten en de kosten te verminderen en tevens om de accomodatie voor de op varenden te verbeteren. Beide schepen zullen voor experimenteele doeleinden worden gebezigd, zooals het onderzoeken van methoden voor het localiseeren der haringscholen, het bewerken van nieuwe vischgronden en het beproeven van nieuw vischtuïg. Beide schepen zullen bij de volgende zomer-haringvisscherij vermoedelijk met Schotsche vleeten visschen en later tijdens de visscherij bij de kust van Oost-Anglia zal men vergelijkingen maken tusschen de resultaten, met deze proefschepen en met die van de traditioneele typen behaald. Het eerste schip krijgt den naam Silver Scout. Het heeft een lengte van 65 voet (over alles), een breedte van 18 voet en 'n diepgang achter van 8 voet. Het wordt voortbewogen door een 120 pk Gleniffer dieselmotor met een vertraging van drie op één. Het wordt uitgerust met een echo- dieplood als navigatiemiddel en voor het localiseeren der haringscholen. De P. Vermeulenschool bestaat 80 jaar De P. Vermeulenschool. de oudste school van IJmuiden bestaat in 1947 tachtig jaar. Het schoolgebouw aan den Stationsweg werd op last van de Duitschers afgebro ken (het onderwijs wordt thans gegeven in de R.K. school aan den Zeeweg), maar desondanks bestaat het plan om dit jubi leum feestelijk te herdenken. Oud-leerlin gen zullen morgen bijeenkomen om de plannen te beramen. Gymnastiekvereniging S.S.H. De Gymnastiekvereniging „S.S.H." zal ook dit jaar haar onderlinge wedstrijden houden, waartoe de beschikking is gekre gen over het gymnastieklokaal van de „Da Costa-school" aan de Noorderlaan te Vel- sen-Noord. De jeugdgroepen zullen heden Woensdag den strijd aanbinden en Donderdag 23 Ja nuari de senioren, dames en heeren. ORANJE VEREENIGING „DRIEHUIS". Hedenavond wordt in Huize Kriemhïlde een vergadering gehouden, waar mpn.wil trachten te komen tot her-oprichting van de Oranjevereeniging „Driehuis". Het feit op zichzelf is reeds aller aandacht waard, daar voor 1940 Driehuis zich kon beroe men op een actieve vereenig,ing, welker vieringen van Koninginnedag wijd en zijd in den omtrek bekend waren. Nieuwe uitgave: „De Willem Barendsz vaart ter walvisehvangst" Irt de Nederlandsche (en ook in de buiten- landsche) pers ls reeds heel wat geschreven over de expeditie van de Willem Barendsz. En thans heeft eer. uitstekende documentatie van de hand van den heer j. D Rempt, plaatsvervangend hoofd van de afdeeling Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening het licht gezien. Ze werd uitge geven door N,V. C. Blommendaal, 's Graven- hage-Rilswljk. Het werkje van 54 pagina's is voorzien van vele foto's en bevat een voorwoord van den heer J. H. Wijnand, perschef van de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvischvaart. Het boekje heeft, niet de pretentie, een encyclopaedische beschrijving te geven van de expeditie. Het be perkt zich slechts tot de weergave van enkele gebeurtenissen, welke aan het vertrek van de Willem Barendsz vooraf gingen, .aldus de schrijver. In het hoofdstukje over „Walvischconferen- ties" lezen we. dat het maximum aantal wal- visschen, dat gevangen mag worden, zonder dat er vrees behoeft te bestaan, dat