ider Cou Senatoren worstelen zich door de begrotingen heen Trumans hulpverleningswet. zonder beperking aanvaard Duits Herstel Terugkeer van jhr. De Geer naar ons land was dë Duitsers welgevallig Officiële mededeling uit Den, Haag over Amerikaanse stap inzake Linggadjati Twee soldaten gedood bij ontploffing van een zware Duitse bom 61e Jaargang No. 18629 aux' Kennemerlaan 164, Tel. Redactie en Snlstratie 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 33, i f on 10724- Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukker^ Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 10 Mei 1947; Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4^—Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem -m RAPPORT van de Internationale E lamer van Koophandel over de invloed toestand van Duitsland op de inter zonale economie komt tot de slotsom, dat national» herstel voorwaarde is voor Du,islands D;t gMn n-leuwe ge_ fZm en evenmin een ingewikkelde sfel- I™ de eenvoudigste waarheden ont- h fn deze tijd het grootste gebrek aan Het is dus nodig er voortdurend ZakenfS'overzioht in de N. R. C. be- j'te commissie van de Internationale S°° er die dit rapport heeft uitgebradht, ■Vertegenwoordigers van Amerika, En- t ld Zweden, Nederland, België, Frank- ZZvzwiteeriand. Nederland was erin iyw^enwoordigd door n:r. R. Mees, met vertegenwoo plaatsveEvanger. Het is geen eenzijdig stuk, dkt zich uitslui- Ffj tot economische beschouwingen be te Het stelt zells de politieke kwestie, fadé vorm van noodzakelijke waarborgen Hmooa's veiligheid, voorop. Het gaat Ir dat het zich tenslotte onomwonden flffcuropese Federatie uitspreekt in deze I V-dingen- „Niets worde uit naam van bewoordingen „„nWSk eedaan. w ttirona's.veiligheid, voorop. Het gaat Ir dat het zich tenslotte onomwonden MZfcuropese Federatie uitspreekt in deze lordingen: „Niets worde uit naam van ie rotoak vain het ogenblik gedaan, dat blijvende en onvermijdelijke schade toe- Ert aan de'economieën van andere lan- V ran Europa ol dat de mogelijke intrede vaü Duitsland in een Europese Feddratie Z°I) ;t ^"verheugendHet bewijst hoe de Zachte aan Federatie ook ift handels- en gstSle dingen veld wint. De N. R. C SS haar aan als „een hooggestemd ticaal" Het gébruik van die term pleegt op twijfel omtrent de uitvoerbaarheid te dui den Ik gebruik haar daarom met en noem ëmraese Federatie een absolute noodzaak, Se steeds duidelijker wordt. Dat .zij moei- liik te verwezenlijken is maakt naar niet minder noodzakelijk. Het bewijst alleen hoe wrote inspanning vereist zal worden om Europa een nieuwe levenskans te -geven, waarbij niet alleen tedhniek en econ-omische vraagstukken van velerlei aard, maar ook en vooral onderling wantrouwen, overge leverde jacht op begrensd en verkeerd ge zien eigenbelang en (hardnekkig vasthouden aan verouderde vormen én begrippen zul len moeten worden overwonnen. NWil men' dat niet, dan zou één ander plan moeten bestaan,' een plan om Europa in zijn oude versnipperde vorm tot nieuwe welvaart te brengen. Of tenminste zou gel ooi in zuljc een mogelijkheid- aan de dag moeten tre den Maar daar merkt men niets van. Het alternatief van geloof in Europese Federa tie is blijkbaar: menen dat het op de een of ari-dere .geheimzinnige ;manier toch wel zal lukken. Dit biedt geen uitzicht. Als de Europese landen geen nieuwe wegén aan durven, als Europa te oud, te moe en te sceptisch is om zich te kunnen herzien, zal het er niet meer bóvenop komen. Zo ernstig is in waarheid de toestand.