IJmuider Courant Ons Beroepsgeheim Voedselsituatie in West-Duitschland is „beter dan ooit sedert bezetting" Versobering noodzakelijk De inzittenden van Nederlandsche Dakota zijn in leven Douane-overeenkomst laat het onderling goederenvervoer niet vrij gle Jaargang No. 18a9« eaux' Kennemerlaan 154. Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93. foon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Kobert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD 'Maandag 31 Maart 1917, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem i^e-°US r hét bestaat wel degelijk in de practijk Maa'ef vak- In den loop der tijden lieert ra° "..aanstelling af en toe tot botsingen dez0„5hfstitie ên journalisten geleid. De !UEHlle wilde weten hoe een bepaalde dag- JfSlriiver aan bepaalde inlichtingen is gdtornen, de journalist weigerde stee- ,iin zegsman te noemen. Daarop werd l": we! eens gegijzeld. Onze strafwet namelijk voor gevallen, waarin a wrpieert de justitie in te lichten, de "i'sfet in den Duitschen Nazi-stijl, f; er bedreiging met den dood aan ver- J maar alleen in den vorm van opslui- r nus werd de weigeraar opgesloten in n kamer in een of ander Huis van Be ring en "ing men afwachten of dit hem tot spreken zou brengen, Maar het hielp nooit iets. Hij zat, las cn Ji. Ook nam hij in meer dan een op- 2L*ln gewicht toe, namelijk m lichaams til. door gebrek aan beweging en in gewicht n™r ^„„,„a=.nvnliil,-e heleeteni. moreele en mnreeic maatschappelijke beteelcenis ïïérdat llij tot martelaar voor de persvrij- verheven werd. Voor dit laatste zorg- 2.n wii zijn collega's, die onveranderlijk S één man partij voor hem kozen en den ,-nlke uitlegden waarom hij terecht bleef twijgen. Het eind van het lied was ten- dntu dat men hem maar losliet omdat het tach 'niets gaf. Meestal gebeurde dit na éémae weken, maar bij een geval ïn Ne- rierlandsch-Indië, dat den hoofdredacteur M Vierhout betrof, heeft het eens verschei dene maanden geduurd. Ook Vierhout gaf Mèt 'oe Men zou de veronderstelling kun nen maken dat misschien wel eens iemand, viens zenuwgestel niet tegen langdurige opsluiting binnen vier muren bestand zou zijn toch zou kunnen toegeven. Maar zelfs die'kans bestaat niet. Indien een journalist in dergelijke omstandigheden zou spreken, zou hij immers niet alleen een onaantast baar principe van zijn beroep opgeven, maar bovendien dat beroep verspelen. Want onder zijn collega's zou hij zich onmogelijk gemaakt hebben en geen krant zou hem meer in haar dienst kunnen of willen hou- den. Dezer dagen is dit onderwerp weer eens op het tapijt gebracht. De hoofdredacteur van een weekblad heeft geweigerd inlich tingen aan de justitie te geven omtrent de bron, waaruit hij zekere feiten geput had. Daarop heeft de rechter-commissaris hem gijzeling voorgespiegeld. Het heeft niet ge baat. Tenslotte is blijkbaar besloten, hem niet te gijzelen, maar hem strafrechterlijk te vervolgen wegens weigering tot ver strekking van inlichtingen aan de justitie. Als dit doorgaat en hij volgens de letter der wet veroordeeld mocht kunnen worden tot een zekere straf, zal hij die uitzitten en blijven zwijgen. Ook dit zal geen uitwer king hebben. Misschien kan dit geval heilzame gevol gen hebben, namelijk doordat men einde lijk inziet dat aan den bestaanden dwazen toestand een eind moet worden gemaakt en het journalistiek beroepsgeheim wette lijk worden erkend. Een commissie onder voorzitterschap van den bekenden Utrecht- schen hoogleeraar prof. mr. Pompe is inge steld met de opdracht, een Perswet te ont werpen. Ik ben huiverig voor Perswetten, vooral in deze naoorlogsche sfeer, waarin zelfs vele ontwikkelde lieden van de wer kelijke beteelcenis en uitwerking der tra- ditioneele volksvrijheden