IJmuider Courant Wallace Viermogendheden-pact niet mogelijk Strenge beperking van den Britschen invoer Amerika bestrijdt het communisme Heidebrand bedreigde Radio-Kootwijk De Nederlandsche vloot is een bodem rijker Weerbericht 61e Jaargang No. 18609 aux- Kennemerlaan 154, Tel. Redactie ea Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drfttórt) Z. B. Spaame 12, Tel. 12T13, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD .Woensdag 16 April 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem .-1TOY WALLACE is als Amerikaansch HStr afgetreden, omdat hu zich niet Mitenlandsch beleid van president me'1 v tan vereenigen. Hij is zeer telle Steven de Politiek van zijn eigen act |n het buitenland, smd ss8°7en uitdagende en agressieve houding ®°„^oviet-BusIand heeft aangenomen m befaamde Boodschap aan het Congres, flfr-htin" van voorstellen tot het ver- T ,fn mihtairen steun aan Grieken jÜn Turkije Wallace trekt door Groot- La Ttonnië en houdt redevoeringen, waarin M toenadering tot de Russen bepleit. Hij is kampioen voor den vrede. Engeland maakt zijn woord veel in. maar sommigen achten het gemak- Skhem te weerleggen. De Manchester ÏÏdian vindt Wallace mm of meer te- F Smd en zegt dat hu zich m „vooruit- Sevende algemeenheden" uitdrukt Hij orfeli veel over zijn hoop en zijn streven, waarmee het Engelsche blad zich kan ver- maar zegt weinig over hetgeen hij eemSrTals hij in generaal Marshali's Saats te Moskou zat. En zijn optreden in Sand maakt een massa Amerikanen fjs want hij critiseert zijn eigen vader- land'niet tactvol genoeg. Als apostel voor £n wereld" vindt de Manchester Guardian hem een beetje onhandig. Tk heb deze beoordeelmg met belangstel ler celezen en mij afgevraagd of de huidige wereld "iet juist zucht onder het gebrek lan staatkundige voorgangers, die optreden vooals Wallace. Aan „handige" politici, die alleen de internationale omstandigheden van het oogenblik beoordeelen en overi gens niet veel verder komen dan eigenbe langen en tegenstellingen tegenover elkaar e plaatsen, mankeert het niet. Maar aan «roote denkers, door machtige aandrift bezield om een betere wereld tot stand te brengen, denkers die hun gedachten ver breiden'onder een naar zulke lafenis en zulk uitzicht hunkerende menschheid, ha pert het volkomen. Misschien is Wallace niet groot genoeg voor zulk een taak. Hij heeft er in elk geval den moed voor ge toond. Zijn aftreden, zijn durf om erop uit te trekken en een groot deel der openbare meening in zijn eigen land te braveeren zijn van groote beteekenis in dezen tijd. Talloozen, overal in de wereld, hebben daarbij gedacht en ook gezegd: Eindelijk een die het aandurft en die zijn land wijst op de groote missie, die het in de wereld zou kunnen vervullen. Moge hij gelijken, wellicht ook beteren vinden, die hetzelfde als hij nastreven! Nu heb ik Erasmus weer eens geraad pleegd. Zijn boekje „De Klacht van den Vrede", dat hij in 1517 schreef en waar van onlangs een nieuwe vertaling uit het Latijn verschenen is, behelst slechts het geen de Manchester Guardian (en zooveel anderen) als „vooruitstrevende algemeen heden" zouden aanduiden. Erasmus geeft ook volstrekt niet te kennen wat hij zou doen als hij nu inplaats van generaal Marshall te Moskou zat, in inplaats van een anderen onderhandelaar er gens anders. Het merkwaardige is even wel, dat na vier eeuwen de geheele wereld nog met diepen eerbied den naam Erasmus noemt, dat zijn „naïeve" betoogen nog steeds in nieuwe uitgaven verschijnen en gelezen worden en dat iedereen de handige mannen van zijn tijd vergeten is. Dat ver dient toch wel eenige aandacht. Het valt op. Wat schreef Erasmus bijvoorbeeld? „De oorzaken van den oorlog moeten ter stond weggenomen worden. Sommige din gen moeten door de