Het Schoenenpaleis Ook Velsen wordt noodlijdend Een stap bij de regeering Besprekingen over den handel met Duitschland geëindigd w jjze raad is goud waard. Zooals deze: üL ADMINISTRATIEVE KRACHT Heeft U geld noodig?? Boomen van Beutldêr PTT- Nette leerling banketbakker gevr. Luidsprekers Maandag 27 Januari 1947 IJMUIDER COURANT Onverdiende aantasting der gemeentelijke auto- nomie" meenen Burgemeester en Wethouders Gedeputeerde Staten hebben Burge meester en Wethouders toegezonden de algemeene voorwaarde voor noodlijdende gemeenten, omdat het tekort op den ge wonen dienst 1946 meer bedraagt dan f 6 per inwoner. Gedeputeerde Staten verzoe ken mede te deelen, dat de Raad deze voorwaarden heeft aanvaard. Op de ter goedkeuring ingezonden be grooting voor 1946 is een bijdrage uit de Tweede Afdeeling van het Gemeentefonds geraamd van f 824.000. Op de toe te kennen bijdrage kan een voorschot worden ver strekt van 40 procent, wanneer de gemeen te zich bereid heeft verklaard, de alge meene voorwaarden voor noodlijdende ge meenten te zullen nakomen. Dit werd 24 December 1946 door. Gedeputeerde Staten medegedeeld. Burgemeester en Wethouders wijzen er hierbij op, dat uit. de voorwaarden zal blijken, dat deze de autonomie der ge meente aantasten, wat Velsen zeker niet verdient, omdat het tekort op de begroo ting totaal buiten de schuld van het ge meentebestuur is ontstaan. De eenvoudige overwegingen tenslotte, dat met eigen middelen onmogelijk dit te kort kan worden opgeheven en niet-aan- vaarding de gemeente van een bijdrage uitsluit, hebben B. en W. de vrijheid ge geven den Raad voor te stellen, tot aan vaarding der voorwaarden te besluiten. SCHEEPVAART B. en W. steunen motie van D. den Hollander Het raadslid de heer D. den Hol lander heeft voorgesteld, de volgende motie ter kennis van de regeering te brengen: De Raad van de gemeente Velsen, gezien den grooten nood en de daaruit voortvloeiende onrust onder de wer kende bevolking, dringt er op aan, dat de regeering de spanning, die er tusschen loonen en prijzen bestaat, op heft door verlaging van de prijzen der noodzakelijke levensbehoeften. Burgemeester en Wethouders kun nen zich hiermede vereenigen en stel len den Raad voor dienovereenkomstig te besluiten. Muziek Concert „De Eendracht" Het kan ruet anders of dit eerste oi'fi- cieele concert vah. de harmoniekapel „De Eendracht" in de vertrouwde omgeving van de Concordia-zaal wekte herinneringen op aan de prachtige carrière als ik het zoo noemen mag van dit ensemble in de tijden van weieer. Directeur Leistikow had zijn program ma mot overleg samengesteld: de gekozen nummers lagen binnen het technische ver mogen der blazers, zoodat men alle aan dacht aan de detaUverzorguig besteden kon. Het fond van het ensemble met zijn mooie, donkere bassen, tuba's en bariton is quantitatief zoowel als qualitatief in de meerderheid. Met name het klarinet-regis ter, vroeger een der fraaiste deelen van de kapel, heeft veel geleden: de klank is scherp doordat men zich, na den roof van de edele instrumenten door de Duitschers, met klarinetten van aanzienlijk mindere kwaliteit behelpen moet. Dit en het gesion- ken aantal houtblazers heeft de klankver houding wel gewijzigd. Niettemin liet dirigent Leistikow uitne mend musiceer en, zij het dat hij in zijn werk duidelijk deed uitkomen dat hij mili tair kapelmeester is en in geen enkele fra seering de teugels laat glippen, maar een strak-gehouden vertolking wenscht. Or kestdiscipline staat bij hem voorop en bij de studie, die „De Eendracht" nog te wach ten staat, kan dit zeker geen kwaad. Mooi voorgedragen solo-werk viel in de Faustfantasie te beluisteren, uitstekend sa menspel en gaaf van toon en zuiver van stemming. Hier liet het ensemble even hoo- ren, dat het nog solisten heeft, en welke Behalve de vlot-gespeelde ouverture Si j'étais roi voerde „De Eendracht" nog twee composities van den dirigent uit, waarvan de melodieuze, knap geschreven en ge- instrumenteerde Serenade afzonderlijk ge noemd mag worden als een voorbeeld