IJmuider Courant „Hoe iang moet die oorlog in Palestina nog duren?'7 Van de Laar is weer ontvlucht IJsbrekers worstelen met de Waal Linksche Labourvleugel verzet zich tegen het Amerikaansche steunplan Eere-promotie van dr. Stanley K. Hornbeck He Jaargang No. 18S7Ï Bureaux Kennemerlaan 154, Tel Redactie ea Admwistra'ie 5437 - Haarlem: Gr Houtstr 93, T lefoon 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. n-ukkerij Z B Spaarne 12, TeL 12713. 10132. Diiïsdag 1 Maan 1947 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen - Abonnementsprijs pei week 31 cent; per kwartaal t 4.— Franco per post I 4.50 Adver tentie-tarieven op aanvraag oij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Churchill's vuist op tafel: Spottend gelach der conservatieven over het beleid der regeering Met luide stem en met de vuist op tafel slaande, heeft Churchill, de leider der op- nositie aan den minister van Koloniën, Creech' Jones, gevraagd hoelang die „ge- meene oorlog" in Palestina nog moet duren, voordat er een beslissing wordt genomen. Buiten de persoonlijke offers kost Palesti- ftns 30 a 40 millioen pond sterling per jaar", aldus Churchill, „en 100.000 Engcl- sche 'soldaten zijn van huis." De minister antwoordde, dat de regeering zich ten volle van den ernstigen toestand bewust is en dat alles zal worden gedaan om daaraan een einde te maken. Churchill was met dit antwoord niet te- toejuichingen der conservatieven. „Is er niet een middel", aldus Churchill, „om de behandeling van de kwestie door de U.N.O. te bespoedigen?" Creech Jones antwoordde, dat de regee- fiug geenszins stilzit en alles doet om de af handeling der aangelegenheid te bespoedi gen waarop van conservatieve zijde een spottend gelach weerklonk. Meer dan zesduizend man Britsehe troe pen die volgens geheime orders opereeren, zijn' gisteren begonnen met het „uitkam men"0 van het gebied van Tel Aviv, tenein de te trachten de Joodsche ondergrondsche leiders op te sporen. Een tweede contingent van drieduizend man doorzoekt de Ortho- dox-Joodsohe wijk van Jeruzalem Mea Shearim die eveneens onder den weste lijken staat van 'beleg valt, in de hoop daar de leden van de Irgun Zwai Leoemi en Sterngang aan te treffen, die verantwoor delijk zijn voor de bomaanslagen en andere daden van geweld, die gedurende het afge- loopen weekeinde aan negentien personen het leven hébben gekost. De Irgoen Zwai Leoemi heeft gisteravond het in de Engelsche taal verschijnend Zio nistisch dagblad „Palestine Post" opgebeld met de mededeeling: „Wij zullen twee Brit sehe veiligheidszones in Jeruzalem aanval len." Luitenant-generaal MacMillan, opperbe velhebber van de Britsehe troepen in Pa lestina, heeft Maandagavond in een toe spraak tot de officieren van het Britsehe militaire hoofdkwartier te Jeruzalem ver klaard, dat er geen sprake van is, dat het leger in Palestina in oorlog is met de be volking, of met iemand anders. herhaalde zijn vraag onder de De Martin Belirmann in Tandjong Priok Het Amerikaansche vrachtschip Martin Belirmann is Zondagochtend in Tandjong Priok aangekomen. Nederlandsche autori teiten zijn onmiddellijk aan boord gegaan om de lading te controleeren. De kapitein heeft 's middags van den Amerikaanschen consul-generaal in Batavia bericht ontvan gen, dat hij zich aan de instructies der Nederlandsche autoriteiten heeft te hou den. Engelseh-Egvptische kwestie voor den Veiligheidsraad Nokrasjy Pasja, minister-president van Egypte, heeft officieel bekend gemaakt, dat Egypte heeft besloten, de kwestie van het verdrag tusschen Engeland en Egypte aan den Veiligheidsraad der V.N. voor te leggen. (Reuter) Noorwegen wil met Rusland onderhandelen over Spitsbergen Volgens een rapport, opgesteld door de Commissie voor Buitenlandsche Zaken van het Noorsche parlement, heeft Noorwegen toegestemd in het voortzetten van