vingers gezien worden; welwillendheid zal welwillendheid uitlok ken. Soms moet de vrede gekocht worden. Wanneer gij namelijk uitrekent wat een oorlog verslindt en hoeveel burgers gij van den ondergang kunt redden, zal hij toch goedkoop gekocht schijnen, ook al moet gij veel betdien, daar gij afgezien van het bloed van uw medeburgers voor een oorlog veel meer had moeten besteden. Bereken eens hoeveel onheil gij afgewend, hoeveel goeds gij beschermd hebt en gij zult geen spijt hebben van de onkosten!" Eenvoudige taal, nietwaar? Wel juist na tuurlijk, maar enfin: het zijn algemeen heden. De vraag doet zich evenwel voor: Als een zoo eenvoudige algemeenheid als „welwillendheid zal welwillendheid uit lokken" juist is en men handelt daar niet naar, is dan het geheele gevoerde beleid niet verkeerd? Dit lijkt mij overtuigend tegen het standpunt van de Manchester Guardian en voor het beleid van Wallace aan te voeren. Erasmus heeft ook het volgende ge schreven: „Tenslotte bestaat een groot deel van den vrede hierin, dat men werkelijk den vrede wil. Want wien de vrede werkelijk ter harte gaat, die grijpt alle gelegenheden om den vrede te bewaren aan: die negeert en ruimt uit den weg alle moeilijkheden en doet al het mogelijke om een zoo groot goed ongeschonden te bewaren. Nu echter pro- beeren zij zelfs kweekplaatsen van den oorlog op te richten; wat tot de eendracht kan dienen, verzwakken zij of houden zij geheim, maar wat tot oorlog voert, dat overdrijven en verergeren zij nog boven dien." Ik moet u er even aan herinneren, dat dit vier eeuwen geleden geschreven werd en nu voor de zoocveelste maal herdrukt is. Maakt het Wallace's optreden niet veel duidelijker en veel minder vaag, dan de Manchester Guardian het wil doen voor komen? pr. O. Noordenbos, die de jongste ver taling van Erasmus „Querela Pacis" heeft geleid, zegt dat hij geen „reëele'' politieke strevingen kende en dat hij in de eerste 4 T de tp'sdadigheid, absurditeit, on- coristehjkheid en onmenschelijkheïd van tij00^logsbedrijf aan de kaak heeft ge steld. Daar voegt de inleider de vraag aan «e, of tenslotte al onze politieke oordeelen iet gesteund worden door zekere begrip- Pen omtrent zede, recht en rede. Is het «iet onvermijdelijk en noodzakelijk, dat et politieke leven voortdurend met deze _e£Flppen' die een eischend, dwingend ka arter hebben, wordt geconfronteerd? „De ezielde redelijkheid is het kompas, waar- P wij moeten varen. Zij doet ons telkens t uf ver^azing inzien, dat ingewik- eide dingen ook uit het gezichtspunt van en hooge, redelijke eenvoud beschouwd unnen worden. Als ons deze simpele ver wondering, die Erasmus dreef, vreemd is Tt° ,n' dan *s het ver met ons heen." fun j da* dr- Noordenbos met deze orden de grootste vergissing en de groot- j, ..ar?}0,ede van onzen tijd heeft aange- d. Velen gevoelen haar. Het optreden nmenschen als Wallace schenkt hun ver ademing en nieuwe hoop. R. P. Russische voorstellen beteekenen volgens Marshalldat er geen verdrag komen zal De poging van Marshall, om in snel tempo den grondslag te leggen voor een viermogendheden-pact, is definitief mis lukt- De discussies van gisteren zijn op niets uitgeloopen en het onderwerp werd verder niet meer aangeroerd. Marshall heeft aan het eind van dit vruchteloos debat bittere verwijten aan Russisch adres gericht naar aanleiding van de Russische houding in deze kwestie. Marshall zeide, dat Molotof's amende menten op het Amerikaansche ontwerp verdrag voor de ontwapening van Duitsch- land, die gisteren werden ingediend, het karakter van het verdrag volkomen wij zigen. Marshall verklaarde ronduit: Molo- tof poogt twistvragen in het geding te brengen, hetgeen in feite beteekent. dat er geen viermogendhedenverdrag zal ko men. Indien onder deze