van het vakmanschap van Leistikow. De op het programma als coloratuur zangeres aangekondigde soliste Miep Pee- len greep met haar Viljalied, Chanson es- pagnole en Wiegelied niet boven haar vo cale macht. Het was* klein van geluid, maar had de verdienste van pretentieloos, zui ver en beschaafd te zijn; coloratuur kwam er niet aan te pas, maar dat doet aan de muzikale voordracht door dit stemmetje, dat echt voor de operette geschikt is, niets af. De oudste directeur van Van Gelder Zo nen, de heer N. F. Allan uit Bussum, gaf door zijn tegenwoordigheid blijk van de belangstelling die de directie van V.G.Z. als steeds voor het welzijn der kapel heeft. A. J. v. d. W. IJmuider kwartet leed groote nederlaag Zaterdag speelde in Rotterdam het D.C.IJ.- kwartet tegen de vier sterkste spelers van Damclub Constant uit Rotterdam. De uitslagen luiden als volgt: D.C.IJ. Constant C. SuijkP. Roozenburg 02 H. Laros—W. Roozenburg 11 Ligthart—Ansems1—1 B. DukelW. Daalhuizen 11 Totaal 35 voor Damclub Constant. In café Royal te IJmuiden is Zondag de return-wedstrijd gespeeld. Had men gehoopt dat de D.C.IJ 'ers revanche zouden nemen van hun Zaterdag geleden nederlaag, het is een nog grootere nederlaag geworden. De uitslagen luiden als volgt: D.C.IJ. Constant H. Laros—P. Roozenburg 0—2 C. Suijk—W Roozenburg 1—1 B. DukelAnsems 11 A. LigthartW. Daalhuizen 02 Totaal 2—6 Het IJmuidensche kwartet dat sinds de ge schiedenis van D.C.IJ. in een officieelen Kwartet wedstrijd niet geklopt was. heeft thans de meerderheid der Rotterdammers moeten erkennen. Laros en Suijk hebben het tegen het su blieme spel van den jeugdigen P. Roozenburg niet kunnen bolwerken. De fraaie vaan met de kleuren der ge meente Velsen, uitgeloofd door den heer K. de Jong werd gewonnen door Rotterdam. Koninklijke Shell. Adinda, 16 Jan. te Singa pore. Agatha. 13 Jan. van Tarakan naar Shang hai. Aldegonda, 21 Mei '46 te Singapore gearri veerd voor reparatie. Aletta, 9 Nov. "45 te Car diff gearriveerd voor reparatie. Antonia. II Jan. Singapore naar Tsingtao. Tientsin. Armilla. 3 Aug. "46 te Sunderland gearriveerd voor repa ratie. Backhuysen, 1 Jan. van Abadan naar Sydney. Ceronla, 17 Jan. van Balik Papan naar Miri, Singapore, Hongkong. Cistulia, IS Jan. v. Rotterdam naar Port Arthur. Clavella. 2 Jan. te Bombay dokken. Cleodora. li Jan. van Rotter dam naar Curagao. Corïlla, 12 Jan. van Abadan naar Singapore, Balik Papan. Brisbane, Glad stone, Townsville en Cairns. Coryda, 20 Jan. van Rotterdam naar Curagao, Ena, 13 Jan. te Rotter dam dokken. Etrema, 15 April '46 te Amsterdam gearriveerd voor reparatie. Gadlla, 17 Jan. te Shanghai, daarna Miri, Singapore, Bahrein V.o. Hermes. 20 Aug. '46 te Hoongkong gearriveerd voor reparatie. Macoma. 25 Jan. te Rotterdam verwacht. Macuba, 17 Jan. te Curagao verwacht, daarna Antwerpen. Malvina, 23 Jan. van Rotter dam naar Curagao. Marpessa, 5 Jan. v. Bahrein naar Singapore, Pinang. Barrein V.O. Mllo 23 Jan. van Rotterdam via Southampton n. Singa pore. Mirza, 14 Jan. te Sydney, daarna Fre- m an tie. Murena, 20 Jan. te Rotterdam dokken. Omala, 16 Febr. '46 te Antwerpen gearriveerd voor reparatie. Ondlna, 13 Jan. te Rotterdam dokken. Ovula, 20 Jan. te Mombassa verwacht, daarna Bahrein V.O. Paula, 7 Oct. '46 te Hong kong gearriveerd voor reparatie. Pema, 9 Jan te Miri, daarna Sydney. Saidja, 10 Dec. te Hong kong voor dokken. Saroena, 15 Jan. van Tarakan naar Singapore. Sunetta, 15 Dec. te Rotterdam voor dokken. Taria, 31 Dec. van Auckland naar Bahrein V.O. Tibia, 12 Jan. te Tientsin, daarna San Pedro (Californië). K. N. S. M. Verassimos Vergottis, 24 Jan. van Cristobal naar Callao, Stuyvesant, 25 Jan. v. Curagao naar Paramaribo. Ganymedes, 22 Jan. te Fortaleza. Deo Duce, 25 Jan. te Amsterdam. Caribia. 24 Jan. van Aarhus naar Kopenhagen. Euterpe, 23 Jan. te Lissabon. Ardennes, 24 Jan. van Amsterdam naar Napels. Orestes, 25 Jan. Pr a wie Point gepasseerd. Ornen. 