IJmuider Courant Unie Vliegtuigrampen kostten Zaterdag aan een-en-zeventig menschen het leven Rusland wil Joegoslavië beloonen met Oostenrijksch grondgebied Koning Winter laat zich niet onttronen Frankrijk breidt zijn bondgenootschappen ook tot Oost-Europa uit Allemaal dezelfde textielkaarten Weerbericht 61e Jaargang No. 18561 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maan3ag 17 Feliruari 1947. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent: per kwartaal t 4,Franco per post 1 4,50- - Adver tentie-taneven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave vaiv de Stichting Voorlichting te Haarlem E gedachte aan Federale Unie, als een D hechte en wezenlijke band tusschen de volken vindt nu ook in ons land veel belangstelling. Dat is een groote verande- rin* met den eersten tijd na de bevrijding, toen het nog moeilijk viel, dergelijke mogelijkheden tot groote verandering in Hét bestel der volken te doen overdenken Men was te zeer van eigen directe belangen vervuld en had te lang in afgeslotenheid van de beschaafde wereld geleefd, om zoo oedig in te zien dat' die wereld als geheel 7- ar geschaad was en minder levensvat baar geworden in haar oude structuur. De gingen van den nieuwen Volkenbond en He diepe ontwrichting, waarin .Europa bleek te verkeeren, maakten dat duidelij ker Langzamerhand begon men „afstand 'e nemen" van oorlog en bevrijding en zich Het heden en de toekomst te bezinnen. De atoombom, die Hirosjima verwoest en Hen tweeden Wereldoorlog beëindigd had, opende tevens de gevaarlijke zekerheid van een toekomst waarin kleine zoowel als groote staten, indien zij tot de oude anar chie in de internationale verhoudingen ouden weerkeeren, machteloos zouden blijken om de menschen te beschermen. De nieuwe Volkenbond, de U.N.O., bracht dit vraagstuk der atoom-energie wel in be spreking, maar niet tot oplossing. Het is nog niet opgelost en men twist nu over de vraag, of het in een algemeen ontwape- nings-overleg betrokken moet worden of niet. Quaestie van procedure. Natuurlijk. Maar dit alles herinnert wel scherp aan den gang van zaken in den ouden Volken bond. Er zijn veel meer menschen dan twintig jaar geleden die inzien, dat men met een bond van regeeringen, vertegen woordigend z.g. souvereine staten die elk voor zich hun eigenbelang najagen, niet tot vrede kan komen. Het baat niet zulk een bond als „Vereenigde Volken" te betitelen, als de volken niet werkelijk nader tot el kaar gebracht en vereenigd zijn. Met schoone etiquetten neemt men geen tegen stellingen weg. Toch begrijpen velen nog niet, wat met Federale Unie bedoeld wordt. Sommigen denken dat het zoo ongeveer overeenstemt met een statenbond of alliantie. Anderen meenen dat het een gecentraliseerde natio nale regeering is. Maar noch het een, noch het ander is het geval. Indertijd heb ik in een reeks artikelen oeschreven over Federale Unie, over het groote voorbeeld dat de 48 Vereenigde Staten van Amerika ten deze aan de wereld gegeven hebben en over de voor stellen tot vorming van een Atlantische Federatie die Clarence Streit in 1938, aan den vooravond van den Tweeden Wereld oorlog, in zijn boek „Union Now" had ge daan. Unie Nu! Was het toen maar gebeurd! Maar het was te laat en ook de poging om Frankrijk en Engeland in zulk een Unie te vereenigen, begin 1940 van Engelsche regeerings-zijde ondernomen, werd door de feiten achterhaald. Federale Unie is in kern en wezen demo cratisch: Wèstersch-democratisch, moet men er tegenwoordig bij zeggen, en de eenheden waaruit zij wordt opgebouwd zyn niet staten of naties, maar de staats burgers zelf. Zij immers zijn het, die eerst, voor ieder land, tot het aangaan van een Federale Unié besluiten, waarna zij er, be halve hun eigen staatsburgerschap een tweede bij krijgen: dat van het groote ge heel, waarvan hun land en volk deel gaan uitmaken. Zij zijn het ook, die voortaan niet alleen meer hun vertegenwoordigers in hun eigen parlement, maar