omstandigheden gevolmachtigden zouden worden benoemd, zouden deze onmogelijk tot overeenstem ming kunnen komen- Naar Stalin. In de avonduren begaf minister Marshall zich in gezelschap van den Amerikaan- schen ambassadeur in Moskou, en zijn as sistent Bohlen, naar het Kremlin voor een onderhoud met Stalin, waarbij ook Molotof en de Russische ambassadeur in Washing ton, Novikov, aanwezig waren. Gezien de in den raad der ministers ge voerde besprekingen over het viermogend- Hugh Dalton legt het Lager, huis een begrooting met batig saldo voor De Britsche minister van Financiën, Hugh Dalton, heeft het Lagerhuis de be- grooting voor dit jaar voorgelegd. Onder langdurige toejuichingen van Labour-zijde deelde hij mede, dat er volgens zijn schat ting een batig saldo van 248 millioen pond sterling zal zijn, bij een imkomste van 3.429.000.000 pond en een uitgave van 3.181.000.000 pond. Het meest schokkende voor den En- gelschman in het algemeen van deze be- grooting is de voorgestelde drastische prijs- verhooging voor tabaksartikelen. Dalton zette uiteen, dat tachtig procent der tabak uit Amerika moet worden aangevoerd en dat hiervoor in aanzienlijke mate uit de dollar-reserves geput moet worden. Dalton kondigde kleine concessies aan wat betreft de omzetbelasting en verder verhooging van den kindertoeslag. Hij stelde een belastingverlaging voor de la gere inkomens voor. Dalton deelde mede, dat de handelsba lans een deficit van 400.000.000 pond ster ling vertoonde. Hij drong aan op verhoo- ging van den export. De Amerikaansche en Canadeesche leen ing-tegoeden worden sneller opgeteerd dan verwacht was. Dalton zeide: „Wij moeten exporteeren of wij zullen sterven. In de maanden, die voor ons liggen, moet de import op den export worden afgestemd. De import moet streng worden beperkt, hoe onaangenaam dat ook is". Handelsbesprekingen met Frankrijk hervat Van onzen parlementairen redacteur) Vóór Paschen is er eenige stagnatie ont staan in de te Parijs gevoerde besprekingen over het te sluiten handelsaccoord met Frankrijk, doordat onze delegatie op be paalde punten nadere volmachten noodig bleek te hebben. Daartoe keerden de leden naar Den Haag terug, maar na Paschen hebben zij, voorzien van nader aangevuld mandaat, de onderhandelingen in de Fran- sdhe hoofdstad hervat. Het overleg is daar nu verder gaande. Dov Griiner terechtgesteld Uit officieele Joodsche bron wordt ge meld dat Dov Gruner, die in Januari j.l. ter dood is veroordeeld wegens terroristi sche actie in Palestina, vandaag in de ge vangenis te Acre is opgehangen. Koning Christiaan gaat achteruit De toestand van Koning Christiaan van Denemarken werd gisteravond „zeer slecht" genoemd. Hij had met ademnood te kampen en zijn tempe ratuur steeg. heden-ontwapeningsverdrag en Marshall's verwijt aan het adres van Molotof, dat deze de eenheid der geallieerden in gevaar zou brengen door het opwerpen van on- noodige meeningsverschillen, is het moge lijk, dat Marshall met Stalin wil spreken over de kernpunten van dit debat. Er is nog geen bericht over de resultaten van dit onderhoud. „Queen Elizabeth" weer vlot De grootste Oceaanstoomer ter wereld, de „Queen Elizabeth", die zooals gemeld Maandag vastliep op een modderbank in de nabijheid van Southampton, waardoor de reis naar New York ontijdig werd af gebroken, is weer vlot gekomen. Nadat een deel der passagiers was ontscheept en groote hoeveelheden olie uit het schip wa ren gepompt, konden twaalf sleepbooten in samenwerking met de machines van den reus zelf, het schip achteruitsleepen naar diep water. De „Queen Elizabeth" zal naar Southampton worden gedirigeerd om te worden onderzocht, waarna zij haar reis naar Amerika zal voortzetten. De <V. 1. W.l.N.