de be sprekingen met de Sovjet-Unie over de voorbereidingen tot een mogelijke her ziening van het verdrag 1920, waarbij de Noorsche souvereiniteit over de Spitsber gen-archipel werd vastgesteld. Het rap port is op een geheime zitting van het Noorsche parlement in het midden van Februari met 101 tegen 49 stemmen goed gekeurd. De besprekingen moeten worden voortgezet met toestemming van de onder teekenaars van het verdrag, met uitzon dering van Japan. De Commissie stelt verder vast, dat geen besprekingen van militairen aard met een bepaald land zul len worden gevoerd, voor zoover het be treft de verdediging van onder Noorsche souvereiniteit staand gebied. „Volgens het bij het artikel 9 van het verdrag bepaalde kan Spitsbergen niet voor militaire doel einden worden gebruikt. Dit is echter niet langer m het belang van Noorwegen en de Sovjet-Unie, die een regeling wenschen tot stand te brengen, die zoowel de veilig heid der beide landen als de internationale veiligheid bevordert", aldus het rapport. Tsjechisch-Hongaarsche toenadering Naar verluidt is er een basis gevonden Voor de Tsjechisch-Hongaarsche onderhan delingen, die gisteren te Praag zijn begon- nen. De Hongaarsche regeering zal onmid dellijk het accoord betreffende de uitwis seling van minderheden, een jaar geleden geteekend en totnogtoe van haar kant niet nagekomen, toepassen. De Tsjecho-Slo- waaksche regeering zal de mobilisatie van Hongaarsche arbeidskrachten in Slowakije en hun wegvoering naar het binnenland «top zetten. duitsch gouverneur van Warschau veroordeeld. Ludwig Fischer, de voormalige natio- naal-socialistische gouverneur van War schau, die verantwoordelijk is voor de verwoesting van het Ghetto, is door een Hoolsche volksrechtbank ter dood ver oordeeld. Zijn lot wordt gedeeld door dén voormalige Gestapo-chef, Josef Meissinger 6n e*~'Politiechef Max Daume. Fischer's helper Ludwig Leist kreeg acht jaar gevangenisstraf. Hrt viertal was beschuldigd van mede plichtigheid aan het vermoorden van „on geveer een millioen menschen" en van medeplichtigheid aan stelselmatige veroie- van de Poolsche cultuur. De generaal zeide voorts, dat het woord „terrorist", dat een zekere glans en betoo- vering heeft gekregen, voortaan uit het vo cabulaire van het leger zal worden geban nen. In de toekomst zullen de terroristen „moordenaars, bandieten en uitschot" ge noemd worden. In Tel-Aviv hebben Britsehe soldaten Zondag een werkplaats van geweldplegers ontdekt, aldus is officieel medegedeeld. Een groote voorraad van allerlei explosief ma teriaal, electrische ontstekingsapparaten, handgranaten en andere wapenen werd in beslag genomen. Minister Nelier beëedigd De Koningin heeft gistermiddag den heer L. Neher beëedigd als minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Don derdagmiddag zal aan minister Neher de portefeuille van het departement worden overgedragen. Nu de directeur-generaal van het staats bedrijf der Posterijen, Telefonie en Tele grafie, de heer L. Neher, benoemd is tot minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting en nog geen opvolger is aangewe zen, zal deze functie worden waargenomen door den heer T. van Houwelingen, hoofd directeur van P.T.T. De Engelsche beeldhouwer Gilbert Ledward heeft de opdracht beelden te vervaardigen die de verschillende wapens van het Britsehe militaire apparaat symboliseer en, en een plaats in Westminster Abbey zullen krijgen. Men ziet den kunstenaar hier bezig aan het model voor Het Onderzee wapen", waarvoor een daartoe uit gekozen militair poseert. Voor den Bijzonderen Raad van Cassatie is de zaak behandeld tegen F. H. M. van de Laar, die „kampoudste" in het concentratie kamp te Amersfoort is geweest en die door het Bijzonder Gerechtshof in Amster dam tot vier jaar Rijkswerkinrichting was veroordeeld. De verdedigers deelden mede, dat