24 Jan. van Gothenburg naar Amsterdam. Holland Afr. Lijn. Klipfontein, 24 Jan. te Barcelona. K. P. M. Manoeran, 24 Jan. te Los Angeles. Wüsmuller. De sleepbootén Soegio. Beatrix en Margriet, sleepend het Julianadroogdok van Curagao naar Soerabaja bevonden zich op 22 Jan. 1 graad 33 min. Noorderbreedte en 132 gra den 39 min. Westerlengte GROOTE VAART. Berkel. 24 Jan. van Libre ville naar Nederland. Gouwe, 26 Jan. van Lubeck te Rotterdam verwacht. Odysseus, 25 Jan. van Amsterdam naar Rotterdam. Prins Willem van Oranje, 24 Jan. van Swansea te Jaffa. Stad Schiedam, 24 Jan. te Coosbay (Semarang—Port- land Or.). Themtsto, 26 Jan. van Valencia te Rotterdam verwacht. Algenib, 25 Jan. van Ant werpen te Rotterdam. Blommersdijk, 21 Jan. v. Vera Cruz te Tamplco. Douro, 22 Jan. van Bar- ranqullla anar Cristobal. Eemdijk, Singapore New York, 23 Jan. te Colombo. Euterpe, Sevilla Amsterdam, 23 Jan. te Lissabon. Gerard Dou, 25 Jan. van Manilla te Rotterdam. Kertosono, RotterdamJava. 23 Jan. te Le Havre. Lekhaven, 23 Jan. van Rosario te Santa Fé. Macoma. 25 Jan. van Puerto la Cruz te Rotterdam verwacht. Melampus, Macassar—New York, 23 Jan. van Liverpool. Milo, (omgebouwde Chan 56 tot tan ker), 23 Jan. van Rotterdam vla Southampton naar Singapore. Ovula. 22 Jan. van Mombassa naar Bahrein. Philips Wouwerman, 22 Jan. van Vancouver naar Durban. Saroena, 23 Jan. van Singapore naar Shanghai. Tasman, 23 Jan. van Melbourne naar Sydney. Tawali, 23 Jan. van Colombo te Trincomali. Aalsum, Rotterdam— Culcutta, 24 Jan. van Suez. Agioi Victores, Cal cuttaRotterdam, 23 Jan. van Vizagapatam. Alchlba, 31 Jan. van New York te Rotterdam verwacht. Algenib, vertrekt 25 Jan. van Rotter dam naar Zuid Amerika. Algorab, Rotterdam Zuid Amerika, passeerde 23 Jan. Madeira. Arkel- dijk, Rotterdam—Golf van Mexico, 24 Jan. te Antwerpen. Gaasterkerk, RptterdamAustralië, passeerde 23 Jan. Gibraltar. Esso den Haag, 27 Jan. van Aruba te Rotterdam verwacht. Kota Gede, JavaRotterdam, passeerde 24 Jan. om 1 uur Perim. Kota Inten, Java—Rotterdam, pass. 24 Jan. 23 uur Pantellaria. Leeghwater. 25 Jan. Rotterdam naar de Perzische Golf. Rem brandt, AustraliëRotterdam, 24 Jan. v. Alexan- drlë. Singkep, Perzische GolfRotterdam, 24 Jan. van Port Said. Sloterdljk, 24 Jan. van Rotterdam te Batavia. KLEINE VAART. Annegien, 24 Jan. van Vejle naar Kopenhagen. De Ruyter, 24 Jan. van Tonsberg naar Rotterdam. Heemskerk, 24 Jan, van Rotterdam te Boston. Nettie, 25 Jan. van Drogheda naar iBrkenhead. Orion, 24 Jan. van Miiddlesbro te Kingslynn. Prima, 23 Jan. Cadiz te Limerick. Urmajo, 24 Jan. van Holem- strand naar Rotterdam. All, 24 Jan. van Delfzijl te Londen. Arbo. 22 Jan. van Goole n. Southamp ton. Eemstroom, Amsterdam—Plymouth, pass 24 Jan. Dungeness. Frisia, 22 Jan. van Bordeaux te Cherbourg. Helena, 22 Jan. van Cowes te Par. Jupiter, 23 Jan. van Rouen te Gravesend. Wo- landa, Par—7, passeerde 24 Jan. Prawlepoint. Velsen Eerste lustrum H.A.V. „Suomi" Het is reeds eenige maanden geleden, dat de plaatselijke athletiekvereeniigimg de H.A.V. „Suomi", haar eerste lustrum heeft herdacht, maar dit is toen stilzwij gend voorbijgegaan. Dit feest zal binnenkort gevierd warden. De oprichting kwam tot stand in.Augus- tus 1941 met zestien leden, die een bij zondere activiteit ontplooiden. Door den steun van „Hoogoven Staten" konden zij hun plannen ontwikkelen en direct 'weid een groote propag«nda-actie op touw ge zet met de vertooning van de Olympische film 1936. Binnen een jaar reeds \vas de vereeniging één van de grondlegsters voor het Bureau van Medische Sportkeuring ter plaatse; de heer L. J. Vreeling werd als clubarts aan de vereeniging verbon den. De ontwikkeling van het ledental en de prestaties van de verschillende athle- ten hield gelijken tred met de groote ac tiviteit, zoowel in eigen omgeving als daarbuiten. Deze stand bleef totdat, na de oprichting van een dames-afdeeling, met deze een fusie plaats had (28 Sep tember 1943). Nu kon aan de innerlijke organisatie groote verbetering worden aangebracht. Hierdoor was het ook moge lijk het mooiste resultaat in 1946, het Ne derlandsche kapioenschap 4 x 1500 m te bereiken. Mogen