-wagen in Velsen Vandaag rijdt de NIWIN-wagen door de gemeente Velsen en daar het weer in alle opzichten meewerkt, mag verwacht worden, dat er vele kommen koffie met koek verkocht zullen worden. De start geschiedde voor het raadhuis, waar burgemeester Mr. M. M. Kwint het eerste kopje koffie nuttigde. Groote zuiveringsactie die veel geld kost Van onzen correspondent te New York) Iedereen, die solliciteert bij de Ameri kaansche regeering en iedereen, die thans voorkomt op de loonstaten van de Ameri kaansche regeering (uitgezonderd de wet gevende en de rechterlijke macht) moet zich, volgens decreet van Truman, onder werpen aan een loyaliteitsonderzoek, dat moet vaststellen of hij (zij) ooit lid of be gunstiger is geweest van groepen, die door den Attorney General (minister van Justi tie) werden genoemd als communisme, fascisme of andere totalitaire systemen of van groepen in het algemeen, die het ge zag in de Vereenïgde Staten trachten te ondermijnen. Een zoodanige zuivering, voornamelijk gericht tegen het communisme, is voor Amerika, waar in het algemeen geldt „le ven en laten leven", een ongehoord feit. Er is thans genoeg bewijsmateriaal voor handen, zoo wordt beweerd, om te kunnen aantoonen, dat er sprake is van een defi nitieve bedreiging, waarmede het een dwingende eisch geworden is, dat deze on betrouwbare en het gezag ondermijnende werknemers verwijderd worden uit de re- geeringsbureaux. Gedurende de laatste tien jaren heeft het beroemde F.B.I. (Federal Bureau of Investigation) reeds honderden agenten aangesteld (de G-men), speciaal met de Sjahrir optimistisch In een interview heeft Soetan Sjahrir verklaard dat, indien de onderhandelingen op dezelfde wijze bleven voortgaan en de militaire spanning bleef afnemen, de ge wapende macht in Indonesië wellicht spoedig verminderd zal worden. Voorts beschreef hij de Nederlandsch-Indonesi- sche economische besprekingen als „zeer bemoedigend" en zeide, dat hij reden had te hopen, dat de Nederlanders spoedig zouden komen tot een regeling van im- en export, hetgeen tot gevolg zou hebben, dat zij de beperkingen, die den Indonesiërs bij den handel en scheepvaart waren opge legd, zouden opheffen. Naar aanleiding van de berichten in de Nederlandsche pers, als zou prof. Romme worden benoemd tot gouverneur-generaal in Indonesië, zeide Sjahrir, dat de republi keinen over het algemeen van meening waren, dat een dergelijke benoeming „de geneigdheid, welke op het oogenblik be staat voor meer positieve samenwerking, zou verstoren". Vrijwillige oogstarbeidsters komen aan in een van de landbouw-kampen in Surrey (Eng). De boeren zijn daar tengevolge van het slechte weer en de schade door over stroomingen achter met hun werkzaamheden en kunnen dus een extra-hulpje wel gebruiken. De minister van Landbouw heeft een beroep gericht tot alle Engelsche mannen en vrouwen om zooveel mogelijk hulp te verleenen aan den Engelschen landbouw gedurende de komende acht maanden. taak om bewijsmateriaal te verzamelen, dat communisten in het bezit van op drachten uit Moskou zich genesteld hebben in vrijwel ieder regeeringsbureau. Deze communisten, die door den Ameri- kaanschen belastingbetaler in het leven worden gehouden, zijn niet alleen kantoor bedienden, typisten of mindere groothe den, maar zelfs een figuur van het State Department (Buitenlandsche Zaken), die een belangrijke rol speelde op de Confe renties van San Francisco en Potsdam Andere namen in de F.B.I. dossiers zijn die van prominente communisten in de depar tementen van Handel en van Arbeid en zelfs van een man in het departement van Justitie, die eens medewerker was aan het Amerikaansche communistische blad „Daily Worker". Dit wegwerken van communisten zal een moeilijke en langdurige operatie wor den. Aan de volksvertegenwoordiging