Van de Laar wederom (reeds voor de vijfde maal) ontvlucht was. De procureur-fiscaal, prof. Langemeyer, vroeg den verdedigers, of zij een mogelijk heid zagen, hun cliënt alsnog te doen ver schijnen. Hij zegde toe, geen maatregelen tegen den requirant te nemen, om hem on middellijk in arrest te doen stellen, al kon hij niet garandeeren, dat Van de L. bij het verlaten van het gebouw niet gearresteerd zou worden. De raad trok zidh hierop in raadkamer terug en besliste, dat Van de L. zich weder rechtelijk in vrijheid bevindt en hiervan het volle risico dient te dragen. Hierop nam de procureur-fiscaal con clusie. Hij zeide na het aanhooren van de pleidooien mogelijkheden tot strafverlaging te zien. De requirant is echter niet ter zit ting verschenen. Daardoor was het niet mogelijk, hem vragen te stellen, waardoor hij zijn optreden kan toelichten. Prof. Lan gemeyer concludeerde daarom tot verwer ping van het beroep. Uitspraak 24 Maart. Goed nieutvs voor rookers Het ligt in de bedoeling, dat een der twee bonnen van de ta'bakskaart, die Donderdag 7 Maart wordt aangewezen, recht zal geven op het koopen van drie rantsoenen tabaksartikelen. Inplaats van vier worden dus vijf rantsoenen in de komende veertiendaagsche periode verstrekt. De nieuwe bonnen zijn ge wone keuzebonnen. Men mag hieruit, volgens het ministe rie van Economische Zaken, niet conclu- deeren, dat in volgende perioden ver hooging van dit rantsoen gehandhaafd zal blijven. De aspecten op tabaksge bied voor de tweede helft van Maart zijn nog niet bekend. Eibonnen langer geldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van de bon nen 61-2 en 62-2 algemeen voor twee eieren is verlengd tot en met 15 Maart. Bidault spreekt Duitsche vertegen woordiging in Moskou tegen De Fransche minister van Buitenland sche Zaken, Georges Bidault, heeft een rede gehouden vcor de vereeniging van de buitenlandsche pers te Parijs, waarin hij betoogde, dat de kleine naties in Moskou vertegenwoordigd behoorden te zijn, zoo niet tot het einde van de conferentie dan toch gedurende een deel der onderhande lingen. De geruchten, dat Duitschland te Moskou vertegenwoordigd zou worden, sprak hij met beslistheid tegen. Hij achtte het trouwens onjuist, dat het land, dat „in de eerste plaats verantwoordelijk" was, aanwezig zou zijn, hoewel Italië slechts een satelliet, niet tegenwoordig was ge weest bij de opstelling van het vredes verdrag voor dat land. Nijmegen, 28 Februari. „Der is-tie!" roept een schelle stem door het raam. Uren lang heeft zuster Anna geduldig met haar neus in de dwarrel- sneeuw gestaan en eindelijk zag zij dan iets komen. We zitten in een van die sche merige kroegjes, zonder welke de Groote straat en de Waalkade van Nijmegen een voudig onbestaanbaar zouden zijn. Een schipperskroegje, waar echter sinds men- schenheugenis de reuk van pek en touw hebben moeten wijken voor de bestorven geuren van jenever en tabak. „Der is-tie!" Het alarm brengt terstond verandering in het vredig tafereel. Mannen duiken haastig in hun klompen, plakken de zwarte petjes op hun verweerde koppen. Een interessant slag menschen, uit alle waterwegen van het land hier verzameld. Ze zijn even uitgeknepen van boord, waar achter de pronte gordijntjes van de roet moeder de vrouw de kachel stookt, de poes spint, het schipperke dommelt. Him schui ten zitten nu al weken achtereen roerloos in het ijs. Maar nu is „hij" er, nu zullen ze es even Ocih, vooi'loopig zullen ze eigenlijk nog niets. Griekenland tusschen Oost en West Enthousiasme in Grieksche regeeringskringen De bekendmaking van het AmerJkaan- sclie plan om de Grieksche regeeringr fi nancieel te steunen in ruil voor de hand having der Britsehe troepen in Grieken land, heeft zeer gemengde reacties gehad. De Britsehe troepen zouden binnen drie maanden uit Griekenland zijn terugge