IJmuider Courant Vandaag begint „Moskou" Alliantie Officieele ontkenning van Britsche aandrang tot onderteekening Recordprestatie van mijnwerkers en spoorwegpersoneel '61e Jaargang No. 18579 ,ux Kennemerlaan 154, TeL Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr Houtstr 93, JQ724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. D:ÏTe™ Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 10 Maart 1947. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal t 4,Franco per post 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem FRANKRIJK en Engeland hebben zich T verbonden tegen mogelijk nieuw Duitsch als-bevaar in de toekomst. Dit verdrag a.e Duinkerken onderteekend door minis- fr Georges Bidault namens Frankrijk en ^nister Ernest Bevin namens Engeland, in tegenwoordigheid van den Engelschen am- deur te Parijs, Duff Cooper, den Fran- crhen ambassadeur te Londen, René Mas- s;'li en meer autoriteiten. Het was een schilderachtige plechtigheid, want het groo- deels verwoeste Duinkerken had zich met vele vlaggen getooid en een juichende menschenrnassa had zich langs de puin- hoopen geschaard om de ministers te be en-neten die bijeenkwamen in een salonne tje van' de Prefectuur, die het eenige on beschadigde openbare gebouw in Duinker ken is. Daarop kwam er nog een typisoh- Fransche vertraging, want toen men be ginnen wilde was het verdrag er niet en de hooge afgevaardigden der „Iiautes Par ties Contrarian les" zooals zij in den ouderwetschen diplomatieken stijl der ver dragen genoemd worden moesten een half uur kleumen in het onverwarmde zaaltje eer de van zegels en linten voor ziene documenten werden binnengebracht. Daarop hielden zij bloemrijke redevoerin gen en teekenden. De keuze van Duinkerken als plaats van onderteekening had natuurlijk een bedoe ling Dit is de havenstad, waaruit het Britsche leger in 1940, met gedwongen ach terlating van al zijn materiaal, erin slaagde om' over het Kanaal weg te komen. Een terugtocht maakt nooit een glorieusen in druk en de Duitschers reageerden met luid gehoon, maar het was niet vrij van een klank van diepe teleurstelling. Daar bleek alle reden toe te zijn. Want deze geslaagde aftocht van een groot leger, die als techni sche operatie een wonderbaarlijke prestatie was, redde de kern van de Engelsche kracht en maakte het vervólg mogelijk, dat tot de geallieerde overwinning leidde. Was de te rugtocht van Duinkerken mislukt, dan zou de oorlog verloren zijn geweest. Nu is de alliantie gesloten, die ongetwij feld als het Verdrag van Duinkerken be kend zal blijven. In haar bepalingen ver meldt zij een langen „looptijd": niet min der dan een halve eeuw. Maar dat zegt niet veel. De ervaring leert, dat allianties zoo lang duren als zij voor beide partijen belang hebben. Men moet dit verdrag dus veeleer zien als een eerste stap tot verder gaande West-Europeesche samenwerking. In de hoop daarop kan men het met bedaarde in stemming begroeten. En het beteekent in zooverre een vooruitgang, dat de Fransch- Engelsche bondgenootschappen bij den eer sten en den tweeden wereldoorlog te laat werden gesloten om de uitbarsting te voor komen. Ditmaal is men niet te laat. Maar de machtsverdeeling in de wereld is nu geheel anders. Van beteekenis zal misschien blijken te zijn, dat in het verdrag ook een clausule is opgenomen betreffende voortdurend eco nomisch overleg tusschen de beide mogend heden. Zij is in algemeene termen vervat en men zou er in theorie al aan voldoen door de normale betrekkingen te doen gel den. Maar de bedoeling is natuurlijk, veel verder te gaan. In de mededeelingen van den Franschen inlichtingendienst, die ik vandaag heb ontvangen, wordt gezegd: „Ongetwijfeld zullen deze regelingen tijd en inspanning, wellicht eerst een tastend zoeken vergen. Maar de wil om te slagen is even oprecht te Parijs als te Londen. Fransche logica en Britsche ervaring zullen in vereeniging de oplossingen vinden, waar op de samenwerking zal worden gegrond.' Het klinkt als een toast en men moet zulke woorden aan