ook in dat van de Unie kiezen. Tevens, zooals het in de Vereenigde Staten geschiedt, kiezen zij gezamenlijk het staatshoofd van het groote geheel. Hun eigen land blijft zichzelf be sturen, volgens den uitverkoren bfewinds- vorm mits die democratisch zij. Hot kan zoowel een constitutioneele monarchie, zoo als in Nederland als een republiek, zooals in Frankrijk wezen. Hun eigen land be houdt daarbij al zijn wetgevende en orde nende bevoegdheden behalve eenige, die het vrijwillig aan het groote geheel afstaat. Natuurlijk geldt dat diegene, die de staten niet meer met succes zelf kunnen uitoefe nen. Dus wordt de landsverdediging een federale aangelegenheid. De staten, die deel uitmaken van de Unie, houden er geen eigen legers, zee- en luchtvloten meer op na, maar nemen alle hun aandeel in de federale defensie. Ook sluiten zij geen ver dragen met het buitenland meer, maar laten dat aan de Unie over. Natuurlijk ■"er- vallen de tolgrenzen tusschen de staten en de volken krijgen vrijen toegang tot eikaars landen. Er zal één valuta gaan gelden. Zij zullen hun vervoerswezen in een groot ge heel brengen en hun productie gaan rege len. Zij zullen elkaar eindelijk waarlijk leeren kennen en een samenwerking gaan zoeken, die tot groote ontwikkeling zal kunnen leiden. Zij zullen niettemin hun eigen volksaard en hun eigen bewindsvorm handhaven. Men zal vragen: hoe voorkomt men dat een groot volle de overheerschende rol in zoo'n Unie gaat spelen? Het antwoord is: doordat er meer groote volleen toe behoo- ren. Maar als die nu gaan samenspannen tegen de overige? Antwoord: de scheppers van de Amerikaansche Constitutie tobden in 1787, te Philadelphia, maandenlang met de oplossing van datzelfde probleem. Maar zij vonden de oplossing. Zij schiepen een Huis van Afgevaardigden, waarin de staten naar verhouding van hun bevolkingstotalen vertegenwoordigd waren, maar daarnevens een Senaat, waarin iedere staat, tot de grootste toe, twee afgevaardigden had. Daarin waren dus alle staten gelijk. En alleen de Senaat mocht over buitenland sche aangelegenheden beslissen. Zoo is het nog in Amerika, dat nog immer 48 Huizen van Afgevaardigden, 48 Senaten en daar boven met beperkte bevoegdheden, want de staten beslissen over zeer veel zelf een Federaal Huis van Afgevaardigden en een Federalen Senaat bezit. Men zal meer vragen. Er zullen tallooze vragen rijzen. Zij zijn niet alle te voorzien en te beantwoorden in een kort artikel als dit. Bij lange na niet. Maar op de spoedig gestelde vraag: is alleen Federale Unie van Europa het streven? is het antwoord: Neen. Wellicht zal men met kleiner fede raties moeten beginnen om die te bereiken, maar een einddoel is zij zeker niet. Het einddoel ligt veel verder en is een wereld federatie met een wereld-parlement en -regeering. Maar dat kari nog ver verwij derd zijn. Zou men ïntusschen kleine een heden tot groote vereenigen en daarmee het oorlogsgevaar vergrooten? Antwoord: dat gevaar is er al. want de groote eenhe den zijn er ook: de Sovjet-Unie, de Ver eenigde Staten, het Britsche Gemeenebest. Voor ons en anderen is dat dus geen reden om klein, onbeschermd en machteloos te blijven. Vijftig personen verongelukt in Columbia C- Het afgeloopen weekeinde heeft weer enkele cataslrophale vliegongelukken gebracht, die in totaal cen-en-zeventig menschen het leven kostten. Dc grootste ramp gebeurde in den Zuid-Amcrikaanschen staat Columbia, waar een Douglas van de maatschappij Avianca met vijftig menschen aan boord te pletter vloog tegen een bergwand bij Bogota. Alle inzittenden werden gedood. In Italië is een viermotorige Savoia Mar- chetli met zeventien inzittenden in zee gestort, waarbij evenmin overlevenden waren. In Glasgow is een Seafirevliegtuig van de Britsche marine op het dak van een zieken huis gevallen, waarbij de piloot werd gedood. In Ohio (V.S.) verongelukte een vlieg tuig met drie inzittenden. Het Columbiaansche toestel is te plet ter gevlogen tegen