trokken, wanneer Amerika niet zou heb ben ingegrepen. Er is nog niets bekend over een eventueel besluit der Engelsche regeering in deze aangelegenheid, doch er wordt vooral van den kant der linksche Labourleden getracht, het terugtrekken der Engelsche troepen doorgang te doen vinden, vooral ook omdat de Britsehe in dustrie met een groot tekort aan werk krachten te kampen heeft. De Eam de Grieksche coalitie van linksgeoriënteerde partijen heeft beslo ten bij de regeering der V. S. een protest in te dienen tegen „de nieuwe bezetting van Griekenland" die voortvloeit uit de Britsch-Amerikaansche besprekingen. „De Eam zal blijven strijden voor de volledige vrijheid van het Grieksche volk en Grie- kenland's onafhankelijkheid", aldus het protest- De Britsehe ambassadeur te Athene, sir Clifford Norton, heeft gedurende meer dan een uur met den Griekschen minister van Buitenlandsche Zaken, Tsaldaris, geconfe reerd. De berichten over het Amerikaan sche aanbod zijn in Grieksche regeerings kringen met enthousiasme ontvangen. De linkervleugel van de parlementaire Labourpartij zal zich, naar verwacht wondt, verzetten tegen elke Engelsch- Amerikaansche overeenkomst, waarbij Amerikaansch geld gebruikt wordt om de Britsehe troepen in Griekenland te hou den, zoo werd gisteren uit Lagerhuiskrin gen door U. P. vernomen. Dit verzet, zoo werd gezegd, baseert zich op twee gronden. Ten eerste: 'In verband met het binnenlandsche tekort aan werk krachten moeten de tienduizend man Brit sehe troepen uit Griekenland worden te ruggetrokken. Ten tweede: Een overeenkomst, waarbij de Vereenigde Staten in Griekenland een rechtsche regeering beschermen, zou de tegenstelling met Rusland, nu de belang rijke ministersconferentie te Moskou op het punt staat te beginnen, verder ver scherpen^ Ook de Britsehe pers heeft haar meening gegeven: De Liberale „News Chronicle" zegt, dat de gedachte „geen sterk verzet in Amerika ontmoet", wegens de alom verspreide vrees voor uitbreiding van den Sovjet-invloed. De „Daily Herald" zegt: „Er wordt verondersteld, dat terugtrek king van de Britsehe troepen en stopzet ting van de financieele hulp een onmid dellijke overheersching door de Sovjets van het geheele Oostelijke Middellandsehe Zeegebied zou beteekenen en waarschijn lijk het onstaan van communistische re gimes in Italië en Frankrijk". De communistische „Daily Worker" con stateert: „Het schijnt, dat de Britsehe re geering bereid is de industrie met te wei nig werkkrachten te laten zitten om Grie kenland van troepen te voorzien in het belang van een Engelsch-Amerikaansche reactie". Vijf jaar voor Baudouin De voormalige minister in de regeering van Vlchy Baudouin is veroordeeld tot vijf jaar dwangarbeid, verlies van burger rechten voor het leven en confiscatie van zijn goederen. Ze weten best. dat het breken van de Waal niet in de eerste plaats om de scheepvaart is begonnen. Het gaat om het behoud van de dijken, het gaat om het behoud van de wrakken op den oever, het gaat om de Arnhemsche baileybrug. Inderdaad, hij is d'r. Paarse vingers zijn wijzend op den horizont gericht, waar tus schen het witte land en de grijze lucht er gens een vaag silhouet in de kimdampen opgehangen is. Opgetoogen zijn ook de groepen kindertjes, die uit hun scholen zijn gevroren .Daar is de stoere ijsbreker „Si berië", welks komst aan de brug ze om drie uur hadden aangekondigd als gold het de dienstregeling van een gehuurden Sin terklaas. De Siberië, die Nijmegen vandaag niet zal bereiken. Want men had weer eens pech op den moeizamen tocht tusschen West en Oost.. Om half een gebeurde het. Voorop worstelde het vlaggeschip, een paar kilometer daar achter deden de kleine booten het werk van een egge, dat op het grove ploegen behoort te volgen. Opeens nadert daar traag en dreigend een ijsveld een schots noemden ze het pakte