- In de huidige nood van Europa doet zich het Duitse vraagstuk ongetwijfeld als het. primaire voor. De verlamming van Duits land belet in de eerste plaats Europa's economisch herstel, omdat Euro-pa in de termen van het rapporthet ontbreken van een element, dat zo'n belangrijke bij drage tót zijn welvaart, placht te verschaf fen, niet kan verd-uren. Voor sómmige be zetters is het gevierendeelde- Duitsland eep zware financiële 1-ast gaan betekenen, des te zwaarder, omdat hij een paradoxale toe stand aanduidt. Voor vele andere omrin gende landen b-üjkt meer en meer het. weg vallen van dit land a-ls/klant en, als leve rancier een zeer ernstige belemmering voor eigen economisch herstel te zijn. Ik teken hierbij aan, .dat dit'voor Neder land in de hoogste mate het geval is. Maar ook België, Frankrijk, Denemarken, Tsjecho Slowakije, Italië- en andef-e landen worden er zeer zwaar 'door getroffen.ïn de onge zonde toestand, waarin Europa verkeert,-is Duitsland ziektphaard. De Internationale Kamer van Koophan del doet in haar rapport eeii reèks aanbe velingen. Ér zijn uiterst belangrijke bij. .Zij 'adviseert beperking van'de rechten en ver antwoordelijkheid van dé bezettende mo gendheden. Het vier mogendhéden-meoha- nisme heeft ten opzichte'v-an het dagelijkse bestuur.volkomen -gefaald; Het zal aan een centrale Duitse regering overgedragen moe ten worden, want plaatselijke administra ties hebben altijd de - neiging, het belang van eigen ressort voor te laten gaan. Dit noem ik een praetische opmerking, dié niet te weerleggen is en die doet wensen, d-at men in. zaken v-an ambtelijke, organisatie in het algemeen meer met de (menselijke na tuur rekening hield, inplaats van theorieën na te jagen. Willen de Russen niét meedoen (zegt'het.-rapport) dan moet zulk een sy steem'alleen voor de Westelijke-zone inge steld-wórden. Het bepleit verder m-unt- ên -prijshervor ming, Het wil de Duitsers weer een prikkel tot werken geven. Hun geld is waardeloos. Zij .voelen er niet voor te werken, zolang - zij er niets- voor kunnen kopen. (Ik voeg eraan toe: en geen enkel uitzicht hebben.) Het rapport wil degeldcirculatie vermin deren én (-of) onder toezicht stellen, de prijzencóntrole geleidelijk opheffen en, als de prijzen ziöh hebbën aangepast, een in ternationale wisselkoers voor de Mark be palen,' Ook wiï het consumptiegoederen Voor de arbeider beschikbaar stellen en' ze zo nodig invoeren; Het beveelt voorts aan, het probleem der herstelbetalingen onmiddellijk te onderzoe-- ken, lankmoedig te zijn bij de ontmanteling van fabrieken en liever onafhankelijke, on derdelen dan gehele fabrieken weg te sle-' Pen, om zo min mogelijk chaos te v-eroor- teken. Ik zou liever helemaal geen chaos v®rof>r^aken Men kan beter eigen verliezen afschrijven, dan ze door-nieuwe te 'vervan gen tengevolge van chaos in een. naburig Buckingham Palace wacht in bloeiende voor jaarsstemming op de terugkeer der Engelse koninklijke familie. De tulpen rondhet paleis zorgen in dele kleur, schakeringen voor èen echte lentesfeer. Von Ribbentrop zag in hern het hoofd van een kabinet onder Duitse invloed van de Duitse zware in dustrie raadt het rapport af, omdat de staat pr een machtig wapen mee in handen zou krijgen en het overigens slecht beheren zo-u door gebrek aan bekwame ambtenaren. Een verstandig woord. In- en uitvoer,wil de Internationale Ka mer van -Koophandel vereenvoudigen, .dé rnvoer afhankelijk maken van de uitvoer de verantwoordelijkheid in Duitse han en leggen. De Duitsers moet een aanspo- 'ng gegeven wórden om, te exporteren, aezoeken over en weer v-an Puitsè ert bui- niandBe .zakenlieden dienen mogelijk en ln^ - gemaakt te worden, buiteri- TïmttP -*ap*taal-beleggingen in Duitsland ,en