IJmuider Courant Commissie-Generaal licht Sjahrir in over actie bij Soerabaja J. Bosman is zijn prijs kwijt „Zelfontbranding" de oorzaak van de ontploffing bij Wester veld? Annuleering van de economische eenheid der Westelijke zones Weerbericht 61e Jaargang No. 18586 Kennemeilaan 154, Tel. Redactie en !linistratie 543" - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15051. 12' Tel' 12713' I0132' Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 18 Maarl 1947, KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, pef kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Modjokerto bezet door Nederlandsche troepen Is WÜ gisteren reeds in het kort meldden, zijn de Nederlandsche troepen bij Soc- h ia gisteren overgegaan tot bezetting van de geïnundeerde gebieden in deze streek, "nde de catastrophale situatie, die door de inundaties was ontstaan, te verbeteren r2000 ton rijst, die volgende maand geoogst moeten worden, van vernietiging te gelijk v en ^"""pg'inundaties waren het gevolg van extremistische kwaadwilligheid, die mo- •u werd doordat locale commandanten der republikeinen zich niet onderwierpen de bevelen der hoogste autoriteiten. De actie heeft zich uitgebreid tot Modjokerto, 3311 hezet is. Er is geen melding gemaakt van Indoncsischen tegenstand. Wel heeft ^romroissie-Generaal, die gisteren Sjahrir schriftelijk van de actie op de hoogte ld een protest ontvangen van Indonesische zijde, waarin het vernielen van sluis- en dijken een „militaire noodzakelijkheid" wordt genoemd en gesproken wordt (ieure schending van de wapenstilstandsovereenkomst. ne Commissie-Generaal heeft, naar aan- toidinf van de militaire acties in het gebied an Soerabaja, het volgende schrijven ge- ïird 17 Maart, aan Sjahrir gericht: „Hier- wirien wii ons genoodzaakt uwe excellen- Z mede te deelen, dat heden een begin vL uitvoering is gegeven aan het voor namen om met eigen Nederlandsche mid- 53en den noodtoestand op te heffen, die Jf „evolg van de inundaties van de Delta van Sidoardjo is ontstaan. Als eerste stap «laartoe is hedenmorgen overgegaan tot de militaire bezetting van de sluizen bij Leng- Vorsr en Mlirip. Door de inundaties in het deltagebied zelf, dat dientengevolge bijna «■heel onbegaanbaar is geworden, heeft de militaire operatie zich over een wijder ge bied dan de eigenlijke delta moeten uit- -trekken en is de bezetting van Modjokerto noodzakelijk geworden. Het behoeft geen betoog, dat wij betreuren, dat het overleg, dat in deze aangelegenheid gaande is ge weest niet op tijd tot afdoende en zicht bare resultaten heeft geleid. Na afloop van de militaire bezetting en na vaststelling van de maatregelen, welke door onze water staat-deskundigen zullen moeten worden genomen voor opheffing van den noodtoe stand, zijn wij bereid in overleg te treden over de wijze, waarop in dit gebied in samenwerking met de organen van het republikeinsche bestuur regelmatige toe standen kunnen worden hersteld. Deze bereidwilligheid is een uitvloeisel van het feit, dat de Nederlandsche regee ring duidelijk heeft uitgesproken, dat zij niet langs militairen weg invloed wenscht uit te oefenen op de ontwikkeling van de politieke verhoudingen in Indonesië. In dien zij zich gedwongen ziet' tot een ook door haar betreurde actie als thans tot uit voering is gekomen, dan kan zulks slechts ten doel hebben de opheffing van den nood toestand, waardoor het leven van talloozen wordt bedreigd. Wij zijn ons bewust van de bedenkelijke zijden, die aan de toepassing van militair geweld, als .uiterste middel, zelfs in gevallen als het onderhavige, zijn verbonden, doch een z$er ernstige over weging van den geheelen toestand heeft in dit geval er toe geleid deze bezwaren te aanvaarden. De Commissie-Generaal be sluit met het vertrouwen uit te spreken, dat de opheldering van de politieke situa tie. zooals die in de bedoeling van onze beide delegaties ligt, in een nabije toekomst de samenwerking zoodanig zal doen zijn, dat locale incidenten als de onderhavige tot het verleden zullen behooren." Ten einde raad Een woordvoerder van "de Commissie- Generaal heeft heden een toelichting ge geven op de militaire acties te Soerabaja. Een uitgegeven communiqué zegt o.m.: „De levensbelangen van honderdduizenden in de Brantas-delta worden door inundaties bedreigd. 