de successen nog veie zijn! De feestavond, die Woensdag, 5 Februari in het Kennemer Theater te Beverwijk wordt georganiseerd, zal ongetwijfeld een waardig sluitstuk van de afgeloopen vijf jaren H.A.V. „Suomi" worden. Export van groenten verbetert onze deviezenpositie De levering van wintergroenten aan de Engetecne bezettingszone van Duitschland ten behoeve van de burgerbevolking heeft een vlot verloop. Tot 1 Januari 1947 was in totaal reeds ongeveer 37.000 ton hoofdza kelijk koolrapen, witte kool, gele kool en peen uitgevoerd. Van den voorgenomen export van 19.000 ton gedurende December kon wegens de vorst sléchte 8400 ton wor den uitgevoerd. De leveringen van 1 October tot en met 31 December 1946 hebben drie mlllioen gul den (in Ponden Sterling) opgebracht, het geen in vergelijking met den totalen export van versche groenten over 1946 ad 50 mil- lioen gulden een niet te veronachtzamen de- viezenopbrengst beteekent. Bovendien heeft deze met de Engelschen getroffen regeling onzen tuinbouw behoed voor een overvoerde markt. Naast de levering van wintergroenten voor de burgerbevolking van de Britsche zóne worden regelmatig groenten geëxporteerd naar de Engelsche en Amerikaansche bezet tingstroepen in Duitschland, welke respec tievelijk ongeveer 3000 en 2000 ton per maand bedraagt. Al Capone overleden Al Capone, eens America's „staatsvijand nummer één" en hoofd van alle „rackets" in Chicago, is gestorven nadat hij enkele dagen geleden een beroerte had gekregen. Zijn gezin stond om zijn bed heen, toen hij den laatsten adem uitblies in één van de. 25 kamers van zijn villa, die uitziet over de prachtige Golf van Biscayne.De bekendma king van zijn dood werd een uur vertraagd omdat alle aandacht moest worden besteed aan de vrouw van Al Capone, die tengevol ge van het sterven van haar man een ineen storting kreeg. Haar toestand is ernstig. Betalingsovereenkomst en importcontracten afgesloten Aanvoer en uitvoer van versche zeeviscli De „Visscherijwereld" bevat eenige interes sante cijfers aangaande den aanvoer en den uit voer van Versche zeevisch gedurende de laatste acht weken van 1946. terwijl tevens omtrent den rechtstreekschen aanvoer door Nederlandsche schepen ln Engeland gegevens worden verstrekt Volgens deze statistiek bedroeg de aanvoer van versche zeevisch in genoemde periode: in IJmui den 2.116.350 kg., in Scheveniwgen 301.792 kg., in den Helder 160.135 kg., In andere havens 646.410 kg., totaal 3.224,697 kg. Uit deze cijfers blijkt, dat van den totalen aan voer in alle Nederlandsche havens slechts twee derde deel in IJmuiden werd aangevoerd. Vóór den oorlog kwam minstens negentiende deel van de opbrengst der Nederlandsche zeevisscherij ln IJmuiden aan wal. De hoeveelheid visch, door Nederlandsche vischvaartuigen in genoemde periode ln Grimsby geland bedroeg 678.903 kg., zoodat de totale vangst van de Nederlandsche zeevis- schersvloot 3.903.590 kg. bedroeg. Van dit kwan tum kreeg het binnenland 2.944.048 kg. en het buitenland 959.542 kg. in welk cijfer de recht- streeksche aanvoer naar Engeland begrepen is. Plaats een Luidspreker in de IJmuider Courant telkens als er aanleiding toe is. Handboogsport Zondag a,s. houdt de handboogschietver- eeniging ..Vooruitgang zij on§ Streven" haar jaarlijkschen wedstrijd om den „Noord-Zuid- Hollander-wisselbeker". welke destijds door onzen plaatsgenoot den heer F. M. van Vliet beschikbaar werd gesteld als wisselprijs voor den besten schutter der vereeniigng op een jaarlijks te bepalen dag. Teneinde hen, die nog nimmer met deze sport hebben kennis gemaakt, daartoe in de gelegenheid te stellen, heeft het bestuur van V.Z.O.S. besloten, Zondag a.s. haar banen achter het Stationskoffiehui» gratis open te stellen voor belangstellenden. De wedstrijd begint om 10 uur. Over de in Den Haag gehouden handels besprekingen tusschen een Nederlandsche en een gecombineerde Brïtsch-Amerikaan- sche handelsdelegatie is een officieel com muniqué gepubliceerd. Daarin wordt ver klaard, dat beide delegaties de herleving van