worden aangemoedigd. En de staai- hnr- 1 moe* wor^en vergroot, maar .niet ^.een zeker peil korhen. Een dér groot- «pWij'^togen: hef gebrek aan -ge- oolde arbeiders,' dient te worden bestre- &cor het aantal ambtenaren en óntél- Bij de voortzetting van het proces tegen de oud-miriister-president .jhr. mr. D- J. de Geer voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam zijn gisteren hog vele getuigen gehoord, die verklaringen hebben afgelegd over de indruk, die de terugkeer van de 'vroegere staatsman naar ons land in En geland en Nederland heeft gemaakt en- over de publicatie van jhr. De ^Geer's bro chure „Synthese in de oorlog". Op de vraag-van de militaire raadsheer, generaal-majoor A. R. van der Bent, of verdachte bij aankomst in Portugal nog het plan had naar Indië te gaan-, antwoordt deze bevestigend. Get. mri B. Ph. baron, van Harinxma th-oe Sloot'en, Nederlands ambassadeur in Brus sel, die inmiddelsgearriveerd is, ver klaart dat h'ij in Lissabon metverdachte gesproken heeft.' Hij kreeg daar de indruk, dat jhr. De Geer overtuigd was, dat Duits land, de. oorlog'zou winnen. Getuige kon niet zeggen of jhr. De Geer een eventuele Düitse overwinning aangenaam „zou vin den. Wel zeide getuige, dat. jhr. De Geer, 'sprekende, over zijn reis naar Nederland, gezegd had: „Ik ben geen minister meer en heb de vrijheid ais privé-burger te.gaan Waarheen ik wil". Dit heeft verdachte ook aan anderen gezegd. Uit de voorgelezen getuigenver klaringen blijkt dit steeds weer. Rustig luistert de ex-minister-president met half gesloten ogen naar- dë stem van de griffier, die de getuigenverklaringen voorleest. Slephts eén enkele maal slaat hij de ogen op en als de président hem vraagt of hij over een of arideite verklaring iets aan, te. merken heeft, antwoordt hij telkenmale ontkennend. Het ontslag. Oud-minister prof. dr. P. S. Gerbran- dy; thans voorzitter van "3e Raad van Rechtsherstel, is de volgende getuige. Over het ontslag van jhr. De Geer als minister-president vertelt prof. Ger- brandy, dat dit niét geheel vrijwillig is geschied. Hij wenst zich echter niet uit te laten over de redenen, die tot. dit ontslag aanleiding hebben gegeven. Pres.: „In Augustus 1940 vroeg jhr. De Geer, toen hij nog minister-president was, verlof om eén vacantiereis naar Zwitser land te makken. Hoe vond u dit verzoek? Bevreemdde U dat?" Prof. Gerbrandy, die. na elke vraag'van de president lang aarzelt en deindruk wekt; dat hij niet gaarne de -interne din gen uit de diplomatieke sfeer in het open baar behandeld ziet, antwoordt: v,Ja, dit bevreemdde »-mij." Dan vervolgt hij op aandringen van de president:- „De plaats van de 'minister-president was natuurlijk bij de. regering." Pres.: „Is het plan gerezen jhr. De Geer naar Indië te zenden? Get.: ;,Het leek ons een onprettige situ atie, dat een ambteloos oud-minister in Engeland vertoefde zonder speciale taak. Wij meenden," dat het wenselijk, was hem bezig, te houden en besloten hem met een opdracht naar Indië te zenden." Pres.: „Wat weet u van de radiorede op _J Mei 1940 van jhr. De Geer, waarin hij de ambtenaren in Nederland aanmoedigt zoveel* mogelijk, met de Duitsers samen te werken en dpor kalmte en waardigheid de eerbied van de bezettér af te dwingen?" Gèt.: „Ik was het er niet,mee eens. Jhr. de Geer heeft mij er ftiet in gekend". Ten aanzien van de Indische opdracht van jhr. De Geer vertelt prof. Gerbrandy, dat volgens een rapport van minister Wei ter, de verdachte er mee instemde. Pres.: „Toen verdachte naar Indië ver trok, lag het in de bedoeling van de Ne- derlandsche regering de oorlog door te zetten tot