2800 beplante rijstvelden, die over enkele weken zouden moeten worden geoogst, zijn overstroomd, zoodat een pro' ductie van circa 2000 ton verloren dreigt te gaan. Herhaalde malen heeft de Commissie- Generaal de aandacht van de Indonesische delegatie gevestigd op het gevaar van de inundaties. Op één telegram van de Com missie-Generaal van 28 Februari werd ge antwoord, dat stappen reeds gedaan wa ren. Aangezien in den noodtoestand in het De Nederlandsche regeering machtigt Commissie-Generaal Reuter meldt uit Batavia: De Nederlandsche regeering heeft volgens bericht uit betrouwbare bronnen te Batavia de Commissie-Generaal gemachtigd de overeenkomst voor een „Vereenigde Staten van Indonesië" en de Nederlandsch-Indonesische Unie, welke te Linggadjati is geparafeerd in November 1946, te teekenen. Het Indonesische antwoord op het verzoek der C.-G. om de Indonesische interpretatie van Linggadjati bekend te maken, is ontvangen en doorgezonden naar Dén Haag. De geciteerde bronnen hebben ver klaard, dat de Nederlandsche regeering voldaan is door de jongste gedachten- wisseling met Soetan Sjahrir. Vernomen wordt, dat de commissie leden het standpunt van de Nederland sche regeering nog niet ter kennis van Sjahrir hebben gebracht, die gisteren naar Djogjakarta isvertrokken om ir. Soekarno op de hoogte te stellen van de bezetting van Modjokerto. Nieuwe stap tegen Lewis Toegeven of betalen Het hoogste Amerikaansche gerechtshof heeft bepaald, dat aan John Lewis, den leider van de „United Mineworkers Union" op 20 Maart een bevelschrift moet worden overhandigd, om binnen vijf dagen zijn kennisgeving, waarbij de vakvereeniging het contract met de regeering opzegt, in te trekken. Indien Lewis hiertoe in gebreke blijft, zal de boete van 700.000 dollar, welke aan de „Union" wegens ongehoorzaamheid aan het Hof is opgelegd, tot 2.800.000 dollar worden verhoogd. De Amerikaansche regeering had het Hof verzocht, onmiddellijk maatregelen te ne- inen om zijn uitspraak tegen Lewis en de i,Union" kracht bij te zetten, ten einde een mogelijke staking op 31 Maart te voor komen. Prins Bernhard met Beatrix en Irene in Zwitserland Prins Bernhard is gisteren met de prin sesjes Beatrix en Irene per vliegtuig op het vliegveld bij Sion in Zwitserland aange komen. De prins is met zijn dochtertjes per trein doorgereisd naar Zermatt. Prinses Juliana zal met Margriet en Ma ria Christina over enkele dagen naar Zwit serland vertrekken. Gratie aan twee ter dood veroordeelden De Koningin heeft gratie verleend aan A- C. Man in 't Veld, die wegens het ver raden van Joden dooi- het Bijzonder Ge rechtshof in Den Haag tot de doodstraf was veroordeeld. Deze straf is gewijzigd 'n levenslange gevangenisstraf. voorts is gratie verleend aan A. Doore- vaard, die door den krijgsraad tot de öoodstraf was veroordeeld. Hem is thans «g ïaar gevangenisstraf opgelegd met «itrek van voorarrest- gebied van Soerabaja geen verbetering op trad, telegrafeerde de Commissie-Generaal op 4 Maart wederom om een verklaring van republikeinsche deskundigen en détails betreffende verdere maatregelen te ver krijgen. Hierop is geen antwoord ontvan gen", aldus besluit het communiqué. De woordvoerder van de Commissie-Ge neraal wees er heden nog op, dat uitstel van de actie niet langer geduld kon worden, en voegde hieraan toe, dat het belang van honderdduizenden Indonesiërs en Chinee- zen een onmiddellijke actie vereischte, ten einde v,erder onheil te voorkomen. Sjahrir's antwoord In antwoord op het schrijven van de Commissie-Generaal, waarin deze de rede nen voor de bezetting van de geïnundeerde gebieden om Soerabaja bad medegedeeld, heeft Sjahrir, voor hij naar Djogjacarta vertrok, het terugtrekken van de Neder landsche troepen tot achter de demarcatie lijn van 24 Januari geëischt. Men neemt aan, dat Sjahrir, ondanks de Nederlandsche verklaringen, niet bereid is het accoord van