de kille werkelijkheid toetsen. In elk geval heeft men de clausule niet voor niets in het verdrag gezet en is de be doeling van beide partijen, dezen weg te bewandelen. Het verdrag van Duinkerken, dat formeel nog door de parlementen moet worden ge ratificeerd, schijnt tot verdere allianties te zullen leiden. Bevin is van Duinkerken naar Brussel vertrokken om met de Belgen te praten. Bidault heeft over de mogelijkheid van aansluiting van België en Nederland gesproken. Een woordvoerder van het Lon- densche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat het zeker niet onmogelijk zou zijn dat Engeland een der gelijk verdrag met Nederland zou sluiten. Hij was van meening dat Bevin te Brussel niet alleen over een alliantie met België maar ook met andere geallieerde mogend heden had gesproken. Dit duidt dus aan dat men na den Twee den Wereldoorlog van zins zou zijn, de ge allieerde bondgenootschappen in West- Europa in vredestijd te handhaven. „In regeeringskringen in Den Haag toont men zich niet afkeerig van een alliantie met Engeland in den trant van het Franseh- Engeïsche verdrag, mits zij in de eerste plaats gericht is op het voorkomen van een toekomstigen Duitschen aanval en niet riekt naar Westelijke blok-vorming." Dit is de indruk, dien de diplomatieke medewerker van het A.N.P. heeft opgedaan. Met belang stelling heeft men kennis genomen van minister Bidault's verklaring, dat Frank rijk de deur openhoudt voor een dei-gelijke alliantie met België en Nederland. In het algemeen is men evenwel gereserveerd in zijn houding. De Nederlandsche regeering zal wel in nauw overleg met België zijn standpunt wenschen te bepalen. En de con ferentie van Moskou is ook een factor die meetelt. In het memorandum der Neder- landsche regeering betreffende geallieerd beleid jegens Duitschland, gedateerd op 4 Januari 1947, werd de wenschelijkheid be toogd van verdragen op lange termijn om Duitsche agressie te voorkomen. Dat duidt dus op een stemming van bereidwilligheid jegens de te verwachten voorstellen van Fransche en Engelsche zijde. Komt het zoover, dan zal Nederland in feite afscheid nemen van de neutrale en afwachtende houding in buitenlandsche aangelegenheden, die nog steeds de sfeer van het departement van Buitenlandsche Zaken schijnt te beïnvloeden. Er zullen dan veel speeches en schoone phrasen zijn, evenals in Duinkerken. Maar het stelsel der allianties heeft zoo herhaaldelijk zijn falen bewezen, het duidelijkst in de periode tus schen de twee wereldoorlogen, dat men er hiet van verwachten moet dat dit oorlog blijvend zal kunnen voorkomen. Het schiet tekort; het is niet in staat de tegenstellin gen in eigenbelangen tusschen als souve en beschouwde staten te overbruggen. Daartoe is meer noodig: de waarlijke ver- leniging van volken in federale Unie. Dat is hier eerder uiteengezet. Het worde her - haald. Vriendelijke en optimistische woorden bij de aankomst der delegaties Hedenmiddag om drie uur zal in de Moskousche luchtvaartclub de conferentie der vier ministers a an Buitenlandsche Zaken worden geopend. Men is in beginsel overeen gekomen twee bijeenkomsten per dag te houden, om negen uur in den morgen en om drie uur in den middag, Nederlandsche tijd. Hedenmiddag zal Molotof de vergadering presideeren. Men verwacht dat heden slechts de agenda en de werkwijze aan de orde zullen komen. R. P. Gisteren zijn de ministers van Frankrijk, Engeland en Amerika in Moskou verwel komd door Andrei Visjinski, plaatsver vangend minister van Buitenlandsche Za ken der Sovjet-Unie. Bevin, Marshall en Bidault hebben in den loop van Zondag beleefdheidsbezoeken gebracht bij Molo tof in het Kremlin en een rondrit door Moskou gemaakt. Minister Bidault zeide bij zijn aankomst op het vliegveld van Moskou tot Visjinski: „Onder den oorlog kwam ik naar Moskou om een verdrag van vriendschap en militairen bijstand te onderteekenen. Thans is het doel van mijn komst, den vijand, tegen wien ons verdrag was gericht, te beletten, ooit weer op te staan. Ik heb gereisd met volkomen