het bittere einde. Is dat zo,?" Get.: „Absoluut. Jhr. dë geer'was een andere rpening toegedaan^ Kort voor zijn aftreden zeide hij op eén ministerraad- vergadering, dat hij geen eerste minister kon blijven als ik bleef aansturen op het doorzetten van de oorlog." De president vraagt aan prof. Gerbrandy of, hij nog van mening, is, dat de terugkeer van een hooggeplaatst ambtenaar naar Ne derland in die tijd, verkeerd geacht moet .worclen. Prof. "Gerbrandy: „Ik acht het funest. Als iémand, die zoveel van de .politiek wist als jhr. De Geer naar een doorDuitsland bAet gebied gingi bestond natuurlijk groot gevaar, ,da't de Duitsers bepaalde geheirpen in 'handen zouden krijgen". Pres,: „Was de opdracht, naar Indië te gaan een reële opdracht?" Prof. 'Gerhrandy: „Zeker. In Het belang van Nederland en ook van jhr- De Geer zelf. Er móest goed contact komen met Indië. Met die opdracht ging jhr. De Geer W-eg." Pres.: „Er is sprake van geweest van Duitse zijde zou dit zijn gezegd dat êen -Nederlands' gouvernement opder leiding van'jhr. De Geer het de Duitsers gemak kelijker-zou .maken hun bewind in Neder land te voeren. Lijkt het u waarschijnlijk, dat jhr. De Geer een dergelijke functie zou' hebben aanvaard?" Prof. Gerbrandy: „Zeker niet. Da'ar was hij natuurlijk tegen". - Pres.: „U twijfelt dus niet aan zijn va derlandsliefde?" Prof. Gerbrandy: „Niet in subjectieve zin". (Zie verder pagina 5) Treinbotsing bij Apeldoorn Een spoorwegongeluk tussen Zwolle en Apeldoorn heeft'Vrijdagmiddag een zwaar gewonde en vier licht gewonden geëist. De machinist Van de personen trein Zwolle—Apeldoorn, die om 1'3.32 uur uit Zwolle was' vertrokken, zag tot zijn grote schrik om ongeveer twee uur op hetzelfde spoor eén 'goederentrein met ongeveer 20 kilometer snelheid dit tegenovergestelde richting naderen. Hij re-mde zo stérk moge lijk-, doch een botsing was niet te vopr- komen. Met nog vrij grote vaart reed de locomotief op de goederentrein in. Dë loco motief en drie rijtuigen van de personen trein vlogpn uit de rails evenals de loco motief en twee wagens van de goederen- treiril Een' reiziger, de heer L. K. uit Apeldoorn werd zwaar gewond. Drie reizigers en de machinist van de' personentrein liepen, lich tere verwondingen op. Het ter plaatse ontwrichte railvervoer werd door autobussen, overgenomen en kraanwageris zijn, onmiddellijk' begonnen met de opruiming van de, hevige ravage. Van de zijde der Spoorwegen wordt e.en onderzoek naar Jde oorzaak van dit, voor Nederland vrij ongewone "ongeluk, inge steld. Bikini-schepen zijn nog onveilig Tien maandeti nade atoombomproeven bij Bikini, blijken de .daar gebruikte schepen thans nog steeds onveilig te zijn voor permanent ver blijf aan boord, aldus is door het Amerikaanse departement van Marine medegedeeld. De meeste der schepen die de proefneming hebben overleefd, zullen zond-er bemanning naar Ha waii' gesleept worden en'naar de Westkust van de Verenigde' Staten, voor nader onderzoek. Het voortduren- der radto-acl.ïe.ve effectenvan atoombommen heeft een al-gehele herziening betreffende bouwplannen voor schépen en oor logvoering ter zee nodig gemaakt. Alle uitste kende delen bovendeks zullen moeten ver dwijnen, zodat de schepen er zullen gaan uit zien als'grote onderzeeboten. Rust in de Vishal Hoewel het door dè visknefchts gestelde ultimatum, dat vanmorgen afliep, moei lijkheden deed a verwachten, was heden ochtend allés rustig in de IJmuider vishal" en het werk ging zijn gewone gang. Maan dag zullen' over de hangende kwestie WieJerroiide van Beverwijk Hot bestuur van de Ned. Wïelren Unie heeft aan de Beverwijkse Rennersclub „Kennemerland" toestemming verleend de Wielerronde Van Beverwijk te organiseren, Deze wordt Zondag 18 Mei gehouden én is opengesteld voor amateurs. Evenals verleden jaar zal ook nu het parcours gaan over AcacialaanPopulie renlaan en Romerkerkweg. Het woord is aan. Mari-e Ebner- Eschenbach: Alleen de denkende beleeft zijn levenaan de gedachteloze trekt het voorbij. Zoals reeds gemeld heeft de Ameri kaanse regering stappen gedaain bij de Ne derlandse en Ned.