Linggadjati te onderteekenen tot de Neder landers zijn eisch hebben ingewilligd. De reacties op de Nederlandsche troepen beweging zijn zoo ernstig, dat sommige welingelichte kringen de bezetting van Modjokerto reeds „sabotage van het aceoord" noemen. SM,■->'f ■«Mi- Een tooneel van de vele, die zich aan de Palestij.nsche kusten afspelen. Een Joodsch immigrantenschipdoor een Engelsch oorlogsschip aangehouden en naar dé kust gedi rigeerd, wordt onder bewaking gesteld, opdat geen der opvarenden clandestien aan land zal kunnen komen. Later wordt 't schip naar een haven geëscorteerd, waar de op varenden worden overgebracht op Engelsche schepen die hen naar de kampen op Cyprus brengen. C1 Twee bewakers aan een wissen dood ontsnapt Het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing in de duinen achter het Crema torium te Wester veld heeft tot dusverre nog weinig resultaat opgeleverd. Militairen van den oprui,mings- en bergingsdienst hebben in samenwerking met leden der Koninklijke Marechaussee nogmaals zonder resultaat het terrein naar eventueele slacht offers afgezocht. In antwoord op een desbetreffende vraag antwoordde Luitenant-Kolonel W. C. Maas, Chef-Staf eerste miltiaire afdeeling te Am sterdam, een verslaggever, dat de moge lijkheid van zelfontbranding van de in de kazemat aanwezige trotyl niet uitgesloten mag worden geacht. De bunker was van een zware afgesloten deur voorzien, waar van het slot een half uur vóór de ontplof- fink door een bewakingspatrouille van twee man was gecontroleerd. Het lijkt dus onwaarschijnlijk, dat kin deren of burgers kans zouden hebben ge zien den bunker binnen te komen. Intus- schen zijn de twee bewakers aan een wis sen dood ontsnapt, doordat zij zich na hun bezoek om 5 uur aan den bunker, om half Beperkte verantwoordelijkheid voor Japansehe leiders De president van het militaire gerechts hof in Tokio heeft verklaard, dat de acte van beschuldiging tegen de Japansehe oor logsleiders, noch geheel Japan, noch de ge- heele vroegere Japansehe regeering verant woordelijk kan stellen. Deze verklaring heeft bij buitenlandsche waarnemers de verwachting gewekt, dat het proces zich mogelijk zal beperken tot de personen, die voor het beramen van een aanval op Pearl Harbour verantwoordelijk zijn. DE ELFSTEDENTOCHT Bestuur ivijst J. van den Hoorn als winnaar aan Het bestuur der vereeniging „De Frie- sche Elfsteden" heeft een onderzoek inge steld naar de gegrondheid der klachten, die naar aanleiding van den elfstedentocht van 8 Februari tegen verscheidene deelnemers aan den wedstrijd waren ingekomen. Bij dit onderzoek zijn getuigen gehoord en aan de deelnemers is gelegenheid gegeven om zich schriftelijk en mondeling te verant woorden. Een diepe teleurstelling was het -echter voor het bestuur te ervaren, dat, vele rijders gezondigd hebben tegen een regel, die zeer uitdrukkelijk was vermeld in een aan ieder der deelnemers uitgereikt programma, n.l. „wedstrijdrijders mogen niet opleggen, noch zich laten zuigen door niet-de nemers". Van een aantal deelnemers aan den wed strijd is gebleken, dat zij over een gedeelte van het traject hebben opgelegd en an-' deren hebben zich door niet-deelnemers den wind laten breken. Eenige rijders hebben deze overtreding ruiterlijk erkend. De prijswinnaars. Het bestuur van de vereeniging „De Friesche elf steden".heeft derhalve be sloten aan de volgende vier rijders een prijs toe te kennen: 1. J. van den Hoorn (Ter Aar) groote gouden medaille. 2. A. Verhoeven (Dussen) kleine gouden me daille. 3. A. S. de Vries (Giethoorn) groote verguld zilveren medaille. 