de helling van den Ta- blazo-berg vlak bij Bogota. Het toestel is door een groep boeren teruggevonden. Het meerendeel der inzittenden is afschuwe lijk verminkt, maar niet verbrand, daar het vliegtuig niet in brand is geraakt. Het was eenige dagen geleden uit Londen ver trokken. Bijna alle slachtoffers zijn zaken lieden of Columbiaansche kooplieden. Men is begonnen de slachtoffers naar Bogota (hoofdstad van Columbia) over te bren gen. Het Italiaansche ministerie van lucht vaart maakte bekend dat het in zee stor ten van een vliegtuig nabij Terracina ver moedelijk te wijten is aan ijsvorming op de vleugels. Het toestel was het laatste type Savoia Marchetti 95 en het was op weg naar Cairo, vanwaar het een groep Italiaansche zangers naar Italië zou bren gen. Onder de elf passagiers vijf vrouwen en zes mannen bevonden zich Am in a Anem Barontz, een ver familie-lid van den Egyptischen koning, de bekende Egyp tische coureur Saham Almas Bey die in Italië een nieuwen Italiaanschen race wagen had gekocht, de Fransche journa list Albert Saint-Bancat en een Italiaan sche militaire koerier, kapitein Edward Garfaginini. patiënt gewond werden. De motor die uit 't toestel gerukt werd, kwam terecht in de eetzaal waar kort te voren meer dan 100 patiënten hadden zitten eten. Op het oogenblik dat het vliegtuig verongelukte waren eenige patiënten de eetzaal aah het schoonmaken; een van hen werd door glasscherven gewond. In den Amerikaanschen staat Ohio is een militair vliegtuig neergestort bij Cle veland. De drie inzittenden kwamen om het leven. Onder hen bevond zich kolonel Johnson, de leider van den Amerikaan schen kustpatrouilledienst. Doodstaf van Tjeerd v. d. Weide bekrachtigd Tjeerd van der Weide, de ex-burgemees ter van Velsen, hoorde vanmosgen voor den Bijzonderen Raad van Cassatie de sententie uitspreken, dat het beroep op vermindering van straf verworpen werd. De procureur-fiscaal prof. Langemeyer had de vernietiging van het doodvonnis van het Amsterdamsche Bijzonder Ge rechtshof gevraagd en levenslange gevan genisstraf geëischt. De Bijzondere raad van Cassatie was echter van meening dat, gezien de mis drijven, die door dezen verdachte werden gepleegd, de doodstraf gehandhaafd diende te blijven. Het Legioen van Eer voor mr. van Kleffens Het "grootkruis van het Legioen van Eer, de hoogste Fransche onderscheiding, is toegekend aan mr. E. N. van Kleffens, den voormaligen Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken. De eereteekenen zijn door den Franschen ambassadeur te Den Haag, Jean Rivière, aan mr. Van Klef fens ter hand gesteld. Picard, de „verticale reiziger" In het begin van dezen zomer zullen de door hun ballonopstijgingen tot 16.000 m bekende Belgische geleerden prof. Picard en prof. Cosyns, opnieuw een der droomen van Jules Verne in werkelijkheid gaan omzetten. In een stalen duikklok met, een inhoud van vier m3 en weerstand biedend aan een waterzuil van 15000 m3 zullen zij zich namelijk tot 4000 meter diepte onder den zeespiegel laten zakken teneinde hier wetenschappelijke onderzoekingen te ver richten. De stalen kogel zal voorzien zijn van een dubbel paar schijnwerpers, waar mede de zeebodem zal kunnen worden af gezocht alsmede van een blitzlichtinstal- latie, waarmede momentopnamen mogelijk zullen zijn. De afdaling zal plaats hebben in de Golf van Guinea. Ethnische overwegingen door Sovjets genegeerd Op de Londensche conferentie wezen de Vereenigde Staten, Engeland en Frankrijk Zaterdag de territoriale eischen van Joe goslavië ten opzichte van Oostenrijk af, maar de Sovjet-Unie drong er op aan, dat Het schijnt dat niemand van de verlaten h.et ?et"is'e Karinthische gebied van acht- u::__ .