-Indische regering ter bespoediging van de uitvoering der over eenkomst van Linggadjati, spéciaal wat betreft de artikelen die in verband staan met Amerikaanse belangen. Uit Den Haag wordt thans officieel medegedeeld: Dezer dagen, heeft de. Ame rikaanse ambassade in Den Haag het vol gende mondeling aan het ministerie 'van Buitenlandse Zaken ter kennis gebracht; „Gedurende de maand, die verlopen is sedert de ondertekening van de overeen komst van Linggadjati heeft de regering der Verenigde Staten uitgezien 'naar een aankondiging, dat de 'voorziening in het aecóord, die betrekking heeft op het her stel van Amerikaanse rechten en eigen dommen binnen het republikeinse gebied, van kraoht'zou zijn géworden. De Ameri kaanse reger-ihg acht onverwijlde maat regelen tot het bereiken van overeenstem ming inzake de economische en, financiële" aangelegen-heden als ook de uitvoering van art.'veertien noodzakelijk, niet alleen als wettelijke .verplichting,.maar ook als voorwaarde voor de rehabilitatie van de economie van Nederlands-Indië. De' Amerikaanse regering dringt der halve bij de gemengde commissie, veran-t- het toekennen van een garantieloon' aan» w00rddijk voor de uitvoertog vail de é;0- de .losse visknechts besprekingen- wor- den gehouden tussen de betrokken partijen komische en Imanciele clausules van het integenwoordigheid van de Rijksbemid- accoord van Linggadjati óan op effectieve délaar. - en prompte maatregelen". Opnieuw heeft een munitie-ontploffing slachtoffers geëist: op de Provinciale weg Quatrebras-Leüsden onder de gemeente Maarn is Vrijdagmiddag omstreeks 3 uur een Duitse bom van 1000'kg. ontploft, die vervoerd werd naar de Leusderheide om daar. vernietigd te worden. De ontploffing eisté twee doden en één gewonde. De bom werd vervoerd door militairen van de opruiming^- en bergingsdienst. In wat men dacht een ongevaarlijke Na, vier dagen debatteren en na talloze amendementen te. hebben verworpen, dié de hulp aan Griekenland en Turkije in verschillende opzicjiten wilden beperken, heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gisteren het programma van Truman voor hulpverlening aan Griekenland en Turkije aanvaard met 287 stemmen voor en 107 stemmen tegen. De debatten waren geanimeerd en dikwijls heftig. Vooral bij het bespreken der verschillende amendementen kwam het tot opgewonden disóus.sies. Het afstemmen van de amendementen had tot gevolg, dat het hulpprogramma niet gebon den is aan beperkende voorschriften ten aanzien van het gebruik der gelden voor militaire hulp of ten gunste van vreemde troepen. Een amendemfent om Ret bedrag van de financiële steun tot 200 millioen .dollar te verlagen werd met 12-0 tegén 49 stemmen verworpen, evenals een 'amen-dement om het Grieks-Turksé probleem aan de UNO voor te leggen (137.tegen.65 stemmen). Het Huis verwierp eveneens een amen demfent volgens hetwelk het gebruik van gelden voor welke militaire hulp aan 'Grie kenland of Turkije ook zou zijn vérboden. Tevens werd luide het amendement ver worpen, Turkije van'het 'hulpprograrn uit te sluiten. Voorts werd eén amendement verwor pen, waarin, wordt voorgesteld, dat niets van