den handel tusschen Nederland (in clusief de overzeesche gebiedsdeelen) en Duitschland onontbeerlijk achten voor beide partijen envoorts van fundamen- teele beteekenis voor den wederopbouw van Europa. Er werd een betalingsovereenkomst af gesloten, welke voorziet in de verrekening van wederzij dsehe goederenleverainties door middel van een guldenrekening. Het saldo van deze rekening zal per kwartaal naar keuze van den crediteur in dollars of in ponden worden betaald. Lijsten van aangeboden en gevraagde goederen werden uitgewisseld en bespro ken, waarbij in het bijzonder rekening werd gehouden met den handel zooals deze gedurende het jaar 1947 mogelijk zal zijn. Tijdens de onderhandelingen werden met betrekking tot de goederen, welke Neder land uit Duitschland zal importeeren, con tracten afgesloten voor een bedrag van 875.000 dollar. Deze contracten voorzien in de levering van kleurstof en andere artikelen, waaraan in Nederland dringend behoefte bestaat. In principe wer<j overeengekomen, dat Nederland voor eigen rekening het ver- edelingsverkeer met de gecombineerde zones mag hervatten en wel in die be drijfstakken, waarbij gebleken is of blij ken zal, dat dit veredelingsverkeer voor beide partijen van het grootste belang is. Inmiddels is men overeengekomen dat Nederlandsche en Duitsche zakenlieden direct contact met elkaar zullen onder houden ten einde alle vooroorlogsche kwesties, die met dit voorgenomen ver- edelingsverkeer samenhangen, te bespre ken. Het belang van den doorvoerhandel en van den driehoekshandel'voor de Ne derlandsche economie werd erkend. Binnen de grenzen, gesteld in de Britsch-Ameri- kaansche fusie-overeenkomst, ligt het in de bedoeling dat door middel van de nor male handelskanalen de gelegenheid tot deelneming aan dezen handel zal worden geopend. De Britsche en Amerikaansche vertegen- digers verklaarden, dat wegens het lage peil van de Duitsche economie en een drastisch verlaagde levensstandaard im port van goederen als koffie, thee, choco lade en tabak, die voor den oorlog een belangrijke rol speelden in het doorvoer- verkeer, vrijwel niet zal geschieden. In het bijzonder werd de beteekenis er kend van het rechtstreeksche contact tus schen Nederlandsche en Duitsche zaken lieden. Vastgesteld werd, dat de Engelsche en Amerikaansche autoriteiten in Duitsch land bereid waren een grooter aantal toe komstige koopers van Duitsche artikelen toe te laten zoodra de noodige voorberei dingen hiervoor zijn getroffen. De mogelijkheid van export van Neder landsche agrarische producten naai- de Brïtsch-Amerikaansehe zone zal door beide partijen nader worden bestudeerd. Experts hebben een onderzoek ingesteld ten einde te bepalen onder welke voor waarden een grooter gebruik van den Rijn en van de daarmede samenhangende havenfaciliteiten mogelijk zou zijn. Het kernpunt van dit probleem is, dat een grooter gebruik van den Rijn een extra- uitgave van deviezen, welke Duitschland niet bezit, met zich medebrengt. De Ne derlandsche delegatie heeft voorstellen ge daan welke nog bestudeerd worden. Beneden de verwachting? Naar de Haagsche correspondent van Aneta-New York verneemt zouden de re- Agenda voor Haarlem MAANDAG 27 JANUARI Stadsschouwburg: Tooneelvereeniging Nieuw Leven". Villa de Vreugd, 20 uur. Gebouw van Vrtiz. Herv., Jacobstraat: Filmavond van de Ned, Christelijke Reisvereentging, 20 uur Rem brandt: Tarzan's verborgen schat (14 j Palace: Always in my heart (14 .1.). Luxor: Russische rhapsodie (14 j.). Deze drie: 14.00, 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Eén van de weinigen (a. 1.) 14.00, 16.30. 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Vlammende prairie-oogen (14 j.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur. City: Hótel du Nord (18 j.) 14.15. 16.30. 19.00 en 21.15 uur. Restaurant Brinkmann: Psychometrische en teekenséance. 20 uur. DINSDAG 28 JANUARI H. K. B.: Gerard Walden's Cabaret revue: Kijk voor je", 20 uur. Bioscopen: als Maandag. Concertgebouw (Tuinzaal): Emigratie-voorlich tingsavond. Remonstrantenhuis: Wilhelminastr. 