-„Jt__ 1 tienhonderd vierkante kilometer aan maar- seholk Tito zou worden toegewezen als kust, waarvan bijna iedere centimeter is omgeploegd door geallieerde bommen en scheepskanonnen, iets van het ongeluk ge zien heeft. Visschers hebben enkele bezit tingen der passagiers en een paar docu menten uit het vliegtuig gevonden, doch volgens het ministerie van luchtvaart be staat er weinig hoop de lijken te kunnen bergen, meldt Un. Pi ess. Een vliegtuig der Britsche marine is neergestort op 't dak van een ziekenhuis in Glasgow, waarbij de piloot gedood en een AMERIKAANSCHE IMPORTEURS ZOEKEN CONTACT. Naar men A.N.P. van de zijde der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht mededeelt, zoeken importeurs te Rochester (Ver. Staten) contact met exporteurs van Nederlandsche industrie- en agrarische producten. Belanghebbenden kunnen zich in ver binding stellen met de Nederlandsch-Ame rikaansche Kamer van Koophandel, Kei zersgracht 294 te Amsterdam. Dr. J. de Groot naar hef paleis De geneesheer van Prinses Juliana, dr. J. de Groot, heeft Zaterdag zijn intrek genomen in het paleis Soestdijk. Baron Baud» particulier secretaris van Prinses Juliana deelde Zondag morgen mede, 'dat het heugelijke nieuws thans spoedig verwacht wordt. belooning voor Joegoslavië's prestaties in den oorlog. De Sovjet-afgevaardigde bij den raad der plaatsvervangers Feodor Goesev drong er op aan dat de kwestie zou worden voor gelegd aan een speciale commissie van on derzoek. „De rechtvaardige eischen van een bondgenoot mogen niet genegeerd worden", verklaarde Goesev, die er op wees dat Joegoslavië een belangrijke bij drage had geleverd tot de geallieerde oor logvoering. Zoowel de Britsche afgevaardigde Lord Hood als de Amerikaansche vertegenwoor diger generaal Mark Clark stelden zich op het standpunt dat de eischen van Joego slavië niet gerechtvaardigd waren. Enge land, de Vereenigde Staten en Frankrijk staan gelijk bekend een verdragsclausule voor, waarbij als Oostenrijks toekomstige grenzen die van voor den „Anschluss" aan vaard worden. De verklaring van Goesev, dat Rusland zich achter den Joegoslavischen eisch stelt, bracht voor het/eerst de Sovjetpolitiek ten aanzien van de grenzenkwestie aan het licht. Goesev's oorspronkelijke zwijgzaam heid had Clark's delegatie tot de overtui ging gebracht, dat Rusland met de grenzen van voor den „Anschluss" zou instemmen. De Sovjetafgevaardigde gaf echter geen bevestiging van de Joegoslavische bewe ring, dat het omstreden gebied in ethnisch opzicht als een deel van Joegoslavië te beschouwen is een bewering die door Oostenrijk betwist wordt. Goesev baseerde zijn argumenteering op twee punten: Het aandeel van Joegoslavië in den oor log aan geallieerde zijde, en het feit, dat Engeland in 1945 aan Joegoslavië heeft verzocht de huidige grens voorloopig te aanvaarden „tot de definitieve beslissing op de vredesconferentie". Volgens Goesev houdt dit laatste de belofte in, dat Enge land de Joegoslavische aanspraken onder steunt. Lord Hood ontkende echter dat de En gelsche mededeeling een belofte zou heb ben ingehouden. De plaatsvervangers besloten de aange legenheid voor een definitieve beslissing naar den raad der ministers van Buiten landsche Zaken te verwijzen. Het woord is aan j Sjah Akbar Wraak is machteloosheid. Visa EngelandLuxemburg afgeschaft Het Britsche ministerie van Buitenland sche Zaken heeft bekend gemaakt, dat he den een overeenkomst gesloten is voor het afschaffen van de visa voor Engelsche en Luxemburgsche reizigers tusschen beide landen. De visa tusschen Engeland eenerzijds.en Frankrijk en België anderzijds zijn reeds afgeschaft. In de luchtdrukverdeeling komt nog steeds geen belangrijke wijziging. Wel neemt het Scan dinavische hoogedrukgebled tijdelijk weer Iets af onder invloed van luchtdrukdalingen uit het Poolgebied afkomstig, doch tegelijkertijd daalt de luchtdruk aanzienlijk over Spanje en Zuid- Frankrijk, tengevolge van het optrekken van een afsplitsing van de oude oceaandepressie in de richUng van het Middellandsche-Zeegebied. Over Spanje ontwikkelde zich een afzonderlijke kern van lagen druk, die echter zoover Zuidelijk blijft, dat het weer In ons land er niet merk baar door beïnvloed zou