de 400 millioen d-oHar mag worden ge bruikt voor het financieren van vreemde troepen op de bodem van beide landen, dit heeft dus betrekking op de Britse tröepen in Griekenland Hét voortstel van een democratisch lid, dat de hulp aan Griekenland zal worden verleend op voorwaarde, dat de Griekse regering amnestie zal afkondigen en bin nen een jaar vrije "verkiezingen onder toe- lectuele arbeiders te verminderen en extra- rantsoenen aari de fabrieksarbeiders te geven. Géestelij'k heroriëntatie van hef Duitse- volk, d-at. moet leren inzien, dat oorlog geen voordeel oplevert, wordt ook weer als een geneesmiddel genoemd. Natuurlijk. Maar volken laten zich niet déor bezetters op voeden. Zij zulien wel hun voorbeeld na- Volgen namelijk als dat goed is, beter dan wat zij presteren. Met zedepréken zal men niets bij de Duitsers bereiken. In het algemeen is het een interessant rapport. Op den duur zullen de meesje van "zijn aanbevelingen ook wel verwezenlijkt worden. Omdat, het moet. Maar het zou beter zijn als mén. zich haastte en daarmee de na-ooiiogse verliezen van Eu-ropa be- .perkte, R. P. zicht van de commissie der UNO zal 'hou den, werd eveneens verworpen. Het ontwerp gaat thans naar een com missie waar men de kleinere meningsver schillen ten. aanzien van het ontwerp zal regelen. Het ministerie heeft reeds maat regelen getroffen om de hulp te doen in gaan zodra Truman de wet zal hebben ge tekend. Men verwacht dit in de vloop der volgende week. toestand werd het zware projectiel achter- een militaire 'auto gebonden eri over dé provinciale weg gesleept die van Doorn naar Amersfoort loopt, Vlakbij de pyramide' van Austerlitz, vlak voor de theetuin van het, café- restaurant „Bérchzicht", sprong de bom plotseling met een hevige knal uit •elkaar- Een -der soldaten, die er naast liep,,de' ongeveer 30-jari'ge N. Niesink uit Amsterdam, werd enkele tientallen meters door de lucht geslingerd, maar bracht er wonder boven wonder het .leven af. I|et ontzielde lichaam van de andere soldaat de 30-jarige M. de Règt uit Haar lem, is later deerlijk verminkt terug ge vonden. De chauffeur van de-wagen, de 19-jarigë W. de Jong uit Delft,'moet of door de scher ven of in de brandende wagen zijn omge komen, waar. zijn stoffelijke resten werden aangetroffen. Het café liep flinke schade op. Nader wordt meegedeeld", dat dat de ontplofte bom de laatste was van een voor raad van 180 andere zware Duitse projec tielen, die hier onder leiding van een. Be verwijkse deskundige onschadelijk werden gemaakt. De laatste bleek ook de noodlot- tigste want tot Vrijdag waren er geen on gelukken gebeurd. De heer M. A. Reinalda; commissaris der Koningin in de provincie Utrecht was spoe dig na de ramp ter plaatse. Afhalen vari nieuwe bonkaarten ■Voor het afhalen -van nieuwe bonkaar ten in het Patronaatsgebouw zijn aan de beurt Maandag'12 Mei de letters Sa tot en mét Sk en Dinsdag 13 Mei de letters SI tot en met T. EERSTE KAMER Franse dollarlening is thans definitief toegekend De mededeling van de Franse minister van Financiën, dat de Wex-eldbank de toe zegging had gedaan, aan Frarikrijk e.en lening van" 250 millioen dollar toe te ken nen is heden gevolgd door een gelijklui dende beslissing van de wereldbank, me degedeeld door de president van de bank, John' McCloy, die verklaarde,, dat, hoewel dè bank thans niet bereid is-enige toezeg, ging te -doen wat betreft verdere crediet- verlening, zij later in het" jaar zgil over wegen, of aan de nog lopende Franseaan vragen kan worden voldaan.. Volgens de verklaring 'vari de bank i§ het credie't .verstrekt om Frankrijk te hel pen bij het