4. D. van der Duim (Oldeboom) kleine ver guld zilveren medaille. Alle overige wedstrijdrijders, die vóór 18.21 uur zijn aangekomen, zullen het elf- stedenkruisje met inscriptie „wedstrijd 1947" ontvangen, uitgezonderd J. Wijnia en W. Wijnia (Edens), die beiden zoodanig in overtreding zijn geweest, dat zij volledig zijn gedisqualificeerd. Tegen J. Bosman (Breukelen) en K. Schip pers (Steenwijkerhold) die niet erkend heb ben een overtreding te hebben begaan, zijn bewijzen van verschillenden aard binnenge komen, met 'het gevolg, dat het bestuur van de organiseerende vereeniging deze .rijders onmogelijk voor de prijzen in aanmerking kon laten komen. Onder „opleggen" verstaat men, dat twee •ijders achter elkaar over het ijs gaan, waarbij de voorste deelnemer de handen op den rug heeft en nummer twee deze vast houdt. Het klassement van aankomst der eerste twaalf rijders op 8 Februari was als volgt: 1. Bosman (Breukelen) 16.06 uur, 2. Schippers (Steenwijkerwold) op een halve minuut, 3. J. Nauta (Wartena), 4. J. Wijnia (Edens), 5. J. van den Hoorn (Ter Aar), 6. W. Wijnia (Edens), 7. Vermeulen (Ter Aar), 8. Verhoeven (Dussen), 9. De Vries (Giethoorn), „10. Leffertsma (Stobbegat);, 11 Schueler (Barneveld), 12. Van der Duim (Oldeboorn). Van deze 12.rijders komen dus thans de nummers 5, 8, 9 en 12 voor prijzen in aan merking. Spanje mag niet meedoen aan post-congres Spanje is het eenige lid van de univer- seele post-unie, dat niet is uitgenoodigd voor. het Parijsche postcongres, dat 6 Mei zal beginnen, aldus Hector MacNeill, de Britsche minister van staat. Deze verkla ring was het antwoord op een vraag van het conservatieve parlementslid Sir Tho mas Moore. MacNeill verklaarde voorts, dat de Fran- sche regeering verantwoordelijk is voor het zenden der uitnoodigingen. (Reuter) zes, ten tijde der ontploffing op ruim 1 km afstand daarvan bevonden. Daar zich in den bunker slechts spring stoffen en geen projectielen bevonden, be staat er geen gevaar zooals in Muiden en m den IJpolder destijds van niet-ont- plofte granaten, die in de omgeving terecht hadden kunnen komen. Dat de bewaking van de bunkers zou zijn opgeheven sprak Overste Maas tegen. Wel bevonden zich vroeger om het verboden terrein bewakingsposten, die er nu niet meer zijn. Vleeschloos tijdperk in Parijs? Slagers dreigen met staking De Parijsche slagers hebben gedrei&d. Donderdag hun zaken te sluiten, omdat zjj zeggen, niet in staat te zijn, de door de slachthuizen gevraagde prijzen te betalen. Vele boeren hebben geweigerd hun vee naar de markt te zenden wegens de on langs door de regeering vastgestelde tien procent prijsverlaging. De groothandelaren moeten bovendien verhoogde belasting op hun inkoopen be talen. Deze twee factoren hebben er toe bij gedragen, dat de kleinhandelaren genoeg hebben gekregen van een handel, die naar zij beweren, hun meer verlies dan winst oplevert. (Reuter) maken radiozender buit Gemaskerde en gewapende lieden heb ben een inval gedaan in de kantoren van de Amerikaansche „Union Oil Company" in Asuncion en de radiozender van de maat schappij is meegenomen. Kort daarna riep „De stem der overwin ning" het radio-station van de opstan delingen in Concepcion om, dat deze overval gedaan was door „soldaten van de vrijheid", aanhangers der revolutie. De buitgemaakte radiozender zou spoedig wor den gebruikt om het volk van Paraguay óp de hoogte te houden van de vorderingen der revolutie. (Reuter). Massa-repatrieering van Duitschers uit Frankrijk Elke maand zullen voortaan twintigdui zend Duitsche krijgsgevangenen, die op het oogenblik' in Frankrijk werken, naar Duitschland worden teruggezonden vol gens de bepalingen van een accoord, dat Frankrij k en de Vereenigde Staten Donder dag op het Fransche ministerie van Bui tenlandsche Zaken hebben onderteekend, aldus meldt Un. Press. Deze overeenkomst over de repatrieering van Duitsche krijgsgevangenen is bereikt, nadat deskundigen van de beide landen ge durende tien dagen hadden geconfereerd, als gevolg van het Amerikaansche verzoek van December j.L, inhoudende dat alle door de Amerikanen krijgsgevangen gemaakte Duitschers die aan Frankrijk waren „uit geleend", per 1 October 1947 naar hun va derland zouden worden teruggezonden. De overeenkomst werd geteekend door den Amerikaanschen ambassadeur Jeffer- zon Caffery en den waarhemenden Fran- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Pierre Henri Teitgen, bij verhindering van minister Georges Bidault. Het woord is aan.. Molière: Men moet lang naar zichzel- ven kijken alvorens erover te denken de menschen te veroor- deelen. Zeven lente-boden