het geslacht zal worden uitgeroeid, per vangperiode is be paald op 16.000 zoogenaamde „blue whale units", of 25.000 tot 30 000 walvisschen. Naar schatting beteekent dit 400.000 ton traan. Verder wordt de rol der Noren beschreven en vindt men er verslagen van officieele plechtig heden en natuurlijk van het vertrek op Zondag 27 October 1946. Ook bevat het boekje een facsimilé van het eerste nummer der Walvlsch- couraxit. dam, 20 Jan. v.m. 11 uur te Suez. Overijssel, Bombay—Vancouver, 19 Jan. te Batavia. Philae, Shanghai—Rotterdam, 20 Jan. te Manilla. Siba- jak, Batavia—Rotterdam, 20 Jan. van Colombo. 29 Jan. te Suez verw. Stad Haarlem, 20 Jan. van Rotterdam te Huelva. Stad Vlaardingen, 20 Jan. van Norfolk naar New Orleans. Themisto. Valen cia—Rotterdam, passeerde 20 Jan. Gibraltar en wordt 27 Jan. te Rotterdam verwacht. Utrecht, 16 Jan. van Philadelphia naar New Orleans. Zaan, 20 Jan. van Pernis te Setubal. Agatha, 11 Jan. van Batavia te Tarakan. Ceroni, 11 Jan. van Miri te Balik Papan. Coryde. 20 Jan. van Rotterdam naar Curasao. Euterpe. Malaga— Sevilla. passeerde 19'Jan. Gibraltar. Fort Orangè, Rotterdam—Rosario, 18 Jan. te Montevideo. Keilehaven. RotterdamCardiff, passeerde Hart- land Point. Leerdam, 18 Jan. van New Orleans naar Londen. Linge, 20 Jan. van Amsterdam te Cardiff. Luna, Paramaribo—New York, 16 Jan. te Demarara. Noord-Brabant. 15 Jan. van Port land (Or) te Seattle. Oosterbeek, Buenos Aires Amsterdam, 19 Jan. van St. Vincent (K.V.) Ores tes, RotterdamDublin, pass. 19 Jan. Bishop Rock. Poolzee (slbt) Split—Rotterdam. 1.9 Jan. van Leixoes Tibia, 10 Jan. van Tsingtao naar Tientsin. KLEINE VAART. Albatros, Antwerpen— Londen, passeerde 20 Jan. Vlissingen. Doorman, 12 Jan. van Oran te Cette. In Orde, 18 Jan. van Londen naar de Tees. Livelle, BarryLancaster, passeerde 17 Jan. Barra Island. Mizar, 16 Jan. van Boston (L) te Strood. Muron, 17 Jan. van Rochester naar Rouen. Nettie, van de Tyne n. Drogheda, 19 Jan. schuil gegaan in St. Ivesbaai. Njord. Niel—Maryport, is Jan. te Falmouth. Oleum. SouthamptonLorient, passeerde 17 Jan. Ouessant. Rika. 20 Jan. van Grimsby te Ply mouth. Union. PortsmouthTelgnmouth, pass.1 16 Jan. Needies. Vecht, 17 Jan. van Delfzijl te Londen. Virjjo, 19 Jan. van Blyth te Dublin. Zee land (Meulman), 17 Jan. van Middlesbro te Strood. Zuidland, 17 Jan. v. Belfast te Swansea. Ann.eglena, 20 Jan. van Kopenhagen naar Vejle. Coen, RouenLeith, passeerde 17 Jan. Great Yarmouth. Duiveland, 19 Jan. van Rotterdam te Leith. Frederik, 20 Jan. van Dieppe naar Ant werpen. Haskerland, 20 Jan. van Rotterdam te Kingslynn. Houtman,' 19 Jan. van Rotterdam te New Castle. Margeca, 20 Jan, van Le Havre n. Londen. Mary. ShorehamHartlepool, pass. 17 Jan. Great Yarmouth. Mulan, 20 Jan. van Ostende te Cuxhaven. Oise, 21 Jan. van Londen te Parijs. Palma, 19 Jan. van Zaandam te Londen. San Antonio, 20 Jan. van Antwerpen naar Rouen. Seaham, 20 Jan. van Blyth naar Londen. Twin, 16 Jan. van Middiesbro te Kingslynn. Van Gel der, 20 "Jan. van Emden te Grangemouth. West- land, 16 Jan. van Hartlepool naar de Tees. SLEEPBEDRIJF. Slbt. Ganges met s.s. Rushian Castle arriveerde 19 Jan. van Douglas te Vlissingen. Slbt. Poolzee, van