bedroefd weinig blijken te begrijpen. Bovendien hebben voorbereiders van wetten, eenmaal losge laten op hun prooi een moeilijk bedwing- bare neiging om teveel te willen reglemen teeren. De onderwerpen bieden zich in ver leidelijke veelheid aan, de juridische geest drift voor aardige formuleeringen ont waakt en iemand zegt, dat de wet een ge heel moet vormen en dus de gansche mate rie omvatten. Daarom moge een ervaren journalist bij voorbaat zijn waarschuwend geluid laten hooren. Pas op! Dat is hoogst gevaarlijk terrein. De vrijheid van drukpers niet slechts naar den vorm maar in volle, onverminderde werkelijkheid is een der voornaamste pijlers waarop de democratie rust. Iedere vrijheid leidt tot misbruiken. Men zal ze nooit geheel kun nen uitroeien. Maar men kan oneindig veel beter die misbruiken op den koop toe ne men, dan het wezen der zaak zelf aan te tasten. Dit zal dus een Perswet moeten worden onder een minder algemeenen naam het is te hopen dat men die beperkte aandui dingen reeds bij den aanvang zal vast stellen, om zichzelf daarmee te remmen en ik hoop dan, dat zij het journalistieke be roepsgeheim officiëel zal waarborgen. Ook zal zij een Tuchtrecht voor journalisten, door het vak zelf toegepast zooals dat ook bij advocaten en medici het geval is, kun nen saiictioneeren. Maar niet veel meer. Waarom handhaven wij journalisten ons beroepsgeheim zoo nauwlettend? Omdat daarvan de persvrijheid afhangt en het vertrouwen, dat de menschen in ons stellen. Men weet dat onder een dictatuur geen enkele journalist dingen, die men geheim wenseht te houden, kan openbaren. Deed bij het één enkele maal, dan zou hij meteen zijn beroep kwijt zijn en zijn krant zou verboden worden. De vrije samenleving der democratie erkent daarentegen ieders recht om door middel van de drukpers hij het niet in beleedigenden vorm of in strijd met de openbare orde en mo raal doet bekend te maken wat hij in het openbaar belang acht. Maar dat kan hiji alleen doen als hij zijn bronnen ver zwijgt Want die mogen geen persoonlijk nadeel van hun mededeelzaamheid onder vinden. Liepen zij die kans, dan zouden zij het niet wagen en er zou toch weer een geheimhouding ontstaan zooals onder de aictatuur. De menschen moeten op ons sunnen rekenen. Daarom verzwijgen wij nun namen. Dat wij daardoor zelf in noeiiijkheden kunnen komen is verkeerd, vant het geldt een openbaar belang. Het oetreft een der werkingen van de Pers, S t \j kievegoed indertijd als lector aan e Leidsche Universiteit heeft opgesomd: e controleerende werking. Door middel n de vrijheid van drukpers oefent de penbare meening controleerende werking W'i overheic*sapparaat uit. m.en die v°lledig beveiligen, dan in de practijk bestaande journalis- ~e beroepsgeheim ook in wettelijken ,'n erkend worden. Nu hinkt men op wee gedachten. r. p. Bommen op Asucion „?,e h?°fdstad van Paraguay en het vlieg- ?t Inascue zijn door Paragueesche op- j "j l?2en uit vliegtuigen gebombar- «Md. Er vielen drie dooden. Duitsche autoriteiten moeten meer verantwoorde- lijkheidsbesef hebben Het wordt steeds duidelijker dat de troebelen in het Ruhrgebied de précaire voedselsituatie slechts als voorwendsel en niet als directe oorzaak hadden. Politieke agitatoren hebben de kans schoon gezien om stemming te verwekken tegen de be zettingsautoriteiten. Bovendien zijn de te korten te wijten aan Duitsch wanbeheer. De Britsche autoriteit voor het gebied Noord-Rijnland-Westphalen, William As- bury, heeft verklaard, dat de gevolgen van de voedsel-crisis in het Ruhrgebied minder ernstig geweest zouden zijn, indien de Duitschers „een beetje meer verstand' hadden 'getoond bij de toewijzing der be schikbare kolenv oorraden. Hynd: „Overdreven!" John Hynd, de Britsche minister die