Onder Vijfhuizen heeft boer Zeevaarder het voorjaar in één week reeds zeven maal verwelkomd en wel in den vorm van zeven kalfjes. Tot besluit kwam zelfs een drieling ter wereld. In Cairo had dezer dagen de viering plaats van het vijftigjarig bestaan der Egyptische politie-academie. Het feest werd interessant door een historischen optocht, die de sfeer uit den tijd der Pharao's voortreffelijk nabootste. Vrachtauto ramt tram, twee dooden Chauffeur werd onwel en verloor de macht over hei stuur Op den Overtoom te Amsterdam is gis termiddag om vijf uur een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee personen het leven hebben verloren. Een niet groote snelheid rijdende vracht auto maakte plotseling een zwenking en. botste tegen een tramwagen van lijn 1, welke bij een halte stilstond. De tram werd uit de rails geduwd en kwam dwars over den weg te staan. De 22-jarige P. Meulebelt, die juist wilde uitstappen, raakte tusschen auto en tram bekneld. Hij was op slag dood. Zijn moeder, de 55-jarige mevrouw B. C. Meulebelt-Tapperwijn en de 25-jarige mej. C. I. Vermeer, een ver pleegster, die met een der zoons van me vrouw Meulebelt verloofd is, werden door de vrachtauto aangereden en ernstig ge wond. Mevrouw Meulebelt is kort daarna overleden. Van de tram werd het voorbalcon inge drukt. De vrachtauto kreeg geringe scha de. De chauffeur, de 37-jarige V. uit Am sterdam, die door het gebeurde zeer over stuur was, verklaarde aan de politie, dat hij plotseling onwel geworden was en de macht over het stuur had verloren. Het tramverkeer op lijn 1- ondervond ongeveer anderhalf uur vertraging. MOLOTOF EISCHT: Bevin bepleit onbeperkte bewegingsvrijheid van alle geallieerden in alle zones In de langdurigste vergadering die tot nu toe in Moskou is gehouden, hebben de vier ministers van Buitenlandsche Zaken de Duitsche economische aangelegenheid onder de loupe genomen, waarbij de standpunten van Rusland, Amerika en Engeland ten aanzien van deze kwestie nadrukkelijk werden geformuleerd. Molotof eischte, dat de overeenkomst tot fusie tusschen de Amerikaansche en Engelsche zóne onmiddellijk zou worden geannuleerd, daar zij in strijd was met liet accoord van Potsdam. Bevin had even tevoren gezegd: „Ik moet duidelijk maken dat de fusie tusschen de Weste lijke zöne^zal blijven bestaan, zoolang niet de economische eenheid van Duitschland tot stand gekomen is". Russische rekening: minimaal 10 milliard Molotof hernieuwde den Russischen eisch tot herstelbetalingen tot een minimum van 10 milliard dollar. Hij eischte tevens, dat het Ruhr-gebied onder gezamenlijke controle van de groote vier zou komen te staan. De drie Westelijke mogendheden werden ervan beschuldigd, de economische clausules van de overeenkomst van Pots dam niet in aoht genomen te hebben en den geallieerden voor voldongen feiten ge steld te hebben. Zijn voornaamste klachten waren dat Groot-Brittannië de steenkolen mijnen van het Ruhrgebied en de staal industrieën had overgenomen, dat Frank rijk het Saai-gebied van Duitschland had afgescheiden, dat Groot-Brittannië en de V.S. de economische fusie van hun zönes in strijd met het beginsel van Potsdam economische eenheid van geheel Duitsch land tot stand gebracht hadden. Molotof diende de volgende voorstellen in voor de economische eenheid van Duitschland en de herstelbetalingen: 1) OnmiddeHijk vorming van een cen traal bestuur in Duitschland voor in dustrie, landbouw, financiën, vervoer, verkeer en buitenlandschen handel. 2) Opvoering van het industrieele peil tot. tien a twaalf millioen ton staal in de naaste toekomst. 3) Het Ruhrgebied onder gemeenschap pelijk toezicht van de groote vier. 4) Maatregelen ter verbetering van de valutapositie en speculatie in valuta, ter opvoering van den Duitschen export, ter overdraging van de controle op kartels en trusts aan den staat met medewerking van Duitsche democratische partijen. 5) Annuleering van de fusie tusschen de Britsche en Amerikaansche zóne. 6) Vaststelling van het totaalbedrag aan herstelbetalingen op een cijfer, geba seerd op de in 1938 geldende wereldprijzen. 