Split naar Rotter dam, bevond zich 20 Jan. 44' 50" N. en 8' 33" W. Slbt. Witte Zee met HAM 906 van Kaapstad naar Port de Bouc bevond zich 20 Jan. 41' 58" en 32' 00" O. Lichtmast stond „in den weg" Dat iets dat niet in den weg staat, toch in den weg kan staan is Dinsdagmorgen gebleken, toen een militaire auto tegen een der twee groote lichtzuilen, staande op den vluchtheuvel van de Julianabrug botste, waardoor deze afbrak. De thans 50-jarige vroegere parkwach ter van „Velserbeek" H. V. moest zich Dinsdag voor het Bijzonder Hof in de hoofdstad verantwoorden, omdat hij in Mei 1944 een zekeren J. A. A. Sinnege bij de Velser pont had gearresteerd, op het vermoeden, dat deze illegale werker vuur wapens bij zich droeg. S. werd naar de Ortskommandantur overgebracht en ver bleef geruimen tijd in Duitsch gevangen schap. De thans ter dood veroordeelde en in de cellenbarakken te Scheveningen verblij vende oud-burgemeester van Velsen, Tj. van der Weyden als getuige gehoord, gaf een uitgebreid relaas van de gebeurtenis sen op den bewusten Mei-dag, toen hij werd opgebeld door den Ortskommandant. Er zou in de buurt van de „Kommandan- tur", dus aan de Noordzijde van het Noord- zeekanaal, een auto staan met drie perso nen, die waarschijnlijk op een vierden man wachtten. Daar aanslagen op handlangers van den vijand in die dagen veelvuldiger werden, achtte de „Kommandant" het gewenscht, He I- ebt u iets aan te bieden, te vragen, te ruilen? De eenvoudigste en zekerste weg is: een LUIDSPREKER in de IJMUIDER COURANT. Spoorwegfilm voor V olksonderwijs Maandagavond heeft in het Jeugdhuis de vertooning plaats gehad van de spoorweg film. Deze filmvoorstelling was georgani seerd door de Vereeniging voor Volkson derwijs. De heer J. Korting opende met een kort inleidend woord en wees op den snellen opbouw van het vervoerwezen, dat tijdens de bezetting uiteen was gerukt. Ver volgens memoreerde hij het doel en stre ven van Volksonderwijs. Dit wil sturen in de richting van openbaar onderwijs, omdat dit haars inziens is de eenige waarborg voor de eenheid van het volk. Hierna kreeg de heer A. A. Antheunisse, propagandist der Nederlandsche Spoorwe gen, gelegenheid zijn film te vertoonen. Allereerst zag men de primitieve ver voersmiddelen uit, den oertijd tot op den tijd van heden met de mooie Diesel- en electrische wagens. Bij dit alles kwam dui delijk naar voren de machtige organisatie van het spoorwegbedrijf. Men kreeg een blik achter de schermen van het groote ge heel van het vervoerswezen. Dat ieder, van hoog tot laag, zijn werk en plaats terdege moet kennen, werd door de film duidelijk getoond, 's Middags werd de film gedraaid voor de leerlingen der hoogste klassen van de Adolf van Nassauschool. NED. CHRISTEN VROUWENBOND Men verzoekt ons te melden, dat de bijeenkomst van de afdeeling Santpoort van den Ned. Christen Vrouwenbond, die hedenavond in de Kapel gehouden zou wor den, niet kan doorgaan wegens gebrek aan verwarming. OUDERAVOND ADOLF VAN NASSAUSCHOOL Vrijdagavond wordt een Ouderavond van de Adolf van Nassauschool gehouden. De heer Pilger, leider van de Nederlandsche Onderwijsfilm, zal een uiteenzetting geven van het nut