kunnen worden, behou dens een tijdelijke toeneming van de Oostelijke winden. Het einde van de vorstperiode is dan ook nog niet in zicht. Het vorstgebied heeft nu weer een grooten omvang en zelfs in Toulouse was hedenmorgen de temperatuur enkele graden onder nul. In ons land daalde de temperatuur hedennacht vooral in die plaatsen, waar de lucht onbewolkt was, sterk. Hedenmorgen om 8 uur werden de volgende waarden gemeten: Vliegveld Twente -10; Den Heider -8; Vlissln- gen -9; De Bilt -9; Vliegveld Schiphol -10; Vlieg- Toch een goed teeken Bij den veehouder v. S. te Heemstede zijn twee jonge geitjes geboren, een bewijs dat toch de lente op komst is. - Carnavalsstemming in Nice Carnaval in Nice! De woorden alleen al roepen beelden op van een dave rend feest van kleuren en zon licht, serpentines en muziek, jaar en nieuwe le venslust. In Nice is dit jaar de na tuur echter in ge breke gebleven: De zon gaat schuil achter grijze luch ten vol snefüw, die nu en dan in buien neerdwar relt. Doch sneeuw of geen sneeuw - Nice stoort zich niet aan de onge bruikelijke wihter- verrassing en als de Carnavals-op tocht uittrekt, ma ken de bloemen op de praalwagens tegen het witte kleed een onge woon effect, dat de kleurenrijkdom verhoogt en de feestvreugde een extra-accent ver leent. Carnaval in Nice: Dat bet ee kent ondanks alle stuiptrekkingen van den winter het eerste geluid van een ontwa kende lente. Het plan bestaat om binnenkort de stoffelijke resten van prins Filips Willem, den oudsten zoon van Willem de Zwijger, naar Nederland over te brengen. Prins Filips Willem stierf in 1618 te Brugge en werd te Diest in de St. Sulpitiuskerk begraven. Foto van de grafsteen in de kerk. Onderhandelingen met Polen en Tsjecho-Slowakijc aanstaande Op een te Praag gehouden conferentie en Tsjecho-Slowakije, als de Oostelijke na- Gij denkt aan de veeltaligheid van een Europeesche Unie en acht die een groot bezwaar. Maar gij vergeet dat de oudste Federale Ume ter wereld, de Zwitsersche Bond, viertalig is. Er zijn vier officiëele talen. Het gaat uitstekend. Is het alles idealisme? Dat is in wezen een aanbeveling. Verandert de wereld toch niet? Ja zeker wel. Zij heeft veel groote veranderingen doorgemaakt. Zij lijkt aan een volgende toe. Vandaar de actie dei- federalisten. Sjahrir zendt antwoord Onze speciale verslaggever seint ons uit Batavia: Het antwoord op het Nederlandsche voorstel de overeenkomst van Linggadjati te teekenen overeenkomstig de beslissing van de Tweede Kamer, heeft de Commis sie-Generaal bereikt in den vorm van een brief van Sjahrir. Deze is thans aan de re- geering in den Haag voorgelegd en de R. P. Commissie-Generaal wacht op Instructies. hebben Mararyk, de Tsjechoslowaaksche minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Clementis, de onderminister van Buiten landsche Zaken en Dejean, de Fransche ambassadeur te Praag, medegedeeld, dat Frankrijk en Tsjecho-Slowakije het eens zijn geworden over het voeren van on- voor- derhandelingen voor een verdrag. Reeds op 2 Augustus 1944 hebben Tsjecho-Slo- wakij en Frankrijk hun betrekkingen, zoo als die vóór de overeenkomst van München bestonden, vernieuwd en zij zijn overeen gekomen dat dit besluit te gelegener tijd zou worden aangevuld voor zoover dit noo- dig zou zijn. Ook werd te Parijs aangekondigd, dat Frankrijk in de nabije toekomst een ver drag met Polen zal sluiten. Het teekenen van het vredesverdrag te Parijs verschafte Masaryk, den Tsjeoho- Slowaakschen minister van Buitenlandsche Zaken, gelegenheid zich te verstaan met Fransche vertegenwoordigers, aldus een communiqué van het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken. „i£ls een gevolg van deze besprekingen hebben beide regeeringen, verlangend een bijdrage te leveren bij het versterken van de algemeene veiligheid en het;'herstel van Europa, besloten onderhandelingen te be ginnen teneinde de betrekkingen tusschen beide landen te verstevigen". Een