ver antwoordelijk is voor de Britsche zóne in Duitschland en Oostenrijk, heeft te Edin burgh verklaard, dat de persberichten over de ongeregeldheden in Duitschland groo- telijks overdreven waren. Hij ontkende, dat de voedseldistributie was spaak ge- loopen en zeide dat, wanneer de Duitschers meer en niet minder vrijheid verlangden, zij zich in staat moesten toonen verant woordelijkheid te dragen. Hynd sprak bij gelegenheid van de opening van de ten toonstelling „Duitschland onder toezicht" te Edinburgh. „Het wordt in Groot-Brittannië niet al gemeen ingezien", aldus Hynd, „dat de toestand in Duitschland een bedreiging vormt voor Europa en de gcheele wereld, wanneer er geen toezicht op uitgeoefend wordt. Deze taak hebben wij met een staf van weinig meer dan twintigduizend men schen op ons genomen". Hij zeide voorts, dat liet noodzakelijk was geleidelijk aan den Duitschen autoriteiten verantwoorde lijkheid voor het bestuur van Duitsclic aangelegenheden in handen te leggen, om den Duitschers gelegenheid te geven de kunst van regeeren op democratische basis te leeren. Hij verklaarde dat, dank zij de fusie der Britsche en Amerikaansche zones, de voed selsituatie thans beter is dan ooit sedert den aanvang van de bezetting. De Duit sche bestuurders hadden niet dezelfde energie en initiatief aan den dag gelegd als de Britsche wier taak zij hadden over- Er komt een nota van minister Lieftinck In den loop van deze week zal de mi nister van Financiën, prof. Lieftinck, in een nota aan de Tweede Kamer een over zicht geven van de zorgelijke Nederland- sche deviezenpositie en van de maatrege len, welke als gevolg daarvan genomen dienen te worden. Het zal noodzakelijk zijn, den invoer van een aantal artikelen drastisch te beperken, daar het crediet in het buitenland binnenkort uitgeput zal zijn en de Nederlandsche export nog vol komen ontoereikend is om den invoer eenigszins te dekken. Waarschijnlijk zal de invoer van koffie en cacao geheel worden stopgezet. De nog aanwezige voorraad kof fie zal vermoedelijk verwerkt worden in een eenheidssurrogaat. Slechts een deel van den cacaovoorraad blijft beschikbaar voor binnenlandsche distributie, de rest zal worden uitgevoerd. Voor de distributie van thee zal vermoedelijk eens in de zes weken een bon worden aangewezen. Rijst zal niet meer worden ingevoerd. Ook de import van automobielen uit Amerika zal worden stopgezet. De opheffing van de distributie van eie ren, welke destijds officieel werd aange kondigd, zal niet doorgaan. Er zal minder vleesch in Argentinië en Amerika worden aangekocht. Namen-lijsten ter inzage Op onze bureaux liggen van heden af de passagierslijst van het m.s. „Oranje", dat vermoedelijk op 5 April te Am sterdam aankomt en een lijst van ge- interneerden uit Malang. Lawang en Solo, die in het Minangkabaukamp te Batavia zijn aangekomen, ter inzage. In den voetbalwedstrijd HaarlemBlauw Wit kwamen Groeneveld en de rechts achter van Blauw Wit vele malen met elkaar in strijd. genomen. „De Duitschers moeten leeren inzien", aldus Hynd, ,,dat zij door het over drijven van de bestaande moeilijkheden niet alleen hun eigen voedsel-moeilijkhe- den vergrooten doch ook degenen, die reeds zooveel gedaan hebben ter verlichting van hun nooden, van zich dreigen te vervreem den en tegen zich in het harnas te jagen". U.N. O.