de twee kabouters en. duwde ze stroomaf waarts. Onweerstaanbaar. Daar kon de meester niet tegen stoken en de schipper niet tegen sturen. Mee gingen ze. Totdat een handige manoeuvre ter hoogte van de Deester vluchthaven de beide sleepers van ,,'het scholletje" bevrijdde. Natuurlijk vertelden ze, eenmaal binnen, dat de rivier was gaan kruien. Maar een telefoontje van Waterstaat onthulde, dat het slechts een ijsschots betrof ter lengte van anderhalve kilometer, die was op drift geraakt waarschijnlijk ten gevolge van het verwoede schroefkwispelen van de „Sibe rië". En zonder haar kleine pages kon deze groote boot zich niet tot de spoorbrug wa gen. Zoo bleef slechts haar silhouet zicht baar tot de duisternis het gordijn weer sloot- Wat gaat op het oogenblik niet lang zaam? Zelfs de „Siberië", ofschoon Neer- lands volle instemt met de woorden van den schipper: die, meneer, kerels zijn het. Die leveren 't! Er is weer was geconstateerd, 86 cm. De Waal toont natte breukplekken langs de waterlijn. Het voetpad er over ligt ver laten en ingesneeuwd. Op het ijs zitten alleen maar meeuwen, die het krijschen vergeten bij het visioen van open water en benauwde visch in het Westen. En in het ijs zitten muurvast de schuiten, in de havens van Weurt, in de Nijmeegsehe. Maar toch nauwelijks méér dan in andere strenge winters, oordeelt de havenmeester. Hoelang zullen de booten er nog over doen tot den kop van Pannerden? Over een knalhard stuk boven de stad9 Velen vra gen het zich ïn spanning af. Want in Arn hem staat een brug. Die staat er nog. Als ze zal blijven, dan moet Pannerden be reikt zijn vóór de Rijn gaat kruien. Een der ijsbrekers, die op de Waal opereeren, heeft de kade in Nijmegen bereikt. De tinmolen „Dendang" is naar haar bestemming, Billiton, vertrokken. De „Dendang" bij hei verlaten van de sluizen in IJmuiden, getrokken door de „Witte Zee" en de Tyne Het woord is aan. David Kalisch: Daar waar men rookt, laat allen angst daar varen; booze menschen hebben nooit siga ren. (Uit: Humoristisch-satiri- sche Volkskalender; 1850). Finsche legerofficieren hamsterden Het Finsche ministerie van Binnei.land- sche Zaken maakt bekend, dat veertig personen, behoorend tot het opperbevel van het leger, gearresteerd zijn wegens het deelnemen aan ontvreemding van leger- materiaal. Er zijn talrijke schuilplaatsen ontdekt, waar groote hoeveelheden projec tielen van verschillende soort, veldradio's, levensmiddelen en machinebrandstoffen, tot een totale waarde van 87.600.000 Fin sche marken, waren opgeslagen. Legerma- teriaal, ter waarde van ongeveer vijf mil lioen mark. werd vernietigd of verkacht. De zaak zal binnenkort voorkomen. Eert groot denker en een goed vriend van ons land gehuldigd Met grooten luister heeft gistermiddag te Utrecht in de Pieterskerk de senaat van de Rijksuniversiteit te Utrecht aan dr. Stanley K. Hornbeck, den scheidenden Amerikaan schen ambassadeur, het eeredoctoraat in de rechtswetenschappen verleend. Met deze eerepromotie werd Stanley K. Hornbeck geëerd voor zijn wetenschappelijk werk. In de Pieterskerk waren behalve de promovendus met echtgcnoote o.a. mr. J. Webb Bentan, dr. L. J. M. Beel, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, mr. J. A. Jonkman, prof. mr. P. Lieftinck, dr. J. J. Gielen, het volledige college van curatoren, prof. dr. A. J. Bijlsma, secretaris van den senaat van de Utrcchtsche universiteit, leden van het Internationale Gerechtshof, van het Corps Diplomatique, van het hooge col lege van .staat en de genoodigden van de ambassade aanwezig. In een inleidend woord tot deze plochtigheid zeide de rëetor-magnificus der univer siteit prof. mr. W. P. J. Pompe, dat deze eerepromotie een uitzonderlijk karakter droeg, aangezien de universiteit een eeredoctoraat verleende aan een geleerde van uitstekende verdienste, die zich