herstel van zijn door de; oor log ontwrichte economie. Frankrijk zal vrij zijn te kopen op de markten 'van zijn éigen keuze. De lening loopt 30 jaar. De rente. is drie en een kwari; procent. Daar Frank-buiten 'de vaststelling van het mijnstatuui rijk de-eerst komende vijf jaar veel rrToet gehouden waren. Tenslotte wilde deze af- importeren zal in die periode niet behoe-J gevaardigde evenals oud-ministerW ij f- ven te worclen afgelost. jf els (K.V.P.), die do functi.es yan in-, (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting der Staatsmijnen bleef sléchts een handjevol' senatoren op het appèl. Trouwens, bij het begin der vergadering, welke door de slechte opkomst een half uur later' viel dan bepaald Was, had men met* moeite het quorum bij elkaar gekregen. De heer Kramer (Arb.) kwam, het geen later de heer Hermans (Comm.) eveneens deed, met een heel verlanglijstje betreffende sociale tdestanden in de mij^ nen voor de dag. Verder vroeg hij aan de minister, bij de commissie ter bestude ring van het nationalisatievraagstuk op spoed aan te dringen. Próf. Molenaar (Vrijh.) bleek het met de heer Kramer eens te zijn, dat het in December. 1946 ge nomen jbesluit. waardoor de Mijnindustrie- raad de arbeiders-controleurs benoemt en de vakorganisaties alleen maar personen voordragen, te' betreuren viel. Voorts gaf deze spreker te kennen, dat hij de combina tie inspecteur-generaal van 't toezicht op de mijnen en voorzitter van' de Mijnindustrie- raad niet gelukkig achtte. Ook vond hij het onjpist, dat de organisaties destijfl: specteür-generaal van het staatstoezicht en voorzitter Van de M.I.R. in zich ver- eenigt, liefst' via een semi-parlementaire commissie de wordingsgeschiedenis onder zocht zien van het in Juni 1945 genomen besluit, dat'de particuliere mijnen onder staatsbeheer stelde. Minister Huysmans scheen weinig geneigd te zijn daarop aan te sturen, maar hij erkende dat als er nog eens een commissoriaal onderzoek naar het optreden vari de Londense ministers kwam. dit onderwerp ook een punt van studie zou dienen uit te maken. Ten aanzien van de wensen ten behoeve van de mijnwerkers geuit, zeide de be windsman, dat het natuurlijk zaak. is met de bijzondere omstandigheden waaronder deze groep werkt, zoveel mogelijk reke ning te houden. Doch hij wenste hen nu ook weer- niet voor honderd procent te vertroetelen, hetgeen dan immers ten dele ten koste van andere bevolkingsgroepen zou moeten geschieden. De door prof. Molenaar gecritiseerde •cumulatie vond hij ook niet ideaal, maar zij was verklaarbaar in het licht van het algemeen tekort aan goede krachten voor .tal. van functies. Om half vijf 's middags nam de Kamer, de begroting zonder hoofdelijke stemming Aan de chef yan directie Verre Oosten van het ministerie van .Buitenlandse Zaken •te Batavia is opdracht gegeven het bo venstaande ter kennis te brengen yan de regering der républiek Indonesia. Oostenrijkse socialisten doen een „beroep op de wereld" De Oostenrijkse socialistische partij heeft een „beroep op 'de wereld" gedaan om Oostenrijk te hulp te komen zonder op de totstandkoming'van het vredesverdrag te wachten. Het verzoek om hulp omvat de volgende punten: 1. Onmiddellijk terug trekken van een groot deel der bezettingstroepen en stop zetting van het vorderen van Oostenrijks voedsel en andere goederen' ten gebruike der bezettingstroepen. 2. Teruggeven-aan Oostenrijk van de'ge vorderde gebouwen en ziekenhuizen. 