-vergadering wellicht in April Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen, heeft het Amerikaansche depar tement van Buitenlandsche Zaken de Brit sche regeering doen weten, dat het geen bezwaar aanwezig acht tegen het houden van een speciale zitting van de algemeene vergadering der UNO om de Palestijnsche kwestie in behandeling te nemen. Men neemt aan, dat sir Alexander Cado- gan, na ruggespraak met Londen, de UNO formeel zal verzoeken een algemeene ver gadering bijeen te roepen. Indien dit verzoek zal worden aanvaard, zal de zitting reeds eind April kunnen be ginnen. In Mei wordt, volgens de internationale bepalingen de vangtijd voor walvisschen ge sloten. De Willem Barendsz" zal dan uit de Zuidelijke Poolzee naar het vaderland terugkeer en. - Een kijkje in de „slipway" van het schip, waarin juist een walvisch van 80.000 kilo aan boord wordt geheschen. Reddingsploeg op weg naar het wrak Zooals gemeld is de in Australië veron gelukte Nederlandsche Dakota gevonden. De bijzondere correspondent van Aneta, die Zondag boven het wrak van de Ne derlandsche Dakota gevlogen heeft, seint, dat alle zeven leden van de bemanning veilig en ongedeerd zijn. Drie bivakkeer den in de cabine, die nog intact is geble ven, en de andere vier zijn er op uit ge trokken, den loop van de Katherine-rivier volgend. Het eerste bericht, dat allen in veilig heid waren, werd meegebracht door den It. vlieger van Waart uit Soerabaja, die met zijn Catalina vliegboot voedsel en ver bandmiddelen had uitgeworpen. Door mid del van pamfletten beduidde hij de veron gelukte bemanning: „Indien ge ongedeerd zijt, steekt dan de armen omhoog, indien er gewonden zijn, geef dan teekens met de armen neer". Toen hij daarop laag over vloog, zag de piloot, dat er teekens met de armen omhoog gegeven werden en herken de hij zijn vriend lt. vlieger Eyzendoorn. De gezagvoerder van de Dakota, de lt. vlie ger van Nifterik, had met zijn machine een perfecte buiklanding gemaakt en daar voor de eenige bruikbare plaats binnen een omtrek van honderden mijlen uitge- Sjahrir gaat naar de Pan-Aziatische conferentie Soetan Sjahrir, minister-president van de Indonesische republiek, is in een spe ciaal „diplomatiek vliegtuig" van de Voor- Indische regeering naar Voor-Indïë ver trokken. Sjahrir zal, naar hij meedeelde, de slotzitting bijwonen van de Pan-Azia tische conferentie, waarop vertegenwoor digers van meer dan de helft van de we reldbevolking vraagstukken bespreken, die van levensbelang zijn voor den gemeenen man in de Aziatische landen. Tevens zal hij Pandit Nehroe, den vice-president van de voorloopige Voor-Indische regeering ontmoeten. Sjahrir, die door den minister zonder portefeuille Soedarsono en andere Indonesische regeeringspersonen zal wor den vergezeld, is voornemens binnen een week naar Batavia terug te keeren. Sjah rir hoopte, dat hij in staat zou zijn een bezoek aan Australië te brengen. Bij zijn aankomst in Voor-Indië zal Sjahrir zijn echtgenoote ontmoeten, die gedurende den oorlog in Nederland heeft gewoond. Sjah rir heeft haar in twaalf jaar niet gezien. zocht. Voor de landing is de Dakota over een groep boomen heen gestreken. Het vermiste vliegtuig was ontdekt door twee Engelsche passagiers van een vlieg boot, die Londen als bestemming had. De twee passagiers bespeurden het vLiegtuig in een kleine moerasachtige ontginning", on geveer 200 kilometer ten Zuid-Oosten van Darwin. Zij deden hiervan mededeeling aan den piloot van de vliegboot, die daarop zijn toestel van 2000 tot 170 meter liet dalen en boodschappen zond aan de drie perso nen, die men om de Dakota kon zien loo- pen. Een reddingsafdeeling van de politie" uitgerust met 20 paarden, is uit Katherine, ongeveer 250 kilometer van Darwin, 'ver trokken om een 100 kilometer langen tocht te maken over overstroomd en moerassig land, teneinde de overlevenden in veilig heid te brengen. Oud-minister Van Boeyen Zondag overleden Zondagavond is te Soesterberg na een ongesteldheid van enkele weken, overleden de heer H. van Boeyen, oud-minister van binnenlandsche zaken. Hij maakte deel uit van het vierde en vijfde kabinet Colijn en het tweede kabinet De