vertrouwen in het gunstige verloop dezer conferentie". De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, heeft mij zijn aankomst op het station te Moskou voor de microfoon het volgende gezegd: „Ik ben zeer ver heugd weer in Moskou te zijn en de groeten te kunnen overbrengen van de volkeren van Groot-Brittannië en het Britsche Ge- meenebest. Wij zullen de komende dagen wijden aan pogingen tot het tot stand brengen van een duurzamen vrede, welike een herhaling van agressie zal voorkomen en het mogelijk zal maken dat de geheele wereld veilig leeft. Ik breng de beste wen schen over voor het volk van de Sovjet- Unie". De Duitschers en „Moskou". De Berlijnsche correspondent van het ANP bericht, dat men in Duitschland thans weinig hoop koestert ten aanzien van eenige gunstige beslissing over de voornaamste Duitsche problemen „gun stig" althans van Duitsch standpunt ge zien. Voor wat de geweldige amputatie in het Oosten betreft, die het vierde deel van den vroegeren Duitschen bodem omvat, klampt men zich nog vast aan de Ameri ka ansohe uitingen, die het voorloopige karakter der Oder-Neisse grens vaststel len, doch ook al protesteeren de politici van alle richtingen tegen een bestendiging der voorloopige grens, toch kan men in hun beschouwingen nauwelijks eenigè reëel gefundeerde hoop lezen op andere dan zeer geringe wijzigingen in de Oder-Neisse grens. Men laat evenwel niet na de wezen lijke verandering in Duitschlands econo mische structuur, die het gevolg zal zijn van deze massale aderlating, in het licht te stellen in de hoop daarmee verzachting der economische verplichtingen te verkrij gen. Men wil uit deze afscheuring ook het argument slaan tegen inwilliging van de beperkte gebiedseischen van Nederland, België en Luxemburg. Professor Schreiber van de universiteit Duitschers uit Tanganjika verzoeken interventie Zij willen niet naar de „Heimat" Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N. heeft twee petities ontvangen van vroe gere Duitsche bewoners van Tanganjika, die verzoeken om interventie van de V. N., opdat de Britsche regeering hen niet naar Duitschland zal repatrieeren. Beide peti ties zijn naar den raad voor „trusteeship" gezonden en zullen op de agenda geplaatst worden van de eerste zitting van den raad op 26 Maart. De eerste petitie is afkomstig van voor malige Duitsche bewoners van Tanganjika, die nu te Norton, Zuid-Rhodesia. zijn ge ïnterneerd. Zij geven toe, dat velen hun ner nazi's geweest zijn, doch dat „zulke uitingen van verbondenheid aan het va derland geenszins onwettig of nadeelig voor de belangen van Tanganjika waren en geheel binnen de sfeer van het particu liere leven zijn gebleven". De tweede petitie is van Duitschers, die nog in Tanganjika verblijven. Ze bewe ren, dat de methoden van de Britsche re geering voor deze „deportaties" onwettig zijn. WEER NEDERLANDSCHE TRAWLERS IN NOORD-NOORWEGEN. De Nederlandsche trawlers zijn op de banken voor de kust van Troms, Noord- Noorwegen, weer begonnen te vissohen. De eerste Nederlandsche trawler sinds de be vrijding bracht onlangs op weg naar de vischplaats een bezoek aan de Noorsche plaats Harstad. Volgens de „Manchester Guardian" biedt Moskou meer gelegenheid dan Londen of New York om de „koe bij de horens" te vatten, daar Molotof en Vysjinski in tegenstelling met Bevin en Marshall geen absolute volmacht hebben en iedere stap van te voren door Stalin en het politieke bureau is bepaald of eerst overwogen moet worden. „Het Kremlin is nu vlak bij de hand", aldus hex blad, „en Molotof hoeft zijn gedrag niet via intercontinentale telefoon gesprekken te bepalen." te Münster heeft zoo juist ten aanzien dezer laatste eischen een open brief aan den Nederlandschen minister-president ge publiceerd in het officieele Britsdie dag blad „Die Welt", waarin hij met voorbij gaan van alle andere dan historische mo tieven, die door Nederland zijn aange voerd, vastststelt dat de Nederlandsche regeering met haar eischen „den berg der verleiding" beklommen heeft. De Duitsche woordvoerders kunnen blijkbaar niet na laten het voor te stellen alsof Nederland als een aasgier boven het Duitsche lijk vliegt en verzuimen vaak voor het Duit sche volk de motieven te vermelden, welke aan de eischen ten grondslag liggen. Wan neer Duitschland thans den blik naar Mos kou richt, dan doet het dat zonder veel hoop. Radio-Makassar door brand verwoest Vrijdag is het radio-station Makassar door brand volledig verwoest. Rad:o-Ma- kassar was een der sterkste zenders van Indonesië.