zal worden verzocht om 15 tot 25 millioen ter beschikking te stellen, zoodat een 3000 nieuwe rechercheurs kunnen worden toe gevoegd aan het F.B.I. Ook dit zal de be lastingbetaler voor zijn rekening moeten nemen. Er moeten namelijk niet minder dan twee millioen regeeringsemployés aan een onderzoek worden onderworpen. In ieder onderdeel van de- uitvoerende macht' zal een betrouwbaarheidsraad gesticht worden. Toen Truman dit besluit opstelde, ging hij er van uit, dat het een levensbelang is, dat iedere Amerikaan in regeeringsdienst volkomen betrouwbaar is en dat de aan wezigheid van niet betrouwbare personen een onmiddellijke bedreiging vormt voor het democratische regeeringsstelsel- Er is verder een sterk streven om te geraken tot een volkomen onderdrukking yan de communistische partij in de Ver eenïgde Staten. In de volksvertegenwoor diging overweegt een der commissies (Commissie voor Niet-Amerikaansche Ac tie) om de geheele communistische partij buiten det wet te stellen, iets wat het be sluit van den president niet doet. Deze partij is volgens velen een ondergronds werken de, uit het buitenland komende samenzwe ring, onder het mom van een binnenland- sche politieke partijgroepeering. Franklin Roosevelt Jr. waarschuwt die genen, die meenen dat optreden tegen het communisme in de V. S„ hetzelfde zou zijn als oppositie voeren tegen de Sovjet- Unie. Want, zegt hij, het regeeren van het Russische volk is zijn zaak, het behoud van de Amerikaansche democratische be ginselen, door alle tegengestelde bewegin gen aan de kaak te stellen, is een zaak van de Vereenigde Staten. Nochtans zijn er ook Amerikanen, die het niet met Truman en zijn zuivering eens zijn. De critiek merkt óp, dat Truman met deze zuivering den weg op gaat van een politie-staat, waarin ambtenaren voortdurend onder een soort politie-con- tröle staan; door het zuiveringsbesluit van Truman worden millioenen Amerikaansche ambtenaren overgeleverd aan de genade van één man, den minister van Justitie, in wiens vermogen het ligt om aan te wij zen, welke groepen en welke personen als ondermijnend beschouwd moeten worden, met als gevolg ontslag. Maar deze groep is in de minderheid. De meerderheid der Amerikanen is het, dank zij de voorlichting van regeeringszij- de, er over eens, dat de bedreiging van het democratisch stelsel niet langer ont kend kan worden en dat drastische actie geboden is. LEIDSCH GELEERDE DIRECTEUR VAN TWEE AMERIKAANSCHE STERREWACHTEN. Prof. dr. G. P. Kuiper, die vele jaren assistent was aan de Leidsche sterrewacht, en nadien tot hoogleeraav te Chicago is benoemd, zal met ingang van 1 Juli wor den benoemd tot directeur van de Yerkes sterrewacht te Chicago en de McDonald sterrewacht te Texas. TISO VRAAGT GRATIE. Dr. Joseph Tiso, de vroegere president van Slowakije, die ter dood is veroordeeld, heeft een verzoek om gratie ingediend. Een heidebrand heeft gisteravond het radiostation in Kootwijk bedreigd. Om streeks zeven uur ontdekte het personeel van het radiostation het vuur, dat zich reeds over een groote oppervlakte had ver spreid. Burgers, de Apeldoornsche brand weer en later ook militairen uit de Hars kamp, bestreden het vuur. Vooral de laat- sten hebben in het blusschingswerk een groot aandeel gehad. Met carriers op rups banden reden zij heen en weer door de me tershoog oplaaiende vlammen, waardoor deze werden gedoofd. Een carrier kwam daarbij in botsing met een houten antenne mast van een korte-golf-zender van het radiostation, waardoor een defect ontstond, dat een storing in het telegrafisch verkeer met Noord-Amerika veroorzaakte. Na 20 minuten was het defect hersteld. Om negen uur was het vuur gedoofd en kon de bedrijfsbrandweer van Radio-Koot wijk, die gereed had gestaan om zoo noodig de