Geer. De heer Van Boeyen werd in het jaar 1889 te Putten geboren; zijn ambtelijke loopbaan ving aan in 1911. In 1919 werd de heer Van Boeyen wet houder van de gemeente Voorburg. Nadat hij in 1923 tot lid van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland was gekozen, werd hij in 1925 benoemd tot lid van Gedepu teerde Staten. In 1937 werd hij benoemd tot minister van binnenlandsche zaken. Aansluiten levensbeschrijving Boeyen In 1932 volgde hij Dr. de Visser op als voorzitter van den Radioraad, de Radio- omroepcontrölecommissie, cje algemeene programmacommissie en de Indië-pro' grammacommissie. Voorts was hij penning meester van de Vereeniging van Ned. Herv. Stichtingen voor geesteszieken. Toen de oorlog uitbrak week de heer Van Boeyen uit naar Londen, waar hij eerst deel uitmaakte van het kabinet De Geer en later van het kabinet Gerbrandy. In begin 1945 werd hij als minister opge volgd door Dr. Beel. De overledene was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Samenwerking in Indonesië tegen terroristen De Nederlandsche militaire woordvoerder te Batavia heeft het volgende medegedeeld: Het gebied tusschen Laboehan en Titi- papan aan den weg van Medan naar Bela- wan werd laatstelijk ernstig door gewapen de benden geterroriseerd. In verband met ernstige klachten van de zijde der bevol king is Donderdagavond door een afdeeling van het Chmeesche veüigheidseorps en een detachement van de politie der republiek in overleg met de Nederlandsche militaire autoriteiten overgegaan tot bezetting van deze streek. Dit is een voorbeeld van sa menwerking van Nederlandsche, repubii- keinsche en Chineesche militaire en poli tieke instanties tot onderdrukking van de terreur van de vele rondzwervende benden, die, optredend onder voorwendsel van een politieke organisatie te zijn, de bevolking in de omgeving van Medan terroriseeren en intimideeren, waarbij zij geen ander doel hebben dan te plunderen. Leden van de republikeinsche militaire delegatie te Medan hebben aan de Neder landsche militaire autoriteiten medege deeld, dat er van republikeinsche zijde nu zal gewerkt worden aan het herstel van de telefoonverbinding tusschen Medan en Siantar. Nader onderzoek in tribunaal-zaak De Eerste Kamer van het Tribunaal te Haarlem deed hedenmorgen geen uitspraak in de zaak tegen den econoom dr. ir. M. D. D., doch gelastte een nader onderzoek. ,De Gaulle aan de macht!" Enthousiaste reactie op rede van den generaal Generaal de Gaulle heeft Zondag, tij dens een plechtigheid ter herinnering aan dc Britsch-Canadeesche commando-raid in Februari 1942, te Bruneval (Normandië) gezegd, dat men het zoover heeft laten ko men, dat „de tweedracht, welke verval be- teekent, de nationale belangen op den achtergrond stelt". ,.De dag zal komen, waarop het Fransche volk deze onnutte spelletjes achterwege zal laten en zijn krachten zal samentrek ken". Ongeveer tienduizend personen hebben verspreid over een afstand van drie ki lometer langs het Normandische strand in de openlucht naar de Gaulle's toespraak geluisterd- Luidsprekers waren bijna een ilometer in den omtrek te hooren. Toen de Gaulle Engeland roemde, juich te, de menigte luid. Na zijn rede hief men de kreet „de macht aan de Gaulle" aan. Over de operatie van Bruneval zei de Gaulle nog, dat deze voor het eerst liet zien, hoe het Fransche systeem van ge heime inlichtingen eens zijn nut zou heb ben voor de bevrijdingslegers van over zee. Het woord is aan. Fontenelle: Er zijn in wezen drie die ik altijd heb lief gehad cn waar van ik nooit iels heb begre. pen: de muziek, de schilder kunst en de vrouw. De vijf voorbeelden van Molotof De Britsche delegatie bij den raad van de ministers van Buitenlandsche Zaken heeft documenten overgelegd, waarin