- Na een voorloopig onderzoek meent men den brand te moeten wijten aan een terroristischen aanslag. Het woord is aan. Alle goede spreuken zijn reeds in de wereld; men verzuimt slechts, ze toe te passen. GERUCHTEN ROND LINGGADJATI Fernand de Brinon, de ex-ambassadeur van de Vichy-regeering bi} de Duitsche bezettingsautorileüen, die Donderdagavond door het Fransche Hooge Hof van Justitie wegens landverraad veroordeeld iverd tot den dood en tot nationale onwaardigheid. Toen het vonnis werd uitgesproken in de ijskoude congreszaal van het paleis van Versailles door den president Nogueres, riep de Brinon met verwilderd gezicht uit: „Het nageslacht zal oordeelen". Weer schietpartij in Tel Aviv Joodsche terroristen hebben Zaterdag avond gedurende anderhalf uur met mor tieren en mitrailleurs een intensief vuur gelegd op het hoofdkwartier van de Brit sche militaire veiligheidspolitie te Tel-Avv. In het gebouw brak brand uit. Opbrengst van tweeden Zondagsdienst bedraagt ruim 35000 ton De tweede Zondagsdienst op de mijnen is een nog grooter succes geworden dan de eerste Zondagsdienst'op 2 Februari. Voor den ochtenddienst, welke Zaterdagnacht om 12 uur begon, verscheen 75 pCt. van het personeel vrijwillig op de mijnen en voor den m/ddagdienst, welke om 8 uur Zondagochtend begon, 69 pCt. Over beide diensten gerekend was de opkomst gemiddeld 73 pCt. Er werd een productie bereikt van 35.100 ton. Deze hoeveelheid is gelijk aan die van een normale dagproductie en ligt r«->nd 9.000 ton hooger dan die van den eersten werk-Zondag op 2 Februari. Er is weer bijzonder hard gewerkt. De individueele prestaties lagen veel hooger dan normaal. Iedereen gaf het uiterste tot leniging van den kolennood. De prestaties van het spoorwegpersoneel deden niet onder voor die der mijnwerkers. Van de 35.100 ton kolen was gisteravond reeds ruim 22.000 ton naar verschillende deelen des lands vervoerd. Van middernaoht tot des avonds 8 uur reden 28 treinen met in totaal 1170 wagons van gemiddeld 19 ton van de mijnenstations het land in. Op normale Zondagen zijn het slechts 7 treinen, zoodat tot 8 uur Zondag avond reeds 21 extra kolentreinen hadden gereden. Er zijn Zondag 26 treinen met 1300 leege kolenwagens teruggekeerd naar de mijnen. De reizigerstreinendienst ondervond nau welijks eenige vertraging door dit zeer drukke kolenvervoer. Geen dank. De samenwerkende mijnwerkersbonden, ereenigd in de vak-unie, hebben na den eersten werk-Zondag met groote genoeg doening vastgesteld, dat overal in het land behoefte bestond om blijk te geven van v/aardeering voor het vrijwillig werken in de mijnen. Niet alleen schriftelijke, maar ook stoffelijke blijken van waardeering kwamen in velerlei vorm binnen. De mijn werkers stellen deze waardeering op hoo- gen prijs, doch nu er gisteren nogmaals vrijwillig een extra Zondagdienst is ge maakt, omdat de winter blijft voortduren, verzoeken de samenwerkende mijnwerkers bonden dringend om niet over te gaan tot het zenden of toezeggen van stoffelijke be wijzen van waardeering. De mijnwerkers brachten het offer van hun vrijen Zondag zooals alle goede Nederlanders een offer zouden brengen als daarmede een groot volksbelang kon worden gediend. De blij vende belangstelling voor het zware vak van den mijnwerker ook in de toekomst is het eenige, dat de mijnwerkers met aan drang willen vragen. Duizendste nieuwe mijnwerker. Dezer dagen werd de duizendste nieuwe mijnwerker uit de wervingsactie in het mijnbedrijf tewerk gesteld. Aan deze gebeurtenis werd op staatsmijn Hendrik te