der film bij het onderwijs. dat burgemeester v. d. Weyden de inzit tenden van de auto ging arresteeren. v. d. W. ging;er heen en haalde onderweg den parkwachter op, die toen politiebevoegd- heden bezat en wel eens voor v. d. Weyden chauffeerde. „Steek een revolver bij je", waarschuw de Van der Weyden, maar hij vertelde V. niet, waar het om ging. Bij de auto gekomen, zagen de twee mannen, dat er nog maar twee personen in zaten, die door den burgemeester naar den Ortskommandant werden gebracht. Ver dachte ontving de uitdrukkelijke opdracht, den derden man, als hij zou komen, te ar resteeren. Verder moest hij onderzoeken, of er wapens in de auto verborgen waren. De parkwachter ging even in de politie post van kleeding wisselen en toen hij weer bij de auto arriveerde, was „de der de" eveneens gekomen. Deze Sinnege werd ook gearresteerd met de reeds genoemde gevolgen. „Wat had u gedaan, als de parkwachter geweigerd zou hebben, de opdracht uit te voeren?" vroeg de president, mr. N. Bolkestein getuige v. d. Weyden. „Dat was hem zeker slecht bekomen", antwoordde de ex.-burgemeester. Hij ver telde, dat hem bekend was, dat verdachte contact onderhield met het gezin van den afgezetten burgemeester Kwint en dat ook zijn verdere antecedenten door NSB en politie gewantrouwd werden. Getuige a décharge. Als getuige a décharge trad epn in woner van Santpoort, bij wien de park wachter na zijn vrijlating in April 1946 in dienst is gekomen, voor het hekje en hij verklaarde, dat verdachte als mensch bij hem in hoog aanzien stond, niettegen staande het feit, dat de getuige, als ille gaal werker, hem in den oorlog minder kon waardeeren. Volgens dezen getuige zou ook burgemeester Kwint tevreden zijh over den trouwen dienst van verdachte onder zijn bewind. De vroegere parkwachter zeide zijn fout te beseffen en wees op de omstandigheden, waaronder de arrestatie gebeurde. De „Ortskommandant" keek hem letterlijk „op de vingers", toen hij de auto in het oog moest houden, gezien de geringe af stand tusschen de „Ortskammandantur" en de plaats waar Sinnege werd opgepakt. Requisitoir en pleidooi De advocaat-fiscaal, mr. B. J. Besier, noemde de daad van den parkwachter een „vervaarlijk voorbeeld van de wijze, waar op in Velsen destijds werd opgetreden". Hij noemde het „Velsensch" om verdachte, geen politieman in den strikten zin, maar mee te nemen en de bewering van v. d. Weyden, dat verdachte „maar te gehoor zamen' had" vond bij den aanklager alles behalve instemming. Daarom achtte hij den vroegeren burgemeester in hoogere mate verantwoordelijk voor deze geschie denis dan zijn „satelliet". De detentie van 4V2 maqnd, die verdachte inmiddels heeft ondergaan, zag de advocaat-fiscaal echter nog niet als een voldoende bestraffing en hij eischte 8 maanden met aftrek van de preventieve hechtenis. Mr. B. W. Stomps uit Haarlem meende in zijn pleidooi, dat de advocaat-fiscaal de zaak gedeeltelijk op haar kop zette en wees op de gezagsverhouding, die er bestond tusschen "den burgemeester en verdachte. Het ontzaglijke dilemma, waarvoor de laat ste zich geplaatst zag, werd overschaduwd door het ambtelijk bevel, zoo verklaarde mr. Stomps, zooflat een beroep hierop en het verwerpen van allen „opzet" zijns in- 2:iens een vrijspraak wettigt. Over 14 dagen volgt in deze zaak de uitspraak. BINNENLAND Tc Arnhem is een vergadering gehouden van oud-leden van he.t voormalige stomregiment 8 R.I. en de onderdéelen 32 R.I., 8ste depöt-batal- ion, 8ste grensbataljon en 16de mitrailleurcomT pagnie. Besloten werd de door de Duitschers verboden vereeniging „8 R.I.