ge gevens worden verstrekt over vijf Duit sche industrieelen, waarvan Molotof op 13 Maart j.l. beweerd had, dat het nazi's wa ren, die verantwoordelijke functies in de Britsche zone van Duitschland bekleedden. Volgens deze nadere gegevens is een van de vijl genoemden thahs geïnterneerd. Twee bevinden zich in het ziekenhuis. Een is uit zijn functie ontslagen en de laatste is nog steeds in functie, zuiver bevonden door een tribunaal. Einddoel is een tolunie met België en Luxemburg In de Memorie van Toelichting op het voorloopig verslag der Tweede Kamer be treffende het wetsontwerp tot goedkeuring en uitvoering van dc op 5 September 1944 te Londen tusschen de regeeringen van Nederland, België cn Luxemburg gesloten douane-overeenkomst wordt medegedeeld, dat de in de overeenkomst voorziene maat regelen, welke onmiddellijk en rechtstreeks wijziging brengen in het goederenverkeer, van meer beperkte strekking zijn dan men geneigd is aan te nemen. De overeenkomst gaat niet verder dan toepassing van een voor de verdragsluitende partijen gelijk tarief van invoerrechten tegenover andere landen en het wederzijdsch verlecnen van vrijstelling van invoerrechten bij invoer van goederen, herkomstig uit het gebied van den verdragspartner. Een volkomen tolunie komt in dit sta dium nog niet tot stand. De douane-over eenkomst heeft niet tot gevolg, dat de verdragsluitende partijen haar gebieden vereenigen tot één douane-gebied, dat zoo wel naar buiten als naar binnen een een heid vormt. De Nederlandsch-Belgische douane-grens wordt niet alleen gehandhaafd ten aanzien van den invoer uit andere landen, doch in technisch opzicht ook in het goederenver keer tusschen de verdragsluitende landen onderling. De onderlinge grens kan eerst geheel worden prijsgegeven, indien tusschen de verdragsluitende partijen een economische unie tot stand komt. Een dergelijke unie wordt door partijen als uiteindelijk resul taat van haar samenwerking beoogd. De geleidelijke verbreeding van deze samen werking moet worden gezien als een na tuurlijke ontwikkelingsgang. Er is nog geen sprake van, dat met de aanvaarding van de douane-overeenkomst het geheele goederenverkeer tusschen de betrokken landen zou vrij komen, of dat de Lord Wavell, de vroegere onderkoning van Voor-Indië, is in Engeland teruggekeerd na zijn functie te hebben overgedragen aan zijn opvolger, Viscount Mountbatten. Nog drie luiers Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat aanstaande en jonge moeders, die tusschen 1 October en 1 Februari 1947 een bon hebben ontvangen van zes of negen luiers alsnog twee, respectievelijk één bon voor drie luiers zullen kunnen ontvangen. De distributiediensten zullen voor dit doel rantsoenbonnen „Een-rant soen artikel AC" uitreiken, welke recht geven op drie luiers per bon, zonder dat textielpunten behoeven te worden afge staan. -De tijdstippen waarop deze bonnen kunnen worden afgehaald zullen nader worden bekend gemaakt. Japanners probeerden te vluchten uit Bataviasche gevangenis Bij een uitbreekpoging uit de Tjipinang- gevangenis te Batavia zijn vijf gevangenen gedood. De poging was georganiseerd door dertien Japanneezen in een van de werk plaatsen. Vier van hen werden tijdens de ontvluchting gedood, een werd later bin nen gebracht, vermoedelijk was hij buiten het kamp door de bevolking vermoord. Van de bewaking werd een persoon zwaai en een licht gewond- Een Ambonneesche veroordeelde, die de partij van de bewa king koos, werd door de Japanneezen ver moord. bestaande deviezenregelingen komen te vervallen. Aan de reglementeeringen van goederen en deviezen in de drie landen wordt met deze overeenkomst niets veran derd. Indien de overeenkomst door de volks vertegenwoordigingen in Nederland, België