Brunssuim eenig feestelijk cachet gegeven. De 23-jarige Albertus Fok- kens, afkomstig uit Beilen, was de duizend- Zelfs onder de ongunstigste omstandigheden verricht de Wegenwacht haar taak: het verleenen van technische hulp aan gestrande automobilisten en motorrijders. Maar soms raken de bekende gele zij span combinaties zelf in de sneeuw vast en in zoo'n geval moet de hulp van passeerende automobilisten worden ingeroepen, welke altijd gaarne wordt verleend. ste. Toen hij voor zijn eersten dienst op de „Hendrik" binnenstapte, werd hem een bij zondere ontvangst bereid. De bedrijf singe- nieur hield een korte toespraak, waarin hij er zijn bijzondere voldoening over uitsprak, dat hij den duizendsten nieuwen mijnwerker uit de werving welkom mocht heeten. Hij zeide dat men in ons land nog wel eens verouderde begrippen over het mijnbedrijf aantreft, die in de practijk niet meer juist blijken te zijn. De omstandigheden, waar onder de mijnwerkers werken, zijn beter dan men denkt. Het is dan ook verheugend, te kunnen constateeren, dat er op dit oogen- blik bij de jonge Nederlanders meer begrip blijkt te zijn voor wat het mijnbedrijf voor hen kan beteekenen. Het bereiken van het eerste duizendtal wil echter nog niet zeggen, dat aan de ver wachtingen, welke men van de wervinj had, volledig is voldaan. Er is in het mijn bedrijf nog voor velen, plaats. De eerste duizend nieuwe mijnwerkers zijn slechts ten koste van groote moeiten aangeworven. Niet alleen dat zij ons land dagelijks een groote hoeveelheid kolen leveren, welke van zeer groot belang zijn, doch zij maken tevens duizend buitenlanders overbodig. Het zal er nu om gaan, nog meer Neder landers voor het mijnbedrijf te winnen. Ernstige trambotsing tusschen Hillegom en Lisse Zondagmiddag om ongeveer kwart over zes botsten twee trams van de N.Z.H. tus schen Hillegom en Lisse met een kraken den slag op elkaar. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van halte „De Nagtegaal" met de wagens, die om 2 minuten over half zes respectievelijk uit Haarlem en Leiden ver trokken waren. De beide vervoermiddelen werden zeer zwaar beschadigd, maar won der boven wonder liepen vijftien passa giers slechts ongevaarlijke glasverwon dingen op. Eén der bestuurders kreeg letsel aan de hand. Alle gekwetsten konden, na voorloopig te zijn geholpen, naar huis terug keeren. Hoewel het onderzoek naar de oorzaak van dit ongeval nog in vollen gang is, werpt het feit, dat het gebeurde op een enkel-sporig baanvak, dat door seinlichten beveiligd wordt, misschien eenig licht op de zaak. De N.Z.H. is den laatsten tijd alles behalve fortuinlijk en de moeilijke materiaalpositie is door het uitvallen van de twee betrokken trams weer een tintje donkerder geworden. Japansche democratie in het vooruitzicht De Amerikaansche minister van Binnen- landsche Zaken J. A. Krug heeft in een radiorede verklaard dat generaal Mac Arthur hoopt het bestuur over Japan in de naaste toekomst aan het Japansche volk te kunnen teruggeven. In zijn recente besprekingen met den ge neraal, aldus Krug, had hij vernomen dat MacArthur er zeker van was dat Japan „onzen vorm van democratie" zal aan nemen. i Een Reulerbericlit meldde Zondag dat de Britsche regeering er zoowel bü de Ne derlandsche regeering als de nationalisti sche leiders in Indonesië op zou hebben aangedrongen, dat de overeenkomst van Linggadjati spoedig zou worden onder teekend. Deze Britsche stap zou tien dagen geleden zijn gedaan en Reuter voegde er hij, dat een woordvoerder van de Engel sche regeering een bevestiging van dit feit had gegeven. Het A.N.P. teekende reeds bij dit bericht aan, dat er in Den Haag van zulk een stap niets bekend was. Lat"r berichtte het. dat zoowel het Britsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken als de Britsche ambassade in Den Haag een stap der Britsche regeering met betrekking tot de overeenkomst van Linggadjati ontkend hadden. Ook de Nederlandsche ambassade in Londen ontkende het Reuterbericht. Van de zijde der Nederlandsche ambas sade werd nog verklaard, dat de overhan diging van een Britsche nota naar aanlei ding van het incident met het Engelsche schip „Empire Mayrover" het eenige con tact van de laatste weken tussdhen het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken en de ambassade heeft gevormd. Ter ambassade wordt met den meesten nadruk tegengesproken, dat deze nota eenigerlei verwijzing naar de overeenkomst van Linggadjati zou bevatten. 