22: Voordracht over Voorchristelijk Christen- |dom( 20 uur. sultaten van de besprekingen beneden de Nederlandsche verwachtingen zijn geble ven. Ten aanzien van verscheidene vitale aangelegenheden werd een definitieve be slissing verdaagd. De discussie over 'het gebruik van Ne derlandsche havens en doorvoer-facilitei- ten heeft als resultaat gehad dat de Britsch-Amérikaansche delegatie zich be reid heeft verklaard te Berlijn een Neder- landsch voorstel voor te leggen dat ten doel heeft gedeeltelijk het vraagstuk van de buitenlandsche deviezen in dit opzicht op te lossen. De delegatie toonde zich echter niet optimistisch over de vooruit zichten voor het aanvaarden van dit sche ma. Van Nederlandsche zijde, aldus de cor respondent, werd voor ongeveer 30 mllli oen gulden per jaar aan groenten aange boden. Voorts trachtte men aan den Britsch-Amerikaansehen tegenstand tegen uitgaven van buitenlandsche deviezen te gemoet te komen door voor te stellen dat een gedeelte van de opbrengst van den verkoop in rekening-courant geplaatst zou worden als een uitgestelde vordering op de Duitsche economie. Ook in dit geval werd eeTi beslissing uitgesteld. Duitsche vrouwen naar Engeland Autoriteiten van het Britsche ministerie van Arbeid onthulden volgens Un. Press dat Engeland misschien duizenden Duitsche vrou wen uit de Amerikaansche en Britsche be zettingszone zal recruteeren om het ernstig tekort aan werkkrachten in dit land te ver minderen. Duizend Duitsche vrouwen zijn reeds naar Engeland overgebracht voor ge zinshulp en werk in de wasscherijen, zoo deelde een zegsman mede en de minister van Arbeid George Isaacs zeide Dinsdag in het Lagerhuis dat de geheele kwestie van het binnenhalen van buitenlandsche werkkrach ten opnieuw wordt onderzocht. Volgens de Daily Mirror wordt overwogen om 20.000 Duitsche arbeidsters te „importeeren". Het blad schrijft dat het kabinet zich weldra met de kwestie van den import vaa vrouwelijken arbeid zal bezig houden. De president van de Board of Trade, sir Stafford Cripps, drong er Woensdag bij de Britsche vrouwen op aan om het werk in de industrie weer op te vatten om te helpen de i productie te verhoogen. Cripps zeide dat En- 1 geland nog 850.000, werkkrachten noodig heeft. Stalin wil geen „Bevln-verdrag" De Amerikaansche bladen „New York Times" en „Newsweek" publiceeren een na genoeg gelijkluidend verslag van het bezoek, van den chef van den Britschen generalen staf, Montgomery, aan Stalin. Hierin woTdt gezegd, dat Montgomery Stalin persoonlijk heeft gerustgesteld inzake de hechtheid van het Britsch-Russische bondgenaatschapsver- drag, dat volgens „Prawda" door Bevin zou zijn opzjj gezet. „Newsweek" schrijft, dat Stalin tijdens het afscheidsdiner op het Kremlin aan Montgo mery gevraagd heeft, wat deze dacht van de kansen van het tot stand komen van een mi litair verdrag met Engeland. Montgomery, aldus het blad, moest zwaar 6likken alvorens hij kon antwoorden: „Maar mijnheer Stalin, we hebben toch reeds zoo'n verdrag getee- kend". Stalin moet toen luchtig met de hand hebben gewuifd, zeggende: „ïk bedoel een echt verdrag en geen Bevin-verdrag". „New York Times" schrijft, dat Montgo mery van meening was, dat hij Stalin van de hechtheid van .het verdrag had overtuigd. Daarom was hij zoo verrast door den aanval van „Prawda". Hij stond er op „Prawda" zelf te antwoorden, terwijl hij verzocht zijn ant woord onder de persoonlijke aandacht van Stalin te brengen. HVGB van de onderste plaats H V.G.B. boekte tegen R.Z.C. in de Centrale wintercompetiite, afdeeling A. een overwin ning in een strijd, welke vrijwel gelijk op ging. De Rotterdammers namen door toedoen van Van Driel de leiding, waarna Hogeland gelijk maakte. Van Driel zorgde weer voor een voorsprong, doch Frankenthal doelpuntte voor rust. (22) Na de hervatting waren de Haarlemmers met schieten beteT op dreëf en verwierven een overwinning van 52. Fran kenthal (2) en Hogeland maakten de doelpun ten. Door dit resultaat bezet R.Z.C. de onder