installaties te beveiligen, weer inrukken. De oorzaak van den brand is niet be kend. Eenige tientallen hectaren heide gingen in vlammen op. Het woord is aan. William Howard Taft: Te velen kan het niet schelen wat er gebeurt, zoolang het hun zelf niet overkomt. Ook dit jaar waarschiji geen zomertijd Van onzen parlementairen redacteur. Naar wij vernemen is de kans, dat de regeering hier te lande tot de invoering van den zomertijd zal overgaan, niet groot. Een definitieve beslissing is nog niet ge nomen, doch in gewoonlijk welingelichte kringen in Den Haag achtte men het waar schijnlijk, dat het evenmin als in 1946 dit jaar ten onzent tot den zomertijd zal komen. Van de zijde van het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning is er sterke druk tegen navolging van het Engelsche voorbeeld uitgeoetencl, zulks vooral wegens de groote bezwaren die men op het platteland daartegen heeft, onder andere het melken der koeien bij donker, hetgeen bij invoering van den zomertijd noodzakelijk zou worden. „Beacliy Head" overgedragen en herdoopt in „Vulkaan" „Namens de Koninklijke Nederlandsche Marine neem ik in naam van Hare Majesteit de Koningin Hs. Ms. „Beachy Head" over met haar nieuwen naam „Vulkaan"." Staande aan den wal van de marinewerf te Chatham heeft de bevelhebber der Ne derlandsche zeestrijd krachten, luitenant admiraal C. E. L. Helfrich onder het uit spreken van deze woorden de „Beachy Head" van de Engelsche Navy overgeno men. Het zal als onderhouds- en reparatie schip onder den naam van „Vulkaan" deel uitmaken van de Nederlandsche vloot. Langs het 9200 ton metende schip ston den op den wal opgesteld de Royal Marine Band, een eerewacht van de Britsche ma riniers, een gewapende wacht, geleverd door Hs. Ms. Karei Doorman", die mo menteel te Greenwich ligt en de mariniers kapel van de Koninklijke Nederlandsche Marine. Toen de Britsche band plechtig het volkslied speelde ging langzaam de Brit sche vlag aan den voorsteven omlaag; te gelijkertijd werd de vlag aan den achter steven gestreken. De Patriarch van de Russische Ortho doxe kerk, Alexius, de leidsman van de orthodoxen in het Oosten, die door de Sovjet-regeering weer in genade werd aangenomen na de jarenlange periode van uitgesproken anti-gods dienstige politiek in Sovjet.Rusland. Deze foto werd genomen in de woning van den patriarch te Moskou. Amerikaansche bemoeiing met Java's suiker-export In een exclusief interview van United Press met dr. A. K. Gani, minister van Economische Zaken in het Indonesische kabinet, is tot uiting gekomen dat het Amerikaansche ministerie van Buitenland sche Zaken een memorandum heeft gezon den aan de gemengde commissie die ter regeling van de economische aangelegen heden tusschen de Nederlanders en Indo nesiërs werd ingesteld na de onderteeke- ning van het accoord van Linggadjati Dr. Gani deelde mede, dat het Amerikaansche memorandum het voorstel bevatte, een Nederlandsch-Indonesische enquête-com missie in te stellen onder Amerikaansch voorzitterschap, die tot taak zou hebben de op Java aanwezige suikervoorraden los te maken voor den export. Naar schatting bevindt zich een hoeveelheid van een half millioen ton suiker in de pakhuizen op Java, die van belang is voor de wereldsui- kervoorziening. Wanneer het Amerikaan sche voorstel zou worden aanvaard, zou een Amerikaansch bemiddelaar per vlieg tuig uit Washington naar Java vertrek ken om de leiding van de enquête-com missie op zich te nemen. Amerika erkent de Repoeblik. De Amerikaansche regeering heeft Maan dag officieel aan Soetan Sjahrir medege deeld, dat zij zich aansluit bij de de facto- erkenning van de Indonesische republiek door de Nederlandsche regeering, zooals deze in de overeenkomst van Linggadjati is omschreven. Als dan