7) Herstelbetalingen o aan de Sovjet- Unie moeten in ieder geval 10 milliard dollar bedragen en hoofdzakelijk bestaan uit industrieele installaties, de loopende productie en buitenlandsche valuta. 8) De Duitsche herstelbetalingen moeten binnen 20 jaar na de onderteekening van de overeenkomst van Potsdam verricht zijn. 9) De in ter-geallieerde herstelbeta lingscommissie van de groote vier moet haar werkzaamheden weer opnemen. 10) De ontwikkeling van Duitschlands vredesproductie mag niet belemmerd wor den. Marshall, de Amerikaansche minister, klaagde er over dat de geallieerde be- stuursautoriteiten van den Sovjet-verte genwoordiger geen cijfers hebben ontvan gen over de hoeveelheid materiaal die aan de loopende productie wordt onttrokken, doch men neemt aan dat deze hoeveelhe den aanzienlijk zijn. „Wij beschouwen deze onttrekking als niet in overeenstem ming met de overeenkomst van Potsdam". Ten aanzien van de herstelbetalingen zeide Marshall dat-er ten aanzien van dit vraag stuk geen oplossing mogelijk is zonder dat Duitschland als een economische eenheid wordt behandeld. Een monetaire hervor ming is noodzakelijk, en zal stimuleerend werken op arbeidslust en productie Marshall steunde voorts Bevin's aanbeve lingen voor. vrijheid van beweging als de fundamenteele noodzaak voor economische unfieatie, - - Marshall drong aan op het spoedig in stellen van centrale Duitsche bestuurs lichamen, zooals te Potsdam is overeen gekomen en wees daarbij op de voordee- len, die bij het samensmelten van de Brit sche en Amerikaansche zónes gebleken, waren. Marshall brak een lans voor den vrijen handel in geheel Duitschland en een uni form distributiesysteem voor de vier zönes, zijnde de essentieele vooi*waarden voor economische eenheid. Bevin zal voorstellen indienen voor de ten uitvoerlegging van de economische eenheid, nadat hij de desbetreffende stand punten van zijn collega's heeft vernomen. Gisteren diende hij een uit vier punten be staande resolutie betreffende herstelbe talingen in. Hij hield een pleidooi voor de economi sche fusie van de Britsche en Amerikaan sche zones, die naar hij zeide geen afbreuk wilde doen aan de economische eenheid van de vier zónes, doch tot stand gekomen was omdat een dergelijke eenheid niet kon worden verwezenlijkt. Bevin én Marshall legden er den nadruk op, dat een onbeperk te bewegingsvrijheid voor geallieerden en Duitschers in alle vier zónes een van de eerste voorwaarden voor economische een heid was. Fransch-Russisch overleg. Naar te Moskou gemeld wordt, is de Fransche minister van Buitenlandsche Za ken, Bidault, gisteravond door Stalin in het Kremlin ontvangen. Waarnemers ter conferentie veronderstellen, dat een der belangrijke onderwerpen, welke Bidault en Stalin zullen bespreken, de Fransche en Russische houding ten opzichte van de Engelsch-Amerikaansche voorstellen voor economische eenheid van Duitschland is, daar noch Frankrijk, noch de Sovjet-Unie eenige neiging hebben getoond om hun zönes in de economische eenheid te laten deelen op de basis, die door Londen en Washington is voorgesteld. Radioverkeer met Indië wordt uitgebreid Over ongeveer vier maanden zal het radio-telefonisch contact tusschen Neder land en Indië aanzienlijk worden uitge breid, niet alleen voor regeerings- en za- kengesprekken, doch ook voor het parti culier verkeer. Binnenkort zullen ook proeven worden genomen met een nieuwe Nederlandsche vinding. Het systeem komt hier op neer, dat een telex, een in normaal Ietterbeeld telegrafeerende schrijfmachine, via een radiozender zijn teekens het luchtruim in zendt. Indien de teekens door storing niet goed overkomen, stuurt de ontvanger een weigering, waarna de zender de gewei gerde teekens automatisch herhaalt. Het is nog niet bekend, wanneer dit systeem in normaal gebruik zal kunnen komen. Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk een buitje. Matige wind tusschen Zuidoost en Zuidwest. Weinig verandering van temperatuur. 19 Maart: Zon op 6.48 uur, onder 18.50 uur Maan op 6.14 uur, onder 14.50 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1