woordvoerder zeide dat het nieuwe verdrag de beide vorige Fransch-Tsjecho- slowaaksche verdragen van vriendschap en wederzijdsche garantie zou hernieuwen. De woordvoerder verklaarde voorts, dal Bidault, dc Fransche minister van Buiten landsche Zaken, een onderhond heeft ge had met Modzelefski, den Poolschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, over het sluiten van een Fransch-Poolsch cultureel verdrag in de nabije toekomst. Op de vraag of het voornemen bestond aan Fransche zijde om te trachten „een lijn te trekken" met. Rusland tijdens de aanstaande confe rentie van Moskou over het Duitsche vre desverdrag, zeide de woordvoerder: „Het ligt niet in de bedoeling van Frankrijk een as te vormen met welk land ook voor deze conferentie. Wij treffen absoluut geen voor bereidingen om eenig blok te vormen voor zoover de regeling van het Duitsche pro bleem betreft". Over de komende onderhandelingen zei de Masaryk: „Het politieke belang van de overeenkomst ligt voornamelijk in het feit, dat het voor Frankrijk, als de Westelijke buur van Duitschland van vitaal belang is er voor te zorgen, dat de controle op Duitschland en de veiligheid van beide landen in de komende onderhandelingen over het vredesverdrag met Duitschland zullen v/orden verzekerd". De Fransche ontwerp-tekst voor het Fransch-Britsche verdrag van bondgenoot schap, die door de Fransche regeering was goedgekeurd, werd gisteravond door den Franschen ambassadeur te Londen. Massi- gli, op het Britsche ministerie van Buiten- landsohe Zaken aan den permanenten on derstaatssecretaris, sir Orme Sargent, over handigd, aldus werd tijdens een persconfe rentie op het departement van Buitenland sche Zaken te Parijs medegedeeld. De Britsche tekst was reeds gistermorgen aan Massigli overhandigd. Een Iersch kasteel voor Franco Volgens José Giral, tot voor kort eerste minister van de Spaansche regeering in ballingschap, weten de Spaansche nieuws bladen te berichten, dat Generaal Franco een kasteel in Eire heeft gekocht. „Men verwacht in Spanje algemeen, dat Franco, indien hij uit zijn macht wordt verdreven, de wijk zal nemen naar Eire", deelde Giral mede op het vliegveld Shan non (Eire). Giral is op weg naar Mexico, alwaar hij zijn vroegere ambt van profes sor in de chemie aan het polytechnisch in stituut weer hoopt op te nemen. Giral voegde er nog aan toe, dat het voor een groot deel van de eenstemmigheid der groote mogendheden in dezen en vooral van den druk, dien de Britsche regeering zal uitoefenen, zal afhangen, of Franco zijn macht zal verliezen of niet. CHINEESCHE COMMUNISTEN VERLOREN BOLWERK. Uit Nanking wordt officieel gemeld, dat het communistische bolwerk Linji in het Noorden van Sjantoeng na een beleg van drie weken in handen der regeeringstroe- pen is gevallen. Linji was het voormalige hoofdkwartier van het nieuwe communis tische vierde leger en de communistische hoofdstad van de provincie Sjantoeng. Bij het binnenrukken der stad onderyonden de troepen der Kwomintang weinig tegen stand. Zij hebben nu in Westelijke en Noordwestelijke richting de achtervolging van de communisten ingezet, veld Eindhoven -9; Vliegveld Leeuwarden -10; Vliegveld Groningen (Eeldc) -10; Vliegveld Zuid- Limburg (Beek) -8; Vliegveld Gilze-Rljen -10; Vliegveld Ypenburg bij Den Haag -12. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de distri'butiediensten tegelijk met de bonkaarten voor voedingsmiddelen K, L, O en P 705 nieuwe textielkaarten zullen uitreiken. Bij deze nieuwe textiel kaarten VA 705 wordt geen verschil meer gemaakt tusschen kaarten voor babies, kleuters, meisjes, jongens, vrouwen en mannen. De nieuwe kaarten zijn dus voor Iedereen dezelfde. De punten der nieuwe kaarten zijn nog niet geldig. Te zijner tijd zullen hierover nadere mededeelingen ge daan worden. Vastenbrief tegen het communisme In den Vastenbrief, welke gisteren in alle R.K. kerken voorgelezen is, betoogen de aartsbisschap en de bisschoppen van