plechtig de tonen van ons volkslied over het terrein weerklinken gaat aan den voorsteven de Nederland sche driekleur omhoog en tegelijkertijd wordt de Geus aan den achtersteven geheschen. Onze Marine is een grooten bodem rijker geworden. Twee Nederlandsche vlaggen verbergen echter nog den nieuwen naam van het schip. Met enkele woorden neemt de be velhebber der zeestrijdkrachten het schip over en hij verwijdert de vlaggen, waar door de naam „Vulkaan" zichtbaar wordt. De „Vulkaan" is een der grootste sche pen van de Nederlandsche vloot. Het schip, waarvan waarnemend commandant is de luitenant ter zee der eerste klasse P. Scho tel zal dezer dagen naar Nederland ver trekken. De plaats waar het gestation- neerd zal worden is op het oogenblik nog niet bekend. Sterker grensbewaking in Limburg gewenscht Van onzen parlementairen redacteur) Het ligt voor de hand, dat men zich hier en daar naar aanleiding van herhaalde Duitsche roofovervallen in Limburg af vraagt, wat daartegen zou kunnen en j moeten geschieden. Het antwoord dient te luiden, dat het in de eerste plaats op den weg van het wapen der marechaus- sée gelegen zal zijn, voor sterkere grens bewaking zorg té dragen. Het betreft hier een taak welke tot die van de politie en niet tot die van het leger behoort. Ove rigens werd mij medegedeeld: „dat men voor een dergelijken politiëelen bewa- kingsarbeid ook moeilijk troepen beschik baar zou hebben, want al moge dan op het oogenblik de omvang van de in Ne derland onder de wapenen zijnde militai ren ongeveer 50.000 man bedragen, men dient wel te bedenken, dat het eene deel daarvan nog in opleiding is en dat het andere deel, voor zoover de opleiding daar van reeds vrijwel of geheel voltooid is, be stemd is om ter aflossing van troepen in Indië daarheen te worden uitgezonden". De „Meteor" demonstreerde boven Zuidholland „Het ging te hard om er veel van te zien Wie Dinsdagmiddag in de omgeving van het vliegveld Valkenburg bij Leiden op de hoofden van de duizenden toeschouwers lette, kon daaraan goed afmeten, met welk een snelheid de Gloster-Meteor zich door het Zuidhollandsche luchtruim bewoog. In ongeveer tien seconden moesten de „land rotten" het hoofd namelijk van horizon tot horizon wenden, en dan zagen ze nog maar een roode stip, die verbijsterend snel in de verte verdween. Meer dan 900 kilometer per uur ontwik kelde de Meteor G.A.I.D C. met zijn twee straalmotoren en het was geen woruder dat van heinde en verre de belangstellenden naar Valkenburg waren getogen. Onder hen waren leden van de militaire missies vain Engeland, Frankrijk, België en Dene marken om deze première voor Nederland te zien. Veel hebben de genoodigden en het publiek er echter niet aan gehad; daar vloog de snelste machine ter we reld te snel voor. Toch werden de verrichtingen van test- pilot Coates Predy, die onder meer eenige .rolls" (een draai om de lengte-as) ten beste gaf, met intense aandacht gevolgd- Vooral toen de machine steeg en haar enorme stijgingscapaciteiten demonstreer de 224 meter per minuut kwamen de reacties van de toeschouwers los. Op des betreffende vragen werd verteld, dat de Meteor 990 kilometer per uur kan berei ken en dat er sinds 1941 onophoudelijk geëxperimenteerd is om de toen bereikte snelheid van 500 kilometer per uur te vergrooten. VRIJWEL GEEN VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I. te De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: In den nacht en ochtend op vele plaat sen nevel of mist. Later bijna overal weer doorbrekende zon. Overwegend droog weer Zwakke tot matige wind tusschen West en Zuid. Weinig ver andering van temperatuur 17 April: Zon op 5.41 uur, onder 19.39 uur Maan op 4.58 uur, onder 14.59 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1