3. Het volledig van kracht worden der Oostenrijkse natïonalisatiewet in alle fa- brieken, die in de \yet genoemd worden. (De Sovjet-autoriteiten' b.ebben gewei gerd nationalisatie toe te staan van de fa brieken, die volgens hen tót de, Duitse- activa' behoren)- 4. Stopzetting van alle soorten censuur en overdracht aan Oostenrijk van alle ra diostations, die op het ogenblik onder ge allieerd beheer staan. Gepeperde Russische rekening aan Hongarije Boven de Hongaarse verplichting tot herstelbetaling aan Rusland, heeftde Sovjet-Unie vorderingen ingediend tot een totaal bedrag vari .200 millioen dollar, al-' dus meldt Reuter. Deze nieuwe vopderihg is ingediend tijdens de thans gevoerde be sprekingen met de Hongaarse regering en betreft het volgende: Rusland eist over dracht van alle' Duitse activa in Honga rije, waarop h£t krachtens-het'vredesver- drag en de overeenkomst van Potsdam recht heeft. Het .beprag hiervan is naar verluidt, ongeveer „1Ó0- millioen dollar. Voorts eist Rusland,' dat Hongarije de aan. het einde van de oorlog op Duitsland'uit staande vórderingen aan Rusland uitbe taalt. Op dit punt bestaat een menings verschil, daar Hongarije meent, dat deze vorderingen met dë,schulden aan Duits land kupnen worden verrekend. Tenslotte, eist. Rusland, dat Hongarije de aan het einde van de oorlog door Rusland voor geschoten bedragen terug betaalt: Franse kabinet aangevuld met socialisten en M.R.P. Het Franse kabinet heeft drie social is-' ten 'en twee le.den der M.R.PJ (vooruit strevende katholieken) 'benoemd om de vacatures te vervullen na de uitsluiting der cpfnmunisten uit de regeriqg. De volgende namen, worden gegeven-: Daniel Mayer- (Soc.): Arbeid. Eugène Thomas (Soc.): Post en Telegra fie. Paul Bechard(Soc.): Nationale Verde diging. Robert Prigent (M.R.P.)Volksgezond heid en Bevolking. Jean Letourneau (M.R.P.): Wederop bouw (Letourneau blijft tevens minister* van Handel 1 Het kabinet besliste verder, dat de taak van de voormalige communistische' vice-' premier Maurice Therez zal worden over genomen door Pierre Henri Teitgen* (M. R.£.), die eveneens vice-president was. C.C.D. rolt zwart complot op Twintig verdachten in arrest Controleurs van de CCD zijn in Haar lem en enige andere steden op het spoor gekomen van een grote bonnenzwendel, die zich uitstrekte over Noord- en Zuid holland en Noord-Brabant. Verschiedeiie verdachte personen wer den reeds lange tijd in het oog gehouden, totdat men voldoende aanwijzingen tegen hen verzameld had. Deze personenbleken deel uit -te maken van" meer minder uit gebreide combinaties, welke op zeer ge raffineerde wijze te werk gingen en d.e bonnen en bescheiden op de onmogelijkste plaatsen verstopten. Zo wër.d in de dakgoot vap een te Haar lem wonende verdachte een met dakpan nen bedekte pot gevonden, waarin zich èen groot aantal distributiebonnen be vond. Tot heden zijn- er 24 verdachten, wan wie er twintig in verzekerde bewaring zijn gesteld. In beslag genomen werden 6600 levens middelen- en andere bonnén,, minstens 20 distributiekaarten en 9324'aan contan ten. Het onderzoek duurt voort. PLAATSELIJKE ONWEERSBUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Jn het Noord-Oost'en van het land aan houden van het warme voorjaarsweer, tijdelijk echter met wat meer bewol king en kaps op enkele verspreide onweersbuien Meosf matige wind uit Oostelijke richtingen. In het Overige gedeelte van het, land meer bewolking met plaatselijk .en kele buien, hier en daar vergezeldvan onweer. Overdag minder hoge tempe raturen. Wind tijdelijk omlopend naar Westelijke richtingen. 11 Mei: Zon op 4 54 uur. onder 20.19 uur Maan op.. 1.46 uur „onder 9.04 uur 12 Mei: Zon op 4,52 uur; onder 20.21 uur Maan op 2.19 uur, onder 10.12 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1