—1940" weer op te richten,. De nieuwe distribu'.lemaatregelen, met name de veranderde methode van bonaanwij zingen zullen geen afvloeiingen van ambtenaren tot gevolg hebben, mede omdat er door het vrij groote verloop onder het dlstributiepersoneel verscheidene vacatures ontstaan waren, waarin thans door den nieuwen maatregel voorzien kan worden. Bijzondere KLM-vluchten naar Zuid-Afrika zullen op 8 Februari, 1 en 26 Maart en 9 April plaats hebben. Van 31 Maart tot 7 April wordt in Johannesburg een „Paasch-show" gehouden, waarop vele Nederlandsche vertegenwoordigers zich laten vertegenwoordigen. Onder de velen, wien op 24 Januari door de Vrije Universiteit van Brussel het eeredoctoraat verleend zal worden, bevindt zich de Leidsche hoogleeraar in de rechten, professor E. M. Meyers. Correspondentie voor de „Karei Doorman", die omstreeks 5 Februari in Casa Blanca wordt verwacht, moet uiterlijk 3 Februari ter post worden bezorgd. De gasaanvoer uit Duitschland is in gevaar. Sinds October 1946 kregen de Nederlandsche Staatsmijnen een heperkte hoeveelheid gas uit Duitschland. Niettegenstaande beloften over ver hooging van den aanvoer, wordt thans stop zetting overwogen, een maatregel, die vooral onze industrieën zou treffen. De Nederlandsche Bond van Oud-Strijders 1940 hoopt op 30 Januari in Delft zijn oprichtings vergadering te beleggen. Onder meer zal gene raal H. G. Winkelman het woord voeren. Negen veesmokkelaars zijn bij Breda tegen de lamp geloopen; zij vervoerden op clan destiene wijze Nederlandsch vee naar België. Dé Philips-fabrieken gaan een gedeelte van het bedrijf naar Doetinchem overbrengen. Daar toe is reeds een gebouw aangekocht. De fabriek van laschstaven wordt binnenkort verplaatst naar Utrecht. De oud-KLM-vlieger J. B. S. uit Huizen, die lid is geweest van de N.S.B. en die op de nominatie 'had gestaan voor het burgemeester schap van Heemstede, ls veroordeeld tot inter- neering tot 7 Mei 1947, ontzetting uit beide kies rechten en verbeurdverklaring van f5000. Dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis, directeur der Rotterdamsche Electrische Tram, is benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Kolonel H. F. Dudok van Heel, commandant van de eerste militaire afdeeling, omvattende Noordholland en Utrecht, verlaat op 1 Februari den militairen dienst. HAARLEM EN OMGEVING Mr. P. van Driel, dezer dagen benoemd tot burgemeester van Huizen, blijft voorloopig ook nog hoofd van de afd.. Sociale Zaken van liet landelijk bureau van Volksherstel in Den Haag, De Communistische Party Nederland „De Waarheid" district Haarlem houdt op Maandag 27 Januari een openbare bijeenkomst in het Concertgebouw, ter herdenking van den 23sten sterfdag van Lenin. De heer J. Schalker zal het woord voeren. Medewerking