10 dagen geleden is een nota ingediend over het aanhouden van Britsche schepen, waaronder de „Mayrover". Deze nota van de Britsche regeering werd ingediend door den Britschen ambassadeur in Den Haag, sir Neville Bland. Daarin stond ook niets over Linggadjati. Ook de Britsche ambassade in Den Haag heeft bevestigd, dat er geen stappen zijn gedaan door den Britschen ambassa deur in Den I-Iaag met betrekking tot Linggadjati. Wel is, zooals werd medege deeld, aan de Nederlandsche regeering een nota overhandigd betreffende de kwestie van de „Empire Mayrover", doch hierin wondt niet gesproken over de overeen komst van Linggadjati. Een woordvoerder van het Britsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken voegde aan zijn ontkenning toe: „Het standpunt van de Britsche regeering is wel tot uit drukking gebracht door den minister van Buitenlandsche Zaken in een rede op 27 Burgemeester Reinalda Commissaris van Utrecht M. A. Reinalda. Eerstdaags is de benoeming te verwach ten van den heer M. A. Reinalda, burge meester van Haarlem, tot Commissaris der Koningin van Utrecht. De heer Reinalda werd 28 Juni 1888 te Haarlem geboren. Hij ontving gewoon la ger onderwijs en heeft daarna zichzelf den weg naar verdere ontwikkeling gebaand. Op het uitgeverskantoor der firma H. D. Tjeenk Willink te Haarlem klom hij in den loop der jaren op; toen hij in 1945 zijn ont slag nam was hij directeur. In 1917 werd de heer Reinalda voor de S.D.A.P. tot lid van den Haarlemschen raad gekozen. Van 1923 tot 1928 was hij wethouder van Openbare Werken, Volkshuisvesting en Arbeidszaken. Toen hij aftrad in verband met zijn parti culiere werk, bleef hij raadslid. Omstreeks 1936 werd hij opnieuw tot wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting ge kozen. Van 1921 tot 1937 had de heer Reinalda ook zitting in de Prov. Staten van Noord holland. Daarna werd hij tot lid der Eerste Kamer gekozen. Ook vervulde de heer Reinalda verschil lende belangrijke functies in de S.D.A.P.; o.a. was hij lid van het Partijbestuur. Voorts bekleedde hij functies in het be stuur van den Ned. Uitgeversbond en van de Vereeniging tot bevordering van de be langen van den Boekhandel. In de oorlogsjaren was de heer Reinalda afgetreden als wethouder. Na de bevrijding kwam hij terug en werd hij waarnemend burgemeester, ter vervanging van Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, die Commis saris van Noordholland was geworden. In Nov. 1945 werd de heer Reinalda tot burge meester benoemd. De heer Reinalda heeft een belangrijk aandeel gehad in de ontwikkeling van Haarlem. Zijn arbeid werd zeer gewaar deerd, zoodat zijn heengaan als een verlies wordt gevoeld. Februari tijdens het debat over de buiten landsche politiek in het Lagerhuis. Daarm zeide de minister het te betreuren, dat de overeenkomst, in October jl. door de Ne derlanders en de Indonesiërs geparafeeid, niet geteekend was. Bevin zeide daarbij dat de voedsel- en grondstofl'enpositie van de wereld zooda nig was, dat. indien deze overeenkomst zou worden geteekend en uitgevoerd en de stroom van Ned.