ste plaats. De stand luidt: H.Z. en P.C D.W.R ZIAN H.V.G.B R.Z.C Voor afdeeling B werd H.P.ft.Het IJ ge speeld. De Amsterdammers waren het beste op dreef. H.P.C. trachtte met verre schoten succes te boeken. Voor rust gaf Siets Het IJ de leiding. In de tweede helft kreeg H P.C. eenige kansen en eenmaal ging de bal juist over de lat. Aan den anderen kant bracht Schcpman den stand op 02 Nadat Vrugt nog eénige schoten gestopt had. kwam het einde. In den kring Haarlem zijn gespeeld: Afd. I: H P.C. 2—Haarlem 1- 2—1 D.W.R. 2—H.V.G.B. 2 3-4 Afd. II: D.W.R 3—H.P.C. 3 1—0 A fd. III: Haarlem 3—D.W.T. 2 1—3 18—12 15—12 16—16 1 0 3 2 11—20 Op 2 Februari geen boter maar margarine In de periode van 2 tot en met 15 Fe bruari zal voor personen van 5 jaar en ouder uitsluitend margarine en geen boter beschikbaar worden gesteld. Deze maat regel is noodig om den voor den winter be schikbaren botervoorraad over het geheele seizoen zoo goed mogelijk te kunnen ver- deelen. In de voorafgaande maanden is er eenige malen in het totale vetrantsoen meer boter gegeven om het hoofd te kunnen bie den aan de moeilijkheden in de grondstof- fenvoorziening van de margarine-industrie. Vermoedelijk zal deze vervanging van het voor de A-, B- en C-groep gebruikelijk ge worden veertien-daagsche boterrantsoen niet behoeven te worden herhaald. Het eerste jaar van Stalin's program Volgens mededeelingen van de Sovjet- regeering heeft het eerste jaar van het nieuwe vijfjarenplan van Stalin tot in schakeling van oorlogs- naar vredesin- dustrie volledig aan de verwachtingen be antwoord. De productie van niet-militaire industrieën was in 1946 20% hooger dan in 1945. Precies de helft der industrieën kwam in haar productie boven het door de regeering berekende quotum uit, de rest bleef er beneden, maar kwam nooit beneden de 77%. De industrie voor de vervaardiging van landbouwmachines is met 77% het laagst, die van vleesch, zuivel, cellulose en papier met 110% het hoogst. De landbouw had zwaar te lijden van de droogte. Het goe derenvervoer per trein nam vergeleken bij 1945 toe. Het personenvervoer door de lucht steeg 87%. In 1946 hebben drie mil- lioen arbeiders meer dan in 1945 aan het arbeidsproces deel genomen. Den 30 Jan. hopen onze geliefde Ouders en Groot ouders J. KRAMER en T. KRAMERRAS hun 4 5-jarige echtvereeni- ging te herdenken. Dat God hun nog lang mag sparen ls de wensch van hun dank bare kin-déren en kleinkin deren Krommenie: L. J. Kramer D. Kramer-Neutjes IJmuiden: A. Langbroek-Kramer J. Langbroek IJmuiden: G. Kramer en kinderen J. Koers Vlaardingen: J. Kramer R. Kramer-Huyser IJmuiden: L. Veldman-Kramer J. Th. Veldman Bloemend-aal: A. Jonker-Kramer P. Jonker Hillegom: J. Gal jaar d-Kramer C. Galjaard "Wijk a. Zeeërweg 174, IJm. Heden werd plotseling van ons weggerukt door een noodlottig ongeval onze innig beminde Man. Vader, Behuwd- en Grootvader PETRUS JOHANNES SNEEKES in den ouderdom van bijna 70 jaar. Zijn leven was arbeid. Namens de familie: Driehuis: "Wed. J. Sneekes Boeren IJmuiden: Jn. Sneekes P. M. Sneekes Braam en kinderen. Driehuis: K. C. Sneekes E. SneekesRutte IJmuiden: J. Prince C. Prinpe—Berkhout en kinderen. Driehuis-Velsen, 25 Jan. 1947. DriehuizerkerlJfreg 10-8 De Stille H. Mis om 7 uur en de plechtige uit vaart om 9.30 uur zal ge schieden oip Woensdag 2-9 Jan. a.s. in de Paro chiekerk van de H. En- gelmundus be Driehuis waarna begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar. Heden is nog onver wachts van ons heenge gaan mijn lieve vróuw en onze zorgzame Moeder, Behuwd- en Grootmoe der A AF JE VAN LEEUWENSPITS in den ouderdom van 84 jaar. Uit aller naam: Haarlem, 24 Jan. 1947 Con-d. adres: Wouwer- ïnanstraat 92. De teraardebestelling is bepaald op Woensdag 29 Jan. a.s. op de begraaf plaats „Westerveld" (Driehuis) na aankomst van trein 13.11 uur. Heden overleed in het Antonius-ziekenhuis zacht en kalm na een geduldig gedragen lijden, voorzien van het H. Sa crament van de Zalving der zieken onze lieve Vrouw, Moeder, Be huwd-, Grootmoeder, Behuwdzuster