Nederland, „dat wij nog nauwelijks uiter lijk bevrijd zijn van den druk van het na- tionaal-socialisme en dat thans een even groot of wellicht nog grooter gevaar van den kant van het communisme dreigt". Zij verklaren er op, dat beide stroomin gen uit dezelfde bron komen en boven dien dezelfde middelen gebruiken: mislei dingen en bedrag, dwang en tyrannie. Na er op te hebben gewezen, dat zij herhaalde malen hun stem hebben verheven tegen het nationaal-socialisme, herinneren zij er aan, dat zij in hun Vastenbrief van het vorig jaar de geloovigen opnieuw hebben voorgehouden, dat ook het lidmaatschap van communistische vereenigingen voor katholieken verboden is. In den brief van dit jaar zet het episcopaat uitvoerig het wezen van het communisme uiaeen, daar bij steunend op de pauselijke documenten. De bisschoppen waarschuwen voorts tegen de gevaren, waarmede het de wereld be dreigt". Australische onhoffelijkheid tegenover Nederlandschen gezant In diplomatieke kringen te Canberra is men, srrast over het feit. dat de Australische re dering den Nederlandschen gezant, baron Van Aerssen Beyeren van Voshol, die tot ambassadeur in China is benoemd, niet de gebruikelijke afscheidslunch heeft aangeboden bij zijn vertrek uit Australië. Baron van Aers sen heeft per vliegtuig Canberra ver laten op weg naar Nederland. Geen enkele vertegenwoordiger der Australische regeering was op het vliegveld aanwezig, om afscheid te nemen. Van officieele Australische zijde wordt ont kend. dat deze afwijking van de hoffelijkheid verband houdt met hel feit. dat Baron van Aerssen heeft geprotesteerd tegen Australië'.* in gebreke blijven, om de schade aan den Nederlandschen torpedojager „Piet Hein" te herstellen. Men verklaarde, dat dr. Evatt en andere ministers verhinderd waren, bij het vertrek van Baron van Aerssen aanwezig te zijn. Belgisch-Russische vriendschap Kolonel Simon, gewezen Belgisch militair attaché in de U.S S R., heeft dezer dagen te Sint Agatha Berchem bij Brussel, onder auspiciën van de „Vereeniging voor Belgisch- Russische vriendschap", een lezing gehouden over het onderwerp „De opbouwende vriend schap tusschen België en de Sovjet-Unie". Spreker betreurde ten zeerste, wat hii de ..lastercampagne" tegen de Sovjet-Unio noemde en verzette zich tegen de vorming van een continentaal blok waarin België, naar zijn meening, de rol van satelliet moet spelen. In zijn oosen kan zulks slechts groote gevaren opleveren, niet alleen van politiek standpunt bezien, maar ook in economisch en. strategisch opzicht en ot> het gebied van in- wendiaen socialen vrede. Tenslotte onderstreente spreker de nood zakelijkheid voor België, een politiek van on afhankelijkheid te voeren, steunend op de internationale samenwerking met de Wester- sche mogendheden en tevens met de U.S.S.R. wier onmetelijke hulpbronnen aan de econo mische uitbreiding onbegrensde mogelijk heden bieden. E.V.C. EN N.V.V. Het E.V.C.-bestuur heeft een brief ge zonden aan het N.V.V., waarin het ab surd genoemd wordt, „dat nu het fusie rapport, waarin de overeenstemming in zake grondbeginselen en doelstellingen van het A.N.V.B. is neergelegd, door beide organisaties is aanvaard, nog gedraald wordt met het voltrekken van de daad werkelijke fusie. Wij stellen uw bestuur voor in een ten spoedigste te beleggen bespreking tus schen de besturen van het N. V. V. en de E. V. C. elk wantrouwen in elkanders bedoelingen weg te nemen. Onze gemeenschappelijk wil om tot eenheid te komen zal een waarachtige bijdrage voor het welslagen van deze be spreking vormen". AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Dins dagavond: Matige, tijdelijk krachtige Oostelijke wind. In den nacht en vroe gen ochtend op vele plaatsen strenge vorst, in den namiddag matige tot lichte vorst. Enkele overdrijvende wolkenvelden. Geen sneeuw. 18 Februari: 7.52 uur; onder 17.58 uur Zon op: Maan op: 7.13 onder 14.46 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1