-Indische goederen weer voor de wereldmarkt ter beschikking zou komen, dit een aanzienlijke verlichting zou brengen voor de velen, die thans ge brek lijden. Daarom, zonder zich te willen mengen in andermans rechten, gaf minister Bevin uitdrukking aan de ernstige hoop, dat deze regeling, welke zulk een weldadigen invloed zou hebben op vele millioenen, niet alleen in het Westen, doch ook in het Oosten, spoedig zou worden voltooid". Amsterdamsche vrouw tot de doodstraf veroordeeld Zij had honderden Joden aan den S.D. uitgeleverd Voor het eerst in de geschiedenis heeft een Nederlandsche rechtbank een vrouw ter dood veroordeeld. Het is de 42-jarige Joodsche vrouw A. van D. uit Amsterdam, over wie hedenmorgen door het Bijzonder Hof te Amsterdam conform den eisch het doodvonnis is uitgesproken. Het recht van cassatie werd haar niet verleend. Ans van D. heeft tijdens de terechtzit ting, veertien dagen geleden, beweerd 68 Joden te hebben verraden. Een der gedeti neerde getuigen van den S.D. was echter van meening, dat het er verscheidene hon derden waren geweest. De veroordeelde deed zich gedurende de bezetting als ille gaal werkster voor en wist het vertrouwen van tallooze Joodsche medeburgers te win nen onder het voorwendsel, dat zij hen van levensmiddelenkaarten en persoons bewijzen kon voorzien. Herhaalde malen bracht zij Joden in haar eigen woning onder en liet hen aldaar arrsteeren. Voorts verzamelde zij gegevens over personen die aan Joden hulp verschaften, liet zich her haalde malen bij arrestanten insluiten en pleegde daarbij steeds nauwkeurig over leg met den S.D.-rechercheur S. S. verklaarde tijdens de zitting, dat Ans van D. zijn beste „V-vrouw" was geweest. De verdachte hoorde het vonnis uiterlijk volkomen onbewogen aan. Zij is de eerste Nederlandsche vrouw, die tot de doodstraf is veroordeeld. Weliswaar is reeds eerder de doodstraf tegen vrouwe lijke verdachten geëischt, maar nog nim mer was het doodvonnis conform den eisch uitgesproken. Engeland overweegt protest over Hongaarsche arrestaties Een woordvoerder van het Britsche de partement van Buitenlandsche Zaken deelde Un. Press mede, dat Engeland nog steeds overweegt deel te nemen aan het Amerikaansche protest tegen de beweerde Sovjet-interventie in de aangelegenheden der Hongaarsche regeering. In Whitehall is een aantal berichten ontvangen, zoo zeide de woordvoerder, waarin de persberichten worden bevestigd, dat Rusland zich mengt in de binnenlandsche aangelegenheden van Hongarije, met name wat betreft de ar restatie van Bela Kovacs, den vroegeren secretaris-generaal van de partij der klei ne bezitters. De Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft reeds een protestnota aan Rusland doen toe komen en Engeland ontving hiervan een copie. Uit Boedapest ontvangen berichten melden dat gedurende de afgeloopen weken dertien leden van de partij der kleine be zitters, die in het parlement zitting had den, gearresteerd zijn onder de beschuldi ging betrokken te zijn bij een samenzwe ring tegen den staat. Kovacs werd ver leden week in arrest genomen. Hij wordt beschuldigd van samenzwering tegen het Russische bezettingsleger. Britsche wapens naar Indo-China Volgens inlichtingen die Reuter ontving uit gewoonlijk betrouwbare Fransche bron te Parijs heeft Groot-Brittannië in de af geloopen zestien maanden voor 17.500.000 pond sterling aan militaire uitrusting rechtstreeks naar Indo-China gezonden, ten gebruike van de Fransche troepen, die tegen de Vietnameezen strijden. Afgezon derd hiervan zou volgens recente Fransch- Britsche overeenkomst een Fransche lucht landingdivisie worden uitgerust met vlieg tuigen, geweren, parachutes, vrachtauto's, uniformen, kampeermateriaal e.a., ter waarde van ongeveer 1.760.000 pond ster ling. De Fransche vloot zou met Groot- Brittannië contracten hebben aangegaan voor twee-en-negentig oorlogsscheper, waarvan de meesten nog in aanbouw zijn, tot een totaal van 117.000 ton en ter waar de van ruim vijf milliard francs. Bij overeenkomst van 10 September 1945 verbond Groot-Brittannië zich aan Frank rijk voldoende oorlogsmateriaal te ver- koopen voor de uitrusting van een strijd macht voor het Verre Oosten ter grootte van een lichte divisie, een infanterie-bri- gade en een legercorps van twee divisies, alsmede verschillende speciale eenheden van technici en parachutisten. Volgens overeenkomst van 1944 zijn naar schatting 120.000 Fransche soldaten op het einde van den oorlog door Groot-Brittannië uit gerust»

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1