verleenen de Ge mengde Arbeiders Zangvereeniging „Morgen rood", dirigent Hans Krieg en de arbeiders- muziekvereeniging „Excelsior", dirigent J. M. Peeters. Zaterdag 25 Januari viert de heer J. Moolenaar, Emostraat 21, zijn 40-jarig jubileum bij de Ned. Spoorwgen. MILITAIREN Met ingang van 15 Januari heeft de A. M. V. J, een inlichtingenbureau voor militairen inge steld. Deze dienst heeft een dubbel doel: a. het verschaffen van inlichtingen aan Neder landsche militairen en gedemobiliseerden. b. gezinsleden van militairen; die naar Indië vertrokken zijn, hulp en raad te verschaffen. De dienst ls gevestigd in het A. M. V. J.-ge bouw, Leidscheboschje, Amsterdam en zal bin nenkort overal vertegenwoordigd zijn waar A. M. V. J.-clubs in Nederland voor soldaten wor den opgericht. In plaats van kaarten Ondertrouwd: A. KEMP Ons bereikte de droeve tij ding dat op 19 JaTvuari '47 te Batavia is overleden KRPL WILHELMUS J01L\NNES POST K. M. 5 L. T. O. geb. 13 Januari 1923. Allen die hem gekend heb ben tijdens de Dultsche be zetting en bij zijn enthou siaste aanmelding als oor logsvrijwilliger, kunnen weten welk een zware slag, niet alleen zijn familie maar ook z(Jn oud-illegale vrienden heeft getroffen. Onze eenige troost is. dat hij gestorven ls In dienst voor God en zijn vaderland. Zijn oud-Illegale vrien den die hem niet zul len vergeten. De H. Mis van Requiem zal plaats hebben op Donder dag a.s. om 9 uur in de Parochiekerk van de H. Laurentlus van Brindlsië, Willemsbeekweg, IJmuiden Oost. HUWELIJK Nét persoon met vaste positie wenscht kennismaking met nette vrouw. Leeftijd 25 tot 35 jaar. Weduwe m. 1 kind geen bezwaar Brieven met foto worden op eerewoord gere- tourn Brieven IJ 302 bur van dit blad. Depot N.V. Oliehandelsver- eeniging „Gulf" Thans telefonisch te bereiken onder no. 4629 Gevraagd: een WERKSTER v. Vrijdagsmorgens. Stationsweg Net meisje zoekt LEUKE VRIENDIN, 15-16 J. Wijk a. Zeeërweg 46. Langs dezen weg betuig ik mijn hartelijken dank voor de hulp en het medeleven be toond door den Zeergeleerden Heer Dr. R. Rutten. de Zusters van de barakken van het St. Elizabeth gasthuis, familie, vrienden, kennissen en buurt- vereenlglng „Frans Naerebout" bij de ziekte en het overlijden van myn Dochtertje ANNEKE. Wed. H. Huisman-Poot. Frans Naereboutstr. 41. IJmulden-Oost Verloren aandenken VULPEN inscr z. dop. Zat.av. v Hoofddorp of Velsen n. Voor duinstraat 19, H-N. Gevr.: te huur een SCHRIJF MACHINE. Brieven met opg. huurprijs p. m. Wijk a. Zeeër weg 188. Gevr.: gem. ZIT-SLAAPKA- MER met gebr van keuken v. 2 pers. IJm., Driehuls of Sant poort. Brieven L 1110 bur. van dit blad. De N.V. NACO vraagt voor haar bedrijf te IJmuiden eenige nette meisjes om te worden opgeleid tot Alleen meisjes van onbesproken gedrag gelieven te eoliliciteeren. Zij, die in IJmuiden of naaste om geving wonen, genieten de voorkeur. Reflectanten geliéven zich zoo spoedig mogelijk te mel den: KalVerstraat 120, IJmuiden. Gevraagd bekwame IAPON. EN COSTUUMSTRDKSTERS en LEERLING-STRIJKSTERS Reisgeld wordt vergoed. Prettige werkkring Wasscherij en Chem. Wasscherij HOEK EN VAART. Bloemendaalschestraatweg 17. Santpoort-Station. LEVENSMIDDELENBEDRIJF vraagt voor de leiding van een zijner filialen. Diploma's vereiseht. Br. met voll. inl. aan Fa. W. ZWANENBURG EN ZONEN. Trompstraat 25, IJmuiden (O.) WONTN'GRUIL. Aangeb. wo ning te Utrecht (keuze uit 2) v. woning te IJmuiden of om- gev. Br. L 1115 bur. v. d. blad. Te koop gevr een in goeden staat zijnde KINDERWAGEN. Aanb. Tulndersstr. 