tevens in zijn hoedanigheid van ambassadeur een groot vriend van ons vaderland heeft getoond in de grootste moeilijkheden. De promovendus dr. Stanley K. Horn beck legde in het begin van zijn promotie-, redevoering den nadruk op het feit, dat hij als „zich-zelf" en niet als zijn „officieele zelf" sprak. In beide hoedanigheden echter sprak hij zijn hartelijke waardeering uit voor de eer. die hem persoonlijk zoowel als den ambassadeur der Ver. Staten ten deel viel. Spr. herinnerde aan de voortreffe lijke verhouding tusschen het Nederland sche en Amerikaansche volk en noemde het een persoonlijk geluk, zoo dicht naast de regeering van ons land in de zware laatste maanden van den tweeden wereld oorlog, zoowel in den tijd daarna gestaan te hebben. Hij noemde met betrekking tot deze laatste periode, ons land een voorbeeld voor de geheele wereld in het geen met wilskracht en menschelijk ver mogen bereikt kan worden. De vraagstukken en mogelijkheden, die het menschdom van heden bezig houden, aldus dr. Hornbeck, eischen de volledige vermogens van alle volken en van leder Nederlandsche en Belgische haventarieven Basis gelegd voor een accoord Toen bij het verdrag van 3 April 1939 een reeks tusschen België. Nederland Frankrijk hangende vraagstukken over de Rijnvaart en de havenconcurrentie werd geregeld, werd ook de oprichting voorzien van een gemengde Belgisch-Nederland- sche commissie voor haventarieven. Deze kreeg als opdracht verslag uit te brengen over de mogelijkheid de rechten, heffingen en vergoedingen in de groote Belgische en Nederlandsche havens in gemeen overleg vast te stellen. Deze commissie hervatte onmiddellijk na de bevrijding haar werk zaamheden. Op 26 Februari is het gemeenschappelijk eindverslag opgesteld, zoodat het aan de beide regeeringen kon worden voorgelegd. De commissie stelt een voorloopige oplos sing voor. Deze komt hierop neer, dat de Neder landsche havens het peil van hun tarieven voor havenrechten in aanmerkelijke mate zullen verhoogen, zoodat het huidige ver schil met België aanmerkelijk verminderd wordt. Thans verhouden de tarieven zich voor schepen in de wilde vaart, als 300 voor de Belgische tot 100 voor de Neder landsche havens. Met ingang van 1 April zal dit worden teruggebracht op 168 tegen over 100. Voor schepen varende in geregeld en lijn dienst, zou de verhouding van 248/100 tot 147/100 herleid worden. Tegen 1 Januari 1948 zal de gemengde commissie opnieuw bijeen komen om den toestand opnieuw te onderzoeken en even tueel nieuwe voorstellen te doen. Deze besprekingen hebben in feite een basis gelegd voor een accoord op langen termijn. De gemengde commissie heeft eenparig de beginselen van het „self-sup porting" zijn der havens en van gelük- waardigheid der tarieven in de groote Bel gische en Nederlandsche havens aanvaard. WAT DE BELGISCHE COMMUNISTEN VERLANGEN. Tijdens een vergadering van het hoofd bestuur der Belgische communistische partij heeft de heer Edgar Lalmand, de communistische minister voor voedsel voorziening, de eischen der communisten als volgt omschreven: Prijsverhooging mag niet worden toege staan. De actie tot prijsverlaging moet worden voortgezet. Deblokkeering van de loonen, ten einde bepaalde, noodzakelijke aanpassingen mogelijk te maken, doch geen algemeene loonsverhooging. Afschaffing van de burgerlijke mobilisatie. Erkenning van de vakvereenigingen in de bedrijven. Medebeheer in de bedrijven ter doelma tige contróle van de kostprijzen en mede beheer op nationaal gebied ten einde de arbeiders in staat te stellen deel te nemen aan de leiding der staathuishoudkunde. Nationalisatie der kolenmijnen en van de nationale bank. I mensch. Spr. ging niet accoord met de meening van velen, dat een of andere vin ding een revolutie in onze wijzen van den ken of leven moet of zou kunnen teweeg brengen. Hij is