en Tante KNIERTJE VUIL Echtge-noote van Gerrit Zwart .Kzn. in den ouderdom van 60 jaar. Uit aller naam: G. Zwart Kzn. IJmuiden, 26 Jan. 1947 Bloemstraat 128. De H. Dienst te harer Uitvaart wordt gehouden in de Oud-Kath. kerk Kon. Wilhelminakade IVoensdag 29 Jan. des^ morgens half elf. De Be- aai-ding om half twee waarna de teraardebe stelling op de Westerbe- graafplaats te 2 uur. Ruwe Handen W!a Ruwe huid, Ruwe lippen PUROL Doos 30 ct. fPu/loêlrL YBW'v met meer crème karakter, daarom geliefd door de vrouw. - 40 ct. Gevraagd Net Dagmeisje voor heele of halve dagen in kl. gezin. Mevr. De Vassy, Dr. D. Bakkerlaan 36 Bloemendaai M. V. TECHNISCHE M IJ. P. J. F. van OEFFEL te Haarlem, vraagt een Aanvankelijk ter assistentie, later voor algehele leiding der Administratie- en Magazijnafdeling. Vereisten zijn grondige boekhoudkundige kennis, goede intelligen tie, initiatief en stuwkracht, commerciële zin alsmede technische kennis of aanleg. Salaris zal gebaseerd zijn op opleiding, ontwikkeling en bekwaamheid. Leeftijd 2331 jaar. Eventuele candidaten zullen worden onderzocht op 4 Maart 1947 door de Nederlandsche Stichting voor Psycho techniek, Wittevrouwenkade 6, Utrecht. Eigenh. geschr. br. met voll. inl. en twee nieuwe pas foto's (van voren en opzij) aan Adv. Bur. ALTA te Utrecht voor 5 Februari. In linkerbovenhoek van brief, op foto's en envelop: H.D. 5090 met naam, adres en leeftijd. Ruimt dan wat U missen kunt op!!! Meubilair, ledikanten, bedden, piano's enz, enz. waschmachines, orgels. HET HANDELSHUIS Koopt alles en betaalt heel goed!!! I. VISSER, Burg. Rambonnetlaan 20, Umuiden Koopt en verkoopt uitsluitend Net gedragen kleeding. ATTENTIE vanaf morgen DINSDAG bieden wij IJmuiden nieuwe teekenen van WEDEROPBOUW" door heropening van onze opnieuw ingerichte SPECIALE HEERENKAPPERSZAAK Tevens HEROPENING na 5 jaar van onze bekende afdeeling PARFUME RIEËN en TOILETARTIKELEN. Wij bieden U niet de duurste maar wel de beste artikelen. ZIE ETALAGE Vergeeet Uw I M niet het is Uw' scheerzeep-bon. Beleefd aanbevelend, Karei A. W. Jung KENNEMERLAAN 87 Wat leuk hè Vader dat er Appels en Peren aan onze eigen boom-en hangen! Ja kind, maar het zijn ook KLEINE HOUTSTRAAT 41 - TEL. 18920 - HAARLEM Ook hebben wij nog Roodc-. Zwarte- en Kruisbessen. ZONDER BON: heeft het! Amerikaansche rubberknielaarzen Dames, en Heeren-overschoenen Leeren klompschoenen GROENEWEG 80 t/o REX TELEFOON 4827 Gevraagd bekwame JAPON. EN COSTUUMSTRIJKSTERS en LEERLING.STRIJKSTERS Reisgeld wordt vergoed. Prettige werkkring Wasscherij en Chem. Wasscherij HOEK EN VAART, Bloemendaalschestraatweg 17. Santpoort-Station. PLAATSELIJKE TELEFOONDIENST AMSTERDAM vraagt vrouwelijk personeel voor den Boodschappen- en Informatiedienst. Vereisclue: Diploma HBS 5-j. c.. Gymnasium of daarmede gelijk gesteld diploma. Sollicitaties schriftelijk aan den Chef van de afd. Personeel. Heerengracht 295. Bij indiensttreding worden boven het salaris eventueele reiskosten vergoed. Banketbakkerij Toeset, Bloe mendaalschestraatweg Sant poort-Station. Weduwe, 58 J. P.G z. z. gaarne geplaatst als HUISHOUDSTER Brieven L 1125 bur. v. d. blad. In ambt. gezin voor direct gevraagd FL. HUISHOUD STER G.G. of N.H. Leeft, tot 43 j. z. m. in bezit van eenig meub. Aanmelden Feithlaan 18 Driehuis, na 6 uur. Gevraagd flinke DIENSTBODE voor den dag of dag en nacht. Werkster aanwezig. Mevr. van Splunter, Meervlietstraat 92. Velsen W'EGGELOOPEN groots kater (zwart met wit). Adr. s 2e Torricellidwars&tr. 1 IJm. Ter overname gevraa-d DUITSCHE PIANO beslist in goeden staat. Br. L llni. Te koop prima motor F V. 5 00 cc. KI ev-erpat^k weg 2iJ2, Haarlem. Net echtpaar z k. zoekt IN WONING. Man overdag bui tenshuis. vrouw genegen in huishouding behulpzaam re zijn Brieven L 1124 bur. van dit blad. Nette KOSTGANGER gevraagd Adres Bur. van dit bïad. Te koop gevraagd; een JEK KER of OVERJAS. De Lek straat JB. Te koop: JONGENSPAK z g. a. leeftijd 17 j. C. Smit.' Pres, Krugerstraat 26, IJm.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4