64. Te koop: 10 ROL KAMERBE- HANG en 1 rol rand. Adres te vern. bur. v. d. blad. Te koop: KINDERWAGEN of rullen voor 2 nieuwe bulten en binnenbanden. Zeeweg 249 IJmulden-Oost. TE KOOP: 4 pluche stoelen en 1 p. d. sch. m; 39. sleehak en gevr. 1 p, voetbalsob m. 33, 34 of 35. Cederstraat 53. IJm.- Oost. Te koop: DAMESMANTEL m. 40. imitatiebont m. capuchon. Narcissenstraat .26, Santpoort Nette JONGENSJAS te koop, leeft. 13-14 j. f 15. Ruysdael- straat 33. Weet U dat wij nog steeds goede prijzen betalen voor Uw OUDE HUISHOUD., of INDUSTRIES'AA IMACHÏXE? Merk of defect geen bezwaar. Firma M. C. Hoole RIJKSSTRAATWEG 250, HAARLEM-N., TELEF, 22787 Telefoon of briefkaart en,wij komen, Gevraagd op fabrieksikantoor een JONGSTE BEDIENDE en een AANKOMENDE BEDIENDE Brieven onder no. IJ 301 Bureau van dit blad. gevraagd voor spoedige indiensttreding. Aanmelden BAKKERIJ ALBERT HEIJN. Breestraat 34, Beverwijk. Bij de Administratie van de Centrale te Velsen-Noord en op het Districtskantoor te Beverwijk van het PROVIN CIAAL ELECTRICITEITSBEDRIJF van Noordholland kunnen worden geplaatst Leeftijd omstreeks 15 jaar. Salaris volgens schaal. MULO-opleiding strekt tot aanbeveling. Aanmelden aan de Centrale resp. het kantoor te Beverwijk. Voor direct gevraagd in Kruidenlersbedrijf voor winkel en wijk. J. F. KOCHX, Trompstraat 1 IJmuiden-Oost. direct gevraagd een CENTRA!® BAKKERIJ K.X.. yisclistoat S. !Jmui<i«ii. LEGER BES HEILS - ED1SOXSTRAAT 14 FILM-middag en -avond „Bianca" of „Het verkochte Zigeunerkind" met leuke bijfilms op DONDERDAG 23 JAN. a.S. 3 en 5 uur voor kinderen 15 cent. 8 uur voor volwassenen 30 cent. Kaarten aan bovenstaand adres verkrijgbaar Weer XIEl'WE MODELLEN ontvange, ZONDER BON: AMERIK HEEREN. EN KINDERSCHOENEN LEEREN HEEREN PANTOFFELS SANDALEN ENZ. ENZ. GROliXEWEG 80 t/o HEX TELEFOON 4827 OLD CLOTHES NEW REINIGT UW KLEEDING BINNEN 1 UUR KOXINGSPLEIX 10 - TELEFOON 4886 Depót: TROMPSTRAAT 149 Bouwbedrijf J. RUYSENAARS Watervlietstraat 31 - Velsen-Noord Nu is het tijd om UW WONING TE MODERNISEERBN. Gemetselde schoonsteenmantels in alle modellen en kleuren van kleine steentjes. VRAAGT PRIJS Wilt U er zeker van zijn dat uw WASCH de JUISTE BEHANDELING krijgt, brengt haar dan naar de IJMUIDER WASSCHERIJ SNELLIUSSTRAAT 39 - TEL. 4371 - IJMUIDEN N.V. 's-Gravenhaagsehe Begrafenis onderneming „Simplicftns" W. 1. INNEMEE ZONEN Fil. HAARLEM Kinderhnisvest 29-33 (v.h. R. Smlnk) Telefoon 1.0.4.4.1 BEGRAFENIS CREMATIE Inschrijving in het „ARCHIEF" waarborgt regeling volgens beschreven wenschen HONDENBROOD en KATTENBROOD Vlseh en Vlecsch Turfmolm voor de kattenbak Mergpijpjes ('n tractatie) Grof (krachtvoer) Terriervoer en Puppyfood Zoo juist aangekomen: drink- en voederbakken van steen en metaal Gebr. Veenlnga, Jacobijnestr. 10-18, tel. 12265

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4