van meening dat alles voortkomt uit evolutie, zelfs revoluties. Fundamenteele waarheden en wetten aldus dr. Hornbeck, worden verworpen of veranderd door nieuwe ontdekkingen of vermeende nieuwe ideeën. Menschengroe- pen, landen en de twee milliard menschen op de wereld veranderen in ieder opzicht slechts langzaam van gedachten. Er kun nen echter omstandigheden zijn, welke hun methoden veranderen. Gedurende mijn verblijf als „tolk" in Nederland, al dus dr. Hornbeck, ben ik zeer onder den indruk geraakt van het karakter en van de capaciteiten van het volk van dit stoere en sohoone, strakke en toch har telijke, nauwgezette en toch op ontspan ning gestelde volk. Spr. zeide zeer onder den indruk te zijn geraakt van het toege wijde en nauwgezette werk van de Ne derlandsche regeering alsook van de toe wijding van de koninklijke familie voor het volk en de wederkeerige toewijding van het volk voor het koninklijk huis. Hieruit ontstonden de ondergrondsche strijdkrachten. Spr. roemde de aanhanke lijkheid aan zijn historische waarden en cultureele schatten en de karaktereigen schappen van ons volk. Nederland is een bezittend land Dr. Hornbeck herinnerde aan de harde oorlogsjaren voor ons volk en zeide ervan overtuigd te zijn, dat de Nederlanders breeder van inzicht en denken, vriende lijker in hun houding, liberaler in hun op vattingen en sympathieker gestemd zijn tegenover elkaar, de volken en de mensch- heid in het algemeen, dan zij voor, tijdens of zelfs aan het eind van den tweeden wereldoorlog waren. Ten aanzien van het koninkrijk zeide dr. Hornbeck, dat er groo te mogelijkheden in wereldzaken voor mo reel en geestelijk leiderschap liggen. Nederland is een bezittend land, een „have-nation". Ongeaoht allerlei verliezen zal dit traditioneele en blijvend „self- made"-land, dank zij het bezit van het volkskarakter als eeuwige bron, hieruit herstel en voorspoed putten. Dr. Horn beck acht de religieuse overtuiging en den Godsdienst een hechte fundeering voor ons volk. Hij kan zich geen volk voorstellen, dat door ondervinding en houding beter geschikt is, om over te schakelen naar nieuwe methoden, het leggen van nieuwe contacten en het vinden van nieuwe uit wegen, dan het Nederlandsche. Hier ligt, aldus spr. een gelegenheid voor bijzonder leiderschap voor degenen, die met vorm en ontwikkeling van de opvoeding zijn belast. In dit verband zette hij zijn ge dachten over opvoeding en studie uiteen, waarbij het leeren van feitelijkheden en „de opleiding in de kunst van het doen" in evenwicht met elkaar moeten zijn. De promotor prof. dr. W. J. A, Kern kamp schetste de wetenschappelijke car rière van den Amerikaanschen ambassa deur en gaf een overzicht van het groote aantal belangrijke wetenschappelijke pu blicaties van dr. Hornbeck, waarvan het laatste boek „De Vereenigde Staten en het Verre Oosten: bepaalde politieke fun damenten", in 1942 verscheen. In dit boek stelt dr. Hornbeck, aldus prof. Kernkamp, twee dingen duidelijk in het licht: le. dat de politiek der Vereenigde Sta ten in het Verre Oosten geen afzonderlijke politiek is sinds er slechts een buitenland sche politiek van zijn land bestaat en in de tweede plaats toont deze studie, dat de buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten zeer zeker bedoeld is, om de wet- t:ge nationale belangen van het land te beschermen en te bevorderen, zooals deze door het volk der V.S. begrepen en aan geduid worden, doch dat deze daarnevens een samenvatting van beginselen is, die door alle beschaafde en vredelievende lan den onderschreven kunnen of zouden moe ten worden. Prof. Kernkamp sprak den wensch uit, dat dit eeredoctoraat verder moge bijdra gen tot versterking van de eeuwenoude banden tusschen de Vereenigde Staten ea ons land en tusschen beide volken.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1