en Luxemburg wordt aangenomen, zal zij drie maanden na de ratificatie in werking treden. Toekomstige tarieven- In principe zullen de grondstoffen voor noodzakelijke levensmiddelen, zooals gra nen, vet, visch en de gewone bakkerswaren, vrij zijn. Meel en bloem van granen, voor den oorlog vrij, zullen straks met 3% worden belast. Voor cacaoboonen wordt het tarief 10%, tegen vroeger nihil. De grondstoffen zullen in het algemeen van douane-heffin gen worden vrijgesteld. Dit geldt voor steenkolen, hout, rubber, ruwe textielve- zels en ruwe aardolie. Halffabrikaten zul len in het algemeen worden belast. IJze ren staven, draden en enkel gezaagd hout worden met 3 pet. belast, vroeger nihil, machines en werktuigen, evenals voorheen met 6 pet. Electrische apparaten komen op 8 tot 12 pet., tegen 6 pet. voorheen. Ge reedschappen op 10 pet. tegen 6 pet. Het vervoermateriaal wordt verlaagd van 15 tot 12 pet., met uitzondering van auto's, welke op 24 pet. zullen komen. Rijwielen en motorrijwielen worden met respectie velijk 18 en 24 pet- belast, tegen 15 pet. voorheen. Kunstzijde komt op 10 pet. vroe ger 3 pet-, verfstoffen op 8 pet. voorheen nihil. Ongebrande koffie komt op f 36.20 per 100 kg. tegen f 16.voorheen. Thee blijft met f 75.per 100 k.g. onveranderd. Het tarief voor specerijen wordt 20 pet. tegen 10 pet. voorheen. De tabak zal voortaan met f 25.per 100 k.g. worden belast, tegen f 1.40 voor heen. Deze heffing zal in Nederland niet veel invloed hebben op den verkoopsprijs van tabaksartikelen. Ook de handel zal geen enkel nadeel ondervinden, aangezien de tabaksmarkt kan blijven profiteeren van de entrepots. De tabakskwestie is voor België niet alleen een kwestie van accijn zen, maar ook van economische en politieke omstandigheden. België produceert onge veer 1/3 van het verbruik van tabaksar tikelen in eigen land- Voor België zou het tarief eigenlijk f 62.moeten zijn per 100 k.g. Indien er geen invoerrechten voor ta bak zouden worden geheven, zou de tabaks nijverheid in België tot ondergang zijn Prinses Juliana vertrokken naar Zermatl Hedenochtend is H.K.H. Prinses Juliana met Prinses Margriet op het vliegveld Soesterberg naar Zermatt vertrokken. Noorsch schip bij Texel op een mijn geloopen Duitsch schip gestrand en weer vlot gekomen Het Noorsche stoomschip „Titanian", 9000 ton groot, is Zondagmorgen, 40 mijl ten Westen van Texel, op een mijn geloo pen. De bemanning, bestaande uit 30 kop pen. is aan boord gegaan van een Kat- wijkcr logger. Het schip is voor anker ge legd. Het was ongeladen. Het is nog niet bekend of de door de mijnontploffing aan gerichte schade van ernstigen aard is. Zaterdagmorgen is op de Westergronden bij Terschelling het ongeveer 900 ton me tende Duitsche stoomschip „Elin" ge strand, dat met een lading graan van Bremen op weg was naar Duisburg via Rotterdam. Met assistentie van de sleep boot „Volharding" is het schip in den nacht van Zaterdag op Zondag vlot geko men. Het heeft de reis naar Rotterdam voortgezet. Orgelbespelingen uitgesteld In verband met de abnormaal lage tem peratuur tijdens de afgeloopen winter maanden, welke een ongunstigen invloed heeft uitgeoefend op verschillende onder deden van het speelapparaat van het or gel in de Groote of St. Bavokerk, zullen de kosteloos toegankelijke orgelbespelingen eerst hervat kunnen worden op Donderdag 17 April van 34 uur. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het KN.M.I. te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met later nog eenige kans op wat regen. Zwakke tot matige wind tusschen Zuid-Oost en Zuid-West. Weinig verandering van temperatuur. 1 April: Zon op 6.18 uur, onder 19.12 uur Maan op 33.46 uur, onder 5.14 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1